18 dubna, 2024

První vlaštovka

Přátelé, dnes je neděle, kdy si snažím oddychnout. Proto vám jen krátce poreferuji, jak dopadl první workshop Institutu českého venkova, který jsme dělali včera v Miroslavi v rámci festivalu chutí. Celý festival byl docela velká akce, přijela na ní nějaká tisícovka návštěvníků a mezi nimi i Vidlákovi čtenáři.

Byl to festival o jídle, tak jsme tam o soběstačnosti a politice jen nemluvili, ale rovnou jsme i předváděli několik jednoduchých receptů, jak vařit z krup. Když už mám hentu loupačku na ječmen, tak jsme ukazovali, o kolik lépe dokážeme kroupu udělat doma, než koupenou z obchodu. Všechny další ingredience byly také naprosto a zcela z domácí produkce.

Abych neochudil vás, kteří jste nemohli dorazit, prozradím vám jednoduchý recept, na jídlo za dvacku, které vás udrží na nohou, i kdybyste měli vyběhnout na Sněžku s pračkou na zádech.

Uvaříte si kroupy. Do kastrolu dáte nejméně čtyřikrát větší objem vody, než je krup, protože jednak hodně nabydou a jednak je zapotřebí při vaření posbírat pěnu, která se na hladině udělá. Pokud je vody málo, tak se vám to nepovede. Pěna je taková slizká a nechutná. Pokud se jí ovšem zbavíte, budou kroupy taková trochu jiná rýže. Kroupy vařte tak 30 – 40 minut. Po uvaření je hoďte na cedník a prolijte horkou vodou z rychlovarné konvice. Nebudou se lepit.

Na pánev hoďte nakrájený špek. Já osobně používám vlastní – uzený, ale funguje to víceméně s jakýmkoliv. Třeba i s anglickou slaninou. Až se špek začne škvařit a objeví se sádlo, přidejte jemně nakrájenou cibuli. Až cibule zesklovatí, ještě chvíli s tím v pánvi štěrchejte a pak přidejte kroupy a trochu másla. Kroupy do sebe vtáhnou mastnotu, máslo to celé zjemní. Přidejte jemně pokrájený nebo propasírovaný česnek, trochu kmínu, majoránku, sůl, pepř a čerstvou petržel. Zamíchejte a podávejte.

Včera jsme to, kromě jiného, vařili pořád dokolečka celý den a pořád byl zájem…

Včerejšek byl taková první vlaštovka, abychom zjistili, s jakou účastí můžeme počítat a jak budeme zvládat organizaci. Nějaké zkušenosti jsme nabrali. Od září to budeme dělat ještě lépe a radostněji. Nevím, jestli se nám podaří dostat Pětikolku od vlády, ale když vidíte, co se děje v celé Evropě, bude rozumné se připravovat na co největší (a nejlacinější) soběstačnost.

Přeji vám hezkou neděli.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících čtrnácti dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

258 thoughts on “První vlaštovka

 1. Nerada chválívám, ale ochutnala jsem ony kroupy i hrách a bylo to skvělé ohlazení pro mé chuťové buňky.
  A také rozhovor s paní „Vidlákovou“,….. a dalšími….

  Ovšem dostalo se mi i dalšího pohlazení. Když už jsou hodnoceni oni Rusové – budu také jednoho hodnotit – měla jsem možnost opodál Vidlákova stánku pohovořit a společně kreslit jeden obrázek s B., pocházejícího z onoho Ruska. O čem jsme hovořili a kreslili? Inu, vidělo to pár vedle sedících přátel pana B., ale myslím, že to pohlazení bylo hlavně pro pana B. a mne. Velmi dlouho jsem neměla příležitost takto s někým pohovořit. I s jeho manželkou a přáteli. A společně kreslit a tvořit? To bylo vůbec po prvé. Geniální pán.

  Bylo mi stí prožít tento den s takovými lidmi.

 2. 🍀‼️ RV/GCR👉 Potvrdilo sa, že v sob. 17. júna 2023 Tanky a jednotky boli rozmiestnené v USA a Kanade. 🍀‼️

  Armáda sa rozmiestnila v 27 štátoch vrátane štátu Washington, Idaho, Kalifornia, Arizona, Colorado, Texas, Oklahoma, Kentucky, Iowa, Michigan, Južná Karolína, Severná Karolína, Virgínia, New York, New Jersey a Pensylvánia, kde mesto Philadelphia bolo pod vojenskou kontrolou.

  Občania v mnohých oblastiach USA hlásili v sobotu 17. júna rozmiestnenie tankov, vojakov a útočných lietadiel v uliciach po celých Spojených štátoch.

  https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/tanks-troops-deploying-inside-u-s-a-and-canada

 3. Vize naší možné blízké budoucnosti: „Francouzský vojenský důstojník řekl deníku Le Monde, že 40 % vojáků AFU, kteří se cvičili v „jedné pobaltské zemi“ a zůstali v kontaktu s instruktory – bylo zabito.“

  https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=57143d56b9911571458915701e6bcd9b&start=17000#p336134

  https://www.lemonde.fr/international/article/2023/06/14/soldats-ukrainiens-formes-par-la-france-ils-voulaient-apprendre-le-combat-en-tranchee_6177656_3210.html

  Tak jen vzhůru do konfliktu, dát „russakovi přes držku“, jak vykřikují naši nejpovolanější.

  1. Ukropové vydržte ještě chvilku, náš statečný ministr zahraničí čeká na vhodný okamžik, aby mohl dát Putinovi, zastupujícímu agresory a uchvatitele, na budku. A vítězství bude naše!

  1. Já tedy do toho nechci nikomu kecat. Jasně, 80 procent textů se někde na webu objevilo ale …. celkové podání textu mi připomíná Aeronet a mám pocit, že spíše než o zveřejňování solidních textů, analýz a souvislostí ala Vlk, Šik, atd. jde spíše o ty příspěvky…..
   A klidně mně za to sežerte …

 4. Dnes je výročí zabití parašutistů němci ve sklepě kostela sv. Cyrila a Metoděje.
  Armáda na svým oficiálním twittrovým účtu zamumlala něco patetického o boji s nacisty, britský velvyslanec taky, Úřad vlády pro jistotu vůbec nenapsal, s kým tam bojovali – asi s nudou.

  To už bude ten novej dějeBIS.

   1. Ty filmy jsou asi zakázány. Podle toho co jsem četla, hodně sudetských Němců spolupracovalo s gestapem a byli překladatelé.

  1. Tak ti bacha!!!!
   Ten kostel je pravoslavný !!! Doufám, že ho přesvětili, aby patřil té ukrajinské , jedině správné, pravoslavné církvi. ( Ať má patriarcha Kirill vztek. )
   😀

 5. No tak ten kvikot v diskusi na Novinkách od údajných přispěvatelů, čti z poloviny AI botů a z poloviny placené šmíry, ke zprávě o tom, že západ opět podtrhl RF po tom uzavření předběžné mírové dohody a stažení ruské armády od Kijeva, je fakt neuvěřitelný. Zřejmě to má být nějaká mediální taktika. Zveřejníme pravdivou zprávu, když už je to fakt neudržitelné zatajovat, ale necháme kvičet umělý vox populi, jakože tomu nikdo nevěří, a na základě něj zasejeme pochybnosti do všech ostatních. Doufám, že tvůrci a realizátoři těchhle manipulačních technik dopadnou stejně jako současná mocenská klaka.

  1. Oni dělají seznamy a my bychom měli taky.
   Žádný takový „nejsme jako oni“, to už tu bylo a moc to nedopadlo. Je dobrý mít seznamy.

  2. Také se mi chtělo zvracet, když jsem dostala odvahu číst ty obludnosti. Pokud to píše ten software, kterému se říká AI, tak to snad nebude tak zlé…

 6. UA ofenziva ani na pokracovanie nikam nopostupila.

  VVP ukazal vsetkym na obrovskom podujati, ako s nim zapad vyjebal, ze podpisane zmluvy su len car hajzlaku.

  Este pred dvomi mesiacmi sa pisalo, ze i ked dolar nebude hlavnou medzistatnou menou, tak bude dlhe desatrocia menou rezervnou. Ehm, podla poslednych sprav si nik doma schovavat bezcennu zabiu nebude.
  ECB sa racila vyjadrit, ze nech radsej ojrokomisia nevymysla chujoviny so zmrazenymi aktivami RCB, bo to bude koniec eura ako meny.
  Azijske staty chcu prebrat iransky system medzibankovych platiec – alternativu k swift-u

  Otvorim spravy a hla:
  Ukrajinu čeká osud Izraele, míní analytik. Chce jaderné zbraně v Česku
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-nato-matus-halas-kontext-podcast-jaderne-zbrane.A230616_104026_zahranicni_aha

  K tomu vsetkemu amici doma cumia ako tele na novy vrata na bublanie vlastnej vojenskej techniky v uliciach Juesej:
  https://t.me/BN4JeyTQ6RVkMTNk/77632
  abo
  https://t.me/BN4JeyTQ6RVkMTNk/77578

  Co to???

 7. Se nám ten konflikt v Brně škaredě rozjíždí…„Naučil jsi mě vařit a jak podělávat gadže.“ Kamarád zabitého Roma z Brna…no přečtěte si to sami a hlavně poslechněte co pindal dál na Tweetu https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Naucil-jsi-me-varit-a-jak-podelavat-gadze-Kamarad-zabiteho-Roma-z-Brna-rozpalil-lidi-do-bela-Je-to-zle-738150
  Na iDěsu ani slovo, ten plátek je strašný…
  Hm, svíčkovou ho asi vařit neučil, co dělali gadžům je asi jasné, nic dobrého to nebylo.

  1. „„Tahle proruská feťácká svoloč měla být rozehnána obušky a ideálně deportována na Ukrajinu na čištění minových polí. Nechápu, jak je možné, že někdo obhajuje tyhle parazity, kteří jen škodí a podporují vraždící Rusáky na Ukrajině. Ani za další staletí se nenaučí žít jako normální lidé,“ neudržel se následně komentující David.“

   Jj, libtardí výkvět společnosti. Nazve klidně veřejně příslušníky dosud ochraňované menšiny jako „parazity“, a nic se nestane. Najednou může, když se mu to hodí, vykřikovat beztrestně totéž, za co ještě donedávna udával pravicové extremisty, a onanoval tak nad svou domnělou morální lepšolidností. Mimochodem, zrovna tohle je na trestní. Tak jsem zvědavý, jak se vykulenec pochlapí a začne to řešit.

     1. Jako že by nechal ministr vnitra podobnou věc na svém oficiálním účtu bez povšimnutí? To si dost koleduje. Tuhle špinavou práci buď bude muset udělat sám, nebo mu podobné věci vybuchnou do ksichtu v nejméně vhodnou dobu, až se změní politická situace.

      1. Mimochodem být politickou opozicí pětikolky, tak tohle téma využiji beze zbytku. Začal bych velmi důrazným tepáním ve sněmovně při interpelacích, jestli jako vláda podporuje rasismus. Šikovně a nenapadnutelně navlečeno by jí to mohlo hodně zatopit.

      2. Ministr vnitra? Se svou hroší kůží, chybějícím charakterem a pytlem na mrtvoly? Ne, tohle nechá proplout zcela mimo svůj periskop… (bohužel)

   1. Čekal jsem,
    kdy se tyhle dvě skupiny „příjemců dávek“ dostanou do mezidruhové války.
    Trvalo to k kupodivu poměrně dost dlouho.
    Pokud/až Ukrajina prohraje, nastane pogrom na Ukrajince.
    Ukrajinci pak budou tvrdit, že jsou vlastně Rusové.

  1. Proč tam dodavali vůbec munici ještě před vypuknutím konfliktu?
   Proč Fiala taky ještě před konfliktem podepisoval smlouvu o zdravotní péči pro vojáky?

   1. Správná otázka zní – jak věděl Fiala dopředu, že a kdy vypukne válka?
    Jak dlouho dopředu to ti naši dobytci věděli?

    1. Pithart: Je to podivné, protože tehdy v zimě všichni mluvili o krizi. Okolo západní strany Donbasu bylo vojskem obsazeno mohutné opevnění, ale nikdo neopevnil linii kontaktu mezi pevninou a Krymem. Ani rychle polním opevněním. Bylo tam jen pár zákopů ale žádná hluboká obrana proti invazi z Krymu. Ani mosty nebyly připravené k vyhození do vzduchu.

    2. Re: pithart

     Fijalláh věděl o blízkém zahájení bojových operací na UA nepozději v den podepsání dohody o bezplatném léčení zraněných ukráckých vojáků.

    3. Pro Pithart 18:34

     Přesně tak. Nabízí se otázka – co ještě dalšího naši „předáci“ dohodli, aniž by jejich zaměstnavatelé (tj. občané této země) o tom měli alespoň minimální povědomí? Jaké další zákulisní dohody s přímým dopadem na občany této země?

     S dopomocí zrádce tohoto národa Rychtyka utrpěli vítězství ve volbách a teď se tady chovají, jako na dobytém území. Navrhuji důsledně dostat mezi lidi, že je třeba změnit terminologii – nikoliv „vláda“, ale „služebníci“ této země… Cožpak neslibovali, že budou hájit zájmy občanů této země?

     Je v zájmu občanů této země pochodovat do války na východ? Je v zájmu občanů této země poskytnout veškeré své zázemí k užívání armádě zpoza Atlantiku? Je v zájmu občanů „solidárně“ platit za migranty ze zemí, které jsme nikdy nevykořisťovali, nekolonizovali, nekradli jim zdroje surovin i levné pracovní síly?

     Je v zájmu občanů likvidovat vlastní ekonomiku, produkci potravin, vzdělanost mladé generace? Je v zájmu občanů likvidovat tradiční pojetí rodiny jako klíčový faktor pro další existenci tohoto národa?

     Atd…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *