17 května, 2024

První vlaštovka

Přátelé, dnes je neděle, kdy si snažím oddychnout. Proto vám jen krátce poreferuji, jak dopadl první workshop Institutu českého venkova, který jsme dělali včera v Miroslavi v rámci festivalu chutí. Celý festival byl docela velká akce, přijela na ní nějaká tisícovka návštěvníků a mezi nimi i Vidlákovi čtenáři.

Byl to festival o jídle, tak jsme tam o soběstačnosti a politice jen nemluvili, ale rovnou jsme i předváděli několik jednoduchých receptů, jak vařit z krup. Když už mám hentu loupačku na ječmen, tak jsme ukazovali, o kolik lépe dokážeme kroupu udělat doma, než koupenou z obchodu. Všechny další ingredience byly také naprosto a zcela z domácí produkce.

Abych neochudil vás, kteří jste nemohli dorazit, prozradím vám jednoduchý recept, na jídlo za dvacku, které vás udrží na nohou, i kdybyste měli vyběhnout na Sněžku s pračkou na zádech.

Uvaříte si kroupy. Do kastrolu dáte nejméně čtyřikrát větší objem vody, než je krup, protože jednak hodně nabydou a jednak je zapotřebí při vaření posbírat pěnu, která se na hladině udělá. Pokud je vody málo, tak se vám to nepovede. Pěna je taková slizká a nechutná. Pokud se jí ovšem zbavíte, budou kroupy taková trochu jiná rýže. Kroupy vařte tak 30 – 40 minut. Po uvaření je hoďte na cedník a prolijte horkou vodou z rychlovarné konvice. Nebudou se lepit.

Na pánev hoďte nakrájený špek. Já osobně používám vlastní – uzený, ale funguje to víceméně s jakýmkoliv. Třeba i s anglickou slaninou. Až se špek začne škvařit a objeví se sádlo, přidejte jemně nakrájenou cibuli. Až cibule zesklovatí, ještě chvíli s tím v pánvi štěrchejte a pak přidejte kroupy a trochu másla. Kroupy do sebe vtáhnou mastnotu, máslo to celé zjemní. Přidejte jemně pokrájený nebo propasírovaný česnek, trochu kmínu, majoránku, sůl, pepř a čerstvou petržel. Zamíchejte a podávejte.

Včera jsme to, kromě jiného, vařili pořád dokolečka celý den a pořád byl zájem…

Včerejšek byl taková první vlaštovka, abychom zjistili, s jakou účastí můžeme počítat a jak budeme zvládat organizaci. Nějaké zkušenosti jsme nabrali. Od září to budeme dělat ještě lépe a radostněji. Nevím, jestli se nám podaří dostat Pětikolku od vlády, ale když vidíte, co se děje v celé Evropě, bude rozumné se připravovat na co největší (a nejlacinější) soběstačnost.

Přeji vám hezkou neděli.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících čtrnácti dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

258 thoughts on “První vlaštovka

    1. Ti magoři jsou tak zblblí propagandou, že se dobrovolně budou hlásit jako žoldnéři, kteří se připojí k hrdinnému Khakimanovi.

  1. 😀
    Dezinformátor Smetana před Úřadem vlády napadl pěstmi lidi, kteří tam přišli diskutovat

    Před sídlem české vlády vyrostlo nevábné kempovací místo vydávané za petiční stánek. Jeden ze stoupenců Jindřicha Rajchla tam nocuje už měsíc, v domnění, že tím realizuje blokádu budovy. Donedávna vše probíhalo bez větších incidentů, jen se slovními výměnami. Teď ale došlo i na potyčky. Dezinformátor Ivan Smetana fyzicky napadl muže, který na jeho vlastní výzvu pro veřejnost přišel debatovat. Terčem útoku se stala i mladá žena.

    A kdo tedy je Ivan Smetana? Dlužník z Frýdku-Místku, zatížený několika exekucemi ve výši celkem 1,3 milionu korun. Provozuje spolek KTV Live, jehož je prezidentem a současně jediným členem. Prohlašuje se za televizi a na sociálních sítích zveřejňuje svá vysílání. Do nich zve známé dezinformátory, jako je Lenka Tarabová, svolavatele protivládních demonstrací, jako je Jindřich Rajchl (PRO), proruské aktivisty, jako je Žarko Jovanovič, komunisty, jako je Kateřina Konečná… V minulosti sám přiznal, že byl „bílým koněm“ v podvodu s lehkými topnými oleji, což roku 2012 detailně popsal v rozhovoru pro Parlamentní listy s titulkem „Pomáhal rozkrádat miliony, teď promluvil“ (na dezinformační weby neodkazujeme, pozn. red.).
    Zdroj:forum24

  2. Babička dělávala houbovou polévku s krupkami. Na tuku osmažila cibulku, zalila vodou, přidala uvařené krupky, sušené houby – hodně (mohla si to dovolit, dědeček chodíval na houby několikrát do týdne), sůl a libeček. Povařila až byly houby měkké.

    1. To zní dobře,Petro, určitě tuhle polévku Vaší babičky zkusím. Kolik dobrých a vydatných jídel dokázaly dřívější hospodyňky vykouzlit z toho,co dal kousek pole,zahrada,les, dvůr se slepicemi a chlívky s prasaty a kozou….
      My děláme z krup tradičně vánočního černého Kubu, vařené kroupy se promíchají s vařenými sušenými houbami, sádlem,prolisovaným česnekem a solí a zapeče se to v troubě. Pochoutka. Mimo Štědrý den se do Kuby přidával i kousek uzeného. Jenom tady ve Vidlákově článku a v příspěvcích ostatních se objevila spousta receptů na dobrá a relativně ještě levná jídla,mohou teď lidem opravdu pomoci zvládat těžké časy. Naše generace je ještě ze socialistického mládí zvyklá vařit, péct, zavařovat, pěstovat,tak snad se podaří předat to i těm mladým….

        1. Kuba se objevuje v různých verzích, dříve asi krajově,dnes spíše dle rodinné tradice.Majoránka se určitě k česneku hodí.

    1. A co tento cik….eh Rom?
      https://www.youtube.com/watch?v=QAaOI0cAjhc

      K tomu : https://www.frontman.cz/top-51-muzikantu-s-handicapem

      A ještě z wiki : „….Tony Iommi v 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky. Domníval se, že již nikdy nebude moci hrát na kytaru. Iommiho avšak povzbudilo, aby i nadále zůstal hudebníkem, když se dozvěděl o Djangu Reinhardtovi…..“
      Kdyby někdo nevěděl – tak Black Sabbath, od začátku.

  3. Na neviditelnypes.cz vyšel před lety článek s názvem „ESEJ: K pochopení Sorose je dobré číst Poppera“.
    Popperovu knihu Otevřená společnost a její nepřátele jsem se pokoušel kdysi přečíst. Nepodařilo se (obdobně Marxův Kapitál, polovina 2. dílu a frrrrrrr….blbost, knihy jsem si nechal, koupil za 50 ,- dneska se prodávají až za 3.500,-/otázkou je, zda se i kupují/).
    Ale ten článek si přečtěte.

    1. Filozof, který už do samotného názvu svého díla vloží hodnotové kritérium, se sám vyřazuje z jakékoli racionální debaty. Protože tak text ztrácí punc objektivnosti a stává se ideologickým blábolem. A v jménu ideologie lze cokoliv obhájit čímkoliv, přičemž se ideolog svá dogmata snaží prezentovat jako absolutní zjevenou pravdu. Tolik asi k Sorosem adorovanému dílu s úrovní objektivity blízkého takovému Mein Kampfu.

    2. Tencokida: Soros si Popperovo učení ohnul podle svého, aby své intriky mohl zahalit do myšlenek slavného filozofa. Popperovy původní myšlenky svou logiku měli. Odvolává se na ně Petr Hampl konkrétně na metodu falzifikace. Je možné s Popperem nesouhlasit ideově a současně si uvědomovat, že on za Sorosovy intriky nemůže.

  4. Vyskočila mi na PC nějaká zmínka o dětech Soroše, no má jich pět, zvolání zabte to než naklade vajíčka, už nejde provézt.
    První manželka je Annaliese Witschak Read more: https://briefly.co.za/facts-lifehacks/celebrities-biographies/156983-meet-annaliese-witschak-george-soross-wife/
    Strojový překlad: Annaliese Witschak byla první manželkou George Sorose. George potkal Annaliese na venkovním koncertě v Berkshires. Začali spolu chodit, trávili víkendy v domě na pláži a nakonec se zasnoubili. Přestože Annaliese nebyla Židovka, byla Annaliese velmi milovaná Georgeovými rodiči, kteří také přežili druhou světovou válku.
    Možná byla pro většinu neznámá, ale byla tou skálou za vzestupem George Sorose k úspěchu. Witschakové je 89 let, narodila se 3. ledna 1934. Etnikum Annaliese Witschak je také smíšené. Má americkou národnost a je pod astrologickým znamením Kozoroha.
    Vzali se v roce 1960 a narodili se jim tři děti : Robert Daniel, Andrea Colombel a Jonathan Tivadar. Ale po 23 letech manželství se v roce 1978 rozešli.

    George Soros je ženatý s Tamiko Boltonovou, japonsko-americkou podnikatelkou, nadšenkyní jógy, akreditovanou farmakoložkou a humanitární pracovnicí. Vztah začali na jaře 2008 a zasnoubení oznámili v srpnu 2012. Pár se vzal 21. září 2013.
    Před Tamiko byl Soros ženatý se Susan Weber, jeho druhou manželkou. Vzali se v roce 1983 a měli dvě děti, Alexandra a Gregoryho Jamese, než se v roce 2005 rozešli.

  5. Řeší se tu ten špek.
    Prasata se poráží v určitém stáří, za komančů to bylo do 120 kg, po revoluci byl požadavek libových prasat a proto se snížily váhové kategorie a za tuk byla srážka. Zase se nemohly prasata porážet příliš mladá, za to masokombináty taky dávaly defakto pokuty.
    Ve výsledku se chovatelé výkrm prasat zrušili. Tohle se řešilo před 30 lety. Proto se musí dnes maso dovážet.
    Zpracovatelé masa se sami střelili do nohy, většina jich totiž zanikla.

    Prase roste intenzivně do 6 – 7 měsíců.
    V předvýkrmu je denní přírůstek 400g, v době výkrmu 700 až 850 g.
    Konverze krmiva u prasat je vysoká, to znamená, že na kg přírůstku co nejméně krmiva, tj. 2,5 až 2,7 kg přírůstku.

    Podle kvality jatečných půlek:
    Pork – do 80 kg, získává se hlavně libová kýta, jemné maso, málo tuku.
    Bekon – do 90 kg, hlavní plemeno je bílé ušlechtilé, landrase. Maso libové, tenká vrstva podkožního tuku.
    Výsekový, ten byl hlavně u nás – 115 – 120 kg, maso na přímou spotřebu
    Sádelnatý, dnes se moc nepoužívá, hlavně vyřazené prasnice, maso na masné výrobky, mangalice do 150 kg.
    První ušlechtilá prasat :
    Bílé ušlechtilé (Large White), jedno z nejčastěji chovaných plemen ve světě vzniklo v Anglii, kde bylo zároveň i roku 1851 uznáno za samostatné plemeno. Zejména pro své užitkové vlastnosti, klidný temperament, oblíbenost a export nejen do evropských zemí se plemeno v 19. století až do současnosti stalo velmi ceněným. Bílé ušlechtilé se ve většině zemí křížilo s původními prasaty a z kterého všechna plemena bílých prasat odvozují svůj původ.

    České černostrakaté prase se datuje do poloviny 19. století do oblasti Přešticka, Klatovska a Domažlicka. Základem plemene byl nenáročný a plodný český hřebenáč. Už v té době však nestačilo zvyšujícím se požadavkům na masnou produkci, a proto se začaly dovážet nová plemena z Anglie prasata cornwall. Jedním z plemen, které vzniklo křížením původních a dovezených plemen je přeštické prase.
    Moderní prasat vznikla až v polovině 19.století a to v Anglii křížením s dovezenými prasaty z Číny a až později na evropském kontinentu křížením s anglickými prasaty naše, německá, holandská a další plemena.
    Další plemeno je landrase, která je z Dánska. Ale ty se začaly dovážet až začátkem 20. století.

    Sissi se narodila 24. prosince 1837 Mnichov, zemřela 10. září 1898 Ženeva.
    Bůhví co to jedla v době kdy byla mladá.

      1. Vepřín, kde jsem pracovala byl zbořen dřív než Lety. Nikde v okolí se prasata už nechovají.
        Už před několika léty se psalo, že selata se dováží hlavně z Dánska, menší množství z Německa.
        Maso se dováží ze Španělska.

    1. Kdo to sežral celé prase,
      dostal hlad a žral by zase?
      To jsem já, to jsem já,
      já, ta držka pažravá.

      Kdo si prohnal kuli hlavou
      a žral zas tou držkou žravou?
      To jsem já…
      😋🐷

    1. Podle toho to také vypadá, ten blb Pepa ani není schopen korigovat, co mu ten debil nakecá.
      Kam až zajdou ty návrhy koncentračních táborů pro Rusy.

      1. Když i za Vidlákem dojel onen voják- nemyslíte si, že když někdo vydá rozkaz k přesunu na východ/k mobilizaci dalších záloh, že právě ti vojáci by se vzbouřili, sesadili ty politiky kteří chtějí válčit a eskalovat azasadili se o zklidnění situace?
        Přece se říká, když nejde o život, jde o lejno, a ono v tom případě o život půjde, a propadlý pro malicherný důvod.

        1. A proč to neudělají Ukrajinci? Proč utíkají mimo Ukrajinu?
          A jak víte, že tu nebude režim za rok za dva, že kdo se vyhne mobilizaci, že ho nezavřou na dlouhou dobu?
          Včera jsem vyslechla rozhovor bývalých vojáků, odpověď na dotaz, že se nechá raději zavřít než bojovat.
          Půjde do trestních jednotek a ty jdou v první linii, více tady…https://www.youtube.com/live/ny_7YQJepnM?feature=share

          1. Nejdřív by to chtělo upřesnit, KDO jsou oni Ukrajinci, PROČ je jich tu takový počet a CO přesně je donutilo, opustit byt v panelákovém sídlišti, který má rodina v držení třeba 45 let.
            Kdo začne?

            1. Já. Velmi pravděpodobně to nebudou lidé, kterým na zahradách vybuchují bomby a nad hlavama létají vrtulníky. Odešli proto, protože A věděli o štědrém systému na vysněném západě, který se o ně postará, B nechtěli umřít za cizí zájmy. C nechtěli jít bojovat proti Rusku.
              To co nám tady tvrdí (slyšel jsem jen vyjádření jednoho majitele firmy) jak ty rusy poženou, může být sice pravda, ale pořád si myslím, že kalkulují s tím, co chceme slyšet.
              Můžu se setsakra mýlit.
              Můžu se mýlit i v tom, že mnozí Ukrajinci by se tady dokázali i rádi začlenit, a nevysávat sociální systém, což je specifické pro jisté etnikum.
              Jenže neví, kam to přišli. Neví, jak moc se tady věci změnily. Ať už LGBT agendou, vítáním nepřizpůsobivých migrantů, a vůbec celkově. Naproti tomu my asi netušíme, jaký bordel byl tam. Jak se tam kašlalo na obyčejné lidi, kteří zřejmě nemají žádné národní cítění.
              I v tomto se mohu docela mýlit.

          2. Evix.
            Další problém bude i když utichnou boje,Ukrajinci nebudou chtít odjet na Ukrajinu.
            Všechno rozvrácené,nebudou peníze na nic,čekal by je hlad a zima a žádná naděje na zlepšení.

            1. Problém bude mít celá Evropa, Německo vedou idioti a ničí průmysl.
              Rakušan nebo kdo podepsal emisní povolenky na vytápění, by mě zajímalo, kterého debila toto napadlo.

        1. Patrně mu někdo příčetnější než je Kolář prozradil, jak v USA zacházeli s Japonci za WWII. A to vč. US občanů japonského původu – koncentráky, konfiskace veškerého majetku a hotovosti.

  6. Italští zemědělci požadují, aby úřady zachránily produkci pšenice

    Národní konfederace zemědělců Cia-Agricoltori Italiani trvá na tom, aby vláda přijala opatření k řešení cenové krize. Podle jejích internetových stránek petici podepsalo již více než 50 000 lidí, včetně producentů a vládních úředníků.

    Ceny pšenice v Itálii klesly v květnu a červnu o 40 % a ceny těstovin v obchodech na Apeninském poloostrově vzrostly v průměru o 30 %. Při pěstování obilovin vynakládají zemědělci v průměru 1,4 tisíce eur na hektar, zatímco příjem z něj nepřesahuje 1,1 tisíce eur, upozorňuje konfederace.

    Itálie je předním producentem tvrdé pšenice v Evropě, ročně obhospodařuje přibližně 1,2 milionu hektarů. Konfederace zemědělců se obává, že cenová krize ohrožuje celou národní produkci, a vyzývá vládu, aby přijala okamžitá opatření na ochranu italské pšenice a těstovin.

    1. To záleží na tom, kolik ministrů a poslanců se kapsuje na kšeftech s US pšenicí z Ukrajiny.
      Takže nejspíš nic a pěstitelé si budou muset pomoci sami.

      1. Takhle se likvidovala zemědělská produkce v Africe. Tak dlouho tam vyváželi obilí za dumpingové ceny až zlikvidovali tamní farmáře, teď musí dovážet.
        V jiných zemích Afriky pak přímo likvidací farmářů, bílých.
        Čeká nás nelehká doba.

  7. Vážení přátelé,
    já Vám sem do toho rozjímání hodím absolutní informační bombu ….

    ⚡️🇷🇺🇺🇦🇹🇷 Владимир Владимирович на встрече с африканскими лидерами показал договор, парафированный Россией и Украиной на переговорах в Стамбуле в конце марта 2022 года.

    По словам нашего президента, документ назывался „Договор о постоянном нейтралитете и гарантиях безопасности Украины“, и под ним есть подпись главы украинской делегации.

    💬 „18 статей. Более того, к нему есть еще и приложение. Касается и вооруженных сил, и других вещей. Все прописано до единиц боевой техники и до личного состава вооруженных сил“, – заявил президент.

    💬 „Но после того как мы, как обещали, отвели свои войска от Киева, киевские власти, как обычно делают их хозяева, выбросили это все на свалку истории“, – добавил Путин.

    Военный Осведомитель

    Takže všechno je jinak. Dohoda o neutralitě pro Ukrajinu byla vloni nikoliv dojednána ale i podepsána. Na základě té dohody se Rusové stáhli od Kyjeva a následně ukrové dohodu zahodili a jsme tam kde jsme …

      1. Velmi zajímavá informace.
        Jen „soudruzi“ překladatelé udělali chybu – „Rusko a Ukrajina podpísli počas rokovaní v Istanbule koncom 03/2022 (cca 1 mesiac do začiatku ŠVO)….. “
        03/2022 nebylo cca 1 měsíc DO začátku SVO, ale cca 1 měsíc PO začátku SVO.
        Jak jinak se také „stahovat od Kyjeva“, kdyby do začátku SVO byl ještě jeden měsíc…

        Ale znovu opakuji – velmi „jadrná“ informace.
        Jadrná ve smyslu důvěryhodnosti chochlů i „kolektivního Západu“, z jejichž jednání leze jako sláma z jejich bot snaha v každém případě vy@ebat s druhou stranou jednání.

        1. Ale vypadá to že to zúčastněné nějak moc nepřekvapilo. Zřejmě jen potrdil co se už od svých kontra dozvěděli , ju a taky\ mají své zkušenosti. hmm

      2. Targus: S komentováním bych byl zdrženlivý. Dohodu takové důležitosti by musely ratifikovat parlamenty obou zemí. V případě, že nedojde ratifikaci, podpis nějakého vyjednavače moc neznamená. Navíc nevěřím, že by tenkrát vyjednali všecky body. Mohli jednat o neutralitě nebo omezení umístění některých zbraní, ale těžko se mohli dohodnout o území o linii kontaktu. Územní požadavky válčících stran jsou po celý skoro rok a půl naprosto neslučitelné.

        1. Re: Manuel

          Pokud jste si nestihl řádně pročistit uši, osmnáct bodů podepsal šéf ukrajinských vyjednavačů.
          Samozřejmě že nebudeme diskutovat o potvrzení ukráckým parlamentem.

        2. Jéžišmarjá, kdo by se zaobíral s nějakou smlouvou?
          Stačí roztrhat a hodit do koše a je vymalováno. Přesně takhle to udělal pan Kushner s multilaterální smlouvou s Íránem. Tedy, prostřednictvím svého tchána. Co by šťastný děda pro svoje roztomilá vnoučata neudělal, že?

          1. Smlouvy se uzavírají proto, aby se získala nějaká výhoda. Třeba i tak, že se smlouva z jedné strany záměrně nedodrží.
            Život v takovém hnusném světě je ale nepěkný. Navíc pokud si takový svět dovoluje o sobě tvrdit, že je světem křesťanským….

    1. Nu vot v čem dělo: o tom se v našich končinách mlčí. Co mi to jen připomíná… Bledé tváře válčí s Indiány, poruší smlouvu, obviní z toho druhou stranu, což je záminka k dalšímu válčení.

      Zdá se, že kluci za oceánem od těch dob na nic lepšího nepřišli, a teď se jim podařilo rozeštvat dva domorodé kmeny…

      1. Re: Halef

        To uměli soudruzi už kdysi. Stačí pohledat v databázích (knihovny, net).
        Soudruzi se nenamáhali ani s dílčí inovací…

        Ukrů mám plnou řiť (těch v Kyjevě), ale je mi z toho tak nějak smutno.
        … když těm zmrdům nezáleží ani na vlastních lidech…

        1. Na “ vlastních lidech” ?
          Otázka je, koho pan Zelený a jeho kámoši považují za vlastní lidi. Myslím, že to Ukrajinci ani Rusové ani jiní Slované asi nejsou. Pro tyhle týpky je setrvání USA na pozici světového drába naprosto zásadní věc.

          1. Myslím, že pro Žida jsou „vlastními lidmi“ jen ti obřezaní. Všichni ostatní jsou jen „gojim“, jejichž semeno je semenem dobytčím.

            1. No tak to jako bacha! 😀
              Není vobřezanej jako vobřezanej. JEJICH vobřezanej musí mít ještě šábesdekl a lejstro o ženských příslušnicích náboženské obce do třetího kolena, bo jinak by to mohl být Semita nevhodného vyznání nebo dokonce neSemita nevhodného vyznání. A na rasověnáboženskou čistotu voni jsou náramně hákliví.

              1. Nicméně jsem četl, že se i tak člověk může po splnění nějakých podmínek stát židem.
                Pokud si vzpomínám byly ti dost surové podmínky a o obřezání tam nešlo. ALe třeba je tu nějaký znalec židovství, který to vysvětlí.

                1. Oni mají různé názorové proudy.
                  Ivanka Trumpová je jenom konvertitka, ale tak ortodoxní, že jejich rodina nebere o šábesu ani telefony.
                  Na druhou stranu v Izraeli požadují rabíni od snoubenců genetický testík. Aby si nezprznili čistou rasu. Holt blbci se najdou všude. Nejenom v Izraeli.

                1. Definovat kdo je žid a kdo ne, to by asi bylo hodně složité.
                  Konec konců, nikdo z nás neví, kdo ohnul někde v seníku jeho prapraprababičku. Jenom blbec si myslí že je tutově čistokrevný.

                  1. Takhle až to nebylo myšleno.
                    Kdo a proč zlikvidoval tolik lidí hlavně z východu za doby 2.světové války jen z důvodu židovství? Bylo toho už napsáno dost a dnes to může být i problematické (trestné) psát o tomto.
                    Viz mladý Klaus, který si dovolil připomenout co dělali rabíni…

                    Ze západu jich tolik nebylo.

                    1. Někdo napsal, že VŘSR byla židovský projekt. Že jedna parta poslala kolegy v zapečetěném vagonu do Ruska. S cílem rozvrátit carskou říši.
                      A dostat se k ruským surovinám.
                      Jenže ta druhá parta byla tak úspěšná, že se jim podařilo vybudovat SSSR a ti první nakonec ostrouhali. ( Ale ve finále ostrouhali i ti druzí, které si namazal na chleba mazaný Gruzín Džugašvilli.)
                      V politbyru, které odstartovalo VŘSR byl jenom jediný autentický Rus. A přesto se to hází na Rusy.

                    2. Ano, on i Hitler mluvil o židobolševicích.
                      Lenin měl údajně sifilis, ale tyhle problémy měl až po těch atentátech, které na něj uspořádali jeho bývalí kámoši a mecenáši. Bo je neposlouchal až do konce a když viděl rozvrat ruského světa, otočil a pomáhal rozjet hospodářství.
                      Jeho babička byla židovského původu.
                      Po smrti Gruzínce se dostali k moci Trockisti. Na toho tvora se nikde nic špatného nepíše a byl to přitom netvor.

            2. No tak, většina je jich slušných. Ale , bohužel, pracky na volantu mají právě ti špatní.
              Ti obyčejní ti vždycky vyžerou za ně.

        2. Zajímavé na tom je, že ten kkot se vůbec nebojí, že za to bude viset.
          Němci to už v roce 1944 věděli najisto, tak se ke konci a ve velkém, různě trávili i stříleli – tohle je ale vůbec zvláštní psychopat.
          Vůbec si nepřipouští, že to bude konec jeho, včetně celé jeho rodiny a že to příjmení bude extra cejch. Už teď je zbytečně mrtvých lidí a zničené země tolik, že se to bude dávat dohromady půl století. A bez marshallových plánů.

    2. Podobná informační bomba je:
      ,,22. srpna, asi za 2½ měsíce ode dneška, bude odhalen nejvýznamnější zvrat v oblasti mezinárodních financí od roku 1971.

      Jedná se o zavedení nové hlavní měny, která by mohla oslabit roli dolaru v globálních platbách a nakonec vytlačit americký dolar jako vedoucí platební měnu a rezervní měnu.“

      Dnes u Vlka
      https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/06/18/rickards-odpaluje-bombu/

      1. Nejméně polovinu toho článku jsem nepochopil, v těchto souvislostech jsem nikdy přemýšlet neuměl a asi se to už nenaučím. Ale to nevadí.

        Máme výjimečné štěstí – můžeme přímo pozorovat, jak se kyvadlo dějin zastaví v nejvyšším bodě své amplitudy a směr jeho pohybu se obrátí. Žijeme v zajímavých časech.

        1. Na to že žijeme v intencích té staré čínské kletby bych slova „vyjímečné štěstí“ používal nadmíru opatrně.

        2. Takovouhle zajímavost bych si ráda nechala ujít. Protože ta změna, nevyhnutelná, bude sakra bolet i nás.
          No co. Jednou to přijít muselo.

            1. Bojím se, že jejich život bude daleko těžší, než je ten dnešní. Možná budou chodit močit na naše hroby. A právem.

      2. Z odkazu : „….Měna bude navázána na koš komodit pro použití v obchodu mezi členy. Zpočátku by komoditní koš BRICS+ zahrnoval ropu, pšenici, měď a další základní zboží obchodované globálně ve specifikovaných množstvích…..“
        Něco podobného, místo fiat měny zatížené úrokem navrhoval kdysi B. Lietaer, v knize “ Budoucnost peněz“.

    3. Včera měli opět raketami zasáhnout nějaké stanoviště velitelů a řídících sil raketami.
      Tak kterýpak ukrajinský kecal zmizí z obrazovek.
      Budanov by měl být v kómatu v Berlíně, v polském Rešově byl z vrtulníku přeložen do letadla a odvezen na speciální kliniku.

      1. Ukrajinská armáda za to začala ostřelovat nějaké evakuační centrum v oblasti záplav na Dněpru.
        Hned od rána. Ale zdá se mi, že se tam k tomu přimotalo nějaké skladiště střeliva – na ruské straně…

  8. Oloupaný ječmen jsou kroupy. Oloupané proso jsou jáhly. A co ostatní obilniny? Dělaji se kroupy třeba z žita? Mohou být i kroupy režné??

    1. Z žita je žitný chéb, tuším, že má tak specifickou chuť, že nic jiného se nedá vyrobit. Ale je odolné a dozrává i v horších podmínkách. To samé oves, ten je na ovesné kaše, krmivo pro koně, dietní krmivo pro chovné králíky.
      Ječmen také dozrává v horších podmínkách a je vynikající na šroty pro prasata, je součástí krmných směsí pro králíky. Z kukuřice se vyrábí krupice a z ní se vaří polenta, je důležitá i jako krmivo. Pšenice se používá na mouku a z ní je bílé pečivo, sladké moučníky, má široké použití a je výborná i na krmení užitkové drůbeže.
      Víc si nepamatuji, už je to dlouho co jsem vypadla z základní školy.

          1. Ze žita chleba neupečete a kvásek neuděláte, protože žito neobsahuje lepek a těsto nevykyne a nedrží.
            V podstatě dostanete něco jako betonovou nepoživatelnou placku. V Pratchettovi je trpaslíci používají jako smrtící vrhací zbraň 😀 😀

            VŽDYCKY musíte přidat pšeničnou mouku. Čím méně pšeničné, tím mazlavější, tmavší a kyselejší výsledek.

      1. Baví se Angličan a Skot. Skot povídá: „My k snídani jíme porridge (ovesnou kaši).“ „Pfff. Vy jíte oves. To my dáváme leda koňům.“ „A proto jsou angličtí koně a Skotové nejlepší na celém světě.“

    2. Bulgur – oloupaná pšenice.
      Rýže – ta bílá. Bílá je, bo je oloupaná a chybí jí v důsledku toho jedno ze životně důležitých „béček“ (snad B6). Viz. smrtelná nemoc „beri-beri“.

      Ona se dají zrna podomácku oloupat i tak, že se za sucha opraží na „pražnici“ (hliněná hranatá pánev – velikosti cca plech na pečení – s nožičkami či bez, na přípravu „pražma“) a pak se rukou drhnou v sítu z hrubého drátu nebo na mlýnském kameni, až se uvolní otruby.

      1. Ad rýže, víte, že jsem donedávna myslel, že ty zrna jsou na kořenech pod tou vodou? A taky jsem si musel vyhledat, jak se vlastně sklízí a jak se to zrno z rýže dobývá. Ono i to sázení do vody je úplně odlišné od rozhazování semínek po našich polích.

        1. Kolem Milána jsou docela velká rýžová pole.
          Přišli jsme na to plně náhodou, když jsme projížděli kolem rozsáhlých „zaplavených“ pozemků a divili se, že nikdo neřeší evidentní povodně. Večer nám to Italové vysvětlili 😀

    3. Mohou být z čehokoliv… Dokonce i kukuřice se dá oloupat… 🙂

      Dělají se i pšeničné kroupy – bulgur.
      Rež = ječmen.

      Ale ječné kroupy jsou nejlepší z výživového hlediska. Skoro žádný lepek, spousta vlákniny, vysoká vyýživná hodnota, žádná vlastní specifická chuť, takže se dají použít k čemukoliv.

      1. Bydlím v paneláku.
        Zahrádku nemám.
        A pokud nenajdu něco, co bych měl pod kontrolou natolik, aby nesklízeli ti, co nezaseli, ani si žádnou nebudu pořizovat.
        Až půjde do tuhého a chcípne elektřina, topení i plyn, tak co dál?
        Zásoby vody v panelovém bytě jsou omezené.
        Maximálně můžu mít tak dvě plynové 10 kg bomby, ale spíš jako topení do plynového přímotopu.. Do sklepa je dát nemůžu, protože by také sklízeli ti, co nezaseli.
        Takže nějaký přenosný gril pod postelí a pár kilo dřevěného uhlí.
        Dá se v tom topit i větvičkami nebo šiškami.
        Ještě mám 2 kW centrálu a pár litrů benzínu v garáži.
        A teď:
        Udělám zásoby ječných krup – vařit budu nejméně 40 min v době, kdy nebude dostatek energie.
        Nebo udělám zásoby těstovin a rýže, s dobou vaření 10-15 min.
        Já tedy zvolím tu druhou variantu, i když uznávám, že ječné kroupy mají větší výživovou hodnotu.

    1. U nas dosla … ale miesto nej zrovna klohnim krem diplomat … bo podla frantikovskeho receptu, po nasomu vanilkovo-zltkovy puding … potrebujem po obede dort

  9. .. workshop Institutu českého venkova“..

    Proč zasíráte náš svět.
    Napište třeba dělali sme naučnou brigádu na vlastní náklady. To nenávidím takové chucpe vyjadřování u nás „“doma““. Takové kydy nepotřebujeme.

      1. Mě todle skryté tažení proti národnímu chcítění prostě už leze na nervy.
        Pitchforkovy Wowpiffle (workshop Institutu) mu he he. . .

    1. Saine musím vás pokárat, neb není li blboň, pak je to velice špatně a navíc druhé pokárání, jste zaprděný moravák a nejdete s dobou.

      Naopak, chválím Vidláka za jeho světovost. Tak se to Sasine dělá, pár anglických slovíček a jsme na trajektorii ke světovosti.

  10. Já vařím kroupy v tlakovém hrnci, je to rychlé, jen se musí opatrně a hlídat.
    Jinak mám usušené seno pro králíky, kuřata už nemám, zlikvidovala je kuna. Pořídila jsem si fotopast a vyfotila tu mrchu. Teď ji ještě chytit do pasti, což není úplně jednoduché.

    1. Je hodně chytrá, chytit ji bude obtížné. Nejlepším řešením je sklopec, ale musíte se zbavit pachu člověka, takže při manipulaci použít gumové nebo PE rukavice (ty druhé mají u pump), nechat týden bez návnady, aby si na past zvykla, pak nalíčit návnadu: vajíčko, třešně, kousek masa kuřecího.
      Pokud by to selhalo, řešením je pes a velký kocour.

      1. Sklopec mám a je ve voliéře, kde zadávila ty kuřata, tak už by se ho bát neměla. Ale kuřata letos mít nebudu, nechce se mi riskovat. Vím, že tam chodil kocour od sousedů, ale asi vyklidil pole před kunou, fotopast ho nezachytila.
        Zkoušela jsem vajíčko, podle fotek se vajíčka lekla a utekla.
        Kromě třešní má ráda i švestky, to jsem četla v myslivecké literatůře už před 45 lety. Někde by měla kniha Lovy v Karpatech, jestli se někomu nedala.
        Seno už je pod střechou, můžu blbnout s kunou.

        1. Do vajíčka je napřed třeba něco vložit…
          Někdo používá toto: https://www.pasti.cz/samoobsluzne-sacky/ Je to drahé, ale měo by to při vytrvalosti zabrat.
          Sklopec? Zlaté oči! A vlasy, tygří exkrementy…pohádky ovčí babičky. Kuna se vrací na místo celá léta, pokud tam má jednou mladé tak se to vše opakuje desetiletí.

            1. Slepice tam bohužel jsou.
              Ve sklopci byla ona nebo kočka, zmizela část kuřete, jen byl sklopec posunut a nezklapl, nebo byl špatně nastaven.
              Navíc je údajně stále chráněná a tím ve vesnicích a městech rozmnožená.
              Pouvažuji jak slepicím zabránit vzít návnadu.

        2. Ad sklopec.Kuna je na pohled milé zvířátko, hopsá, nádherné očka i mohutný ocas.Bohužel nám její způsob života radost nedělá. Když jsem zaregistroval kunu u nás , taky jsem pořídil sklopec. Chytlo se do něj nespočet koček, jednou i pes a jednou ježek.Samozřejmě, všechna zvířata přežila.
          Ale napadlo mně jestli znáte úsloví, někomu to říkal starý myslivec, že pokud vás chytne v lese bouřka, máte se schovat pod buk. Do něj prý blesky z nějakého důvodu neuhazují. Pověra nebo pravda?

      2. Gerd
        Kuna je opravdu nejchytřejší a nejurputnější dravec ve své kategorii. Dokáže uštvat po stromech i veverku. S mechanickou pastí se krom rukavic se doporučuje vyvaření ve vodě do které se přidá smrková větvička. Targusův nápad s žárovku na čidlo velmi oceňuji, jen se obávám, že si na to ta chytrá šelma časem zvykne a přestane jí to vadit.
        Já jsem se v soužití s kunami neinvazivním způsobem dostal na následující status quo. Půdu jsem utěsnil tak, že se do ní kuny nedostanou. Bylo to sice velmi pracné, ale funguje to. Kunám zůstala část podbití podhledu střechy, kde mi až tolik nevadí. Dokonce si na ně zvykli i naši psi. Tím se jim obytný prostor zmenšil a tak tam žije jen jedna kuní rodinka. Dům je samota na kraji lesa ( bývalá hájovna) a i proto drůbež a jinou živou kuní potravu nepěstuji.

        1. Přesně tak jsem to měl i já. Ve sklopci byly kočky, ježek a dokonce nějaký pták.
          Reflektory na pohybové čidlo byly k ničemu. Zkusil jsem naftalínové tablety i voňavky – a bez výsledku. Kromě užití tygřího lejna a vysazení kocoura pod střechu už nebylo co vyzkoušet.
          Nakonec pomohlo utěsnění střechy podbitím perforovaným AL pásem.

    2. Re: Evix

      Kunu jsem vyřešil zapojením silné žárovky na pohybové čidlo.
      Když v noci kuna vylezla na půdu dělat bordel, hezky jsem jí na to svítil.
      Kuna už mi na půdu dávno nechodí, ale světlo přes pohybové čidlo jsem už tam nechal, časem nějaká nová objeví.
      Je ovšem fakt, že na půdě moc kuřat nemívám…

      1. To by plašilo i slepice, zahrada je poddolována hrabošem nebo hryzcem, mizí mi papriky ve foliovníku 🙁
        Letos se fakt daří.

        1. Tablety fungují i na hraboše, ale kvůli psovi, pokud má nějaký přístup k záhonům, je třeba dát to do deratizační staničky.

  11. Mňááám 😋
    Já kroupy předem namočím. Zkrátí to docela významně dobu vaření. Jakmile se začnou vařit, stáhnu plamen a nechám vodu jen mírně probublávat.
    U nás mají všichni rádi nastavovanou kaši. Kroupy + brambory, další ingredience jako u Vidláka, jako doplněk kysané zelí, nebo nakládaná okurky okurka.
    A díky za hezkou fotku. Vidlák je daleko hezčí, než Pohreich.
    😻

    1. Já dělám šoulet z bulguru a jarního hrášku, navrch dám pečenou kachnu naporcovanou a nechám spolu ještě půl hodiny péct. Kroupy jsou takové nadýmajicí, což bulgur nedělá, chuť je zachovaná. Milují to všichni, ohlas je i z Anglie 😉

  12. Skvělá akce! I recept, díky.
    Po přečtení jsem prostě musel uříznout kus uzeného bůčku bez kosti a hodit si to na pánev, sežral jsem to jen tak s chlebem.

  13. Babča si dlouho držela pole s bramborami.
    Takže jsme měli domácí, peněz nebylo nazbyt, tak se jedly brambory. Placky, bramborová kaše, jako příloha k kdečemu. Ale nejraději mám dobré uvařené brambory, na to rozpečený uzený špek a v něm tolik do zlatavé cibule, že když se nasype na uvařené brambory, tak je zcela zakryje. K tomu vychlazená kyška nebo, když není, acidofilní mléko. Půlhodina a mám skvělý oběd.
    Teď když musím kupovat brambory, cibuli, špek i tu kyšku to není extra levné jídlo. Ale mám ho rád.
    Hold synek z havířské kolonky…

      1. Kdysi dávali dokument o špeku a mimo jiné zmínili, že císařovna Sissy, když byla ve Švýcařích, si špek oblíbila natolik, že jej zavedla na císařskou tabuli. Tehdy jsem si pomyslela, že Sissy měla docela divoké chutě. Ale pak se to vysvětlilo. Zatímco v Česku je špek vyuzené sádlo, to co ukazovali v dokumentu bylo jemné uzené s tenounkým proužkem tučného na okraji. Takže nejenom, že když dva dělají totéž, není to totéž, ale i když říkají totéž, může to znamenat něco jiného.

        1. Já jsem myslela, že Sisi se tolik snažila být štíhlá, že skoro nejedla. Malé prý mimořádně štíhlý pas.
          ( Asi si jí s někým pletu. )

          1. To, že byla anorektička ještě neznamená, že se na dvoře vůbec nejedlo. Špek (tj to uzené s proužkem tučného) se podával jako studená mísa nakrájený na tenounké plátky.

            1. Já o ní četla, že pořád držela diety a dost divné. Jedla třeba syrová vejce nebo ze syrového masa jí lisovali šťávu a tu pila, aby měla bilkoviny a minerály, ( tenkrát ještě neexistovaly potravinové doplňky) , to uzené maso mi k ní nesedí.

          2. Byla štíhlá a myslím že právě díky původní stravě a taky že hodně cvičila, což jí smetánka neodpustila. Mám její životopis z r. 1936 v překladu Karla Nového. Zajímaví čtení o statečné a zajímavé ženě.

              1. Musíte počkat až vás zapíchne nějaký anarchista, to se o Vás chvíli bude psát. Ještě jedno řešení je oženit se do nějaké královské rodiny, to by se o Vás taky psalo. No a nejlepší varianta je postupná kombinace obojího, napřed královská svatba a pak zapíchnutí (ovšem nezaměňovat s opícháním, fuj) anarchistou.

                1. Re: crusader

                  Jako že bych opíchal anarchistu, který mne právě přišel zapíchnout?
                  Tak tomu říkám seriozní nabídka!

              2. Já jsem starý, tlustý a ošklivý a v novinách už jsem byl několikrát.
                Dokonce i v belgickém Krokrantje, heč.
                V rubrice „Bizár dne“.

          1. ále byla to holka z hor. A slanina zasytí víc a na delší dobu. Navíc nesníte toho tolik. A je-li domácí není co řešit. Anorektička nebyla, to jsou novodobé nápady rádobyhistoriků

        2. Je to tak. Švýcarský „Speck“ je libovější nízký sušený bůček (sušený vzduchem). Dokonale usušený se před konzumací uvaří, aby šel krájet, a podává se tence nakrájený s chlebem a s „miksle v piksle“.

          Sissi milovala turistiku a alpští sedláci tohle jedli ve velkém, bo trvanlivý zdroj energie.
          Nasolený špek se v horách permanentně sušil zavěšený v plátech nad celou kuchyňskou částí chalupy (vařilo se na otevřeném ohni!) a průběžně obměňoval, takže některé kusy tam bez úhony visely i několik let. V horských oblastech nejen Švýcarska totiž byly černé kuchyně či dýmné jizby běžné ještě v 50. letech 20. století.
          Takhle: https://www.markus-beren.com/single-post/wo-rauch-ist-da-ist-auch-eine-selch

          Pikoška: https://www.foodaktuell.ch/2015/06/29/fleischskandal-unter-schweizer-flagge/
          (strojový překlad)

            1. Poslední „živý“ kurlok (kurlok je „po našimu“ dům bez komína) jsem viděl v Černé Hoře okolo r. 1996.
              Ze střechy se kouřilo, opodál viselo vyprané prádlo a před domkem stál obstarožní a ohnilý VW Golf.

              1. Hustý!
                Asi jste to nevyfotil, že?
                V chudých oblastech Evropy to možná ještě není takový unikát.
                A nejspíš jich začne zase přibývat, až nařízení z Brusele zlikvidují evropské hospodářství…

                1. Re: Občan

                  Foťák jsem tenkrát sebou nevozil, protože s tím byla pořád nějaká ostuda jak na Balkáně, tak i v zemích SSSR.
                  A mobily byly ještě v plenkách. V autě jsem měl jako hands free Dancall ve stavitelném držáku i s nabíjecím konektorem a anténou na střeše.
                  Ale na mapě bych to místo našel ještě i dnes. Bylo to horní partii cesty E65, nedaleko křižovatky s R18, kousek nad tím je v lese lokalita Mioska.
                  Je tam hezky…

        3. Ono je to s překlady kuchyňského názvosloví dost ošidné. V seriálu Teorie velkého třesku se Židé ládují bůčkem. On ten jejich je něco lautr jiného, než ten náš.

        1. Ja zeru co si telo rekne. Tuhle sem mel spekovy obdobi , porad spek .
          Ted zase chce nejaky polivky se zeleninou.
          At Vidlak pise porad ,co stihne.
          A neni ten recept nazyvanej soulet? Se to driv ,neco podobnyho varilo v hospodach..

          1. Loupačku na kroupy má doma málokdo a pěstovat obilí taky bude pro malokoho. Já pestuju jen na co stačí motyčka a rýč. Ale mám debilní sousedy, jeden mi kdysi nasazel na plot smrky, takže už stín do půl zahrady a druhý, asi před 5 lety, přesně 3 metry od plotu, takže jsem nemohla nic říkat, lípu, Dnes už má větve až k plotu a stín až přes druhou půlku zahrady. Z baráku začíná být zámek princezny Solimánské a dr Voštěp nikde. Takže budu pěstovat tak leda kapradí.

            1. Obilí mi roste samo, co nesežerou slepice, to vyklíčí, ono to zase není taková věda, když se pěstuje stovky let. Stačí vyklidit výkaly po zimě z foliovníku, kde byly zavřené díky ptačí chřipuli. Možná proto je tam ten podzemní zmetek co mi žere papriky.

              Sousedi jsou někdy horší než mor.

    1. Moje nejnej byly domácí nové brambory, uvařené, na ně kousíčky másla a k tomu pečenáče (prodávaly se v takové velké konzervě, zřejmě půl kila, už nevím kolik to stálo korun).

  14. Něco obdobného vařila maminka a tu to naučila maminka tátova, tedy tchyně. On byl z pěti dětí a z toho byli čtyři kluci, takže živit to bylo asi o zlomkrk. My jsme tomu s bráchou říkali beton.
    Jen se místo krup používaly krupky (lámanka) a navíc byly brambory. Jo a dá se to i jen s osmaženou cibulkou a kyselou okurkou. Babičce přišla slanina už jako rozežranost, ale my už jsme si ji mohli dovolit.
    Takže….oloupané brambory dáme vařit, z uvařených vodu neslijeme, ale přisypeme přiměřeně krupek a ještě chvilku povaříme až se voda do nich úplně vsákne, odstavíme a necháme ještě přiklopené pokličkou.
    Do kastrolu dáme rozpustit sádlo, brambory s krupkami spolu rozšťoucháme, osolíme, opepříme, přidáme majoránku, utřený česnek a všechno to vyklopíme na rozpuštěné sádlo do kastrolu a lehce opečeme.
    Posypeme osmaženou cibulkou nebo slaninou případně obojím.

          1. Ja sa nikdy nikomu neprisposobovala, aj muza som si vzala az takeho, ktory vyhovoval od zaciatku bez uprav, a mojim celozivotnym heslom je ze ‚z kolacov najlepsia je slanina‘ … ja som schopna fungovat aj na vegetarianskej strave, pokial je dekorovana pecenou slaninou … ale teda priznam, nikdy som nebola kisasonka, to bude asi tym

            1. “ Vegetariánská strava dekorovaná pečenou slaninou. “
              Už jsem si ti zapsala do svého černého notýsku rozkošných cintů.
              😻

                1. Fakt je, že kousek slaniny učiní poživatelnou i tu nejfádnější potravinu.
                  Malý kousek dodá aroma míse salátu.
                  😀

    1. To my budeme mít v úterý. Holt dva důchodci, no. Dnes jsou kuřecí stehna pečená spolu s bramborami v jednom pekáči, se špekem a saturejkou.

        1. Krupy v skolskej jedalni boli vzdy slizke a hnusne a natahovali na davenie … nikdy v nich nic tvrdeho nebolo … naucila som sa ich jest az od manzela.

        2. Jo pamatuju dvě kroupová jídla. Jednak polívka, asi uzené žebra a do toho kroupy, a pak, a to bylo taky moc dobré to byl jakýsi snad salát či co. Jedlo se to za studena a určitě v tom byl hrášek.
          Recept fakt netuším, ale výborné to bylo.

          1. Kroupová polívka tzv. bílá byl vývar z vepřového. Bylo to první jídlo na zabijačce u babičky. Vařilo se maso do jitrnic a do vývaru se pak zavařily předem uvařené kroupy.
            A prdelačka bylo vlastně totéž jenom ty kroupy byly obarveny krví a byla až nakonec, až když byly uvařeny jitrnice a jelita. Sem tam něco prasklo a to pak tu prdelajdu ještě vylepšilo.

      1. Ve školní jídelně ( ještě za totality) dělali kroupovou polévku, bylo to v podstatě co píše vidldlak, akorát zděděné vodou, v tekuté podobě. Místo špeku uzeným vývar a další den z toho uzeného většinou mrtvolné šunkafleky.

            1. Vy jste snad museli chodit do polepšovny. 😁

              Mám zkušenosti se třemi školními jídelnami (v různých městech) a všechny vařily výborně.
              Ta z mého dětství byla ovšem nejlepší.

              Vaši (a ostatní) rodiče tu nekvalitu nechali plavat? Nijak to – ve škole nebo „vejš“ – neřešili?

              1. Záleží, který jste ročník, luizo. Po revoluci se zlepšily. Za totality jsem poznala 3, 2 blbé jedna dobrá a po revoluci taky 3, poměr se otočil,ale blbé zůstaly.

                Schodla jsem se s crusaderem, že nám kroupy znechutila školní jídelna. A je ještě další jídlo, které znechutily lidem na celá desetiletí koncentrační tábory a to tuřín. Přitom vězni v koncentrácích téměř nic jiného nedostávali a ještě museli privezly tom vykonávat těžkou práci a někteří to i přežili. Přitom tato zelenina se dřív běžně pěstovala, je prý nenáročná a velmi zdravá. Ta by také potřebovala rehabilitovat.

                Potom pajšl, guláš ze soji a rajská polévka.

                1. Před hadrákem. Všechny tři.
                  Až mnohem později jsem se dozvěděla, že šéfkou té „mé“ nejlepší byla dost uvědomělá soudružka (takže chtěla pro děti to nejvýživnější a nejchutnější).

                  Kruci, pajšl bych si dala… 😋 Babička dělala vynikající.
                  Guláš ze sóji jsem nikdy nejedla a doufám, že to tak zůstane.
                  U rajské polívky hodně záleží na kuchaři/receptu (jako ostatně u všeho).

                  1. Tak rajská polévka (samozřejmě i rajská omáčka) je má oblíbená a měl jsem ji rád i ve školní jídelně.
                    Guláš ze sóji, fuj, jak to vůbec chutná.
                    A to mám gulášky rád a to dokonce i fazolový.

              2. Lujjzo, některé děti jsou mlsné a nechutná jim nic. Navíc, hlavně ti mladší, často trpí i nechutenstvím. Žravost přijde až s nástupem puberty. Pak už jim nikdo nemusí říkat : Jednu lžičku za tatínka, jednu lžičku za maminku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *