Motto:
Pravím vám, že Bůh může Abrahamovi stvořit děti z tohoto kamení!
Dnešní text bude čistočisté kázání plné Boha, příčin a následků. Mám v posledních dnech pocit, že je ho zapotřebí, protože se mílovými kroky blížíme do bodu, kde už naše země jednou byla a který liberálům přináší hluboká traumata, protože museli přešívat prapory s hákenkrojcem na prapory se srpem a kladivem a ne každý to stihl včas. Teď, když Zelenský oficiálně pohřbil na Ukrajině Andrije Melnyka a tím se zcela oficiálně a plnohodnotně přihlásil ke Stěpanu Banderovi, máme možná poslední chvíli, kdy má cenu o tom mluvit. Zanedlouho už bude prostě pozdě.
Víte, v roce 1925 byl Hitler jenom směšný. Měl za sebou nepovedený „pivní puč,“ za který si odseděl neuvěřitelně mírný trest (srovnejte to s tím, kolik dostali Tušl s Čermákem za blbé kecy), chodil po hospodách a prodával Mein Kampf. Nikdo to tehdy neřešil, nikomu nepřipadal nebezpečný a nikdo se proti němu nijak výrazně neohrazoval. Ani dobově nejsilnější organizace, které se přímo z podstaty specializovaly na dohled nad morálkou – církve, mlčely.
Po ta dlouhá léta, kdy NSDAP sílila, se ozývali jen jednotlivci, kteří pak dílem z Německa uprchli a dílem byli povražděni, ale nešlo o žádný organizovaný odpor. Remarque by mohl vyprávět. Žádný německý průmyslník nezaložil bohatě dotovanou neziskovku nebo médium, aby se stavěl proti nacistům. Jediný, kdo se stavěl na odpor, byli němečtí komunisté. Jinak víceméně nikdo. Od roku 1933, kdy nacisté převzali moc, uběhlo do Křišťálové noci ještě dalších pět let, kdy se opět ještě nedělo skoro nic. Do Německa jezdili britští i američtí finančníci a investovali do budoucích závodů na granáty, tanky a cyklón B. Zahraniční diplomaté posílali zprávy o tom, jak je pan Hitler protikomunisticky založen a že by on mohl být ten pravý, aby se postavil Stalinovi, jehož Sovětského svazu se hospodářská krize třicátých let skoro nedotkla a který plánuje u Čeljabinsku obrovské průmyslové zóny…
Nelidskost režimu nikomu nevadila. Jasně, i v Německu existovali romantičtí hrdinové, kteří na to také řádně doplatili, protože za nimi nestály ani peníze, ani kredibilita tehdy ještě stále silných církví. Heslem dne bylo zavírání očí a bagatelizace.
A tak si Pánbůh místo církve Kristovy vytvořil jiný nástroj na zničení této nelidskosti. Stalinův Sovětský svaz. Od jisté chvíle už totiž neexistovala jiná síla, která by se dokázala nacistickému režimu postavit. Církev pravá, jediná a apoštolská se do toho totiž nepustila. Asi měla příliš mnoho majetku a sice hodně mluvila o hodnotách, ale jen jednotlivci byli ochotni pro tyto hodnoty něco obětovat. Organizace, která měla statisíce, ba miliony členů, byla internacionální, měla teoreticky prsty všude a tvrdila o sobě, že má klíče od Božího království, udělala žalostně málo. Mnohem víc udělala na konci války. Pomohla mnohem více nacistům uprchnout do Argentiny než ve třicátých letech pomohla uprchnout lidem před nacismem… Však, antismitismus byl přijatelnou cenou za nacistický odpor vůči nějakému přerozdělování majetku, jak požadovali komunisté a před nimi husité…
Mimochodem… ve třicátých letech měli komunisté ohledně přerozdělování majetku mnohem uměřenější požadavky, než na jaké potom došlo.
Když dnes pravda a láska lomí rukama, že přišla Rudá armáda a zavedla tady svoje pořádky, tak já k tomu suše dodávám, že to jinak nešlo. Jednoduše proto, že se nikdo včas nepostavil nacistickému zlu na odpor. Jednotlivci, kteří se na odpor postavili, ti byli ukřičeni a uvláčeni lepšími lidmi podle stejných metod, jako se to dělalo v uplynulých čtyřech letech. Foltýnové všech dob jsou naprosto stejní. Nacisté byli po mnoho let slabí, neměli moc a neměli zbraně. Měli jen křik. Ale nikdo z těch, kdo měli podíl na moci a měli ve společnosti autoritu, se jim nepostavili. Až přišel den, kdy na to měl sílu už jen Stalin…
Dnes se díváme na to stejné. Prezident podává ruku prvotřídním hrdlořezům a vyznamenává pohrobky Stěpana Bandery. Ti, kteří mají moc a mohli by se tomu postavit, ti zase jednou nedělají nic. Heslem dne je dívat se jinam a bagatelizovat to. Stejně jako kdysi sypal Západ nacistům prachy horem dolem, aby se postavili Rusku, cpe dnes Západ prachy Banderovcům, aby se postavili Rusku. A církev Kristova, která se cítí být strážkyní nejvyšších hodnot a má prý klíče od Božího království, nedělá nic. Neslyší, nevidí, nemluví. Miliardáři, kteří mají moc nad médii a dokážou nasadit psí hlavu, komu si zamanou, to nechávají být a naopak se ještě předhánějí, aby Banderovcům nacpali další prachy.
Všichni vidí, co se na Ukrajině děje. Všichni dobře vědí, jak to tam celé vzniklo, vědí, že Minské dohody byly jen západní vychytralost, ale prostě to bagatelizují. Smlouva s ďáblem je v pohodě, protože ďábel je teď na naší straně.
Když došlo na Mnichovskou dohodu a Sudety se připojily k Reichu, tamním židovským obchodníkům to ve většině vlastně vůbec nevadilo. Cítili se být Němci. Židé byli přece už sto let tak spíš „papírově.“ Ještě měli radost, že se zbavili české konkurence i českého dohledu a pak pěkně spořádaně nastoupili do transportů…
Tož se prosím vy, lepší lidé, kteří jste do Boha dostali klíče nejen k Božímu království, ale i klíče k českému a evropskému průmyslu, dostali jste klíče od trezorů plných peněz, dostali jste moc nad tvorbou zákonů, byla vám dána autorita, kredibilita i vysoká postavení, nedivte, že si Pánbůh zase vytvoří nástroj k potření tohoto nacismu někde jinde. Dostali jste od Boha všechny nástroje, abyste to nedopustili, ale vy jste je využili obráceně. Dostali jste všechny ty nástroje včas, měli jste nad ukrajinským nacionalismem přesilu sto ku jedné, ale místo, abyste ho vrátili do hrobu, vyzbrojili jste ho, vycvičili jste ho a bláhově doufáte, že se neobrátí proti vám.
Nedivte se, až přijdete úplně o všechno, protože jste selhali přesně v tom, co po vás Bůh křesťanů chtěl. Selhali jste jako strážci morálky, selhali jste jako strážci rodiny, selhali jste i jako strážci dětí, selhali jste i jako strážci hodnot. Každý den se podílíte na pronásledování těch pár bláznů, kteří bez jakéhokoliv zázemí a krytí upozorňují na vaše selhání. Tak jako v dobách biblických, už zase umlčujete své proroky. Nedivte se, že si Bůh stvoří nové nástroje, pomocí kterých nastolí mír a nedivte se, že se vám ten mír nebude vůbec líbit, protože Bůh nenechává majetky těm, kteří s nimi zacházejí nehodně. Moc pyšných je velice vratká.
Ještě zbývá trochu času. Ještě se můžete obrátit, ještě to může být ten křesťanský Západ, který bude činit pokání a vrátí se na správnou cestu. Ještě to může být vaše autorita, vaše moc a vaše síla, která dá všechno dopořádku. V určitou chvíli ale už na to nebudete mít sílu. Tak, jako ztrácíte pozice ve svých vlastních městech a přenecháváte je tak radikálnímu islámu, ze kterého by se v Saúdské Arábii pozvraceli hnusem, stejně tak je ztrácíte i všude jinde. Situace už je zralá, jen ještě nenastala Kristallnacht. Zanedlouho už ale bude pozdě a nebudete mít už sílu bojovat s džinem, kterého vypouštíte z lahve.
Pak přijde někdo jiný. Zase budete přešívat prapory a budete proklínat dějiny, že jste chtěli být páni, ale místo toho jste poslední kmáni, protože jste včas nejednali a zavírali jste oči před zlem.
Přestaňte ihned s pronásledováním těch, kteří vás přátelsky varují. Přestaňte s rozdělováním společnosti a přestaňte podporovat nacismus. Přestaňte podporovat hrdlořezy, protože s nimi zrovna máte společné zájmy. Přestaňte přehlížet Banderismus na Ukrajině. Nepřestanete-li, přijde Babylonský král, aby tu zavedl svoje pořádky, protože Bohu se už hnusí vaše přetvářka a licoměrnost.
Nevím, jak to bude vypadat a ani nevím, kdo to bude. Ale vím, že pokud se nevrátíte na pravou stezku, Bůh vám nenechá nic z vaší moci, vlivu ani peněz. Bůh nepotřebuje ani církve ani neziskovky ani média, ba ani prezidenty, pokud nebudou konat v souladu s jeho učením. Povolá si učedníky z těch, kterými pohrdáte a dá moc těm, které nenávidíte. V dějinách se to stalo už mnohokrát.
A přijde to dřív, než si myslíte!
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
Vidláku, čerpej u zdroje 😉
Zjevení, 14, 9-11:
Za nimi letěl třetí anděl a volal mocným hlasem: „Kdo kleká před šelmou a před její sochou, kdo přijímá její cejch na čelo či na ruku,
bude pít víno Božího rozhorlení, které Bůh nalévá neředěné do číše svého hněvu; a bude mučen ohněm a sírou před svatými anděly a před Beránkem.
A jeho muka neuhasnou na věky věků a dnem ani nocí nedojde pokoje ten, kdo kleká před šelmou a jejím obrazem a nechal si vtisknout její jméno.
Zjevení, 18, 1-10:
Potom jsem viděl jiného anděla, jak s velikou mocí sestupuje z nebe; a země byla ozářena jeho slávou.
Zvolal mohutným hlasem: „Padl, padl veliký Babylón a stal se doupětem démonů, skrýší všech nečistých duchů a každého zlověstného a nenáviděného ptáka;
neboť vínem Božího hněvu pro smilství té nevěstky byly opojeny všecky národy, králové světa s ní smilnili a bohatí kupci země bohatli z její rozmařilosti a přepychu.“
A slyšel jsem jiný hlas z nebe: „Vyjdi, lide můj, z toho města, nemějte účast na jeho hříších, aby vás nestihly jeho pohromy.
Neboť jeho hříchy se navršily až k nebi a Bůh nezapomněl na jeho viny.
Odplaťte po zásluze té nevěstce, dvojnásob jí odplaťte za její činy! V poháru, který připravovala, připravte pro ni dvojnásob;
kolik si užila slávy a hýření, tolik jí dejte teď trýzně a žalu. Protože si namlouvá: Trůním jako královna, vdovou nejsem a neokusím smutku –
proto v jediném dni dopadnou na ni pohromy: smrt i žal a hlad, a bude zničena ohněm. Neboť mocný je Hospodin, Bůh, který ji odsoudil.“
Pak budou naříkat nad ní a bědovat králové světa, kteří s ní smilnili a hýřili, až uvidí dým hořícího města;
z hrůzy nad jeho zkázou neodváží se přiblížit a budou naříkat: „Běda, běda, ty veliký Babylóne, město tak mocné, jak v jedinou hodinu byl nad tebou vykonán soud!“
Jenom jedna technická ad „Všichni vidí, co se na Ukrajině děje. Všichni dobře vědí, jak to tam celé vzniklo, vědí, že Minské dohody byly jen západní vychytralost“ —- ne, nebyla to západní vychytralost, byla to obvyklá západní podlost, zbabělost, křiváctví, sviňárna, podrazáctví, faleš a bezcharakternost
úplně stejné, jako když západ pomáhal Hitlerovi jak jen mohl a až když se Hitler obrátil proti nim, tak začali bojovat (aby zachránili svoji prdel, na všechno svoje spojence alá Československo, Polsko se v klidu předtím vysrali – resp rovnou je Hitlerovi darovali). A hlavně – když Sovětský Svaz vyhrál se honem honem starali, aby byli vidět na straně vítězů (vylodění v Normandii až když už byla válka fakticky u konce, už jen musela doběhnout v čase)
Vlády Česka, (Slovensko už bylo státem) Polska opustili zemi, Beneš a spol. do Británie a Poláci byli tuším v Rumunsku.
‚Telling the truth, during a period of universal deceit , is a revolutionary act“. /Orwell/.
Pouckari , ard, asi se to nikdy nedovis , pac nemas pro poucovani na to cas ,ale obvinovat zapad , je jako zapalit malou svicku, proti velky tme…
Takze zapalena svicka ve tme , /to je ovsem tezky a nemozny vedet/ , sviti kazdymu do voci , aby videl kulovy..To je problem , ale zadnej pouckar si to nevyzkousi nejdriv , aby zkusil jit po tme se zapalenou svickou dolu po schodech ..
A to uz ze sebe delaji rovnou idioty..Protoze si natlucou huby a este neco zapali..
A bloudi a oslneny zakopavaji beznadejne vo chaos lzi, abstraktnich vymyslu .Prave poucky sou ty vase vytouzeny svicky…
To vas minule zase nekdo svickove poucil.
Na zapade rozhoduje vo svete nekolik osob a dav jejich snazivych sluhu . Napr. zmineny dohody melo na svedomi nekolik hnusnych loutek, jako Merkel .
Ale na prikaz nekterych porucniku…Vo kterych se pouckari nikdy nedovi,/pac predposrana vopatrnost jim veli , aby nevedeli a pravdou nenarazili a to je jejich matka moudrosti/.
A tak zbejva ,ze musi furt nadavat na pul zemekoule , ty zapadni.
Potom kazdej po pouceni vi zase kulovy. Nakej zapad, napr. sou eskymaci a ledni medvedi a zijou na zapade..
Takze kazdej pouckar je obet historie vyucovany a poucovany a jenom hromady false a hnusnych lzi , na vymejvani, na desinfekci ,proti skutecnosti a mentalni destrukci mysli , uz detskych otroku.
Pospichaji, aby je precpavali jejich /deranged/ eklhaftem ,aby se do jejich mysli uz nic jinyho nedostalo..a nic jinyho a skutecnyho tak nesmeli vedet..
A pak sou este vdecny za ty svicky vzdelani..
Pane Vidlák
Třikrát díky za článek.
Člověku se narodil proto,aby činil dobro a ne,aby páchal zlo.
Jinak diky,Peršané,Rusové, Číňané, že bojujete proti zlu.
Hitlerovce vyfutrované západními penězi neporazil žádný přiblblý bůh, ale sovětští kluci.
asdf:
Obávám se, že kdybyste jim to takhle předložil dnes, že by vám namítli „ale bůh byl s námi“.
Víte, jak poznáte, že jste opravdu v hajzlu?
Když Vám zbude už jen Bůh.
Ten je totiž úplně k hovnu.
Tak to je myšlenka dne
Až budete opravdu v „hajzlu“, tak toho boha budete volat.
Přesnĕ. Byla jsem svědkem toho, kdy jen modlitby k Bohu napomohly vyjít ze stavu mezi životem a smrtí, kdy lékaři už složili své ruce…Nemluvĕ už o zázračných vyléčení, kdy – jak se ne nadarmo tvrdí – pomůže jen Pán Bůh.
to je ještě prd
já viděl jak bůh zachránil celou planetu když na ni útočilo milion emzáků ze vzdálených galaxií se vzhledem Pekarové
váš zázrak bledne proti mému
A kolik bylo těch, kterým žádný bůh nepomohl? Proč si tzv. bůh vybral jedny a zlikvidoval druhé? Co myslíte?
Protoze ho ti druzi tak nejak srali.
Spory s věřícími na téma víry jsou bezpředmětné, protože nikdy předem nevíte, co budou považovat za fakt, a co za alegorii nebo morální ponaučení.
Takzvané svaté texty jsou plné nepřesných informací, které mají takovou váhu, jakou jim společnost (a církev zejména) v dané době přičítá.
Ta váha se v čase mění.
Nejdřív byla Země plochá, potom sice kulatá, ale středem vesmíru, potom bylo středem vesmíru Slunce…
Všemu bylo nutné bezpodmínečně věřit, protože to bylo obsaženo ve svatých textech. Dokud to nebylo nade všechnu pochybnost vyvráceno. Giordano Bruno by mohl povídat.
Žádné vyvrácení některého z těchto tvrzení ale nikdy nevedlo k pochybnostem o Boží existenci. Věrouka se prostě trochu přizpůsobila a basta.
Pro tuto skutečnost vidím dvě možná vysvětlení.
– Všechny dosavadní pokusy o popis vesmíru a Boha, jakožto entity vesmíru nadřazené, byly chybné.
– Víra v Boha s existencí nebo neexistencí takovéto božské entity vůbec nesouvisí, ale jde o myšlenkový konstrukt, který nějakým způsobem naplňuje intelektuální nebo spíše emocionální potřeby věřícího.
b) je správně
myšlenkový konstrukt neboli výmysl
https://web.litterate.cz/basilejsky-koncil/comment-page-1/#comment-608491
+
https://web.litterate.cz/basilejsky-koncil/comment-page-1/#comment-608498
Vidím, že se opakuju.
Díky za připomínku.
A věřit, znamená hovno vědět.
Bez boha by církve ztratili svůj předmět podnikání a museli by se živit v potu tváře, jako všichni ostatní.
Josef Švejk (12:55) „A/ věřit, znamená hovno vědět. B/ ez boha by církve ztratily svůj předmět podnikání…“
Budete se možná divit, ale v obou bodech s Vámi zcela souhlasím 😉
Ad A/ Dodnes si nejsem vůbec jist, co si (z hlediska otázek po pravdivosti) s vírou počít. Jsem velmi racionální tvor.
Proto v Ježíše nevěřím. Já s Ním skoro už 30 let mluvím. Tehdy mne poprvé oslovil v situaci, kdy já Ho vůbec nehledal. Já tehdy jen vykuleně odpovídal, ptát jsem se začal až později.
Ad B/ Kdokoliv bere za cokoliv finanční či vlivové benefity, je v dané oblasti zcela nedůvěryhodný. Církve založili učedníci, ne Ježíš. Ješitnost, touha po moci. Časem i živobytíčko… Ježíš naopak v promluvě zachycené v Mt 23. kapitole (i jinde) zcela zakázal postoje nadvlády a nadřazenosti.
Václav (9:09) Ad: „Spory s věřícími na téma víry jsou bezpředmětné…“ až po „Věrouka se prostě trochu přizpůsobila a basta.“
Souhlas, důvodně a poctivě argumentováno.
Ad: „– Všechny dosavadní pokusy o popis vesmíru a Boha, jakožto entity vesmíru nadřazené, byly chybné.“
Souhlas. Bůh není vesmíru nadřazený. On je součástí kostry vesmíru. Je vnořený do kvantově-informační podstaty vesmíru. Až spolu s vládcem tohoto světa dovršíme náš souhlas s bezbřehostí násilí a zotročení podstaty života i podstaty vědomí přítomnosti, kvantově-informační rastr „naší“ reality se samovolně přesmykne do plného vědomí Jeho přítomnosti.
To je ten Ježíšův druhý příchod, soud (dotečení VŠECH souvislostí) a nezměnitelné Boží království, které není z toho světa. Svět bude „doplněn“ o dosud nevědomou složku VŠECH (tzn. i božího) vědomí a tudíž o chybějící (a dnes netušené) souvislosti.
Ad: “ Víra v Boha s existencí nebo neexistencí takovéto božské entity vůbec nesouvisí, ale jde o myšlenkový konstrukt, který nějakým způsobem naplňuje intelektuální nebo spíše emocionální potřeby věřícího.“
Dokonale vyjádřeno, máte můj respekt. Bez ironie.
Viz má poznámka k „Josef Švejk (12:55)“, ať se neopakuju.
Víra je emoce. Emoce nemůžete vyvrátit racionálními argumenty, to se zcela vylučuje.
Ovšem jakákoli víra, tedy i ta, že Bůh neexistuje. Je to tak ?
Ne, není. Tvrzení o neexistenci Boha je podepřeno poznatky přírodních věd. To není víra.
Ano, to je zase vaše víra.
Já se ale ptal katango, její odpověď mne zajímá.
Není to moje víra. Racionální argumenty (poznatky přírodních věd) nejsou víra. Omlouvám se, že jsem vám do toho dotazu na katango vlezl. Nebudu v tom pokračovat.
Ale je. Žádné poznatky přírodních věd Boha nevylučují. Proč se to tedy nepublikuje se všemi důkazy ? Proč ještě existuje Vatikán, Mekka, Israel a další ? Proč mají američané stále In God we trust ? Proč je tolik vědců včetně přírodních věřících ?
To nemyslíte vážně, že ne Tymákovane. Vatikán a to všechno ostatní je jen lidský konstrukt založený právě na těchto emocích. Katango má ale pravdu, víru v boha nelze vyvrátit racionálními argumenty
Kočko, píši že pokud by bylo opravdu vědecky dokázáno, že Bůh neexistuje. Což podle mého není. Já v žádném případě nerozporuji, co katango napsal, také proto mne zajímá její názor.
napsala, pardon
Muselo by se dokázat, že existuje.
Zatím Boží existenci nevyvrátil ani Stephen Hawking, přestože tomu sám uvěřil. A měl k tomu se svým tělesným postižením pádný motiv (být na Boha naštvaný) i velké intelektuální schopnosti.
Ale aspoň s velkou jistotou dokázal, jaký Bůh být nemůže – nějaká supermocná bytost, existující v našem prostoročase. Podle jeho teorie je vesmír uzavřený do sebe, podobně jako kružnice nebo sféra, nemá nikde počátek ani konec (tj. hladká varieta bez okraje). Takže v něm není nějaký „okamžik“ stvoření – kdy vesmír začal existovat.
Jakou to má slabinu? Když na papír nakreslím kružnici, až je nakreslená, také nemá začátek ani konec, ale přesto jsem ji „stvořila“. Ve svém vlastním čase, který není totožný s časem v tomto „kružnicovém“ vesmíru (parametrizací této kružnice).
Jenom to celé ukazuje, kde a v jaké podobě je (pokud se Hawking nemýlil) zbytečné Boha hledat.
Evoluční biologie, o které mluvil ZH, s tím nemá co dělat, vše se odehrává v rámci našeho prostoročasu a v první řadě jde o to, jak vznikl on – ten prostoročas. A ten mohl i s celou svojí historii vzniknout stejně, jako ta moje kružnice.
Wednesday 2 června, 2026 (22:22)
👍 🎯
Ještě taková malá, možná zbytečná poznámka – ale pro lidi „nevěřící“ snad úplně zbytečná není. Ani v oficiálních dokumentech katolické církve, například v novém vydání Katechismu katolické církve z r. 2025, se s vědou nikdo nepře, tedy ani s evoluční biologií.
Neznám jediného člověka, který by si myslel, že Bůh je nějaký super-děda s tělem, a že opravdu stvořil Vesmír a člověka v něm v nějakých sedmi dnech a uplácal ho z hlíny. Jestli tohle evoluční biologie a jiné přírodní vyvracejí, nemám námitek, ale nikdy jsem si to nemyslela – ani jako pětileté dítě ne. A nechce se mi věřit, že by mě a jiné vysokoškolsky vzdělané lidi mohl někdo mít za tak hloupé.
Ale při čtení těch diskuzí mi to někdy tak připadá.
@ Zborcený Harfyton
Píšete: Tvrzení o neexistenci Boha je podepřeno poznatky přírodních věd.
Předesílám, že:
– nevyhledávám spor,
– nemám v úmyslu plédovat za boží existenci,
ale když čtu, co jste napsal, zdá se mi, že mi něco uniklo.
Mohl byste upřesnit/naznačit, o jaké poznatky jde?
—
Protože diskusní vlákno už má více než deset úrovní vnoření, diskutovat v tomto vlákně se stává nepřehledným.
Odrazový můstek pro ZH, pokud by sem náhodou přišel a chtělo se mu reagovat: zde.
👍 🎯
@ Tymákovan:
…neukvapte se 🙂
Zakladateli, Vy jste opravdu přesně vyjádřil můj názor. Jsem si jist, že se neukvapuji. Mně je zcela jedno v co kdo věří, ale pokud tvrdí, že je jeho víra lepší než jiné, protože je vědecky dokázaná, také bych se o tom rád něco dozvěděl. Pokud napíše, že je mu to zcela jasné a nepochybuje, tak je to zpět jen víra.
Harfyton:
No já nevím. Takovej Grygar je třeba věřící….no dobře, furt je to jen človo. Ale není náhodou kvantová fyzika velmi na pochybách stran existence boží? Nebo prostě nějakých neviditelných sil, Ostatně i věda je jen malý střípek v poznání. Jen jeden pohled úhlu a ještě takové neopeřené holátko, pár set let mladé. Zas když budete neochvějně věřit ve vědu budete věřící – abychom to uvedli na pravou míru.
Grygar: já znám pár vědců, pro které (i ta jejich!!!) věda končí na okraji papíru formátu A4, nikdy z toho papíru nesleze, natož aby jim vstoupila do života. Počítám, že Grygar bude jedním z nich.
Hej, vy cherubíni, serafíni. Bůh není! Je to lékařsky dokázáno.
(Ilf, Petrov, Zlaté tele)
Svůj postoj bych neoznačila za víru. Pokud nevěřit je taky víra, pak nevěřím, že bůh existuje a ani nevěřím, že neexistuje. Já si tu otázku nekladu a odpověď na ni nepotřebuju. Je mi prostě jedno.
A kde je v tomto systemu Buh?
Obcane prvni konzule, tuto hypotezu jsem zatim nikdy nepotreboval.
Napoleon – Laplace, tusim.
Já také neříkám tak, ani tak, ale na moje slova dojde.
Pokud je to na mne, pak vězte, že je mi jedno, jestli na má slova dojde. Prostě jedno. Já otázku existence či neexistence neřeším. Ani na ni nemyslím.
Hominid:
Pohlédnu-li na to přes svou představu, ptáte se jako játra, která pomalu a tiše tvrdnou: proč jsi nás bože zatratil?
Stačí vám to jako odpověď?
Miroslava (8:01) „Přesně…“
4x na vlastní kůži.
cca 10x na vlastní oči a kůži někoho jiného 😉
1**
Všechny události, které se v EU i v ČR staly od doby kdy vládnou demokraté mají tutéž příčinu. Používáme vždy tytéž kamínky, ze kterých stavíme základy. Těmi kamínky jsou hlasy voličů. Ve volbách hlasy rozhodují. Dodatečná kritika toho či onoho zvoleného je o ničem. Fňukat až po volbách, politiku nezmění.
Migrační pakt je nástrojem agendy The Great Replacement, tedy výměny bílého obyvatelstva západního světa za obyvatele neevropských národů. Je to součást plánu na likvidaci Edomu zevnitř, což je plán světových sionistů, jak tvrdí sami sionističtí rabíni. Video s rabíny máte ke konci článku. A není překvapením, že ten proces čeká i Ukrajinu, a to přesto, že většina jeho mužského obyvatelstva bude vyhlazena ve válce s Ruskem. Ale to ani náhodou nestačí.
Bývalý velitel průzkumného oddílu AFU Denis Jaroslovskij v posledním dýchánku ve videocastu varoval před migrační katastrofou, která může postihnout Ukrajinu stejně, jako již postihla Británii, Francii a Německo
(Aeronet)
„Bůh nenechává majetky těm, kteří s nimi zacházejí nehodně. Moc pyšných je velice vratká.“
O tom by se s úspěchem nechalo pochybovat. Především z Boží vůle banksterská vrchnost páchá zlo soustavně, včetně neustálého válčení a lupičství. Občas jsou odsunuti lokajové, Hitlerové nebo Epsteinové.
Bingo.
Uz mnoho tisic let ,nikdo nikdy zadnyho boha nevidel a do konce sveta taky neuvidi..
Wendsdy ho cítí a miluje, tak to bude existovat, přeci nikdo nemůže milovat nic.
Pan Vystrčil na cestách
https://degener.cz/kam-se-vystrcil-pan-vystrcil/
Dovolím si trošku alternovat vyznění článku:
Ježíšovo Boží království není dle Jeho slov z tohoto světa. Klíče od něj má každý, kdo čte/slyší Ježíše.
A je tedy na každém: Koho ctím za autoritu, do jeho autority se zavazuji: („Cokoliv svážete na zemi, bude svázáno i v nebi…“
1/ Autorita učednických výkladů Ježíše: Petr, Pavel, Jan atd. Tudíž autorita VŠECH učedníků a proroků (nezdární poslíčci = apoštolové) Ano, mají klíče, sami ale nevstoupili a druhým brání vstoupit.
Důvod: zůstávají otroky Abrahamovy krvavé smlouvy o zotročení a genocidě.
Stručně: Věří v lidské vůdce coby zástupce Boha. Definice křesťanství = následování učedníků a jejich slov.(= Dopisy, Skutky, Janova Apokalypsa). Logika násilí nutně zas dědí násilí. Proč se divíme?
Do tohoto kyblíčku autority spadá i výrok motta dnešního článku: „Pravím vám, že Bůh může Abrahamovi stvořit děti z tohoto kamení!“ Je totiž Janův, ne Ježíšův.
2/ Samotná autorita Ježíšových slov: mj. o Otci, kterého otroci Krevní smlouvy neznali a neznají.
Respekt k výhradní Ježíšově autoritě bez míchání hrušek s jablky (nemíchat Ježíšova slova se slovy vykladačů)
Ano, ty stejné klíče (= Ježíšova slova) umožňují v klidu vstoupit do Ježíšova království.
Důvod: Ježíš to tak říká: Nesnaž se manipulovat druhými, mluv i jednej win-win.
„Kdo mě miluje, bude zachovávat MÉ slovo, a můj Otec ho bude milovat; přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek.“ Ježíšova definice Božího království.
„Kdo mě miluje, bude zachovávat MÉ slovo…“
Tato Ježíšova věta je klíč. Je to šém oživující necitelné hliněné Golemy tohoto světa pro Boží království.
Nejsem sice věřící, ale znám toho z bible dost. Takže vím, že pánbíček má dost pokročilé technologie na umravňování lidí, včetně proměňování v solné sloupy a topení v rybníce. Obávám se ale, že se tentokrát už nebude namáhat a nechá to na lidech. Oni jsou už tak technologicky vyspělí, že se dokážou zlikvidovat sami …
Tak nakonec nás stvořil k obrazu svému, že…
Borowitz:
No, kdybych byla bůh, moc bych to nechtěla rozmazávat 😂
No, hlavne kdyz stvorila muze, v podstate jen zertovala.
Jožka:
To mi ani nepřipomínejte! To bylo tím, že jsem napřed stvořila jabko, jakože je to takový pěkný, kulaťoulinkatý (zkuste to říct anglicky) a vono to zkvasilo…………😎
Hm… calvados… Bozi!
Jožka:
Jojo, ovšem pak vás po něm popadnou takový blbý nápady jako stvořit lidi 🤣
Mimochodem – víte, že genetická věda dospěla k Adamovi a Evě? Tedy ke dvěma prapůvodním rodičům veškerého lidstva? Njn – na každým šprochu……
Jenom Evě
Křídla.
A ta se namnožila dělením. 🤪Hele – já mám chlapy ráda Motejle. tak mi nekecejte do tvorby!
Adam se nedá vystopovat
Křídla:
Pokud je mi známo dá, jenom nikoli po mitochondriální DNA.
Stalin zemřel v roce 1953. Chruščov na XX. sjezdu KSSS v roce 1956 provedl odhalení „Stalinova kultu osobnosti“. Následující desítky let jsme stále slyšeli, že Stalin byl špatný. V tom (a jedině v tom) se představitelé SSSR a Západu shodovali. Ale co když to bylo všechno trochu jinak? Nedělám si žádné iluze o mocenském boji v tehdejším SSSR po smrti Lenina. Ale pravdou je, že Stalin porazil Hitlera. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby na místě Stalina byl ve 30. a 40. letech někdo jiný a neměl jeho sílu. Byl to Stalin, kdo ze zaostalé země během nějakých 15 let (!) vybudoval mocnost schopnou se Hitlerovi postavit a nakonec nad ním zvítězit.
Z pohledu Západu je špatné vše ruské, samozřejmě včetně Stalina i jeho tehdejších nepřátel.
V této souvislosti se nabízí otázka:
Nebylo nakonec největším Stalinovým hříchem právě to, že rozdrtil Hitlera?
V létě 1945 přišel ke Stalinovi podat hlášení vůčihledě dobře naladěný armadní velitel. Po skončeni se osmělil : Soudruhu Staline, nechtějí mi schválit dovoz mojí válečné kořisti z Německa. Bylo by možne mi to povolit ? Bylo by to možné, řekl Stalin, predložte seznam. Lampasák okamžitě vytáhl z kapsy lejstro. Stalin ho vzal a napsal na něj : Vydejte soudruhu plukovníkovi jeho harampadí. J.V. Stalin. Spokojený chlap si to prečetl a zarazil se : Soudruhu Staline, já jen ze tam je chyba, jsem generálplukovník. „Ne, tam je všechno správně, soudruhu plukovníku…“
Urban legend
V poslední větě jste to správně pojmenoval. Stalin může za to, že zcela nečekaně Hitlera porazil. Však to také chtěl Churchill pět minut po válce ještě napravit. Ale bylo to tehdy nepředstavitelné.
Hitlerova síla za tři týdny vymazala autoritářské Polsko z mapy. Za šest týdnů zničila demokratickou Francii s údajně nejlepší armádou. Za čtyři roky ji rozdrtil komunistický SSSR a Západ ho musel podporovat. Kdyby SSSR padnul, tak Německo se zdroji z Evropy a SSSR by ovládlo svět. Na staletí.
A to Stalin musel bojovat s vnitřním nepřítelem, hlavně trockisty.
A ješté k tomu byl ten prevít Gruzínec 😄
A kdy y jen to! Chruščov i Brežněv byli Ukrajinci. Co s tím budeme dělat?
Oprava: „kdyby“
Nebyli, nedělat nic.
Voní tomu pořád sefovali previti neruský: gruzinec, ukrajinec, ukrajinec, ukrajinec …. ale gorbacov byl ukrajinec jenom napůl a tak to pos***
Neplanuje vidlak nahodou zalozit novú cirkev? Ked to nevyslo s politickou stranou, tak teraz to mozno vyjde…
Ovcí je tu dost, ale faráře v Miroslavi by asi trefilo. 🙂
a co teprve mons./trum/ halíka.
doporučuji od 8. min. pouze pro ortlé / nebo opilé /
https://www.youtube.com/watch?v=M_goY25z6dA
Tomáš Halík: Ježíš proti nacionalismu
Halík dříve kázal z patra a nepotřeboval žádné papíry….
Feldkurát Otto Katz na tom byl podobně.
Jenze ten to delal proto, ze by na ne nevidel.
Pan Vidlák ví, že: „Náboženství je opium lidu“!
Říkali nám to na PŠM, tak to musí být pravda. 🙂
Mně se to Vidlákovo kázání líbí. Církev jako celek opravdu selhává v mnoha ohledech. Mám za to, že naprostá většina katolíků věří oficiálnímu narativu a podporuje Ukrajinu. Jak jsou na tom jiné denominace, nevím. Neznám samozřejmě všechny ty lidi…
Ale před volbami jsem na jenom křesťanském webu prováděla podobné věci, jako zde 🙂 , se stejným osobním motivem. Přišla řeč samozřejmě nejen na otázky víry, ale i na politiku. Prakticky všichni věřili lidem jako je Halík, tomu, co přichází se shora, od kněží a biskupů. Připomínání řádění banderovců, to, že jsem vkládala odkazy na fotky Zelenského a Zálužného v místnosti plné nacistických symbolů, s portréty a bustami Bandery, Melnyka a Šuchevyče, nemělo váhu. Dávala odkazy na videa Jeffrey Sachse, Johna Mearsheimmera a Scotta Rittera, kteří vysvětlovali, jak to bylo s Majdanem, Ukrajinou a nesplněnými sliby dané kolektivním Západem Rusku o nerozšiřování NATO na Východ. Byla jsem místním etablovaným diskutujícím, rozeným „inkvizitorem“, obviněna z dezinformací a lží. Vyhrála jsem až vložením odkazu na vládní dokumenty USA zveřejněné Trumpem z archívu NSA. Dokázala jsem, že nelžu. Ale vliv na názory ostatních byl nulový. Vesměs hodní lidé pevné víry… Stačilo! nemělo u nich žádnou šanci.
S křesťanstvím je dost věcí v nepořádku, v tom má Vidlák pravdu. Moje názory jsou mnohem radikálnější, než Vildákovy, s mnoha mými by on nejspíš nesouhlasil. Našla jsem si vlastní výklady toho, jak chápu Boha. Ale Vidlákovo „kázání“ bych ráda podpořila. Má pravdu.
tdx: Já zase byla jednou v diskuzi titulována „Jezdkyní Apokalypsy“. Prohlásila jsem, že nic menšího, než tu čtvrtou, neberu 🙂 .
… no podle mne církev selhává už 2000 let a jak vidět, dodnes se nic nezměnilo.
Ono je církví hodně. Jen restituce se vyplácejí 16 církvím a náboženským společnostem.
NESELHAVA!!! Ucel na ktory bola zalozena – koncentracia moci a majetku vzdy dosledne plnila a plni.
Z jistého pohledu máte určitě pravdu. Církev jako celek se mnohdy chová jinak, než by se od následovníků Ježíše čekalo.
Někteří by na tuto otázku odpověděli ještě jinak. Například nick „něčí bratr“ (dříve „Tvůj bratr“) by řekl, že už sami apoštolové a zvláště pak Pavel Ježíšovo učení brzy opustili. Křesťanství je, podle něj, úplně „vedle“.
Avšak, alespoň podle mého je Cesta (tj. duchovní cesta ) ryze individuální záležitost. S kolektivismem ve vztahu k Bohu jsem se nikdy nesžila, necítila se být nějakou částečkou zástupu nebo “ Božího lidu“. V sobě jsem nenašla smysl pro tyto věci, i když kolem mne o tom lidé mluvili.
Ale na druhou stranu, po těch 2000 let církev nesla nějakou informaci, která se součástí mé osobní Cesty stala. Kladu si otázku, jestli právě tohle není smyslem existence církve. Možná nic víc a ani nic míň.
Chápu Vás, Wednesday. Ale jak řekl velký Dostojevskij: zde ďábel s Bohem bojují a polem bitvy jsou srdce lidí.
A zvláštěpak se vedou bitvy za ty lidi, kteří řídí systémové instituce, včetně církevní. Bohužel, katolická církev ne vždy demonstruje pevnost cesty k Bohu (a mmohé protestantské konfese už prakticky odpadly od Boží prozřetelnosti.) Vzpomenout můžeme dobu iinkvizice, podporu Musoliniho a Hitlera. Nynĕjší slabou pozici a mlčení církve proti hnutí LGBTXYŽ…
Budeme-li pozornĕ sledovat globální tendence rozvoje, tak už od 60. let probíhá očividná duchovní a mravní degradace lidstva, jež se dotýká všech sfér – vzdĕlání, kultury, státních a náboženských institucí.
Dnes probíhají ve svĕtĕ kolosální politické zmĕny. K čemu přivedou není zatím zcela jasné.
My, křesťané, doufáme, že s Boží pomocí nastane určitý přelom a začnou procesy duchovního a mravního povznesení.
Vzpomeneme moudrost: Bůh nemá jiné ruce kromĕ tĕch našich. Tudíž každý by se mĕl v rámci vlastních možností snažit konat vše k duchovní transformaci svĕta podle Božího plánu.
Miroslavo, já Vás také chápu. Kousek níž jsem odpověděla Václavovi, jak to bylo se mnou:
https://web.litterate.cz/protoze-to-jinak-neslo/comment-page-1/#comment-640066
Určitě nemíním z církve vystupovat nebo se od ní distancovat víc, než potřebuji ke své cestě. Je to něco, k čemu se hlásím, má minulost a moje součást.
Mnoho století církev v evropě plnila mnoho funkcí – vzdělání, evidence občanů v matrikach , vedení formálních společenských úkonů jako svatby, křesty, pohřby, vedení špitálu, sirotčince, slepeckych ústavů, invalidoven, psychiatrických sanatorii, financovala umění- církevní obřady byly pro běžný lid uměleckým vrcholem, většina velkých skladatelů hudby byly zaměstnanci církve, stejně malíři a sochari. Pro tyto účely také církev mela majetek, aby „zivil“ tyhle lidi. To všechno sskoncilo, cirkev ztratila vyznam, u nas od josefinskych reforem ty funkce prebira postupne stat a cirkev se stala jenom spravcem restituovaneho majetku
Takhle prosté a jednoduché to zase není. Je v ní spousta lidí, které spojuje nějaký názor, nějaké hodnoty a kteří někam směřují. Možná ne všichni stejně a na stejné místo, ale házet lidi do jednoho pytle je velmi povrchní a hloupé.
To zahrádkářský nebo sportovní kroužek plní také
To sice jo, ale v zahrádkářském nebo sportovním kroužku zpravidla Bůh nebývá to hlavní téma.
Pro lidi, kteří nejsou úplně povrchní, hledají smysl života a existence, chtějí si vytvořit komplexní názor na uspořádání světa, může být církev přínosem. Nebo i pastí – jak kdy a jak komu.
Kde jinde by se, po 2000 letech, mohl člověk setkat s Ježíšovým učením a s lidmi, kteří si aspoň myslí, že se jím řídí? A udělat si vlastní názor? Kde jinde by člověk mohl nejsnáze poznat, jaké to je, věřit v Boha? Být v největší sektě světa 🙂 ? Zvenčí, bez vlastní zkušenosti, to fakt nejde.
I když jsem k církvi kritická, za ztracený čas to nepovažuji.
Wednesday (14:16) „Kde jinde by se, po 2000 letech, mohl člověk setkat s Ježíšovým učením a s lidmi, kteří si aspoň myslí, že se jím řídí? A udělat si vlastní názor? …I když jsem k církvi kritická, za ztracený čas to nepovažuji.“
Sympaticky uchopeno. Je to tak 🙂
Nebo místo svého „názoru“ tupě plní církevní příkazy – je to jednodušší, než přemýšlet.
A mnozí to popvažují za „duchovní činnost“. Směšné!
Ale Albi, známe se přece… Ne každý v církvi jen tupě plní církevní příkazy a ne všichni hlupáci nalezli do církve. Je jich „požehnaně“ i jinde 🙂 . Asi mě z nepřemýšlení nepodezříváte, že ne?
Já také nehážu do jednoho pytle všechny komunisty, některých se dokonce zastávám a sklízím za to občas i urážky.
A taky si za všechno dala zaplatit.
Buh by mel lepsi, kdy nebude existovat, treba za ty melniky, bandery, hitlery ,aby se nesnazil tvorit dalsi ..A za vsecko zlo a za vsechno ,co dopustil, ze ma zodpovednost. Za Vatikan,za cirkve, za parasity ,vsude.
V tom, co píšete, se skrývá podstatná myšlenka, že každý tvůrce nese odpovědnost za to, co vytvoří.
Podle mého si bytost, o které mluvíme, je si své odpovědnosti vědoma. Myslím si, že prostřednictvím nás poznává sama sebe, hraje si a prožívá, jaký život je. Vyvíjí se podobně, jako lidské dítě. Ale má to háček – tenhle popis je dost nepřesný, protože tato bytost nepodléhá času. Existují zároveň všechny její verze. Časem procházíme my, její instance. Různými časovými „řezy“. Na nás záleží, s jakou verzí „Boha“ se ve svém životě setkáváme.
Stařec a mentor aneb na nás záleží, s jakou verzí „Boha“ se ve svém životě setkáváme
https://files.catbox.moe/nl3xhc.pdf
Děkuji Vám za krásný vzkaz. Můj nejčastější vnitřní dialog – pokud jej někdy vedu – je právě ten, o němž píšete.
Někdy mi třeba prozradíte tajemství svého nicku – i když z Vašeho textu psaného kurzívou bych možná byla schopná hádat: „Nekoukej na sebe jako na neomylného… “ A nebo trochu víc o Vašem tajemném mentorovi.
Můj mentor byl tichý hlas, který se ve mně ozval, když jsem onemocněla. Nežádal nic, jen se nesměle ptal, jestli mi nevadí, když zůstane se mnou.
b (3:37) „Stařec a mentor aneb na nás záleží, s jakou verzí „Boha“ se ve svém životě setkáváme“
Trefně řečeno, děkuji.
Tak to jste mě překvapila, nemyslím si, že v současné ateistické společnosti existuje moc lidí, kteří takto přemýšlí, nebo se o něco takového zajímají. Prakticky se nedá o tom s nikým mluvit.
v tom je prave vyhoda takychto webov
Děkuji 🙂 .
Slávek.
Podle mě církev neselhává, ale dělá to, co se od ní čeká. Většinou klidnit stádo.
Nepodcenujte cirkev. Jak pravila postava farare v Cernem obelisku „je to jedina diktatura, ktera vydrzela dva tisice let“.
Nee, okolo 1000 let, než se ji podařilo rozložit na nesmiřitelné bloky.
Zajímavé je, že muslimy rozdělili hned na sunity a šiíty.
Rozděl a panuj.
Apokalypsa je zjevení nadpřirozené pravdy o dějinách a jejich smyslu.
Takže zjevení.
Ti hloupí lidé si apokalypsu pletou s katastrofou, nebo kataklyzmatem.
Kataklyzma nebo kataklysm je živelní pohroma, velká a náhlá přírodní katastrofa nebo rozsáhlý přírodní děj spojený s velkými změnami v přírodním prostředí apod. Kataklyzma je spojováno s obavami o osud lidstva či s představami o jeho zániku, nebo také s obavami o zániku veškerého života na Zemi. Různé hrůzné popisy všelijakých hypotetických kataklyzmatických dějů jsou pak oblíbeným materiálem scenáristů a vděčným námětem pro filmaře a spisovatele, zejména v žánru sci-fi či fantasy
Katastrofa je událost, která nastává v důsledku lidské nebo přírodní činnosti a ničivě postihuje přírodu nebo společnost. Jedná se o nečekanou událost velkého rozsahu, která negativním způsobem pozměňuje předchozí stav prostředí. Podle definice Interpolu ji charakterizuje buď velký počet lidských obětí, nebo rozsah škod, který není možné zvládnout běžnými a místními prostředky.
Papež Pius XII. svoji iniciativou za velké spolupráce mnichů a řeholnic zachránil asi 15000 Źidů před jistou smrtí. Ukrývali je v klášterech a organizovali jejich přesun do zahraničí. Přesto se ještě dneska najdou lidi, kteří mu nasazují psí hlavu, že proti německcým náckům neudělal „něco víc“? Co asi? To měl deklarovat nějaké hodnotové sračky, aby skončil někde v lágru? I tak tam bylo umučeno mraky kněžích. Pak by ani církev nikoho z těch lidí nezachránila. Papež neměl vlastní armádu jako ve středověku, kdy mohl poslat křižáky, aby zahnali černé huby zpítky do pouště. On v roce 1942 oznámil, že Němci vyvražˇují Židy Američanům. Těm to ovšem bylo jedno.
Pro bližší informace můžu doporučit knihu Papežovi židé od Gordona Thomase. Ona ta nenávist ke křesťanství se vždy nakonec vymstí. Někdy to trvá dlouho a někdy je to hned. Jako když si jedno nejmenované hnutí dá do volebního programu zákaz církevních svateb, což nenapadlo ani Gottwalda a přijde tím o nějaké ty hlasy, které pak chyběly…
První encyklika proti fašismu je z roku 1931 a proti nacismu „Mit brennender Sorge“ z roku 1937. Vidláku, prosím nepřehánějte to s tím očerňováním.
A kde pro ty ukryvany papez vzal listky na potraviny. Vsecko bylo behem valky a po vlace , na pridel..
Cirkev nevyrabi ani paratka do zubu..
Film Amen. Už ho ale nemůžu nikde najít.
jestli máte na mysli ten film z roku 2002:
https://www.csfd.cz/film/1731-amen/prehled/
tak tady je:
https://prehraj.to/hledej/Amen
Tenhle příspěvek není v rozporu s tím, že papež zachránil 15 tis. Židů. Jen ukazuje, proti komu vlastně církev bojovala. Je to z jedné sáhodlouhé diskuze o roli Tisa na Slovensku, ale témat se při tom rozebralo víc:
Noviny „Na stráži Vlasti“ zo dňa 26.04.1991 uviedli úryvok z dokumentu № 2143/41 úseku № 3 III oddelenia Abwehru z 12. júla 1941, ktorý informuje o debate predstaviteľa americkej špeciálnej misie pri Vatikáne, Tittmana, s pápežom Piom XII. Konkrétne ide reč o finančnej podpore Vatikánu Rooseveltom z tajných fondov, keď začiatkom vojny prestali do Vatikánu prúdiť peniaze z Belgicka, Holandska, Francúzska, Rakúska a Španielska. Pápež podával USA správu ohľadom čerpania „sponzorských“ súm, určených predovšetkým na vytvorenie agentúrnej siete. Sú tam aj nasledovné slová:
«Na prahu vojny medzi Nemeckom a Ruskom urobí Vatikán všetko nevyhnutné, aby urýchlil začiatok vojny medzi Nemeckom a Ruskom, a dokonca k tomu povzbudí aj Hitlera tým, že mu prisľúbi morálnu podporu. Nemecko, povedal pápež, nad Ruskom zvíťazí, no jeho sily to natoľko oslabí, že potom sa k nemu bude možné správať inak».
V ukrajinském zákopu
chytnu Pávka za klopu;
dám mu pádnou ránu pěstí.
To je moje chvilka štěstí!
Vidíš Pávku,kams to doved.
Ty ses Bohu teda poved.
Větší zmrd tu nikdy nebyl
(i když Vašek byl též debil).
Dokonalé 👏
Dêkiji za krásný text.
Banderovci jsou v českých zemích doma, byli tu stvořeni před 100 lety. Prvorepublikové Československo podporovalo ukrajinské nacionalisty za účelem oslabení Polska, se kterým mělo územní spory o Těšínsko. Tato politika trvala do doby, než se v Německu dostal k moci Adolf Hitler. Rázem se největším nepřítelem Československa místo dosavadního Polska stalo nacistické Německo. Pak teprve podpora banderovců skončila.
V Moskvě si tohle všechno pamatují. Jevhen Konovalec, první předseda OUN, měl krytí od naší vlády. Tohle nám Rusové neodpustí nikdy. Jsme proto odsouzeni být nepřáteli Ruska navěky. Petr Fiala totiž dělal to samé, co naši předkové před 100 lety.
Ještě bych dodal jednu věc. Pokud Češi nemohli vést válku sami, vedli ji proti nepříteli vždy zástupně, prostřednictvím Ukrajinců, ukrajinskými rukami. Dřív proti Polsku, dnes proti Rusku. Nepřítel je jiný, princip je stejný.
Re: P
Jestli už – tak ukrajinskýmA rukamA. A s Pšonky se ČSR vojensky vyrovnala v r. 1919.
A jen taková perlička – Ukři si v ČSR postavili z uprchlíků a zajatců vojenskou brigádu a vláda jim nepovolila odjezd na frontu. Takže pomáhání, jak z bobu gajdy.
Nebuťe nevlídný, pane Targusi, pan Postřeh je očividně odněkud od Ostravy…
Re: Postřeh
TVL – už zas.
Se samostatnou Ukradinou otravovali už za života Nikolaje Vasiljeviče Gogola.
Aneb „Svět podle Postřeha“!
Taktika otrávená studna. Nic novýho.
NEBYLI, nebyli, Banderovci jsou doma na místě zvané Lvov a bylo to v té době Polsko.
Ukrajince vytvořila RU monarchie v Talerholfu.
@ Evix (9:20)
Přesně, RU koncentrační tábor smrti Talerhof na pozemcích dnešního letiště Graz 1914-1917. Cíloví „klienti“ této verze konečného řešení = Rusíni. Mluvili po generace rusky a byli pravoslavní. Problém. Inspirováno členem anglické aristokratické elity Horatiem Herbertem Kitchenerem z dob druhé Búrské války (koncentráky pro 200 000 lidí, nepřežilo více než 26 000 – převážně dětí a mladistvých.)
Zdroj zde: http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-halice/
http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-halice/
I s tím pojmem „apokalypsa“ = „zjevení“ ve smslu „odhalení“ máte pravdu. (V příspěvku výše.)
1*** Jeden z mála, který zná Leva.net (KOB) a nepovažuje to za výmysly.
Ale Vidlák dělá to, co dříve bylo naprosto běžné.
Varuje, aby se nedělaly zlé činy, nebo vás Bůh potrestá.
Ještě moje babička to říkávala. I maminka, než převzal boží moc ten liberalismus.
Lidé se dnes boha nebojí. Bojí se kowidu, eboly, neočkovaných, míroslavů, chudoby, nemoci, smrti…
Nemají rádi, když jim někdo říká: Neblbněte.
Re: Agarin
Jak říkával jeden můj ujec:
„Čim blbši, tym vječi suvenyr.“
A ujec to musel vědět, bo s koněm v lese byl opravdu suverén.
Bůh netrestá. Bůh chce pomoci každému, ukázat mu tu správnou cestu. Jenže mnozí v Nĕj nevĕří, jejich religiozní cit je slabý, necítí Boží inspirace. A protože prázdné místo v srdci nebývá, rohatý se činí.
Zde ďábel s Bohem bojují a polem bitvy jsou srdce lidí.
Kde je Mirek Malý?
Miroslava si dost troufá, zastupovat Boha a mluvit jeho jménem…
Mám za to, že láska a strach se vylučují. Není možné někoho milovat a zároveň se jej bát.
Takže, mám-li si vybrat, je to pro mě jasná volba. A ze stejného důvodu se ani Vidlák nemusí bát být prorokem.
A Miroslava se také, z téhož důvodu, nemusí bát mluvit jeho jménem.
Nevylučují.
Potvrzuje devet z deseti dlouhodobe tyranych zen/muzu.
Ne, promiňte, ale jsem kategoricky proti – ale záleží také na definici lásky.
Když se někoho bojíte, může to být závislost. Připoutanost. Ale ne láska, ta předpokládá důvěru, otevření se tomu druhému a odevzdání se. Strach tomu brání, kdo se bojí, stahuje se do sebe a důvěra ani úplné odevzdání se není možné.
A stojím si za tím, že Boha nelze milovat a zároveň se jej bát.
Boha je nutné milovat, jinak vás potrestá až do třetího kolena.
Milovat ho a byt bohabojny 🙂
Je to otec. Může vás řezat a přesto ho dítě může rádo mít a v dospělosti si myslet, že si to zasloužilo
A nebo naopak.
Táta mě nikdy neuhodil a vždycky byl hrdý na to, že jsem se mu chtěla podobat – být jako on.
K Bohu jsem nikdy neměla vztah jako k otci, ale úplně jiný.
O lásce mám úplně jiné představy, než bití. Dětí, žen, mužů, kohokoliv…
Preláti se nechávají titulovat jako otec xy otec yz
Motýlí křídla (15:38) „Preláti se nechávají titulovat jako otec xy otec yz.“
Souhlas, drze se vysmívají Ježíšovi: „A nikoho nenazývejte na zemi svým Otcem, neboť jediný je váš Otec, ten nebeský.“ Mt 23:9
Josef Švejk a jozka:
Pánové, výborně chápu, na co narážíte a z čeho si děláte s*randu. Ta verze náboženství si to plně zaslouží. Taky jsem se s tím setkala. Když jsem vážně onemocněla, pár mých křesťanských přátel si myslelo, že mě Bůh potrestal za mé rebelské názory.
A bylo to přesně naopak. Náš vztah se zlepšil, pochopila jsem, že nikoho netrestá, ani se nikomu nevnucuje a uvědomuje si svoji odpovědnost. Začala jsem mu důvěřovat, přestala se bát smrti. A taky začala mít víc ráda sama sebe. Přežila jsem.
A teď vám tu své názory prezentuji a říkám – na ty hlouposti o Bohu, které jste slyšeli nebo četli, zapomeňte. Je to jinak. Bůh po vás nechce vůbec nic a pokud o něco stojí, tak je to upřímný vztah s člověkem. Hledejte ho spíš uvnitř než vně, třeba v něčem, co máte nebo děláte rádi a důvěrně znáte. Je všude a ve všem, takže i tam. A na pojmenování nezáleží.
@ Wednesday (13:29) „Je to jinak. Bůh po vás nechce vůbec nic a pokud o něco stojí, tak je to upřímný vztah s člověkem.“
Hezké, hezké, hezké. Nejste Vy tak trochu zprostřed dne?
Myslím jako že se neštětíte „jak z rána“, ani že „nejste včerejší“ 😀
Děkuji, můj nick říká cosi o tom, jaká bych chtěla být – hlavně když se přeloží do sanskrtu.
Ale nedělejte si o mně iluze, naštvat se dokážu. I piraněmi házet bych uměla, když na to přijde. Stejně jako originál 🙂 .
Smrti se bát netřeba, jen umírání je nepříjemné. Není tam žádný pštrosa pták, ani medvěd a pán domácí Vás mile přivítá doma.
Církevní přicmrdávače netřeba brát vážně i bohu jsou naprosto lhostejní.
Takže se vlastně shodneme.
Uprimne? Me je celkem jedno co po mne buh chce. Stejne jako jemu muze byt jedno, co po nem chci ja.
jozka:
Upřímně – mně je jedno, že je Vám to jedno. Kdo jsem já, abych Vám něco radila. Je to Vaše věc. Do církve nikoho netahám, na to zapomeňte. Reagovala jsem jen na vaše komentáře.
Ale že těch lidí v církvi je tolik. Pochybuji, že hlas při nemoci slyšet ( jak se to s religiozitou stalo u vás) je běžný jev.
Jsem ráda, že mě čtete, i když jsem sebestředná – říká mi to, že se snad nenamáhám nadarmo a někomu to možná něco dá.
Ve svém odhadu se ale mýlíte – já byla ve víře vychovaná. Ale když jsem onemocněla, zjistila jsem, že se o tradiční víru nemám jak opřít, nepomáhala mi. Byly to nejtěžší chvíle mého života. Bytost, která mě tehdy navštívila, nechtěla nic, jen být se mnou. Neříkala že je Bohem, kterého mám uctívat, kořit se před ním nebo kát se ze svých hříchů a své vzpurnosti. Nekladla podmínky. Jen to chtěla nést se mnou a já od té doby už nikdy nebyla sama.
Nemusím – od té doby – říkat, že v Boha věřím, že jsem o čemsi pevně přesvědčená. Nic takového už dělat nemusím a nedělám.
Jeden člověk, svým založením buddhista, mi řekl, že mě navštívilo mé „probuzené“ já. Tak či onak, s představou Boha mi to splývá a jiného neznám.
@Motýlí křídla (21:06)
„Pochybuji, že hlas při nemoci slyšet ( jak se to s religiozitou stalo u vás) je běžný jev.“
Má zkušenost je něčím blízce obdobná jako u Wednesday. Blízkost reálné smrti. Tu jsem, svého času, ale vyzýval vědomě a s rozmyslem.
Na rozdíl od Wednesday jsem byl z rodiny přesvědčený ateista, evolucionista, agnostik. Táta – inženýr nesnášející flanďáky a komunisty, babička – komunistka. „Bůh“ byl nicotný a z křesťanství a církví se mi dělalo intelektuálně na zvracení. Neřešily NIC.
Silně jsem cca od 8 let řešil, jak funguje život, buňky, naše vědomí, jak s tím souvisí fyzika, chemie, vesmír a proč jsou války. I v rodině. Cítil jsem se uvnitř sebe jako štvané zvíře a hodlal jsem z nevyžádané, neovlivnitelné, bez-smyslně predátorské reality uniknout PRYČ. Nejlépe do nevědomí. Stupňující se panicky-úzkostné stavy. Už jsem tehdy jen ladil vhodnou metodu „odchodu“.
A tehdy mě oslovil Ježíš osobně. Nenásilně, skrze neuvěřitelnou příhodu se zmuchlaným, špinavým látkovým popruhem v kapse… Mě, zapřisáhlého, hrdého solitéra a ateistu. Nestál mi až do Jeho představení se za nic. Ignoroval jsem ho do toho okamžiku jako nemohoucí náboženskou berličku pověrčivých (a hloupých).
Největší šok mého života. A až po mnoha měsících se pomalinku rodily dialogy…
Na webu drigon.blog vyšel článek Geopolitické souvislosti (2). Trojúhelník moci. Lichnštejnové, SdL a Brno.
Doporučuji přečíst.
Doporučuji si opravit rodové jméno. Liechtensteinové (přinejhorším Lichtenštejnové), ty lišejštajne.
Nojo. Tak jste si zapíchal a můžete jít píchat jinam…
Historie se vždycky opakuje jako větší a větší fraška.
Kdysi chodívali flagelanti, bičovali se a volali po příchodu apokalypsy.
Dneska majitel píše na vlastním webu na internetu o tom, že není svoboda slova, poté, co umlčel hulváty. 🙂
Jsem zlý a vím to.
Ty nikdy nezklameš, truhlíku: dočkali jsme se.
Snažím se, seč mi mé skrovné síly stačí.
Včas oceníš advocata diaboli
když ten čas tak kvačí.
Jo, ocením. Diabolkou.
Zásah, potopená.
https://www.zongluj.cz/diabola
Máslo je v ledničce.
Božínku, dneska je tu vtipno! 😜😄😸
Re: Ojz
Ty seš mamlas, viď?
Mamlas shrugged.
Re: Oj
Když jenom rameny…
Kupte si na ten bolavý a podebraný palec ichtoxyl….
Nejste zlý…., nebojte. Jste jen hypochondr.
Saloxyl je lepší. Obsahuje salicylát, který „sežere“ odumřelou tkáň a ránu vyčistí.
„poté, co umlčel hulváty“
Vážně? Jen samotný jejich šéf tu stihl vygenerovat už tři příspěvky. Zas nám tu nefabulujte.
Vždycky přijdu s křížkem po funuse a vidím místo hulvátských příspěvků jen izolovaná velká písmena.
To vite, schopnost cteni neni pro kazdeho.
Například pacient s deliriem tremens vám bude číst z prázdnýho papíru, když to po něm budete chtít. Já nemám delirium tremens, ale místo oněch příspěvků taky vidím jen velký písmena.
Milujte své nepřátele, dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí.
Ale no… Ideově se sice s těmito tezemi ztotožnit mohu, asi jen v tom bych polemizoval že komunisté nebyli zcela jediní co byli proti nacismu. Ale věcí zcela jinou je vidět budoucnost podle šablony minulosti. Letí sem totiž obří černá neže labuť, ale drak. A to naprosté rozvalení odvěké společenské smlouvy během necelé jedné generace. Už sice nevyčítám že se s tím nic nedělá – došel jsem k závěru že se s tím bude dělat cosi z úrovně politické decize až ad hoc. Těžkopádné, modelu společnosti z průmyslové revoluce přizpůsobené instituce, selhají a budou pověstného zajíce chytat za chvost. Budou zkoušet nezaměstnatelnost stále větší části populace nejdříve řešit starými metodami, jako hnaní lidí do profesí kam ještě (pár let) AI a robotika efektivně nepronikne – aniž by řešili neřešitelný rozpor mezi touto realitou a představami a ambicemi těch, kteří si rozhodně životní dráhu představovali zcela jinak než s hasákem ci nočníkem v ruce. Nebo rekvalifikacemi – to bude, vlastně už je, jedna z manter – která ale jen trochu oddálí nevyhnutelné. To, že vše jednoduché fyzicky – dělňas v továrně a později i na staveništi , i intelektuální práce jako střední administrativa a obslužný aparát, apod., budou do velké míry nahrazeny monhem efektivněji než by to dělal člověk. Není argumentem že na 100 procent to náhrada nebude. Jasně že – zatím – nebude. Ale jde o to, kolika procentům lidí práce jako taková zůstane. A hlavně – jací to budou muset být lidé. Z Gaussovi křivky rozložení schopností populace není úniku. Takže vidouce na tomto nezvratném vývoji hloubat o možnosti budoucího nového nacismu… No co já vím, nakolik je to irelevantní… Ne, budeme mít zcela jiné starosti, jaké lidstvo ani náznakem zatím nemělo.
Nejhorší smrt je z vyděšení, říkávala moje babička
Nechte to na trhu, poradí si. Jako ostatně vždycky.
Okolo, vy jste čínský bůh srandy, nebo co ? 😀 TRH si poradí ? Ten trh, který si neporadí už dnes s otázkou bydlení, vyživování parazitických menšin, dotování škodidičských médií, absurdní částí školského systému, atd. atd. ? Na ten trh spoléháte kouzlem nechtěného v přesně opačném garde než jste zamýšlel. Ve filmu o turecké genocidě Arménů byla scéna jak po válce alespoň pro forma, aby se neřeklo, začali soudy s genocidními tureckými důstojníky, kteří se chovali i před soudem velice zpupně. Až na jednoho – který za hněvu svých bývalých kolegů, vypovídal otřesnou pravdu. Soudce se ho ptal, zda může tedy označit byť jenom jednoho vinníka. A ten mladý důstojník nato : „Ano pane, mohu. JÁ jsem vinen…“ Takže vám k tomu vašemu „trhu“ řeknu tolik : Už i JÁ jsem „vinen“. Neangažuju – neplatím tři překladatele. Českého dabéra ještě ano, protože rodnou řeč máme citlivě v uchu – ale anglického či německého už taky ne. Za rok nebudu platit střihače. Atd. Jsem ňáka nelidská svině ? Ne – jen musím přežít v konkurenčním prostředí. Tady máte svůj „trh“, příteli…
Zkusím to pro změnu vážně. Problém je, že se na to koukáte jen ze svého hlediska.
Trh si skutečně poradil i dnes s otázkou bydlení, i parazitické menšiny se chovají tržně (dá-li stát, proč nenatahovat ruku).
Dotování médií, státních a dalších sociálních služeb není trh, ale stát. Stát je protikladem trhu, ale na tomhle webu se spíš bojuje proti trhu a ve prospěch státu.
Vinník se píše s jedním n. Opakovaně. Požádejte AI, ať Vás doučí češtině.
Taky už dneska nemáme kočí, dráteníky, lampáře, kartáčníky a svačinářky. A co? To je pokrok.
Vy jste rozený komik, jen o tom nevíte 🙂 JAK si trh u nás poradil s otázkou bydlení ? Jděte to vysvětlit neustále se zvětšující skupině lidí co jsou v tomto směru v neřešitelné situaci. Stát by měl být promítnutím ekonomiky do řízení společnosti, s tím snad souhlasíte. Ale v tom promítnutí je pak i ten vámi vzývaný trh, který by si měl poradit jak ? No přece – racionálně, efektivně, od toho tady podle vás je. Takže mi teď laskavě vysvětlete kde je tržní efektivita živení Chánova, či Luníku 9. Jste velice omezený, jde o to zda se věcné námitky a argumenty od vás jaksi odrážejí – zatím mám ten dojem – nebo je dokážete akceptovat. Běžte se zeptat třeba těch mých překladatelů 🙂 Nebo zástupu jejich následovníků na ulici, který začne být nepřehlédnutelně vidět do 5 let.
Bydlení je zboží jako každé jiné. Nevím, s čím by si trh měl poradit; prostě je to drahá věc a jednotlivec, pokud není příjmově nadstandardní, nemůže bydlet sám. Od toho je manželství, popřípadě spolubydlení. Bylo to tak vždycky v historii.
Stát by hlavně měl nepřekážet. To nedělá a kritika státu, že se do věcí vměšuje PŘÍLIŠ, je správná.
O vymřelých profesích viz níže. Ti lidé najdou zase jinou práci. Pořád nejsou lidi a prognostikem nejsem; má smysl řešit to, co je.
Najdou si jinou práci DO VÝŠE svých schopností – to je snad logické. JAKÁ je výše jejich schopností ? To nám říká Gaussova křivka. AI a robotizace budou neustále postupně – rychle – šahat na vyšší a vyšší části této křivky, to snad taky uznáte. A závěr ? Řekněte mi jeden důvod, proč by někdo měl zaměstnávat živého, vysírajícího, hajzl a jídelnu a osvětlení, atd.atd. potřebujícího člověka, makajícího 8 hodin – pokud si spočte že robot se mu vrátí na těchto vicenákladech v rozumné době. Jeden důvod mi řekněte. Nezlobte se, ale ja predkladam zcela konkretně podlozene vize. Vy reagujete jako ten 17 lety smrad z gymplu, co ve staré TV inscenaci nabouchal spolužacku a jeji táta se ho ptal co chce delat. On že se se „postara o rodinu“. Ale jak, co, necháš skolu, budes makat jako nekvalifikovany pomocny delnik, máš před vojnou ? Mladíček zoufale pořad jen opakoval dokola tu frázi…
Tak ta AI je snad od toho, že nahradí blbým lidem tu jejich inteligenci. Tak i blbí budou moci dělat třeba právníky nebo doktory. Oni si vše vygooglují. Třeba i toho doktora Živaga, na kterém prý vyhořela většina maturanti. Vězte, tu hrůzu, vstoupit do života a neznat doktora Živaga , to se snad zhroutí v budoucnu ekonomika.
Ten hoch může začít dělat další děcka a když jich bude mít dost, tak je dáfky uživí. Jako ten Ukrajinec, co o něm nedávno psali, že zneužíval tady dávky, za 2 roky prý jeho rodina zpronevěřila přes milion. Z toho by se dalo vyžít, ne?
Živága neznám, ale zase vím, že živák má hnědou (nebo černou) izolaci. To je k životu důležitější.
Zapomínáte na šedou.
To jsou chimérické vize. Zatím každá technologie přinesla třeba úsporu lidí v zemědělství (z 95% na 3%), ale ti lidé se přesunuli jinam. A stejně jako se kočí museli přeškolit na něco jiného, budou to postupně dělat i pracovníci v robotizovaných profesích.
Tam, kde jsou roboty (spíše než roboti) dnes, tam se stala práce fajnovější a náročnější. Přesto je potřeba spoustu migrantů, aby fungovala ekonomika včetně stavebnictví a je chronický nedostatek různých pečovatelů. Byť ti soukromí jsou placení už docela hezky (na to, že je to zcela nekvalifikovaná práce – krmit, přebalit, umýt).
Panikaříte zbytečně a předčasně.
K tomu mladému otci – v 17ti nevím, v 19ti jsem se živil sám během studia na VŠ a ještě jsem zvládl dotovat taktéž studující přítelkyni. Byla to fuška a žádný luxus, ale šlo to. Prostě jako vždy, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody (a někoho, kdo se o něj postará).
Zas ten váš schematismus. Díky čemu se ti lidé v předchozích průmyslových revolucích mohli řesunout jinam ? CO měli, co mašiny zatím nikdy ne ? Pan zapomína na jedno : Kolik procent lidi ma schopnosti ktere AI nebude mit v přistich nekolika letech dalsiho vyvoje ? Mozna 20-30 %. Vsechny ostatni schopnosti prumernych a podprumernych Lojzů a Mařen tvori ty kognitivni – koukni v jake poloze je podkova (koste, kus gumy pred lisem, pneumatika…) uchop to (mej hnátu, hmat, sílu) a polož to na spravne misto a pak to odtud zas vyndej. To je to co se chtelo po min. 70 % lidskych pracovniku za vsech dosavadnich prumyslovych revoluci. A je ze systemoveho aspektu zcela jedno ze co to v te ktere éře bylo Kdysi podkova – dneska třeba deska s IO. A právě TOTO se ted poprve a definitivne změni, masiny pripravi cloveka o jeho dosavadni neohrozitelnou domenu – uplatneni kognitivnich schopnosti. A já se nestacim divit, jaka je i v inteligentnich lidech bariera nebo co, ze pred tim cpou hlavy do pisku. Patrne proto, ze s priznanim toho by museli priznat ze neznaji cestu jak dale, jak predejit velice možnému směrovani k dystopicke spolecnosti jak z temne scifi.
Evidentně zatím AI neumí ani redigovat text a doplnit nabodeníčka.
Naivně přeceňujete rychlost rozvoje robotiky i AI. Čtěte, zjistíte, že i LLM, které působily fakt hezky, se začínají zamotávat do vlastních vygenerovaných zdrojů a stávají se ještě více plytkými než byly (plytšími?).
Jestli mi během pár let robůtek přebalí a nakrmí babičku, vyčistí ucpaný odpad a vyzdí příčku v nákladech nižších než běžný makáč, smeknu.
Zatím selhávají i samořízené vlaky (natož auta) a i ta smart solární sekačka je děsně blbá.
Ale kdo se na to bude dívat?
Kdo to bude poslouchat?
AI bude muset vytvořit (vychovat) i patřičně zblblé obecenstvo.
Ale toho není třeba litovat. Gauss….
To by mě taky zajímalo, hudba složená a interpretovaná AI je neuvěřitelně plochá. Je to technicky kvalitní, ale poslouchat se to nedá. Vlastně nevím proč.
Vidíte, odpověděl jste si sám – nevíte proč. Protože vaše estetické cítění bylo formováno klasicky vzniklým uměním. Jste si jist že to bude vadit nové generaci, která se už narodila do AI doby ?
To nemůže nikdo vědět. Ani AI ani Hulvat
Už před delší dobou (cca před rokem) jsem slyšel vyprávět skutečnou příhodu: byl tatínek s dcerou a její kamarádkou v nějakém podniku (cukrárna, kavárna nebo tak něco). Zeptal se, co si holky dají, zda matcha latte, nebo nějaký jiný nápoj (nepamatuji si, jaký konkrétně). Dcera si něco vybrala, ale její kamarádka sáhla po placičce, že se musí zeptat chatbota, protože ten ji zná nejlépe.
To bude publikum AI-umění. Už vyrůstá.
Tahle vize Hulváthe není tak pěkná jak ta Vidlákova a hlavně – není tak vyzkoušená.
Podle předpovědí futurologů už dávno používáme reaktory na syntézu (TOKAMAK a ITER), létáme pravidelně na Mars atd. Pracují roboti pod vedením AI. Lidé se jen dívají jak na ně roboti pracují.
Prd! </b-
Lidé jsou úplně jiní, než si myslíte! Jsou to hádavé a rvavé, vylysalé opice.
Všechna ta civilizace, věda a technika je jenom nátěr, který se při jakékoliv příležitosti oloupe.
Že jsi ty hádavý , rvavý a vylysalý opičák, neznamená, že jsou takoví všichni lidé
😜
ITER je reaktor typu tokamak (jenom aby se ujasnila terminologie, ITER je jenom politická cedulka projektu), respektive není, protože byl odložen na konec 30tých let, ale spíš navždy. Podle plánu měl začít částečně najíždět už vloni.
Podle některých lidí byl pokrok uměle přibrzděn (prakticky zastaven) někdy kolem roku 1970.
Cíleně.
Lidé se skutečně chovají jako některé druhy lidoopů (šimpanzi). Není divu, z podobných zvířat jsme se vyvinuli.
Proč ale často zvířecí stránka převládá? Je to samo sebou?
Samo sebou je to asi tak stejně, jako se úplně samo 35 let naše likviduje školství. I letos se v tom pokračuje, i příští rok tomu tak bude. Nejedná se o tentýž cíl, jako když v sedmdesátých letech spustili první zásadní přibrzdění pokroku?
Hulvath se dohaduje s Okolojdoucím, jestli problém UI (AI) vyřeší TRH. Nevšimli si, že TRH bude řešit stále méně, protože TRH je nástroj kapitalismu, ale to, co přichází, už není kapitalismus. Prostě se přežil. Stejně jako feudalismus svého času. Ono to ale bude pár desítek let trvat, než to proběhne, a výsledek není zatím jasný. Jestli chcete vědět, co připravuje západní kapitalismus, přečtěte si Konec civilizace Aldouse Huxleyho.
Co připravuje východní kapitalismus (Rusko, Čína) je otázkou, na kterou zatím není odpověď (na rozdíl od WEF, který je tribunou moci Západní, si ta východní zatím drží karty víc u těla).
Západ a Východ spolu soupeří o moc (je to složitější, klíčových skupin je víc, než dvě) a my jsme v roli tu statistů, tu potravy pro děla, tu hnojiva pro budoucí lesy.
👍👍👍
Václav napsal: (2:23) „TRH je nástroj kapitalismu, ale to, co přichází, už není kapitalismus. Prostě se přežil.“
Ano, ideově „dobojovávat“ minulé bitvy není příliš užitečné.
Protože světem doopravdy hýbou jen peníze, pro upgrade poznání v oboru: „Kořeny globální moci“ je užitečnější hledat odpovědi na otázky:
1/ „Války, války, povězte mi: ‚Qui bono?'“
2/ „Odkud a kam vedou šlápoty vydavatelů měn?“
3/ „Jaké je asi procento zastoupení rodin typu „vydavatelé měn“, které jsou obřízkou zavázány k plnění Abrahamovy genocidní smlouvy v jejích talmudických výkladech mezi globálními vlivovými hráči?
4/ Nezastupují tutéž nadnárodní skupinu vlivových hráčů v Rusku (možná už i v Číně) opět zástupci téže prastaré krevní smlouvy, jen z jiné rodinné větve? (Chabad…)
5/ Nemohlo by to pak znamenat, že s námi, Neználky, jen hrají hru: „Naplň si svá proroctví, ale nikomu to neříkej“?
Nebo snad tvoří nad-dějinné umělecké dílo na způsob Lars von Triera: „Jack staví dům“? A kde se Lars vlastně inspiroval?
Hulvath ma vzdycky pravdu.
Víte, ta vaše budoucnost má několik slabých míst. Ti „hloupí“ nebudou potřeba – co s nimi uděláte?
budou v no-go zonách?
A ti „chytří“ – jak je od mala poznáte? Aby vyrostli opravdu špičkoví odborníci, púotřebujete základnu z které mohou růst.
On i ten nacismus by asi stagnoval podobně jako ten komunismus. Vždyť je to vidět i na „kvalitě“ politické reprezentace. Chybí ideály, skoro každý vidí pouze prachy. Když chybí morálka….lidé jsou prostě takoví.
Danieli z Vidláků – pěkné. 👍
Moc pěkné a úderné. (V té sýpce si nech udělat kazatelnu a myslím to skoro vážně.) Ten text by se klidně dal natočit a šířit po české kotlince.
Jenže jsem přízemní a tak spolu s Godotem volám: Na Boha se nespoléhej. Má možná jiné starosti.
Jen na sebe a své věrné. 😸
A pamatuj, jak dopadl Mistr Jan Hus!
Já budu ve Vidlácké církvi Advocatus Diaboli 😀
Proč ten budoucí čas?
Místo je již obsazeno.
Na vás zbyl Hulvát za dveřmi.
Tak tak. Známé vodácké Pusť se boha, chyť se lodi!
Mezi těmi taky chybí čárka. Tak, tak mělo být.
To by mne zajimalo k cemu vam takovou pitomost kdo nakecal 🙂
Přesně tak. V lodi je potřeba držet se pádla. Naopak když se chytnete lodi, tak ji převrhnete.
No to platí právě v případě převrhnutí lodi. Osobně to vyzkoušený nemám, protože se se mnou loď nikdy nepřevrhla.
Co já vím, tak přesně tak to je.
Pokud se s vami lod prevrhne, tak se jich chytite jenom kdyz ji chcete a hlavne jste schopni vytahnout. Jinak je to dobre akorat k tomu, aby vas lod natahla nekam, kam se dostat nechcete.
Probatum est.
nuz historicke fakty poznam trocha inak
napriklad Albert Einstein povedal ze si zacal vazit Katolicku cirkev, odkedy si trufla odporovat Hitlerovi
Prppipominam ze papez vtedy vydal encykliku Mit brenerden Sorge (S pálčivou obavou) kde odsudil nacizmus ako ideologiu, niekolko stovak knazov za to islo do koncentraku aj ked bola napisana diplomaticky
Ono inak ako diplomaticky to ani neslo, ked na Teba niekto mieri samopalom, tak na hrdinu sa hra jedine cvok a potom aj tak dopadne
Druha vec
nebolo to tak ze Stalinske Rusko vzniklo ako protivaha Hitlera ale opacne Hiler vznikol ako protivaha Stalinovi aby ho zastavil, aspon to bol ciel tych ktori boli pri moci v zapadnych krajinach a preto nezasiahli proti Hiterovi ale ho smerovali na vychod
Ked zistili ze vytvorili monstrum bolo uz neskoro … napravali to potom na Jalte
Říká se, že Velkou říjnovou revoluci iniciovali „západní kapitalisté“, aby oslabili carské Rusko a mohli se zmiocnit jeho území a bohatství. Pak, když se jim to povedlo moc, nasadili Hitlera. Tedy – systém „barevných revolucí“ pokračuje. Ukrajinu taky rozfoukali pomocí Borise Johnsona a Viktorie Nullnad. Ten nacismus tam byl už dávno, ale potřeboval kyslík, aby se rozhořel.
(Já vím, bylo to složitější. Ale já to sleduji jen od roku 2014.)
Re: Sk
Není to složitější. Je to přesně tak, jak jste napsal.
Akorát tam chybí, že hraničku začali chystat a poté zapalovat ihned po vystoupení ze SSSR.
Proc ty poucky porad vopakovat..
Opakování je matka moudrosti.
To Páw: Protože je někteří dosud nepochopili.
Ale pravděpodobně je to házení hrachu na stěnu nebo perel sviním…
Nenapravovali. Dělali z nouze ctnost a začali se chystat už za války na další kolo, jen s jinými prostředky. Hitler pro ně byla pouze sázka, která tak úplně nevyšla. Stačí se podívat na chystanou operaci Unthinkable jakožto příklad toho, co se chystalo už během války a těsně po ní. A to byla jen jedna z vícero věcí. Jádrem útoku na Sovětský svaz se měli stát shromáždění vojáci Wehrmachtu, odhadovaný počet sto až sedm set tisíc (zdroj: https://www.historyhit.com/operation-unthinkable-churchills-postwar-contingency-plan/).
Vidíte a já to znám zase jinak.
Katolické kněze světíci Německé tanky. Mimochodem, i na přezkách vojenských opasků měli Němečtí nadlidé heslo „Got mit uns“ (Bůh je s námi) a pak po válce ty „Krysí stezky“, které provozovala katolická církev pro záchranu německých nacistických zločinců před svěckou spravedlností. . .
Mimochodem srazu sudeťáků v Brně na akci „Dlouhých stolů“ byl jedn pohrobek Henlainovců, který měl na předloktí vytetováno velkými písmeny „Got mit uns“ . . .
Co se týče Stalina, tak to byla německá rozvědka, která ve Švýcarsku vyzvedla a posléze naložila Lenina do vlaku, kterým ho i s hromadou zlata převezla přes celou Evropu a zorganizovala VŘSR aby Rusko ukončilo svou účast na 1. sv. a oni se mohli soustředit jen na západní frontu. Že jim to nepomohlo je věc druhá. Že pak to byl jeho nástupce, který se postavil německým nadlidem při jejich jízdě Evropou je pak věc třetí. Že si před tím zdůvodňovali svou jízdu Evropou ochranou před tím nástupcem je věc čtvrtá. Realita je taková, že bez Němců by nebylo Stalina a bez Stalina by byla Evropa „sjednocená“ pod německým vůdcem již o třičtvrtě století dříve, než je tomu nyní pod německým lejnem.
Nebyli za tím náhodou angláni, kdo to v tom Švýcarsku zorganizoval?
Prý ano, spolu s Němci.
S Anglány v té době Němci válčili na západní frontě. Pro ně bylo naopak výhodné udržet východní frontu, kterou Lenin ukončil Brestlitevským mírem.
„napriklad Albert Einstein povedal“
… ten toho napovídal; ale pro normální život byl naprosto nepoužitelný … nemít dobré přátele, tak umřel hladem. I to zaměstnání na „patenťáku“ mu museli sehnat !!
… a s tou atomovou bombou, měl společné jen to, že podepsal dopis pro amerického přesidenta (napsaný jiným vědcem, který ho musel ještě týden přemlouvat, aby to podepsal) ale „sláva padla na něho“
Moc pěkně napsáno, skoro jako hodně dobré kázání.
Jen jedna věc mi přijde divná,nespletl jste se v jako se to dělalo v uplynulých čtyřech letech v řádu čísla ?
Stalin prave nebyl jejich nastupce, Leninu a Trockych, vsecko v SSSR zmenil..
Takze z umely reality , bachorky.
Takze nejdrive musel nekdo Hitlera zivit satit a vselijak podporovat i jeho stranu.
Byl to Stalin , nebyl. Stalin nebyl debil.
Byli to nejdriv dva bankeri.
Churchill napr. po jeho nestesti v Galipoli , byl jen poslanec za 500 liber rocne.
Ted mel veliky sidlo nekolik desitek zahradniku, sluhu ,soferu ,udrzby. Se zivil jako podvodnik s vobrazama.Mezi 1930 a 40 ,v 36 na nej vyskocila banka aby do tejdne zaplatil tehdy hodne ,19 tisic liber.
Najednou se vobjevil jistej bohac Strakosh z Vidne , dluh mu zaplatil a dal nicemu Ch. podporoval..Dale vlada sluhy Benese mu posilala miliony liber.
Aby se zaslouzil vo republiku. Nezamestnany nedostali ani halir..
Potom se starali usaci , aby Nemecko melo poradny hospodarstvi , byly Young plan a Daves plan , v milionovych injekcich a dalsi banky.
Byl to Stalin , nebyl, pac nebyl debil. Potom vyzbroj vybaveni velky armady a valky sou velmi drahy a kazdej den. Atd..
Domnivam se ,ze zapad germany uklidil i vod nas a z jinych zemi zpatky do Nemecka.
Urcite by aspon skoncili v komunistickych koncentracich..Kdyz ne horsi.A.
Babiska vyucoval narod. Vo starym Rimu a vo pomerech tam..
Ja bych platil politiky a uredniky za normy a v ukolu. Pekne by si vyplnili parasiti
dotaznik , kolik prace udelali za tejden a podle toho by dostali plat.
Kolik udelas prace tolik dostanes plat. U horniku a v tovarnach je to treba uplne normalni ,kolik narubas tolik si vydelas..
Dost si troufáte Vidláku, zastupovat Boha a mluvit Jeho jménem……
Re: MM
Jménem Boha žvaní kdejaký vandrák.
I soudruzi soukmenovci měli na přezkách opasků nápis Gott mit uns…
A soudruzi vzdálenější soukmenovci In God We Trust…
Nebo alah akbar
„Allah“.
Někde jsem četl, že „al“ je něco jako anglické „the“ a v daném případě zdůrazňuje, že se jedná o jediného boha. Ale třeba mě nějaký arabista opraví.
Ano. Nejsem arabista, ale spoustu slov převzatých z arabštiny na al- začíná. Al-kohol, al-gebra…
👍😺
Je to tak. Uličníci páchají al-otria, pán ztratil klíček z al-uminia, a Starý Kocour, coby špičkový zvukař, nám něco řekne o al-ikvotních tónech.
Není tu mezi námi nějaká Al-ena?
Je a hlavně je tu Al-eš.
Vidlák přece nemluví jménem boha (nebo Boha), ani nemá ambice ho zastupovat. Vidlák mluví o Bohu – tak, jak ho chápe a jak v něho věří.
Já na Boha nejsem odborník, na to jsou tady jiní; ale v textech, o Bohu pojednávajících, se – co vím – většinou praví, že Bůh osobně (je Bůh osoba? Nevím!) promlouvá naprosto výjimečně a zřídkakdy, a většinou tak činí ústy proroků.
A to by Vidlák koneckonců klidně mohl být – nebo ne?
Když řekneme „Bůh je osoba“, nevystihneme ho.
Když řekneme „Bůh není osoba“, také ho nevystihneme.
I když řekneme „Bůh je osoba a zároveň ne-osoba“, ani tak ho nevystihneme.
Protože s Bohem je to jako s Tao.
A, kromě toho, ví někdo, co je to osoba? Já ne…
Wednesday.
Nevím, jestli jste ve svém příspěvku někoho citovala, nebo jestli šlo o Váš vlastní popis skutečnosti. Ale je to jedno, i v případě citace platí podle mě totéž, jenom pro toho, kdo citát zformuloval.
Moje otázka je: „Jak to víte?“ Myslím, že poctivá odpověď zní: „Já to tak cítím.“ Domnívám se obecně, že u věřících se ve vztahu k Bohu jedná především o sféru pocitů (Což je možné jenom ve společnosti sekulární. V teokracii jsou podobné osobní výklady kacířstvím).
U církví a jejich hodnostářů je to obecně jinak. Tam je aspekt osobní (protože církevní hodnostář může být jak věřící tak nevěřící) a aspekt pracovní (protože prakticky žádná církev neslouží jenom Bohu, že).
Nejasná definice boha (a náboženských textů vůbec) slouží mj. k tomu, že pokud se například podaří přirozeným (tj. ne nadpřirozeným) způsobem vysvětlit existenci některého z aspektů, následuje vyjádření, že daný aspekt ve skutečnosti Boha (popisovanou skutečnost) nevystihoval, že se jednalo o alegorii nebo něco podobného.
Václave, za tu otázku Vám děkuji. Citovala jsem sebe 🙂 . Pokud jste „cítěním“ myslel emoce, je to u mě jinak. Nejde o rigorózní důkaz, ale přirovnala bych to ke skládání puzzle. Když složíte určitou část a blížíte se k cíli, začnete chápat celkový obraz a to, oč jde.
Díly mé skládačky (asi ne všechny) jsou: Různé axiomatiky teorie množin, logické nebo množinové paradoxy a Goedelovy věty. Hawkingův „důkaz“ neexistence Boha. Principy a myšlenky kvantové mechaniky. Tao te ťing. Zenové kóany. Některé pasáže Bible (zjevení Boha Mojžíšovi v hořícím keři). Mnohaletá zkušenost v katolické církvi. Jóga a její filozofie. Meditační zkušenost.
Zapadlo mi to do sebe a dává smysl, ale zde je místo jen pro hrubou kostru té skládačky.
Zkušenost s matematikou mi ukazuje, že ne všechno existující má své pojmenování. To přesně vystihuje Lao-c‘. A zároveň si můžeme všimnout, že svět pojmů je jen mapou, nikoli to existující samotné. Je to tak se vším, nejenom s Tao. Otázka: neznamená to, že vlastně všechno je téhož původu, tedy Tao? Bůh se Mojžíšovi představuje jako „JSEM“. Ale každá existující věc říká totéž svou existencí – Jsem. To je Boží podstata a velmi výstižné jméno. Zkušenost křesťanských mystiků je v katolické církvi dobře známa – viděli Boha všude a ve všem. Zažila jsem něco podobného…
Když jsem četla knihy Dona Miguela, viděla např. film Mlhy Avalonu, setkala se s buddhismem nebo jógou a s ní spojenými představami o světě, zjistila jsem, že tyto věci na mne mají podobný účinek, jako křesťanství. Cítila jsem, že bych dokázala „zakotvit“ v těch jiných náboženstvích a modelech uspořádání světa právě tak, jejich vliv na mě byl jednoznačně dobrý. Ptala jsem se, jak je to možné. Byly v tom podobnosti, ale mnohem víc rozporů. Jak je možné, aby to všechno dávalo smysl?
Odpověď mi dává Zen. V zenové literatuře se často píše o „prstu ukazujícím na Měsíc“. Vidíte-li Měsíc, nepotřebujete už prst. Ale prsty na Měsíc ukazují z různých směrů. To, co jsem prožívala uvnitř, byl Měsíc. Ta různá náboženství a filozofické představy o světě byly prsty na něj ukazující. „Měsíc“ je zároveň Bůh, Tao i „prázdnota“ podle buddhismu. Skládačka zapadla, v katolické církvi se Zenem zabýval a knihy o něm psal jezuitský kněz Antony de Mello. A já je četla už dřív, kruh se uzavřel.
Další místo, kde díly skládačky do sebe zapadají, je vztah mezi zenovými kóany a matematikou. Jiné místo je v „důkazu“ Stephena Hawkinga. Podle je něj Vesmír hladká varieta bez okraje, takže neobsahuje záznam o svém vzniku – tedy o nějakém okamžiku stvoření. Vyvrací to tradiční, středověké představy o Bohu. Ale souhlasí s představami o Univerzálním vědomí, které vycházejí z jógové filozofie a které zpopularizoval a zkombinoval s principy kvantové mechaniky např. Deepak Chopra.
Wednesday.
Musím přiznat, že jsem se ve Vašem vysvětlení ztratil. Jediné, co jsem (možná) pochopil je to, že u Vás víra není otázkou emocí, ale „pocitu jakési správnosti“. Jakoby idea Boha doplňovala představu světa k větší správnosti (možná „matematické správnosti“?).
Když se obrátím k Vašemu předchozímu příspěvku, tam jste napsala co Bůh není.
Jste schopná v několika jednoduchých větách popsat, co podle Vás Bůh je? U věřících je obvykle právě tohle jádro pudla.
Moje znalost matematiky končí u některých jednodušších tezí z monografie Matematika (Rektorys a kolektiv), které jsem pročítal koncem 70tých let minulého století, abych prolezl zkoušku.
Možná to bude užitečné i pro Vás.
Mimochodem, mě, jako ateistovi, hrozí v budoucnosti upálení na výstrahu ostatním.
Myslím ale, že náboženství nemá rádo vlastní interpretace, takže byste mohla hořet hned vedle mě – pozor na to.
Myslím, že Bůh by to neřešil, stejně jao to neřešil v minulosti.
Začnu tím koncem – svého potenciálního upálení jsem si vědoma, ve středověku by k němu určitě došlo a virtuálně jsem už několikrát zažila inkvizici. V tomto smyslu jsem svým neortodoxním vztahem k Bohu a svými názory ve větším nebezpečí, než Vy 🙂 .
Když se pokusím vyložit své představy o Bohu, musím Vás varovat. Jsou to jen představy (podrobněji viz Lao-c‘, Tao te ťing, 1. kapitola). Bůh podle mne, s touto výhradou, je:
Univerzální vědomí, které vytváří všechno, co existuje, v sobě, svojí mentální činností. Podobné kvantovému počítači s operačním systémem. Jednotlivé věci našeho světa, včetně nás, jsou běžící programy. Podobné vlnové funkci, známé z kvantové mechaniky. My, lidé a další objekty našeho světa, jsme součástí nebo kopií (instancí) této vlnové funkce, na níž byly naloženy určité omezující podmínky, dané kauzalitou. Až umřeme, některá z těchto kauzálních omezení se uvolní a my splyneme s původním celkem.
Univerzální vědomí poznává samo sebe právě pomocí svých instancí – stvořených bytostí a vyvíjí se tak a učí. Ale pozor, zde se stává tato představa nepřesnou, protože Univerzální vědomí nepodléhá času, ale vytváří jej, stejně jako prostor. Časem procházíme my a můžeme „potkat “ různé verze té božské bytosti. Myslím si, že záleží na nás, na kauzalitě (karmě), na tom, jací jsme a kde se ve „fázovém prostoru“ Univerzálního vědomí nacházíme.
Tuto bytost jsem jinde nazvala „Vesmírnou Wednesday“, která si hraje se svými panenkami (a parní gilotinou). Můžeme ji v životě potkat třeba krutou jako je v indické mytologii bohyně Kálí, nebo jako hodnou, milou, laskavou a soucitnou, jako v čínské mytologii bývá bódhisattva Kuan-jin nebo křesťanská či katolická Panna Marie.
Obecně si myslím, že tato bytost vnímá odpovědnost za své stvořitelské činy (na rozdíl od starozákonního obrazu Boha) a nejsme jí lhostejní – ve verzích božského dítěte, které už trochu dospělo a uvědomuje si, že ty panenky něco cítí, trpí a jsou vlastně ono samo. Některé panenky se ze svého snu o tom, že jsou panenkami, probudí a uvědomí si, kdo jsou. Tím spíš už nemohou být „Vesmírné Wednesday“ lhostejné a ona se jim snaží pomáhat.
Panenky, které se už probudily a pochopily, kdo jsou – aby poznaly svůj zdroj a původ více, tedy to Univerzální vědomí, „Vesmírnou Wednesday“, Boha,… – vědí, že kvůli tomu musí poznávat samy sebe. Pracovat na sobě, snažit se být lepší, protože tím mají přímý vliv na svůj zdroj, jeho variantu, jehož jsou neúplnou „mapou“. Posouvají se tak postupně do lepšího světa.
Omlouvám se, že to nebylo krátké, ale neumím to vyložit lépe a stručněji.
Jste moc sebestředná, pořád píšete o sobě. Koho to má zajímat?
Povinně každého. 🙂
@Motýlí křídla (15:34) „Jste moc sebestředná, pořád píšete o sobě. Koho to má zajímat?“
Jste hodna svého nicku, Okřídlený vánku 😉
Geniální zenový kóan jste právě vyslovila!
To budu aplikovat i na uvažování své i obecně kohokoliv, děkuji!
1/ Ano, „KOHO to má zajímat?“
2/ Vy snad máte uvnitř SVÉHO „Já“ někoho jiného než sebe?
3/ Kdo tedy formuluje Vámi psané příspěvky?
4/ O kom tedy Vaše příspěvky vypovídají?
Nu, každý text vypovídá v prvé řadě o svém autorovi.
Někdy dokonce vypovídá věci, které o sobě autor nejen že prozradit nechtěl; on je kolikrát o sobě ani neví.
Čtenář občas musí doslova kličkovat očima, chce-li dočíst.
Alef (16:45) „on je kolikrát o sobě ani neví“
Souhlas. Řekl bych, že provozní sebe-nevědomost je naším běžným stavem ega. (Mým určitě.) Pud sebezáchovy. Abychom se ze sebe nezbláznili…
Pravdivé sebe-nahlížení je jednou z nejtěžších životních disciplín.
Skoro tak obtížné jako alespoň jednou za život dokonat výrok „dal bych si pár facek“.
Dočítáte druhé; tipnu si, že i sám sebe dočítáte? Slalomář jste zkušený… 😉
Ano, „dal bych si pár facek“ je ve skutečnosti daleko složitější zenový kóan než „zvuk tlesknutí jednou rukou“.
To druhé je totiž triviální: kdo se odváží štípnout do zadku korpulentní matrónu ve frontě u řezníka, která stojí před ním, tlesknutí jednou rukou nejen uslyší, ale dokonce i na vlastní tváři zažije.
Při pohledu z vhodné perspektivy je svět strašně jednoduchý.
Když o tom tak dumám, „vhodné perspektivy“ jsou k déle-dobému přežití „strašného zjednodušení“ v základu asi jen dvě:
Pokud tedy uvažujeme přežití i těch okolo. 😉
Jde vlastně o hledání metody („vhodné perspektivy“), jak delegovat naše existenciální úzkosti, protože reálný život v tomto světě inherentně zahrnuje i boj o život. Termodynamika + „horror vacui“.
1/ Je to jen na mně. Nezbývá, než dělat si (v míře přiměřené a na své triko) srandu ze všeho a všech včetně sebe. Smysl pro humor je koncentrátem schopnosti nadhledu. Bez nadhledu se nepříjemně zvyšuje riziko nedožití se dalšího dne. Zabloudíme a umřeme. Sem patří i kóany.
2/ Hodíme to na osobního Boha. Ego si nesmírně uleví od strachu: „On se postará.“ Mají-li ovšem „mého Boha“ ve zdraví přežít i všichni okolo, musíme tvořit já i můj Bůh velmi empatický tandem, jinak velmi rychle dojde na situaci: „Ne..rte mě nebo za Boha neručím, hříšníci!!!“ Na trhu je ovšem jediný empatie schopný model: Ježíš.
Bez urážky, myslím že snad toho, kdo se mě zeptal…
A s tou mojí sebestředností máte naprostou pravdu. I ten můj nick to přece říká – česky Středa 🙂 .
Celý můj den je totiž jenom o mně. A stejně to má každý, například i Vy a Albi. Znáte snad jiný svět, než ten svůj?
Každý je totiž hlavním hrdinou svého životního příběhu, jen někteří lidé to o sobě nevědí… No, a někteří další to sice dobře vědí, ale pokrytecky předstírají něco jiného. Pokoru, skromnost, svatost. Nejen ti, co jsou v nějaké církvi.
Wednesday.
Ufff! 😀
Copak o to, s tímhle se moc polemizovat nedá, aspoň ne jednoduché bázi.
Ne, že byste mě dostala do své církve.
Na druhé straně, místo na hranici máte poměrně jisté.
Já bych do církve nikoho nelákala – ani do katolické, ani do té „svojí“. Každý má svou vlastní cestu a smysl to má jen tehdy, když po ní jde, protože sám chce.
Děkuji Vám za zájem a přeji všechno dobré.
No, proč by nemohl být něco jako Guru Jára nás seniorních nostalgiku?
Vidláku,
při vší úctě a sympatiích, které k Vám chovám, na boha bych nespoléhal.
Jak si tak teď čtu toho Pekaře a jeho Žižku, bohem to tenkrát začalo a vražděním a rozkrádáním končilo. Jako vždycky.
Re: Godot
Pekaře zahoď a sežeň si Žižku od Čorneje. Tam se morduje od samého počátku. Žádné růžové brýle a žvanění o Bohu. Tedy z autorovy strany.
Nicméně Vidláka bych nezatracoval. Má svoji optiku, do které prozatím všechno zapadá.
Ty umíš vždycky poradit….
Čorneje jsem přečetl hned když vyšel. Pekaře mám v knihovně od roku 1992, kdy vyšlo obnovené vydání – pravda, poněkud nepřehledné. A právě Čornejův Žižka mě přivedl k tomu, abych si Pekaře konečně přečetl.
Mám tě rád, ale někdy dokážeš dost nasrat, milý vole.
Re: Godot
Co naděláš. My, hovězí soudruzi umíme jen ten zelený lívanec, který tak krááásně mlaskne…
Btw. ten Pekař mne sral neskutečným způsobem. Dočetl jsem to s maximálním sebezapřením.
„Nehadejte mi minulost ,ale hadejte mi budoucnost“.
/Ministerstvo strachu , G.Greene/.
Pravidlo bejt aspon 50 let pozadu za vyojem a pritomnosti pro masy a diskutovat vo tom furt, je zarucena cesta do doby kameny..
Pro ty co zbudou na zemi..
Jo, první tři díly jsou k nepřečtení.
Až ten poslední, jakási sumarizace, je i pro nás laik stravitelný.
Dneska to nepsal Vidlák, ale zjevně Apoštol Apokalypsy…
re: tdx
Je jedno, kdo píše.
Není jedno, CO píše.
Vidím a cítím to úplně stejně, jako Vidlák. Čtvrtá říše udělá naprosto všechno, aby nás dostala do ukradinských zákopů.
Dojčerští soudruzi už mají rozjetou evidenci jatečných kusů a fakticky se velmi tvrdě snaží omezit výjezdy budoucích hrdinů za hranice na delší dobu.
Jenže tam žije a množí se „pátá kolona“, ta, která tvrdí, že Alláh je největší bůh.
Díval jsem se na záběry z hořící (opět hořící) Paříže na obličeje těch „fanoušků“. Arabáš jeden vedle druhého! Ty jejich „raketomety“ poslepované z ohňostrojů znamenají, že na ty události byli připravení.
I na jiné události jsou připravení. Ti do zákopů na Ukarajině nepůjdou!!!
„Alláh“ je arabské slovíčko pro Boha, které používají i křesťané. Není to jiný Bůh, než ten křesťanský a židovský.
Ale fakticky, ti, co o něm mluví, mají jen svou představu a těch jsou možné třeba tisíce, milióny nebo miliardy. Každý člověk může mít svou. Bůh, o němž lze mluvit, ale není skutečný Bůh, jen jeho obraz, lidská představa. Je to jako s Tao.
To je sice pravda, ale pravdou je aj to, že islam si vynucuje svoje prejavy viery…..a zároveň je expanzívny a stredoveký . Prečo práve toto vpustili do Európy po stovkách rokov boja proti nemu zo strany európskych elít, je mimo moju logiku
Tomáš Halík vám to rád vysvětlí.
https://www.youtube.com/watch?v=M_goY25z6dA
Devět miliard božích jmen (anglicky The Nine Billion Names of God) je sci-fi povídka spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1953.
Krásná povídka.
Nic podobného se v upadlém žánru, kterému se ze setrvačnosti stále říká sci-fi (i když vědy tam bývá něco velmi blízkého nule a fantasie taky jenom špetky) už nevyskytuje.
Starý kocour (10:05) „The Nine Billion Names of God“
Trefil jste se mi do vkusu. Ano, geniálně vizionářské. Během prvního čtení jsem měl tenkrát husinu jak Středohoří…
Wednesday.
Na jedné straně máte pravdu.
Na straně druhé jsem vyrozuměl z různých zdrojů, že „humanitní“ a „sekulární“ pohled na křesťanské náboženství vytvořili před pár sty lety osvícenci a racionalisté a že není ničím samozřejmým, vyplývajícím přímo z podstaty křesťanské věrouky.
(Výroky a činy Ježíše Krista, popisované v Novém zákoně jsou sice v duchu toho, čemu říkáme humanismus, ale to nijak nezabránilo vraždění saracénských žen a dětí při křížových výpravách, nebo Indiánů při dobývání Amerik. Jak se říká „…kdo chce, hledá způsoby…“ a nějaké větičky v Bibli nemůžou být překážkou. Prostě se použijí jiné věty, které tam jsou taky.)
Pokud vím, u Islámu k ničemu jako sekularizaci a humanizaci dosud nedošlo. I když jakési snahy v tomto směru v minulém století asi probíhaly, byly v podstatě zlikvidovány, a to jak ze strany ultraortodoxních islámských činitelů (šíření wahhábismu, štědře dotované Saúdskou Arábií), tak ze strany západních neokolonizátorů (konflikty dávají mnohem větší prostor pro ovládání a loupeže). Islám je tudíž, stejně jako křesťanství ve středověku, postaven mnohem více, než současné křesťanství, na systému příkazů a zákazů.
Ostatně, ne, že bych si myslel, že to tak musí zůstat. Stačí soustředěné úsilí po dobu nějakých třiceti – čtyřiceti let, a křesťanství se může vrátit pár set let zpátky, před osvícence. Druhá půle mého života mě přesvědčila, že změnit myšlení lidí o 180 stupňů je snadné, když se to dělá pomalu a postupně.
Václave, já bych zase řekla, že pravdu máte Vy – se svojí kritikou křesťanství, islámu a připojila bych k tomu i sionismus, jako nejodpudivější formu judaismu. O asijských náboženstvích, jako je buddhismus nebo hinduismus toho sice vím relativně málo, ale iluze bych si pro jistotu nedělala.
Jestli na chvíli připustíte, že Boha nějakým způsobem znám a nebo si můžete myslet, že třeba neexistuje a promítám do něj jen sebe – mohu Vám říct, že náboženský systém postavený na zákazech a příkazech nechává Boha naprosto netečným a lhostejným, stejně jako množství dalších lidských výmyslů. Nezájem, není to jeho věc. Jediným zájmem z jeho strany je lidské srdce, to, jaký je člověk uvnitř, jeho „duše“.
A když někdo jiného nutí k nějaké víře, připravuje tím Boha o to nejcennější, co mu ten člověk mohl dát sám, s láskou a dobrovolně. Tím je obracení na víru – násilné zvlášť, ale i přesvědčováním – postavené na hlavu, ztrácí svůj smysl. V násilném případě je to jedno z nejhorších provinění, kterých se člověk může dopustit. Je úplně jedno, ve jménu jakého náboženství se to děje. Ale je to zlo a důsledek nevědomosti těch „obracečů“.
Já si nemyslím, že by Vám nebo mně reálně hrozilo nějaké „upálení“ ze strany církve, ale islám je svým fundamentalismem mnohem nebezpečnější. Když někdo miluje Boha, musí uznávat i právo lidí na ateismus, protože to patří k svobodě člověka. A náboženskému násilí je potřeba se bránit z perspektivy obou pohledů, protože oba ctí svobodu volby.