Zhruba od června, nejpozději od září, roku 2027 lze čekat horkou kampaň v soupeření o Pražský hrad. Zatímco Petr Pavel ohlašuje, že chystá kompetenční žalobu (či ji má již dokonce připravenou), je na místě se ptát, zda může být v dalších prezidentských volbách nahrazen, a případně, kým.
Než bude tato otázka zodpovězena, ohlédněme se za prezidentskou érou Miloše Zemana.
Proměna přímo zásadní
Porovnáme-li prezidentské volby v roce 2017 s těmi z roku 2012, je na první pohled patrné, že se odehrávaly v úplně jiné společenské atmosféře.
Zatímco v roce 2012 patřila ČSSD ještě k nejsilnějším aktérům na politické scéně a v roce 2013 vyhrála (ale se ziskem cca 20 procent hlasů, třebaže v roce 2006 se umístila druhá, ovšem s více než 30 procenty hlasů), po dalších parlamentních volbách se již vydává na cestu k marginalizaci (s přibližně 7 procenty hlasů) až k úplnému zapomnění (současný stav, hluboko pod 5 procenty).
Když Miloš Zeman poprvé vstupoval do klání v přímé prezidentské volbě, mohl se opřít o početnou voličskou základnu nalevo, ale i napravo. Oslovoval jak voliče sociální demokracie, tak Občanské demokratické strany.
Jeho vítězství ale nebylo zdaleka samozřejmé a nerodilo se snadno. Tehdejší vedení sociální demokracie se Miloše Zemana spíše obávalo a podporovalo Jana Fischera, muže bez vyhraněného názoru, který vlastně nikomu nevadí, ani nikoho nenadchne. Zdálo se, že Jan Fischer bude mít i podporu Nečasova kabinetu, a že si na Hrad dokráčí pohodovým tempem.
Nastaly ale dva zásadní momenty, které tento trend zvrátily:
1) Kruhům, pro něž byl Miloš Zeman trnem v oku, a které ho později přímo démonizovaly, připadal Jan Fischer málo „havlovský“, málo liberální a málo reprezentativní. Když už tu má být simulakrum v podobě prázdné slupky, tak pořádné. A tak vznikl kýč s knížetem, který má být s čírem „lidu blíže“. Dlouho se zdálo, že ministr zahraničí nepopulární vlády podporované nikým nevoleným subjektem LIDEM, který se zrodil z Věcí veřejných, bude v prezidentské volbě jen do počtu.
2) Vytvořil se masivní tlak na sociální demokracii, aby postavila svého kandidáta, a rovněž se nespokojila s Janem Fischerem. Tímto kandidátem se stal Jiří Dienstbier.
Právě Schwarzenberg s Dienstbierem odčerpali hlasy Fischerovi (samá typická česká příjmení, není-liž pravda?), takže ten se do druhého kola ani nedostal. Místo toho se zrodil souboj českého zemana a knížepána s historií rodu pro náš národ nikterak pozitivní.
O pět let později již byly voličské tábory sešikovány poněkud jinak. Mnozí z těch, kdo se vymezovali vůči knížeti, náhle stáli za chemikem, Jiřím Drahošem, který proslul stahováním králíků z kůže.
Zemanovi odpůrci se však dopustili stejné chyby jako v předchozí prezidentské volbě. Znovu vsadili na prázdnou slupku, a opět neuspěli.
Miloš Zeman se tentokrát opřel hlavně o voliče ANO, KSČM a SPD. Voliči ČSSD i ODS se přikláněli spíše k Drahošovi.
Generál prezidentem
Co však dvakrát selhalo, vyšlo dotřetice. Byť ne opět tak, jak si určitá část společnosti vysnila. Nadarmo se netočil film o ženě prezidentce. Vytvářela se zde půda pro Danuši Nerudovou. Ta nakonec pohořela jako před ní Karel Schwarzenberg a Jiří Drahoš.
Hrad sice nedobyl kníže, ale exgenerál. Ten dokázal oslovit nejen voliče Fialova kabinetu, ale i nemalou část voličů ANO.
Klíčové téma?
Tím se dostáváme k tomu, kdo v současnosti může potenciálně ohrozit Petra Pavla: Nejspíše ten, kdo dokáže oslovit naprostou většinu voličů ANO, koalice stran kolem SPD, Motoristů a subjektu Stačilo!
Kardinální otázkou je, jaké téma může tyto voliče stmelit. Mohl by jím být odpor proti vizi eurofederalizace, kterou navzdory zahraniční politice vlády prosazuje Petr Pavel? Mohl, ale nebude to stačit. Nikdy nestačí se pouze vůči něčemu vymezovat. Na druhou stranu by měl odpor proti eurofederalizaci v naší společnosti rezonovat, neboť souvisí s celou řadou zásadních témat. Evropa se nebezpečně militarizuje. Nechtějme místo osobních automobilů vyrábět tanky. S militarizací jdou ruku v ruce indoktrinace a potlačování svobody slova. Čelme pokusům o přepisování historie. Nenechme si brát to, co naši předci těžce vydobývali.
Chraňme si průmyslovou výrobu. Braňme se migračním vlnám, které zasáhly mimo jiné Německo, Francii či Spojené království (což ale spolu s projektem Green Deal ve výsledku brzdí militantní choutky těchto států).
Jaká alternativa se nabízí k projektu eurofederalizaci? Ta, kterou dlouhodobě prosazuje spolek Svatopluk: Vybudování silného středoevropského projektu, který bude kooperovat jak v obchodní spolupráci, tak v politice obranné. Není to úkol nijak snadný a bude vyžadovat změnou diplomacii. Ale právě zde nalézám naději pro náš stát a budoucnost našeho národa.
Řešení, nebo krize?
Nemá cenu si cokoli nalhávat. V současné situaci může Petru Pavlovi vzdorovat jediný muž, což plyne z jeho mediální známosti i finančního zázemí. Je smutné, že je tímto mužem Andrej Babiš, který rozhodně alternativu nepředstavuje. Ale v této chvíli je asi jediným, kdo může těžit z poklesu popularity Petra Pavla, který je se současnou vládou v opakovaném sporu.
Sám Andrej Babiš ale dělá vše pro to, aby si popudil své koaliční partnery (hlavně z SPD), potažmo jejich voliče, což není prozíravé. Navíc se ANO distancuje od svých koaličních partnerů, a patrně tak na společné kandidáty do senátních voleb nedojde. Což pak bude mít dopad i na volby prezidentské.
Žalobníčkova umanutost
Na svém nezvolení ovšem vydatně pracuje i Petr Pavel. Jeho kritika Babišova kabinetu v Estonsku byla krajně nevhodná a neprofesionální. Prezident se proměnil v ubohého „žalobníčka“, a „žalobníčky“ nemá náš národ rád. Navíc tím Pavel nahrál Babišově vládě na smeč, že někoho takového do Ankary vzít nemůže, i kdyby sepsal sto kompetenčních žalob. Na svou „pavlovskou“ zahraničí politiku nemá hlava státu jednoduše nárok. Vítal Henleinovy následovníky vládě navzdory. Vyhrožuje Rusku sestřelováním letadel umírněné vládní diplomacii navzdory. Hovoří o eurofederalizaci vládě navzdory. Pokud by toto Ústavní soud posvětil, může pro změnu Pavlův nástupce klidně jezdit na motocyklu s Nočními vlky.
Sjednocení versus rozdrobení
Podstatné ovšem bude, jak se vyvine situace na domácí i zahraniční scéně a jaká témata budou v naší společnosti rezonovat. Tato stať vychází ze současných poměrů. Ty se však mohou do prezidentských voleb zásadně změnit. Může se stát, že od ANO určitá část voličů přejde v důsledku poklesu své životní úrovně a případné rostoucí nezaměstnanosti jinam.
To se ale odvine i od vývoje u alternativy ke stávajícímu systému, která zatím spíše živoří. Děje se tak i proto, že oproti sjednocené liberálně se prezentující části společnosti neumí být jednotná, a nechá se štěpit. Mezi témata, jež ji tříští, patří například COVID-19 a očkování, postoj k Donaldu Trumpovi, pohled na genocidu v Gaze či útok na Írán.
Kolik zbujelých eg?
Lze předpokládat, že po roli hlavy státu zatouží i další lidé z takzvaně liberální scény. Ukáže se, kolik jich bude, a do jaké míry budou schopni Petru Pavlovi odčerpat hlasy. Zatím je možno pouze spekulovat, zda pokušení být na Hradě odolá Petr Fiala, jestli svou kandidaturu opět opráší Pavel Fischer, zda své ambice zkrotí Danuše Nerudová či jestli se po generálovi nebudou chtít na Hradě zaskvět zástupci církve (Tomáš Halík) či šlechty (Jiří Lobkowicz).
Může se nakonec hodit…
Kacířskou myšlenkou je, že Petr Pavel je pro Babišovu vládu vlastně požehnáním, a to tím, jak zarputile a nevhodně se o ní v zahraničí vyjadřuje, a jak jí hází pomyslné klacky pod nohy. Naopak přílišnou servilností přispěl ke konci Fialova kabinetu. Ten se nemusel vůči prezidentovi nijak vymezovat, čím dostal prostor k rozporům vnitřním a k rozkližování. Někdy je holt lepší být kritizován, než chválen. Babišova vláda se aspoň v tomto ohledu musí semknout.
Totéž platí o voličích. V podstatě je možné tvrdit, že Petr Pavel svými výpady vůči Babišově kabinetu aktivizuje i ty jeho voliče, kteří by se jinak od něj odkláněli.
Sázka na Kubu?
Každopádně je tu ještě jedna eventualita, a to, že se Andrej Babiš pokusí kromě voličů ANO oslovit rovněž voliče ODS, a to ty, kteří nyní fandí Martinu Kubovi a jeho hnutí Naše Česko. Je otázkou, nakolik se mu taková sázka může vyplatit, a nakolik vymstít.
Andrej Babiš je svou podstatou obchodník. Řídí se poptávkou, jíž přizpůsobuje nabídku. Je na voličích, zda jim stačí to, co jim servíruje pan Babiš, a co jim popřípadě uvaří Martin Kuba. Dokud to budou konzumovat, nic jiného se na domácí politické scéně neupeče.
Andrej Babiš si možná pohrává s myšlenkou, že Petra Pavla nakonec milostivě do Ankary vezme. Motivů pro takové jednání může mít více. Hypotézou je, že se chce zaměřit v prvé řadě na drtivou většinu voličů ANO s tím, že motorističtí voliči mu stejně hlasy nedají. V minulých prezidentských volbách byl Andrej Babiš médii prezentován jako příliš konfrontační, tak tentokrát vsadí na roli „usmiřovatele“. Pokud by Petr Pavel v Ankaře vládu potápěl a kritizoval, obrátí se to proti němu. Navíc by tím Andrej Babiš hodil přes palubu ministra zahraničí Macinku a s ním potažmo i Motoristy. Znamenalo by to, že má za Motoristy v případě jejich odchodu z vlády v záloze náhradu či že sází na předčasné volby. Anebo počítá s tím, že ani Motoristé ani SPD si nemohou dovolit z této vlády odejít, protože by se tyto subjekty v předčasných volbách již nemusely do Sněmovny ČR dostat.
Produkty nemocné společnosti
Celkově pokládám za velice tristní výsledek, pokud by největšími favority na prezidenta měli být Petr Pavel a Andrej Babiš. Trochu to připomíná americký „nevýběr“ mezi dvěma staříky, tedy J. Bidenem a D. Trumpem.
Naše společnost by měla být schopná najít někoho vhodnějšího, a to médiím navzdory. To by ovšem tato společnost nesměla být těžce nemocná. Její nemoc spočívá především v přílišné závislosti na propagandě mainstreamových médií, v přetrhání mezigeneračních vazeb, v rozkladu rodiny a v závislosti dětí na sociálních sítích, jež jim nahrazují reálné vztahy. Možná by tématem do prezidentské volby mohlo být i uzdravování naší společnosti s tím, že nejprve je nutné pacientovi ukázat, jak na tom skutečně je.
Kým jsme?
Je tady téma, které lidi stmelí,
na čem se celý národ dohodne?
Je to snad láska, nad níž visí jmelí
či tlukot srdce, co je svobodné?
A co ten bílý ptáček s ratolestí,
jenž jako symbol míru vyniká?
Myšlenka je to, co si cestu klestí,
nebo jen touha najít viníka?
Co lidi různé sjednotí a spojí?
Budou to výzvy k zbrojení a boji,
nebo nad zkázou rozum převládne?
Co má být smyslem, který člověk hledá?
Poslušnost? Víra? Empirie? Věda?
Zjistit, kým jsme, by bylo bezvadné…
Nevěřili…
Nemůžu dýchat, chroptěl do ticha,
jako by z něho stávala se moucha,
již každý něčím plácnout pospíchá.
Zoufalý byl: Nikdo ho neposlouchá.
Dali mu pouta místo naděje,
škrtli ho dříve, než mohl říct: Sbohem.
Smrt se jen trochu chladně zasměje.
Kdosi se mýlí, velice a v mnohém.
Nevěřili mu, že ho bolest svírá,
a že mu v těle zvětšuje se díra,
již doktor z Pekla zjevně neléčí.
Nevěřili mu. To je na tom smutné.
Roztrhat plakát je prý nyní nutné,
když pózu cení víc než bezpečí…
Díky za výstižný komentář, Marku. Volba mezi Babišem a Pávkem je jako plavba mezi Scyllou a Charybdou. Oba bez páteře, jeden kupčík, druhý guma. V takovém případě se mě volby vůbec nebudou týkat. Samozřejmě by nejlepší byl Drulák, ale musí počkat, až se všichni ostatní historicky znemožní…
Bohužel to tak je, Jano.
Lidé sami o sobě asi nedozrají. Tak holt musíme počkat na světový vývoj. Petr Drulák se jednou dočká, a my s ním…
Naprostý souhlas s tímto názorem. Prof. Druláka vidím jako jasného kandidáta na funkci prezidenta. Jen jestli není pro voličskou základnu příliš brzo předkládat společenskopolitickou kvalitu místo „než ten, tak to raději onen“, „ten je hezčí“, „ten je dobrej, má rád adrenalin“, ….a podobné pseudohodnoty.
Existuje člověk,který má s Hradem zkušenosti,byl vyslancem v zahraničí,
má kultivovaný projev a zkrátka „je v obraze“.Jeho jméno by ale bylo
předčasné vyslovit…..
Není potřeba nějakých složitých rozborů, hlavní příčina toho, že dnes sedí na Hradě tenhle tupý bolševický nok, je, že Babiš nesmyslně kandidoval na prezidenta. No a ve druhém kole velká spousta lidí, včetně mě nemohla volit s čistým svědomím ani jednoho kandidáta. Kdyby ANO postavila někoho jen trochu slušného, bez kontroverzní minulosti, tak ten by ve druhém kole Pavla zcela jistě porazil. Takže za to neštěstí na Hradě nakonec může sám Babiš a jeho špatný úsudek, stejně tak jako v případě Teličky, či Jourové…
V.Přibyl: Babiš mnoho dokázal, ale neumí si vybrat lidi (podobně jako Zeman). Ano nemůže vybrat slušného kandidáta. Vaše chyba je, že jste Andreje nevolil, tak je tam Pávek. Politika není o pocitech, je pragmatická.
To je právě otázka, zda by jiný člen ANO tehdy získal více hlasů než Andrej Babiš. Uvědomme si, že tehdy v médiích rozhodoval narativ, že Fialova vláda je ve válce s Ruskem, a kdo není ve válce s Ruskem, je hnusný dezolát. A takto na tu volbu bohužel nazírala i určitá část voličů ANO. Početná část, podotýkám.
Nedomnívám se tedy, že například Radek Vondráček či Karel Havlíček by byli tehdy úspěšnější. A nedomnívám se ani v tuto chvíli. V roce 2027, respektive v lednu 2028 tomu však může být jinak…
Mám tiché podezření,že Babiš nakonec presidentskou volbu prohrál
úmyslně.Dneska by byl v roli toho PP a neměl by žádnou moc.A
píchnout do presidentování vidle po vítězství v parlamentních
volbách….nevím,jestli by to vůbec šlo a bylo vhodné…
Do hlavy panu Babišovi nevidím. Minulé prezidentské volby mu svým způsobem pomohly, a prohra v nich se přetavila v pozdější vítězství.
Že o kandidatuře uvažuje, vyloučit nelze. Co by jeho případné vítězství znamenalo pro ANO, je věcí druhou…
Chtělo by to někoho,kdo umí hrát na klavír a přitom má ruce za zády a vítězství je naše .
.
No tak to potěš koště – to českým prezidentem bude – pozóóór – virbl!! – Volodymyr Zelenskyj – https://www.youtube.com/watch?v=oua0Puihrkc
Co postavit proti Pávkovi Jardu Metelku z Chráštan?
A z hradni lapalie ,mame ted hradni fekalie..
Řeknu to úplně natvrdo: proti prezidentskému simulakru v podobě mediální celebrity má šanci pouze jiná všeobecně oblíbená celebrita. Takže šanci máme jen na vlastní celebritu poněkud víc vlasteneckou, všechno ostatní je za mě předem ztracená varta. Takže za mě má šanci jen někdo typu Marek Vašut. Vím, že řada lidí na alternativě by tam ráda politika, ale nevím o žádném, na nějž by bylo možné očekávat jednotnou podporu nejen na alternativě, ale i mezi „širšími lidovými vrstvami“. Zapomeňte v souboji o prezidentskou sesli s PePou107, že máš šanci uspět politik.
Stařec Martina Kociánová aneb babo raď
Když zpětný pohled, tak holt zpětný pohled. A vy mi řekněte, zda se něco změnilo? Před cca sedmi lety napsal náš vlkp toto:
„O mém nastavení k Zemanovi a Babišovi nemůže být sebemenších pochyb. U obou si myslím, že jsou přímým ohrožením demokracie. A udělal jsem všechno, co v mých nedostatečných silách bylo, aby volby dopadly v jejich neprospěch. … Zkouším je vyvracet, protiargumentovat a dokládat, jak to s jejich tvrzeními v reálu je. Práce únavná, nevděčná a pohříchu deprimující svou marností… tomu naprosto věřím a plně to podepisuji… Protože narážím na hluchotu a slepotu těch, které se snažím oslovit. A proč tomu tak je? Protože stačí jedno vystoupení nějakého takového Jandy nebo Kartouze, kde si tihle panáci, co se sami pasovali na arbitry toho, co je ok a co fake, kdo smí nebo nesmí publikovat, co si má nebo nemá občan myslet, co si přejí zavedení cenzury podle jejich chuti a sankcionování těch, co si myslí cokoli jiného než oni, okamžitě naštvou desetitisíce, možná statisíce lidí – a ti začnou dělat just pravý opak toho, co si tyhle samojmenované centrální mozky lidstva myslí!“
Prosím, nepište mi o analytických schopnostech/neschopnostech, nebo dokonce o lidských vlastnostech našeho vlkap, to není totiž pudlem mé reakce na našeho pana Řezanku. Co je důležité podle mého, je ten jeho velice dobrý postřeh o mentalitě českého voliče. Pro jistotu ho znovu vypíchnu:
…“just pravý opak…“
A podívejme se, co se od té doby změnilo, či nezměnilo.
Já si třeba to vlkovo…“just pravý opak…“ uvědomil dávno předtím, než si Karel nasadil své smrtící číro za podpory těch, o nichž jsem byl přesvědčen, že nekopou za mé zájmy. Jenže ten vlkův … „just pravý opak“ zafungoval ve mně (na rozdíl od něho), protože mě vlastně přivedl k tomu = kdo mi nakonec zbyl!, protože v tehdejších dálavách na obzoru (stejně jako dnes, jak správně píše náš Řezanka) totiž nebylo nic čitelnějšího a předvídatelnějšího než právě ten Zeman.
Prostě jsem se musel smířit s Milošovými někdy fakt hovězími a hlavně zbytečnými bonmoty a excesy! Ale na druhou stranu musím uznat, že Zemanem nasazený pluh v řádcích českých polí a lánů nějak zvlášť nevybočoval – ani když nad polem rozpoutali slotu domácím poměrům škodící živlové. Pluh občas nadskočil nad balvanem, který do brázdy vhodili pravdoláskaři, to zase ano, ale vzápětí se opět srovnal, zanořil do půdy a oral a oral pole tak, jak slíbil a jak jsem to od něj koneckonců očekával (a překvapivě dál orá i teď, prostě se na to nevykašlal).
Takže s odstupem času to pro mě byla dobrá volba!
No, a i po přečtení úvodníku našeho Řezanky si dávám stejnou otázku jako tehdy:
„Kdo na mě asi tak zase zbude a jak asi dopadne tentokrát volba prezidenta, pokud bude znovu kandidovat ta ČR škodící guma?“
Přátelé, já se ale obávám, že mi k tomu vlkovu … „ just pravý opak…“ nikdo nezbude. Protože Bába ani nikdo z protikandidátů naší gumy, které zmínil náš Řezanka, nedosahují Zemanovi ani po kotníky!
A teď babo raď!
P. S.
jestli smím, já bych věděl, ale ona je natolik chytrá, aby na kandidaturu prezidentky kývla = Martina Kociánová (a to říkám i přesto, že jsem zásadně proti provařeným ksichtům vstupujícím do politiky jen kvůli jejich provařeným ksichtům)
Nejsou. Není čeho by ohrozili. Demokracie je jen fasáda reálné moci.
Kdyz nevis co , pis vo minulosti , treba s terazky Zemanem…
Já bych taky věděl: Hynek Kmoníček, ale u toho je to s tou chytrostí úplně stejné. Jakmile by teoreticky připustil kandidaturu, má na zádech terč pro všechny Šafrumy24, pro „českou“ televizi, pro všechny etzlery, šarašlapky, vepřoryjce, o pouličních gangsterech arménského původu ani nemluvě.
Jak píše pan Řezanka, libtardům to s prázdnou slupkou vyšlo až napotřetí a tak budou cestičku k prodloužení umetat velmi intenzivně a velmi preventivně. Měli jsme velké štěstí, že Miloš Zeman obětoval deset let (!) zaslouženého odpočinku další službě téhle zemi. A jiného Zemana bohužel zřetelně nevidno – taková kombinace inteligence, pohotovosti, popularity, rétoriky, kontaktů i znalosti politiky jako řemesla se jen tak nezjevuje. Možná někde dorůstá, snad. Ale teď není. Všeobecně nejpřijatelnější je skutečně Babiš – ale s tím to dopadne jako minule. Při volební účasti okolo 70 % a volbě Babiš : neBabiš prostě stále vyhrává neBabiš, a to plošně. Bylo to vidět v průběžném sčítání posledního finále: žádné drama, žádné překlopení hlasů po započítání velkých měst. Ne, hradní fous to měl jasné už od sečtení těch nejposlednějších prdelí. Babiš (doufám) není osel, aby to pokoušel znovu. Dostat 40 % ve sněmovních volbách je triumf. Dostat stejné procento v prezidentském finále je fiasko. Myslím, že raději bude triumfálním premiérem než opětovným lůzrem.
Začínám se smiřovat s tím, že příští prezidentská volba bude pouhá formalita. Přítel po boku, servilní média i 99 pragováků všeho druhu se postarají, aby nejpozději od podzimu velemoudrá reinkarnace Masaryka nikoho moc nenasrala. A jestli ani volby v roce 2029 nedopadnou, pak další tři roky buď Bůh naší zemi milostiv. Oni připraveni budou.
Jen aby nám tenhle nezůstal na věčné časy jako Zelensky. Dělá pro to, co může.
Ano,to by byl kvalifikovaný kandidát.A to by stačilo,
hlavně aby to nedostal zkorumpovaný blbec.
Jako skvělého kandidáta bych viděl Tomia Okamuru.
Z něho by šíleli úplně všichni…..ale ostudu by neudělal,
pořád mu to normálně myslí….
No, já si myslím, že to bude jako v podzimních parlamentkách, kdy šlo o jednu jedinou věc:
– Je jedno kdo, hlavně, že to nebude SPOLU v čele s tím neschopou.
… a za rok to bude stejné:
– Je jedno kdo… hlavně, že to nebude guma!
… až takhle jednoduché to bude, až sem jsme to dotáhli, bohužel!
Martina Kociánová je i můj favorit. Bral bych i senátorku Danielu Kovářovou.
Každopádně to musí být ženská, aby měla nějakou šanci. Seriózní, poměrně pohledná, vládnoucí zdravým rozumem a obratným jazykem. Obě zmíněné by si v debatě Pávka namazaly na krajíc. Jedině ženská může masověji odklonit ženské hlasy od toho odporného vlastizrádce.
Ještě lepší by bylo prezidenturu zrušit.
Dnes v debatě na ČRO, Libor Vondráček (SPD) označující se za „feministu prvního typu“, vynalezl nový termín:
rovnost žen nad muži
.. subík se nám trochu uřeknul …
Nasadit v minulých prezidentských volbách proti agentu Pávkovi pana Babiše byl nerozumný tah, dalo se očekávat, že Antibabiš zafunguje a ve druhém kole volby to Pávkovi šoupnou i Babišovi odpůrci, u nichž mnohdy nemuselo být jisté, že v případě jiného protikandidáta by Pávka volili.
V dopolední diskusi se opakovaně objevilo jméno Radek Vondráček z ANO. Soudím, že je vhodným kandidátem, klidný, rozvážný, slušně komunikující, který by mohl dostat potřebné množství hlasů nejen od voličů ANO.
Dopoledne padla i zmínka, že:
Už se o tom mluvilo a on říkal, že mu to zakázala manželka (Motýlí křídla
1 června, 2026 (11:06))
Skutečně?
Umělá chytrákyně odpověděla zcela jednoznačně:
Ne, není to pravda. Jde o omyl nebo záměnu s jiným politikem.
Radek Vondráček (ANO) o prezidentské kandidatuře v minulosti spekuloval a v roce 2026 dokonce potvrdil, že by měl o kandidaturu v příštích prezidentských volbách zájem (mimo jiné zmínil, že mu to poradil i bývalý prezident Miloš Zeman). Žádné prohlášení o tom, že by mu manželka kandidaturu zakázala, neexistuje.
K této záměně nejčastěji dochází kvůli dvěma jiným známým případům v české politice:
• Jaroslav Kubera (ODS): Bývalý předseda Senátu byl dlouho považován za horkého kandidáta na prezidenta pro volby v roce 2018. V médiích se tehdy velmi intenzivně řešilo, zda mu kandidaturu zakázala jeho manželka Věra Kuberová. Sám Kubera s nadsázkou říkal, že doma nedostal „souhlasné stanovisko“, i když později upřesnil, že se nakonec rozhodl sám z vlastních politických a praktických důvodů.
• Andrej Babiš (ANO): Před prezidentskými volbami v roce 2023 se v médiích také opakovaně spekulovalo, zda jeho tehdejší manželka Monika Babišová s kandidaturou souhlasí, přičemž sám Babiš veřejně přiznával, že rodina z jeho plánů nebyla nadšená.
U Radka Vondráčka se tedy žádný takový „manželský zákaz“ nekonal a jeho jméno se v souvislosti s budoucí prezidentskou volbou dál objevuje.
(Zpracoval https://gemini.google.com/).
Zdá se tedy, že kandidatuře pana Vondráčka by nic nemělo stát v cestě, za předpokladu, že se pan Babiš nepokusí znovu kandidovat, očekávám však, že bude dostatečně soudný a neučiní tak.
Babiš je z vícero stran vydíratelný, ten bude hledat imunitu, aby nebyl vydán soudům. Špatná volba, třeba JUDr. Hamplová by nemusela být chybná volba.
Tády náto. Váše repůblika v ohrožéni. Vybérte pénize a předéjte na naš bezpéčny učét.
Jinák přijédou růsky tánky.
S níkym o tom nemlůvte, hlávně ne s vóliči, nébo bůdou nedosírne naslédky.
….
Ještě jsme neměly ženu za prezidentku!
Nezapomínejme na média.
Pak je tady hlavni věc, musí to být židovské viry.
Těch tady je, těch virů….
víry jak víry, hlavně židovského plemene.
Pane Čech
A ty viry,co se šíři elektronikou, ty žerou všechno, hlavně peníze .
Napiši ještě jeden poznatek,kdyby s tím Okamura prásknul a vyvolal nové volby a kdyby vyhrála pěti kolka byl by za největšího zrádce.Okamura má ještě čas, až udělá Babiš pořádnou botu.
… ovšem na druhou stranu, světové počasí se neřídí podle Hradní rosničky.
Dnes plusmínus také tak. Nemám hádavou.
Slohove cviceni na tema jak byl Zeman zvolenej za presidenta.
Dalsi vozrala a na Hrade..
Ve stylu clanku nikoho neurazit nikde nenarazit , psanim v mezich nejmirnejsiho pokroku v mezich opatrnosti , aby se vlada a urady a jednotlivy politici ,nepohorsili. Ani .
Henleinovi nasledovnici .. Na misto , konkretnich hitlerovskych sudetskych nacistu..
Doprovazeny este navrhy na Brusel cislo 2. Ted zase stredoevropskej..
Kdyz jeden Brusel to nestiha .
To znamena dalsi vydaje na dalsi vladu ,tech spojenych statu stredoevropskych, dalsi obrovsky byrokracie , dalsi porucnici vseho s neziskovkama , dalsi pocetny stada poradcu pro tlupy tupych ministru a vlady ,davy asistentu , dalsi budovy vybaveny luxusem /topeni v zime a chlazeni v lete/ , pro ne a dalsi pocetnej personal v nich ,urad pro vratny ,recepcni , uklid , udrzba .. …Vydaje na zdrazenou energii, stada automobilu ,letadel , vybaveni moderni technologii,pocitace ,printery, atd., technologie , bezpoctu vseho ..
A my to samozrejme zase zaplatime ,protoze mame na vsecko, co nekdo/nekery ,nejdriv pouci a potom navrhuji a planuji..Aby vynikali..
.
Nemuzou chybet zase pedagogicke ,teoreticko abstraktni poucky a vyzvy.
Jako. Chranme si prymyslovou vyrobu..
Jako obvykle autor sam nic nechrani, pac poucuje . Jiny at delaji ,skakaji a staraji se protoze nepoucujou.. To necha na jiny. Mne to provokuje.
Ted prumyslova vyroba je neco vopravdu velkyho a na ochranu mozna, by postacila stredne pocetna vyzbrojena aramada.
Pred kym ty „chranme sove “ maji vyrobu veskeryho prumyslu chranit ..
Poucky schazi..
Kde a kdy a jak. Zase , clanek, s chranme , nepouci.
S kabaretnim spolkem svatopluk ,drulak , nekonecnyho sezeni na zidlich na podiu a s nekonecnou poucnosti..Potom zase v jejich kancelarich sedi na zidlich..
Ted jednotlivy prumyslovy sekce ,tovarny atd. maji svy reditele ,zamestnance a vratny a ty nic nechrani..Nebo jak to je…Maji to zastat ty naky „chranme si „..
Kazdej politik , kazdej kdo se do politiky cpe ,zvani a pise kecy a nic nikdy neudela..
Z předchozích dřívějších prezidentských voleb v ČR jsem měl vždy pocit, že byly o jednom z kandidátů a o zcela komukoliv, kdo je proti tomu jednomu kandidátovi, i kdyby to byla cvičená opice. Že se rozhodovalo o bytí a nebytí prezidentem toho jednoho kandidáta a bylo jedno, kdo je proti němu. To je velmi trefně v článku nazváno „slupkou“. Teprve v posledních prezidentských volbách to byla podle mého subjektivního názoru volba mezi dvěma slupkami.
V prvním kole jsem volil pana Baštu a ve druhém jsem s nechutí volil pana Babiše. Potom jsem si v jeho manipulativních vyjádřeních mohl přečíst, že se za něj, za Babiše, postavily 2,4 milióny občanů a že rezonovali s jeho idejemi. Tak to ani náhodou. A myslím si, že jsem v tomto pohledu nebyl sám, kdo viděl Babiše jako o trochu menší zlo, ale stále velmi velké zlo. Myslím si, že v případě souboje slupek nebude na prvním kole až tak moc záležet a druhé kolo bude opět o volbě jednoho kandidáta proti slupce, nebo volbě méně slupkovité slupky ze dvou slupek.
Já bych jako kandidáta na prezidenta v prvním kole volil téměř kohokoliv, kdo není prázdnou slupkou. Stačilo by jen, aby kandidoval. Dokázal bych si představit třeba Daniela Vávru, který je osobností, nikoliv slupkou. Nesouhlasím třeba se vším, co říká, ale mám jistotu, že by byl autentický, nikoliv dutá, zevnitř vyžraná slupka bez obsahu.
Rozumím vaší racionální úvaze, pane Řezanko, že Andrej Babiš je aktuálně asi jediná váha dostatečného kalibru, která se může utkat s Petrem Pavlem, ale já prostě nemohu v prvním kole volit slupku. A nemyslím si, že by moc lidí se mnou nesouhlasilo, že pan Babiš slupkou je. Nebude vevnitř tolik dutý, ale zcela určitě Andrej Babiš je zhmotněním antonyma ke slovu „autentický“.
Proto prostě budu v prvním kole volit bez ohledu na cokoliv autentickou osobnost, která bude kandidovat. Ve druhém kole děj se vůle boží.
Proč ne sebe?
To není jedovatě. Leckomu zdejšímu bych dal hlas. Je lepší než kdokoli ze všech jmenovaných „osobností“ z „velké politiky“.
Vnímám to stejně. Též jsem minule podporoval pana Baštu. A bylo mi líto, jak tohoto statečného muže mainstreamová média dehonestovala, aby dala vyniknout dvěma prázdným slupkám.
Babiš nemůže prezidentské volby vyhrát.
Kdo může, to je Zahradil. Pokud by chtěl.
Zahradil by mohl oslovit voliče ANO, části bývalé ODS, Motoristů i SPD. A mohli by ho volit i příznivci Stačilo! Záleželo by na tom, jaký postoj by k němu zaujal Babiš. Zda by ho dokázal podpořit…
Jenže já nechci. 40 let pouští…..
Tady ho máte, hňupa:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-opustme-sentiment-ke-korune-pokud-by-branila-rozvoji-prohlasil-pavel-40580830
Jak v textu píšu: Téma odporu vůči eurofederalizaci a vůči přijímání eura by mělo rezonovat. Současný kabinet je proti euru, a Pavlovi nepřísluší dělat vlastní zahraniční politiku.
https://www.petice.com/velezrada_prezidentavyzva_oban_senatu_parlamentu_na_vyhlaeni_veejneho_slyeni_podle_144_jednaciho_adu_senatu_k_navrhu_na_pijeti_usneseni_k_podani_ustavni_aloby_na_prezidenta_republiky
Forum lidu sepsalo petici – je potřeba 50 000,- podpisu, aby se konalo veřejné slyšení
Zbytečné. Mezi tím to vyřeší Čas.
Neříkejte a jak to udělá?
Z generála ekonomem.
👍😀
Ještě že mi nesere do gramofonu.
Vítězslav Nezval prej sral do piána.
Tak Pavel se volil proto, aby tam nebyl osobně Babiš, jiný důvod to nemělo. Zmínit se o Babišovi v jakkoli pozitivním smyslu je ve slušné společnosti naprosté faux-pa, takže proto. Babiš je premiér, což je vyšší pozice než prezident. Tak se snad bude mít rozum a nenechá se downgradovat na prezidenta a proti Pavlovi bude kandidovat někdo jiný. Logicky se nabízí Drulák, který by mohl velmi zaujmout v diskusích, protože jeho erudice je excelentní, umí mluvit a není to nadopovaný stařík nad hrobem. Pokud bude kandidovat, můj hlas má jistý. Ale půjde proti silnému spolčení těch struktur, které si tady nahamounili a jejichž jediným zájmem je, aby o to nepřišli a neztratili v lepší společnostipopularitu bez ohledu na stát, lidi, ekonomiku, národ nebo podbné jiné podružnosti, které je nezajímají.
Petr Drulák jen těžko získá drtivou převahu voličů ANO. Je vyprofilovaný, je výborný rétor a přirozený lídr. Svatopluk spojuje voliče SPD a Stačilo! Ale to je na zvolení hlavou státu málo…
Tak, není to Babiš. To by na zvolení mohlo stačit.
Obávám se, že u většiny naší společnosti nikoli. Stačí, aby mainstreamová média vykreslila Ilonu Švihlíkovou jako komunistku, a hned se Babiš třikrát pokřižuje a nezná se k ní.
Petra Druláka média rovněž vylíčí jako hrozbu demokracie. A co teprve, že se vymezuje vůči NATO? Většina voličů ANO jsou patrně podporovatelé NATO. Proto dali mnozí minule hlas Pavlovi.
Něco jiného je ovšem téma eura. Tam by měl Pavel tahat za výrazně kratší konec…
Spíš si myslím, že pan Drulák je příliš moudrý na to, aby kandidaturu přijal. Kandidovat bude spíš někdo s mesiášským syndromem.
Za stávajících okolností ví, že by šel do předem prohrané bitvy. Věřím, že jeho čas přijde…
A doktor Reichl? Ten nechce?
Opět: Lze předpokládat, že většina voličů ANO by ho nevolila…
A teď slyším ve zprávách, jak ten Magyar v Maďarsku navrhl zákon, aby se zrušila funkce prezidenta. Takže na jednu stranu inspirace, pak ještě senát, protože to je další instituce, kde je protivládní program, teď Vystrčil onanuje na Tchajwansu, lámu si hlavu, jaký k tomu má mandát, ale na druhou stranu, třeba Hitler taky všechno zrušil a udělal si funkci pro sebe a byl diktátor, jestli tohle chce i ten Magyar, no Petr Pavel by to asi chtěl, zrušit parlament a vládnout jako Trump. ČR by asi zrušil, ne ji dělal velkou.
Myslíte, že by většina voličů ANO volila raději hadrafouse?
V této své stati rovněž rozebírám, jaké šance u koho vidím, a zmiňuji i profesora Petra Druláka: https://web.litterate.cz/je-zde-vubec-zajem/.
Za vládní koalici a vlastenecké strany by na prezidenta měl kandidovat poslanec hnutí ANO Radek Vondráček. Kromě toho, že je veřejnosti známý, je to zkušený politik, dokáže se ostře vymezit vůči protivníkovi i hledat s ním styčné plochy. A co je důležité, je v ideálním věku a velmi dobře vypadá.
Radek Vondráček!
Já bych navrhovala Radka Vondráčka. Sice má také mouchy, ale dokonalého v ČR těžko seženeme.
Jde o to, zda je pak Vondráček schopen oslovit dostatečný elektorát a jakým tématem.
Už se o tom mluvilo a on říkal, že mu to zakázala manželka
Tak to pak není šance…
😀
Ale mohlo by to býti jako ve Vesničko má středisková, když říkal doktor Satinskemu, aby zachránil Otíka….když je někdo jediný, tak prostě musí
Nebo jako Luděk Sobota v Jáchyme hoď ho do stroje když ho trenér juda Peterka nominoval do zápasu. „No. Když je to v zájmu družstva tak já bych to teda…kdyby to raději vzal někdo jiný.
V každém případě je zajímavé, že jsme ve stejnou dobu měli stejnou myšlenku
Nad odkrytovaným vadným počítačem diskutuje lékař, mlékař, policista, pokladní z Lídlu, traktorista a politik.
👍😎😸
Pokud do toho kompu nebudou strkat pracky, tak se nic nestane…
Koho jste chtěl urazit?
Pokud možno všechny!
A ATH r50x taky stojí za hovno.
Nikoho. Jen ukazat, ze je ten lepsi. Netreba se vzrusovat.
SK chtěl urážet
Ne, nechtěl a ani neurážel. Jen upozornil na absurditu pomocí podobenství.
To celé se děje podle přísloví „Potrefená huse se ozve!“ a „Podle sebe soudím tebe!“
“U totemu tančí kmen…..”
“Vesničani přitroublí….”
Prvni a nejdulezitejsi je aby si lide ,uz to vopakuju mockrat , ale hroch ma v porovnani s nima tenkou kuzi .
Aby si lide vybrali ze svyho stredu, kandidaty ktery znaji dlouho , nejdulezitejsi ,ze nesmi bejt zadnej z nich politik, aby vladnul politikou v systemu ,klece a sveracich kazajek ,opakovanyho a zhorsujiciho , upadkovyho udesu..
To otroci nikdy neudelaji. Zvani a pisou, jenom a do nekonecna..
A cumi a ziraji na podium, koho jim tam otrokari/podvodnici nastrci .
Pak otroci kazdyho schvali a zase bedujou..
Ale otroctvi je zavislost a otroci nemuzou nikdy prestat bejt votrokama.
A dokonce velmi vzdelanejma ze skol..
Pávka zvolili jemu podobní a udělají to znovu. Lidi se nemění. Být křivákem v křivé společnosti je in.
Někteří mohou svou volbu přehodnotit. Spíše jde o tu nevolbu, o níž píšu…
Petropaulus Superbus
je něco jak trolejbus.
Z drátů do něj proudí šťáva,
z Hradu mává, v Praze sláva.
Když rozvodna nemá proud,
Superbus je zcela out.
I pobočník je pak v řiti,
tápe ve tmě, loučí svítí.
Superbus jen slabě bliká.
Vstane nová republika!
Povedou ji konzulové –
když dostanou čísi love.