4 května, 2024

Protesty zemědělců nesou první pozitivní výsledky.

Konečně chce Brusel zamezit přílivu potravin z Ukrajiny a tak je reálná šance, že už se houskou ani kuřetem nepřiotrávíte.

Těm masivním protestům jsem fandila a fandím. Ono totiž zdaleka nejde jen o to ukroobilí a kuřecí maso. Ti zemědělci protestují i proti celému tomu zelenému šílenství, nesmyslnému vybíjení stád krav, omezování jejich chovu, vysoké ceně pohonných hmot a energií, zkrátka proti řízené likvidaci evropského zemědělství celkově. Nicméně je to první vlaštovka a důkaz toho, že takto masivních protestů se leknou i bruselští potentáti. Ti farmáři nám všem ukázali, že to je cesta, a za mne budiž použita na jakékoliv jiné odvětví, které ti magoři chtějí uvědoměle zlikvidovat. Seberme unijním úředníkům jejich jistotu bezpečného a bezproblémového života, kdy nemají o tom skutečném ani šajna.

A ideálně poučme se z toho i v našem malém českém rybníčku, protože bezbolestně to evidentně nepůjde ani tady. Naše vláda na nás dělá dlouhý nos a směje se nám takříkajíc do „ksichtu“. Za mne je cílené ničení našich zemědělců již dávno za hranou snesitelnosti. Říkejte si co chcete, my tu nepotřebujeme argentinský steaky a kuřata, který šestkrát objeli Evropu a přilehlé kontinenty, německý předražený jogurty z našeho mléka, který za babku dodáváme mlékárnám do říše, páč tady už není nikdo, kdo by je v české mlékárně zpracoval.

Říkám to asi po stopadesáté a budu to klidně opakovat do nekonečna. Potřebujeme být potravinově nezávislí v základních komoditách na komkoliv. Pro méně chápavé jedince, kteří se vždy pravidelně vyrojí s banánem nebo ananasem dodávám, že základní komodita banán ani ananas není. Dokonce ani sushi a rybičky fugu ne. Takže holky a kluci klid, klidně si pokrytecky vozte tyhle laskominy obřími loděmi a kamiony přes půl planety a likvidujte tím životní prostředí, po jehož záchraně jedním dechem ječíte. Kdybyste to mysleli vážně, dali byste si jabko od farmáře, kam byste si došli na pěší pohon do nejbližšího obchodu. Jenže to vy ne, to vy nám radši budete kázat pitomosti, jak nemáme jíst maso z vlastních chovů.

Obnovu domácího zemědělství tímto směrem považuji za naprosto zásadní. Cokoliv jiného je špatně, špatně, špatně. A kdo říká opak, lže. Každá závislost na komkoliv je totiž blbě. Cizí korporát nikdy nebude hájit naše zájmy ani potřeby, klidně se na nás vybodne kdykoliv se mu zamane. O pracovních příležitostech pro naše podnikatele a lidi nemluvě. A taky samozřejmě je to o cenách, kdy mít s třetinovými platy o půlku dražší jídlo než Němec je fakt mazec. A jezdit do Polska není řešení, jak to dělal třeba agent Pávek, protože my ty peníze potřebujeme tady. Vydělat, utratit, přiměřeně (na toto slovo kladu velký důraz), zdanit. Je to snadný, ale na naši vládní garnituru je to evidentně moc.

Ale vraťme se na začátek. Oni se masivních protestů a stávek bojí. Je to jediné, čeho se reálně bojí, a tak to jinak nepůjde. Teď to za nás vybojovali na evropské půdě Němci a Francouzi a další. U nás doma to ale za nás nikdo nevybojuje. To musíme sami. Když to neuděláme a zase sklopíme hlavu i s ušima, tak nám na ni víte co…… A ani to nebudou vydávat za déšť.

49 thoughts on “Protesty zemědělců nesou první pozitivní výsledky.

  1. Jinde to vidí jinak.
    1) zákaz navýšení dovozů z Ukrajiny (takže konzervace loňských objemů).
    2) větší flexibilita při ponechání polí ladem, tak, že se vyplatí ani nezasít a čerpat dotace.

    Jedna a dvě znamená méně potravin na straně nabídky a tedy razantní zdražení. Ono totiž stačí když bude chybět 10% nějaké základní komodity, tak ta zdraží klidně o 100%, protože bude muset odpadnout těch 10% kupujících.

  2. Zásadní definice kapitalismu, z hlediska jeho zastánců, je zhruba ta, že kapitalismus je nejracionálnější systém rozdělování omezených (Země není nafukovací) zdrojů.
    Ovšem jsou zde různé variace. Kdy pak například dochází k tomu, že zejména díky přístupu k úvěru, začíná se a probíhá defraudace zásadní definice (mohou v této kapitalistické soutěži vyhrávat masoví vrazi a hlupáci). Což většinou vede ke krizím kapitalismu a využití pracující třídy coby kanonenfutter. Kdy opět zde dochází k disproporcím, jedni (málo majetní ) naprosto zbytečně umírají, jiní na tom ještě více vydělávají.
    Jsou o tom napsány desetimetry knih, tak aspoň některé z nich. Adam Votruba : Paradox úroku a dále např. Piketty.

    V hledáčku mocných tohoto světa, kterému vládne Satan, jsou už i jiné planety, Bůh s nimi.

  3. Mnoho lidí se zasvěceně vyjadřuje k vývoji v naší zemi, argumentují informacemi z internetu, starými výzkumy vědců nebo jen vírou v něco lepšího. Stále lepšího se ale dostává stále menší skupině privilegovaných, kteří nechtějí pracovat ani se podílet na zlepšování technologií ve výrobě. Tento způsob života umožnil až kapitalizmus, ačkoliv si někteří myslí, že tržní hospodářství je v ryzí podstatě nějaký humánnější způsob kapitalizace zisků, stále se jedná o přerozdělování výrobků za úplatu, což fungovalo i v socializmu. Rozdíl byl kosmetický. Český monopol na peníze a výrobu vlastnil veškeré hodnoty, zatímco dnes cizí monopol vlastní veškerou výrobu a naše hodnoty.

    Co se ve skutečnosti děje při kapitalizování. Jde snad jen o tištění stále větších objemů bankovek, které se vrhají na trh jako zboží nebo jde o nepochopení z nadvýroby, kterou lidem, kteří nemají peníze, nelze prodat a proto se jim dotiskávají peníze?

    Obecně jde ale o mnohem závažnější problém. Ceny a mzdy všeho druhu se úplně utrhly od reálně možných cen potravin, země, plodů. Mzda běžného byrokrata, chcete-li kancelářské krysy mnohokrát překročila hodnoty, které lze například z jednoho hektaru půdy vydobít. A začalo to tak slibně. Venkov dobrovolně vyrobí potraviny pro město a město dobrovolně vyrobí pro venkov nářadí. Ale dějiny bývají mnohem prozaičtější.
    Ve skutečnosti panstvo posílalo povozy, dnes kamiony a vlaky na venkov. Naplňte kvóty nebo nedostanete peníze. Naplňte kvóty nebo dostanete přes hubu.

    Pokračujme na příkladech. Plat sekretářky mnohokrát převyšuje reálné možnosti rolníka pěstujícího jídlo na několika málo hektarech bez šance na valorizaci úrody. Ani továrny nemohou vyrábět stále více, protože prostě jsou limitovaní poptávkou. Nejsou peníze. Ale co se dnes ve skutečnosti děje. Peníze jsou. Ale ty peníze nemají žádnou hodnotu. Omezenou dobu je možné vymýšlet nové placené pozice, tím se uklidňuje veřejnost, ale vede to k zacyklenosti vyrábění často nesmyslů, na které obyčejný člověk nemá peníze.

    Možná to nejsou správně vybrané příklady ani myšlenky, ale jakým zázrakem chcete zajistit soběstačnost například jen v potravinách, když byrokrat prostě pracovat nechce. 😉

    1. To byl kapitalismus volné soutěže někdy na počátku průmyslové revoluce v 18. století. Dnes už jsme v další fázi, kapitalismus státně monopolní.

      1. Marxističtí teoretici fašismus od počátku chápali jako do krajnosti dovedený, agresivní kapitalismus. Oficiální definice, přijatá Kominternou roku 1935, fašismus popisuje jako „otevřenou teroristickou diktaturu nejreakčnějších, nejšovinističtějších a nejimperialističtějších složek finančního kapitálu“.[7] Tento přístup ovšem nedovedl vysvětlit, proč fašistická hnutí vznikla nejen v zemích rozvinutých, ale i v zaostalejších státech, nebo proč se přívrženci hnutí výrazněji neprofilovali třídním původem, ale věkem – fašismus byl výrazně mládežnické hnutí.

        Dalo by se říct, že Piráti jsou mládežnické hnutí, že?

        1. Místo chabých pouček si raději přečti Paxton : Anatomie fašismu.
          Piráti jsou roztodivní, slibovali, že nebudou kumulovat funkci poslance s funkcí ministra.
          Na to, kolik posbírali voličských hlasů, se mají jak prasata v žitě. Proč asi, zkus zapnout svůj mozek, bratře.

        2. Připadá mi, že fašistické hospodářství -pokud se neválčí- je docela uspěšné. Německo před válkou, taky Itálie, Španělsko za Franka, Řecko za „plukovníků“, Chile za Pinocheta. Náramný pokrok a hospodářský rozvoj.
          Asi se pletu, když ten fašismus je zlounský, ale kde je v těch příkladech hospodářských a uvažování chyba?

          1. Tak to vám fakt jen připadá:

            Masy německých občanů strádaly, a tak vznikl prostor pro to, aby ve volbách vyhrál Hitlerův populismus a NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana, Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Volební úspěch byl dosažen díky demagogické rétorice a slibům, že na troskách bude vybudována nová a mocná říše. Slibem bylo nezvyšování daní, a naopak zvýšení vládních výdajů, které nastartují ekonomický růst.

            Mělo to být osvobození Německa od stranických svárů, navázání na tradice sjednocené německé říše. Ve skutečnosti to bylo zničení demokracie parlamentní cestou, zrušení ústavy a zavedení diktatury, neomezené moci vůdce. Odpůrci byli násilně umlčeni, zástupy obyvatelstva byli zfanatizováni líbivou propagandou, hitlerovská politika se těšila masové podpoře obyvatelstva.

            Hospodářský růst a kouzlo života na dluh
            Nacistům se skutečně podařilo nastartovat hospodářský růst, a díky tomu oblíbenost této politiky rostla. Politika NDSAP zdánlivě přinášela úspěchy a prosperitu, německá Třetí říše vypadala jako silný stát, ve kterém zavládl blahobyt.

            Hospodářský zázrak spočíval ve zbrojení, budování infrastruktury a zavedení nucených veřejných prací. I když vyzbrojování Německa bylo v rozporu s mezinárodními poválečnými dohodami, průmysl se pod taktovkou nacistického režimu měnil v průmysl vojenský.

            A tak bylo vidět to, co bylo šířeno i oficiální propagandou – vůdce dal práci lidem. Co již vidět a propagandou šířeno nebylo, byla skutečnost, že všechno bylo na dluh a země směřovala do bankrotu a dluhové pasti.

            https://www.investujeme.cz/clanky/hitleruv-recept-na-hospodarsky-zazrak/

            No a v Chile když USA dosadili diktátora Pinocheta tak tam samozřejmě taky investovali, že.

            1. Nacisté hospodářsky prosperovali především, protože zabrali majetek Židů a dalších pro nacisty nežádoucích lidí. Aby se moc nebouřili ostatní lidé, vždy okradli jen jednu skupinu. Těch ostatních se to netýkalo. Byla to jen jiná forma znárodnění spojená s likvidací okradeného. A po znárodnění přišlo užívací právo ke znárodněným majetkům, které ovšem dostali jen někteří.
              Opravdu bych se nechtěl dožít reinkarnace nacismu nebo komunismu, není o co stát. Nacisté byli, jsou a budou vrazi.

          2. V Německu nebyl fašismus nýbrž nacismus a to je rozdíl!
            V Chile USA zorganizovaly převrat, dosadily diktátora Pinocheta pak tam investovaly a tím pomohly ekonomice.
            Taky tam nebyl fašismus nýbrž vojenská diktatura.

            Hospodářský a společenský přínos Pinochetovy politiky však není jednoznačný,[42] neboť prováděná hospodářská opatření vedla k nárůstu sociální nerovnosti, ba přímo ke zhoršování sociální situace v zemi.[41][42][54][55] Během tzv. ekonomických reforem výrazně narostla nezaměstnanost.[41][43] Po nástupu Pinocheta k moci také došlo ke dvěma výrazným ekonomickým propadům.

            Jak to bylo v Německu:
            Hospodářský zázrak spočíval ve zbrojení, budování infrastruktury a zavedení nucených veřejných prací. I když vyzbrojování Německa bylo v rozporu s mezinárodními poválečnými dohodami, průmysl se pod taktovkou nacistického režimu měnil v průmysl vojenský.
            A tak bylo vidět to, co bylo šířeno i oficiální propagandou – vůdce dal práci lidem. Co již vidět a propagandou šířeno nebylo, byla skutečnost, že všechno bylo na dluh a země směřovala do bankrotu a dluhové pasti.

            https://www.investujeme.cz/clanky/hitleruv-recept-na-hospodarsky-zazrak/

      2. imho, mozno ani to nie. Vtedy bolo totiz vsetko viazane na zlato/striebro, takze volna tvorba uverov nebola az tak mozna.Aj kapitalovy trh tym padom bol limitovany mnozstvom jednak obeziva a jednak uverov, ktore boli schopne banky poskytnut proti rezervam, ktore museli drzat v zlate. Takze ten kto mal pristup k bankovemu kapitalu a bol dost mudry, aby netahal veci do extremu, tak vedel manipulovat ci s burzou alebo podnikmi. Vacsina podnikov z tej doby uz davno neexistuje a jednym z dovodov bolo aj to, kto ich pohltil alebo znicil

    2. Kdysi za socíku se jeden známý bavil venku s nějakým emigrantem a ptal se ho, že jako když zná socialismu i kapitalismu, tak kde je ten hlavní rozdíl. A odpověď údajně zněla: Je to v zásadě stejné, ale kapitalismu u toho dělá větší šou.

      Jenže to bylo o kapitalismu někdy 80. někde v západní Evropě. Ten měl blíž k tomu co tehdy bylo tady za Husáka než k tomu co tam je dnes.

        1. Náš šéf tenkrát říkával, že ze socialismu mají největší prospěch pracující v kapitalistických zemích.

  4. Tak u těch našich zemědělců si nejsem jistý! Bohužel osobně znám jenom jednoho, který podniká v zemědělství, a ten by za Fialu dýchal!

    1. Harvard to nepochopil, na kritiku zareagoval snahou o zmirneni antisemitismu. Vytka smerem k potrebe vychovat absolventy, schopne resit problemy mu nedosla.
      Chtit po snehovych vlockach, aby samy sebe nechaly roztat je posetile. Trend uz je nezvratny.

  5. Neříkejme hop, ještě jsme nepřeskočili

    …Evropská komise (EK) navrhla opatření na částečné omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny a větší flexibilitu u pravidel týkajících se nevyužité půdy. Navrhuje také prodloužit pozastavení dovozních cel na ukrajinský vývoz o další rok, respektive do června 2025….
    https://cnn.iprima.cz/stopka-pro-drubez-vejce-a-cukr-z-ukrajiny-ek-chce-omezit-dovoz-nekterych-produktu-424291

    Macronův bombový text hrozí zničením von der Leyenovy obchodní dohody

    …“Potřebujeme jasno v otázce Mercosuru, žádáme, aby dohoda nebyla podepsána ve své současné podobě,“ řekl Macron v úterý při návštěvě Švédska a svůj požadavek zapsal do záznamu….
    …. Navzdory Macronovým poznámkám představitelé EU a diplomaté Mercosuru odmítli návrhy Elysée, že jednání byla pozastavena. Hlavní vyjednavači se sešli minulý týden v Brazílii a v příštích týdnech se mají znovu sejít prostřednictvím videokonference, uvedli diplomaté Mercosuru.
    „Neexistuje žádná zastávka,“ řekl v úterý na události v Bruselu Michael Hager, šéf kabinetu komisaře EU pro obchod Valdise Dombrovskise . „Určitě to není tak, že si najednou roztrháme papíry, jdeme domů a lehneme si na lehátko.“ …..
    ….. Mluvčí komise Olof Gill potvrdil, že došlo k výměně názorů mezi Macronem a von der Leyenovou, ale neřekla, zda nařídila pozastavení obchodních jednání, místo toho poznamenala, že zbývá dořešit zbývající věci…..

    https://www.politico.eu/article/macrons-bombshell-text-threatens-to-wreck-von-der-leyens-trade-deal/?fbclid=IwAR3OtAd2Y9ojGSs-pspPC3omI7yEDUn-mb4maBLD_x8acWOo1pCOSPdDy8c

  6. Z protestu českých zemědělců může mít Fiala leda tak srandu.
    Vidlák napsal:

    Rumunští farmáři už také vyjeli…

    U nás je ještě klid, ale je to klid před bouří. Ještě bude jedna koordinační schůzka zemědělců. Pak bude vyhlášeno datum traktorové invaze na Prahu. Zemědělci a dopravci si protest budou organizovat sami a chtějí ho mít APOLITICKÝ.

  7. Pokud chcete zásadní změnu nahraďte usilovné mávání třepetalkami na náměstích něčí onačejším.

      1. A v atmosféře prodejné lásky, nikotinu a alkoholu se vznášelo staré heslo: „Po nás ať přijde potopa.“

      2. Rytmistr König:
        Teď to chápu,“ řekl rytmistr, zjistiv nesporné situaci svým bystrým, zkušeným čichem, „rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková. – Pane strážmistr,“ obrátil se na svého podřízeného, „zde vidíte příklad, jak nemá četník vypadat. Takhle si počínat je takový přečin, že o tom bude rozhodovat vojenský soud. Svázat se s delikventem želízky. Přijít ožralý, total besoffen. Přilézt sem jako zvíře. Sundejte jim to.“

  8. Tak jako jiné komodity,tak i základní potraviny,chtějí mít nadnárodní korporace pod kontrolou a ovládnout trh ve většině států.Proto potraviny z Ukrajiny z Afriky,Jižní Ameriky,kde mají prvovýrobu pod kontrolou.Nějakou nezávislost,soběstačnost ,budou likvidovat.Tady mám velkou obavu,že nezvedne prapor ANO,ani další velkostatkáři,možná jen Okamura.

  9. Evropská komise slouží košer banksterům. Zdejší Šestidemoliční parlamentní sebranka také. Už zase vytáhli biologickou zbraň ptačí chřipku.
    Cíl je jasný: zlikvidovat drobné zemědělce, aby zemědělsko-potravinářští giganti mohli zcela ovládnout výrobu. Stejně jako v Nizozemsku, Irsku a Německu se Francie řídí plánem Evropské unie, která se zase řídí směrnicemi Světového ekonomického fóra v Davosu.

    Zdroj: https://reseauinternational.net/monde-paysan-la-france-march…

    Klub 2019:
    Ceny potravin neurčuje český zemědělec, ale maloobchodní řetězce
    sdružené ve Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jako Billa, Albert,
    Penny, Kaufland, Globus a další – vše pod předsednictvím pana (aspenisty) Prouzy
    • Od českých zemědělců a potravinářů řetězce nakupují podle
    dlouhodobých, minimálně tříměsíčních, smluv
    • Důvodem zdražení není tudíž obilí, ale aktuální cena energie, zejména
    plynu, který je topným médiem v pecích
    • Extrémně zvýšené náklady nesou pekaři,
    U živočišné výroby výroba hovězího masa meziročně, stejně tak u vepřového
    masa a drůbežího masa
    Pokles výroby samozřejmě vytváří příznivou půdu pro další zdražování, nikoliv propad cen, jak se snaží prezentovat …

    1. Kde jsou ty časy, kde existovalo a praktikovalo se něco, čemu se říkalo „křesťanský zisk“.
      No a tak lze dojít k tomu, že stále platí Baťova nadčasové, že za krize může morální bída …

  10. Paní Kunšteková, absolutně souhlasím.
    Problém je, že většina populace je zpitomělá tržním náboženstvím. Myslí si, že to, co si nevyrobíme, tak dovezeme.
    Tato úvaha má přinejmenším tyto klíčové chyby:
    1. My už nejsme vysoce průmyslová země, která je schopná vyvážet do celého světa průmyslové celky aspoň střední úrovně. Popravdě řečeno se divím, že ještě nějaký export máme. Ale je ho proklatě málo a stále ho ubývá, zejména toho s vyšší přidanou hodnotou.
    2. Svět se noří do chaosu. Válečná ohniska kamkoliv se podíváš. I v případě, že to neskončí jadernou válkou, bude většina obchodních řetězců narušena.
    3. Stále více se projevuje problém ne přebytku, ale nedostatku některých druhů zboží. Tento trend bude narůstat. V případě potravin, energie, léků a podobně to bude mít fatální následky.

    1. Jo. Jenže na druhou stranu, jak vidno, projevuje se zpětná vazba. Ovšem pokud jde o schopnost produkce a vývozu „investičních celků“, pokud vůbec, obnova je na více desítiletí.

      1. svata pravda, navyse vacsina trhov je obsadena a nebude jednoduche sa dostat na ne naspat. Plus ozobracovanie prebieha nielen v Europec, takze otazka je, ci niekto bude mat na to, tie potencialne investicne celky kupovat (teda v globale)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *