19 června, 2024

Přímo z Vidlákova dvorku

Přátelé, druhá kniha se stala realitou…

Zatímco první kniha je především o navození zemědělského myšlení, tento druhý díl je o praktických ukázkách. Je to kniha čísel. Má vám ukázat, kolik čeho můžete vypěstovat na jaké ploše, popisuje celou řadu vidláckých triků a ukáže vám potřebné nářadí díky kterému bude zahrádka sloužit vám a ne vy své zahrádce.

Není to receptář ani kuchařka. Na googlu si najdete návodů, až vás bude bolet hlava, kniha se vám spíš snaží ukázat, co potřebujete, co nepotřebujete, kolik práce tomu budete muset věnovat a jaký výsledek můžete očekávat. Je útlejší než první díl – podle této knihy se pracuje nikoliv přemýšlí.

Tentokrát je kniha plná dokumentujících fotek, protože jednou vidět, je víc než sto hlášení.

Nezůstávám jen u zahrádky, ale popisuju také vidláckou zabijačku včetně vidláckých postupů… a ano, zde se najde i pár receptů. Vy, co bydlíte v paneláku, vy si těžko budete doma věšet vepřovou půlku, ale nic vám nebude bránit si udělat vepřové hody podle receptů z jižní Moravy. A pokud vás někdo na zabijačku pozve, budete moci používat odborná slova a machrovat, jak tomu rozumíte.

Kniha je opět doplněna půvabnými kresbičkami mé schovanky, ve kterých se znovu vyskytuje Vidlák a jeho jezevčík, tak jak to vidí její umělecké oko.

Obě knihy patří k sobě. Obě vznikly jako kompilát mých zemědělských textů, obě jsou shrnutím mého zemědělského přístupu, s oběma mi pomohli stejní čtenáři a přátelé. Pokud mohu soudit, jde o jediné publikace, které popisují jiný směr a jinou vizi zemědělství, než hospodaření velkých firem na velkých plochách a nebo hospodaření malých firem za masivního dotování.

Knihu můžete získat stejným způsobem, jako tu první. Pokud pošlete Institutu českého venkova dar ve výši alespoň 350,- Kč, může si zadat adresu pro zaslání. Knihu budu posílat od prvního září. Do té doby bude upraven objednávací systém, aby uměl pracovat s více položkami, nejen s jednou (první) knihou, jak je tomu doteď. Pokud o knihu stojíte, vyčkejte se zadáním adresy až na září, pokud byste si ji zadali teď, mohla by vám ještě přijít první kniha. Od září bude možné si zadat zaslání první knihy, druhé knihy i obou dohromady v libovolných počtech kusů.

Podpořit nás samozřejmě můžete hned, systém si vaší platbu pamatuje, ať byla udělána kdykoliv.

Děkuji vám všem, že mi zachováváte přízeň, děkuji vám za zpětnou vazbu, kterou mi poskytujete v diskusích, děkuji, že jste součástí počinu Vidlákovy kydy.

Váš Vidlák

29 thoughts on “Přímo z Vidlákova dvorku

 1. Perte se a žerte se. Vládní šmejdi si jen mydlí ruce. Právě poslouchám provládní Tománkovou. Ta už se ani nesnaží předstírat nějakou nestrannost.
  Tománková: a nebojíte se podzimních silných protestů?
  Kovářova kobyla : Jak sem zaznamenala je zajímavé, že i mezi jednotlivými aktéry jsou určité rozpory, kdy nevědí jestli se zúčastní, nebo nezúčastní. Kdo s kým hovoří a kdo s kým nehovoří.
  Tak vážení máme to předloženo na stříbrném talíři.
  Monitorují a věřím tomu, že si platí i nějaké ty rozesírače.
  Po poslechu níže uvedeného odkazu. Hned mě napadl takový M. Koller, který nenechá na nikom nit suchou.
  Jestli netrpí nějakou poruchou osobnosti, tak je to typický záškodnický rozesírač.

 2. Uvažuji o koupi této knihy,ani ne tak pro sebe,ale pro mládež.
  Když to sleduji,přijde doba,jak někde byla za první republiky.
  Nebylo čím topit,čím svítit a žádná technika pro práci na poli,zahradě,všechno ručně,když chtěli přežít,museli tvrdě pracovat.Možná někteří s FE si můžou usnadnit práci s elektro nářadím.

 3. Přátelé, představujeme nový diskusní a linkovací portál https://publ.cc/WNGUkt – naším cílem je vytvořit co nejrozmanitější zájmové komunity a umožnit v rámci nich i mezi nimi svobodnou diskusi bez algoritmů a bez cenzury, jako alternativu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

  Navíc jsme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrace je možná bez emailu) a běžíme na open source.

  Čekněte nás! 🙂

 4. Ach jo , já vím ,že na tom nejsme špatně jak v roce 1945 ,ale tato společnost si fakt nezaslouží žít jinak než těch 30let promarněných let pod cizí botou.

 5. Zabíjačka v paneláku?

  U nás musím těžce překecávat, aby mi Jahoda povolila mimořádný příděl suchého chleba.
  K pití jen voda.

  Je v té knížce recept, jak udělat čerstvé jaterničky (chrocht-chrocht) či dokonalý řízeček v trojobalu (chrocht-chrocht-chrocht) z chleba a vody? Ne-li, pak musím pátrat jinde.

  1. Takže zase nic, zase nikdo, samé nahnilé kobzole. Trochu mi pan Koller zkazil den. Ty jeho řeči nejsou konstruktivní kritika. U pana Kollera by třeba Masaryk neprošel. Tak už víme- díky pane Kollere- koho ne. A tož teď řeknite koho ano.

   1. Koller ale není politik! Masaryk byl.
    Koller je sociolog a vysvětluje, kudy ne. Aby se to zase nevzalo ode zdi ke zdi .Jako v letech 89, na jaře 68, a vlastně i v roce 1918. Tím mám na mysli poněkud zoufalou národnostní politiku našeho tatíčka TGM. Dalo se to udělat i líp.

    1. Sorry jako, myslela jsem že je řeč o Janu Kellerovi. Tohohle Kollera neznám, ani Štefce. Ale Petr Drulák je sakra chytrý chlap, kterému se vyplatí naslouchat. Je nejenom vzdělaný, ale i ostřílený praktik.

     1. No dobře. Ale z historie by se měl člověk trochu poučit. Aspoň v tom smyslu, že není dobré vylít s vaničkou i dítě. Všude, kde to udělali, to pěkně pos@ali. Jsme nepoučitelní?
      Kde to neudělali? V Číně ne, tam jedou jakoby ve starém módu, ale daleko, daleko líp. Žádné bourání pomníků a ani s tou změnou terminologie to nepřeháněj. Prostě navázali na svoje , byť i potrhlé, předky.

      1. OT:
       Luna 25 dle ROSKOSMOSu zřejmě skončila neúspěchem. Odklonila se od dráhy a srazila se neřízeně s Měsícem . Velká škoda. Snad příště.

       1. 2 Panda: četl jsem to na mainstreamu, tak mi zajímalo jestli je to opravdu konec sondy Luna nebo zase dezinfo mainstreamu? Byla by to škoda kdyby se to nepovedlo…

        1. Pokud to uvedl v oficiálním prohlášení Roskosmos, tak to má jen dvě možnosti:
         Buď je to pravda a něco se podělalo (jako v historii kosmonautiky už mnohokrát),
         nebo je za tím nějaká maskovací kulišárna Roskosmosu. Taky už mnohokrát.
         To ostatně poznáme později.
         Nejspíš podle toho, že se začnou, až podezřele často, objevovat snímky právě té odvrácené strany Měsíce, kterou měla sonda původně zkoumat.
         A budou v HD rozlišení, snímány těmi nejlepšími kamerami, na jejichž dodávky do RF, je zbytkem světa uvaleno „neprůstřelné“ embargo 😀
         Ale i kdyby to byla ta první možnost, nic zvláštního by to nebylo a jen hlupáci by se Rusům vysmívali.
         S Roskosmosem už sice nebude taková sranda, jako když tomu šéfoval Rogozin, ale snad tam jeho duch zůstal 😀

         Už proto, že Rus vede SVO a vedle toho si, jakoby mimochodem, uspořádá po 50 letech docela drahou expedici na Měsíc, je to po všech stránkách mimořádná záležitost.

  2. kollera není špatně si poslechnout, ale s vědomím, že u něj je „správný vlastenec“ jen on sám, všechno ostatní jsou dle něj „kolaboranti“. když si člověk tohle uvědomí, může si to poslechnout, řídit se jím ale moc nedoporučuji.

  3. Kua, co se tu rozmohlo za prapodivné formáty drbáren? Tohle má člověku něco dát? Ještě v době „normální“ se dodržovalo, „není tady, nemůže se bránit“
   Tohle je formát blicí. A jsme u jádra pudla. Jeden se vyzvrací tu, jiný se vyzvrací jinde. Nikdo si nesedne ke stolu a z voka do voka, si to nevyříká.
   Jen tak na okraj, je vůbec někdo, kdo by blijci vyhovoval?

   1. Flusací drbárny je jiné označení sociálních sítí.
    Jen si vzpomeňme, co tam předváděl Novotný, ale i D. Koller a další aktivisti.
    Oni serou na to, zda je dotyčný přítomen či nepřítomen, živý či už dávno mrtvý – jsou schopni nasrat na hrob komukoliv, kdo si to v jejich očích zaslouží.
    Virtuálně nasrat na hrob jejich modle Havlovi, za všecky jeho sviňárny – to byste viděli ten mazec, co by 100% skončil u nejvyššího soudu.
    Dostanou se tam i lidé, kteří by při jejich neexistenci byli zcela neznámí, nebo by jejich výblitky uveřejňovaly formáty, podobné politickému bulváru.

    Už jsem to tu psal.
    Kultura na internetu víceméně skončila v okamžiku, kdy připojení k němu v kterýkoli okamžik, začalo být technicky a finančně dostupné naprosto komukoliv.
    Představte si pod tím třeba všelijak frustrované lidi, kteří nejen podle psaného projevu, ale i podle jejich „sdělení světu“ mají výrazně nižší IQ, než je magických 107.
    Dávají těm svým frustracím a sráčovství plný průchod, neštítí se napsat naprosto cokoliv, ve své omezenosti domnívající se, že jsou na internetu zcela anonymní.
    Sráči, kteří by nikdy neposbírali odvahu, říct do očí Jitce Čvančarové, nebo Ewě Farne, že jsou vorvani.
    Sráč to ale na jejich profil klidně napíše a nepřipustí si, že ty ženské, na rozdíl od sráče, co uklízí blitky ve vagónech, něco dokázaly a něco tu po nich zůstane.
    Nemám na to, abych dělal nějaké psycho-sociologické rozbory fenoménu sociálních sítí i internetu jako takového. Na to jsou jiní, povolanější.
    Já jen vidím, že s levným přístupem v internetu přibylo hlupáků, vulgarity, křiváren a sprosťáren všeho druhu, nebo neopodstatněného povědomí, že teď mohou všechno a že jim to garantuje „ta demokracie“.

    Alef se snažil, dlužno přiznat že sice efektivně, ale s velkými vedlejšími ztrátami, aby tomu bylo alespoň tady, na Litterate, jinak.
    Tímto mu skládám hlubokou poklonu za všechnu tu snahu, alespoň o lokální kultivaci.
    Předáním do jiných rukou, které mají pomyslnou laťku někde úplně jinde, všechna ta snaha přišla vniveč. Ale aspoň do budoucna víme, že když se chce, tak jde všechno i v tomto oboru.

  1. To mi připomnělo vtip , jak UV KSČ uspořádal tajné plenární zasedání. Aby se žádné informace nedostaly ven, bylo zakázáno opustit sál. Za tím účelem byly před uzamčenými dveřmi umístěny dva kýble.
   Asi po půlhodině se ozvalo rušivé bušení na dveře. Ostraha vykoukla a za dveřmi stála uklízečka .Sdělila, že Hlas Ameriky právě hlásil, aby někdo urychleně přišel ten kyblík vlevo vylít, že hrozí přetečení.
   🪣🪣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *