2 května, 2024

Těžký výběr nejlepšího z darebáků

Normalizace vztahů na Blízkém Východě pokračuje nevídanými akcemi, které u mě vyvolávají chápající úsměv:

USA odsouhlasily uvolnění 6 miliard $, patřících Iránu, uložených v bankách v jižní Koreji a mnoho roků zablokovaných mezinárodními sankcemi. Jako „protihodnotu“ Irán osvobodí 5 občanů USA, vězněných v Iránu. Vysoká cena – miliardu doláčů za jednoho druhořadého špiona, navíc ještě jsou to „druhotní“ občané USA, jsou to ve skutečnosti občané Iránu, kteří „pro jistotu“ dostali občanství USA, aby byli bezpečnější při svojí špionské činnosti, ale stejně jim to bylo prd platný. Ty uvolněné dolary (odjakživa patřící Iránu) budou přesunuty do bank v Qataru a Irán je může použít pro nákup nesankcionovaného zboží humanitárního určení, například léky a zdravotnický materiál, potraviny, dětské zboží ap.

Logická je tedy otázka, co je ve skutečnosti zabaleno uvnitř tohoto podezřelého balíčku?

Je to tiché uvolnění omezení na těžbu a vývoz ropy z Iránu a povolené zvýšení exportu iránské ropy. Není totiž ropa jako ropa. Slovo ropa by se dalo přirovnat například ke slovům zelenina nebo ovoce. Je mnoho druhů ropy s různým složením a různým použitím. A na trhu vznikl kvůli nepromyšleným západním sankcím nedostatek tzv. těžké ropy, jaká se těží v Rusku, Venezuele a Iránu, na které USA uvalily sankce. A těžké ropy se jinde těží málo, politici v USA tedy stojí před nelehkým úkolem – vybrat si z jimi už vyhlášených „darebáckých států“ nejmenšího syčáka, od kterého bude tu těžkou ropu nakonec Západ odebírat. Těžké zadání, Západ je už do svých sankcí zamotaný tak, jako pavouk, co se chytil do vlastní pavučiny. Takže teď musí jít morální zásady stranou, jsou věci, které se z lehké ropy vyrobit prostě nedají (třeba asfalt). Stejně jako by se dalo místo vepřoknedlozelo udělat třeba vepřoknedlokapusto, nebo vepřoknedlorajčo, ale otevřeně si řekněme, nebude to ta pravá pochoutka. Takže je třeba někde sehnat tu těžkou ropu.

Takže – Jeho Výsost korunní princ Saudské Arábie přijal íránského ministra zahraničí s obchodní delegací na návštěvě, během které zhodnotili vztahy mezi saudským královstvím a Íránem, možnosti budoucí hospodářské spolupráce a způsoby jejich rozvoje. Diskutovali také o nejnovějším regionálním a mezinárodním vývoji. Mezi řádky čtu, že jednali také o tom, že Irán zvýší těžbu ropy a ze Saudské Arábie poplují do USA nějaké tankery s těžkou ropou, i když u Saudíků se těží výhradně ropa lehká 😃. Stejně, jako to nyní už dělají s Ruskem (Naloží se ruská ropa, odveze k Saudíkům, tam se demokratizuje a diesel z ní odpluje do Evropy).

Přece jenom, aby USA otevřeně kupovaly od Iránu ropu, to by asi v prezidentské volební kampani nevypadalo dobře.

Setkání prince Mohameda bin Salmána s iránskou delegací

50 thoughts on “Těžký výběr nejlepšího z darebáků

  1. „Jeho Výsost korunní princ Saudské Arábie přijal íránského ministra zahraničí … Mezi řádky čtu, že jednali také o tom, že Irán zvýší těžbu ropy“
    Trochu mi to nepasuje na informaci, ze OPEC+ (aka RF+SA+ostatni pisisvori) uz nekolik kvartalu snizuje resp. nezvysuje tezbu, a tim pomaloucku zene cenu ropy ke 100-ce.
    Ale budiz, ja hyperoptik mezi radky moc nevidim

    1. Já to čtu tak, že Irán zvedne těžbu své těžké ropy, ale snižuje se celková těžba OPEC+, tedy ubere se jinde.

    2. OPEC+ reaguje snizovanim tezby na realnou poptavku a jeji odklon od tezby.
      1) pred covidem dosahla tezba ropy historického maxima, tim se totalne propadly ceny, az do stadia, ze ceny nekolik dnu v USA dosahly minusovych hodnot, platilo se za to, ze si nekdo vytezenou ropu odebere, snizit tezbu ropy ze dne na den totiz nejde, stříkala by z vrtu do vejšky a ekologové by se zvencli. Proto se sesel OPEC, prizvali Rusko a spolecne uzavreli dohodu, kterou radikalne snizili težnu clenu OPEC+ o 10 %. Snizila se tezba i v jinych statech a tim klesla v roce 2020 celosvetova tezba o vice nez 7%.
      2) s rustem spotreby OPEC+ postupne zvysoval dohodnutou tezbu, ani firmy v USA dosud nedokazaly zvysit tezbu na predcovidovou uroven, ackoliv je k tomu prezident opakovane vyzyval
      3) proto se pred volbami loni v lete Biden rozhodl, ze bude kvuli snizeni cen benzinu „dotovat trh“ tim, ze uvolnovali a prodavali kazdy den milion barelu ropy ze statnich strategickych zasob (tj cca 1% svetove tezby), dodavky vyhradne do americkych rafinerii, aby demokratum vysoke ceny benzinu nekazily volebni kampan do parlamentu
      4) tim zacaly ceny znovu klesat a Rusko + Saudici se rozhodli, ze se nenechaji pretlacit a tyto dve zeme snizily tezbu vzdy tak, aby vyrovnali tu americkou jednobarelovou manipulaci. Ostatni clenove OPEC+ se uz k tomu nepridavali, Saudici s Ruskem si vystacili.
      5) Vami zminovana cena 100 USD za barel je prehnana, obecne odbornici soudi, ze OPEC smeruje k cenovemu koridoru 80-90 USD. Tuhle cenu potrebuji, za uplynule krizove roky maji vsichni zanedbane dlouhodobe investice do pruzkumu a otevirani novych lozisek a na to jsou potreba penizky.
      6) Lec Biden ma pred sebou dalsi volby prezidenta, znovu chce manipulovat cenami ropy. Ale uz mu dochazeji ty strategicke zasoby, polovinu uz rozprodal a druhou polovinu prodavat uz je vošajstlich.
      7) A tak se snazi zvysit tezbu jinymi cestami, ted prave tim Iranem, take tlaci na dalsi tezare – Norsko, Kanadu, Irak, Kazachstan – vsude, kde tezi americke nadnarodni petrolejarske firmy. Objizdi je Blinken a naleha.
      8) Ted vybehla hlaska, ze se v kvetnu spotreba v celem svete vratila na predcovidovou uroven, takze ji postupne bude nasledovat i tezba, ale zatim porad nektere staty cerpaji ropu ze zasob, takze to bude pomalejsi.
      9) Ted je dulezite, aby Saudici ani ostatni staty ze Zalivu nepodtrhli Rusko, ale myslim, ze se to nestane, uz si za ty ctyri roky spoluprace OPEC+ overili, ze se jim vice vyplati spolupracovat, nez dolejzat do Washingtonu

  2. Ad íránská ropa:

    To jste nevěděla, že Perský záliv je něco jako Bermudský trojúhelník?
    To si takhle krauluje íránský tanker pod íránskou vlajkou a s íránskou ropou Perským zálivem, cca u ostrůvku Abú Rashid to udělá „Cink!“ a z íránské ropy je rázem saudská, ománská, katarská, emirátská (podle toho, s kým zrovna USA víc „kamarádí“). Někdy se vlajka a název lodi zavlní, zmizí a vzápětí se na tomtéž místě objeví „jediné správné demokratické“ vlajka i jméno lodi. 😀

    Kdyby to nebylo k pos..ní, clověk by se řehtal na celé kolo. Jenže ono to, bohužel, už vůbec není k smíchu.

  3. Zrajete, paní Divišová. Autorsky, myslím 🙂
    Moc pěkně ironicky napsané a přitom hutně informativní.

    Já jen pro ilustraci dodám:
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajina-rozbiha-sve-prumyslove-srdce-potrubi-natahli-az-k-rece-za-20-dni-235635
    Ukrajině jako státu (a už vůbec ne Ukrajincům jakožto „lidu“) již nejspíš nepatří vůbec nic.
    Titulek i částečně článek sice velkohubě blábolí o tom, jak Ukrajina něco obnovuje či rozbíhá, ale konkrétně železárny v Krivém Rohu patří komplet celé (de facto tedy i město) Arcelor Mittalu. Vodovodní řad tak PŘEDEVŠÍM PRO SVOU POTŘEBU obnovuje postupně AM, nikoli město a už vůbec ne stát. Co zbude, budou moci spotřebovat obyvatelé.

  4. Ha ,ha said the clown…/srolovat/.
    Nedavo jsem psal vo tom /co uz je delsi dobu jasny/, jak vod vlady Chrusceva ,ukra a Brezneva,
    delali co mohli /kubanskou krizi , aby Chruscov a komunisti byli spatny a Kennedy, na druhy strane svatej , v Nemecku a vsude byl moc zboznovanej /,
    aby RVHP a Varsavska smlouva byly nejhorsi ,
    nevynechali jednu prilezitost vcetne nasi okupace , aby Vych.blok zrusili.
    Dale do cela dali Husaka , /vykopli Novotnyho a dodali rychle Dubceka blbceka/, ,aby potom pronasledovali ty vybrany havly, aby jim ziskali sympatie lidu
    a prevzali vladu. Havla dokonce zavreli , aby byl mucednik , nic novyho
    i Dolf byl taky zavrenej. /Ty disidenty ,co nebyli predem vybrany , ubijeli ve vezeni ,
    protoze byli konkurence tem spravnym , urcenym/..
    Dokonce ten Wessel byl vcas zabitej v Nemecku 1930 a u nas zase Zifcak.
    Delali co mohli , aby ukazali jak komunisti sou uplne spatny po 68.
    Gorbaceva najednou vyskocili, aby nikdo nestacil tomu zabranit.
    Dnes se jedna zase o premisteni centra moci nad svetem ,na Vychod do Ciny.
    Zelinar ma hlavni roli , aby odvadel pozornost , procesi milousu s miliardovymi dary do Kyjeva maji zjednat sympatie verejnosti k Vychodu , kterej ted buduje Brics.
    Velmi snadno a rychle.
    Biden, neocons, Albricht, Macaron, Merkel, Schultz a Beerbook, Leyno a Stoltenberk Fijla u nas , valka na ukr. mirne pronasledovani i Trumpa , Cina a Tajwan ,
    a velkou merou sankce na celej zapad maji zaclanet upadku a konci zapadu..
    Aby zase dokazali jak sou spatny a predtim , v N.Orleansu a dnes na Hawai ..
    Zaplavy uprchliku a jejich zlociny..
    Sou jen komedie a taskarice , aby potom verejnost snaze a rychleji nez se vzpamatuje prijala , prestehovani moci elity a moci nad svetem do Ciny ,
    odkud nam prisel covid napr.
    Kam prestehovali, uz co nejvic..
    Pod rouskou valky , pocasi , nebo aspon hrozby valky na Cinu , umoznuji Cine a Rusku zavadet zakony a nova tvrda opatreni , aby vse probehlo snadno a nikdo nemohl protestovat /jako predtim/ Gorbacov, provadel vse bleskurychle.
    Nez se nekdo vzpamatuje , uz ted jsou veci rychlym tempem , rusove taky nesmeji pospichat s koncem valky. To uz je dnes dobre videt.
    Spolupracuji za kulisami …

    1. Zpětný pohled ze zahraničí? Zpoza Louže? Napříč tamní komunitou šířící se příznačný výklad novodobých dějin?
      Spiknutí? Ne. Spontánní proces. Tu tam nepřímo ovlivněný ze zahraničí jako v případě „světového dramatika“ Havla.
      Ano, bezejmenní neptivilegovaní „Chartisté“ byli konenenfutrem. Stále mám na očích kopii Sacherova tajného pokynu k vyjmutí svazků.
      Co se týče agenta Zivčáka alias Šmída, stále žije aniž byla snaha z něj jakkoli vyrazit jak to bylo…

      1. Šůmachře, z p. Zifčáka není třeba nic vyrážet, Ve chvíli, kdy byl veřejně pojmenován usoudil, že závazek mlčenlivosti vůči StB neplatí a svůj příběh pověděl. To s jistou nadějí, že se v politice, na klasické levici, nějak prosadí. Jenže, mainstreamem byl vymlčen. K ničemu se nehodil.

        V StB se vyvinuly dva proudy. Orientovaný, resp. setrvalý, respektující signály Gorbačovova SSSR. Vedle toho respektující věrchušku ČSSR, tedy ten, co tak zcela nenechával Hrad a generálního tajemníka co onen příslovečný „kůl v plotě“. Ten doufal, že KSČ ústup z vedoucí úlohy ustojí za cenu „Finlandizace“ ČSSR. Až tak daleko chtěl jít nevím kolikátý sjezd KSČ, chystaný na rok 1990.

        Kdo a proč a tak jak se stalo, proces urychlil, proč M. Štěpán u dělnické třídy v ČKD narazil, proč právě on, jako vlastně jediný, si za svou minulost něco odseděl, o tom lze dnes už dost dobře uvažovat. I když většina v té době rozhodujících a plně informovaných aktérů nežije. Tuším, že ÚSTR to nemrzí.

    2. Paw: Co to vypovídá o systému, který nahoru pozvedne ty, kteří ho chtějí rozložit? Gorbačov ho sice asi rozložit nechtěl, ale nakonec SSSR dovedl k jeho konci a to byl jediný vládce SSSR, který se narodil až po jeho založení a byl vychován už v novém systému. To je paradox. SSSR doplatil na svůj dogmatismus oproti čínskému pragmatismu a na svou národnostní pestrost oproti čínské téměř homogenitě, kde je Chanů 90 % a menšin jen asi 10 %. Pokusy o reformy a větší svobodu vedly k oživení starých národnostních sporů a rozpadu v té době už pouhé iluze o jednotném sovětském lidu.

      A tím neříkám, že jiné zřízení je k tomu vývoji k úpadku imunní, když Západ ničí politici prosazující greendeal.

  5. Moc děkuji za článek. Zajímalo by mě, jakou roli ve sbližování (?) Íránu se SA hraje Čína ? Mám zato, že impuls vyšel z Pekingu.
    Jestli je všechno tak jednoduché, že hlavní roli hrají petrodolary, tak potom platí ta sentence o prodaném provazu na oběšení.

    1. Mate pravdu, sbliženi Iranu a Saudiku zprostredkovala Cina. Podali si ruce v Pekingu. 😀
      Ted se intenzivne hraje o zmenu petrodolaru na petrojuany, u velke casti dodavatelu a odberatelu.
      Nekde uz se to podarilo, az se pro juany rozhodnou Saudici, bude to vyznamny krok, uz se o tom jedna nekolik roku.

      1. Anonymovi či anonymce – na libovolná jméno nebo nick se lze z Anonyma přejít v nabídce nad formulářem pro diskuzní příspěvek, kolonka (tuším) jméno a další pro e mail (nebude zveřejňován), příp. i WWW stránky (lze nechat prázdné). Pak, co vím, je příspěvek uveden zvoleným jménem či nickem.

    2. Více než jedenapůlmiliardová ekonomika. Vyspělá kultura. Plus, třebaže zaostalá, Indie. Třímiliardový trh. Plus velká, třebaže lidsky nepočetná, ruská surovinová základna. To je přes tři miliardy lidí. Naproti tomu USA s třemi sty padesáti miliony a prakticky vytěžená průmyslově implodující EU. Kolem toho lavírující ostatní svět s různými zdroji a ambicemi. Stačí pohled do map, porovnat čísla, a… politické, politologické a mediální pindy jsou směšné.
      Politice „dělových člunů“ odzvonilo. Námořní svaz s letadlovou lodí jen hejno kachen sedících na vodě. Impozantní zastaralé železné necky předváděné domácímu publiku jako symbol jeho síly.

      1. Zrovna dneska bědoval jeden blboň nad tím, že jako hrůza ta Indie. Že český ajťák tu práci samozřejmě zvládne, ale dareba Ind v polovičním čase. A za míň.
        A nejhorší jsou Poláci. Investoři nechápou, v Češi mají zlaté ručičky, jenom oběhání těch razítek trvá v kotlince poněkud déle. A tak investují u tupých Poláků. Prouza se tomu mračí. ( Jestli nekecá, teda. )😉

      2. Klidne muzete pripocitat i vetsinu muslimu. Jim to LGBT + exhibicionisti 70 pohlavi extremne leze krkem. Pro ne je sodomie v lepsim pripade tezky hrich, v horsim pripade trestny cin a v nejhorsim pripade tyhle chlapky primo popravuji.
        I kdyz vetsinou se k veci staveji tak, ze za zavrenymi dvermi sveho bytu at si kazdy dela co chce, ale at s tim neleze na verejnost

  6. Produkty, které se destilují z těžkých rop, lze samozřejmě vyrobit i z rop lehkých, tedy alespoň teoreticky.
    Do hry ovšem vstupuje:
    1. cena takto zhotovených produktů
    2. absence potřebných zařízení (zkuste usmažit řízek, když máte k dispozici pouze vodu namísto potřebné „omasty“.

    Česky řečeno – je to blbost.

    1. Vetsinu produktu lze vyrobit z obou druhu ropy, lehke i tezke.
      Z obou lze vyrobit i benzin, i diesel, i letecky kerosin, i topne oleje.
      Ale v jinem pomeru – z lehke ropy je mnohem vice benzinu a mnohem mene dieselu. Navic, kvuli vysokym mrazum se v Rusku temer nepouzivaji dieselauta, protoze by v zime zamrzla a tak se vetsina dieselu z Ruska vyvazela do zapadni Evropy a diky tomu byl diesel v Evrope levnejsi. Ted se sankcemi ty pomery dostupnych pohonnych hmot zmenily.
      Ale lehka ropa obsahuje jenom minimum uhlovodiku s velmi dlouhymi retezci – oleje, parafiny, asfalt.
      Existuji ruzne chemicke postupy, jak zmenit delku retezce uhlovodiku za pritomnosti katalyzatoru, ale je to vyrobne i ekonomicky narocne a je na to potreba mit prislusne prumyslove vybaveni.
      Koneckoncu uz mezivalecne Nemecko vyrabelo synteticky benzin z uhli. Ale jeden z duvodu, proc projeli 2. svetovou byl, ze meli nedostatek pohonnych hmot, i kdyz zabrali tezbu v Rumunsku, nepodarilo se jim nakonec dobyt ani Baku ani Groznyj, kde byly nejvetsi ruske zasoby ropy. Ani prerusit dopravu pohonnych hmot z Kaspiku po Volze dobytim Stalingradu.

        1. Ale zamrzala. Fyzika plati aj pre Rusov. Oni si s tym ale vedeli poradit- nadrze mali vyhrievanie, palivove potrubia tiez.

        2. Re: Šumi

          Jak napsal Devotee, zamrzlá nafta není o kvalitě pohonné hmoty, nýbrž o řemeslné zručnosti a nápaditosti osádky.
          To platí univerzálně.
          Ale samozřejmě platí i skutečnost, že současná nafta je pěkný hnůj plný parafínů a začíná zalepovat filtry už okolo nuly. Socprc nafta pro vojcly měla značení NM-35, neboli zamrzala při -35°C.

          1. Ano. Soused byl autobusák a když mrzlo až praštělo, nějakých 20 let zpátky, vstal okolo 3 hodin ráno a zapálil ohýnek pod nádrží, byly z plechu.
            Běžně za komoušů jsem ráno viděla takové nahřívání na autobusovém stanovišti.
            Ovšem dnes jsou nádrže z plastu, to by asi nebylo dobré.

      1. Tatry v SSSR jezdily jen na naftu, takže nebyl problém v zamrzání. Ještě v dobách nedávných, když uhodily mrazy a Lukoil měl u nás čerpací stanice, jezdil manžel tam, že ty nezamrzají.
        A nejsem anonym, ale Evix.

      1. Když rozumíš čemu rozumíš, v základu porozumíš i naftě. Ropa je směs uhlovodíků. Lze je od sebe oddělit, a ty složitější naštípat na jednodušší. Není ropa jako ropa, je „těžká“ například Ruská, obsahující větší podíl složitějších uhlovodíků, a je „lehká“ například Brent, obsahující větší podíl jednodušších uhlovodíků. Další rozdíl je v obsahu síry. To je významné pro technologii a náklady zpracování na požadovaný produkt určený ke spotřebě jako jsou benzín, nafta (s vlastnostmi podle podílu těch či oněch uhlovodíků)…..nebo pro výrobu například plastů či mazadel které pečlivě vybíráme pro své náročné vehementy.

        1. Potvrdilo se mi, co jsem jenom nejasně tušil. Ale do hloubky problému asi nepůjdu. Ani s tím řízkem. musel jsem na ten řízek dát kousek másla – ale stejně jsme měl pocit, že je to ošizené.
          Copak vím? Ale zdravé… ?
          Tak mě napadá – lithia jsou taky jen konečné zásoby. Co budeme dělat pak? Vodík nebo autíčka na setrvačník? Nebo na šlapání? Co takhle nejezdit nebo jezdit jen v nejnutnějších případech?

      2. Jáí dělámk řízky jenom v troubě, ale tak, že plech potřu sádlem a na každý řízek dám kapku, ale opravdu kapku sádla. Úplně stačí, křehoučké a jedna chuť. Nic připáleného a přemaštěného.

        1. Re: ema

          Když to není přepálené a přemaštěné, tak to nemůže být dobré.
          Dobré je POUZE a VŽDYCKY nezdravé.
          No jen si to přečtěte – nejrůznější smaženiny, bůček, klobásky, chlast všeho druhu, cokoli sladkého, slaného a mastného – tak KDE máte hen ty ZDRAVINY?

        2. Horkovzdušný friťák je vlastně trouba s nuceným oběhem vzduchu. Tak to tedy zkusím.
          Nerad vylévám přepálený tuk v pánve ale rád řízky. Plátek sekané je tam líp ohřátý, než na pánvi.

          1. S teplotou nečaruji, Mám ji stabilně ať pečení či dušení. Něco mezi 120-150 – už je to nečitelné, takže odhad. A obojí, horní i dolní.Něco už pamatuje tak ji šetřím. A pomaleji vždycky je lepší. Něco už pamatuje tak ji šetřím, protože má nastavení času, takže po půl hodině vypne/signál/ zkontroluji , popř obrátím a nastavím další.

            Chce to vyzkoušet, protože každá značka je jiná ať slibují co slibují.

  7. Pořád ten samý scénář. Někomu vypálit barák, zabít bráchu, zabrat pozemek, potom – jako ústupek – vrátit psí boudu. A prohlásit to za humanitární gesto.
    A funguje to!!!
    ( Tedy, aspoň agresor se domnívá , že to funguje. Že to bude fungovat na věčné časy a nikdy už jinak. )

    1. No jo, prichazi Cina, ktera nikomu nic nezabrala a nevypalila, alespon poslednich 200 roku.
      Taky nenabizeji zadnou charitu, ale mnohem vyhodnejsi ekonomicke podminky, nez preslovuti zapadni kolonizatori ze Zapadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *