16 dubna, 2024

Pravda a lež

Prožil jsem malé trauma při hodnocení inflace za říjen, protože soudruzi z ČSÚ na pokyn pětistrany a vlády do hodnocení zapracovali příspěvek na energii zvaný úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Nevím, jaké matematické konstrukce byly podkladem pro fantastický výsledek – v říjnu klesla inflace z 18 % na 15,1 %. Připadá mě fantastický, když si to promítnu na vlastní spotřebu elektřiny na rodinném domě, kde jsem ještě nedávno bydlel.

V tom baráku jsem platíval kolem 45 tis. ročně, v nových cenách by to bylo 175 tis. korun českých.
Vyhledal jsem si kalkulačku toho úsporného balíčku, abych zjistil, co mě pětistrana přispěje. Kalkulačka se na mně usmála číslem 5 tis. pro zbytek letoška a 8 tis. pro příští rok. Je to, vzhledem číslu 175 hodně dost málo.

Přístup ČSÚ k číslům je navíc hodně tvárný. Když už úsporný balíček, který je mým příjmem, překlopíme do podoby minusového nákladu, proč to neudělat s příspěvkem na bydlení, na děti a další příjmy sociálního charakteru? Proč to neudělat s inflačním zhodnocením důchodů? A proč to neudělat koneckonců se všemi našimi příjmy? Pak bude inflace nula a bude všude ráj. Jenomže stejně nebude za co žrát.

Ovšem z propagačního hlediska jde o majstrštyk pětistrany a vlády: jak dobře vládne a pečuje o lidi.
Jaksi v pozadí jen rezonuje otázka, proč říjen a ne jiný měsíc roku byl vybrán pro tuto akci?
Inflace za měsíc říjen je podstatná pro výpočet úroků tzv. protiinflačních dluhopisů. Lidé nakoupili v minulém roce tyto dluhopisy za 40 mld. Kč. a protože rozdíl v úročení je přes 3 %; bude to příspěvek na další pomoc pro strádající (nebo lépe pro další nákup zbraní).

Jen se divím, že všichni erudovaní ekonomové a komentátoři jen pokývají hlavou a řeknou: „odpovídá to metodice EU“. Ty čtyři slova něco o naší společnosti vypovídají (v Hamletovi se ovšem mluvilo jen o státě dánském).

Když jsem vychladl (tenhle článek tu asi den byl a pak jsem jej v rozčilení vymazal), hledal jsem odpověď na otázku, jaká je pravdivější inflace (slovo pravdivá se neodvážím při znalosti možností statistiky vyslovit).

Dneska nebudu podrobnější, jen se podívejte na dva grafy – Lež a Pravda (bez energetického balíčku).

LEŽ
Meziroční inflace: pokles na 15,1% (září 18%), 

PRAVDA
Meziroční inflace: růst na 18,6 % (září 18%) 

A ještě doplním, jak se podle ČSÚ měnily v říjnu ceny hlavních položek (ten zlom u bydlení a spotřeby energií je fantastický – v cenách jsme se vrátili na počátek roku). A to energie v té červené položce je obsažena jen jednou třetinou.

17 thoughts on “Pravda a lež

 1. Randál na Kavkách před ČT? Nerozumím. Nechápu. Jako před hospodou dělat randál kvůli mizernému pivu. Když mizerné pivo, tak tam nelezu. Že když chci jiné pivo v jiné hospodě, že musím platit i oné?
  Proč? Že zákon? V tom případě naříkají na špatném hrobě. Parlament je jinde.

 2. Tak to už je vrchol. https://www.novinky.cz/clanek/domaci-foto-pochod-na-kavci-hory-lide-demonstrovali-s-cepicemi-v-barvach-ruske-vlajky-40414828#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Oni už nevědí jak dehonestovat. Napsalo to kravsko jménem Stanislava Benešová, pracuje v Novinkách a je zez Plzně.
  Milí plzeňáci, jak jsem proti násilí, kdyby šla kolem, nakopněte ji prdel. Děkuji

  1. To ta blběna neví, že česká trikolora má stejné barvy jako ruská?
   A že běžný občan ČR neví, že české pořadí je odshora bílá, červená, modrá, z nikoho nedělá „kremroli“.
   Ta nána si to ostatně také musela vygooglit.

   I za sebe prosím Plzeňáky o kopanec do její zadele.

  2. ale je vidět že je to , tá ona takovej babochlap. Protože jinak by věděla něco málo o vlivu barev, co ví každá normální ženská. Můžu mít barvu trikolory, ale protože každá barva se promítá na tváři, tak so nedám k tváři bílou – protože obličej nepřirozeně zesvětlá, modrou – zezelená. Takže k obličeji pouze červenou.

 3. Normálně se myslí inflací to, že ceny i platy rostou a znehodnocují se úspory. Někdo si všiml, že by platy rostly? Můj ne. Je to normální ožebračování.

  1. Re: ten z Rajky

   Vy jste naprosto geniální – MAČKOPES!!!

   To je pomačkaný pes, který prošel lisem na odpadky v kuka-voze!

   Marná věc, musím uznat, že jste si mne strčil do kapsičky u trenýrek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *