27 května, 2024

Z pohledu středostavovského Rusa

O víkendu přijel na návštěvu můj (čtenářům již známý) kamarád, který má manželku z Ruska a dlouhá léta střídavě pobýval v Permu a v Praze. Nevídáme se příliš často, protože je ještě vytíženější než já, ale když přijede, zpravidla to stojí za to. Tentokrát jsem se na něj obzvlášť těšil, protože je pro mě přímým zprostředkovatelem toho, jak přemýšlejí středostavovští Rusové, ke kterým má blízko.

Pro nové čtenáře jen krátce nastíním:

Můj kamarád se někdy před patnácti lety oženil s ruskou studentkou, která studovala v Praze. Po ukončení studií a svatbě odjeli do jejího rodiště Permu, kde pracovali ve firmě jejich rodiny, která se zabývá průmyslovou automatizací, produkcí různých senzorů a dalších chytrých věciček, které zařizují, že můžete z firmy propustit nekvalifikovanou pracovní sílu, protože jejich práci převezme nějaký robot. Zároveň musíte přijmout spoustu ajťáků, aby se o hentoho robota starali. Stejně jako u nás, IT sektor je v Rusku na světové úrovni, protože jim v tom neujel vlak a tak se mému kamarádovi v Rusku žilo celkem dobře a celá jeho tamní rodina patří k vyšší společenské vrstvě, která si může dovolit dovolené v zahraničí i německá auta.

Jako obvykle, bez ladu a skladu vám naservíruju informace tak, jak jsem se je dozvěděl:

Rusové samozřejmě sledují informace ze zahraničí, sledují i svoje blogery a sledují i ukrajinskou propagandu. V Rusku není o ic horší cenzura, než tady u nás a Putin například dost často mluví o hentěch blogerech, co jsou kritičtí k výkonům ruské armády a zastává se jich. I Rusové mají svoje hujery, kteří by nejraději převzali všechna média a zavřeli každého, kdo má jiný názor, ale rozhodně tam nejsou tak silní, jako tady. V ruské veřejnosti probíhá mnohem divočejší debata než tady, o tom, co se doopravdy děje na frontě. Ale všeobecně Rusové Putinovi věří.

Například mu fakt věří, že Ruské ztráty jsou sedmkrát nižší, než ty ukrajinské. Ukrajinská propaganda zatím nedokázala „najít“ nějaké ty ruské vojenské hřbitovy, nedokázala shromáždit dostatek svědectví ruských matek, které přišly o syny. Celá široká ruská rodina mého kamaráda například nezná nikoho, kdo by padl, nebo byl nezvěstný. Jestli mají Rusové větší ztráty, tak je dokáží velmi dovedně maskovat i přesto, že sdružení matek vojáků je v Rusku jedna z nejsilnějších organizací, na kterou bylo krátké i sovětské politbyro. Byly to právě matky vojáků, které svým tlakem ukončily sovětské angažmá v Afghanistánu.

Narozdíl od mých ukrajinských příbuzných, kterým chodí jeden úmrtní telegram za druhým a všichni znají někoho, kdo přišel o syna, v Rusku je to zatím naprosto výjimečná věc. K tomu ruská propaganda obyvatelstvo zásobuje záběry z ukrajinských vojenských hřbitovů, které sahají od obzoru k obzoru.

V Rusku sice proběhla mobilizace, ale opět – neznají skoro nikoho, kdo by byl odveden. Prý mají dva vzdálenější „polobratrance,“ kteří dostali povolávák, ale jinak se mobilizace skutečně týkala spíš těch, kteří jsou vojensky něco platní a zdá se, že armádní byrokracie má alespoň zhruba přehled o tom, komu to na vojně běhalo, jezdilo a střílelo a kdo byl spíš kancelářský typ.

Ještě k té mobilizaci – Putin sice mobilizoval, ale nechal hranice bez problémů průchodné. Kdo chtěl (a měl peníze na odcestování do ciziny), snadno se mobilizaci vyhnul. Z Ruska odešlo hodně mladých lidí v jatečném věku, ale teď už Putin mobilizaci ukončil, povoláváky už nechodí a většina kluků se už prý zase vrátila.

Hromada těch, kteří v zahraničí zůstali, jsou zase ajťáci. A ti nezůstali v zahraničí, protože by se báli ruského režimu, ale protože jim evropské a americké firmy nabídly modré z nebe, když se přestěhují třeba do Finska nebo Kazachstánu. Tady byl kamarád obzvlášť jízlivý – jestli si někdo myslí, že nějaká západní softwarová firma odejde z Ruska a nechá tam ty, kteří celý program, hru či jiný projekt vydupali ze země, znají jeho záludnosti a rozumí mu a západní manažer si rád najde jiné programátory, kteří o systému vědí prdlajs… a zákazníci firmy budou brát ohled na válečné problémy as ochotně budou tolerovat výpadky v programu, které mohou generovat milionové ztráty každý den, tak je naivní. Západní softwarové firmy prostě přestěhovaly ruské pobočky i s lidmi, těm důležitým zaplatily stěhování i další výhody, jen aby se jim na to nevykašlali a Rusové si samozřejmě v klidu jezdí domů na širou Rus, kdykoliv se jim chce a jestli pracují z Helsinek nebo z Moskvy, je jim víceméně jedno. Rozhodně ale neexistuje žádná přímá úměrnost mezi odchodem z Ruska a nenávistí k Putinovi.

Firma kamarádovy manželky se svým zaměřením samozřejmě také dostala k ruskému vojenskému sektoru. Nic velkého, jen subdodavatelé. Ovšem měli možnost si udělat názor na dodavatele ruské vojenské techniky. Spíš se jim to nelíbilo, než líbilo. Byrokracie, pomalost, drahota… Ale prý se dá čekat, že ve válečných časech se to v Rusku řeší poměrně rázně a přímočaře. Důkazem by byl henten krymský most, kde už prý mají osazené nové mostovky. Prostě v časech míru stojí ruský státní sektor za houby, ale v časech války je to poněkud jinak.

Také jsem se ptal na ta videa s mobilizovanými – jak snad ani neměli kde bydlet a co jíst… Odpověď byla jednoduchá – v Rusku prostě existují příslušná mobilizační střediska. Na každém tamním okrese (který je větší než Česká republika) existuje příslušný barák, kde sedí vysloužilý podplukovník před penzí a s ním dvě ženské (taktéž před penzí) jako sekretářky, kteří to prostě doklepávali do důchodu. Celá desetiletí neměli nic na práci. Jen v časech různých krizí tu nedostali včas plat, tu se něco jiného zadrhlo a tak si v mnoha případech pomáhali prodejem toho, co bylo určeno pro čas mobilizace. A teď najednou Putin zavelí, oni sáhnou pro manuál, který nikdy neotevřeli a najedou se mají postarat o sto padesát mladých kluků… Ze dne na den. A tak prostě jsou místa, kde je všechno v nejlepším pořádku, vojáci dostanou všechno a hned pak jsou místa, kde není nic, dvacet let tam nebyl nikdo na kontrole, Moskva je daleko a Pánbůh vysoko, takže nefunguje nic. Ale řeší se to opět ruským způsobem – velmi přímočaře a nepříjemně pro viníky. Ano, takhle funguje ruská mentalita. I za Stalina začala Rudá armáda fungovat, až když jim teklo do bot.

Jinak se život běžného Rusa nijak nezměnil. Jako každých pět let, se jim zase zdražilo jídlo a běžné potřeby… oni tam mají takové krize každou chvíli a všichni už mají dávno vyvinuté postupy, co dělat. Znají to. Dnešní situace se z jejich pohledu nijak zvlášť neliší od roku 2014 kolem Krymu, nijak se neliší od roku 2008 kolem Gruzie, nijak se neliší od roku 2000 kolem Čečny… Pokaždé došlo na západní sankce, pokaždé to bylo na nějakou dobu blbé, pokaždé se to vyřešilo a pokaždé z toho Putin vyšel populárnější než dřív. Z ruského pohledu se neděje nic nového. Vlastně jsou sami překvapeni, že Putin s mobilizací nezavřel hranice… režim se úzkostlivě stará o to, aby to ve městech nevypadalo jako za války.

Rusové si samozřejmě bez problémů koupí všechno, na co byli zvyklí. Jen je to o něco dražší, protože to dodává nějaký prostředník tu více, tu méně pokoutně. Pořád jsou tam k dostání Mercedesy i Iphony, pořád fungují platební karty, u něčeho se změnila značka a něco nahradili Číňané, kteří celé této situace využili k mohutné expanzi na ruský trh.

Já jsem to celé pochopil tak, že se v Rusku toho zase tak moc nezměnilo. Současná krize se nijak nevymyká předchozím krizím, současný život se nevymyká předchozímu životu, exodus ruských pracovníků v některých odvětvích byl motivován ekonomicky, nikoliv nenávistí k režimu, Rusové jsou si celkem realisticky vědomi svých nedostatků a tak nějak předpokládají, že když to ví každý, tak to ví i Putin a generální štáb.

Předpokládají, že Putinova strategie počítá s ruskými nedostatky, počítají s dlouhou opotřebovávací válkou, která jejich mentalitě zase tak moc nevadí… a samozřejmě se jim lidsky nechce do války, protože si dovedou představit, jak to tam vypadá. Pro běžného Rusa je válka na Ukrajině stále jen taková větší zahraniční intervence a běžně se k ní staví tak, že jde o válku s NATO ve které Ukrajinci dělají hejly. Předpokládají, že až to Ukrajincům dojde, tak se ještě rádi přimknou k ruskému dubisku, aby nemuseli platit dluhy za americkou výzbroj. Rusové jim pak postaví pomníky za statečnost a ukrajinskou bojovnost s chutí nasměrují proti Západu a Polákům obzvlášť.

Jak jsem koupil, tak prodávám.

313 thoughts on “Z pohledu středostavovského Rusa

 1. „Ještě k té mobilizaci – Putin sice mobilizoval, ale nechal hranice bez problémů průchodné. Kdo chtěl (a měl peníze na odcestování do ciziny), snadno se mobilizaci vyhnul. Z Ruska odešlo hodně mladých lidí v jatečném věku, ale teď už Putin mobilizaci ukončil, povoláváky už nechodí a většina kluků se už prý zase vrátila.“
  Takze mlady jatecny rus dostal povolavaci rozkaz, na ktory sa vykaslal, ukazal fuckera vojenskej sprave a zdrhol za hranice. A ked sa mobilizacia skoncila, tak sa vratil naspet a vsetko je v najlepsom poriadku, armada je velkorysa a ani ju nenapadne ho zacat trestne stihat.
  Vidlak, vidlak, ze ty už maš svojich citatelov za uplnych blbcov :((

  1. V Rusku nejsem a povolavak jsem taky nedostal, takze realitu neznam. Presto jsem Vidlakuv text pochopil uplne jinak, nez vy:

   Cekat, az dostanu povolavak, a pak utikat, to udela tak mozna uplny debil. Nasledky si snad umi kazdy predstavit.

   Tak ti, kteri do zadne valky nechteji (muj pripad), se zdejchnou pri prvni zprave o mobilizaci, ci pri zprave o rozesilani povolavaku, hlavne ale drive, nez cokoliv dostanou do ruky.
   Problem je v tom, ze nikdo do posledni chvile nevi, pro koho ta mobilizace plati.
   Takze utece spousta lidi, pro ktery zadny povolavak vydan neni.
   No, a ti se ted vraceji.

   Bezte si k Bobovi pro par facek.

   1. Tych par faciek si dajte sam.
    Aj v Rusku sa mobilizacia musela vyhlasit nejakym vseobecnym pravnym predpisom, kde boli aj urcene podmienky, na koho sa vztahuje. Napr. muž, vek 18-35 rokov, absolvovana ZVS atd. Na zaklade toho potom vojenske spravy rozposielaju povolavacie rozkazy, je uplne jedno, ci je dotycny v zahranici alebo nie, povolavacku aj tak dostane. A zrejme ste este nikdy nepoculi o fikcii doručenia. To je taka habadura, ze aj ked ste trebars v antarktide a nemate potuchy, ze vo vasej postovej schranke v Rusku pristal povolavaci rozkaz, tak po uplynuti nejakej lehoty, napr. 15 dni sa ma zato, ze ste ho prevzali a oboznamili ste sa s nim. A ked sa v urcenej lehote nebudete hlasit na vojenskej sprave, tak sa ma zato, ze ste neuposluchli vojensky rozkaz, co je vsade trestny cin. Utekom do zahranicia sa vyhnete FAKTICKYM DOSLEDKOM mobilizacie, t.j. nestane sa z vas mlete maso, no URCITE NIE PRAVNYM NASLEDKOM po navrate do Ruska!

 2. Dvě zprávy z ukrajinský zdrojů.
  Kancelář prezidenta tvrdí, že cíle trefilo pouhých 90 ruských raket. Ostatní byly sestřeleny ukrajinskou PVO.
  Např. 17.11. oficiální zpráva říká, že ukrajinské PVO sestřelilo 6 z 18 raket. Ovšem zároveň oznamují, že bylo poškozeno 25 objektů infrastruktury a opravy budou probíhat 2-3 týdny.
  https://t.me/rezident_ua/15176
  Vedení ukrajinského energozásobování hlásí, že mají celkem 200 trafostanic + tepelné a hydroelektrárny. Téměř všechny objekty byly nějakým způsobem poškozeny ruskými střelami, některé i vícekrát. Zároveň upozorňuje, že dle oficiálních armádních zpráv se PVO nepodařilo sestřelil 70 raket, kdežto oni napočítali 250 zásahů.
  https://t.me/rezident_ua/15234

 3. Nemůžu si pomoct, tohle si zasluhuje zkopírovat celé:

  BRÁNIT SVOU VLAST ?
  22.11.2022 Jan Keller Keller bez cenzury, Komentáře

  Jan Keller dnes komentuje nové plány české armády a vlády „mobilizovat“ společnost k válce s „vojensky vyspělým protivníkem“…

  Shromáždění velitelů české armády, které právě proběhlo v Praze, se stalo jakousi vojenskou přehlídkou kuriozit a paradoxů, v nichž se ocitla a do níž stále hlouběji zabředává naše společnost. Novopečený náčelník generálního štábu vyzval k přípravě na válku proti vyspělému protivníkovi. Chtěl tím snad naznačit, že celé ty roky, co odevzdáváme nemalé peníze na vyzbrojování, jsme se připravovali na válku proti vojensky nevyspělým protivníkům? Z jakého důvodu jsme si mysleli, že na nás vojensky nevyspělý protivník asi zaútočí? A jestliže tomuto dosavadnímu očekávání odpovídá stav naší armády, kdo za to bude potrestán?

  Náčelník dále prohlásil, že „věčný mír je utopií“. Pokud si dobře vzpomínáme, od samého počátku tvrdila Evropská unie, že právě díky ní vládne v Evropě dlouhodobě mír. Jejím vznikem skončil věk válek, které evropské státy v minulosti pravidelně iniciovaly. S tímto tvrzením byl provozován nábor nových členů včetně České republiky. Ukazuje se, že ani po grandiózním rozšíření není EU schopna tento svůj hlavní cíl naplnit. Snad bychom měli využít posledního měsíce našeho předsednictví k tomu, uvést věci na správnou míru. Evropská unie zde není kvůli nějaké mírové utopii. Je zde kvůli tomu, abychom „s brutální efektivitou“ radikálně přezbrojili. Otázkou zůstává, zda všichni náčelníci v Evropské unii sdíleli mírové iluze, anebo po celou tu dobu počítali s válkou proti nejmenovanému vyspělému protivníkovi a věděli, co k ní spolehlivě povede.

  Z hlediska pěti priorit, které náčelník generálního štábu vytýčil, jsou snad nejzajímavější poslední dvě. Jednak bude armáda vyžadovat, kvalitní zázemí, aby do ní chtěli vstupovat mladí lidé, jednak potřebujeme legislativu k tomu, abychom v případě potřeby mohli mobilizovat společnost.

  K tomu, aby byli mladí lidé a celá společnost ochotni bránit svou vlast, původně sloužilo vlastenectví, apel na národní hodnoty, vědomí vlastní suverenity. Všechny tyto prvky lze bezesporu zneužít a mnoha národy zneužívány byly a jsou. Náš problém je však momentálně v něčem jiném. Vlastenectví, suverenita a národ se dostaly na index. Kdo se k nim hlásí, je v lepším případě vysmíván coby flastenec, v případě horším označen za agenta vojensky vyspělého protivníka vedoucího proti nám hybridní válku. Jak chce politická elita mobilizovat, jestliže tyto hodnoty zároveň tabuizuje? Náčelník generálního štábu si vystačí s komfortním prostředím pro mladé zájemce o vojenskou službu a s příslušnou legislativou pro ty ostatní. Bude to ale dostačující?

  Odpověď bychom marně hledali ve vystoupení pana prezidenta. V něm najdeme jenom Kábul, preventivní války vedené našimi vojáky v cizině a vysoce účinné bojové drony. Odtud už národní obrození nepřijde. Odpověď nenajdeme ani u pana premiéra. Zadeklamoval sice připravený dokument se stejným zápalem jako na jaře na výstavě Země živitelka, na tabuizovaná slova si však dával dobrý pozor.

  Protože naděje umírá poslední, zbyla ještě ministryně obrany. Bohužel zde naděje vyprchala už s příchodem k řečnickému pultíku. Zmínila sice důležitost vysoce motivovaných armádních záloh, dobrovolných vojenských cvičení a nově chystané „dobrovolné branné povinnosti“. Namísto vlastenectví však mluvila o chystaném převzetí 14 starších tanků z Německa, namísto národních hodnot apelovala na výcvik ukrajinských jednotek na našem území a namísto státní suverenity hovořila o nutnosti zajistit servis pro vojenskou techniku.

  Záhadou zůstává, jak podporovat národní hrdost na troskách vyprodané národní ekonomiky, jak apelovat na suverenitu, která se stala sprostým slovem, a jak vydávat za vlast potenciální prostor pro rozvinutí jednotek NATO na území mezi Šumavou a Beskydami. Na zajištění toho všeho zbude nakonec asi jen ta přísně dobrovolná povinnost. „

  1. Dobrovolná branná povinnost, to je perla.

   Píšu to s obrovskou úlevou: ta ženská je opravdu člověk na svém místě! Přesně stejně zelený rosol v místech, kde většina populace mívá mozek, jako měly gumy na VKVŠ blahé paměti: blbá jak štoudev.

  2. Svého času mi vadilo, že jsme jako země neslaní nemastní, že kývnem politicky na všechno pjekné, ale že lze takhle zemi ztratit, to ne

  3. Odpustí nám další generace, že jsme nechali dojít situaci k těmto koncům ? Těžko!
   A jak pěkně a zlehka, bez viditelného odporu, jsme k nim dospěli, že ano ?

   1. Příčina je jednoduchá: většina populace věří, že žijeme v demokracii a stále jedná a přemýšlí tak, jako kdybychom v ní opravdu žili. Což je bohužel pro civilizaci smrtící iluze.

    Jsme podobni člověku, který jde na výlet do Vysokých Tater, ale věří, že je v Krkonoších a stále spoléhá na mapu Krkonoš. – Je jen otázkou času, kdy takové počínání špatně skončí.

     1. A proč myslíš? Fakt to není protože si myslí, že jsou na „malém kopečku“, kde stačí seběhnout dolů do půl hoďky, a problém z počasím vyřešen bez ohledu na oblečení, kdy stačí bermudy a žabky, nemusíš mít v batohu něco lepšího a znát přesně cestu?

 4. Já myslím, že my končímě, tak jako tak….svoji blbostí…

  Dnes Německo oznámilo, že zastropuje ceny plynu na úrovni 2,30 Kč/kWh pro domácnosti a 1,80 Kč/kWh pro firmy.
  Očekávaná částka, kterou na to budou muset vynaložit, činí 100 miliard EUR. Tu druhou část použijí na zastropování ceny elektřiny.
  Suma sumárum německé firmy budou za kWh plynu platit 1,80 Kč, zatímco ty české 3,- Kč. Když s i k tomu připočítáte DPH

  1. Tak Bartuška se právě probral, anebo čuje průšvih obrovského rozměru a dělá si alibi. Expert. To co říká jiní tvrdí už více než půl roku.

   „Co se týče soběstačnosti, podle Bartušky jsme v elektřině plně soběstační. „Máme přebytky,“ poznamenal dokonce. Čím to tedy je, že v přepočtu na kupní sílu máme jednu z nejdražších elektřin v Evropě? „Tak je to tím, že jsme cenotvorbu elektřiny provázali s burzou v Lipsku, což si myslím, že v dobách klidu a míru šlo vysvětlit. Ale v dobách války a současných cenových výkyvů je to nevysvětlitelné komukoliv z běžné veřejnosti, protože výrobní náklady na elektřinu u nás jsou, řekněme, mezi nějakými 7 a 20 eury na MWh, a aby stála 400 eur za MWh, nedává smysl,“ dodal Bartuška. Podle jeho slov by se pak nic nestalo, kdybychom u nás elektřinu, kterou vyrábíme za velmi nízkou cenu, prodali za nízkou cenu našim lidem a ven bychom obchodovali s jejími přebytky.“
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Uz-to-nejde-vysvetlit-I-vladni-expert-odepsal-lipskou-burzu-721201

 5. Vidláku, diky !
  Konečně nějaká zpráva také ze seriózního náhledu . Konečně něco jiného, než primitivní propaganda z oficiálních zdrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *