27 května, 2024

Praktické pokyny k zabíjačce

Poslední týden chováme prase na čisté podestýlce. Krmíme ho vlákninou, aby mělo střeva v co nejlepším stavu. Zajistíme mu dostatek vody a co nejméně stresu. V den zabíjačky se ho snažíme co nejméně vyvést z míry neobvyklou činností a snažíme se, aby do poslední chvíle nevědělo, co přijde. Vykrvovací vpich provádíme bezprostředně po omráčení…

Tak tato řeznická doporučení jsme poněkud nesplnili. V posledním týdnu naopak udržujeme všechny poslance z Pětikolky v patřičném napětí. Všichni vědí, že bude volební zabíjačka a jsou patřičně nervózní, jak to dopadne. Výzva, nevolit kandidáty Pětikolky, je úplně všude. Vědí to. Teď už jen doufají, že dopad nebude zase tak velký.

Já vím, že mi to neuvěříte, ale dneska jsem mluvil s jedním místostarostou od STAN. Odkudsi ze západních Čech. Ptal se mě, zda bych o něm napsal článek, že se distancuje od své strany. Doufá, že by mu to mohlo zachránit místo na radnici. Je tam už tři volební období, lidi ho mají rádi, on sám čte dlouhodobě Kydy a ke Starostům se už dávno dostal jako slepý k houslím, kdy se ještě nevědělo, co jsou zač. Byl by ochoten se jednoznačně identifikovat.

Shodli jsme se na tom, že by jeho političtí kolegové řvali jak to píchlé prase a udělali by mu ze života peklo, ale nejspíš by neměl problém dostat nabídku od těch nových a mladých sekáčů. Za tu odvahu, říct na celou republiku, že jeho předseda je škůdce národa. Celkem logicky se rozhodl raději mlčet.

Vůbec se mu nedivím, my tady v té naší demogracyji máme tak vysokou politickou kulturu, že by mu něco takového mohlo zničit nejen politickou kariéru, ale také rodinu. Tohle by si užila i celá řada novinářských hyen a manuály, jak zlikvidovat člověka, ty se teď předvádějí na Vrábelovi. Takže si to nakonec rozmyslel. Je lepší přijít o místo na radnici, než si podělat život.

Ale Vítku… jsou tam… Vědí, že na ně dojde. Kvůli tobě!

Mňo a my si dneska dáme pokyny, jak se taková politická zabijačka v praxi udělá.

Zaprvé tak nějak předpokládám, že když čtete zde na Kydech moje sáhodlouhé výplody, komentujete je, dáváte jim lajky a sdílíte je, tak máte také přehled o situaci ve vaší obci, kde budete volit. U senátních obvodů to bude horší, protože volby do senátu jaksi nemívají hojnou účast. Ale obzvlášť vy, co jste v senátních obvodech, kde se letos volí, vy prostě volit musíte. Sestřelení senátoři je totiž budou bolet ještě mnohem víc. Do toho se dává dost peněz i času, také prebendy jsou podstatně větší a je to teplé místečko opravdu nadlouho. Za šest let v senátorském křesle dokážete třeba i zničit Škodovku v Číně. Zdravíme Vystrčila. Ten prostě nesmí obhájit za žádnou cenu.

Dávejte si pozor a řádně si to projděte – leckde se kandiduje za Pětikolku pod různými místními hlavičkami a zdánlivě neškodnými názvy. Ani tohle jim nesmí pomoci. Jakmile někde bude jen stín podezření na Modroptáky, lístek zmuchlat, zahodit, spálit.

Já ještě do pátku podpořím nějaká konkrétní jména, především pro volby do senátu, ale teď říkám rovnou, že vy jste tam doma a vy víte asi tak stokrát líp než Vidlák, jaké jsou šance kandidátů, tím pádem víte mnohem lépe než já, co je a co není reálné. Moje doporučení si přečtěte, ale zacházejte s ním velice opatrně.

Hlavní je, aby váš hlas v komunálkách nepropadl. Protože jinak je to stejné jako ve volbách do sněmovny – pokud zvolíte někoho, kdo se nedostane, o váš hlas se podělí ti, kteří se dostali. A pětikolka všude bude mít nějaké voličské jádro, které jim to hodí, i kdyby Fiala mluvil o demolici české státnosti na plnou hubu. Kandidátky pětikolky musejí být přečísleny jinými kandidátkami a tak je důležité, jim nepomáhat volbou stran, které nemají šanci uspět.

Hlavně nenechat propadnout hlas.

Obecně bych to viděl jednoduše – kde můžete, tam to hoďte SPD. Ti mají kandidátek hodně, leckde je mají dohromady i s Trikolorou a dalšími menšími stranami. SPD jsou zavedení, program mají pořád stejný, takřka každý, kdo v naší republice mezi politiky za něco stál, měl trochu odvahy a nesklonil koleno před EU, ten nakonec skončil u Okamury… to také o něčem svědčí. Volbou SPD se zároveň vyhnete volbě různých místních břídilů, kteří si udělali kandidátku a už se cítí být mistry světa.

Hele, jak se tváří Okamura, to všichni víte ne? Představte si ten jeho úsměv, jak bude chodit příští týden po sněmovně a vyjadřovat Fialovi upřímnou soustrast…

Kde není SPD nebo kde si nebudete jistí s preferencemi jiných stran, tam to hoďte hnutí ANO. Pochybuju, že by se kdekoliv v republice kandidátka ANO nedostala do zastupitelstva. Spolehlivě nepropadlý hlas. Já vím, že někomu se z toho budou prsty u nohou zatínat v pěst, že Veľkému Bociánovi to nelze hodit ani náhodou, ale nezapomeňte, že v těchto volbách máme jako hlavní úkol, k smrti vyděsit Fialu, Rakušana, Jurečku, Pekarovou a Bartoše. Máme za úkol jim vyrobit tisíce a tisíce naštvaných spolustraníků. To je nejdůležitější. A že ANO v komunálu přidáte pár procent? Co už… Navíc vidět Fialu, jak mu Babiš vyjadřuje soustrast hned po Okamurovi… to za to stojí ne? Berte to jako malou pomstu za ty televizní projevy, kde se nám derniér vysmívá do očí.

Jděte na jistotu, nenechte propadnout hlas a nevolte Pětikolku. Nezapomeňte, že starosta vám levnou energii nezařídí a pracovní místa vám také nezachrání. Maximálně vám lépe zorganizuje frontu na chudinskou polívku. A všichni ti pětikoaliční komunální kandidáti musejí vědět, že to projeli kvůli svým předsedům.

Stejně to musí dopadnout i ve všech sedmadvaceti senátních obvodech. Tady můžeme dosáhnout ještě mnohem většího triumfu, protože volební účast bývá ubohá. Pokud všichni přijdete i k senátním volbám, můžete úplně přeházet pořadí a z favoritů udělat nýmandy.

Ale specifika této volby si zaslouží svůj vlastní článek.

Zítra.

A teď si všichni vzpomeňte na nějakého dlouholetého nevoliče mezi svými kamarády, běžte za ním a dostaňte ho k volbám. Ať mu nepropadne hlas a ať nevolí pětikolku. Každý nevolič na naší straně, který teď volit půjde, je cenný. Ten mění celkovou bilanci. Každé procento vyšší volební účasti, které bude směřovat mimo Pětikolku, je důležité, protože sníží sílu tvrdého jádra jejich voličů.

496 thoughts on “Praktické pokyny k zabíjačce

 1. Tedy, možná jsem trochu hnidopich, či chcete-li žurnalistický fundamentalista.
  Žiji totiž v představě, že titulek článku by měl stručně charakterizovat jeho obsah, perex by ho měl učinit čtenářsky zajímavým.

  Toto jsem dnes objevil na Britských listech:¨
  Titulek:
  Ruská agrese na Ukrajině: Počet zatčených na protiválečné demonstraci v Moskvě přesáhl 1000
  21. 9. 2022

  Perex:
  Na protimobilizačních demonstracích, která se konají po celém Rusku, bylo zatčeno více než 1 000 protestujících.

  Text (úryvek):
  Podle OVD-Info bylo v 38 městech po celém Rusku zadrženo více než 1 178 osob, přičemž nejvíce zadržených je v Moskvě a Petrohradě.

  Vyvvozuji z toho, že ve 38 ruských městech mimo Moskvu, bylo zadrženo maximálně 178 osob, což činí v průměru 4,68 osoby na každé z těch měst. Tomu říkám masový protest a policejní zvůle. A to neberu v úvahu neznámý počet zadržených v Pitěru, který by ten průměr ještě trochu posunul.

  Myslím, že v Katalánsku by byli bývali takový poměr docela brali.

  Tisíc je jedno promile z milionu, tedy desetina promile z deseti miliónú (to je cca počet obyvatel Moskvy).
  Počkejme, jak to brzy bude u nás, desetina promile v našem statutárním městysi je 17 a půl občana. To není málo, ale však také (zatím) nejsme ve válce (ale máme k dispozici to parlamentem schválené stanné právo).

  Pal, nepal….

  1. Zajimalo by mne, jestli je vseobecny odstup od profesionality vratnym dejem, anebo jestli smerujeme k nejake nove forme spolecnosti, kde umet bude opravdu jen par lidi (profesionalove) a zbytek (treba 80% lidi) budou jen zivi roboti bez vzdelani.
   Pro zajimavost a ilustraci neco z dnesniho intelektualniho Ruska (roboticky preklad):

   „Všechny současné problémy Ruské federace, problémy přecházející v tragédie, jsou spojeny s tím, že Ruská federace se zapojila do obrovského konfliktu se západním světem, aniž by si vědomě, vážně přála se do tohoto konfliktu zapojit, pokračovat v něm a alespoň částečně v něm vyhrát.
   Vše se dělo postupně, neznatelně, náhodou, vlivem chaotického růstu různých okolností.
   Tak je to mimochodem v životě. Lidé stárnou, začínají se milovat nebo se mění – ne podle plánu, ale kdo ví kdy a jak.
   Tak se Ruská federace krok za krokem proměnila v roli nového světového zla, zatímco ve skutečnosti hodnoty naší elity zůstaly úplně stejné: chtějí dodávat plyn do Lotyšska, publikovat ukrajinský jazyk učebnic, cestovat na mezinárodní konference a podepisovat se pod papíry cizinců, jezdit na jachtě a být součástí kolektivního globálního sveta s lehkým sovětským nostalgickým nádechem.
   Ruskému patriotovi (včetně mě) se vždy zdá, že se chystá nějaká velká událost – nebo už se stala – a všechno se změní a moc se změní a dominantní hodnoty státu budou nuceny změnit na jiné, národní.
   Krym se vrátil? No, teď je to po starém způsobu nemožné! Začala válka na Donbasu? No, teď je to po starém způsobu nemožné! Jsou naše letadla sestřelována? Navalnyj letí z Berlína a mává spodky? Revoluce v Minsku? Pane, 24. února! No, teď už to po starém způsobu určitě nejde. A ukrajinská ofenziva u Charkova? A co referenda? Bude toho víc a víc a víc.
   Ale starý způsob je vždy možný.
   A bude to pořád stejné, dokud současná realita neskončí, nic netrvá věčně.
   Ale dokud to bude trvat, nebudou žádné změny.
   Ruská federace, unaveně odhrnující další a další útoky – vojenské, teroristické, sankce – bude trpělivě čekat na usmíření se západním světem a návrat k tomu jedinému, co tvoří smysl života jejích nadřízených, tedy k existenci v role arabských šejků, ale se sněhem místo písku.
   Ale ani my se nezměníme.
   I my budeme nesmyslně a trpělivě čekat, až se šejkové a mafiáni magicky promění ve Fidela Castra, Menachema Begina a Ho Či Mina.
   Ale oni nechtějí a nemohou. A jsme uražení.
   Ale nemusíte se urazit.
   Musíte si na to zvyknout.

    1. Tak jeste jeden, berte to jako anonymni vseobecnou vypoved:

     „Naše vedení ukazuje zásadní, fatální nepochopení elementárního principu organizace konfliktu a vedení boje v tomto konfliktu – principu, který Ukrajinci bravurně ovládají.
     Váš soupeř na nějakém místě šel vpřed o 30 kilometrů. Je bolestné posunout ho zakrváceného zpět o 15 kilometrů opačným směrem – možná je to nutné, ale jen touto akcí nelze nic vyhrát.
     A abyste vyhráli, musíte najít úplně jiná místa – a vytvořit tam náhlé kapsy chaosu, šoku, eskalace. A to nejen ve smyslu přímé vojenské ofenzívy, která není vždy reálná. Jsou i jiné způsoby, jak to udělat.
     Hlavní je demoralizace, efekt překvapení, strach. Chyby na nervózní bázi – a porušení kontroly kvůli nutnosti uhasit všechno najednou.
     Tak se dělá vítězství.
     Takhle fungují Ukrajinci.
     Ruská federace takhle nefunguje.
     Na jednom místě hloupě tluče do zdi – a když má štěstí, prorazí tuto zeď, načež si pomalu – aby se všichni měli čas připravit – vybere jinou zeď, na kterou začne klepat svoji litinovou hlavou.
     Právě teď by bylo možné zařídit jednu věc v Sumské oblasti, druhou v Kyjevě, třetí ve Lvově, čtvrtou v Oděse, jedním slovem vytvořit vějíř událostí.
     Ale samozřejmě my na ně budeme reagovat přísně setrvačně. A to striktně tam, kde se už všechno stalo.
     Jste prostí lidé, jak psal Limonov a v takových případech je všechno na vás.“

  2. á kruciš Hudče. Konečně jsem pochopila, proč psavci , věrchuška a reformátoři školství – co chtějí zrušit matiku/počty už v ZŠ, Kam by došli a kdo by jim věřil, kdyby si to lidi dokázali tak lehce spočítat… tak díky

 2. Zkusil jsem to dnes poprvé, a není to špatné.
  Zahrál jsem si na trola, na armyweb.cz. Tam se scházejí nadšenci pro válku a vyhlazení všeho ruského na zemi i ve vesmíru. Tak jsem jim tam začal kopat do báboviček a postuponě jsem začal chápat zdejší soudruhy trolly.
  Ten kouzelný destruktivní pocit je omamující, protože je to záležitost zcela bez jakékoliv odpovědnosti. Prostě si vyberete nějakou oponentovu větu a obrátíte ji naruby, nebo jen její část.
  Je to slastné, skoro by tomu člověk podlehl.
  Zkuste a uvidíte.
  P.S.: Jako starobní důchodce mám přece jen spoustu času, mezi tím vařením a Proustem… 😀

 3. Jen nezávazně žvaníte, postojujete jak Kryl zpíval a pomocí vašich paží se nezmění ani nic, ani moucha si teho nevšimne. Tak asi tak

 4. OT pro Občana

  Podle informací mé Jahody mají dělat čeští odboráři bordel v Práglu příští sobotu.
  Všecky pančelky už mají bojový poplach, „bo-antabus-zadarmo-cype!“, takže horečné nákupy před „ostatnimi-vanocami“ (ostatni = poslední)-

   1. Občane, prosím s vaším charakterem napište supliku, zašmidlejte na housličky, jestli to umíte, a starejte se o své voňavé nohy.
    Možná vám u nohou přistane ohryzaná kost od panského stolu.
    Chápete?
    Když se dospělí baví, ….

   2. Re: Občan

    S Jahodou pracuje jedna pi…, pardon – 3,14 – dáma, která jezdí na kafe do obchodního centra poblíž Poruby (Avion shopping park). Poruba je odlehlejší součást Ostravy. Takže z Gorolistánu je 70 km málo.

    Její manžílek je zdejší 05 (to není nadávka, to je někdejší označení národnosti na závodních průkazech Třineckých železáren) a zastává nevýznamný, leč slušně placený post v TŽ.
    S číslem 03 byl ke konci socíku problém dostat se tamtéž byť jen k lopatě.

    To jen, abyste si udělal obrázek o soudružkách. Prostě Prágl je Prágl a vy jste beztak blbej Občan úplně ganc, bo tam nejezdíte na kafíčko.

 5. A tak to bude vypadat, až tu bude úplné stoprocentní bezpečno: nesvítí pouliční osvětlení, chodci si zde ve městě svítí na cestu mobily a auta dálkovými… A u vás ve městech zatím všechno v poho? Ovšem proč tu krouží ty vrtulníky… nevím

 6. Tři sta tisíc mobilizovaných, není to zbytečně moc pro úspěšně se vyvíjející speciální operaci, Vladimíre Vladimíroviči?
  Vy tam ve Washingtonu a Bruseli se nesmějte. Na vás také dojde.
  “Rýže roste v jamce tam u řeky Jang -Ce…“

   1. Co mi ale vrtá hlavou, že Aeronet ještě furt nestopli, i když je faktem, že mají všechno perfektně odzdrojované odevšaD hmm

    1. Aeronet (pan VK) byl dávno stopnut, když měl českou doménu .cz, nyní má doménu jinou a naši bdělí strážci EUhodnot tam nedosáhnou.

  1. Vzhledem k tomu, že přišli o ruské a čínské trhy – dohromady 30% tržeb, se i bedny na střelivo asi budou hodit.
   Ovšem budou krásně řemeslně zpracované a hezky nalakované.

  2. No a co jako?
   . Když se do té bedny vejdou struny, tak se tam vejdou i granáty. Struny se mohou roztavit a vyrobit pancéřové vesty.

  1. Vidim tam stale to same: castecna mobilizace je logicky krok, ale potreba je milion. Dokaze Rusko v prislunych regionech opravdu zavest valecny stav a celostatne nastolit pravne-politicke konsekvence, anebo to bude (opet) kockopes? Stejny dotaz smeroval i na totalni mobilizaci vojenskeho prumyslu, zvladne splnit pozadavky (prejit na 3 smeny 24/365, v pripade problemu zestatneni)?
   https://m.vk.com/id283238578?from=post
   Skripnik tam ma hodne fotek, ceho vseho se jim nedostava a co dostavaji darem. Treba propanbutanove bomby- jsem zvedav, co ted provede vojensky prumysl a k nemu prisati oligarchove a drobnejsi parazitni struktury.

   1. Nevím, jestli se všeobecně ví – Skripnik, kterému říkají Prapor, je ten člověk, který tenkrát vzal z trosek letadla toho medvídka a u toho se několikrát pokřižoval. Naše propaganda z toho vystříhla to křižování a tvrdila, že tam šel vykrádat osobní věci.
    Prapor je jeden z těch 50 původních.

 7. Jako dlouhodobý kritik Hradního Kašpara, musím konstatovat, že moje „já jsem vám to říkal“ mi hořkne na jazyku a neříkám to nijak rád. Nicméně, říkal jsem to.
  Těší mě dnešní nálet trollů , zejména slovenské posily. Znamená to dvě věci- Kartousovi docházejí čeští trollové a za druhé americkým švábům je stále zřejmější stoupající význam Kydů. Dobrá práce Vidláku, Alefe dámy a pánové.

  1. Zatím je to jen částeční mobilizace,jestli se USA-Ukrajina nevzpamatují a budou tlačit dál na rozšíření války,může přijít další mobilizace v Rusku.Skutečně už jde o bytí Ruska,bohužel i o bytí USA,ale jen hospodářského hlediska.Kdyby USA nedrancovali většinu států světa,jsou na tom hodně špatně.
   Doporučuji volit nové tváře,jak na komunálu,tak i senátoři,ať se připravují na změny nové kádre.

   1. Blbé je, že Spojené státy mohou žít ještě nějaký čas z podstaty. Nakradeno mají do foroty.
    Naopak Rusko se ještě pořád sbírá z toho strrašného prooseru za Jelcina. A to bude ještě nějakou dobu trvat.

    1. Nakradeno sice mají, ale ta jejich režie musí být strašná … cca 800 základen po světě, 12 letadlových lodí … že prachy docházejí svědčí to, že je v provozu jen 6 …

      1. Přesně tak. Hlavně Poláci už dopředu nabízejí velké benefity za zřízení základny NATO.
       A myslím že i my válčíme v cizokrajných zemích na naše náklady. A ještě vrníme blahem, že nás velký kucí vzali do party. 🤮

    2. Helanov.
     Nakradeno maji soukromé osoby,banky,korporace,ale stát je chudák. To kdyby zabavili pro stát, tak jako stát USA jsou ve velkém plusu.

    3. Klíčové jsou zdroje. Spojené státy mají zdroje. Dovážejí ropu aby svoji strategicky šetřily. Rusko má zdroje. Jen EU má hovno. Norsko.. není členem EU.

   2. Jak volit do komunálu, a koho, když jeden má za priorit Garážovací panelák a druhy zábavu pro mladý… když jsem dneska četla priority kandydátů na žbrlení mezi šaliánama, nestačila jsem se divit.. IQ tykve je ještě moc..

  2. Nene, mně žádná chvála v tomto bodě nenáleží. – Lidi si s ním tak hezky povídají! Nikdo – alespoň tady na webu – nedělá nic, co dělat nechce; přece ho nebudu mazat, když v tom tolik návštěvníků nachází potěšení.

 8. OT – aktualitka z Bruslogradu

  Nemám čas prohlížet diskuzi, proto omluvte případné zdvojení či opáčko.

  V Bruslogradu je nějaká dost velká demonstrace.
  Když o tom žvaní v Rádyjožurnálu, musí tam být docela dobrý čurbes.

   1. Kdyz je na Rudem namesti 25 lidi, tak to prenasi vsechny demokraticke televize.
    Par tisic lidi v Beuselu nikoho nezajma.
    Jo, a zapomel jsem rict, ze v Rusku je cenzura.

   1. Paroubek je schopný. Převyšuje většinu podprůměrné inteligentních politiků.
    A na rozdíl od nich nejde proti lidem. Což je asi štve nejvíce.
    Vedle něj se asi cítí fakt blbě.

    Proto ho mainstream zničil.

 9. D-Fens: Postavme si pořádný Senát
  https://dfens-cz.com/postavme-si-poradny-senat/
  „…Podstatou problému je, že máme aktivistickou a extrémistickou vládu, která je pod kontrolou světového ekonomického fóra, a tenhle krajně nebezpečný spolek má ve sněmovně většinu, navíc většinu složenou z velmi disciplinovaných hlasovacích robotů. Ani frapantní korupční skandály neotřásly jednotou tohoto tělesa, svědomitě plní domácí úkoly, násilím tlačí svoji agendu (viz například novela pandemického zákona z letošního února) a nenechají se vykolejit. Senát, toho otloukánka zákonodárného procesu, budeme v blízké budoucnosti potřebovat, protože je může zastavit nebo alespoň přibrzdit. Významnou pravomocí senátorů je například podávat stížnosti k Ústavnímu soudu podle č. 88 Ústavy, což se spolehlivě nikdy nestane, pokud budou provázáni s vládními strukturami. „Napumpovat“ do senátu nesystémové prvky je tak „must“…“

 10. Shodit režim, který vytváří bohaté a chudé, na který si vesměs lidi zvykli, nepůjde odvolením krásnějších gsichtíků. Někteří se zajíkají tím aby náhodou nespadli do bídy a že to by bylo aby se lidem třepaly zimou ovárky, že by to tak nenechali. Ale nechali. Dyk to, že nechodí kolem teho milionu chudáků, keří raději moc nevylézají mezi ně, neznamená, že sou pod jejich rozlišovací schopností. Nechtějí je vidět.

  Prostě zabíjačka lidí ekonomickými nástroji jede na plné obrátky. Ti, co se eště dnes vozí v drahých autech a bavěj se vo tem, že mají 30 nebo 50 tisíc na výplatu jsou gdo jako. Hodní lídé? nebo jak to je?
  To jsou ti uvědomělí, zásluhoví prorežimní za-městnanci nebo budoucí byrokraté , ouřadové co budou razítkovat další zákazy, příkazy a nařízení? Tak jak je to?

  Co teda má být výměnou za tento zločinecký režim?

 11. Dám sem svoji teorii ohledně plánovaných referend na Ukrajině. Je to vlastně pokus, jak s Ruskem vycouvat z války. Referenda budou pozitivní a regiony budou připojeny k Rusku. Mezinárodně však absolutně nebudou uznané. Bude pokračovat zpětné dobývání (na Rusku) Luganské a Doněcké oblasti. No a když už je legitimní dobývat území Ruska, tak s Krymem to vlastně není žádný rozdíl, taky je to území Ruska, dříve ukrajinské , stejně jako Doněck a Lugansk. Tedy je dovoleno Krym znovu na Rusku dobýt. Rusové to tedy zkousnou. Připojením Luganska a Doněcka k Rusku dojde tedy de facto k poklesnutí statusu a významu Krymu. Nebude tedy nepředstavitelné a nepřekročitelné Krym dobýt, a Rusko se tak vyváže z celé ukrajinské války.

   1. Já se domnívám, že Rusové klidně půjdou na hranu a odpálí nějakou tu jadernou raketu. Třeba na Kyjev. Oba národy, Rusové a Ukrajinci jsou stejně už natolik znepřátelení na několik generací, že už se nejedná o bratrské národy, ale smrtelné nepřátele chocholů a moskalů. A odlidštěného nepřítele už není tak těžké zabít, že? Vždyť je to nepřítel. USA to zkousnou, collateral damage. Bude jen trochu povyku a jaderná Ukrajina.

    1. Podle OSN za 8 měsíců konfliktu na Ukrjainé zemřelo méně civilistů, než za první dva měsíce invaze do Iráku.

        1. Až na vyjímky mluví skoro všichni Ukrajinci rusky stejně jako ukrajinsky. I v nejzápadnějších částech Ukrajiny.
         Poměrně dost dětí, které máme ve škole, dokonce uvádí, že ukrajinsky se naučily až ve školce, protože doma se mluví rusky.

         1. Zaujímavé.

          Ono v bývalé Haliči a na Volyni fakt mluví většinově doma ukrajinsky, protože k modernímu Rusku nikdy nepatřili, pouze po II. Světové k ukrajinské USSR. A ukrajinština tam vznikla. Je to, jak někteří říkají, směs ruštiny a polštiny. Ale západně od Kyjeva, v Žitomírské oblasti, je ruština dodnes většinově zastoupena. Byť je potírána. Banderovské bojůvky mlátily lidi na ulici (ještě na začátku války, nevím, jak teď), když řekli slovo paljanica, se špatným přízvukem.

          V Kyjevě se prý mluvilo výhradně rusky.

    2. Gerde, máte patrně na mysli Rusy a echt Ukrajince. Ale na Ukrajině žije a je doma několik milionů Rusů, kteří mají k Ukrajině neutrální nebo negativní vztah. Stačí se podívat na počty uprchlíků do EU a těch „odvlečených“ do Ruska. V Rusku je jich asi 1,3 milionu, ovšem podle českého tisku jich je nejvíc v Polsku, 1,2 milionu.

     1. do ruska již emigrovalo 2,5mil, do polska asi 1mil, k nám 400tis a na slovensko cca 80tis, porovnejte to s počtem obyvatel hostitelské země a ze západních zemí těžce vedeme

    3. Není třeba. Stačí zastavit plyn, ropu, zničit rozvodny, trafostanice, elektrárny.
     Pravděpodobně to tak bude. Jen otázka rozsahu.

   2. ale turek si na něj dělá nárok… protože …..
    jako jinde na západě – většina si myslí že je lepší než dávní předkové

  1. Jako Rusko je prohlásí za svou součást, aby je následně nechalo bez problémů dobýt Ukrajinou? A mobilizaci vyhlásili proto, aby se na to dívali?

   1. Problém je, že na UA vznikl nějaký režim. Ten se k moci dostal protiprávně a násilnou cestou. Má bojovnou, rasovou ideologii. Už v jejím začátku je nezbytnost etnického vyčištění území. Je naprosto nesmiřitelný k jinakosti, o jiných národech nebo názorech, nemluvě.

    USA ho tam, za svoje peníze, znovu reinkarnovaly, protože bojovnou ideologii banderismu použijí proti svému protivníkovi stejně, jako používají na své protivníky, bojový islám. Obyvatele, co bude ihned, po řáckém ideovém zdůvodnění, jít bojovat, ve skutečnosti za zájmy finančních skupin USA.
    Existuje nepsaná dohoda My dostaneme zdroje a vy území, které můžete od ostatních vyčistit. Za zdroje se budeme dívat stranou.

    No a tohle na UA vzniklo.
    Dle Rand Corporation, to USA plánovaly. Přesně jako jinde. Dodané zbraně, bereme zisk. Vy bojujte a dostanete oplátkou území, které vám, lidská práva nepráva, dovolíme vyčistit od původních obyvatel.

    Myslím, že Rusko do konce mělo naději, že se to na UA nějak samovolně zlepší. Ale nic takového. Ty roky od Majdanu, režim jen přitvrzuje. Ještě více krouhá svobodu slova a přesvědčení. Ještě více bezpráví proto jinak smýšlejícím. Ještě víc zákazu jiných jazyků. Ještě více ideových a národních čistek. Ještě před únorem Zelenský zakázal nezávislé TV a jiné politické strany. Neustále zbrojí, ačkoliv bída (v ruku ruce s režimem) vyhnala 12 mega obyvatel ze země.

    Ještě před únorem tam USáci zbudovali vojenské biologické laboratoře. Ještě před ním, chtěl Zelenský získat jaderné zbraně.

    Režim obyvatelstvu nenabízí nic. Jenom nepřítele a odžití si vlastní agrese. Což je rozkoš. Při kultu rasové čistoty, hrdinů a smrti.
    A má kontrolu pevně v ruce.

    Může se stát, že při fanatismu a bojovné ideologii, nabízené a vnucené režimem, už od nejmenších dětí, mohou bojovat do konce se zničeným zbytkem státu za zády, jako v závěru II. světové, jako Němci.

    Pokud jim budou USA dodávat zbraně a to, že budou, vždyť musí oslabit Rusko, mohou to vydržet dlouho. Něco jako Izrael X Arabové. Taky se tam furt střílí…

    Myslím, že Rusko energie nakonec vypne. Bez energie zbraň nevyrobíš. A nejen zbraň. Myslím, že čekali na podzim.
    Bez energií se nedá, ani dnes, efektivně bojovat. Proto se to v zimě rozhodne.

    No a v Evropě nastane Armagedon. Deindustrializace a klesneme na úroveň, dnes rozvojových, zemí. Protože USA mají pod palcem i pohlaváry EU. Vládnoucí třída, aby se udržela, za podpory USA, pak zavede obdobu UA režimu. S věčným nepřítelem a Velkým Bratrem.

    Tohle nebude mít dobré řešení.
    Aspoň ne pro nás…

      1. tak napr. hned prvy odstavec:
       „Problém je, že na UA vznikl nějaký režim. Ten se k moci dostal protiprávně a násilnou cestou. Má bojovnou, rasovou ideologii. Už v jejím začátku je nezbytnost etnického vyčištění území. Je naprosto nesmiřitelný k jinakosti, o jiných národech nebo názorech, nemluvě.“
       od 2014 boli na Ukrajine dvoje slobodne parlamentne volby a dvoje prezidentske. kolko nacistov skoncilo v parlamente? kolko slobodnych volieb bolo v tom istom case v rusku?

       potom napr. toto “ Ty roky od Majdanu, režim jen přitvrzuje. Ještě více krouhá svobodu slova a přesvědčení. Ještě více bezpráví proto jinak smýšlejícím. Ještě víc zákazu jiných jazyků. Ještě více ideových a národních čistek. Ještě před únorem Zelenský zakázal nezávislé TV a jiné politické strany. Neustále zbrojí, ačkoliv bída (v ruku ruce s režimem) vyhnala 12 mega obyvatel ze země.“
       to opisuje diskuter skor rusko, nie? kolko nezavislych medii funguje v rusku? kolko kritikov z radov oligarchov vypadlo z okna? kolko opozicnych politikov skoncilo v lepsom pripade v base, v horsom boli zavrazdeni?

       toto „Režim obyvatelstvu nenabízí nic. Jenom nepřítele a odžití si vlastní agrese. Což je rozkoš. Při kultu rasové čistoty, hrdinů a smrti.
       A má kontrolu pevně v ruce.“
       tiez skor opisuje realitu v rusku ako na ukrajine.

       „Může se stát, že při fanatismu a bojovné ideologii, nabízené a vnucené režimem, už od nejmenších dětí, mohou bojovat do konce se zničeným zbytkem státu za zády, jako v závěru II. světové, jako Němci.“
       tuto autor nepochopil, ze Ukrajinci brania svoju vlast. Oni vojnu nerozputali. Porovnanie s nemeckom ani nie je na mieste.

       „Ještě před únorem tam USáci zbudovali vojenské biologické laboratoře. Ještě před ním, chtěl Zelenský získat jaderné zbraně.“
       ake vojenske biolaboratoria? a kde su teda? mali tam uplne rovnake biolaboratoria ako hocikde inde v europe. rusi by sa urcite poponahlali s fotografiami alebo videodokumentaciou, keby tam naozaj take boli. A nechod na mna zase s Nulandovou, ta nepovedala nic o VOJENSKYCH biolaboratoriach.
       Zelenskeho administrativa sa vyjadrila, ze ak NATO a nikto iny nie je schopny garantovat bezpecnost Ukrajiny, tak Ukrajina sa musi prezbrojit a nevylucila ani jadrove zbrane ako odstrasujuci faktor. Silne reci. Neviem ako by sa k nim chceli dostat alebo ich vyrobit…

       ale ma to vobec zmysel tu o tom diskutovat? neviem kam ta diskusia vobec mieri? Mam pocit, ze vacsina by tu bola najradsej, keby sa Ukrajinci vzdali a Rusi sa zase kamosili s Europou aby sme tu nepomrzli. A kam sa vyberie Rusko – ochranca svetoveho mieru – nabuduce? A preto si tu pre seba ospravedlnuju pocinanie Ruska, aby z toho nejako Rusko mohlo este vycuvat.
       Na Ukrajine nie je nic z toho, co Putin a jeho propagandisticka masina narozpravala. Akurat ta nenavist voci Rusku je tam teraz este vacsia ako bola aj za banderovcov.

       1. Umíte ukrajinsky aspoň abyste rozuměl? Sledoval jste debaty po roce 2014 v Hromadné nebo na jiných kanálech?
        Projevy lidí z Pravého sektoru, Azova atd?

       2. Slovenský separáte…

        Vysvětlím vám to na vašem příkladu. Kdyby v r.´92 na Slovač začly jezdit české úderky, občas by někoho ztloukly, kdo by cosi mlel o DVOU židličkách v eulamentu, polili barvou nebo rovnou zabili, co vy na to ? Případ Buzina a dalších X lidí na Ukrajině. Potom bychom my, v ČR narukovali, raketami rozsříleli Bratislavu, udělali z ní Doněck, z letiště R.Štefánika oraniště dle mustru opět doněckého, téměř nově postaveného letiště, Košice, Zvolen do podoby Luhansku. Zároveň bychom zakázali slovenštinu a přikázali pěkně mluvit česky na všech úrovních, možná bačové z jedné salaše do druhé by snad mohli, někdy, vyjímečně tu slovenštinu…Neb je to řeč odporných separatistů. Samozřejmě okamžitě trestní stíhání hlavounů od SNS a HZDS. Když ne za onen separatismus, tak alespoň nějaké vylhané kauzičky. Bez diskuse je okamžité zrušení jakýchkoliv politických stran, které by se jen zmínily o samostatnosti. A někde u Košic postavit pořádně velkou vojenskou základnu, která by bděla, aby už žádný slovenský separát nenarušoval jednotu československé hranice.
        Líbí se vám můj scénář, Kartouzův pedere ?

        (Omlouvám se Bosorečce, Vlastimilovi a dalším fajn lidem zde, kteří jsou ze Slovenska, za mé obhroublé stereotypy, chtěl jsem jen odzrcadlit výrazivo ukrajinských banderovců vůči ruskojazyčným do naší mluvy)

        1. Sice ste mi neodpovedali, ale podme s tym vasim scenarom dalej. Takze teraz by do tej rozstrielanej represivnej krajiny vtrhli od vychodu nasi bratia slovania (ti dobri vychodni, nie ti zli zapadni) rusi a prisli nas oslobodit. A tiez by sme ich vitali tak chladne ako ukrajinci? Tiez by sme tak nadsene vstupovali do ich armady aby sme si oslobodili krajinu od tych zlych cechov ako ukrajinci? Tiez by sme sa nechali dobrovolne na silu odvazatbdo slobodneho ra demokratickeho ruska ako ukrajinci? Preco ich tam teda nikto nevita? Preco ziadne nadsenie pre osloboditelov? Skuste to domysliet.

     1. Za takhle krátký slaboduchý příspěvek vás nepochválí a asi nebudou ani peníze. Měl byste na sobě pořádně zapracovat!

       1. Aby čtenář mohl hodnotit příspěvek v diskusi, není nezbytné, aby do ní jakkoli přispěl.

        Tím, že tady zveřejníte jakýkoli text (článek nebo příspěvek do diskuse), vybízíte čtenáře, aby se k němu, uzná-li to za vhodné, vyjádřil. – O úrovni/stylu/vhledu a jiných parametrech kritikova vstupu jistě lze polemizovat, ale o jeho právu tak činit – nikoli.

    1. Ok, ok, tak tahle úvaha nevyšla. Ale není to rizikové anektovat území? Vždy to může posloužit jako snadná záminka pro nepřítele. A pokud je nepřítel šikovný v propagandě, tím hůř.

   2. To je skutečně otázka, zejména po zkušenostech z Kupjanska, že?
    (nepočítám už Oděsu, Charkov, Slavjansk a Mariupol z roku 2014 a Buču + příhraničí na jaře a příhraničí po tom Izjumském debaklu).
    Nějak si nedovedu představit, že by takhle „geniální krok “ provedli v Chersonu nebo Kachovce. Jistě by to tady na Kdyech zase vysvětlili jako největší fikanost, co prospěje Rusku, ale já si myslím, že by to asi už znamenalo předzvěst porážky. Protože takový osvoboditel je pak horší než nepřítel. Tohle už si nemůžou dovolit (což neznamená, že se to nemůže stát).

    Holt uvidíme, už jsme těch absurdit viděli a slyšeli dost.

  2. Konkrétně pro kdkl/13:00

   Pro příklad není potřeba chodit daleko. Na „přirozené právo národů na sebeurčení“ se odkazovala i Slovenská národní rada v Deklaraci o svrchovanosti Slovenska v roce 1992.

   Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky ze dne 17. 7. 1992 Národná rada Slovenskej republiky [online; cit. 17. 9. 2019].

   V souladu s čl. 1 odst. 2 Charty patří totiž mezi cíle organizace „rozvíjeti mezi národy přátelské vztahy, založené na úctě k zásadě rovnoprávnosti a sebeurčení národů, a činiti jiná vhodná opatření na posílení světového míru“.

   Z níže předloženého výkladu právních principů vyplývá, že tyto principy vyvěrají bezprostředně z přirozeného práva.

   Poradní posudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 16. 10. 1975. Western Sahara, odst. 59.

   SIMMA, Bruno a kol. (eds). The Charter of the United Nations. A Commentary. 3. vydání. Oxford University Press, 2012, s. 317.

   Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Český překlad převzat z: KUKLÍK, Jan; SELTENREICH, Radim. Dějiny angloamerického práva, 2. vyd. Praha: Leges, 2011, s. 490–494.

   Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou. 16. 10. 1918. Převzato z: GRONSKÝ, Ján. Komentované dokumenty k ústavním dějinám Československa. I. Díl, 1914-1945. Praha: Karolinum, 2005, s. 35-37.

   MACDERMOT, Niall (ed). International Commission of Jurist Review. 1972, č. 8, s. 43.

   CASSESE, Antonio. Self-Determination of Peoples: A Legal Reappraisal. 1 ed. New York: Cambridge University Press, 1995, s. 11.

   Tamtéž, s. 13.

   SIMMA, s. 317-318.

   CASSESE, s. 18.

   Address of the President of the United States Woodrow Wilson: delivered at a joint session of the two houses of Congress, Washington, January 8, 1918. U. S. Office of the Historian [online; citováno 17. 6. 2019].

   Deklarace práv národů Ruska ze dne 2. 11. 1917. Z:DANIELS, Robert V. A Documentary History of Communism in Russia: From Lenin to Gorbachev. Upne, 2011. TOMBA, Massimiliano. Constellations: An International Journal of Critical & Democratic Theory. 2017, roč. 24, č. 4, s. 510.

   CASSESE, s. 24-26.

   Pakt společnosti národů, čl. 22.

   DUNOFF, Jeffrey L.; RATNER, Steven R.; WIPPMAN, David. International Law, Norms, Actors, Process. A Problem-Oriented Approach. 2. vyd. Aspen Publishers, 1996, s. 118.

   Poradní posudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 21. 6. 1971. The Legal Consequences for States of the Continued Presence of South Africa in Namibia (South West Africa) notwithstanding Security Council Resolution 276 (1970), odst. 53.[17]

   Srov. např. WREDE, R. A. The Aaland Islands: Finland’s Case Against Sweden, Advocate of Peace through Justice. 1920, roč. 82, č. 9/10, s. 313-314.[18]

   Viz např. Mírová smlouva mezi mocnostmi spojenými i sdruženými a Rakouskem podepsaná v Saint-Germain-en-Leye dne 10. 9. 1919, čl. 57.

   SIMMA, s. 318.

   CASSESE, s. 18.

   Tamtéž, s. 22, srov. ale BATISTICH, Marija. The Right to Self-Determination and International Law. Auckland University Law Review. 1995, roč. 7, č. 4, s. 1013 a násl.

   CASSESE, s. 22.

   Papers Relating to the Foreign Relations of the United States, The Lansing Papers, 1914–1920, Volume II, s. 139-140. U. S. Office of the Historian [online; cit. 17. 9. 2019].

   GILMAN, Sander L.; RABINBACH, Anson. The Third Reich Sourcebook. Weimar and Now: German Cultural Criticism. Berkeley: University of California Press, 2013, s. 12.

   COLLINS, John A. Self-Determination in International Law: The Palestinians, Case Western Reserve Journal of International Law. 1980, roč. 12, č. 1, s. 141.

   The Åland Islands Solution. A precedent for successful international disputes settlement. Remarks by Ms. Patricia O’Brien, Under-Secretary-General for Legal Affairs, The Legal Counsel Tuesday, 17 January 2012. United Nations [online; cit. 17. 9. 2019].

   Report of the International Committee of Jurists entrusted by the Council of the League of Nations with the task of giving an advisory opinion upon the legal aspects of the Aaland Islands question. Říjen 1920. International Law Student Association [online; cit. 17. 9. 2019].

   Šlo by v tu chvíli o tzv. remedial secession. Koncept, který dodnes budí vášně.

   Report of the International Committee of Jurists entrusted by the Council of the League of Nations with the task of giving an advisory opinion upon the legal aspects of the Aaland Islands question. Říjen 1920. International Law Student Association [online; cit. 17. 6. 2019].

   Report presented to the Council of the League of Nations by the Commission of Rapporteurs. International Law Student Association [online; cit. 17. 9. 2019].

   Tamtéž, s. 4.

   Rozsudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 18. 7. 1968. South West Africa Cases (Ethiopia v. S. Afr.; Liberia v. S. Afr.). Dissenting opinion of Judge Tanaka.

   Rozsudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 27. 6. 1986. Military and Paramilitary activities in and against Nicaragua (Nicaragua v. United States of America, odst. 176.

   ŠPANĚLSKO. Constitución española. Aprobada por Las Cortes en sesiones plenarias del Congreso de los Diputados y del Senado celebradas el 31 de octubre de 1978. Ratificada por el pueblo español en referéndum de 6 de diciembre de 1978. Sancionada por S. M. el Rey ante Las Cortes el 27 de diciembre de 1978, čl. 3.

   Decision of the Council of the League of Nations on the Åland Islands Including Sweden’s Protest. Fourteenth Meeting of the Council, 24. 6. 1921. League of Nations Official Journal [online; cit. 17. 6. 2019].

   Srov. čtvrtou periodickou zprávu Finska (Mezinárodní pakt o občanských a politických právech), 10. 8. 1995, odst. 7. UN doc. CCPR/C/95/Add.6.

   Srov. poradní posudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 16. 10. 1975. Western Sahara.

   Toto postavení bylo v podstatě jen potvrzeno Atlantickou chartou, tedy společným prohlášením Franklina D. Roosevelta a Winstona Churchilla v průběhu druhé světové války, jímž definovali společné principy národní politiky svých zemí. V tomto prohlášení sice není slovo sebeurčení použito, jeho druhý a třetí bod nicméně princip sebeurčení, resp. některé jeho prvky, reflektují. Dle jeho druhého bodu si autoři prohlášení nepřejí žádné teritoriální změny, které nebudou vůlí národů, kterých se týkají, a podle bodu třetího respektují právo každého národu zvolit si formu vlády. Yearbook of the United Nations 1946-1947. United Nations Publications, s. 2.

   Poradní posudek Mezinárodního soudního dvora ze dne 21. 6. 1971. Legal Consequences for States of the Continued Presence of South Africa in Namibia (South West Africa) notwithstanding Security Council Resolution 276 (1970), odst. 52.

   Deklarace o právech původního obyvatelstva přijatá rezolucí Valného shromáždění č. 61/295 ze dne 13. 12. 2007. Rezoluce Valného shromáždění není závazná, ale vzhledem ke všeobecné podpoře, které se předmětné deklaraci dostává, ji lze považovat za významný příspěvek k vývoji obyčejového práva.

    1. Joe Sixpack či Average Jane se to může nelíbit, ale to je tak všechno. S fakty nic nenadělám, v názorech se mohu mýlit, ale rozhodně si je ponechám. Leda by mě někdo přesvědčil, že má „lepší“.

   1. Nemám čas zjišťovat, jak bylo vybráno. Už to nečtu. Možná je to tak míněno. Aby to nikdo nečetl.
    Můžu jenom říct, že ty výčty mě ničí stejně jako výčty sestřelených letadel a vrtulníků, které v ruské TV dává k dobru mluvčí „minobarony“. I přes obrazovku cítím jeho Pitralon.

 12. Kopiruju off topic z AK od Jurije Podoljaka:
  Co Rusko ukázalo svým záměrem anektovat čtyři ukrajinské regiony? Že jsou všechny karty na stole. Rusko půjde až do konce s mimořádnou vůlí a odhodláním.

  Už nebudou žádné minské dohody, podrazy a další diplomatické kecy, Rusko nehodlá ustupovat.

  Dříve USA a s nimi spojený kolektivní Západ vnímaly Rusko jako zemi třetího řádu, na které se z pozici „pána“ dívá svrchu, což vytvořilo genezi neřešitelné rusko-americké krize, která vedla k vzniku SVO.

  Koneckonců jedním z hlavních problémů bylo, že USA v zásadě nijak nevnímaly pozici Ruska a považovaly ho za politickou nevýraznou entitu, která věčně ustupuje a bojí se ukázat svůj bestiální škleb. Vzpomínáme si na všechny ty nekonečné obavy ruského ministerstva zahraničí, po nichž nenásledovaly žádné konkrétní kroky, což USA nepochybně rozladilo.

  To následně vyvolalo porušování ruských národních zájmů ve všech oblastech a formách – od geopolitických zájmů v postsovětském prostoru až po domácí záležitosti (ekonomické, vládní a volební otázky).

  USA se dostaly příliš blízko a překročily červenou linii „zóny tolerance“, když už nebylo možné předstírat, že se nic neděje.

  Rusko-ukrajinský konflikt je z velké části vyprovokován USA kvůli jejich systematickému zneužívání ruské suverenity a záměrnému nerespektování ruských zájmů, což je jedna z hlavních příčin konfliktu.

  Takové ruské odhodlání vytváří novou konfiguraci vztahů mezi Ruskem a Západem, kde Rusko získává subjektivitu a je schopno utvářet agendu na geopolitické scéně.

  To je důležitý rozdíl. Dříve Rusko reagovalo na podněty, které formovaly USA, nyní samo vytváří spouštěče a přechody, při nichž jsou USA již nuceny se přizpůsobovat a reagovat. To je svrchovanost ve své nejčistší podobě!
  USA respektují pouze sílu a jakákoli komunikace s USA může probíhat pouze z pozice síly. Partnerství zásadně nechápou a neuznávají.

  V tomto smyslu začalo Rusko hrát podle pravidel, podle kterých hrají i USA. Ano, je to tvrdé, bolestivé a do jisté míry nespravedlivé vůči Ukrajině (Rusko se vydalo cestou, kterou samo 30 let kritizovalo), ale tento démon byl vypěstován USA jako „protiruský“ projekt.

  Co ještě rozhodnutí o uznání regionů znamená?

  ▫️ Pro armádu a všechny, kdo jsou spojeni s SVO, je to formalizace cílů. Demotivace mnoha armád je způsobena tím, že neexistovaly jasné, dobře definované cíle. Takže armáda obsadí vesnice a města a co pak? Obchod se Spojenými státy a Ukrajinou, další neudržitelná istanbulská dohoda a ujednání, demarkační linie a opět pozastavený status? Proč riskovat životy?

  Tyto záměry zužují manévrovací prostor pro ústup, což by mělo podpořit a motivovat bojující.

  Za druhé by měla podpořit ty, kteří na Ukrajině důvěřují Rusku v rámci koncepce „neopouštíme své“. Kolik lidí skutečně podporuje Rusko na Ukrajině, pokud vyloučíme faktory válečného stavu a obléhání? Dobrá otázka je něco, co je třeba teprve posoudit (pokud vyloučíme faktor tlaku z obou stran).

  ▫️ Zatřetí by měla ospravedlnit investice, které Rusko na okupovaných územích provádí, a obnovit infrastrukturu.

  Tato zpráva tedy není určena pro Ukrajinu. Tato zpráva je určena jedinému adresátovi, na kterém záleží – Spojeným státům.

  1. Předpokládám, že AK znamená aktualnikonflikty.cz

   Můžu poprosit link na konkrétní diskusi? Dlouhodobě pročítám subfórum „Východní Evropa“, ale na toto jsem nenarazil.

   Děkuji

  2. Souhlasím, ale pořád tam nevidím tu formalizaci cílů. Argumentem bylo, že potřebují chránit dlouhou frontu a hranici, pokud se nepletu. To je pořád příliš obecné.

   Otázka také zní, co může západ na Ukrajinu poslat, co ještě neposlal. Jaderné zbraně? Rakety s dlouhým doletem? Tomahavky? Více žoldáků?

   V každém případě pro civilní obyvatelstvo je to průšvih.

   A ještě by mě zajímalo, zda Rusko zastaví přeprodej hliníku, a kde čeho na západ. Teď to postavili již hodně ostře jako střet NATO vs. Rusko skrze válku v zastoupení.

  1. Na nás toho moc nezáleží, takže je jedno, na co se kdo těší. Ono úplně stačí, když je někdo schopen aspoň přiměřeně sledovat realitu a být schopen správně interpretovat a třeba i předvídat.
   Na něčem jako je Ukrajina se dá taková věc testovat, aby člověk věděl, jak to asi funguje v hlavách lidí a co může od takových lidí očekávat když se bude jednat o věci, do kterých on moc nevidí.
   Třeba jak riskantní by bylo se s takovými lidmi organizovat a jaké signály by dávali, kdyby to celé šlo do řiti.

    1. Myslíte, jestli jsem si jistý? Nejsem.
     Ale minimálně by interpretace měly být v souladu s logikou, přírodou, nějak zapadat do zbytku, který se osvědčil.
     Asi je taky důležitým faktorem dlouhodobost a nějaká křížové ověřování.

     1. Co byste třeba vyvodil ze skutečnosti, že Rusko opouštějí odborníci (brain drain) a mladí lidé? Pokud je to pravda. A pokud je to na významné úrovni. Něco z toho pravda bude, ne? Jak může přežít země, odkud odchází specialisté a mladí lidé?

       1. Nevím, možná je to jen nafouknuté. Ale prý IT specialisté, nevím kde je chtějí. Mladí lidé také někteří odcházejí. A teď ještě lidé kvůli mobilizaci.

        Ale jsou prostě skupiny lidí, které jsou citlivé na společenské klima a požadují „liberální“ ovzduší. Otázka tedy je, nakolik si Rusko může dovolit je ztrácet.

        1. Slysel jse uz, ze Cesko opousteji odbornici na IT?
         Uz mnoho let.
         A pak taky lekari.
         A pak taky sestry.
         A pak taky zednici.

         Zeptejte se Kelichbara, proc odesel pred mnoha lety do Nemecka. Do Cech se mu zpatky nechce, ale Cechum obcas neco rad proda.

         Ostatne ja jsem rovnez pred lety z Cech odesel a ted se opravdu vracet nechci.
         Dnes jsem do Cech telefonoval, a mnohokrat jenom musel rici „to jste se tam uplne zblaznili“?

         Ale verte mi, kvuli „liberalnimu ovzdusi“ ani mobilizaci jsem neodchazel 🙂

          1. Nevim, ktery Kelichabar je vas kamarad, ale ja jsem psal o Martinu Kelichbarovi.
           Naposledy, kdyz jsem od nej neco cetl, tak tam popisoval situaci v Nemecku, kde uz mnoho let zije.
           Pokud se mezitim vratil do Cech, tak se timto omlouvam.

         1. Já ale skoro denně vidím něco úplně jiného, jenom ne ty vzdělané, anebo aspoň velice pracovité ukravínce.
          Někteří jsou tak převzdělaní, že je problém se s nimi domluvit rusky. Podle nedávno odpromované holčinky, která ukravínsky umí (byla tam 2016-2017) je to údajně proto, že prý nechtějí mluvit jazykem okupanta.
          Několik z nich -při pátrání po důvodu vysokých účtů za pevné linky a po obdržení výpisu hovorů- bylo následně přistiženo, jak s půlhodinovým využitím české pevné linky, komunikují s domovinou – rusky.
          Také si nešlo nevšimnout, že tu „pracují“ mezi ženami i mladí chlapci okolo 35 let, téměř atletických figur, nic zbídačeného válkou.
          Bylo mi řečeno, že pasy mají asi pravé, ale nikdo z nich s sebou nemá vůbec žádné potvrzení o vzdělání či profesi, nic. Jak naprostá většina těch žen, tak i ti chlapci. Proto pracují na poměrně podřadných pozicích, kde si stěžují na nízký místní plat a podle toho potom ta práce vypadá.
          Tak by mě tedy zajímalo, co mohla tato sorta lidí dělat v domovině – když se do ciziny vypraví jen s pasem, telefonem a pár věcmi – ženy prý mají fotky dětí, pokud jsou jejich.
          Při těch počtech, které tady jsou (po únoru neofiko půl miliónu, už před ním okolo čtvrt mega) to vůbec nevidím dobře.
          Nikdo z nich se prý už nemíní vrátit, většina z nich to řekla, pokud se už povedlo s nimi navázat nějaký kontakt. Drží se v houfech a s našimi lidmi komunikují, jen když nutně musí. Potíž je v tom, že jim nelze vysvětlit některé, zde už dávno běžné civilizační návyky. To bych mohl i dost upřesnit, ale nechci zavdávat příčinu k pátrání po něčí identitě.

      1. To není nic nového, neb se tak děje od dob jelcinismu.
       Za Putina se odliv zmenšil, ale nepřestal. Pořád je na tom ale Rusko lépe než např. Pobaltí, odkud uprchla skoro všechna práceschopná populace. Dokonce i z ČR odešlo od r. 1990 dvakrát víc lidí než za celou dobu „komunistické totality“.

      2. To probíhá od dob Gorbačova. Je to samozřejmě nepříjemné, když se nevracejí.
       Na druhé straně, řada z nich se vrací, někteří i rychle, protože narazí na realitu. Mnohem větší drain jede z Pobaltí a rychlá degradace školství a odbornosti proběhla a pokračuje i u nás. Jenže u nás je to plánované a otroci nějaké znalosti a kompetence nepotřebují.
       U Ruska to může být fatální.
       Na jedné straně podporují matematiku a přírodní vědy, zavedli změny zpět k normálnímu vzdělávání, ale taky pokračuje bordel a nejistota.
       Já nevím, jak ty vlivy posoudit.

  2. PREMIÉR PETR FIALA
   „Částečná mobilizace vyhlášená V.Putinem je pokusem o další eskalaci války, kterou Rusko zahájilo proti Ukrajině, a je dalším důkazem, že Rusko je jediným agresorem.“

   1. Zjevné do curricula politologie nepatři formální logika. Jestli Ruská mobilizace je důkazem, že Rusko je jediným agresorem, Ukrajinská mobilizace je důkazem čeho?

    1. Ovšem na druhou stranu, čí armáda překročila čí hranici a fakticky zahájila válku a vraždění civilistů.

     Představme si takové řešení v roce 1938.
     Říší podporovaný separatismus „Sudetských Němců, zvláštní operace Wehrmacht, referendum a vyhlášení Sudetenrepublik Deutschland, referendum o připojení k Říši. Říše legitimně brání své území před českou agresí podporovanou plutokraty a židobolševiky…

     Z mého pohledu jak anexe Krymu byl výborný skvěle zvládnutý tah, tak válka na Ukrajině je průser, a bude ještě větší. Politicky naprosto nezvládnutá akce. Psal jsem o tom předcích než šesti měsíci.

     Rusko mělo nabídnout nespokojeným ukrajinským Rusům přesídlení do Ruska, a Ukrajině a Západu dát kategorické ultimátum zahrnující okamžitou tvrdou vojenskou reakci na vstup Ukrajiny do NATO, na zřízení základny USA či na přítomnost cizích vojsk. S tím, že tyto cíle bezprostředně ohrožující bezpečnost Ruska budou zničeny bez varování ohledu na formality.

     Průběh a vývoj „zvláštní operace“, postrádající jasný cíl, měnění cílů, svědčí o politické, strategické a taktické neschopnosti vedoucí k vleklé válce s dlouhotrvajícími, po generace přetrvávajícími důsledky. Úžasný skok na špek či kouzlo nechtěného. 2:0 pro USA. Protože současně spláchnuta globálně konkurující EU a především hospodářské propojení EU a Ruska. Rusko snižuje 2:1 účelovou aliancí s Čínou. Jenže nahnání Ruska do čínské náruče může být smrtící pro celou euroamerickou civilizaci nakonec i včetně Ruska.

     Z mého pohledu, do ruské vojenské politiky se promítá vnitřní boj o moc. Tak jako například do druhé války v Iráku, boj v USA. Navíc efekt již vynaložených nákladů do špatně vedeného obchodního projektu. Byla překročena hranice možnosti vycouvání bez „ztráty tváře“. Nynější ruské vedení bojuje o všechno. I o život. Je to divoká jízda na tygru, že kterého je čím dál obtížnější až nemožné sesednout. Rusko se dostalo do velmi těžké nepředvídané pozice hrozící vnitřní nestabilitou, a zostřeným vnitřním bojem o moc. To se může velmi zle projevit navenek.

     Pokud jde o EU, především Německo s na nė napojené Česko, zde je sebevražedná idiocie příkladná. Nemusím rozebírat, nesledujeme z první řady, ale jsme součástí scény. Kompars, panští pacholci.

     Pokládám za hloupé a zhoubné navzájem se potýkat jako zmagoření fanoušci fotbalových klubů. Proto ne za Rusko, ne za Ukrajinu. Ne za kohokoli jiného a ve prospěch kohokoli jiného. Oni všichni měli možnost toto řešit jinak. Bohužel, spolu s nimi jsme se namočili. Byli jsme namočení abychom nemohli vycouvat. „Spolu chyceni, spolu pověšeni.“

     Přesto se snažme vycouvat, zabránit horšímu. Válku na Ukrajině neovlivníme. Ale můžeme se na ní přestat podílet. Můžeme se přestat podílet na Drang nach Osten. Na tom co způsobilo ruskou reakci jaká je. Jaké chceme směřování Česka? Jako chceme politiku? Proukrajinskou? Proruskou? Proněmeckou? Proamerickou ?Proeurobyrokratickou? Prooligarchickou? Ve skutečnostmi za všemi představovanými globálními blahy, všelidskými právy kohokoli a čehokoli, jen ne našimi, je to samé. Peníze a moc, moc a peníze. Blaho jedněch na úkor druhých. Ovládaných hrubou silou, ekonomickou závislostí, či zblblých médii ovládaných mediálními msgnáty ukrývajícįmi se za kašrírovanými fasádami.

     Co zkusit něco jiného? Jinou politiku. Třeba… Pročeskou. Jenže vtom případě opřenou o jiné politiky než-li ty, kteří næs dlouhodobě vedli a vedou až přivedli do nynější mizérie.

     I o tom jsou nadcházející volby. Volme pro sebe. Pro Česko.

     1. s prvymi dvoma tretinami sa da suhlasit.
      zaver je zvlastny. co znamena procesky? je Cesko sebestacne? Zije Cesko na nejakej inej planete, kde moze rozhodovat samo o sebe? alebo je Cesko sucastou toho isteho sveta ako vsetci ostatni? Bude Cesko fungovat, ked v jeho susedstve bude zurit vojna? Da sa vobec odvratit tvar a ignorovat to? A v pripade vojny alebo inej katastrofy/nestastia v Cesku, budu Cesi natolko hrdi aby odmietli akukolvek pomoc z vonku?

      Ovplyvnit tuto ale aj buduce vojny Cesko moze a malo by.

      1. Pomoc od těch, kteří katastrofu způsobili? Právě v přímém přenosu. A navíc si ji sami platíme. A nejen že platíme ale vydělávají na tom ti kteří to způsobili. Proto to způsobili.

     2. „zahrnující okamžitou tvrdou vojenskou reakci na vstup Ukrajiny do NATO“ no tak právě proto (kromě mnoha i jiných důvodů) raději putin udeřil dříve, aby bylo zřejmé že nejde o útok proti nato

      1. Tak na tvrdo. Kdyby po takovém nerespektovaném kategorickém prohlášení, bezprostředně po přijetí Ukrajiny do NATO, spadlo dvacet kilotun na Kyjev, NATO by se ani neuprdlo. Protože ti, kteří skutečně rozhodují mají co ztratit.

       Nyní je to tak, že stačí zastavit co ještě nebylo zastaveno.

       Snaha vtáhnout Ukrajinu do NATO se prodražuje. Všem vyjma USA. Jim zatím ne. Otázka co b ty lo cílem. Jestli tohle anebo toto byl jen prostředek jak rozeštvat EU a Rusko. Jenže do času. Vítězem téhle partie je Čína. Euroamerická civilizace se v důsledku své chamtivosti sama požírá.

       1. „Kdyby po takovém nerespektovaném kategorickém prohlášení, bezprostředně po přijetí Ukrajiny do NATO, spadlo dvacet kilotun na Kyjev, NATO by se ani neuprdlo“

        Tak na tyhle jelita jsem tady cekal. To je jeste horsi, nez Strelkov.

      1. Za Jelcina k tomu došlo. Havlérka Jelcina chválila kudy chodila. 😀
       Blbé jen, že v Rusku už státní zaměstnanci a penzisti neměli pomalu co žrát.
       A potom přišel zlej Putíín.

   2. S Blyštivým Péťou částečně souhlasím. Tedy kromě výroku, že „Rusko je jediným agresorem“. Není v žádném případě jediným.
    Už to trvá moc dlouho, stále umírají lidé na obou stranách. Ukrajina začíná být spálenou a zbídačeloui zemí.
    Podstatné je, abychom se do války nezapojovali. Není to naše válka, je to válka USA + satelity (EU, GB) versus Rusko. Ale to má za sebou Čínu a spoustu dalších zemí, které už mají dost poručníkování a expanze USA.
    Omočili jsme se už docela dost.

    1. Není to naše válka.
     Tu válku rozpoutali ti, kteří rozpoutali Majdan.
     V tak národnostně komplikované zemi je vrtání v historii těžký zločin. Žijí tam potomci těch, kteří vraždili s Rudými , i potomci těch, kteří vraždili s Banderovci.
     Podařilo se obyčejným Ukrajincům nakukat, že za jejich bídu může Rusko. Což je naprostá blbost. Z Ruska měli uhlovodíky za hubičku a svoje oligarchy si nedokázali zpacifikovat sami. Porošenko , Kolomojský a další nebyli Rusové.

   3. Podle prezidenta Miloše Zemana je ruská mobilizace reakcí na ukrajinský postup. Za adekvátní by považoval navýšení pomoci Ukrajině, a to nejenom ve vojenské oblasti. Stanovisko hlavy státu prezentoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

    1. Když jsme mobilizovali tak ne, to nám milostivě dovolili. Jenže použít zbraní proti nepříteli už ne. Podle dohody z Mnichova připadlo pohraničí Německu a pokud bychom tomu bránili, stali bychom se agresorem a rozpoutali bychom válku. Aby došlo k naplnění Mnichovské dohody, Francie a Anglie jako signatáři dohody by zasáhli do války jako spojenci Německa proti Československu.

     1. Četl jsem zajímavou úvahu o tom, že 2.sv.válku vlastně začalo … tadá … Polsko.
      Jak říkáte, Sudety si Německo vzalo na základě a z posvěcením Mnichova, anšlus byl vlastně taky přímo vítán Rakouskem, a „mimo zákon“ zůstala jen okupace Těšínska a části Oravy Polskem.

      psiakrewcholera!

      1. Ano, druhou světovou válku, možná nezačalo, ale zapříčinilo, právě Polsko.
       Po první světové překročili Cursonovu linii a vpadli do Kyjeva. Bolševici je vypráskali k Varšavě. Čehož se zalekla Francie a Anglie a začal Polsko vyzbrojovat a řídit jeho armádu. (Analogie se situaci dnes.)
       Polsko tak schramstlo „jen“ Halič a Volyň, které etnicky nebyly polské a měly zůstat v Rusku.

       Polsko se však Kyjeva (a Moskvy) nevzdalo. Spojence našlo v Hitlerovském Německu. Jako první stát s ním navázalo diplomatické styky obchodní styky a společně připravovali vpád do SSSR. To byl původně plán polský (!), jen na něj samotné Polsko nemělo síly. Ten se uskutečnil, ale už bez Polska. Stálo totiž v cestě a Slované nebylibpro nadlidí partneři. Což si Polsko jaksi neuvědomilo. (Analogie nynější situace, jen místo Německa jsou to USA)

       Po rozbití ČSR, nám vpadlo do zad a okupovalo Těšínsko.
       Když se ČSR snažila Němcům postavit, Poláci i Maďaři se vyjádřili, že zaútočí společně s Němci.

       Churchill nebo kdo, nazval Polsko „hyenou Evropy“…

      2. Potvrzuju, že wikipedie je pěkná hajzlovina, která se mé generaci už asi nevymstí, ale těm následujícím, mnohem mladším, těm ano.
       Manipuluje s povědomím, myšlením a smýšlením lidí. U těch nejmladších pak přímo s vědomostmi. Sestra, ještě než šla ze sedmiček a osmiček do výslužby, resp. ji ukecali aspoň na 1/4 úvazek, mnohokrát ve škole sama zaslechla pokyn o generaci mladších kantorů :
       „Kdo chce vědět víc, tak si další informace může najít na wikipedii. Umět musíte aspoň to, co jsme dneska v hodině probírali“…! Takže na to svinstvo, zvané wikipedie a s podtitulem „internetová encyklopedie“ odkazují už i kantoři – vědomě, to je hnus.
       Zdejší poznámky insiderů, o debilizaci českého školství, už tedy beru velmi vážně.
       Ti angažovaní, manipulátorští hajzlíci, kterým se bůhvíproč říká „wikipedisté“ moc dobře vědí, že lidi dnes nemají ani zdaleka tolik času číst knihy, nebo si je chodit půjčovat do knihovny.
       Některá literatura už ani není nadále dostupná. Podle místních knihovnic to proběhlo tak, že se vyřadily údajně opotřebované knihy, aniž by bylo k dispozici, nebo vůbec vyšlo novější vydání. Jako příklad uvedla jedna z nich Orwellovu Farmu zvířat.
       V naší knihovně není k dispozici už nějaká léta – a to prý měli celých pět výtisků jen tohoto titulu, bylo to vydání zkraje 90.let. 1984 ještě náhodou mají, tři výtisky, ale v jiných knihovnách podobných městeček, jako jsme my, už 1984 dávno nemají.
       Některé taky nebaví čtení papírových knih, zvláště pak ty nejmladší – ti často nechápou jak starší literární formy, tak ale hlavně požadují i na internetech všechno „v kostce“, krátce a instantně, takové 3 v 1. Už i čtení elektronických knih je prý neúměrně časově zatěžuje. Na úkor čeho? Volného času ke sportu, nebo ke šmatlání po telefonech a tabletech?
       Jenže – když se na wikipedii podíváte na některá témata/hesla, zvláště pak domácí a taková, jako je například Pražské jaro (ale ono nemusí ani jít o politiku), tak tohle zahušťování do „kostky“, vede minimálně k neuvádění, resp. podle mne k úmyslnému vynechávání, až spíše zamlčování podstatných podrobností.
       A často bez těch podrobností neobdržíte nezkreslený, ucelený obraz události, či skutečnosti.
       V případě toho Pražského jara, zrovna ti mladší, bez osobní zkušenosti a sebemenší znalosti reálií tehdejší doby, na první dobrou vůbec nepobírají, co se tenkrát vlastně dělo a proč to mělo následky, jaké mělo.
       Ale nemusí tam nutně být ani ta osobní zkušenost. Mnohem později narozeným, hlavně ale těm narozeným už blízko, nebo přímo do „svobody“, mnohdy chybí i to základní školní povědomí o tom, co to vlastně byl ten socialismus. Jaká obrovská chyba je, nazývat celou tu éru „komunismem“ atd.

       Wikipedie v jakémkoli jazyce, je nebezpečný formát. Hlavně tím, že ji lze podle potřeby editovat, aniž by o tom čtenář věděl, nebo že by byla editace viditelně zaregistrována, případně uveden důvod proč, nebo na čí příkaz/přání k editaci došlo.

       Jistě jste si všimli „nenápadných“ editací, ke kterým došlo u témat, souvisejících s RF, s ukravinou a dokonce jsou „kosmetické“ změny i v heslech „Sovětský svaz“ a „Ruská federace“.
       Z původního, velmi obsáhlého hesla „Ruská federace“, bylo 31. 1. 2021 vytvořeno heslo „Rusko“. Proč, to si jen pro sebe tuším, ale mnozí to už budou vědět nabeton…že?
       Hned ten druhý řádek, napsaný kurzívou, je výživný.
       Původně tam samozřejmě nebyl, nebyly tam ostatně ani informace o Krymu, protože do určité, poměrně nedávné doby, bylo to heslo vcelku korektní a tvářilo se maximálně objektivně.
       Jak sakra, vy hajzlíci můžete vědět, co hledám?

       Řekněme, že zrovna moje mladší dcerka, si chce vyhledat co nejpodrobnější informace o průmyslu Ruské federace. A vy na ni, hned v druhém řádku hesla, vyrukujete s tím, že „Možná hledáte: Invaze na ukravinu (2022)“.
       Proč, vy hajzlíci?
       Ona chce vědět třeba něco o tom, kolik se tam vyrábí aut, jestli tam vyrábějí i Škodovky, nebo jestli tam mají demokracii. A stejně tam nenajde ani jedno, zato jakousi vylhanou invazi, tu najde hned a před vším ostatním! Jste dacani!
       Nevím, jak přesně se téhle manipulativní technice říká – tuším podsouvání myšlenky?
       Původně se dcerka chtěla něco víc dovědět o Ruské federaci. Z hesla RF je kdovíproč už jen „Rusko“, jakoby to snad bylo nějaké další „-usko“. A přitom jde o rozlohou největší stát světa, jadernou velmoc, s dneska už téměř 150 milióny obyvatel.
       Dacani, bohužel správně spoléhají na to, že když už někdo vyhledá heslo „RF“, tak že se podívá i na tu jejich „invazi“…

       Já tomuhle manipulování říkám hajzlovina a těm, co tyhle manipulace programově dělají (prý zadarmo a ve volném čase, tak jasně) říkám stejně, jako to panu Kodetovi-Krausovi poradila Jindřiška.
       Hajzlové. Duraci.

       Omlouvám se za délku textu. Už mě ti dacani z wikipedie, fest nakrkli.

    2. to je zajímavá otázka, zda lze srovnat okupaci ČSR a Ruský vpád na Ukrajinu.

     Podle mě ne. Protože roky 2014-2022 byla na Ukrajině občanská válka (technicky) a ukrajinská vláda dělala vše pro to, aby neukrajinská etnika co nejvíce omezila. To se týkalo i např. Maďarů. Dohody jako Minsk pak nebyly vůbec respektovány.

     Zatímco ČR před válkou měla Němce všude možně vč. parlamentu a rozhodně je neomezovala tak, jako Ukrajina. Navíc konflikt a vymezování bylo reálně pošťuchováno ze západu – viz např. uniklé telefonáty Nulandové.

     1. Tohle srovnání je dost nepřesný. Přesto to pořád někdo z demokratů dělá, že všecko přirovnává k Mnichovu. Tehdy nikdo neměl jaderný zbraně. Německo se chystalo na celou Evropu, i když někteří nevěřili. Sudety patřily k českým zemím stovky let. Žádný král je nedaroval ani nedobyl na německých zemích. Německy se učili na stovkách škol. Měli i svou univerzitu a spoustu poslanců. Žádný převrat nebyl. Vláda vyjednávala a byla ochotná ustoupit v autonomii a kultuře. SdP trvalo na odtržení a odmítlo nabízené ústupky. V pohraničí. Sudetoněmecké povstání potlačovala armáda a žádné prapory extremistů. Po Majdanu chyběl totiž druhý převrat, který by vedl k potlačení radikálů středovou frakcí. Jako to bylo ve Francii, když zatkli Robespierra. Místo toho se těm praporům pořád ustupovalo. Revoluce nutně potřebuje porážku radikálního křídla. To už se stalo mnohokrát ve víc zemích.

  1. Etzler má smůlu, protože jsem dobře znal jeho maminku, která tuším skončila v ústavu pro duševně choré. Možná je to genetická zátěž. Taky byla velmi aktivní, než se její hyperaktivita stala velkým problémem pro chod divadla. Ale měl jsem ji rád.
   (Oba Etzlery pamatuji jako kluky.)

   1. Etzler je především alkoholik, který prochlastal tři manželství a především docela slibně se rozvíjející kariéru redakčního asistenta své novinářsky úspěšné druhé (holandské nebo belgické?) manželky.
    Že to následně opět nedává, mě nijak nepřekvapuje.

 13. Měl bych zajímavost k rozhodování o taktice – všichni jste jistě zaregistrovali, že Fiala tvrdí, že zajistil 1/3 spotřeby plynu pomocí terminálu LNG, který nedávno slavnostně otevřel. Fiala lže i nelže, lež na 90% vyjde najevo později protože …
  Je skutečně smluvně vyblokovaná kapacita daného zplyňovacího terminálu v rozsahu 3 miliard m3 plynu, což by měla být opravdu naše cca 1/3 roční spotřeby. V tomto bodě nelže.
  Úplně pomiňme cenu, která je násobně vyšší než plyn z NS-1 nebo NS-2, což samo o sobě vyřazuje příjemce/výrobce z cenové konkurence na trhu. Ty Ruské nebo Indické výrobky možná nebudou až tak technicky dokonalé jako evropské, ale (díky podstatně levnější energiím) budou mít cenu nižší. A jen připomínám – do světa udělali díru Číňané nebo Vietnamci kvalitou nebo cenou …?
  Podstatné je následující – ta zamluvená kapacita na zplynování, která představuje 1/3 naší celoroční produkce představuje cca 30 LNG tankerů za rok. Přepočteno pak cca 3 tankery LNG měsíčně … spíše však min. 4 tankery měsíčně v zimním období a třeba 2 tankery LNG v letním období. Jenom cesta 1 tankeru z USA do Evropy je tuším 19 dnů (bez naložení/natankování a vyložení/zplynování). Z toho ovšem vyplývá, že by už musel být na cestě další LNG tanker a další se v přístavu v USA plnit. Nic takového není – slavnostně se hýká, že před zakotvením je první tanker LNG. Odborníci tvrdí, že prostě plyn není a nejsou ani tankery. Fiala tvrdí, že vše má zajištěno.
  Pokud teď Fiala odejde, pak bude do smrti smrťoucí řvát, že vše měl zajištěno a jen a pouze neschopností jeho nástupce nebyly další tankery v příslušném množství zajištěny. Dle mého, jediná cesta jak ho usvědčit ze lži nebo geniálních schopností je nechat ho min. do jara u vesla. Pak to okecat nepůjde.

  1. K tomu ještě prostý fakt, že kapacita potrubí z toho terminálu neumožňuje takový objem honit do ČR.
   Pokud by vůbec k něčemu došlo, bylo by to tak, že Němci by si vzali tento plyn a nám by pustili ruský, který oni drží buď u sebe nebo u nás. Za ceny přiměřené ….

   1. Pokud mám načtené správné informace, tak ta trubka z terminálu vede do Němec a nikoliv až k nám. To, že se tedy bude směňovat je celkem jasné – my to dáme Němcům, Němci pošlou adekvátní množství do Čech. Problém je ale údajně v tom, že ta trubka terminál-Německo je z většiny kapacity využívaná Německem již nyní, takže údajně nehrozí, že by obsloužila navíc celou nám zasmluvenou kapacitu.

    1. Přesně tak. Ten plyn z toho terminálu fyzicky prakticky nikdy nemůže dotéct do ČR.
     V nejlepším případě to bude tak, že Němec nakoupil za 200, schoval u nás, my nakoupíme za 4000, necháme poslat do Německa a Němci nám v nějakém poměru smění.
     V nejlepším případě kubík za kubík, ale předpokládám, že dráž.

  2. Tak on u vesla do jara zůstane tak jako tak.. jen rampouch u nosu způsobí pnutí lidu takového kalibru, že sám skočí z okna do Vltavy.. jinak (bohužel) jen zbožné přání..

  3. ČEZ přebírá první zásilku zemního plynu z USA. Ale neznamená to, že tento plyn spotřebujeme v Česku
   ČEZ si již v červenci zajistil přepravní trasy přes německé území. Přesto není vůbec jisté, zda tento plyn zamíří ke spotřebě do České republiky. Český trh je zatím plně zásobovaný prostřednictvím německých velkoobchodníků a po dalším plynu není na trhu poptávka. V takovém případě ČEZ podle informací Ekonomického deníku rozprodá nakoupený zemní plyn na trzích západní Evropy.

  4. Fiala do jara vydrží. Dobře mu tak, jako u soudu – kdo se přizná, dostane menší trest, kdo zapírá, jde si třeba sednout natvrdo. Trest smrti byl ovšem zrušen.

 14. Tzv. opozice tvořená ANO je pouze fake opozice, protože praktická realizace vládnutí v podobě ANO i pětikolky je ve všech parametrech srovnatelná, oba politické proudy zjevně pracují podle podobných či stejných „not“. (d-fens)

  1. Ano. Ale teď „vládne“ Fiala a odstavit je potřeba jeho. To je akutní úkol. Bureše budu řešit až přijde na řadu.

 15. Opakování je matka moudrosti, proto nejjednodušší manuál:
  1. Běžte volit!
  2. Voltre ANO nebo SPD (nebo koalici, kde figuruje SPD). Komu se ekluje ANO, nechť volí SPD, komu se ekluje SPD, nechť to hodí ANO
  3. Kdo je v bezvýchodné situaci, protože na kandidátce jsou jen kandidáti spojení s pětidemolicí, ten nechť vhodí neplatný hlas – např. roztržená hlasovací lístek.
  Vysvětlení – použijeme-li přirovnání, že jako voliči musíme pokládat politikům koleje, po kterých mají/MUSÍ jet, pak tyto volby jsou o tom, že politikům, kteří jsou spojeni s pětidemolící, ty koleje prostě odebíráme. Končíte, šlus, finito, vaše vedení jede někam, kam my nechceme. Neřešte programy ANO nebo SPD – o tohle teď nejde. Pokud se to podaří tak si buďte jistí, že zpozorní i vedení ANO a SPD – pokud totiž budeme schopni „odebrat koleje“ pětidemolici, budeme schopni zaříznout i ANO nebo SPD, pokud nepojedou tam, kam chceme.
  Tečka. Signalista musí dostat signál.

 16. K referendu o začlenění Chersonského, Doneckého a Luhanského regionu do RF.

  Odkaz na přirozené právo vyhlásit nezávislost je IMHO bezpochyby zajímavý a je s podivem, že mu nebývá věnována větší pozornost, zvláště když dle některých bývalých soudců Mezinárodního soudního dvora právě z přirozeného práva mohou pramenit obecné zásady právní dle čl. 38 odst. 1 písm. c) statutu Mezinárodního soudního dvora.

  Navzdory tomu by však – zejména s ohledem na nevyloučení možnosti odtržení v mimořádných situacích a na úvahu o existenci „mezinárodní právní koncepce“ vyžadující ochranu menšin – bylo patrně příliš zjednodušující tvrdit, že výbory bez dalšího zcela vyloučily sebeurčení národů – ať už v interní, či externí podobě – z mezinárodního práva.

  To dokládá i judikatura Mezinárodního soudního dvora, který při výkladu práva na sebeurčení vychází takřka výhradně z ustanovení Charty a následné praxe států či orgánů OSN. Než tedy bylo sebeurčení uvedeno v Chartě, šlo pouze o součást politiky určitých států. Právě jeho významná role v politice zejména první poloviny dvacátého století však vedla k zakomponování principu sebeurčení do Charty.

  V souladu s čl. 1 odst. 2 Charty patří mezi cíle organizace „rozvíjeti mezi národy přátelské vztahy, založené na úctě k zásadě rovnoprávnosti a sebeurčení národů, a činiti jiná vhodná opatření na posílení světového míru“

  Pro jeden z příkladů není potřeba chodit daleko. Na „přirozené právo národů na sebeurčení“ se odkazovala i Slovenská národní rada v Deklaraci o svrchovanosti Slovenska v roce 1992.

  Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky ze dne 17. 7. 1992 Národná rada Slovenskej republiky [online; cit. 17. 9. 2019]

 17. OT z úplně jiného soudku

  Zkapalněný plyn – ekonomická sebevražda Evropy
  https://www.nicolaporro.it/gas-liquefatto-il-suicidio-economico-delleuropa/?utm_source=partner&utm_medium=link&utm_campaign=porro

  Z nějakého důvodu nikdo ve všech diskusích o plynu (a elektřině, která je na plynu do značné míry závislá) neporovnává cenu plynu, který v Evropě kupujeme zkapalněný, s cenou ve zbytku světa. Pokud si toto srovnání uděláte, zjistíte, že se sami ničíme ve prospěch ekonomických (i politických) zájmů USA.

  Zkapalněný plyn, který nyní kupujeme z USA na trhu v Holandsku, tzv. „TTF“, stojí přibližně 70 dolarů. Stejný druh zkapalněného plynu stojí na asijském trhu, podobném TTF, přibližně 55 dolarů. Tento plyn stojí před zkapalněním a naložením na loď v USA na termínovém trhu Henry Hub 7 dolarů.

  Na druhou stranu plyn, který stále přichází a již dvacet let přichází plynovodem z Ruska, stojí méně než 2 dolary.

  To jsou slova pravicového autora z Itálie, a není divu že Bratři Itálie a Salviniho Liga Severu volby velice pravděpodobně vyhrajou.
  A já si po sté říkám – kdo nebyl v mládí levičák, ten nemá srdce, kdo se na staré kolena nestal pravičákem, ten je misantrop.

   1. Jóóó zase „“budeme počítat grošíky … „“, kdežto ti naši „představitelé“ v zájmu svobody a demogracyje si radši připlatí !!!

    1. To přece ta hrůza říkala, Pekarová nebo ta druhá .. Adamová, že ta jejich svoboda dělat hovadiny jim za ty naše prachy stojí ..

 18. Mám radost a věřím ,že se podaří modré fašouny nejen vylekat ,ale i odstranit. Dělám pro to již 15let a moje rodina od bráchy již 8let nevolí ODS.

   1. Starý kocoure,
    problém nejsou až tak voliči pětikolky.
    Problém jsou ti, co volit nechodí – je jich od 40% (komunálky) až po 90% (eurovolby).
    Ti umožňují, aby v parlamentu a EU bačovali skuteční nebezpeční grázlové, zvolení doslova několika sty hlasů.

    1. Volby znamená volit mezi několika možnostmi. (Kdysi stačila jedna možnost.)
     Teď je jich víc. A když žádná nevyhovuje, protože prostě nevíme?
     Losna nebo Mažňák? Tak raději si dáme kafe nebo pivo. Proč bychom někam chodili, že?

     Závisí to na médiích. A ty závisí na politicích. A ti závisí na penězích hlavně zvenku.
     „Zatáhni za provázek – a dveře se ti otevřou!“ se praví v jedné pohádce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *