17 července, 2024

Poplašné zprávy z Ruska

Tak nám proběhl další pokus o ofenzívu na východní frontě. Ukrajina prý nasadila tři brigády a skoro to vypadalo na průlom. Ale dopadlo to jako obvykle. Postup se zadrhl v minových polích a o zbytek se postaralo ruské dělostřelectvo. Čím větší síly vyjedou do útoku, tím větší ztráty… Stejně jako bylo nutné před půl rokem vzít lupu, aby byl na mapě vidět ruský postup vpřed, je teď zapotřebí koukat přes zvětšovací sklo, aby byla vidět ukrajinská ofenzíva. Ale to už jste si ode mě přečetli několikrát…

Přesto mám důvod pro takový úvodník. Po delší době se mi podařilo se spojit se s jedním mým příbuzným z ruské větve mé rodiny. A víte, o čem se teď v Rusku šušká? O další mobilizaci. Možná to šuškanda zveličila, ale prý se objevují známky toho, že tentokrát nepůjde o další nábor kanonenfutru na frontu. Tentokrát prý půjde o mobilizaci všeobecnou.

Prý jsou různí důstojníci v záloze povoláváni, dalším vojákům náhle zrušili dovolenou, kadetům zrušili prázdniny… prostě lidé si začínají povídat, že ten policajt, voják, hasič a další, se prostě museli ohlásit, nikdo neví nic určitého, ale prý je to podobné, jako před loňskou mobilizací, jen v mnohem větším. A prý na těch různých rekrutačních úřadech už nesedí ti vysloužilí plukovničtí dědkové, kteří tam vydrželi vlastně ještě od Brežněva, ale jsou tam mladí sekáči, co se nezakecají.

Chci vyzvat všechny, kdo mě čtou a sledují ukrajinský konflikt, aby se poohlédli po svých zdrojích, jestli se o tom nemluví i někde jinde. Máme mezi sebou lidi, kteří se mají v Rusku koho zeptat… Zkuste v tomto ohledu něco zjistit.

Jak nám jde dohromady Ruskem úspěšně odrážená ofenzíva s případnou ruskou všeobecnou mobilizací? Na frontě si Rusko nemůže stěžovat. Ukrajinci se nikam nedostali, díky tomu ani nedostali nic ve Vilniusu, v Evropě sílí hlasy, že Ukrajinci stejně nevyhrají, dokonce i v USA je to slyšet čím dál častěji a čím dál z vyšších míst… Rusko si nemůže stěžovat ani na geopolitickou situaci. Kromě papalášů z EU, všichni ostatní už za Gosudarem jezdí, dělat byznys. Má další mobilizace nějaký důvod?

Mohl bych rozjet celou škálu úvah… Začněme třeba tím, že západní zbraně opravdu docházejí a zakrátko se budou ruské tanky zase valit stepí směrem na Kyjev a tentokrát už nebudou žádné Javeliny a Himarsy, které ruský postup zastaví. Prigožin něco povídal o začátku srpna, že se Wagner zase dostaví do boje. Že by Putin prostě potřeboval hodně moc mužů, aby měl čím ten kus Ukrajiny pořádně obsadit? Na hlídkování nepotřebujete žádného elitního výsadkáře. Stačí záklaďák se samopalem.

Nebo jsou síly tam na frontě pořád vyrovnané a když tady mluvím o velkých ukrajinských ztrátách, tak analogicky mají velké ztráty i Rusové? Pozabíjeli si tam navzájem zhruba stejné množství lidí a tak je zapotřebí dostat na frontu další jatečné maso? Hodlá Rusko nakonec válku vyhrát tak, že jich ještě dost zbude, až padne poslední Ukrajinec?

Nebo situace zdaleka není tak dobrá, jak líčí ruská propaganda? Ale to by zase musely být vidět nějaké ukrajinské úspěchy. Alespoň nějaké podstatnější množství zničené ruské techniky. Nebylo by nutné, aby BBC ukazovala údajně ruský tank, který zničili Ukrajinci a přitom šlo o Leoparda…

Nebo se na hentom summitu ve Vilniusu pěkně potajmu upeklo něco, na co Rusko musí reagovat? Poláci prý přesouvají na východ spoustu jednotek. Američanů tam také pořád přibývá. Nebylo to celé divadýlko k uchlácholení Putina, kdy se horlivě deklarovalo, že NATO do války nepůjde, ale ruské družice teď prozradily opak?

Hentu obranou dohodu už máme schválenou, prezident ji už jen podepíše a už můžeme být ten loghistický týl pro válku NATO a Ruska ve které, budeme od první minuty, jak řekl Řehka.

Dneska nemám žádnou odpověď. Jen otázky. A podobný pocit, jako tenkrát v zimě, kdy se kolem Ukrajiny dělaly velké manévry a skoro všichni tvrdili, že válka nebude, a jen pár z nás tvrdilo, že pro vojenský konflikt jsou splněny všechny podmínky. Jako by měl nastat nějaký další moment překvapení, protože jak dnes už víme, to bylo to jediné, co Rusům umožnilo se uchytit na Ukrajině. Pak už vypadala válka jinak než všechny předchozí. Jako kdyby se čas naplnil. Jako by Rus odhazoval rukavice a Putin se chystal uposlechnout rady všech těch jestřábů, kteří by rádi Kyjev srovnali se zemí.

Možná je to jen hloupost. Šeptanda mezi lidmi, která nemá s realitou nic společného. Možná tentokrát svítím do prázdného zaprášeného kouta. Ale říkal jsem si, že to nevynechám. Co kdyby… Měli bychom ten tichá cvrkot sledovat.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

310 thoughts on “Poplašné zprávy z Ruska

 1. Tak tady další průlom v Ruské obraně. Zase bude taktický ústup za účelem zkrácení frontové linie? Jestli není na další mobilizaci trochu pozdě.

  Nepřítel obsadil Staromayorskoye, hrozí, že obsadí Urožajnoje a bude pokračovat v prolamování fronty.
  A. Chodakovskij, zástupce velitele Rosgvardie pro DNR, již informoval, že AFU, využívajíc své převahy v dostřelu a dělostřelectvu, v poslední době metodicky válcuje Staromayorskoye . AFU zahájila ofenzívu, přimkla se k okrajům a postupně nás zatlačila zpět, čímž vytvořila křídlo ohrožující Urožajnoje.
  Situace v oblasti je dynamická, neboť křídlo u obce Urožajnoje se pro AFU otevírá, takže ruská armáda podniká protiútoky na několika směrech. Objevují se také zprávy o bojích severovýchodně od obce Urožajnoje

  1. Takze Rusove uz zase prohrali valku nevratne.
   Asi tak po 158.

   Priste se pri odhackovani radsi zeptejte sveho guru, proc vlastne Rus budoval ty 3 pasma obrany…

  2. Jasne, ukrousi se poucili – kdyz to minule primo pres minova pole neslo, tak ted to skusime pro zmenu rovne. A pravdepodobnost uspechu je velka, asi jako u datla na betonovym sloupu

 2. Pražský koncert Anny Nětrebkové bude řešit i Ukrajina.
  Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) se sejde v pátek se zástupci ukrajinského velvyslanectví kvůli plánovanému koncertu ruské operní pěvkyně Anny Nětrebkové v Obecním domě.
  Chce vědět jejich postoj a názor na velkou koncertní událost.
  Poté se Pospíšil rozhodne, zda doporučí vedení Obecního domu koncert zrušit.

  1. Místo Nětrebko mohou byt v Obecním domě již prověřené Pussy Riot. Vloni předvedly na Vaclavskem náměstí kvalitní a oduševnělou produkci. kdyby i to mělo ukrajinský jemnocit urážet, nechť si tam spustí Bandera Party.

   1. Ha ha ha, vedle Obecního domu je Albert. To aby objednali pořádnou várku zmrzlých kuřat. Aby měla děvčata po ruce čerstvé pracovní pomůcky. 😻

   2. Re: Máňa Péčko

    Navrhuji NEPRODLENĚ sehnat nějaké mražené kachny.
    Mražená kuřata měla úspěch, zkusíme větší ráži.
    A pro pojištění úspěchu bych doporučoval objednat pět kbelíků lubrikačních gelů.
    To by tak hrálo, abychom nepřekonali rekord!!!

  2. Tak úkáčka a nejspíš hiv pozitivní homosexuál Pospíšil budou rozhodovat i o tom, kdo u nás může vystupovat. To je vážně úpadek.

 3. Evropská komise nemá žádné finanční prostředky na pokrytí dodatečných nákladů na přepravu zemědělských produktů z Ukrajiny poté, co Rusko odstoupilo od dohody o obilovinách v Černém moři.

  Informovala o tom agentura Reuters.

  Ukrajinské ministerstvo zemědělství se 21. července obrátilo dopisem na místopředsedu Evropské komise Valdise Dombrovskise s žádostí o finanční pomoc na pokrytí dodatečných dopravních nákladů spojených s využíváním tras EU pro přepravu obilí, tzv. solidárních tras.

  Ukrajina odhaduje dodatečné náklady na 30-40 USD na tunu produkce. V dopise se rovněž žádá, aby se „solidární trasy“ rozšířily o 1-1,5 milionu tun měsíčně na „zelené koridory“, zejména do Jaderského moře, pobaltských států, Německa a Nizozemska.

  Zdroje z Evropské komise však agentuře Reuters sdělily, že EU zatím nemá ani dodatečné finanční prostředky, ani plán na podporu ukrajinského vývozu.

  Jeden z diplomatických zdrojů agentuře sdělil, že prostředky pro potřeby Ukrajiny mohou přijít až po střednědobém přezkumu rozpočtu, který může trvat ještě několik měsíců.

  Kromě toho tento zdroj uvedl, že roste odpor proti dovozu ukrajinského obilí do EU, protože některé země nevidí důvod, proč by měly platit dodatečné náklady na dopravu kvůli dočasnému zákazu tohoto dovozu ze strany EU.

  „Úkolem Evropské komise není poskytovat pojištění (dopravy). Státy mohou poskytovat záruky, ale neexistují žádná konečná rozhodnutí,“ dodal tazatel agentury Reuters.

  1. Ve světle podobných skutečností je evidentní, že takové navýšení evropské výroby čipů nebude samozřejmě vůbec žádný problém…

 4. Na tu poplašnou zprávu z RF o další následné mobilizaci bude asi jednoduchá odpověď ….
  Dříve mobilizovaní vojáci v rámci rotace budou demobilizováni a nahradí je nově mobilizovaní vojáci, aby se spravedlivě záložníci prostřídali …
  Běžně jsou vojáci na frontě půl roku a potom musí být vystřídáni a mají nárok na dovolenku, následně můžou uzavřít profi smlouvu, nebo se vrací domů …

 5. Niger je jednou len z piatich afrických štátov, ktoré odmietli zúčastniť sa na nadchádzajúcom petrohradskom summite.
  Niger predstavuje viac ako tretinu dovozu francúzskeho uránu. Jadrová energia zas tvorí viac ako 70% francúzskeho energetického balíka.
  V Nigeri je prominentná americká a veľká francúzska vojenská prítomnosť a mierna lojalita tamojšieho režimu obom bielym pánom (pozri prvý odsek).
  Včera tento režim armáda zvrhla. Zvrhla, naozaj chcem veriť, nie preto, aby nahradila zvrhnutých v existujúcich schémach, ale preto, aby bola zabezpečená suverenita štátu, a to nielen na papieri.
  Ak sa novej vláde podarí uchytiť a z Nigeru budú vyhnaní bieli so svojimi podnikmi a základňami, geopolitický význam takéhoto zvratu a jeho prínos pre ruské národné záujmy nemožno nedoceniť.
  Pozorne sledujeme, ako naša strana rozohrá túto partiu – a na začiatok, ako dlho bude trvať, kým uznáme novú vládu a určíme povahu a výšku pomoci. Vzhľadom na to, ako Západ už stihol byť z toho na prášky, prirodzenejší spojenec ako my, a podpora pre zmenu, ktorá prišla ku kormidlu, byť nemôže.
  ADEKVAT Z – https://t.me/politadequate/7770

  1. Pred prezidentským palácom v Nigeri bola natiahnutá ruská vlajka.
   Po štátnom prevrate a zvrhnutí Mohameda Bazuma bolo navrhnuté diskutovať o situácii na rusko-africkom summite.
   Jednou z možností vývoja udalostí je zvažovanie pozvania PMC „Wagner“ do krajiny s cieľom obnoviť poriadok, ako aj vylúčiť možnosť nátlaku Francúzska, ktoré chce ovládať uránové bane v Nigeri.

   1. Tohle už je ale zoufalost:

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-prigozin-si-nechal-posilat-panny-aby-si-prodlouzil-mladi-tvrdi-mlada-zena-40438851

    I kdyby to tak bylo – tak a co? Holky zaplaceno jistě dostaly a „Máša“ věděla, do čeho jde.
    MM už nevědí, co by psali za slátaniny.
    A myslíte, že tyhle mediální mrdky, co tyhle pamflety sepisují, budou za to letité, protiruské štvaní někdy potrestány? Myslím si, že by měly být.
    Seznamisti už dávno dělají seznamy „dezinformátorů“, dokonce na pokračování – a my bychom měli tvořit seznamy těchle mrdek taky. Aby se na ně nezapomnělo.
    A to ani nemyslím na to, že spousta těch stejných, mediálních dacanů, má na už na triku to příšerné covidové lhaní, hysterii s náhubky, do které se zapojili i „umělci“, tažení proti Sputniku, hysterii s mrazáky, tečkami, vytváření kategorií občanů a potlesk fízlům za zaklekávání lidí na chodník.
    Tohle se mělo ze strany právníků žalovat a obžalovat, soudit a odsoudit. Lži to byly prokazatelné, žádný takový, že „nikdo nic nevěděl“.
    Odborníci Beran, Turánek a ostatně i paní Peková věděli moc dobře, ale záměrně nedostávali slovo a byli ostrakizováni. Protože mrdky chtěly šířit zlo.

  2. No právě. Nigerská vláda je zkorumpovaná a Frantíci si dají velmi záležet, aby měli zajištěný levný přísun uranu pro svoje elektrárny.
   Ale ofiko se bojuje proti teroristům. Zdá se, že neokolonialismus funguje stejně kvalitně jako kolonialismus, který byl zrušený. Afrika se vesele vyžírá dál.
   Myslím, že se tam sune i armáda ČR.

  1. Už je skoro vyhraná. Jinak si neumím vysvětlit, kam mizejí modrožluté vlajky, které zdobily pomalu každý třetí barák na P-1.
   😻

 6. KoZa vitazi, inak si to neviem vysvetlit….

  otvorim cesku dennu tlac a na mna to tam vyskakuje, ze uz nadobudam dojem, ze do konca prazdnin bude ukrajinksy vitazny parad na cervenom namesti v Moskve….
  Facka pro Putina. Většina afrických lídrů na summit do Ruska nedorazila
  Začal hlavní úder ukrajinské protiofenzivy (tu teda aspon vieme ze to uz nie su sondazne akcie, ale ide sa naplno… osobne dakujem, uz sa necitim zmateny)
  Otočka USA. Biden kvůli Rusku nařídil spolupráci se soudem v Haagu (predpokladam, ze v Srbsku uz struhaju ceruzky)

  Hlavní nápor ukrajinské ofenzivy začíná, zní z Pentagonu

   1. Možná to obilí budou vozit naši mílí spojenci z USA.
    Když ještě před Majdanským masakrem mohli vozit do Ruska 50 milionů tun ročně a po osamostatnění Krymské republiky s kšeftem skončili, určitě zásobují hladovějící Afriku.
    Třeba poskytnou své mírové flotily na přepravu toho černobylského obilí z Itálie naproti do Libye a Tunisu.

    1. Ano. To byl ukázkový příklad, jak jsou účinné sankce proti Rusku. Do té doby Rusko muselo obilí dovážet. Pak přišly „sankce“ a tak prostě znova zaseli na těch svých obrovských lánech a dneska jsou potravinově soběstačný a dokonce i obilí vyvážejí. To jsme je tedy my, jako KoZa potrestali.

  1. zastoupení tam má drtivá většina zemí, prezidentů „jen“ 17, zato z nejvlivnějších zemí.
   takže reálná situace zřejmě není taková, že by to Afrika bojkotovala.
   Na idnes u článku také jeden z pozvaných – rozesmátý Prigožin 🙂

   1. Vida, RF se zcivilizovala a místo novičoku nebo polonia dává zrádcům letenky a vozí je po výletech ! 😀
    Čím dál tím víc jsem přesvědčený, že celá ta „zrada“ je obrovské divadlo alias dezinformace na kterou skočily jak média, tak Ukři.

 7. „Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї.“

  Іншого варіанту немає. Ми будемо воювати до останнього українця. Нам не потрібно жити під москалями.

  Українці будуть вільні, або всі загинуть.

  1. Ja len dufam, ze si to napisal z frontovej linie drziac samopal v jednej ruke a mobil v druhej.

   Pac ak tomu tak nie je, tak si troll. A budes bojovat do posledneho ukrajinca – teda okrem teba.

   Pravdepodobnost je 0,0001:99,9999. A to si myslim, ze tu lavu stranu som nadhodnotil.

  2. Vzpomínám si na nějakou analogii s Japonci….

   Ale ona válka se nevede jen smrtícími prostředky, takže je ještě jedna možnost, Ukrajina se vyčerpá, zhroutí a rozpadne. Ekonomicky -30 % HDP již před delší dobou není udržitelné.
   Přes 300.000 yabitých vojáků a tedy hromady raněných. Z Ukrajiny se utíkalo na Západ za lepším životem ještě před válkou, nyní se zhroucením státu to bude moc pěkná migrační vlna (a tentokrát Ukrajince již nikdo vítat nebude).

   1. Якщо ми переможемо над москалями, ми будемо світовою наддержавою. Якщо програємо, то не проживемо взагалі.

    Це так просто.

    І оскільки ми хочемо жити, ми повинні виграти цю війну.

    1. Якщо ви не можете писати чеською, спробуйте DEEPL.COM або translate.google.cz. Читати чи навіть писати кирилицею мене втомлює, а багато хто навіть не може цього робити. Також було б ввічливіше.

     Навіть в Україну. Невже ви не розумієте, що ви не тільки не будете супердержавою, а просто розбитою і спустошеною країною? Повний руїн, мін і калік? Західні країни лише використали вас проти Росії і вже відвертаються, бо ви не виграєте.
     Ще один поспіль Афганістан, Лівія, Ірак, Сирія…
     Yakshcho vy ne mozhete pysaty chesʹkoyu, sprobuyte DEEPL.COM ab

     1. Jojo, to se jim střílelo po Doněcku bateriema Gradů.. Oni to tam občas dělají dodnes, jen to nejsou origoš Grady, ale české RM-70 Vampire.
      To už nám zasoplení libtardi neprozradí, kolik jich tam odlifrovali a kolik to tam zabilo ukravínských Rusů, co?
      Je možná dobrý připomínat, že momentálně stojíme na sakra špatné straně.
      Šojgu je v KLDR a číňan se tajemně uculuje. Nic moc.

    2. No dobře, a proč s tím tady otravujete?

     Jo aha, Češi za WWII pracovali pro Hitlera, tak teď jako bychom mohli pro Banderu.

     Tak určitou logiku to má, no.

  3. Inu, kdo chce kam, pomožme mu tam. Ale nás do toho netahejte (trole, nebo skutečný Ukrajinče, v tomto případě je to jedno)

  4. Запрос в Радио Ереван : Можно пробить дуб хуйоm ? Ответ: В принципе, возможно. Когда дуб хуйовый и хуй дубовый.

   1. Jen by mě zajímalo, jak dobře je to placený… Asi moc dobře ne… Musí se chlapec snažit… a třeba místo hrabičkama začít psát anglicky, aby tomu rozuměli i loutkovodiči z USA…

   1. Ad Těžkoukrajinec
    Česky umí, nebo dřív uměl. Nejspíš při offenzývě dostal pukem sestřeleným kalibrem do hlavy a v rámci poúrazového šoku česky zapomněl.

    Leda hovno. Není to žádný Ukrajinec, ani čechoukrajinec, je to vysírač a troll. Sedí v ČR, předtím psal česky a teď dostal nápad, že bude psát ukrajinsky, aby vzbudil zájem. – Když se ho v reakci na jeho slabomyslné slinty tuhle někdo ptal, proč nebojuje za Ukrajinu, odpověděl, že píče mobilem ze zákopu. Tak to jo.

    To opravdu vypadá, že dostal do hlavy nejmíň kalibrem. Nebo v Jedličkárně mají vycházky.

    1. V Jedličkárně né, tam jsou chytré děti Spíš v psychiatrické léčebně U doktora Chocholouška dostali pacoši na chvilku mobily.
     😀

    2. Pukem ne… To si ho asi pletete s Haškem… Ten dostal už pukem do hlavy tolikrát, že zbytky jeho ganglií už rezignovaly na jakékoli myšlení…

     1. Ale ne. Hašek pukem do hlavy nedostal, tenkrát se v Rusku hokej ještě nehrál. Hašek byl dvakrát ženatej a ani jednou rozvedenej – Švejk, Haškovy přírodozpytné výmysly a Haškova bigamie, to mě zachránilo u maturity z češtiny.

     2. Nedávno na něj byl dotaz, jestli už všechny prachy, co vydělal v tom hnusném Rusku, věnoval na Ukrajinu. Co na to řekl, už tam nepsali.

      1. Je s podivem, kolik sluchu takovému magoru dopřávají. Včera trousil svá moudra i v TV. Chtěl by zkazit tenistkám z Ruska sportovní kariéru.Jedině pod podmínkou, že vydají prohlášení o zločinci Putinovi. Když komunisti zorganizovali Antichartu, dodnes se o tom mluví a on by chtěl něco podobného i v té dnešní “ svobodě“

    1. To je mýlka, Kocoure. Občan nereaguje na mne, nýbrž na toho nade mnou, co píče tou divnou azbukou, co azbuka není. – Já moc cizích řečí neumím, tak se toho falešného azbuka čínsky ptám, jestli neumí česky.

     Znáte to: když je někdo natvrdlý a nechápe, řeknou mu: mám ti to říct čínsky nebo latinsky? No, a já latinsky neumím. – Občan je kamarád i přes čínštinu, však on ví.

     A blog by byl/nebyl: čo bolo, to bolo, to už je v propadlišti dějin. Kunderu jste četl, ne? Staří mrtví musí ustoupit mladým mrtvým.

     1. No Alefe,
      je tu toho moc a tak některé „stati“ přeskakuji. Tak pardon, ale není tu všechno tak, jak bych si představoval. Toho rolování je moc. Počinková náložka a pak několik zbytečných reakcí. Není Vidlákův bratr náhodou ajťák? Nemohl by doprogramovat čtení po vláknech?
      Do toho „lepšího blogu“ si netroufám psát, tam jenom čtu. Nemám dar psát povídky. Když něco začnu psát, tak si nejpozději v polovině uvědomím, že to už napsal někdo jiný přede mnou a lépe, tak mažu. Zvládám Jenom takové malé fejetonky a ty si dávám na svůj blog.
      Zdravím!

      1. To je v pohodě, není třeba se omlouvat.

       S tím spontánním plagiátorstvím, které si člověk (naštěstí) včas uvědomí, to znám. Ale budiž nám útěchou, že nejsme sami:
       O nich dvou (Simonové a Chladilovi) už Goethe psal. O Vystrčilovi s Fialou psal dokonce i Victor Hugo…

       Ať se daří!

  5. Asi bych i přelouskal.
   Ale s ohledem na Jazykový zákon státu Ukrajina,
   nebudu podporovat cizáky a cizí jazyky v diskusích v České republice.
   Jdou s tou ukrajinštinou na sociálku, třeba mu zaplatí výuku českého jazyka.
   Amen.

 8. On se taky Šojgu u Kima může domluvit, že za zapůjčení 500 tisíc vyzbrojených vojáků, Rusko pošle potraviny. Další si můžou sami zabavit na Ukrajině.
  A bude lepší, když bude mít Rus víc vojáků vlastních, než těch zapůjčených.

  1. Ona se v KLDR učí ruština i čínština (ba i angličtina), jen je otázka jestli to není jen pro pár vyvolených zatímco ostatní děti dřou na poli nebo ve fabrice, ale tím by padla hlavní překážka takovéto výpomoci – jazyková bariéra.
   Kimovi vojáci budou mít dril, tímto by získali i ostrou bojovou zkušenost a Jižní Korea by měla zas o něco víc starostí (ostatně jako spojenec Západu si o to koleduje). A i kdyby si RF dovezla jen severokorejce jen jako levné pracovníky neprohloupila by…
   Kim by si u obyvatelstva potravinovým koridorem také ještě zlepšil postavení.
   Win/Win

  2. No ona Čína a KLDR má proti Američanům jednu nevýhodu. Nemá vojáky, kteří by v nedávné minulosti prošli skutečnými bojovými operacemi. To byl i problém Rusů (tedy stále částečně je), že vojáci nemají ty správné bojové návyky. Vůbec bych se nedivil, kdyby se vojenští „poradci“ z obou zemí někde na bojové linii pohybovali. Navíc ruská armáda má i odvedence ze Sibiře, ty se s Korejcem nebo Číňanem lehce zamění.
   Oni sice Amíci bojovali jen s ručníkaři, ale díky zkušenostem se považují za nejlepší armádu na světě (je fakt, že ten bleskurychlý útěk z Kábulu to trochu naboural)
   Ještě OT, na AK byl odkaz že francouzské tanky Leclerc budou v rámci modernizace vybavené přídavným pancířem. No vzhledem k tomu, že Leclerc (společně s Challengerem) je považován za jeden z nejlepších západních tanků (ani jeden ještě nebyl ve skutečném boji, hořící Leopardy 2, Merkavy nebo Abramsy už jsme měli možnost vidět) asi to tak zázračný tank nebude.
   A propó, nějak se nám na Ukradině na frontě neobjevují ty britské Challengery, že by skutečně byly zničené raketovým útokem ve skladech? Už jsme na Ukradině viděli hořící Leopardy 2, hořící zázračné polské tvrdolíny (PT-91 Twardy), jen Challengery pořád nic.

   1. Prosím Vás, jaké „bojové zkušenosti“ mají amíci?
    Kromě bombardování tedy.
    Na pěší bojování a různou špinavou práci si najímají žoldnéřské agentury.

    Minimálně vojáci z RF mají bojové zkušenosti ze Sýrie, a to jak s ISIS, tak s Turky.

    1. No, současní US vojáci asi moc bojových zkušeností nemají, ale na druhé straně, US armáda načerpala spoustu poznatků a zkušeností v Koreji, ve Vietnamu, v Iráku..určitě to všechno ten vojenský Oxford (WestPoint) zapracoval do výuky i výcviku.
     Otázka je, k čemu takové teoretické poznatky v praxi, ve skutečně ostrém boji, budou.
     Myslím, že Rusové to budou mít jinak, tam cvičí a velí staří psi, bojem prošlí, takže to budou mít z první ruky. Navíc ruské, myslím i dost drsné výcvikové podmínky (je tam fuk, zda +45, nebo -45°C, všecko a všichni musí fungovat) jsou asi něco dost jiného, než americké hangáry s klimatizacemi a nafintěné panenky v nich.

     Mohl jsem být z dobré SPŠE teoreticky připraven skvěle (a to jsem ve své době taky byl, bavilo mě to), ale v „ostrém pracovním boji“ to bylo úplně o něčem jiném.
     Oni ti „staří psi“ ani neměli čas, trpělivě nás vodit za ručičku. Každý z nich měl své práce dost a po práci na další „šichtu“, tedy po fuškách, kde udělali často i víc, než v regulérní práci.
     Vedoucí RTVS mi při nástupu po vojně řekl:
     „Tady máš zkalibrované DU10, RLC10, základní vercajk, páječky, ostatní co budeš potřebovat, tak si dokup sám a dones paragony. Generátory, woblery, osciloskopy a další velký měřáky, ty jsou společné a jsou támhle na vozíkách. Kdo potřebuje, přiveze si vozík ke stolu a pak vrátí na místo. Žádné prasení na vertikálech! Jedu, jedu, ať si na sebe vyděláš“.
     Takové hození do vody je nejlepší škola, jenže tady nešlo o život (snad kromě 25kV z tvrdých násobičů v BTVP).

     Těm vojákům nezávidím, ani jedněm.

     1. Pamatuju si, že někdy vloni se nějaký vysoký ruský důstojník (bohužel už nevím jméno) stěžoval, že od Čečny uplynulo už moc času a v armádě není nikdo, kdo by měl bojové zkušenosti. Teď je krvavě získávají.
      Takže, i když mají Amíci zkušenosti jen s bojem proti ručníkářům, není nad osobní zkušenost, jak se chovat, pokud na tebe někdo střílí nebo při raketovém útoku na základnu.
      Tyhle zkušenosti Voloďovi z Ruska chyběly. No a v Sýrii byli spíš speciálové a letectvo, z toho žádné zkušenosti běžné bojové jednotky nezískají.

     2. Já jsem zase po nástupu do praxe slyšela od mého prvního šéfa, primáře odd. čítajícím 115 pacientů: „teď je to vaše, paní doktorko!“

     3. Nechci rozporovat, ale násobič v BTV nebyl tvrdý, právě naopak. Co bylo nebezpečné, je kapacita anody obrazovky vůči vnějšímu vodivému povlaku , který byl propojen se šasi přijímače. Celá obrazovka tak tvořila kondenzátor s kapacitou několik nF nabitý na 25kV.

 9. Zajímavá otázka je, jak by dopadla případná konfrontace Varšavské Smlouvy proti NATO třeba v roce 1980. Celou dobu jsme měli za to, že východní blok by neměl žádnou šanci proti supermoderním zbraním američanů, ale teď nějak nevím…

    1. V tom je právě ten omyl uvažování. Protože u těch konvenčních by to neskončilo. Teda pokud by to nebyl pat. Ale ve chvíli výrazné prohry jedné ze stran by nejspíš ta prohrávající sáhla po těch jaderných.

    2. Slyšel jsem legendu, že těsně po změně byla na západ do Německa pozvána delegace z ČSLA s obrněnými transportéry (BVP) a tam si v nějakém výcvikovém prostoru zkusili cvičný boj s Američany v podobných strojích. A že ČSLA tehdy vyhrála.

     Obecně Varšavská měla obří konvenční armádu a NATO mělo převahu jen v letectvu. Rovnováha (mír) byl jen díky jaderným zbraním. Které v Německu (a nejspíše i na východě) byly. A které by v konfliktu byly použity od začátku.

  1. Obě strany měly strategii zasypat Střední Evropu taktickými jadernými zbraněmi.
   Záleželo by v podstatě na tom, kolik by jich měli, jestli by se tady držela plichta a jestli by to skončilo výměnou strategických, anebo by se hoši dohodli těsně předtím.

   Jedna ze stran svoje plány po roce 1990 neopustila, jen ta forma vedení proxy války už nezahrnuje integrálně ty taktické jaderné zbraně. Ale užití našeho regionu pro válku zůstalo, dokonce se rozšířilo a jsme skutečně zhruba řečeno v roli Afghánců. A obě strany značně degradovaly z hlediska bojové připravenosti. Jedna strana se zřejmě domnívá, že ta druhá už ztratila schopnost nanést odvetný úder.

 10. Ve stručnosti, Rusko si to může dovolit. Že přešlapování na místě je k ničemu, protože jen náklady na opotřebovávací náklady, a nic z toho, motivovaná potřeba posílit, modernizovat armádu a především omladit její velení. Zástupně porazit NATO v jím zástupně vedené konvenční válce.

  1. To Schumacher:
   To přešlapování na místě umožnilo Rusku udělat tři věci:
   * Najet na válečnou výrobu (Zdá se, že se to povedlo včetně inovací.)
   * Probrat (zlikvidovat) lidskou sílu a nějaké zbraně na Ukrajině, takže „poslední bitva“ bude snazší.
   * Připravit mobilizaci
   Jenom ta Ukrajina bude na tom mnohem hůř, než byla před válkou.

   1. Jeste bych tam pridal trochu ekonomiky.
    Preorientovat se na jine zakazniky v tech objemech je obrovska prace.
    Docela ziram, ze se jim to povedlo.
    Pak je tu platebni system a cela rada dalsich nevojenskych veci, kde zapad pocital, ze Rusko polozi.
    Ale vykladejte tohle odhackovanym jelitum, kteri cerpaji zarucena moudra na anonymich telegramech…

 11. Ale o tom jsme, Mlho, již přece dávno hovořili .. jen vaše úderka svojí sprostotou překonávala běžné standardy a vy jste na to házel bobek a plkal jste si svoje bez ohledu na realitu.

  Sitauace se skutečně vyvíjí a holt to nelze redukovat na úplný primitivismus typu dvě nohy špatně, 4 dobře.

  Mimochodem, všímáte si, jak Rusko zase postupuje, už podruhé se prohryzává přes území, které podle místní úderky tak moudře opustili manévrem „přeskupení“?
  Bylo rozumné se prohryzávat poprve? Bylo rozumné odsud potom utéct? Je rozumné se prohryzávat podruhé? Bude rozumné se zase přeskupit?

  Dumejte…

  1. Jindřich IV. asi největší francouzský král a protřelý válečník prohlásil, že „ve válce se musí nechat spousta věcí náhodě“.

   „Bylo rozumné se prohryzávat poprvé?“
   Bohužel neznáme s jakými cíli a na základě jakých předpokladů se do toho prohryzávání pustili, tudíž těžko hodnotit, zda to za to stálo.
   „Bylo rozumné odsud potom utéct?“
   Za stavu věcí to bylo zřejmě nutné.
   A jestli je rozumné se prohryzávat podruhé?

   To se uvidí.

   1. Uvidí, nebo neuvidí. Zase budeme mít neúplnou informaci.
    Klíčové je poctivé sledování a pokud možno nestranná analýza. Fandění a na jeho základě vytváření úplně falešných obrazů, většinou škodí i tomu, komu banda fanoušků fandí, pokud tedy ta partička má na něco vliv.

    Ten ukrajinský masakr je mimochodem analogem toho ruského z před půl roku, kdy si vyjeli na Ugledar. A vzdálenějším analogem toho, kdy od samotného počátku posílají masakrovat svoje síly proti 9 let budovaným opevněním. Je dobré mít na věcné posuzování jednotný metr.

    A jen na závěr zopakuji, že se nejedná o válku Ruska proti Ukrajině. Není to tak, že Rusko vyhraje válku, když teď uhájí tu Surovikinovu linii. Ani z logiky věci, ani odvozeně z toho, co naplkal Putin při zahajování SVO.

    Myslím, že se spirála právě dostává na další level.

      1. On si mysli, ze tu jsou stejnei retardovani, jako na tech jeho telegramech a nic si nepamatuji.
       Rok tu denne psal traktaty, jak Rusko nema drony a rakety, a jak zaostalo za zapadem o 10-20 let a vojaci nemaji vystroj, naboje a boty…
       Pry vlastizrada.

       A ten jeho kvikot, kdyz Ukrajinci Rusy nekde precislili, a Rusove v zajmu zachraneni zivotu svych vojaku ustoupili…
       Pry tim valku prohrali nevratne. Dodonce nekolikrat.

       A tohle vemeno ma jeste drzost sem prijit a kazat rozumy.
       Jednou bude ve slovniku vedle slova „splachovaci“ gogova fotka.

    1. S tou spirálou souhlas.

     Osobně se jen snažím prohlédnout mlhu oboustranné propagandy a dobrat se k co nejostřejšímu obrazu skutečnosti.

     A ať to dopadne, jak to dopadne, nekouká z toho pro populus v ČR nic dobrého.

     1. Nekouká… oproti dřívějšku nejsme sice tou přímo hraniční zemí, a tedy ani tím nástrojem prvního užití, takže by se zdálo, že to zpoždění a možnost sledovat vývoj tam, kde tu smůlu měli, dá šanci lidem pochopit situaci a nějak se připravit.
      Na jedné straně je jasné, že mocenský a režimní mainstream bude tlačit zájmy svých poručníků, to tak bylo vždycky, zejména v Praze, centru kolaborace, ale bohužel se ukazuje, že ti, kteří jsou vůči tomu v opozici, ten vhled nemají o moc lepší.
      Takže vyhlídky fakt nic moc.

  2. Na to, že UA vede už asi půl roku „zásadní ofenzivu“, je dost s podivem, že RF POSTUPUJE. Není-liž pravda?
   A to přes všechny „wunderwaffen“ a další čuda, které do UA černé díry rve horem-dolem KoZa.
   Které navíc UA, za nadšeného mlčení KoZa, zneužívá k teroristickým útokům MIMO své území, místo aby je používala v boji (ačkoli se zavázala k přesnému opaku).

   RF ustoupila tam, kde ztráty přesáhly únosnou mez. Dozbrojila, dostrojila, dovycvičila a poslala masomlejnek zpět do akce. To je špatně?

   Ano, je to rozumné, protože to je nutné. Každá píď, nad kterou prostřednictvím UA ztratí KoZa kontrolu, je maličkým krůčkem k odvrácení WWIII. Alternativou je jen jaderný Armageddon, což i Vy velmi dobře víte.
   Rusko tohle nechtělo. Osm let ustupovalo a současně vyzývalo KoZa k rozumné dohodě o rozdělení moci a vytvoření „cordon sanitaire“. NEbylo to Rusko, kdo naprosto všechny návrhy i již existující smlouvy a dohody spláchl do hajzlu. Takže teď dělá už jen, co je nezbytné – prosazuje si své zájmy bez ohledu na Ukry.
   KoZa to dělá nejméně od skončení WWII a ZCELA bez ohledu na dotčené populace.
   RF brala neustále ohledy na civilní populaci a několikrát se jí to zle vymstilo. Teď přitvrdila, ale pořád ještě to není plnotušné „osvobozování“ v US stylu (laskavě si nastudujte třeba na Mosulu, kde po US „osvobození“ zbylo necelých 300 000 obyvatel ze 2 000 000 a prakticky ani jeden nepoškozený dům).

   Pápá

  3. Do Balaklie kterou měli Rusové obsazenou na podzim je to od řeky Žerebec cca 100km. Tímhle tempem he to otázka několika generací. Musí přijít zásadní změna.

  4. Haha, Basta 20% je tu zas, a zase slusne odhackovanej.
   Pokud pri tom prokousavani zmasakrujou tlupy banderovcu, tak at se klidne prokousavaji tim samym uzemim treba 100x.
   Ale logicke uvazovani na anonymnich telegramech nefrci, protoze se tam misti sekte guru Jary tak libi.
   Rok tu pokvikava, jak Rus nema chipy a drony, ze pry vlastizrada, a najednou se zjevi a jeci, ze mel celou dobu pravdu, protoze kdesi ve stepi Rus ustoupil, a ted vytlacuje banderovce pryc.
   Uz je jasne, proc mel mit Basta minimalne 20% 🙂

  1. Neměly by tyhle „údery“ být třeba nějak v utajení? Nechápu smysl útoku, kterej předem vytroubím do světa s informacema, kde budu útočit.

   1. To je moderní způsob válčení. To při vylodění v Normandii nebylo. Nyní by tam čekali televizáci bylo by v přímém přenosu.

    1. Omyl, vylodění v Normandii ohlásili Anglosasové dopředu Němcům přes agenta Gaboa s tvrzením, že se jedná o klamný manévr a že hlavní úder bude veden na Calais.

     Proto taky na ně dopředu Němci čekali a těch co přežili první vlnu vylodění nebylo mnoho.

     1. Ale nepovídejte.
      Spojenci během dne D ztratili nějakých 4200 mužů (myslím tím mrtvé), z toho nějakých 2500 na Omaze. Jenže během den se vylodilo 156 000 mužů, to je nějakých 2,7%.
      Když si k tomu ještě připočítám, jakých chyb se Američané dopustili na Omaze (ale i na Utahu, ale tam měli štěstí, že vylodění proběhlo jinde než bylo plánováno a obrana tam byla slabá).
      Američané odmítli všechnu ženijní techniku, co připravili Britové (Hobartovy legrácky). Použili jen plovoucí DD tanky, ale ty navzdory doporučení vylodili daleko od pobřeží a všechny se potopily. Díky tomu měli na pobřeží problémy s minami a chyběla jim podpora tanků. Letecké a námořní bombardování šlo až za pobřežní opevnění, z obavy aby nezasáhli vlastní jednotky. Takže se Amíci na Omaze vyloďovali před téměř nepoškozenými bunkry. Proto tam byly největší ztráty, ale nejsou to žádné desetitisíce, uvádí se 2500 mrtvých. Pro srovnání ostatní pláže Utah 200 (vylodění mimo opevnění), Gold 400, Juno 400 a Sword 600 mrtvých. Na plážích Gold, Juno a Sword použili Britové a Kanaďané speciální ženijní tanky a DD tanky vylodili blízko pobřeží, takže se tanky na pobřeží dostaly současně s první vlnou.
      A k tomu oznámení o vylodění. To je pěkný nesmysl, Rommel nebyl žádný blbec a i když Němci věřili na vylodění v Pas-de-Calais, bylo mu jasné, že proběhne nějaký odlehčovací útok a správně odhadl Normandii (jen to nebyl odlehčovací útok ale hlavní vylodění).

      1. Podstata mého sdělení byla ta, že spojenci Němcům sami prozradili, že se vylodí v Normandii. Učinili tak prostřednictvím svého agenta Gaboa ve snaze podsunout Němcům informaci, že se jedná o úhybný manévr, že hlavní svazy se plánují vylodit v Calais a na tom si trvám!

       Chcete to popřít?

       Přičemž jsem na okraj zmínil ztráty v první vlně vylodění a nikoli celkové! Jste s to to rozlišit?

   2. Může to být i „falešný prapor“ ku odvedení pozornosti a útok bude veden úplně jinudy. Možná proto ta všeobecná mobilizace v RF.
    Mohu jen doufat, že byla vyhlášena včas a RF bude mít dost času na doplnění stavů v armádě.

  2. Zdá se, že všichni skočili na špek se „zrádcem“ Prigožinem a nějak zapomněli kde je i s celým orchestrem. Protože, přesun rezerv na jih Ukrajiny ve smyslu protiofenzivy v minových polích Wagnerovcům na severu vyloženě hraje do karet…

  3. To nebyl žádný „Hlavní nápor ukrajinské ofenzivy,“ to jen „naše“ válečná propaganda vypustila další pšouk.
   Celé to trvalo půl dne a skončilo to v minových polích.
   Naše válečná propaganda si nezadá s výkony protektorátních novin, tam taky vůdcovy zbraně vítězně postupovaly vpřed i když už děla duněla v Berlíně.
   https://t.me/infantmilitario/103719

  4. Další maso do mlýnku. Kolik opakování si Zelenský bude moci dovolit? Stoupá nebo klesá ochota Ukrajinců snášet válečné útrapy, které se přidaly k útrapám předešlým a stále pokračujícím, vysoké míře korupce,organizovaného zločinu, a ostatního zkratkou označitelného jako „svrab a neštovice“, před čím miliony Ukrajinců desítky let odcházejí do ciziny.

   „Po válce se budeme se podílet na obnově Ukrajiny…“ Rozumí se po vyhrané válce…
   A i kdyby tak ten megatunel zaplatí kdo?

   1. Tohle je vskutku legrační záležitost.
    Máme už snad i ministra nebo zmocněnce pro obnovu Ukrajiny, sami s holou řití a Fiala urval kus Luhanska pod patronát. Tam sedí Rus.
    Přesto před týdnem nebo dvěma byl nějaký potentát s českými podnikately obhlídnout situaci, údajně jsou připraveni se ujmout obnovy a investic /stát na to už asi moc nedá, nemá/
    Napadá mě jen ta hláška se sklepem z Kulového blesku.

    1. Tak to jo. – Ty investice a jejich návratnost bych opravdu rád viděl… o tom můžou vykládat leda hadům v lese. Kdyby řekli, že to bude tunel ze zbytkové Ukrajiny do Turecka, tomu bych spíše uvěřil – hlavně tomu tunelu.

    2. Luhanská oblast – tak ať se zmocněnec snaží, obnovuje, Ukrajinci toho tam zničili dost. Nejdřív se ale musí dovolit Rusů.

   2. „Po válce se budeme se podílet na obnově Ukrajiny…“

    Než začnete hasit, chlapci, pomůžeme jim zapálit ještě támhleten kus lesa.

   3. Po každém výsledku války budeme obnovovat. Akorát když to nedopadne podle těch vlhkých snů, tak za své. Pokud bychom se zkoušeli vzpouzet, tak ……..

 12. To bylo povyku kolem obranné dohody a teď, když je schválená, tak najednou ticho. Vidlák to odbyde jednou větou, v diskusi mrtvo.

  1. Protože k tomu neni co dodat. Americká rozvědka má parlament, senát i prezidenta. Jinak to dopadnout nemohlo. Snad jenom ten název „obranná dohoda“ je sám o sobě vtipný. Je to stejný, jako říkat vepřový kotletě veganský oběd.

   1. U nás na hospodě bylo napsáno křídou na reklamní tabulce :
    Židovský vepřový řízek.
    Kdybych měl hlad, tak bych si ho zkusmo dal.

       1. No, v podstatě jo.
        O tom, co je nebo není košer, rozhoduje rabínská komis a velmi často ad hoc podle toho, jak se to zrovna hodí. Obvykle to hodí na „záchranu lidského života“, což kromě potravin zahrnuje i obchodování.
        Takže nejdřív byly počítače a potom mobily trejfe, ale když už bez toho nešlo obchodovat, tak je komis zkošerizovala a dnes visí i největší ultras na mobilu nebo noťasu 24/7.
        S vepřovým to bude podobně.

        1. Anebo, jako to delal jeden Mahmud, co tu byl kvuliva kseftu. Vesel do reznictvi, ukazal na sloupek a prej „dvacet deka teleci sunky“. Reznik uz vedel, ktera bije, sahnul pro dvacet deka sunky, prodal mu ji. Mahmudovi chutnalo ackoliv vedel, ze sunka nevidela tele ani z okna prasecaku, Allah byl spokojenej vsechno vbylo v pohode.

         Pripadne, jak mi vypravel kamarad kamionak, kterak se ptal kluku tureckejch, proc chlastaj pod navesem. Odpoved byla strucna, „tady nas Allah nevidi“.

         A do tretice z jednoho stylove zidovskeho:

         Židovský rabín na to: „Pánové, to není nic proti tomu, co jsem zažil já. Jdu v sobotu v Paříži po hlavní ulici a naráz uvidím na zemi plnou peněženku. Chci ji zdvihnout, ale naráz si uvědomím, že je sobota – šabat a já se nesmím dotýkat peněz. Přece tam ale tu peneženku nemůžu nechat ležet. Pozvednu oči k nebi, modlím se k Hospodinu. Naráz – všude okolo sobota, nade mnou úterý.“

         1. Kdysi jsem popíjel Yeni Raki v Turecku u moře s vysloužilým vojákem v jeho bistru. Když jsem se zeptal, co na to jeho chlastání Alláh, tak prej „Alláh je v horách“.

   1. Mel by tu brecet desetkrat denne.
    Protoze preste tohle delaji statni media o nevyprovokovane agresi proti demokratickemua mirumilovnemu statu.

 13. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/07/26/specialni-flash-ukrajinsky-novinar-ve-valce-padlo-pres-310-000-ukrajinskych-vojaku/

  …a obvykle k tomu bývá několikanásobně (4-5x ?) více raněných. A ve válce je výhodnější nepřítele zranit než zabít. Na zakopání mrtvoly stačí 2 vojíni, jeden raněný váže dál lidské zdroje (asi 7 lidí?), léčba obvykle něco stojí a takový opravený invalida demoralizuje obyvatelstvo (to mu pak podle zranění také musí třeba i doživotně zajistit nějaké živobytí).

  1. Co když v takovém boji na dálku dělostřelectvem a raketomety tolik raněných není v porovnání s bojem na blízko samopaly? Protože několik střepin bude horších než jedna střela z ruční zbraně? Jistý si nejsem. Ohavná zranění jsou ale od min.

   1. Tříštivá munice je právě konstruovaná na rozptyl velkého množství střepin (kdy střepina má mít asi 40 Joule – dostačujících právě na zranění, energie pistolové střely 200-500 J, samopalový náboj asi 1500 J (7.62×39)).
    Tedy přežije-li voják blízký výbuch (rázová vlna také zabije, ale nemá velký dosah ač působí i na mozek), pak stačí 1 střepina a infekce z prachu a hlíny udělá své.
    Vojenské střelivo je také konstruováno (Haagská konvence?) jako celopláštové, působící „hladký průstřel“ na rozdíl třeba od lovecké munice, kdy se naopak očekává deformace polopláštové střely v tkáni a předání energie za účelem rychlého a méně trýznivého usmrcení lovené zvěře. K lovu se celopláštové střelivo používá snad jen u kožešinové zvěře, kdy je na vstřelu i výstřelu jen malá dírka, použití polopláštové střely (např. 8×57 SPCE) např. na lišku vede i k jejímu roztržení a vyvržení ( ano, je to hnusné na pohled, ale zvíře netrpí)

   1. Zdá se, že nevytrácí… Aspoň fotky ukrajiských hřbitovů tomu nasvědčují – nějak se ti, co tam leží, nedokázali včas vytratit…

 14. Není třeba Vidlákových rodinných kontaktů a šeptandy z Ruska, stačí sledoval oficiální ruské zpravodajství. Probíhá legislativní příprava na „plnotučnou“ mobilizaci – v Dumě předkládané zákony hovoří jasně.

  Ministr obrany Šojgu již před časem oznámil dobudování „záložní armády“, což vysvětluje, kam se podělo 1600 tanků T-90M „Proryv“, vyrobených od začátku SVO do cirka května letošního roku, přičemž výroba byla rozšířena na 10+ kusů denně. Kam zmizel generál „Armageddon“ Surovikin? Docela jistě něco dělá, a není to ani domácí vězení ani „rekreační pobyt“ v nějaké té ruské Lubjance. „Záložní armáda“ je ruský vojenský terminus technicus pro elitní síly, připravené v zázemí na útočnou operaci většího rozsahu.

  Ačkoliv nenastal přechod na „válečnou ekonomiku“, přesto se v rámci stávajících civilních poměrů celková vojenská výroba zvedla 12x. V munici 50x, jak oficiálně prezentoval šéf vojenské korporace Rostec. Výroba malých dronů přesáhla 200 tisíc kusů, kapacita nových továren dosáhla přes milion ročně – přičemž inovační cyklus je velice rychlý: místo Lancetu-1 se nyní na frontě používá Lancet-3, přičemž ve velkovýrobě je Lancet „Izdělije-53“, o další generaci vyspělejší.

  Výroba velkých křídlatých střel a raket rovněž roste, soudě dle nasazení: včera a v noci na dnešek ruským silám „došly rakety“ docela monumentálně, šlo o jeden z největších úderů od začátku SVO. 12 strategických raketových nosičů Tu-95MS vypustilo každý 8 střel, něco přidaly ruské ponorky a lodě, jistě letělo i několik Iskanderů-M a hlášeny jsou odpaly nejméně 4 hypersonických Kinžálů.

  Dle tureckých tajných služeb a dalších zdrojů byly cílem operace velitelství NATO a ukrošských sil, podzemní bunkry a sklady, letecká základna Starokonstantinovka a další cíle, tentokrát i na západní Ruině. Ukroši ráno napsali, že sestřelili 33 střel Ch-101 z 36-ti odpálených – prostě své obvyklé vylhané bludy ve stylu „10 zničených Kinžálů ze 4 vystřelených, z toho 2 zbývající Kinžály zničily tři mateřské školky a osm porodnic“; jistě Kličko do televize ukáže trosky Kinžálu – kus kanalizační trubky nebo tak něco.

  Takže, proč to všechno? Když „válka nebude“, jak pořád opakuji. Nebude, protože NATO je vykradený papírový tygr bez munice, vojclů, výzbroje a výstroje. Neschopný mobilizace, neschopný nasazení ve skutečném válečném konfliktu – kde protivník nejezdí na velbloudech a nepase kozy. Letadla a lodě NATO, včetně USA, jsou proti ruskému letectvu a PVO/PRO, s totální ruskou převahou v dálkových zbraních, úplně k ničemu – jen předražené cvičné cíle.

  Ukroši jsou na lopatě, ale Rusko nemůže Západu znovu naběhnout na vidle a uzavřít opět nějaké to „Minsk“ příměří; protože Západ by Ukroše znovu po pár letech poštval na Rusko. Musí Ukroše dodělat a banderonacistický režim v Ruině zrušit, nácky legálně odsoudit a pověsit. Na to je potřeba větší operace, zkrátka je potřeba další milion vojclů.

  Strategicky dává smysl nejméně obsazení celé levobřežní části Ruiny a odříznutí zbytku „Banderostánu“ od Černého moře, tj. zabrání jižního pásu až do Podněstří. Odsun „pravověrných Ukrošů“ do zbytkového státu, který bude hozen na krk Polákům a Euhniji jako celku, až Amíci vysmaží z Ruiny svým typickým „vítězným způsobem“, jako z Vietnamu, Iráku a Afghoše – k čemuž se dle probíhající propagandy aktuálně chystají.

  Takže ano, mobilizace v Rusku bude, to je nepochybné. Ale nikterak velká, tedy ne velká na ruské poměry. Do milionu lidí, možná další milion v záloze, kvůli výcviku a rotacím. Nicméně, opět opakuji, válka z toho nebude: protože USA a NATO by fatálně prohrály, to jim je jasné dostatečně.

  1. jo jo, Ukři jsou v pěkné bryndě. A západní média už také otáčejí. Dovolil bych si tipnout, že jim z Běloruska Wágner zahraje pekelný čardáš a z východu je dorazí konvenční armáda RF.
   Vzhledem ke ztrátám co Ukři mají a nepochybně i vysokému počtu raněných to co zbyde z Ukrajiny, bude k nežití, rozbité, chudé a neperspektivní místo plné mrzáků. Takže se můžeme těšit na další uprchlíky a chystat miliardy humanitární pomoci.

   1. „…to co zbyde z Ukrajiny, bude k nežití…“ – tohoto se bojím nejvíc. podle všeho to znamená, že po „syrských inženýrech“ se na západ obrátí ještě daleko více těch ukrošských. možná, že pár lidí tam zůstane, ale po válce bude odcházet (utíkat před trestem) hlavně ta nejnacističtější část obyvatelstva a pak ti, co si na válce dokázali nahospodařit nejvíc. pro nás z toho nic dobrého nekouká.

    1. Kdo mohl, a měl na vyplacení výpalného úřadům a celníkům, už utekl za hranice.
     Utekli na všechny strany, jako se utíká při genocidách v Africe.
     Nikdo nehlásí tzv. Mezinárodní pozorovatele, reuteressáci neplní helevize záběry z osvobozených vesnic a měst, statečné osvoboditele nevítají rozjásaní obyvatelé a politici, člověci v tísni nerozdávají osvobozenému obyvatelstvu pytle s rýží a cocacolu…
     Karas, Šámalová, Kubala nezpravodajcují z kouřících ruin školních tříd a porodnic…
     Kdo mohl, ten už utekl před psychopatickými zabijáky.
     Kdo přitáhne ze země Nezemě, toho by měli zajistit a opravdu poctivě prověřit jeho včerejší minulost!

   1. Tak tohle se nějak dalo tušit od začátku, jen mediální masírka zprvu zakrývala výchozí postavení FR a Ukrajiny. Kdy jeden stát je 4x menší a v rozkladu, kdy jen v korupci překonával i africké státy. A slavná západní „pomoc“ v jednotkách kusů na frontě dlouhé 2000 km? Pokrytectví.

   2. Zdravím rovněž, Old Felixi!
    Jak se říká, pocity jsou často neuvědomělou reakcí na dosud nevyhodnocené a neúplné informace, kdy podvědomí spojí ony nezřetelné „tečky“.

  2. k42, chcem sa spytat. Pred par tyzdnami hovoril Sojgu, ze mobilizacia nebude nutne, ze sa im mesacne hlasi nejakych 30 tis. dobrovolnikov, to je do konca roka nejakych 200 tis. vojakov.Plus podniky v Rusku hlasia, ze im chyba min. 40 tis. pracovnikov. Budu zasa mladi utekat za hranice, aby sa tomu vyhli. A ako to dat dokopy, aj mobilizaciu aj rozvoj vyroby aj presmerovanie nahrady dovozu?? Chapala by som tych severokorejcov, ich pouzitie v krajine, ale fakt bude potrebna ta mobilizacia??
   Na druhej strane chapem, ze so stavajucimi poctami tu UA neobsadia a neustrazia…….a dost dobre si neviem ani predstavit ten exit z tohto. Ak nechaju zapadnu UA Poliakom, Bielorusi budu mat este dlhsiu hranicu s nimi a zakladne sa mozu presunut blizsie k Moskve. Ak ju nenechaju, tak budu mat banderovske hniezda doma a ticha partizanska vojna a la Afganistan, comu sa chcel imho Putin vyhnut. Ako to vyriesi?? Musel mat aspon nejaky zakladny plan pre aj takyto pripad

   1. No, já bych se podíval do historie, jak to Vova řešil třebas v Čečensku. A jaké to byla odbojná provincie odkud se rekrutovali nejrůznější teroristi viz Dubrovka a dnes?!

    VV obvykle neplánuje jen to, jak provést válečné operace, ale také co bude po jejich skončení.

    Myslím, že základ byl nechat si užít demokratury pod kuratelou západu a „potěšení“ z přítomnosti války. A pokud se mu pak podaří zajistit aby lidi měli obyčejnou práci, co jíst a hen ten mír. Tak si i Ukrajinci patrně dají říct. Obzvlášť když ti Azováci a spol budou již pod drnem. Příkladně Gruzie je teď ve vztahu k Rusku naprosto v pohodě, zatímco před r. 2008 tomu bylo zcela obráceně.

    1. Bylo tomu obráceně, protože Gruzie v té době plnila roli Ukrajiny. Tedy stát, který bude v zájmu USA vysírat Rusáky. A když Sakašvili na radu Albrightové začal střílet rakety na Jižní Osetii, tak se Rusáci zvedli a nakopali jim anál. Sakašvili byl odejit a za odměnu dostal od KoZy post primátora Oděsy.

   2. Na co se snadno zapomene, že Šojgu – a jiní hlavouni – svá tvrzení vztahovali k určité situaci a záměru: pokud se záměr změní, tvrzení neplatí. Další věc je, že myslet si, že ministr obrany bude vytrubovat plány akce, aby se protistrana stihla připravit, je poněkud nerozumné.

    Mladí Rusové, na rozdíl od Ukrošů, za hranice masově neutíkají, na rozdíl tvrzení prolhané Západní propagandy: těch pár set tisíc při vyhlášení „částečné mobilizace“ minulý rok byli převážně lidé z 5. kolony, pracující pro Západní NGO’s, kterým aktuálně hrozilo vyšetřování, případně rovnou basa – nevadila jim ani tak mobilizace, jako spíše změny zákonů na ochranu státu a armády.

    Nedostatek pracovníků je lokální a profesní, chybí lidé určitých specializací a na určitých místech. Je celkem jasné, že někomu z moskevské či leningradské oblasti se moc nechce, stěhovat se do provizorních poměrů někam do průmyslových měst na Sibiř, kde jsou nové vojenské továrny – zbrojovky, loděnice – vše je řešitelné jednak penězi, jednak dalšími výhodami. Rusko má navíc obří rezervu v zaměstnávání žen – protože jak se zvedla životní úroveň, hodně jich bylo doma s dětmi nebo pracovalo jen částečně.

    Severokorejce skutečně nepotřebují, to je opět spíše tupá Západní propaganda, než realita. Stejně jako nemusí v Severní Koreji nakupovat munici – jako Amíci shánějí munici v Jižní Koreji – nepotřebují pracovníky. Rusko se Severní Korejí – stejně jako s Jižní Korejí – spolupracuje v jiných oblastech. Třeba ve vojenském i civilním raketovém průmyslu.

    Žumpy jsou úplně slepé k severo-i-jiho-korejským raketovým programům: zajímavé je, že jak Sever, tak Jih, najednou má ve výzbroji bojišťové semi-balistické rakety velice podobné ruskému Iskanderu-M. Severní Korea odpálila několik svých strategických balistických raket Hwasong-18, což vypadá přesně jako ruská ICBM Topol-M a bezesporu doletem pokrývá celé USA; navíc Severokorejci najednou zvládli vynesení několika svých satelitů… Evidentně je to větší hra, ve které se účastní vedle obou Korejí a Ruska také Čína.

    Ohledně zbytkové Ruiny a jakéhosi „nového Afghanistánu“, to jsou amícké vlhké sny. Rusko dostatečně ukázalo v Čečně, Gruzii a naposledy v Sýrii, že si s takovými situacemi umí poradit. Zbytkový „Banderostán“ může být něco jako dnešní syrský Idlib, se kterým dnes zápasí především Turci, USA, jejich Kurdi a další bandité. Banderovci budou dělat starosti především Polsku, Pobaltí a EUhniji.

    A navíc, Amíci v tomhle vycházejí ze svých vlastních vylhaných „bájí a pověstí“, protože partyzánská válka v Afghanistánu proti sovětským silám v letech 1980-1988 Sovětčíky odnikud nevyhnala, dopadlo to právě naopak: oni tu partyzánskou válku vyhráli, situaci stabilizovali a místní režim, který podporovali, vydržel následně ještě 3+ roky, i když je Sojůz přestal podporovat. Ztráty Sovětčíků za celých těch 8 let činily asi 15 tisíc vojclů, tudíž vzhledem k rozsahu akce byly minimální; celá sovětsko-afghánská válka je Amíky a Západem úplně přelhaná k nepoznání…

    1. To jsem zvědavý, jestli naši bratia Slováci budou zase řešit přesun Banderovců na Západ jako kdysi.
     Nebo je rovnou naloží do vlaků a pošlou ne rehabilitaci do slovenkých kúpelí a českých lázní.
     Možná jim Štětináč s přáteli zase pošle letadlo a vojenské nemocnice si vyzkouší léčbu veteránů.

     1. Pukusil se aspon jeden z hlidacich psu demokracie aspon zeptat, kam se podeli vsichni ti tlumocnici, ktere tak preochotne z Afghanistanu zachranil Babis?
      Co delaji? Kde jsou?

      Myslim, ze podobne boudou zachraneni i ukrajinsti „tlumocnici“.

  3. https://substackcdn.com/image/fetch/f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2Ff77d34bc-687d-4941-883b-32ff65dd4668_800x567.png

   rok stara mapka

   Otazkou zostava koridor Suwalky. Vobec by som sa nedivil, ak by Psonci aj Litva suhlasili na navrh stricka Sama, ze sa spoji Kalininfrad s BY.

   Kedze v Minsk I a II boli len nejake bezpecnostne garancie, na ktore KoZa srala ako na placaty kamen, tak v Minsk III uz budu uzemne garancie – ustupky.

   A na penetraciu obsadeneho uzemia treba vojcov.

   Vcera bezal na internete kusok z tlacovky sefa republikanov v senate. To ak toto o niecom rozhoduje – tak ma Amerika o zabavu postarane. V spojitosti so sleepy Joeim to je mentalna sila, akej niet vo vesmire paru.

   Je mozne, ze Bidet pojde v stopach sudruha Nixona.

   1. Nemyslím si, že by Poláci někdy souhlasili s postoupením Suwalského koridoru a pro Balty by to byla čistá sebevražda. Ne, to oni nikdy neudělají.
    Nechápu ale Poláky. To si opravdu myslí, že získají Lvov a ponechají si Slezsko a Pomořany? Němci by jim v tomto mohli pěkně udělat čáru přes rozpočet.

  4. Problém je, milé k42, jestli to vědí i oni, že prohrají. Já si myslím, že u Anglo-Sasů převažuje pocit naprosté nadřazenosti nad méněcennými Untermensch Slovany a vůbec si nepřipouštějí, že by mohli prohrát.

 15. Z rozhodnutí ruského prezidenta budou moci regiony v období válečného stavu a mobilizace vytvářet unitární podniky na pomoc bezpečnostním složkám – pozměňovací návrh

  S vojáky, kteří prochází povolávací službou, může být za mimořádných okolností uzavřena smlouva na dobu kratší než jeden rok – dodatek

  Novela zákona o zvýšení horní hranice branného věku nepočítá s přechodnými obdobími, vyplývá z pozměňovacích návrhů schválených Výborem pro obranu Státní dumy.

  Navrhovaný věk se navrhuje zvýšit na 30 let od 1. ledna 2024, uvádí dokument. Zároveň se navrhuje ponechat spodní laťku – věk od 18 let, jak stanoví současná právní úprava.

  Občanům podléhajícím branné povinnosti bude zakázáno opustit Ruskou federaci ode dne, kdy bude předvolání, které se jich týká, zařazeno do registru doručených předvolání – novela

  Předsedkyně Rady federace Matvienková: není důvod k přílišné rezonanci kolem zákona o vojenském věku, služba zůstává na 1 rok
  Matvijenková uvedla, že senátoři podpoří novelu zavádějící branný věk od 18 do 30 let

  Státní duma přijala pozměňovací návrh, který zavádí pokuty až do výše 500 000 rublů za neposkytnutí pomoci vojenským komisím při vyhlášení mobilizace.
  Duma rovněž přijala pozměňovací návrh na zvýšení pokut na 400 000 rublů za nepředložení seznamů občanů vojenským komisím k prvotní registraci.

  Občané, kteří dosáhnou 27 let před koncem roku 2023, se stanou záložními vojáky a nebudou podléhat branné povinnosti v roce 2024 – šéf Výboru pro obranu Státní dumy Kartapolov
  Kartapolov: pokud je známo, senátoři Rady federace, kteří se vyslovili proti návrhu na zvýšení branného věku, změnili názor

  Duma přijala zákon, který brancům zakazuje opustit Ruskou federaci ode dne odeslání povolávacího rozkazu, a to i do místa výkonu práce nebo studia.
  Dokument rovněž zakazuje brancům opustit Rusko ode dne, kdy je takové předvolání vloženo do registru doručených předvolání.

  V prvním čtení návrhu zákona byla stanovena možnost vstupu do mobilizační rezervy pro rodiče tří a více dětí. Pro druhé čtení byl návrh zákona podstatně přepracován a toto ustanovení bylo z dokumentu vypuštěno.

  Návrh zákona stanoví, že zákaz opustit Rusko platí ode dne odeslání povolávacího rozkazu z vojenského komisariátu občanovi, a to i v místě jeho zaměstnání nebo studia, ode dne osobního předání povolávacího rozkazu občanovi proti potvrzení. Podle dokumentu rozhodnutí o uplatnění dočasného opatření v podobě zákazu vycestování z Ruské federace vydává vojenský komisariát v den zaslání předvolání občanovi, v den předání předvolání občanovi osobně proti potvrzení.

  Uvedené rozhodnutí podepisuje vojenský komisař a zasílá je občanovi, federálnímu výkonnému orgánu odpovědnému za státní správu v oblasti zajištění bezpečnosti Ruské federace, federálnímu výkonnému orgánu odpovědnému za tvorbu a realizaci státní politiky a normativně-právní úpravy v oblasti vnitřních věcí.

  Dále se uvádí, že všeobecné vzdělávací organizace a odborné vzdělávací organizace jsou povinny poskytovat elektronicky státním orgánům Ruské federace informace potřebné pro vedení vojenské evidence o občanech studujících v těchto organizacích v denním studiu.

  Zákon dále stanoví, že rozhodnutí o použití opatření směřujících k zajištění dostavení se učiní vojenský komisariát dnem následujícím po dni nedostavení se, nejsou-li potvrzeny pádné důvody pro nedostavení se občana. Mezi tato opatření patří mimo jiné zákaz registrace jako fyzická osoba podnikatel, zákaz registrace jako osoba samostatně výdělečně činná, omezení práva řídit vozidlo, odmítnutí podpisu smlouvy o půjčce.

  1. Ruští gubernátoři budou moci během mobilizace a válečného stavu zřizovat „specializované jednotné podniky“. Jejich zaměstnanci dostanou bojové ruční zbraně s municí a budou postaveni na roveň resortní bezpečnosti.

   Příslušný návrh zákona dnes schválila Státní duma Ruské federace spolu s dodatky k zákonu o vojenské službě.

   Děje se tak „za účelem posílení ochrany veřejného pořádku a bezpečnosti za mobilizace, za válečného stavu, v době války“.

   Tyto „podniky“ jsou podle zákona povolány pomáhat ministerstvu vnitra, FSB a ministerstvu obrany při obraně ruských hranic, boji proti diverzním a zpravodajským jednotkám cizích států a potírání nelegálních ozbrojených formací.

   Zaměstnanci „podniků“ budou mít právo zastavit provoz bezpilotních letadel, podvodních a hladinových plavidel a vozidel, bezpilotních vozidel a dalších automatizovaných bezpilotních komplexů za účelem odražení útoku, uvádí se v návrhu zákona

   Putin podepsal zákon o zvýšení věkové hranice pro vojenskou službu o pět let
   📍Věková hranice pro osoby odpovědné za vojenskou službu první kategorie se tak zvyšuje z 35 na 40 let, druhá – ze 45 na 50 let, třetí – z 50 na 55 let.
   📍Pro vyšší důstojníky s vojenskými hodnostmi se věková hranice pro pobyt v mobilizační záloze zvýšila na 65 let, pro nižší důstojníky – až 60 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *