18 července, 2024

„Plovoucí“ analýzy a úvahy

Dá se říct, že čtu hodně zpráv, komentářů, analýz a názorů a co mě neustále udivuje je v podstatě jistá „šablona“ uvažování a analýz. Možná se mýlím, ale domnívám se, že drtivá většina analýz a úvah právě díky těmto „šablonám“ míří nakonec naprosto mimo terč.

Abych použil příměr – představte si např., že existuje velká loď, na které se posádka a pasažéři rozdělili do dvou skupin a vypukl boj o nadvládu nad lodí. Brzy je jasné kdo obsadil které prostory, jaké získal zdroje a prostředky na lodi, které mohou mít vliv na konečný výsledek rvačky. A nastupují analytici a specialisté přes lodě a rvačky …. Pro ně nastává (výchozí) situace, kdy je lze poměrně přesně určit reálný stav na lodi. Z toho pak vycházejí a všemožně kombinují a teoreticky analyzují všechny myslitelné možnosti.

Jeden odborník řekne – hele, parta „A“ má v držení výtahy, což je rozhodující pro přesun na lodi. Druhý řekne, no jo, ale parta „B“ obsadila kuchyni, kde jsou všechny nože a sekáčky na lodi a taky zásoby, takže mají výhodu držení chladných zbraní a délka rvačky hraje v jejich prospěch, protože mají pod kontrolou potravinové zásoby na celé lodi a ostatní dříve nebo později dostanou hlad. Dalo by se pokračovat a každou změnu na palubě podrobit okamžité nové analýze a upravit tak odhad předpokládaného výsledku.

Výsledkem pak je, že i pro poměrně logicky uvažujícího příjemce těchto analýz mohou dávat předkládané teoretické závěry o výsledku rvačky smysl a je ochoten souhlasit, že předvídají skutečný reálný výsledek.

Jenže … „Houstone, máme problém“ by mohl zvolat klasik.

Všechny ty analýzy a všemožné teoretické kombinace o situaci na lodi jaksi nepočítají s významným faktorem – že se vše odehrává na plující lodi, která může plout po klidném moři, po rozbouřeném moři, že může najet na mělčinu, na skálu, že se může dostat do silného mořského proudu … atd.

Co tím chci říct? … že nic nelze vytrhnout ze souvislostí. Pokud vytrhnete události ze souvislostí, pak i za použití těch nejpřesnějších a nejlepších analýz máte takřka jistotu, že učiněné závěry budou chybné.

A teď dva konkrétní případy:

Propagandisté a jiní lháři budou vždy konflikt na UA barvitě líčit v souladu s požadovaným vládním narativem – těmi se nemá smysl zabývat. Nicméně, pak tady máme skutečné analytiky s různou úrovní vojenských znalostí, kteří jsou schopni předkládat realistické možnosti a závěry, které budou vycházet z dostupných informací z bojiště. Klidně je mohou denně aktualizovat podle toho jak se komu na palubě na válčišti daří. Jenže …

Fakta jsou ale taková, že ani ten konflikt na UA nelze vytrhávat ze souvislostí, které předpokládají např. zachování dominance USA a jejich schopnosti vše financovat tiskem USD. A začínají přibývat nepřímé důkazy, že schopnosti hegemona se zmenšují celkem rychle. Významným faktorem v úvahách o UA je situace na moři schopnost hegemona prosazovat svou vůli, vč. schopnosti vše financovat. A tady si osobně myslím, že se blíží velké změny. Jen tak na okraj – myslíte si, že postoj a schopnosti hlavního světového agresora neovlivní např. občanská válka doma, v USA? … že budou i nadále schopni financovat více jak 800 svých vojenských základen po světě? … že odstavení USD z obchodování nebude mít vliv na financování všech neziskovek a jiných podvratných a agresivních aktivit? Pokud nebudeme vytrhávat situaci na UA ze souvislostí, pak blíže pravdě bude, že anglosasové již prohráli, protože je spousta událostí s delší periodou případné nápravy, které se již vyvíjejí v jejich neprospěch. Opět malá ukázka – asi největší chybou anglosasů bylo zabavení USD rezerv RF. Bylo to lákavé, ale byla to hrozná chyba – od toho okamžiku všichni vědí, že jim mohou být kdykoliv zabaveny i jejich USD rezervy, protože, když anglossasové okradli jadernou velmoc, tak nebudou váhat v okradení ani nějaké „Horní dolní“. A tohle už nelze změnit, nelze zvrátit … jak se říká, vlak ze stanice už odjel. Toto byl pro všechny logicky uvažující signál, že při první příležitosti je nutno odejít od USD. A první příležitost přišla … BRICS … mj. už i proto je dedolarizace nezastavitelná.

Druhý případ – 25.7. jsem na Kose četl slušný článek o vývoji ceny ropy. Vlk sám v závěru v rámci objektivity dal i poznámku, že anglosaské zdroje taky uvádějí, že export RF ropy klesá. Já bych ale dal ke zvážení zdánlivou drobnost – mainstreamem už proletělo, že po světě operuje zvětšující se flotila tankerů, která celkem svižně mění majitele a nedá se tak snadno vypátrat, kdo za ní ve skutečnosti stojí. Navíc, tyto tankery nejsou pojištěny u anglosaských „zavedených“ pojišťoven a dále platby za tuto ropu nezúčtovává SWIFT. Jinými slovy, analytici anglosasů přestávají mít úplná vstupní data …. a pokud vezmeme toto v úvahu, opravdu klesá export ropy RF?

30 thoughts on “„Plovoucí“ analýzy a úvahy

 1. Esli se něco něgdy eště změní, než se po dopadu na dlažbu vlastním třením čekolandské aero definitivně roztrhne a vybuchne mu eště nakonec kotel, motor či hmoty, podaná ruka rusa zase bude vhod. My se nepotápíme jak nám furt přeříkávají harpagondechujci , ale padáme k zemi a to mnoha blboňům smrdí, páč nějaké podíly na půdě a volit o rozpočtu je pré jen pro pány. Jen páni můžou přerozdělovat nahamtané a pučené bankocetle, Vy ne. Ste pré blbější než vopice, keré volí až navolí zase malého bendu. On za nic nemůže, kam ho posadíte tam bude za statisíce sedět, měsíčně. A co je todle za mechanizmus velevážení blboňi?

  Dycky mě rozjitří jak přisátí myslibednové a sociálmudrlanti a echkonomickoatletičtí premijanti sou schopni celou dobu temna komentovat v klídku svých služeben, včetně vrchnostenských poblblů, za bankocetle režimu. Dokud nebudete volit ty vaše uslintané potřeby tak se nepohneme ani o kousek dál. Budete volit náměsíčníky a přiblbla s koupenýma papírama, keří nevěděj o životě lidu ani howno. Pá pá. Muheeeee

 2. Trochu OT, ale ne moc:
  Když je USA nejhůř, (propagandisticky, třeba hrozí odvolání presidenta nebo něco podobného, mají propagandisté / novináři vždy v záloze tajnou zbraň. UFO
  Možná to najdete i v původních pramenech, já anglicky neumím. Ten oznamovatel mi připomíná pana Rajchla, nemůžu si pomoct.
  Problém se špionážním/meteorologickým balonem z Číny už byl vyřešen (balon sestřelen, vyloven z moře – a konec zpráv), takže je třeba najít jiný hit. Američané na UFO pevně věří a tak možná opomenou sledovat vnitřní politickou scénu. A blyštivý úspěch amerických zbraní na Ukrajině.

  1. Gdybyste směl volit vlastní potřeby a mělo by sečítání opravdu pádnej dopad, VÝZNAM, staral byste se o potřeby usa nebo propagandistů?????

   Například gdybyste chtěl český oblečení a napsal to do potřeb, že by se tím nigdo nezabýval? Nebo třeba byste chtěl český boty? Teď už vážně konspiruju, že byste chtěl to třeba vyrábět, klidně robotama ze železa, ale v našich továrnách??? Já vím OT.

 3. Dedolarizace neboli odchod od obchodování v USD bude probíhat pomalu a pozvolna. Obchodníci také nebudou chtít přijít o své peníze.
  K článku bych doplnil úvahu, že vládní rozpočty západních zemí jsou silně napjaté a veškeré rezervy jsou tvořené jen schopností si peníze v případě nutnosti vypůjčit. Čili stát utratí vše, co dostane do pracek a co je schopen si vypůjčit. Jenže v takové situaci jakýkoliv výpadek příjmů typu závanu motýlích křídel má potenciál spustit hurikán na jiném konci ekonomiky státu. Protože nedostatek peněz bude dvojnásob bolet, nejsou rezervy a zadlužování státu nebývá populární u většiny voličů.

 4. Lodě na moři….
  Pamatuji báječný kreslený vtip (tuším, že Liďákův) z roku 1968.
  Veliká loď si to hasí na plný plyn zleva doprava. Na její palubě, v malém bazénu, plave malinká loď směrem přesně opačným.
  To by byl asi nejlepší způsob vnímání situace ČR na současném moři.

  1. V nějakém průlivu u Norska se vrací fregata Její královské výsosti z jakéhosi cvičení (na co?) NATO.
   Fregatu řídí nějaká ženská. Nebudeme spekulovat, jestli požila, nebo má jen své dny (analogicky kontejnerová loď v Suezu).
   Kličkuje sem a tam.
   V průlivu proti fregatě pluje tanker s ropou (fregata výtlak 7.000 tun, tanker 300.000 tun).
   Z tankeru volají rádiem:
   „Haló, neidentifikovatelná lodi, plujete v kolizním kurzu s naším tankerem.“
   „My jsme fregata její královské výsosti, uhněte ze svého kurzu.“
   „Vy jste v našem kurzu a nemůžeme uhnout, máme velkou setrvačnost a poloměr zatáčení je nejméně 5 km. Musíte uhnout vy z naší dráhy, nebo uděláme BUM.“
   „My jsme fregata její královské výsosti, my neuhneme, i když jsme ve vašem kurzu. Uhněte vy.“
   BUM. Glo, glo, glo.
   Norsko přišlo o jednu pětinu svého válečného námořnictva.

    1. Jen abych to polopaticky depointoval – to, co znáte, je nejspíš vousatý ftip o kanadském majáku.

     PivoJ-ova historka je ovšem reálná, příhoda se skutečně stala, i když ta komunikace a bezprostřední příčiny srážky byly asi trochu jiné (v zásadě to tak ale opravdu proběhlo – 8.11.2018, Helge Ingstad):

     https://www.theweek.in/news/world/2018/11/20/norwegian-warship-accident-raises-questions-on-women-in-armed-fo.html

 5. Tak ten důvod, proč toto nikdo nebere do úvahy je jednoduše ten, že se dedolarizace evidentně odehrává ve Vaší hlavě, v reálu prostě nic jiného než pozvolný pokles, který může mít důsledky pořádné v průběhu spíše dekád než jednotlivých let, očekávat nelze. U Vás platí zkrátka „přání otcem myšlenky“, o realitu Vám nejde.

 6. flotila tankeru

  Neznámí obchodníci s ropou posílají polovinu ruského exportu ropy do Indie a Číny – Reuters
  Ropný tanker plující pod vlajkou Libérie opustil ruský přístav Usť-Luga v květnu a převážel ropu  jménem  málo známé obchodní společnosti se sídlem v Hongkongu. Ještě předtím, než loď dorazila do cíle v Indii, náklad změnil majitele. Podle dvou obchodních zdrojů byla novým vlastníkem 100 000 tun  uralské ropy přepravované na lodi Leopard I stejně obskurní společnost Guron Trading, rovněž sídlící v Hong Kongu.

  Málo známé obchodní firmy , na které  se Moskva  spoléhá při vývozu velkých objemů ropy do Asie,  v posledních měsících vyrostly jako houby po dešti ., jelikož západní společnosti přestaly spolupracovat s dodavateli z Ruska. Od března do června obchodovalo s ruskou ropou nejméně 40 zprostředkovatelů, včetně společností, které se do tohoto obchodu dříve nezapojily   , vypočítala agentura Reuters po rozhovoru s 10 obchodními zdroji a analytiky.

  Nově vstupující na trh letos přepravili nejméně polovinu celkového ruského exportu ropy a produktů, v průměru 6-8 milionů barelů denně  (bpd), což dohromady mění málo známé společnosti na jedny z největších světových obchodníků s ropou  . Během roku 2022 bylo do transakcí zapojeno až 30 zprostředkovatelů, odhaduje agentura Reuters. 

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1271590&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. Rusové mají ty zdroje a ve finále je jim jedno gdo to koupí, ale hraje se o toto. Američanům a fšem keří mají rádi emeričani ani hlt. Raději to pošlou do Afriky, arabáčům nebo do latiny, drahné době kolinie španěláků.
   Pochopili, že bojovat s těba blbama nemá smysl, že je stačí složit na lopatky tím, že celej svět se na ně vysere.

 7. Na webu vyšel článek s názvem „Číňané v Rusku nahradili západní auta“.
  Jde o masivní “ nahrazování“. Dle článku se ČR 😀 také stala největším vývozcem aut na světě.

 8. Analyzuji,proč je na tom hřivna lépe,než rubl vůči dolaru.
  Podobně je to vůči mnoha měnám,které se chtějí trhnout od solaru.
  I takhle se dá zbohatnout,když si můžu bez problémů natisknout jakýkoliv počet dolaru.

  1. Co to znamena „lepe nez rubl vuci dolaru“? A co z toho muzete/chcete vyvodit?
   Japonsky jen je na tom „hure, nez rubl vuci dolaru“, a co jako?

   1. WS.
    Dle hospodářských výsledků, by to mělo být obrácené.
    Takže ratingove agentury pracují víc politický, než odborné

  2. Celej ten měnovej koš, jak temu říkají harpagondechujci, je jen chozrasčot mezi cizáckými korporacemi, to nemá nic do vztahů hodnot. Je to podvod!

 9. Zatím se ukázaly mylné všecky předpovědi, že se něco stane a válka skončí. Převrat v jedné z válčících zemí nebo panika a zhroucení fronty nebo nečekaná dohoda o příměří za zprostředkování Číny nebo Indie. Prognózy o obrovských kotlích na Donbasu, kde uvízne AFU se ukázaly stejně chybné jako tvrzení, že opevnění u Tokmaku může a bude proraženo rychle a že ofenzíva může v řádu několika dní dosáhnout Azovského moře. Místo toho nastalo opotřebovávání v zákopech. V tomhle se paradoxně mýlilo mnoho expertů mainstreamových médií i těch alternativních podobným způsobem.

    1. Gerd: To je taky pravda. Proto už von Moltke v 19. století počítal s tím, že nejde všecko předvídat. Udělal několik plánů pro různé situace, jako že Francie mobilizuje do 3 různých datumů, aby pruští generálové věděli, jak reagovat na pomalou, rychlejší i na velmi rychlou francouzskou mobilizaci. Věděl, že Francouzi můžou udělat i něco, co dopředu neodhadne a pro tu chvíli měl připravený rozkaz velitelům sborů, že tzv. velký plán je čas shodit že stolu a dál ať postupují podle svého uvážení. V historii se to pořád střídá doby, kdy má převahu útok a kdy obrana. Útok vedl v době rytířů, za Napoleona a potom za tankového blitzkriegu. Obrana v baroku, kdy tažení běžné uvízla při obléhání bastionových pevností, v zákopech 1. světové a k tomu se přidala i dnešní doba dronů. Kamikadze, průzkumných nebo naváděcích pro dělostřelce. Překlopení převahy na stranu ofenzívy bude asi vyžadovat několik různých inovací.

 10. Ohledně aktuálnosti, resp. přesností dat, ohledně války na Ukrajině mi přijde, že ani vojáci že bojující nevědí jak se válka vyvíjí…. při základně propagandy na všech stranách mi přijde, že se jedná z větší části pouze o odhady vývoje.
  A se světovou ekonomikou mi to přijde úplně stejné, nikdo nic přesně neví, spoléhá se na odhady, více či méně přesné.
  V poslední době se zamýšlím nad tím, jestli je vůbec nějaké oblast v životě, kde nežijeme v informačním Matrixu lži. Neboť lež se stala novodobým standardem v komunikaci, lžou vám o kvalitě výrobků, lžou vám o službách, o cenách o všem možném. Zajímavé…

  1. Úder: Přehled můžou mít generálové, ale vojáci nižších hodnosti sledují dění na svém úseku fronty. Nemají možnosti, čas a energii sledovat ještě širší politické souvislosti. Z toho plyne, že jdou závislí na tvrzení svých politiků, která si nemůžou ověřit. Proto čelí riziku, že je politiků oklamou cynicky.

 11. Správné zacílení, zkusím podat svůj pohled.
  Jestliže je Rusko posádka, pak KOZA nejsou pasažéři.
  To není střet dvou států, kdy si půjdou po krku lidé hovořící jedním jazykem a žijící uvnitř nějakých hranic a v rámci nějakého státu.
  Resp. pro Rusko to platí.
  Ale proti němu stojí klany , korporátky , je to rakovina rozlezlá po celé zeměkouli. N8rodnost je absolutně nedůležitá, důležitý je momentální majetek, vliv a oddanost jedině správné myšlence. A tak třeba Italská rodinka, mající oficiální sídlo kdesi v USA, ale vlastní majetky uložené v Emirátech, v Číně nebo dosaďte si, bude naprosto odolná nějakému plošnému bombardování nebo atentátům na konkrétní jedinou podobu.
  A zatímco by dobytí Moskvy zlikvidování parlamentu , prezidenta apod, znamenalo podvolení se, a správu této země pod lokajskou loajální vládou, tak to, proti čemu vlastně Rusko bojuje se takovým způsobem zničit nedá.
  To je to děsivé.

  1. Někdo nejen vypustil Krakena (už dávno), ale nadále ho krmí. Když mu nedá nažrat, Kraken si vezme sám. Vezme si tam, kam dosáhne chapadly. Podobenství snad stačí.

   Řešení: Snad vzdálit všechno dosažitelné žrádlo z dosahu chapadel Krakena. Měl by začít požírat sám sebe.
   Slábnout a nakonec chcípnout hlady a stát se potravou pro nové, menší Krakeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *