21 dubna, 2024

Připravovaný summit BRICS v Jižní Africe

Za měsíc (od 22. do 24. srpna) se v Jihoafrické republice v Johannesburg Sandton International Conference Center uskuteční ostře sledovaný 15. summit BRICS.

Na summit jsou pozváni představitelé 70 států tzv. „globálního jihu“. JAR zaslala pozvánku představitelům všech afrických států, mnoha státům Blízkého Východu, latinské Ameriky a střední a jihovýchodní Asie. Na summit jsou pozvání také zástupci několika mezinárodních regionálních organizací jako Skupina G77, Karibské společenství CARICOM, Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN a Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu GCC.

JAR naopak odmítla zaslat pozvánku na summit BRICS Macronovi (který o pozvání už dříve požádal) a také dalším západním politikům, například z Británie a USA, kteří o účast na summitu projevili zájem a požádali o pozvání. Jihoafrický prezident Ramaphosa jejich zájmu účastnit se jednání nevyhověl.

Podle pořadatelů summitu o vstup do BRICS nebo o status spolupracující země už oficiálně požádalo 23 států, dalších asi 20 zemí zatím projevilo zájem neoficiálně. Jsou mezi nimi i regionální ekonomické „těžké váhy“. Seznam zájemců: Afghanistan, Algeria, Argentina, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Egypt, Indonesia, Iran, Kazakhstan, Mexico, Nicaragua, Nigeria, Pakistan, Saudi Arabia, Senegal, Sudan, Thailand, Tunisia, United Arab Emirates, Uruguay, Venezuela, Zimbabwe. BRICS zatím nemá formálně ustanovený přesný postup přijímání nových členů (zatím nového člena přijímali jenom jednou, a to JAR). O proceduře přijetí se bude jednat právě na tomto summitu. Přijímání nových členů by změnilo svět v měřítku, jaké nebylo od studené války vidět. Mnoho zemí hledá alternativu k současné euroatlantické dominanci Západu, která je stále více diktátorskou a panovačnou.

Noví zájemci o členství jsou motivování především možností propojení svých národních finančních institucí alternativním mezibankovním komunikačním kanálem. A platbami v jiných měnách, než dolar. Aby nebyli závislí na systému SWIFT, který se ukázal nespolehlivým po uvalení sankcí na Rusko. Různé rozvojové státy, které chtějí nakoupit v Rusku obilí a další potraviny, mají problémy s platbou v dolarech a museli o provedení platby poníženě škemrat v USA, nebo musí žádat o zprostředkování platby v Číně. O připravovaném řešení není zatím mnoho známo, i když se nepochybně připravuje, jak naznačují intenzivní mezinárodní jednání mezi ministerstvy financí a centrálními bankami států BRICS. Svoji významnou roli v procesu možná bude hrát Nová rozvojová banka (NDB), založená nedávno členy BRICS. Banka sídlí v Šanghaji, má pobočky v členských státech BRICS a šéfuje jí nyní Dilma Rousseff, bývalá prezidentka Brazílie.

Dalším významným bodem programu je spolupráce BRICS + Afrika, a zlepšení ekonomických podmínek rozvojových zemí.

Jako velká intrika se mnoho týdnů posuzovala účast prezidenta Putina, poté, co na něj byl uvalen mezinárodní zatykač. Nakonec se Rusko rozhodlo, že na summit vyšle delegaci v čele s ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a Putin se všech jednání účastní videokonferenční formou. Na podzim se Putin stejně chystá na návštěvu do Číny. A tento týden se sejde s hlavami mnoha afrických států na summitu Rusko – Afrika v Petrohradu. Opravdovým prubířským kamenem údajné „mezinárodní izolace Ruska“ tak bude summit BRICS příští rok, který se má konat v Rusku. Uvidíme, kdo všechno se na něj za rok osobně vypraví.

82 thoughts on “Připravovaný summit BRICS v Jižní Africe

   1. To je jednoduche. Je to sdruzeni ekonomicky nejsilnějších států, které nejsou členy G7.
    Patří tam podle pořadí HDP PPP na svetě:
    1) Cina
    3) Indie
    6) Rusko
    8) Brazilie
    a pro doplneni byla prijata JAR jako nejrychleji se rozvijejici ekonomika v Africe.
    Nyni se pripravuje prijeti dalsich statu a komunikacni a zuctovaci nechanismus mezi bankami, takovy novy nezavisly SWIFT.
    Podle velikosti HDP uz je nyni BRICS vetsi nez G7.

  1. Zkusím odpovědět.
   Jde o Brazílii a prosazování jejích zájmů, o Rusko a prosazování jeho zájmů, dále o Indii a prosazování indických zájmů, o Čínu a prosazování zájmů Číny a v neposlední řadě o Jižní Afriku a prosazování zájmů Jižní Afriky.
   Přičemž těmito zájmy budou, dle mé maličkosti, především zájmy vládnoucích struktur každé z těchto zemí.
   A to i kdyby tyto zájmy byly v rozporu se zájmy USA, Francie, Německa atd.

   Něco samozřejmě prokápne i k širokým vrstvám “ obyčejného “ obyvatelstva zemí BRICS, to jinak nejde, udržet si k vládám loajalní obyvatelstvo pouhým terorem….to je ekonomicky, společensky atd. dlouhodobě neudržitelné. Lidé musí mít pocit, že vlády jsou zde i od toho, aby se lidé měli stále lépe a lépe, ne hůře.

   P.S. Pamatuji doby, kdy Čína pod Teng Siao Pchingem a násl. byla chválena např. i některými lidmi z WB a IMF -stamiliony lidí byly vytaženy z bídy. To je velký kulturní počin. Srovnej s Irákem či s Afghanistanem (ale i např. v USA jsou desetimiliony lidí stále odkázány na potravinové lístky – a není to v agregátu zanedbatelná částka *, navíc má rostoucí trend, v průběhu posledních dekád)
   *https://www.pewresearch.org/short-reads/2023/07/19/what-the-data-says-about-food-stamps-in-the-u-s/
   („….data from the U.S. Department of Agriculture, the Census Bureau and other sources….“)

 1. Už jsem to psal,ještě má KoZa čas něco provést,aby zmařili zasedání BRICS.
  Podle všeho,už v JAR,může dojít k nějakým rozhodnutím ohledně dedolarizace.
  Jen dodám v takovém případě,by si USA víc uškodili,než pomohli.

  1. A čo je to hentý KoZA?

   No ale jinak blboni nevědí co si mají myslet o BRICS, páč se o tom v na novinkách ani na idnesu ani na seznamu nepíše. Až napíšou o BRICSu na novinkách a na idnesu a na seznamu tak budou sem vkládat lajky , že OT. Ani nevím co je OT. Tož tak je to s místním materiálem. Muheeeee

 2. Jaké potřeby způsobily, že v zemích keré mají problémy s hegemonií nenažraného fracka s velkým pádlem, co jim užírá chlebíčka, co je bombarduje, okupuje a oblbuje obyvatelstvo, vzniká seskupení zemí, gde se pomalu přestávají třást strachy a dokonce by rádi plánovali nějakou svoji budoucnost?

 3. Malér je v tom, že ti afričtí, se snaží na rozdíl od amickojuropských – dodržovat zákony a ujednání.- A to přesto, že mohou být odejiti, protože jiní se cpou na jejich místa s podporou výše jmenovaných…. njn uvidíme

  1. A ti, kdo nejsouproruští, lavírují, protože je KoZa nějakýmzpůsobem drží za pytlík. Opravdového kámoše mají Spojené státy jenom jednoho.

     1. Opravdu je to přítel ? Vždyt oni od USA jen berou. Zatímco Poláci se chovají jako další federální stát. I tu základnu ( Fort Trump) chtěli financovat sami.

 4. Ze střechy Sandtonu je dobře vidět Ponte City Tower, rekordman v počtu sebevrahů. A dá se tam snadno ztratit auto, nestačí si zapamatovat jen čtverec na parkovišti v patrech (např. H4), ale i patro a barvu. A zlaté uličky… i zlaté článkové opasky, nejen náhrdelníky. Prodavači tam číhají, jak mamby.

 5. Dobře Ramaphosa. 🙂Nezbývá než držet palečky, aby se nezapletl do nějakých kšeftíků, jako Zuma.
  Jinak děkuji za povzbudivou zprávu. I když si nejsem jistá, jestli je povzbudivá i pro ČR , která má vládu jakou má.

  1. Malér je v tom, že ti afričtí, se snaží na rozdíl od amickojuropských – dodržovat zákony a ujednání.- A to přesto, že mohou být odejiti, protože jiní se cpou na jejich místa s podporou výše jmenovaných…. njn uvidíme

 6. Paní Divišová, velde Vašich zajímavých článků mne hodně baví výběr ilustrativních fotek. I tato se Vám velmi povedla.

 7. Zajímavá verze by byla účast, a
  „Pro případ, že budu zatčen, vydal jsem příkazy velení strategických jaderných sil a byly zadány koordináty.“
  V Haagu a Bruselu by začali čůrat Maggi v kostkách a začal by intenzívní ruch.

  1. K poslední větě – nebyla bych si tak jistá. Většina mudřeců přece tvrdí, že jen vyhrožuje ale ve skutečnosti b y to neudělal. Navíc jednání a neustávající snahy naťácké věrchušky jaksitaxi….

   1. Byli by nepříjemně překvapeni. Jenže Putin nemíní z obyvatel Haagu ani z ostatních dělat rukojmí. Nevezme si na svědomí životy milionů, desítek, stovek milionů lidí. Ostatně, jako vždy jde o poměr nákladů a výnosů, Tak žádné šavle hore. Ale šachová partie. Snaží se, logicky, maximalizovat obchodní zisk. Třebaže ne každý projekt vyjde podle původní představy. Například“speciální operace“. Jiným také ne. Zdejším dezolátům se nepodařilo složit zdejší vládu, Západu se nepodařilo složit ruskou vládu, v tom případě obvyklý scénář „lidská práva“ nezafungoval, ani vyvolání vypoury proti vládě obchodními sankcemi. Většina Rusů není nasraná na vládu ale na Západ.

    V obou případech přinejmenším dílem ze stejné příčiny, protistrana měla čas na adaptaci. A štěstí na „dobré počasí“. Tady se nic se neděje, standard, občané toužící po dovolené v co největším hicu cestovali na jih a přes varování odlétali na hořící Rhodos. Můžu si tipnout? A dloubnout? Jaké procento z nich byli voliči Pětikoalice?

    Setkání BRICS v roce 2024 v Moskvě by mohlo být velmi zajímavé.

    1. Má to skobu, proč si pořád někdo myslí, že Putin může za všechno a všechno? Že je jediný co rozhoduje. Jeden člověk na tak velkou zemi? Lidi myslete, i kdyby nebyl on, někdo jej nahradí, akorát aby to nebyl rafan, pak by to jelo fofrem

    2. A proč ne, protože si demográciu zažili už za Gorbojelcina a vědí co to obnáši – a saumprásk. Na rozdíl od nás , kteří zatím furt doufají….

  2. Rusko to nema zapotrebi. Navzdory u nas rozsirenemu mineni, ze bez Putina se v Rusku nesmi nic udelat, je tam mnoho kompetentnich odborniku. Lavrov to zvladne s prehledem, zvlast kdyz bude mit s sebou fundovanou delagaci ekonomu a financniku. Ale tyhle veci se projednavaji predem, na miste se jenom podepisuji.

   1. Ale i tak bych byla klidnější, kdyby si VVP vychoval následníka. Může mu spadnout na hlavu třeba balkon, jeden nikdy neví. Ani Lavrov už není žádný junior. Bojím se toho, kdo přijde po Putinovi.

     1. Jj přtitáhne si Ukry zakousnutý do zadku až na náměstí v Sevastopolu. A pak sklapne vychytralá past. Fenomenální šachista VVP dá Ukrajincům šach mat ve 187 tahu.

      1. Já nevím. Debat o tom, co kdo soudí o hře v šachy a jaká podobenství v ní nachází, se neúčastním, neboť mne to nebaví.

       Jenom jsem chtěl na okraj poznamenat, že převlékání identit k ničemu dobrému nepřispěje. – Rozuměj tomu každý jak umíš.

    1. Rusové se bojí taky.
     Když s nimi žvaním o politice, vždycky to končí „…a aby nám Hospodin cara Putina co nejdéle zachovati ráčil!“ Takže argument, že je to diktátor je v Rusku vlastně pochvala, oni se totiž docela dobře znají a ví, že bezbřehá demokracie by vedla k rozkladu. A páníčka zpoza velké louže zrovna nemusí…
     ====
     Nástupce V.V.Putina? Myslím, že existuje, ale nemluví se o něm. Aby mu náhodou nespadlo na hlavu prase z balkónu. Bude to mít těžké, ale zdědí dobře fungující aparát včetně národovců a dokonce i komunistů.

      1. Fakt je, že kdyby se v Rusku něco podělalo, tak nás tady smetou davy hladových a pořádně naštvaných Rusů. Vždycky je lepší mít prosperujícího souseda, než zemi v rozvalu.

       1. Jaký fakt, prosím vás. Byli tu snad za hladomoru, za války, za Jelcina? Bylo jim zle, jedli mouku z kůry,umírali, ale zůstávali V Rusku, protože Rodina. Rusko se nepodělá, to nemá ve zvyku.

        1. Tady jsme zažili už nejméně dvě vlny přistěhovalců z Ruska. Za první republiky to byli exulanti, kteří prchali před bolševismem. To byli převážně vzdělaní lidé, žádné problémy nepůsobili.
         Ale po 89 se k nám začali stěhovat tzv. noví Rusové, kteří se tady chovali jako doma. Hodně to bylo vidět třeba v Karlových Varech. Nápisy v azbuce, pravoslavný kostelík a o nějakém začlenění nemohlo být řeči.
         A ruská mafie také nemá moc dobrou pověst. V restaurantu U Holubů jich kdysi vybrali docela dost.
         Proti Rusům naprosto nic nemám, ale když je jich moc pohromadě, tak to nemusí dělat dobrotu. Zvlášť pokud by se jednalo o ty “ nové Rusy”.

          1. Bodejť by jo. Stejně jako i jinde žijí i v Rusku rozmanití lidé . A někteří z nich mají pořádně ostré lokty.

          2. Noví Rusové rozhodně nebudou vlastenci. Oni neutíkají od něčeho, oni odcházejí k něčemu a to je rozdíl.

         1. Ten pravoslavný „kostelík“ je součástí Karlových Varů už pěkně dlouho. Byl jsem jím překvapen roku 1958. Za komunistů asi postaven nebyl, za Rajchu taky ne, takže když, pak nejdřív za První, pokud ne za císaře Pána

          1. A ty kostelíky, stavěné v gdejaké prdeli, to byly registrační místa pro velení našincovatých potřeb?

         2. A že se bojíte hypotetické vlny přistěhovalců z Ruska, ale skutečná vlna přistěhovalců z Ukrajiny, která už víc než rok probíhá, ta vás nechává v klidu, či jste nezaznamenala?

          1. proboha to je ale jelito.
           Statisice opravdu hladovych, neockovanych a s rukou natazenych Ukrajincu ji nevadi…
           ale z Rusu je podelana.

           Jinak o tech mafiich pekne lze.
           Dobre si na ne z devadesatek pamatuju.
           Rikalo se jim „ruskojazycne mafie“.
           Nechvalne zname byly tzv Charkovska brigada, Odesska brigada, Kyjevska brigada a dalsi…
           dejte ji proboha nekdo mapu.

         1. Milá Emo. Budete žasnout, ale ono to v Rusku fakt nevypadá všude tak úhledně jako v Moskvě.
          Když to vezmu tak, že jejich startovací čára je úplně jinde, než ta naše , tak jsou velmi úspěšní, to je jasné. Ale všechno nejde hned a někde v zakopané díře to vypadá úplně jinak, než na Arbatu. Stejně jako i u nás to všude nevypadá jako v Pařížské ulici.
          Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou obrovské všude. A není legrace to srovnat, aspoň trochu.

          1. Vy jstře tam někdy byl/a? Rozdíly mezi městem a venkovem jsou všude. a stačí se kouknout.

         1. Ano, venkov, děrevňa, seló…
          I ty okresní městečka. Ne není všechno Petrohrad nebo Moskva. A záleží, kolik je čeho. Těch ubohých domků je tam mnohem víc než jich najdete u nás – museli byste hledat třeba na Východním Slovensku. Ale povahu Rusa poznáš kdekoliv. Zase: Průměrnou. Mě pozvali bezďáci vegetující u Zálivu v Pítěru na uchu. Mě, evidentního „inostráňce“ s foťákem. Stálo mě to načatou krabičku cigaret. (Zastrčil jsem jim tam stovku, ta ucha za to stála. I vodka byla z obchodu, ne samohonka.)

          1. Mají tam pořad těžké problémy s pitím. Jsou děrevni, kde makají jenom ženské, chlapi jsou od rána v lihu. Suchý zákon se – nečekaně , cha cha – neosvědčil.
           Možná i proto má Putin takovou popularitu, protože je ostentativní abstinent. Ani se nedivím, že na něj místní děvočky pějí ódy. Místo osvěty jde příkladem a to je nejlepší.
           I Rusko má svoje problémy a je blbost si namlouvat, že tam žijí samí gerojové.

          1. „Na to zatím nemáte“
           Ale snaží se seč to jde, to ji nemůžete upřít

          1. Milá Emo. Rusové stavěli ve Varech nějakou opičárnu, samozřejmě na černo, bez povolení. Mělo to nahoře takovou srandovní střechu, vypadalo to jako kostel. Je to už dlouho, zapomněla jsem podrobnosti.
           Smysl mého příspěvku byl v tom, že ruští zbohatlíci = noví Rusové, se s nějakými zákony moc nepárají. Tečka.

          2. To vám říkal reportér Hynek? Tento člověk je zaměstnán v TV jen kvůli Krejčířovi a Rusům a jejich nemovitostem v ČR. Jiné reportáže jsem od nejzajímavější 20 let v TV neviděla, takže aby si zasloužil many, kauzy musí vyrábět. Tohle je asi ta kauza, jak si nějaký Rus postavil ve Varech vilu ve stylu pravoslavného kostelíčku bez povolení. Bez povolení staví imnoho českých politiků, např v Pardubicích nebo Českém ráji.

          3. ale nikdo netvrdi, ze Rusove ve Vzrech nestaveli nacerno.
           Ale nacerno se prece v CR stavi uplne bezne.
           Na severu Cech je toho kupa. Vedou kmotri ODS tesne nasledovani CSSD…

          4. Sakuro, to co stavěli Rusově ve Varech byla opravdu třeskutá opičárna.
           Samozřejmě že i čeští zbohatlíci si dělají co chtějí. Třeba hodný oligarcha Bakala si postavil rozlehlý bunkr na Šumavě.
           Můj záměr byl upozornit, že neexistují jenom Rusové – hodní bráškové.
           Ale to se momentálně nenosí. Ukrajinec = zlosyn a parazit. Rus = gerój a poctivec.
           Ách jo.

      2. Bůh ví, s kým se bavíte, ale v Rusku nikdo (možná až na pár zoufalců) neříká „car Putin“. Buďto „Car“ (a všichni vědí o kom je řeč), nebo „Putin“, a nejčastěji „Imperátor“ nebo „Nejtemnější“.
       Jinak ta vaše věta azbukou je gramatický nesmysl.

       Takže příště je opravte, „Боже, сохрани государя Императора!“ a nijak jinak.

    2. ale no tak, a to si myslíte že nám/západu- budou věšet před nos, kdo bude následník? jejda

     ale myslím, že západ pátrá a pátrá …no uvidíme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *