30 května, 2024

Polsko volí.

A největší libtardí problém polských voleb? Lidé by se mohli dostavit, vyjádřit se v referendu a demokraticky rozhodnout o tom, o čem by demokraticky rozhodovat přece neměli.

Spojit volby se zásadními otázkami o budoucnosti považuji za perfektní nápad. Ať už samotné dopadnou jakkoliv, bude nad zvolenými politiky jasně viset Damoklův meč v podobě toho, co si lidé v referendu přáli. Těžko pak budou moci zaznívat výmluvy typu: My jsme nevěděli, my jsme jen tušili, a my jsme nelhali, protože jsme v to v našem časoprostoru viděli jinak.

Prostě kdo se bojí, nesmí do referenda. A protože iniciátorem je předseda strany PiS (Právo a Spravedlnost) Jarosław Kaczyński a opozice referendum kritizuje jak může, je kdo se bojí vůle lidí je více než jasné. Chcete mít opravdu silný mandát? Opřete jej o vůli lidí. Chcete si dělat, co vám velí jiní? Křičte z plných plic, že referendum je špatné, lidé nemají mít nárok o svých životech rozhodovat a celé je to stoprocentně zmanipulované Ruskem. Nebo Číňany, nebo ufony, nebo Jožinem z bažin, dosaďte si koho chcete.

A otázky jsou to zapeklité. Dokonce bych řekla nejlepší a nejzásadnější co být mohly. No posuďte sami:

Hned první otázka se drze ptá, zda Poláci podporují prodej strategického státního majetku zahraničním investorům. To by zde podle mne fialově – bruselsky v zájmu volného trhnu, který volný není a nikdy nebyl ani náhodou, nesmělo být zmíněno ani v nejdivočejších snech. Sice by potom Válek nemusel pořádat tiskovky s tím, že léky už prostě budou jen na příděl na věčné časy, ale za se by možná zkrachovaly Kajmanské ostrovy, kde ty firmy zahraniční koncerny většinově daní. To berte s nadsázkou, protože kde daní, když to není u nás, je úplně fuk.

Další se týká věku odchodu do důchodu, kdo by nechtěl jako u nás jít na hranici smrti a LDNky, má možnost to říct. U nás má možnost mlčet a platit sociální až do konce. Svého.

Třetí se týká plotu postaveného na hranicích s Běloruskem, my sice plot nemáme, ale časem by se nám třeba nějaký hodil. Zde bychom mohli otázku alternovat třeba tím, zda souhlasíme s faktickou likvidací České pošty.

Poslední dotaz se týká africké migrace, zda opravdu Poláci chtějí ty statisíce atomových inženýrů, kteří pomocí znalostí molekulárních částic zapalují polovinu západních měst, tvoří no – go zóny, které neexistují a zneužívají naše nože a své mačety, které se okamžitě po vzetí do jejich rukou chovají zcela nestandardně a přestává fungovat i to, že dotyčný zdravil sousedy a nosil nákupy babičkám.

Názory od lidí na tyto věci prostě vědět nechceme, protože co kdybychom se dozvěděli právě to, co se nehodí se do našeho ideologicky uvědomělého světa, a nedejbože se tím museli řídit. A tak opozice označuje připravované lidové hlasování za pseudoreferendum a manipulaci , a ještě prý má to ošklivé referendum k urnám přilákat voliče, kteří se bojí migrantů nebo zvyšování důchodového věku. No to by tak hrálo, že?

Za sebe jsem jednoznačně pro. Pro referendum spojené s volbami, proto aby si občané měli možnost volit v referendu zásadní směřování své země a proti jakýmkoliv snahám jim toto zatrhnout.

41 thoughts on “Polsko volí.

 1. V polské státní televizi najednou moderátoři v sobě objevili kritické poznámky k vládě Kačera.

  Jen aby vítr nezafoukal zase zpátky, to by těžko vysvětlovali.

 2. Zatím to na věrohodnost exit pollů moc nevypadá.
  Sečteno 10 % hlasů: 39 : 27
  Sečteno 34 % hlasů: 40 : 26,5
  Mezitím se to teda trochu zhouplo, PiS šla ještě trochu nahoru (nad 41) a teď už klesá, Tusk obráceně. Ale rozdíl se snižuje dost pomalu na to, aby výsledky doklouzaly až k dohadům.
  No a druhý neklamný průvodní znak je, že z bakalhářů lezou ty výsledky jak z chlupatý deky. V „online“ zpravodajství přibývaly příspěvky o strašlivých prognózovaných ztrátách Kačera max. po 40 minutách – do doby, než začala chodit tvrdá data. Ještě v půl 11 viselo, že je sečteno 10 %, ačkoliv sečtená už byla skoro třetina …
  Mimochodem, kouzelný je ten „výsledek“, co si uveřejnil polský „Výbor na obranu demokracie“: Prý PiS 33, Tusk 32 😀 A jestli bude realita jiná, tak je to jasný útok na demokracii (scallopitida se vyskytuje i v Polsku). Ale pokud jim ten průzkum takhle dopadl v těch nejsluníčkářských okrscích, tak jsou v řiti už teď.

  1. Martine Martine, Vy jste se ze statistiky a matematiky vzdělával patrně někde na pověstné vysoké škole života. Samozřejmě, že výsledky se aktualizovanému exit pollu již přiblíží extrémně přesně, rozdíly již nemohou být velké. Původní exit poll byl tedy celkem přesný, byť u prvních dvou stran ne tolik jako ten v roce 2019.

   Nejsnázeji nahlédnete, že výsledky míří k těmto číslům za mě následovně – v Polsku žije asi 40% lidí na vesnících, jak si můžete dohledat. Když rozkliknete průběžné výsledky, vidíte, kolik PiS získává na vesnících a jaký je dosavadní procento sečtených vzhledem ke všem sečteným hlasům. Nebo si můžete porovnat dynamiku sčítání v roce 2019, nebo si porovnejte kolik PiS získala v daných regionech v roce 19 a nyní.. Možností je na rozdávání, vždy dojdete k tomu, že skutečně někam k 36 by měli spadnout. (nedělat dětskou chybu, že zaměňujete procento sečtených okrsků a procento sečtených hlasů, jsou to diametrálně odlišné veličiny).

 3. výsledky prý až v úterý.
  Tusk je probruselský, takže se dá očekávat příval libtardích skopičin, pokles podpory rodiny, na stranu durhou asi uvolnění pravidel pro UPT.
  A Tusk asi zase zlepší zamrzlé vztahy s Ukrajinou.
  Jaké bude jako nadšení pro V4 nám asi teď může být i jedno, protože naši papaláši by do holportu s |Orbánem nešli. Škoda, protože migrace je ožehavé téma a spojenci se hodí.

 4. Tak podle Hovínek vyhrála opozice, PiS prý vládu nesloží.

  Nicméně zásadní změny nečekám. „Polski Antek“ chce táhnout na Rusa. Konec, tečka.

 5. Referendum v Polsku při volbách nebylo platné, účastnilo se ho méně jak 50 % voličů. Jeden z důvodů je, že voliči Tuska nehlasovali v referendu.

  1. Mě přijde mnohem zajímavější, že uběhly víc než dvě hodiny od skončení, a ani na polském volebním studiu https://www.youtube.com/watch?v=VgxGL4Dkh4s pořád žádné výsledky, jen ta stupidní exit polly. To je ještě horší bída, než bylo sčítání na Slovensku. Jak je možné, že u nás se ty výsledky sypou takřka v minutách po uzavření místností?

   1. Máme tu po předcích zděděný velmi dokonalý volební systém. (a ten se vládní libtardi chystají zničit korespondenční volbou)

 6. „Volba“ mezi pravicí light, pravicí ultra a (pseudo)levicí, jejímž hlavním tématem je LGBT, toť vskutku „napínavý“ program na nedělní večer…
  Volby u našich severních sousedů mě zajímaly poprvé a naposledy před čtyřmi lety, kdy se v nich objevila zajímavá postava Adriana Zandberga, který v debatách překročil stín tradičního zápolení pravice a pravice a nastolil témata sociální spravedlnosti a „státu blahobytu“. Bohužel, spojenectví s názvem „Levice“ se později transformovalo do typické progresivistické partaje. Tyto volby tak považuji za krajně nezajímavé, neboť ať dopadnou jakkoliv (teď koukám na exit poll Gazety Wyborcze a vypadá to na předání otěží „liberálům“), PL bude stále v první lajně všeho proamerického, protiruského, tržně liberálního atd.
  Škoda. Na Polácích jsem vždy obdivoval jejich upřímné vlastenectví, úctu k dějinám a pohostinnost. Proto mě mrzí, že tam není v dlouhodobém horizontu naděje na levicovou pro-lidovou politiku a už vůbec ne na změnu kurzu, co se zahraniční politiky týče.

      1. Pondeli, 10,33 , secteno pres 32 % – to se uz snad da pokladat za reperezentativni vzorek, a drtive vede Psips – 40 % oproti 26 % Tuska… Cicham, cicham stejne fiasko medialnich agentur jako na Slovensku 🙂 To je jaka mezinarodni epidemie mdielani blbosti, nebo co ?? A nasi slunickari uz samozrejme slavi, to bude zas ostuda 🙂

       1. Ne nutne , pokud budou jako posledni sectena velka mesta.

        OT: To jako fakt takhle pomale scitani? Protoze poak umi pocitat velmi dobre a rychle, kdyz potrebuje.

       2. Ještě není důvod dělat nějaké závěry. Sčítání velkých měst trvá déle a může zásadně zamíchat kartami.
        I když zatím je rozdíl na vedoucích pozicích o koňskou délku…

        1. Předseda polského Senátu Tomasz Grodzki z opoziční Občanské platformy kritizuje průběh sčítání nedělních voleb, použil dokonce slovo „bordel“.
         🙂 🙂

 7. Co se týká otázek polského referenda, je to ukázka polské nedostatečnosti. Vláda se musí ptát lidí, z nichž je půlka pod průměrnou inteligencí, zda chtějí pracovat až do smrti pro zaměstnavatele z ciziny a bydlet v sousedství afrického ghetta.
  To Češi (Moravani, Slezané etc.) jsou vyspělejší. Mají svoji vládu, která sama ví nejlépe co si lid přeje a nemusí proto vyhazovat peníze za nějaké hloupé dotazování. Vždyť vlastník z ciziny je pro nás to nejlepší, obzvlášť když zaměstnává Mongoly a Filipínce a daní na Kajmanských ostrovech. A vysportovaní inženýři a lékaři z pouštních univerzit budují naši vyspělou budoucnost.
  Jsem asi odpadlík, na procházce se svého jorkšírka ptám kam chce jít a respektuji ho. Asi mám polskou náturu.

  1. Velmi dobre . A z tech duvodu jsou mi polske zalezitosti nekde tam dole u ..
   A jeste nejakej cas budou.
   Objevil se titulek s nadpisem. „Sorry , tahle vlada je plna blaznu“.
   Senatorka Zwyrtek a Hamplova se vyjadrila. S takovejma senatorama to asi nevyhrajeme.
   Za co se omlouva a jeste v anglictine. Na co tam asi je ,v tom senatu.
   Vo cem asi hlasujou polaci , ukazujou zabery , kdy na belorusky strane sou velky a nepricetne zbesily gangy , ktery denne utoci na ploty ,prekazky a na ochrance polskych hranic , aby se za kazdou cenu probily do Polska.
   Kdyz spadne ten hadr predstirani , ukaze se bohatsi vyspelejsi cast svet , jako stado
   tupych a nasilnych idiotu neschopnych si pocinat aspon trochu rozume.

 8. 🍥dělat, co vám velí jiní? Křičte z plných plic, že referendum je špatné, lidé nemají mít nárok o svých životech rozhodovat,“

  To by tak hrálo, aby si otroci mohli byť jen nepatrně rozhodovat o zachování svého druhu. Plány nadlidí jsou revoluční;
  Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi
  uměl mluvit hebrejsky a byl agentem B’nai B’rith a Rothschidů. Jejich plánem bylo míšení ras, míšení evropského genofondu s barevnými rasami a násilná integrace. Potomci tohoto nepřirozeného rozmnožování jsou označováni jako „Kalergiho děti”.

  Plán navrhuje, aby byli Evropané kříženi s jinými rasami, a jejich existence byla nahrazena evropskými/africkými/asijskými míšenci.

  A ti doplněni moderními vynálezy pro posilování moci kazisvětů.

 9. Ano, naše oficiální média o otázkách v referendu v podstatě mlčí, stačí jim, když Kačinskému nemůžou přijít na jméno ( 🙂 ).
  S trochou nadsázky bych řekl, že ty otázky v referendu mi přijdou důležitější, než samotné volby.

   1. Ono je v podstatě jedno co s výsledky referenda udělají.
    Otázky i odpovědi už jsou. Nikdo nemůže říci, že nebyly.
    Podle toho, co se bude hodit, se na ně budou odvolávat, nebo je zpochybnovat.

 10. Čekám pro PIS lepší výsledek voleb než minule.
  Tusk je až moc prounijný a ze vším všudy.
  I když Moraviecký,Duda jako židé,musí poslouchat,jsou víc loutky USA,tak všechny blbosti z Bruselu neplní.

 11. Díky za zprávu, u nás se pro jistotu o polských volbách, natož o s nimi spojeném referendu radši moc nepíše a nemluví.

    1. Re: Sk

     Vy máte půl kozy?
     A máte kozu v majetku akciovky, nebo jak jste to řešili?

     TVL, lenivá kočka má půl kozy, čeho jsem se to dožil…
     Ještě že moje Jahoda má dvě ko…, ááále radši už nic…

     1. Kdyby jen leniva kocka… i jezek jozka ma pul kozy. Pokud vim, neni to druha pulka te kocourovy. Ta moje pulka pochazi z druhe pulky. Polska.

   1. Re: BANdita

    Moji svatci (rodiče zetě) mají pět koz. Kozu, kozla a tři kůzlata.
    Myslíte, že to jsou Poláci, i když polsky neumějí ani slovo?
    A jaký šlechtický titul by jim měl náležet?

    1. Nepatří-li do množiny Poláků, zmíněný Sienkewiczův výrok se jich netýká. Nicméně neznamená to, že druhá část implikace („myslí si, že je šlechtic“) automaticky nabývá pravdivostní hodnoty nula, pouze tuto pravdivostní hodnotu nelze pouze na základě výše zmíněného výroku stanovit.

     1. Martine, jak tak ctu tvuj styl, verim ze nejses stredoskolsky profesor matiky. My takoveho meli – a vylozili jsme mu Trabant na 4 popelnice 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *