30 května, 2024

Podle západního tisku si nemocnici v Gaze bombardovali sami Palestinci – zbytek světa si může přečíst i o důkazech, že zdravotníky a pacienty zavraždila izraelská armáda

Více než 500 lidí zahynulo v úterý 17. 10. 2023 kolem 19:30 při explozi v arabské nemocnici al-Ahli ve městě Gaza, která je provozována baptistickou církví. V důsledku útoku na nemocnici zemřeli pacienti, lékaři i střední zdravotní personál. Světová zdravotnická organizace (WHO) i experti OSN na mezinárodní vojenské právo tento útok prohlásili za válečný zločin odporující ženevským konvencím. My jsme ve studené válce, takže pokud se chceme dozvědět i jiné informace, než propagandu šířenou izraelskou vládou a izraelskými ozbrojenými silami, podle níž si nemocnici v Gaze bombardovali Palestinci sami, je nutné si přečíst nějaké články z ruských nebo arabských zdrojů. Přikládám rozbor, který připravila ruská televize RT a katarská televize Al-Jazeera. Obsahují přímé i nepřímé důkazy, že útok spáchala izraelská armáda, o kterých si v českém mejnstrýmu nepřečtete. Včera večer zveřejnila klíčový důkaz o pachateli útoku na nemocnici evangelická církev v Jeruzelémě.

„Trochu povědomé, to vysvětlení, že? Až dosud jsme to vždy slýchali o Donbasu nebo o jaderné elektrárně Energodar, že tam střílejí Rusové zásadně sami na sebe. Nyní to prý byli Palestinci, kteří stříleli sami na sebe a zasáhli si nemocnici,“ napsala pro RT Deutschland Dagmar Hennová ve své analýze o (dez)informacích, které k útoku na nemocnici v Gaze šíří západní média. Německá média podle ní prostě nepřipustí, že by Izrael poté, co pobil v Gaze 3.500 civilistů včetně dětí – podle údajů OSN – mohl zasáhnout i baptistickou nemocnic. A přidává i ukázky titulků:

„Horor při dopadu rakety“ (Badische Zeitung)

„Hamas hlásí mnoho mrtvých po výbuchu na klinice“ (NDR),

v lepším případě:

„Vzájemné obviňování po ostřelování kliniky“ (Tagesschau),

v nejhorším scénáři :

„Výbuch v Gaze ” (BR).

„Kdo očekává, že alespoň jedno přední německé médium se přiměje alespoň k tomu, aby promluvilo o ‚možném‘ nebo ‚podezřelém‘ izraelském útoku, bude zklamán. Místo toho věnují média velkou pozornost teorii, že šlo o pomýlenou palestinskou raketu, a místo skutečného informování o důsledcích raději uvádí všechny možné argumenty, které naservíruje izraelská armáda a izraelské tajné služby. Deník Bild dokonce použil titulek ‚Ne Izrael! To teroristé bombardovali nemocnici v Gaze“.

Než se tomu budeme věnovat podrobně, měli bychom si nejprve povšimnout několika faktů.

Zarážející bylo zpoždění, se kterým se tato zpráva objevila v německých médiích, a její formulace.Každý si pamatuje, jak často byly zprávy z Ukrajiny okamžitě publikovány s jasným připsáním viny, které se pak se ukázalo jako lživé – viz Kramatorsk a Konstantinovka. Přestože je hustota mezinárodních zpravodajů v pásmu Gazy mnohem vyšší než na Ukrajině (není divu v oblasti, která je jediným uzavřeným městem) a dokonce se odtamtud při několika příležitostech živě hlásili, zpráva se objevila, až když izraelská ‚obrana‘ byla dokončena a nebyla ani distribuována bez komentáře, že vše potřebuje důkladné prošetření.

Vývoj prohlášení izraelské vlády nějakou dobu trval. Nejprve se jásalo, pak přišla zpráva, že nemocnice byla varována, a až později v noci se přešlo na variantu, že se vůbec nejedná o izraelskou raketu.

Dalším bodem, který se zdá zajímavý, je nadšení, se kterým jsou citována prohlášení od samotných izraelských zpravodajských služeb, které, jak se zdá, nevěděly o útoku Hamásu ze 7. října. I když byl proces pravděpodobně daleko složitější a nelze vyloučit schválení izraelskou vládou (objasnění této otázky může jako obvykle trvat až desítky let), důvěryhodnost těchto služeb je stále poněkud poškozena. Ale jsou citováni s horlivostí, jako by 7. říjen nikdy neexistoval.“, napsala Hennová.

Na tento paradox upozornila ve svém článku na Substacku i Caitlin Johnstoneová. Ještě před několika dny podle ní všechna média světa psala o totálním selhání nebo blamáži izraelských tajných služeb, které údajně neměly žádné informace o přípravě výpadu Hamásu provedeném 7. října. I když už později vyšlo najevo, že egyptská tajná služba i tajné služby CIA izraelskou vládu varovaly. Nyní mejnstrýmová média čtyřiceti států tzv. Kolektivního Západu, které pod vedením USA uzavřely protiruskou sankční koalici, shodně citují zprávy předkládané izraelskými tajnými službami jako by to bylo „písmo svaté“.

„A konečně, ani na to by se nemělo zapomínat – to, co se stalo v oné nemocnici v Gaze, je jen částí hrůzy, která nadále postihuje celé obyvatelstvo Gazy. Agentura OSN pro pomoc včera oznámila, že oznámené obnovení dodávek vody v Gaze ve skutečnosti znamenalo pouze tři hodiny vody jen pro až 15 % populace. Dodávka vody je nyní přerušena už tak dlouho, že je to životu nebezpečné pro desítky tisíc lidí. Když se na to podíváte realisticky, i útok na arabskou nemocnici Al-Ahli je pak jen vedlejší událostí.“, konstatovala brutálně Hennová.

Ve svém rozboru dále pokračuje: „Nyní k teorii, kterou německá média z velké části akceptovala a kterou prosazuje i spolková vláda. V kontextu prohlášení kancléře Olafa Scholze ze středečního odpoledne, že Německo plně stojí za Izraelem,je to pochopitelné. Bylo by považováno za hluboce cynická pouze tehdy, kdyby musel připustit, že šlo o izraelskou raketu.“, vysvětluje Hennová.

Ve svém rozboru důvodně zpochybnila izraelské tvrzení, že šlo prý o raketu odpálenou palestinskou organizací, která je konkurenční vůči Hamásu – Islámským džihádem. „

Raketa prý selhala, a proto přistála v areálu kliniky. Odkazuje se také na letecké snímky poskytnuté Izraelem. Pojďme se nejprve zabývat leteckými záběry. Tady je trochu problém s důvěryhodností. RP Online uvádí, že klinika byla ‚poškozena při leteckém náletu minulou sobotu‘. Předchozí snímky, které jsou zveřejněny, nevykazují žádné stopy po tomto náletu. Jaká je tedy záruka, zda obrázky neukazují následky právě toho leteckého útoku, a ne následky údajně špatně naváděné rakety? Časové kódy, které jsou na úryvcích záběrů, by byly věrohodné pouze v případě, pokud by člověk měl k dispozici nezpracovaná data. Něco takového lze snadno změnit pomocí programů na úpravu videa.

Ústřední tvrzení spojené s těmito snímky je: Neexistuje žádný kráter, takže to nemůže být izraelská střela. No, existuje mnoho různých střel s různými hlavicemi. Kazetová munice darovaná Ukrajině pro zbraně HIMARS zanechává jen velmi malé, pokud vůbec nějaké, krátery, protože hlavní raketa se otevírá ve vzduchu a vypouští své bomby. Protiletadlové střely obvykle explodují v definované vzdálenosti od země. Munice rozbíjející bunkry zanechává na povrchu jen relativně malý otvor. Jinými slovy, různé hlavice explodují různými způsoby a existují některé varianty, ve kterých k detonaci dochází ve více než jednom kroku. Žádný kráter tedy není žádný důkaz o typu použité munice, alespoň pokud jde o Izrael, a také o žádný důkaz, že nešlo o izraelskou střelu.

Další částí předložené teorie je, že to byla raketa, která zbloudila. Tagesspiegel o tom dokonce zveřejnil video, které si můžete přehrát po kliknutí na odkaz:

https://twitter.com/manniefabian/status/1714377828131553446?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1714377828131553446%7Ctwgr%5E24dc6449ac3728c8253c02cebafbf30e26c33b8a%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fde.rt.com%2Fder-nahe-osten%2F184194-deutsche-medien-palaestinenser-haben-sich%2F

Každý, kdo se na video podívá, si všimne, že směr, kterým jsou rakety odpalovány, je z pohledu diváka vlevo, to znamená, že k divákovi letí z místa startu. Toto místo startu je znatelně blíže než místo pozdější exploze, která se odehrává dále vzadu, i když na obrázku vlevo.

I zde je malý problém. Dosud nebyla zmínka o odpalování řízených střel z pásma Gazy. Jedná se o balistické střely. Směr těchto balistických střel je určen v okamžiku odpálení. Sledují balistickou křivku definovanou úhlem startu a dostupnou kinetickou energií získanou zažehnutým motorem. To znamená, že pokud balistická střela z jakéhokoli důvodu zasáhne zamýšlený cíl, může tak učinit pouze v poměrně úzkém trojúhelníku umístěném vlevo a vpravo od ideální trajektorie, kam jim obsluha namířila.

Za předpokladu, že toto video skutečně ukazuje okamžik dopadu na kliniku, nemohlo to být způsobeno jednou z vypálených raket, protože klinika je za bodem, ze kterého byly tyto rakety odpáleny, a nikoli před ním. Pouze velmi sofistikované řízené střely mohou zcela změnit směr. Jednoduché varianty pouze korigují danou balistiku. Musíte ignorovat fyzikální zákony, abyste viděli důkaz této hypotézy v tomto videu.

Teorie rakety ‚z jiného týmu‘, jak tak lehkomyslně řekl americký prezident Joe Biden, obsahuje další složku. V jistém smyslu jde o vylepšení poté, co samotná BBC oznámila, že exploze byla prostě příliš velká pro rakety dostupné v pásmu Gazy.“, vysvětlila Hennová v článku pro RT.

Dotyčné prohlášení BBC podle ní nyní, pokud úplně nezmizelo, bylo na webu BBC alespoň velmi dobře ukryto. Po kliknutí na odkaz jej uvidíte:

https://twitter.com/jacksonhinklle/status/1714411407968551232?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1714411407968551232%7Ctwgr%5E25280256eae354ace189a6cfee66dfd84aadd2e8%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fde.rt.com%2Fder-nahe-osten%2F184194-deutsche-medien-palaestinenser-haben-sich%2F

Ve svém rozboru provádí i srovnání s destrukčními účinky vojenské techniky, která je používána ve válce na Ukrajině a je dobře známa ruským čtenářům i těm, kteří sloužili v Československé lidové armádě, která používala licenčně vyráběnou sovětskou výzbroj:

„Škody způsobené palestinskými raketami jsou, v možná známějším měřítku starých sovětských raketometů, blíže raketě Grad nebo v nejlepším případě Uragán. Určitě to není něco, u čeho byste chtěli být v bezprostřední blízkosti, ale tyto útoky po sobě nezanechaly 500 mrtvých, ani když narazily do davu ‚hlava na hlavě‘. Když to srovnáte s jinými střelami, výbuch a následky by připomínaly spíše Točku-U, ukrajinskou raketu, která spadla v Kramatorsku. Jde o raketu s hlavicí o hmotnosti půl tuny – nic, co by se dalo připravit k palbě bez těžkého technického vybavení.

Aby se ospravedlnily mnohem větší škody, aniž by byla ohrožena teorie o pomýlené palestinské raketě, nyní se také tvrdí, že poškození bylo způsobeno především palivem této rakety. To však vůbec nesedí se snímky, které o důsledcích tohoto útoku kolují. Takové množství raketového paliva, které by způsobilo explozi pozorované velikosti, by za sebou muselo zanechat desítky popálených a výrazné spáleninové stopy i na zemi. Ty ani výše uvedené letecké snímky neposkytují.

To, co vidíte na videích zveřejněných z místa dopadu a výbuchu, jsou většinou roztrhané mrtvoly. Dokonce i BBC uvádí, že jsou stále zaneprázdněni sbíráním částí těl. Ale není to výbuch, co trhá věci na kusy, ale šrapnel. Pokud by byl výbuch způsoben primárně palivem, tento efekt by neexistoval. Což nás přivádí zpět k otázce velikosti, která stále jasně ukazuje na izraelskou raketu.

Mimochodem, podle izraelských prohlášení Hamás vypálil 7. a 8. října 2000 raket. Nejsou však žádné zprávy o náhodném dopadu raket v pásmu Gazy. Na druhou stranu nyní v Gaze každý den padá 1000 izraelských bomb. Technicky vzato, řízené střely nebo pumy odpalované z letadel nejsou balistické pumy. Srovnání těchto čísel v žádném případě nepodporuje tvrzení o palestinských kolaterálních škodách.“, vysvětlila Hennová ve svém článku.

Spolková ministryně zahraničí Baerbocková, která jinak tak touží po komunikaci, podle ní zatím mlčí. „Kancléř Olaf Scholz od té doby tweetoval. Prohlášení ‚Brutální teror. Poprava bezbranných civilistů. Zavraždění kojenci‘ To se však netýkalo úmrtí v arabské nemocnici Al-Ahli. Pro tu měl následující tweet:

‚Jsem zděšen záběry výbuchu v nemocnici v Gaze, které se k nám dostávají. Nevinní byli zraněni a zabiti. Naše myšlenky jsou s rodinami obětí.

Je důležité, aby byl tento incident velmi pečlivě vyšetřen.‘

Naposledy trval na „přesném vyšetřování“ ohledně vyhození Nord Streamu do povětří.“, připomněla německá novinářka ve svém textu pro RT.

Mohammed Al-Masri provedl s pomocí dat zveřejněných agenturou Reuters rozbor veřejných prohlášení oficiálních izraelských představitelů. V článku „Jaký je příběh Izraele o explozi nemocnice v Gaze?“, který byl zveřejněn na webu Al-Jazeera, názorně dokládá rozpory v tvrzení izraelské strany i postupné změny prohlášení, jež vzbuzují silné podezření izraelského pachatelství. Jako důkaz přikládá i na sociálních sítích zveřejněné a následně smazané příspěvky oficiálních představitelů Izraele.

Útok na nemocnici v Gaze je podle něj nejsmrtelnějším úderem od vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem 7. října. „Ve válečné mlze byly reakce zmatené, s odmítnutím odpovědnosti z izraelských i palestinských táborů na pozadí konkurenčních online příběhů a rozšířených dezinformací.“, konstatoval Al-Masri úvodem svého článku.

Mnozí podle něj ale nechtějí uvěřit tvrzení Izraele, že výbuch způsobila raketa odpálená skupinou Palestinský islámský džihád (PIJ). Tato skepse byla podle zpravodaje Al-Jazeery živena rozpory mezi bezprostředními a pozdějšími reakcemi Izraele. Ve svém článku chronologicky seřadil postupné změny inzaelských tvrzení, jak se vyvíjely v čase od exploze.

Jak reagoval Izrael?

„Počáteční příspěvky na X zaslané Hananyou Naftali, digitálním poradcem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, vzbudily podezření. ‚Izraelské letectvo zasáhlo teroristickou základnu Hamasu v nemocnici v Gaze,‘ napsal Naftali. Jeho příspěvek byl ale téměř okamžitě smazán. Ve 22:58 se Naftali na X omluvil za sdílení ‚zprávy agentury Reuters‘, která ‚nepravdivě uvedla, že Izrael zasáhl nemocnici‘. Později uvedla, že od té doby tweet smazal. „Protože [izraelská armáda] nebombarduje nemocnice, předpokládal jsem, že Izrael míří na jednu ze základen Hamasu v Gaze,‘ dodal Naftali později.

O něco dříve, ve 21:04, izraelská armáda zveřejnila příspěvek, v němž viní ze zásahu špatně odpálenou střelu PIJ: ‚Z analýzy operačních systémů [izraelské armády] – nepřátelská raketa, která byla odpálena směrem k Izraeli, vybuchla, když zasáhla nemocnici,“ uvedl tweet Izraelských ozbrojených sil (IDF).

Nicméně, tento příspěvek byl upraven. Dřívější verze obsahovala údajné video důkazy. Ale Aric Toler, novinář z týmu pro vizuální vyšetřování v The New York Times, zpochybnil přesnost záběrů a poznamenal, že časové razítko naznačovalo, že byl zaznamenán 40 minut po době výbuchu.“, připomněl Al-Masri na Al-Jazeeře.

Dále ve svém textu připomněl, že „když se objevil neuspořádaný příběh, skeptici se chopili komentářů Tala Heinricha, mluvčího Netanjahua, který v úterý večer CNN řekl, že ‚[izraelská armáda] necílí na nemocnice‘ a dodal: ‚Zaměřujeme se pouze na pevnosti Hamásu, sklady zbraní a ‚teroristické cíle‘. V prohlášení vydaném v noci výbuchu však Světová zdravotnická organizace (WHO) poukázala na to, že od začátku konfliktu 7. října ve skutečnosti došlo k více než 51 útokům na zdravotnická zařízení v Gaze. Zabito 15 byl zdravotnických pracovníků a 27 jich bylo zraněno. Samotná izraelská armáda vydala minulý týden příkazy k evakuaci z 22 nemocnic, které léčily více než 2000 pacientů v pásmu Gazy, když zesílila svou bombardovací kampaň.“

Vysoký zdravotnický úředník v Gaze řekl Al-Džazíře, že Izrael několik dní před explozí vypálil dva dělostřelecké granáty jako „varování“ na arabskou nemocnici al-Ahli. „Teď už ani nemocnice není bezpečným místem…“ řekl Dr. Richard Peeperkorn, zástupce WHO pro Západní břeh Jordánu a Gazu.

„Jaké ‚důkazy‘ jsou k dispozici?“, ptá se korespondent Al-Jazeery. Ve svém textu připomněl, že Netanjahuova vláda popřela, že by výbuch mohl být výsledkem izraelského leteckého útoku. „18. října Netanjahu znovu zveřejnil důkazy shromážděné ve videu z armády, ukazující příklady kráterů způsobených armádními bombami, včetně děr o velikosti sedm a devět metrů, a leteckých snímků areálu nemocnice. ‚Nebyly tam žádné viditelné známky kráterů ani důkazy o kráterech nebo významném poškození budov,‘ uvádí video. ‚Celý svět by měl vědět: Nemocnici v Gaze zaútočili barbarští teroristé v Gaze, nikoli [izraelská armáda],‘ uvedl Netanjahu v dalším příspěvku.

Široce šířené video z výbuchu, získané z izraelského telegramového účtu nazvaného Intellinews, zdvojnásobilo teorii o neúspěšné raketě izraelské armády. Izraelský analytik David Lisovtsev řekl: ‚Toto je povrchová exploze, téměř žádná půda není vyvrhována, takže to není letecká bomba. Vypadá to jako neúspěšná raketa Hamásu, která tam přistála, jakou tragédii přinesl Hamás lidem v Gaze!‘

Justin Bronk, vedoucí výzkumný pracovník pro letectví a vojenskou technologii v think-tanku Royal United Services Institute v Londýně, zveřejnil snímek vyhořelého parkoviště nemocnice bez viditelného kráteru, který dal do oběhu analytik z amerického Centra pro námořní analýzy. ‚Stále to není přesvědčivé, ale pokud je toto rozsah škod, pak bych řekl, že nálet vypadá méně pravděpodobně než selhání rakety způsobující explozi a požár paliva,‘ komentoval snímek americký analytik.

Izraelská armáda také zveřejnila video, na kterém mluvčí Daniel Hagari překládá nahrávku rozhovoru mezi údajnými představiteli Hamásu, kde se zdá, že mluví o špatně odpálené raketě, která způsobila výbuch nemocnice. Někomu to připadalo až moc průhledné. Proto se později jeden novinář zeptal Hagariho: ‚Rád bych, abyste se zabýval otázkou důvěryhodnosti, protože… [izraelská armáda] má v otázce důvěryhodnosti méně než dokonalé výsledky.‘ Hagari ve své odpovědi připustil, že armáda lhala již dříve, ale nyní je tomu jinak.“, konstatoval dopisovatel Al-Jazeery.

Proč ta skepse?

„Mnozí mají sklon nevěřit izraelské vládě a armádě od smrti novinářky Al-Džazíry Shireen Abu Akleh. Izraelská vláda nejprve popřela jakýkoli podíl na její smrti. Poté, co několik nezávislých vyšetřování potvrdilo, že ji mohl zabít pouze izraelský voják, vláda země připustila, že pravděpodobně zemřela na izraelský výstřel. Palestinsko-americká novinářská veteránka byl zavražděna v květnu 2022, když informovala o izraelských vpádech do uprchlického tábora Jenin. Byla střelena do hlavy vojákem. V té době Naftali Bennett, tehdejší premiér Izraele, odpověděl online zprávou a obvinil Palestince z její vraždy. ‚Podle informací, které jsme shromáždili, se zdá pravděpodobné, že ozbrojení Palestinci – kteří v té době stříleli bez rozlišení cílů – byli zodpovědní za nešťastnou smrt novinářky,‘ řekl Bennett. Později izraelská armáda uvedla, že existuje ‚velká pravděpodobnost‘, že zabitá Abu Aklehová byl ‚náhodně zasažena‘ palbou izraelské armády. Vláda se však rozhodla se nepokračovat v trestním vyšetřování její smrti. Tento měsíc zpráva vyšetřovacího orgánu s mandátem OSN uvedla, že izraelské síly použily ‚smrtící sílu bez ospravedlnění‘, když zastřelily novinářku, čímž porušily její ‚právo na život‘.

Skepse je také živena bezohledností izraelských útoků na obležené obyvatelstvo Gazy. 17. října v 19 hodin, krátce před výbuchem, Itamar Ben-Gvir, izraelský ministr národní bezpečnosti, napsal na X: ‚Dokud Hamas nepropustí rukojmí ve svých rukou – jediné, co potřebuje aby vstoupilo do Gazy, je stovky tun výbušnin z letectva, a ani unce humanitární pomoci.‘

Krátce po výbuchu Netanjahu vymazal ze svého kanálu X zprávu, která opakovala řádek z jeho sdělení Knesetu ze 16. října. Stálo v něm: ‚Toto je boj mezi dětmi světla a dětmi temnoty, mezi lidstvem a zákonem džungle.‘ Zdá se, že zpráva odrážela tón, který dříve použil izraelský ministr obrany Yoav Gallant, který Palestince popsal jako ‚lidská zvířata‘.

Korunní svědek

Včera večer zveřejnila klíčový důkaz usvědčující ze lži a odpovědnosti za útok na nemocnici v Gaze izraelskou vládu Evangelická církev v Jeruzalémě. Podle jejího prohlášení ústředí církve v Jeruzalémě obdrželo před náletem z Izraele 3 telefonická varování s doporučením na vyklizení této křesťanské nemocnice. Tweet v originále uvidíte po rozkliknutí odkazu. Překladačem si jej můžete přeložit

https://twitter.com/Alarabytv_BRK/status/1714602791434371262?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1714602791434371262%7Ctwgr%5Ed0759c8beeba3c8bfbd1433f7d7001f6bf2b71bb%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fde.rt.com%2Finternational%2F182960-updates-zur-gaza-israel-eskalation%2F&fbclid=IwAR0cEKxDb5bB5YyG_6DgFC8NkgtkcGR430gT7-sWw2imYeY7svy0XmZX2uU

Evakuace pacientů i lékařů z nemocnice, ale prakticky nebyla možná. Zraněné a nemocné totiž není kam převézt. Dosvědčuje to i prohlášení Lékařů bez hranic, kteří v Gaze provozují několik klinik a vlastní nemocnici. „Situace v Gaze je katastrofální; nemocnice jsou přeplněné. Počet zraněných je extrémně vysoký – do všech nemocnic v pásmu Gazy neustále proudí další zranění. Lékařské týmy jsou vyčerpané a nepřetržitě pracují na ošetřování zraněných.“, napsal na webu Lékařů bez hranic Léo Cans je vedoucí jejich mise pro Palestinu.

Pro veřejnost popsal situaci v Gaze: „Bombardování je velmi intenzivní. Celé budovy jsou ničeny. Minulou noc byl bombardován dům přímo vedle kanceláře Lékařů bez hranic. Někdy lidé dostanou uprostřed noci textovou zprávu, která jim říká, aby evakuovali své domovy, jako se to stalo některým členům našeho týmu v Gaze. Musíte probudit své děti uprostřed noci a opustit svůj dům, aniž byste si vzali něco ze svých věcí, abyste se dostali do bezpečí. Lidé ale velmi často nevědí, kam jít; ocitnou se venku uprostřed noci, pod krupobitím bomb. Kde mohou najít bezpečí?“, uvedl Cans.

Dále uvedl, že izraelská vláda rozhodla zcela přerušit dodávky vody a elektřiny a telefonní síť byla vážně poškozena. „Dnes ráno jsme nebyli schopni telefonicky kontaktovat naše týmy v Gaze. To vše nevyhnutelně ztěžuje koordinaci záchranných operací a přístup ke zraněným. V Gaze jsou dnes lidé vyděšení. Velmi pravidelně mluvím s našimi tamními kolegy. Jsou to velmi tvrdí lidé, protože bohužel prožili spoustu válek, ale současná situace v nich vyvolává extrémní úzkost. Říkají, že tentokrát je to jiné: nevidí cestu ven a jsou zvědaví, jak to všechno skončí. Jsou ve stavu hrozného duševního utrpení.

Neexistují slova, která by popsala, čím lidé procházejí. Pokud jde o Lékaře bez hranic, jsme velmi znepokojeni tím, že zdravotnická zařízení nebyla ušetřena. Jedna z nemocnic, kterou jsme podporovali, byla zasažena náletem a poškozena. Další nálet zničil sanitku převážející raněné přímo před nemocnicí, kde pracujeme. Tým Lékařů bez hranic, který operoval pacienta, musel nemocnici narychlo opustit. Opakujeme: zdravotnická zařízení je třeba respektovat. To není něco, o čem by se mělo jednat.“, řekl Léo Cans.

76 thoughts on “Podle západního tisku si nemocnici v Gaze bombardovali sami Palestinci – zbytek světa si může přečíst i o důkazech, že zdravotníky a pacienty zavraždila izraelská armáda

 1. Ta zaujatost, čiší z každého slova.
  Američani koncem války vybombardovali Drážďany do doby kamenné. Nikde jsem nenašel zmínku, že by přitom nemocnice ohleduplně vynechali. V Hirošimě a Nagasaki by to dokonce nebylo možné. Tak jakýpak s tím štráchy …. jedna nemocnice, kdo ví jestli tam nebyla Palestinská základna.

  1. Za 80 let se lidstvo moc neposunulo. Akorát potřebuje čím dál víc krámů, které se převáží z jedné strany planety na druhou.

 2. Ve slušné demokratické společnosti je naprosto nepřijatelné nazývat zveřejňování informací o válečných zločinech anisemitismem. Požadavek dívat se při páchání těchto zločinů některými pachateli stranou je krystalický rasismus. A při zacházení s rasisty, jak známo, je užitečné držet na nich čistý kapesník.

  1. No a čemu prosím říkáte informace?

   — — — • — — —

   Pro Vás to samozřejmě píšu zcela marně, ale čtou (či četli) to zde i jiní. Je třeba si uvědomit, že existuje dvojice navzájem podstatně odlišných otázek:

   (1) Přistáli na Zemi mimozemšťané?

   (2) Co s Vámi udělá, začnete-li se otázkou (1) soustavněji zabývat?

   (Co tato či podobná otázka udělala s jedním či několika mými kolegy, jsem kdysi viděl, tehdy ke svému překvapení.) Analogicky, šlo by se ptát (já se neptám, věda, že v současné ohlušující propagandě postrádám relevantní, spolehlivé informace):

   (3) Spáchal Izrael po 7.10.2023 válečné zločiny?

   (4) Co s Vámi udělá, začnete-li se otázkou (3) soustavněji zabývat?

   1. No a čemu prosím říkáte informace? Aha 😀 😀 😀 Tak to dospělo do dosti bezvýchodného kouta „rychleji než jste čekali“. Protože techniky jistého charakteru holt mají i pro velmi protřelé praktikanty své limity 😀

    — — — • — — —

    (42) Budete se vyhýbat pravdě a pokřikovat po každém, kdo tak nečiní?

    Na následky soustavného praktikování činnosti (42) netřeba se ptát, jsou totiž zjevné.

    Čistý kapesník.

    1. Totiž, abyste věděl, tenhleten Fred Leuchter si v té Osvětimi (ilegálně) oškrabal omítku, odvezl domů do Států, nenašel v ní kyanid (neumím posoudit, zda tam žádný nebyl, anebo zda jej postrádaje potřebnou kvalifikaci najít ani nemohl) a odtud dovozoval, že v Osvětimi žádné plynové komory nikdy nebyly. Též neumím posoudit, zda k tomuto hledání pravdy dospěl svým celoživotním směřováním, anebo v důsledku svého podnikání: Vymýšlel, navrhoval a vyráběl rozmanitá popravčí zařízení, a sepisoval podrobné manuály, kterak je užívat správně.

     Co si lidé budou myslet o Vás, je čistě jejich a Vaše věc. U někoho Vám to uškodí, u někoho naopak pomůže. Jenže totéž si (třeba menší, možná však dokonce i větší měrou) budou myslet i o Vidlákově blogu a o celé „alternativě“.

     Tedy, ona lidská psychika navíc funguje tak, že totéž co o Vás si lidé budou v nějaké míře myslet i o mně, podobně jako kdyby mě spatřili ve společnosti Freda A. Leuchtera. Proto dovolte, abych se s Vámi rozloučil a zanechal Vás zde Vašemu hledání a hlásání pravdy.

     1. A když už je zahnání do kouta evidentní i pro ostatní, žádné uhnutí ani oslí můstek nezafungovaly, tak ještě poslední pokus ve stylu „a pak mu ji zabalil a usek“. A pak už jen, s nezbytným naznačením nadřazenosti, taktický přesun do předem připravených pozic.
      No, dneska to prostě nevyšlo, zkrátka není posvícení úplně každý den, takže holt ten přesun, no. A dobře tak, neb pověst u lidí by skutečně mohla aspoň v nějaké míře dojít úhony nadměrným zacházením s rasisty, byť by to bylo přes čistý kapesník.

 3. Pane Kunšteku, děkuji za reakci https://web.litterate.cz/podle-zapadniho-tisku-si-nemocnici-v-gaze-bombardovali-sami-palestinci-zbytek-sveta-si-muze-precist-i-o-dukazech-ze-zdravotniky-a-pacienty-zavrazdila-izraelska-armada/comment-page-1/#comment-201277 . Pokládám ji však za poněkud mimoběžnou, krom toho mi (snad mimoděk) leccos podsouvající.

  Nevím, jestli si uvědomujete, že psaní o „válečných zločinech izraelské armády a zločinech proti lidskosti izraelských bezpečnostních složek a paramilitárních bojůvek ultraortodoxních židovských osadníků“ nutně naprosto znechutí řadu čtenářů a potenciálních čtenářů, a to ze dvou důvodů:

  (1) Obecně vzato, od 7. října se zde objevuje řada článků a odkazů, které nekriticky přejímáte (nebo téměř nekriticky, abych Vám nekřivdil), a to i přes jejich zjevně tendenční obsah, pro běžného nepředpojatého čtenáře hravě rozpoznatelný už dle tónu a slovníku, které zdaleka nejsou neutrální. Toto děláte, aniž byste měl jakoukoliv reálnou možnost jejich obsah ověřit; nanejvýš si jej potvrzujete jinými podobnými články. Pokud by se výkonná moc dostala do rukou takovýmto lidem, kde mají voliči záruku, že se stejná nekritičnost neprojeví i v praktické politice, v níž by nevyhnutelně znamenala přinejmenším naprostou nekompetenci?

  (2) Tato tendence je zjevně antisemitská. Abych zamezil zbytečné polemice, slovo „zjevně“ zde znamená pouze to, že se tak jeví mně a jevila by se tak i mým přátelům, kdybych je přiměl si zdejší články a diskuse přečíst. (Tím nijak nerozporuji, že jiným se naopak antisemitská nejeví. Články jim dokonce mohou připadat objektivní.) A antisemitismus (abych vyhověl zas přispěvatelům, stěžujícím si na pseudointelektuální jazyk) je holt pěkné svinstvo. Jednoho je schopen chytnout a nezastavitelně jej uchvátit celého jako gangraena emphysematosa, plynatá sněť. Máte-li kdy, přečtěte si třeba cosi o neuvěřitelně obskurní postavičce jménem Fred Leuchter a jeho chemických výzkumech omítky z Osvětimi. Který čtenář dychtí dostat se, byť jen pomyslně, do takovéto společnosti?

  Samozřejmě máte pravdu v tom, že zde publikované materiály a názory přitáhnou zase jiné čtenáře (a přívržence). Je-li zde rovné hlasovací právo a existují-li v elektorátu dostatečně zastoupení primitivové, politologicky dává smysl dělat politiku pro primitivy. Jenže, i kdybychom se na to dívali čistě pragmaticky a ignorovali jakékoliv morální aspekty, jaká bude celková bilance? Máte-li zájem, přečtěte si znovu, co jsem napsal, počínaje https://web.litterate.cz/takticky-vztah-k-mezinarodnimu-pravu/comment-page-1/#comment-200674 , aniž byste si cokoliv konstruoval z toho, o čem nepíšu (např. o daňové politice). A pak zkuste napsat svůj odhad procent (nejlépe jako algebraický součet kladného a záporného).

  — — — • — — —

  No nic. Dlouho jsem Vidlákův blog sledoval, kdysi občas něčím nepodstatným přispěl, i kdyby to byl jen citát z Prousta. Později jsem viděl, že celkové zaměření stále více diverguje a že přispěvatelé přibývají a ubývají způsobem, kterým se mi stále více vzdalují. Teď, jak se mi zdá, se ukazuje, že 7. říjen představuje jakési kritické datum i pro tento blog: bifurkaci, rozcestí, z nějž cesty vedou každá úplně jinam. Nemám zas takovou potřebu psát, a pokud ano, ne nutně sem.

  Navíc (vzdor poslední větě) mi Starý kocour oprávněně vytýká příliš mnoho slov, tady i jinde. Jednoduchou, elementární věc, kterou se zde snažím vyložit složitě, pečlivě, obšírně (a marně), kupříkladu adx říká jednoduše: https://web.litterate.cz/posledni-steblo/comment-page-1/#comment-201314 Není důvod, abych se pokoušel mu konkurovat.

 4. Izrael velmi pravděpodobně připravil události ze 7. října jako falešnou vlajku. Záměrně umožnil bojovníkům z Hamásu provádět zvěrstva, která by ospravedlnila úplné zničení Gazy. Izrael se již netají tím, že chce získat celé pásmo Gazy, a zároveň odtud vysídlit všechny Palestince. Jde o klasickou izraelskou strategii a taktiku: Umožněte zvěrstvo, obviňte z něj svého nepřítele, a tím ospravedlňte násobně horší zvěrstvo proti němu ve formě odvety. Izrael tohle dělá již po generace.
  https://protiproud.info/politika/7512-nove-dukazy-nemocnici-v-gaze-opravdu-bombardoval-izrael-areal-alahli-zjevne-zasahla-izraelska-vzdusna-bomba-air-burst-stovky-palestincu-rozdrceny-a-spaleny-ohnivou-kouli-proc-asi-nevyjde-izraelska-taktika-to-ne-my-to-oni.htm

  1. Však to je úplně evidentní. I kdyby to nebyla pravda, nikdy by jim to nikdo nevěřil, jelikož to samé udělali mnohokrát.

 5. Respektuji pokus o sdělení skutečností, který bude nepochybně ukřičen. Ale, jak jsem již mnohokrát konstatoval na vedlejším Vidlákově blogu, „vítězství“ propagandy nad 18% světové populace neznamená vůbec nic, když ten „zbytek“ si myslí svoje. Je až legrační, jak se snaží o prosazení zjevného falešného narativu: černá koule není bílá krychle, i kdyby se „posrali do vrchu“.

  Je to zkrátka čím dál více pouze k smíchu…

 6. Qui bono? Jaký prospěch by měl Izrael z toho, zamířit a trefit tam, kam údajně zamířil a trefil?
  Velká škoda tohoto blogu resp. webu. Neskrývanou (a místy až komickou) zaujatostí některých autorů, a následně diskutérů v diskuzích, začíná opravdu konvergovat k Aeronetu ap.. A možná, že část dosavadních čtenářů (a podporovatelů Vidláka a spol.) začne pochybovat. A odcházet.

  1. Troubo …, všechno se v čase mění, i ty budeš brzy psát jinak …
   Ti „chytřejší“ už včas začínají převlékat kabáty …

  2. Přesně. Vidlákove texty už nečtu dávno (já, já, já, Jindra, Jindra, já, já…)
   A diskuse se taky zacíná zvrtávat (tykání, vulgarizmy, urážky, trapné kecy o hulení matrošu, braní rohypnolu a tak).
   Vzdávám to tady.

   1. Brutální násilí je naprosto v pořádku a láskyplné, pokud ho dělá hlavní hrdina z nějaké minority nebo nositel pokrokářských myšlenek.

   2. Pokud jsme si stačil všimnout, vámi uváděné se tu objevuje sporadicky a prakticky vždy vůči těm, kteří sem přicházejí lidově řečeno prudit. Zajímalo by mě, kde jinde na českém internetu najdete tak živé diskuse na takhle vysoké a slušné úrovni jako zde. Je jasné, že ne každý příspěvek je zdrojem many nebeské či absolutní zjevené pravda. Jsme proboha jen lidé a pro většinu z nás je to tady místo, kam chodí většinou až po práci. Ale kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl.

   3. Re: Iggy

    Njn. , to máte těžké. Když tady soudruh Onanym tvrdí, že Ukroši vyřídili kompletní tankovou brigádu a samotní Ukři se holedbají počtem „zastřelených“ tanků, které s obtížemi vyjdou na rozšířený prapor…

  3. Když vás tak čtu, já osobně vidím jen další elfský pokus o „strategii rozbíjení“ alternativy jménem zasévání pochybností a vzájemné nevraživosti. Jestli vám to tu nevadí, mimochodem __u vidláka na dvoře__, tak sem prostě přestaňte chodit a prostě si podobné teatrální výstupy odpusťte. Fakt mě v poslední době nebaví číst podobné jalové řečičky u úst některých rádoby lepšolidí.

   BTW, tu svou otázku ve světle toho, co se dá zjistit, nemyslíte vážně, viďte.

 7. „USA jsou jen prodloužená protéza chapadel sionistického Izraele! O tom je celé odepisování Pax Americana! Společně s kolapsem procesů uvnitř hroutících se USA začíná kolabovat i Izrael, postupně a zatím jen v konceptuální rovině, ale brzy i v rovině faktické a institucionální,“
  aeronet.news

 8. Co se zaselo v roce 1947,to teď sklízíme.
  Kolem této oblasti,židé versus Palestinci bylo napácháno mnoha zla a mrtvých,snad ještě před Kristem.
  Můžeme také říci,že se víc jednalo o zájmech mocností a židé v tom měli lepší podporu.

 9. Převzal jste rétoriku Čaputové, že Fica volili lidé 3. a 4. kategorie. (Teta Karla 9:25, https://web.litterate.cz/tak-jste-si-nakoledovali/comment-page-1/#comment-201101) — Myslíte?

  Ve skutečnosti tomu nic nenasvědčuje. Především je velký rozdíl, jestli (užiji neutrální příklad) dejme tomu řeknu:
  „Chcete zavinit dopravní nehodu?“,
  anebo:
  „Zavinil jste dopravní nehodu.“

  Jak a čím jsou definováni lidé 3. a 4. kategorie? — Tady asi je na paní presidentce, aby to vysvětlila, a na Slovácích, aby ji o vysvětlení vhodným způsobem ve vhodném čase požádali. Samozřejmě já lidi takhle ostře nekategorizuji, nemohu zde sloužit. Kupříkladu nepadá v úvahu, abych se zde rozepisoval, kde vidím rozdíl mezi kategorií třetí a čtvrtou.

  Se situací na Slovensku nejsem bohužel obeznámen detailněji, nevím dokonce, zda Čaputová řekla, že Fica volili jen lidé 3. a 4. kategorie. Celkem ale nepochybuji, že kdybych žil tam, byl bych po zvážení ostatních možností pro Fica hlasoval taky.

  Můžete prosím definovat pojem „spodina“? — Dobrá otázka. (Připomínám, že termín jsem užil v ne zrovna řečnické otázce: Přejete si „alternativu“ transformovat na hnutí spodiny?) Jednoduše bych mohl říci „společenské dno“, ale to bych se blížil definici kruhem. Naštěstí zde až tak rigorózní definici nepotřebuji.

  V daném kontextu však (aniž bych se zajímal o jejich společenské postavení, formální vzdělání nebo majetkové poměry) zhruba míním křiklouny. Lidi bez širšího rozhledu, neschopné systematičtějšího uvažování, snahy o objektivitu, přesnějšího myšlení, soustavnějšího studia, porozumění pohledu druhého ani orientace ve vztazích, které fakticky určují jejich existenci; navíc v důsledku těchto svých deficiencí frustrované i druhotně, často svárlivé, chytající se kdejakého zjevného nesmyslu, který našli nebo který jim někdo podstrčil.

  — — — • — — —

  Totiž, zkuste se prosím na věc podívat také z mé strany. Řada mých známých (jak odhaduji) hlasovala pro pětikoalici (a pokud ne, nepřiznávají se k tomu). Přesto mezi nimi neexistuje jediný, kdo by v posledním půldruhém roce vyjádřil spokojenost s vládou a jejími výsledky. (Sice jsou snad někteří ochotni omlouvat to Putinem a všichni vědí, že korelace není kausalita, přesto by jim nějaká lepší vláda nebyla proti mysli.)

  A teď si laskavě představte, že jim řeknu: „No a znáte Vidláka? Má svůj blog, který už hezkou dobu čtu, a diskuse pod ním jsou takovej jeho thinktank. Koukněte tam někdy a zvažte, jestli se tam třeba neformuje politická síla, která to tu časem pomůže dát drobet do pořádku.“ Oni se opravdu podívají, a zběžným pohledem najdou ten slovník, z kterého jsem (nahlédnutím do jediného vlákna) včera namátkou citoval. Třeba se podívají i blíže: najdou nepodložené osobní útoky a vztahovačnost. Mimoto prosím vezměte v úvahu, že moji známí mohou být potomkem někoho, kdo s velkým štěstím přežil německé koncentráky, navíc to o nich ani nemusím vědět; zde najdou projevy antisemitismu a odkazy na články s protiizraelskou tendencí .

  Co očekáváte, že se stane? Pokud jde o mne, je to jasné: Znemožním se před nimi na léta dopředu. I kdybych jim později mohl doporučit jakoukoliv volitelnou stranu, už vždycky mne budou vidět jako beznadějně pošahaného.

  A co se skrz takovéto (jistě nejen u mne probíhající) procesy děje s „alternativou“? Všimněte si prosím, kolik zde před časem bývalo přispěvatelů, za nimiž bylo cítit nějaký zajímavější background, intelektuální pozadí; jejich příspěvky měly šmrnc. Co se s nimi stalo? Nevím. Domnívám se, že dílem umřeli, dílem odešli. Proč?

   1. Aha, děkuji za korekci a omlouvám se. Vím, že paní Vašáryová volby komentovala v podobném smyslu, ale přesnou formulaci si nepamatuji. Pokud jde o paní presidentku, vycházel jsem zde z toho, co napsala Teta Karla. (Měl jsem si to ověřit; jenže v realitě bych zároveň musel naopak ověřovat, že to Čaputová neřekla. Anebo nejprve shánět Tetu Karlu, ať výrok doloží nějakým odkazem.)

    Z toho prosím vidíte, jak i v elementárních věcech je obtížné udržet kvalitu textu již po stránce meritorní. Ještěže jsem tam (ze své běžné opatrnosti) napsal to „asi“, ale tím svou chybu zmírňuji jen o kousek.

  1. Podle vydavatele tohoto webu Vidláka, je tento prostor Alternativa. Alternativa znamená psát i jiné věci než mejnstrým. Váš argument s voliči pětikoalice, kteří by možná mohli přejít k dnešní opozici, ale nepřejdou, protože na Litterate jsou zveřejňovány články, které kritizují izraelské válečné zločiny jsou nesmysl. Takoví lidé si podle mého názoru spíš zase najdou nějaké další Věci veřejné, Zelené, nebo nevím koho jim zase mejnstrým předhodí před volbami, jako toho, kde zaručeně bude řídit dobře tuhle zemi i s chybami, které jsou v zákonech a nesmí být opraveny.
   Kromě těchto lidí, kteří volili pětikoalici a možná by mohli přejít od ní pryč se tedy podle Vás nesmí na webu publikovat články, které se líbí lidem z okruhu 1 milionu propadlých hlasů. Voliči a bývalí voliči ČSSD, KSČM a další levice, a nejen oni jsou zhuseni tím co páchá stát Izrael. V mejnstrým se o tom nepíše. A Vy chcete, aby se o tom nepsalo ani na alternativě.
   To je dost podivná svoboda slova. Na rozdíl Fialového od mejnstrýmu by se na Litterate podle vás mělo psát o čemkoliv, kromě válečných zločinů izraelské armády a zločinů proti lidskosti izraelských bezpečnostních složek a paramilitárních bojůvek ultraortodoxních židovských osadníků. To má být podle Vás tabu. Nyní. A co příště? Co Vám bude vadit příště? Nebude se smět psát o válečných zločinech US Army v Iráku, v Afghánistátu, v Sýrii, v Lybii atd.? Protože by to urazilo bývalé voliče pětikoalice, kteří transatlantické vztahy považují za posvátné? A co potom? Nebudu moci spát ani o tom, že Švýcaři mají DPH na jídlo 3%, a že je špatně, že u nás je DPH na jídlo a ostatní základní životní potřeby ve dvojciferné sazbě? Aby to jako neurazilo bývalé voliče pětikoalice, kteří věří tomu, že stát se nemá firnacovat z daní z příjmů a z majetku, ale že správné je odírat lidi přes DPH, a spotřební daně. I když to poškozuje výrobu?
   To je směr, kterým byste to rád vedl? nesouhlasím s Vámi. nechci se dočkat situace, kdy mě zde místo nějakého Koudelky bude čučkařit nějaký Zpátečník. A doufám, že vidlát to taky nepřipustí, protože pak už bych nechápal, jakou alternativu nabízí Alternativa vůči tomu co dělají a prosazují ti z pětikoalice, kteří nám vládnou.

  2. Ježíšmarjá, běžte exhibovat někam jinam. Tolik prázdných floskulí v každém vašem postu, to se fakt nevidí. Kdyby to nebylo tak tragické, jeden by to bral jako nějaké komické vstupy.

   „Lidi bez širšího rozhledu, neschopné systematičtějšího uvažování, snahy o objektivitu, přesnějšího myšlení, soustavnějšího studia, porozumění pohledu druhého ani orientace ve vztazích, které fakticky určují jejich existenci; navíc v důsledku těchto svých deficiencí frustrované i druhotně, často svárlivé, chytající se kdejakého zjevného nesmyslu, který našli nebo který jim někdo podstrčil.“

   Já jako fakt chápu, že vám to „vzletné“ vyjadřování připadá děsně intelektuální, ale něco tak zoufale prázdného, jako tu v posledních pár dne plodíte vy, jsem už dlouho nečetl. Ve zkratce: „Já jsem borec, vy hlupáci a nevzdělanci, a čumte, jak vybraně mluvím já. To jsem jistě velký intelektuál.“ Ne, mluvíte na úrovni patnáctiletého, který právě z tátovy nevelké knihovničky vytáhl slovník cizích slov. „navíc v důsledku těchto svých deficiencí frustrované i druhotně, často svárlivé,“ 🤣 Nic ve zlém, ale to je dokonalé ptydepe.

   „Řada mých známých (jak odhaduji) hlasovala pro pětikoalici (a pokud ne, nepřiznávají se k tomu).“ Dál už nemusíte nic psát. Upřímně, je mi mnohem bližší Targusova jadrnost, než ta vaše rádoby blazeovaná póza. No je hezké, že vy ani vaši známí jste se „nechytili na žádném zjevném nesmyslu, který vám někdo podstrčil“. Asi proto jste nyní všichni tak spokojení se svou volbou a vůbec nikdo z vás není překvapen tím, co se reálně děje. To se fakt cení. My to tady totiž vůbec nikdo netušili už dávno před volbami a nikdy o tom v diskusích ještě na Kydech nenapsali ani čárku.

   Vy jste prostě jak ti slavní disidenti. Ve čtyřicátém osmém vynesli k moci komunisty, pak si sypali popel na hlavu, po revoluci vynesli k moci Klause a celou tu sebranku kolem, abyste si pak alespoň někteří sypali popel na hlavu, narvali nás do EU, NATO, všech těch západních válečných dobrodružství, pak do čela dostali borce typu Topolánek, Nečas plus TOP09 s nejlepším ministrem financí ve vesmíru (i všech přilehlých), no a naposledy nám dosadili do čela SPOLU. Fakt dík! Jste úplně neomylní, určitě se příště opět nespletete.

   „Domnívám se, že dílem umřeli […] Proč?“ Čekáte nějaké metafyzické zodpovězení vašeho dotazu? Na to se snad dá napsat jen jediné: 42.

   1. Pan Zpatecnik dekuje za odpoved na svou otazku: „Všimněte si prosím, kolik zde před časem bývalo přispěvatelů…Domnívám se, že dílem umřeli, dílem odešli. Proč?“
    Diky vam uz vi, proc.

    1. Jasně, a vy jste zcela určitě onen objektivní etalon, podle kterého se to posuzuje. Zpátečník stejně jako vy sem chodíte pouze prudit. Sice každý jinak, ale ve výsledku úplně stejně. Nic víc, nic méně.

    2. Mimochodem, lidé odsud utíkali hlavně v době, kdy si tu nějaký gogo a stridor v nekonečných vláknech vyměňovali své divoké teorie, z nichž se nikdy žádná nepotvrdila, a vzájemně se nekonečně plácali po ramenou, jací že jsou borci.

 10. Úžasná jednota propagandy sdělovadel kolektivních chazariátu
  Lžou stejně v iSSraeli, v Praze, v Bruseli, v Londonstánu nebo ve Fašigtonu. Palestinci jsou lidská zvířata určená k vyhubení. Jediní lidé jsou židé. Většina těch židů jsou ale talmudizovaní Chazaři. Ti provozují banky, velkopadělatelství peněz. Vlastní přepravdivá média hlavního útoku. Mají své souvěrce v parlamentech a vládách KoZa. Dokonce vládnou organizacím OSN, WHO, Lékaři bez hranic.

  Propaganda z bankstery zaštítěných sdělovadel hlavního proudu formuje soustavnými lžemi myšlení většiny gojimů.

 11. V titulku autor slibuje důkazy, že to udělala izraelská armáda. Jako jeden z důkazů uvádí, že američané dodávají kazetovou munici na ukrajinu.

  Autora asi živí politika.

  1. Soudruhu, byla to jen ta větší prskavka odpálená z trubky teroristou Hamásu. Ta se zatoulala na parkoviště, kde s potenciálem pochroumat kapotu osobáku zabila třicet humanoidních zvířat. Nemocnice stojí, stejně jako desítky tisíc humanitárně vybombardovaných bytových jednotek v protektorátu Gaza, které byly postavené z daní evropských gojimů. Sutiny jsou iluzí. Ve skutečnosti se jen vyvolený sionistický národ brání před Hamásem, který moSSad založil. Před útoky, které plánovaně dopustil.
   🕎👹
   „Benjamin Netanjahu, oživující ideologii svého otce Benziona Netanjahua a otcova mentora, Ukrajince (Chazara) Vladimira Jabotinského, měl v úmyslu skoncovat s palestinskou přítomností v Gaze i na Západním břehu. Byl to on, kdo geografickou Palestinu označil za 👹„zemi bez národa, pro lid bez země“.
   Benjamin Netanjahu chtěl oživením starého projektu vytvořit záminku k ospravedlnění války proti Íránu a rozšíření vlivu Izraele na Blízkém východě.
   Američtí žáci německého (chazarského) fašisty Leo Strausse, pokračující v tom, co již dělají na Ukrajině, chtěli vytvořit záminku k ospravedlnění širší války proti Rusku,“
   Thierry Meyssan, zvedavec.news

 12. Ve válce je pravda první obětí… zbytek je propaganda. A jak řekl jistý čínský generál, až když vidíte vlajku na radnici, tak můžete pomalu začít věřit tomu, že spolu s vlajkou je tam i příslušná armáda. Všechno ostatní je mlha války.

  1. A nebyl autorem onoho tvrzení spíše Carl Von Clausewiz?

   Pokud vím, tak o mlze války hovořil on ve svém díle o „umění válečnickém“.

  2. Na Krymu už byla také několikrát (v noci) vyvěšena vlajka státu 404.
   Ráno pak moře vyplavuje mrtfoly těch, kteří ji tam na 15 vteřin vyvěsili…

 13. Pro mne je vždy podstatná otázka: Cui bono?

  Proto nevěřím propagandě, která se mi snaží podsunout, že ať už Rusové, nebo Izraelci střílejí bezdůvodně na civilní cíle. Nic dobrého jim to totiž nepřinese, jen negativní PR a nahrávku propagandě jejich nepřátel. Naopak to přinese žádané PR Ukrajincům ( v případě údajného masakru civilistů Ruskem) nebo Palestincům (v případě údajné izraelského zásahu nemocnice v Gaze).

  Jak ukrajinští náckové , tak Palestinci jsou totiž schopni i ochotni obětovat i „své“ civilisty (ti ukrajinští náckové sice ne tak úplně své, ale „Moskaly“, tedy své spoluobčany ruské národnosti, které oni ostatně sami masakrují už od roku 2014).

  Takže pokud jde o cílené bojové akce ať Rusů, nebo Izraelců, při kterých bohužel dojde i k civilním obětem, nevidím v tom zlý úmysl a snahu pobít co nejvíce civilistů, ale pouze tzv. „collateral damage“. Palba míří na vojenský cíl , ale bohužel se k tomu připletou i civilisté, ať už náhodně, nebo je tam schválně někdo drží jako živé štíty, případně si nepřítel úmyslně udělá svůj palpost či skladitě zbraní v civilních objektech jako jsou školy nebo nemocnice, čímž z těchto objektů vytvoří regulérní vojenský cíl.

  Ať už na tu nemocnici dopadla nedopatřením střela palestinská nebo izraelská, já odsuzuji především všechny ty, kdo tuto politováníhodnou událost zneužívají k dalšímu rozdmýchávání nenávisti.

   1. Na to musi bejt natura ,nazvat tu obrovskou tragedii „politovani hodnou udalost“…
    Takze kdo masakroval , to tak nevadi , ale vadi vic kdo okolo toho lze..
    Pouze tzv. „collateral damage“ , mrtvi sou pro tohle monstr.
    Zadnej zlej umysl , kdyz se priznaj muzou v tom pokracovat ,akorat lhat nesmeji.
    Tady ani blejt uz nejde..Co se tady vyskytuje.

    1. Jisté je zatím jenom to, že Hamás úmyslně masakroval civilisty v Izraeli. Což zjevně nevadí Vám. Proto se taky stydíte podepsat. Tím monstrem jste tedy Vy.

   1. Ani Palestinci nejsou jako Rusové – radují se z vraždění civilistů Hamásem. Dá se tam vůbec rozpoznat, kdo je ještě civilista a kdo už je Hamásovec? Sídlo Hamásu je civilní budova, nebo regulérní cíl?

    Tuto fázi konfliktu rozpoutal svým teroristickým vpádem jednoznačně Hamás. Ani Vaše propaganda na tom nic nezmění a já nemám důvod ji podrobně číst.

    1. Účinnost sionistické propagandy je úžasná

     „Dne 30. září telefonoval egyptský ministr zpravodajských služeb Kamel Abbás izraelskému premiérovi, aby ho varoval před velkou operací Hamásu proti Izraeli [6]. Egypt, který bojuje proti Muslimskému bratrstvu, se obával, že Izrael umožní jeho další rozvoj.

     Dne 5. října CIA varovala Mossad před velkou operací sjednoceného palestinského odboje. Spojené státy se obávaly jejího rozsahu. Podle New York Times se však zprávy CIA (z 28. září a 5. října), které byly dosud tajné, nezmiňovaly o použití nových bojových technik ze strany Palestinského odporu. Izraelské zpravodajské služby poté uspořádaly schůzku k posouzení hrozby. Zúčastnily se jí Šin Bet (kontrarozvědka) a Ammán (vojenská rozvědka).

     Premiér Benjamin Netanjahu a jeho úřad proto svým občanům lhali, když tvrdili, že je Hamás překvapil,“
     zvedavec.news

 14. Ja som len zvedavy, aky maju izraelski planovaci nakresleny koncovy bod ich cesty.

  Povedzme, ze sa Izraelu podari vypudit palestincanov z Gazy.
  Kam ich vypudi? do EU? – nopoteskoste

  A co ziska tym, ze vymlati palestincanov? Akoze spokojne a kludne byvanie s vyhladom na more?

  1. Klepl jste hřebíček na hlavičku.

   Jaké má cíle Izrael? Palestinci pryč? Nevím, nevím, zda je to při konstelaci proveditelné bez Velké Vítězné Války.

   Jaký mají cíl Palestinci? Zničit Izrael? Nevím, nevím, zda je to při konstelaci proveditelné bez Velké Vítězné Války.

   V každém případě, pro nás špatně. Tohle prosereme, odsereme. Je to na nakupování zásob.

     1. Máte pravdu. Chystala jsem se to opravit, ale byl jste rychlejší. Ovšem na meritu věci to nic nemění, aspoň si to myslím. Vždycky jde o prachy.

  2. To se dá snadno odhadnout, Vzhledem k otmu, že chtějí, aby Palestince přijaly Egypt a Jordánsko, chtějí je vyhnat nejen z Gazy, ale i ze Západního břehu a udělat si svůj malý nábožensky čistý apartheidní státeček. Zatím se jich snaží co nejvíc pobít – to je vcelku jasné z nevybíravého bombadobání hustě zalidněné oblasti. Dnes ráno ortodoxní kostel.

 15. Opatrnosti v hodnocení předkládaných tvrzení z obou stran je zcela na místě. Válka o mediální obraz je v tomhle konfliktu asi důležitější, než to, co se děje na bojišti. Proto není žádné lež dost velká a žádná psí hlava pro protivníka dost strašná.
  Palestinci – Izraelci – eden z 18, druhý bez 2 za 20.

  Kdo sleduje cvrkot na Ukrajině, měl by být poučen.

 16. Nebudu nic rozebírat. Svůj názor mám a nehodlám se s ním dělit nebo o něj dokonce hádat.
  Toto všechno je jenom o tom, které propagandě věříte, pane Kunšteku. Článek číst nebudu, obsahuje příliš mnoho slov – jako všechny. které jsou postavené „na vodě“.
  Krásný den přeji.

 17. Nejdříve za 20 let půjde někdy večer v TV dokument a tam se dozvím co se stalo. Do té doby to je zahaleno válečnou mlhou.

  Jinak kolik „SMSek“ s výzvou k evakuaci dostali Židé, když to celé začalo? (pochopitelně žádnou)

 18. „Lidská zvířata“ versus zdivočelé krvežíznivé šelmy ….. Normální lidé takové lidské šelmy, které podporují blázni mezi nimi, jsou vždy nuceny utratit …
  Jak myslíte že to na Světě deopadne ??? My mezi ty normální patřit nebudeme …

 19. Je to argumentační „krize“ úplně celkově: omezená na nějaké to „bombardování nemocnice“, když přece na Gazu dle nadšených potvrzení Izraele dopadlo nejméně 4 000 tun bomb. To samo o sobě muselo zabít statisíce lidí a nedá se to pominout.

  Jakékoliv pokusy „přesměrovat narativ“, v čemž jsou Západní žumpy nesmírně zkušené, jsou směšné. Stačí se podívat na Google fotografie vybombardované Gazy…

  1. Taky si říkám, jak obtížně museli hledat místa, kam ty bomby trefovat, aby pokud možno nikomu neublížily.
   Kdyby na to území náhodně nasypali 4000 tun železných vrhačských koulí (asi 550 000 kusů), museli by zabít mnohem víc lidí..

    1. No a hlavně že Cernochová se vášnila, pry spravedlivá odplata Izraelců na vyprovokovaný útok.
     Proč to neplatí pro Putina? A Ukrajince, proč ti nemají tedy spravedlivou odplatu ve vztahu k Rusku, ale jsou to ti chudačci, co se jen brání?

 20. V tomto případě nevěřím ani jedné straně. Není povinné zaujmout nějaké konkrétní stanovisko. Popkornu mám dost.

  1. Re: Aleš

   Mně popkorn došel, takže to musím dohánět burákama.
   Nechtějte vědět, jak mě to nadýmá. Trpím jak zvíře. Co je proti tomu nějaká bombardýrovka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *