16 dubna, 2024

Názorný příklad

Pro velký zájem pouštím článek na zítřek už nyní:

Nedá se nic dělat, já chtěl už psát o něčem jiném – mám na skladě jeden velmi zásadní text, ale každý den se nestane, že můžete svá slova doložit skutečně názorným příkladem. A když už se tak stane, co robiť, válka na Ukrajině ještě den počká a budeme se dál věnovat našim objektivním, vyváženým a pravdomluvným médiím. Po včerejším Respektu si dneska dáme Reflex.

Minulý týden mi volá Petra Rédová s Davidem Moosem, že pojedou do Prahy, podívat se na projednávání petice proti hentomu pozvání amerických vojsk, prý jestli nechci jet s nimi. Jihomoravská organizace PRO mě totiž tak nějak adoptovala. Povinnosti žádné, příležitosti velké. Původně se mi moc nechtělo, v posledních týdnech toho opravdu bylo hodně, ale zase, když nemusím řídit… nakonec jsem si dal říct.

O vlastním projednávání petice si ještě popovídáme jindy, teď jen krátce podotknu, že pokud tady nechceme americká vojska, tak tu nesmíme mít ani tuto vládu a ani současné složení poslanecké sněmovny. Na petičním výboru jsme si to poslechli, já si udělal spoustu poznámek a pak jsme pokračovali do Benešova, kde měl Jindra Rajchl setkání s občany.

Přijedeme tam a ejhle… v sále je přítomno pravdomluvné médium Reflex. Že prý budou celý program živě glosovat. Ujímá se toho kdo jiný, než můj oblíbený nominant na jelito roku – Martin Bartkovský. U nich v redakci se bál za mnou sejít dolů, ale tady jsem si osobní kontakt nenechal ujít. Prohodili jsme spolu pár slov z očí do očí a pak už se začalo.

Jindra mluvil asi hodinu, já si mezitím vytáhl telefon a začal jsem sledovat Bartkovského glosy. A když jsem přišel na řadu já se svojí klasickou filipikou proti lžím majnstrýmových médií, měl jsem k dispozici nádherný příklad. Prostě jsem lidem přečetl, co o nich pravdomluvný novinář píše. Bartkovský tvrdil, že je v sále šedesát lidí, pak mu to někdo vyčetl, tak glosoval, že je spočítal a je jich asi osmdesát. Ne, bylo jich sto dvacet a nepočítal je. Hemžilo se to celé výrazy o prokremelských narativech, na sto honů z toho smrdělo pohrdání…. prostě klasika. Nic co bychom nečekali. Nemohl si odpustit, že je mu z lidí, co Rajchlovi tleskají, špatně. I to jsem přečetl.

A bylo to. Nic víc jsem nemusel. Snad jen se publika zeptat, jestli si myslí, že se jich takový novinář někdy zastane? Jestli si myslí, že takhle vypadá hlídací pes demokracie? Jestli si myslí, že takhle má vypadat novinářská práce? Bartkovský seděl vedle nás, ale podle jeho glos byl nejspíš někde úplně jinde na úplně jiném setkání. Ne, on to nepsal pro veřejnost. Nepsal to pro tento národ. Nepsal to ani ve prospěch tohoto národa. Stačí si jeho glosy přečíst a hned víte, že Reflex neslouží veřejnosti, ale někomu úplně jinému.

Mluvil jsem o největší lži od roku 1989. Že celá ta občanská společnost, která se tu budovala, že je pro nás. Ale ona není. Všechna ta média, neziskovky i školství, to tu není aby to sloužilo našemu národu, ale aby to co nejdéle zakrylo, že jsme krmelcem Evropy. Veřejnoprávní, vyvážená a objektivní média tu nejsou, aby se zastala obyčejného člověka. Nejsou tu od toho, aby do veřejného prostoru vnášela hlas veřejnosti. Nejsou tu od toho, aby mluvila hlasem těch, kteří to všechno nesou na hrbu a platí to. Reflex je tu od toho, aby sloužil mocenským zájmovým skupinám, které tento národ vysávají.

Bartkovského glosy byly dokonalý příklad. Pevně doufám, že podobné akce budou dělat častěji. Nemusíte nic vymýšlet, oni udělají všechno sami. Bartkovský předvedl sto dvaceti lidem v přímém přenosu, co si představuji pod pojmem lžimédium. Nikdy bych to tak dobře nevysvětlil, jako to udělal on sám.

Chvíli poté, co jsem skončil s proslovem, intervjuci se zvedli a odkráčeli. Pak ještě žlučovitě dopsali, že jim dav vyhrožoval a Rajchl s Vidlákem je vůbec nekočírovali. Nemuseli jsme. Nikdo se jich ani nedotkl, ani to neplánoval. Stalo se jediné – vyslechli si nevoli lidí, pro které o pět minut dřív neměli dost pohrdání. Bartkovský nejprve napíše, že je mu z těch lidí špatně a pak se diví, že mu říkají „hanba.“ Pro jistotu pak volí taktický ústup… Představuju si, že přijdu ve Vidlákově do hospody a řeknu tam chlapům, že je mi z nich špatně a nechápu jak můžou pít tak hnusné pivo… Myslím, že víc už bych říct nestihl, protože by po mě dávno šlapali.

Pravdomluvná média se samozřejmě ani nepodívala na záznam z akce, který Petra Rédová živě vysílala a celý včerejšek dělala Rajchlovi reklamu, jak podněcuje k agresi…

Ostatně, zde je odkaz na moje vystoupení… sami se přesvědčte, že dnešní reflexivní novináři jsou už jen sněhové vločky, které nic nevydrží a plynule zaměňují projev nesouhlasu za projev agrese. Takhle by to totiž chtěli. My máme pravdu, vy držte hubu a pokud se ozvete, tak je to agrese a vyhrožování.

Reflex, to je taková Peterková naruby… nositelé pravdy s právem nenávidět jakýkoliv jiný názor. Žádní hlídací psi demokracie, žádní hledači pravdy a garanti objektivity. Lhaní v přímém přenosu od začátku do konce. Neskrývané pohrdání plebsem, okatá nadřazenost. Ne, tihle nikdy neudělají nic, co by obyčejným lidem pomohlo. Oni nás prostě jen chtějí co nejvíc obrat a pohrdat námi. Ale zároveň dokonale ilustrují moje přesvědčení, že jsou na konci s dechem. Opravdu, takový Bartkovský jim režim nezachrání. Zajímalo by mě, jestli to napadlo hentoho intervjuka nebo jeho šéfredaktora. Jen se ptám, abych věděl, komu mám to jelito pak předat. Začínám se obávat, že tolik prasat prostě nemám.

Situace se mění přímo před očima. Ivanka Svobodová sama řekla, že třetina lidí „podlehla dezinformacím.“ Ve skutečnosti je jich mnohem víc a ani miliardy z koncesionářských poplatků a dotace ze státního rozpočtu už to nedokáží zakrývat. Oni ještě nepochopili podstatu, pořád si ještě myslí, že přijede Rajchl a ze spokojených šťastných lidí udělá vystrašené. Oni si myslí, že lidi nemají žádné problémy, ale prostě podlehnou Rajchlovi. Že je to Rajchl, kdo vyrábí ty naštvané radikály. Nechápou, že je vyrábí tahle vláda. Nechápou, že přibývá těch, které hodili přes palubu a ti obětovaní prostě vytvářejí poptávku, aby někdo mluvil jejich hlasem, aby se jich zastal a aby za ně bojoval.

A kde je poptávka, tam je i nabídka. Jsou tu nová média i nové způsoby, jak proniknout do veřejného prostoru. Mnohem efektivnější a násobně levnější. Obejdou se bez přenosových vozů, vysílačů, drahých kamer i korporátní organizační struktury. Obejdou se bez redakčních rad, Erik Tabery tam nehraje žádnou roli. Stačí mobilní telefon, trocha literárního talentu, vtip a pohotovost. Média, která jsou o dva řády lacinější.

A lidé to pochopili. Stačí internet, sociální sítě, e-mail a každý rozhoduje o tom, co se bude šířit a v jaké síle. Ano, i zde budou působit různé skupiny a zájmy. Ale pokud se někdo zaprodá, takřka okamžitě ztrácí sledovanost. Žádná zrada pak není velká a je bezprostředně nahrazena někým jiným. To je budoucnost.

Svůj proslov jsem zakončil tím, že Bartkovský bude brzy bez práce, protože odpadání lidí od velkých médií směrem k alternativě je naprosto jednosměrný proces.

Děkuji Petře Rédové za nahrávání a Davidu Mossovi za zpracování videa. Mimochodem… oba měli velmi pěkné projevy. Je neuvěřitelné, jak moc se za krátký čas vypracovali. I to je budoucnost. Politická strana postavená na těsném kontaktu s lidmi. Nepřesvědčuj předsedu, přesvědčuj lidi.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

251 thoughts on “Názorný příklad

 1. OT: nazi cosplay
  Ve 4:00 ráno přešli ukrajinští nacisté na německých tancích do ofenzivy u Orechova na záporožské frontě

  Kolem čtvrté hodiny, podporován dělostřelectvem, německými tanky Leopard a dalšími obrněnými vozidly NATO, přešel nepřítel opět do ofenzívy.
  Naši jim vyšli vstříc palbou, přičemž okamžitě zničili část bojové techniky, někteří byli vyhozeni do povětří na minách.
  Boje trvaly mnoho hodin, několik vln útoků bylo odraženo, zničena byla asi desítka vozidel: tanků včetně Leopardů a různých obrněných vozidel NATO.

  Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

  Kolikátého že je dneska?

   1. To snad ani Rudé Právo tak směšně a uboze nelhalo:
    „Nové záběry osvětlují zásah ukrajinského tanku proti vlastnímu obrněnci“
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nove-zabery-osvetluji-zasah-ukrajinskeho-tanku-proti-vlastnimu-obrnenci-232970

    Lidi jim to v diskusi nežerou:
    – Jakože na zpátečku vyjede na vozidlo pomalu vyšší než on? A neotočí ani věž,aby nedošlo ke kolizi hlavní zbraně se zemí?
    – Dvě mouchy jednou ranou!
    – Při snaze o zničení jednoho stroje zůstane viset funkční t 72 na báchore a hlaveň v zemi má pro lepší uzemnění. To bude ta budoucí opora nato.
    – A to jim Američani dodali tank už označený nacistickým křížem?

 2. OT
  Hrozná sabotáž!!! Hackeři vypnuli web Českého rozhlasu. K tomu sám PePa:
  „Dnešní hackerský útok na web @CRozhlas , který měl přenášet konferenci Média a Ukrajina, potvrzuje, jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech….“
  https://twitter.com/prezidentpavel/status/1671789522516934656

  A pár komentů:
  – Poblíž budovy rozhlasu se našla umaštěná brožurka s otisky prstů Myškina a Čapigy.
  – to se spíš sami loutkovodiči obávají, co by zas mohl vyplácnout;
  – Nejspíš tento přenos vyhodnotili jako dezinformaci.

 3. Europa sa zacina synchronizovat s Ruskom. V rovnakom case uz horia aj rovnake skladky. Rovnakej velkosti.
  Ja vem…nahoda….

  https://t.me/rian_ru/206537
  Veľký požiar v priemyselnej zóne v meste Volžskij vo Volgogradskej oblasti: horí 300 metrov štvorcových plastových paliet a lepenky

  https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/672154-obri-poziar-v-rovinke-jednu-z-firiem-zachvatili-plamene/
  Plamene zachvátili sklad s polyetylénom a paletami s rozlohou približne 100×40 metrov.

 4. Další červená línie překonána. Most je důležitého charakteru pro civilní a i vojenské zásobování.

  Ukrajinci zasáhli raketou most spojující Chersonskou oblast s Krymem
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/conharsky-most-brana-na-krym-zniceni.A230622_075309_zahranicni_ijan

  ‼️ Šojgu – o predvčerajšej reakcii Ruska na prípadný raketový útok na území Krymu:

  Podľa našich informácií plánuje vedenie ozbrojených síl Ukrajiny zasiahnuť územie Ruskej federácie vrátane Krymu, Himarom a Raketami Storm Shadow.

  Použitie týchto rakiet mimo zóny špeciálnej vojenskej operácie bude znamenať plné zapojenie Spojených štátov a Veľkej Británie do konfliktu a bude znamenať okamžité útoky na rozhodovacie centrá na území Ukrajiny.

  https://t.me/dimsmirnov175/50004

   1. Většina těch lidí, co za Západ vedou tuhle nesmyslnou, zástupnou válku, bohužel mentálně zpozdilá je.
    Tím je vysvětleno i to, proč se do ní, pod různými přísliby a uplácením, nechali navézt.
    Netankuje je ani to, že za ten Západ umírají jejich vlastní lidi, označující se za ukrajince.
    To probuzení ze zlého snu, to jim ale nepřeju.

    1. Souhlas.
     Procitnutí pocítíme všichni, teoreticky to může být i náš poslední zážitek.

     V Praze pro změnu tento týden již druhá podpůrná žvanírna – poč. týdnem na Hradě, dnes v Jatkách, kromě toho tu objíždí tramvaj v ukrajinských barvách, která se hned po vysvěcení magistrátními úředníky a ukrajinskými diplomaty srazila s autem na Bělohorské.

     1. Souhlas, blížíme se do bodu kdy do opravárenského závodu těžké vojenské techniky může přiletět na návštěvu Ch-47M2 Kinžal. Zhypnotizovaní lidé se budou ptát PROČ.
      Další vlaštovka

      Anketa
      Celkem hlasovalo 29312 čtenářů
      Je správné, že v Praze bude jezdit tramvaj v ukrajinských barvách jakožto podporaUkrajině?

      [ Ano ] xxxxxxx 18,1 %
      [ Ne ] xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 80,3 %
      [ Je mi to jedn ] x 1,6 %

      Doubrou zprávou je, že lidem už to jedno není a naopak už s tím většinově nesouhlasí.

          1. Neběží v názvu té tramvaje na pokračování „Besídka žáků zvláštní školy“?

    1. Ona ta zpráva není tak úplně pozitivní. Jednoznačně pozitivní je skutečnost, že statečná učitelka nebude odsouzena. Daleko méně příznivé je, jakým způsobem ten článek o celé kauze referuje:

     „Výroky jsou zjevně odrazem názorů a postojů obžalované, jejím vnímáním historie a reality, což je názor. Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,“ konstatovala soudkyně Klára Jantošová z Obvodního soudu pro Prahu 6. Připomněla, že učitelka už byla za své selhání postižena jinými prostředky než trestním právem – nemůže se věnovat výkonu svého povolání.

     Pokud jde v případě paní Bednářové o názor, nemůže jít v žádném případě o selhání. Názor není a nemůže být selháním. Ze strany soudkyně jde jednoznačně o hodnotící formulaci, která k osvobozujícímu výroku nebyla vůbec zapotřebí. Jde o implicitní přiznání, že (a) soudkyně není zdaleka tak nestranná, jak by žádal její stav, a (b) přiznání, že argumentace proti paní Bednářové byla od začátku vadná a kauza byla čistě politická, s cílem zastrašit.

   2. Co je na tom , udelali diru do mostu a ta se spravi.Mostu dalsich je dost.
    Ted maji neco podobnyho 9/11 v Parizi , vybouchala poradne Americka akademie..
    Mozna muj napad, nejakej pozdrav macaronovi..

  1. Ono s tym mostom je to rovnako divne ako s Kercskym mostom.

   Na to, aka je standardne hustota osobnej dopravy na Kercskom moste bolo neuveritelne, ze to odniesli len dvaja ludia. Je zvlastne ze zrovna v zone vybuchu sa pohybovala cisternova vlakova suprava a o efekt bolo postarane.

   Tu je jeden z dvoch mostov smerom na Cherson z Krymu. O piatej rano na nom mali masirovat ludia do prace, vsak pri ruskych vzdialenostiach – co je to hodina. U ans o piatej ludia utekaju do prace, je najvacsia hustota autobusov, co vizia ludi do okresnych miest abo zvazaju napriklad sestricky k nam z dedin z okolia.
   Vyzera ze v case utoku na most bolo na moste pocet aut NULA. Ani nejake vojenske sa tam neracilo vyskytovat.

   Pri Kercskom moste si to odskakali ukrajinske elektrarne. Tu len den po varovani Sojgua doleti Storm Shadow a este buchne tak kvalitne, ze necha fragmenty s dobre citatelnymi seriovymi cislami a MADE IN FRANCE.

   Ani ma nenapadne spochybnovat, ci to urobila UA. To je jasne. Len mi pride, ze im niekto pozametal cesticku, by sa to podarilo, takto podarilo, len jedna diera v moste. Mali by si na UA najst toho demona, co im radi take same genialne veci. Ci to nebude nahodou nejaky ten dvojity agent.

 5. Česká vláda schválila Istanbulskou smlouvu. Rakušan jásá. Má v ruce další bič na Čechy. Kontroly a teroru není nikdy dost

  „Vláda úmluvu schválila. Byla na tom politická dohoda. Nyní jde (úmluva) do Parlamentu pro ratifikaci,“ řekl novinářům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Jak ministři z jednotlivých stran dnes hlasovali, nechtěl přiblížit.
  https://cz24.news/ceska-vlada-schvalila-istanbulskou-smlouvu-rakusan-jasa-ma-v-ruce-dalsi-bic-na-cechy-kontroly-a-teroru-neni-nikdy-dost/

  1. Vítězství patriarchátu. Zmlácená žena a agresor bude souzen podle jiných paragrafů, než zmlácený muž.V právním řádu žena zařazena mezi jiný živočišný druh. Děkujeme soudruzi.

    1. All People are equal zřejmě dnes už neplatí.
     A vy místo abyste obdivoval, co vydrží, tak jenpotvrdite to vítězství patriarchatu.

      1. Obecně, ženská vždycky víc vydrží. Někdo napsal, že kdyby rodili muži, tak by svět vymřel během dvou pokolení.
       😀

         1. Ohledně Istambulské smlouvy je to jedno, ta je jen kvůli ustanovení další nevolené a nikomu se nezodpovídající skupiny magorů nad národní právo.

        1. A o ženy v té smlouvě vůbec nejde. Překvapuje mě, jak Helanov a Sybila se opět vyjadřují k věcem, o kterých se nenamáhaly zjistit si fakta.
         https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/istanbulsk%C3%A1-%C3%BAmluva-ratifikace-je-vlastizrada
         Jde o to, aby stát byl povinen platit další ziskovky, které se nám budou montovat do soukromí + aby přijímal a živil uprchlíky, kterým se „děje násilí“.
         Takže zatímco se (pro Němce, Francouze, Belgičany atd. jistě „tradiční) ženskou obřízku v těchto zemích stejně nepodaří zakázat, u nás to u velikonoční mrskačky jistě půjde. Běda, jak si někdo vezme jen do ruky proutek, natož dva, spletené! Pokuty, tresty, opovržení z páchání tak zrůdného činu.
         A prachy potečou tím správným směrem, studenti gendru se o obživu nemusí bát.

          1. U vašich příspěvků fakt ano – jednou hájíte Sudeťáky, pak zase Kalouska s Karlem…
           Když je mladá žena naivní, tak to chápu, ale ve stáří už je to spíš směšné.

          2. Také vám přijde hezký de, Alenko.
           Je vidět, že pozorně čtete moje příspěvky.

 6. Já si myslím, že to naše vláda fakt měla vod začátku hodně promyšlený, měla spousty hentěch vodborníků a ty plány byly tak sofistikovaný, že bysme je nikdo z dezolátů vůbec nepochopili. A na co šáhne, to se jí fakticky daří.

  „„Byl to přece ten největší úspěch českého předsednictví Evropské unie: Podařilo se ‚dotáhnout do konce‘ směrnici, která ukončí výrobu aut se spalovacími motory k roku 2035. A naše vláda začala hned blouznit o tom, jak nám EU už už přiklepne tu vysněnou výstavbu obří gigafactory na výrobu elektrobaterií a staneme tak v čele evropského bezuhlíkového pokroku. A výsledek? Volkswagen rozhodl, že Škodovka bude jediná z koncernu, kdo bude vyrábět spalovací motory až do jejich definitivního zákazu, který prosadilo… přece ono slavné české předsednictví EU. A pak, že Němci nemají smysl pro humor,“ napsal Stoniš na Twitteru.“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-To-je-vysledek-ceskeho-predsednictvi-Nemci-a-Skodovka-Vazna-zprava-738385

  1. Á, ještě k doplnění celkového obrazu:

   „Podle mezinárodní studie ČR ztratí zákazem výroby spalovacích motorů a přechodem na elektromobilitu do roku 2035 každoročně neuvěřitelných 8.2 miliardy EUR, 205 miliardy CZK, na výkonnosti průmyslu. Slovensko ztratí 2.5 miliardy EUR. Protože tato ekonomická ztráta bude znamenat jak v ČR tak na Slovensku značný nárůst počtů nezaměstnaných a chudoby, bylo v letech 2020 až 2021 v Bruselu schváleno, že ČR dostane na modernizaci své průmyslové výroby a infrastruktury 1 bilion CZK evropských dotací. Slovensko zhruba polovinu.

   Sliby, chyby! se říká ne nadarmo! Vláda ČR Petra Fialy Bruselu loni odsouhlasila všechny jeho likvidační požadavky pro české zemědělství, průmysl i pro obyčejné občany. Jakmile Rakušan podepsal i ten poslední hanebný závazek Bruselu, že budeme přijímat imigranty a nebo na ně platit, Brusel oznámil, že dotace určené ČR a Slovensku přesměroval na Ukrajinu!!! A že v tom bude pokračovat!!!“

   https://www.michalapetr.com/map-1711-brusel-uz-zabavuje-cr-a-slovensku-miliardy-eur-a-posila-je-ukrajine-v-kyjevu-se-uz-tesi-na-58-000-za-kazdeho-ukrajince-vlady-cr-a-sr-souhlasily-ze-miliardy-eur-urcene-na-vystavbu-novych-by/

   Ano, tak tohle je výsledek onoho pirátského hulákání, kterého se jako svrab chytila celá pětikolka: „Pusťte nás na ně!“

 7. Rozhodně by nemělo zapomenout doporučení agenta Pávka, že by mělo být s Rusy v EU zacházeno stejně, jako to udělali Američané za 2. světové války s etnickými Japonci. To je v naprostém rozporu s liberální demokracií, která je postavena na právech jednotlivce a považuje uplatňování kolektivní viny za nepřípustné.
  K tomu je třeba připomenout, že etničtí Japonci nebyli zavřeni v žádných internačních táborech, nýbrž v koncentračních táborech. Takto byly ty tábory označovány ve své době americkými politiky a novináři. Kromě toho to je i věcně správný pojem. V internačních táborech jsou internováni zpravidla ve třetích zemích vojáci států, které jsou ve válce. Takto byli třeba na území Polska internováni českoslovenští vojáci, kteří po 15.3.1939 emigrovali. Naopak v koncentračních táborech je zpravidla koncentrována populace dle daných kritérií. Koncentrační tábory vymysleli Britové, když okupovali území nezávislých republik etnických Holanďanů na jihu Afriky. Protože nemohli potlačit gerilový boj etnických Holanďanů (Búrů), zavřeli jejich ženy a děti do koncentračních táborů. Tam pomřela asi polovina všech dětí.
  Stejnou taktiku provedl americký generál Pershing, když dobýval Filipíny.
  V koncentračních táborech pro etnické Japonce v Americe byly asi dvě třetiny zajatců američtí občané. Proto nelze ty tábory označovat jako internační. Což je v současnosti převažující názor i v Americe. Americká vláda se za zavření etnických Japonců do koncentračních táborů omluvila a vyplatila jim odškodné.
  Samozřejmě, nejednalo se o vyhlazovací tábory, jaké měli němečtí nacisté nebo Finové po 1. sv. válce.

  1. Tady je zmínka o prvním koncentračním/vyhlazovacím táboře.
   „… A winner is …“
   1863, Ďáblův kalich, Natchez, Mississipi, SSA

   https://www.pokec24.cz/politika/dabluv-kalich/
   Nesmíme také zapomenout na rezervace pro indiány, to byly také svého druhu koncentrační tábory.
   Možná někdo najde ještě něco dřívějšího.

   Originál článku v ruštině (nevím, jestli ten odkaz bude korektní, zobrazují se mi jen samé procenta)
   https://xn—-7sbqrchg0aez4l.xn--p1acf/%d1%87%d0%b0%d1%88%d0%b0-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bf%d1%83%d0%bd%d1%88%d0%b0-%d0%b4%d1%8c%d1%8f%d0%b2%d0%be%d0%bb%d0%b0/

   1. Rezervace pro indiány nebyly přesně koncentrační tábory, tedy baráky s pryčnami, obehnanými strážními věžemi a ostnatým drátem. Tábory pro válečné zajatce jsou také něco jiného.

   2. Ale to jste to zrušení otroctví špatně pochopil.
    Lincoln černochům nedal svobodu aby se jen tak poflakovali po Unii (jako dneska). Oni měli jako jeden muž vstupovat do jednotek Unie a s úsměvem za Unii umírat (jako dneska Ukrajinci za SSA). Taky čekal až Unie utrpí nějaké vítězství, aby se neříkalo, že proto dal černochům svobodu. Pokud se nehlásili do armády, byli to dezertéři a pro ty jsou určeny internační tábory (jako Ďáblův kalich) a nic než smrt si nezaslouží.

 8. Už sklízím první brambory, ty z vysokého záhonu, co měly na jaře polykarbonátový dekl. Krásně veliké a zdravé Rosary, žádná strupovitost ani jiné vady. Opustil jsem letos Impalu a zatím to vypadá, že to byla dobrá volba. Při pohledu na cenu a kvalitu brambor v obchodech mi tyto domácí chutnají ještě lépe 🙂

  1. Můj dodavatel brambor z býv. bramborářského výzkumáku na Šumavě říkal, že je nutné pěstované odrůdy obměňovat. právě z důvodu odolnosti proti strupovitosti a plísním.

  2. Pěstuji Red Anna. Vřele doporučuji.
   Odolná, slušný výnos, kuchyňsky všestranná, vydrží do jara, sklizeň na konci července umožňuje využití půdy na podzim, skvělé jako předpolodina pro jahody (které se mají zasadit do 15. srpna, aby byla plná sklizeň už prvním rokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *