30 května, 2024

Blíží se nám volby v USA

Kdo je Donald Trump?

V USA se blíží prezidentské volby a před primárkami se vše okolo nebývalým způsobem začíná vyostřovat – rétorika i použité metody by se daly označit „na nože“. Nechci americkou předvolební kampaň nějak odborně pitvat, na to nemám erudici, ale chci poukázat, jaký dojem to na mne jako outsidera zachytávajícího střípky informací, vybírajícího z balastu plků mainstrému zanechává.

Proč je pro nás osoba prezidenta USA důležitá? Je to nasnadě. Podívejte se na naši vládu, jak s vrtěním ocásku splní každé i nevyslovené přání, podívejte se na EU – je téměř plně v područí USA. Tudíž osoba a směřování příštího amerického prezidenta pro nás není v žádném případě marginálie.

Stále platí, že nejvážnějšími kandidáty jsou za Demokraty Biden a za Republikány Trump. Ono to vlastně nebude tak jak jsem napsal, ono to bude Biden za deep state a to co je za ním a Trump představuje vzpouru proti deep state a všechny, které sere a kteří proti němu bojují.

Z toho titulu – pokud budete alespoň částečně souhlasit s mým zjednodušením – je pro valnou většinu lidí, kteří se motají okolo těchto stránek, PŘIJATELNĚJŠÍ.

Proč přijatelnější? Protož deep state je za největšími prasárnami, co se okolo nás dějí. Tlačí boj proti uhlíku, dusíku, tlačí LGBTQ, je za válkou na Ukrajině, v podstatě je to neviditelná oligarchická fašistická klika. Pokud by dosedl do křesla v Bílém domě Trump, měli by lidé, co tlačí agendu deep state vážný problém. Tlak na nás by polevil.

U mne má Trump za minulé prezidentování dost plusových bodů. Hlavní je – bavil jsem se. Asi nejvíc při volebním duelu Clintonová – Trump o volební noci. Zásluhu na tom má ČT ČRo Radiožurnál. Dali se ošálit vlastní propagandou. Nepochybovali o vítězi a sezvali hosty, aby velkolepě prožili volební noc a následně oslavili velké vítězství Clintonové – jediné pravé kandidátky pravdyalásky. Podle toho sezvali hosty.

Z večera probíhala nepředstíraná zábava. Všichni vesele malovali světlé zítřky, které po volbě nastanou, naznačovali, že v tom a tom směru je Clintonová skvělá a skvělejší. V průběhu noci začali chodit špatné zprávy. V tomhle státě to nedopadlo, v tomhle taky ne… Obličeje se protahovaly, nálada ve studiu byla čím dál, tím pochmurnější. A když už bylo jasné, že Trump vyhrál a posadil Clintonovou na hrnec, vypadalo to ve studiu jako na setkání pozůstalých. Všichni mlčeli, a redaktor musel z hostů slova páčit jak u výslechu.

Měl jsem z toho celý týden dobrou náladu. Upřímně. Tak jsem se u sledování televize snad nikdy nepobavil. Díky vám Česká televize a Radiožurnále.

Další plusový bod má u mne Trump za dirigování svazů letadlových lodí. To umí excelentně. V rytmu valčíku to bylo –

Letadlové lodě sem,

Raz, dva, tři

letadlové lodě tam

dva, dva, tři

teď jdu tančit s Kimem sem

teď jdu tančit s Kimem tam

tralala…

To mi utkvělo. A ještě mi utkvělo, když jsem viděl v televizi šot z nějakého jednání na půdě tuším OSN, kam přišla státníky seřvat Gréta. Většina státníku se ke Grétě lísala. Trump procházel vestibulem, kde stála také Gréta a ani se jí nevšimnul. Byl záběr na Gerétu a ta se mračila tak zle, že by se jeden bál. Tak za to u mne měl Trump taky +. Za statečnost tváří v tvář Grétě.

Trump také podle svých vyjádření pochopil, že USA nemohou být z dlouhodobého hlediska velmocí bez široké kompletní základny průmyslu.

Samozřejmě, že udělal spoustu věcí, které se mi nelíbily. A je nutné tlumit očekávání. Je si třeba uvědomit, že Trump byl (a možná bude) prezident USA. A ty mají nějaké zájmy, které rozhodně nejsou v souladu s čínskými nebo ruskými ale ani s evropskými a českými a ty zájmy bude prosazovat.

Otázka ale je, zda se k volbám Trump dostane, jak vůbec proběhnou, co bude případně po nich. Trumpa nahání soudy. Trump prohlásil, že je to bezprecedentní vstup FBI a soudů do politiky a že to bude, pokud se stane prezidentem, řešit. To je slovo do pranice. Divil bych se, kdyby se deep state necítil silně ohrožen a nepřemýšlel o všech v USA běžných variantách řešení hrozby včetně fyzického zbavení se nebezpečného kandidáta, úpravy voleb nebo násilného zabránění převzetí funkce. Stát se může úplně všechno.

Sbíhají se nám dohromady dlouho bobtnající krize. Máme na krku válku na Ukrajině, útok na dolar, důsledky řádění zelných šílenců, to vše se asi protne v době volby v USA. Protože už tu mnohokrát z mnoha stran padlo, že změny u nás jsou a byly vždy podmíněny změnami u hegemona našeho prostoru, změna v USA by mohla otevřít okno ke změnám i u nás.

65 thoughts on “Blíží se nám volby v USA

 1. Ještě asi toto.
  Jak sledujeme,nějaké vlastenectví se u nás moc nenosí.
  Podobně,nebo ještě hůře to vidím v USA,nějaká chrabrost,nadšení pro svou zemi,nahradili sekty.
  Pravé jak to popisoval k42,USA armáda,vůbec není schopna,ani ochotna,položit životy,ani za USA hodnoty,nevědí co to je.

  1. Desetimiliony obyvatel SSA jsou závislými na potrav. lístcích. V některých státech je to až pětina populace.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Supplemental_Nutrition_Assistance_Program
   Již po desetiletí tam probíhá opioid epidemic, mj. roste počet těch, kteří zemřeli kvůli předávkování legálními opiáty či drogami.
   https://www.cdc.gov/opioids/basics/epidemic.html
   Státní dluh je monstrozni. A stále roste.
   https://www.usdebtclock.org/
   Ale klesá tam počet násilných trestných činů, avšak roste počet sebevražd, znovu začal růst počet lidí bez domova, ale klesá Gini index (zvyšuje se rovnostářství), moc lobbyistů (samozřejmě že v konečném důsledku těch, kteří si je platí) je obrovská (Paul Volcker psal před několika lety, že na světě neexistuje moc, která by něco dokázala udělat s miliony a miliony dolarů, které proudí do politiky ze strany lobbyistů), Paul Volcker byl kdysi šefem FED.
   Takže SSA mají co napravovat i u sebe, nejen že ovlivňují dění v jiných státech. Ovšem s komodifikací své politické scény , pokud měl pravdu Paul Volcker, nejsou schopné udělat nic.
   Znovu slova Miltona Friedmana :

   Pozn. : V Rusku na tom ale budou možná ještě hůř, ale v jiných oblastech, např. GDP per capita, hladina životní úrovně střední a nižších tříd, téměř autokratický režim (s oligarchií se Putin vypořádal)……překvapivé je, že tam klesá počet sebevražd na hlavu, poměrně dlouhodobě : https://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_in_Russia
   V SSA je tomu naopak, co se posledních let týče :
   https://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_in_the_United_States
   „….On average, adjusted for age, the annual U.S. suicide rate increased 30% between 2000 and 2020, from 10.4 to 13.5 suicides per 100,000 people….“
   ————————————————————————————–
   U nás na tom jsme ještě o chlup lépe, než v Rusku, co se týče počtu sebevražd :

 2. USA nedokážu vyrobiť toľko munície ako Rusko, aj keď USA vynakladajú na obranu viac ako 800 miliárd dolárov ročne, 10-krát viac ako Rusko

  Shai Assad, bývalý vyjednávač zmluvy ministerstva obrany, povedal, že Pentagon prepláca takmer všetko od rakiet a lietadiel až po náhradné diely. Náklady na najjednoduchšiu časť, ktorej cena je niekoľko dolárov, dosahujú v zmluvách ministerstva obrany desiatky tisíc dolárov.

 3. Nemyslím si, že by Trump byl nepřítelem Deep stateu. Spíš zastupuje tu část, která není zrovna u moci. Trump přestane válčit s Ruskem, což bude fajn, ale jen do té doby než začne válčit s Čínou. Ani s Bidenem, ani s Trumpem nás nečeká nic dobrého. Pomoct si musíme sami, a to celá Evropa.

  1. Já dám na náš mainsrém. Ti Trumpovi nemůžou přijít na jmeno, a kdyby to nebyl kandidát na prezidenta v USA, byl by to arciďábel. Věřím jim. když o něm takhle mluví, zaslouží si mou úctu a podporu. Oni to vědí lépe než já.

   Trump je pro nás lepší varianta.

 4. Ve válce klanů je výhodnější podporovat stranu, která usiluje o kontrolu zdrojů, než tu, která má zdroje pod kontrolou.
  Já se ale obávám, že bez ohledu na losnu a maznaka bude potřeba hodně bolesti, aby u nás vznikla třída schopná provést společenskou změnu ve vlastním zájmu.

 5. Robert Kennedy jr. prohlásil, že za atentátem, vraždou jeho strýce JFK , stála CIA. A také tvrdí, že je možné , že CIA byla zapletena do atentátu, vraždy jeho otce Roberta F. Kennedyho.
  https://thehill.com/blogs/blog-briefing-room/3993563-robert-kennedy-jr-sees-overwhelming-evidence-cia-involved-in-jfk-assassination/

  Media tvrdí, že jde o konspirační teorii. Takto ale nevědomky potvrzují slova RK jr. Protože :
  etymologie slova “ konspirace“…….“ společné dýchání“, obvyklejší význam – spolčení, spiknutí
  etymologie slova „teorie“……………“divák“, obvyklejší význam – spekulovat, dívat se

  Jasně, dnes má “ konspirační teorie“ sloužit ne k odkrytí, vysvětlení dané konspirace, ale užívá se k dehonestaci názorových odpůrců, k vysmívání se jim, k jejich cejchování atd. apod.

  1. Příklad potvrzené (a hrůzné) konspirační teorie :
   Mnozí obyvatelé hitlerovského Německa, židovského původu, nevěřili těm, kteří tvrdili (konspirační teorie), že němečtí fašisté budou s nimi jednat tvrdě, zločineckým způsobem. A říkali, že to pomine, že ten útlak je pouze dočasný, že se i oni cítí být Němci, Němkyněmi…..
   Později mnozí z nich skončili velmi zle.

   1. Ktery sou ty mnozi…A kolik jich bylo. A jak se vi , co si mysleli, neverili rikali ,ze se citi germani a to vsecko a nevi se, ani vubec kdo.

    1. Je to všeobecně známá věc, nejen z literatury faktu, ale i beletrie. Nebudu zde suplovat paní učitelku mateřské školky.
     Přeji krásný zbytek dne, pane Anonym.

 6. Já bych řekl,že to bude úplně jedno,který zvítězí,pořád to bude nafoukaný Američan a od toho se odvádí všechno.Kdysi to říkal dopisovatel z USA,myslím Kincl,změnou prezidenta,demokrat,nebo republikán,změní se politika USA tak 5%.Uvažuji,že krize pád dolaru,Biden bude chtít oddálit,ale má i těžké rozhodnutí,napadnout Rusko,nebo ne.I kdyby napadlo Rusko několik státu NATO,je to stejně závislé na rozkazu USA.

   1. Ale kdepak. America First znamena, starat se o Ameriku, a prestat valcit, a vyjebavat s ostatnima zemema, protoze se to nakonec vymsti. Tak se to v Americe chape, ne „vyjebem se vsema ostatnima.“ To dela deep state, a prosustroval celou povalecnou dobrou vuli a americkou prestiz.

    1. Paní Vevčo, tomu snad ani nevěříte. Kincl to lekl dobře. Na americkou zahraniční politiku má minimální vliv, kdo momentálně sedí v Bílém domě.
     Konkrétně Trump se tak vášnivě věnoval domácí politice, že svévolně zrušil BILATERÁLNÍ smlouvu Írán versus Kolektivní Západ. A ostatní signatáři jenom potichu trochu kníkaly.
     O tom že svévolně “ daroval” Izraelcům syrské Golanské výšiny a zbytek Jeruzaléma, o tom je zbytečné mluvit. Ten “ papír” má sice cenu toaletního papíru, ale i tak se Izraelci potěšili.
     Potom ale jsou Spojené státy za lháře a podfukáře. Kteří se chovají jako neřízená střela.

     1. Ja nehajim Trumpa. Jen rikam, jak America First chapou obycejni konzervativni lidi, kteri jsou proti neustalym valkam, ojebavackam v cizine, i globalizmu.

      To, co jsem napsala, je pochopitelne idealisticke zjednoduseni, par vet.

      Co se Trumpa dotejce, jsem ted skeptik. Ovsem, jak mi furt rikaj, Biden je horsi. Je to pruser. Vzhledem k tomu, ze volby nikdo nespravil/nenapravil, tak predpokladam, ze se bude sidit jeste vic.

      S Kennedym bude trochu sranda. Haze jim do toho vidle. Nema zatim ale sanci.

      1. Doník (Trump) se mi zdá mnohem méně ovládatelný než děd Bidet. Ani Ivana Zelníčková ho nezvládla docela.
       (Neměla spadnout z těch schodů, její názor by mě dneska docela zajímal.)
       Ale já americké reálie vidím přes Velkou louži, tak nic…

     2. Helanov: Trump byl výjimečný prezident. Nezačal žádnou válku. Co mu vyčítám je právě íránská politika, že vypověděl dohodu a přikázal atentát na generála Sulejmaniho, který byl v Iráku vyjednávat. Trump v tom podlehl vlivu poradce Johna Boltona, který je typický warmonger.

      1. Je toho na vycitky moc. Vybiral si same bazinaky.

       Ja Trumpovi vycitam, ze sve nejloajalnejsi lidi poslal do pasti, a nic pak pro ne neudelal, kdyz po nich zacli hon. Kdyz zavrazdili Ashli Babbitt, tak se schoval. Do dnes jsou ti lidi politickymi vezni, dodnes po nich jdou. A jsou to z 99% obycejni lidi, kteri tam sli Trumpa podporit, a zadnou skodu nenadelali. A pro Assangeho mohl neco udelat, a neudelal.

       De Santis na Floride dokazal moc. Zda ma nejakou sanci, nevim.

 7. Deep state se nevzdá ani omylem. Probíhá a bude probíhat akce loupání cibule II. (Ta dvojka se vztahuje na volby Trump vs. Deep state. Jinak klasika od nepaměti). FBI a ostatní napojené zpravodajské složky na deep state se budou snažit všemi možnými prostředky odloupávat Trumpovy našeptávače.
  Ano, „rétorika i použité metody by se daly označit „na nože“ „. V zakulisí jsou dávno taseny. Vyhraje jako obvykle ten, kdo má větší cibuli.

 8. To jsou nereálné úvahy, spíš emoce, Admirále.

  Stačí, když si uvědomíte, že B. volilo o 7 milionů lidí víc než T. A to při rekordní účasti na obou stranách. Myslíte si, že to bylo kvůli Bidenovým kvalitám? Samozřejmě, že to bylo kvůli Trumpovi!

  Lidé, kteří se politikou moc nezabývají, si nepamatují nějaké detaily o hospodářské situaci, o dluhu, o Ukrajině ap., ale co si pamatují je, koho nesnášejí…

  Trump je nevolitelný, dokonce i kdyby za Bidena musel narychlo nastoupit nějaký náhradník (což je docela klidně možné rok a půl je dlouhá doba pro starého člověka). Takže by se Republikáni měli ohlédnout jinde. Že to asi neudělají je pravda, ale pak bezpečně prohrají.

  1. Racionalita jde stranou. Emoce prodávají. Ano, ukažmě prstem na nepřítele. To funguje spolehlivě.
   To si myslím taky; „Takže by se Republikáni měli ohlédnout jinde“. Je nejvyšší čas. „Pružina mozkového setrvačníku“ je dosti dlouhá.

   1. Minule kandidat bida ani nevylez z bunkru. A vyhral.
    Pocitace to spocitali ..
    Zase pocitace chybne spocitacili,spletli se vo 6.2 miliard chybu.
    Chyba taky ucetnich. Kdo vi.
    Jak asi dlouho musi ucetni studovat ,aby udelali takovou chybu.

 9. “ To je slovo do pranice. Divil bych se, kdyby se deep state necítil silně ohrožen a nepřemýšlel o všech v USA běžných variantách řešení hrozby včetně fyzického zbavení se nebezpečného kandidáta, úpravy voleb nebo násilného zabránění převzetí funkce. Stát se může úplně všechno.“
  Akorát že teď JE docela jiná doba a to co prošlo tenkrát u Kenedyových – kdy byli lidi spíš ochromeni, že po 60ti letech zase někdo . /na rozdíl od předminulého století, kdy likvidovali hlavu státu zhruba po 20ti letech.Lincoln 1865,Garfield 1881,McKinley 1901/ by asi neprošlo včil. Navíc situace ve státech se hóódně změnila, nějak tam přibylo místních válečníků, ekonomická situace taky ouvej, Taky press zapracovaly a henta svoboda, a „rozdovádění/vyprovokování lidí – ono je toho víc.

  A v dnešní době kdy se všechno může a omlouvá… obávám se aby nenastalo to co amíci prováděli na jiných místech světa. njn

  1. Souhlas, běžné varianty postupu bych řekl docela jistě neprojdou, příznivci Trumpa jsou nažhaveni, mají zřejmě prostředky k odvetě. Ale deep state něco udělat BUDE MUSET.

   Jak píšu. Stát se může úplně všechno.

      1. Ne nutně vždy. Porcelán přece umíme tónovat do odstínů téměř libovolných, tím se dá dosáhnout zajímavý estetický kontrast. Ostatně, černá prdel na bílém porcelánu, není to dnes stylové?
       Naopak bílá prdel na černém porcelánu by byla nesmírně rasistická, to ovšem uvádím jen mezní případy. Všechny ostatní mezipolohy, včetně polohy prkénka a vztahu genderu k ní, vám objasní místní zapšklá věštkyně.

       1. Umělé tónování něčeho od přírody bílého do tmavých tónů (nedejbože načerno) je rasově necitlivé (Trudeau, Černý Petr, černý vzadu …)

        1. Prijede nacelnik indianu a jeho squaw do Washingtonu na navstevu velkeho bileho otce a sou v hotelu.
         Nacelnik ma zizen a prikaze , prines mi vodu a squaw bezi a za chvili se vrati a v dlanich ma vodu a nacelnik se napije.
         Za chvili se to opakuje.
         Potom zase nacelnik ma zizen a squaw zase bezi pro vodu a vrati se ale vodu nema.
         Kde mas vodu ,zarve nacelnik.
         Voda neni odpovi squaw , bila tvar sedi na prameni..

       2. Mohu vás ujistit, že batolatům ani psům na barvě nezáleží.
        Když vidí bidet, tak se do něj vykakají, s barvou si nelámou hlavu.
        😻

         1. Právě že je to nikdo neučil!!!
          Prcek vidí bidet a myslí si, že je to malý záchod jako ve školce.
          A pes, když ho nikdo nevyvenčí, se vydělá do bidetu, aspoň ten náš.
          😀

        1. „Když vidí bidet, tak se do něj vykakají, s barvou si nelámou hlavu.“
         … když oni nevědí, že to zařízení slouží k umývání pozadí, nikoliv k výkonu vlastní potřeby …

       3. A co kdyby místo bidetu byl přebarven na černo Biden?
        I když, pokud bude vyšetřování jeho nekalé činnosti úspěšně pokračovat, může se stát (teoreticky), že nakonec ho zavřou až zčerná.

        1. To by se SŠA dostaly tam, kde už jednou byly, když měly Černého otce z Bílého domu. To se, myslím, taky moc neosvědčilo…
         Svět se v prdel obrací, vidíme to všichni: Čaputová už nemůže, Slovensko vovinuly temný mraky… ani nemusíme do země Amerigovy.

 10. RK jr taky neni spatny.
  Tiez sa neboji ist proti aktualnemu prudu vlastnej demokratickej strany.

  Problem, ktory USA maju je vsak inde. Nie v chromej kacici. Ale v mentalnej disfunkcii POTUS i VP zvanej tavy chlp. A s tymto duom to bude musiet USA prezit este rok a pol. A to je kuuuurvazedlha doba.

  Podla predpokladov bude celit dolar bezprecedentnemu soku po stretnuti BRICS v auguste. Budem citovat isteho statnika:

  God save the Queen, man 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *