28 dubna, 2024

Export obilí z Ukrajiny – Černomořská obilná dohoda

Zajímavá statistika a grafy exportu obilí a dalších potravin a krmiv (řepka, soja, slunečnice ad.) z Ukrajiny v rámci tzv Černomořské obilné dohody.

V rámci dohody bylo naloženo a odplulo 987 lodí, celkový náklad 32,1 milionů tun.
Naprostá většina potravin míří do Evropy a Číny. Do nejchudších států odplulo ca 3% nákladů potravin.

Do konce platnosti dohody zbývá 26 dnů.

Kdo nevládnete english:
Corn = kukuřice, Wheat = pšenice, Rapeseed = řepka, Barley = ječmen, Sunflower = slunečnice (rozděleno na olej a žmych)

Export podle zemí
Export podle hlavních komodit a zemí
Export podle komodit

20 thoughts on “Export obilí z Ukrajiny – Černomořská obilná dohoda

  1. Nevím úplně, pod který aktuální článek to přidat, tak zřejmě sem.

    „Ukrajinská protiofenzíva nesplnila očekávání USA – CNN
    Chmurné prohlášení Washingtonu přišlo poté, co Rusko prohlásilo, že kyjevské síly utrpěly strašlivé ztráty

    Probíhající protiofenzíva Ukrajiny proti ruským silám „nesplňuje očekávání na žádné frontě“, uvedli ve čtvrtek západní a američtí představitelé pro televizi CNN. Dodali, že ukrajinské jednotky a obrněná technika se ukazují jako „zranitelné“ vůči ruským minovým polím, raketám a letectvu.

    „Ruské obranné linie se ukazují jako dobře opevněné, což ukrajinským silám ztěžuje jejich prolomení,“ uvedla CNN a parafrázovala anonymní představitele. „Kromě toho ruské síly úspěšně zahlcují ukrajinskou obrněnou techniku raketovými útoky a minami a účinněji nasazují letectvo.“

    Podle jednoho z úředníků se ruská obrana ukázala být „kompetentnější“, než se očekávalo. Zdroj nicméně trval na tom, že USA jsou stále „optimistické“, že Ukrajina zvrátí neúspěšnou operaci, a že Washington ofenzivu příští měsíc přehodnotí.

    Podle ruského ministerstva obrany začala ukrajinská protiofenzíva 4. června neúspěšným útokem na ruské pozice u Doněcku. Následovala vlna za vlnou útoků podél doněckého a záporožského sektoru frontové linie, přičemž všem ruským silám v obranné linii se podařilo náporu odolat, uvedlo ministerstvo.

    Útoky údajně přišly ukrajinskou armádu draho. Vzhledem k tomu, že jejich klesající počet systémů protivzdušné obrany byl zasažen ruskými bezpilotními letouny a raketami, nebyly kyjevské síly schopny čelit ruským letounům a vrtulníkům. Spoléhajíc se na obrněné údery přes minová pole, ztratila Ukrajina mezi 4. a 21. červnem přes 13 000 vojáků a více než 800 tanků a obrněných vozidel, uvedl ve čtvrtek šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

    Jeden z představitelů citovaných CNN však tvrdil, že „ukrajinské ztráty jsou velké, i když ne tak zlé, jak se Rusové snaží prezentovat“.

    Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj ve středu pro BBC uvedl, že pokrok na bojišti je „pomalejší, než by bylo žádoucí“, ale slíbil, že jeho jednotky nakonec vytlačí ruské síly ze čtyř bývalých ukrajinských regionů – Doněckého, Luganského, Chersonského a Záporožského – které si loni odhlasovaly připojení k Rusku. Trvá také na znovuzískání Krymu, který se k Rusku připojil po referendu v roce 2014.

    Zelenskij je údajně pod tlakem, aby dosáhl úspěchů na bojišti pro své západní patrony, a CNN napsala, že protiofenzíva „je považována za klíčovou pro určení toho, kdo nakonec válku vyhraje“.“

    https://www.rt.com/russia/578468-ukraine-counter-offensive-expectations/

    1. Tdx: Z toho plyne to, co není překvapivé, že generálové AFU mají omezené rozhodovací pravomoci, i když sami vědí líp, kdy je potřeba ustoupit a kdy bránit pozice. Generálové chtěli z Bachmutu ustoupit asi o dva nebo tři měsíce dřív než byl ztracen. Nechtěli ho držet do poslední chvíle, ale už v momentě, kdy se podle jejich propočtů přestávala obrana vyplácet a nastal čas ustoupit na další linii, aby se ušetřily jednotky pro budoucnost.
      Politici jim do velení pořád mluví. Někteří politici se považují málem za Napoleona. Politikům do toho mluví zase jiní jako CIA a když něco nevyjde, vláda odpovědnost přesune na generály, že přece oni souhlasili s držením Bachmutu do konce. Už neřeknou, že k tomu prohlášení generály nejdřív donutili. Vojenská vláda by byla efektivnější. Z politiků by stačilo ve službě nechat jen pár diplomatů.

  2. Jak to asi vypadá s letošní sklizní na Ukrajině,když toho hodně vymlátili tanky.
    Teď se ukazuje rozdíl v politice USA,nebo Ruska.USA nabízí zbraně,ale Rusko pšenici a na to slyší politici Afriky.

    1. ano, a druzí poláci /záměrně píši s malým „p“- protože polák není národ, ale povolání) s tím vesele kšeftují..

  3. Nebyl by odkaz ?
    Např. není zjevné, že ty exporty jsou z Ukrajiny. Z prvního grafu např. vyplývá to, že největšími exportéry jsou Čína a Španělsko.

  4. Kolega mi včera říkal, že výkupní ceny obilí v silech jsou cenově na úrovni roku 2019, přičemž vstupy razantně vzrostly. Rozčiloval se, že to není podnikání ale charita….

    1. Ale když jsem teď kupoval obilí, stálo nikoliv 400, nýbrž 800 Kč za metrák. Takže to asi nebude tak žhavé.
      Jestli dotyčný má pšenici za 400, pár pytlů bych od něj vzal.

      1. Já taky pořád čekám, komu rupnou nervy a přestane holit nás malochovatele bez vlastního sila nebo lánu.
        Jsou jako ti hospodští, kteří Plzeňský budou prodávat za padesát, než by si nechali jenom deset kaček na jenom škopku. O těch loupežnících ve městech je škoda mluvit. Jenom se diví, proč tam místní nechodí na pivo. Asi neví, že čistý nezmršený láhváč Plzně je sotva za polovinu jejich ceny.
        Fakt několik tun pšenice nebo ječmene nepotřebuju. Kam bych to asi dal?
        Do české národní evropské banky místo německých dluhopisů?

  5. Nejvíc exportují kukuřici – ta přitom devastuje půdu (idnes 2012)“

    „Dotace na pěstování energetických plodin způsobují takový pokles kvality orné půdy, že experti hovoří o katastrofě. Především kukuřici se přezdívá syfilis českých polí.
    PRAHA Plodiny už se nepěstují na jídlo či krmivo, ale ke spalování v kotlích nebo motorech. Špatně nastavené dotace způsobily, že zemědělcům vynášejí takzvané energetické plodiny, jejichž pěstování ve velkém však devastuje půdu.
    Především kukuřice do bioplynových stanic má na česká pole katastrofální vliv. „Kukuřici se říká syfilis českých polí. Zemi strašně vyčerpává, a aby se urodilo, musí se necitelně aplikovat hodně chemických přípravků. Navíc má absolutně nejhorší antierozní vlastnosti,“ říká manažer Richard Benýšek, jehož skupina OIN se mimo jiné věnuje zemědělství. “

    Nevěřím, že by ukrajinci hnojili ekologicky. Jsem přesvědčen, že v kukuřici bude nadbytek svinstva, dodaného do půdy za účelem zisku, když v rujně vlastní půdu amíci. Dovážený olejíček bude „papu“.

    1. „má absolutně nejhorší antierozní vlastnosti,“ říká manažer Richard Benýšek
      Nikoliv. Má vliv erozní!
      Problém ovšem není v tom, kolik čeho se pěstuje, ale jak se to pěstuje.
      Jsou to prakticky hydroponie na stále více jalovější půdě. Do půdy se nevrací hnůj, který z ní dělá to, čím půda je.
      Takže ty dotované louky a pastviny jsou možná ještě záchranou.
      NAproti tomu přesné dávkování kapalných hnojiv ničí půdu víc a víc.
      Odborníků jsou plné univerzity a výzkumné ústavy. Ještě odbornější odborníci jsou ve vládách a v ministerstvech.
      Na rozdíl od sedláka či pěstitele, Odborníci a ministři neručí za svou činnost naprosto ničím !!!
      Neručí penězi, neručí majetkem, neručí pracovním místem, neručí reputací….

      1. Krome exportu cpavku Rusko pozaduje obnoveni pripojeni k SWIFT pro RosSelchozBank (tj ruske zemedelske banky) aby mohli zakaznici bez problemu platit. Ted se to dela pres JP Morgan a kazdou platbu musi schvalit vlada USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *