19 června, 2024

Osvětově vzdělávací desetiminutovka

Poslechla jsem si záznam z plenárního zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra – dala jsem tomu ty potřebné tři hodiny. Proslov Putina byl věnován především ekonomické situaci ve světě a Rusku, v překladu do češtiny ho najdete třeba u Štěpán Kotrba na FB
https://www.facebook.com/stepan.kotrba/posts/pfbid023Rwb8N41S1ZXEfWf85HZE3nFFRyRYhWE49SFqRnsjKM9skXvncxfdhLqH17qTZLLl

Hodně mne zaujala v následující diskusi osvětově vzdělávací desetiminutovka o charakteru banderovců a jejich činnosti před a za druhé světové války. Včetně dvouminutové koláže filmových záběrů z jejich pogromů a vražd a spolupráce s nacistickými oddíly SS, které byly natočené samotnými aktéry vraždění. Zahraniční účastníci po shlédnutí historických filmových týdeníků vypadali hodně zamyšleně.

Pak už Putin jenom upozornil, že tito kolaboranti s nacisty jsou dnes na Ukrajině oslavováni jako otcové zakladatelé ukrajinské nezávislosti a samostatnosti, a stavějí se jim pomníky.

Desetiminutovka v tomto videu v čase 1:30:00 – 1:40:00. Kdo neumíte rusky, v anglické verzi webu je video s překladem do angličtiny
http://kremlin.ru/events/president/news/71445

38 thoughts on “Osvětově vzdělávací desetiminutovka

 1. Na patria.cz vyšel článek s názvem „Švýcaři v referendu schválili návrh zákona o uhlíkové neutralitě i vyšší daň“.
  Jistě, své sehrává i propaganda….nicméně stále jde o referendum, tedy skutečný projev vůle lidu.

 2. Znovu, v sobotu byla na ČT24 historie.cs. Ze kdysi i zajímavého pořadu se už dávno stala větší žumpa, než z ČT samotné. Tentokrát o Ukrajině (pro otrlé zájemce, jistě to je na archívu). Nahlédl jsem na pár minut, právě jeli ti banderovci. To by jeden nevěřil, jakou jim komunistická propaganda nasadila psí hlavu. Ctihodní historici tam připomínali, že to byli spíš takoví chlapi – dobráci. Pryž, když táhli Slovenskem, vesničané je zvali na svatby apod. A pronásledovali je zmanipulování vojáci naší armády. Jednou se stalo, že už to přeháněli. Tak si banderovci počkali na jeden oddíl a dali jim za vyučenou. Postříleli je. Tak to jeden učenec tam formuloval. Za vyučenou… Všichni souhlasné pokyvovali. Ano, vždyť oni tudy jen procházeli. Jen si brali jídlo. Dokonce projevovali ochotu propouštět zajatce. (Asi, jak si třeba jen brali to jídlo, tak někteří naši lidé je přinutili, aby je vzali do zajetí). A těch vojáků postříleli sedm. Je to prý sice nejvíc, co jich takto za trvání republiky dodnes zemřelo v době míru, ale to celý ta komunistická propaganda…
  Pak už jsem to nedal. Já fakt nevím, proč si u takových věcí vždycky řeknu, že to přece není možný, tohle říct do televize. Že když je to historik (v tomto případě), tak to by mu přece musela huba upadnout. To jsou takové ty okamžiky spontánní lidské blbosti, když si ten jeden řekne, že tohle přece nejde, to přece není možný. Nejen jde a je možný, je to standardní…

 3. Zajímavé ne tom je, že když se o tom bavím s Poláky, tak oni úporně nechtějí zasazovat věci do kontextu. Pro ně platí doublethink.
  Samozřejmě se brání mentálnímu diskomfortu tak, že mě označí za Putinova zplozence.

 4. Vychází mi z toho, že vlastenectví je fajn jen do určité míry. Když se přehoupne do nacionalismu, je to nanic.
  A to se týká veškerého vlastenectví na světě, německého, ruského nebo našeho. Dokonce i amerického.

  1. Však taky za totáče se pěstoval radši internacionalismus. Vlastenectví naposled za první republiky z pochopitelných důvodů

   1. Sibylo, za totáče „se pěstovalo“ vlastenectví „socialistické“. To až s úzkostlivým vysvětlováním cože to je. Dnes, s odstupem, si dovolím konstatovat, že tehdy vládnoucí kompartaj byla vlastenecká, pečovala o oba národní jazyky i obě národní kultury, o národní povědomí, hrdost i památky. Troufnete si ona období z těchto hledisek věcně porovnat?

  2. Ono to ma nekolik stupnu
   vlastenectvi OK
   nacionalismus, extremni nacionalismus, fasismus, kolonialismus, terorismus

   1. Kdyby ty stupně byly alespoň nějak oddělené. Ale nejsou. A mezi zdravým a neškodným patriotem a škodlivým náckem je jenom tenounká hranice.
    Blbé je, že snáz se stane z patriota nácek, než naopak.
    😢

     1. Že stačí, když patriotovi někdo sklidí třešně a je z něj nácek. ( Pokud je sklidili kluci z odlišného etnika. ) Kdyby je sklidili kluci ze stejného etnika jako je majitel třešně, tak by si jenom řekl : Smradi jedni. Vzal by to úplně jinak.

       1. To je pravda.
        Jak pravil už Jan Ámos : Všeliké přehánění toliko pro hovado dobré jest.
        ( Řekl to o kvaltování, ale trochu jsem to redakčně upravila. )
        😀

      1. Nejste vy rasistka, když dělíte lidi na etnika? To jako když nemám rád cikánské zloděje a násilníky tak jsem nácek? A co jsem, když nemám rád bílé zloděje a násilníky?
       Klikněte si někdy na server Romea, mimochodem placený i z Vašich daní, ať víte co, to je rasismus a jaký jsou cikáni náckové.

       1. Romea je odpad. Slouží jedině k vyhejkání normálních cikánů.
        Píšou tam tzv. profesionání Romové, kteří se živí propagandou a vyvoláváním pocitu ukřivděnosti. Památník v Letech romské věci jedině uškodil. A hodně.
        Ale když choděj kluci na třešně, tak je to normální klukovina a barva pleti by neměla hrát žádnou roli. Ale často hraje. To bychom si měli poctivě pŕiznat.

     1. Vtip je v tím, že právě ta hranice, ve smyslu pohraniční čára, je v mnoha případech sporná.
      Skoro všechny války se vedou o posunutí hranice. A obě strany mají pádné argumenty, proč by se ta hranice měla posunout, případně zachovat.

      1. Mně teďka soused zasadil 3 metry od plotu lípu! na 600 metrovou zahrádku, takže nemůžu nic říkat. Za 3 roky narostla z nevinného klacíku na tloušťku mého stehna a větve dorostly na hranici k plotu. Od příštího roku začne boj a bude po dobrých vztazích. Hranice jsou tenké a mnohé problémy rostou a bobtnají. Přemýšlím, jestli to sousedi dělají naschvál nebo z blbosti. Z jedné strany jeden dal třešeň druhý z druhé strany dokonce smrk a teď tenhle dokonce lípu.

       1. V Sarajevu za války lidi vykáceli všechny stromy v parcích. Aby měli čím topit. Třeba se jednou i vaše situace vyřeší sama sebou. Doufejte.

   2. Bandera zjevně EU a US nevadí, jako jim v NATO nevadí Litva, Lotyši a Estonci a Chorvati a další. Minulost se vytahuje jen na někoho. Ale o dvojím metru se mluví už dávno.

    1. Ježkovy zraky, že se nad tím vůbec pozastavujete!
     Základní rys politiky USA je, že využívá různé ideologie, náboženství nebo národnostní menšiny, na nátlak a destabilizaci jiných států.
     V tomhle případě je to banderovský fašismus.
     A co jako? 😎

     PS:
     Proč si myslíte, že demokratické USA činí nátlak na jiné státy, aby zvýhodňovaly své menšiny čehokoliv na úkor většiny a braly migranty, ať už přímo přes US velvyslanectví nebo přes neziskový sektor?
     Je-li ve státě pátá kolona, ovládá se daleko snadněji…

  3. Vlastenectví je fajn v jakékoliv míře pokud je spojeno jen s láskou k vlasti. Pokud se spojuje s nenávistí k jinému národu je i v nepatrné míře škodlivé. K nacionalismu se přehoupne jen špatný člověk.

  1. Marie P, díky za článek. Je dokladem vnímání v roku 16.
   Jen mi na tom nesedí to Zakarpatí. Asi je se západem UA hodili do stejného pytle anebo tam banderizace, podpořena přistěhovalci z Haliče, z nějakých důvodů?, padla na mimořádně úrodnou půdu. Přitom ještě po roce 14, o 90 letech ani nemluvě, Zakarpatí usilovalo o samosprávu a kulturní sebeurčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *