13 června, 2024

Stálo to za to?

Přátelé, všímáte si, jak se nám o víkendu jaksi zlomila mediální hra? Jak se najednou i v majnstrýmu objevilo to, co tady prokydáváme celých čtrnáct dní? Wall Street Journal nám napsal, že Ukrajina pozastavuje ofenzívu kvůli obrovským ztrátám… Dokonce i Seznam zprávy to musely nerady připustit. Intervjuk se samozřejmě snažil, aby to nevyznělo tak strašně, ale jako sláma z bot z toho čouhalo, že se Ukrajincům nedaří a ke skutečnému ruskému opevnění se ani nepřiblížili. Pak přišla celá řada dalších článků, že ruské letectvo se najednou zase někde vynořilo a zle Ukrajincům zatápí.

Strýček Joe také prohlásil, že v případě ruského jaderného útoku v Evropě by Amerika nemusela odpovědět… a ještě přidal úplně neuvěřitelnou myšlenku, že Ukrajina do NATO v žádném zrychleném řízení nevstoupí, ale pěkně bude muset nejdřív splnit všechny standardní požadavky… už samozřejmě nedodal, že jedním z těchto požadavků je nebýt ve válce a mít urovnané všechny spory ohledně hranic.

Vladimír Putin si dal rok čas a najednou vytáhl mírovou smlouvu s Ukrajinou, ukázal jí Afričanům a zřejmě jim u toho řekl něco o perfidních Anglosasech a hloupých Ukrajincích, kteří se nechali nahnat na jatka pro Americkou velikost. Čekal rok. Dřív to nepoužil. Rok si to syslil pro nějakou dobrou příležitost. Zřejmě usoudil, že právě nastala.

Já vím, správná je jen ta ukrajinská propaganda, která je stále optimistická, jak jim to pěkně jde. Jak ohledávají frontu a hledají slabá místa v ruské obraně. Ztráty jsou samozřejmě nepříjemné, ale nezbytné, protože brzy už to slabé místo najdou a pak se to konečně rozjede. Ale byl to jen Pavel Šik, který se kverulantsky ptal, proč je v dnešní době dronů, družic a západních zpravodajských informací nutné vůbec nějaká slabá místa v obraně hledat? Vždyť celé bojiště je jako na dlani a ukrajinské velení má k dispozici všechno, co mohou Američani vyšťourat.

Ruská propaganda naopak ukazuje hořící Leopardy i bojová vozidla Bradley a dává rozhovory se zajatými Ukrajinci, kteří mluví o jatkách. Vojenští blogeři i na západě mluví o pružné obraně, kdy předsunuté ruské jednotky při ukrajinském tlaku ustoupí a zezadu pak začne střílet ruské dělostřelectvo, letectvo i dronstvo. Pak dojde na ruský protiútok a všechno se zopakuje.

Zalužného už týdny nikdo neviděl. Budanov leží po zásahu raketou v německé nemocnici na pokoji šest, osm a dvanáct.

Minulý týden jsem psal, že teď máme k dispozici použitelné srovnání. Před rokem útočili Rusové, narazili na ruční protitankové a protiletadlové zbraně, narazili na západní organizaci obrany, narazili na Javeliny i Himarsy i na vlastní armádní bordel. Dnes útočí Ukrajinci a narazili na ruské ruční protitankové a protiletadlové zbraně, narazili na Lancety, Gerany, Solncepjoky, ruskou organizaci obrany i na vlastní armádní bordel, protože ten je přítomen vždycky.

Doteď jsme slýchali, jak ožralí mužici neumějí bojovat a prohrávají při útoku proti ukrajinským gerojům. Teď se díváme, jak bojují ukrajinští gerojové při útoku proti ožralým mužikům. První srovnání si už můžeme přečíst i v americkém majnstrýmu a kdyby to nebylo předčasné, mám tak trochu pocit, že nějaká pěkná vojenská analýza se dostala i na stůl ke Kamale a tak prezidentovi nahráli do hlavy nový text. Jako že je všechno v prdeli. A Putin toto poznání před celým světem zesiluje tím, že mává podepsanou dohodou s Ukrajinou. Ne, my od Kyjeva neutíkali, měli jsme dobrou vůli, ale Amíkům válka vyhovovala.

Dovedete si představit, jak se asi budou tvářit ukrajinské matky i tátové, až zjistí , že jejich synové mohli žít, protože válka už rok nemusela být? A jak se budou tvářit, až se ukáže, že Ukrajina stejně prohrála? Ukrajinská ofenzíva nám totiž zatím ukázala jediné – Rusové byli na moderním válčišti až nechutně úspěšní. Dostali se vlastně neuvěřitelně daleko díky částečnému momentu překvapení, odlehčovacím útokům na vedlejších bojištích a masivním použitím dělostřelectva. Každý další den ukrajinského ofenzívního optimismu zatím ukazuje, že západní zbraně nejsou lepší než ruské a západní válečné metody nejsou lepší než ruské. Zalužný není lepší než Gerasimov. Jo, pravda nevítězí, ta prostě zbude.

A taky se nám nějak ukazuje, že Západ má sice velké HDP, ale generuje z něj poněkud málo zbraní.

Jestli to takhle půjde dál, nastane přesně ta otázka, kterou jsme my dezoláti chtěli nastolit už před rokem. Ba dokonce jsme ji nastolovali už před válkou.

Stálo to celé za to? Stálo to za ty statisíce ukrajinských obětí? Stálo to za zbídačení poloviny obyvatelstva tady u nás? Stálo to za vykastrování celé Evropy? Stálo za to, podporovat baderovský nacionalismus? Stálo za to, odstřihnout se od ruských surovin? Stálo za to, přijít o trhy v Africe i Asii? Stálo za to, dělat sankce, aby všichni diktátoři raději od dolaru odešli, protože si řekli, že nechtějí být další na řadě? Stálo za to, bourat sochy?

Já vím, říkám to o pár měsíců dřív, než to bude evidentní a uvidí to každý. Je mi jasné, že Ukrajinci ještě neřekli poslední slovo, protože jim po Bidenových slovech nic jiného nezbývá. Maršál Petrla říkal, že mají ještě hodně kluků i západní techniky k obětování. Ale, pokud se ukáže, že jsme měli pravdu a Rusko nelze vojensky porazit ani vytlačit z Ukrajiny, nebylo by lepší to pochopit včas? Abychom jako obvykle nezjistili, že všichni se už řadí do fronty na normalizaci vztahů (a levný plyn), jen my tam nejsme. Jen se ptám…

Já vím, ke mně Vidlákovi se informace z generálních štábů nedostane. Ale co Řehka nebo generál Guma? Nemají lepší informace? Když to pochopí včas, tak se dají ještě minimalizovat škody. Všichni tady u nás vsadili své politické kariéry na ukrajinské vítězství. Jestli to nedopadne (a západní majnstrým začíná stále hlasitěji říkat, že to fakt nedopadne) a v Pětikoalici to nepochopí, tak možná seznají, že na ukrajinské vítězství vsadili mnohem víc, než jen své kariéry.

Měli by na to myslet teď v úterý, až se bude na petičním výboru projednávat henta smlouva o pozvání vojsk… Aby brzy nezjistili, že jsou za blbce. A my bychom se tam měli jít podívat, aby páni poslanci viděli, kolik nás je. Chystám se tam jet.

Co se s námi stane, pokud Rusko zvítězí? Bude spolehnutí na to, že orel much nelapá?

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

239 thoughts on “Stálo to za to?

 1. Žumpy začaly jen lhát trochu jinak, a dokud nedojde k finálnímu Götterdämmerungu, budou stále psát o úspěšné Steinerově ofenzívě, i kdyby musely uznat, že postup je nula při strašných ztrátách – čekáme všichni přece s nadějí na Wencka a další Wunderwaffen.

  Takže plány na porcování medvěda vesele pokračují dál, i kdyby na chleba nebylo. Stejně jako se Áda kochal modelem „Germánie“, hlavního města Říše. Nebo jako jiní Němci do poslední chvíle plánovali dokončení vyhlazení Židů a přechod na průmyslové vyhlazování Slovanů.

  Před NATO pohřbem setkáním ve Vilniusu hlavouni apelují na pevnost a věrnost – zřejmě v živé tradici Waffen-SS. Na zesílení dodávek zbraní a všeho dalšího Ukrošům, jinak by přece NATO prohrálo… a to je nepředstavitelné. Prostě je to přesně stejné, jako ve Třetí říši před finálním dějstvím.

  Legrační je hluboce zarostlé podceňování Ruska, ruské armády a výzbroje. Západ je plně pod vlivem své propagandy o své vlastní výjimečnosti a nadřazenosti. Táhne se to staletí zpět, bylo to posíleno o německé nacistické bludy, vylhaná vítězství v Koreji, Vietnamu – kde „neprohráli jedinou bitvu“. Až po „vítězství ve Studené válce“ a „porážce sovětských zbraní v Pouštní bouři“.

  Proč nebyla v Evropě třetí světová válka do roku 1989? Protože by ty NATO šašky Varšavská smlouva nadrtila až do Bretaně a ke kanálu La Manche, proto. Lepší armády, lepší zbraně, lepší doktrína, větší a více mobilizovatelné vojensko-průmyslové zázemí. A také od 70. let převaha v raketových jaderných nosičích, jak takticky a operačně-takticky, tak strategicky. Raketová převaha sovětského loďstva a námořního letectva na mořích kolem Evropy a Sojůzu. Převaha sovětského PVO/PRO. Ofenzívní stranou byl vždy Západ, ale díky faktické vojenské převaze Sojůzu a Varšavské smlouvy to naštěstí neskončilo Armageddonem – ani konvenčním, ani lokálně-jaderným, natož pak světovým jaderným.

  Zábavné je, když i nejvyšší velení NATO pokleslo ve vyhodnocení možností, analýze, funkčnosti plánování, etc tak hluboce, že vůbec ukrošskou zabíjačku spustili – oni totiž skutečně počítali s úspěchem. Souvisí to s vyhnilostí Západních vojensko-politických struktur, kde jsou nositelé špatných zpráv „zkráceni o hlavu“, odmítnuti a ignorováni.

  I samotný vojensko-politický obraz o průběhu ukrošské zabijačky od února 2022 je úplně vyšinutý – nejen ten mediální. Operují s porážkou ruských sil u Kyjeva a jinde na jaře 2022, s úspěchem ukrošských ofenzív v chersonské a charkovské oblasti. S neschopností ruských sil postoupit z Donbassu dále na západ, a s minimálními ruskými územními zisky.

  Přitom k ničemu z toho nedošlo: od Kyjeva Rusové ustoupili v rámci vyjednávání v Istanbulu, kromě toho celé to byly jenom klamné a odlehčovací údery, hlavním záměrem bylo obsadit pevninské spojení z Donbassu na Krym, plus akce speciálních sil kvůli bio a jaderným laboratořím. Nechtěli dobýt Kyjev, ani Charkov nebo jiná velká města.

  Ofenzívy Ukrošů v charkovské a chersonské oblasti nebyly ofenzívy: Ukroši prostě obsadili uvolněná území, když ruské síly ustoupily – z operačně-taktických důvodů. Přitom Ukroši utrpěli velké a velice citelné ztráty, protože si přímo naběhli do ruských palebných kotlů.

  Ruské síly evidentně nechtěly postupovat z Donbassu dále na západ, přednost dostala „demilitarizace“ a „denacifikace“, tj. zničení ukrošských sil v masomlýnech. Přitom pohodlně blízko ruských železnic a dalších komunikací, v přímém dosahu ruského letectva z chráněných základen; celá fronta navíc byla pod ochranou ruského PVO/PRO a ruských systémů elektronického boje (EW).

  Kdyby to nebyla taková tragédie, byla by to hrozná sranda: asi jako nacistické divení, že nevyšla operace Citadela – tedy bitva u Kurska, ve které náckové definitivně ztratili převahu v těžkých zbraních, zejména tancích; to také Němci útočili do hloubkové sovětské obrany ze tří linií, přesně stejně jako nyní Ukroši.

  Ve skutečnosti za celý střet Rusové zničili dvě inkarnace ukrošské armády a právě dodělávají tu třetí. Včetně letectva, PVO/PRO, námořnictva, většiny vojensko-průmyslové základny a vojenských opraven, zásob munice, systému armádního velení a komunikací, značné části energetiky a rozvodné soustavy. Normální příčetné politické vedení by vyhlásilo kapitulaci už před rokem v březnu.

  Že Ukroši nekapitulovali už tehdy, je samozřejmě zločinné a docela jistě to bude mít konsekvence. Nejen v Ruině samotné: je to konec NATO jako vojenské, a dost možná i jako politické organizace.

  1. Na zrušení NATO ale není vůle. To je přesně o tom jak vyprázdněný je pojem demokracie. Nebo si skutečně myslíme, že se teda Pepa z Mutěnic , Jose z Valladollidu a James z Brendfordu domluví a řeknou si, tak teda my zajdeme za těmi našemi volenými politiky ať s tím udělají šlus?Dyť ani OSN půjde reformovat v něco skutečného těžce. Neříkám, že to nepůjde, ale ti, co rozhodujou jsou povinováni ne těm co hází lístky do uren, ale těm co jim platí kampaň. A tady jsme u toho jádra pudla. Je dobře, že někteří jsou doslova miliardáři co si pořídí soukromý tryskáč, a druzí i když pracují tak aby vlastní bydlení spláceli do konce života?

   1. Ve skutečnosti NATO už zrušené je: není schopné ničeho. Jen žvanivých setkání a zábavných vojenských pseudo-cvičení, jako nyní probíhá s letectvem zemí NATO.

    Nebyli schopní ani naplánovat a sehnat munici, o navýšení výroby ani nemluvě… Vše je jenom simulakrum, maximálně defraudace peněz a předražené objednávky vojensko-průmyslovému komplexu, přičemž je předem jasné, že je to vojensky úplně k ničemu.

    Jistě, systém je rozvrácený hloubkově, a docela jistě není schopen nápravy.

    1. Takže se to dostalo do stavu, kdy západ ukazuje jen létání letadlama, východ obšancování vojenských zpravodajů, západ balíček, východ mluvení s africkými hlavami, západ schůzku Nato a to všechno proto, že to s kachovkou někdo vážně přehnal, víc než s nějakými trapnými nordstrýdami a už se to fakt musí řešit…

    2. Vono se vsechno a vsichni vejdou do jednoho universalniho vyrazu ,Parasitismus.
     System se muze nazvat , Vyderacie.
     Vladne to vsude.
     „Ha, Ha said the Clown..
     Vemte si treba driv nejaky ty stada narodnich umelcu. Sou desne vobdivovany a sem s nima taky neco upil , za jejich..
     To se koukate jenom na vterinu se vobjevi takovyho ksicht v kamere a uz dostal 4 klacky na drevo.
     Ale zkuste si predstavit , ze by nejdriv pracoval takovej a teprve potom , az by mel co potrebuje z prace a pro rodinu a potom teprve by narodne umelcoval..
     Jak by umelcoval z ceho , v cem se zucastnil.
     Kdyz by film byl nenavstevovanej. Z jednoho navstevovanyho filmu se delili stovky lidi vo vejvar ,ted material , laboratore, sklady atd..
     Predstaveni ,divadla ,pet ,deset divaku , v televizi by se museli delit s urednikama, reditelama , vratnejma atd. vo honorare..
     Vsecko z prijmu za jenom reklamy.
     „A jakej byl Golias“..W+V…/Ty si na sebe aspon vydelali/.

  2. Nemělo NATO při spouštění zcela jiné představy u ruské taktice proti Ukruině ? Že se budou chovat jako NATO a vyrobí si druhý Afghanistán ?

 2. Když vynecháme jaderné a biologické zbraně, nepřijde mi, že by západ mohl poskytnout kromě letadel nějaký další level pomoci a eskalovat to ještě více. Těžká technika, PVO, rakety dalekého dosahu, zpravodajské informace a aktivní participace na operacích formou dobrovolníků a vedení, to vše bylo a je poskytováno. A ty letadla jsou sporná. Jenom logistika by byla náročná, startovat také nemohou odkudkoli… Na druhou stranu pár letitých F-16 A/B nikoho trápit nebude a image techniky západu to nijak více nepoškodí.

  Nyní byla údajně přerušena ofenziva. Počítám, že to sníží atraktivitu pro západní dobrovolníky, protože na vitěznou procházku na Rudém náměstí to nevypadá a ztráty v očekávané ofenzivě musí být obrovské.

  Osobně bych si tipl, že dalším krokem bude snaha Ruska obsáhnout pobřeží Černého moře a získat Mikolajev a Oděsu, ideálně až k Moldávii a pak nechat centrální Ukrajinu na hrbu EU. Jediné, co Rusům stačí, je počkat, jaká bude zima a pak vybrat dostatečně zajímavou hranici. Dobývat velká města je zbytečné, stačí si počkat, až korupce v Ukrajině sežere veškeré zdroje a lidi se naštvou tak, že to ani ukrajinské bezpečnostní a nacionalistické složky neudrží.

  Na druhou stranu i Ukrajina může mít kliku. Těžko říci, jak by Rusko fungovalo po VVP, kterého může zradit zdraví. Válka je vůl a může se stát cokoli.

  Taky bych si nemyslel, že když to VVP spouštěl, že předpokládali, že jim zabaví stovky miliard v zahraničí a oni spustí dedolarizaci světové ekonomiky.

  Pořád mějme na mysli, že Rusko je řádově 150 mio lidí, Evropa a USA, potažmo západ přes miliardu. Kdyby jsme se tu nenechali zabíjet greendealem, genderem a dalšími ideologiemi, nevsadil bych na Rusko ani kopějku.

  Ale západ se sám rozhodl spáchat sebevraždu a USA za chvíli mohou mít občanskou válku a pak by to bylo ještě hodně zajímavé.

  1. Na množství lidí bych parafrázovala z Příběh opravdového člověka, když Meresjev říkal nadřízenému, že bez noh nelítal nikdy žádný člověk, tak mu velitel řekl…Ale ty jsi sovětský člověk…
   Takže bych řekla, že 1 motivovaný Rus by stačil na 5 obézních Amíkúlů závislých na opioidech.
   Proč myslíte, že tak ostrakizují ruské sportovce? Chtějí jim vzít motivaci ke sportu, tím klesne celkově fyzička národa, když nebudou mít vzory. A celková fyzička národa je pro válčení důležitá

   1. Nemáte to obráceně. Neříkal to náhodou Meresjev „ale já jsem sovětský člověk“
    Navíc už za WWI létal beznohý letec a Maresjev (to je totiž jeho správné jméno) mohl znát také příběh Douglase Badera CBE, DSO & Bar, DFC & Bar, který přišel o nohy při havárii již v roce 1931 a přesto zůstal v RAF a létal jako stíhací pilot a velitel squadrony. Byl 4 násobným leteckým esem, celkem měl 20 potvrzených sestřelů.
    Žádné ořezávátko nebyl však ani Alexej Petrovič Maresjev, stal se dvojnásobným esem, má potvrzených 11 sestřelů (z toho 9 jako beznohý). Navíc sovětští stíhači měli za úkol především doprovázet bitevníky a bombardéry, počty sestřelů byly až druhořadé.
    Navíc u sovětů podobných letců létalo několik, existoval dokonce pilot bitevníku Il-2, co měl jen jedno oko. Jmenoval se Ivan Dračenko, vykonal 178 letů proti nepříteli, zničil 76 tanků a obrněných transportérů a společně se svými střelci sestřelil 5 letounů a 9 letounů zničil na zemi. O děvčatech z 64. GNBAP neboli o „nočních čarodějkách“ je snad zbytečné mluvit.
    Takový národ chce někdo porazit v boji?

  2. Argonaute, na navrácení Oděsy tam kam patří čekám jako na smilování, a furt nic, ani v samotné Oděse se lidi nebouří, není tam občanská neposlušnost a tak.
   Jenže vy jste ve výčtu zbraní ZHN vynechal jednu. Média. Ty mají ještě pořád silnou moc. A taky teď střílí vším co mají po ruce.

   1. Drsné. Až to skončí tak můžeme doufat, že ti náckové už nebudou nikoho ohrožovat. Jinak si myslím, že přímo zažité hrůzy války musí poznamenat každého člověka.

   2. Děsné, alespoň na to by se měli podívat všichni ti, co si to pletou s počítačovou hrou.
    Rozbitá a zadlužená země, spousta zdravotních problémů.

   1. Na druhé straně zase je Putin hrozně nudný – nezakonči besedu ničím zajímavým, třeba Bůh ochraňuj královnu.

    1. Stalo to zato?
     Rusove a Ruda armada osvobodila zidy od nacistu a treba Osvecim.
     Kdyby tenkrat se cekalo na osvobozeni spojencema , tak by Druha svetova valka trvala este dneska.
     Izrael je spojencem a spolupracuje a dodava zbrane Ukrajine..
     A nikdy driv s takovejma nespolupracovali ani trochu ?
     A bohaci nedavali dolfum nejaky penize a co protrebovali, nikdy predtim?
     A v mediich nepropagandovali za dolfa nacistu?
     S nacistama nekseftovali ani trochu? Zatim co Ruda armada osvobozovala??

   2. Působí strašně civilním dojmem. Jeho rozhovor který natočil Oliver Stone mi úplně vyrazil dech.
    To je jiný level, než na co jsme tady zvyklí. Žádné okecávání, přímé odpovědi.
    Dneska už by to v ČR nevysílali ani omylem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *