28 května, 2024

Optimisticky o hladu… když je ta neděle

Moji předci pocházejí od Horní Sloupnice. Jmenovali se Škeříkovi (škeřiti se = šklebiti se) V roce 1749 si pro mého prvního zdokumentovaného předka, Františka, došla vrchnost, neb zjistila, že vyznává nepovolenou evangelickou víru a ani sto let rekatolizace mu nestačilo, aby se polepšil. I sebral se Franc s celou rodinou a utekl za kopečky do Pruska, kde Bedřich Veliký právě nutně sháněl kolonisty, kteří by mu osídlili slezský prales, který na Marii Terezii získal. Spolu s dalšími českými uprchlíky kvůli víře tam založili obec Bedřichův Hradec, kde jako česká menšina žili dalších bezmála dvě stě let.

Po celou tu dobu udrželi český jazyk, vypjatou evangelickou víru, nezávislou na jakékoliv církvi a zaťatost. Když si musíte z pralesa udělat pole, tak to ani jinak nejde.

Můj dědeček ještě v dětství zažil skutečný hlad. Nejen takové to dnešní kručení v břiše. Nejen chuť, ale skutečný nefalšovaný hlad, kdy nemůžete spát, kdy se vám svírají útroby a kdy možná dostanete nějaké sousto, ale váš hlad to nijak neutiší. Když dědeček vyrostl, stal se radikálním komunistou. Na vlastní kůži prožil, jaké to je, když pracujete, ale nejíte…

Třicátá léta dvacátého století byla velmi vypjatá, dědeček se bil za svoje přesvědčení tak moc, že musel z rodné vsi na čas odejít, protože tam dostal nakládačku od sousedů, kteří také měli zamlada hlad, ale usoudili, že nejlépe to vyřeší Hitler. Se svou mladou manželkou, mojí babičkou, pak dědeček odešel pracovat do Kielských loděnic a podílel se na stavbě bitevní lodi Tirpitz.

Pak začala válka a dědeček pěkně narukoval. Polskou anabázi nestihl, ale prošel Francií a o rok později byl malinkatým kolečkem ve válečné mašinérii při útoku na Sovětský svaz. Bezmála tři roky pak ležel před Leningradem… Pak nastal ústup, který skončil až u Berlína, kde byl zajat a odlifrován do zajetí, kde zůstal až do roku 1949. Pobyt v gulagu ho vyléčil ze všech ideologií jakéhokoliv směru a když se nakonec vrátil, pochvaloval si až do své smrti mír, práci a dostatek jídla. Nic víc nepotřeboval.

Ze zajetí dědečka dostal Gottwald… Moje babička si konec války prožila velmi divoce. Z dědečkova služného pilně splácela jejich dům a když zaplatila poslední splátku, začala právě Viselsko – oderská operace, kde byl Bedřichův Hradec první na ráně… Babička moudře uprchla, nečekala na frontu a dobře udělala. Pro sovětské vojáky to byl přechod na nepřátelské území a mstili se za tisíce vypálených vesnic a miliony povražděných civilistů. Konec války babička prožila po utečeneckých táborech.

A právě tam vznikla myšlenka, že by se česká menšina mohla vrátit „do země otců.“ Koneckonců, československé pohraničí bylo vysídlené a domy tam zůstaly. Babička se ze dne na den dostala na vítěznou stranu barikády a zakotvila v Novém Sedle u Lokte. Hned od prvního dne začala psát na všechny strany dopisy, že má manžela v sovětském zajetí a že to vlastně není žádný Němec. Psala dlouho. Vyslyšel ji až nový poúnorový prezident, Klement Gottwald, který propuštění mého dědečka zařídil takřka obratem.

Zbytek příběhu je už potom přímočarý. Babička s dědečkem si po šťastném shledání pořídili ještě jedno dítě – mého tátu. Do své původní vlasti přišli vlastně úplně stejně, jako z ní před dvěma sty lety odcházeli. Přinesli si zaťatost, víru a (již velmi archaický) český jazyk. . A ještě zkomolené příjmení, které nějak zapsali pruští písaři, nějak ho vyslovovali němečtí sousedé a nějak ho zapsali čeští matrikáři, když přišli zpátky do vlasti. Ze Škeříka se stal Sterzik…

Proč to všechno píšu…

Protože si od dědečka pamatuju jeho vyprávění, jak v mládí bojoval za své přesvědčení proti sousedům, kteří také bojovali za své přesvědčení. Ani jedno nebylo dobré a nakonec jim přineslo spoustu utrpení. Ale prvotní příčinou byl hlad. Takový, jaký si dnes už ani nedovedeme představit. To hlad radikalizoval. Hlad volal po třídním boji i po nacionálním socialismu. Nuzota z lidí lotry činí… to věděl už Fracois Villon. Vědomí hladu zatínalo lidem pěsti, chtěli ho vyřešit, chtěli, aby se nikdy nevrátil a zůstalo jim to do konce života. Hlad byl důvod, proč lidé uvěřili velkým řečem a nechali se takřka bez odporu vehnat do válek i třídního boje.

My už nic takového nemáme. Protože jsme nezažili hlad. Bojujeme za naše přesvědčení… ale už bez té naléhavosti a bez té zpětné vazby prázdného žaludku.

Kolikrát jsem už slyšel, že bez násilí to proti této vládě nepůjde… Kolikrát jsem už slyšel, že musíme vytáhnout vidle a pochodně. Kolik výzev k radikalizaci mi prošlo maily, to snad ani nespočítám. Ale nestalo se nic a ani se nestane.

Naše spory jsou proti minulosti pořád naprosto malicherné. Šafr a spol. nikdy nezapomenou obvinit Rajchla, že je nový Hitler. Filip Turek v rozhovorech zase zcela vážně varuje před KSČM, protože třídní boj, vole! Babiš je zase prý naprosté zlo, podobné Putinovi… Ale, jak jsem psal nedávno, v podstatě se tu hází obviněními na lidi, kteří jsou naprosto slušní a spořádaní. Každý, kdo veřejně plive na Babiše, dobře ví, že mu od něj nic nehrozí. Turek také dobře ví, že na něj Konečná nepošle vraha s cepínem, i když ji obviňuje div ne z násilí a organizování převratu. Rajchl je možná sebestředný, ale kdyby byl opravdu nějakým nebezpečím pro demokracii, tak budou všichni držet hubu, protože by se báli, že jim shoří auto.

Není hlad… A když není hlad, tak není ani radikalismus. Ne tady u nás, rodilých Čechů, či Evropanů. Když není hlad, není naléhavost. Když není hlad, není nic.

Prosím, berte to jako trochu optimismu na dnešní neděli. Nemáme hlad, tak zůstane jen u velkých řečí, zůstane u nějaké té goebelsovské propagandy, ale nikdy to nebude mít tu dávnou sílu. Koneckonců, i ti mladí sice mají plná ústa svatého boje za klima, proti Rusku a nebo proti vlastnímu průmyslu, ale není to pro ně důvod, aby vstali od počítače… Revolučně se naopak chovají generace, které si hlad ještě dovedou představit.

Až přijde hlad… potom se z dnešních myšlenek stanou radikální postoje. Potom se za ně bude bojovat s vidlemi v ruce, potom za ně poteče krev a nebude jisté, co vyhraje. Chudoba radikalizuje a všichni v této chvíli bojujeme za to, aby nenastala a nevygenerovala ten skutečný třídní, nacionální a nebo také náboženský fanatismus. Bojujeme za to, aby tu zůstalo to všechno, kvůli čemu jsme všichni ztratili radikalismus a chuť si to s druhými vyřídit skutečným násilím. Teď si to vyřídíme jen volbami…

Není to samozřejmost a není vůbec jisté, jestli to tak i zůstane.

Na závěr mi dovolte, abych vám poděkoval za přízeň a podporu. I když teď vše trochu utichlo a velké věci jsou spíš tušené, než viditelné, zase, jako před každými volbami, se začínáme dohadovat až hádat… a my, blogeři, máme tak trochu okurkovou sezónu, stejně sjte na mě nezapomněli. Jste výjimečně věrní čtenáři a já jsem rád, že vás mám.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

250 thoughts on “Optimisticky o hladu… když je ta neděle

 1. Vidláku, nemohl bys napsat nějký článek o rozsáhlých škodách na úrodě, způsobených nedávnými mrazy?
  Mainstream psal, že jsou to největší škody za snad několik desítek let.
  Jak to vypadá v okolí Vidlákova? Co vinaři a sadaři? A co tvoje hospodářství?

  1. Připojuju se a přidávám prosbu – zmínil jste se na FB o svém systému závlahy brambor. Nemohl byste to popsat trochu detailněji? Myslím, že by to mohlo pár lidem posloužit jako vodítko při jejich úsilí.

  2. Maneca napsal:
   28 dubna, 2024 (19:21)
   Nejenom mrazy způsobily škody

   Polsko bude zemědělcům kompenzovat nízké ceny obilí. Způsobil je levný dovoz z Ukrajiny

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polsko-bude-zemedelcum-kompenzovat-nizke-ceny-obili-zpusobil-je-levny-dovoz-z_2404260712_mst

   Rekordní pomoc. Polsko dá přes 800 milionů eur zemědělcům, Komise to schvaluje
   ČTK
   22. 4. 2022 (aktualizováno: 24. 4. 2022)
   https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/rekordni-pomoc-komise-da-polsku-pres-800-milionu-eur-na-hnojiva/

   1. Josef původní napsal:28 dubna, 2024 (20:09)

    U nás výborný ministr
    Mrazy napáchaly na ovoci obří škody. Pomůžeme vám, slíbil pěstitelům Výborný
    • ČTK,
    • ČT24
    25. 4. 202425. 4. 2024, 21:37|Zdroj: ČTK, ČT24

    …Podle Ludvíka už škoda přesáhla jednu miliardu korun.

    Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí minimálně sedmdesát až sto milionů korun pro pěstitele ovoce, oznámil Výborný. Přesnou výši podpory sdělí v následujících dnech, doplnil….

    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zive-ministr-vyborny-k-pomoci-ovocnarum-s-poskozenou-urodou-348587

   2. Je to bida , nizka cena brambor,obili a ted este k tomu nizka cena umelcu..U nas.
    126 milionu rocne vlada vyda na kompenzaci nizke a tak levne umeleckosti umelcu..
    Jejich neuroda a levny dovoz predevsim z CT a filmu , to zapricinil a z komnat Hradu ,
    z presidentsky kancelare, kde konaji sbirky na zbrane , kde furt neco voslavujou
    a na umeni nejdrazsi neni cas. Dostane se , na vsecky talenty se dostane ,
    v poctu 1400 zarucenych a nekonecne chamtivych umelcu..
    Uz dostavaji a berou horem dolem , ale to nestaci..

    Na netalentovany a jako umelce neuznany duchodce /v CT a filmech , divadle se nevyskytujici , ktery si celej zivot tezkou praci pro spolecnost a narod na duchody setrili a z dani bohate zaplatili , se nedostane , budou sklizet bohate ty ktery duchodcum ,detem a rodinam vsecko seberou..
    Ovsem umelecky obohacujici..A nakej duchodce, by myslel na jidlo k vobedu.
    To sou pomery..

  3. Nebývalou rychlostí se vláda obětuje ve prospěch sadařů! Slibuje miliardy. Sadaři s traktorem v Praze nebyli? Tady máte medaili.
   Co udělají pěstitelé s loňským obilím? Jejich starost. Zasejte a pak zaorejte?
   S chutí bych si dal meruňku z Moravy. Ale tady, v Poohří je nepotkáte. Ani broskve, ani melouny. Se kterými se ty atrapy ovoce ze Schengenu nedají srovnat.
   Nám pomrzly ořechy a třešně. Kam si mohu napsat žádost o podporu?

   1. Melouny by měly být k mání ve Mšeckých Žehrovicích. Kvazikomunistické společenství lidí z různých zemí.
    Farma Uchované Semínko.

   2. Meruňky u nás utrpěly velké škody moniliozou, pro mnohé stromy téměř likvidační. Přesto nějaké meruňky budou. V létě se ozvěte ☺️

    1. Nevím, jestli jste to kdysi četla – Vidlák měl povídání o svých meruňkových stromech. A zmínil se o tom, že do kmene stromu vpravil kus měděného drátu. Od té doby prý nemá s moniliózou problém. Zkusila jsem to udělat taky s našimi stromy. Musím zaklepat na hlavu, zatím dobrý.

  4. Jsem ze Znojma. My máme škody jen malé, ale je to velmi rozdílné. Nějaký přízemní mráz byl, ale šlo to pásy, takže něco ano a jinde v pohodě. A hodně dalších míst mělo i -4°. Něco se dá najít na meteostanici Kuchařovice . Velké mrazy byly v Čechách, tam je velký průšvih. Úroda je zničená. Na druhou stranu: dvě třetiny ovocných sadů je vyklučeno. Přijde mi to jako výsměch přírody. Tak jsi to chtěl, člověče?

   1. Dneska to neznaji , ale driv se dal mezi ovocny a ty nejvic choupostivy stromy sud a necou coudivyho se v nem zapalilo a zmrznuti nebyly..Dneska sou jenom stezujici a stiznosti vsude. Vedeli dobre co prijde a nedbali ale cekali…

 2. Pokud jste ještě neslyšeli poslední Drulákův pořad NALEVO (úterý minulý týden), tak to opravdu stojí zato. Musím říct, že jeho „rozjímání“ nad novou aristokracií a děděním politické moci je zajímavé až napínavé.
  Škoda, že neexistuje ušní ekvivalent k tomu, že „jsem ani okem nemrkla“, tedy něco jako že „jsem ani uchem nemrkla“ při poslouchání Druláka.

  P. Drulák: novináři lžou, protože se bojí o práci. Dědění politické moci je nebezpečné.
  https://www.youtube.com/watch?v=ibFzP1F5A_w

  1. To vypada jako vopravdy hluboky a neuveritelne skvely uplne novy a originalni postrehy
   vo lidskym chovani a jednani, nechteji bejt pro blbost ,jako je mensi oprava zakazany skutecnosti , propusteny z prace..
   Poucne dulezity hodnoty v obsahu sdeleni….
   Dokonce ti, co zamestavaji sami sebe , se tak chovaji a jednaji , aby nemuseli sami sebe vyhodit z prace .Napr. Vidlak se vopravdu nadre ,aby se nemusel propustit a bejt beda nezamestanenej a jak by potom uzivil rodinu….Na zradny a predstirajici evengeliky,
   jako brutus nezautocil nejvyssi pravdou..UKrizovany tak zase nebudou..
   Doufam , ze diplomakademik , na to tema napise nejednu knihu..
   Ponevadz moc neni rodinej sperk , tak se nededi ,ale predava..
   Zdedit sperk,nebo hodiny s kukackou muze zdedit kazdej debil ,
   ale kdyz debil automaticky zdedi moc , jiny mu ji snadno ucmajznou za jeho zady..
   A pak nema nic.

  1. Někdo určitě vymyslí sbírku na opravu porouchaného Tomáše. Dědek s Vetchým se určitě toho chytí.

 3. Hoax či realita?
  https://politikus.info/events/160777-v-harkove-unichtozheny-7-oficerov-iz-chehii.html

  „Ranní raketový úder na Charkov připravil o život sedm důstojníků českých ozbrojených sil. Raketový útok byl veden na budovu, kde se konalo setkání se zástupci SBU. Specialisté z České republiky zde školili technické pracovníky SBU v oblasti RER a kryptografie.“
  Vy, co ještě sledujete ČT24…Nehovořila o tragické události (pracovním úraze) ve veřejnoprávní televizi třeba paní Tvarůžková (jména ostatních redaktorů si již nepamatuji)?

 4. Jen malý střípek do téhle složité mozaiky. V poslední době tady v Mississippi, když zákazník platí útratu v supermarketu nebo hobbymarketu, vždycky dostane otázku, zda nechce přispět na boj s hladem. V nabídce je buď příspěvek 5 dolarů nebo zaokrouhlení útraty na vyšší dolar. A aspoň zatím je i v nabídce „Ne, děkuji.“ Zdá se mi to absurdní v kontrastu s tím, kolik vidím cedulí – „We are hiring“ (Přijmeme zaměstnance). Sehnat někoho, kdo by pomohl s prací na zahradě – nadlidský úkol. A to nemluvím o nás, ale o zámožném sousedovi, který nemůže sehnat lidi ani do firmy, ani na pomoc kolem domu.

  1. Užívejte si to tam a připravujte se na ještě výrazně horší. Svět vás pomalu a jistě přestává živit.

   1. Díky za přání. Co mě trápí je to, že cokoliv se děje v USA, se zpožděním přijde i do ČR. Kéž by se podařilo tenhle jev zastavit.

    1. Paní Petra.
     Přesně tak jsem to chtěl napsat,nás to čeká také.
     Je to i školstvím, pak to mládež vůbec nevidí dělat žádnou praxi nikde nezískají. Plat určité nebude na úrovni ing.Známého syn se tam dobře uchytil,jako malíř pokojů.

  2. Jestli to nebude tím, že lidé pracují za mzdu proto, aby se uživili. A ne aby po práci chodili žebrat o potravinové příděly. Nebo snad Váš manžel misionářuje a pastoruje zadarmo či za pár drobných?

   A vysvětlil někdo tomu sousedovi, že za práci se platí, protože člověk z platu žije?
   Tak ať si na práce kolem domu najme firmu.

  3. 4. Petra napsala:
   28 dubna, 2024 (16:26)

   Zdravím vás paní Petro, jakou vidíte příčinu tohoto stavu?

   Vždyť do USA proudí tisíce migrantů, kteří chtějí práci.
   K nám proudí někteří migranti, kteří práci nechtějí.
   Co je horší?

  4. Nu je jenom otázka odměny za tu poptávanou práci. Může si pracant za obdrženou odměnu zaplatit bydlení? Nějaká zdravotní pojištění? Jestli má povinnost platit nějakou daň, může ji z odměny uhradit? Bude mít na případné léky, oděv a obuv? Zůstane mu vůbec něco na jídlo? A to pomijím takové povinné výdaje jako je třeba doprava.

   Že pracantovi nezbude ničeho na potěšení, zálibu, eventuelní nečekané výdaje, třeba nějaké opravy a podobně akceptuji. Ovšem pokud nabízená odměna za poptávanou práci nedosahuje nezbytné výše-viz první odstavec- pak je pochopitelné, že o takovou práci zájem nebude. Tedy nemít zajištěno to základní -první odstavec- a k tomu být večer sedřený a třeba i hladový, tedy je lepší je být hladový a přitom nebýt sedřený.

   Mohla byste, velmi prosím, vyjádřiti se k této mé poznámce třeba i s čísly objasňujícími skutečnost? Tedy kolik by přibližně a zhruba mohl činit náklad na potřebné, a kolik asi tak nabízejí ti, kteří pracanty poptávají.
   USA jsem opustil před 30-ti lety, dnes je určitě vše jinak a mnohé se mi z hlavy už vykouřilo, promiňte. Slyšel jsem, a věřit se mi to nechce, že zaměstnanci kteréhosi amerického řetězce vydělají tak málo, že nejsou schopni bez socielní pomoci uživit ani sebe, natož rodinu.

  5. To, co píšete, Petro, značí, že je něco SYSTÉMOVĚ špatně, to je také důvod, proč není KoZa schopná vyrobit zbraně proti Rusovi.
   Tenhle problém nejde vyřešit ministerským nařízením.

   1. Ale voliči nevěří. Oni věří, že se jich ty novodobé sociální míchání netýká.

    To by nám přeci neudělali. Ale udělali.

   1. Vzdy som myslela, ze vrcholom slobody je oslobodenie od zavazkov a lasky … po precitani recenzii na dany film si zacinam mysliet, ze vrcholom slobody, o ktory sa snazime, je oslobodenie od duse …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *