28 května, 2024

Mezi Scyllou a Charybdou

Tak jsme se dozvěděli, že Ukrajina schválila nový mobilizační zákon. Proč? Protože nemá skoro žádné ztráty, to je snad jasné, ne? Ukrajina zatím během konfliktu přišla o „pouhých“ třicet tisíc vojáků, zatímco Rusů už padly statisíce, ba skoro miliony. Proto mají Rusové (podle západních zdrojů) armádu o 15% větší, než měli na začátku války a vůbec nic jim nedochází, zatímco Ukrajinci sice neměli skoro žádné padlé, ale potřebují nutně milion mužů v braneckém věku, kteří před konfliktem utekli do Evropy.

A tak v Kyjevě schválili mobilizační zákon, který přidal další dva odvodní ročníky (někteří američtí senátoři radili, že by Ukrajinci mohli odvádět i šestnáctileté) a protože se Ukrajině bezvadně daří na bitevním poli, byla by škoda, kdyby někdo přišel o tu zábavu a tak ze zákona naopak vypadla demobilizace těch, kteří jsou ve válce dlouho a mají toho plné zuby.

V ukrajinských městech na chlapa prakticky nenarazíte, protože buď už jsou na frontě a nebo se pečlivě skrývají před verbíři a tak se bdělé odvodní oko začalo zaměřovat za hranice. Ukrajinský mefisto, ministr zahraničí Kuleba, už zařídil, že Ukrajinci v zahraničí nemohou využívat konzulárních služeb. Končí vám platnost pasu? Musíte si ho obnovit na Ukrajině. Žádná ambasáda ve Varšavě nebo Praze vám to nezařídí.

Bez platného pasu nemůžete nic. Nedostanete žádné pracovní povolení, nezařadí vás do žádného sociálního programu, nikdo vás neošetří, nemůžete si otevřít bankovní účet… A platí to nejen pro uprchlíky před válkou, ono to platí i pro ty, kteří z Ukrajiny odešli před mnoha lety a dlouhodobě v Evropě pracují. Ano, i ti ještě mohou posloužit jako potrava pro děla někde u Bachmutu.

A tak stojí evropské hodnoty před zajímavým eticko-morálním problém. Buď mohou stát za Ukrajinou a nebo za Ukrajinci. Obojí už teď nejde dohromady. Ukrajinci utekli před válkou na Ukrajině a nechtějí do ní. Ale bez nich Ukrajina válku prohraje. Ona tu válku prohraje tak jako tak, ale to vědí jen chcimíři. Všichni ostatní evropsky hodnotní lepšolidé sledují Českou televizi a tak nepochybují o brzkém ukrajinském vítězství. Jen by k tomu bylo zapotřebí postavit do zbraně všechny ty Ukrajince, co u nás pořádají Bandera párty.

Mimochodem… Bandera párty, to vadilo jen primátorovi Plzně, Zaryckému. Všechny studnice morálních hodnot s tím byly v pohodě. Ale běda, když si chce Konečná pobesedovat s občany… To je oheň na střeše.

Poláci, Litevci (ale i Estonci a Lotyši) už toto dilema rozsekli. Budou stát za Ukrajinou a budou napomáhat tomu, aby šli Ukrajinci radostně padnout za transatlantické hodnoty svobody a demokracie. To znamená, že komu propadne pas, ten si v Polsku ani neškrtne… možná proto tam byl na konzulátech v posledních dnech takový nával…

Lidi, to pustťe z hlavy, Kefalín! Lidí je jak sraček. Hodnoty, vole! Hodnoty! U Kyjeva se bojuje za Prahu a jak řekl Alexandr Vondra, mladým Ukrajincům by doporučil, aby pěkně odjeli bojovat za svou vlast. Už tedy nedodal, že jde o nejzkorumpovanější vlast v Evropě, ale to se teď neříká. V únoru 2022 korupce na Ukrajině skončila, stejně tak tam skončily všechny totalitní praktiky, mafie byla potřena, oligarchové se stali spořádanými občany a když náhodou Američané zjistí, že tam dochází k mučení a potlačování lidských práv, tak to Česká televize vymlčí.

Fiala je zatím zticha. Až podezřele zticha. Prezident USA spinká a on nedostal notičky. On to teď vůbec bude mít těžké. Musí se rozhodnout, co je to ta jeho hodnotová politika. Jestli jsou hodnoty v tom, že ochrání Ukrajince, kteří bojovat nechtějí, před frontou (třeba tím, že se to nějak udělá a oni nebudou potřebovat pas) a nebo jestli bude chránit demokratickou Zelenského Ukrajinu (kde pro jistotu zrušili prezidentské volby) do posledního Ukrajince. Obojí naráz nelze.

Když bude Fiala chránit Ukrajince před Ukrajinou, tak se sem nahrnou ti, co to teď v Polsku mají za pár… To se českým občanům líbit moc nebude a Fialova popularita vystřelí do záporných hodnot. To se v eurovolbách rozhodně projeví.

Když bude chránit Ukrajinu, tak nám tu zůstanou jen ženské a děti… Už nebudou žádné Bandera párty ani nic podobného. Všichni ostatní budou pěkně ticho a dávat pozor, aby je nechytili při nějakém banálním přestupku a naše úřady je nedeportovaly bez platného pasu rovnou Do Časiv Jaru. A jejich krev bude mít Fiala na rukou.

Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce, abych se pokud možno nedostal do situace, kdy si budu muset vybírat mezi dvěma špatnými možnostmi. Protože ať vyberu jak vyberu, vždycky to bude špatně. Myslím, že se naše vláda dostala přesně do této situace. Buď ukáže, že evropským hodnotám nikdy nešlo o člověka a lidský život má stejně malou cenu, jako měl za Reichu a nebo si pozve další statisíce uprchlíků, kterým už v Polsku pšenka nepokvete.

Válka už je taková… žere. Strašně žere. Zdroje, životy… i lidskost. To mají z toho, že se nesnaží o mír a nevěří v pacifistická řešení. Nakonec se to vždycky obrátí proti nim. Jinak to být ani nemůže.

A my se dívejme. Dívejme se, jak to Fiala s Černochovou myslí s Ukrajinci. Dívejme se, jaký je skutečně jejich žebříček hodnot. Tentokrát poprvé o tom nestačí jen žvanit a sahat do našich kapes. Tentokrát poprvé sahají na životy. Bude to důležitá zkušenost. Uvidíme, čeho budou brzy schopni i vůči nám, českým občanům.

Dívejme se!

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

291 thoughts on “Mezi Scyllou a Charybdou

  1. Na složité otázky neexistují jednoduché odpovědi, protože na to je svět kompletní…
   Tak Netuše zasmečovala na poznámku tazatele, že zkusí jednodušší příklad pro jednodušší mozek (jeho otázka byla, zda může být pravdivá informace zavádějící, což krasavice nezvládla)
   Svět je na to kdyžtak komplexní, krasavici ale patrně v tu chvíli rozkoncentrovalo zjištění tazatele, že není chytrá…

 1. Jaký div. Po návštěvě a nalejvárně v emerice, Vrbětice zakopány pod koberec.
  Nic s ničím nesouvisí. Tupej Čech to sežere i s navijákem.

  1. Tohle je také zajímavé, zkopírováno z FB .

   Natella Pskhatsyyeva
   2 h ·
   Financial Times píší, že největší banky EU, které zůstaly v Rusku, zaplatily v roce 2023 na daních do ruského rozpočtu více než 800 milionů eur, tedy 4krát více než před zahájením SVO. Řeč je o Raiffeisen Bank, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo a OTP – jejich celkový zisk v roce 2023 činil více než 3 miliardy €, což je 3x více než v roce 2021.
   Publikace je britská, ale všechny banky jsou evropské. To opět ukazuje mnohosměrné zájmy anglosaských „jestřábů“ a byznysu EU – zatímco někteří sní o zničení všech vazeb kontinentu s Ruskem, jiní se tvrdošíjně snaží tyto vazby udržet, a to i přes dva roky sankcí, propagandy a tlaku národních úřadů.
   I to mnohé vypovídá o stavu ruské ekonomiky – činnost těchto bank v Rusku je mimořádně úspěšná, výrazně se zvýšily jejich zisky a daňové odpočty. Což by vzhledem k úpadku ruské ekonomiky nebylo možné. Také nelze vše přičítat růstu celkového investičního portfolia – v podmínkách SVO se banky bály navyšovat majetek v zemi, pracovaly s tím, co již měly nebo omezovaly investice. A tato aktiva vykazují explozivní růst ziskovosti, což je pro tyto banky obzvláště cenné na pozadí stagnujících ekonomik v zemích EU, odkud pocházejí.

  2. Ještě pár titulků.
   Policie odložila kauzu Vrbětice, Rusové odmítli vydat důkazy. Při vyšetřování pomohla i náhoda s fotografií
   Česko bude usilovat diplomatickou cestou o odškodnění za Vrbětice
   Kauza Vrbětice: Role majitele vybuchlých skladů je podezřelá, říká žalobce
   Za výbuchy ve Vrběticích může ruská rozvědka, uzavřela případ policie. Odložila ho
   Fiala: Vrbětice jsou potvrzením, že Putin vede proti ČR hybridní válku
   Kauza Vrbětice: Policie případ odložila. Za výbuchem stojí ruská tajná služba, stíhání nelze zahájit

 2. Nakonec tuhle Sofiinu volbu vyřeší Rusko.
  Začne nabízet ukrajinským mužům možnost získat pracovní povolení v RF, případně ruské občanství, samozřejmě po náležité filtraci. Sice je nebezpečí, že by mohl proklouznout nějaký ten proukrajinský agent, ale to je daleko větší při migraci z asijských stánů, kde žádná filtrace neprobíhá.
  Každé vydané povolení/pas by znamenalo mínus jeden voják bojující za Zelenského Ukrajinu.

     1. Zatím se to děje jen v míře velmi omezené. Jediný vstupní bod do RF pro majitele ukrajinských pasů je na letišti Šeremetěvo. Podle informací JPP je filtrace dost tvrdá a prochází 1 ze 3, zbytek se musí vrátit.
      Od žádostí na konzulátech si slibují možnost důkladnější filtrace nikoliv pracovníky velvyslanectví, a také její anonymizace, tj. žadatel netuší, kdo ho bude prověřovat = ztížená možnost uplácení.
      Protože ruské vedení zná svou nenasytnou byrokratickou hydru, tak se do toho moc nehrne. Pokud KoZa začne skutečně vydávat Ukrajince zpět na Ukrajinu, tak podle mne ta možnost ukázat Rusko jako stát navýsost lidský podle mne převáží.

      1. Ukazovat Rusko jako lidský stát není nutné, celý svět to ví. To že tu a tam dá někomu přes držku svět bere, že si o to dotyčný veřejně řekl.

  1. …a konec konců, až to skončí, budou mít ten správný pas, protože za ruské se budou ukrajinské pasy vyměňovat všechny 🙂 🙂

  2. Na Aktuálních konfliktech (u kravína, strana 977) je podrobný rozpis „dočasného omezení lidských práv a svobod“, jak to prý chochlistán zaslal do brusele.
   Mrkněte na to, ti co tam zůstali, mohou vmžiku přijít např. o barák, pokud se té parodii na armádu zrovna hodí. Stanné právo je prodlouženo do 13. května, čili pokud večer po osmé vystrčíte čumák z baráku, můžete být zastřeleni, když se náckovi nebudete pozdávat.

   1. DW: Ukrajina odstupuje od Úmluvy o lidských právech
    👁 12,1 tis 09:21 – 29.04.24 Vylepšený účetGranderatorRusko
    Avatar uživatele Granderator
    Ukrajinské úřady již podaly Radě Evropy žádost o částečnou výjimku z dodržování Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a svobod. To zahrnuje zrušení práva nakládat s majetkem.

    Ukrajina podala Radě Evropy žádost o částečné pozastavení některých klauzulí Evropské úmluvy o lidských právech a svobodách v zemi z důvodu stanného práva.

    Odpovídající dokument byl zveřejněn na webu mezinárodní organizace v neděli 28. dubna. Upřesňuje, že samotná žádost byla podána 4. dubna.

    Podle přihlášky přestane Ukrajina po dobu trvání války dodržovat taková ustanovení Úmluvy, jako jsou:

    – nedotknutelnost bydlení (až do nuceného zcizení soukromého nebo společného majetku pro potřeby státu);

    – důvěrnost korespondence, telefonických rozhovorů a jiné korespondence;

    – nezasahování do osobního a rodinného života;

    – svoboda pohybu a svobodná volba místa pobytu;

    – právo na svobodu myšlení a projevu; svobodné vyjádření názorů a přesvědčení, jakož i právo shromažďovat, uchovávat a šířit informace;

    – právo pořádat shromáždění, shromáždění a stávky;

    – právo vlastnit, užívat a nakládat se svým majetkem.

    Opatření a jednání v rozporu s Úmluvou:

    Dokument také uvádí konkrétní opatření a akce, které mohou být zavedeny během stanného práva v rozporu s Úmluvou:

    – nucené zcizení soukromého nebo obecního majetku pro potřeby státu;

    – zavedení zákazu vycházení;

    – zvláštní režim vstupu a výstupu, omezení pohybu občanů a cizinců, doprava;

    – kontrola věcí, vozidel, zavazadel, nákladu, kancelářských prostor a bydlení občanů;

    – zákaz pro občany s vojenskou nebo zvláštní registrací změnit místo pobytu nebo pobytu bez řádného povolení;

    – stanovení vojenských poplatků pro fyzické a právnické osoby.

    Na Ukrajině pokračuje stanné právo a všeobecná mobilizace kvůli ruské vojenské invazi.

    1. Vzhledem k tomu, že Ukrajina nevyhlásila válečný stav, tak není důvod ani pro stanné právo ani pro omezení lidských práv. Hořím zvědavostí, co za ptydepe Rada Evropy předvede, aby jim to schválila.

     1. Ale ani tohle nevíme jistě – zda vyhlásili, nebo nevyhlásili „válečný stav“.
      Možná vyhlásili jen nějaký „stav ohrožení země“ a jen o tom nevíme.
      Vzhledem k tomu, kolik lidí tam denně umírá, že zem je ekonomicky i energeticky zničená a bez toho napojení na dolarovou kapačku už by neexistovala, je to myslím jen formalita…
      Rusové tvrdí, že rozklepli kokosy sedmi našim vlastizrádcům – a tady ani muk..

  1. Nezbláznili, jsou jen předběžně opatrní. Holandští vůdcové nechtějí riskovat zasypání svých domečků a zahrádek hnojem.

  2. Rockeffeler foundation ani netajil, že pro jejich kruhy je hlavním úkolem globální (a především evropská) depopulace. Všechny tyto kroky k tomu směřují. To, že jsme my „lidi“ kréténi, páč si to necháme líbit – dobře nám tak. V přírodě si nezaslouží dalšího setrvání entita, která se nechá hubit a nadšeně k tomu hýká, či ti „lepší“ k tomu tupě mlčí.

   1. Možná tam mají krav opravdu moc, na tak malou zemičku. Pomějte, dřív kolik krav bylo v ČR, mnoho se vybilo s heslem neviditelné ruky trhu, že Holanďani to umí lépe a levněji( lepší dotace). Tak se porušila rovnováha, čím méně krav u nás, tím více u nich, až jim to zacalo dělat problémy.

    1. Ono nejde ani tak o hnůj, ale o boj s dusíkem.

     Jsem zvědav, jaký další prvek si chytré hlavy vyhlédnou, až zvítězí nad uhlíkem a dusíkem.

     1. …..boj proti prvkům, kterých je v přírodě asi nejvíce. Tedy, boj proti přírodě. Jo to dává smysl. A vysvětluje mnohé.

     2. Ak nebodaj zvitazia nad co2, tak budeme mrtvi….ale nejak si neviem predstavit masajov, ako pocuvaju ze maju zredukovat svoje stada a menej dychat

      1. Ten boj není Masajů, to je jen náš boj. Masajové nejsou tak blbí, aby poslouchali kdejaké Lejno z Evropy.

     3. @ Admirál 29 dubna, 2024 (13:38)

      Já bych navrhoval boj proti kyslíku. V atmosféře je ho jako sraček (necelých 21 %), tak o pět, deset procent míň, to nikdo ani nepozná.
      Když můžeme bojovat proti CO2, kterého je v atmosféře asi 0,04 % a chceme dosáhnout čisté nuly, tak kurva proč ne třeba 10 % kyslíku?
      Nebo rovnou taky čistou nulu, abychom byli trochu ambiciózní.

  3. ZEVRAJ tam maju privela krav, z toho privela hnoja, z toho privela dusiku, viac nez zem zvladne pobrat. Ze vraj … moze byt pravda, a nemusi.
   Ale po prevrate sa slovenske stada krav popredali do Holandska, bo lacnejsie mlieko kupit v obchode, nez hodiny a hodiny venovat kravam, aby nieco nadojili … sak cas su peniaze, sa vtedy zacalo hovorit.

 3. Ale, ale ale… Rakušan buď neumí počítat, nebo si z něho zaměstnanci dělají dobrý den a nebooo … broučánek opět lhal: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-policejni-sef-v-cesku-je-600-tisic-lidi-z-ukrajiny-dalsi-vlna-muze-prijit-250823

  Podle policejního šéfa je v ČR 600 000 Ukrů, zatímco Rakušan nedávno tvrdil, že 380 000.
  Jestli „tohleto“ dostane volební právo (i kdyby jenom v komunálu), budeme mít velký problém. Ono ale bude stačit, jestli „to“ tady zůstane nafurt a postupně se „to“ začne „slučovat“ se širokým příbuzenstvem.

  1. Nebudeme mít velký problém. Velký problém už máme. Stačí se podívat na cokoliv, či kamkoliv a máte-li funkční oči, uvidíte velký problém.

   1. ZATÍM jsme se ve vlastní zemi nestali menšinou. Ale Ukrů je na Ruině pořád ještě kolem 30 mega; a pokud se začnou „slučovat“, do pár let tady můžeme být menšinou. A je to mnohem reálnější hrozba než nějací muslimové. Nemluvě o tom, že většina Ukrajinských „obohacovačů“ je na tom kvalifikačně i kulturně stejně jako jiní připrchlíci – samej jadernej inža a neurochirurg, zpaměti recitující Šakašpéra ve staroangličtině.

    1. 1) označení vlastní země je velmi sporná, řečeno velmi diplomaticky
     2) menšinou jsme – v kastovním schématu jsme na posledním místě za a)židy, b)ukrajinci, c)romy, d)ostatními cizinci – lze to vidět např. v rozsudcích trestních soudů

    2. Minule jsem to psal – s tím, co tady hákovalo už před 24.2.2022, jich tady MUSÍ být k miliónu.
     Každý šestý až sedmý dospělý člověk v ČR, je chochol. Přesnější zjištění jejich počtu bude podle mě problém, kvanta jsou jich tady „načerno“ přes Polsko, mají polská víza a někteří i pracovní povolení, které jim vydali Poláci.
     Polák je krysa, vždycky byl a vždycky bude. Bývalo to vidět už za šokialismu, třeba na vyhlášených burzách na ostravské Černé Louce.
     Krysy byly domluvené s fízlama, dávali jim desátky, takže zdrhli při zátahu včas, určeným směrem a se vším zbožím. Nás nakupující, co tam často utratili i poslední stokoruny, fízlové šacovali a to polské zboží (trička, kazety, desky) zabavovali.
     Mně to celé něčím smrdí, ale neumím to zatím určit, odkud to jde

 4. Vidlákova péče o životy Ukrajinců je dojemná, uronil jsem slzu. Též je příkladná, jak je mu u prdele ruské maso, asi Ruský národ nemá tak moc rád, jako miluje ukrajince.

  Nebo je prostě lhář. Kdo ví!

   1. Je dost možné, že to asi nebylo rozhodnutí prostého ukravínského masa, lézt do prdele Amíkům.
    Ale zabíjet a šikanovat ruskou menšinu, uctívat nácky a Banderu, to se rozhodli sami od sebe, to jim myslím nikdo nenakukal. Takže ty cíle Rusa – demilitarizovat, denacifikovat a posunout hranice na stav 1991, ty by byly označeny a jejich splnění vyžadováno tak, jako tak.
    Akorát u toho možná nemuselo být tolik mrtvého obyčejného masa, ale jen pár desítek tisíc těch óbr-nácků, co několik roků pálili do Doněcka Gradama.

  1. Já mám Ukrajince rád. Kdyby je chtěla pětikolka násilím nahánět na jatka, tak je ochotně budu schovávat.

 5. Nechme na Evropě (tj. EU), vyřeší to jistě ještě geniálněji než Kuleba s celou ukrajinskou vládní sebrankou.
  Například jak porozíme agresora podle EU: 🙂
  „Evropské banky sypou Rusku obří sumy peněz. Čtyřikrát víc než před válkou.“

  Po zahájení vojenské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se řada evropských bank z Ruska stáhla, některé tam ale i přes nevoli ze strany Evropské centrální banky (ECB) podnikají dodnes, a nepřímo tak pomáhají Moskvě financovat válku. Jen za loňský rok tam tyto banky odvedly na daních více než 800 milionů eur (20,1 miliardy Kč), což je čtyřnásobný nárůst oproti předválečné úrovni, informoval v pondělí list Financial Times (FT). ……
  Banky, které v Rusku nadále působí, už několikrát slibovaly, že tamní podnikání minimalizují, případně se ze země zcela stáhnou. Tlak na ně v tomto směru vyvíjí nejen ECB, ale také americké ministerstvo financí, dosud však neúspěšně.
  https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-evropske-banky-sypou-rusku-obri-sumy-penez-ctyrikrat-vic-nez-pred-valkou-40469679#

  Doporučuje se přece – „Sledujete tok peněz“.
  Předpokládám, že žádný opravdu vzdělaný a v oboru zkušený bankéř nebude investovat, nebo stahovat své investice z perspektivní země.

  1. Tohle přece musí vyvolat obří inflaci. Ty prachy nejsou podložené žádnou reálnou hodnotou, ani prací.
   Koupíte např. za 10 miliónů eur tank, který je za půlhodinu po příjezdu k frontě, zničený ruským dronem.
   Deset mega je fuč, aniž by těch deset mega přineslo jakoukoliv trvalejší hodnotu. To není postavený most, který bude dalších 50 let sloužit lidem.
   Tím přece musí inflace růst a reálná hodnota těch peněz stále klesat, nebo se pletu?

   1. Tazko povedat, myslim ze zatial to velmi neriesia. Minaju peniaze z fondov z ropy a velka cast bola uz kedysi vyrobena a twraz ju jen upgraduju….oproti cene likvidacie neviem ci je to velky narast. Cast sa realizuje vo vystavbe novych fabrik a to sa teoreticky moze zaplatit zvysenymi danami z obehu tovaru, ktory nahradza dovozy. Ale ano, inflacia tam samozrejme je, dovozy cez 3.krajiny su drahsie, stat dava kopu peňazí bojovnikom a ti kupuju byty a tie rastu na cene. Celkovy ucet ale bude az po skonceni vojny. Ak sa cast zaplati novymi ludmi a uzemiami, cast zvysenym exportom zbrani, ktore sa osvedcili v boji a cast zvysenpu industrializaciou, moze to cele vyjst pozitivne. Ak nie, mozu vybuchnut

 6. Propadlý pas je pořád doklad vydaný konkrétní osobě. Prodloužení doby platnosti je pouze formální ukon, který může být učiněn jednostranně i hostitelským státem, bude-li politická vůle. Si myslím.

   1. Pas je majetkem…

    Co to ma spolecne s uznanim konkretniho pasu za platny doklad totoznosti bez ohledu na nejake datum v nem uvedene?

    1. Pise nase MV:
     Cestovní doklad se považuje za neplatný, jestliže:

     uplynula doba platnosti v něm uvedená,
     byl poškozen tak, že zápisy v něm uvedené jsou nečitelné,
     je porušena jeho celistvost,
     obsahuje nesprávné údaje nebo neoprávněně provedené změny (nesprávným údajem je i údaj o jménu a příjmení cizince, pokud došlo k jejich změně např. v souvislosti se sňatkem),
     fotografie v dokladu neodpovídá skutečné podobě držitele, nebo
     držitel tohoto dokladu zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého.
     https://www.mvcr.cz/clanek/nektere-nalezitosti-zadosti-cestovni-doklad.aspx

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *