20 července, 2024

Opačný pohled

Ve včerejším článku jsem se pokoušel popsat, kroč si myslím, že jsou splněny všechny podmínky pro velkou ba jadernou konfrontaci. Západ navyšuje sázky, Ukrajina potřebuje do konfliktu vtáhnout i další země, protože jí dochází dech, plány na přímý vstup NATO do konfliktu existují a připravují se k realizaci a dokonce existují i proroci, kteří o tom káží a nejsou to nijak bezvýznamná jména. Když něco říká Orbán, měli bychom mu naslouchat.

O neustálém přibližování se válce nepíšu jen já, podobně neúnavně o něm informuje i Pavel Šik, jehož komentáře stojí za to si každý den přečíst. Včera moc hezky okomentoval zrušení Bidenova zákazu působení na Ukrajině vojenským kontraktorům… Budou tam totiž jen opravovat západní techniku a pomáhat ukrajinské armádě s logistikou…

Dnes bych chtěl ukázat opačný pohled. Existují i náznaky, že je sice zájem, nechat Rusa utrácet milliardy rublů ve válce, místo aby stavěl ropovody a plynovody, ale není zájem proměnit zemi v jadernou poušť. Je zájem pokračovat ve válce (ozvlášť když Ukrajinec tak ochotně krvácí za NATO, do kterého ho nepozvou), ale ještě tu a tam existují někde v rozhodovacích procesech lidé, kteří mají rozum. Ne, zvolení politici to nejsou. Pojďme se dnes podívat na náznaky, díky kterým by to třeba všechno mohlo dobře dopadnout.

Začnu tím, čím jsem začal včerejší článek. Ukrajinská raketa zbombardovala kazetovou municí pláž na Krymu, ruský medvěd začal velmi podrážděně vrčet a americký ministr obrany raději zavolal svému ruskému protejšku a… shodli se, že je třeba udržovat komunikační kanály. Přeloženo do lidštiny to znamená, že bylo lepší medvěda tentokrát pohladit, než mu zasazovat další žihadla. Vytočit ho k jaderné nepříčetnosti nikdo moc nechce.

Emanuel Macron, tváří v tvář volební porážce, kterou si na sebe sám upletl, začal najednou mluvit o potřebě konstruktivního dialogu s Vladimírem Putinem. Prý mu brzy zase zatelefonuje, jak to dělal na začátku války. Ponechám na vaší úvaze, jestli to Macron říkal, aby pro sebe nahnal pár chcimírských procent ve volbách a nebo jestli mu dochází, že Francie je jako jaderná mocnost v případě atomové války první na ráně.

Už jsem tu psal, že hlavní německý jestřáb, Friedrich Merz, šéf CDU-CSU, začal po dvou letech kritiky Scholze, že málo pomáhá Ukrajině, mluvit o potřebě mírových rozhovorů s Ruskem. Možná si popovídal s nějakým armádním generálem, možná prostě jen zjistil, že chcimírů v Německu docela dost a pokud nebude alespoň trochu mluvit jako AfD, tak by také nemusel být nikdy kancléřem.

Viktor Orbán sice mluví o nebezpečí velké války a rozhodně bych to nepodceňoval, ale tušíte někdo, jestli se Maďarsko na tuto eventualitu připravuje i nějak jinak než jen zahraničně politicky? Chystají se Maďaři na uprchlickou vlnu z okolních zemí? Například od nás? Já vím, o takových přípravách se nemluví nahlas, ale kurňa, nějaké náznaky vždycky vylezou… i když, v tomto ohledu je jazyková bariéra opravdu problém.

Stále se také neobjevil žádný protiraketový systém v okolí Pardubic. Já si nemohu pomoci, je tam největší továrna na nitrocelulózu v Evropě. Stejně tak předpokládám, že není vidět ani žádná zvýšená ostraha samotného areálu. Pořád platí, že zde by Rusové jednou ranou snížili evropskou válečnou výrobu na polovinu. Výroba granátů je vám k ničemu, když je nemáte čím naplnit. To samé platí i pro drony, rakety a ostatní válečná udělátka.

Ne, fakt si nemyslím, že by tomu Řehka nebo Černochová rozuměli… ti si teď vyřizují vztahové problémy přes média. Ale ve vedení NATO ještě tu a tam někdo rozumný zůstal. Přesto nikdo nepovažuje za nutné chránit jeden z nejdůležitějších zbrojních provozů Evropy. Pokud se chystají na válku takto, tak prohrajeme ještě dřív, než se první mobilizovaný Čech dostane na frontu.

Pamatujete, jak se v zimě Američané rozmýšleli, jestli vůbec budou Ukrajinu dál podporovat? Jak se klidně několik měsíců handrkovali o peníze, které jsou v objemu amerických výdajů v podstatě pakatel? Můžete z toho usoudit, jak velkou (nebo jak malou) pozornost tomu Američané věnují. A pamatujete, když Hamás zaútočil na Izrael a židovský stát následně zaútočil na pásmo Gazy, že po Ukrajině neštěkl ani pes? Všichni začali řešit další ohnisko konfliktu a nejvíce se všichni báli, že se rozhoří. Až když se tak nestalo a ukázalo se, že Írán kvůli Hamásu do války nepůjde (a Hizballáh také ne) tak se zase začala řešit Ukrajina.

Pro Američany je to prostě jen další přetlačovaná. Další geopolitická hra. Obyčejného amerického voliče to nezajímá o nic víc, než válka v Afghanistánu a tamní fiasko nestálo za to, aby se zastřelil jediný generál, ba dokonce aby byl odvolán jediný generál.

Před dvěma roky, když válka začala, jsem napsal, že se ustavuje nová hranice mezi NATO a Ruskem a že to zřejmě bude řeka Dněpr. To je dost velká přírodní překážka, aby se nedala snadno překonat a Kyjev by se ocitnul v podstatě na hranici, podobně jako to má Soul v Jižní Koreji. Když tedy Orbán mluví o hrozbě velké války, možná tím myslí, že zanedlouho nastane den, kdy se ukrajinská fronta zhroutí a nová obrana vznikne za Dněprem. Tuto obranu už budou muset převzít jednotky NATO, protože ukrajinská armáda bude na konci s dechem. Tato varianta je stále více přetřásána i vojenskými blogery na obou stranách konfliktu.

Samozřejmě je to obrovské riziko eskalace a stát se může cokoliv, ale možná Západ nepřemýšlí o válce s Ruskem. Jen o možnostech, jak to udělat, aby mu z Ukrajiny zbylo alespoň něco.

Lepší protiválečné důvody jsem nenašel. Pokud vás nějaké ještě napadají, určitě se o ně podělte v diskusi. Smysl Vidlákových kydů vždycky byl v tom, že jsme problém prokydali ze všech stran a pokusili jsme se o maximum pohledů. V době, kdy všude kolem nás znějí bubny války a denně jsme konfrontováni s chutí konflitk eskalovat a vyhrotit, je jiný pohled vysloveně zapotřebí.

Všimněte si prosím, že vůbec nezahrnuji variantu, že by Ukrajina nad Ruskem vyhrávala. Ale tu, kromě zcela zpitomělých libtardů, nezahrnuje nikdo. Ani Fiala ne.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

315 thoughts on “Opačný pohled

 1. Příjezd vojáků KLDR do ukrácké flajšmašinky (flajš je německy maso) je SYMETRICKOU odpovědí Kremlu na proklamovaný příjezd jednotek států NATO tamtéž.
  A je lhostejno, zda budou vykonávat týlovou službu, anebo přijmou roli „instruktorů a poradců“.

  Prostě je to vzkaz Putina KoZa-cím soudruhům, aby nepočítali s tím, že mu dojde maso.
  Nedojde.
  Další na řadě je Írán, poté Čajna. Ta samozřejmě pošle pouhé pozorovatele, jak jinak.

 2. malo sledujete serial Jiste pane ministre/premiere

  co rika na zrizeni komise sir Humprey Appleby – varuje ministra – nezrizujte komisi pokud nevite k jakemu zaveru dojde!

  tudiz pokud byla zrizena komise tak uz vi k jakemu zaveru dojde.

 3. Vzpomínám na Máj. I na Tesco. Před rekonstrukcí byl výprodej. V něm jsem koupil „všepásmové“ rádijko Sony ICF SW 11. Za 350 Kč. Původní cena asi čtyřnásobná. Škoda, že nekoupil víc do zásoby a jako dárky. Když vyzkoušel jak dobře funguje, už nebylo. Sice bez dvojité konverze, ale selektivita a citlivost dobré. Spotřeba malá. Výborné jako cestovní a příruční. Není a nebude. Někde na netu bylo v nabídce i za nesmyslných devět tisíc.

  A…..objednal jsem malý skládací solární panel 18W. Výstup 5V pro nabíjení mobilu, podobných věcí, akumulátorů….
  …..

  1. Já Vám nevím, ale mi ta KLDR připadá taková nějaká divná. Ani ryba ani rak. Kdoví co se z toho vyklube. Abychom se ještě nedivili.

   1. „Já Vám nevím, ale mi ta KLDR připadá taková nějaká divná.“ Ten vrchní co roznáší Kozla je taky takový nějaký divný.

    1. No je mi divné, že na jedné straně vyvýjejí zbraně a provokují/ ale jen provokují/ japonce, ale na druhéstraně je amíci a KOZA na rozdíl od jiných docela slušně doplňují potřebným. Navíc to zkamarádňování se s jihem. Stačí se zamyslet

     1. Re: ema

      Korejci nikoho neprovokují. Japonsko POUZE leží v dráze korejským cvičným střelám mířícím na USA.
      Kouzlo nechtěného.

      Kromě toho Korejci začnou VŽDY provokovat, když jejich jižní a východní sousedi uspořádají vojenská cvičení.
      To je prostě takový místní folklór. Moraváci mají svou jízdu králů, Korejci mají své raketky…

  2. I piloty. Specialisty PVO….a další. Ostrý výcvik. Možná, že i Číňani. Proč by tam měli trénovat jen Amíci….

  1. „že ako Slováci sme si vždy vážili bratský český národ…“
   Jak kdo, jak kdy..
   Ostatně role se obrátily. My jsme věrní Říši hájící svobodu, demokracii a lidská práva, vy se paktujete s ruským vrahem Putinem. Tak co po nás chcete….
   Sláva Ukrajině!

   1. To myslíte vážně? Opravdu je váš svět tak jednoduchý? Jak často měníte názory?
    Berte to jako řečnické otázky.

    1. Můj svět je daleko jednodušší. Názory měním podle potřeby. Tříštivé, průbojné, kumulativní, sarin, soman yperit, baryton i saxofon.

  2. Fízlové hlavně lžou, jako červení psi a ani se u toho lhaní nezastydí.
   Při lhaní je načapala dokonce i libtardí média – a nic.
   Až vás zastaví na silnici, nevěřte jim ani to „dobrý den, pane řidiči“.
   Ve skutečnosti je jejich zájmem, abyste se ten den, cítili co nejvíc provinile, měli ho co nejmizernější a aby vás to stálo co nejvíc peněz.
   S úctou vaše PČR…

   1. že jsou (nejen) fízlové zmrdi se vědělo už dávno, covid to potvrdil ve velkém a jestli bude mobilizace, tak nás naženou, že se budete divit 😀

 4. Už to ozvučují.

  ČR potřebuje 150 000 vojáků. Včera bylo pozdě.

  Česko potřebuje válečnou armádu se 150 tisíci vojáky. Třetina by zamířila za hranice země, říká analytik Srovnatelně velké Švédsko nabírá pro potřeby své armády pět až sedm tisíc rekrutů ročně. Každý z nich se díky propracovanému systému výhod a benefitů hlásí dobrovolně. I Česko se bude muset vydat tímto směrem, říká bezpečnostní analytik Daniel Koštoval, bývalý náměstek pro vyzbrojování na ministerstvu obrany, který byl hostem podcastu Perimetry. Dnešní díl moderuje Štěpán Hobza.
  https://www.lidovky.cz/domov/podcast-perimetry-daniel-kostoval-valka-na-ukrajine-armada-mobilizace-povinna-vojenska-sluzba-drony.A240621_114520_ln_domov_jth

  Kluci a holky tak se připravte.

  1. Tenhle užitečný idiot se rodičům i kazisvětům podařil:
   „… musíme začít seriózně přemýšlet o tom, jak zajistit
   obranyschopnost státu a tím efektivně přispět do kolektivní obrany Severoatlantické aliance. Náš operační prostor totiž nezačíná na hranicích České republiky, nýbrž na hranicích Aliance severovýchodním směrem,“
   kolektivní obrana perverzí, lupičské a genocidní strategie?

   1. Vypisovat si může „analytik“, co chce. Jako obvykle přehlíží zcela nepodstatné drobné detaily, jako že by nás takto velká armáda při zachování nenažranosti té stávající stála pět až desetkrát tolik, co dnes, že by se za neskutečné peníze musely vykupovat již dávno „lukrativně“ prodané vojenské objekty a výcvikové prostory, případně vykupovat pozemky za dnešní tržní ceny a stavět nově, musel by se vybudovat celý řídící aparát pro takto velikou armádu, nemluvě o tom, že by bylo nutné zajisti, jak udržet tento kolos při životě při naší „nerůstové ekonomice“.

    1. Hlavně by museli rekrutovat jen majitele jízdních kol nebo alespoň terénních koloběžek (mechanických samozřejmě).
     Protože by ta armáda neměla čím jezdit.

     V jednom bývalém vojenském areálu nedaleko Prahy hnije už skoro 30 let ženijní za minimálně stamiliony. Bez ní je armáda taky v hajzlu.

     A tak by se dalo pokračovat dál a dál.

   2. Další možností je vyprdnout se na stát a přežít. Protože, co je to ten „stát“, a proč ho bránit?
    Na straně nákladů statisíce mrtvých. I miliony. Co je na straně zisku?
    Příkladmo, co by ztratili občané Ukrajiny, kdyby jejich vláda vyhověla ruské už před rokem 2014?
    Jaké by by byly náklady, jaký zisk?
    Co nyní? Náklady jsou statisíce mrtvých a vysoké hmotné ztráty. Co je na straně zisku?
    Žádná ideologie. Čistá ekonomie.

  2. Co to je kurva za pojem „už to ozvučují“?
   To je nějaká internetová zkratka, co ještě neznám?
   Má to znamenat něco, jako „už se o tom začíná mluvit“?
   Vy nejste bílý Čech s kompletní základkou?

    1. Ále hovno, mně „nevychází“ už nějakou dobu 😀
     Ale vy fakt píšete jako trotl, bez pardonu.
     Přecvičená slovenská opice, nick Hulvath, ten se aspoň kdysi dávno přiznal, že není bílý Čech 😀
     Ale nám to nevadí 😀

   1. No, že to ozvučují. Mikrofony, mišpulty, zesilovače, reprobedny. Kabely, tak, tak…
    Co je na tom k nepochopení?

  3. znam u nas v praci spustu chcivalku a moc se tesim az pomasirujou 🙂 je ne , jsem stary a od roku 93 jsem vyrazen z vojenske sluzby 🙂

  4. Nejspíš zjistili, že mají příliš generálů na jednoho vojína, a že se tak obtížně provádí pořadová příprava, zejména pochod v útvaru.

  5. Re: AM

   Ve Švédsku to nejsou benefity, nýbrž tresty za nenastoupení. Samozřejmě nikoli do basy, to není moderní.

   „Nenastupovač“ je trestán omezením přístupu k sociálním benefitům, na které dosáhne zbytek populace bez jakýchkoli problémů.

 5. Akce střelec z fakulty
  Potvrzeno – lhali jsme Vám.

  Policie potvrdila, že lhala. O kamerový záznam vůbec nežádala

  Aktualizováno · Další trhlinu dostalo policejní líčení průběhu zásahu v budově filozofické fakulty na Palachově náměstí v Praze krátce před…
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-policie-vyvraci-sve-vlastni-informace-o-kamerovy-zaznam-vubec-nezadala-40478084

  Dozoruje FBI?
  Střelbu na fakultě bude vyšetřovat i FBI. Pomůže českým kriminalistům
  https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/543197-strelbu-na-fakulte-bude-vysetrovat-i-fbi-pomuze-ceskym-kriminalistum

  V čem ještě nám policie lhala?

  1. Pomůže českým kriminalistům lhát tak udržitelně, aby se už po půl roce nemuseli přiznávat. V tom mají bohaté zkušenosti. Případně s mizením těch, kdo se tak nevhodně ptají.

   1. Po shrnuti informaci k dostani je mozne prozatim udelat jenom jeden zaver.
    Policie na rozkaz nesmela prekazet na universite a odesla vcas. Ze by odesli
    z university sami se neda predpokladat.
    Vrah se blizil to vedeli a ze miril jen do dvou budov university.
    Brzy sledovanim vedeli, kam jde.
    Ze nic nezacne treba na verejnych zachodcich , vo tom byla jistota.
    Drogy, leky vod psych. uz je jasny , ze tady byli dalsi a doposud nezname osoby,
    na upraveni mentalniho stavu pacienta , na to aby potom udelal…
    Policie vic zatlouka , lze a setri s kazdym i bezvyznamnym detailem.
    Verejnost ma velkej zajem vedet ,uz aby se to neopakovalo ,ale policie nedava a nebtezuje se poskytnout nejake zaruky. Naopak!!
    Zajem policie je tedy zrejmej ,zatloukat vsechno , aby nikdo nezjistil ,kdo daval policii
    instrukce, co ma a nema delat.
    To taky neni tezky zjistit..

    1. Jestlize vyskocili Foltyna ,bagra na vsechno a brzy potom ,
     muze mit povinnosti, aby zmanipuloval totalni zamlceni vseho , kdyz neco
     dalsiho se odehraje. Domnivat ze se stane , je celkem normalni..

 6. Pak ze má dojít k ukončení bojů na Ukrajině s naší mirotvorci zaplatili 866 mil za granáty, část už je na místě, další budou dodány.

  1. Když ukrop vystřelí jeden granát, okamžitě mu spadne na hlavu granátu pět. Ergo kladívko – čím vice granátů ukropům dodáme, tím více jim spadne na hlavu a tím dříve ukropy porazíme, zničíme, zlikvidujeme, dočista dočista.

   1. tzn. pri delce fronty 2 000 km prumerne 6 granatu na kilometr. podle mapy na sputniku ukronackove pali spise nahore na rusky Belgorod a dole pod Kachovkou, navic pali zbuhdarma kam to vyjde, takze jako obvykle vojensky vysledek zadny, leadatak tim zase vyvrazdi civilisty. svoloc jedna.

 7. Poslední dobou sem naběhlo stádo pánbíčkářských věrozvěstů.
  Chtěl bych je požádat, aby šli na katolík.cz, tady na ty jejich ideologie není nikdo zvědavý.
  Tady jde o zemědělství a politiku.

  1. Když voni si ti pánbíčkáři nemohou pomoct.
   Nutkání, které jim nedá spát.
   Prudit kde se dá, byla, je a bohužel i nejspíš bude jejich svatá povinnost. Nebo tak něco.

  2. Nosnými tématy tu jistě jsou politika, následovaná zemědělstvím. Ale to neznamená exkluzivitu. Jinými slovy, prokydá, potažmo prodrbe se tu všechno možný. Přijde-li sem někdo s náboženstvím nebo svou vírou, musí počítat s tím, že bude taky prokydán – prodrbán, a to včetně jeho ev. pokusu „obracet“ zdejší kydaly.
   „Žádat“ je sice měkká formulace, ale ani takovou nemá být nikdo vyzýván, aby si tzv. šel po svejch. Vidlák asi vyzývat může, je to tu jeho prostor, ale jinak, když sem někdo napíše a jinýmu se to nelíbí, buď mu to zkritizuje, nebo to nechá ležet. „Já tě tu nechci, protože…“, taková „žádost“ má hodnotu odpovědi „sám si jdi pryč…“.

    1. Skutečná demokracie by znamenala, že __ostatní__ odhlasují, co bude kdo nosit. Pro dodržení všech demokratických zásad se dotyčný nešťastník může demokraticky tohoto hlasování zúčastnit taktéž. Minimálně proto, aby byl svědkem, co mu ti druzí odhlasují za nezrušitelnou povinnost. A právě na tuto základní vlastnost demokracie její největší křiklounští obhájci nejčastěji zapomínají. Ono by se totiž jinak třeba mohlo hlasovat o tom, jestli přistěhovalci ano, nebo ne, nebo jestli jsou to Romové, či prostě cigáni. Případně jestli se mají na veřejnosti dva chlapi líbat jindy než při gratulaci k narozeninám. Ona by je ta oddanost demokracii většinou dost rychle přešla.

  1. Jo, maj si pamatuju jako skvele nakupni misto kdyz se mu nesmelo rikat Maj, protoze to bylo Tesco Narodni.

   Pak z toho udelali My, jako moje, hahaha a uz to slo do prdele. O Prazaky nemejte strach, nakupovani v Maji i My-i uz jsme davno odvykli. Hned vedle stoji Quadrio. 2 stanice Bckem na obe strany jsoz dalsi vetsi a lepsi obchodaky. Nostalgie po Maji jakdi neni.

   Kdyz myslej ze ta hracickarna nekoho nadchne… no, turisty asi jo. Ja mam v Praze lepsi mista na zabavu nez videohry se sedatkem od hajzlu…

 8. To, že tu migranti nezůstanou a půjdou za lepším bude ovšem platit jen do zavedení jednotné evropské dávky. Třeba 500 Euro na osobu na kartu každý týden. A může to platit třeba Brusel, on už si ty prachy nějak stáhne od jednotlivých států.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *