28 května, 2024

O zásadních otázkách

Přátelé, včera jsem se poměrně příkře pustil do SPD a Bašty… Možná až moc příkře. Mizerný výsledek zastínil všechny další aspekty, které by neměly být zapomenuty, protože všechno nebylo špatně. Dnešní článek tak bude korekcí toho včerejšího. Podíváme, co z celého volebního výsledku plyne a s čím se budeme v budoucnu potýkat.

Na prvním místě zdůrazním to, co říkám pořád. Můžeme mít různé politické strany, které „obsluhují“ různé části voličského spektra. Můžeme mít protestní SPD, můžeme mít Trikoloru, můžeme mít PRO, můžeme mít Svobodné a další hnutí. Ale pokud všichni nebudou spolupracovat, tak je to prostě ztracené. Pokud se tihle všichni nebudou vymezovat proti Pětikolce a k sobě navzájem se nebudou chovat jako rodní bratři, tak prostě prohráváme zákonitě.

Podle mě je právě tohle důvod, proč Pětikolka raději podpořila dva občanské kandidáty a „nezávislé“ senátory. Představte si, co by to mezi nimi dělalo, kdyby si ODS nasadila svého kandidáta a STAN také. Ti by se pak vedli souboj i mezi sebou a ten by se přenesl i do stranických sekretariátů a na další politické úrovně. Z tohoto hlediska bylo lepší podpořit jiné kandidáty, kteří s Pětikolkou nesedí ve straně, ale pevně stojí v táboře pravdy a lásky a není žádné nebezpečí, že by dělali problémy.

Co se stalo u nás? Na začátku to vypadalo na Josefa Skálu, profesora Turánka, Alenu Vitáskovou, Hynka Blaška, Tomáše Březinu, Karla Janečka… Pamatujete ještě, jak se sbíraly podpisy? A co byl výsledek? Nula nic. Nakonec jsme mohli být rádi, že jsme měli alespoň dva stranické kandidáty za ANO a SPD. Ale od první minuty to nebyl ani tak souboj s kandidáty Pětikolky, ale spíš mezi nimi. Porovnejte si to, jak postupovali naši soupeři. To nebyly televizní debaty, to byla demonstrace hlubokého souznění. Sedm Havlů, jeden Bašta… a Babiš věděl, proč je lepší tam nechodit. Kdybyste všem sedmi přeházeli projevy, nikdo by to nepoznal.

Kandidáti Pětikolky, kteří neuspěli, těm to vůbec nevadí. Oni prostě jen rozráželi vzduch pro toho, který ve finále nabral největší grády. Ovšem u nás to vadit bude. Ne, problém není v tom že Bašta neuspěl. Problém je v tom, že už předem dělala SPD vše pro to, aby pak neuspěl ani Babiš. Viděli jste třeba Fischera, že by se vymezoval proti Pavlovi?

Problém je v tom, že SPD dělala volební kampaň jako referendum, kdo je lídrem opozice. Ne, tohle lidi fakt teď řešit nebudou. Oni mají problém zaplatit účty, mají obavu o budoucnost, bojí se zatažení naší republiky do války a podle toho se rozhodovali.

Na druhou stranu, byl to právě Bašta, který dokázal na čas ovládnout téma kampaně přesně tím, co lidi trápilo. Odvolám vládu a nepřipustím válku. Kdyby k tomu dopředu neříkal, že Babiše prostě nemůže volit a naopak by ho teď po volbách podpořil, tak si SPD připravila půdu pro příští volby a hrála by svojí roli v pokusu hnutí ANO odvolat vládu. Bašta by se ve vhodném volebním obvodě hladce dostal do senátu.

Bohužel se tak nestalo a všechny tyto škody se staly už před volbami, protože toto vše bylo vyřčeno ještě než se otevřely volební místnosti. Volební výsledek to pak umocnil do výbuchu, který jsem demonstroval včera. Nebýt těch řečí o zlém Babišovi, tak to byl jen horší výsledek. Díky ostentativnímu odstupu od Bociana se z toho stal výprask. Naprosto zbytečně.

Víte proč to byl pro Baštu (ale i Fischera a Hilšera a vlastně i Bambuši) takový propadák? Protože tyhle volby jsou o ZÁSADNÍCH věcech. Tyhle volby jsou o tom, jakou roli u nás hrají Spojené státy a NATO. Jsou o tom, nakolik půjdeme do války a nakolik ji budeme platit vysokou inflací a drahými energiemi. Tyhle volby jsou o tom, jestli nám řádně zdraží daň z nemovitostí, jestli nám zpoplatní zdravotnictví a školství… a paradoxně nic z toho nedokáže prezident úplně ovlivnit. Ale od začátku do konce jde v těchto volbách jen a jedině o to, jestli se Pětikolce otevřou i poslední dveře a nebo je někdo bude trochu brzdit.

Dokud Bašta a SPD dělali přesně tohle – bojovali proti válce a proti chudobě, tak měli sympatie veřejnosti a šli nahoru. A představte si, co by bylo, kdyby s tím začali o dva měsíce dřív. Obzvlášť, když měl Babiš dost svých starostí se soudem. Kde se to celé zlomilo? Ve chvíli, kdy se ukázalo, že se boj proti vládě a proti válce mění v boj proti Babišovi. A na to byli zvědaví jen ti, pro které je Babiš tak bytostné zlo, že raději ať zhyne svět, jen když on nebude prezidentem a těch není ani 5%. Babiš v posledním týdnu hladce Baštova témata přebral svojí cestou k Macronovi a iniciováním pokusu o vyslovení nedůvěry vládě. Co v té době dělal Bašta? Vymezoval se proti Babišovi a úplně zapomněl, že chtěl zabránit válce. Tak jednoduché to je.

Nevím, jak moc by jiná rétorika ovlivnila výsledek. Ale rozhodně by ovlivnila atmosféru a ve volbách je důležitější, jak se věci jeví, než tak jak jsou.

Co s tím?

Babiš to má jednoduché – potřebuje působit na voliče Nerudové, aby nešli k volbám, protože Petr Pavel je druhý ještě mnohem horší Babiš. Zároveň bude potřebovat voliče, kteří k volbám nechodí, protože to přece nemá cenu. Bude muset ukázat, že o nich ví a ví co potřebují. Ještě pak může vyškrábat nějaká procentíčka kde to jen půjde. Může udělat to co Bašta – zkusit na svojí stranu dostat co nejvíc osobností, kde to jen jde. Ale hlavně – za každou podporu bude vděčný. Pokud nevyhraje, bude mít alespoň ujasněnou pozici, bude vědět, s kým se dá počítat a s kým ne. Bude věděl, kdo je součástí problému a kdo je součástí řešení.

Vedení SPD si musí odpovědět na otázku, zda v této situaci drahých energií a s válkou za humny, je či není s Babišem na jedné lodi. Pokud ano, je to loď, která disponuje čtyřiceti procenty hlasů. To není málo. Pokud ne, budou se muset s vlnobitím nějak vypořádat sami bez pomoci… v pětiprocentní lodičce. Za situace, kdy většina tohoto národa fakt není zvědavá na souboj o lídra opozice.

Je naše země v situaci, kdy musí jít všechno stranou, musí se zapomenout na minulost a všichni musí k pumpám? Volební výsledek mluví jednoznačně… polovina voličů SPD si myslí, že tato situace nastala a volili Bociana místo Bašty. Volili ho jako menší zlo, klidně budou zase volit SPD. Polovina voličů SPD si teď řekla, že je důležitější zastavit Pětikolku, než volit srdcem. Co si teď, když víme, jak to je, řekne ta druhá polovina? Bude se pokračovat ve válce sta rodů, která skončí masakrem u Ósaky, nebo je čas na velký šogunát? Nebo česky… bude Okamura po víkendových Lipanech Bedřichem ze Strážnice, nebo Janem Roháčem z Dubé?

Prý se Okamura s Babišem v neděli sešli. Rád bych slyšel, že se domluvili. Znamenalo by to, že není všechno ztraceno a při všech problémech se přece jenom blížíme k nějaké shodě. Pokud by klání prvního kola skončilo alespoň malou dohodou mezi ANO a SPD, vymazalo by to všechno to, co jsem řekl včera i předevčírem a považoval bych to za krok správným směrem. Bez ohledu na to, jak dopadne druhé kolo.

482 thoughts on “O zásadních otázkách

 1. Nikdy jsem nikam nepsal a jsem vlastně podobný vidlak jako Náš Vidlak. Zažil jsem minulou dobu a vybavují si vše co bylo na “bránění vlasti proti imperialistům “. Asi před rokem jsem hovořil se svým tehdy ještě “kamarádem” dnes už nejsme, a on byl upřímně nastvanej, ze jsem mu řekl kam nás ten zelenej lampasak láká a koho poslouchá… ze to taky muže skončit nebo možná začít tím, ze jeho 35lety syn bude povolán..
  A největší neštěstí tohoto národa je, ze si musí vybírat prezidenta ze dvou pohrobku a výtvorů minulého režimu . A už mu není pomoci !!! A nás par,kteří mají jiné zkušenosti a vidí to jinak je “mase” stejně jedno. Hlavně konzum a svoje pohodlí …Zatím …dnes diskuze a vyslechnutí odlišného názoru je většině jedno.
  “Demokracie” myslím ze už dávno umřela a nejhorší že téměř všude po světě . Je mě z toho smutno byť jsem od přírody optimista . Tak uvidíme jak to Náš Vidlak odhadne a třeba dopadne..”

 2. Když jsem psala, že můj bratr byl zdeptaný po nástupu na vojnu, neměla jsem na mysli dnešní dobu. Bratr je ročník 64 a opravdu mobil mít nemohl.

  Pochybuji, že v 80.letech si mohl záklaďák dělat co chtěl a že byl dokonce civil do přísahy . To si vykládejte Targusi děckám, opravdu jak nastoupil, tak už civil nebyl.
  Možná, že to bylo v zákonech, stejně jako že jsme měli vládu lidu. Jak známo, lid nevládl, ale vládli jiní.
  A zákopy jsou na Ukrajině, fakt si myslíte, že kdyby se měli naši odvedenci opalovat na Floridě, že by Vidlák psal, mé děti vám nedám?
  Bude další voleb, tak doufám, že to té zelené gumě nehodíte.

  Na telegramu je spousta videí jak vojáci přežívají v zákopech na Ukrajině , dokonce psali, že tam umrzli, ti šťastnější měli omrzliny a údajně jim museli amputovat umrzlé části chodidel.

 3. Už to začalo, jak Vidlák očekával. Generál zkritizoval Babiše za jeho návrh mírového summitu. Nevadí mu určitá naivita návrhu, že zrovna ČR by měla mít sílu něco zprostředkovat, ale samotná myšlenka, že by se mohlo vyjednávat.

  1. Re: Anonym

   Můžeš být klidný, Čechistán nestojí za námahu ani těm králíkům, takže pro srandu jim nebudeme v ŽÁDNÉM případě.

   1. Jistěže nebudeme, protože už JSME. Nebo si myslíte, že si to o nás nemyslejí… to bych se divila, Všechno co se tu za první třicetiletí vybudovalo, jsme v druhém třicetiletí prošustrovalo do jejich kapes.

    1. Po ukončení našeho přecednictví v EP to vypadalo, že se před námi posadil na p@del celý demokratický svět.
     😀
     Všichni čuměli, jací jsou Češi kabrňáci a jak to zadministrovali na 1*.
     😃😃😃

  2. Blbů horujících pro válku se v každé době našlo dost. Takže se těšíme, až tě uvidíme v plné polní mašírovat do první linie. Tyhlety virtuální bojovníky a „hrdiny“ fakt zbožňuji.

   1. Ano, militantních blbů a kanonfůtru je v republice cca 40%. Mezi nimi naivkové, co dají na vzhled a „šmrnc“. OMG, voják NATO do čela státu a další „humanitární bombardování“. Kolik z toho tábora jsou minimálně nacisti a nevědí o tom? Copak jim to i v míru lze říci, když nevědí, co ten postoj obnáší? O komunistické minulosti je zbytečné mluvit! Kdo to dovolil? Aktivní kariéristi, mlčící většina bojící se o všechno(včetně mne) nebo disent, co nakonec zradil demokracii v následujícím dění. Nejlepší je zradit sám sebe a vlastní svědomí, které je vlastně zpětná vazba o tom, co je správně a co ne? Ale k tomu musí chtít občan informace a ne orwellovskou desetiminutovku! A ani nemusí být sledující oko, protože spousta lidí věří indoktrinaci a Matrix jim nedává čas na to zamyslet se a další chtějí být slepí.
    Nepochopení Palacha, ten se upálil pro zabedněnost a pasivitu národa, ne pro vlastní problém se systémem! Dnes už je to kontraproduktivní, drahé.
    Každopádně, ten vrchol ledovce je pro mne úžasný! Jeden o kterém se tvrdilo, že je stébák.
    Druhý, o kterém se to ví i přes krycí jméno. A třetí, podvodnice, čaputka. Špína vyplavává na povrch a zajímá to minimum populace? To je teda výběr z hroznů, kyselej jak šťovík a to nejsem vinař, ale tohle nepozřu!
    A druhé kolo? Ačkoliv jsem avízoval, že menší zlo je stále větší, zase mi nezbude než Babiš- kovidový manipulátor. Rozhodně nechci politického převlékače kabátů a podporovatele spolku, který nemá už dávno obranný charakter, stejně jako tenhle člověk nemá svědomí(ale PŠM) a je schopen dovléci stát do posledního soudu pro svého páníčka. Mít ten radar, těšil bych se snad na první úder. Tenhle stát si díky těm červenozeleným bolševikům o něj koleduje. A pro Západ jsme se Slováky a Polskem jen spálené území východní Evropy.
    Pokrytci křičící „Smrt Rusku“, na svojí rodinu zapomněli a ač žádnou nemám, přeju jim aby se tou indoktrinací udávili.
    Jsem, koneckonců, jako vždy emocionální…. a teď i nasranej. Protože nejsem pragmatik, ale naivní cholerik.

    1. Byl jsem si vědom toho, že prohlášení p. Bašty jsou v podstatě nereálná. Ale i přes to jsem ho volil. Navzdory pokročilému věku a toho, co šlo uskutečňovat jen s podporou geopolického prostoru. Prostě to pro mne bylo naivně nevyhnutelné.
     Pokud vyhraje „jenerál Babočka“, jsou to patrně poslední volby, kterých jsem se zúčastnil. Vzhledem k procentním bodům poslední volby.

    2. První, a fundamentální ideologické zvěrstvo, kravina a nálož v základech jakéhokoliv politicko-ideologicko-ideového odporu je bohužel široce přijímané, praktikované a ukřičené rovnítko mezi lety nacistické okupace a socialistickým zřízením.
     Plebs se předhání v nenávisti vůči vlastní minulosti, vůči vlastním předkům, a jak je v Bohemii zvykem, mnohem větší příšerou je samozřejmě období od r.1948 do konce r.1989 … A řev zesiluje , natruc fyzikálním zákonům. Nenávist, otevřená nenávist, se stala nedílnou součástí každodenního života, existence, diskuze, polemiky, komentářů tak lehce, tak „samozřejmým“ způsobem prý v tak „vzdělané “ veřejnosti…
     Jak krucinál chce alternativa, či vlastně kdokoliv, dosáhnout porážky těch grazlu a fanatiků, když přejímáte ideologické gro Pětihnusu, když hrajete jejich hru na nenávist vůči vlastní minulosti ?
     Jak chcete vyhrát i jen ideovou řež, když první co kdokoliv, kdykoliv, kdekoliv, při jakékoliv příležitosti náležitě ostentativně, rozhodně a důrazně udělá, je doslova demonstrativní distance od minulosti s řádným důrazem na osobní rozměr, téměř „revolučního charakteru“ jak vůči systému, tak vůči členům jisté strany obecně, čímž vlastně odpálí nálož ve vlastních základech.
     Pokud ovšem nemá ideové, morální, mentální, ideologické, charakteru, sociální i sociologické osobní základy shodné s Pětihnusem.
     A páč jsme „demograti“, někteří pomýlení, i velmi pomýlení mají pardon, a jiní jsou dobytek určený k převýchově či likvidaci.
     Palach je marketingový a ideologický bič na jakoukoliv levici, na jakéhokoliv oponenta. Palach byl spíše obětí , mentální obětí svých ideologicky vychcaných kamarádů, o čemž se musí dnes držet pysk. Nakonec tehdejší vyšetřování příčin tohoto činu se tím směrem ubíralo, a na lehkou váhu bych to rozhodně nebral.
     Skutečné důvody věděl jen on sám, a podobná extrémní forma „protestu“, navíc v jeho věku, je spíše otázka pro psychologa, psychiatra než pro politruka. A demo politruci naprosto neomaleně, stylem ideologického kladiva toto neštěstí zneužili – a úspěšně.
     V této zemi, respektive v ČSSR bylo cca 1,7 mio lidí členy KSČ, a to nemluvím o těch, co k nim chtěli, a nebyli přijati…
     Nechuť vůči nim rostl paradoxně se zvyšující se životní úrovní plebsu. Pokud jde o množství hajzlů mezi nimi , byla situace stejná jako dnes, jen jsou dnes hajzlové rozprostřeni mezi mnoho stran, a je jich více – navíc je NIKDO nekontroluje. Možnosti parchantů všeho druhu jsou opravdu obrovské, a paradoxně lidem tolerované, páč kdyby tam byli oni, dělali by přece TO SAMÉ.
     Dnes už nikdo neví, kdo je kdo, z jakého prostředí pochází, kdo a co byli rodiče, prarodiče, atd. Komunistobijci v drtivé většině pochází z rodin funkcionářů, členů strany, nebo vcelku výše postavených lidí, mnohdy kariéristů, kteří nedostatkem netrpěli.
     A jak odchází pamětníci, o to více současní političtí fanatici, inkvizitoři, gauneři, řvou, o to více lynčují …
     Za vice než 100 let samostatnosti nebyli u moci takové kreatury, taková verbež, jako nyní, po 3 dekádách pravdy, lásky a demokracie, nikdy nebyli u vesel ( snad ani za náckovské okupace) tak vlastizrádní, protinárodní, zkorumpovaní, neschopní i všeho schopní gauneři, lůzři a mentálně-morální mrzáci.
     Bohužel, veřejnost, volič, je jejich předobraz.
     Pokud se nezmění přístup k vlastní minulosti u pol.stran minimálně Alternativy, včetně jejich exponentů, dokud se neobjeví snaha toto napravit, a samozřejmě i shoda, jednotná fronta proti fašounské, nackoidní stávající politické věrchušce, a budeme čekat na prozření davu, tak to rovnou zabalit, a věnovat se třeba pletení svetrů se vzory od Pekařky…

     1. PS: Jen na okraj – co se týče mého názoru, tak členství v KSČ je pro mne menší handicap než angažmá v polistopadových loupeživo-protinárodních tlupách alá ODA, ODA, TOP09, KDU-ČSL, STAN, ANO, PIRÁTI, VV, atd. – mezi nimi hledat „slušného“ jedince, je očistec.
      Navíc systém pol.stran v Bohemii je státem krytý, financovaný a podporovaný ORGANIZOVANÝ ZLOČIN.
      Slovo demokracie zakázat, nebo na index, páč ho má plnou hubu JAKÝKOLIV KRIPL pro odůvodnění JAKÉHOKOLIV SVINSTVA

     2. Wauu, omluva za dokončování textu na tabletu. Mělo být: Za více než 100 let samostatnosti NEBYLY u moci takové kreatury….

      1. Všechno je relativní i těch 100 let samostatnosti. Je však pravdou, že někdy ta „samostatnost“ byla samostatnější.

  3. Babiš by oslovil V4, francouzského, německého a tureckého prezidenta, snad mluvil taky o Bulharsku, někdo by se patrně přidal i sám. Taky ukrajinského, tam podle mě by ale asi byl problém. Pokud by oslovení souhlasili, mělo by to smysl i bez Zelenského. Pokud ne, smysl by to ztrácelo s počtem odmítnutí.

   Může jít o Babišův blafák. Taky nemusí. Pokud o něj nejde, zaslouží to ocenění. Obzvlášť proto, že by otevřeně šel proti „velkým“ zájmům. Moc reálně to proto nevypadá, ale jak by to dopadlo, to by se zjistilo až tehdy, pokud by se prezidentem stal. Vzhledem k tomu, že s tím proti zájmům platí to samé pro každého potenciálního účastníka, šance na vůbec podniknutí mírového jednání (o následném jednání) tím asi klesá pod úroveň reality. Nemám z tohoto radost, ale obávám se, že se moc nepletu.

   Jestliže je má úvaha správně, jistě to Pavel i Babiš vědí taky, takže jen hrají hry. Jde spíš o voliče, ti místo úvah upřednostňují černou a bílou. Tak jestliže tu hru bude Babiš hrát líp, má šanci. Jinak ne. To je můj názor.

   1. Re: piccolomini

    Podám to jednodušeji.
    Jistě víte, že Bába má Agrofert a Duslo Šaľa.
    A taky jistě víte, že tolik potřebná dusíkatá hnojiva se dělají ze zemního plynu.

    Na AK jsem včera četl, že Ivan vydělal na prodeji zmíněných hnojiv o 70% více, než rok předtím.
    O co má Bába zájem?
    Velmi správně, o Ivanův zemní plyn, bo cena.
    A na rychlou výhru a parcelaci Sibiře to zatím moc nevypadá…

    1. Nic proti. Takový já zájem o něj coby koncový odběratel neskrývám naprosto. Snad jen poznámka, o ten ivanoplyn tuhle snad jevilo zájem i Německo. Takovým tím prudce odmítavým způsobem, a že kdyžtak jen trochu a na chvíli, jak se dnes musí s říší temna zacházet. Samozřejmě je možné, že jen dezinformativně nasazuju hvězdám a pvuhům psí hlavu, ale jakoby jim poskytli pádný důkaz, že to nejspíš nepůjde…

    2. Targus :

     Asociace kadeřníků ?
     Agrární komora ?
     Advokátní kancelář ?
     Automat Kalašnikova ?

     Kdo z nich má web o zisku za hnojiva ?

  4. Generál je VLASTIZRÁDCE, a ne Generál … Ta kreatura nemá ponětí o cti, nota Bene důstojnické cti… Na to je jednoduchý test: zanechat v opuštěné místnosti hotelového pokoje oficíra zrádce, a na stole nechat ležet služební ČZ-tu … Tento hajzl by spíše oddělal recepční než sebe … To není oficír, to je kariéristický hajzl, který zradí kohokoliv… Takové „charakteru oficíry“ stříleli ve válečných konfliktech vlastní vojáci do zad …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *