28 května, 2024

O SPD s láskou, ale také s naléhavostí

Krátký bruselský úvodník:

Tak nám Uršulka vyřešila problém drahých energií. Prý nám zdaní naše levné jaderné elektrány a peníze dá drahým německým elektrárnám. Já už vlastně píšu úplně zbytečně. Můžu jít do blogerského důchodu. Já myslel, jak budu popohánět kola dějin, jak budu burcovat, vysvětlovat lidem, že jim jde o všechno, volat je na barikády… a hele, Uršulka to udělala za mě. I kdybych se upsal k smrti, nikdy bych lidem nedokázal tak názorně vysvětlit, kdo je jejich nepřítel.

Uršulko, já jsem tvůj potenciál tušil… Bundesvér jsi zničila víc než Žukov s Koněvem dohromady, ale že totéž dokážeš s celou Evropou… to jsem tedy nečekal. Budu muset říct Rajchlovi, ať pak nezapomene z pódia Uršulce poděkovat. Koneckonců mu teď vehementně pomáhá k největšímu volebnímu úspěchu v dějinách České republiky.

A teď už dnešní text:

Slíbil jsem článek o SPD, ale čím déle jsem o něm přemýšlel, tím více se stal článkem pro SPD. Ale nejprve krátce shrnu, jak jsem se k tomu přichomýtl. Jak jsem už psal, můj šafář mi demonstrační víkend naplánoval na minuty a mým průvodcem po pražských politických zákoutích se stal Josef Nerušil – toho času předseda pražské buňky SPD. Udělal si na mě čas, přestože je těsně před komunálními volbami… Tedy v době, kdy se nejvíc běhá s letáky a je nejvíc starostí s kontaktní částí kampaně. A nejen to. Seznámil mě s dalšími zajímavými osobnostmi.

Společným leitmotivem těchto osob víceméně bylo, že si dovolily přiznat se k SPD a byly od svých uvědomělých pražských spoluobčanů řádně pohaněny. A právě při rozhovoru s nimi jsem si uvědomil, že jsem na SPD byl příliš tvrdý.

Hele, tady na vesnici to tak nevypadá. Tady, když řeknete, že volíte SPD, tak vám poklepou na rameno a to nejhorší, co se vám může stát, je diskuse na téma, jestli je Tomio dost průbojnej, jestli není lepší volit Babiše, kdo z těch dvou má víc poradců a víc peněz na kampaň. Když o tom tak přemýšlím, nikdy jsem se při vesnickém rozhovoru o SPD nedostal k tomu, že by někomu vadil jejich program. Pokud u nás ve Vidlákově nebudete tvrdit, že Okamura je dobrej a Babiš je absolutní zlo, tak nebude žádný konflikt. Na vesnici jsou voliči ANO a SPD v podstatě nerozeznatelní.

U nás na Kydech je SPD vlastně náš majnstrým. Bavili jsme se tady někdy o tom, že mají v programu nějakou pitomost? Nevzpomínám si. Často tu řešíme jejich koaliční potenciál, řešíme jejich vztah k Babišovi, řešíme jejich šance na lepší procenta ve volbách a velmi častý argument u nás je, že jsou jediní, kdo alespoň trochu sypou písek do soukolí parlamentní mašinérie. Jejich program je pro nás natolik normální, že vlastně není k diskusi.

Ale nikdy jsme si neuvědomili, jak jsou na tom v Praze. Obklopeni mořem líbodémo. Pokud by jim nějaký pražský sympatizant chtěl dát peníze, tak jeho firma nejspíš zkrachuje. Pokud jim někdo na fejsbůku vyjádří třeba jen opatrnou podporu, tak je okamžitě ukousán naprosto fanatickou masou aktivistů a uvědomělých biomatek. Všichni po nich jdou. Udávají je, podávají na ně trestní oznámení a pokud Okamurovi spadne tužka ze stolu, už je to zločin proti lidskosti.

Také je různě šikanují, zaklekávají na ně, mají finančák takřka nastěhovaný v kancelářích. Jsou sledováni mnoha ostřížími zraky a je úplně jedno, že je po tříletém procesu soud osvobodí. Vyprávěli mi o mnoha konkrétních případech, které tady nemohu ventilovat.

Tohle byl pro mě vlastně větší otřes, než celá ta demoška. Praha je profízlovaná tak, že bych tomu nikdy nevěřil. Být v Praze člen SPD, to je peklo největší. A nedej Bože, když jste někde na čelních místech a je na vás vidět. Tohle ustojí jen někdo, kdo má na to zvlášť vyvinutý žaludek. Jakmile Okamura vyleze na veřejnost a někde něco řekne, tak už si vlastně umí spočítat, kolikrát půjde na policii podávat vysvětlení, kolik Peszyňských, Kartouzů a Cemperů na něj zase podá trestní oznámení… Den, kdy neuslyší, že jsou fašisti, to je na oslavu.

Hele, ale oni tam pořád jsou. A nevedou si úplně špatně. Ale jsou jak partyzánský výsadek na cizím území. Ať chtějí či nechtějí, ta pravá demokratická a ojrohodnotná pravda od pravdolásky, to je každodenní boj téměř o život. Člověka to poznamená, vypěstuje si opatrnost hraničící s paranoiou.

Omlouvám se vám pánové za svojí kritiku. U nás ve Vidlákově by vás pochválili, v Praze si na vás brousí nože. Je to vůbec zajímavé, ve Vidlákově jsou také voliči TOP09. Je jich tu míň, než voličů SPD v Praze. A nic. Klidně si svoje preference můžou ventilovat, nikdo od Babiše nebo Okamury jim nechce rozbít hubu. Když sem přivezou nějakou pražskou kandidátku se svetrem, nikdo na ní neřve s dítětem za krkem. Kecej si, co chceš, je nám to jedno. Ovšem když je to obráceně, tak je dovoleno vše. Když chce v Praze mluvit kandidát SPD, tak bude ovajíčkován, ukřičen a upískán.

Přesto přesevšechno… teď končí ta láskyplná část a začíná ta naléhavá. Končí ta část o SPD a začíná ta pro SPD…

Přesto přesevšechno. Vyzývám vás pánové, abyste s tou opatrností přestali. Vaši libodémo odpůrci ve vás stejně uvidí tu nejhorší svoloč, ať už budete opatrní, nebo nebudete. Kobza na demonstraci nevystoupil, protože jste měli podezření na fízlovací provokaci… já vám rozumím, ale pokud zůstanete za hradbami Takešiho hradu, tak se teď všechno stane mimo vás.

Vím, že Okamura také dostal pozvání řečnit. Textovkou… žádný hlavičkový dopis sekretariátu. Jen rychlých pár slov. Teď je z toho promeškaná příležitost, kterou budete těžko dohánět. Dvojnásobně, když Kobza nevystoupil, i když viděl ten dav před pódiem. Vím že Blažko už vlastně téměř není v SPD. Já vím… těžké podmínky. Ale nedivte se pak, že jsou tu mladí blbci, kteří nevědí, že něco nejde, jdou a udělají to.

Jestli je pravda, že jste se na Primě ještě jednou od demonstrace distancovali, tak je dost možné, že tu škodu už nenapravíte.

Já tento týden dávám levné i drahé rady. Jednu mám i pro vás. Víte, co zaznělo tam na ulici? Víte, co řekli na demonstraci ti sekáči, co se nezakecají? Řekli, že jsou jen dvě možnosti naší budoucnosti. Buď se zadlužíme nad všechny myslitelné meze, zkrachujeme a přijdeme o všechno ve jménu hodnot, které se stejně nedodržují a nebo je nutné ukončit podporu válce, jet do Ruska a domluvit se s Putinem.

Zatím to říkají tam na náměstích. A lidi tomu tleskali a skandovali: „demisi, demisi.“ I já jsem skandoval a tleskal.

Vy to musíte říct jako první nahlas ve sněmovně. Nejde o to, jestli vás uslyší kolegové pětiposlanci. Jde o to, aby vás právě tam ve sněmovně slyšel lid, jak to říkáte. Protože takhle to je. Buď se zadlužit, nebo jet do Ruska. Buď dostat od Američanů zbraně, nebo od Rusů plyn. Jak vidno, obojí už nelze. Někdo musí říci první nahlas, jaká je naše budoucnost v NATO. Někdo to musí v parlamentu opakovat stejně často, jako v římském senátu opakoval Cato svou repliku o Kartágu.

Svým způsobem na to všichni čekají. Čekají, aby se někdo nabídl, že do Ruska pojede. Čekají, aby někdo konečně řekl, že král je nahý. Čekají na blbce, který neví, že to nejde, půjde a udělá to. Ještě pořád to může být SPD. Neotálejte. Tam venku už se to na ulicích křičí. Lidi tomu tleskají a příště jich přijde víc. Nebo chcete fakt všechno nechat Rajchlovi? Chcete, aby jednou se smutným úsměvem vyzval vaše voliče, aby volili jeho, protože on se nebojí říct to, co všichni vidí?

Ale ať to uděláte, či ne, už k vám nebudu jízlivý. Pořád si myslím, že musíte být trochu jako ANO, aby ANO nebylo jako vy a neluxovalo vám voliče. Pořád si myslím, že jste udělali dvě těžké chyby – loni před volbami jste řekli, že v žádném případě nepůjdete do koalice s Babišem a teď jste odmítli řečnit na demonstraci. Budu si také zatím myslet, že byste to měli být vy, co nahlas řeknou ve sněmovně, že je nutné jet do Ruska. Protože pokud to neřeknete, budou vám to brzy křičet do oken a pak vás už nebude zapotřebí.

Ale tak či onak, už se vám nebudu posmívat. Už vím, jaké to je a budu se snažit pochopit, proč to nešlo. Ale pamatujte, pokud nic nepůjde, tak to za vás udělá někdo jiný. Nějaký blbec, který neví, že to nejde. Držte se. Ale neotálejte.

Mimochodem… tato moje nabídka platí pro každou politickou stranu či politika. .. spojte se se mnou, ukažte mi, co děláte a proč to děláte, já se vás na pár věcí zeptám a budu stejně milý, jako jsem byl před měsícem na Rajchla a teď na Nerušila.

274 thoughts on “O SPD s láskou, ale také s naléhavostí

  1. Nebyl zvolen jako kandidát na prezidenta, hlasující dali přednost Baštovi. Tohle je prý ten pravý důvod, no a je zase před volbami.

 1. A ještě si dovolím OT postřeh po návratu z dovolené- cestování po Rakousku a Itálii. Bylo mi smutno ze srovnání městeček a vísek tam a u nás. V Rakousku využita každá horská louka, čisté opečované farmy na strmých kopcích, v Itálii zase vísky obklopené vinicemi a olivovymi háji, domky oprýskané, ale venkov žije zemědělskou produkci a agroturismem. Večer ve vesničce lidé diskutuji v trattoriích a baví se spolu. Báječné jídlo z jednoduchých čestných surovin. Tak odlišné od našeho venkova. Kladu si otázky proč to. Ale myslím, ze i v tom je část toho současného zmaru, který u nás pokročil ještě dal – odklon od tradičních hodnot, honba za rychlým ziskem, ztráta pospolitosti. Tam jiste sehrála svou roli léta, kdy u nás vše patřilo všem a nikomu nic …
  Nezdravou současnou dotační politiku EU sem už ani tahat nebudu…

 2. Ad SPD: před 2 měsíci jsem se zúčastnila jako divák debaty pořádané tuším Novou republikou. Za SPD diskutoval pan Kobza, který si stýskal nad celkové malou členskou základnou s výrazně starším věkovým průměrem.. Což je, bohužel, pro akceschopnost strany velmi limitující. Pokud se v tomto něco nezmění, obavám se, ze SPD je na maximu možného a přiznejme si, ze je to strana několika málo tváří.
  A protože program SPD je konzervativní, obhajuje tradiční hodnoty, dnešní liberálně progresivní mládeži se opravdu nemůže jevit atraktivni.
  Oproti tomu Piráti založili svůj úspěch na jednoduché proklamaci o legalizaci marihuany, což jim stačilo k získání značně části mladé populace. Dal už se sní nemuseli snažit tvořit nějaký program.

  Ad Praha: jako sídlo korporátních center, neziskovek, agentur a humanitních škol a kulturních instituci pochopitelně představuje štědrý struk, na který se přisávají vyznavači a příznivci liberálně demokratického směru, živeni státními a unijnimi dotacemi za vytváření kuliček z prdu. Odtud ta koncentrace havloidnich sluníček. To píšu jako rodilý Pražák.

 3. Já jsem o ní ani nezačala uvažovat, ale je dobré vědět.
  Zajímavá je i reakce Czernina, jenž se vyjádřil k PP….Mašínové prý jednali jako vojáci…jo tak oni vojáci svazují a podřezávají? Ten pán kandiduje myslím v obvodě Jičín do senátu. Místní by měli zpozornět.

 4. Dva postřehy:
  1) Poláci si opět nárokují část českého (dříve československého) území.
  2) Sousedé Německa – Belgie, Lucembursko, Nizozemsko a Polsko se odmítli zapojit do „konstruktivních jednání“ o dohodách o solidaritě v oblasti plynu. Česká republika (a Itálie) je ochotna takovou dohodu za určitých podmínek podepsat.

   1. Hra na „hodného“ policajta a zlou policajtku?
    Nevím.
    Ale nevylučoval bych, že se teta domluvila (nebo byla domluvena) s Pavlem, aby vypadal jako menší zlo.
    Sama ví, že nemá šanci, leda jako předskokan.
    Nebo v případě vhodného sčítacího programu či volebního mechanizmu .

   2. Takže Danuše Nerudová, by byla ještě horší prezident, než Petr Pavel.

    Mimochodem, na kampaň už dala několik milionů.
    Ač byla opakovaně dotazována, odkud peníze má, svého sponzora nesdělila.

    1. Byla by némlich jako Čaputová.
     Ale myslím si, že za současného stavu budou tlačit aspeňáka Středulu.
     Budou si myslet, ze táta pracujícího lidu zavře lidem ústa. Na nějaký vyrovnaný rozpočet už dávno rezignovali. Teď se bude rabovat erární kasa jako nikdy předtím. Už avizují nějakou oborářskou demonstraci. Středula určitě už zamknul Rolexky do šuplíku.

 5. Jen tak mimochodem – Fialenko má obrovskou kliku, že umřela královna. Jsou toho plná média, na nic jiného nezbývá prostor. Tak bude mít pár dní mediálního klidu, který se hodí k tomu provádět relativně v tichosti nepopulární opatření. Ani k tomu nemusí vysílat signály.

  To je stará známá věc přilákat pozornost médií k něčemu jinému, než je pro lidi zajímavé. Tady to přišlo samo.

      1. Kolik řečí znáš – tolikrát jsi člověkem.

       Kolikrát umřeš – tolikrát jsi mrtvolou.

       Mně připadá – na královnu – umřít jen dvakrát urážlivě málo, já být králem, tak se fakt naštvu!

        1. Blbíši,
         jste odpudivý sexista !!

         Já bych nechal umřít každého monarchuici tolikrát, kolikrát si jeho ztichlé hrdlo ráčí!
         Bez ohledu na barvu, druh a velikost pohlaví a aktuílní počet genderů!

  1. Kdyby nedejpánbu umřel Fiala, mohla tady britská královna být ještě do konce českého předsednictví!
   Neodvážila by se umřít!
   A snad by ani – vzhledem le svému smyslu pro suše černý humor – umřít nechtěla.

   1. no já to vidím asi tak, že kdyby Fiala umřel třeba 100x, stejně z něho královna nebude (*/ beru to samozřejmě taky z toho genderovýho hlediska!)

 6. Tady je celý ten monolog, když už z něj cituji, resp. parafrázuji. Zdravím Asfaltového holuba. IK

  HAMLET: Být nebo nebýt – to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Zemřít, spát – a je to. Spát – a navždy ukončit úzkost a věčné útrapy a strázně, co údělem jsou těla – co si můžeme přát víc, po čem toužit? – Zemřít, spát – spát, možná snít – a právě v tom je zrada. Až ztichne vřava pozemského bytí, ve spánku smrti můžeme mít sny – to proto váháme a snášíme tu dlouhou bídu, již se říká život. Neboť kdo vydržel by kopance a výsměch doby, aroganci mocných, průtahy soudů, znesvěcenou lásku, nadutost úřadů a ústrky, co slušnost věčně sklízí od lumpů, když pouhá dýka srovnala by účty, a byl by klid? Kdo chtěl by nést to břímě, úpět a plahočit se životem, nemít strach z toho, co je za smrtí, z neznámé krajiny, z níž poutníci se nevracejí. To nám láme vůli – snášíme radši hrůzy, které známe, než abychom šli vstříc těm neznámým. Tak svědomí z nás dělá zbabělce a zdravá barva rozhodného činu se roznemůže zbledlou meditací, záměry velké významem a vahou se odvracejí z vytčeného směru a neuzrají v čin.

  (William Shakespeare: „Hamlet“ Praha Knižní klub 2002, III. 1. Str. 66, překlad Martin Hilský)

  1. A tak to bylo vždycky a vždycky bude, řekl by moudrý sluha Egypťana Sinuheta.
   A není nakonec cílem cesta?
   Nemáme se dneska líp než třeba ve středověku ? Spíš jde o to, moc si to zase nepodělat. Bych řekla. 😀

  2. I já vás srdečně zdravím, Immanueli!!

   Podobné dilema mj. (mimo nejspíš mnoha se miliónů jiných) zažíval i strašný lesů pán v Máchově Máji, pokud se pamatuji.

   Nejspíš i autor patrona českých ústavních soudců – geniální, částečně psychopatický humanista Jaroslav Hašek, který se rozhodl zvolit protrahovanou sebevraždu uchlastáním.
   Přemýšlím už drahnou dobu (asi dva roky) o tom, že (pokud to tu ještě bude fungovat) napíšu optimistický blog o smrti.

   Ale bojím se, že by mě někdo opět nařkl z pesimizmu !
   Vy, doufám, ne.

   Třeba by to pár desítkám tisíc lidí v blízké budoucnosti pomohlo ?

 7. Přátelé dobrý. SPD, sliby od Babiše, návštěva MO spojenecké země, král Karel III a bitva na Ukrajině.
  Nic z toho, a promiňte mi, není dnes tak důležité, jako to zasedání nezasedání v Bruseli kolem energií….. a ta naše strašná prohra a nedohoda, jak bylo předpokládáno, takže i naši eurohujeři u vlády tři dny připravují raději národní řešení.
  A jestli je pravda, že Síkela kývnul na daně pro ČEZ, tak pozdrav náčelníku.

  KDO POJEDE DO MOSKVY. to je otázka….. (no půjčil jsem si anglického dramatika).
  Immanuel Kant

  1. Podle mě se asi nějaké celoevropské řešení nedalo čekat – prostě moc zemí s různými zájmy a v různém stupni závislosti na ruském plynu. Do Moskvy od nás samozřejmě nepojede nikdo. Uvidíme kolik schudneme – naší ministři se zatím tváří, že všechno zvládneme.

  2. Immanueli,
   upřímmě vám závidím Váš mladistvý optimizmus! Fakt!
   Naši eurohujeří nejspíš připravují megatuny GUÁNA – a ne národní řešení!

   Dostali s vysokou pravděpodobností za úkol zinenzivnit vysílání signálů o tom, že dělají něco jiného než dělají…. to jest konečné řešení české (odpusťte to sprosté slovo) NÁRODNÍ otázky.
   Pokračování fialové zdržovací a chlácholivé taktiky.
   Mýdlo před vstupem do sprch.

   Ale začínám být vůči němu po jeho reakci na pražskou demonstraci smířlivější:
   Co může, projehovu, vědět prostý univerzitní politolog o politice?

   Sláva Fialině!

 8. Blbíš a záchodový prkýnko aneb „děte do prdele!“.

  To bylo v minulým století, pamatuju si to docela dobře, protože sem poprvé vkročil do pracovny mýho budoucího šéfa a tam vám byl takovej bordel, že se v něm ta jeho malá postava úplně ztrácela, prostě samej papír … i na podlaze. Jen nad jeho stolem visel takovej nenápadnej malej zasklenej obrázek (spíš vitrínka) a v něm, fakt nekecám, tohle:

  https://cdn.aukro.cz/images/sk1643577208442/odznak-roh-116912217.jpeg

  Budoucí šéf zareagoval na můj tázavej pohled a hned spustil:
  „Seru na bolševiky, seru na odbory, ale tohle sem si musel zasklít, protože sem ho dostal od těch soudruhů z ROH za splnění jednoho naléhavýho termínu, kterým sem zřejmě zachránil pětiletku (rozuměj: ve skutečnosti prémie stavbyvedoucímu), jinak si to do dneška neumím vysvětlit. To bylo, mladej, tak. Nechtěl sem dát podpis na kolaudační protokol, protože ti uraňáci udělali podle mýho projetu barák a v tom baráku nešly votevřít dveře na hajzly, protože místo mnou navržený hloubky WC-kabin 180cm s dveřma otevíranýma dovnitř, udělali ti blbci kabiny hluboký pouze 110cm. Ale na dveře se vykašlali, ty nechali dovnitř otvíravý. Ani se nesnažili je votočit, i když místa tam bylo habaděj, ale to by tam někdo musel přemejšlet, což u Uranu bylo celkem vzácný.

  A tak já, že ani hovno, že nepodepíšu, leda až dveře pudou otvírat a… a taky sem nepodepsal a byl sem tvrdej jak kámen, jak se s oblibou u bolševiků říkávalo. Jenže převezl mě ten, co na to měl dohlížet, ten pacholek stavbyvedoucí, že prej jestli, když dveře pudou otevírat, jestli podepíšu. Já hrdinně že jo, protože sem si myslel, že bez přebourání dveří to zkrátka nepude. A von prej – ruku na to, tak sem mu ji já vůl podal v domnění, že sem vyhrál, protože sem byl holt jako ten kameň. Jenže vono hovno, mladej, ten pacholek nade mnou vyzrál tak, že zavolal dvě na tý stavbě se poflakující individua „podej-přidrž“ a vrazil jim do rukou vocasky a sám uchopil zednickou tužku a na každý tam jsoucí dveřní křídlo vobtáhl tou tužkou obrys části záchodový mísy s jejím záchodovým prkýnkem, tedy to, co ve votevírání dveří drhlo/překáželo, pak pokynul úplně klidně a s přehledem těm „podej-podrž“ a ti s naprostou samozřejmostí vyřízli podle těch jeho vobrysovejch čar to, co ve votevírání na dveřích křídlech překáželo. Já jen zalapal po dechu a ten pacholek s takovým pohrdavým úsměvem mi před nos strčil ten kolaudační protokol a teď docela už výhružně (byl mnohem větší než já) pravil: PODEPIŠ!!!“

  No a pak už jen s úsměvem dodal, že to byl jeho nejvostudnější a nejponíženější podpis v jeho kariéře a že vod tý doby ho nikdo v Příbrami už neviděl. A když má jet i dneska přes Příbram, tak se ji obloukem vyhne. A k tomu pod sklem skvoucímu odznáčku s láskou prohodil, že ho prej ještě pozvali na nějaký mecheché (kde ten pacholek stavbyvedoucí oslavoval ty svoje prémie, to totiž uraňáci zvládali s přehledem,,vždycky a všichni!), ale protože je ignoroval, tak po našem řediteli mu ten odznáček ROH poslali a von si ho nechal zasklít = aby věděl. No, a od těch dob, když dostane příkaz, že se má dostavit na nějakou schůzi, že se nikdy nezapomene na ten pod sklem skvoucí odznáček podívat a vždycky prohodí: „Děte do prdele“.

  Tak takhle nějak sem se seznámil s mým šéfem a jeho angažovaností, kterýmu hodně vděčím, že trochu umím čárat! No a vod tý doby mám i já k odborům porozumění a slabost, i když pravda = odznáček sem od nich nikdy nedostal!

  1. Blbíši,
   krásné!
   Mám taky jednu vzpomínku na architekta, bylo mi asi sedmnáct, chodil jsem ve zlatejch šedesátejch na gympl a tehdy jsme vždy v pondělí v rámci sbližování s dělnickou třídou chodili pracovat na stavbu. Nebylo to špatný… ale zhoršilo to můj vztah k architektům. Hajzlmísa krz dveře hadr!

 9. Irové na stadionů moc po zesnulé královně netesknili…
  https://www.sport.cz/clanek/fotbal-evropska-konferencni-liga-liza-uz-je—sokujici-sceny-z-irska-behem-konferencni-ligy-jasali-nad-umrtim-kralovny-3610989#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sport.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Jako 20letý bych byl asi udiven a znechucen, slýchával jsem tenkrát „Belfást a IRA“ a moc jsem nechápal, o co že se tam jedná. Později jsem načetl a to, co jsem se o vztahu Irů a Angličanů dověděl, mě upřímně zděsil, ze stany Angličanů to byla od středověku genocidní politika, Irové byly bezprávní (a to i později jako vystěhovalci v Americe). Vztahy Čechů a Němců jsou proti tomu naprostá selanka.
  Tak se dnes tak moc nedivím.

   1. Impérium nad kterým slunce nezapadá má natrénováno. Nedivila bych se, kdyby Londonstán připadl Pákistánu. 😀 Něco jako detašovaná čtvrt Islámábádu. 😀Sadiq Khan by asi nic nenamítal. 😀

  1. Také jsem četla o jejich „vztahu“, Anglani „vyráběli“ nové otroky tak, že irské ženy nechali znásilňovat černochy.
   Irové byli také první otroci na americkém kontinentě, o tom se ovšem nemluví a nepíše.

 10. to Gogo: Ta debata je už hluboko v diskusi, dovolím si navázat vláknem novým:
  ad Ukrajinská ofenziva: Tak už víme, jak byla plánovaná – dostatečně dlouho hrozit směrem k jihu, aby Rusové přesunuli část jednotek tam. Poté začít se šturmem, který může i nemusí vyjít, hlavně ale bude vázat jednotky nepřítele ve chvíli, kdy zaútočím (neohlášeně) na východ. Ten útok na východ mohl být též varianta dvě – čistě z geografického hlediska se jednoduše přesouvají vojska snáze a operativněji uvnitř Ukrajiny (Ukrajinci), než po jejím obvodě (Rusové).
  Hluboký průlom může i nemusí znamenat reálný úspěch. Průlom na jižní frontě ve směru na Suchoj Stavok se dost možná proměnil v hrob těch útočníků, protože se nepovedlo průlom výrazněji rozšířit. Zůstávají v pytli, vydáni napospas. U Balakleji je pro Ukry situace zjevně úspěšnější. Rusové, zdá se, přesto ve svém tlaku na opevněné posty u Doněcka nepolevují. Pro mě – laika – je tohle zajímavý moment, protože si ho dokáži vysvětlit jen tak, že dobytí pevně a dlouhé roky budovaných opevnění je pro ně prioritnější, než ztráta území, kterým se minimálně dvakrát poměrně rychle převalila fronta. Vnímal bych to tak, že danou oblast chápou Rusové jako postradatelnější, či snáze znovudobytelnou, než aby kvůli ní obětovali pomalý, ale přesto postup u Doněcka.

  Obecně jsou, v delší perspektivě, tyhle úzké průlomy pro útočníka riskantní (jednotky jsou vystaveny nebezpečí ze dvou až tří směrů, riziko uzavření do kotle, příliš natažená fronta). Klíčové je, zda má Ukrajina dost síly průlom (průlomy) podpořit novou a novou potravou pro děla, stejně jako zda dokáží stočit útok do stran, propojit se s jednotkami ze sousedního průlomu a odříznout tak nepřítelské síly (které by před tímto rizikem raději ustoupily).

  Organizovaný ústup a natažení nepřítele za sebou není nutné hned zesměšňovat – jde o standardní postup v každé válce. Stejně jako bych jej nevyvyšoval na nějakou geniální strategii. Samozřejmě, že takový moment bývá vnucený útočníkem. Ale teprve celkové vyznění, samotný konec, rozhodne, nakolik byl nebo nebyl taktikou úspěšnou. I když se to celé jeví jako ohromný úspěch, stále jde zatím v zásadě o lokální záležitost využitelná víc v PR než při celkovém pohledu na mapu. Otázkou je, jak velikou část ukrajinských sil tento útok odčerpal a do jaké míry jsou ztráty té které ze stran nahraditelné.

  To se všechno teprve ukáže. Každopádně zatím nejvíc oponujete vlastním tvrzením, která vkládáte oponentům do úst (poznámky o údajných poznámkách o „geniální ruské strategii“). To není úplně hezké.

  1. ta „geniální ruská stragegie“ je moje zkratka – takhle doslova to tady seriozně nikdo nepoužil.

   Tady se v podstatě opakovaně přeme o to, zda co nejdelší natahování bojů a pokud možno pomalý postup je pro Rusko výhodný a chtěný (tvrdí moji oponenti), nebo naopak pro Rusko značně riskantní (tvrdím já).

   Jinak jak už jsem psal, ty názory, že Rusko má propracovaný plán, na kterém maká od roku minimálně 2014 a co vidíme, je realizace v podsatě tohoto plánu s drobnými odchylkami, nejsou nijak vzácné.
   Mně to přijde absurdní, ale debata na to téma nějak není možná. Je dobré si proto najít, co kdo říkal od roku 2014 a jak se trefoval. Docela dost to vypoví o kvalitě takového analytika.

   K tomu aktuálnímu – Rusko stahuje síly a od 14h už se střílí, nejspíš tam bude masakr.
   Jestli to byla ze strany Ruska fikaná léčka nebo to byla blbost Ukrajinců, které Rusko využilo, anebo to ještě Ukrajinci trumfnou … je furt otevřené jak co do dění, tak do záměrů, které se beztak nedozvíme.

   Já mám k tomu tu poznámku, že ten konflikt se vyvinul od SVO na pár týdnů k táhlé poziční válce, kde už se začaly střídat strany v inciciativě.
   V tak dlouhé linii bych dlouhodobě dával výhodu té straně, která má víc lidí ve zbrani, perfektní přehled o situaci a dostatek materiálu. Neříkám, že tím vyhraje, ale může to znamenat nevýhru či prohru strany druhé, která to tak nechala vyvinout (opět – podle mě chyba, podle řady zdejších diskutérů záměr a výhoda)

   1. Z časových důvodů jen krátce: ten pomalý a natahovaný postup, tvrdím já, je v tuto chvíli pro RF asi jediný možný, i když by si jistě umělo představit rychlejší a snazší vítězství. Určitě je riskantní, ale jakákoliv alternativa je ještě riskantnější. A to je, co z debaty vypadává. Nezapomínejte, že jde v podstatě o tři až čtyři války v jedné. Na bojišti RF vs UA, ekonomická RF vs kolektivní západ (UA by bez pomoci už dávno prohrála – ne kvůli nedostatku mužů, ale proto, že by tito neměli čím bojovat a stát by neměl za co fungovat), RF vs UA civilisté, kterým „přijela RF na pomoc“ (Nemůže na ně nasadit taktiku US Army v Mosulu) a RF vs své vlastní zázemí (analogicky Západ vs vlastní obyvatelstvo).

    Každá z těch složek je pro celkové vyznění hrozně důležitá.
    Teď si samozřejmě uvědomuji RF vs třetí země, před kterými nemůže úplně ztratit tvář.

    Masivní bezohledný postup znamená ztrátu sympatizujících ukrajinců, třetího světa a dost možná i vlastního zázemí (afghánský/vietnamský syndrom). Couvnutí, ústup do „výchozích pozic“ neznamená ukončení války, naopak povzbuzení druhé strany, dokud ta bude ochotná podporovat UA. Ztráta prestiže. Zbytečnost mrtvých doma. Ústup před 2014 bude znamenat prohru doma) a další tlak západu – tribunál, sankce atp.).

    Jediné, co stávající moci v RF zbývá, je tu válku prodlužovat tak, až se zhroutí ochota západu nést její důsledky a podporovat UA. Pak je naděje na to, že ztratí vůli UA, aby zachránila aspoň něco.

    Že je to dost možná nepravděpodobná varianta? Mám tak nějak za to, že je to jediná možnost poté, co rychlá operace selhala. A prostě nedokážu věřit, že by s tou možností Putin v době, kdy nařídil útok, nepočítal – ekonomická příprava země naznačuje opak. Stále má ještě možnost válku eskalovat, byť s nežádoucími a neodhadnutelnými účinky. To například Němci na podzim 1918 už v podstat neměli.

    Putin skočil na tygra a teď na něm celé Rusko jede. Kdo se udrží dýl, ten vyhraje. Kdyby na něj skočil 2014, je už Rusko třeba dávno rozděleno do malých protektorátů…

    1. „Mám tak nějak za to, že je to jediná možnost poté, co rychlá operace selhala“

     Nemyslím, že je to jediná možnost, ale klíčové je to „rychlá selhala“ – takže v zásadě jsme ve shodě.
     Ne že by nechtěli, protože výbra by byla proji jejich zájmům, ale neumí, nemůžou … kdyby mohli a uměli, rychlé vítězství by brali.

     1. Mne to spíš potvrzuje,ze Rusko čeká na zimu.Na Ukrajině nebude elektřina,plyn a potraviny,jak už psal pan Targus,pohone hmoty tahají různé, hlavně z Polska,toto všechno zima zkomplikuje i na bojišti.

  2. Celkem prd o tom vím, ale umím dělit a násobit.
   Zelenský se vyjádřil, že ukrajinská armáda už osvobodila tisíc čtverečních kilometrů území. Pro představu – je to plocha cca jednoho českého okresu, tedy v ukrajinsko/ruských poměrech nula nula nic.
   Taktické ani strategické záměry obou protivníků neznám a nikdy jsem žádné (ani maličké a cvičné) vojenské operaci nevelel, ale oním propočtem mi to vychází spíš na PR než na zatím nějak velký úspěch.

   1. Nejde jen o procesni detaily, pane Hudce. Zamrzla operace ma spoustu vedlejsich nasledku, casto podstatnejsich, nezli uzemni zisky/ztraty z jedne lokalni ofenzivy. Shrnuje Roberts:
    https://www.paulcraigroberts.org/2022/09/06/the-kremlins-limited-military-operation-in-ukraine-was-a-strategic-blunder/
    V prokliku je odkaz na clanek v The Hill, proc jsou americke provokace stale odvaznejsi.
    Dle meho Roberts i redaktor Hillu uderili hrebicek naprosto presne na hlavicku.

  3. Jurij Podoljaka říká, že Rusové tam neměli kompaktní frontu, nýbrž jen opevněné posty, které Ukrajinci obcházejí. Takže to jsou spíše obětovaní pioni, kteří mají ukázat západním daňovým poplatníkům, že peníze, které vezmou od úst svým potřebným, jsou dobře investovány.

   1. Tak tam bylo dost pusto a ti, co tam byli, neměli zbraně na to, aby mohli něco dělat. Ukři projeli jak na průvodu, nebo obešli. Posunuli se až k přehradě.

    Ale zajímavé je toto:
    https://t.me/rybar/38513

    Ty vrtulníky jsou těžké transportní Mi26 – kdo viděl zblízka, je to strašné hovado. Dělají aeromost ke Kupjansku, natahali tam rychle techniku patrně z velké vzdálenosti.
    Takže tu máme fakta – jednotky v dezolátním stavu, Kyjev stahuje vojska, Rus nic, Kyjev útočí, Rus se stahuje, takhle celá den. Druhý den Kyjev posílá co má a Rus to honí vrtulníky a jedou obrovské kolony. Kolem druhé hodiny první kolony rezerv vchází rovnou do boje a sitauce se postupně stabilizuje.

    Tak a teď jak to interpretovat:
    1. Rus něco strašlivě prosral, ale rychle si uvědomil nebezpečí a látá to jak může, stahuje a doufá, že to nevypukne ještě někde jinde.
    2. Rus věděl o plánech na útok, věděl, že když začne stahovat posily, že to USA vidí, tak vymyslel strategii, kdy Ukry vyláká, obětuje kus území a nachystal akci rychlého přesunu jednotek tak, aby tam byl dost brzo na to, aby je mohl vymlátit.

    Co je pravděpodobnější?

    1. Přetahují se. Chvíli tahá pilku ten a potom zase druhý. Snadno spousta lidí zapomíná, jak je ta fronta děravá, když je asi na 2000 km mnohem méně vojáků než za 2. světové války a bojiště je ve válkách čím dál víc „prázdné“. Od 1. světové války jak jde čas, jsou zákopy čím dál méně zaplněné vojáky.

     1. Myslite, ze je vhodna situace na pretahovani se?
      Kdyby bylo Rusko stabilnim imperiem se silnou institucionalni zakladnou, pak by to asi byla dobra taktika- jen by cekalo, az Zapad klekne. Se zdroji, urady jistenymi na desetileti.
      Ale podminka stability ruskych instituci zde neni vubec jasna. Vse zacina uz tim, ze pri tak velke akci, jakou je operace, nebylo centrum rizeni, tedy Kreml, schopno verejnosti ozrejmit, jake jsou jeji konkretni cile (viz mnou dnes jiz odkazany Roberts). Ani jeji podstatu: bud jde o polopolicejni operaci, provadenou ledabyle bez velke prevahy, anebo je rusky lid v konfliktu s kolektivnim Zapadem, tedy ve vlastenecke valce. Nelze rici oboji najednou, coz Kreml cini. Ze budou cile operace dosazeny s jejimi uskutecnenimi, je skoro facka do tvare: Pracujte a umirejte a o co slo, vam (mozna) rekneme pozdeji.
      Zpackany prubeh operace nema pro Rusko dusledky pouze takticke, ale predevsim neblaze strategicke. Kdo by si vybral za partnera nekoho, kdo bud nevi, co chce, anebo mu nestoji za to, s tim druheho seznamit? Neco tam v Kremlu kuchti, ale kdo vi, co z nich nakonec vypadne.

      1. Dovolím si drobně oponovat:
       Ona není ani samozřejmá podmínka stability „kolektivního západu“. Nezapomínejme na to.

       V otázce „Policejní akce vs Vlastenecká válka“ – zatím si stále myslím, že lze obě interpretace skloubit. Když už ne v povědomí „Vyvoleného národa, jenž je osudem, dějinami a geografií nucen zachraňovat civilizovan svět před jím samotným,“ tak v logice studené války určitě. Roberts má určitá mentální kulturní omezení. Tak jako každý. To, co nám někdy připadá jako vítězství přání nad realitou, může být prostě jen náš chybný předpoklad – protože nejsme Rus, nejsme Paštůn, nejsme Peršan (žijící v ruském, afghánském, iránském prostředí), měli bychom být s předpoklady ohledně reakcí, cování, pojetí událostí oním Rusem, Paštůnem, Peršanem… vždy hodně opatrní. A pokud možno na tom nebudovat vlastní strategii. To pak můžeme zjistit, že je ten milovaný vůdce opozice jen bezmocná figurka, že je nepříteli jedno, když nemá BigMacMenu a podobně…

       1. Pro zajimavost, podivna umrti okolo plynu:
        https://t.me/govoritfursov/2157
        Protoze nejsme Rusi, mohou byt nase predpoklady chybne, pisete. Moje, vase…
        Ovsem jsou to asi dva mesice, co Rus Sojgu naridil ofenzivu. Svodka generalniho stabu o prulomu mlci a i nadale se zaobira poctem zlikvidovanych automobilu. O cem asi mlcela pred tim?
        Dovolte konspiraci od ne-Pastuna: Vojaci se snazi donutit Kreml k mobilizaci.

    2. My v těch debatách býváme většinově v rámcové shodě, ale rozcházíme se v tom, že vy jste daleko víc odezdi – kezdi. Buď strašlivé selhání nebo ďábelský plán. Moc mezi nevidíte. Já naopak ano.

     Osobně bych se přikláněl k variantě:
     „Máme tady relativně řídce obsazenou frontu, která není schopná silnější úder zastavit. Máme limitovaný počet mužů a dlouhou frontu. Je efektivnější držet zálohy dál, připravené k přesunu na potřebné místo, nebo je utopíme v obraných liniích a necháme soustředěným útokem zničit/oslabit? Co riskujeme, pokud nepřítel naše palposty obejde a vstoupí do potenciální kapsy, která je navíc z jedné části krytá přehradou? Budeme schopni v rozumné době dopravit posily? Lze případného průniku nepřítele využít k protiakci (kotel, vystavení soustředěné palbě)?“

     Pak to, co nazvete „strašlivým selháním“, může být kalkulovaným rizikem s možností (v případě úspěchu) získat v daném bodě opět dynamiku a (minimálně) způsobit nepříteli ztráty, které by jinak neměl, protože by ležel zakopaný v bezpečí – a zakopával by se dál a ještě lépe… Když se posunou jednotky o 20 km, posune se za nimi i ten HIMARS, pokud je bude podporovat – bude mít menší prostor pro manévrování, bude zranitelnější letectvem i dělostřelbou z těch částí, jež průlomu nečelí…

     Což se možná „ďábelskému plánu“ může podobat, ale já v tom vidím spíš ono „kalkulované riziko s možností pozitivního zvratu“ (právě z těch důvodů, které jste popsal – vrtulníky etc.). Takových rozhodnutí a voleb dělá každý vyšší velitel s omezenými zdroji spoustu.

     Jaké jsou následné plány Ukrajinců v případě úspěchu zde pak vědí jen oni. Z hlediska Rusů mám poměrně dlouho pocit, že samotný Charkov a okolí je pro ně spíš vedlejší fronta.

     1. „Buď strašlivé selhání nebo ďábelský plán.“

      To je ovsem od Strelkova-gogo obrovsky pokrok.
      Jeste pred par tydny to bylo bud:
      „budto straslive selhani, protoze nemehla v Kremlu, nebo vlastizrada tech v Kremlu“

 11. O. T.

  Na bubínek gurkha tříská
  na píšťalu pištec píská
  šašci hážou kozelce,
  odřezávaj viselce.

  Karel třetí v teplé vodě
  přestává si pouštět lodě
  trhat křídla mouše,
  hermelín ho kouše.

  V ruce svírá žezlo, jabko
  smutně volá “Kamčo, babko
  nekopnu ti merunu,
  mám na hlavě korunu”.

 12. Vidláku, tak jsem dnes procházela kandidátky do místních zastupitelstev a vidím, že jsi ve svém Vidlákově na kandidátce.
  Co chceš u vás prosazovat?

  1. Drze bych řekl, že chci upevňovat osobní moc a stát se lokálním diktátorem 🙂
   Reálně bych řekl, že moje kandidatura mi umožní trochu mluvit do místní kultury a investičních projektů a mám takový nesmyslný komunální sen, že vznikne městský zámecký pivovar.

    1. Poslechněte, Zakladateli, nemáte zrovna teď dole červený puntík, jakože jste nepřítomen a nemáte čas reagovat na příspěvky?
     Jak jde o chlast, tak jste tady coby dup (nebo dub?) že ano…

   1. Vidlák diktátorem.. to zní dobře.
    Městský zámecký pivovar zní taky dobře.

    Na Nově začala běžet další série kuchařské soutěže Masterchef. Jeden z účastníků uvedl jako svůj cíl sepsání knihy o moravských zabíjačkách. To by mohl být další cíl jak proslavit Vidlákov.

  1. Kolega z PL povidal, ze pzadavek na nemecke reparace jsou jenom trolling / propaganda PL vlady smerem dovnitr. Sance na uspech to nema ani ve svetle uznani reparaci nejake africke zeme, ktera je nakonec ma dostat.
   Oni Polaci chcou reparace na zaklade zruseni rozhodnuti tehdejsich povalecnych smluv… ale co cert nechtel, v te same sade smluv jsou i zakotvene nove hranice PL. A ano, ty smlouvy jsou ze stejne doby jako to, na zaklade cehoz by chteli tech par hektaru u nas, tj. prosazenim sveho naroku na reparace by jim automaticky padnul i tenhle narok na kousek CR.

   Stran toho pozadavku na kousek CR, neni to tak, ze se tehdejsi zamini v devadesatkach nejak domluvili a od te doby skutek utek?

  2. Celé to je trochu jinak. V roce 1952 došlo ke zkrácení hranic a tuto půdu Polákům dlužíme. Je to tedy spíše naše ostuda.

 13. SPD jsou (spolu s KSČM) poslední skutečnou levicí u nás, ale bohužel se k tomu bojí přihlásit. Kobza kdysi řekl, že jsou pravičáci s levicovým programem – taková alibistická blbina. Také v současnosti se bratří s Trikolorou, která je vlastně tvořena ex-ODS boys and girls. Jen aby ukořistili pár hlasů navíc. Přitom tím můžou spíš ztratit. Přijde mi, že dělají to samé jako Piráti pro STAN, kdy jim zaplatili kampaň a pak čuměli. Za mě osobně by se SPD měla přihlásit k levici (kterou je) a všem, kteří tvrdí, že v ČR levice není, zavřít hubu. Mohou tím pouze získat.

  1. Dneska to dělení na levici a pravici nějak ztratilo smysl. Ukázaná platí. Je levicová ČSSD se svým bojem proti menstruační chudobě, je levicový program deformace cen energií skrzevá zelený úúděl, je pravicové určování cen skrzevá burzu? Je levicový kurzarbeit? Je pravicové, nebo levicové zaměstnávání lidí přes personální agentury?

   K SPD přešli od ČSSD politici, které jsem dlouhodobě za levicové pokládal (David, Bašta, Foldyna) a je to na obraze této strany znát.

 14. USA zůstávají nezlomné ve svém závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců, řekl ministr války Austin ministryni války Marfuše. A to je to, čeho se bojím, dodává k oběma válečníkům Mandaladan.

  1. Marfuša označila USA za NEJDŮLEŽITĚJŠÍHO spojence ČR…????? Tak to mě pokakej. Buďto je tato vláda už v naprostém rozvalu a nebo je to signál, který by jsme neměli přehlédnout a pořádně ho dešifrovat. Já sed modlím zato, že je Marfuša prostě jenom úplně blbá.

 15. Přišlo mi – nevím,jestli je to autentické

  Babiš představil krizový plán pro Česko ve 28 bodech:

  ▪️Zastropování ceny elektřiny a plynu na 1500 korun za MWh;

  ▪️Snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na pět procent a snížení DPH na stavební materiál;

  ▪️Zavedení příspěvku 5000 korun na každé nezaopatřené dítě do 26 let;

  ▪️Vyčlenění 100 miliard korun z nerozděleného zisku na pomoc domácnostem a firmám;

  ▪️Jednorázový příspěvek 6000 korun pro důchodce;

  ▪️Zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku o třetinu;

  ▪️Zrušení rozhlasového a televizního poplatku pro starobní a invalidní důchodce;

  ▪️Navýšení normativních nákladů na bydlení, zvýšení příspěvku na mobilitu, zvýšení základní výměry důchodů a zásluhové složky důchodu o 1,5 procenta za každý další odpracovaný rok;

  ▪️Jízdné zdarma pro hromadnou dopravu do 50 kilometrů pro všechny a vstupné zdarma pro seniory, studenty a nezaopatřené děti do všech památek ve vlastnictví státu;

  ▪️Dotační program na rozdělení vícegeneračních domů na samostatné bytové jednotky;

  ▪️Nastavení vícegeneračních hypoték s dobou platnosti na 40 let, spuštění podpory podnikatelského sektoru a uvolnění dotací na výměnu 200 000 starších plynových kotlů.

  … mně se to jeví jako nástup do plynu s lízátkem
  Ne že bych od starého zloděje a aspeňáka čekal něco jiného, jen to sem dávám jako referenci. A pokud jsem naletěl na hoax, tak pozdravuju autory, protože to vystihli naprosto dokonale.

  1. Pokud to neni fake, (a asi ne) tak Babis dela to, co delal vzdycky, a ono mu to taky fungovalo.
   Rozhazuje kolem penize, ktere nejsou jeho a ani je nema.
   Ale to se naucil na zapade, tak je to normalni uz dlouho.
   Oni ale maji kolonie na vysavani (nas). My mame…

  2. Já myslím, že to není fake. Tohle se v kuloárech přetřásá. A odpovídá to Babišovu nastavení. A také na to dojde, hned jak půjde Péťa do brusele.
   Pak teprve začne skutečné demonstrování. Teď vlastně nebojujeme. Teď za nás bojuje Uršulka a Péťa. Den co den nám dělají stoupence. Ale až přijde Andrejko… to bude jiné kafe. Ten zacinká penězi a pak se ukáže, kdo se nechá koupit.

   1. Myslíte, že nám dělají stoupence? Já mám hodně pocit, že většina lidí kolem netuší, která bije, někteří tuší matně, někteří konkrétně, že ceny poletí a většina z nich doufá, že to Uršula vyřeší. Oni tomu chtějí věřit tak, že začínaji být agresivní, když jim to narušuju.
    To, co tam má Babiš v seznamu je likvidace podle Uršuly, ovšem s muzikou a tureckým medem na cestu do plynu. Tohle teda není nic nového u něj.

 16. Koloniální dozor přijíždí.
  Afročeška dnes příjme Afroameričana a má jednat o :

  1.Nákupu létajícího šrotu F 35

  2.Přítomnost US okupační armády na našem výsostném území

  Už jsme v roli kolonie!

  1. DCA = jezinky – bezinky
   DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo čtyřiadvacet členských zemí NATO včetně Slovenska.

 17. Babiš je jako podnikatel schopnější než Okamura.
  Volil jsem SPD, spíše z nouze. Vystražníkem je pro mě, že Samková od nich odešla, má to v hlavě srovnané a rozhled má široký. Pokud jde o velké předčasné volby, nebezpečím je tříštění sil. Pokusím se dát hlas komukoli kdo má největší šanci na úspěch proti komukoli z vládní koalice. Bez ohledu na osobní sympatie. Nevyplýtvám hlas aby propadl. Například pro Svobodné. Sympatizuji, jenže program mají nereálný, hluboce menšinový. Nehledám ideál, ale cokoli přijatelnějšího než nynější vláda národního průseru.

  1. Jezismarrja, zase ta Samkova, to je muj fantom, kde kouknu tam je o ni zminka. Vesmes spatna. Jdu otevrit nafouklou konzervu co tady mam, kdovi, mozna i tam bude jeji fotka.

  2. Mohlo v tom být něco osobního. A jinak, Samková je trochu sólistka a nechce se asi vázat v jedné straně.
   Nevidím na tom nic špatného. Sama bych nikam nevstoupila a dělalo by mi problém držet linii. Ve všem.
   Ideální strana neexistuje.

 18. Krátký bruselský úvodník Vidláka:
  Někde jsem četl, že se ta paní chce protlačit na jednání ministrů se Síkelou o energetice s memorandem o zastropování cen ropy. Na tomto jednání stačí prostá většina a je to suchu. Těším se na výsledek.

 19. Jsem volič SPD. Byla to ale pro mne z nouze ctnost, od té doby, co se mně přestala líbit moje ODS. A musím s Vidlákem souhlasit, že občas je problém k tomu přiznat („on je nějakej divnej“).
  Na té straně mně vadí právě Okamura, přestože by bez něj nebylo SPD. A to právě proto – je to strana jediného muže (znáte nějakou jeho stínovou vládu, jejíž lidé by byli slyšitelní?). Kromě Blaška a Fialy je vidět jen Ivan David a jeho Nová republika, kterou rád čtu. Vystoupení Okamury jsou už dneska klišé, nevidím nic nového: starejme se o lidi, referendum, vystoupení z EÚ. Je to kolovrátek.
  Domnívám se, že nemá koaliční potenciál na rozdíl od pragmatika AB. Buďto on jako šéf nebo nikdo.
  Navíc a to platí pro všechny strany, nejen Okamuru, nepojmenuje ten podstatný problém a to je vztah k Rusku, vina USA za konflikt na Ukrajině a sankční a grýndýlové tanečky Bruselu. O tom se ve sněmovně ani nešeptá.
  Promeškal příležitost být na Václaváku, možná proto, že by tam nebyl jednička, možná proto, že by se umazal o názory výše uvedené.
  Bylo by zajímavé se dozvědět, jaké vnější okolnosti musely způsobit jednohlasný postoj politické scény (vč. prezidenta) vůči Rusku. Co to sakra musely být za tlaky, které způsobily, že nikdo ani nešpitne o obecně známém faktu, že za dnešní marasmus mohou naši američtí přátelé a až v druhé řadě pak věrchuška v Bruselu (Německu)?

  1. Co to sakra musely být za tlaky, které způsobily, že nikdo ani nešpitne o obecně známém faktu, že za dnešní marasmus mohou naši američtí přátelé a až v druhé řadě pak věrchuška v Bruselu (Německu)?

   Nevim, ale mozna vlastizrada? Nejsem pravnik, rekl bych, ze uz to maji nekde posichrovano.
   Babis s Hamackem se taky podelali na prvni dobrou.
   Na ty dva bych i veril, ze maji zasoby materialu, ale mate pravdu v tom, ze necekne nikdo.
   Pritom v USA se na alternative bezne pise, ze to takhle spiskal nas drahy spojenec.

   1. Tlaky zadne. Jen leta pestovane axiomy, ktere neuznava hlupak nebo spodina spolecnosti.

    Kolega posloucha v praci nejake radio, standardni popovy prujem. Tenhle tyden tam moderatizatori meli tema… typicka slova pro ruzna povolani. Vyslovene tam padlo… americky prezident – demokracie.

    Proste takhle to je. Amerika je svoboda. Tecka. Diskuse se nepripousti a kdo tvrdi neco jineho je bud mdleho ducha nebo rovnou placeny z vychodu.

    A kdo je natolik vnitrne silny aby se postavil presile a byl povazovany za neuspesneho hlupaka? Ostatne, o cem jinem nez tomhle je dnesni clanek?

  2. Napsal jste David a jeho Nová republika.
   Nezdá se vám, že David se svými přáteli nějak Okamuru vytlačuje?
   Mne ano. V mých očích je Okamura otec zakladatel. David naskočil až do hotového. Vede si jako zkušený profesionál, což Tomio není, ten je spíš srdcař. Zapálený.

   1. Ano, zdá se mně to viditelné, ale možná proto, že jeho vhledy do dění v EP jsou velmi kritické. A fakt je, že tam Okamura nepublikuje (a měl by!). NR je svým výběrem článků (i Vidláka tam najdu) silně proruská a této nálepky se O. asi bojí. Ale že by chtěl D. vytlačit O.? Necítím, že by měl takové ambice, žádná kritika do řad SPD tam není.

   2. Božínku srdcař? Srdcař je doktor srdcí? To určitě ten vyčuránek určitě není. Kam vítr tam srdce? Máte právo se mýlit a mýliti je přeci tak lidské…

 20. Turek zacal poustet, nebo kde se stala chyba ?

  a najednou je to i pro seznam zpravy nelegalni migrace ?

  —————–
  Česko zažívá rekordní nárůst nelegální migrace
  Jedná se zejména o Syřany, kteří přicházejí většinou ze Slovenska. To je odmítá přijmout zpět, proto je Česko po nezbytné administrativě propouští a migranti putují dál na západ.

  „V uplynulých dvou týdnech, tj. od 22. 8. do 4. 9. 2022, bylo při tranzitní nelegální migraci pozemní cestou zjištěno 2349 osob,“ uvedla mluvčí policie Irena Pilařová. To znamená zhruba 170 migrantů denně.

  Od začátku roku bylo zadrženo již 10 240 lidí, z toho 65 procent v Jihomoravském a 23 procent ve Zlínském kraji. Všichni mají jedno společné – přes Česko míří dál do západní Evropy.

  Syřani se proto raději vydávají na cestu na západ. Současná evropská migrační politika má ale za následek to, že uprchlíci jsou sice v každém státu zadrženi, ale většinou se je nedaří vrátit do předchozí země. Následně jsou proto propuštěni, a tak postupně procházejí až do západní Evropy.

  To je ostatně podle Faltové vidět i na Hlavním nádraží v Praze. „Tudy aktuálně procházejí poměrně vysoké počty lidí, kteří jsou ze zajištění propuštěni, mají výjezdní příkaz a směřují tranzitově přes Českou republiku,“ doplnila. Dodala, že se jedná o 70 až 80 osob denně.

  Ostatně kvůli náporu migrantů už jsou česká detenční zařízení, kam policie zadržené odváží, na hraně zaplnění kapacity.

  Plot mizí
  Nová slovinská vláda liberálně-zeleného premiéra Roberta Goloba začíná naplňovat krok, k němuž se zavázala v programovém prohlášení, a likviduje plot na hranici s Chorvatskem, který bránil ilegální migraci.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesko-zaziva-rekordni-narust-nelegalni-migrace-213597

  1. Poslat dál na Západ. Tam už mají svoje mešity a bez problémů se začlení mezi hordy souvěrců. Jejich ženské se asi nemusejí učit jazyk. Stačí papírek se soupisem dětí, když stojej u okýnka na dávky.

   1. S tim poslanim na zapad bych souhlasil a oni urcite taky.
    Problem je ze „v tezkych casech valky“ bude Fiala souhlasit s kvotama.
    Chcete se vsadit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *