26 května, 2024

O vrcholné zemědělské debilitě

Dnes měl vyjít článek o SPD. Ale ještě ho o jeden den posuneme. A nebojte se, o debilitě v SPD nebude. Naopak. Po mé pražské návštěvě jsem nabyl dojmu, že narozdíl od Pětikolky, v SPD se to hemží nadprůměrně inteligentními jedinci a kreténismus se už dávno odstěhoval do partajních kanceláří ODS, TOP09, Starostů, Pirátů… i KDU-ČSL. Právě lidovce jsem jmenoval poslední, protože se dnešním článkem hodlám rozhohnit. Předem se omlouvám se ošklivá slova i ošklivé věty, ono jde o moje milované zemědělství, takže tam mě každá hloupost a omezenost štve mnohem víc, než třeba osoba ministra Hýkely a jeho závětrné elektrárny.

Takže… KDU-ČSL. Ministr zemědělství Nekula. V současné chvíli běží v čele pelotonu blbců a předbíhá je o několik délek. Já jsem dlouho čekal. Vlastně už od jara. Samozřejmě nemám zprávy z ministerstva, nevím, jaké poradce tam má, nevím, o čem se v pracovní době baví a tak jsem prostě čekal až doteď, do sklizně slunečnice a kukuřice, jestli třeba náhodou a nečekaně neudělají ten jednoduchý a správný krok, který by je nic nestál, byl by snadný a praktický a této republice by ušetřil miliony kubíků plynu. Teď mohu zodpovědně říci, že žně začaly a nic takového se nestalo, takže všichni poradci na ministerstvu zemědělství jsou vypatlané nuly, které je třeba vyházet od prvního do posledního a pokud bych náhodou měl co mluvit do nových pořádků, tak budu apelovat aby tam nezůstal kámen na kameni.

O co jde…

Přichází čas sušení. Teď právě se po Znojemsku (je tu nejtepleji, takže jsme první) potulují kombajny a sklízejí slunečnici. Asi za týden vjedou do prvních zralých kukuřic. De facto je už podzim. Na polích zůstává rosa, sluníčko už nemá tu sílu jako v červenci, podzimní plodiny musejí proběhnout sušárnami obilovin.

Taková sušárna… no nebudu vám popisovat technické řešení, zjednodušeně řečeno je tam hořák o výkonu 2000 kW = 2 MW, někdy i mnohem větší… a je samozřejmě většinou na zemní plyn. Tento hořák se zapálí a on pak na plný knedlík valí horký vzduch do obilí, aby se usušilo. Sušící sezóna trvá zpravidla dva měsíce, kdy sušárny jedou téměř nepřetržitě, na tři směny, ve dne v noci, pátek svátek. Nejvíce plynu se spotřebuje na nastartování a seřízení sušícího procesu, takže se všichni snaží najet a pak to držet v kuse třeba celý týden. Následuje krátká pauza, kdy se sušárna vyčistí a jede se znovu. Taková sušárna za den spálí mnohem víc plynu, než spotřebuje průměrný barák za rok.

Ceny za sušení jsou letos mastné. Stouply na trojnásobek. Průměrně teď stojí odsušení jednoho tunoprocenta vlhkosti asi 150,- Kč. Cena za vysušení jedné tuny kukuřice pak vyjde klidně i na 2.000,- Kč.

Před několika roky se (díky Bruselským nápadům) zakázala desikace. Desikování znamená, že se před sklizní aplikoval nějaký herbicid, který ukončil růst rostlin a ony díky ve stejný čas krásně dozrály, zaschly a na celém poli to bylo dokonale stejné. Když do toho vjel kombajn, sklidil jedno zrníčko jako druhé, všechny měly stejnou vlhkost, v sušárnách to nedělalo problémy, dalo se to řídit jak produkci v automobilce. Zároveň nezaschlo jenom zrno, ale také všechny plevely, které tam byly. Místo mokré lebedy se mezi kukuřici dostala suchá lebeda, před sušením se to jednoduše dalo na sítech oddělit a sušila se jen a jen samotná kukuřice bez příměsí.

Bruselští amatéři se před pár lety kolektivně usnesli, že chemie je fůůůj, že nic takového na pole nepatří a zakázali to. Stalo se, co se stát muselo. Plevele přibylo, protože ho nic nezabilo, zároveň se postupně v polích šířil a šířil, až se rozšířil. Od té doby po republice pravidelně hoří sušárny, které na něco takového nejsou dělané. Když vám přijde méně mokré zrno na kterém jsou nalepené hodně mokré kousky lebedy, tak to automatika zprůměruje a výsledkem je, že zrno snadno přesušíte, lebeda je ještě pořád mokrá a zrníčko vzplane. Vzhledem k tomu, že horký vzduch v sušárně honí opravdu velmi výkonný ventilátor, chová se taková sušárna po zapálení jako výheň. Se všemi následky. Svojí práci dělám už deset let, ale sušárny začaly hořet až předloni. Dva požáry už mám za sebou přímo já osobně.

Pokud ve správnou chvíli před sklizní rostlinu kukuřice „zabijete“ herbicidem, tak se už nevzpamatuje. Bude tam v poli stát klidně ještě půl roku, ale nic se s ní nestane. Kukuřičný klas tam bude stát v podzimním sluníčku, rostlina mu nebude dávat už žádné další živiny, ono to na tom poli vlastně docela slušně uschne. Ne úplně, ale značně.

Takže Nekulo… pořád jste říkali, že jsme ve válce s Ruskem. Pořád jste říkali, že se staráte, že se nemusíme bát o plyn, že všeho bude dost, že jste nastavili pravidla, jak plynem šetřit… ale přitom vás vy amatéři nenapadla ani tak triviální a jednoduchá věc, jako jednorázové povolení desikace na polích. Samozřejmě teď už je pozdě, protože na trhu asi nebude dost herbicidů, aby se to ještě dalo udělat. Ale kdybyste byli co k čemu, tak jste to mohli povolit už dávno, objednat příslušnou agrochemii a vydat příručku pro zemědělce. Že to mají postříkat a pak nechat co nejdéle venku na poli, aby to přischlo a pak teprve vozit do sušáren. Mohli jste ušetřit neskutečné megawatty plynu. Díky herbicidu za pár korun byste ušetřili fůru peněz, ale hlavně byste ušetřili cenný plyn, který by se dal použít jinde.

Ono by to ušetřilo ještě víc. Zemědělcům by to ušetřilo naftu. Výkupům by to ušetřilo spoustu elektřiny při čištění i sušení, kombajnům by se líp jezdilo, bylo by to rychleji hotové, ušetřily by se pracovní hodiny, prostě je to už hodně znatelný benefit. A přitom to chtělo jen jedno rozhodnutí, které by přišlo včas. Cena herbicidu je směšně nízká.

Stačíte mě sledovat? Pekarová Adamová – vemte si svetr. Hýkela – stáhněte si termostat. Vidlák – kupte levný herbicid a ušetřete miliony kubíků plynu. Cítíte ten rozdíl? Čtyři roky střední školy a deset let praxe vs. barák plný odborníků přes zemědělství… tak daleko to došlo.

Udělali to? Neudělali. Proč to neudělali? Protože hovno vědí. Mysleli si, že v létě už budou vítězně juchat na troskách Ruska a dělat grýndýl, neudělali žádná opatření, soustředili se na změnu pravidel v zemědělských dotacích a místo aby teď, kdy je to zapotřebí, ukázali, jak snadno se dá ušetřit plyn a nemuseli tu úsporu zaplatit šílenými náklady zemědělců, tak to bylo pod jejich rozlišovací schopnost.

Dva tisíce kilowatt, každou hodinu na každé sušárně. Nejméně. Stovky sušáren po celé republice, které teď každá spálí za tuto sezónu asi tak tři sta tisíc kubíků plynu. To už nejsou megawatty, to jsou gigawatty. K tomu spálí tisíce kilowatt elektrické energie a přitom stačilo jen pár rozhodnutí, pár úprav a spotřeba mohla být klidně poloviční, možná i menší… es ist Krieg, nicht wahr?

Takoví kreténi vás vedou do války. Taková debilita si myslí, že nad Ruskem vyhraje. Plnej barák náměstků, odborníků a jiných chytrých hlav a nikoho to nenapadlo. Ani se nepokusili. Lidi poraďte si sami. Stát vás přece nebude vodit za ručičku. Oni jsou tu od toho, aby podělili kamarády na hentých zemědělských dotacích. Nejsou schopní ani tak jednoduchého kroku, aby v krizové situaci dovolili to, co se před pár roky dělalo zcela běžně.

Proto musíme na Václavák přijít i toho 28. září. Opět… nejdeme tam kvůli řečníkům, ti dobří si nás tam získají sami a na blbce můžeme klidně pískat. Musíme tam jít, protože naše válečná vláda není schopná rozpoznat ani triviální příležitosti. Jejich naprostá tupost, nekompetentnost a arogance bude používat naše statky a naše hrdla k zakrývání své neschopnosti. Fakt to musíme udělat my. My musíme udělat tu změnu. Vláda neudělá nic, protože nic udělat nechce.

Dnes jsem dal jeden příklad. Počkal jsem si na něj. Počkal jsem si do začátku sezóny kukuřice a slunečnice. Čekal jsem, jestli bude Nekula schopen alespoň takto jednoduché věci. Nepřekvapil mě. Není schopen ničeho. Nevedou nás k vítězství, ale k porážce. A když nás vedou k porážce, tak je zapotřebí válku zastavit co nejdřív, dokud jsme ještě nepřišli o všechno. Lepší prohra, kdy se budeme jen hrbit, než prohra, kdy se budeme hrbit v troskách našich domů. Vedou válku proti vlastnímu obyvatelstvu, na dnešním příkladu vám ukazuji jasný důkaz, protože kdyby byli co k čemu, tak by je to napadlo. Jasně, já vím, proti pravidlům EU není odvolání. Ani když jsme ve válce s Ruskem. Tohle už není jen amatérismus, to je zločin proti vlastnímu obyvatelstvu.

Doufám milí hoši z opozice, že to panu ministrovi Nekulovi omlátíte o hlavu. Že si o svém zjištění přečtu v novinách a uvidím to v televizi. Jestli ne, tak stojíte taky za houby. Vím, že mě čtete skoro všichni, tak si dejte záležet. Dneska je moje rada zdarma. Jestli jí nevyužijete, buďte si jistí, že ulice nezaváhá.

Kromě toho, Pětilháři těm ojroideálům taky nevěří, jen slouží svým pánům, kteří také nevěří. Kdyby tomu věřili, tak by se podobně jednoduchých řešení našlo i víc v různých oborech. Kdyby nějaké ideály měli, tak by se v této nouzi stali kreativními. Asi tak jako my, kteří jsme dokázali prolomit informační blokádu majnstrýmových médií, dokázali jsme prolomit fejsbůkovou cenzuru, dokázali jsme se sejít na Václaváku, dokážeme to i podruhé a bude nás dvakrát tolik.

A ať tam v parlamentu vymyslí jakoukoliv obezličku a jakoukoliv rekonstrukci vlády, já Vidlák požaduji, aby na ministerstvu zemědělství nezbyl nikdo. Možná tak vrátný. Všechno ostatní vyhodit. Odshora až dolů. Pak projděte papíry a pokud najdete někoho, kdo navrhoval, co já, ale nebyl vyslyšen, tak z něj udělejte ministra. Nekulovi dejte čepici s oslíma ušima a pošlete ho spolu s Fialou a Rakušanem do Brusele.

236 thoughts on “O vrcholné zemědělské debilitě

 1. Ad autor:
  „ale přitom vás vy amatéři nenapadla ani tak triviální a jednoduchá věc, jako jednorázové povolení desikace na polích.“

  Mno. Nemyslim si, ze ich to nenapadlo, a ked nie ich, tak niekoho podobneho, ako Vy, z praxe, v ich tímoch.

  Ale, predpokladam, ze vec nie je taka jednoducha, ako nam tu forsirujete – rozhodnutie proti spolocnej politike EU v oblasti polnohospodarstva lusknutim palcov. Okrem moznych sankcii si viem predsavit i to, ze taketo slnecnice a kukurica by nebola v EU predajna. A ktovie, ako by reagovali i domaci odberatelia.
  Neviem, nie som odbornik v tejto oblasti, len verejne uvazujem, ci je to naozaj taka jednoducha vec…

 2. Vidlák, voni vůbec nemyslej politicky!!!
  Zkuste říct obyvatelstvu, že v rámci úspor plynu pustíme herbicidy do potravin. Kolik myslíte že procent populace bude hledat racionální argumentaci? A tohle téma politicky nezvedne nikdo, což není důkazem jejich slabosti. Spíš racionality.

 3. Umřela stará bába a lidé se mohou zbláznit. Každý má potřebu se vyjádřit jak byla vznešená, královská, oporou svých poddaných. PODDANÝCH! Je to směšné.

 4. Čtu Vikdlákovy kydy celkem pravidelně – denně. S drtivou většinou jeho článků a komentářů souhlasím. V referendu o připojení k EU jsem byl proti a dosud se v mém názoru na EU nic nezměnilo. Na rozdíl od Vidláka jsem pro okamžité opuštění tohoto šíleného spolku. Jistě by to nebylo jednoduché, ale pád do bažin s EU bude PODSTATNĚ horší. Také jsem zemědělec. Ale s desikací zásadně NESOUHLASÍM!!! Uvědomujete si, že téměř veškerá spodní voda je zamořená rezidui z chemických ochraných látek? Byly doby, kdy neexistovaly a zemědělci přesto sklízeli – jistě s menšími výnosy. Ale zatím jsem si nevšiml, že by zemědělci začali situaci řešit. Spíše jen žehrají na to, jak sou jim házeny klacky pod nohy.

  1. A co ostatní agrochemické aplikace? Souhlasíte s podzimním postřikem proti rýhonoscům? Souhlasíte s jarním postřikem proti sněti obilné? Souhlasíte s postřikem proti jednoděložným nebo dvouděložným plevelům? Souhlasíte s postřikem proti bortritidě? Souhlasíte s postřikem proti monilióze? Souhlasíte s mořením osiva? Tohle všechno denně žereme. Každé zrnko je několikrát chemicky ošetřeno už na poli. Pak je několikrát chemicky ošetřeno při skladování. Pak je ošetřena mouka. Všechno je chemie. Kdyby nebylo, tak umřeme hlady.
   Proč tak strašně vadí jeden postřik navíc, nota bene v této válečné situaci.

   1. Nesouhlasím s žádnou chemií na polích a v potravinách ať už si o tom myslíte co chcete. To, co se už desítky let odehrává v zemědělství je jen práce politiků – omezování, dotace, a tak dále. Zemědělci jsou ve vleku zoufalých směrnic, předpisů, zákonů, atd. MUSELI se přizpůsobit! A bohužel dnes už to jinak neumí a opět bohužel o tom ani nepřemýšlí neboť politici ………….

    1. Ale tak dejte návrh, ale takový, který nakrmí levně lidi.
     Je jednoduché napsat „kdysi chemie nebyla“, ale zapomínáte doplnit zbytek informace, že taky byli hladomory a jídlo stálo většinu výplaty.

     Takže, dejte kromě „nemám rád“ i návrh „jde to dělat takto“.

     1. Nejsem vševědoucí, ale např. jedny z prvních kombajnů (stejně jak současné) odělovaly plevy a semínka plevelů prostřednictvím vzduchového proudu a ten filtrovaly. Současné kombajny proudem vzduchu nic neodělují a semena plevelů přímo vysévají. Proč? Klíčivost plevelných rostlin je mnohokrát vyšší a mají delší životnost než kulturní-vyšlechtěné rostliny. Existuje mnoho agrotechnických opatřební, které se neprovádí, jenže to je na přednášku a já nejsem učitel. Rozhodně nepatřím mezi ekologisty a různé tzv. „ochránce“ zvířat. Ty přímo nesnáším.
      Např. u nás objevili hnízdiště Výra velkého. Chodili tohoto nočního ptáka „hlídat“ – ve dne. VYHNALI HO z jeho tradičního mnohaletého hnízdiště!!! Už tady nebyl mnoho let. A další případy………..

    2. Máte možnost něco pěstovat na poli? Zkuste to. Bez chemie, ručně motykou a rýčem.
     Ta chemie umožňuje mít výnosy bez ruční práce. Celé zemědělství stojí na plynu a ropě. Hnojiva, palivo, pesticidy.
     Bez toho bude potřeba, aby makalo na poli 80 procent populace denně a budou boje o úrodné kousky. 10 mega lidí u nás nepřežije. Jinde takhle zredukujete populaci k 10 procentům – což je mimochodem cíl soudruhů z Davosu a jedním z prostředků k tomu je i to, co navrhujete vy.

     Já chápu, že to považujete za správné. Já si na zahradě pěstuju bez chemie a s motykou v ruce to, co mám rád. Ale 99 procent potravin musím brát z průmyslových zdrojů.

     1. Mám a provádím to. Ne rýčem. Traktor a zemědělská technika. Pouze pro rodinu. Nestříkám. Mandelinku sbíráme ručně. Hnojíme hnojem. Máme všeho dost a přebytky prodáváme (je nám líto to nechat shnít). Nejsme registrovaní ekologičtí zemědělci. Spoustu z nich známe a víme, jak to probíhá – spousta kontrol a hlavně papírová dokumentace.
      Chápu, že chemie umožnila ten obrovský odliv pracovní síly ze zemědělství. Nechápu ovšem smysluplnost s ohledem na zdaví populace. Skutečně získáváme? Neztrácíme jinde? Vypovídají statistiky objektivně nebo umíme jejich výsledky posoudit ve správných souvislostech?

   2. Asi je to posedlost dneška, pojídat čisté potraviny. Hlídat všelijaká éčka , špatné tuky, já nevím co všechno. Naši předkové žili možná zdravě, ale věk dožití byl nevalný. Možná prostě nestihli dostat rakovinu, protože včas umřeli.
    “ Všeliké přehánění toliko pro hovado dobré jest. “
    J. Ámos Komenský
    ( Redakčně upraveno. )
    😀

   3. Já to věděla, že se tu vynoří ekoblouznivci. Postřiky -fuj; ale jíst -to ano!

    Syn i snacha jsou taky zásadně proti chemii. Máme zahradu v místech, kde je velký výskyt obaleče jablečného, takže stříkám jabloně třikrát v sezóně. A to je podle nich špatně, loni si tedy kupovali jablka v obchodě a já jsem celou úrodu rozdala sousedům.
    Tak jsem letos nepostříkala a .. jablka prakticky všechna spadala (sice zrovna letos se mi to nehodí, ale co nadělám). Syn se diví „padají ti jablka?“, no ano, nepostříkala jsem, jak jsi požadoval. Tak máš nestříkaná jablka –jo, že nemáš žádná? aha…

    1. Bez geneticky modifikovaných potravin by se mnohde ani nenajedli.
     Jinak vidí věci nacpaný občan a jinak hladový.
     Nic nemám proti bio koutkům a prodejnám zdravé výživy. Ať se každý stravuje podle své kapsy a svého přesvědčeni.

     1. Je potřeba spočítat,kolik stojí postřiky a kolik stojí jablka. A jestli jsou náklady vyšší,než úroda,tak je lepší koupit a bez práce a získáme volný čas.

       1. To je výhoda skleníku,že začnete už v březnu a to jsou potvory ještě zalezlé a tak máte vše bio neb postřik netřeba

        1. Třeba květák venku vůbec nevypestuji, bělásci a mšice jsou rychlejší,bez chemie by to nešlo. Tak když vezmu vodu hnojiva chemii plus práce, je výhodnější si těch 6 květáku koupit, ale ten jarní,bez nutnosti postřiku nemá chybu.

  1. “se svým lidem prožila i pandemii koronaviru a válku na Ukrajině. Fanynka psů a koní se dožila 96 let.”
   idnes

   1. Pro mne byla ztělesněním královskosti a cítil jsem vůči ní respekt, jako by byla i naší královnou. A přitom uměla být i obyčejně lidská. OSOBNOST.
    Jsem smutnej, byť se to dalo čekat 🙁

    1. Byla naprostý profesionál. Důstojně nesla všechny maléry v rodině, které se nevyhýbají ani té královské.
     V parlamentní monarchii nemohla nic moc ovlivnit a tak jí nemohu nic vyčítat. Ale zajímalo by mi, co asi cítila, když pomatený Blair zavelel k přepadení Iráku.

     1. Já nikdy nechápala,na co si tu pomatenou familii vydržují. Snad aby plnili bulvár. A chudák Charles a Harry si bez bulváru ani nezašukali.

      1. Asi ctěj tradici. Není to k ničemu, ale je to tradice. Tohle dělá každý národ, my nejsme výjimkou. Obnova Mariánského sloupu stála prachy a byl okolo i velký řev.
       Ale dá se pochopit, proč na tom černoprd@lníkům tak ukrutně záleží.

      2. Dle jejich kvileni a hlasitych narku je poznate.
       Ti kteri museli vzdy drzet hubu maji ted moznosti s pocitacemi a vsecko je mozne pro ne, bez sebeovladani ,bez ohledu na jine ,ted pisu ja vsichni mne sledujte a ja a zase Ja! /Mysleni je vec vzdalena/..
       Pocitac snese vsecko a jeste vic…
       Kralovna zase nebyla nic jineho nez dalsi parasit s celou rodinou , kterou si britove vydrzovali a vysavala je nemilosrdne ,v astronomickych castkach rocne..+Obrovske majetky.
       Lidska hloupost , jak obrovske a nekonecne sou ty jejich touhy, aby je nekdo ustavicne klamal a podvadel , predstiral neco uplne jineho, nez je ve skutecnosti…..
       To ovsem miluji nade vse a navzdy.
       Nastrci se jim nekdo pred ksichty vyprovokuje v nich chytre /jsou na to metody a spolehlive ,jak to zaridit/, ty touhy vsudypritomne a nekonecne ktere tak miluji snad nepricetne a nemaji koncu.
       Dalsi vhodna kulisa na zakryti vseho svinstva /ktere vrchnosti pachaji denne / a kvuli tomu vydrzovana..
       Plne zneuzivala povahu , lidi ,kteri nade vse touzi byt loajalni a zboznovat nekoho na podiu , silne uctivat a v mnoha pripadech se v milionech za takove obetovat..
       Coz se u mas horlive a denne upevnovalo..
       Hloupost lidska vrozena a s nekterymi instinkty je tez bez konce..
       /Misto aby ji nekdo rekl aby s tema svejma spratkama neco udelala ,aby z nich udelala lidi misto parasitu ,tak ji tihle jeste litovali/…
       Rozum to nebere , mela na to celej den cas a vsecko po ruce…
       Jenom neustale se venovala udrzovani lidu v obdivu ,uctivani a zboznovani..
       A za co vlastne. Pozvedla nekdy hlas proti bezpravi a nasili ,masakrum ,aby ochranila jine deti..Pomohla kde je treba . Ani napad.
       Aby slouzila a podeprela system byla vzdy na bankovkach a pomahala udrzovat duveru v financni svindle..V ozebracovani…
       A snazila se a nikdy nevynechala tyto povinnosti..Nikdy.
       Nezklamala .Vzdy s nimi …

       1. Celá ta jejich královská koruna je z nakradených drahokamů z kolonií. To ta naše je aspoň z polodrahokamů odsud.,z Kozákova Českého ráje a tak

        1. I když mi královna připadla v pohodě, kdybych měl dar řeči, napíšu to jako Občan, ale s tou korunou mě to napadlo také. Jestli někde chtěli dělat gesta odpuštění, toto by se zrovna hodilo. Jednotlivé drahokamy vrátit do zemí původu a korunu nechat udělat novou, s drahokamy koupenými na oficiálních burzách. Toť můj názor. Ale předpokládám, že mě tu britská královská rodina číst nebude. A poslouchat teprve ne.

 5. K večeru jsem pustil NET a koukám , že Lord Protektor „otevřel“ terminál na LNG v Nizozemí. Říkal jsem si, kdy vystřelí také kalibry pětisaně.

 6. Pro dílčí potíže nezapomínejme na podstatu, co je příčinou této války, kterou je nutno pojímat jako celek.

  Hlavní příčiny válek a jejich příprav jsou :
  1. Snaha zmocnit se zdrojů.
  2. Zajistit si lepší strategickou pozici pro a) válku o zdroje, b) obranu proti válce o zdroje.

  Odpovědí na otázky podle bodů 1., 2., pro každého z přímo či nepřímo zúčastněných se dobereme, kdo i v Rusko – Ukrajinské válce je agresor a kdo obránce.

  1. Těžko může být agresor někdo, kdo má ve světě dvě vojenské základny. A bojovník za mír ten, kdo jich má, strategicky rozmístěných, víc než 1000.
   A furt má málo. Další, třeba na Krymu, ale i někde na Donbase by se náramně šikla. V tomhle ohledu jsou jako Otesánek.
   Po Ukrajině by nepochybně následoval třaskavý Kavkaz. Když už to nevyšlo v Bělorusku.

    1. No, v Kosovu si udělali malou radost. Základna na Balkáně se vždycky šikne. Blbé je, že ten “ stát” jaksi pilně zásobuje svým kriminálnictvem celou EU.
     A že by byli tamní milovníci Alláha nějak extra vděční svým protektorům? Ani náhodou!

 7. Vidláku a počkejte až začne řepná kampaŇ. spousta cukrovarů už teď avizuje zdražení krmné melasy o 100 %, včetně snížení loňských dodávek o cca 50 %

 8. Jestli on pan Vidlák nemluví dokonce o úspoře plynu, která by nejspíš pokryla i tenhle problém:
  https://echo24.cz/a/SxmDJ/zpravy-ekonomika-agrofert-vyroba-adblue-kaminova-doprava

  V článku je odhad úspory plynu pro ČR, ALE nařízení EU (agrochemie) mají působení po prakticky celé EU,
  Pokud si někde nevyjednají či spíše neprolobují vyjímku.
  Nevím, jestli si tak v Dojčlandu nechytají cestičku pro otevření NS2 anebo že opravdu Sodoma s Gomorou musí lehnout popelem.
  Asi musí.
  Snad jedině vymést všechna ministerstva. A obměnit stávající paka lidmi s praxí z oboru nikoliv s praxí v politickém řitolezení.

 9. Mimo mísu, ale významné svědectví o nerozborné jednotě pětikolky:

  „Koalice Spolu boj o Hrad vzdala, uvádí Právo

  Ještě před několika měsíci se strany nejsilnější vládní koalice Spolu holedbaly, že do prezidentské volby přispějí vlastním silným kandidátem. Nyní je prakticky jisté, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společného kandidáta, který by měl šanci konkurovat favoritům, nepostaví. Právu to přiznalo hned několik koaličních politiků.“

  1. To jsem čekala!
   V současné situaci nasaděj tátu pracujícího lidu, aspeňáka Středulu.
   Vyrovnaný rozpočet už dávno vzdali, takže se pustí erární kase žilou, jakáž pomoc. Hlavní je udržet se u koryt, každý den dobrý. Středula uklidní prostý lid a klid na práci bude. ( Už avizují vélikou demonstraci odborářů. )

 10. Nebude AdBlue, nepojedou kamiony. Chemička z Agrofertu v krizi zastavila výrobu

  Největší německý výrobce čpavku a močoviny SKW Piesteritz zastavil podle vyjádření pro agenturu Reuters výrobu asi před dvěma až třemi týdny, aby se vyhnul dalším ztrátám, a chystá se rozprodat zbývající zásoby AdBlue, uvedl mluvčí společnosti pro agenturu Reuters. „Jsme na suchu. Vyprazdňujeme naše zásoby, protože už nevyrábíme,“ řekl.

  Rovněž v říjnu loňského roku informoval mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka, že problémy má i další výrobce AdBlue patřící do holdingu, slovenská společnost Duslo, která je jedním z největších výrobců AdBlue ve střední Evropě. Podle Hanzelky se podnik snažil v říjnu výrobu kapaliny udržet, i když omezeně. „Zásobujeme své stávající velkoobchodní zákazníky, bohužel ale musíme odmítat zákazníky nové. Nejsme schopni na trhu kapacitně pokrýt výpadky ostatních výrobců,“ podotkl. Společnost vyrábí AdBlue ve svých továrnách na Slovensku, v Německu a částečně také v Česku.

  1. Firma uvedla, že výrobu AdBlue zastavila kvůli drahému plynu asi před dvěma nebo třemi týdny a zásoby postupně dochází.

 11. Po pětadvaceti letech končí v České televizi moderátorka Světlana Witowská. Veřejnoprávní televize to oznámila na Twitteru.

  1. … jeden vodejde, druhej příde, tak už to chodí.
   P.S.
   blbý je, že většinou ještě horší než ten, co vodešel, ale s tím nic nenaděláme, žejo?

 12. Nás už masírujú takouto chuťovkou: https://dennikn.sk/2997262/rus-ktory-zaskocil-slovenskych-konspiratorov-necakal-som-ze-je-u-vas-putin-taky-oblubeny/?fbclid=IwAR3QaWYa3g59Zv3SWorozL2s-50I9_lrEiNIgK2PPAbyMeC3Zdt7aH1bOkI …….. cituje: „Keď som pracoval medzi robotníkmi v Kii, počúval som od nich, že som mladý a týmto veciam nemôžem rozumieť. Alebo som si vypočul, že som lúzer, ktorý musel z Ruska odísť a teraz nadáva na svoju vlasť.“
  Prečítajte si rozhovor s Rusom, ktorý Slovákom hovorí o Rusku niečo iné, než si čítajú na Facebooku

 13. Když už jsme u těch vládních ne opatření. Pronajimam byt v přízemí cihlového domu, koupeného od města, ktere jej předtím po povodnich rekonstruovalo. Přesto je ve zdech zvysena vlhkost a pokud není vytopeno přes 20 stupňů, tak se objevi plíseň. Nejprve na chodbičce u koupelny. Pokud letošní zimu bude chodba vytápění na 15 stupňů, tak do měsíce budou v rohach chuchvalce plisne a mohu znovu o škrábat omitku. Potom celý byt. Jak mi poradi vláda?
  Mám ten problém sám, nebo i jini?

 14. mam len jednu vycitku
  preco toto Vidlak nenapisal o mesiac skor ?
  mohli sme zburcovat ludi ktori su vo fachu a elity z maintreamu by si to aj sami precitali (vieme dobre ze chodia sem citat a naberat rozumy) a tak sa to mohlo udiat a nebol by problem ….

  1. Knieža Myškin.
   Před měsícem byly žně a dost horko,obílí nebylo potřeba sušit.
   Jak píše pan Vidlák,přichází sklizeň kukuřice.slunečnice,ale vidím i soju a počasí tomu nemusí přát tolik,takže se musí dost dosušovat,ale i z důvodu nedozrání mnoha semen,na co upozorňuje pan Vidlák,když se nepoužívá postřik na dokončení růstu plodín.Co udělá nedozrálé,nedosušené semena v sile,to už popisoval pan Vidlák.

   1. Vite, treba si o me myslete, ze jsem kazisvet, ale ja si myslim, ze s tim Vidlak prisel prave vcas.
    Pozde na to, aby se toho ty nemehla na ministrestvu chytli, ale vcas aby si toho zemedelci a dalsi vsimli.

    Ja si mylim, ze kdyby zacal Vidlak burcovat pred 1-2 mesici, tak by si vyslouzit tuny plivancu a nadavek, jaky je to kremlobot (viz petice), a jak neveri nasi demokraticke vlade, ktera prece slibila, ze plyn ma zajisteny a vsechno zaridi.
    No myslim, ze by to byl ocistec.
    A vysledek? Po tom, co by byl medialne a socialne Vidlak zavrazden, tak by to potichu ministerstvo aplikovalo a ministr+urednici by si schvalili tucne premie, kdyz prece tak usetrili ten dulezity plyn.

    A ostatme, proc by jim mel Vidlak radit?
    Je jich tam nepocitane a za prumerny plat jich tam moc nebude. I oni si svuj plat musi zaslouzit, nebo tahout delat neco jineho.

  2. Proč? Protože před měsícem tvrdil Hýkela, že plynu je dost , máme plné zásobníky a všechno je v pořádku. Já jsem sice měl jiné signály a proto jsem uvažoval tímto směrem, ale jistotu jsem neměl. to až teď, když začali na vládě panikařit, tak se ukázalo, že jsem věděl víc, než oni.

 15. Nenašlo by se sto tisíc Ukrajinců s lopatami?
  I ukrajinská mládež by užitečnou prací namísto neužitečného plýtvání kaloriemi v tělocviku svá těla utužila, kondici si zvýšila, následný vojenský výcvik hravě vládla, ruského agresora ze své vlasti vypudila, Moskvu dobyla, a demokracii a prosperitu až do Vladivostoku rozšířila.

 16. Telegram:
  Rastúce náklady na energie a suroviny v Nemecku viedli k bankrotu výrobcu toaletného papiera „Hakle“, ktorý v Düsseldorfe pôsobí už takmer 100 rokov, informuje „Izvestia“.

  1. Nejen Izvestija, ale hlavně německá sdělovadla.
   Jde o střední podnik s 220 zaměstnanci a soud povolil pokračování v obchodní činnosti.
   Trošku mi ve zprávách falírují „bankrot“ a „insolvence“, ale to je jen detail.
   Každopádně nemá podnik po zaplacení energií na výplaty a odvody, takže to do konce listopadu bude hradit tamní ÚP. A dle vedení shání firma silného investora, který by ji koupil a pokračoval ve výrobě.

   1. Do výroby toaletního papíru těžko dnes uvážlivý investor investuje.
    Keď neni z čoho srať, netreba papiera.
    Kromě toho se v knihovnách vyřazuje spousta nevhodných knih, takže ti bohatší mají vystaráno až do doby hyperinflace, kdy budou vydávány toaletní miliónkoruny.
    Možná bychom mohli z Ukrajiny dovážet lopuch, aby odsud auta s municí nejezdila prázdná.

    1. Neni cim srat… neni co srat…

     Byly doby, kdy jsem byl tak blahovy, ze jsem povazoval teorii vedeckeho fekalismu za prezitek. A ejhle… je aktualnejsi nez kdy predtim!

    2. kde je problem, stacia noviny alebo lopuchove listy
     uvedomely komsomolec sa nenecha zmiast takouto drobnostou ale smelo kraca vpred – spatky ni krok
     za sociku ked nebol papier tak sme sa utierali Pravdou alebo Rudym pravom a bolo vybavene – nezlakneme sa ani teraz 😀

   2. Tak on se Habeck tedka nechal slyset, ze insolvenci neocekava, ale dokaze si predstavit, ze nejake oblasti proste nejaky cas nepojedou. Proste muzou prestat prodavat, ale to prece neznamena automaticky insolvenci.

    … jako jo, teoreticky ma pravdu, pokud to opet hodlaji sanovat tisknutim penez. Snad ty penize budou aspon papirovy, tema se da zatopit.

    Svata prostoto…

    1. Nojo, firma nepojede = nebude prodavat = nebude mit prijmy = vsichni budou zrejme placeni pracakem, kde budou cekat az zase vysvitne slunicko?
     A ta „firma“ bude existovat dal? Jako prazdne kancelare a prazdne vyrobni haly?
     Tak ze tohle uslysim od Nemcu by me nikdy nenapadlo.

     Jinak nikdy jsem pribehum o tom, ze kovid byl jenom zkouska neveril. Pry ze si jenom vyzkouseli, jestli je mozne z lidi udelal ovce.
     Ale ted mi pripada, ze si ten kurzarbeit vyzkouseli, a ted to muzou kdykoli placnout kamkoli.
     Proste jenom dotisknou par penez.
     Tohle se nebude libit ani producentum surovin, ani producentum zbozi.

 17. Na co sila? Vždyť základem moderního, ekologického, efektivního zemědělství jsou rodinné farmy. Ostatně, jacípak zemědělci. To je anachronismus. Dnes máme farmáře. V tom je budoucnost. Podle toho vzoru i rodinné automobilky, samozřejmě bio eko elektro, vývoj a výroba mikročipů, ale i rodinná výroba nejen komponentů pro jadernou energetiku, ale i celých elektráren v široké škále výkonů, všetně řmikrořady „Family“ pro jednu rodinu. Slibný je i kosmický průmysl.

 18. Elementární logika říká, že na základě blbých předpokladů nemohou vzniknout správné závěry. Vidlák vychází z toho, že pidistr koná z vlastní blbosti. Jenže on hlavně koná za cizí peníze a pravidelně si jezdí do brusele pro čerstvé instrukce. A cílem je totální likvidace českého zemědělství. A on jen svědomitě plní zadaný úkol.
  Stejně tak jinde probíhá cílená likvidace českého školství, debilizace populace, která k tomu bude ještě tleskat.

  1. Ano, a jako řešení nabízejí dosadit Fialova předchůdce, který plnil také na jedničku, ovšem bez hvězdičky, zato si více přkrádal.

   1. Ano, lidi mají hrozně krátkou paměť. Tím pádem toto řešení opravdu leckdo nabízí… Ovšem dojalo mě, že i zde leckdo nabízí jako řešení Šuplíčka… (i když je fakt, že proti signalistovi působil Šuplíček jako genius!)

    1. Já jsem v tomto ohledu (a to tradičně) v situaci, kdy se do mě pouštějí naplno všechny strany konfliktu.
     Já se totiž domnívám, že k vyřešení průseru je třeba mu zejména porozumět. Jak stavu, tak cestě, kterou jsme k němu došli. To první mi zavírá dveře k pětikolaborantům, to druhé jak k Babišovcům, tak i k Zemanovcům a Klausovcům.
     Já přitom nežádám krev ani rituální bičování. Jen realistické pochopení toho, co se stalo po roce 1990, kdo u toho byl, co dělal, co prosazoval a proč – a jak se to projevilo.
     Proto mě budou nesnášet i Komunisté i Svobodní.
     Šuplíček měl v tomto spíš epizodní roli, menší než Prostředníček.

     Já nějak prostě neumím pochopit tu snahu o reinstalaci gaunera z jedné stáje se Signalistou s jakousi vírou, že s ním se vrátí svět o 3 roky. Nevrátí. Dokonce si myslím, že před nějakými 5 roky by ani Signalista ani Pekari s Blembákem nepřikládali pod kotel tak, jak dnes. Protože tehdy nebyly notičky napsané tak, jak letos. A Bocian měl trochu víc manévrovacího prostoru, jako předtím Robocop, který tady tvrdil, že nepodepíše, ale v Rakousku dával rozhovory, že je pro kvoty, jen se to nesmí jmenovat kvoty.

     Jestli tedy požadují demisi (s čímž souhlasím), nebylo by namístě se začít bavit o 200 poslancích a volbách? Nebo se to zase pořeší uvnitř mafie a kluků, co spolu mluví během 14 dní obálkovou metodou kombinovanou s doporučením?

     1. Přitom na druhé straně si myslím, že je třeba do jisté míry spolupracovat s Ješitou, Ještěrem, Prostředníčkem, Šuplíčkem, Materialistou, Bocianem,.. i s Šógunem a Rudou Skálou.
      A se všemi, kdo si uvědomuje jak rozsah zkázy, tak nutnost něco podniknout.
      Ovšem jádro spolupráce není ozvučení a prachy na hopsárnu.
      Moc rád bych se dozvěděl, že v pozadí všichni rozumní z jejich kmenů se už dávno baví u velkého poradního ohně a teď se řeší ta PR složka – na kdy svolat demošku a kdo se jeví jako dobrý náčelník, kdo šaman a kdo byl prašivý skunk.
      Mně se to totiž jeví přesně naopak – že profesionální a racionální na tom jsou jen ti zvukaři. Protože stoprocentně vím, že Fotbalista ještě před rokem nevěděl, co to je zemní plyn a vůbec to nepovažoval za téma.

       1. Gogo v diskuzi níže píše o hledání struktur a lidí.

        Hledat lidi a budovat struktury je jistě bohulibá činnost. Pokud po 28.9. bude výsledek ještě výraznější, pak těch lidí bude najednou víc než dost. A těch struktur také habaděj.
        Přál bych si změnu, moc by sem si přál, ale ona nenastane ze dvou důvodů.

        Ten první je v lidech, u nichž (i když budou fungl noví a odborně zdatní) předpokládám rychlou asimilaci na dobytých územích a jejich zabetonovaní. Zpočátku jim budeme říkat „naši“, pak už zase „oni“. Vidlák tvrdí, že si to musíme ohlídat – jistě pracuje na tom, jak to udělat – to ohlídání. Ale je to lehčeji řešitelné než důvod druhý.

        Ten druhý důvod je okolí: hospodářské (EÚ) a politické (v pořadí USA a EÚ). Ty první okovy (lidi) shodíme rychleji než ty druhé. Nedokážu si představit, že by se nová garnitura dokázala vzepřít našim americkým přátelům a dokázala riskovat ekonomický rozvrat, který by byl důsledkem našeho event. vystoupení z EÚ nebo trestů za naši neposlušnost. A ten by nastal, to si pište (pomstychtivost EÚ vůči GB máte jistě v paměti, vůči takovému žebrákovi z východu jako jsme my, by byla ještě větší: „zadupeme je do země“).

        Aby LID (jak píše to slovo Vidlák) akceptoval důsledky překonání toho druhého důvodu, musí být daleko hůř než je teď. Ještě nepřemýšlíme, zda a co budeme mít k jídlu pro sebe, pro děti; ještě většina z nás netuší co to je zima v původně teplém domově.
        Až nás v tomto stavu bude většina, pak už nám to bude jedno. Ale ne nyní: na to se má ještě příliš dobře.

        I´m sorry.

        1. Právě na tom je potřeba pracovat. Hulákat, že jsou energie drahé a že za Bociana bylo líp, to je možná tak na spartakiátní rozcvičku.
         Za ty energie může navíc spíš Babiš než Fiala.

         Že se najde spousta lidí ke korytu, nepochybuju, já jen dlouhodobě navrhuju ten postup otočit – ne napřed demošku a pak do čela staré mafiány, kolaboranty a ksindly, kteří se navzájem už znají a dohodnou na rozkradení zbytku, ale napřed lidi, kteří budou mít hrubý plán, znalostí a nějakou strukturu za sebou, pak to dostat mezi lidi přes svoje lidi a pak si říct o volby, nebo počkat na normální termín (což bylo dřív, teď si myslím, že budou volby předčasné).

         Určitě, když bude demoška úspěšná, spousta nejrůznějšího ksindlu se ráda postaví do čela, ty hledat nebudete potřebovat.

        2. Ještě doplněk:
         Asi se shodneme, že za dnešní marasmus mohou sankční tanečky a nespuštění NS2. Ty a to vnutili EÚ a konkrétně Německu naši američtí přátelé. Pokud to, co naznačuje demonstrace 3.9. se začalo odehrávat i v Německu, pak začnu věřit na změnu. Bohužel Němci jsou velice poslušný národ.

         1. To bych neřekl.
          Za to může jednak EU, Německo, USA a pak taky ti, co zašantročili naši životně důležitou infrastrukturu – zničili nebo předali nepřátelům.
          Dále ti, co spolupracovali dlouhodobě na systematickém převodu řízení do rukou nepřátel.
          Protože kdybychom měli plnou kontrolu jako vlastníci, jak fyzickou, tak rozhodovací, nad infrastrukturou a měli normálně kontrakt s Gazpromem, tak by nebyl jediný důvod pro zvyšování cen plynu a elektřiny.

          To nezpůsobil Fiala. Ten neředal plynovody Němcům, neprodal kus ČEZu, nepřevedl obchody na Lipskou burzu, neblokoval smlouvu s Gazpromem …

          Musíte se rozhodnout, jestli chcete řešit probléím, nebo si užít pět minut nenávisti k Fialovi. To vás možná zahřeje, ale jen nakrátko.

          1. Máte samozřejmě pravdu. Já v ní ovšem nevidím ten hlavní problém. Ten by nastal, kdyby 28.9. vystoupil LID s tak mohutným účinkem, že by to vláda zabalila. Trefně tu situaci popsal Vidlák v minulém článku.
           Pokud by skutečně byly předčasné volby, a do popředí se dostali naši lidé, pak si doslova „vyžerou“ tu nastalou bídu. A bude to na nich. Ty demonstrace by neměly být zaměřeny na pád vlády, ale na upozorňování na jejich chyby. Jinak bude pro nás platit: „nešťastníce, budeš mít vše, co sis přál“. Ať se svíjí a snaží se, je to daleko lepší, než se teď sami znemožnit. No, ale platí, mohou dva názory vedle sebe, budoucnost nás rozsoudí. Nebudeme přeci posuzovat, kdo z nás dvou revolucionář a kdo bábovka.

          2. Když autobus bez brzd jede z kopce, můžete buď nechat řidiče narazit do skály a mít před smrtí dobrý pocit, že si to vyžral on, nebo se pokusit zachránit i za cenu, že vy vjedete do lesa a zvýšíte šanci na přežití a pravděpodobně vám budou nadávat spolucestující, že musí po svých z lesa přes ostružiny.

      1. Vetsina zije v ilusich a to je skutecnost a nezbyva, nez se s tim smirit..
       „Zanech vsech nadeji kdo do toho sveta vchazis“.
       Jedina samozrejmost, nic jineho, zadna jina cesta ani moznost neni..
       System snad nejhorsi ze vsech, mimo radeni mongolu /200 milionu vyhlazenych/, ktery spachal tolik ,ze se to neda ani popsat , nezmeni zadne snazivosti nekterych , Zemanu, Rajchlu ,Fialu a spol.,Klaus ,Schwarcenberg nebo Schwab , nebo Babis, Paroubek , Ogamura /nocni prelud, nebo mura/, zadne usili…
       Nebot. Vsichni jsou jen otroci toho systemu..
       Organizovani do stran. Uradu .Neuveritelny..
       Vetsina populace takovy system spoluvytvareji..
       Kdyby system nejak zanikl, stovky milionu by system oplakavali..
       Vzdy cekam jestli nekdo prijde s podobnym nazorem..
       Zmenit system je jedina a posledni nadeje.
       Drtiva vetsina nic takoveho naprosto nechce, ani nevidi reseni..
       Utapeni se v ilusich je popularni , je to skutecnost a s tim musime pocitat pocitat at se nam to libi nebo ne..
       Mezitim se vymrstila obrovska a nezadrzitelna vlna zdrazovani na celej svet , lepsi nevedet, co bude nasledovat..
       A co dalsiho se nas chysta..
       ..“A bohuzel nemci jsou poslusny narod?…

     1. Jako jo, pálí mu to pořád dobře a razanci má, ale na druhou stranu 15 roků je 15 roků a je to (údajně) spíš solitér než ten, kdo s důvěrou rozdělí úkoly a pak za všechny nastavuje prsa.

      1. Myslím si, že Paroubek by se hodil za poradce nové vlády.
       PeSi, vy se věkem nevyvíjíte (nemluvím o nemocech atd, abyste mě nechytal za slovo)?
       Posledních pár let má Paroubek rozumné názory, je realista a hlavně – nebojí se!

        1. Dobře, uznávám, že by Paroubek neměl být presidentem nebo premiérem, ale …myslíte si, že by třebas funkci zmocněnce pro energetiku dělal hůře, než Bartuška? 🙂 Šuplíček nešuplíček?

       1. Ona vetšuïna z nich, když skončí s politikou, tak má i rozumné názory viz Macek.
        Nakonec i Fjála měl před 4 roky na unii zajímavé názory. Je to na trubce.

  2. Nó, ve skutečnosti není tak docela pravda, že na základě blbých předpokladů nemohou vzniknout správné závěry; viz třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Gettier%C5%AFv_probl%C3%A9m . Ale z hlediska selského rozumu to asi můžeme brát, jako kdyby to pravda byla. (Lepší by možná bylo říci, že z nesprávných předpokladů pravděpodobně nevzniknou hodnotné závěry.)

   Obecně (a v to ovšem má PeS plnou pravdu) však nejspíš je veliká chyba – řekl bych, že snad jedna z největších, kterých se prostý člověk může dopustit – považovat za hlupáky lidi vydělávající svou činností řádově víc než ti, kdož pracují v potu tváře ať již pro obživu, nebo z principu a z tradice. Myslím si, že tamti velmi dobře vědí, co dělají; a i kdyby ne, obhajobou, že netušili, bych se zviklat nedal a v tomto bych jim rozhodně the benefit of the doubt nepřiznal. Hanlonova břitva je nástroj vysoce nebezpečný především tomu, kdo jej vezme do ruky; vždy by měl dávat pozor, nejen aby se nepořezal, ale především aby si náhodou neušmikl něco, co se mu ještě může hodit.

   1. Zajisté. Považuji za systémově chybný předpoklad, že jsou neschopnými hlupáky. Kdyby jimi byli, nedostali by se do oněch špičkových pozic. Už jen toto mám za axiomaticky vylučující, že jednají z hlouposti. Kdo je natolik zdatný aby se dostal do špičkové funkce, což parlamentní či vládní funkce je, je vyloučeno aby byl hloupý. Má plnou odpovědnost.

    1. Dovolim si nesouhlasit. Ministryne pro vedu, ministr zahranici nebo predsedkyne snemovny.

     Tedy pokud alespon pokud se shodneme na definici inteligence.

    2. Jedna věc je chytrosti a druhá věc je vychytralost.
     Velmi zdatný, vychytralý člověk, může být úplně blbý. Jistě znáte takové případy, není jich málo.
     Pologramotný Nigerijec si namaže na chleba českého právníka , nebo doktora. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *