18 července, 2024

Musíme si pomáhat

Lidé chtějí odborníky ve vládě. No, odbornost se může sehnat z druhé ruky. Lecjaký dávný komunista dělník s omezeným vzděláním mohl místně dobře vládnout, pokud měl schopné poradce, a nelezl sovětům do řiti dál, než se absolutně muselo. A myslím, že doba covidová nám ukázala, že odborníci, kteří jsou lháři, zbabělci a zaprodanci, nadělají mnohem víc škody, než lidé méně specializovaní, ale poctivější.

Nevidím politiku, tak jak dnes existuje, jako alternativu. Jenom jako opozici, která může leccos napravit, a přinést méně zla, než ta minulá vláda. Není to úplně marně. Ale to je asi tak všecko. Pachtit se za moci, a starat se o lid a zem, ono to nejde moc dohromady.

Nebudeme si přece nalhávat. Volby to můžou trošku posunout. Ale volby to z gruntu nespraví.

Tož jak na to, když ne politikou? Snad podobně, jak tenkrát, když paní komisarka sbírala pohádky a spřádala nitky spolupráce s ostatními vlastenci, kteří dodávali nové sebevědomí ušlápnutému národu, vynořujícímu se z nevolnictví materiálního i duševního (robota ještě de facto mnohde existovala v první půlce 19. století). Je to dnes opravdu tak moc jiné?

Já se pokusím aspoň nastínit směr. Za prvé, je nutno se soustředit na nás, ne na ně. Hleďme si své komunity! Pořád tady slyším, jak ty druhé dostat k nám. Jak je přesvědčit. Jak je přetáhnout. Anebo se obracíme na stát, vládu a politiky. Pořad “oni oni oni.” Někdo jiný, než my. Těm věnujeme naši pozornost, a tam vkládáme naději. Ale on nás nikdo jiný nespasí. Abychom se dostali z toho novodobého područí, musíme se naučit soustřeďovat pozornost na sebe, na nás, na naši komunitu, na alternativu. Dělat ji lepší. Měnit sebe a svůj život, a podělit se o výsledky. Víc si pomáhat navzájem.

Vzpomínám na první křesťany. Tehdá to byla malá skupinka kolem Ježíše na vzdálené výspě římské říše. A za zhruba 50 let už byli tak známí, rozšíření, a tak jiní, že je židé hromadně vyhazovali ze synagog. Jak to dokázali? Začali se sdružovat v malých skupinách kolem “domácího kostela,” což nebylo nic víc než setkávání v domě někoho z členů, kde zpívali, jedli, pili vínko, vyprávěli si inspirační historky o Ježíšovi a apoštolech, a dělili se o svůj život a své trápení, a o to, jak jim jde či nejde “nový život v Kristu.” A nacházeli ve své nové komunitě oporu, vytvářejíc tak novou kulturu. Ty domácí kostelíky (ekklesia = shromáždění) lidí přitahovaly jak magnet, i tváří v tvář pozdější perzekuci.

Jak roste islám? Jak přežilo židovství? Souvěrci si pomáhají. Ty ostatní oni spíš znevýhodňují, anebo na ně vůbec nemyslí.

Anebo se mrkněte na americké populistické hnutí, které existovalo koncem 19. století. Budovali místní “tajné lóže,” trochu podobné zednářům. Brali mezi sebe schopné a charakterní lidi, na které se dalo spolehnout, a vytvářeli nové podmínky pro místní kulturu i byznys, podle svých pravidel. Organizovali kurzy na jakékoliv zajímavé téma; objevovali možnosti svépomoci skrze nezávislé obchody a zemědělská družstva (mnohé v Americe přetrvávají dodnes; hlavně to jsou družstva pro skladování a prodej posklizňového obilí a pro odběr a zpracování mléka z individuálních farem); když jim federální vláda házela klacky pod nohy, vymysleli si, jak se tomu spojenými silami bránit. Toto hnutí bylo fantasticky úspěšné a začalo posléze ovlivňovat i politiku. Bohužel, ambiciózní jedinci ho pak zneužili jako nástroje své politické kariéry, a tím vysáli jeho energii směrem ke státním vládám a do Washingtonu.

Dále je tu příklad gangů a mafie. Ti si také umí pomáhat, za cenu vstupu do kriminálního podsvětí. Ale i od nich se můžem učit. A abych nekončila na takové temné notě, je dobré si připomenout řemeslnické cechy, které spolupracovaly po staletí a dokázaly hájit zájmy a práva svých členů proti vyšším mocnostem.

A ještě jedna věc mne napadá. Korejci do Ameriky přivezli tradici rodinného bankéřství (jedna prominentní rodina založí malou banku, která pak slouží té místní korejské komunitě za výhodnějších podmínek než banky americké), a svépomocných kroužků. Ty fungují takto, například. Jednou za měsíc se sejde skupinka podnikavých žen, které plánují vlastnit v budoucnosti obchůdek. Pomáhají jedna druhé vybrat ten správný byznys a učit se, co je k tomu potřeba. Dají pokaždé určitou částku “do prasátka” a když našetří dost na to, aby se jedna členka mohla zakoupit, dají to té nejlépe připravené. A i potom ji podporují a pomáhají k úspěchu. Zatím se začne šetřit na další.

Vždycky se divím, jak důvěřují Češi následující strategii: opětovně se dožadují, aby jim stát pomohl z bláta, do kterého je ten stát — často úmyslně — sám zavlekl.

122 thoughts on “Musíme si pomáhat

 1. Ministr zahraničí USA Blinken přijel bez ohlášení do Kyjeva.

  Ehm… ja myslel, ze se hlasi pouze navstevy na mezistatni urovni, ke slouhum se jezdi jak vas napadne.

 2. Paní Vevčo,
  zapomněla jste na jednu maličkost, zato důležitou: Média.
  Během čínské bolševické chřipečky místní média naprosto ignorovala skutečné odborníky, vysoce specializované, erudované a současně poctivé – namátkou doktora Turánka, profesora Berana.
  Nebáli se odstavit od médií i takovou kapacitu a osobnost, jako je profesor Pirk.
  Média je cíleně ignorovala, sociální sítě jejich videa, nebo rozhovory s nimi blokovala, nebo dokonce mazala – Svobodné Fórum, Zdravé Fórum a podobní, ti by mohli vyprávět, kolik jim toho z YT smazali.
  Přitom celá země věděla, že ve vládě, resp. v těch „odborných komisích“ sedí zcela bezradní pitomci jako Gotvaldová, Kubek, Hořejší a jeden čas byl „přizván“ i šílený Flégr, na začátku ten praštěný pojišťovák s excelem (ten co měl přijít a už nepřišel) – a dneska ještě šílenější Válek.
  Za pouhou názorovou výměnu, mimochodem slušnou a korektní, ale bohužel s hňupem Kubkem, se musel z Novy doslova na hodinu pakovat moderátor Suchoň – dovolil si v přímém vysílání argumentovat a oponovat namyšlenému hňupovi Kubkovi. Pamatujete se? Bylo to v souvislosti s agro-trhy na pražské náplavce.
  Na druhou stranu si říkám – proč by se měl mírný, vysoce racionální a erudovaný profesor Beran, dohadovat ve vládě s takovými blby, jako byl šéf krizového štábu Hamáček, papaláš Prymula, nebo i s tím estébákem, co by nejraději řídil mikromanagementem všechno sám?
  Ani jeden z jmenovaných odborníků, asi nemá zapotřebí si ničit nervy přesvědčováním blbů, i když odborníci jistě měli na paměti, že svými kvalifikovanými radami pomáhají lidem České republiky.
  Možná nemuselo umřít tolik lidí, nebo nemusely být lockdowny, pozavírané obchody, v těch otevřených nesmyslně zapáskované zboží a teror proti občanům v ulicích i jinde – třeba v lese, nebo sám v autě.
  Jenže – odborné rady výše zmíněných lidí se všem těm Hamáčkům, Prymulům a estébákům nehodily do krámu, protože by jim pokazily jejich kšeftíky s testy i ochrannými pomůckami.
  Proto „někdo“ nařídil, tyto vysoce kvalifikované odborníky bez výjimky ignorovat a jejich názory i rady potlačovat, co to půjde.
  I za cenu jejich dehonestace, nebo upozornění sociálních sítí na to, že jsou to dezinformátoři, což se i stalo.

  Média Vevčo, na média jste zapomněla.
  Mají dnes obrovskou moc, větší než kdy jindy, protože jsou proti televizi, rozhlasu i novinám bezkonkurenčně nejrychlejší. A tahle média, ta když se rozhodnou (nebo jim to nějaký zmetek nařídí), že Váš hlas nemá být nikde slyšet, no tak prostě nebude.
  Stateční plukovníci a jim podobní, to zařídí.

  1. Ten co: No jasne. Ale nepodarilo se jim to! Protoze my mame media sve. Staci prepnout. Kazdy obcan ma od-ovceni na dosah ruky. A my, kteri jsme to sledovali od zacatku — pravda zacla vitezit. A jeste bude. 🙂

  2. Čínská bolševická chřipka – to jste četl v nějakém článku na Ricinu, nebo vás inspiroval J.X. Narkoman?

   Stavitsja vopros, jestli ta chřipečka náhodou není ne „čínská bolševická“, ale ve skutečnosti americká demokratická, viz poznámka v rozhovoru s H. Zelenou v PL:

   (…)Pana Fauciho také zřejmě čeká vyšetřování z důvodu lží a podezření na jeho účasti na financování wuchanských laboratoří z rozpočtu Spojených států, ve kterých se prováděly experimenty s koronaviry, které měly vést ke zvýšení jejich patogenity či infekčnosti – takzvaný gain of function. Pochopitelně kvůli tomu také sílí spekulace o umělém původu viru, nebo dokonce o jeho záměrném šíření. Pro návrat důvěry ve veřejné instituce je nezbytné, aby vše bylo důkladně prošetřeno a vyvozeny příslušné závěry.(…)

   Jinými slovy: vypadá to, že si USA ve WuHanu zaplatily provádění výzkumu a vývoje, který na území USA je ilegální.

 3. Komunista dělník možná mohl takhle pracovat v 50.letech po válce, ale později si musel dodělat vzdělání, kdo neměl na VŠ, dělal univerzitu marxismu – leninismu.
  Nevím kde se tyhle hlášky furt berou. A do té univerzity musel chodit.

  Ne jak dnes stačí prázdniny a je diplom v kapse. O úrovni vzdělání ani nemluvě, SŠ nebude mít maturitu z matematiky, protože by děcka propadla.

  1. No, já si vzpomínám, že v době normalizace mohly ty správné dělnické kádry vystudovat VŠ třeba za rok. Ale obecně rozšířený jev to asi nebyl.

   1. Dneska ani nemusej chodit na fakultu. 😀Diplom dostanou poštou. 😀Rychlostudenti z Plzně by mohli vyprávět. 😀

    1. A že těch tzv. „vysokých“ škol není poskrovnu. Sám ze svého nejbližšího severomoravského okolí pár znám. Jejich posluchači si převážně ani nezaslouží nazývat se posluchači. Stačí zaplatit, o znalosti problematiky, natož examinátora nemluvě. A jsou akreditovány !!

    2. Rychlostudenti málem zlikvidovali školu pro celý západočeský region a VŠICHNI se rekrutovali z řad politiků.
     OSTATNÍ studenti studovali zcela řádně a ani dálkaři neměli žádné úlevy kromě tělocviku.

     Ovšem ani Ruml s Bendou nedostali diplomy poštou. I oni museli napsat alespoň diplomku – byť v obou případech takovou, že běžný student by vyletěl již u oponenta a k obhajobě by se vůbec nedostal.

     Nevím, Helanov, kdo jste, ale mám stále silnější pocit, že troll. Poslední cca 2 měsíce tedy rozhodně.

    1. Za komančů byly podmínky pro studium přísnější než nyní.
     Opravný termín, děkanský a když to nevyšlo, tak pokorná suplika o povolení opakování ročníku. Povolovalo se jen v dost ojedinělých případech (těhotenství, nemoc, pobyt v cizině…).

   2. To rozhodně nemohly ani omylem.
    Tohle „fungovalo“ do poloviny 50. let a pak to fofrem stopli.
    V době normalizace už museli i kádři studovat jako dálkaři plný počet let i zkoušek. Ovšem mnozí z nich měli takové úlevy v práci, že se o tom řaďákům mohlo jen zdát.

 4. Promiňte částečný offťopík (částečný, protože se to týká něčeho, co by mohlo být v dohledné době užitečné). Kecám po internetu s Kanaďany a zajímalo mě, jak to dělají v zimě – a ukázalo se, že za oceánem mají takový nějaký kyt, kterým na zimu vyplní spáry kolem okenních křídel a pak ho zase na jaře vydloubou, asi jako naši prapradědové ucpávali na zimu okna mechem. Dělají to tam různí výrobci, třeba https://www.frostking.com/products/weatherstripping/mortite-caulking-cord

  Prodává se něco takového u nás? (V domácích potřebách i v barvách lacích na mě koukali jak slimejš na lokomotivu, takže asi ne.) Pokud se to u nás neprodává, čím byste to popřípadě nahradili, aby to nenechalo fleky nebo to na jaře nešlo z těch oken dolů i s lakem? Originál je snad na bázi oxidu titaničitého nebo čeho…

  1. Re: pivonka

   Pokud máte eurookna, anebo plasťáky, zapomeňte na kanadský kyt.
   Pokud máte tzv. kaslíkáče – stará okna s dvěma páry křídel, nechte si za pár peněz vyfrézovat drážky a vsadit těsnění ze silikonu. Přes léto ale musíte o něco více větrat, jinak vám bude obydlí plesnivět kvůli vysoké vlhkosti.
   Pokud vám to bude pořád málo, udělejte to postaru. U nás se okna zahazovala na zimu hnojem. Hnůj dokonce vyvíjí teplo, takže si budete lehce přitápět.

    1. Re: Vevča

     Už jste někdy zkoušela utěsnit okna koudelí?
     Zkuste a pak mudrujte.

     Než koudel, raději rozmíchaný jíl s vodou. Prakticky nejde o nic jiného, než zabránit prostupu vzduchu. Ovšem se všemi negativy – absence kyslíku, vodní páry vyloučené z živočišných tkání.

     1. Mimo téma ke koudeli:
      Jednou dostala vrchnost nápad, že by se mohla udělat inventury ve skladu hutniho a elektro matrijálu. Poslali tam mě, jako zásobovačku.
      Ve skladu byly dvě stařenky, což nevadilo, řemeslníci se obsloužili sami a zboží pomohl uklidit řidič.
      Vzdala jsem to u silonového lanka 0,8 mm. Mělo ho tam být snad stovky metrů.
      Babička přinesla půl pytle koudele a sdělila, že se to nějak zašmodrchalo a že to asi nepůjde změřit.

      1. Re: Vevča

       V zimě určo ne. Ve vnitřních křídlech vám vyschne , pokud budete topit. Ve vnějších voda vymrzne.
       Plíseň se objeví, pokud nebudete větrat, což se zalepenými okny lze poněkud obtížně.

   1. Těsnění ze silikonu mám, dokonce už jsem ho i měnil, stejně to furt někudy táhne.
    Ale ten hnůj je dobrý nápad, to mě nenapadlo… taková kupka hnoje hřeje i v zimě. Jenom se bojím, aby stejnými spárami, kudy jde dovnitř průvan, nešla dovnitř i močka. 😀

    V železářství mi poradili zkusit americkou izolepu, takovou tu stříbrnou, ta prý přes zimu spolehlivě vydrží. Tož na jaře v nejhorším ty okna znova natřu, ono už to stejně bude potřeba…

  2. Prastarý návod z dob chudých studentů v Moskvě. Jedno okno, půl balíčku vaty, široká lepící papírová páska, nůž z jídelního příboru, volné odpoledne a zákaz otvírat okno od listopadu do května. Do těch škvír za pomoci nože nacpete tenké dlouhé vrstvy vaty. Hezky ucpete, přímo upěchujete, a když už vata lícuje s rámem okna, přelepíte širokou papírovou páskou. Rozdíl byl cítit už při 5° nad nulou, což teprve při 35° pod nulou a silném větru. Pokud máte velké škvíry, je třeba více vaty. Dobré jsou těžké závěsy od podlahy ke stropu a zároveň ode zdi ke zdi.

 5. Šejkové se k poddaným chovají sociálněji
  ———————————————————
  Jiri-Paroubek-1403-05
  7.9.2022 13:22
  Rádi se, jako součást Západu, holedbáme tím, jak je náš demokratický systém pro život obyčejných lidí nejlepší z nejlepších. Platí to ale jen v situaci, kdy tento systém zajistí drtivé většině lidí jejich základní životní potřeby. Jinak řečeno, umožní jim žít život na slušné materiální úrovni a s vysokou mírou osobní svobody. Mezi základní životní potřeby patří vedle potravin i energie.

  V arabských feudálních státech patří ropa a plyn pouze úzkému okruhu vládnoucích rodin. Protože mají energetických surovin dostatek a jsou jejich vývozci, dopřávají svým občanům tyto komodity za násobně nižší ceny, nežli za jaké je prodávají dál.

  Naše země je velkým výrobcem celkem levné elektrické energie. Občané se na tento stav po generace skládali především svými daněmi. Za ty se stavěly elektrárny, včetně těch jaderných, přehrady s obřími turbinami, robustní přenosová síť, dotují se obřími částkami ze státního rozpočtu obnovitelné zdroje. Tyto dlouhodobé a masivní investice všichni politici zdůvodňovali potřebou být, alespoň co se týče elektřiny, nezávislí.

  Vlastníkem ČEZu je většinově náš stát reprezentovaný vládou.

  ČEZ prodává svým vlastním občanům – vlastníkům a dlouhodobým financiérům svých aktivit, elektřinu za desetinásobky toho, co stojí její výroba. Děje se tak úplně zbytečně prostřednictvím energetické burzy v Lipsku, která vyhání ceny elektřiny vzhůru.
  Zjednodušeně řečeno, šejkové se ke svým poddaným chovají mnohem sociálněji, než se chová naše vlastní demokratická vláda ke svým takzvaně svobodným lidem.

  Náš tolik velebený systém prohrává v přímém přenosu, a pokud se vláda nevzpamatuje a nevzepře se této bezuzdné hamižnosti, pak náš politický systém v konkurenci s jinými prostě prohraje. Jednoduše proto, že lidé ztratí chuť v takovém zřízení žít. Důsledky si každý může představit sám.

  Premiér Fiala má demokracie a svobody plná ústa, ale bohužel ve své funkci zatím dělá vše pro to, aby současný systém před lidmi zdiskreditoval a pohřbil. V tom mi připomíná představitele sociální demokracie posledních deseti let. Ti tak vehementně žvanili o důležitosti a nepostradatelnosti této strany, přitom nedělali pro své voliče nic podstatného, až vypadli ze Sněmovny a ztratili jakýkoli vliv.

  Prostě a jednoduše, přestali vlastní voliče bavit.“

  1. Paroubek na hrad….
   Kurňa ale já to myslím vážně. Jeho vláda mi nevadila (mimo nesmyslného domlácení smažek v počátku). A co ho sledují tak co věta, to můj podpis…

   1. … a víte, Merkure, co je zajímavý, že ty jeho Vámi podepsaný věty v tom jeho LVU (či jak se ta jeho strana jmenovala) rezonovaly tak silně, že nakonec ta strana měla volební úspěch tak marginální = až to byla úplná vostuda (něco jako pšouch).

    Jestli to nebude tím, že žvanit a machrovat de skoro každýmu, zvláště v dobrejch časech, ale jakmile se dostane do skutečných potíží a přídou blbý časy a maj konečně ukázat co uměj (třeba viz covid a do té doby docela úspěšný premiérování Babiše), tak najednou tu máme výstavní vystrašený amatéry a rozpočty v katastrofálních deficitech.

    Nikdo nechce jít se svou kůží na trh a za něco zodpovídat, si buďte jistej. Třeba v mý profesi už sme tak daleko, že stačí těm velkohubým namachrovaným tlučhubům jen ukázat pouhej stavební deník a vrazit jim do ruky propisku, aby to, co tvrděj, podepsali a … a v tu ránu končej a ani ťuk (… a pak se nedivte, že se z toho blbíšové v noci vodkopávaj, protože si to vždycky vyžerou až do dna)!

    Ále, že se ještě rozčiluju … dyť vono je to furt a furt stejný … odejde jeden blb a příde další… a zabíjet se to nemůže … tak co s tím!

    Klidně mu to podepište.

    1. To je také tím, že když někdo ztratí funkci, vrátí se mu rozum. To platí u všech papalášů a bohužel i obráceně.

  1. Ona sehnat pujde. Otazkou je za kolik.

   A Sikela to rikal pred tim, nez nam slibil, ze nas nebude lakovat (viz Keller).

  2. Opec prý snižuje těžbu ropy a cena asi pomaže nahoru.
   A na fb nějaký diskutér psal co mejstrím asi neví, že Macron volal tomu vnukovi SS Schulzovi ať srovná k.k.ty na východě EU, že už je Rus tuze nás.rán a může nám úplně zastavit plyn a ropu.

 6. Pro Vevca. Já rozumím kolektivu v rozměrech husitství ,které po roce 1989 bylo pošlapáno i když první republika stala na ideích husitů.Husitství dále rozvíjel socialismus.Dnes bláboly o křesťanství apod.jsou jen úsměvnou pohádkou.

  1. Autorka pidla a nevidi a netusi chudak ,ze neco podobneho a daleko lepsiho bylo u nas donedavna..
   Na daleko vyssi urovni..
   Proc vychvalovani a propagandy veci v americe a jinde nepise do americkych a jinych magazinu..

 7. Když svého času na blistech Marek Beneš, bratr Daniela Beneše z ČEZu psal o feudalismu 4.0, tak jsem ho bral na lehkou váhu. On velmi dobře věděl. Zajímavé je, že se s Čulíkem a Dolejším rozhádal (jako všichni kdo měli mozek jako třeba před tím Kotrba) a už tam nepíše. Ale zkuste si dohledat jeho články a příspěvky do diskuze v archivu. V podstatě je jediná šance. Tenhle systém rozmetat, ale mezinárodně. Jinak nás čeká otroctví a samozřejmě líp se budou mít ti z aristokratických rodin, než poddaní.

  https://blisty.cz/authors/3559-marek-benes

  1. Marek Beneš dne 16.4.2020:

   Zatímco já vím, že kličové pro mne je nyní zachování aktiv, změna aktivit a cíl je se dostat jako jeden z 15% ze střední vrstvy do šlechty a nespadnout dolů v majetkovém přesunu, Vy, pan Dolejší, pan Čulík, tak vystrašení virem, akceptujete všechny návrhy, protože se bojíte smrti, že si přivodíte prohloubení krize, prohloubení vlastní kritické osobní situace. Tímto postupem vedoucím k prohloubení hospodářské krize zjistíte záhy, že v krizovém hospodářství se už nikdo nepostará o slabé a nemocné, že za zdraví se bude platit, sociální systémy selžou, zatímco oligarchové si budou rozdělovat státní pomoc! Tím se majetková nerovnost raketově prohloubí! A neděláte nic.

   1. Jenže to je projev hyperarogantního blba, který sám sebe považuje za lepšolida a ostatním dává okatě najevo, jak jimi pohrdá.
    Ty kecy o slabých, nemocných a pod. jsou od něho jen pokrytectvím. protože to, co napsal předtím, jej usvědčuje z absence jakéhokoli sociálního cítění.

 8. Rusko začalo produkovat LNG v blízkosti uzavřeného plynovodu Nord Stream 1
  7.9.2022 VSa Zprávy

  Rusko v zařízení poblíž výchozího bodu plynovodu Nord Stream 1 zahájilo výrobu zkapalněného zemního plynu a má připravený tanker, který má plyn dopravit na trh.

  Jak informovala agentura Interfax, byla v závodě na zkapalňování zemního plynu v kompresorové stanici Portovaja zahájena výroba LNG, tuto zprávu oznámil na Východním ekonomickém fóru místopředseda správní rady Gazpromu Vitalij Markelov.

  Podle něj jsou v provozu dvě výrobní linky a závod již vyrobil prvních 30 tisíc tun LNG. Prošel 72hodinovými komplexními testy. „Vzhledem k situaci na světových trzích bude o náš LNG zájem,“ je přesvědčen Markelov.

  Kromě kompresorové stanice Portovaja a ságy s opravami turbín se oblast v blízkosti závodu a začátku Nord Streamu v posledních týdnech stala známou díky zprávám, že Rusko spaluje zemní plyn v závodě poblíž finských hranic a zároveň drasticky omezuje tok plynu plynovodem Nord Stream do Německa, upozornila Tsvetana Paraskova pro web OilPrice.com.

  V závodě severozápadně od Petrohradu se denně spaluje zemní plyn v odhadované hodnotě přibližně 10 milionů dolarů – plyn, který by jinak putoval do Německa, ukázala analýza společnosti Rystad Energy, kterou minulý měsíc sdílela BBC News.“

  1. este ju treba moralne ocistit
   cize preda sa Cine ktora ju nasledne preda EU a to sa v pohode stihne pocas plavby z Petrohradu do Gdanska.
   EU bude mat cisty a moralne nezavadny plyn a Cina bude mat peniaze ako sprostredkovatel

  1. Tož mi vyskočilo „okénko“
   „“Nenalezeno
   Omlouváme se, ale stránka, kterou chcete zobrazit, nebyla na webu nalezena.““
   … že by již začali „odřezávat spojení ?!““

 9. Paní Vevča vyjádřila i můj názor. Mysli globálně, jednej lokálně.
  Pokud se má něco změnit k lepšímu, v první řadě se musíme změnit my sami. Vždyť ti politici jsou jedni z nás.
  Pracovat na sobě, pomáhat svým nejbližším a přátelům, zdánlivě maličkost, ale důležitá a nesnadná věc. Mnohdy jsme největším nepřítelem my sami sobě. Ať už sobectvím, laxností, mnoho z nás nevidí břevno v oku svém.

  1. Clanek s nadpisem Musime si pomahat ,ale informuje o prvotnich krestanech, americkych farmarich , Mafii a ze si tam davaji neco do prasatka korejci a nevi o tom skoro nic ,nam cizich a ignoruje vubec odlisne podminky naseho vyvoje a tradic ,organizace a struktury podobnych u nas.
   A dava nam to za vzor. To je tezky pochopit. Vo co de.
   Ignoruje tunelovym videnim ,neco podobneho ,iniciativy a svepomocne spolky a nemalo jich u nas..

   1. To je možné, ale vcelku to má obecnou platnost. Že by nám něco dávala za vzor si nemyslím.
    Ten článek se mi líbil.

    1. Paw je mimo, jako tak casto. Pani Svihlikova ve sve knize (Jak jsme se stali kolonii) pise o slavne minulosti — byli jsme svetove na spicce co se nejruznejsich spolku dotejce. Uz nejsme. Ale mohli bychom byt zas…

      1. Omluva , ze jsem se nenarodil jako devce a nenapsal neco na tema musime si pomahat , zminit se o skutecnem prikladu husitstvi , kde si snad pomahali nejvic na svete /nesedeli a nezvatlali jen tak kolem stolu ale spolu pracovali ,vychovavali sve deti a bojovali za svoji obranu atd/, ani zminka , autorka netusi a namitky vyresi snadno a rychle , von je mimo , jak tak casto..
       Urcite sem mimo, mimo ty velky mimo a nektery misy.
       Pak vznikne nesoulad a nedorozumneni..
       Veci v clanku nejsou vzhledem k nevyspalosti.
       Dalsi to dovyresi nazorem tak ,ze napisou, Mnohdy jsme nepritelem my ,sami sobe..Takze pomahat sami sobe vede k nazoru , ze si sice pomahame, ale mnohdy tak akorat ,do hrobu…

  2. To jsou tak nádherně prázdná a dokulata omletá slova a věty, že bych až vzal barvičky a udělal z nich Kamínek.
   Bo Kamínky jsou užitečné věcičky, dělající lidem radost po celém světě. Zatímco ta slova jsou zcela k ničemu.
   A jak tak poslední asi dva měsíce roluji Vaše příspěvky, řekl bych, že byste s tím dloubáním polene měl/a začít sama u sebe.

 10. Věřte mi, že jesi to má nějak dobře dopadnout, musí se to udělat jako kdysi Občanské fórum. To uspělo, pač si ti lidé uvědomili, že jsou tam na splnění úkolu a pak se rozejdou do politických stran.
  Může se to jmenovat OF 2.0. nebo jakkoliv jinak, ale musí to fungovat na stejném principu.

  1. Fajn, bude OF 2.0. Dokáže prosadit jakousi změnu a pak co? Za 2 generace to bude zase v pytli. Buď budou lidé konečně vychování tak, že budou trvale schopni udržet dosažené sami o sobě, případně metodou mafie rodiny s plnými důsledky. Jiná cesta není k trvalému udržení možná. Každá změna je totiž náročná na spotřebu prostředků, energie stejně jako změna skupenství. Je logické ohřívat vodu, abychom ji nechali úmyslně vychladnout? A pak znovu? Už nechci plýtvat a neměli by chtít ani ostatní. To poselství by se mělo povinně předávat jako příběh o životě. Ovšem je tak sladké zapomínat, neomezovat se.

     1. „Živé systémy jsou tedy z termodynamického hlediska soustavy otevřené, neodporují tedy znění druhé věty termodynamické, která nulovou či zápornou změnu entropie pro otevřené soustavy připouští. „

      1. Ano, na snížení entropie potřebujete vždy sílu z vnějšku. Permanentně nebo i jen občas. Občas je ten častější případ.

      2. V tom případě spalování nadbytečného plynu v Portovoj způsobí v topné sezóně zvýšení teploty o 0,2 st. C. Radujm,e se, nezmrznem.

   1. Jo – a pamatuju, jak nás Jičínský ve FS PÉROVAL, jak jsme naprosto nemožní, neschopní a hloupí a teprve ti po nás, zvolení v dalších volebních obdobích, budou ti správní poslanci. Jak to dopadlo víme… takže co tam máte dál…

    1. Přesně, Jičínský byl vůbec borec, dělal ústavu před 68 rokem a po revoluci zase. Takových chytrých tam bylo a ještě je, třeba Rychetský.
     Proč už neráčkuje?

     1. Tihle týpkové se bez problémů čapnou za každého režimu. Jsou nezničitelni.
      Nasliněj si prst a hned vědí na které straně je tlustěji namazaný krajíc.

  2. Aby něco fungovalo jak je popsáno, musí mít kulturní základ.Nejsme Korejci. Nejsme Švýcaři. Jsme Češi.
   Nynější stav není nenormální. Bohuzel. Neobelhávejme se. Není anomálií. Nejsme okupováni cizí válečnou mocí. Nejsme pod ozbrojenou diktaturou, odstranitelnou vzpourou či cizí mocí. Není změnitelný návratem k normálu. Je stavem normálním. Změnit ho lze jen vzpourou v nás samých. Začít u sebe. Vzpourou proti tomu jací jsme. Důslednou a trvalou. Jinak jsme jen Bandar – lóg.

   1. Ještě bych dodal Schumi, že změnit se je hrozně těžké. Nakonec je to vidět na blozích s diskuzemi. Připomenu třeba P.M. nebo A. Karla odjinud. To jsou už naprosto „zadrátované mozky“, plné nenávisti k Rusům. Nezlobím se na ně, sami si to neuvědomují.

    K věci „Vevča“ (Musíme si pomáhat)
    Náboženství jako inspirace je docela fajn, spolky vzniklé na náboženském principu totiž fungují a drží. Jenže pro změnu to nestačí. Na tlupu lidí, kteří žijí na jednom území a mluví společnou řečí ale každý jeden své priority je to málo. Každý by si tu změnu totiž představoval trochu jinak. Někdy úplně jinak. Jediné, co by mohlo způsobit sjednocení té tlupy je nějaký nový Ježíš. Člověk s charismatem. Jenže to je ta potíž. Objeví se, sjednotí národ pod svým vedením, založí sektu. Jako Hitler, jako Mao Ce Tung, nebo Pinochet, jako Lenin nebo Havel. Dobrý řečník, který ovládne dav.
    Demokracie ovšem dostane na frak.
    Povídat si tady o věcech. kterým věříme je fajn, ale je to kontraproduktivní. Nic to nezmění, budeme přesvědčovat přesvědčené. A nepřesvědčené „mimo kruh“ lze přesvědčit jedině násilím. Zvenčí. Proto pořád opakuji tu mantru o vlcích v lese.

    Můj syn mě považuje za hlupáka, vesničana, který naletěl na ruskou propagandu. Nemluvíme spolu a já čekám, zda dostane výpověď ze svého slušného místa, peníze v bance budou mít pmnohem menší hodnotu a doma mu bude zima. Snad ne hlad.
    Pak doufám pochopí, že nejsem ruský troll, ale člověk, který už dva takové „zlomy“ prožil. A mí rodiče prožili II. světovou a prarodiče dokonce I. světovou. Teď se pořád máme dobře a mnozí si myslí, že sundávat kalhoty je brzy, brod je prý v nedohlednu. Ale řeka tu je a bude třeba ji přebrodit.

    1. Změnit se je hrozně těžké…
     No to mi povídej! Mám tolik nedokonalosti, že by mi na to nestačila spousta životů. Proto také nejsem v politice. Mám co dělat se sebou, natož abych měnil jiné či dokonce celý svět. Ach, jak jiní jsou oproti mě dokonalí!

       1. Já už to mám dobrý, potomci vyrostli a zmoudřeli.
        Teďka si užívají chytré kecy mých vnoučat. Takže do klubu by mohli vstoupit oni. 😀
        Naštěstí záchvaty superiority přejdou časem samy. Ve většině případů, teda. Třeba u šéfů pétikolky k tomu nedošlo. 😉

    2. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale přesto. Přišel mladý kolega, sám od sebe s dotazem, jestli bychom ho my, co máme před důchodem, nechtěli něco užitečného z branže naučit. Prý vidí, že s naším odchodem do penze zmizí zkušenosti, že se mu to nelíbí. Lísá se hezky, ale je chytrý, rychle se učí, o věcech přemýšlí, tak proč ne. Jen je jeden z několika stovek, ostatním stačí internet.

   2. Mohl byste být konkrétní, prosím?
    CO by jeden každý z nás měl v sobě změnit? KONKRÉTNĚ, prosím!
    Protože jinak to jsou jen prázdné floskule a salonní kecy.

    1. Obcan: Neco konkretniho? Jasne. Vsem by nam pomohlo, kdybysme zacali jeden druhemu naslouchat, a premyslet o tom co rika. Popripade se zeptat, jestli neco vypada pomylene, zda to tak myslel. Teda nez budem skakat k dehonestovani. Vam zvlast, ne? 😉

 11. V lodi je díra. Spolek ji neucpe. Můžeme ji ucpat společně, to je jediný způsob . Dnes už máme koho volit. Je to strana PRO. Kdo ji může ovlivnit v jejím směřování jsme jen my. A proto 11.9 na Staromáku a pak 28.9 kde to jen půjde.Dotlačit tu zkorumpovanou vládu k demisi a vzít si naši zem zpátky.

    1. Hnidopichu, doopravdy SYSTÉM?

     PRO je něco jako bolševická strana a chce měnit systém? Rajchl je LENIN?

     Dokážu si představit upravit fungování toho současného, ale změnu si představit nedovedu.

  1. PRO změní národ a jeho kulturu, která dala vzniknout příkladmo nynější vládní pětikoalici?

   Tak sto, dvě stě let na tom tvrdě makat, a pak s trochou štěstí by se mohly ukázat první positivní výsledky.

   1. Národnímu obrození to trvalo 3 generace. A většina „chytrých“ z první generace byla přesvědčena, že jen pro účely vědy popisuje umírající jazyk. A ti drobní Hekové-Věkové to dělali snad jen z nostalgie a altruismu.

 12. Tak jsem si to zkusil představit , vidím zemi v níž je zhruba milion až půl milionu různých skupinek , každá se stará o sebe a nějak mi tam naskakují ty Svatoplukovi pruty. Nevím proč. Nejspíš proto ,že ve společnosti musíme fungovat společně – čím víc roztříštěnosti -tím menší šance něco dokázat.

  1. To bude tim , ze narody se neorganizuji jako armady napr.
   I kdyz mobilizace naroda je obcas velmi potreba.
   Skutecnost ukazuje , ze jsme neco min , nez byvala africka kolonie , a jeste s okupaci cizi armady.
   Vysavaji nas brutalne a nepredstavitelne bezohledne ,mimo ukrvlady u nas i v U.,spoluclenove EU, Germani a Finsko nejvic , finove, napr. s 3x vetsim duchodem…
   Nepochybne az do naseho zaniku.
   Vatikansky gangsteri , kteri kdysi sedavali kolem stolu ,taky pribehli si urvat ,co nejvic .
   Neco jineho snad ani neexistuje a neni mozne zahlednout..
   Mimo safari , ktere si poradali na rusy a srby ,zapadni turiste..
   Ovsem pod dohledem OSN a Vysokeho uradu pro lidska prava..A dalsich hruzostrasnych organizaci nekonecnyho fasisticko/hitlerovskyho druhu teroristickyho humanismu..

  1. Ten Bartuška tedy nevypadal, že by věřil tomu co říká. Mám dokonce dojem, že styl jakým to podal mi řekl víc, než věty, které řekl. – > Připravte se, bude to „sešup“.

 13. do politiky nejde odborník ale korytář a lehkoživ…..a jenom vyhořelí odborníci ze kterých se stávají korytáři a lehkoživové…

 14. „že doba covidová nám ukázala, že odborníci“…

  ..že, ani ti se na ničem neshodnou. Ani imunologové, přírodovědci, ani dokotři.
  Každý k tomu přistupoval po svém, ale stylem černá-bílá, ANO/NE.
  Doktoři Flégr, Konvalinka, Polert, Pirk, Prymula i rektor MUDr. Zima – byli ti nejmedializovanější.
  A neměli pravdu, tedy měli pravdu, každý tu svou a přitom jen polovičatou. Podloženou svým věhlasem, podtrženou mediálním ohlasem.
  Jeden či druhý mlel buď o neškodnosti nebo velké nebezpečnosti viru, to samé o očkování. Někteří dokonce i po tom co utekli hrobníkovi z mimotělního oběhu (Zima).
  Ale ani jeden z nich neřekl:
  1) moc toho nevíme, ale…asi to nežere děti…žere to staré a nějak hendikepované
  2) očkování je první veřejně užitý koncept mRNA vakcíny. Není to úplná novinka ušitá horkou jehlou, ale jde o první masivní použití, technologie je to nadějná i v budoucnu třeba pro očkování vůči některým rakovinám (očkování „na míru“ !!!).
  A ano, rizika tu jsou, jako u všeho – a k jejich vyjádření je tu statistika. Takže je asi blbost tlačit to mladým, ale v důchoďáku kdo nechce šupem pod kytičky nemá moc co váhat, i kdyby mu vakcína za 20 let měla způsobit kdovíco… (nejspíš nic i kdyby dalších 20 let dotyčný žil).
  Postě, že existuje vztah rizika ke věku ať již pro nemoc tak pro očkování, matematická funkce zřetelně nelineární a pro každého s trochu jinými parametry. Ale statistika je mrcha, zemřelo i pár dost mladých a nemoc přežilo relativně dost starých. Jaké budou následky fibrozy plic, dlouhého kovidu – a i očkování, uvidíme v příštích letech.
  Ale mRNA nerovná se mimozemská RNA, ani čip od Billa Gatese, prostě je to návod buňce vyrob si malinký kousek svého nepřítele a imunitní systéme poznej ho a znič. Pokud se dostane ze svalu někam jinam, je to zničeno s nejmegamaximálnější pravděpodobností bez dalších efektů, od toho máme RES.

  Také se ukázalo, že někteří jsou „podnikaví“ a etika je jim cizí, a že papalášství má nějakou měrou v krvi snad každý.
  Výsledek?
  Zatím cca 40 tisíc nadúmrtí (zemřelých „s kovidem“ nad rámec běžné úmrtnosti = ano, kovid ty lidi zabil nebo pomohl zabít) a sekera jak hrom v rozpočtu. V té sekeře si nová vláda našla hromosvod i zástupný důvod proč se zadlužovat dál. A z těch 40 tisíc mrtvých, ač jsou si všichni lidé rovni, tak některých je o dost větší škoda než druhých..
  A odborníci? ukázalo se, že umí prosazovat svoje černobílé názory, namastit si kapsu, mediálně se vyslunit (a později i dobře ztrapnit) nikoliv racionálně komunikovat s „normálnimi lidmi“. Že žijí ve své slonovinové věži.
  Jiný příklad odtrženosti od reality? Dr. Jan Konvalinka (ředitel UOCHB) momentálně kandiduje za STAN 😀

 15. Vevčo,
  pokud tu komunitu, všechny její členy, vše, co dělají, výchova dětí a přístup ke starším lidem nespojuje skutečná a reálně prováděná oddanost všeho nějakému vyššímu morálnímu principu definujícímu život jednotlivce v rámci smyslu kominity , vždy se „vedení“ ujme někdo, kdo to po cvíli dotáhne do role spalovače mrtvol.
  V Čechách je aktuálně vice těch spalovačů (viz mnoho různých zpráv o potřebě střílení do té lůzy), než těch skutečně oddaných věci té změny.

    1. Jenže taková přírodní záležitost:
     Pralidé odsouzence k smrti (za nějaký strašný přečin, třeba za vraždu nebo nedostatek úcty ke kmenovému totemu) nepopravovali Vyhnali ho z tlupy a krutá příroda se postarala o jeho likvidaci.
     Byly výjimky – to když se takoví vyhnanci spolčili a založili novou tlupu.

       1. Totéž praktikují i ortodoxní Židé.
        Muslimové dávají přednost usmrcení hříšníka. Tam je hereze naprosto nepřípustná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *