14 července, 2024

O síle slov…

Tak jsme se dozvěděli, že náš skvělý a úžasný ministr financí Stanjura vědomě lhal a navýšil si příjmovou stránku rozpočtu o 50 miliard z evropského modernizačního fondu, ačkoliv věděl, že nic takového není schváleno. Znáte to, mít padesát miliard, nebo nemít padesát miliard, to je sto miliard… Stalo se něco? Vůbec nic. Žádné titulky v novinách s výzvou, aby ulhaný a neschopný ministr odstoupil. Žádný prostor v médiích pro výzvy opozice, že takhle to fakt nejde dál. Stanjura pokračuje, i když jsme nikdy neměli horší rozpočtová čísla.

ODS si na fejsbůku dává placenou reklamu, že díky jejich politice inflace klesá, nepodlehli populismu a díky jejich prozíravé politice se máme dobře. Když nějaký Eurostat nebo Česká národní banka vydají čísla, která ukazují, že jsme na tom pořád skoro nejhůř v Evropě, tak premiér klidně řekne, že ta čísla nesedí a hotovo. Vše je v pořádku. Inflace sice v meziročním srovnání poklesla, ale ve skutečnosti je všechno pořád dražší, jen ne tak rychle. Opět… vše je v pořádku, titulky v médiích ukazují na dokonalou okurkovou sezónu.

Ukrajinská ofenzíva se zasekla na ruských minách ještě víc, než se před půl rokem zadrhl ruský útok na Ukrajinu. Ztráty jsou obrovské, na lidech i technice. Ve Vilniusu Ukrajina nedostala vůbec nic, jen mlhavý příslib, že jednou možná je vezmou do NATO, ale předtím nejprve budou muset zvítězit nad Ruskem (a zřejmě zaplatit všechnu tu vojenskou pomoc). Zahraniční média běžně píšou o fiasku americké politiky na kterou Ukrajina doplatí. U nás nic. V pohodě. Vilnius byl přece obrovský průlom a Ukrajina slavně zvítězí.

Včera došlo k velkému útoku na ukrajinskou přístavní infrastrukturu. Obilná dohoda se tím jaksi…. uzavřela. Ukrajinské, turecké a čínské lodě není zapotřebí potápět nebo zajímat. Prostě nebudou naloženy. Není čím. Až to Ukrajinci opraví, přiletí další Kalibry. Poláci už předem avizují, že svůj zemědělský trh ukrajinskému obilí neotevřou. U nás nic… třicet milionů tun bezprizorního obilí není téma. Kromě rozhořčování nad zlými teroristickými Rusy, není důvod nic řešit. Přitom ještě o den dřív byl majnstrým plný zpráv, že obilná dohoda v podstatě brzdila Ukrajinu a její neprodloužení nic neznamená a jen osvobodí Ukrajinu z „obilného vězení.“ Lukačevič má reportéry za všechny prachy…

Přátelé, toto je síla slov. Dovedete si představit, kdyby něco podobného, jako Stanjura, udělala Schillerová nebo Babiš? V novinách by nebylo nic jiného, Chvilkaři by demonstrovali jako diví, mluvilo by se o bezprecedentním ohrožení státu… Stačí, aby byl Stanjura z jiné stáje a všechno je předem odpuštěno. Lidé s podprůměrnými příjmy mají stále větší problémy, ale ve velkých médiích je ticho. Prioritou je podpora Ukrajiny. Promluvte si s majnstrýmovým novinářem… budou to používat jako univerzální zaklínadlo. Ať se jich zeptáte na cokoliv, jejich odpovědí bude protiotázka, jestli je Ukrajina v právu. Viď, Bartkovský! Jen si nemysli, já vím, že čteš všechno, co píšu. I vy z Alarmu a ostatních redakcí. Každé ráno přijdete na Kydy.

Není za tím nic jiného. Ano, Soros do toho nasypal nějaké peníze, ale upřímně – on investoval do stádovitosti. Prostě se postaral, aby všichni novináři byli jeden jak druhý. Vzešlí ze stejných škol a stejných vzájemných kontaktů, propojení do jednoho myšlenkového bratrstva a prověřovaní sami sebou navzájem, jestli se náhodou neodchylují od pravé víry. Pak stačilo pár kontaktů přes různé Koláře a Koudelky… a všechno funguje. Soft power… síla slov.

Je to tak velká síla, že stamiliardové sekery v rozpočtu nic neznamenají. Je to síla, která dokonale odzbrojila naší armádu, vyprázdnila naše sklady, uvrhává tisíce lidí do bídy, ničí dokonce i ty, kteří tento systém podporují, ale oni ho podporují dál, protože pero je prostě ostřejší než meč. Ve jménu liberální demokracie jsou lidé schopní neuvěřitelných sebeobětí.

Ne, to není nic nového. Nacisti tohle uměli taky, uměli to komunisti, umí to Kim Čong Un, umí to leckdo a leckde. Lidi je lepší zblbnout slovem než je nutit zbraní. Kazatelna je víc než pluk mušketýrů, to byl hlavní poznatejk Jezuitů z české rekatolizace… Televizní redakce je víc než policejní stát. Když totiž máte tu redakci, tak můžete zavádět K.R.I.T.y a vše je v pořádku.

Západní demokracie se od zbytku světa lišily jen a jedině svobodou slova. Neregulovaly sílu slov, nedovolily, aby si ji přivlastnily nějaké skupiny, ponechaly ji volně přístupnou každému. Každý mohl být reportérem, každý mohl mluvit, každý si mohl naostřit pero a opírat se o sílu slov. Lidé přemýšlejí ve slovech. Už na začátku Bible je napsáno, že člověk pojmenovává. Na co nemáte slovo, o tom prostě nepřemýšlíte. Ba co víc – člověk přemýšlí ve větách a argumentech. Chcete někoho o něčem přesvědčit? Dávejte argumenty. Že jste ho nepřesvědčili? Tak to bude tím, že vaše argumenty nebyly ostré, ale pěkně blbé.

Chcete, aby lidé přemýšleli jinak? Dávejte jim jiná slova. Dávejte jim jiné věty. Oni je uslyší a budou o nich přemýšlet. Když uslyší jen jedno, budou jednostranně přemýšlet. Když uslyší víc, budou víc přemýšlet. Takhle jednoduché to je. Každá propaganda stojí na tom, že pro lidské myšlení dodáváte ta správná slova a bráníte tomu, aby zazněla nějaká jiná.

Svoboda slova byla to, co každé propagandě překáželo. Ne, nebylo to nikdy úplně ideální, ale to bývá máloco, když prostě zacházíte s nějakou velkou silou a mocí. Jaderná elektrárna je určité riziko, dolování uhlí je riziko, přehrada je riziko i řízení auta je riziko. Stejně tak bylo vždycky riziko, zacházet se měkkou silou slov. Ale mělo-li se zabránit zneužití slov, musela být svoboda projevu. Není náhoda, že jakmile se do svobody projevu sáhlo, přestal být rozdíl mezi Čínou a Spojenými státy. Přestal být rozdíl mezi autoritativním režimem a demokracií.

Protože v ničem jiném to není. Demokracie znamená, že si můžete říkat co chcete a můžete být souzeni jen za to, když vaše slovo někomu opravdu ublížilo nebo ho poškodilo. Nemůžete být souzeni za názor. Když učitelka Bednářová říkala žákům něco jiného o válce na Ukrajině, tak nezpůsobila žádnou škodu. K soudu nemělo vůbec dojít, protože nikdo nebyl poškozený. Jen jakýsi oficiální narativ. A stát, kde existuje oficiální narativ, ten už prostě není demokratický a nemůže být. Jedné z největších mocí v dějinách se tam chopila nějaká skupina. Síla slov neslouží všem, ale jen některým.

Není vůbec divné, že všichni novináři tak řvou o dezinformacích. Že tak volají po cenzuře. Přicházejí o svojí moc dávat lidem slova. Najednou jsou tu i jiní, kteří dávají lidem věty, aby o nich mohli přemýšlet. Najednou nemají tu moc pod kontrolou. Za dlouhá léta, kdy byli pány nad silou slov, zdegenrovali. Už neumějí demokraticky argumentovat. Už neumějí oponenta setřít tak, že musí chodit kanálama. Už neumějí silou slova zvítězit. Inu, dlouho to nepotřebovali. Stačila jim Sorosova stádovitost, pevné bratrstvo a vlastnictví mediálních výrobních prostředků.

Jenže… předběhla je technologie. Všichni ti Sorosovci si mysleli, že kdo vlastní kamery, přenosové vozy, antény a filmová studia, ten je pánem nad slovy. Ale pak přišly sociální sítě a chytré telefony. Držení slov zlevnilo. Každý může být slyšet, každý je kameramanem, redaktorem i majitelem média. Znovu se do hry vrátila argumentace a nabroušená pera. Protože v době masové medializace vynikne znovu jen ten, kdo umí lépe než ostatní, dávat slova a věty k přemýšlení.

Už se to vytříbilo. A ukázalo se, že majnstrýmoví intervjuci jsou prostě hloupí. Málokterý z nich je ještě rétoricky nebezpečný. Nechtěl bych mít za oponenta Janu Bobošíkovou, ta fakt umí. Ještě pár dalších jmen bych asi dohromady dal, ale jinak je to bída s nouzí. Oni prostě neobstojí v tom, co mělo být jejich kvalifikací. Nejsou vyškolení v rétorice. Ještě mají ty kamery a antény, ještě pořád umějí masově a hlasitě posílat slova mezi veřejnost. Ale už prostě nejsou jediní. Nejsou schopni zabránit tomu, aby Václav Klaus mohl na celou republiku říct, že Rusko bylo k válce na Ukrajině vyprovokováno. Nezáleží na tom, co si myslíte o Klausovi. Důležité je, že dodal jiné věty o kterých mohou lidé přemýšlet.

Nezáleží na tom, co si myslíte o mě, co si myslíte o Jindrovi Rajchlovi, co si myslíte o Petru Bohušovi a dalších influencerech. Nečekáme od vás víru. Stačí, když o tom budete přemýšlet. Proto si z toho nic nedělám, když si slyším nářky, jak velká média ovládají prostor. Ne, neovládají ho. Už ne. Jen prostě chvíli trvalo, než se vytříbily osobnosti, které byly schopny v době fejsbůkové s těmi slovy zacházet. Než se znovu našli ti, kteří umějí argumentovat a jsou schopni zacházet se silou slov… Všichni ti Rakušanové a Koudelkové by museli zakázat chytré telefony a zrušit miliardové byznysy sociálních sítí, aby to zastavili. To nikdo neudělá, protože peníze jsou vždycky až na prvním místě.

Co bude dál? Stejně jako dolar nezmizí jako rezervní měna hned a naráz, stejně jako budou USA ještě dlouho silnou vojenskou velmocí, stejně tak tu s námi ještě chvíli velká média budou. Ale upřímně… vždyť jim ta bída kouká z očí a novinářům už kouká sláma z bot. Být novinářem na plný úvazek, to už je docela hladové řemeslo. Erik Tabery se má ještě dobře, ale jeho podřízení už i v Respektu pěkně obracejí každou korunu. Václav Moravec ještě bere pěkné peníze, ale ten reportérek, co si ho Jindra Rajchl namazal po demonstraci na chleba, ten má co dělat, aby poplatil účty.

Jindřich Šídlo asi zatím má ještě slušný plat, ale už také zjišťuje, že každá změna majitele média, je k horšímu.

Už musejí žadonit o peníze především u státu, protože ani jejich čtenáři jim je nechtějí dát. A jako každá velká korporátní struktura, když se jim přestane dařit, dělají zpravidla stále horší rozhodnutí, která jejich krizi ještě urychlují. Málokdy se jim podaří z problémů vybřednout. Ještě mohou chvíli chránit Pětidemolici a tvářit se, že je to ta nejlepší vláda, ale jen za cenu stále rychlejšího odpadávání věrných. Není náhoda, že se začíná dařit Echu a Parlamentní listy jsou za vodou. Lidé prostě chtějí slyšet i něco jiného, než říká majnstrým. Tuckera Carlsona se také Murdochové nedokázali zbavit. Jen mu udělali reklamu a zvýšili sledovanost nad všechna očekávání. I u nás už to tak funguje. Kdykoliv se o mě Cempeři otřou, vždycky mi to pomůže.

Proto jsem optimista. My alternativní totiž umíme tu sílu slov mnohem lépe. Museli jsme obstát argumentačně. Nic jiného jsme neměli. Ani školy, ani peníze, ani kontakty. Museli jsme se naučit, jak se brousí slova. Vždycky když slyším nějakého intervjuka, jak lamentuje, kolik lidí podléhá dezinformacím, tak mám hřejivý pocit dobře odvedené práce. Oni totiž ve své stádovitosti čekají, že my to máme stejné. Že nám prostě někdo posílá notičky jako jim. Ne, neposílá. Jen jsme se prostě museli naučit dobře psát a zvládnout ty obezličky kolem. Museli jsme se naučit argumentovat tak dobře, že to lidem šrotuje v hlavě a nakonec to uznají za lepší pravdu, než jakou jim říkají majnstrýmová média.

Potrvá to. Řím také nepostavili za den. Ale trend je zcela jednoznačný. Česká televize ještě dlouho bude mít velkou sílu. Ale bude ji už jen ztrácet. Nejsou prostě jediní, kdo dávají do veřejného prostoru slova a nejsou v tom ani nejlepší. Žijí z podstaty, kterou jim nahromadili jejich předci. Sami k ní už dlouhá léta nic nepřidali. Síla slov se přesouvá jinam.

Pokud mě chcete podpořit v tomto mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

313 thoughts on “O síle slov…

 1. NALEJME SI CISTEHO VINA A NEPIJME PATOKY GŘ TV ,FUNKCE ,KTERA V BODE 4 PNZ NAVRHUJE ZRUSIT
  a mitiardy z koncesionářských poplatku de takto dalšího LUPU rozdělit fifty fiftY na příklad pro ABJ televizi že paní BOBOŠIKOVE,která vysílá v prospéch nás volicu z SV,řika ANNA z KSH tj SOCIALNiCH hodnot.

  Ono totiž žadna Alternativa neexistuje ale máme tu jen kakofonií lidových komentatorů s komenty bez cíle ,které vedou od ničeho k ničemu.Kazdy tu vysílá signály jako tetřev hlušec , signály a kde je PNZ tj Program Národních Zájmu a potreb cílem Nevsimaku ze saozvanych pry elit.typu SOCIOLOG dřistalista ,kteří chrlí popisy zhoršující se situace našeho Asociálního státu,reagujícího bez přestání na už brečici voliče ze Společnosti voličú mlcenim ,kdyz od té elity zastupitelu očekávají programy nápravy ,ale oni nic , už 34 let nemají a jen na ně podívejte,chtějí nás jejich voliče rabovat a vysušit na kost.
  KSČM se stala funkcionařskou buržoasii .nikdo z nich se mezi námi nechce objevit aby vysvětlil,kde vzali tolik peněz na budování staveb republiky a proč nás domorodce nezadlužovali.
  Náš skvělý advokát Reichl,nechce ve volbách zvítězit,ale pokřikovat po náměstích program *DEMISE“,
  tedy podporovat AsOOcialni režim zloděju s cílem dostat se na jejich místo,to ho teda užije.
  Hlásá \,že udělá to co budou chtít voliči zas je to samé což zname už 34 let a ohlupeny dav nesmi vědět co je to PNZ,tleska mu jako banda fanatiků a on neví v jakém systému žije.
  Oj oj,oj bože můj,voliči si musí podat žadost o certifikát mistra světa ve skoku na SPECK.

  To by se tady v diskusi mělo konkrétně probrat a ne poslouchat ASOCIALNI VLADU zločincu SPOLU,vedenych Piráty a Satanisty z KDu ČSL ,kteří zvolení kostelními babičkami je okradou i o svičky a ony je znova budou volit?!

 2. Článek je o síle slov, tedy něco málo k jejich užívání.

  Na aktuálně.cz jsem zachytil titulek:
  Jak měla poradkyně hejtmana z ANO okrást kraj o statisíce, ale u soudu se ukázal opak
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/marschallova-hejtman-osvobozeni/r~7b4771da254f11eea873ac1f6b220ee8/

  Článek jsem neměl odvahu přečíst, ale z titulku jasně plyne, jak to bylo doopravdy – nu, přece naopak:
  o statisíce okradl kraj poradkyni hejtmana z ANO.

 3. „Náš zdroj v OP nám sdělil, že na summitu NATO se prezidentská kancelář dohodla na návratu Ukrajinců v branném věku zpět do země. Německo, Francie a Itálie se dohodly, že vypracují mechanismy takového formátu, a východoevropské země – Polsko, Česká republika a Pobaltí jsou připraveny již nyní začít pracovat s ukrajinskými TCK a předávat údaje.“

  https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=77c1d44b6ed6de6090237d6320fe8e7d&start=17320#p341691

  Super, to dá naše vláda povolení k tomu, aby tu volně řádila cizí vojenská kontrarozvědka, nebo co?

  1. To téma je mezi Ukrajinci u nás velmi aktuální. Jeden u nás pracuje a už víckrát o tom mluvil. Na jednu stranu, taková informace se vždycky mezi nimi různě natvaruje, od – je to hotová věc po – je to nesmysl. A rozhodně to v nich už dávno hlodá. Tak či onak, měl se dostavit minulý týden kvůli něčemu na konzulát, ale říkal, že ani náhodou, protože má obavu, že by si jej tam mohli nechat. Což bych na jeho místě asi udělal taky.

   Jinak, aktualnikonflikty to mají z telegramu, kde je to kýmsi napsáno rusky. Těžko posoudit, jakou to má relevanci. Může to být jak fejk, tak pravda. Ale samotná představa, to by je tu někdo lovil? Nejprve je někde koncentroval a pak v autobusech či vagónech odvážel? Kdy vše nejen pod odjištěnými zbraněmi, ale i s jejich použitím, protože značné část by utekla, schovala se a kladla odpor? Nebo by jim pozatýkali rodiny na Ukrajině s nějakou výhružnou? Nebo ty tady? Za dychtivého přihlížení veřejnosti, protože to by nebylo utajitelné, ale ihned se to naopak stalo centrem zájmu a pozornosti?
   Jejich vláda by si jich nejspíš ráda nalovila co nejvíc, ale nevím, jak by to technicky realizovali.

   1. Obávám se, že je to docela dobře proveditelné – ne samozřejmě se 100%-ním „úlovkem“, ale řekněme 60-80% v síti uvázne. Když v ČR ještě nezrušili Cizineckou policii, tak měli tzv. „vydávací vazbu“, třeba v Bálkové – z čehož je dnes tzv. „azylové středisko“. A jeho to velice efektivně… žumpami nepovšimnuto.

    Můj zaměstnanec je jednoho dne postavil jejich „chocholství“ v nějakém nočním podniku, byl stlučen a pobodán, a když jsem si – „out of band“ – stěžoval, celý ten kruh kolem přímých pachatelů, kteří skončili v base – byl odsunut coby nežádoucí cizinci s razítkem v dokladech na 10 let – více to tenkrát nešlo. Tož tak. Nebál bych se toho, že to PČR nějak „zapomněla“.

    1. „jede to velice efektivně“ – sorry došla mi baterka, tak jedu přes záložní placku, no a tam se mi nedaří vypnout korektor, svini svinutou.

    2. Ano, je to dobre proveditelne – a drtiva vetsina Cechu a Slovaku nebude proti 🙂 Akorat ze tech 10-20 % ztracenych muze predstavovat slusny bezpecnostni problem, kdyz se tady budou snazit prezit bez penez a legalni identity…

    3. Rád posuzujete věci technicky. Tak tedy –
     Když tudy projížděli syrští vědci všech etnik a národností, taky byli v těch azylových střediscích a byli relativně uhlídatelní. Jistě jich bylo v časovém úseku víc, než součet barovejch, vymáhacích a dalších chocholoušů. Asi naopak míň , než tu jich je teď, ale technické i personální vybavení nejspíš máme.
     Nejprve bychom ale museli znát aspoň rámcový počet jatečních kusú z celkového množství. Včetně předtím už tu přítomných je to 50.000? Víc? Míň? I kdyby 20.000, jakou by projevovali ochotu vydat se s velmi vysokou pravděpodobností zdechnout? Soudě podle toho našeho, bedlivě se o tamní dění zajímají, takže jsou „v kurze“. Vedle těch technických věci je proto taky potřeba brát v úvahu právě jejích rozpoložení. Jít na smrt? Nebo udělat všechno, aby se tomu vyhnuli?

     Takže jo, technicky by se to nejspíš zvládlo. Jistě by to taky nebylo naprázdno. Ale kolik by se samo přihlásilo, kolik by jich honili, kolik chytili, to číslo asi nemáme jak nazvat.
     A každopádně by z toho bylo velké téma, i kdyby to úřady tajily, samotní Ukrajinci by to pustili ven včetně videí. Jen ale téma typu, že bychom čuměli a děsně to rozebírali, protože na to jsme kanóni…

     1. A došlo ke změně v anglické gramatice, na to musím upozornit. Velmi se jim zalíbila Andyho výslovnost, tak se rozhodli ji převzít včetně úpravy psaného tvaru. Takže si prosím pamatujte, že – sori, došla mi baterka… 🙂

     2. Ne, tak jsem to opravdu nemyslel. Buď platí ochrana naší země pro všechny nebo pro nikoho. Je zcela sračkovité – nečestnost je zapomenuta – někoho zde u nás vydat cizí moci. Řádění ukrošských státních nácků – kteří vyhledávají další jateční dobytek – je totální katastrofa. Známka, že žádný „náš stát“ už není.

      Co říci dalšího… když šlo o vydávání ukrošských zločinců, jak jsem psal výše, to bylo něco úplně jiného. Tohle je jiný „level“.

     3. stačí se jen kouknout, kolik jich tu začalo „studovat“P.
      Ti co sem přišli pracovat, tak před desítkou let už zestárli…

    4. Ne. Zatím jsou nevyhostitelní na základě ochrany před válkou. Ale pracuje se na tom. Na základě zdejšího zájmu na ochraně
     před stoupající kriminalitou a zájmu ukrajinské vlády o kanonenfutr.

 4. K vypovězení obilné dohody:
  Možným důvodem byla snaha uvolnit si ruce k útokům na zařízení v ukrajinských přístavech, která byla dosud předmětem ochrany ze strany obilné dohody (tj. nejen lodě, ale i ty části přístavů, které sloužily k nakládce obilí). To může souviset s tím, že tam Ukrajinci přesunuli (v rozporu se smlouvou) nějaké válečné výroby a zařízení (mluví se o výrobě dronů v Oděse), ale i přípravou na vojenskou akci směr Oděsa. Ta by dávala smysl. V současnosti protilodní rakety, umístěné na pobřeží, ohrožují černomořskou flotilu. Nehledě na to, že se jedná o historické ruské území, které bylo přičleněno k Ukrajině bolševiky v roce 1922.

  1. Řekl bych, že hlavním důvodem bylo, že Rusákům se nechtělo čekat na to, až další civilní plavidlo doveze zase britský dron s výbušninama několik km od toho jejich mostu a tam ho vypustí. Kdo má ten most furt spravovat.

   1. Co třeba cirka 300 let, přivézt tam veškerou infrastrukturu a většinu obyvatelstva, vybudovat civilizaci – která byla předtím tureckými nájezdy téměř vyhlazena. Postavit výstavní města dle tehdejšího nejlepšího světového vzoru – Francie – včetně toho schodiště a budovy Opery. A pak tam ve 20. století investovat průmysl, přístavní infrastrukturu a vědecké a společenské organizace a brutálně to celé dotovat z výnosů průmyslu a ziskových odvětví jiných, často velice vzdálených oblastí?

    1. Proč ne 200 nebo naopak 600….
     Jak se komu hodí. Jedinou legitimizací je moc uvnitř a navenek. Argumenty o „historickém území“ jsou ieologické pindy. Ve všech případech, bez výjimky. Tak jako pravda není to co někdo odhlasujeci absolutisticky nařídí.

   2. Schumachere, asi máte problém s porozuměním čteného textu…
    Pokud jsem chápal z Vašich příspěvků, tak jste etnický Němec, takže Vám to promíjím.
    Pokud píši o historickém území, je tím myšleno území, které bylo do roku 1922 obýváno etnickými Rusy či ruskojazyčnými Ukrajinci (což je totéž) a bylo součástí území, které nebylo nikdy před tím chápáno jako historická Ukrajina. Historickým českým územím jsou třeba Lužice, Slezsko, Kladsko, Ratibořsko, Zaháňsko, Braniborsko apod. Přestože to je již dávno, kdy jsme o ně příšli, tak, pokud by tam ještě stále žili Češi, nepochybně bychom k těmto územím cítili nějakou vazbu.
    Asi jako Poláci k území, které označují za Kresy Wschodnie.
    Co je na tom tom těžkého k pochopení?

    1. Nebylo to české území, ale území. Království českého, které nebylo českým národním státem. Relativním suverénem byl český král. Jestliže vaši předkové nebyli šlechtici, byli příslušenstvím. Pro stručnost podávám zjednodušený pohled, bylo to strukturovanější. Ovšem řeči co všechno „nám“ patřilo, jsou naprosto mimo dějinnou realitu.

   3. A speciálně pro Vás: nesmí to být 1000+ leté území Zemí koruny české, na rozdíl od jižního pobřeží Černého moře, které bylo efektivně ničí a nikdy tam žádný stát nebyl, mimo dávných kolonií řeckých a římských říší. Krátce tam byla bájná Chazárie, dle chazarských skazek.

  2. Já uřž to tu psala. Asi nejde o ty s obilím ven, ale o ty „prázdné“ co jedou pro obilí. Trpělivost buď došla, nebo se jim podařilo získat důkazy.

  3. Jestli Ukrobidenci naštvou sultána Erdogana sluníčko jasné, tak ten se s nimi, jakožto s křesťanskými psy a nevěřícími mazlit nebude.
   Armádu má v plné síle a nemusí brčet, že si zbraně a munici vyklepal na Zelenských pláních a bažinách.
   Ani jemu slavné NATO už neporučí. A bude si dělat na svém impériu vlastní politiku.
   Doma si pravidelnými čistkami odplevelil armádu a státní sektor.
   EU je plná ochotných a odhodlaných tureckých bojovníků, kteří za svého tatíčka sultána položí i život.
   O tom Zelenskyj první může už jenom snít.

  1. ema.
   To bych čekal také,že mu došli peníze,ale asi mu také došlo,posloužil může jít,Křetinský už ho nepotřebuje.
   Jak ho občas sledují,jedná jak rozzuřený býk.

  2. Chytrej jak ti čeští absolventi Múzických univerzit. €€ Ukrajinský prezident Zelenskyj zdůraznil, že tímto útokem Rusko ohrozilo celý svět. €€ Mnoho lidí pustí slzu nad hladovějícím světem s Afrikou v čele. Zapomněl odat, že do té Afriky poslali kluci obilnáři sotva 5 % produkce. Zatímco polovinu produkce s radostí koupili pro svá prasata evropští přátelé Kyjevské junty.
   Evropští pěstitelé mohou poslat stroje na Ukradinu a jít se na své lány pást.
   Obyvatelé měst vůbec netuší, co se tu na kuje a pikluje.
   Nevadí, však si všechno koupí a jedno odkud.

    1. Kdybyste odpověděla nějakým URL, další dotaz obvykle zní: kdo to médium vlastní… takže:
     c: „Bůh“ alias Velké Jsoucno, případně Špagetová obluda.
     (druhá „ema“ asi byl místní šotek zloděj nicků)

     1. jo jo už je to znovu. Našla jsem to na jedněch místních novínách a v době hledání u nás ani ťuk, což jsem se dost divila

 5. Eště před pár lety někeří lidi kroutili hlavou, jak je možné že státní dluh, tím nemysleli ani dluhy obcí, se začíná zvedat nějak podezřele rychle. Dneska už se tím nigdo nezabývá. Kolik to dělá se už ani neví. Něco přes 3 biliony to asi bude. Zvykli si, že můžou, že peníze sou. 500 mld ročně naberou dalších dluhů. Možná někeří eště počítají, páč třeba platí hotovostí, ale pípačům je to jedno.

  Za dalších pár let bude tato země zatížena 5 bilony dluhů (A sou to bankocetle vytažení z emerické řiti, že pré to je zboží) , chtěl bych slyšet komentáře, že to je jen 50% z rozpočtu. Že jiné země mají 100% zadluženost a více a přesto se jede dál.

  Co kolem teho navykládají ti slušní a zasloužilí echkonomové zasyslení na školách, nebo křečci zavrtaní v právu a sociálních vědách, ve výzkumných a jiných fšelijakých lekařských zařízeních. Tak hlubokej stát a voni ho stále nevidí.

  Takže do pěti let začnou zadlužovači shánět ber gde ber. Vyrobili problém a začnou ho řešit, stará klasika.
  Začne sklizeň.
  Ty statisíce lidí, keří už dnes sou ve škarpě, ale vyhejbaj právě takovým i blboňům, keří eště pípaj mobilama, vysedávaj na pívu za 40,- 50,- ká a tváří se jako zasloužilí, si nemaj s těma blboňama co říci. Nu což.

  1. Pane Sasin.
   Všichni se spoléhají,že to Rusko ovládnout a nějak zamáznou dluhy.
   Podle mne,jsou na velkém omylu,ta částku všech dluhů,už převyšuje cenu Ruských zdrojů a kdo pak bude kupovat předražené zdroje z Ruska.

   1. pane Zemědělče, já to vidím spíš tak, že dluhy sou jen instrument k ožebračování. Oni už si budou pučovat 500 000 000 000 ročně, nigdo jim držky nerozmlátil, jim je to fuk, páč nechaj na oplátku všechno zdrahnout a exekuovat. Gdyž budou mít málo, pučej si a budou hrnout dluhy před sebou a pučovat si dál.

     1. pane Zemědělče. Voni si budou pučovat klidně bilion na rok, výsledky uvidíte v televizi, pomáháním uprchlíků, (ekonomických) v oblbování potomstva a stále do omrzení podporování cigánstva, židovstva a válečných štvanic.

      Štastným blboňům keří nigdy v životě nevytáhli hlavu z vlastní prdele, držej se kopyta“čertovského“ a platí jako mouřeníni za všechno co vemou do ruky a třepou se strachy aby neskončila i ta poslední socialistická výroba, že by jim nestačily 400 000-cové úspory aby si dokoupili důchod, se nestane že by něco něgdy chápali. Ti byli na howno dycky. Nádeníci. Ukaž co mám podržet a řekni kolikrát denně. A pak tady máme ty slavný IT mimozemšťany, keří sežrali moudrost světa a nacpali to do dvourozměrného života. Těm se platí, páč jim jebe už od profese. A skončíme až bude dluh buclatej, macatej, připravenej k propíchutí.

      A to stačilo jen 30 let vykuchat, rozmrvit, olhat, ponížit a poslat do cizákova jako vejvar. KURVA KOKOTI, ESLI SE NEVZPAMATUJETE, JÁ TO ZA VÁS PLATIT NEBUDU. Si pište. Hotové

  2. Kdo může, staví si Archu nebo aspoň kocábku.
   Já ne. Já to neumím.
   Ale postavím Perunovi oltář z kamenů a budu na něm přinášet Perunovi vonné oběti.
   jako každý správný bůh má rád vůni pečeně, nikoliv toho, co žerou vegani.
   Třeba nade mnou přimhouří své vševidoucí oko.

 6. Síla pravdivého slova? To nemůže nikdo příčetný myslet vážně. To, co pozorujeme dnes a denně, je síla žvástu. Slovo jako pravda je uprostřed přirozené posloupnosti myšlenka → slovo → čin. Tedy, co na srdci → to na jazyku → takové skutky. Dnes na všech frontách vítězí žvást. Žvást je šikovné lhaní. Šikovné lhaní je manipulace, z počátku vědomé, protože se vyplácí, později intrapersonalizované, tj. zažitým způsobem jednání.

  Kdo dnes neovládá šikovné lhaní, okrádá rodinu. Šikovné lhaní je základem individuálního úspěchu, zejména mocenského a finančního, prakticky ve všech oborech lidské činnosti. Od řemeslníka přes lékaře až po prezidenta. Šikovné lhaní je v současnosti nejúčinnějším výtahem v kariéře a sociálním postavení. V korporátech už dávno není šikovné lhaní jen výsadou nejvyššího vedení, ale stalo se přirozeným individuálně výhodným jednáním i mezi kolegy na dolním konci žebříčku.

  Šikovné lhaní je tak prostoupeno celou společností, že většina lidí nevidí v jednání elit nic škodlivého. V české politice je bezkonkurenčním mistrem šikovného lhaní Babiš. Případní schopní soupeři, jako např. Kalousek, byli odeslání do lázní s bezednými bazény peněz. Fiala se v disciplíně šikovného lhaní přes své jazykovědné vzdělání ukázal jako naprostý břídil. I v oboru šikovného lhaní je největší slabinou vlastní přesvědčení, jak jsem v tom dobrý, tedy běžná kombinace silného ega a hlouposti.

  Kdo dnes neovládá šikovné lhaní a říká, co si myslí a dělá to, co říká, a to bez ohledu, co si o něm budou druzí myslet, je odsouzen k pohrdání. Asi jako kdybyste měl jen tlačítkový telefon. Celé společnosti pěkně nastavil zrcadlo Jarda Dušek. Potrefené husy kejhají na plný výkon. Diagnóza je jasná a bohužel smutná. Těžká patologická porucha celé společnosti. Uzdravení nebude jednoduché.

  1. ANO, můžete říkat pravdu, třeba pane šiditeli, ste hnusnej podrazák.
   Jistě, fšichni se snaží šikovně lhát a tváří se jako hluboká studna pravdy a lásky. Jedině lež a úskoky vedou k většímu zisku.

  2. Přesně tak, prostupuje to celou společnost, odshora dolů.

   Pravda je dokonce nepřípustná: když – např. v mém ICT oboru – bych řekl, že zakázka na IT systém bude trvat 3 roky, než to bude hotové ke spokojenosti zákazníka: než se to analyzuje, naprogramuje, nainstaluje (musí být na co, takže je nutno upgradovat hardware), pustí zkušební provoz, odstraní chyby=celé se to naprogramuje znovu, převedou se data, vyškolí zaměstnanci… tak tam ani nemusíme chodit, protože kdokoliv jiný řekne 3 měsíce.

   Managóři to vyžadují, anžto už přesně takhle nalhali termíny do plánů svého korporátu… a vedení to schválilo, i když každý příčetný člověk musí vědět, že termínově je to naprostá kokotina. Následně to s mnoha a mnoha „krizovými poradami“ trvá 5 let a díky tomu všemu to nebude nikdy pořádně fungovat – protože místo kvalitního systému vznikl záplatovaný bastard, šitý horkou jehlou „hotovo za 3 měsíce“. A cenově to vyjde o 500% dráž, tedy v levnějších krajích.

   Když ani šéf VW – obří automobilky – nemůže říci, že elektromobilita je vypatlaný přelud, z mnoha důvodů zcela nemožný, jinak by ho okamžitě vykopli, no tak máme co máme…

   Přitom nejde o nějaké fundamentální pravdy, ale… a takhle je to ve Fšem. Patologická porucha celé společnosti, přesně tak.

   1. Na diagnóze se shodneme, ale co terapie? Možná si ze starých nor pamatujete, že ICT je i můj obor. Motivaci a jednání korporátů jste shrnul pěkně. Realita často předčí veškerou představivost.

    Loni mě korporát nasadil formou bodyshopu na projekt pro policajty. Bylo to na zvracení i pro mě, na veřejných zakázkách působícího od devadesátek. Dodavatel aplikací na interních poradách neřešil nic jiného, než co a jak nalhat zákazníkovi na dalším jednání, aby nemuseli nic dělat. Analytik snad nikdy skutečnou analýzu nedělal. Na jednáních policajtům lhali jak malé děti, tak očividně, že by to poznala i naivní blondýna. Policajti byli z takového jednání perplex a nebyli schopni mu účinně čelit.

    I můj pajšl má limit odolnosti a předloni jsem začal zlobit. Jak trefně reagoval Sasin, začal jsem šéfovi naznačovat, pak říkat a nakonec i v doložitelném případě napsal, že je hnusný podrazák. Jako správný korporátní zmrd se tím vůbec nezabýval a předal šéfovi korporátní jednotky, aby mi dal PŠM. To se mu nepovedlo, protože vše bylo písemně doložitelné, tak se mi zkřivenou držkou omluvil a uzavřel. Psychopatický šéf poté přidal další manažerskou zručnost, byl dotčený, že si jeho podrazů nevážím.

    K diagnóze patologické společnosti mě dovedla přímá zkušenost s bujícím zazmrdováním korporátu. Když si ani šéf VW nemůže dovolit chorobu stabilizovat, natož nasadit účinnou léčbu, co teprve já? Tak jsem si vzpomněl na soudruha Jakeše, jak apeloval, že se změnou musíme začít každý sám u sebe. Dal jsem tedy na radu baťovce. Jako Baloun jsem si uvědomil, že nejsem pro korporát dělanej, že to nestojí za nic, když je člověk vytrženej z pořádnýho života, a s korporátem jsem se rozvedl. Řeknu vám, z hlediště je hned jasně vidět, co shnilého je ve hrách na jevišti.

    1. Hehehe, napsal jste to i za mně.

     BTW, dělal jsem – a moje firma – cirka 10 let kamerové systémy pro PČR a další služby, elektroniku a tak, pro vnitro. Ve finále jsme z toho všeho odešli kvůli „zazmrdovanosti“ (copyritht D-fens); korupce (40% faktur) a nekonečné blbství byla až druhý a třetí motiv.

     Ano, když s tím nic nedokáže udělat ani šéf VW, tak kurva kdo?
     Ani spojené sbory špičkových fyziků a inženýrů kolem německé energetiky nedokázaly poslat do hajzlu vypatlaného učitele tělocviku a jeho zelenou partu s „EnergieWende“, takže co byste vlastně chtěl, hehehe.

     Blbství vyhrálo a chce lézt po stromech a chcípat hlady, no tak jo. Demokratůra…

     1. a já si naivně myslel, že ta naše šéfová je jenom arogantní vulgární blbá prospěchářka.
      Omyl. Byla nadaná progresivistka nového manažerovského stylu.
      Vyhodili ji nikoliv pro neschopnost, ale z osobních důvodů, kdy přehnala svoji drbací iniciativu komentovat osobní vztahy jejích nadřízených.
      Nahradil ji podobný slibovací a sněhovou kouli tlačící neumětel.
      Otevřel jste oko. Jen jedno, ale děkuji.

    2. Ano, pamatuji si z našich diskusí před lety – na jiných webech – že jste také z ICT a měl jste velice přínosné vstupy, velice chytré a zkušené. Tak to prostě je, k zblití, když to napíši optimisticky.

     Přijde mi to, asi spolu s Vámi, být jakýmsi „kronikářem katastrofy“ – možná naše poznámky po 1000+ letech najdou nějací archo-technologové a budou nad tím dělat doktoráty, ale spíše všemi těmi záznamy zatopí ve svých jeskyních, jestli datové nosiče budou aspoň trochu hořet. Snad si nad tím aspoň opečou ulovené divoké prase.

    3. Dušek je jen herec, ve středověku by asi trpěl nouzí, možná hladověl, ale dnes ne, má se dobře. Blboni mu zaplatí, páč na to mají ty zadlužené bankocetle, sou už vydlabaní na dřeň, a i on bankocetle vezme, nešťítí se. Chápat rozdíly mezi středověkem a dneškem je složité, binárně se to nedá poměřit. Ale i on dnes, tak nějak na zapřenou chápe souvislosti. Aspoň je říká veřejně, igdyž tak třeba nežije.

     To se samozřejmě binárním kokotům nemůže stát, páč ti vidí jasně. Zřetelně, má dáti dal. Co má dáti, binární kokotiny, čudlíky na tlačítku vypálit, ožebračit oblbnout, a pak se nastaví ruka (pracka) dej, dyk sem pracoval jako sviňa. Muheeeeeee

  3. každá taková šikovná lež je kryta vrcholem pyramidy lží = justicí.
   Ještě jsou tak sprostí a otrlí, že to nazývají spravedlností.

 7. Pěkný článek. To ale neznamená, že bych s Vidlákem souhlasil.

  Ono totiž nejde jen o to, že máme třeba pětistopý dálnopis nebo VKV vysílač s FM, ale také o to, co je na druhé straně. Je tam zas takovýto dálnopis? Je tam přijímač VKV s kruhovým demodulátorem?

  V našem případě tam je Laskavý Čtenář.

  Teď však navzdory létu nemám dost energie ani času, abych se pokusil podat jeho přesnější definici, byť i jen pro účel této debaty. Nezbývá mi tedy, než si opět vypomoci citátem. A zjišťuji, že se v něm opět vyskytuje pan de Norpois. Je to náhoda?

  Téhož večera potkal pana de Norpois v Opeře:

  – Můj milý vyslanče, řekl mu, řekl jste mi dnes ráno, že nevíte, jak dokázat svou vděčnost; velmi přeháníte, neboť mně nejste žádným vděkem povinován, ale budu tak nešetrný a vezmu vás za slovo. Pan de Norpois neocenil méně takt knížete než tento jeho. Okamžitě pochopil, že kníže de Faffenheim ho nebude o nic žádat, nýbrž že mu něco nabídne, a jal se ho poslouchat s úsměvnou laskavostí.

  – Snad si budete myslit, že jsem nediskrétní. Jsem velmi zavázán dvěma osobám a zcela jinak, než si pomyslíte, osobám, které jsou od nedávna v Paříži, kdež zamýšlejí trvale se usídlit; je to má žena a velkovévodkyně Jean. Budou pořádat několik obědů, zejména na počest krále a královny anglické, a sní o tom, aby mohly přivést svým hostům osobu, pro kterou mají obě, aniž ji osobně znají, neskonalý obdiv. Přiznávám se, že jsem nevěděl, jak uspokojiti jejich touhu, když jsem se právě dozvěděl nejpodivuhodnější náhodou, že vy znáte tu osobu; vím, že žije v ústraní, přijímá jen málo společnost, úzký kroužek. Možná, že by se uvolila jít poobědvat s anglickou královnou a snad by se příliš nenudila, kdyby strávila velikonoční svátky s námi v Beaulieu u velkovévodkyně Jean. Tato osoba se jmenuje markýza de Villeparisis. Přiznávám se vám, že naděje stát se členem takové společnosti krasoduchů by mě utěšila, snad bych pak se snadněji zřekl nároků na členství Institutu. U ní také se vedou vážné hovory a duchaplně se povídá.

  S pocitem nevýslovné rozkoše cítil kníže, že tentokráte zámek povoluje a klíč se konečně hodí.

  – Takové rozhodnutí jest zcela zbytečné, milý kníže, odpověděl pan de Norpois; nic není v takovém souladu s Institutem než salon, o němž mluvíte, který jest hotovým semeništěm akademiků. Předám vaši žádost paní de Villeparisis, jistě jí bude polichocena. Co se týče oběda u vás, markýza málo chodí z domu a bude to asi obtížné. Ale představím vás a budete moci sám hájit svou věc. Zejména není třeba se zříkat Akademie; právě od zítřka za čtrnáct dní budu snídat u Leroy Beaulieua (bez něhož zvolení není myslitelno) a pak s ním půjdu na důležité sezení; nadhodil jsem mu už vaše jméno, které přirozeně výborně zná. Měl jisté námitky. Ale zdá se, že potřebuje mé skupiny pro příští volby, a mám v úmyslu požádat ho o oplátku; řeknu mu otevřeně, jaká srdečná pouta nás spojují, nezatajím mu, že budete-li se ucházet, požádám všechny své přátele, aby pro vás hlasovali (kníže si hluboce a blaženě oddychl), a on ví, že mám přátele. Myslím, že kdyby se mi podařilo získat jeho pomoc, mohl byste vážně pomýšlet na zvolení. Přijďte dnes večer k paní de Villeparisis, uvedu vás a budu vám moci již říci, jak dopadla má ranní rozmluva.

 8. Dneska se urodilo. Vidlák má pravdu, z jara pršelo, spoustě lidí kapalo na karbid a je z toho úúúroda. Na Novinkách 15tun z hektaru.
  Tak si představte:
  „Romové riskují, že si znepřátelí lidi, kteří se jich zastávali“

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-uhlova-romove-riskuji-ze-si-zneprateli-lidi-kteri-se-jich-zastavali-234343#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest229_zmenseni_velkych_entit_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Přísavky z neziskovek mají bobky, aby se jim nezaběhnul hostitel.

  1. V kontextu odkazovaného článku je zaznamenáníhodná informace, která se teď objevila na AK:
   http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=341691&sid=da5154b782eb5830bab12004cdc15512#p341691
   (…)
   Náš zdroj v OP nám sdělil, že na summitu NATO se prezidentská kancelář dohodla na návratu Ukrajinců v branném věku zpět do země. Německo, Francie a Itálie se dohodly, že vypracují mechanismy takového formátu, a východoevropské země – Polsko, Česká republika a Pobaltí jsou připraveny již nyní začít pracovat s ukrajinskými TCK a předávat údaje.
   (…)

   To přeloženo do češtiny (a obávám se, že i do ukrajinštiny) znamená, že ukrajinský hon na brance už na území UA vytěžil, co se dalo, a přesouvá se do širšího okolí. Dá se tedy očekávat, že jmenované země budou za pomoci armády a policie chytat uprchlé Ukrajince a posílat je Zelenskému do armády? Myslím, že ano.

   1. Alefe, my jich máme v našem statutárním městysi jako když naseje. Národních hostů.
    Možná už něco tuší, protože mám intenzivní pocit, při svých toulkách městem či z MHD, že náramně zkrotli. Chovají se daleko nenápadněji a tišeji, než před nějakým časem.
    S trochou nadsázky – „skoro šeptem“.

    1. Je možné, že něco tuší. Já teď zrovna myslím na ukrajinské dělnictvo, se kterým jsem přišel do kontaktu třeba zrovna v tom jihočeském městečku, kde jsme se setkali. Jsou to fajn kluci, nechtěl bych, aby skončili roztrhaní v minovém poli. Třeba jim to tamtamy už donesly, ale pro jistotu jim dám echo. – Jak to říkal král Míroslav, když inkognito prchal s Krasomilou: Hospodáři, děkujeme, my zas musíme dál.

     Tady je potřeba pozorně sledovat cvrkot. Kdo je připraven, není překvapen. Podle našeho derniéra jsme ve válce, a on dělá všechno pro to, abychom v ní opravdu byli, v plném smyslu toho slova. Takže tuzemší mladíci by měli velmi zpozornět. Protože i „čeští“ Ukrajinci jednou dojdou, je jich omezený počet.

     Způsob, jakým budou chytat zdejší Ukrajince, napoví něco o způsobu a čase chytání českých kluků.

     1. Jen klídek, válka nebude. V Nikoličově lomu narazili na hlínu NATO došla munice i plechové povozy, takže Ruina do pár měsíců imploduje. I kdyby se magoři ve Fašingtonu a Londonabádu stavěli na hlavu a zelený kokainista hopsal tři metry vysoko. Prostě i kdyby čert na koze jezdil, bude s tím brzy konec.

      1. Re: k42

       Rád bych měl vaši jistotu. Podle toho, co jsem četl na AK i jinde, soudruzi ženou Ukry pěšmo proti ruským kulometům a minometům, protože wunder-tanky došly.
       A počítejte, že hnát budou, dokud bude co.

       1. Ani AK není úplnou „studnicí pravdy“, protože je to nemoderované (téměř) svobodné fórum. Hodně přispěvatelů si stěžuje, že konzumenti „Der Stürmerů“ a Gogo Girkinů a jiných MI-6 Telegramů změnili působiště a plní témata… BTW, hlavní důvod, proč jsem tam přestal psát.

        Lidská blbost je nekonečná, ale fyzikální zákony platí: sklady munice ani tisíce tanků, BVP, milionovou vycvičenou armádu z „narativu“ nevyčarujete, ani kdybyste byl sám Houdini (nebo bílý čaroděj dobroděj Adolf Helmut bílý Gandalf bílý.

        Západ po všech těch žvástech nedokáže ani zvýšit objem výroby těch nejblbějších dronů, zatímco Rusové postavili mezitím fabriky na „Lancet izdělije-53“ s produkcí milion kusů ročně, v projektované kapacitě, no zatím jich jsou schopní dělat 200 tisíc/ročně, než to rozjedou na plné koule. Atd. atd. atd.

       2. Jakmile tohle Fšecko projde všemi těmi kolečky, výbory, štáby etc. na Západě, ve finále típnou Ukrošům fondy a uvidíte, že nadšení ke hnaní kanonenfutteru do minových polí mžikem opadne. Když běžný Ukroš v zelených hadrech (85% armády) v zázemí bere měsíčně 110 tisíc Kč (tedy papírově, protože jestli vůbec něco uvidí, je to 1/3, zbytek ukradnou vyšší stupně; no ale i tak je to v Ruině královský plat na místní poměry), no tak není divu, že celý ten cirkus ještě nepadl na hubu.

        Ale padne, jakmile dojdou prachy – a to bude brzy.

        1. Ad „Když běžný Ukroš v zelených hadrech (85% armády) v zázemí bere měsíčně 110 tisíc Kč“:

         Zdroj ???

         Uvádí se (např. zde https://lb.ua/society/2023/01/31/544315_z_1_lyutogo_zminitsya_poryadok.html ), že

         voják v bojové zóně má minimální základní plat 20.100 hřiven plus příplatek 100.000 hřiven = 120.100 hřiven, což odpovídá celkem zhruba 72.600 Kč,

         voják v týlových jednotkách mimo bojovou zónu má minimální základní plat 20.100 hřiven plus příplatek 30.000 hřiven = 50.100 hřiven, což odpovídá celkem zhruba 30.000 Kč.

      2. Všiml jste si ve své nabubřelosti, že kazetové munice má USA celkem dost a lze nyní tedy Ukrajinu zásobovat klidně další rok? Nebo Vás realita již vůbec nezajímá a budete prostě jen donekonečna žvanit a opájet se vlastní inteligencí?

      1. NELZE, sice se včil ukazuje že možná bude potřeba, ale hlavně pražské vrchní velení už má delší dobu kupce, nebo nového výhodného nájemce , včetně developerů na jejich tamější pěstovaný park. Tak uvidíme

     2. Ti tvoji dělníci jsou nejspíš ještě předváleční starousedlíci.

      Moje předběžné opatření na ochranu mojí jateční mládeže už znáš.

     3. „Je možné, že něco tuší. Já teď zrovna myslím na ukrajinské dělnictvo, se kterým jsem přišel do kontaktu třeba zrovna v tom jihočeském městečku, kde jsme se setkali. Jsou to fajn kluci, nechtěl bych, aby skončili roztrhaní v minovém poli. Třeba jim to tamtamy už donesly, ale pro jistotu jim dám echo. – Jak to říkal král Míroslav, když inkognito prchal s Krasomilou: Hospodáři, děkujeme, my zas musíme dál.“

      Mám to taky tak. Má jich okolo sebe dost, živí se, nevadí mi. Budu je varovat.

    1. Ti, co dělají na stavbách, denacifikovat nepotřebují. Jeden z důvodů jejich útěku – kromě výdělku ovšem – bylo právě to, aby nebyli nacifikováni. Bandera naša religija, to jsem od těchto lidí neslyšel.

     1. Nerad požívám příliš expresivních slov, ale pokud na tohle jako Kotlinka kývneme, je to nebetyčná sviňárna. Ti lidi tady valnou většinou hledali asyl před válkou a chudobou.

      Je to podobné, jako kdyby kostelník vpustil přes sakristii do kostela vrahy, snažící se zavraždit lidi, kteří se v tom kostele před nimi schovali.
      Takového kostelníka bych nejraději předal Vladu Napichovači.

         1. věrchuška byla poctivě zvolená, bez švindlů. ehm .. teda, kromě tý megasviňárny starýho rycheckýho. a prachů od sereše, ale to už je tak nějak normální.
          tak jako tak, tahle vláda reprezentuje česko dostatečně.

          1. Možná poctivě zvolená – švindlem nebo spíš nebo tupostí a leností oveček. To ale neznamená, že některé její úmysly nelze nazvat „velkou sviňárnou“.

      1. No jo. Ukrajina, tedy Ukrajinci měli 30 let na to aby z nich byla prosperující země, třeba aspoň na naší nebo podobné úrovni s obstojnou zahraniční politikou, berte prosím v potaz jejich výchozí stav po rozpadu CCCP. A po třiceti letech, no leda hovno, s prominutím. A teď by mi jich mělo být líto? Jo jasně, vydávat je od nás zpět do masomlejnku je sviňarna. Ale tohle si prostě Ukrajinci navařili a taky za to nesou následky. Všechno zlo světa začíná vždy tím že se někdo na něco vysral i když se to třeba na první pohled nezdá. A proto lidé zděte, teda bděte.

       1. Bude hezké, až vás, „původní obyvatele“ Kotlinky někdo zahrne do množiny líných tupců – ačkoliv jím nejste.
        Znám několik Ukrajinců, kteří s tím, co se děje dneska (a též včera a předevčírem) na Ukrajině nesouhlasí a nemají s tím nic společného.
        Takže s generalizacemi bych pracoval obezřetně.

        1. Ano, nelze než souhlasit.
         A teď si představte co by se stalo kdyby indiáni povraždili Colubovu výpravu? Ve Španělsku by asi Izabela kastilská řekla že hledat západní cestu byla blbost a kolonizace by se odložila o nějaký čas, páč Amerika by nebyla objevena. Brutální? Jistě. Účinné? Zajisté.
         Že by nás někdo v kotlince nahradil? Stěží. Na to tu máme blbou povahu a taky to počasí 😀

      2. Předpokládám, že nemáš na mysli borce v luxusních fárech s trojzubci, vypadající jako bráchové Zelenského, s vyplastikovanými pipinami s hubou jak kačer Donald?

       1. Tyhle výjimky snad (doufám) potvrzují pravidlo.

        Tady ve východní gubernii jsem zatím potkal dvě takové rodiny. Jsou hluční. Ale myslím, že i oni časem ztichnou pokud začne hon a oni tu nebudou mít svoje „vory v zakóně“. Sice mluví rusky (až nato „h“), ale podle oblečení jsou poznat bezpečně.
        Ve stověžaté jich je asi víc.

        Ale taky je tam asi víc nesnesitelně nabubřelých Rusů. Na ty si myslím netroufne ani generální prokurátor. Jednoho před časem vypendili ven. (Blažek?) Ale to byl vlastně Armén. Víc jsem nezaregistroval.

        Jeden z mých známých Rusů (operní zpěvák) dělal mafiánům vymahače dluhů u českých podnikatelů na konci devadesátek. Chtěl si u nás koupit barák a gáže sólisty na to nestačila.
        Je to herecká etuda, žádné pistole. V tom pověstném koženém kufříku měl jenom papír o dluhu, termosku s kafem, svačinu a vyšívaný luxusní ubrousek. Sedl si do kanceláře dlužníka, dal mu papír, kolik dluží, na kolik se upsal. Popíjel kafe, pojídal obložené chlebíčky a občas se podíval na své zlaté hodinky.
        Zaplatili do několika hodin. Všichni. Policii nepozval nikdo.
        No a on do toho kufříku naskládal bez počítání balíčky bankovek a odevzdal je šéfovi. Nikdy nic nechybělo.

        Ale nějak se mu to nelíbilo a teď raději dělá řidiče záchranáře na pohotovosti. Je tam spokojený a čeští kolegové ho mají rádi. Spolehlivý, obětavý.

        (Teď mě pár dnů vozili sanitkou na infuze, tak jsem se na něj doptal. Už mě nevozí, opět chodím!!)

        P.S.: Ty zlaté hodinky (součást kostýmu, rekvizita) mu zdelší ruští mafiáni nechali na památku. Značku si nepamatuji. Ale Saša je nenosí – říká, že se na něj někteří lidi dívali divně. Jakoby strach.
        Insignie.

  2. Kdyby ty Uhlovky nebyly blbé a musely se někdy živit skutečnou prací,
   tak se rozhlédnou a zjistí, jako každý vidlák, že doba dotací na Uhláky pomíjí a je potřeba se překabátit na Zelenáky.
   Je jich nejen víc, ale jsou naprosto bezprizorní!
   Nikdo vlastně neví, kolik jich tady je a že nikdo si nedovolí říct: „Nedáme“.
   Stačí nějaká kancelář uprostřed města a dohoda s majitelem.
   A k tomu Škola českého jazyka pro válečné uprchlice a jejich potomky.
   Kdo si dovolí říct „Nedáme“ ?
   Škola počítačové gramotnosti pro válečné uprchlice a jejich potomky.
   Kdo si dovolí říct „Nedáme“?
   Výuka základních českých zákonů a práv.
   Kdo si dovolí říct „Nedáme“?
   Jenom je nutno počítat s tím, že jednou přijede černé SUV s černými okny a potetovaní kluci v černých, možná Zelenských, tričkách si řeknou o nějaký podíl z obratu.
   Nikoliv ze zisku, z obratu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *