20 července, 2024

O co se hraje…

Poctivě jsem si přečetl komentáře k mým posledním dvěma volebním článkům na všech svých platformách a dovolte mi konstatovat, že se od voleb 2021 nic nezměnilo. Zase je to euforie spojená s fandovstvím, zase se k politice přistupuje jako k zápasu Sparty a Slávie, zase to hlavně budí emoce a zbývá jen málo prostoru pro nadhled a racionalitu. Je to sice marné házení hrachu na zeď, ale dáme si dnes ještě jeden volební text, kterým se pokusím zareagovat na některé námitky a připomínky, které mi při čtení komentářů tak nějak utkvěly. Bude to bez ladu a skladu, prosím vás proto o pochopení. Zítra se už budeme věnovat něčemu jinému.

Eurovolby v tomto národě nejsou nijak velké téma. O hokeji se lidé mezi sebou baví o dost víc. Ti, co teď dělají kampaň, ti jsou volbami pohlcení, žijí jimi, mluví o nich a zaplňuje to celý jejich život. Ostatní teprve začínají zvědavě koukat po bilbórdech a tu a tam si v televizi naladí třeba nějakou tu debatu. Utkvívají jim v hlavě názvy a první hesla a sem tam někdo půjde k volbám. Podle průzkumů má být volební účast vyšší než minule, ale nečekejte, že bude vyšší nějak dramaticky. Kdyby byla 35%, považoval bych to za velké překvapení. Reálně přijde k volbám tak 31% voličů.

Nepřijdou mladí. Oni k těmto volbám nechodí a kromě Danuše Nerudové a Filipa Turka jsem neviděl nikoho, kdo by na ně speciálně cílil. STAČILO! či SPD mají voliče ve vyšším věku, takže tam je to pochopitelné, ale kupodivu nevidím žádnou kampaň zacílenou na prvovoliče u hnutí ANO nebo u SPOLU. Ne, že by na to zapomněli, ale také čtou průzkumy a vědí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze.

SPOLU obhajuje osm mandátů a může spadnout na čtyři. To je katastrofa především pro Vondru a Vrecionovou, protože Lidovci jsou pořád ještě strana o dvaceti tisících členech, takže to je minimálně dvakrát tolik preferenčních hlasů pro Zdechovského a třeba Šojdrovou. Dva až tři lidovci se snadno vykroužkují nahoru. Luděk Nýdrmajer z TOPky měl minule zase nejvíc preferenčních hlasů vůbec, takže má také šanci. Rozhodně větší než Vondra.

Včera jsem byl na akci SOSP v Praze. Kromě skvělých postřehů Petra Druláka a dalších panelistů, jsem využil příležitosti – Sašovi Vondrovi jsem tam podal ruku, vyřídil mu srdečný pozdrav od Zdeňka Jandejska, vybídl ho, aby našel ještě jeden lživý pamflet a mával s ním v televizi a pak jsem mu oznámil, že on už se do evropského parlamentu nevrátí, bo mu to vyfouknou. Neměl z toho radost. On dobře ví, že je to pravděpodobné.

Pokud se to stane, bude to konec Fialy. Lidovci už teď mají v naší sněmovně snad nejvíc poslanců v historii a to jen na úkor Modroptáků, kteří se na to nedívají právě milostivýma očima. Kdyby se do ojroparlamentu nedostal ani jeden ODSák, tak to podle mě Fiala neustojí. To je to první o co hrajeme. O volební katastrofu ODS, která je naprosto reálná. Ta pak spustí procesy uvnitř strany, protože peníze a funkce jsou vždycky až na prvním místě.

Druhé, o co se hraje, jsou čtyři mandáty, které přetečou od SPOLU jinam. Minimálně jeden dostane spolu s liberálními voliči Vítek Rakušan. Uvidíte. STAN podle mě bude mít dva mandáty, možná i tři, pokud jejich kampaň zabere i na pirátské voliče. Piráti se toho bojí a tak je teď pro ně Rakušan větší belzebub než Okamura. Zbylé hlasy od ODS přetečou k ANO, Svobodným, Motoristům a PRO. Tyto strany svou kampaní právě na tyto voliče cílily. (Viz Vacek – z východu nikdy nepřišlo nic dobrého. Nebo Babiš – jsme pevně ukotveni na Západě, nebo Svobodní – stojíme za Ukrajinou). Ale díky tomu ale zase tyto strany ztrácejí jinak ukotvené voliče, kteří přecházejí především ke STAČILO!, případně k SPD. Přelévání voličských hlasů není úplně intuitivní, takže se teď špatně hodnotí, kdo kam přešel a proč. Tohle se dozvíme až po volbách, ale pro marketéry je dobrý odhad těchto nálad jejich hlavní know-how.

Nepočítal bych s tím, že by hnutí ANO nějak dramaticky ztratilo. Už dávno není ve vládě a naléhavost covidových témat den ode dne klesá. Jourová navíc končí a přichází nová hrozba – Kandidátuše Nerudová. ANO si pravděpodobně podrží svých šest mandátů a má šanci na sedmý. Volby nerozhodují kovaní voliči, kteří sledují politiku a vyznají se. Volby rozhodují ti, kteří teď teprve překvapeně zjišťují, že „zase budou ňáký volby.“ Ti se rozhodnou podle televizních debat, tváří na bilbórdech, povrchního čtení novin či sociálních sítí a doporučení kamarádů. Vůbec nevědí, že se někde vyjednává o evropských koalicích, netuší, kdo je s kým a proti komu. Je prostě jdou a splní svou občanskou povinnost.

Na tyto přelétavé voliče zabírá výhradně pozitivní kampaň, odrazují je internetové hádky a pokud jim nějaký aktivní blbec vysvětlí, že jsou ovce, protože nevolí Alianci, spolehlivě ji volit nebudou. Není nic horšího než zdivočelý fanklub, který miluje svého oblíbeného lídra a bije se za něj na hentěch internetech až do krve. Lubomír Volný takhle přišel o všechno a bylo mu houby platné, že Babiše vykresloval jako masového vraha. Andymu neuškodil a sobě nepomohl. Navíc, ANO má největší tvrdé voličské jádro. Kdyby spadli o jeden euromandát, bude to pro ně důvod k velkým změnám, ale nečekám to.

Jindra Rajchl se bude muset rozhodnout, co platí. Buď mu odchod Petry Rédové a ostatních dramaticky uškodil, díky tomu se pouští do STAČILO! při každé příležitosti a snaží se Petřiným voličům vehementně vysvětlit, že komunisti jsou fůůůj… A nebo platí, co tvrdil doteď, že mu odchod Rédové nijak nevadí, strana se semkla a je na tom lépe než kdy dřív. Ale v tom případě nechápu, proč STAČILO! vůbec sleduje? PRO a STAČILO má každá úplně jiné voliče. Já osobně na to mám názor, ale řeknu ho až po volbách. Teď byste mi stejně nevěřili. Každopádně, PRO by si mělo ujasnit, kde je jeho loviště. Jestli napravo, tam někde mezi Svobodnými, Motoristy a zklamanými ODSáky a nebo nalevo někde mezi SPD a STAČILO!. Obojí mít nelze a pokud se rychle nerozhodnou, nedostanou ani jedny. A znovu zdůrazňuji, že nejde o tvrdé voličské jádro, ale o přelétavé a neznalé.

Filip Turek naopak ví naprosto přesně, kdo jsou jeho voliči, koho musí oslovit a kde je to marná práce. Svobodní to vědí také. Jim nejlépe vyšlo zacílení na zklamané voliče ODS. Rusko je agresor, stojíme za Ukrajinou. Takhle snadné to bylo.

Spojení SPD a Trikolory nefunguje. Vůbec. Je mi to líto, ale co Trikolora přinesla, to SPD na druhé straně ztratila. Především směrem ke STAČILO!. Jakýkoliv krok SPD doprava znamená odpadnutí levicových voličů. Ono není divu. Původně to byli voliči KSČM nebo Sociální demokracie. Ti se nesrovnají ani s Majerovou ani s Machem, byť Mach své libertariánské názory dost zkorigoval a stal se mnohem přijatelnějším než dřív. Členové a voliči Trikolory samozřejmě budou Majerovou kroužkovat, ale obávám se, že to jen potvrdí, jak málo voličů Trikoloru volí. Trikolora hraje o existenci. Jestli se Majerová ze třetího místa kandidátky nedostane, je to konec strany.

Kdybych měl SPD něco popřát, tak pořádného marketéra. Jejich kampaň je ode zdi ke zdi, bez hlubší strategie, co vlastně chtějí sdělit a na jaké voliče cílí.

Jestli si někdo od eurovoleb slibuje nějaké dramatické přepsání politické mapy, tak bude zklamán. Eurovolby budu první vlaštovka. Maximum, co mohou přinést, je pořádný rozkol v ODS, který smete Fialu, dále potvrzení postavení stávajících opozičních parlamentních stran, oslabení Pirátů a posílení Rakušana. Dva až tři mandáty může dostat mimoparlamentní opozice. Kateřina Konečná je blízko druhému mandátu, Filip Turek je blízko tomu, se do EP dostat.

Pro SPD bude výsledek znamenat reorganizaci a přehodnocení, ať bude jakýkoliv.

PRO a Svobodným škodí, že se nedostanou do hlavních televizních debat.

Od doby, co Šmarda seřval Zaorálka za jeho názory, je SOC-DEM naprosto neviditelná i přes miliardářské peníze.

Aliance si hraje na Lubomíra Volného. Stejné chyby, stejné výsledky.

O tom, kolik nových stran se dostane do EP, rozhodnou voliči dobra, kteří nechají propadnout svoje hlasy u Vrábelů, Moravanů, Jasanů, Aliancí a dalších podobných uskupení.

Já osobně větší změny neočekávám a pokud by se po těchto volbách převrátily poměry 12 : 9 ve prospěch opozice, budu spokojený a všechno mělo smysl.

Pokud by to navíc vyřadilo ODS z ojroparlamentu, tak bych začal věřit v předčasné volby a myslel bych si, že nás Pánbůh má rád.

Tož tak… zítra už zase o něčem jiném.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

406 thoughts on “O co se hraje…

  1. Tak v ČéTé musely popadat hodiny se zdi. Něco takového tam uvnitř redaktoři ještě asi neslyšeli.
   Tesat do kamene!

  2. Vrabel za těch 10 minut velmi kultivovaně a kondenzovaně shrnul celou současnou skutečnost o EU.
   Nevzpomínám si, že by se to některému jinému politikovi v tak krátkém čase takhle povedlo.

 1. O co se hraje,jak jsem psal,bude záležel,kdo se prosadí ve velkých státech EU.
  Většina tech států je závislá na chodu EU,prakticky,okupují,okradaji přijaté státy soc.tábora.Jejích poslanci to ví,tak si své vymoženosti nenechají vzít.

 2. Hmm. tak tohle je dost zajímavé:

  Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu. Piráti se propadli, překvapila Přísaha s Motoristy
  https://cnn.iprima.cz/studentske-eurovolby-vyhrala-koalice-spolu-pirati-se-propadli-prekvapila-prisaha-s-motoristy-437704
  ——-
  Koalice Spolu letos obdržela 3 472 studentských hlasů (15,2 %),
  Přísaha a Motoristé uspěli u 3 250 studentů (14,2 %)
  Piráti měli 2 657 hlasů, tedy (11,6 %)…

  Takže bývalý automobilový závodník Turek u mladých evidentně boduje (čéče, je to prostě borec) a Piráti se mladým nějak omrzují. V minulých dvou eurovolbách Piráti u studentů vždy s náskokem zvítězili.

  1. Jo a ještě je zajímavé, že STAN se se svou kandidátuší se u studentů nedostal nad 5%. Kéž by to tak dopadlo pak i u skutečných voleb.

   1. To je blbost, co jsem teď napsala, omlouvám se.
    Nevšimla jsem si, že STAN kandiduje v koali „STAN + SLK“, no a tato kolalice měla u studentů 9,07%.

  2. Automobilový závodník Turek u studentů boduje, protože je to zakuklený agent B.J. Blazkovicz von Wolfenstein. Zde to budou vědět mladší (a krásnější, jak by dodal Targus), kteří blbli na PC.

   No jo, no. Pokus o vtip. Ale když už jste zde Turka nakousli, napadá mě, že bych na něj mohl navést v souvislosti s volbami do eulamentu moji mládež, že by to hodili alespoň někomu, u koho je alespoň jiskérka, že to nebude nějaký bruseláč.

   1. To se dalo čekat, že Auto bude něco vědět o zakuklenosti automobilového závodníka Turka. A nebuďte takový na nás staré, škaredé a hloupé a vysvětlete, kdo je ten B.J….

    A předhodit mládeži Turka jako skvělého borce pro volby do EP je super nápad. Když už nic víc, tak on půjde proti gryndýlu a bude chtít zrušit konec spalovacích motorů.

 3. Tak jsem viděl volební billboard ODS se Alexandrem Vondrou. Vidlák měl v tom hodnocení pravdu. On má Saša na sobě nejen to obnošené žluté sako ale pod ním ještě několik vrstev různého oblečení. Vhodné pro květen-červen, že.
  A to heslo: „Odvaha a zkušenost. V Evropě se neztratíme.“ Nic blbějšího se snad už vymyslet nedalo. Proč bychom se měli ztrácet v Evropě, proboha? V té Eurobruseli, odkud se na nás neustále hrnou nové a nové a stále větší pitomosti? Naposled předpis jak otevírat dveře u auta – nizozemský chvat! Takové heslo mohlo mít svůj smysl před 35 lety, kdy jsme teprve začínali ve větší míře cestovat, ale dnes?
  K té jeho celkové vizáži a rozmáchlému gestu by se spíše hodilo: „Milí bezdomovci, nebojte se, jsem jeden z vás.“

  1. Ještě se na tom bilboardu mohl nad Vondrou vznášet Havlův duch. Vašíkova holka by aspoň mohla zavzpomínat na staré časy…

  2. : Annotatore
   „On má Saša na sobě nejen to obnošené žluté sako ale pod ním ještě několik vrstev různého oblečení. “

   Billboard jsem neviděl, ale určitě se jednalo pod sakem o různé oblečení ? Nebyly to jen svetry ? Pokud ano, kolik jich bylo, aby se člověk připravil na příští zimu ?

    1. V tom grafu je důkaz, že Češi jsou nepoučitelní. Jakoby nestačilo, že si 3x v historii zvolili do vedení státu ODS (plnou překabátěných komunistů), a vždycky to skončilo nějakým průserem či katastrofou, tak holt Češi (i odnárodnění Moravané) si tuto stranu zlodějských modrých strak zvolili i počtvrté. Jedovaté ovoce této volby už dozrává a brzy se bude sklízet.

      1. On by ten starej ješita to protokolární pero nakonec stejně dostal na památku. Tak se to obvykle dělá. Čili nevím, proč ta komedie. Úsměvné ale bylo, jak se ta zrzavá Nora na tom pásla jako moucha na hovně…

       Klausovi bych spíše vyčítal to jeho:
       1) „Není třetí cesty…“
       2) „Potřebujeme více takových Kožených“
       3) „Stát je špatný vlastník“
       4) (atd, doplňte dle libosti)

     1. ODS v tom nebyla sama ( pro mne je samozřejmě také symbolem zmaru ) , a nešlo nejen v jejím případě o bývalé členy strany – minimálně stejně, z dlouhodobého hlediska mnohem nebezpečnější byly strany, které doslova našly buď přímo kolaboranty, informátory, sloupy, práskače, vlastizrádce ( více však jejich potomky ) s nácky, fašouny, se Sudeťáky, z peněz SDL placené a nejen prosudetské disidenty, spolupracovníky mnoha zahraničních agentur, které tady mají po plyši pré, persony podporující restituce echt kolaborujících zahraničních šlechtických rodů, atd., kteří se shlukli v ODA, TOP09, atd., obecně se dá říci na pravé straně pol.spektra.
      Že jsou Straky NEREFORMOVATELNÉ je fakt, který by měl být zřejmý každému s minimem IQ a paměti. Že nejde pouze o tyto šmejdy je vidět na STANU, TOP09, KDÚ ČSL – Piráti jsou malá obskurní množina deviantů, jenž se udělala na slibované existenci bez společenského omezení, bez „omezujících pravidel“ …
      Nicméně se budu znovu opakovat – tito šmejdi dobře znají psychologii davu, mají podchycené voličské jádro ( mimo černoprdelníků a pirátů – jedněm voliči odchází, druhým snad dospívají nebo procitají ), média, dokáží se o své ovečky „postarat“, vědí, co chtějí, a vědí jak toho dosáhnout, nestydí se, za nic. A no to český volič slyší – individualitu až za hrob, každý sám za sebe, a samozřejmě fandit tomu, kdo působí a je akční, kdo mne ihned nehodí kvůli „kravině“ přes palubu, a je schopen vybudovat vhodné prostředí.
      Tedy český volič a jeho „preference“, tam je zakopaný pes.
      A také v nejednoznačnosti, zakřiknutosti, pasivitě, pro běžného voliče bázeň, neochota, neschopnost jít přímo k věci, jednoznačná přímá argumentace plus cíl, prostě upejpavý taneček stydících se individuí slibujících, že ze mne udělají lva salónů …
      Pokud nezačne alternativa vracet rány demolici stejným způsobem, pokud nepřestane ustupovat, pokud nepřestane mnohdy projevovat „míru pochopení“ a hrát si na svaté, nemá to cenu …

      1. “ A na to český volič slyší – individualitu až za hrob“
       Tomu uplne nerozumim, proc to ma tak tuhy korinek.
       Otevrete-li soucasnou mainstreamovou diskuzi pod nejakym spolecensky citlivym clankem (o sockach), najdete tam individualistickych prispevku skoro ke 100%.
       A uz 35 let slychate ty same argumenty: nikdo vas nenutil nemyslet na stari, stat satra v moji kapse, kdyby se starali drive, nemuseli by dnes kvicet, statni dotace deformuji trh a tak dale; nepochybuji, ze byste je neznal.
       Co je zajimave: obraty se opakuji temer doslovne uz tech 30 let a prebiraji je i diskutujici mladych rocniku.
       Ale nemene zajimave je, ze to drzi i starsi diskutery a to i po neprehlednutelnem fiasku jak liberalismu, tak volneho trhu.
       Je situace tak bezvychodna, ze nezbyva, nezli se drzet viry otcu a dedu?
       Je to zpusob, jak dat najevo prevahu pote, co si nekdo nasyslil ubohy balicek nekolika akcii a par gramu zlata?
       Jde o vysmech chudaka jeste vetsimu chudakovi?
       Ted jsem poprve cetl rozhovor s Filipem Turkem, novou perlou ceske politiky.
       Ta jeho vizaz privatizatora z 90. let uplne uderi do oci, ne nadarmo je jeho vzorem VK.
       Ale proc to rikam: ted jsem cetl, ze v Praze je u mladych volicu na prvnim miste preferenci.
       Zvlastni, jsou mladi tak v hajzlu, ze musi sahnout po Kenovi z Volneho Trhu?

       1. Předpokládám, že tím VK jste myslel starého známého „tunel-dědka“, zakladatele ODS (odborné destrukce státu), nikoliv tajemného pana „VK“ z Aeronetu…
        Pokud je tedy Turkovým idolem starý VK, pak je šídlo z pytle venku. Slavní motoristé (Turek), spřažení s policajty (Šlachta), jsou jen dalším „B“ týmem ODS a X-tou účelově zřízenou fiat-alternativou. Čirou náhodou opět půl roku před volbama…

        A zase to spousta naivních pitomců sežere i s navijákem. Především těch mladých či ve středním věku. Přitom je to tak průhledné, až to bolí!
        Nějaký Turek s nulovou politickou minulostí – a šup, rovnou jako no.1 na kandidátce do EP… A s ním na jedné lodi policajt Šlachta, přirozený nepřítel všech motoristů… To si z voličů dělají kozy, nebo co??!

         1. No bóže, taky mám 2 veterány s historickými SPZ-kami a s označením CZ, resp. s ještě starším – CS. A necpu se s nimi do Brusele. I když to nejsou mnohalitrové káry.
          Traduje se, že majitel vozu s velkoobjemovým motorem si tím něco kompenzuje. Co asi?
          Možná to prozradí nějaká žena…

       2. Obal prodává, oči kupují … Tak to je. Jmenovaný má údernost i styl M.Macka , je zdravě nonšalantní, přímý, občas nenápadně dá na odiv „širší“ znalosti, vyjadřuje se k věci, přímo, pevným hlasem, se sebevědomou mimikou a gesty – když stačila ke zvolení mentálně-morální Pávkova bída, tak sakra aby to nevyšlo u tohoto kandidáta disponující jednoznačně vyšším intelektem a výhodou mladé krve …
        Libtard, tržní libtard nejen městského typu doslova miluje žvanění o nirváně trhu bez přívlastků a omezení, o jeho samoregulačních a samoléčitelských schopnostech, o likvidaci bariér ( pravidel ), o zlatem, požitky a úctou lemovaném individualismu, o malém státě, nízkých daních, blahodárném vlivu zpoplatnění zdravotních, sociálních
        a školských služeb, o komplexní očistě společnosti formou platby za vše, páč ani kuře nehraje zadarmo, o obdivu k „úspěšným“ a nutném boji se závistivci, neúspěšnými, konektivity ( bolševici, komunisté, levice obecně ) a nutných kompromisech v mnoha oblastech právě kvůli úspěchu, zisku, a to mnohdy zcela fatálních.
        Reagují na to jako můry na lustr , už minimálně ve třetí dekádě, a x-té generaci od plyše ( berme generaci v tomto smyslu jako dobu studia VŠ, což by odpovídalo ).
        Pravda, VK vcelku věděl, znal, byl schopen mluvit zpatra, i k věci, byl výborný rétor a mistr zkratky. To neznamená, že nepoužíval metodu likvidace soupeře ideologickou či jinou médii po té hojně užívanou podpásovkou – to je jeho odkaz. Jen jaksi nikdo z jeho následníků nedorostl ani do „jeho kraťasů“ .
        Ano, stejné bludy, stejné formulace, a stejně vymaštěné davy mentálně-morálních mrzáků šíří mečem i ohněm slovo otce – zakladatele. Z hlediska psychologie davu velmi zajímavý fenomén – je to stejné, jako opakovaně cpát do rukou sirky pyromanovi, co vám zapálil chatu, také opakovaně.
        To hraničí se sektářstvím, náboženstvím, kde se NEPOCHYBUJE …
        Apropo, oproti naprosto tragickému Fialenkovi VK st.disponuje znaky osobnosti, šíří přirozený respekt, působí jako cílevědomý, sebejistý, znalý , sic arogantní, ale tak nějak zkousnutelně, ba občas i příjemný společník, což je v přímém kontrastu s leklou brněnskou mřenkou, jež sice nepostrádá povinnou výbavu člena strak ( vychcaný, arogantní, samolibý, drzý, defraudant veřejného, hladový, přirozený lhář , fabulátor, mnohdy podlý a zákeřný ), ovšem charisma, jakékoliv charisma, se mu vyhnulo na sto honů. O to je děsivější, kolik zfanatizovaných ychtilů tomu brněnském fašounkovi a náckovi provolává slávu.
        Když k jeho „prednostem“ přidám Novotného, vykrvovače prezidenta, otevřenou podporu fašismu a nacismu, nenávistné projevy, strašlivé vedení státu, účast na likvidaci státnosti, podpora svinstev v předvolebním klání, podpora sudeťáků, podpora a eskalace zatím studené občanské války, příprava společnosti na restituce šlechtických rodů, plus placené školství a zdravotnictví, snahu zatáhnout zem do války, katastrofální přístup k vlastnímu obyvatelstvu kvůli nově příchozím, ožebračování, rozeštvávání, lezení do zadku komukoliv, nechutné lokajství, bájné lhaní vždy a o všem, atd. , tak je doslova národní katastrofou, jaká množina obyvatelstva jeho i jeho nohsledy fanaticky volí, hájí, prosazuje, zaštiťuje, co vše jsou ochotni udělat.
        Koukáme se do zrcadla – takoví křupani, maloměstští šosáci, arogantní a podlí zmetci ( zatím zbabělí , o to více odhodlaní vraždit, ale i to jednou vyhřezne ), nemilosrdní zmanipulovatelní fanatici, fašouni a nácci jsme …
        Nedělejte si o domácím obyvatelstvu jakékoliv iluze, neomlouvejme ho nějakou manipulací – jsme takové ( každý ať si dosadí ) . Bohužel se velká část této společnosti chová tak, že se to dá ve válečné terminologii ohodnotit a glosovat takto: určeni k ……..

        1. Minorito, bravo. Takovouto charakteristiku člena ODS jsem ještě nečetl a neslyšel, s dovolením si to zkopíruju a budu používat. Doposud jsem v diskusích s modroptáky používal známý citát Jaroslava Haška z povídky „O smutném konci kocoura pana Vencelídese“ : „Ta vaše strana, to moc pěkná strana. Když nějakého lumpa odříznou od šibenice, tak se sebere a hned se běží zapsat na kandidátku vaší strany!“

   1. Ta mu dodala bystrá Danuše … Nicméně je úplně fuk, jaká čísla má TO ve Strakovce k dispozici – cílem toho TO je anihilace, a papír/excelová tabulka/graf z MS Office snese všechno …

 4. Pavel Cimbál výstižně. Facebook kryje vraha.

  Začíná přituhovat…
  Představte si, že se někde stane zločin, ale místní uklizečka, která se o něm dozví, přispěchá na místo činu a pečlivě vše vytře. Je přeci jasné, že je to tak správně. Ještě by někdo viděl krev a mohl se tím inspirovat…
  https://sg.news.yahoo.com/meta-deleted-facebook-account
  Zdá se Vám to kontraproduktivní a duševně choré? Ano. Zničí tak veškeré důkazy, ztíží vyšetřování, a veřejnost má důvod ke spekulacím, zda zde nefiguruje coby rádoby náhodný svědek, ale ve skutečnosti tichý komplic pachatele. A přesně tak se chová Facebook, přesněji společnost Meta…
  https://www.irozhlas.cz/…/facebookovy-ucet-muze…
  Smazáním profilu Juraje Cintuly pouhé dvě hodiny po činu, aniž by tento krok konzultovala s vyšetřovatelem nebo orgány státu, kde se zločin odehrál, je něco neskutečně svévolného, zločinného a pitomého. Zanikla tak možnost jakékoli kontroly narativů, které obratem, a podivuhodně synchronně, začala západní média šířit, o proruské orientaci střelce, ač byl pravý opak pravdou…
  https://echo24.cz/…/zpravy-svet-facebookovy-ucet…
  Zdá se, že má CIA dlouhé prstíky. Že sahají až do libTvítru, víme už dost dávno, ale nyní můžeme mít jistotu, že je jimi prolezlý i Facebook…
  https://www.seznamzpravy.cz/…/zahranicni-stredni-evropa…
  To nám to hloupé Líbímseti ale zdegenerovalo v účinný totalitní nástroj, že…

 5. Níže pod „věšákem“ – https://web.litterate.cz/o-co-se-hraje/comment-page-2/#comment-289182
  se trošku rozvířila otázka „politiky“ a Havlovy „nepolitické politiky.
  Ani malíček bych za Havla nedal, ale tady se jeho metafory s „nepolitickou politikou“ musím trochu zastat. Ono to totiž chce vědět o „politice“, její podstatě a formách trochu víc, než jen jako o činnosti státu, jeho aparátu příp. politických partají při ovládání většiny lidí.

  Zkuste, prosím, přečíst a pak pochopit něco z toho napsaného zde – https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Politika

  Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo – https://www.youtube.com/watch?v=brFtxO9QjyI
  Úvodních keců /před písničkou/ si nevšímejte.
  L.

  1. O politice nemusíte vědět nic víc, než že je to podvod na tupé ovce, aby se nechaly pod jiným než feudální atd. režimem opět zotročit a obelhat.

   Pořádná lidská společnost by politiku nepotřebovala.

  2. U politiky (není před ní úniku) mě zajímají jen její výsledky a vliv na můj život a život společnosti.
   To se týká i oné „nepolitické politiky.“ Pravdolásky a tak.
   Výsledkem je to, v čem žijeme.
   Je s tím populus spokojen?

  3. Hodil jste, Lexi, do placu velké téma , s jehož uchopením mají problémy i „hlavy otevřené“ … Jednou stranou mince je teoretická část, verze, pojetí, přičemž i u respektovaných autorů by mělo být známo jejich vlastní „politické ukotvení“, a druhou, podstatně mocnější a realitu utvářející je použití, chápání , uplatnění, presentace, medializace a forma, způsob šíření +aplikace Politiky v různých společenských systémech různými vládnoucími, řídícím a zájmovými skupinami, protože to jsou právě ONI/ONY, kdo definuje CO POLITIKA, POLITIKUM je, určují ji její ROZSAH, DŮLEŽITOST, MOC, její koncentraci, definují příznivce I ( a to hlavně ) NEPŘÁTELE , konkretizují NEPŘÁTELE I NEPŘÍTELE ( ať už oprávněně nebo zištně se zlým úmyslem ) PODLE SVÝCH PŘEDSTAV, CÍLŮ a PŘÁNÍ, ať už jsou jakékoliv. Díky jejich uplatnění, aplikaci v mocenském útvaru zvaný STÁT je po té jakákoliv změna, korekce fundamentu diplomaticky řečeno problematická.
   Velmi důležitou roli hraje náboženství – určuje díky délce svého trvání a hloubce vlivu na společnost při jejím
   formování „podobu“ politického modelu na daném území/v daném státním útvaru.
   Bohužel, mimo skryté elity KoZa ztratil , popřel a zahodil pud sebezáchovy a přežití, sám ZDISKREDITOVAL POLITIKU. Z politiky se stal nástroj téhož a těchtýž, kteří onen rozval působí, z obyvatel mnohdy masa zfanatizovaných, hypnotizovaných zombie, míra injektovaného obecného společensko-politicko-morálního chaosu exponenciálně vzrostla, a současní tzv. NOSITELÉ, PŘEDSTAVITELÉ nynější a budoucí POLITIKY onoho KoZa svými skutky jak zcela zdiskreditovali Politiku jako takovou, především téměř znemožnili klidové, nenásilné uplatnění POLITIKY „zdravé“, oproštěné o komplexní destruktivní faktory – tedy zvrácené persony, spolky, společenství, skupiny, partaje, etc.
   Tedy KoZa sama v přímém přenosu páchá nejen politickou sebevraždu , a i teoretická znalost funkce politiky ve společnosti to nezachrání – ti, co dnes personálně, skutkově, mediálně a mocensky představují náplň pojmu POLITIKA, jsou dostatečným důkazem nemožnosti obecné nápravy – dělají vše pro to, aby k tomu nedošlo, a eliminují i fyzicky oponenty a síly či jedince schopné a ochotné se jim postavit či zvrátit status quo.
   Oč jednodušší to má nynější čím dál ťím více ortodoxní muslimská civilizace s jednoduchými pravidly, kdy stát a církev jedno jsou …
   Apropo, tuto tvrdou verzi islámu vypěstoval, stvořil, podporoval a podporuje, kvůli svými cílům v minulých desetiletích i těm současným, kdo jiný než sám KoZa.
   Navíc se opomíná „rasový podtext“ toho všeho, aneb komu zvoní hrana …
   Bude zázrak, když tento neustále prohlubovaný , přímo eskalovaný stav, vyřeší Politika – spíše vsaďme na její pokračování jinými prostředky, popřípadě použití původního lidského ( pozor, lidoopové to umí také ) receptu, tedy válku, což dnešním politikům KoZa čouhá z bot jako ona Sláma…

   1. Co dodat?
    Jen se sklonit a s čapkou v ruce uznale přitakat.
    Jen mimovolně mne ještě napadla dvě hesla – „politika jako nástroj“ a „politika jako realizace cílů“.
    🙂
    L.

    1. Vážený Lexi, to jistá nezvedená Minorita před Vámi, Vašimi řádky, ohne svůj hřbet lidoopičí ( napsat medvědí, vědí o mne v KRITU ) , žmoulaje při tom v ruce čapku…
     Trefil jste to na hlavičku , ona hesla . Přesně k těmto účelům v praxi Politika slouží, co lidstvo lidstvem jest – pravda, měla velmi mocného, znalého, bystrého, chytrého a mnohdy nemilosrdného předchůdce ( I když popravdě, jde vlastně o „současníka“, pokud budeme předpokládat a chápat existenci náboženství v již existujících městských státech starověku, tedy regulérní civilizaci s funkční správou, byrokracií, armádou ) . I když dle mne náboženství a politika jednou jsou, a jejich vzestup musel být synchronní, páč není jednoho bez druhého. Ne nadarmo je Politika dnes glosována co by moderní náboženství, a nejen vnější projevy tomu odpovídají, včetně obrovských „chrámů“ tentokráte zasvěcených Politice.
     Za další se obávám, že páni teoreticky jako by propadli kouzlu vlastních představ, a naprosto obstrouhli POLITICKOU REALITU nejen v době jejich existence, ale především v historii, i té daleké – ať už nám známější Egyptské, Sumerské , nebo „orientální“ Indické a Čínské, včetně mladších mezoamerických říší , kdy Politika byla především nástroj a realizace cílů jistých person, vrstev, skupin. Aneb co lidstvo lidstem jest, politiku ( a bohužel i politiky )dostalo do kolébky …

     1. Příteli Minorito,
      jsem trošku jednodušší člověk, nikdy jsem nikde nebyl, nikde v cizině jsem nestudoval, nehloubal jsem mnoho v příliš moudrých knihách.
      Jen jsem v toku času tu a tam něco pochytil.
      A možná mi příroda klenbu lební tak úplně nevyplnila trusem.
      A tak mě při čtení těchto Vašich řádků zase napadlo, jestli to není i tak, že náboženství je o VÍŘE, kdežto politika o MOCI a DONUCENÍ.
      L.

      1. Vážený Lexi, vážím si Vašich znalostí, schopností, výkladu, což jste mnohokráte během let, co jsem měl tu možnost sledovat, nebo se i účastnit diskuzí s Vaší účastí, jednoznačně demonstroval…
       Víte Lexi, v mnohém čerpám z toho, co jsem vstřebal v pubertě, ve věku druhého stupně ZŠ a kousek k tomu …
       V knihovnách, archivech a moudrých knihách moje maličkost čas netrávila, neb život byl tak pikantní, chutný, zábavný… Vždy je něco za něco…
       Měl jsem štěstí na moudré rodiče, a doteď sbírám alespoň střípky vědomostí- když už si uvědomuji svůj hrozivý vědomostní , znalostní deficit.
       Váš pohled na mnoho věcí je mi z mnoha důvodů blízký, a vím, že mi Vaše řádky vždy něco dají…
       Snad mne doma nekrmili senem, a nenudím, či neotravuji.
       Co se týče možného, spíše teoretického kontrastu mezi Vírou a Politikou – stejně, jako je nesmyslné idealizovat si Politiku, je mylné takto nazírat i na Víru.
       Mohli bychom začít u definice Víry, a přijdeme na to, že určité kvantum víry je třeba prokázat pro dosažení cíle ve všech oblastech lidské činnosti, při léčbě stejně jako třeba sportu či studiu. Na místě je spíše otázka Víry v CO …
       Politika je pro mnohé „zábavou“ stejně jako jiná lidská činnost, bohužel má však hromadné a citelné následky.
       Pokud by byla minimálně ze strany voličů věnována výběru vhodných „volených“ stejná péče a úsilí, jako je věnována alespoň splnění požadavků pro způsobilost řidiče , včetně odpovědnosti z vykonávané pozice, možná by situace byla malinko jiná – ovšem to by onen elektorát musel trvat na svém.
       Ony se Víra a Politika v mnohém prolínají – jak církve, pol.strany některé své ovečky, minimálně jejich část , nepokrytě nutí. A stejně se v církvích těžce politikaří , a v pol.stranách slepě věří. Písmem svatým se tak v politickém prostředí může stát cokoliv , o čem přesvědčíte především mocné věrné a k tomu třeba i voliče voliče, viz. libtardí atlantická dominance, nebo Pol-Pot, či Nacismus, atd.
       To samé u Víry ( komplikované kvůli monoteismu a polyteismu ) , nicméně mohu věřit ve vzkříšení Ježíše Krista , mohu věřit Novému zákonů, a stejně mohu věřit mytogii Řecké/Římské ( jež jsou hluboce zaneseny v základech evropské civilizace, helénistický odkaz, jenž je kvůli judaistickému upozaděn ) , nebo v moc slunečního Boha Ré/Atona, stejně jako v Bohy Babylonské, Akadské, Sumerské, Asyrské, a taktéž mohu věřit v satana .
       Náboženství se vyvíjeli věky, a Bible je svým způsobem výcuc z mytologií starověkých mocností, v nichž se údajní Izraelité pohybovali. Navíc ústní podání, sepsáno po X set letech, víra a její fundamenty byly účelově v průběhu let na končinách měděný, hlavně po získání statusu ofiko Víry Říše Římské.
       Také se dělila, v jejím jménu páchaly mnozí jak církevní, tak světští hodnostáři masová neuvěřitelná zvěrstva …
       Je důležité vzít na vědomí rozlišovat historických etap, různých společností, typů-druhů vír, vzájemné mocenské pozice politiky a víry, vzájemné ovlivňování, postavení hodnostářů politických i církevních, jejich tehdejší moc, atd…
       Proto třeba zmiňuji helénský odkaz, neb antika byla v mnohém dále, byla ( použiju nehezké slovo ) více liberální, umožňovala širší spektrum názorů, včetně kritiky božstev, znala heliocentrický model sluneční soustavy, a její filosofové ( vvtehdejším chápání renesanční osobnosti s širokým záběrem znalostí z vícero oborů ) položili základy moderní evropské civilizace.
       Lehce si dokážeme, že Víra a Politika jsou dvě strany jedné mince, respektive to tak celé dějiny bylo, je a nejspíše bude.
       Skutečná Víra ( myšlena náboženská ) jest dle mne silně individuální záležitostí, a základní kameny např. křesťanství třeba ve formě desatera a budoucí odpovědnosti za své skutky formuje osobnost věřících k lepšímu, presentuje se jako Víra odpuštění, navíc církevní stavby věřícímu umožnily jak pocit sounáležitosti, tak pocit velikosti , síly víry,
       Boha, mnohdy navozovaly dojem jeho přítomnosti.
       I Politika měla své služebníky, nositele světské spravedlnosti, rovnosti, nicméně jsou dnes mnozí v důsledku politických změn na indexu.
       A protože Politiku, donce velmi zištnou a pozemskou politiku praktikují i sluhové boží a jejich Svatý stolec, je díky historické etapě, dosaženému vědecko-technickému poznání a především odluky statu od církve tou špinavou Politika – novodobé náboženství.
       Dejte církvi příležitost, moc, a uvidíte – tzv.víra ( myšlena nyní v pojmu církev ) bude rychle na nejvyšším stupni vítězů v disciplíně Montuju se, mrším a ovládám všechno…

       průběhu staletí
       MHD, včetně odpovědnosti, byla by třeba situace přehlednější.

       1. Příteli, zase jen sedím s otevřenou hu.. ústy a čtu a čtu.
        S jediným dodatkem – já se domnívám, jak jsem i vyjádřil, že fenoménem stojícím proti „víře“, kterou chápu jako vnitřní nekonfliktní postoj subjektů náboženství, je „moc a donucení“ jako formy aktivní působení na členy společnosti k dosahování cílů těch, kdo jimi disponují. Zatímco u „náboženství“ je tím „antipodním partnerem“ „politika“, že náboženství a politika jsou „formami“ či nástroji, a „víra“ a „moc a donucení“ jsou jejich obsahem či prostředkem.
        Nevím, jestli je k pochopení, co jsem chtěl říct, také se samozřejmě mohu plést, nepochází to z žádné učené knihy ani z hlavy známých géniů, jen si to prostě myslím….
        A také na tom, co si myslím vůbec a nikomu nezáleží.
        Jen si tak povídáme.
        L.

        1. Nesmírně mne těší Lexi, že si „jen tak povídáme“- právě díky tomu si rozšiřuji, díky Vašemu pohledu, svůj obzor. Právě takové „povídání“ formuje a bystří osobnost – idealisticky podotknu, že dělá člověka lepším ( pravda, musí disponovat něčím, co mu umožní informace vstřebat, vyřídit, uspořádat a dát do souvislostí , neb vše se vším souvisí, alespoň v mém vesmíru ).
         Vůbec nerozporuji Váš pohled – jsme u toho podstatného, a to je Víra v CO. Definoval jste ve zkratce kontrast, souvislosti, vztahy mezi Vírou, Náboženstvím a Politikou trefně a uchopitelně, klobouček dolů Lexi.
         Jsme na velmi tenkém filosoficko-společenském ledě, a dává mi zabrat odpovídajícím způsobem s Vámi držet intelektuální krok Lexi 😉 … M.

 6. Dnešní idnes ohledně oddlužení:
  “Ve druhé variantě musejí lidé uhradit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Senioři, zdravotně postižení lidé a *lidé s dluhy z dětství*(!) mají zvýhodněný režim.”
  A v tomhle my žijem. Jak může dítě nabyt dluh? Diktatura kapitálu

  1. Re: JVO

   Jak může dítě nabýti dluhů?
   Cestiček je několik.
   Kupříkladu převezme dědictví. A posléze se ukáže, že „třeba“ k ojetému autu je příslušenství deset mega. Anebo ke garsonce jsou tři čtyři hypošky po pěti mega.
   Je potřeba pouze vyškrtnout trapný a zcela blbý paragraf o odmítnutí dědictví a problém je vyřešen.

   1. Dodatek
    Ale ten „zvýhodněný režim“ se mi OPRAVDU líbí.
    TVL, nějak si neumím představit, že jsem důchodce nebo mrzák a mám „zvýhodněný režim“ ožebračování pomocí exekutora.
    To prostě nemá chybu. Tohle je opravdu na medaili.

   2. Jak popsalo pár právniček a sociálních pracovnic, které se tím zabývají:
    1) dítě jede na černo v autobuse/tramvaji/trolejbuse. Revizor ho odchytí, napíše pokutu a rodiče nezaplatí. Daný dopravní podnik dluh nemůže vymoci, protože je rodina na sociálních dávkách, tak za směšnou cenu prodá dluh vymahačské organizaci. Ta čeká, a po dosažení plnoletosti začne dluh vymáhat včetně penále. Díky penále je dluh za jízdenku v ceně 10-20 Kč cca 20-60 tisíc a k tomu si vymahačská organizace přičte své náklady..
    2) dítě odebrané rodičům, vyrůstá v dětském domově. Rodiče ho neodhlásí z bydliště, tudíž je povinnost zaplatit za odvoz popelnic – ta je vázaná na dítě. Protože rodiče léta neplatí, v okamžiku 18 se vymahači přesunují k čerstvému dospělému. Tady obvykle jde dluh do statisíců.

  2. Jak může dítě nabýt dluh? Snadno! Třeba tak, že nemá zaplaceno za odvoz odpadu (popelnice). Že to za něj měli platit jeho rodičové či zákonní zástupci, je podružné.
   Na existenci dluhu dnes stojí celý stávající finanční systém! I pokud jste na té výhodnější straně barikády a nejste přímo dlužníkem, nýbrž máte nějaké plusové aktivum, tak každá 1 Kč, €uro, Dolar, Libra, apod., tedy fiat-měna kterou máte na účtu či v hotovosti, je zadlužená. Čili – někdo ji někomu dluží (nejčastěji bance) a je zavázán ji splatit i s tučným úrokem! Který ovšem tč. nemá finanční krytí v systému. Takový systém je dříve či později odsouzen ke krachu, neboť uměle generovaná inflace už nestíhá sledovat vzrůstající zadlužení.

   A Vy byste chtěl nyní odpouštět dluhy? Kam by to tvůrci systému a majitelé klíčů od něj došli!!!
   Každý jeden den, dokud to funguje, je pro ně dobrý!

  3. Mladiství dvoumetrový 17-ti letý se ožere či zfetuje a způsobí nějakou škodu (majetkovou či zdravotní újmu). Neřeší. Poštu vyhazuje. Nechá proběhnout soudy a ni potom nezaplatí dluh, ani ty soudy a ani advokáty. Potom začne exekuce a ani ta není zadarmo. Třeba.

   Dítě, holka před dovršením 15 let je chycena revizorem v tramvaji. Nezaplatí pokutu. Neřeší. Poštu vyhazuje. Nechá proběhnout soudy a potom nezaplatí ani dluh, ani ty soudy a ani advokáty. Potom začne exekuce a ani ta není zadarmo. Třeba.

   1. Mladiství dvoumetrový vyvolává neodbytnou vzpomínku na kreslený vtípek z doby sametové naivní naděje na lepší časy. Dva usmívající se chlápci odcházejí od odpadkového koše, v němž s udiveným výrazem sedí třetí chlápek, an drží ceduli s nápisem „SVOBODNÉ VOLBI !“ a říká: „A jak jste propána poznali, že jsem tajnej“?
    Některý věci jsou tak nějak napříč režimy pořád stejný …

   2. Dítě, holka před dovršením 15 let je chycena revizorem…
    Prasárnou dnešní reality je, že dítě do 15 let bez vlastních příjmů, je nějakým revizorem vůbec odchytáváno! Navíc – víte jak jsou děti roztěkané, zejména při společných akcích, výletech, apod.?
    Když jim navíc učitelka či jiný dozor sdělí, že si musí jízdenku každé zaplatit samostatně? Určitě to některé z nich ani nezaregistruje. A hovado-revizor pak má žně… Něco o tom vím.

    Děti do 15 let by měli mít jízdné v hromadné dopravě zdarma (placené státem). Jakožto součást sociální politiky státu pro podporu rodin s dětmi.

    1. Klidně, ať mají MHD zdarma. Co vlak, když pojede z koncertu či zábavy? Taky zdarma? Co všechno ještě zdarma, aby nemohla, ta roztěkaná, udělat dluhy? Potrat taky zdarma?
     Problém není udělat dluh, ale problém už je Neřešit a nechat projít celým kolečkem Soudy – Advokáti – Exekuce – Exekutoři. Tam to naskakuje. Nebo taky zdarma?

     1. Melete nesmysly. Bavíme se tady o dětech do 15 let. Většinou s MHD dojíždějí do školy, případně jezdí na školní akce. Když jim tímto nevznikne dluh, není následně co řešit.

 7. Bruselský palác je plný líných, nemorálních a přeplácených lemplů využívající nadstandardní podmínky připravené pro ty, kdo umetou cestičku nadnárodním konglomerátům a nejbohatším elitám k dalšímu obohacování se. A upřímně se ptáme. Potřebujeme takové lidi? Je nutné žít v systému, který tyto jedince produkuje a soustředí je tam, kde se rozhoduje o naší budoucnosti?

  1. Soudruh Džugašvilli kdysi řekl: „není člověk – není problém“.
   Exprezident Moše Zeman zase jednou mluvil cosi o Kalašnikovovi…
   Teď už se čeká jenom na toho, kdo to dá dohromady.

  2. Na totéž jsem se zde, na litterate ptal už dávno, protože sám pochybuju o smyslu a významu českých europoslanců.
   Bylo mi ale řečeno, že je důležité, aby v Bruseli seděl Ivan David.
   Je pro nás všechny prý důležité, aby Ivan David podával z těch skleněných paláců, zaručeně pravdivé a ucelené infomace.
   Možná je čas, abych se optal znovu, jestli nějaké přeplacené europoslance potřebujeme.
   Vidím přitom, že kariéra paní Konečné směřuje k jednomu cíli a ten se mi, popravdě, vůbec nezamlouvá.
   Čekal bych, že paní Konečná se svou skupinou bude působit přímo tady, v ČR a ovlivňovat veřejné dění, komunální politiku, návrhy či úpravy zákonů.
   Ona má ale namířeno do skleněného paláce, odkud ještě nikdy nic dobrého nepřišlo.
   Nebudu vypisovat všechen megabyznys okolo úsporek, vysavačů, elektroaut a nesmyslných nařízení.
   Znovu jen připomenu, že z Brusele nepřišlo nic dobrého pro Čechy.

   1. Ještě nějaké otázky mám:
    Proč bych měl svým hlasem přispět k tomu, aby někde sedělo pár divoce přeplacených jednotlivců?
    Mám poslušně hlasovat pro to, že se někdo pasoval, být vyvoleným? Kdesi v řiti, odkud nemůže nic ovlivnit? Kolik, že to máme obyvatel a kolik celé Německo?

      1. To je sice fakt, ale zkuste svým favoritům (ve Vašem případě tedy Katce K.) položit úplně jednoduchou otázku:
       „Jak hodlají naložit se svým absurdně nemravným platem, který budou v tom EU-výkrmníku pobírat?“
       Schválně, jestli Vám odpoví a jak… 😀

       1. Rajchl jako jediný řekl, že celý ten EU plat bude dávat na dobročinné spolky, kdy jeho voliči (respektive prostě lidi na jeho FB) budou každý měsíc hlasovat o daném spolku, kterému to má ten daný měsíc jít

        jestli to dodrží nevím, ale on jediný to takhle tvrdí

         1. Nesouhlasím. Důležité je obojí. Protože výše platu = motivace. Pokud jde někdo do Brusele pro peníze, tak vám naslibuje cokoliv.
          A co vám český politik slíbí, to vám bohužel nikdo nedá.

        1. Jestli řekl, že CELÝ plat, tak to znamená, že Rajchl je dobře zabezpečen jinak (či jinde).
         Každopádně, tento slib je třeba hodnověrně zdokumentovat, archivovat a v případě Rajchlova zvolení mu jej připomenout.

         1. Ruku zvednout měl. Návrh byl to stejně jen gesto bez šance na schválení a mohl mít čisté svědomí.
          Už jen to, že by hlasoval proti těm Tošenovským, kteří tam jsou celý život.

          1. Ano přesně tak. Já proti I. Davidovi nic nemám, jen je tady dáván za vzor všech ctností, a ono to asi úplně ve všem platit nebude. Na každého se najde něco, když se chce.

         2. To mě připomnělo scény z devadesátých let, když si v poslanecké sněmovně ti trubci navrhovali zvyšování svých platů. No, a do toho jim přítomní Republikáni házeli vidle, bo ve stejnou chvíli podávali protinávrhy na SNÍŽENÍ poslaneckých platů…!

          Si nedovedete představit ten rozhořčený bzukot v úle! Všichni ostatní jako jeden muž byli proti. A ta nevraživost…!! 🙂

    1. Naši dědové stavěli hraniční opevnění proti Německu. My jsme naši zem o 65 let později dobrovolně přičlenili ke IV. Říši.

    2. No ale oni tam prostě nějací jednotlivci sedět budou ať jim hlas dáte nebo ne. Já volby do EU parlamentu vnímám tak, že by to mohlo ukázat těm zločincům, především v naší vládě, že už toho bylo dost. A možná že i v jiných státech se podaří tam zvolit pár lidí, kteří mají ještě jakž takž zdravý rozum.
     Prostě jako jakousi generálku na parlamentní volby u nás za dva roky. Nevolenim nedosáhnu vůbec ničeho, volbou se alespoň pokusím.

    3. to Teco :
     On tam bude někdo sedět každopádně. Vy jen můžete napomoci tomu, zda to bude A. Vondra nebo I. David. Nebo i to vám je jedno ?

   2. Dívejte, dvě věci:
    1) víte o nějaké straně, která by vzala paní Konečnou do kolalice?? Pokud ano, napište. Pak by mělo smysl být v ČR. Když uspěje v příštích paralmentnách volbách, může se mandátu v Bruselu vzdát a jít do vlády..
    2) pokud by měla být v opozici a nemít žádný vliv na vládu, pak je to zbytečná snaha sedět v parlamentu a je lepší jít do Bruselu a za 2 roky lze zvážit co dál, viz ad1.
    A jinak – je to její volba, tak proč to pořád spochybnujte?? Vám snad taky někdo mluví do života, co by bylo lepší ?? Berte to i z této stránky..

    1. Vám snad taky někdo mluví do života, co by bylo lepší ??
     Až na to, že ten její život je placen daňovými nevolníky, tedy voliči.
     To je jako kdybyste výše řekl: Zaplať a drž hubu!“

  3. Ten výkrmník bude těžké zrušit, jsou to užiteční a dobře placení vychcánkové. Oni vědí , že nad nimi stojí kápo, oni jsou pouze služebníčci s krásným platem a rentou, je to jejich vrchol a jejich svědomí?

   Kolik z nás, tady diskutujících by odmítlo výkrmník v EU-parlamentu? Čest a morálka jsou krásné vlastnosti, ale ty prachy za nic jsou korupční, taky hodně „poctivých“ EU- poslanců tvrdí, že tam jdou proto, aby ten EU.výkrmník zrušili. Jsem zvědav, komu se to povede.

   1. V minulosti, když jsem ještě trpěl demokratickými iluzemi a pokoušel se kandidovat z 1. místa do EU-Mordoru, tak jsem ve veřejné diskuzi (už nevím jestli v TV či rozhlase) na otázku co budu dělat s tamním platem odpověděl jednoduše:
    Ponechám si aktuální český průměrný plat (v přepočtu na Kč) a zbytek rozdělím. Polovinu zbytku dám na české postižené děti a druhou půlku na českou vlasteneckou scénu.

    Stejně to český volič neocenil, takže díky tomu už žádnými iluzemi netrpím. A jsem tomu rád.

    1. ano, život (natož ten politický) zabíjí iluze velmi spolehlivě a velmi rychle, někdy (jako v mém případě) i ve velmi nízkém věku

   2. Mám takový dojem, že Dan S. alias Vidlák tento výkrmník v EU odmítl. Myslím, že kdyby chtěl, určitě by se tam na nějaké kandidátce dostal.

  4. a to vše jestě nestačí, takže se každý rok všichni stěhujou se všemi sekretářkami, tlumočnicemi, poradci, fascikly a razítky z Brusele do Štrásburku a zase zpátky 🙂 🙂

   1. @ Toníček 16:53
    Ne že každý rok, ale každý měsíc.
    Prasárny se domlouvají v Bruseli a plenární zasedání ve Štrasburgu

 8. Omluva za OT, ale nějaký den tomu nazad zde byla zmínka o pandemické smlouvě WHO. Zde je k tomu zpráva – o odmítnutí této smlouvy (proti byly Velká Británie, Nizozemí a Slovensko):
  https://nase-pravda.net/2024-05-21-02/

  (publikováno včera, tak omluva za duplicitu, jestli to sem už někdo dal)

 9. OT
  „🇪🇺Evropští představitelé z Nizozemska, České republiky, Švédska a Estonska chtějí uvalit sankce na Gruzii, pokud země přijme zákon o zahraničních agentech.

  Mezi možná omezení patří pozastavení bezvízového režimu s EU, zmrazení finančních prostředků a sankce vůči úředníkům, uvádí Financial Times.

  Sankcemi pohrozili i američtí politici, ty však chtěli uvalit pouze na členy gruzínské vlády.“

  1. Zákon o zahraničních agentech (FARA) mají léta letoucí v USA.
   I táži se, zdali a kdy budou Nizozemskem, Českou republikou, Švédskem a hen tím Estonskem ony sankce uvaleny i na USA?

   1. Bezprávné kolonie nemohou uvalovat nějaké sankce na svého hegemona. To je jako kdyby odsouzenec strážil svého bachaře.

    1. To je fakt a zábavné na tom je, že tajtrdlíci ve vedení těch kolonií se u toho ještě navíc tváří důležitě.

     1. Jenomže smutné na tom je, že ty tajtrdlíky musí musí daňoví nevolníci pod hrozbou erárního násilí platit ze svých kapes.
      Takže bych spíše použil jiná označení – podvodníci, paraziti, vyděrači, zloději, tlučhubové, budižkničemové, lenoši, sociopati, úchylové, atd… atd.
      Nehodící se škrtněte.

        1. Prosimvás…
         Zahypotékované či jinak zadlužené české ovce??! Kterých je takové množství…

         To nejsou daňoví nevolníci – to už jsou dluhoví otroci.

  2. Tak, tak, tak je správně, talk to má být. Komunismus si přeci rozvracet nenecháme ….a čo to tárám …demokracii.
   Zdá se vám to ještě normální?

   1. To máte fuk. Nebylo a není ani jedno, ani druhé.
    A nic se rozvracet nemusí – oni sami hlasatelé si všechno nakonec úspěšně rozvrátí sami.

  3. Ještě je sranda ohledně těch zemiček:
   Nizozemí – Wilders vytvoří vládu a ta vydá prohlášení o zahraničních agentech, nebo to jen stará socanská vláda si naposled kopla?
   Česká Republika – vláda přímo složená z agentů – gratuluji
   Švédsko – v totálním rozkladu, kdy před tím než vyjdete na ulici, tak sepíšete závěť
   Estonsko – rusofilní prezidentka se 40% ruskou menšinou – to nevymyslíš

   Sankce, sankce, sankce – a co očekávají – větší přiklonění k Rusku.
   Bože, ty to vidíš!

    1. Ono to je těžké. Mladá, krásná, dutá a nenávistná.
     Koho mi to jen připomíná?
     Jj, tu mladou krásnou, dutou skoroprezidentku, u které mladí voliči masturbují.
     Nechci být šovinista, haha, ale ukažte mi jednu ženu v čele státu, který by nerozjebala.

  4. Samozřejmě, vždycky je u všeho Nizozemsko, největší parazit Evropské unie, který umožňuje velkokapitálu odlévat daňový základ za malé výpalné ale vždy poučuje neposlušné
   Víte že malé dvacetimiliónové Nizozemsko je 4 největší světový exportér? Jak je to možné? Nu tak, že “dcera” na papíře vyveze “matce” do Nizozemska za nákladové či podnákladové ceny a ta pak “vyveze po zhodnocení” už za ceny normální. Objem těchto švindlů je tak obrovský, že vykopnul Nizozemsko na 4 místo.

  1. Pane Vy musíte být absolventem Filozofické fakulty na Univerzitě Palackého v Olomouci. Který vítr Vás zavál na tyto Vidlákovy stránky?

 10. Aktuálně ze Slovenska:

  Vládní koalice půjde tvrdě po „bojovnících za klávesnicí“. Svoboda slova už není. Shodli se na tom všichni svobodně volení zástupci lidu. Šimečkovci, Ficovci, Fialovci, Babišovci.

  Kromě případu Fico realizuje Šutaj-Eštok aktuálně 48 případů zločinu za klávesnicí, perem a slovem. A bude jich víc.

  Jiná vláda, stejné metody. Ale dříve kriminalizovaní bojovníci alternativy mohou slavit, došlo i na druhou stranu.

  Je to důvod k oslavě?

  1. Tady je vidět, že ti pitomci přijímají zákony a ani ve snu je nenapadne, že mohou být v budoucnu použity i proti nim – očividně si tedy nepřipouštějí ztrátu moci nebo demokratickou výměnu moci.
   Možná se zaslouží připomenout, že Bašta svého času prosadil budování zpravodajských služeb tak, aby jim struktura a kompetence vyhovovali i když budou v opozici … tvrdí alespoň Schneider v Bobovizi.

 11. NO vzhledem k praktickému dopadu těchto voleb, jsem poměrně v klidu. Těch pár lidiček tam nic moc nenadělají ač Katka pečlivě studuje a domýšlí dopady a upravuje na rozdíl od jiných- za což je od press to oné. Signalista umí signály je vysílat ale už ne přijímat. Jinak by si už dávno všimnul, že něco je špatně a zareagoval. Ač histerik nezná ani to proslulé – že žádný strom neroste do nebe. A pády že bývají tvrdé.
  Mňo uvidíme. Ale moc nadějí – nevím nevím – i když jsem se včera tak koukal po Bille -v čase dřívější – kdy bylo narváno – včil se tam dalo jezdit n kolečkových vruslích, tak koukáním do vozíků nakupujících – docela nic mos , je nejnutnější. Ty noje 4 Marily po 29 s pokladní jaxi taxi.. No uvidíme

   1. b je správně – to opravování gůglovské mne už čílí, ale protože má docela slušný překladač, tak se to snažím opravovat ale je toho moc – umí divy uff

    1. též bojuji. Jednak se netrefuji na klávesnici, jednak mi to Google stále vylepšuje. Jde to vypnout, ale pak dá moc práce opravovat vlastní překlepy. A tak jsem sluhou dvou pánů ….

  1. A stále a stále a stále. Pár lidiček. 27 zemí a přes 700 poslanců. Kdyby z každé země byla polovina euroskeptická, tak dost možná se vrátíme k původním principům.
   Ale to ne, volit nepůjdu, bo to nemá cenu. Pak se nedivte, v jakých sračkách žijete.

 12. Jeden a ten samý páníček
  Pětikoalice (zlý policajt) ANO (hodný policajt) SPD (tajný policajt)

  Realita nebo fikce?

 13. 1) S@rou mě všechny ty ministrany a minihnutí – ty altrnativní zvláště.
  Jen z ješitnosti a povýšenosti jejich zakladatelů tvoři a udržují strany, které nikdy nic nedokáži a jen „vyrábí propadlé hlasy“.
  To, že mnohé z nich maji i dobrý program, je neomlouvá.
  Týka se to i Vidlákova oblíbeného Reichla.
  Jak chtěji tyto strany vládnou, když nejsou ochotny a schopny ani vytvořit koalici , natož společnou platformu.
  Tedy, takové NEVOLIT.

  2) Spekulace na přetahovani voličů. Každá strana podle sociálních výzkumů tvoří program, aby „zaujala“ co nejširší spektrum potencionálních voličů.
  Výsledkem jsou programy (sliby) z 80 % podobné. A volič tedy – někam to hodí a nikdo si vlastně nepomůže, jen ztratí důvěryhodnost.

  Chybí jasné a věrohodné strany s jasnou orientací, které svým plánem na budoucnost voliče postupně přitáhnou.
  Lidé stale čekaji na spasitele – a zatím se dočkali jen falešných spasitelů, jako byly VV, TOP09, nebo ANO.

  Prostě mít nosný program a oprtunisticky se od něj neodchylovat.
  Zářný příklad je Argentina a prezident Javier Milei.

  Tedy VOLIT strany dlouhodobě názorově konzistentni se zásadnÍmy nejen sliby, ale především dřívějšími skutky.

  3) Jediné, co v několika posledních volbàch ještě funguje, je NENÁVIST.
  K Trumpovi, k Zemanovi, k Babišovi …
  Všem „nenávistným sranám“ je třeba se OBLOUKEM VYHNOUT – maskují jen vlastní prázdnotu a nečitelnost – tedy i neodpovědnost.

  4) Nad body 1 a 2 by se mělo zamyslet vedení SPD a SVOBODNÝCH, jako stran na hraně výše uvedených kritériį.

       1. To víte, to by tak scházelo, aby chycení nevolníci nakonec zvolili někoho, kdo je chce z toho vězení opravdu vyvést! Navíc, kdo se velmi snaží být mediálně známý, takže by mohl mít reálnou šanci na zvolení.
        Místo toho si ovce budou volit mezi všelijakými fiat-alternativami, žvanícími o nemožnosti odchodu z EU, o potřebě její reformy, o potřebě referenda, atd. atd…
        Samá mlha a kličkování. Tragikomedie.

  1. Re: Gatta.
   V podstatě souhlasím, až na toho Mileiho. Opravdu se Vám tak líbí? Přejdeme na dolar?Zavedeme volný trh bez přívlastků?
   Volný trh se tu propaguje už od roku 1989. Výsledek je jasný, likvidace průmyslu, zemědělství a hlavně školství, což bude mít dlouhodobé dopady. Volný trh totiž může mít pozitivní dopady (pro běžnou populaci) pouze v případě, když jsou subjekty zhruba stejně silné, takže soutěží aspoň trochu poctivě. Tato podmínka nebyla splněna ani v roce 1989, natož teď.

   Tvořivý duch nové buržoazie se v atmosféře svobody a demokracie jaksi neprojevil.
   Já vím, že v posledních letech je největší problém direktivní řízení z Bruselu, ale ten hospodářský zázrak se nerýsoval ani předtím, jenom to propadání bylo před grýndýlem o něco pomalejší.

   1. RE Václav:

    Nejde o to, jestli se mi Mileiho program líbí.
    Bylo to k tomu, že roky různými cestami opakoval stále to stejné – až lidi přesvědčil o svých názorech na způsobu řešení … a ti ho zvolili. Že se nepodbízel a přitom uspěl.

    Jeho program je opravdu silně kontroverzní, ale neznáme místní poměry.
    V jeho situaci (v rozvrácené ekonomice) je třeba to zavedeni dolaru sice překvapivé, ale zjednoduší si tím spoustu věcí … a především nepoštve proti sobě USA (se vstupem do BRICS by skončil dřív než by začal), je take otázkou kolik % obchodu mají s USA a jak jsou na nich vůbec závislí …

    Privatizace všeho je kontroverzní, ale náš dotační kapitalismus ovládaný kdo ví kým pomocí nevolených neziskovek je také kontroverzní.

    1. Alespoň budou mít USA kam vyvážet svůj státní dluh, až definitivně krachne petrodolar. Latinoameričanům v Argentině se už určitě stýská po „zadním dvorku“ USA, což bývali v minulém a předminulém století. Jenomže tentokrát nastupují na Titanik.
     Ale mají tam i takovou národní zvyklost, že ne všechno musí nutně vyřešit příští volby. Třeba to po čase vyřeší opět nějaká kudetá…

  2. Gatto,
   vaše nasranost (i moje) je celkem bezvýznamná. Smyslu dojde až tehdy/pokud nasranost mas překročí kritickou hranici (nárůst kvantity přinese změnu kvality = asi násilí).
   Zatím na obzoru takový mrak nevidím (důstojník meteorolgické služby, ČVO 921 asi?).
   Buďme klidně nasraní na politiky a politiku, ale jinak si užívejme života.
   Dnes odpoledne setkání se spolužákem ze střední školy, vidím to na rosé, asi Gavoty.

   1. Ta „n@sranost“, to byl jen vzkaz těm primadonám a jejich fanklubům, co si hrají na politiku.

    Jinak mám jasno, a to i s vědomí nicotné hodnoty svého hlasu.

  3. Souhlas, ale nepouživejte cizi termity, neboť je to velké rizoto.

   Přidavné jmeno od potenciál je potenciální, nikoliv potencionální …

 14. Jinak se právě teď hraje o čas, protože EU volby. Po nich vstoupí některé západní země na UA, pod pláštíkem jménem Steadfast Defender jsou již připraveny a čekají na povel.
  Budeme postaveni před hotovou věc, presstituti s fialzmrdy mají za úkol zmáknout překvapení veřejnosti.

  Putin z toho důvodu trénuje použití taktických (tj. zatím nikoli strategických) jaderných zbraní.

  Šedé jsou Vidlákovy kalkuly, zelený je strom života.

  1. Za válečného stavu budou volby zrušeny a konečně bude klid. Nebudeme muset řešit dilema, které zlo je menší.

  2. Přesně, opožděný Zdeňku.
   Najednou se budou řešit úplně jiné věci (pokud k tomu dojde, což vidím /pesimista a cynik/ jako pravděpodobné.

  1. Je to se zpožděním téměř 50-ti let. K tomuto mělo dojít už po Camp Davidu. Je to důkazem toho, že slábne vliv izraelské loby ve Spojených státech (zejména Kaganovic klanu) po fatálních selháních jejich politik v Iráku, Afgánistánu, Libyi, Sýrii a na Ukrajině.
   Opoziční politici by měli vyzvat Fialu a Lipavského k uznání nezávislého státu Palestina. Vždyť tady máme tu Evropskou jednotu!

   1. Státeček naší velikosti má být s každým přítel , aspoň diplomaticky a v případě ochrany naší hranice být nekompromisně pro-CESKY.

 15. Vidláku, pozor na to, co si přeješ – může se to splnit.
  V té 1. hře skutečně, optikou mandátů, může ODS vyhořet a Fiala padnout. Jenže kmotrů v pozadí je dosti, penězovody vybudovány a jednoduše povstane další generace profi-politiků ODS. A ti nebudou mít problém se po našich Parlamentkách spojit s ANO. Zájmy mají takřka totožné.

 16. Vidlák oživuje havlovskou nepolitickou politiku. Nechce být straník, nechce funkce, ale rád ovlivňuje názory, tudíž politicky činí. Zdá se mi, že z dřívějška pochopil, že politická práce se nedá dělat po šichtě, o sobotách a nedělích a ze mzdy. K jeho tíži je, že nepochopil, že peníze na politiku musí být takové lehce získatelné. Tudíž, že je nutné se přisát na jejich zdroj, což bývají funkce za plat. Vlastní neziskovka tu ekonomickou možnost neposkytuje. Tuto etapu Vidlák jak je patrně z jeho projevu již pros…. projel.

  Chce změnu, a tak nabádá k volení stran jež se mohou dostat do centra politického dění. Ale jak se má změnit směřování, když ono směřování určují právě ti z centra dění. Část hlasů dle Gausse vždy propadne, ALE jen nové strany, nebo spíš noví lídři mohou tu změnu provést. Volením zavedených stran a jejich představitelů jen legitimujeme jejich činění. Nemohu tudíž volit nikoho z šestikoalice. SPD jako menší zlo mi přijde přímo úchylné vzhledem k nutnosti změny. Je to velice smutné, ale musíme si počkat na nového, a chtělo se mi napsat Putina, ale to se dnes nesmí, tudíž asi ještě na většího sekáče. Jak by se nám líbil soudruh Stalin.

  Nebojme se, on přijde. Ještě pár hloupostí typu grýňák a je po EU jak po žabě.

    1. Ano, ve vyukovem programu CT uz to omlouvaji, ze pry se i Havel muze mylit a ze tenhle termin ve svych textech zminil pouze dvakrat, coz je, jako by to nikdy nerekl.

   1. On to Véna myslel spíše tak, že politiku nebudou dělat klasicky vovce hlasováním, ale nepolitické (sic!) neziskovky, nezávislá (sic!) média a svobodná (sic!), tzv. „občanská společnost“ – tedy, virtuální spolek několika mluvících hlav (nebo zadků v případě Prahy 6), pevně ukotvených na Západě a na cecíku. Taková umělá realita, kdy vovce nejsou třeba, oni jen platí daně. Prostě dobře placený matrix, kdy tzv. národní a demokraticky zvolené vlády mají vlastně úkoly jen dva: zajistit plynulý výběr daní a přesun prostředků ke správným příjemcům v pozadí, a také zajistit vovcím „klid na práci“. Chléb a hry.
    Co tento pohled?

  1. Se mi líbí, jak Věšák ví líp než já, jak jsem na tom s penězi a jaké mám záměry. Nejprve si něco vybájí a pak to kritizuje.
   No, u toho opravdu být nemusím.

   1. To nevíte, že každý v koutě stojící věšák je tam od toho, aby Vám četl myšlenky?
    Musíte si, Vidláku, nasadit klobouk z alobalu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *