20 července, 2024

O co se hraje…

Poctivě jsem si přečetl komentáře k mým posledním dvěma volebním článkům na všech svých platformách a dovolte mi konstatovat, že se od voleb 2021 nic nezměnilo. Zase je to euforie spojená s fandovstvím, zase se k politice přistupuje jako k zápasu Sparty a Slávie, zase to hlavně budí emoce a zbývá jen málo prostoru pro nadhled a racionalitu. Je to sice marné házení hrachu na zeď, ale dáme si dnes ještě jeden volební text, kterým se pokusím zareagovat na některé námitky a připomínky, které mi při čtení komentářů tak nějak utkvěly. Bude to bez ladu a skladu, prosím vás proto o pochopení. Zítra se už budeme věnovat něčemu jinému.

Eurovolby v tomto národě nejsou nijak velké téma. O hokeji se lidé mezi sebou baví o dost víc. Ti, co teď dělají kampaň, ti jsou volbami pohlcení, žijí jimi, mluví o nich a zaplňuje to celý jejich život. Ostatní teprve začínají zvědavě koukat po bilbórdech a tu a tam si v televizi naladí třeba nějakou tu debatu. Utkvívají jim v hlavě názvy a první hesla a sem tam někdo půjde k volbám. Podle průzkumů má být volební účast vyšší než minule, ale nečekejte, že bude vyšší nějak dramaticky. Kdyby byla 35%, považoval bych to za velké překvapení. Reálně přijde k volbám tak 31% voličů.

Nepřijdou mladí. Oni k těmto volbám nechodí a kromě Danuše Nerudové a Filipa Turka jsem neviděl nikoho, kdo by na ně speciálně cílil. STAČILO! či SPD mají voliče ve vyšším věku, takže tam je to pochopitelné, ale kupodivu nevidím žádnou kampaň zacílenou na prvovoliče u hnutí ANO nebo u SPOLU. Ne, že by na to zapomněli, ale také čtou průzkumy a vědí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze.

SPOLU obhajuje osm mandátů a může spadnout na čtyři. To je katastrofa především pro Vondru a Vrecionovou, protože Lidovci jsou pořád ještě strana o dvaceti tisících členech, takže to je minimálně dvakrát tolik preferenčních hlasů pro Zdechovského a třeba Šojdrovou. Dva až tři lidovci se snadno vykroužkují nahoru. Luděk Nýdrmajer z TOPky měl minule zase nejvíc preferenčních hlasů vůbec, takže má také šanci. Rozhodně větší než Vondra.

Včera jsem byl na akci SOSP v Praze. Kromě skvělých postřehů Petra Druláka a dalších panelistů, jsem využil příležitosti – Sašovi Vondrovi jsem tam podal ruku, vyřídil mu srdečný pozdrav od Zdeňka Jandejska, vybídl ho, aby našel ještě jeden lživý pamflet a mával s ním v televizi a pak jsem mu oznámil, že on už se do evropského parlamentu nevrátí, bo mu to vyfouknou. Neměl z toho radost. On dobře ví, že je to pravděpodobné.

Pokud se to stane, bude to konec Fialy. Lidovci už teď mají v naší sněmovně snad nejvíc poslanců v historii a to jen na úkor Modroptáků, kteří se na to nedívají právě milostivýma očima. Kdyby se do ojroparlamentu nedostal ani jeden ODSák, tak to podle mě Fiala neustojí. To je to první o co hrajeme. O volební katastrofu ODS, která je naprosto reálná. Ta pak spustí procesy uvnitř strany, protože peníze a funkce jsou vždycky až na prvním místě.

Druhé, o co se hraje, jsou čtyři mandáty, které přetečou od SPOLU jinam. Minimálně jeden dostane spolu s liberálními voliči Vítek Rakušan. Uvidíte. STAN podle mě bude mít dva mandáty, možná i tři, pokud jejich kampaň zabere i na pirátské voliče. Piráti se toho bojí a tak je teď pro ně Rakušan větší belzebub než Okamura. Zbylé hlasy od ODS přetečou k ANO, Svobodným, Motoristům a PRO. Tyto strany svou kampaní právě na tyto voliče cílily. (Viz Vacek – z východu nikdy nepřišlo nic dobrého. Nebo Babiš – jsme pevně ukotveni na Západě, nebo Svobodní – stojíme za Ukrajinou). Ale díky tomu ale zase tyto strany ztrácejí jinak ukotvené voliče, kteří přecházejí především ke STAČILO!, případně k SPD. Přelévání voličských hlasů není úplně intuitivní, takže se teď špatně hodnotí, kdo kam přešel a proč. Tohle se dozvíme až po volbách, ale pro marketéry je dobrý odhad těchto nálad jejich hlavní know-how.

Nepočítal bych s tím, že by hnutí ANO nějak dramaticky ztratilo. Už dávno není ve vládě a naléhavost covidových témat den ode dne klesá. Jourová navíc končí a přichází nová hrozba – Kandidátuše Nerudová. ANO si pravděpodobně podrží svých šest mandátů a má šanci na sedmý. Volby nerozhodují kovaní voliči, kteří sledují politiku a vyznají se. Volby rozhodují ti, kteří teď teprve překvapeně zjišťují, že „zase budou ňáký volby.“ Ti se rozhodnou podle televizních debat, tváří na bilbórdech, povrchního čtení novin či sociálních sítí a doporučení kamarádů. Vůbec nevědí, že se někde vyjednává o evropských koalicích, netuší, kdo je s kým a proti komu. Je prostě jdou a splní svou občanskou povinnost.

Na tyto přelétavé voliče zabírá výhradně pozitivní kampaň, odrazují je internetové hádky a pokud jim nějaký aktivní blbec vysvětlí, že jsou ovce, protože nevolí Alianci, spolehlivě ji volit nebudou. Není nic horšího než zdivočelý fanklub, který miluje svého oblíbeného lídra a bije se za něj na hentěch internetech až do krve. Lubomír Volný takhle přišel o všechno a bylo mu houby platné, že Babiše vykresloval jako masového vraha. Andymu neuškodil a sobě nepomohl. Navíc, ANO má největší tvrdé voličské jádro. Kdyby spadli o jeden euromandát, bude to pro ně důvod k velkým změnám, ale nečekám to.

Jindra Rajchl se bude muset rozhodnout, co platí. Buď mu odchod Petry Rédové a ostatních dramaticky uškodil, díky tomu se pouští do STAČILO! při každé příležitosti a snaží se Petřiným voličům vehementně vysvětlit, že komunisti jsou fůůůj… A nebo platí, co tvrdil doteď, že mu odchod Rédové nijak nevadí, strana se semkla a je na tom lépe než kdy dřív. Ale v tom případě nechápu, proč STAČILO! vůbec sleduje? PRO a STAČILO má každá úplně jiné voliče. Já osobně na to mám názor, ale řeknu ho až po volbách. Teď byste mi stejně nevěřili. Každopádně, PRO by si mělo ujasnit, kde je jeho loviště. Jestli napravo, tam někde mezi Svobodnými, Motoristy a zklamanými ODSáky a nebo nalevo někde mezi SPD a STAČILO!. Obojí mít nelze a pokud se rychle nerozhodnou, nedostanou ani jedny. A znovu zdůrazňuji, že nejde o tvrdé voličské jádro, ale o přelétavé a neznalé.

Filip Turek naopak ví naprosto přesně, kdo jsou jeho voliči, koho musí oslovit a kde je to marná práce. Svobodní to vědí také. Jim nejlépe vyšlo zacílení na zklamané voliče ODS. Rusko je agresor, stojíme za Ukrajinou. Takhle snadné to bylo.

Spojení SPD a Trikolory nefunguje. Vůbec. Je mi to líto, ale co Trikolora přinesla, to SPD na druhé straně ztratila. Především směrem ke STAČILO!. Jakýkoliv krok SPD doprava znamená odpadnutí levicových voličů. Ono není divu. Původně to byli voliči KSČM nebo Sociální demokracie. Ti se nesrovnají ani s Majerovou ani s Machem, byť Mach své libertariánské názory dost zkorigoval a stal se mnohem přijatelnějším než dřív. Členové a voliči Trikolory samozřejmě budou Majerovou kroužkovat, ale obávám se, že to jen potvrdí, jak málo voličů Trikoloru volí. Trikolora hraje o existenci. Jestli se Majerová ze třetího místa kandidátky nedostane, je to konec strany.

Kdybych měl SPD něco popřát, tak pořádného marketéra. Jejich kampaň je ode zdi ke zdi, bez hlubší strategie, co vlastně chtějí sdělit a na jaké voliče cílí.

Jestli si někdo od eurovoleb slibuje nějaké dramatické přepsání politické mapy, tak bude zklamán. Eurovolby budu první vlaštovka. Maximum, co mohou přinést, je pořádný rozkol v ODS, který smete Fialu, dále potvrzení postavení stávajících opozičních parlamentních stran, oslabení Pirátů a posílení Rakušana. Dva až tři mandáty může dostat mimoparlamentní opozice. Kateřina Konečná je blízko druhému mandátu, Filip Turek je blízko tomu, se do EP dostat.

Pro SPD bude výsledek znamenat reorganizaci a přehodnocení, ať bude jakýkoliv.

PRO a Svobodným škodí, že se nedostanou do hlavních televizních debat.

Od doby, co Šmarda seřval Zaorálka za jeho názory, je SOC-DEM naprosto neviditelná i přes miliardářské peníze.

Aliance si hraje na Lubomíra Volného. Stejné chyby, stejné výsledky.

O tom, kolik nových stran se dostane do EP, rozhodnou voliči dobra, kteří nechají propadnout svoje hlasy u Vrábelů, Moravanů, Jasanů, Aliancí a dalších podobných uskupení.

Já osobně větší změny neočekávám a pokud by se po těchto volbách převrátily poměry 12 : 9 ve prospěch opozice, budu spokojený a všechno mělo smysl.

Pokud by to navíc vyřadilo ODS z ojroparlamentu, tak bych začal věřit v předčasné volby a myslel bych si, že nás Pánbůh má rád.

Tož tak… zítra už zase o něčem jiném.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

406 thoughts on “O co se hraje…

 1. Já volím stabilně jednu stranu, proto těžko chápu někoho , kdo volí levici a vzápětí pravici. Volím podle toho, jak se kdo zachoval v krizových situacích a jaké k nim zaujímá postoje. Poslední léta byla značně krizová a charaktery politiků získaly výraznější obrysy, vidíme kdo se odkopal a jaký je kdo charakter.
  Dnes mi někteří voliči připadají, jako by spadli z Marsu a jsou tady jenom na návštěvě, jinak si jejich debilní chování neumím vysvětlit. Chovají se jak levné šlapky za rohlík a párek, je to někdy k zblití a na to pomáhá procházka v přírodě a dobré rodinné zázemí. Nesedět furt u televize , nebo počítače a luftovat hlavu při tom co člověka baví.

  1. Re: Milan 44
   – Já nevolím stranu, já volím ty, jejichž program se s mou představou nejvíc shoduje.
   Takže dokud KSČM měla šanci, volil jsem je.
   – Pak jsem volil SPD (15 let?). Sice nejsem pravičák, ale dost dlouho byla SPD jedinou oponentní stranou. Například s jejich programem anti-imigrace souhlasím zcela a dlouhodobě. Samozřejmě jsem si uvědomoval, že Okamura má přístup „mírného pokroku v mezích zákona“ a že mu nejspíš vyhovuje být v permanentní opozici. Ale dělal (a hlavně někteří lidé v jeho straně, třeba David, Kobza) opozici dobře, a vůbec ne přehnaně pravicově.
   – Nyní SPD sklouzává doprava a objevuje se Stačilo. Stačilo sice nedokáže postavit vládu. Ale paní Konečná a další lidé, kteří tam jsou, mi vyhovují ještě více, než SPD. Řada z nich vypadají jako slušní lidé, což je v politice spíš výjimka. Takže budu volit Stačilo.

 2. Myslím, že je jasné o co se hraje.

  5K (jako pravicové) a v téměř stejné míře ANO (jako levicové) uskupení hodlají pokračovat ve stávajícím proevropském federativním trendu.
  Opozice proti němu se nedokázala kvůli animozitám (a jistým psychickým zvláštnostem) spojit, vlevo má dobrou šanci SPD, mizernou šanci komunisté, vpravo mizernou šanci PRO.

  Komu je to jedno, ať k volbám nechodí nebo volí malou stranu.
  Kdo chce Evropskou federaci, ať volí 5K nebo ANO.

  Kdo chce zpomalit federativní trend, ať volí SPD; pokud by se čistě náhodou uplatnily i hlasy pro jinou stranu, pořád vzhledem ke způsobe přepočítávání hlasů je vhodné podpořit největší stranu z výběru. A taky proto, aby členové těch menších stran zaútočili na malé náčelníčky, aby se přestali hádat a spojili se do podobného bloku, jako 5K, třeba s heslem Anti-federace EU. Detaily mají význam jako vnitrostranický spor a až tehdy, až bude silné zastoupení v parlamentech.

  Howgh.

    1. Nedokončil, poněvadž nadporučík Lukáš přerušil jeho příklad ze života slovy:
     „Vy troubo jedna!Vysvětlovat vám nic nebudu. Vlezte zas do vagónu a řekněte Balounovi, až bude Budapešť, aby mě přinesl do štábního vagónu nějakou housku a potom tu játrovou paštiku, kterou mám dole v kufříku ve staniolu….“

     Jak vidno, uklidňování zjitřené mysli jídlem není vynálezem moderní doby (dnes večer zelený hrášek a skvělý párek od Dvořáka /ne od toho místního zde/, pak asi kousek zmrzliny a káva).

  1. Volba SPD ma jedno zasadni oduvodneni: zatim nemohli dokazat, jestli to dokazi, anebo ne.
   Tudiz by si zaslouzili vynucenou sanci. Osobne nechapu, proc se SPD potaci okolo 10%, podle meho by mela mit 30%. Tak soudim podle hovoru lidi: vetsina je nespokojena jak s petikolkou, tak (i kdyz mnohem mirneji) s ANO. Presto tyhle dve strany davaji dohromady 2/3 vsech hlasu.
   Pro nekoho je zrejme mensi zlo 5K, pro druheho ANO.

   1. Je to jednoduché! Konečné „sčítání“ volebních hlasů provádí počítačový program svištící přes ambasádu USA, sice taková drobnost…občas vypadne síť…

   2. to se zeptej generálního plukovníka Koudelky, jak to BISka dělá, že před každými volbami se několik nových Napoleonů zaregistruje a vytáhne do předvolebního boje.

    1. Ono se dá celkem jednoduše spočitat, na kolik dílů je nutné rozdělit protestni voliče, aby měl každý díl pod 3%.

 3. Vidlák promine, ale nemohu nechat bez reakce ozvěny žádosti Karima Chána o vydání zatykače na Netanjahua a Galanta. Na Novinkách zuří Alex Švamberk, že to je absurdní a že není dodržen princip kauzality. Novinky i Seznam klesly na úroveň, kterou ještě nedávno zastávalo Forum 24 (které mezitím kleslo ještě níže). Tedy na úroveň Rudého práva z 50. let minulého století nebo nacistického Der Stürmer z let 30. Pochybuji, že by Švamberk byl tak hloupý a nevzdělaný, aby nevěděl, že v mezinárodním humanitárním právu (a právu vůbec) neplatí heslo, že účel světí prostředky (mimochodem, to byla věc, která se nejvíce vyčítala bolševikům). Ani svaté důvody neospravedlňují porušování principů mezinárodního humanitárního práva, které platí už více než 100 let.
  Vydání zatykače je velice pravděpodobná, protože v komisi, která vydání zatykače navrhla, byly skutečné kapacity, jako Theodor Meron, etnický Źid a bývalý izraelský občan.

  1. Jak se bude smat Putin, to si lze predstavit. Mozna pujde na navstevu do Izraele 🙂 Ale od toho loutkoveho soudu, za kterym stoji akorat cary papiru – smluv (ktere se jak je znamo, dodrzuji jen dokud je to vyhodne – viz Mnichov 1938) velice netakticke. Vysledek bude jeho uplna marginalizace, i kdyz to formalne prezije. Uz chybi jen posledni krok, zkusit soudit amiky treba za Afganistan.

   1. Putin byl vodsouzenej za to , ze predevsim zachranil spousty malych deti.
    A este vopravdu.
    Novinari a verohodny to este ukazovali , kde ty deti sou a jak se jim dari..Zadny mrtvy..
    To se neda prominout.

  2. Zuřivým Novinkám se netřeba divit. Česko, dříve Československo, má podřízenost Izraeli v genech. Bez této podřízenosti by jako stát vůbec nevzniklo. Dnes je to zcela viditelné, když dochází k hlasování v OSN – USA+Izrael+Česko proti všem.

   1. Ale Švamberk je jasně náš člověk:
    Alex Švamberk (příležitostně také pod jménem X61, * 3. října 1961, Vsetín) je český novinář, publicista a spisovatel, ale také experimentální hudebník, tanečník, hudební skladatel a recenzent. Působil ve vlastním hudebním projektu Tonton Macoutes.
    Publikuje také v Právu, což je jev pozitivní, protože novinový papír má alespoň jedno použití pro sociálně a mentálně slabší vrstvy.

 4. Diskuse o tom, jestli volit menší zlo nebo volit to nejlepší možné bez ohledu na systémem nastavené podmínky, nabírá na obrátkách.

  Nejlépe připomenul podstatu Stridor – je bláhové očekávat jiné výsledky opakováním stejného konání.

  Zatím jsme volbou menšího zla docílili zahájení války s Ruskem. To je reálný výsledek a nad tím by se měl každý zde u Vidláka zamyslet. Myslících lidí je tu dostatek.

  1. Ono je to složitější.

   Každý z nás má , pokud se s tím vůbec zabývá, nějaký ideál politického subjektu.
   Bohužel, je zřídkavou výjimkou, že se najde nějaký, který naše požadavky ze 100% splňuje.

   Hledáme tedy subjekt, který se našemu ideálu nejvíce blíží. To se dá nazvat volbou menšího zla.

   CO PROTI TOMU FURT PROBOHA MÁTE?!?

   1. Není to vůbec složité. Mám proti tomu furt proboha jednu zásadní námitku. Systém demokracie, ve kterém žijeme, je cinknutý. A z toho vyplývá veškeré menší či větší zlo kolem nás. My tento systém akceptujeme, protože je to pohodlné. Někdo se podřídí, jiný spolupracuje, další rezignuje. Všichni máme více či méně másla na hlavě.

    Ano, můžeme si podkuřovat, že líp to nejde.

    1. Presne tak, jedeme v tom vsichni. V pozici mrtveho brouka se zivime nadeji, ze to nekrachne jeste za naseho zivota. Takovy je cely Zapad- jako mys, uhranuta kobrou.
     Akceptovani systemu je pohodlne a konzum je zatim dostacujici. Pasivita je zivena nadeji, ze tahle kara dojede samospadem a my se nedockame narazu.
     Pro rejpaly: my= vetsina obcanu zapadu. Kdo se k ni nepocita, muze sam sebe 🤸vytknout pred (zavorku).

     1. … a jsou i tací, kteří opustili Omelas, protože nedokázali příjmou cenu, kterou město zaplatilo za svůj blahobyt. Takoví jsou nejhorší – nevíme, jestli za branami zdechli žízní, nebo jestli našli místo, kde se můžou podívat do zrcadla.

      1. Princip volby menšího zla kritizují zejména ti, co si bláhově myslí, že pouze jejich volba je je ta jediná veskrze dobrá.

       1. Z principu nelze volit správně.
        Pokud volím zlo, je to špatně, protože volím zlo.
        Pokud volím menší zlo, je to taky špatně, protože volím zlo.
        Pokud volím dobro, je to zase špatně, protože nemá šanci zlo porazit.
        Pokud nevolím, je to úplně nejhůř, protože „volit přece musím“.

   2. Jenom tu maličkost, že to menší zlo mnoho nás volilo už v minulém tisíciletí. Provolili jsme se takto do současného stavu. Současný stav je charakterizován skutečností, že změna není možná, elity jsou zabetonovány ve funkcích a dorůstají nové generace voličů s mozky naprogramovanými jejich školstvím. Čas vypršel.

    1. Tak nějak mi to taky přijde. FUBAR, za který si v značné míře můžeme sami, protože jsme příliš dlouho tolerovali postupující rozklad. Najednou už nerozhodujeme o ničem, ekonomická a vojenská realita to neumožňuje.

    2. Clovek se narodi a jenom chce zit normalne…….
     potom se najde a octne ,nevi jak , mezi dvema nebo vice mlynskejma kamenama, kdyz nejak prezije ty nespocetny hruzy ,zacnou na nej chytry porad ve dne v noci a ze vsech stran i zahranici kricet, za co vsecko
     muze,co dela furt spatne a za co vsechno si muze ,co natropil a za co vsechno
     sam zodpovida. Takovej duchodce si jenom plati na duchod ,ukradnout neco nekomu za celej zivot , ani nepomysli…
     Kdyz clovek se narodi a chce zit ….

   3. Ze tyto subjekty uz vicekrat dokazaly, ze to nedokazi. Neni v tom nic osobniho.
    Mensi zlo neznamena volbu subjektu, ktery se vasemu idealu blizi nejvice, naopak jde o jeho odmitnuti. Mensi zlo je kompromisni volba opozicni strany, se kterou uplne nesouhlasite, ale ktera ma sanci ziskat mandat. Obvykle jde o opakovanou volbu strany, ktera vas zklamala.
    Treba zde v poslednich volbach protezovane mensi zlo Babis. Kdo si jeste vzpomene na Hamacka, Prymulu, Vojtecha, Petricka (!), Plagu, Blatneho, Toka? Kdo si vzpomene na Vrbetice, Nikulina, vyroky „Zelensky je frajer“ a „Jourova to dela dobre“? Kdo si jeste vzpomene, ze Babis podepsal v Bruseli green deal, nakoupil americke vrtulniky bez vyberoveho rizeni…atd.
    Zato 90% tech, kteri jeste nejsou v duchodu si pamatuje, ze pridal duchodcum.
    Tak takhle vypada mensi zlo.
    Vidlak nahani volice mainstreamu, ale zrejme o tom nevi, doufam.

    1. Babišových hříchů je mnoho. Zejména dopustil kovidový vyhlazovací experiment na lidech a souhlasil s vystřelením státního dluhu do vesmíru.

     Není se absolutně čemu divit. I kdyby měl sebelepší úmysly, když vstupoval do politiky, musel se podřídit vyšší moci. Udělal to veřejně, když sklonil hlavu u Zdi nářků. Každý volič to mohl vidět a pochopit.

    2. Když ne radikálnější volby (SPD), tak co jiného.
     Možná někteří pomýšlejí na ozbrojené povstání se sladkou vzpomínkou na hejtmana z Kopníku.

  2. re: Kolemjdoucí „Zatím jsme volbou menšího zla docílili zahájení války s Ruskem.“

   Pane, do války s Ruskem nás zatáhla za vaše volba srdcem s milionem propadlých hlasů!!!

  3. Cha chá… když jsem před volbami 2021 nabádal, aby lidi volili ANO nebo SPD a nikoho jiného, protože to budou propadlé hlasy, tak jsem se dočkal odsudků, že Babiše nikdy a Okamura je také řízená opozice. Výsledek se brzy dostavil.
   Teď už se o to ani nepokouším. Zbytečná snaha. Lidi si zase zvolí svoje dobro a díky tomu zvítězí to největší zlo. Tentokrát to čeká pravici. Podle mě se Svobodní, PRO a Motoristé seřadí pěkně vedle sebe, každý se 4,5% hlasů. Dohromady by měli tři mandáty, nebudou mít ani jeden.
   Zařídí to voliči Aliance, Vrábela a ostatních pidistraniček.
   Tohle jsem viděl už před půl rokem, proto jsem si řekl, že jestli z toho někdo vyčnívá, tak je to Konečná. Jinak nikdo.

   1. A jakou cenu má volit „menší zlo“? Aby se pak z něho dříve či později stejně stalo zlo VELKÉ?
    Jinými slovy:
    Jakou cenu má volit někoho, koho v podstatě nechci, místo toho, abych si zvolil toho, koho bych opravdu chtěl, byť má (teoreticky) stejně málo smýšlejících příznivců?

    Nevím – nechápu. Vždyť tak jako tak to pro mne vychází nastejno – zkrátka nepostupuje ten, koho bych osobně preferoval. Ovšem moje svědomí alespoň zůstává čisté. Nemusím se později nikomu omlouvat a sám sobě nadávat.
    V minulých parl. volbách jsou volil VOLNÝ BLOK. A lituji jedné jediné věci – že nás nebylo víc!

    1. Logicky vzato mate pravdu. Presne do te doby, nez si uvedomite svou vlastni manipulaci. Pouzivate slovo ZVOLIL, misto VOLIL. Co se tyce vysledku v tom je dost podstatny rozdil. Misto volby „mensi zla“ volite „dobro“, pricemz dosahnete toho, ze „vetsi zlo“ porazi jak „mensi zlo“, tak „dobro“.

     Posledni parlamentni voby vam budiz ponaucenim.

     1. A jste si tak jist, že jinak místo většího zla č.1 tam nebudete mít větší zlo č.2?
      Viz přetahovačka mezi ANOfertem a pětidemolicí. Jedni za 18, druzí bez dvou za dvacet…
      A Okamurovi k pohodlnému životu ve sněmovně a na osobní blahobyt oněch 10% stačí, tak jako tak. To mu jeho „svědci“ zajistí.
      Tak proč bych se měl cpát někam, kde už je plno?

    2. „Jakou cenu má volit někoho, koho v podstatě nechci, místo toho, abych si zvolil toho, koho bych opravdu chtěl….“ cena je jediná – Vámi preferovaný nebude zvolen a Vy se dozvíte, jak vypadá sklenice nutelly v němcích.

     1. Máte pravdu Švejku, všechno zlé je k něčemu dobré. A ve Spojených Německých Emirátech jsem už 30 let nebyl…
      Jedinou chybičku to má, že si na nuttele nepochutnávám.

   1. No, nevíte, co měl ten Ukrajinec za sebou, na poště se na rozvážku nastupuje ve 3 ráno, taková práce se nedá dělat dlouhodobě. Nevíte, kolik bylo hodin, zda už měl po pracovní době a kde ten balík byl, tedy jak dlouho by trvalo ho najít. A jak ten rozhovor začal, tady už vidíme jen konec a ještě docela slušný.

  1. Kdysi vedli Šímek a Grossmann takový hezký dialog o „staroslovenštině“ a vypadá to, že měli pravdu. Zavěr zněl: „Budeš si muset zvyknout“ 🙂 🙂

 5. Dovoluji si navrhnout do rubriky Heslo dne přidat níže uvedený citát z příspěvku Sasina níže, protože skvěle vystihuje aktuální stav společnosti a výhledy do budoucna:

  Tuto civilizaci už nikdo nedokáže bez bolesti opravit. Nejde to.

  Jako důkaz pravdivosti mohou posloužit mimo jiné i diskuse pod předvolebními články Vidláka. I když jinde je to vidět daleko ostřeji.

  1. No, v Murphyho zákonech existují podobných výroků desitky. Je třeba jen si je najít a přečist. A zákony prof. Parkinsona také.

 6. „…rozkol v ODS, který smete Fialu“ 😀 ,tak to je úsměvné… nic takového nenastane i když ods nedostane ani mandát.
  Koryta, vole přece…

  1. No právě! Zkuste si tipnout, kolik z těch nadšeně kvokajících ODS kongresmanů má kolik hypoték, výhodných „podnikatelských “ úvěrů atd. Takže vykopnutí Fialy včetně jeho poskoků není pro tato individua problém.

   1. Vzhledem k tomu, že se všichni krejou navzájem, tak jakákoli změna statu quo je nepřijatelná .. vzpomeňme náčelníka „Nešťastná tvář“ neboli „Špatné počasí“.

    1. „všichni se krejou navzájem“ je jen důsledek toho, že se mezi ně dostane pouze ten, na koho je v trezoru na sekretariátu dostatek kompromitujicich materiálů …

 7. O volbách rozhodne počasí a předpověď počasí.
  Bude-li nádherné počasí na výlet, mnoho lidí pojede na výlet.
  Bude-li příliš hnusné počasí, nepřijdou někteří hůře se pohybující lidé.
  Chce-li někdo, aby k volbám přišli bezdomovci, nutné nabídnout kalíšek za účast.
  Chce-li někdo, aby k volbám přišli mladší věkem, nutné nabídnout jointa za účast.

  Lidé se o tom, zda k volbám půjdou, nebo koho volit, rozhodují až na poslední chvíli. Celá volební kampaň do té doby je jen instalací jmen a ksichtů do paměti voličů. Nejefektnější kampaň je taková, kdy se dotyčný objevuje sporadicky všude možně se stupňující se tendencí do období těsně před volbami, kdy bude nějaké jméno ve všech zprávách v pozitivní konotaci.
  Negativní kampaň nefunguje. Skalní ani nerozhodnuté příznivce neodradí, jen vyvolá sympatie k pronásledovanému. Negativní kampaň jen přesvědčuje lidi, kdo jsou přesvědčeni již dávno. A odrazuje všechny ostatní.

  Možná volby nic nezmění, ale neviditelná ruka trhu má daleko větší dopad na voličské preference než jakákoliv volební kampaň. Zatím vyšmátrala v kapsách úspory a vysála je skrze vysoké ceny energií. Přidávají se potraviny, nastupují léky. A na střídačce se chystá ekonomická krize se ztrátou pracovních míst.

  1. Hmm, sympatie k pronasledovanému.
   Tudiž ten plagát ANO modifikovaný na „Rusko, pro tebe všechno“ je tedy vlastně podpora 5K poskytnutá ANO jakožto variantě B?
   No, něco na tom bude 🙂

 8. Nemyslím si že by příznivci Trikolory kroužkovali
  předsedkyni. Je tam spousta jiných chytrých lidí na kandidátce. Navíc je strategická chyba poslat předsedkyni do ciziny, stejně tomu tak je u paní Konečné. Do Bruselu je třeba poslat jiného bojovníka. Posledně jsem kroužkoval pana Blaško, a zjevně jsem nebyl s tou úvahou sám. Co se pak stalo považuji za slabost opozice jako celku, ne voličů. Voliči , kdyby se rozkrájeli, nic dalšího nezmohou.

  1. Podstatná je Vaše myšlenka o slabosti opozice. K čemu je roztříštěná opozice, když se pak ty straničky nedostanou nad 5%. Za to voliči opravdu nemohou, rozum mají mít hlavně vůdcové, aby se dokázali dohodnout. Alespoň někteří ho naštěstí mají.

 9. Jít k volbám a volit stranu spolehlivě nad 5 procent má jeden bonus navíc. Pokud by vyšly optimistické vize Vidláka, tak na ČT24 bude pěkná přehlídka kyselých ksichtů. Už jen ten pohled na Fridrichovou, Moravce a ostatní hvězdy „veřejnoprávní“ žurnalistiky po pořádném volebním výprasku pětikoalice by za to stál.

  1. Myslím si, že jakýkoliv program ČT nestojí ani za zapnutí TV. Sice nemůžeme zabránit zvýšení TV poplatků, ale můžeme je okázale bojkotovat. V ČT sice jistě vadit nebude, že je nikdo nesleduje, ale všimnou si toho jejich sponzoři, že platí předraženou službu pro pár lidí. A ve chvílích hledání úspor to některý politik spolehlivě vytáhne. Zmizení ČT tedy závisí na tom, zda ji někdo vůbec zapne.

    1. V době hokeje je v pořádku zapnout ČT. A po hokeji ji zase vypnout. Ukáže se, že diváky nezajímá ČT, ale hokej. Kecy komentátorů jsou jen zpříjemněním nebo znechucením pořadu.
     Možná by bylo levnější koupit TV Barrandov než provozovat ČT. Nebo založit úplně novou TV malinkatou a skromnou. A ČT prodat.

     1. ČT má archiv, to zaprvé. Z toho archivu by šlo vysílat léta, i kdyby tam sedělo jen pět lidí na odbavovačkách a televize neměla žádné další zaměstnance, ani studia.
      Zadruhé má ČT ta svá studia, vybavená za peníze daňových poplatníků takovým luxusem, že si to žádná jiná televize nemůže dovolit.
      A protože ČT je úplně jedno, kolik a za co zaplatí (doplatí to stát, pět let pozadu), tak nakupuje dál a nakupuje věci, po kterých v jiných televizích jen závistivě švidrají.
      Ten penězovod se musí nějak uzavřít, ale přiznám se, že nevím jak.

      1. Ten archiv nepatří ČT, minimalně vše před 1989. Předhadráková ČST byla státní a jeji archiv tedy patří státu.

 10. No, u nás doma kdysi voliči pravice už dlouho volíme SPD. A bude to tak i nadále. S panem Davidem jsme spokojeni, teď se rozhodujeme koho druhého ještě zakroužkovat.

 11. Pozdě bycha honit

  Když mám názor, tak jej řeknu, protože po volbách ……
  Pamatujete motoristický pořad Pozor zákruta?
  Vyslovit svůj názor, po zákrutě, může být pozdě.
  Proč nepřijdou mladí?
  Protože témata, jako je důchod, výpověď z práce, atd., jsou pro ně příliš abstraktní.
  Něco jiného je:
  Chcete vojnu?
  Chcete zaměstnání?
  Chcete bydlet?
  Kdo navrhne reálné řešení, může mít úspěch.
  U nás přešlapujeme na místě:
  Vláda pod tlakem: Pusťte rychle na trh desítky tisíc neobydlených bytů

  Jinde řeší:
  Irsko má novou skupinu voličů: Bezdomovci

  Ve volbách do EU řeší Dublin problém celého kontinentu.
  ….„Zavedli jsme 10letý plán: Bydlení pro všechny. Plán je dodat 300 000 domů do roku 2030, do roku 2030 odstranit bezdomovectví.
  V [pětiletém] funkčním období této vlády je podporován státním financováním ve výši 20 miliard eur,“ řekla.
  „Takže je to obrovské: Je to největší změna v bytové politice za několik desetiletí [a] nevím o žádné jiné evropské zemi, která by se ujala tak významné iniciativy.“…..

  ……To udělalo z irského hlavního města v loňském roce třetí nejdražší evropské město na pronájem, za Ženevou a Londýnem, podle indexu sestaveného The Economist. Po očištění o místní mzdy byl Dublin pátým nejméně dostupným městem, hned po dalších nechvalně známých vypalovačích peněz jako Budapešť, Praha, Lisabon a Záhřeb…..
  https://www.politico.eu/article/ireland-address-eu-election-issue-homeless-voter/

  1. Josef původní napsal:22 května, 2024 (5:28)

   Pozor, zákruta

   Studenti a eurovolby: Hvězdami jsou Nerudová a Motoristé s Turkem. Spolu je až čtvrté a ANO pod čarou

   …„Danuši Nerudovou si mnozí mladí lidé pamatují z prezidentských voleb. Dokáže ztělesňovat témata, která mladí lidé vyžadují – ať už je to citlivější přístup ke klimatické změně nebo svobodu a spravedlnost,“ uvádí Šaradín….
   https://archiv.hn.cz/c1-67324870-studenti-a-eurovolby-hvezdami-jsou-nerudova-a-motoriste-s-turkem-spolu-je-az-ctvrte-a-ano-pod-carou
   ……S jakým cílem kandiduji a jaké oblasti se chci věnovat?
   Mým cílem je, aby byl hlas českých občanů a mladých lidí v Evropě slyšet. Chci se věnovat konkurenceschopnosti, EU nemůže mít víc regulací než inovací. Chci podpořit regiony a zvýšit v nich kvalitu života. Nelze ani přehlížet změny, kterým čelíme, a proto je pro mě důležitá i ochrana přírody a podpora vzdělávání……
   https://www.starameseocesko.eu/danuse-nerudova

   1. Josef původní napsal:22 května, 2024 (6:19)

    Nerudová: Mladí odmítají válčit za ČR, protože neprošlo manželství pro všechny
    29.02.2024 11:36 | Monitoring

    …..„Co se divíte? Tahle země na mladé kašle.
    Chtěli manželství pro všechny, nemají ho.
    Chtějí dostupné bydlení, nemají ho.
    Chtěli euro, nemají ho.
    Chtějí být slyšet, starší jim říkají, ať raději mlčí. Jediné co, možná budou mít – důchody. Proč by mladí chtěli bránit zemi, která na ně kašle?“ zeptala se Danuše Nerudová v reakci na příspěvek europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL)……
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nerudova-Mladi-odmitaji-valcit-za-CR-protoze-neproslo-manzelstvi-pro-vsechny-751486

    1. Ale vždyť jim nikdo nebrání odstěhovat se do jiné země EU, kde budou mít splněno vše, co si vysnili v ČR. Stačí jim k tomu maličkost, ochota pracovat. A tu nemají.

   2. 2 divky opouštéjicí po 2. semestru Univerzitu. Na dotaz „neni vám to líto, ze odchazite?“
    odpověď „Není. Moc jsme si ten rok užily. My jsme se sem nepřišly učit“.
    To bylo před cca 10 lety, od té doby jistě nastal další pokrok 🙂

 12. I když to asi zas budu mít dlouhý, tentokrát by čtení mohlo za něco stát.

  Dal to sem nedávno Zborcený Harfyton. A je to skutečně zajímavá věc. Tím myslím skutečně. Nebudu odkazovat, zkusím vlastními slovy.

  Statistikám se obecně nemá věřit. Ale jak v čem. Mezinárodní skupina statistiků udělala něco, co má úplně jinou váhu, než nějaké „KANTARY“.

  Půl roku před volbami 2019 bylo rozhodnuto jít v České republice k volbám 35% respondentů.
  Čtvrt roku před volbami 30%
  Skutečně přišlo 28,7%

  Co je důležité, respondenti se nejprve sami oznámkovali od 1 – určitě nepůjdu do 10 – určitě půjdu, dál se pracuje jen s kategorií 7 – 10. Což je důležité, protože to zvyšuje relevanci odpovědí (otázek bylo totiž víc, než přijdete/nepřijdete).

  Půl roku před volbami 2024 bylo rozhodnuto jít v České republice k volbám 50% respondentů.
  Čtvrt roku před volbami 58%
  Kolik skutečně přijde?

  Srovnání
  Půl roku před je to 35% vůči 50%
  Čtvrt roku před je to 30% vůči 58%. To je téměř DVOJNÁSOBEK.
  V 2019 ta časová posloupnost byla klesající, letos je to stoupající. Bude-li pokračovat, znamenalo by to až šokující věc – k volbám by 2024 mohlo přijít u nás v ČR přes 60%…

  Může to znít až fantasmagoricky, protože u nás se na eurovolby tradičně kašle od samého začátku. Navíc je to přece „jen“ statistika, těm se nevěří. ALE POZOR, toto je něco jiného. Ta čísla jsou brána pouze z kategorie potenciálně nejdůvěryhodnějších respondentů, jsou tam i skutečná data, takže mají nesrovnatelně vyšší výpovědní hodnotu.
  2019 je tendence viditelná a u skutečného výsledku to končí ze všech tamních čísel nejníže.
  Letos je to úplně obráceně, o čemž svědčí právě ta čísla.

  Důležitá poznámka – čísla jsou čísla. Nikomu sama o sobě nefandí ani nekřivdí, nenesou v sobě žádnou emoci. Děje se to jen „s nimi“, když jsou nejprve záměrně křivě vyrobena a pak záměrně křivě interpretována. S těmito se nic takového nestalo ani dále neděje.

  Výrazné zvýšení počtu voličů je avizováno ve všech zemích EU, to dotazování se úplně stejným způsobem dělo v každé z nich. A konkrétně v ČR je ta změna přístupu k volbám NEJVĚTŠÍ z celé EU.

  Naše slavná mlčící většina se po zkušenostech s ní jeví jako neprobořitelná (osobně patřím k jejím velkým kritikům), ale znovu, ta čísla v sobě nemají obvyklé nešvary.

  Co s tím? Pokud má Vidlák pravdu, že mladí se k volbám moc nepohrnou (což by klidně tak i být mohlo), bylo by to patrně v neprospěch 5K. Sice spekulace, ale na čemsi postavená. Zbytek – volební výsledky se prostě teprve uvidí.
  Osobně se s představou dvojnásobné účasti oproti předchozí taky neumím moc srovnat, ale naposledy, když se podíváme na ta předchozí klesající a letošní stoupající čísla, muselo by se stát něco výrazně neobvyklého, aby se to na poslední chvíli otočilo a jako obvykle ta účast byla prachmizerná.

  Poslední blok. Není vůbec pravda, že europarlament pořád musí zůstat místo skutečného rozhodování jen bezvýznamná trafika pro stranické kádry. Výrazně se zvětšující zájem voličů o něj ve všech zemích EU znamená taky zvýšení jeho důležitosti i podílu na právě rozhodování o důležitých věcech. Ani Komise ani Rada si už pak nebude moci tolik dovolovat jen direktivně nařizovat ty své zhůvěřilosti. Proto na účasti u voleb záleží velmi a velmi, možno říct extrémně. I když pak zase budou na všech EU úrovních ty jejich obvyklé pletichy, na výsledku voleb se ukáže, jak to s voliči v členských zemích skutečně je.

  1. Pred vychodem z Tesca stoji stanek s pruzkum provadejicim sociologem. A sociolog se pta vychazejicich lidi: „Chodite alespon jednou rocne nakupovat do Tesca?“
   Dnes delat pruzkumy je osidna vec, nebot emoce jsou nahore a kazdy vi, ze musi odpoved a take co ma odpovedet. Ano, volit rozhodne pujdu!

   EP ma 750 kresel a my ted nevime, jestli STAN ziska 3 anebo 4 mandaty. A tahle nejistota je k zlosti.
   Ted vse bude zalezet na volicich zla, jestli se jim podari vyradit hlasy „Vrábelů, Moravanů, Jasanů, Aliancí“…a ruznych profesurku. Kdyz slysim pluraly, naskakuje mi Klaus.

   1. Napsal jsem to i ještě jako dodatek. Zahrnuty byly odpovědi jen těch respondentů, kteří sami sebe na škále pevnosti svého rozhodnutí 1 – 10 hodnotili od 7 výše.
    Samozřejmě, že i takové sebehodnocení je vždy relativní a ošidné, ale je tam vidět, jaká byla a jak se pohybovala nejprve statistická a pak skutečná procenta účasti 2019 a jaká jsou a jak se pohybují ta zatím jen statistická procenta 2024.

    1. Po volbach uvidime. Osobne tipuji, ze z volebniho vyzkumu se spise stane prispevek o autocenzure.
     Coz take neni marne.
     Vzpomenme na Kellera a jeho odkaz na vyzkumy stredni tridy. Do te samo sebe zaradilo i 80% lidi s usporami mensimi, nez jake staci na pul roku existence.
     Ovsem: ty proti sobe jdouci posloupnosti (2019 a 2024) jsou temer k neuvereni.
     V kazdem pripade nejde o marny vyzkum, at bude potvrzen, ci vyvracen. Pamatujme si a vratme se k tomu.

  2. Ještě k té škále od 1 – určitě nebudu volit do 10 – určitě budu volit.
   Respondenti na škále sami sebe zařadili – oznámkovali se, jaká je pevnost jejich rozhodnutí buď volit nebo nevolit. Aby se zvýšila míra pravdivosti kladných odpovědí na otázku „Budete se účastnit voleb?“, byly do statistiky zahrnuty jen ty odpovědi od 7 výše. Respondenti tím oznámkováním se deklarovali pravděpodobnost své účasti – svého rozhodnutí.

  3. PříjdeNasredin do vesnice a žádá „dobří lidé, dejte mi večeři a nocleh“. Vyhnali ho. V další vesnici totéž. Když přisel do třetí vesnice, spustil: „dobří lidé, dejte mi večeři a nocleh, jinak ze stane něco hrozného“. Dali mu najist, nechali ho přespat, a ráno se zvědavě ptali „co by se stalo hrozného, Nasredine?“. „Musel bych jít do další vesnice“ zněla odpověď.

   1. Poučení:
    1) nechtějte od lidí dobre skutky, pokud jim nemáte čím pohrozit
    2) co by se stalo hrozného jim řekněte teprve až dostanete, co jste chtěli.

    1. Toníček:
     Sakryš – jak jsem stará, tak jsem zase přiučená! 😀 Hrozit mě nikdy nenapadlo a přitom to vypadá jako dobrý nápad 😀

   2. Celé jsem to psal v reakci na Vidlákovo „reálně 31%“.
    Připsal jsem své osobní hodnocení důležitosti těch voleb, ale hlavním důvodem komentáře jsou ta čísla a směr jejich pohybu.

    Upřímně, to spojení s Nasredinem asi potřebuju dovysvětlit, protože i když těch ev. 60% mi pořád přijde jako sci-fi, věřím, že sám vidíte,, že ta čísla nepochází z palce u nohy.

    1. Ale no tak. Chtít po lidech volit rozumně je totéž jako chtít po nich dobrý skutek. A dokud jim nic nehrozí, vykašlou se na to. No a Vidlák nám přece slibil, že se vymáčkne až po volbách, což mi připomnělo pravě tenhle vtip 🙂

  4. Kdyby k volbám přišlo 50% lidí, tak by se toho změnilo hodně. Ale oni nepřijdou, protože není mobilizační faktor. Přijde jich víc, ale jen o něco.

   1. Vidláku, a berete v potaz, že tento měsíc dostali lidé složenky na daň z nemovitostí, a mnohým to značně zvedlo tlak ? A info o zvýšení „daně z TV přijímače“ taky nepotěšilo.
    Takoví budou mít motivaci to 5K nějak vrátit.

    1. To jo, ale je tam ohromný protitlak typu „v bruseli se o ničem takovém nerozhoduje“, případně „vždyť jde o 3 mandáty ze 750!“, jak se ostatně lze od snaživců odrazovačů zhusta dočíst i zde.
     Historicky byly volební účasti 28, 28, 18, 28. Letos nejspíš o málo přeleze 30, ale 35 sotva a jestli jo, tak snad vypiju starobrno. Na ex.

    2. Ona hlavně přibyla daň z PC a chytrého mobilu. Ty má dnes prakticky každá domacnost, takže nechápu, jak někdo může takovou pitomost vymyslet a schválit.

     Kdyby ty poplatky zrušili uplně a ČT se financovala z rozpočtu, lidi jen mávnou rukou, možná i zatleskaji. Penize by byly z úplně stejných kapes a přitom by se ušetřila obrovská administrativní zátěž spojená s výběrem a neustalým špiclováním, kdo neplatí …

     1. Pikantní na tom celém je, že s touto novou daní přišel soudruh Baxa z (údajně) pravicové ODS.
      Kdyby to nebylo tragické, asi bych se smíchy potrhal.

      To máte stejné jako s tím státním přídavkem na děti/studenty. Kdyby ho dávali plošně všem, mohli by ušetřit tu armádu úřednic, které ty žádosti posuzují, kontrolují a schvalují. A ve výsledku by se nakonec ušetřilo. Stejně jsou ty přídavky v mizerné výši.

      Jediný problém by nastal – co s tou hordou úředníků z Úřadu práce? Přesunout je (jako žadatele) na Úřad práce?

   2. Jistě si, Vidláku, pamatujete, jak jste se při Covidu zabýval kauzalitou (já mmch taky). Vše vždy má nějaké své kauzální zdůvodnění.

    Souhlasím, že u nás není žádný konkrétně pojmenovatelný mobilizační faktor. Naši voliči navíc disponují faktorem X. Nevypočitatelným, spočívajícím v tom, že někomu potvrdí, že tentokrát k volbám jistojistě přijdou, ale nejméně polovina z nich se na to pak vykašle.

    Ale musí být nějaké nepojmenované „něco“, co zapříčinilo ten takřka dvojnásobný počet těch, kdo u nás deklarují rozhodnutí přijít volit. Sice ne tak velký ale nepřehlédnutelný nárust rozhodnutí voleb se účastnit je zaznamenán napříč státy EU včetně všech podobně pasivních.

 13. Výkvět židovské společnosti přednáší svou lásku ke grýndýlu. SSoudruh europoslanec Niedermayer ohlupuje:
  „ Zaspali jsme v modernizaci ekonomiky. Bez investic budeme mít elektřinu ještě dražší,“
  zamlčí, že kvůli výpalnému, “emisním povolenkám“, na údajně planetu ohrožující sodovkový plyn. Posunul Overtonovo okno, výpalné by se mělo výrazně zdražit, několikanásobně, aby se podařilo dosáhnout klimatických cílů. Jakože syntetická paliva s údajně nulovými emisemi a podobné košer vyladěné lži.

  Další pozoruhodnou bytostí, zastupující zájmy Velkého bratra, je Prezidentuše Nerudová. Prý dáma. Mladá a hezká. Blběna posunula ovčanům slintání banksterů; dobudovat kapitálový trh, emise společných evropských dluhopisů na grýndýl, a s tím velkopodvodem spojenou údajnou zelenou transformaci. Současně horuje pro podporu malých zemědělců (kteří však byli nenávratně zlikvidováni kolektivizací po druhé světové). Tahle aspenistická aktivistka je prý ekonomkou.
  Volit kohokoli ze STAN, TOP00, KDU, ODS, Pirátů nebo ANOfertu může jen milovník likvidace svého druhu.

  1. Také jsem si ten spektákl nenechal ujít. Je to perfektní studijní materiál. Defilé profesionálních lhářů s líbezným úsměvem. Čest výjimkám – Mach, Vondráček, Pikora.

  2. Kdyby zavedli českou ekonomickou politiku třeba v Norsku, tak by šli žebrat. Ropu za půldarma. Co jiného tam je? Dřevo které by skáceli by prodávali levněji než náklady. Nebo by ještě dováželi dřevo z čekolandu aby se projezdily kilometry. Kolik stojí kilometr, něco jako 22,-kč nebo víc? Jak dlouho by jim to vydrželo?
   A ovce to jdou volit.

  3. Volit kohokoli ze STAN, TOP00, KDU, ODS, Pirátů nebo ANOfertu může jen milovník likvidace svého druhu.
   Po volbách přijde jako obvykle zděšení, kolik že to lumíků, pádících k okraji útesu, se ve společnosti nachází.
   Nedělejte si iluze, že jejich proud už slábne. Naopak – dospívají každý rok další a další.

   Niedermayera raději nekomentuji. Zase by mě košer soudruzi obvinili z nějakého *ismu.

  4. Elektřína bude s investicemi dražší právě o ty investice, pokud vyrobené zase pojedou prodat a obratem sobě nakoupit (vyprat) do Lipska. Pokud se na investice vys………e, bude i tak drahá dost díky tomu vyprání. Ale, vlastně, levnější.
   Je to ve stadiu zeleného bludu, kdy mám pocit, že cílem je držet ceny tak vysoko, aby bylo už jedno, jestli je to z levného uhlí, jádra, anebo drahých větrníků a měsíčníků a tak. Aby nebylo možno se gryndýlu vyhnout. Prostě to zdražit na tu nejvyšší úroveň, která v mixu je. Pak není přece problém uhlí odstavit, hlavní argument odpadne.
   Prý „klimatické cíle“, tak vyprázdněný pojem se jen tak nenajde.
   Když mír je válka a válka je mír,
   když lež je pravda a pravda prý lež,
   je možné úplně všechno.
   A ty si, ovčane, říkej co chceš.

 14. Dyť se pochopte, něco někomu zahodím, někomu na plakátu, jste normální? Někomu kdo slibuje jako stará Blažková.

  A jak to všechno vzniklo. Někdy před sto padesáti lety vrchnost, ta která drží moc, podumala, a dohodli se, že dají blboňům možnost hlasovat o počasí. Blboň nikdy neviděl tu poslední kancelář kde se to sečítá, nikdy neviděl kolik která vrchnost má nainvestováno a proč.

  Vidlák tady ve skutečnosti mámí lidi aby na jeho články byla za prvé mediální odezva, kterou počítá nějaký cizácký robot a ukazuje výsledky v nějakém cizáckém vyhledávači. Za druhé píše každej den to samé, kromě celkem bezvýznamných brambor, používá jakási jména, nevím ani kdo to je, a argumentuje těmi jmény , podstatnými jmény, jako že to jsou naše problémy nebo vysvobození.

  Velevážení ovčané, dodnes jste nepobrali jak s váma oligarchie vorá, nepochopili jste ani to, co potřebujete a proč volíte lidi, kteří to jen kazí. Dyk si vzpomeňte, důchody vybral Klaus na něco, ani nevíte na co, dneska důchody vybral panský rezident zase na nějaké bomby, a furt jim budete věřit, že vás vytáhnou z bryndy. NEVYTÁHNOU. Šlápnou vám na krk.

  Jenže jejich kamarádů se zlodějským světem se to netýká, jedině že by zapyskovali a skončili na dně nějaké tůně. Ale to se stejně nedovíte.

  1. V přirodě to tak chodí. Některé viry či bakterie svého nositele zabijí, i když to znamená jejich konec. V lidské společnosti sehrávají stejnou roli t.zv. „elity“.

   1. Toníček:
    Kdepak. Viry ani bakterie nejsou blbý. Když nositele zabijí je to proto, že měl buď slabou, nebo naopak přehnanou imunitní reakci – což berme v úvahu i ohledně tzvelit. (to je pěkný, ne?)

    1. Až na to, že jejich konec to neznamená. Při rozkladu hostitele se dostanou do půdy,vody,vzduchu a jen čekají na dalšího hostitele.

 15. Zdravým rozumem vybavený vlastenec, který zastává názor, že je lepší EU destruovat zevnitř, bude volit Ladislava Vrábela.

  Zdravým rozumem vybavený vlastenec, který se domnívá, že je nejlepší europarlament ignorovat, pošle hlas Urzovi.

  Volit kohokoli z ostatních je zoufalá snaha zmenšit zlo z volby vyplývající.

  1. Nevím jak vy, ale Urza, jen pocitově, je nepřijatelný schyzma. Něco s čím bych nechtěl žít v blízkosti.
   Jako žít v lednici a budeme hlasovat o stupni teploty. Ale ať je to jakk je to. Tuto civilizaci už nikdo nedokáže bez bolesti opravit. Nejde to.

    1. Jakto že ne, on by si pozval všechny kapitalistický svině z celého světa, kteří by se tady prali o dividendy a úroky a o zlato, a nakonec by mě v dražbe vyhodili na hnůj. Nejhorší na tom je , že on to smí do ubohých našich, ehm, asi nejsou naši, ale dělají jako že jsou, hustit ve vyučování jakési školy. Co to je?

     1. Když mi kapitalista dobře uvaří, rád mu za oběd zaplatím. Bez dotací a bez daně. Je na to špatně něco?

      1. To je ale nesmysl. Kapitalista nevaří pro blboně. Uvaří vám nějaký pomatený, ještě klausem , hospodský, kterému ty svině donutili nějakou holku od děcek aby tam panáčkovala, kvůli soc zdrav s vašim talířem.

       1. Soc zdrav doufám není jedna z vašich potřeb. Ve světě s Urzou nic takového nebude.

        Já vám jako kapitalista uvařím oběd a pokud budu na oplátku potřebovat sečíst potřeby, můžete mi tou protislužbou zaplatit. Hotové.

      2. Úplně všechno je na tom špatně, počínaje tou fantazijní premisou „Když mi kapitalista dobře uvaří…“

       Kapitalista nevaří, jak správně podotkl Sasin, už vám snad někdy uvařili oběd v bance nebo investičním fondu?

       1. Použil jsem slovo kapitalista v reakci na Sasina. Uznávám, že může vyvolávat zavádějící asociace. Místo kapitalista můžeme říct třeba svobodný podnikatel.

        Ostatně, nezáleží na slovech, ale na obsahu.

        Urzovy principy anarchokapitalismu můžete zkoumat dlouho, ptát se, argumentovat. Pak bude mít smysl i diskuse.

        1. Ano, svobodný podnikatel – kuchař, vám rád uvaří, dokud si nevydělá tolik, že se z něj stane kapitalista. Pak začne ostatní svobodné podnikatele – kuchaře buď zaměstnávat, nebo likvidovat. V Urzově ideálním světě i fyzicky, když se nenechají zlikvidovat ekonomicky, protože si může dovolit koupit si víc svobodných podnikatelů – pistolníků. Všechno bude naprosto legální, protože si zaplatí sposutu svobodných podnikatelů – právníků a svobodných podnikatelů – soudců. Nakonec nad ostatními svobodnými podnikateli – kuchaři i nad vámi získá de facto neomezenou moc, které bude říkat „ochrana“. S ostatnimi kapitalisty se buď spojí do mocenského kartelu, nebo s nimi povede války. Když se vám to nebude líbit, můžete přeběhnout pod ochranu k jinému kapitalistovi z nepřátelského kartelu. Jen tak budete mít jakous takous naději na delší přežití. Nebo taky ne a jednoho rána najdou váš obličej našitý na fotbalovém míči povalujícím se na dětském hřišti.

         Krásný svět. Děkuji, nechci, to už raději tohle.

         1. Právě jste popřel princip spolupráce. Ale ten funguje v celém vesmíru, nelze se mu bránit.

          Domnívám se, že důvodem popření tohoto principu je zkušenost z reálného života. Protože reálně věci fungují tak, jak jste to popsal. Jenže to není důsledek chybného konceptu spolupráce, ale je to důsledek chybného systému vertikální pyramidy moci a všech pravidel, která tato pyramida moci vytváří. Zbořte ji a potom uvažujte, jak spolu mohou dobře spolužít dva svobodní lidé, kdy jeden druhému uvaří a druhý prvnímu sečte potřeby. A stejně tak celé společenství navzájem.

          Nazval bych to horizontální společnost. Třeba se to ujme.

          1. Chápu, co myslíte, ale je to stejná utopie jako komunismus. Teoreticky to zní dobře, ale praxe vždy shoří na lidské podstatě. Někteří lidé – a možná dokonce i většina z nich – jsou takové horizontální spolupráce schopni, ale ti ostatní to vždycky pokazí. Stačí v podstatě jeden, protože takové systémy jsou velmi nestabilní a v případě narušení rovnováhy divergující.

  2. Nejzdravějším rozumem vybavený největší vlastenec ten hlasovací lístek do urny ani nedonese a hodí jej do nejbližšího kanálu rovnou. A pak si nejkratší cestou dojde pro klíčenku s logem modrého ptáka a gravírovaným nápisem Státotvorný volyč.
   Aneb Sebevražedné komando z Život Briana, odkaz si laskavý i služební čtenář dohledá sám.

  3. Já si nedovedu představit Vidlákovu beznaděj, bezmoc a pocit zmaru, když musí číst takovéto debility. Pokud je to ironie, tak se omlouvám, ale nepřijde mi to ani vtipné ani vhodné.

   1. Soucítím s Vámi i s Vidlákem.

    Žil jsem, a zatím ještě stále žiji v dojmu, že dospělý člověk se od dítěte liší mimo jiné tím, že je schopen dohlédnout alespoň nejbližší důsledky svých činů.

    A podle toho, k čemu jeho činy povedou se rozhodnout, jaké ty činy mají být, ať by jeho srdci a prvoplánovým touhám vyhovovalo cokoliv jiného.

    Dokážu pochopit, že je-li někomu opravdu jedno, co svou činností či naopak nečinností způsobí, vykašle se na zodpovědné rozhodování a páchá nahodilé blbosti. Ale pokud se někdo tváří, že mu nevyhovuje situace, ve které žije, a pak sice malou ale aspoň nějakou zřídka kdy se vyskytující možnost jak tuto situace změnit bohorovně zahodí, nevyužije, nebo ji dokonce propálí tak, že svou situaci ještě zhorší, pak je to – řečeno slovy klasika – horší než zločin. Je to hloupost.

    Prosím každého, ať věnuje chvilku svého času (jakou by mu zabralo třeba sepisování komentáře ke zdejší diskusi) a zkusí se zamyslet, nebo si to klidně i napsat na papír, co se stane když – 1) vůbec nepůjde k volbám, 2) k volbám půjde, ale hodí to možná sympatické, nicméně zcela okrajové kandidátce, která nepřeleze hranici a hlasy pro ni propadnou 3) zatne zuby a hodí to někomu, kdo se tam dostane a pokud tam nebude hájit přímo jeho zájmy, tak aspoň nasype písek do soukolí těch, kteří už tady velmi dlouho po jeho zájmech zcela prokazatelně šlapou.

    A ze srdce děkuji každému, kdo se opravdu poctivě zamyslí a zkusí tuhle možná i poslední šanci k alespoň drobné změně využít.

    1. To zamysleni by ovsem nemelo byt jenom nad tim, co se stane (budoucnost) nybrz i nad tim, co se stalo (minulost) po opakovane volbe mensiho zla.
     V diskuzich se ted casto objevuje Einsteinuv (?) citat (parafrazuji): silenstvi znamena delat stejne veci a ocekavat jiny vysledek.
     Mozna jste se soucasnym stavem spokojen, to je samozrejme vase vec, ale mam zato, ze rec jde o tech, kteri chteji soucasny stav zmenit. Ale zatim to opravdu vypada tak, ze i oni chteji svoji praxi proverit tu Einsteinovu (?) poucku.

     1. Vaše úvaha je bezchybná.

      Pokud je příčinou našich problémů „volba menšího zla“, pak je správným řešením přestat volit menší zlo.

      Bohužel se fatálně pletete v té premise. Příčinou naších problémů je „milion propadlých hlasů“. Proto je třeba volit tak, aby naše hlasy nepropadly.

      Své tvrzení opírám o výsledky posledních parlamentních voleb. 5K získala jen menšinu tuším 43% odevzdaných hlasů, ale protože téměř 20% hlasů propadlo, získala pohodlnou většinu 108 poslanců – a tak si teď může dovolit vše co chce. Podobným výsledkům je nutné do budoucna zabránit – už jen proto, aby si žádný politik nemohl začít myslet, že si zajistí moc natrvalo, ale stále nad ním visel Damoklův meč střídání stran u kormidla.

      Máte vy nějaká data, která by podpořila vaši hypotézu? Kde se bere vaše přesvědčení, že co se stalo je důsledkem opakované volby menšího zla? (namátkou jsem se díval na pár posledních parlamentních voleb – 18.74% propadlých hlasů v roce 2010, 12.49 v roce 2013, a dokonce jen 6.14 v roce 2017 – proto asi nastoupila v roce 2021 Přísaha, aby opět úspěšně rozředila hlasy nespokojenců na těch 20% opět propadlých hlasů a jsme tam, kde jsme teď).

   2. Podobné pocity zmaru mají i marketéři Pětikolky, když čtou, s čím musejí pracovat oni. Ono je to všude.

    Upřímně… nejvíc mě zajímá, jestli ve volbách bude znát „faktor Vidlák“. Dost jsem se kvůli tomu nadřel a teď přichází maturita… .-)

    1. Faktor Vidlák bude znát podobně, jako v předchozích volbách faktor Volný.

     Pokud chcete, Vidláku, zúročit dřinu, podporujte příště, stejně jako minule, kapitálově a mediálně vybaveného Babiše.

     Ale ten by o vás už dnes nestál, protože jste zlobil…

     1. Tyhle rady po „ideálním završením dvouleté snahy je hodit hlas do kanálu“ vezme každý příčetný vidlák mocinky vážně. Určitě.

    2. Zrovna u těch eurovoleb by to mohlo jít poznat. Kdysi to skoro vyšlo u vlka a to měla tehdejší kosa odhaduji tak desetinový, možná dvacetinový dosah.
     Na druhou stranu, těžko se to vyhodnocuje, nikde na volebním lístku není kolonka „protože …“

    3. Podle mého určitě, jak podle platících příznivců, podle těch služebních, strachu různých Mazancových, i když Martin V. má pravdu, špatně se to bude vyhodnocovat.

 16. Líbila by se mi Aliance, ale hodím to SPD, aby my nepropadl hlas. Zakroužkuji Davida a o druhém se rozhodnu, až uvidím volební lístek. Je nutno bránit Evropu proti Evropské unii.

    1. Okamura vypadnout nemůže, kmotři nedovolí. Je to maskot a talking heads.
     Také bych na jeho místě viděl raději srdcaře Luboše Volného, no a jak byl z SPD rychle odejděn!

     Všechny politické strany fungují jako Cosa Nostra. Kápo je zvenku nedotknutelné. Odstranit jej mohou pouze kmotři mecenáši.

     1. Já tohle vnímám opačně. Jakmile se prerence blíží 15 %, nastane organizovaný a mediálně velice podpořený pokus o rozvrat strany. Jednou to vyšlo, podruhé už to Okamura ustál. Nadplukovníkovy pazoury z toho smrděly na dálku.
      (P.S. Volný samotný o tom nemusel mít ani páru. On je skutečně srdcař, ale zároveň takový … jak to jen vyjádřit … no hodil se zrovna, no … byl užitečný, tak asi.
      P.P.S. Klidně je možná následná dohoda o mírném pokroku. SPD nepřeleze a spokojí se s 11 %, nepokusí se rozkročit a její kampaň bude hezky umírněná. A na oplátku nebude, alespoň tedy s oficiálním požehnáním ne, nálepkovaná a špehovaná čučkaři jako její bundes alternativa. Za „nezávislé“ normalizační novináře zcela pochopitelně nemohli nadplukovníci slíbit nic. )

      1. Jak to kdo vnímá není až tak rozhodující. Důležitá jsou fakta – SPD voličsky stagnuje, či spíše mírně upadá. Vedení strany si znepřátelilo mnoho lidí odporujících stávajícímu režimu a tím následně odradilo další potenciální příznivce a podporovatele. Okamura & spol. by museli začít dělat radikálnější opoziční politiku. V posl. sněmovně i na veřejné scéně. To však nemohou, protože by zaprvé čelili frontálnímu útoku s mainstreamových médiích, tzv. bubnové palbě (což třeba zakusili Republikáni na jaře 1998, před mimořádnými volbami), a zadruhé i represím od etablovaného režimu, jeho exponentů a lokajů.
       A i kdyby toto všechno SPD ustála a naopak voličsky povyrostla, tak se stejně nebude schopna v poměrném systému uchopit vlády. Všichni by se proti ní spojili, tak jako nyní v Polsku nebo předtím proti Babišovi. Navíc ANOnisti přece veřejně prohlásili, že s SPD ani náhodou, a proslýchá se, že mají tajné námluvy s ODS. Něco ve stylu OPOSMLOUVA č.II.
       Tudíž Okamura je rád za těch svých cca 10% a do ničeho se nehrne. Stávající stav mu zaručuje pohodlný život v opozici ve sněmovně. Sem-tam tam zahraje nějaké mediální divadlo, ovšem jen natolik, aby si nevysloužil následnou kriminalizaci. Jestli je to celé po dohodě s vrchním čučkařem, nebo je to jen Okamurova vychytralá strategie, to není ve výsledku až tak rozhodující.
       Takový Luboš Volný do toho šel hlava nehlava, „va bank“ – a výsledek se dostavil. Režim na něho nepřátelsky zareagoval a tuzemský zbabělý volič jeho snahu stejně neocenil.

       1. Charone, pak z toho ovšem vychází, že opravdová výměna garnitury a směřování může nastat pouze narušením/ignorováním/převálcováním/změnou pravidel zvenčí-od protektorů/válečným rozvratem atd. atd. současného systému politiky v celém. Kombinace nátlakových nástrojů a „zbabělých“ voličů by nedávala šanci ani opravdovým srdcařům, když zbytek hraje o peníze a, jak píšete, nechce dráždit hada bosou nohou. Ten systém by prostě byl nezměnitelný.
        Kdo je ten had? Jakoby puch vycházel odnikud, ovšem snadno tráví lidi v dosahu. Zajímavý protiklad. Pojmenováním začíná řešení každého problému. Ježíš by mohl vyprávět.

        1. Jo, je to tak jak píšete. Ježíš, co vyhnal penězoměnce z chrámu, by mohl vyprávět. Však se mu za to taky náležitě „odvděčili“. Tak nějak to tehdy začalo a pořád to pokračuje. Jenom o X levelů výše.
         Sledujte tok peněz (můžete-li) a dostanete se k hadovi a jeho vševidoucímu oku.
         Je to ale značně nebezpečná cesta a snad každý na ní hadovi podlehl.
         Snad jsem napověděl dost. Hodně štěstí přeji.

         Věru jsme se jako lidé svému tvůrci nepovedli. Tak třeba příště snad bude úspěšnější.

         1. Mimoděk mi přišlo na mysl, že Ho jeho soukmenovci vyzdvihli na dřevo právě za ten chrám a rozkopané peníze, tedy, za narušení plynulých penězotoků. Že to bylo ne pro zbavení vyvolenosti vůči ostatním národům nebo přílišnou, konkurenční slávu nebo jiný přístup (když farizeové a saduceové byli velmi rozdílní, a jak uměli spolupracovat), ale právě pro ty penězotoky. Protože On radikální byl a systém znal skvěle. Asi naštval a ohrozil všechny.
          Takže, zase vševidoucí oko. Stejná nora a hrozný protivník. To je pak boj přímo metafyzický.

 17. No tak moje komentáře nečtete, jinak by jste takhle dál neprotlačoval vrchnost je korytům.

  Pro obyčejného člověka nemáte nic.

  1. Volby jsou tu od toho, aby si MUKLové mohli zvolit své bachaře. Jestli to budou ti hodnější či naopak zlejší sociopaté. Jinak zůstane ve svém základu vše při starém.
   Nic jiného od toho nečekejte. Žádný systém nedovolí, aby šel jen tak odstranit zevnitř, resp. zezdola. To by ty volby už dávno zrušili.

   1. Přesně tak.
    Kdybyste systematicky četli postapo literaturu, tak byste věděli, že i poté, co šla většina světa, tak jak ho známe, do hajzlu – tak mezi těmi, co to nějak přežili, se poté pokoušeli uchopit moc ti stejní, co dneska.
    Pozabíjet oligarchy dost dobře není možné, ale je možné omezit jejich zhoubný vliv aspoň tak, jak to v ruských podmínkách udělal VVP.
    Udělal to s podporou lidí zezdola, což bude v našich podmínkách jen velice obtížné.
    Bez tohoto omezení oligarchů nepůjde vůbec nic.
    Oligarcha si zaplatí a vybaví vlastní armádu, když to bude zapotřebí, popřípadě s ní převálcuje tu státní, protože soukromá bude líp zaplacená.
    Kolik lidí má dnes „bezpečnostní divize“ Agrofertu?

 18. Eurovolby jsou za dveřmi, ale nečekám v Bruselu žádné převratné změny. Sleduji Kydy více než rok a vidím co je v tom práce, doslova dřiny směřované k parlamentkám za rok. Je za tím cca 500 tisíc čtenářů -sympatizantů ale co dál.
  ODS má ve všech průzkumech 12-15%, Starostové 10. Tyto partaje volí a vždy budou volit ti co si nakradli v devadesátkách a následně jejich další generace. Jsou zabezpečeni. Piráti mají taky kolem 10% a pokud do parlamentek půjde zase SPOLU přidají Topka a Lidovci 7-8% což dá Pětikolce dohromady 45 % a bude vymalováno.
  ANO udělá když se zadaří 30-35% a SPD 8-10. Zase propadne milion hlasů Šlachty, Raichla, Konečné a všechno pojede po staru dál.
  Jsem už starý dědek, na mě nezáleží, ale je i líto těch mladých, kteří nevidí do jakých sraček padáme a chvílemi se mi zdá, že je jim to i jedno.

 19. OT zde, ale vážné : Vyborny rozhovor v nikoliv „dezinformacnim“ 🙂 ale mainstreamovem mediu se sefem velke strojirenske firmy koncernu Koh i Noor. Je dobre ho precist cely = smerujeme do prdele, ale dam zde jen posledni odstavec, kdyz uz velkomanazer musi mluvit jako „dezolat“ , tak… „Změna českého autolandu přijde brzy a bude drastická. Nejsem si ale jistý, že si to politici uvědomují, nebo jestli jim to je jedno. Přijde mi, že nemají ani ponětí o tom, co se právě odehrává. Současná vláda podle mého názoru bohužel netuší, k čemu změny směřují. Opozice je jenom jedna a s ní je to také, řekněme, složité. Neodvažuji se někomu radit, je ale jasné, že máme nejvyšší čas začít konat. Velkým problémem jsou třeba takzvané regulované poplatky za energie, které zásadně ovlivňují konečnou cenu elektřiny. To, že je Česko země se soběstačnou výrobou elektrické energie, by měla být pro domácí průmysl konkurenční výhoda, a ne naopak. Bylo by proto dobré přezkoumat energetickou politiku, především obchodování na lipské energetické burze.“ https://www.e15.cz/rozhovory/misto-autosvetel-konvicky-pro-ikea-cekaji-nas-drasticke-zmeny-tvrdi-sef-koh-i-noor-machinery-1415305

  1. Nesleduji přesně dění okolo návrhu zákona na téma propuštění bez udání důvodu, ale jedno logické vysvětlení se v dnešní době přímo nabízí – pokud totiž dojde k masivnímu snížení výroby, pak by propouštění podle stávajících pravidel mohl být pro globalisty trošku problém …. možná zde je třeba hledat důvody, proč se chystají změny.
   A ono to celkem koresponduje s očekávaným vývojem.

  2. Možná si šéf přečetl, že nám Evropská komise povolila rozšíření Dukovan za naše peníze s tím, že 70%
   produkce musíme prodávat přes lipskou burzu.

   A naši vyjednávači poděkovali za projevenou velkorysost.
   Tu máš, indiáne, perličku a podej mi ten kus něčeho, co se tam v koutě tak leskne.

 20. Nějaký kvalitní matroš?
  Zkuste to nějak polopaticky vysvětlit člověku, který nechápe (váš) psaný text.
  Anebo – raději ne.

      1. V délce se možná liší, to je pravda, ale ani Paw vždy netapetuje na dvacet koleček myší. Obsahově jsou identičtí.

       A kdyby se podepisovali, tak by se dali rozeznat na první pohled.

       1. Uz zase vyskakujou , je na ne v nenavisti spoleh..Paw.
        Ale nerolujou ctou aby mohli.
        Jenom vyhrozujou …..sou rolety falsifikati..

        1. Šlaku, zalez odkud jsi přišel. Tvůj „kvalitní“ sloh už je profláknutý.
         Chápu, že tě s tvými hatlapatlaninami vypakovali odevšad, ale tady ti taky pšenka nepokvete.

 21. O smyslu těchto voleb ví jen malá skupina lidí. A z této skupiny má většina info z televize. Marnost nad marnost. Všichni mí známí volit půjdou, ale jsme exoti.

 22. Fiala řekl, že kandidátka koalice SPOLU nabízí výběr toho nejlepšího, co má naše republika v tuto chvíli k dispozici.
  :-)))))))))
  Ano, jak naobíraní.

  1. Včera zde citoval Homer Vondru: „celá naše kandidátka má naší republiku v srdci“. To by mě tedy zajímalo, jestli jim to někdo věří…

 23. Dnes má ODS 4 europoslance. Jestli bude mít po volbách jednoho, bude to úspěch. Fiala končí, stejně jako skončil Špidla po eurovolbách 2004.

   1. Ale proč by v tom případě měli odstavit Fialu nebo dokonce jít do předčasných voleb. Předčasné volby by znamenaly, že neprosadí korespondenční volbu ani rozdávání občanství a jsou na delší dobu nahraní. To moc dobře vědí a proto to neudělají. A odstranit Fialu ? Který magor by to za něj do voleb vzal ? Podle mého by mu spíše tajně sebrali stranickou průkazku a zavřeli ho do Strakovky, stranu nechali řídit už někoho nového. Nová koaliční jednání o sestavení vlády sebevrahů rok před volbami s takovým průšvihem před námi by fakt nedopadlo dobře, o tom jsem přesvědčený.

    Jinak máte svatou pravdu s nazíráním voleb, odrazování fanatismem a propadem hlasů- Snad se alespoň do příštích voleb lidé poučí.

     1. Samozřejmě, proto píši o nových koaličních jednáních, museli by dát dohromady novou vládu. Leda by PePa107 ustanovil úřednickou. To by se ale stejně ještě zvýšil tlak proti korespondenční volbě a rozdávání občanství.

      1. Když odstoupil po eurovolbách 2004 Špidla, prostě jen nastoupil Gross, vláda požádala sněmovnu o důvěru a jeli dál.

       Ale i to by byl pozitivní posun.

       1. No přesně, nová vláda, hlasování o důvěře. Když se mění jen ministr, o důvěru se nežádá, to má katango na mysli. Ale musejí s tím samozřejmě souhlasit všichni koaliční partneři.

    1. Obávám se, že jsou. Soudím podle známých, kostelních oken. Cituji ,, já vím, že jsou to darebáci ( lidovci), ale hlas jim dám. A pak se pomodlim, aby mi to pánbůh odpustil.“

     1. Ale to už je na odebrání svéprávnosti, vědomě volit darebáky. Krom toho, že je to morálně odsouzeníhodné.

      Omlouvám se, ale nerozumím těm oknům.

      1. Ty „kostelní okna“ se mylně domnívají, že lidovci jsou nějací křesťani.
       No, oni jsou asi takoví křesťani, jako já jsem archanděl Gabriel. Ale to nevadí, pan farář už to těm „oknům“ nějak vysvětlí. Ony mu ty chechtáky nesmrdí, byť z nich páchne česnek a síra pekelná.

     1. Nemůže. Hlavní náplní jejich programu je řiťosudeťáctví a hyzdění pražského metra. Na ochranu rodiny rezignovali už dávno a těch pár křesťanů, co u nich ještě zbývá, bezpečně odstavili. Skončí jako ČSSD.

   2. Neslo by promazavat zdejsi diskuze od psychelickych Anonymu, apod. ? Ja vim ze kazde osekavani svobody nazoru je spatne, ale kdyz je tak markatni rozesirani diskuze, tak se snad da udelat vyjimka…

       1. Klid, to je přece jistý Šlak. Jeho rukopis je nezaměnitelný. Už ho vypakovali z diskuzí na Zvedavci, AE-News, Pravého prostoru, a bůhví odkud ještě. Tak to zkouší zde.

      1. Když začne Vidlák mazat Anonymy, můžou bez problémů začít používat nick třeba Tymákovan nebo toníček.

       Líbí, nelíbí?

       1. To sou ty bojovnici velky chytrosti , za svobodu , plny a klinicky, nevylecitelne nemocny posedlosti a zavisly na srackach nenavisti.
        Maji svoje vzory.. U nas jich bylo vzdycky dost..

 24. Vládním zmocněncem pro strategickou komunikaci bude voják v hodnosti plukovníka.
  To má vypovídací schopnost o tom, kam se šineme.
  Vidláku, já to dotáhl na kalitána v záloze, nechtěl byste mě?
  Zn.: Ale nemám uniformu

  1. Já jmám taky pocit, že jen hážu hrách na stěnu a brzy budeme mít úplně jiné starosti. Zatím to vypadá, že si Západ chce dát prohru s průserem a ne prohru s trapností.
   Ale Godote, Vás beru vždy… 🙂

   1. Tohle je vynikající postřeh a dává to hluboký smysl. Prohra se jeví jako konstanta. Vzít k ní trapnost znamená, že lopaty budou řešit trapnost a to na úkor papalášů. Vzít k ní průser znamená, že lopaty budou řešit průser, a to na svůj vlastní úkor. Papaláši v reálném (!) průseru nebudou. Tudíž varianta s trapností u papalášů prohrává 0:2. Na dopad na lopaty jako vždy a všude sere pes.

    1. Co bude brzy ,je jasny , ze horsi , ze zadny volby a zadny totalne agresivni politiky politiku a mocnych za nima , nic nezmeni
     a nesmi , leda k daleko horsimu.
     Pesimismus zcela opodstatnenej. Neni to vesteni ,co bude ,
     ale odhad vyvoje blizky budoucnosti , bohatejma a stale pesimismus vic
     obohacovanej zkusenostma a tak skutecnosti a faktama ,podlozenej.

   2. Vidláku,
    Západ na začátku války vsadil vše na výhru. Teď už nemůže jinak, když si zavřel všechny jiné možnosti. A my jsme Západ, ti, kdo ponesou případné následky prohry a žádné benefity z výhry, kdyby nakonec přeci jen nastala. Nás nelikviduje Rusko, ale současná podoba Green Dealu a cen energií.

  1. Foltýn je voják asi jako poručík Dub z vámi oblíbené knihy 🙂 Prostě se po právech nechal nalejt a od té doby dělá kariéru v armádě. Nutno podotknout, že velmi snaživě a úspěšně. Jinak je mi jeví jako typický zmrd.

   1. Poručík Dub je velmi významná postava, protože čtenáře varuje, jak by se chovat neměl. Ono to někdy hrozí, takové to „když jsem obědval s okresním hejtmanem…..“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *