24 února, 2024

Nikdy neměli šanci

Nejhorší není válka, nejhorší je prohraná válka. Na Ukrajině probíhají dva roky ničení, dva roky masové emigrace, dva roky umírání mladých kluků po statisících… a není to nic proti tomu, co Ukrajinu teprve čeká.

Všímáte si, jak se nám mění henten narativ? Jak majnstrýmoví intervjuci říkají víceméně totéž, co my jsme říkali už před rokem? Akorát oni to teď popisují jako naprosté překvapení. Před rokem byli Rusové jen zaostalí mužici a kradli čipy z praček. Ale teď najednou se nějak zázračně zlepšili a jsou druhá nejlepší armáda na světě. Před rokem Rusům docházela munice, lidi, jídlo i nafta, ale teď najednou se poučili, nic jim nedochází, ale naopak přebývá. Před rokem mi Marian Kechlibar vysvětloval úzká hrdla ruské logistiky, ale teď najednou to nějak překonali a žádné výrazné problémy nemají.

Najednou je k mání hezká (západní) analýza celé té ukrajinské ofenzívy. Jak Američané tlačili, aby začala co nejdřív, ale Ukrajinci to odmítali a místo toho vrhali svoje jednotky do Bachmutu, kde proti nim stáli Prigožinovi Wagnerovci… Co dělal zbytek ruské armády? Kopali zákopy, dělali minová pole a chystali pětivrstevnatou obranu. Postradatelní vězni jim vybojovali dostatek času, aby se pak ukrajinská ofenzíva utopila v krvi a Rus se ani nezapotil.

Najednou se mluví o tom, že severokorejské granáty dostřelí dál než ty ruské. KLDR má levnou a kvalitní munici… Najednou se mluví o tom, že Rusové připravují zimní ofenzívu. Najednou americký senát blokuje pomoc Ukrajině( i Izraeli), najednou prý Putin prolomil blokádu a dostalo se mu triumfálního uvítání v arabských zemích. Najednou se mluví o úspěších ruské diplomacie. Najednou vidíte německého prezidenta, kterak čeká, aby ho vůbec někdo na letišti uvítal.

Dokonce se začínají objevovat první články, že ani Izraeli to s tím dobýváním Gazy nejde tak pěkně, jak si tady všichni malovali. Hamás je pořád bojeschopný a i když je teoreticky v Gaze obklíčený, pořád střílí rakety na židovská území.

Chce se mi z toho pokrytectví zvracet, takže následující odstavce se nečtou, ale křičí.

Ukrajina nikdy neměla šanci, vy pitomci! Nikdy! Rusové byli vždycky silní. Rusové nikdy nepotřebovali čipy z praček, nikdy neměli ničeho nedostatek a zřejmě si byli vědomi všech výhod i nevýhod své armády. Problémy řešili za pochodu, nedostatek kvality řešili jako vždycky kvantitou a ruská společnost snese nějaké ty mrtvé, aniž by to Putinovi uškodilo.

Rusové nezačali být lepší teď. To jen přestala fungovat západní propaganda. Způsoby, jak udržovat iluzi západní nadřazenosti a ruské zaostalosti, se už vyčerpaly. Nemůžete donekonečna vymlčovat, že se Rusku daří. Nemůžete donekonečna tvrdit, jaká je v Rusku bída, nemůžete vymlčovat, že se ruské hospodářství nehroutí a naopak jede jako nikdy v dějinách. Rus se určitě o něco zlepšil, protože válka je vždycky akcelerátor, ale především se zhoršili naši propagandisté.

Lhaní přestává fungovat tváří v tvář dalšímu zdražení energií a už brzy se dozvíme, že potřebujeme další konsolidační balíček a věk odchodu do důchodu musí zase vzrůst. Ruské hospodářství jde nahoru… Už dlouho to tak je, jen majnstrým to teď přestal vymlčovat.

Rus byl prostě připraven. Jen nedělal válku tak, jak bychom jí dělali my, kdybychom byli na Putinově místě. Nedělal diplomacii tak, jak bychom jí dělali my. Rus chtěl Ukrajinu přátelskou a nebo zničenou. Bude mít obojí. Ukrajina může uniknout příšerné poválečné budoucnosti jedině tak, že se přimkne k Rusku. Už teď přišla o své průmyslové srdce. Co bude mít? Dluhy. Kdo vymůže z obyvatel splátky? Jedině nějaká hrůzovláda ze které by se i nácek poblil. Jak to udělat jinak, aby se neplatily dluhy? Přejít na opačnou stranu. Možná se stane všechno naráz. Budeme tu mít několik Ukrajin. Některé se dají k Rusku, některé budou mít hrůzovládu.

Co udělal Američan? To samé co v Afghanistánu… Hm, zase to nevyšlo, kde budeme foukat do cizího ohně příště?

Co udělala Evropa? Odepsala se. Její budoucnost byla v levných ruských energiích a vysoké přidané hodnotě. Přidanou hodnotu si ničí grýndýlem a ruské energie skončily výbuchem Nordstrýmů. Jestli u nás existuje nějaká ruská a čínská pátá kolona, tak jsou to ekonteroristé a migrační vítači. Ty si Putin doopravdy platí, protože emisní normy zničily evropský průmysl mnohem víc, než by to dokázaly ruské rakety.

Jestli si Putin někoho platí, tak je to ten blbec Borell a ještě větší blbec Timmermans. Lepšího spojence v Evropě, než Uršulku Leyenovou, Putin nesežene. Ostatně, ta ženská má na pátou kolonu nejlepší kvalifikaci. Před zničením EU zničila Bundeswehr. Proč platit Le Pennovou nebo Salviniho? Ti sní o samostatnosti a o tom, že budou velkými vůdci svých národů. To Putin nepotřebuje. Ten potřebuje v čele EU debily, potřebuje, aby je podporovali další debilové, potřebuje, aby se Evropa zahltila miliony nekompatibilních migrantů, potřebuje, aby z toho mladí a blbí byli nadšení. Potřebuje, aby to podporovaly politické neziskovky, aby režimní novináři dehonestovali a nálepkovali každého, kdo si dovolí mít jiný názor… Tohle Putin potřebuje… k čemu by mu byl samorost a solitér Zeman?

Jaké to je majnstrýme? Jaké to je, zjistit, že nikdy tady neposloužil ruské věci tak dokonale, jako vy?

Před dvěma roky jsem napsal článek Hanibal ante portas, kde jsem vyřknul tezi, že Rus za současných okolností nad Ukrajinou zvítězí a nebude mít důvod se na nových hranicích zastavit, protože pořád bude mít na hranicích nepřítele. Já tenkrát netušil, jak moc hloupí budeme. Já myslel, že Rus Ukrajinu za pár dní převálcuje, že by tedy bylo lepší, dát ruskojazyčným územím na Ukrajině autonomii. Pak dát do pořádku průmysl v Evropě, začít zbrojit a jednoho dne stát proti Rusku jako rovný s rovným. Myslel jsem si, že Evropa (a NATO) si zachovají zásoby zbraní a budou pro ruskou armádu alespoň hrozbou. Nikdy by mě nenapadlo, že se hezky postupně odzbrojíme s tím, že to za nás vybojují Ukrajinci.

Co jsem si za to vysloužil? Nálepku kolaboranta. Protože mnohem lepší bude, když Ukrajina přijde o všechno, Evropu zaplaví miliony ukrajinských uprchlíků, dodáme na Ukrajinu všechny zbraně ke zničení, budeme tvrdit, že máme nad mongoloidními hordami navrch a ono se nám to přání určitě vyplní, když to budeme křičet hodně nahlas. Bude mnohem lepší, když se připravíme o levné suroviny, které si ale nakonec stejně koupíme z Ruska, jen mnohem dráž, bude lepší, když si zničíme energetický sektor, když si zničíme automobilky, když zakážeme plynové kotle a pak i tepelná čerpadla, když vypneme jaderné elektrárny. Takhle se bojuje proti Rusku v souladu s evropskými hodnotami… Přece nebudeme dělat to, co říká ten kolaborant, že bychom se nejdřív připravili a pak hrozili. Evropské hodnoty nejprve hrozí a pak čumí.

Podle ruského kolaboranta Vidláka měla Ukrajina dodržet minské dohody, což by nám dalo čas na vyzbrojení a konsolidaci, abychom za deset let byli vojensky stejně silní jako Rus. Podle evropských hodnot Ukrajina minské dohody dodržovat neměla (viď Angelo?) a měla se pustit do boje s mnohem silnějším nepřítelem, na jehož konci bude evropský průmysl v klinické smrti, evropská energetika v troskách a Rus silnější než kdy dřív.

Evropské hodnoty mají splněno… Všechny zbraně z celého Západu shořely na Ukrajině. Který vojenský teoretik vyřknul poučku, že nejprve je třeba zničit ozbrojené síly nepřítele a pak si už můžete dělat, co chcete? On ten Gerasimov asi nebude marnej… dokázal zařídit, aby se Evropa dokonale odzbrojila, ale zároveň nezmobilizovala průmysl a nepřešla na válečnou výrobu. Dokázal zařídit, že Američany už tahle válka přestává bavit. Dokázal zařídit, že se v Kyjevě začínají hádat jak psi. A náš majnstrým právě zjistil, že Rus má vojáků, munice, nafty i jídla víc než dost, Putin je pořád populární a ve světě ho mají rádi mnohem víc než nás. S překvapením zjišťují, že Rus od začátku nebojoval naplno. Aktivoval k boji jeden vojenský okruh. Ještě jich má pět. Už staví provokativní bilbórdy u hranic s Lotyšskem. Ruskojazyčná území na Ukrajině má víceméně obsazená. A Evropa je spálená předlužená krajina aniž by sem letěl jediný Iskander…

Teď už si to jenom vyžereme až do dna. A rovnou říkám, pokud nám dál budou vládnout ti, kteří nás do tohoto průseru dostali, tak v něm zůstaneme až po krk.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

291 thoughts on “Nikdy neměli šanci

 1. Do průseru (z našeho pohledu) nás již nikdo nedostane, protože tam již jsme. Rubikon překročen, smlouvy podepsány a zabetonovány. Kdo bude vládnout v ČR je irelevantní, zvlášť pokud se rozhoduje mezi pětikoalicí nebo Babišem. A v EU se jede podle Plánu. Většině mladých a všem nízkopříjmovým (jejichž řady rychle rostou díky vládním krokům) či těm na dávkách bude budoucí systém vyhovovat a zvolí si jej dobrovolně a s radostí. „Nic nebudete vlastnit a budete spokojeni“. Stačí poladit parametry (dostatek kreditů na levnou zábavu).

   1. Tak jsem to nemyslel. Rostoucí část voličů a jejich rodin má každým dnem horší perspektivy. Na vlastní bydlení nikdy nenašetří. Placení nájmů a energií je pro ně tak drahé, že se nedostává na stále dražší potraviny. Pomalu si již ani nemůžou dovolit návštěvu hospody, kupovat stále dražší cigarety. Kupovat si drahé e-auto, tedy nové auto s životností 6 let je také nereálné.
    Takže ještě rádi půjdou do garantovaného příjmu, pokud budou parametry nastaveny tak, že budou mít dostatek kreditů na levnou zábavu i po sdílení všeho ostatního.

    1. Mlaďoch s příjmem 30 tisíc čistého, po zaplacení nájmu a energií, po zaplacení mobilu, internetu a dalších a dalších poplatků, potravin a nějaké zábavy vyjde jen tak tak, někdy ani to ne. Těžko může myslet na založení rodiny a nějakého toho potomka, tedy pokud nechce žít v trvalém stresu.

  1. Na dno marasmu je ještě daleko. SSoudruzi majitelé penězokazectví plánují Velkou přestavbu. Zatím je o co usilovat.

 2. Vidláku, vidím to tak, že s Ruskem netřeba bojovat a ztěžovat Rusovi už tak těžký život. Řídit takovou říši stovek národů a jazyků vyžaduje jiné přístupy, než my tady, žijící po staletí v milované kotlince můžeme vůbec vymyslet.
  Je třeba s nimi obchodovat a vzájemně se poznávat. Suroviny sem, výrobky tam. Tak to fungovalo a dobře. Navíc, pro takové státečky jako my a další je Rusko naprosto nenahraditelným garantem hranic – Polsku už Rusko garance odvolalo. Nevím, jestli nám také ne. Teď už asi nic nebrání Germánům si nás opět nárokovat. „Spojenci“ nás odpojí při první lepší nabídce a Rusko si to vychutná zdálky s popkornem na gauči.
  Nemluvě o rozměru duchovním, viz. levá a pravá část plíce dle Tomáše Špidlíka.
  Zkrátím to, jsme osudově spojeni. Nikam před sebou neutečeme. A co hodíme do Ruska se nám jako bumerang vrátí zpět, ale zesílené. Lenina se zlatem do Ruska poslali Němci. A sověti si přišli až do Berlína (díky čemuž vůbec jsme). Takže, komunismus ve Střední Evropě je zpětný import.
  Na to třeba myslet, než se necháme zase zatáhnout do další blbosti, vymyšlené Západem.

 3. „Rus chtěl Ukrajinu přátelskou a nebo zničenou.“

  Přátelskou?
  Rusko žádné přátelé nemá, jenom poddané anebo soupeře.
  Je to nemocná země, do morku kostí prožraná imperialismem.
  Tak jako zblblí Němci umírali za svého fírera, tak zblblí Rusové umírají za svého fírera.
  Tak krásná země a přitom tak nakažená…

  1. Nevím, jestli chtěl Rus Ukrajinu přátelskou, ale od začátku se ptám, jestli naši politici počítají i s variantou, že ji přátelskou mít bude, vzor. Bělorusko? Co potom? Zavedeme sankce?

  2. máš v tom blábolu všechno špatně. To je důsledek vymývání mozků košer prolhanou propagandou, která je za 34 let zcela prolezlá školstvím.

  3. Pikantní na tomto výkřiku je, že oficiální představitelé USA mají heslo, že USA nemají spojence, jenom zájmy. (autor je Kissinger).

   A u těch Němců je otázkou, do jaké míry byi zblblí a jak moc a jestli vůbec se změnili. Jedna věc je fasáda, druhá věc je to za fasádou. Např. zda vůbec proběhla ta slavná denacifikace.

   Každý volič a trol Pětidemolice by si měl uvědomit, že neexistuje nic jako evropský národ, světový národ a podobně. Úspěšné státy se starají o své zájmy s různou mírou asertivnosti. Jenom ti v čele tohoto státu se starají více o podrbaní za ouškem tu z Dojčlandu, tu z USA. zbytek je jim u zadnice.

   A hlavně nezapomeňte, že svět se mění a vždy v po krizích docházelo k událostem, které měnily nejenom hranice, ale i majetkové a další vztahy.

 4. „Okolo jdoucí napsal: 7 prosince, 2023 (22:42)
  Rusko je zlý osud, Rusko je zlý osud
  Nejhorší, co svět zakusil dosud
  Rusko je sršáň, není žádná včela
  Rusko je střela mířená do kostela
  Rusko je lidský pláč a carský smích
  Ruko je modla. Věřit v ně je hřích
  Rusko, ach Rusko, eden kruťasů
  Rusko je puch zpod ďáblova ocasu

  Vítek Nezval“

  Ubohost a hnus připojit jméno národního umělce Vítězslava Nezvala pod tyto zvratky.
  Protože tyto vyblitky pocházejí ze skutečně smradlavého chřtánu – nikoho menšího, než proslavené „katolické buzny“, kterak se tehdy sám otituloval.

  https://twitter.com/mcputna/status/1569925145480798209

  1. To je tak, když libtardů futrál dostane do rukou něco, co má hodnotu, a jiný libtard, co už zvládl písmenka, to přepíše.

   Manon je můj osud. Manon je můj osud.
   Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
   Manon je první a poslední můj hřích,
   nepoznat Manon, nemiloval bych.
   Manon je motýl. Manon je včela.
   Manon je růže hozená do kostela.
   Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
   Manon je rozum, který mi uletěl!
   Manon je dítě. Manon je plavovláska.
   Manon je první a poslední má láska.
   Manon, ach Manon, Manon z Arrasu.
   Manon je moje umřít pro krásu.

   1. Ano, je to tak, putna plná sraček.
    Jak hluboko jde klesnout.
    Až na dno.
    Jenže i to dno je pro ně málo, tak se musí propadnout o další level.
    L.

 5. Milý Vidláku , vždy když si myslím , že už Vám začínám rozumět napíšete cosi. “ začít zbrojit a jednoho dne stát proti Rusku jako rovný s rovným „. Protože nemám pocit ohrožení(alespoň ne z evropy) tak nechápu(opět) proč by jsme měli stát jako rovný s rovným až po zahájení zbrojení ve velkém. Proč jsme nechtěli stát R-R ne proti komukoliv ale s ním bez válečného zastrašování?

 6. Tucker Carlson oznámil, že šéf Pentagonu Lloyd Austin pohrozil členům Sněmovny reprezentantů USA, že pošlou své příbuzné bojovat s Ruskem, pokud kongresmani neschválí přidělení dalších prostředků Ukrajině.

  Americký novinář na své stránce na sociální síti X (dříve Twitter) citoval slova amerického ministra obrany Lloyda Austina, která řekl na uzavřeném brífinku ve Sněmovně reprezentantů. „Pošleme vaše strýce, bratrance a syny bojovat proti Rusku ,“ slíbil údajně Austin.

  „Administrativa [amerického prezidenta Joea] Bidena otevřeně vyhrožuje Američanům kvůli Ukrajině ,“ je přesvědčen Carlson. V komentářích ke svému příspěvku ujistil Elona Muska, že to má „potvrzené“, že to Austin skutečně řekl.
  https://t.me/tass_agency/221856

  1. ak sa Amici pustia do ostrej vojny s Rusmi, tak by Austin sa mal bat, ci mu NY vobec prezije alebo bude splachnuty Poseidonom…..na to nemusi nikoho ani posielat do Europy umierat s Rusmi

 7. Slovo experta ….
  „Pokud jde o ukrajinskou ofenzivu, kterou jsme všichni sledovali během léta a podzimu, bohužel nedosáhla cílů, které si všichni přáli,“ tvrdí bezpečnostní expert a bývalý šéf Vojenské policie Otakar Foltýn. Na situaci v zemi se ale podle něj musíme dívat ze širšího pohledu. „Ukrajina vlastně už vyhrála. Pokud by nevyhrála loni, tak dnes už žádná Ukrajina není,“ tvrdí odborník.

  1. Tak to je nádherné. Širší pohled nám chybí.
   To lze i napasovat na Německo roku 1946 ! Vlastně, vyhráli.
   Pak nemáme být tam, kde jsme. Pravda je lež, lež je pravda…. .

 8. Dnešní Vidlákův článek se může do kamene tesat. Vidlák se stává Janem Husem.

  Když dříve psával o tom, že je zapotřebí volit Babiše, testovat kovid a věřit americkým volbám, myslel jsem si své. Ale Vidlák dospěl a mnohé pochopil.

  Bude i Janem Žižkou?

  1. Covid by se testovat měl, hlavně u dětí. Stejně tak hladina protilátek.
   Zrovna máme ve škole mezi dětmi docela masakr a je to opět „taková divná viróza“. A ačkoli to má být viróza, děti berou opakovaně AB, pak přijdou na pár dní do školy a opět lehnou. Ten zbytek pokašlává až záhrobně chrchlá, ale nemají horečky; tak chodí nemocné, až tu horečku konečně dostanou. A furt kolem dokola už cca 6 týdnů.

    1. Kolemjdoucí

     Připomněl jste mi mé sousedy, oba inženýři ověnčení tituly, jak jsem je ve vánočních a povánočních svátcích potkával v lese na vycházce s hadrem na hubě, ani popřát jsem jim nemohl, protože jsme s manželkou byli oba bez náhubku a mohli bychom je nakazit! Oba chodili na doporučené očkování, včetně bustru a přesto pořád klempírovali na těžký průběh kovidu.

   1. Důsledky povinných a tvrdě vymáhaných roušek – i u nejmenších dětí. Řvaní paní učitelek po 6 letých dětech, aby si to pěkně natáhly až přes nos. Chudáčci.
    Hlavy dětí i rodičů vypálené od vyučování přes počítač, kdy to učitelé nezvládali a sypali pětky, tak jaksi preventivně. Ale doma, tam prý toho udělali za tu dobu moc.
    2 roky života a budování a udržování imunity zmizely a nikdy se nepodaří tu díru zaplnit. Speciálně tragické pro malé děti, které stále potřebují imunitu vybudovat.
    Tady jsou příčiny současného syndromu nakřáplého vajíčka. Nic nefunguje jako předtím. Ale, jistě by to vyřešilo očkování, teď třeba proti smrti, což?? Nebo jiné, když ty AB nezabírají.
    Trvale udržitelná válka. Trvale udržitelná nemoc – ne-zdraví, ne-nemocní, ale tak nějak nakřápnutí. A pharma byznys jede. Akcie stoupají. Majitelé se radují.
    Kdy začneme vážně vyšetřovat a obviníme tvůrce viru? Kdy zaplatí škody půlce světa? Vždyť se ví, že v tom jede nezisk Eco Health z US s labem v Wu-hanu? Na netu byli k nalezení i lidé, kteří to vedli. A kdo je za neziskovkami a pase je???

   2. Re: Občan

    Pokud jsou děti nuceny k užívání AB, zasluhují si doktoři i rodiče nakopat prde… – pardon, (H)alefe – zadky.
    Začněte je futrovat Isoprinosinem, započněte třídy větrat a čistit vzduch horským sluníčkem.

    1. Když ono je to složitější. Existují doporučené postupy léčby, i když slovo doporučení je nepřesné, je to spíš nařízení. Pokud se jich nedržíte a nastane problém, máte následně vy problém a veliký. Pokud by v doporučení odborné společnosti bylo léčit angínu kozími bobky, vy jste nasadili penicilín a stav pacienta by se zhoršil (i z jiných důvodů!), případně by pacient nepřežil, máte veliký, ale opravdu veliký problém.

     V mém oboru, pokud bychom se striktně drželi třeba indikací léčiv, nebylo by možné vůbec léčit deprese u dětí (a že jich bohužel je), úzkostné poruchy atd atd. Takže léky nasazujeme „off label“ a doufáme, že nenastane průser.

     1. Re: katango

      Na dětské deprese – a nejen na dětské – platí jedna osvědčená zásada – napíšu to poloostravsky – kopnuť do řiti a přidať roboty.
      Pochopitelně práce rukama.

      Kdybyste jim sebrali mobily a noťasy, byla by polovina pacošů jako rybičky.

      1. mozno skor keby zacali citat knihy, take tie s nejakou ideou buduceho pozitivneho vyvoja. Deti nemaju duchovny vzor, o ktory by sa mohli vo vnutri opierat, cim by chceli byt a tym padom tam vznika „diera“ s nasledkom depresie.
       My sme citali Winetua a Old Shatterahanda (a vsetci chceli byt taki), niektori Jefremova a vsetci chceli byt ako jeho hrdinovia kozmonauti s vyssou urovnou vnimania ako planety, kde pristavali a menili tamojsi svet, traja muskatieri (a teda cestni a statocni alebo krasne a spanile:-))……niektory filozof kedysi povedal, ze ak clovek nema uvedomenu duchovnu kvalitu (aj ked len v podvedomi), tak defacto zosalie…..proste pre male dieta vidina buducnosti byt bohaty, za vodou a kaslat na vsetko za cenu predaja kazdeho a kazdemu, aj seba sameho, nie je dostatocny stimul pre buducnost…..ked nic ine, potrebuje vediet, ze byt bohaty nejakym sposobom-mam sikovne ruky a postavil som nieco, to ano- len tak vseobecne-to je malo

      2. Bohužel ne. Dětskou psychiatrii jsem dělala 14 let a existují deprese v dětském věku a co je horší, i schizofrenie a jiné psychózy můžou začít už v dětském věku. Já vím, že jste mladý a krásný, ale laskavě nekecejte do něčeho, čemu nerozumíte ani jako koza petrželi.

       1. To bude tym, ze este nikdy nestretol dieta s opravdovou depresiou. Vlastne ani ja nie. A ked som mala ‚depresiu‘ ja, tak ma naozaj vyliecilo prplat sa v hline – som sa pripytala ku kamoske okopavat vinohrad, ked nebolo ine pole v dosahu 😀

 9. Výsledkem realistického zhodnocení logistiky byl ústup z pravého břehu Dněpru. O tom se psalo v těch loňských úvahách o problémech toho, jak zásobovat armádu přes řeku. Generální štáb UA si to taky uvědomuje, ale jejich plány na ústup z některých výběžků fronty do záložních pozic druhé linie jim politici nedovolí. Proto od roku 2014 stále znova a znova vznikají pozice obklíčené většinou na severu, východě i jihu a většinou přístupné jen jedinou cestou přibližně západním směrem, která je navíc pod palbou. Strategie držet vždycky všecko je ale nevýhodná a předvídatelná. Napoleon nebo Moltke by řekli, že kdo chce bránit všecko všude, pořádně nebrání nic.

  1. Vy se odvoláváte na zastaralé autority – na ukruině místní Moltkenko, Guderiančuk a Kohn ví přesně, jak se má bojovat v hybridní válce

 10. EU nikdy nemohla udělat to, co Rusko.
  Proč? Protože se nikdo nesnaží vytvořit v Evropě evropský národ.
  Proč ještě teď se některé (naivní) země snaží vstoupit do EU? Je to kvůli obdivu k úžasnému evropskému národu, se skvělou historií, se skvělými plány do budoucnosti? Ne, oni si jenom (naivně) myslí, že si ekonomicky pomůžou.

  Základních bodů pro vytvoření společného národa je několik.
  – Co třeba jazyk? Nejlepším komunikačním jazykem v rámci EU je paradoxně angličtina, přestože do EU už žádný anglofonní národ nepatří. I tak mluví anglicky jenom mizivý zlomek populace.
  – Historie? Historie je plná krutých vzájemných válek, křivd, zotročování, vykořisťování.
  – Skvělé plány do budoucnosti? Třeba grýndýl, intenzivní, masivní imigrace lidí ze zcela nesourodých kultur?

  V Rusku je taky mnoho různých národnosti, jazyků, koexistuje tam křesťanství i islám. Ale všichni, i děti, umí rusky. Historie (i když taky plná vzájemných potyček) se může opřít o celou řadu společných hrdinských vzdorování nepřátelským útokům z východu, jihu i západu. Ve skoro každé rodině je živá vzpomínka na Velkou Vlasteneckou válku. Vláda se aktivně a systematicky snaží o to, aby populace cítila sounáležitost. Stačí zabrousit na Youtube a zkusit kliknout „muzikavmeste“ nebo na něco podobného.

  Viděli jste v Evropě něco podobného?
  Kdopak v Itálii, Francii nebo ČR má rád Němce a naopak? Že skoro nikdo?
  Jaká jsou ta hesla, která nás mají spojit do jednoho národa? „Volný pohyb kapitálu…a tak dál“? Vyvolává to ve vás nadšení a touhu navěky se spojit v jeden evropský národ? Že ne? Ve mně taky ne.

  1. a to uz nehovoriac o tom, ze potraviny na Zapade mozu byt kvalitativne lepsie ako na Vychode, aj ked su od toho isteho vyrobcu…..ze mnoho ludi z vychodu na Zapade citia sa ako podludia…..ze jediny prinos EK vidia v otvorenom priestore a nie toi, ze k nim niekto bude pristupovat obdobne ako k domacim

 11. Výborný Vidlákův článek bych doplnil: nejhorší není válka, ani prohraná válka; nejhorší je prohraná válka, kterou si přelžeme na vyhranou válku a děláme, jako že nic.

  A tento skvělý postup – protože „se osvědčil“ – uplatňujeme od konce 40. let minulého století dodnes. Výsledky, když se po létech dostavují, označíme za překvapující a nečekané. Nepřijde vám to úplně absurdní? (Kefalín, čo to…)

  Není to o nás, samozřejmě: „my“ jsou v tomto případě samopasovaní výjimeční a nenahraditelní, pánové světa a Vesmíru. Vládnoucí oligarchie a jejich poskoci z Washingtonu a Londýna, které výsměšně nazývám Fašingtonem a Londonabádem, coby výraz totálního nesouladu, vlastně až protikladu, mezi jejich propagandou a realitou.

  Náhlé procitnutí žump a do nedávna nadšeně proti Rusku vítězících potentátů, následující první vlnu méně prolhaných článků ze žumpoidního plátku „Washington Post“, který je samotnými Amíky otevřeně nazýván „mluvící tlamou CIA“, není žádná analýza. Možná anál líza, ale i tak by to bylo příliš laskavé hodnocení.

  Je vskutku otřesné, že ani při katastrofickém selhání operace na zničení Ruska nejsou schopní opustit svou hluboce a široce vylhanou soustavu klamů, přímých lží, dezinterpretací, falšované historie. Náckovských blábolů o ruských podlidech, o zastaralých sovětských/ruských zbraních, ožralém a neschopném ruském velení, rozložených a hladovějících ruských armádách, docházejících ruských raketách a munici, …

  Seznam nemá konce; takřka vše, co o tom hlásají, je úplně postavené na hlavu. Je přímo k popukání, že oni to už ani jinak neumí: prolhali se za ta léta úplně mimo reálný svět, do své fantaskní virtuální skutečnosti.

  Vtipné na tom je, že taková „analýza“ je pochopitelně úplně k ničemu – když je pořád založena na klamech. Není to analýza; je to jen další verze sebeklamu, jen o pár vrstev lží méně prolhaná. Nejzábavnější je, že oni to myslí smrtelně vážně – není to čirá propaganda. Skutečně, takové bláboly kolují v jejich nejvyšších patrech politického a vojensko-politického vedení a velení. Kdokoliv by si dovolil v něčem oponovat, je smeten. Vykopnut od koryta, vyloučen z kmene, vyhnán do divočiny.

  Jsou bohorovně otevření, mluví a píší o tom úplně veřejně – asi jako se svými cíli a metodami vůbec netajili němečtí náckové za Adolfa. Ve svých projevech, materiálech, profesních časopisech, „analýzách“ a výstupech think-tanků, poradenských firem a všemožných expertů, mluvících hlav.

  Nedá se ale říci, že jsou takoví všichni: i tam je mnoho opravdových analytiků, kteří vidí realitu nezkresleně, a navzdory svému „biasu“ dokáží vnímat situaci až na samou dřeň. Jenže, jde výlučně o ony „vyhnané a vyloučené“, kteří si dovolili poznamenat, že „císař je nahý“. Profesionály v důchodu, „whistleblowery“; prostě ty „exkomunikované“, dobrovolně či nuceně.

  Naštěstí pro nás všechny, pod tou mocenskou a propagandistickou „horní slupkou“ – která je dost tlustá – sedí racionální a informovaní lidé, kteří úplnou katastrofu nepřipustí – jinak by už nějaká verze „Armageddonu“ vypukla dávno, před mnoha lety. Ti nejsou slyšet, jelikož kdyby se ozvali, vymetli by je od koryta.

  Už před mnoha a mnoha lety, když jsem něco napsal o reálném stavu ohledně vojenství, býval jsem ihned označen „mnoha jmény“ (jistě si dovedete představit), i těmi nejpřátelštějšími hlasy považován za vyšinutého popírače, případně stranícího Rusku, Číně, Íránu, Vietnamu, … ostře protiamerického.

  Málokdo je schopen zpětně uznat, jako třeba nick Sakura v diskusi před pár dny, že to „mělo hlavu a patu“ a bylo do značné míry přísně realistické popsání aktuálního stavu věcí. Nejsem ostatně sám, v zásadě to samé tvrdí a píše každý, kdo o tom všem opravdu něco ví.

  Dělám si už dlouho legraci, jak to vše připomíná film o posledních měsících Třetí říše, tedy „Untergang“. Ukroši už směřují ke Götterdämmerungu, Valkýry už vyjíždějí.

  Nejlepší je, pozorovat to vše z pohodlného gauče – nic jiného s tím stejně neuděláme.

  1. A jen na doplnění, taková veselá „perlička“, opravdu detailní, ale charakterizující hloubku té vší demence a povýšené arogantní ignorance…

   Před pár dny proběhla žumpami fotografie ruské elektroniky, údajně ze sestřelené/havarované ruské křídlaté střely „Kalibr“. Víte o co jde: velká křídlatá podzvuková střela s dalekým dosahem – 2 500 km starší verze, 4 500 km novější provedení; nese 500 kg bojovou hlavici, plněnou drahými trhavinami na bázi hexogenu (RDX). Je to obdoba amerických střel „Tomahawk“, a stejně jako americké střely je odpalovaná z ponorek, lodí, letadel.

   Všechny součástky na desce té elektroniky byly ruské, popsané azbukou, docela jistě ruské výroby: tudíž žumpy smutně konstatovaly, že to opravdu nejsou čipy ze Západních praček. Ti zaostalí „Rusáci“ to někde v tajze ve svých zemljankách vyrábějí sami. Tudíž jim to jen tak nedojde, navzdory sankcím…

   Ale ihned se zároveň zaradovaly: v žumpách vypuklo značné veselí, když jim někdo vzdělanější objasnil, že pár těch integrovaných obvodů jsou ruské analogony amerického obvodu od firmy Texas Instruments, totiž TMS320C25. Což je slavný „signálový procesor“, pocházející z konce 80. a začátku 90. let. Ve vyspělejším provedení – CMOS atd. – řekněme z poloviny 90. let. Takže zavládlo obří nadšení, jak jsou „ty ruské krámy zastaralé“.

   Vrcholně legrační ovšem je, že právě těmito poznámkami žumpy – a jimi oslovení „experti“ – projevily a dokázaly svou fatální neznalost vojenské problematiky. Ve vojenské elektronice – ještě více než v průmyslové nebo dopravní, třeba v autech – se běžně používají 20+ let „zastaralé“ součástky, ovšem vyrobené speciálními odolnými technologiemi. Odolné proti elektromagnetickému impulsu (EMP), proti radiaci, proti chvění a vysokým přetížením.

   Dalším důvodem je, že u složitějších prvků, jako jsou třeba procesory, je nutné dlouholeté testování, vychytání chyb jednak v samotných součástkách, jednak v softwarovém vybavení. Tudíž se používají věci, z komerčního pohledu velice zastaralé, které ve spotřební elektronice byly před oněmi 20-ti i 30-ti lety.

   Tito žumpoidní „experti“ také netuší, jak dlouho takový zbraňový vývoj ve skutečnosti trvá: desítky let. Novější řešení, vyvinutá třeba za posledních 5 let, navazují na starší dlouholetý vývoj – nedělají vše od úplného začátku, „from the scratch“, ale integrují již hotové a vyzkoušené komponenty a funkční celky.

   Známá technická maxima je „co není rozbité, nespravuj“. V konstrukci zbraní, letecké a kosmické techniky, je obvyklé používat to, co léta bezchybně funguje, pokud to není nutné nahradit novějšími technologiemi z důvodu novějších a větších požadavků.

   Takže v ruských „Kalibrech“ může skutečně být elektronika, ideově i součástkově na úrovni poloviny 90. let. Stejně jako třeba v ruských kosmických lodích Sojuz TM jsou funkční celky ještě ze 70. let – například palubní hodiny a stopky, to je „vykopávka“ z běžné TTL logiky z roku cirka 1972 – funguje to, takže není důvod tam dávat nic novějšího. Co je nového na nových věcech? Především nové chyby. Dobří konstruktéři jsou v mnoha oblastech velice konzervativní, a Rusové bezpochyby dobří konstruktéři jsou.

   Není to jen v Rusku: třeba nejmodernější americké bojové letadlo F-35 mělo ještě donedávna kamerový systém EOTS s „vysoko-rozlišující“ kamerou. Což přesně bylo HD rozlišení, jako z laciného čínského telefonu před 15-ti lety… Protože, no viz. výše…

   Hlavně že se žumpy tak radují… nad zaostalým Rusem jistě zvítězíme.

   1. Ano vidím do třeba na Linuxu.
    Starší verze LTS Ubuntu 14.04 – 16.04- 18.04.
    Byly bezproblémové, pro nás tzv. BFU šlapaly „out box“.
    A dnes se znalci Ubuntu „křečovitě“ drží poslední verze funkční LTS 18.04, a raději volí dlouhodobou
    podporu na úkor aktualizace nových programů viz. forum Ubuntu.
    Proč, protože i vývojáři Ubuntu začínají myslet a jednat jako Korporát…
    Vždy mě rozhodí každá další aktualizace mých internetových bankovnictví , kdy grafické prostředí na které jsem si zvykl, je nahrazeno „omalovánkami“, tak náročnými na RAM, že 4GB paměti už ani nestačí..,

    1. Ubuntu windowsovatí už dávno. Naštěstí je spousta jiných Linux distribucí, jen si vybrat. Osobně zůstávám léta věrný starému dobrému Debianu ( i když občas se vývojářům též něco „povede“). Ale jak říkám – Linux je možnost volby. Od MS jsem se zcela odstřihl již více než před dvaceti lety.

    2. S ubuntu som sa rozlucila hned, jak predstavili Unity … to kto ma s tym bazmekom pracovat … presla som na fedoru xfce … ale ze som si ju rozbila zakazdym, ked som sa rozhodla daco vylepsit, presla som na mint, a mam ho uz par rokov spokojne … akurat ze zrovna oddalujem povysenie na 21

   2. „v žumpách vypuklo značné veselí, když jim někdo vzdělanější objasnil, že pár těch integrovaných obvodů jsou ruské analogony amerického obvodu od firmy TI“
    at se jdou experti vycpat zeptat, jestli uz presli americani pri zadavani letoveho ukolu strategickym Minitmenum od pouziti 8-mi palcove diskety alespon k 3 a pulce

    1. Ano, v pozemních silech mají Amíci strategické rakety Minuteman III, ze začátku 70. let, se vším tehdejším hardwarem, včetně 8-mi palcových disketových jednotek. Přičemž samotná raketa je vlastně ještě starší – jsou to modernizace (byť tehdy nově vyrobené) raket Minuteman I a II z 60. let.

     Zábavné na tom je, že náhrada těchto raket moderním projektem se jaksi „zasekla“, protože americká výroba a americké vzdělání, plus organizace managementu v korporátech, natolik upadla, že už léta nejsou schopní dokončit novou raketu LGM-35A „Sentinel“ – v této strategické sféře nemohou zaměstnat indické, ruské, čínské vědce a inženýry; no a amerických inženýrů mnoho není a nejsou na potřebné úrovni. Hlavně proto, že 50-ti letá mezera ve vývoji způsobila totální ztrátu „kontinuity“ – kdo to uměl, dávno už umřel, nestačili si vychovat následovníky… tudíž v mnohém začínají prakticky z nuly znovu. V knihách a dokumentaci úplně všechno není…

     Dospělo to tak daleko, že v USA vážně uvažují o zrušení pozemních raket, tedy z jaderné triády by měli duádu – jen ponorkové rakety a letecké střely s jadernými hlavicemi. Chybí na to také peníze…

   3. Ti jásající nad „zastaralou“ elektronikou, jak byla nafotografována z ruské křídlaté střely „Kalibr“ netuší například to, že United States Military Standards nepřipouštějí, aby ve zbraňové technice US armády byly použity komponenty, které nejsou z průkazně stabilizované produkce, nemají ověřenu spolehlivost a životnost i užitím určitého množství v definovaných režimech po stanovenou řadu let.

    1. To jsou ty samé Kalibry, co svištěly z Kaspického moře (od Rusa z obýváku) nějakých 1.600km přes Írán a Irák až do Sýrie, kde s přesností plusmínus metr, zasahovaly předepsané cíle?
     Když jsme byli naposled v RF, v roce 2005, tak jsem si odtud odvezl tištěný katalog firmy Elorg (jde o organické pokračování bývalého sovětského, exportního Elorgu), který má ke dvěma tisícům stran a je v něm, nač si vzpomenete – od laciného pasivu po procesory, druhá část toho katalogu, kterou jsem nesehnal, pak obsahovala „bižuterii“, kabely atd.

     Rusové si už v roce 2005 vyráběli v téměř původních fabrikách všechno potřebné a sami.
     V sovětských Rubínech a Selenách nebyla jediná součástka zahraniční výroby – od impulsních kondů do spínaných zdrojů, výkonových tranzistorů, jfetů, až po jádra cívek a obrazovky.

     Oni to uměli a doposud umí, jen to rozšířili, zdokonalili a protože nic z elektroniky od pádu SSSR prakticky nevyvážejí, neměli jsme šanci se o tom dozvědět.

     1. Zajímavé na tom všem je, že v Rusku tyto součástkové továrny a vlastní výzkum/vývoj zachránili a dále rozvíjejí – v uzavřeném stavu mimo spotřební trh, jen pro vojenský průmysl a další strategické a zátěžové obory, třeba energetiku, průmyslovou regulaci, obráběcí stroje a linky, automotive, letectví…

      Zatímco v USA výrobu převezli napřed do Japonska, pak do JV Asie a Číny, přičemž výroba v samotné Americe téměř zanikla. Dotáhli to do stavu, kdy nemohou obnovit výrobu zbraní, jako třeba F-22 Raptor nebo PRTK Javelin, protože potřebné procesory a další součástky již nikdo 20 let nevyrábí – a zásoba ve skladech došla. Staré linky jsou dávno rozebrané a ve šrotu nebo prodané.

      1. Budou muset veškerou elektroniku překonstruovat znovu od začátku, na současnou součástkovou základnu – obvody, které pořád ještě někdo někde vyrábí…

  2. Koho chce Bůh potrestat, tomu odebere rozum. Vlastně, ten rozum si každý odebere sám úhybem od životních pravd a věčných Božích zákonů – přírodních zákonů. Tady není co vymýšlet, tak to prostě funguje od nepaměti.
   Západ uvěřil slavné 3. cestě. Jenže – ona žádná není. Je cesta nahoru nebo dolů.
   A protože svět je dokonalý organizmus s vlastním imunitním systémem (jinak by nepřežil ta šílená tisíciletí a on musí žít a pokračovat), tak vestavěná imunita likviduje buňky smrti. To, co k smrti vede. Tak si ti nejpokrokovější sami s výkřikem nadšení sobě i dalším kolem vpichují např. imigraci z Afriky, která je samotné zlikviduje. Ano, Západ už nebude – už teď mizí před očima. Je to hlubší, než se zdá, konzervativní myslitel Rio Preisner tuto imigraci nazval „sebevraždou třetím světem“ – už v 60. letech!! Doporučuji od něj přečíst všechno, není toho zase tolik. Další a další rozhodnutí, která vedou k zchudnutí a bezvýznamnosti. Možná je to práce podle zadání, ale to nadšení říká, že tam bude i komponenta výše napsaného.
   Vedoucí kádry Evropy, a speciálně Pivoušovi Young global leaders, to jsou přímo mýtičtí krysaři. Vábení sirén, vůně hrobu. Rusku se stačí dívat a být trpěliví. Možná sami nechápou. Nemusí ani moc dělat.

   A vy chcete být součástí toho vybájeného Západu?? Sladké tajemství je – že on už není. Volám směrem k vládě: nepatříme na Západ, patříme sobě. Jsme střed Evropy.

  3. Náááhodou… Bezpečnostní expert a analytik Otakar Foltýn na to má – po nedávné návštěvě ukrajinské fronty – zřejmě úúplně jinej názor… jak ostatně praví titulek článku:

   „Foltýn: Ruský medvěd se připlazil a žebral. Jenže Západ nemá vůli toho využít“

   https://video.aktualne.cz/spotlight/spotlight-rozhovor-otakar-foltyn-video/r~d7a48b3c94c811ee82b7ac1f6b220ee8/
   ***
   Jsem to nečetla/nezhlídla – mám choulostivej žaludek. Vlastně tak ani nevím, jestli ten nadpis odpovídá obsahu článku/videa. 😉
   Prostě mě ten titulek odradil. Dobře to kluci a holky dělají…

 12. Jak to bude na zbytkové Ukrajině po válce?
  No, když jim tam pošleme odborníky na přetočení o 180° tak dobře, jako se to povedlo nám. Za presidenta jim můžeme bezplatně darovat toho našeho odborníka Pavla Petra. Má vynikající zkušenosti a je v převracení zcela dokonalý. Přidat můžeme Dlouhého Vláďu a tucty dalších.
  Možná budou Ukrajinci čerpat z vlastních zásob, pokud jim nějaké zbudou.

  1. nemyslím si, že by si rusko mohlo dovolit ponechat nějakou „zbytkovou ukrajinu“. protože i kdyby to byl jenom proužek podél hranic s běloruskem ke kyjevu, stejně je to pořád pěkně blízko do moskvy. takže okamžitě vstup do eu a nato, jak už se na to ostatně chystáme, a zavezení raketama. a co s tím teď, rusáku, uděláš, he? napadneš nato a spustíš jadernou válku? zdá se mi, že pro rusko by to mohla bejt větší komplikace, než to prostě obsadit celý.

  2. No to je výborný nápad. Mohli bychom Ukrajině věnovat celou naši vládu i s prezidentem.
   SPOLU to dokážou!!
   ZMĚNA které můžou věřit
   SPOLU dají Ukrajinu dohromady
   Budou mít šanci nestydět se za premiéra
   a samozřejmě
   Vrátí Ukrajině řád a klid……

 13. Až se objeví nějaké uvěřitelné odhady co životů stála tahle nevyhratelná válka za „deokupaci“ Krymu a až se oficiálně potvrdí že to opravdu mohlo skončit měsíc po začátku.

  To bude kocovina.

  Lidé co mají klimatickou úzkost a jsou paf z každého přejetého koťátka se skládali na zbraně do tohoto zabíjení. A Ukrajinské vedení dokonce dělalo sebevražedné vojensky nesmyslné akce, aby tihle lidi měli co číst.

 14. Vážím si práce a schopností pana Daniela, ale tady musím nesouhlasit už s východisky článku. Svět sice nikdy nebyl zcela harmonické místo, ale přece jen měl svá klidnější období. Slušný předpoklad pro jedno z nich byl konec CCCP – jen by nesměl v té době jediný unilaterista ten svět systematicky rozesrávat pro posilování své pozice a bohatnutí. Poslední příležitost k normální koexistenci vidím po 11. září – Dvojčatech a okamžité nabídce pomoci (otázkou ovšem zůstává původce a jaké informace o původcích mají v Kremlu nyní). Všechno bylo úmyslně zkurveno a náprava bude velmi obtížná a zdlouhavá, jestli vůbec, tak pro má vnoučata. A role Evropy … škoda řeči; nakonec něco ukáží ty volby do eurobordelu, že. Jak rád bych se mýlil!!!!

 15. Kdybych měl hádat, tak

  1) Část ukr. hrdinů (Slava!) samozřejmě včas pochopí, že je celou dobu klamali „fašouni“, radostně se vrátí do náruče velkého východního bratra, a stanoui se z nich – pozor, lauter jako z Čečenců! – ti úplně nejvěrnější spojenci gasudara. Nebude to v jejich historii poprvé, je to modus operandi (Perejeslav, atd.) – z kozáckých povstalců byly elitní carské jednotky.
  Týká se samozřejmě i části hrdinů (Slava!) které máme v EU, takže Ivan získal prvotřídní pátou kolonu, a je jen na něm, co s ní udělá.

  2) No a část bude gaunerovat napravo-nalevo a o to usilovněji banderovat a slavaukrajinovat, opět to nebude nic nového pod Sluncem. Opět se bude dít tady, i tam, ale spíš tady. Řídit to asi nebude nikdo, na rozdíl od první skupiny.

  3) Pak je tady otázka Haliče („Kresů“). Pokud v tuhle chvíli nezasedají ve Varšavě a Rzeszově štáby, a nežhaví se telefony mezi Varšavou, Minskem a Mosvou (ovšem ne Kyjevem), tak už zasedat nemusí.
  Možné jsou všechny varianty, dokonce i ta, že nějaká ta ukrajinská „armáda národní záchrany“ začne v někde v oblasti Lviv – Rivne střílet po nějaké jiné „armádě národní záchrany“, přičemž jedna z nich bude mluvit rusky a druhá polsky.
  To je teď možná největší riziko – že se válka přesune dále na západ. Pokud se tak stane, tak teprve teď uvidíme, co to znamená „masakry a utrpení civilistů“.

  A samozřejmě, s takto rozdanými kartami se bude všelijak hrát. Fakt si ale nemyslím, že by se někdo na něco ptal někoho jako náš PePa a Peťka.

  1. Re: MK

   Soudruzi PePa a Péťa mohou pouze držet hubu, krok a řadu, případně zabezpečovat dodávky žrádla a běloruské nafty do Kyjeva. Polní stáčírna cisternových vagonů v Dětmarovicích jede na plný výkon.

  2. Cecen taky vi vodkud vitr fouka , zapadni vlady /u nas taky , ukrove / musi v cele s Bidou ucinkovat a prispet na celosvetovy zmene centra moci, jinam..
   /Sou tam kvalitnejsi votroci/.
   Ublizovanej car, uz je popularni uplne vsude a dalsi nadeji lidstva na neco lepsiho..
   Bych se nechtel splest ,ale ted povede vosvobozeni taky Palestiny ..

   1. Palestinu bych do toho nepletl (vím, je to osobní…), protože tam snad není kladných hrdinů (nebo jo?) a hlavně, Moskal nepožene Chochola do moře, a nejspíš ani na Sibiř, kdežto Palestinec by hnal Žida do moře, kdyby mohl.

    Jo, kdyby vymyslel nějaký vzájemně snesitelný modus vivendi pro tu zatracenou Levantu, bylo by to hezké. Ale jde to vůbec? Nevím. Zatím to vypadá na pěkný guláš i na té Hukrojině, a tam jsou ty nenávisti, proti těm levantským, pořád ještě takové poklidné… člověk by skoro řekl stepně zádumčivé.

    1. Te´d to spíš vypadá, že Izrael požene do moře Palestince, protože – co s nimi, že? Už plánují zatopit tunely, nějaké ty“ kolaterální škody“ určitě budou.

    2. „kdežto Palestinec by hnal Žida do moře, kdyby mohl“

     Jdete s tim jednostrannym videnim uz do prdele.
     Obe strany.

     1. O mě ani nikoho jiného tady nejde. Jde o to, jak to vidí účastníci tam.

      Proto o tom nechci mluvit tady, tj., žádosti se vyhovuje.

 16. Vážení čtenáři, dovolím si vás upozornit na vynikající ruský film od režiséra Maxima Bruise „Solncepjok.“
  Děj zavede diváka do Luhanska roku 2014. Banderovská svoloč vraždí ruskojazyčné obyvatelstvo, bombarduje školy, znásilňuje, rabuje, mučí zajatce…Film i těm největším rusofobním zabedněncům otevře oči. Jediná výtka, na můj vkus příliš mnoho naturalistických scén plných násilí…
  https://www.csfd.cz/film/1074295-solncepjok/prehled/

  1. Re: ciki

   Neotevře nikomu nic.
   Přečtěte si ty komenty dole. Nedivím se, že tu poslední dobou blije kdekdo. Nakopat jim řitě a poslat je vynášet ohořelé mrtvoly z Domu odborů v Oděsse.

   1. T-T:
    Pane Trambus, romanticky jsem se zasnil do možnosti někdy v budoucnosti, že by šlo pachatele uzavřít do časové smyčky na nějakou definovanou dobu, kdy by opakovaně prožíval roli oběti v tom, co sám vykonal nebo v libovolně vybrané části minulosti.
    Bylo by tedy zajímavé nechat některé obdivovatele banderovců prožívat opakovaně dané děje, tam kde popisujete, z pohledu druhé strany. Myslíte že by je to vyléčilo?

    1. Re: Moon

     Pokud byste dokázal zabránit jejich výplni v dutině lebeční, aby se po vámi definované smyčce pohybovala souběžně se zbytkem tělesné schránky.

     Po nějakém půlstu let, v nichž jsem byl schopen jisté děje již zaznamenávat do své paměti, se poměrně rychle blížím stavu, zvanému ZOUFALSTVÍ.

     Pořád průběžně překvapován tupostí a neumětelstvím okolních dvounožců si často opakuju – Ištenem – pardon, hraje mi tu maďarská kapela – Bože můj, kam až sahá tupost členů tohoto stáda…

 17. Pane vidláku, lidí je jako sraček, spíš jako hmyzu, kerej mají jako žrát.
  Gdyž byste byl na vrcholu pyramidy, tak byste se taky nigdy nebavil s vidlákem, nač si votravovat den.
  To nedělají ani papaláši, páč gdyby jen dva denně z místní kavárny měli poslouchat, tak si to hodí.

  Tuny nemehel jen točí přes svá Jako umění peníze, nic z teho není ale taky chcou žrát, stavět baráky, vozit si prdeel v autech.

  Jediné co může změnit svět sou volby potřeb obyčejných , „národoveckých“ lidí.
  Cizáky, a přestupníky ani dlouhodobě vyžírající kmeny do teho nemůžete počítat. A pak by se národ zvedl.

  Ale ani vy to nepožadujete.
  Chcete jen levnější elekriku a dotace pro zemědělské gangstery. S váma se vezou zase staré firmy v bílých pláštích a učitelé. Nic nového.

   1. Okolo jdoucí:

    Terochu se motám kolem vývoje sw pro nový model Aston Martin, kdybyste viděl ten amatérismus, který se tam často vyskytuje, tak byste své potřeby možná přehodnotil.

    Ale nedělám si iluze, že by to v jiných automobilkách (a nejen tam) bylo výrazně lepší…

    1. Re: SB

     Četl jste mou „pohádku o lítacím autě“, ne?
     Jak jsem za jízdy z kopce neřídil a nebrzdil…

     Tak čemu se divíte…

 18. Moc pěkně napsané, jen v „Pak dát do pořádku průmysl v Evropě, začít zbrojit a jednoho dne stát proti Rusku jako rovný s rovným. “ nevěřím, že by Evropa kdy stála proti Rusku jako rovný s rovným. To při volně tržním kapitalismu nikdy nemohla dosáhnout.

  1. Re: Tymákovan

   Při volně tržním kapíku ano, ale ne v systému, kdy se soutěží deset až dvacet let dodavatel bojových vozidel pěchoty, a pak se vybere ten nejhorší a zároveň nejdražší.

   1. Ale on se přeci vybere díky finančním pobídkám nabízejících vyhodnocovatelům, což je ve volném trhu bez omezení zcela v pořádku, ne ?

    Ale mně šlo spíše o to, že pokud se prodává výše uvedeným způsobem, není žádný tlak na kvalitu ani vývoj. A to je asi to, v čem teď KoZa za Ruskem silně zaostává.

    1. Re: Tymákovan

     Koza nemá:
     1/ železnou rudu,
     2/ koksovatelné uhlí,
     3/ kapacity na zpracování výše uvedených surovin
     4/ potřebné přísady na zušlechtění surového železa legováním
     5/ suroviny potřebné k výrobě průmyslových trhavin (hlavně zemní plyn),
     6/ suroviny potřebné k výrobě vojenského personálu (málo děcek a ještě samých rozežraných hajzlíků)
     7/ potřebné výrobní kapacity na eventuální zpracování oceli do vhodných celků a tvarů (hlavně válcovny na pancéřovou ocel)
     8/ kapacity na výrobu a zpracování hliníku a jeho slitin
     9/ personální kapacity ovládající výcvik součinnosti jednotlivých druhů vojsk (cvičí se max. do úrovně brigád (5K kusů)), za komoušů se cvičila součinnost na divizní úrovni 20K a se službami až 30K kusů)
     10/ týlové zabezečení pro civilisty, více vám napovědí termíny Civilní obrana a Črvený kříž

     No, už toho nechám, nejsem ani ve čtvrtině.

     Abych to tedy krátce shrnul a řádně nasral soudruha Zakladatele, KoZa má plnou hubu blbých keců a v rukou naprosté hovno, až dvě.

     1. To jsem nerozporoval, ale když ten seznam vidím v této komplexnosti, uvědomuji si že není celý, tak na mne opět doléhá chmura co nás tu vlastně bude živit. Spousta těch věcí je potřeba i pro civilní průmysl.

      1. Re: Tymákovan

       Čím se budeme živit?
       To je přece jednoduché! Tím, čím se živíme doposud!!!

       Za žebrácké mzdy (nebojte se, bude mnohem hůř) budeme skládat na tři šichty výrobky, jejichž konstrukce je založena na principu stavebnice LEGO.
       Tedy samozřejmě pokud budem hodní a soudruzi z Čajny nám milostivě pošlou kontejnery se stavebními díly.
       Pokud jste vykulen, o čem to vlastně píšu, opravdu to tak funguje už dnes. Nedojede kontík – lopaty jsou bez háku (práce) a bez žrádla.

 19. Napsáno výstižně a jasně Vidláku, lidi jsou nepoučitelní i s vládou…, škoda slov.
  Jen dodám:

  Vivat válka, volá dnes vláda s davem,
  jak v Bílé nemoci to stádo, bohužel lidí,
  proč soudíte a jakým právem,
  toho, kdo nevolá a jinak to vidí.

  A pro Angelu:

  Minské dohody v ceně toaletního papíru
  nejsou skvrnou unie, ale pořádnými fleky,
  a že šité byly banderovcům přímo na míru,
  dnes ze Západu leze, jak z chlupaté deky.

 20. Ale Vidláku, vždyť to co dělala Merkelová je přesně to o čem píšete , že jste jim to radil. Ano je v tom drobný rozdíl, vy jste chtěl, aby Minsk jedna i dva podepsali a dodržovali a tím získali možnost dozbrojit ( pěkné svinstvo jste jim radil)a pak si to s Rusem vyřídili, no nebylo třeba. Poradili si stejně
  a ve stejném duchu. Minsk nenaplnily,osm let klidu zbrojili až dozbrojili a více již nepotřebovali.
  Začali intenzivně odstřelovat odštěpenecké oblasti a chystali se zaútočit vycházejíce ze zajištěné obrany, zajištěných dodávek zbraní, diplomatické podpory a neskutečných sankcí uvalených na RF. To, že se vším počítali dokazuje , že již dva roky rus není schopen dobýt předměstí Doněcka Avdějevku odkud ti bastardi dnes a denně odstřelují již zmiňovaný Doněck a zabíjejí vše co se tam hýbe, včetně žen a dětí. No něco se pokazilo.

  1. Re: Hnidopich

   Už jsem to tu psal asi třikrát.
   Takový „Hannibal ante portas“ je užitečný při utužování bojové morálky.

   A Avdějevka je odsouzena ke stejnému osudu, jako Bachmut.
   Vasil tam posílá jednu rotu za druhou, protože MUSÍ prokazovat hrdinství, aby nevyschly penězotoky, a Ivan jen střílí a střílí a střílí…

   A šelest – pardon – stridor mi furt nevěří, že se jedná o denacifikaci a demilitarizaci v přímém přenosu…
   Vy tomu fakt věříte, že Ivan není schopen držet přehradnou palbu v délce šesti km a ošéfovat provoz na dvou zbývajících polňačkách do Avdějevky?

   Můj ty Tondo kolenatej…

   1. Vy jste pil,že jo. Ale budiž, nejsem blbej a věřím v denacifikaci. Víte Targusi, ale také věřím ve snahu ochránit Doněck a to se teprve teď jeví jako reálné.

    A už fakt serte na ten chlast, není pak s váma řeč

    1. Re: Hnidopich

     Projevujete stejnou sociální inteligenci, jako Šumák – stridor. Pak se ovšem nemůřu divit, že dvounožci vašeho typu neustále házejí ve volbách hlasy lidským zmetkům typu Fijallách.

 21. Jak jsme to tenkrát psali, Vidláku?

  A keserűségig vége,

  eh, co to melu

  zum bitteren Ende,

  hmm, zase vedle

  пока до горького конца,

  tak to už vůbec.
  Tož zkusme

  AŽ DO HOŘKÉHO KONCE…

 22. Rusko je zlý osud, Rusko je zlý osud
  Nejhorší, co svět zakusil dosud
  Rusko je sršáň, není žádná včela
  Rusko je střela mířená do kostela
  Rusko je lidský pláč a carský smích
  Ruko je modla. Věřit v ně je hřích
  Rusko, ach Rusko, eden kruťasů
  Rusko je puch zpod ďáblova ocasu

  Vítek Nezval

       1. kočka šklíba 23:31:

        Bohužel ne… v tomto významu lze správně použít pouze „aby ses“ viz třeba zde: https://proofreading.cz/cestina-pod-lupou/aby-ses/

        nebo odborněji:
        http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3212
        http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=186

        Příklad významového rozdílu mezi „aby ses“ a „abys se“:

        …abys v mém srdci byla mi společnicí, aby ses smála se mnou v radosti, abys se mnou smutnila v zármutku, abys se mnou rostla v lásce, abychom společně jako …

     1. Re: KŠ

      Nikoli, sloveso „posrat se“ je zvratné, tudíž „aby ses“.
      Váš vzor by se mohl uplatnit např. v krátké větičce: Abys neposral duchnu.

 23. Dneska je nějaký divný den, asi podávali nějakou divnou stravu. Všem se chce zvracet.

  „Jdu zvracet…“
  by Klára Samková7 prosince, 2023

  Lex napsal:
  7 prosince, 2023 (18:21)
  „Veni, vidi…. – a „chtělo by se blejt“, asi jako Kláře.
  Nikdy neměli šanci
  by Vidlák7 prosince, 2023
  „Chce se mi z toho pokrytectví zvracet….“

  Je to shoda náhod, jistě. Ale na druhé straně, není fakt ten náš politický, společenský a mediální prostor už jen na blití?
  L.

   1. Nejhorší jsou slizouni, ty nelze nikam zařadit, páč sou transnationešeonální. Sou dotlusta, dobuclata vyživení lůzou a tak gdyž mají čas tak mudrují, proč to ta lůza dělá.

  1. Predcasne vopozdeny bliti..

   /Predtim hysterickym plivanim upozornit na sebe a na sve naroky a zasluhy
   na koryto , az zacne rozhodovani, vo tom , kdo ma zasluhy ,
   kdo nejvic kricel a je tim pro masy viditelny blitim a plivanim treba ,
   fsecko se pocita , kdo je patricne u mas popularni.
   Sou ty /phoney/, demonstrace na to/.
   Jenze vladne jen hysterie. Sou zamestany blitim a
   kricenim , na klavesnicich rajtuji divoce , z podii , vo tom furt dokola ,
   aby pristi vlady nahradnici ve stranickach a jiny nemohli a nemuseli nic udelat.
   Nuttellova ,predtim blystiva hysterie nedavno, se stridaji a
   jen potvrzuji ,co pisu.
   Hysterie na nas ukazuje a presvedcuje na jedine..
   V zakulisi uz probiha rozdelovani koryt.
   Nas informuji o konzumaci portskeho a jelit.
   I Rusko vitezi. Predevsim jde o to psat a mluvit ,poucky , /dyk sem vam to rikal ,
   vod zacatku / a nic neudelat.
   Jde vo to narokovani za zasluhy , aby je neminuly koryta az vlada , ktera ma narizeno skodit, nevydrzi a drive ci pozdeji padne./To je videt vsude jinde, u Ficu napr./.
   Krici se o zdrazovani od ledna , aby nikdo nemusel hnout prstem mimo klavesnici.
   Skutky , ale vzdy napadne chybi. Chybi a chybi. A chybet budou.

   Ale jde o celozapadni unavu, vytvareni vakua uvnitr narodu.
   Nekdy se zrudy snazi tak nadsene a usilovne, ze to dela dojem ,
   ze to delaji na rozkaz, jindy zase , ze jde o zakonity vyvoj ve spirale ,
   ktery jiz zname z ty neakademicky bezpouckovy minulosti.
   Dalsi uzravani ovoce ty francouzsky revoluce …Bych uved a konkretni ,
   priklad, aspon jeden.

   Dynamika vyvoje se obratila opacnym smerem , do dynamismu antivyvoje.
   Tedy zvetsovani vakua , pomoci upadlych zradcu, ktery oteviraji brany vsem nepratelum,
   vymenou skudcovstvi , za ilusi falesnych papirku ,konta v bankach a vlastnictvi majetku.
   Docasny iluse ,budou smeteni svymi zlociny , v rychlem vyvoji do zkazy..
   Pomoci skudcu zavislych a posedlych nicivosti … Kteri vitaji jim podobne ze vsech stran..
   Nezalezi na tom jestli jde o umysly porucniku a nebo vyvoj do tretihorni doby,
   mame jasno. Kontrast vidime s dynamickym vyvojem rusu.

   Valkou Ruska na ukra , vyprovokovanou , neslo tak o vitezstvi ukra , jako o vyvolani rozbroju uvnitr obrovityho a tezko zvladnutelnyho Ruska a jeho oslabeni.
   /Rusove skutecne zacali prchat ve statisicich
   z Ruska v panice , ted se v dalsi panice vraceji/.
   Tedy jeste se pcitalo s odporem rusu k valce ..
   Pomoci udesny hysterie na Putina.

 24. A v tom problému EU nebude sama, je přeci obohacena milióny doktorů a inženýrů. Nepochybně vypomůžou vybudovat nový pořádek postavený na náboženství míru, nějací atheisti nebo židi jim v tom překážet nebudou. Protože prostě nebudou…

  1. V tom taky soutezi , za jeden den 12 tisic do Usa. Dostavaji ,letenky a mobtelefony
   zadarmo a 5 tisic na ruku..Tisic na ruku tejdne a prednost v ubytovani zadarmo.
   American na to musi pracovat , ale presto tolik nevydela , zase dalsi zotrocovaci a rasistickej system.
   Antidiskriminacni ,humanistickou rovnopravnosti.
   Vod doby ty francouzsky revoluce, akademickyho poucnyho pokroku lidstva ,
   kdy prave tam rozpoutali v E. ty vopravdovy stamilionovy masakry.
   Kdyz tomu prevratu pomoh kral , ktere na radu, nacpaval miliony do emericky revoluce.
   Car ruskej zase podobne pomahal zapadnim spojencum..Nesetrili se ani jeden.
   Taky v Cine v Indii a jinde. Valkami a revolucemi, bez konce.
   A lidi prchali v hruze jinam.
   Vobjevujou se opatrny otazky , kdo tomu vsemu takhle a porad a beztrestne vladne ,
   ale vladne naprosto krutej zakazy se zminovat vo tech anti..
   Prevod centra moci na vychod se taky vodehrava , navstevujicicho cara, uz vic nemuzou vitat na navsteve a aby na to este upozornili …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *