12 června, 2024

Nikdy neměli šanci

Nejhorší není válka, nejhorší je prohraná válka. Na Ukrajině probíhají dva roky ničení, dva roky masové emigrace, dva roky umírání mladých kluků po statisících… a není to nic proti tomu, co Ukrajinu teprve čeká.

Všímáte si, jak se nám mění henten narativ? Jak majnstrýmoví intervjuci říkají víceméně totéž, co my jsme říkali už před rokem? Akorát oni to teď popisují jako naprosté překvapení. Před rokem byli Rusové jen zaostalí mužici a kradli čipy z praček. Ale teď najednou se nějak zázračně zlepšili a jsou druhá nejlepší armáda na světě. Před rokem Rusům docházela munice, lidi, jídlo i nafta, ale teď najednou se poučili, nic jim nedochází, ale naopak přebývá. Před rokem mi Marian Kechlibar vysvětloval úzká hrdla ruské logistiky, ale teď najednou to nějak překonali a žádné výrazné problémy nemají.

Najednou je k mání hezká (západní) analýza celé té ukrajinské ofenzívy. Jak Američané tlačili, aby začala co nejdřív, ale Ukrajinci to odmítali a místo toho vrhali svoje jednotky do Bachmutu, kde proti nim stáli Prigožinovi Wagnerovci… Co dělal zbytek ruské armády? Kopali zákopy, dělali minová pole a chystali pětivrstevnatou obranu. Postradatelní vězni jim vybojovali dostatek času, aby se pak ukrajinská ofenzíva utopila v krvi a Rus se ani nezapotil.

Najednou se mluví o tom, že severokorejské granáty dostřelí dál než ty ruské. KLDR má levnou a kvalitní munici… Najednou se mluví o tom, že Rusové připravují zimní ofenzívu. Najednou americký senát blokuje pomoc Ukrajině( i Izraeli), najednou prý Putin prolomil blokádu a dostalo se mu triumfálního uvítání v arabských zemích. Najednou se mluví o úspěších ruské diplomacie. Najednou vidíte německého prezidenta, kterak čeká, aby ho vůbec někdo na letišti uvítal.

Dokonce se začínají objevovat první články, že ani Izraeli to s tím dobýváním Gazy nejde tak pěkně, jak si tady všichni malovali. Hamás je pořád bojeschopný a i když je teoreticky v Gaze obklíčený, pořád střílí rakety na židovská území.

Chce se mi z toho pokrytectví zvracet, takže následující odstavce se nečtou, ale křičí.

Ukrajina nikdy neměla šanci, vy pitomci! Nikdy! Rusové byli vždycky silní. Rusové nikdy nepotřebovali čipy z praček, nikdy neměli ničeho nedostatek a zřejmě si byli vědomi všech výhod i nevýhod své armády. Problémy řešili za pochodu, nedostatek kvality řešili jako vždycky kvantitou a ruská společnost snese nějaké ty mrtvé, aniž by to Putinovi uškodilo.

Rusové nezačali být lepší teď. To jen přestala fungovat západní propaganda. Způsoby, jak udržovat iluzi západní nadřazenosti a ruské zaostalosti, se už vyčerpaly. Nemůžete donekonečna vymlčovat, že se Rusku daří. Nemůžete donekonečna tvrdit, jaká je v Rusku bída, nemůžete vymlčovat, že se ruské hospodářství nehroutí a naopak jede jako nikdy v dějinách. Rus se určitě o něco zlepšil, protože válka je vždycky akcelerátor, ale především se zhoršili naši propagandisté.

Lhaní přestává fungovat tváří v tvář dalšímu zdražení energií a už brzy se dozvíme, že potřebujeme další konsolidační balíček a věk odchodu do důchodu musí zase vzrůst. Ruské hospodářství jde nahoru… Už dlouho to tak je, jen majnstrým to teď přestal vymlčovat.

Rus byl prostě připraven. Jen nedělal válku tak, jak bychom jí dělali my, kdybychom byli na Putinově místě. Nedělal diplomacii tak, jak bychom jí dělali my. Rus chtěl Ukrajinu přátelskou a nebo zničenou. Bude mít obojí. Ukrajina může uniknout příšerné poválečné budoucnosti jedině tak, že se přimkne k Rusku. Už teď přišla o své průmyslové srdce. Co bude mít? Dluhy. Kdo vymůže z obyvatel splátky? Jedině nějaká hrůzovláda ze které by se i nácek poblil. Jak to udělat jinak, aby se neplatily dluhy? Přejít na opačnou stranu. Možná se stane všechno naráz. Budeme tu mít několik Ukrajin. Některé se dají k Rusku, některé budou mít hrůzovládu.

Co udělal Američan? To samé co v Afghanistánu… Hm, zase to nevyšlo, kde budeme foukat do cizího ohně příště?

Co udělala Evropa? Odepsala se. Její budoucnost byla v levných ruských energiích a vysoké přidané hodnotě. Přidanou hodnotu si ničí grýndýlem a ruské energie skončily výbuchem Nordstrýmů. Jestli u nás existuje nějaká ruská a čínská pátá kolona, tak jsou to ekonteroristé a migrační vítači. Ty si Putin doopravdy platí, protože emisní normy zničily evropský průmysl mnohem víc, než by to dokázaly ruské rakety.

Jestli si Putin někoho platí, tak je to ten blbec Borell a ještě větší blbec Timmermans. Lepšího spojence v Evropě, než Uršulku Leyenovou, Putin nesežene. Ostatně, ta ženská má na pátou kolonu nejlepší kvalifikaci. Před zničením EU zničila Bundeswehr. Proč platit Le Pennovou nebo Salviniho? Ti sní o samostatnosti a o tom, že budou velkými vůdci svých národů. To Putin nepotřebuje. Ten potřebuje v čele EU debily, potřebuje, aby je podporovali další debilové, potřebuje, aby se Evropa zahltila miliony nekompatibilních migrantů, potřebuje, aby z toho mladí a blbí byli nadšení. Potřebuje, aby to podporovaly politické neziskovky, aby režimní novináři dehonestovali a nálepkovali každého, kdo si dovolí mít jiný názor… Tohle Putin potřebuje… k čemu by mu byl samorost a solitér Zeman?

Jaké to je majnstrýme? Jaké to je, zjistit, že nikdy tady neposloužil ruské věci tak dokonale, jako vy?

Před dvěma roky jsem napsal článek Hanibal ante portas, kde jsem vyřknul tezi, že Rus za současných okolností nad Ukrajinou zvítězí a nebude mít důvod se na nových hranicích zastavit, protože pořád bude mít na hranicích nepřítele. Já tenkrát netušil, jak moc hloupí budeme. Já myslel, že Rus Ukrajinu za pár dní převálcuje, že by tedy bylo lepší, dát ruskojazyčným územím na Ukrajině autonomii. Pak dát do pořádku průmysl v Evropě, začít zbrojit a jednoho dne stát proti Rusku jako rovný s rovným. Myslel jsem si, že Evropa (a NATO) si zachovají zásoby zbraní a budou pro ruskou armádu alespoň hrozbou. Nikdy by mě nenapadlo, že se hezky postupně odzbrojíme s tím, že to za nás vybojují Ukrajinci.

Co jsem si za to vysloužil? Nálepku kolaboranta. Protože mnohem lepší bude, když Ukrajina přijde o všechno, Evropu zaplaví miliony ukrajinských uprchlíků, dodáme na Ukrajinu všechny zbraně ke zničení, budeme tvrdit, že máme nad mongoloidními hordami navrch a ono se nám to přání určitě vyplní, když to budeme křičet hodně nahlas. Bude mnohem lepší, když se připravíme o levné suroviny, které si ale nakonec stejně koupíme z Ruska, jen mnohem dráž, bude lepší, když si zničíme energetický sektor, když si zničíme automobilky, když zakážeme plynové kotle a pak i tepelná čerpadla, když vypneme jaderné elektrárny. Takhle se bojuje proti Rusku v souladu s evropskými hodnotami… Přece nebudeme dělat to, co říká ten kolaborant, že bychom se nejdřív připravili a pak hrozili. Evropské hodnoty nejprve hrozí a pak čumí.

Podle ruského kolaboranta Vidláka měla Ukrajina dodržet minské dohody, což by nám dalo čas na vyzbrojení a konsolidaci, abychom za deset let byli vojensky stejně silní jako Rus. Podle evropských hodnot Ukrajina minské dohody dodržovat neměla (viď Angelo?) a měla se pustit do boje s mnohem silnějším nepřítelem, na jehož konci bude evropský průmysl v klinické smrti, evropská energetika v troskách a Rus silnější než kdy dřív.

Evropské hodnoty mají splněno… Všechny zbraně z celého Západu shořely na Ukrajině. Který vojenský teoretik vyřknul poučku, že nejprve je třeba zničit ozbrojené síly nepřítele a pak si už můžete dělat, co chcete? On ten Gerasimov asi nebude marnej… dokázal zařídit, aby se Evropa dokonale odzbrojila, ale zároveň nezmobilizovala průmysl a nepřešla na válečnou výrobu. Dokázal zařídit, že Američany už tahle válka přestává bavit. Dokázal zařídit, že se v Kyjevě začínají hádat jak psi. A náš majnstrým právě zjistil, že Rus má vojáků, munice, nafty i jídla víc než dost, Putin je pořád populární a ve světě ho mají rádi mnohem víc než nás. S překvapením zjišťují, že Rus od začátku nebojoval naplno. Aktivoval k boji jeden vojenský okruh. Ještě jich má pět. Už staví provokativní bilbórdy u hranic s Lotyšskem. Ruskojazyčná území na Ukrajině má víceméně obsazená. A Evropa je spálená předlužená krajina aniž by sem letěl jediný Iskander…

Teď už si to jenom vyžereme až do dna. A rovnou říkám, pokud nám dál budou vládnout ti, kteří nás do tohoto průseru dostali, tak v něm zůstaneme až po krk.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

291 thoughts on “Nikdy neměli šanci

 1. „Pak dát do pořádku průmysl v Evropě, začít zbrojit a jednoho dne stát proti Rusku jako rovný s rovným. “

  Danieli, budu něžný – i teď (s časovým odstupem ) jsem rozpačitý …

  1. Problem je ten titulek nad clankem.
   Porad sme to my , ktery nikdy nemeli sanci a mit este nebudou ,
   co voko dohlidne.
   Vylejzaji na povrch ty tajny vedomosti , napr. ze nejakej Solomon financoval tu emerickou
   „revoluci“ , jako podobne dalsi i tu ruskou. A jiny..

   A ty gulagy vsude na tube ukazovany, /u nas od 48 zavedeny gangem slanskyho,
   clena parlamentu prvni republiky /,
   taky nezacal ani u nas ,Stalin.
   To ale zadnej akademik nesmi napsat. To je navic pro nej moc pravdivy.
   Jenom maji povoleny, kricet , ze to byli komunisti a maji povoleny menovat
   a nastrkovat vsude jenom Gottwalda.
   A tak je to porad jak voni chteji. Treba statum , ktery maji tu reserve banku,
   se taky neda verit..V Rusku to vede tatarka.
   A ukr je rus , kteryho presvedcovali , pouckama poucovali ,uz ve skole ,
   a kterej presvedcil sam sebe , ze rus nesmi bejt a neni..

  1. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-petisetleta-nadvlada-zapadu-se-chyli-ke-konci-chvasta-se-lavrov-40453764

   Myslí, že nechvástá.
   Západ vyžíráním, skupováním a nekonečným sdíráním všeho a všech, vyčerpal svůj potenciál ve prospěch pár desítek tisíc lidí.

   Pozitivní potenciál kapitalismu, jak jsme ho znali třeba celá 70. léta, ta přirozená a zdravá soutěživost v mantinelech tehdejších zákonů, je dávno pryč. Zbylo jen drancování bez mantinelů.

   Sociální smír, to je už neznámý termín. Ještě se o něm trochu učili lidi, narození kolem r. 1990, jen povrchně a neviděli ho v praktickém životě, mileniálové pak už ani jedno – těm to ostatně ani nejde vysvětlit.

   Vyčerpaný potenciál je vyčerpaný potenciál. Nejde dosypat, nebo dolít přes trychtýř ze zásobního kanystru – a valíme dál.
   Přes ty povýšeně zvednuté rypáky, neviděli a nechtěli vidět, co a jak se děje pod nimi. A to v globálním měřítku – proto je dnes Čína tam, kde je.

 2. Už jsem tu jednou citoval rozhovor s patentním idiotem Foltýnem:
  https://www.denik.cz/z_domova/rozhovor-otakar-foltyn.html
  Ten hňup rozhlašuje, že Rusko má ekonomiku velkou jak Itálie. Vystudovaný právník, který se stal vojákem, protože je expert na počítačové hry (jako Visingr), vůbec nerozumí ekonomice. HDP je jen jedním z ukazatelů ekonomického výkonu. Nelze porovnávat ekonomiky, které nejsou propojeny společným trhem, na základě nominálního přepočtu na dolar. Je nutno použít HDP dle parity kupní síly. V tomto srovnání je Rusko těsně za Německem a před všemi dalšími evropskými státy. Vzhledem k tomu, že Německo (následkem toho, že si zvolili idiota Scholze do čele) je „nemocným mužem Evropy“, je jen otázkou doby, kdy se Rusko stane největší evropskou ekonomikou.
  Odhad IMF pro letošní rok je Rusko 5,056 bil. USD, Německo 5,537 bil. USD, Čína 32,898 mld. USD, Itálie 3,193 bil. USD.
  Ještě k té Itálii – vysoký HDP má díky své lidnatosti (nejlidnatější evropský stát po Rusku) a svému zadlužení. Správně by se měl ekonomický výkon očistit od zadlužení.

  1. Plky nějakého certifikovaného idiota jsou leda směšné. Srovnání podle HDP – i kdyby bylo přepočtené podle PPP – je úplně mimo tak jako tak. Vůbec nebere ohled na skladbu ekonomiky, např. co dělá výroba a co jsou jenom umělá čísla, jako třeba nafouknutý nemovitostní trh a další oblasti „finanční ekonomiky“ a „ekonomiky služeb“.

   Kupříkladu ta Itálie – když i maličká garsonka ve Veroně stojí 25 milionů Kč, v přepočtu, protože nemovitosti ve slavných italských městech si kupují bohatí z celého světa kvůli spekulaci. V Itálii do HDP počítají i prodej drog a prostitutky.

   Je to zkrátka úplně nesmyslné – ruská výrobní ekonomika je již nyní rozhodně o dost větší než německá, což je údaj, který ve vojenské oblasti rozhoduje.

   1. Zkusenost rika, ze sou zkusenosti.
    Kdo ma nejlepsi a nejsilnejsi armadu , taky nejlepsiho a nejschopnejsiho vudce ,
    tak ekonomicky vynika , tak jako tak ..Jinak to bejt ani nemuze..
    Potom zase ,ze penize delaji penize.
    Ale vocad az pocad.

  2. Podle agentury JPP Jevropa opět zaroste strdím.
   Rusko podle hdp planety a okolního vesmíru má asi, pravděpodobně nejvyšší potenciál. Technicky vzato jim stačí vymyslet jednu, či pár technicky nekompatibilních součástek, na kerých postavěj svůj blahobyt a ostatním zbyde jen pochtívaní.

   Západ prostě kradl v zemích, gde bylo normální uctít příchozího a bylo nenormální se nepodělit o výdobytky. To i v našich pohádkách se eště poutník mohl najíst u stolu v otevřeném stavení, gde zrovna nigdo nebyl. Až pák jak si chodili chmatáci z cizákova každou chvílu pro úroky, se na dveře začali věšet zámky.
   A jak z teho nekonečného navštěvování měli místní bolehlav, tak začali stavět tvrze a hrady a zámky.

   Prostě na západě se srotily bandy zlodějů, vrahů a všech hajzlů z celého světa.
   Aji tu kulturu mají odjinud, aji tu technologii dělají nemístní.

   Oni uměj jen komediii na radost. Tady kousek ukrojím, to nevyhazuj, to ště můžeme prodat.
   A v tom sáčku může být klidně o 5g méně, gdo si teho fšimne a ták…..😎

   Místní blboni z teho mají vopičárnu, každej den si ukazujou zarudlé prdele, že gdo jí má větší.
   Tak sme dopadli.

 3. Nelze se divit, že v EU vládnou idioti, když vládnou i u nás. Naší specialitou je, že nejsou ani moc vzdělaní. Ihorovič byl učitelem čeština a dějepisu a v jeho době šli na učitelské obory jen skuteční lúzři (omlouvám se výjimkám). Afroevropanovanová pracovala v bance u přepážky, což také není moc kvalifikovaná práce. Ministr zahraničních věcí o vlas unikl vyhazovu z bakalářského studia. Jeho vlastní školitel v posudku napsal, že je škoda, že jej pan budoucí ministr ani jednou nenavštívil. Už to samo svědčí o slabém intelektu pana ministra zahraničních věcí. Na druhou stranu to svědčí o špatné kontrolní funkci na Fakultě sociálních věd. Za co dostával pan školitel peníze? Za to, že napsal do posudku Lipánkovi, že mu nemůže navrhnout nic lepšího, než trojku (pro nezasvěcené – čtyřka znamená, že neuspěl).
  Tito idioti do dalších funkcí jmenují zase idioty. Například Afroevropanová jmenovala Řehku a Foltýna. Ten Foltýn, to je ovšem kovaný idiot. Stačí si přečíst například toto:
  https://www.denik.cz/z_domova/rozhovor-otakar-foltyn.html
  Saša Vondra, což je patentní lhář, byť není tak natvrdlý, jako jeho spolustraníci, zase kdysi jmenoval Petra Pavla náčelníkem generálního štábu, přičemž přeskočil několik zkušenějších a chytřejších důstojníků, čímž nastartoval jeho zářnou kariéru.
  Nebo Mikuláš Bek, docent muzikologie (mimochodem, v roce 1988 stal kandidátem KSČ).

 4. Rusko není Sovětský svaz a mám obavu, že až to na Ukrajině skončí, tak aby ten rozjetý „vojensko průmyslový komplex“ Ruska nezačal mít chuť vydělávat na válce jako ten v USA. Přeci jenom přejít z výroby raket na výrobu civilních letadel není tak snadné a tolik to nevynáší.

  1. Ano, mám takové obavy. V historii to bylo velice časté. Nizozemci bojovali po desítky let o svoji nezávislost a když ji získali, věnovali se dobyvačným válkám po celém světě. Podobně Portugalci a Španělé. Sotva se osvobodili od islámské nadvlády, začali s dobyvačnou politikou.

  2. Myslím, že nezačne mít chuť. Rusové sakra dobře vědí, co to je válka. Nás ještě v dějepise učili, že SSSR přišel o 26 miliónů lidí, nepočítaje v to různé mrzáky a vypálenou půlku obydleného území.
   I díky sankcím pošlou Boeing a Airbus k šípku i s jejich embargovanými díly, starší stroje hodí do šrotu – a začnou makat na svých Iljušinech a Túčkách, vedle esúček a migů, které budou mít své zákazníky stále. Dtto zbraně, které se plně osvědčily při demilitarizaci a debanderizaci, takže o to větší o ně bude zájem.
   Pokud se pamatuju, tak Rusové nikdy v historii neválčili jenom proto, že by chtěli krmit VP komplexy, vydělávat brutál prachy na zbraních a jimi pak zabíjet lidi po celém světě.
   Tohle je přece vlastní úplně jiné zemi, víme ne?
   Je to jen můj pohled, nemusí každému konvenovat a nikomu ho nevnucuju. Byl jsem tam, Rusy jsem poznal a můžu konstatovat, že většinově o nich víme úplné hovno. Jenom lži a domněnky psáčů, co tu zemi ani neviděli a nepoznali její lidi.

    1. Nevím, jaké jsou Vaše jazykové schopnosti…Já ovládám velice dobře ruštinu a rozumím ukrajinštině. Většina ukrajinců, které vidím na ulicích, jsou ve skutečnosti Rusové s ukrajinským pasem. Musíme to rozlišovat. Ukrajinci, kteří zde pracovali před válkou jsou skuteční Ukrajinci, neboť Rusové s ukrajinským pasem jezdili za prací do Ruska (odhady jsou 3-5 mil.). Rusové s ukrajinským pasem ale, z pochopitelných důvodů, nechtějí bojovat za ukrajinské ultranacionalisty, a proto masivně emigrovali do Ruska nebo na Západ. Poznají se snadno, neboť se svými dětmi mluví rusky.
     Mimochodem, dle oficiální statistiky UNHCR odešlo do Ruska od zahájení války 2,85 mil. Ukrajinců.

     1. Co se týče ruského jazyka, tak je to slabota. Učil jsem se ho na základní škole a měl jsem z toho vždycky jedničky, protože jazyky mi prostě šly samy. Ale od tý doby jsem ho vlastně nepoužil a tak nemám praxi, i když azbuku jsem ještě schopen přelouskat.

      1. Re: polo

       Zkuste to nejdřív s nějakými pohádkami. Ale nejlepší by pro vás bylo oprášit vědomosti v nějakém kurzu a pak třeba dva týdny pobyt v malém Rusku (Kaliningrad). Ono se vám něco vrátí, něco se naučíte a půjde to. Základ je, abyste se rozmluvil.

      2. Bych jim doporucil , aby meli dva jazyky s english , na drzeni kroku s dobou a vyvojem . Maji napr. moc dlouhejch slov..
       English je technicky nejvystiznejsi a nejlepsi..
       Cim dal na vychod , jazyky /slovansky/ , obsahuji vyjadreni pocitu, atd.
       Nebo aby s azbukou zaroven pouzivali, este taky zaroven evropsky pismena. /Maji se ucit zbytecny blbosti/.
       Voni se donedavna cpali do Evropy , ale isolovali a vodcizovali se vostatnim zaroven, azbukou.
       Nedorozumeni taky pokracovalo , ze voni porad mysleli , existovali a vsude sirili a zili valkou.. A pridavali este komunismus.

       Kdyz mate zvolit jednoho kandidat a volite ve skutecnosti ,
       kandidaty dva.
       Jednoho pred volbama a druhyho , ale jinyho po volbach.
       Primlouval bych se za povsim , tohodle.
       To je udesne rozsireny zenama, sou neuveritelny snobove a povysujeou se a cokoliv staci. Treba uz bejt ucitelkou.To povyseni moznosti poucovat , prozivaji dovopravdy.

       Ukazalo se, ze si rus rad zavalci a valky umi , tim se lisi vod jinejch.
       A ma cim.
       Zatim je milius ,ale uvidi se teprve, az vyhraje a zarucenej lidumil ,zahnanej proto do valky , Putin nebude.
       Vyvoj udalosti z nej udelal uplnyho andela miru. Nebo tak.

   1. Málokdo si to uvědomuje, ale dekolonizaci způsobili kalašnikov. Bez kalašnikova by si KoZa své kolonie obhájil. Druhou fázi dekolonizace udělá Lancet, ve kterém jsou ty čipy z pračky. Lancet udělal ze všech Abramsů, Leopardů atd. bezcenné hračky. Až je Rusko začne vyvážet, může to KoZa zabalit.
    Tohle je vlastně Zbraň posledního soudu. Kdyby Rusko moc prohrávalo, dodá prostě Íránu a MBS své nejmodernější vojenské technologie.

     1. Stojí za povšimnutí to, že Rusové prodávají své zbraně ven v případě, že už mají v konečné testovací fázi tutéž zbraň ve verzi +2. Např. prodávají S300 ve velkém, sami nasazují S400 a S500.

      1. Re: Králík´62

       To už dělal v éře VS. Výběhové modely nechal milostivě zkopírovat satelitům a nakonec umožnil jejich dodávky do zahraničí.

       Jinak jste potěšil svou pouhou přítomností!
       Stavte se častěji!

    1. Když tank za deset milionů dolarů jede a najednou přiletí ruskej dron za 10 tisíc a zničí ho, aniž by s tím mohl cokoli dělat, tak není co řešit.

     1. Vypada to, zdalky , ze ten totalni krach vod 1990 az do 2000,
      jim paradoxne hodne pomoh .
      Voctli se na dne a vod toho se vodrazili nahoru..
      A nic jinyho jim ani nezbejvalo..A poradne se vodrazili..
      /Mozna proto, ty skudce Jelcina a Gorbacova netrestali/.
      Nas to ceka taky, deusexmachinace a taky shora.

    2. Re: PS

     Máte pravdu z marginální části. Z větší části kolonie, které se formálně osamostatnily, byly tak velkým břemenem, že protektoři to jednoduše vzdali, ANEBO přešli na efektivnější způsob pumpování peněz z dřívějších formálních kolonií.
     Aby vám bylo jasné, co mám na mysli – např. Francie si nechává(-la) proplácet dřívější výstavbu dopravní infrastruktury.
     Prostě ideální stav. Kolonie vám platí za to, co si musela zaplatit už jednou a vy můžete s čistým svědomím vrazit deset procent obdržené částky na korumpování koloniálních politických elit.

 5. Pěkně nám to Vidlák vylíčil.

  Jsou tu ale nějaké drobnosti, které do toho narativu nějak neštimují.
  Třeba tahle zpráva ze září: Ruské úřady aktualizovaly seznam zdravotních omezení, díky nimž občané nemusejí sloužit v armádě. A je kratší než dřív. Z výčtu vypadla třeba schizofrenie, hluchota či slabomyslnost.

  Zdá se to ale logické.
  Vždyt kdo by za Putina dobrovolně bojoval?
  Jedině blázen…

 6. Kdo se nepoučí z historie, je nucen si ji zopakovat. A ta historie nás učí, že se čas od času sejde koalice ochotných poslat Rusa do kolen a rozebrat ho na součástky. A nebyl to jen Napoleon a Hitler, tyto choutky nebyly výjimkou ani v dobách dávno minulých.
  Střet NATA pod vedením USA proti RF byl chystán dlouhodobě neustálým atakováním všeho ruského, počínaje sportovci, přes umělce, smyšlenými Skripaly, MH17, Vrběticemi, blokováním diplomatů, vytloukáním ruskojazyčných na východě Ukrajiny a neskutečně stupidní propagandou o neschopném a permanentně slitém mužikovi. To se samozřejmě vrylo do mozkovny ovčanům KoZa tak důkladně, že uvěřili i tomu, že kradou Ukrům pračky a sušičky, které nikdy neviděli a vyrábí z jejich čipů rakety. Problém je, že jsou k dispozici videa z ruských marketů, které jsou stejně zásobeny jako naše ( jestli ne lépe ).
  Že jsou možné jen dva výsledky současného konfliktu, jsem tvrdil od začátku. Výhra RF, nebo plichta. Pod pojmem plichta myslím totální zničení planety. Ta druhá varianta má tu výhodu, že se nebudeme trápit dlouho, Evropa shoří první.

  1. K těm pračkám a sušičkám. Má to lehce Českou stopu. PPF jednu dobu provozoval svůj tehdy hlavní byznys v podobě spotřebitelských úvěrů (Home credit) i v Rusku (jak to mají dnes se mi nechce hledat). A aby si Rusové měli na co ty úvěry brát, tak si k tomu pořídili i síť prodejen s elektrem (ony pračky a sušičky) s názvem Eldorádo. A otvírali pobočky v Ruských zapadákovech a tamní mužici si to kupovali a pak jim platili lichvářské úroky. Mělo to i český vrcholný management.

   Jinak když opravuji něco třeba na pračce a rád bych viděl jak to je udělané vevnitř, tak YouTube bývá dobrý zdroj různých rozborek a oprav. Rusky mluvená videa mi dala obvykle nejvíc informací. Dělají to tam jednodušeji a jdou rovnou k věci a sem tam mají dobrou improvizaci jak něco otevřít bez speciálních udělátek. Takže pračky a sušičky tam mají a umějí je i opravovat 🙂

   1. Oni tak vobec navodove videa su najlepsie ruske, aj ked hladam recepty, pletenie, frivolitky, alebo len ‚blbe‘ tvorenie s detmi … by ma zaujimalo cim to bude, latinka sa mi luska lahsie, nez bukvy pre dorogoju rukodelnicu … (ale na palickovanie su najlepsie talianske videa, a to aj ked nerozumiete taliansky)

 7. Myslím že ti pouštní hadrníci si troufli na Izrael i proto, že poslední roky viděli na vlastní oči, že západ a jeho severoatlantický pakt je jenom strašák do zelí, který děsí už jenom historickou pověstí. Ale ve skutečnosti je to už jenom vytunelovaný cirkus, který klade důraz spíš na špinavé zlodějny zbrojních firem a politiků, kteří tunelují národní důchody svých zemí. Ale když ty jejich superzbraně nasadí proti rovnocenné armádě, jsou v prdeli. Rusáci holt nejsou venkovani z Pakistánu s motykama a vidlema.

   1. No tak pravda je, že i člověk neznalý by se mohl podivit nad tím, jaktože Hamaś dva roky nacvičuje útok Židům přimo za plotem a oni si toho nevšimli i se svou tajnou službou Mosad, který jsou přisuzovaný až nadpřirozený schopnosti. Našteští ale na vyspělém západě je divit se trestné, takže si občan nemusí dělat hlavu.

  1. Ano, to se vám tu pokoušíme sdělit celou dobu, je vy pořád omíláte tu svou. Takže ještě jednou, tohle není levice, ale krporáty placená pseudolevoce. Tedy někdo, kdo se pro ty prostší navenek jako levice zdánlivě tváří, v reálu ale pomáhá korporátu (po vzoru někdejší SA) prosazovat jeho zájmy. Je to jeden z důvodů, proč se tomu říká korporátní fašismus.

   1. Zjednodušme na dřeň:

    Když se odehrává nějaké svinstvo pod praporem levice, nepáchají ho autentičtí levičáci, nýbrž svině, účelově převlečené za levičáky.
    Když se odehrává nějaké svinstvo pod praporem pravice, páchají ho autentičtí pravičáci.

    Pochopil jsem to správně?

    A jinak – „korporátní fašismus“ je pleonasmus podobně jako vepřová půlka prasete nebo pomerančová oranžáda. Fašismus je prorůstání korporátu a státní správy.

    1. Ne, tak to skutečně není. Levičák je někdo, kdo se prostě korporátem nenechá platit, protože je to prostě zcela v rozporu s tím, co hlásá. Jinak je zcela nevěrohodný, tedy mým označením „pseudo“. Je to stejné, jako mít vlastence, který se ale nechá vydržovat cizím národem. Ten bude asi taky zhruba stejně věrohodný jako článek v Novinkách.

     Fašismus je především fanatické sjednocení se pod určitou ideou (a vůdcem). Proto ten „fascis“ neboli svazek. Korporátní fašismus je zavedený terminus technicus, který označuje situaci, kdy je z mocenského procesu de facto zcela vyřazen stát. Důležitá je u fašismu dále silná hierarchizace společnosti (ne nepodobná kmenové), založená především na fyzické síle, a extrémní vymezování se vůči všem, kdo není součástí této společnosti nebo nepřijímají onu obecně sdílenou a fanaticky obdivovanou ideu.

     Jinak celá, běžně přijímaná definice zní: „politická ideologie a hnutí, charakterizované diktátorským vůdcem, centralizovanou autokracií, militarismem, násilným potlačováním opozice, vírou v přirozenou společenskou hierarchii, podřizováním individuálních zájmů vnímanému dobru národa nebo rasy a silnou reglementací společnosti a ekonomiky.“

     1. Ne, tak to skutečně není. – Jak si levičák obstarává prostředky na živobytí? On nechodí do zaměstnání?
      Protože chodí-li do zaměstnání, je placen korporátem.
      Jestliže podniká, je placen korporátem (v poslední instanci – sám sebou).
      Levičák patrně postává v temné uličce a okrádá kolemjdoucí levičáky – jiné řešení váš kóan nemá.

      Stát, pokud existuje, nikdy není vyřazen z mocenského procesu – jinak to není stát. Realizovat mocenský proces je podstata státu. Jestliže do řízení státu proroste korporát, máme tu fašismus.

      Porovnejme, co jsem napsal já a vy.
      Já: Když se odehrává nějaké svinstvo pod praporem levice, nepáchají ho autentičtí levičáci, nýbrž svině, účelově převlečené za levičáky.
      Vy (zkráceno): Levičák je někdo, kdo se korporátem nenechá platit, protože je to v rozporu s tím, co hlásá. Jinak je nevěrohodný.

      To je přece jinými slovy v podstatě totéž; tady nejsme ve sporu.
      A co druhá část mé teze: Když se odehrává nějaké svinstvo pod praporem pravice, páchají ho autentičtí pravičáci.

      Právě tady se ptám, jestli tomu dobře rozumím. Neuhýbejte mi z otázky!

      1. Ještě jednou jinak. Levičák je někdo, kdo sice například chodí bouchat do kolbenky vlastněné korporátem, ale nenechá se najímat korporátem na cokoliv dalšího. Je rozdíl mezi existenční nutností, když jiné zdroje příjmu nejsou, a tím, nechat se vydržovat jako prodejná děva. Placený aktivista prostě není levičák, je to jednoduše prostitut. A korporáty jsou vždy z principu pravicové. A protože platí, koho chleba jíš, toho píseň zpívej, tak z principu někdo, kdo se nechává najímat na takovýto druh aktivismu, aby ve výsledku, byť nevědomky, prosazoval a propagoval zájmy toho někoho, tak i kdyby si dal nálepku jakou chtěl, ve výsledku bude jen to, za jakým účelem ho využívá jeho páníček.

       Já nikam neuhýbám, netušil jsem, že zrovna tohle je pro vás nejdůležitější. Ne, je to podle hesla, každému, co jeho jest. Celou dobu nemluvím o nějakých morálních principech, ale o modu operandi, prostě způsobu myšlení a fungování někoho. Už jsem to tu psal mnohokrát, vše, co směřuje k rozdělování společnosti podle nějakého klíče, je pravicové. Nejde tu o morální hodnocení něčeho jako „svinstva“. Jde tu čistě o technický výsledek nějaké činnosti. Já pravici neodsuzují morálně, ale principiálně.

       1. „vše, co směřuje k rozdělování společnosti podle nějakého klíče, je pravicové. „

        Takže i rozdělování společnosti třeba na levičáky (ty, kteří chodí bouchat do korporátní fabriky) a ty, kteří se nechají korporátem vydržovat jako prodejné děvy – to je taky pravicové? To byste musel být pravičák i vy; gratuluji.
        Pak i každý lékař (dělí společnost na zdravé a nemocné), každá hajzlbába (dělí společnost na ženy a muže a ostatní pohlaví), každý revizor DP (dělí společnost na ty, kteří platí, neplatí a nebo necestují), ba i každý levičák (dělí společnost na levičáky a pravičáky) musí být podle vaší teze pravičákem.

        Kdyby levičáků nebyla u Vidláka plná diskuse, asi bych o existenci levičáků začal vážně pochybovat.

        Každopádně děkuji za ukázku levicového stylu myšlení. Já bych definoval levicové hnutí jako hnutí, které je ve sporu samo se sebou.

        Ještě jedna věc mi vrtá hlavou: už na Vltavě parkuje Aurora? A kdy je naplánován útok na Zimnij dvorěc…?

        1. Tak opět znovu… Vše, co rozděluje společnost z hlediska moci a majetku neboli politické a ekonomické moci. Já myslel, že je to v tomhle kontextu zřejmé.

         Budu ignorovat tu ironii až sarkasmus, protože mi stále vkládáte do klávesnice, co jsem nenapsal. Takže to nebyl žádný „exkurz do duše levičáka“, ale pouze polemika s tím, co jste si sám vložil do mých slov.

         Mimochodem, musel jsem předtím pryč, takže jsem svůj předchozí příspěvek nenapsal, jak jsem plánoval.

         Takže zpět k některým bodům.

         Pojem „de facto“ znamená téměř nebo skoro. Takže v korporátním fašismus státy ještě formálně existují, ale jejich moc je minimální respektive prakticky žádná. Vše ovládají korporace. V (dnes už) klasické sci-fi literatuře se pro ně používá pojem megakorporace, a pokud vás zajímají takové vize dystopické budoucnosti, stačí sáhnout po některém z vyhlášených děl na tohle téma.

         Pravice je projevem snahy zajistit přístup k moci a majetku pro nemnohé. Tím klíčem je myšlena vždy nějaká snaha legitimizovat a pokud možno i legalizovat takto vzniklou hierarchii. Ve fašismu například je tímto klíčem oddanost dané ústřední ideji, k vůdci samozřejmě Prozřetelnost promlouvá přímo, v nacismu navíc příslušnost k vyvolené rase a národu. Dnes je pro změnu mezi stoupenci pravice populární dělení lidí podle ekonomické výkonnosti. Legitimizuje se tak i legalizuje se dělení a segregace lidí, a to skrze morálně vysoce znějící hodnoty, ačkoliv je realita zcela jiná. Levice se naopak snaží o co nejrovnější přístup k těmto „komoditám“ (socialismus), případně se je snaží odstranit úplně (komunismus, anarchismus).

         Já pořád nechápu, co komu na tomhle dělení vadí. No tak jste s Milenou a pár dalšími stoupenci mocensko-ekonomického rozdělení společnosti. Já vám to přece neberu. Já jen říkám, že z mého pohledu to v konečném důsledku nevede k ničemu dobrému, a to za žádných podmínek. Vždycky to skončí stejně a můžeme to dnes vidět všude kolem. Chápu, že to pořád někteří chtějí házet na jakousi „levici“, ale smiřte se prostě s faktem, že žádná politická levice už neexistuje. Byla úspěšně zlikvidována mocnými tohoto světa za frenetického potlesku nevědomého davu. Místo ní je nabízeno pouze to, co já osobně označuji pojmem pseudolevice, jejíž jediným cílem je kanalizovat „tekutý hněv“ společnosti a revoluční potenciál mladých směrem k naprostým pseudoproblémům (např. agenda kolem LGBT+). A dále pak k protlačování zájmů těch v pozadí, kterým zcela vyhovuje, že se plebs dole mydlí kvůli blbostem, a vůbec nikdo pak nemá čas sledovat něco dalšího. A pokud už se nějaký blázen typu Assange najde, existuje x způsobů jeho účinné likvidace.

         1. Ne, tak to není. – Nevymlouvejte se na „kontext“. Vy něco napíšete, já to vyvrátím kontrapříkladem a vy svá tvrzení dodatečně upravíte s odkazem na kontext. Činíte tak každém odstavci svého příspěvku.

          To samozřejmě můžete, klávesnice a bajty snesou cokoli. Uvědomujete si, že čtenář vašeho příspěvku může reagovat jen na to, co jste napsal? Na to, co jste sice myslel, ale nenapsal, reagovat nemůže, není-li nadán schopností číst myšlenky.

          Píšete: „Pravice je projevem snahy zajistit přístup k moci a majetku pro nemnohé.“ To je ale pohled, se kterým ne každý bude souhlasit (třeba já) a vývody, které z této teze vyplynou, nebude moci akceptovat jako pravdivé.

          1. Bože…

           Stejně jako vy si neuvědomujete, když se začnete s někým bavit, že nechápe podstatu řady pojmů a problémů, které jsou pro vás naprosto triviální, tak ani mně nedošlo, že když se tu celou dobu bavíme o _politické_ levici a pravici, že někdo nechápe ani tenhle elementární fakt. Slovo politika se překládá jako správa věcí veřejných a jejími základními nástroji jsou moc a peníze, tedy přístup k nim a jejich (re) distribuce. Vše ostatní v politice se od těchto dvou věcí odvíjí. Takže bavíme-li se dělení v společnosti v souvislosti s levicí a pravicí, bavíme se o tomhle. Ne například o dělení na ovoce a zeleninu.

           Takže mi prosím nepodsouvejte motivaci, já se pokouším o totéž.

          2. A ještě jedna věc. Pravicí byli původně zástupci šlechty a církve, kteří seděli panovníkovi po pravici, levicí měšťané (tedy „neurození“, lid). Tím je všechno dané. Cítí-li se někdo morálním a politickým dědicem či následovníkem šlechty a církve, těžko mu v tom lze bránit. Může to spočívat ve vnitřním přesvědčení, že je oprávněný, například na základě svého umu, píle či jakýchkoliv jiných společnosti finančně a mocensky oceňovaných vlastností (a jmenovitě jsem uvedl ty, které jsou zdánlivě pozitivní a neutrální, ne ty, které postrádám či závidím, protože jinak bych neměl, co mám) využívat nejrůznější zdroje pro soukromou spotřebu více než ostatní, kteří tak úspěšní jako on z jeho pohledu nejsou. Levicově zaměřený člověk – za mě – takové přesvědčení postrádá.

       2. V tom případě všechno, co tady píšete, je nutně pravicové, protože to směřuje k rozdělování společnosti podle nějakého klíče.

        Příklad Vašeho rozdělujícího klíče: Bouchá pro korporát v Kolbence – OK. Nechá se korporátem najmout na cokoliv dalšího – prostitut.

        Krom toho si myslím, že v tomto případě nejde o najímání aktivistů korporátem, ale primární tlak na ochranu kaprů vychází od zelených levicových aktivistů. Přičemž korporátu jde jen o to, aby mu tito pošahaní aktivisté nepoškozovali píárko a neodrazovali zákazníky tím, že budou před jeho prodejnami u kádí s kapry pořádat své protestní akce (např. přilepování nebo jiný humbuk), popřípadě ho vláčet médii za to, že toleruje týrání kaprů.

        1. S vámi opravdu nemá smysl diskutovat.

         Jestliže ty aktivisty přes nejrůznější neziskovky platí korporáty, případně skrze vlády a tajné služby ti, kteří stát reálně ovládají, fakt si myslíte, že tihle chtějí uskutečňovat jakkoli levicovou politiku?

         Vážně trpíte představou, že mainstreamová média vlastněná u nás Bakalou a spol. budou propagovat nějaké levicové myšlenky a názory?

         1. Pod jiným článkem jsem pronesl smělou tezi. Totiž že i rozkrádání maj. v soc. vl. je de facto ryze pravicový prvek. Kapitalistický, protože jde o kumulaci kapitálu ve vlastní prospěch, zde lhostejno, že formou zboží. Na úkor pr. l., to je samozřejmé.

          Vašimi slovy (myslím, ale nechám se opravit) to bylo, čím jsem pro takovou tezi byl inspirován, protože jste zmínil, že socialismus by býval tehdy byl dobrý, kdyby v něm tam nebyli šmejdi (nebo podobné slovo). Stejně, jako z definičních rysů pravice, umožňující a také provozující kapitalismus, i z té poznámky o přítomnosti šmejdů v socialismu tím pádem neexistuje jiný výstup, než že ti soc. maj. rozkládající šmejdi byli pravicoví šmejdi. Defektní jev levicového socialismu. Levicoví šmejdi automaticky nemají jak existovat.
          Uvádíte také, že levičák si u kapitalisty pořídí jen obživu, jinak mu neposluhuje. Pokud by si obživu pořizoval v socialismu, nemohl by proto klesnout k rozkrádání, jeho levicový přístup a tvrdý nesouhlas s jakoukoli soukromou kapitalizací by mu to nedovolil. Opět tu jde tedy o důkaz nemožnosti existence levicového šmejda.

          Ve finále tedy jsme u toho, co je jinými slovy zde už taky přítomno, tuším formou otázky či „překvapeného zjištění“. Totiž, že stane-li se cokoli špatně, bylo to pravicové. A cokoli dobře, bylo to levicové.
          Obávám se, že z tohoto kruhu se levicovou argumentací nedá dostat ven. Levice je v „teoretické realitě“ elementem dobra a pravice zla, což je ve svém důsledku slovo Boží…

          1. Chtěl jsem původně odpovědět jinak, ale i levicoví šmejdi samozřejmě budou existovat. Ale pokud by byli skutečně levicoví, bude se jejich šmejdství projevovat jinak, než ve snaze uzurpovat si zdroje, kapitál a moc. Otázkou ale zůstává, jestli ti, kteří jsou ochotní, případně schopní vstupovat do politiky, jsou natolik nezkorumpovatelní, aby zůstali autenticky levicoví. S ohledem na zkušenosti z obou režimů si to nemyslím. (I za toho minulého jich bylo minimum.) Ne při současném stavu světa.

        2. Odpověď pro tdx 22:31, větším pod Milenu, a to pro šíři sloupce. Doufám, že jsem se strefil a naváže to.

         To – sice levicoví šmejdi, ale jinak, než zdroje, peníze a moc, jste tedy nechal jen u toho uvedeného – „projevovat jinak“. S tím, že jste původně chtěl o levicových šmejdech odpovědět ještě úplně jinak. To není posměch, jen informační obsah toho, co jste napsal.

         Veden zkušeností však konstatujete, že v našem stavu světa, kdy i za minulého režimu (tedy jediného levicového, který kdy tady byl) se autentická levice prakticky nevyskytovala, tedy, s tou výjimkou minima takové v tom socialismu. Opět bez posměchu, mohlo by se ale říct bingo. Autentická levice je ryze teoretický projekt.

         Pro objektivitu nutno říct, že Milena obhajuje také spíš teoretickou pravici, nicméně příkladů pozitivní deviace toho reálného pravicového, tzn. kapitalistického tvaru, má k dispozici výrazně víc. Levice vlastně nemá žádný, protože socialismus s lidskou tváří v 68. byl vlastně metastázován pravicí a jejím kapitalismem.

         Reálný socialismus, tzn. levicový projekt, versus reálný kapitalismus, tzn. pravicový projekt – který z nich byl v dlouhodobém pojetí životaschopnější a úspěšnější?

         Dnešní stav světa je zhrzenou verzí morbidní kombinace aplikace predátorskeho kapitalismu v ekonomice a zmutovaného socialismu ve společnosti. Z titulu negativní deviace jak pravice, tak – jak svými slovy sám dokládáte – té levice.

         Tolik desítek, spíš stovek komentářů, kdy v polemice s Alefem se jen málokdo uchýlí k oslovení Matlalefe, ty dutá skopová hlavo bez inteligence a logiky… Nechce se mi z toho vyvozovat, že vzhledem ke způsobu komunikace s Milenou je definičním znakem levice křupanská, jen ojediněle mozkopracovní neomalenost, třebaže logika a inteligence, kterých se ve svůj prospěch tolik zastává Tymákovan, tak velí. Pro správné porozumění, velí, že tím znakem levice ta křupanská neomalenost je.
         To vše nicméně vedoucí, a to nakonec vlastně i s přiznáním jejího zastánce, k tomu, že autentická levice není ani jízda na mrtvém koní, nýbrž teoretické pojednání o tom, jak by se na něm jelo, kdyby…

         A jen faktická poznámka, co jste mi odpověděl je výsledkem koncentrace v situaci, kdy jste komunikoval se třemi nesouhlasícími. V porovnání právě s Milenou, která takto čelí celé skupině (ke všemu většinově odpovídající „definičnímu znaku“), a to dlouhodobě, si poněkud nejsem jist výsledkem, jehož jste docílil.

         1. Levice vládla delší dobu ve Skandinávii, hlavně ve Švédsku a byla to pro nás v sedmdesátých a osmdesátých letech země snů. Takž příklady by byly.

          „jen málokdo uchýlí k oslovení Matlalefe“ Vy opravdu nevidíte rozdíl v projevu těch dvou ? Promiňte, ale tomu v žádném případě nevěřím.

          1. Ještě jsem sem nahlíd, tak odpovím. Ta skandinávská byla autentická? Ztrácím se v tom, která je jaká.
           Nechci parodovat, ale je-li tedy znakem levicovosti průměrné zdanění příjmů nad 70%, kdy těm bohatším až k 90% (prý byly excesy i nad 100%), potom ano. A pokud někdo tzv. i tak byl bohatý, to není argument. Ale takové to – gabeš prachy? Tumáš sekerou! To ano, to je levicové.

           A pokud se Alefovi neříká Matlalefe, tak Mileně klidně blbá Miluno s kukadly, protože je mezi nimi rozdíl? Cože? To jste opravdu napsal??? Opakuji otázku – to jste opravdu napsal??? Potvrzujete tím snad onen „definiční znak“? I kdyby byla, jako, že ani docela málo hloupá není, kdy opět opakuju, že není, pouze argumentuje tím, co zde „většinové levici“ nešmakuje, neznamenalo by to, že je v oukeji zahrnovat ji metabolickými produkty. A už vůbec, je-li tak až nepřehlédnutelně často činěno exkre-mentály.

         2. Upřímně, vytýkáte mi de facto vyprázdněnou sečku v mých slovech, ale přečtěte si po sobě ještě jednou ten svůj poslední dlouhý post…

          Vzhledem k tomu, že se objevil nový Vidlákův článek, což znamená vždy utlumení diskuse u předchozího, tak jsem se už nerozepisoval. Občas mi připadá, že si někteří záměrně vynucují nějakou konkrétní odpověď, i když si ji lze z již řečeného logicky snadno dovodit. Viz ten předchozí poněkud zbytečný výstup s Alefem o dělení společnosti, když je evidentní, že řeč byla vedená o mocensko-ekonomické dimenzi.

          Levicový šmejd dá například vždy přednost kolektivní potřebě před jakoukoliv individuální a ve jménu té kolektivní potřeby bude schopen a mocen obětovat kohokoliv. Nicméně je otázkou, zda by ho ve skutečně levicovém systému někdo poslechl, protože mocenská autorita v takovém systému ztrácí na významu. Na druhou stranu, když už si z toho začnu trochu utahovat, ideální vzorem levicového chování byl biblický Ježíš (myšleno bez všech těch zázraků). Zajímalo by mě, v kterých konkrétních bodech mu vytknete nějaké šmejdství. Třeba když proměnil vodu ve víno a donutil tak nezletilé pít alkohol, protože jiný zdroj tekutin potřebných pro tělo nezbyl?

          Milena je druhý scallop. Zvýšenou ochranou podobných existencí dosáhnete stavu, kdy se diskuse zcela rozpadne a web zajde na úbytě. Naposledy jsem podobnou situaci zaznamenal u Ostrova Janiky, kam jsem tedy zavítal jen namátkově, ale šlo poznat, že to jde do kytek: https://janica9.wordpress.com/2023/08/13/proc-jsou-zamcene-diskuse/ Pokaždé mě udiví, když se najdou jedinci, kteří podobné „přispěvatele“ nejen nerozeznají, ale dokonce jim i vyslovují nějakou podporu. Mimochodem i Vidlák s tím udělal svou zkušenost před tím, než když tenkrát na čas zavřel svůj web.

          1. Nemusím. Pamatuju si své psaní. A nic si nevynucuju, nýbrž následuju Vámi psaná slova a to, co je jimi míněno. Udělám si sám pro sebe test, jak dobře/špatně s tou pamětí na tom jsem. Sice můžu podvádět a pečlivě si své komentáře zase pročíst, čemuž by mohlo nasvědčovat i časově zpoždění vůči odpovědi pro Tymákovana, ale třeba jsem mezitím dělal něco jiného. Třeba teda můj podfuk, třeba ne, ale přesto 🙂

           Být šmejdem není levicový znak, ale lidský. V jakékoli dimenzi, tzn. v mezilidské i té mocenské a ekonomické. Proto Ježíše v této chvíli nechme být. Možná nebudete spokojen, to nevím, nicméně není to tedy ani pravicový znak, třebaže v tom komentáři modelově to šmejdství tam takto, tzn. pravicově, používám. Proto mé rozkrádání soc. vl. = pravicový, tzn. šmejdí defektní prvek, erodující společnost. A potvrzující ono dělení, že špatné je tzv. pravicové a dobré levicové.
           Pokud jste v tomto konkrétním smyslu něco opakovaně napsal, dokonce jste to cíleně použil jako příklad (ne konkrétně to rozkrádání, ale přítomnost šmejdů), jde tedy o moji sečku? Včetně toho, že píšete to – jinak, ale jinak?

           Kapitalismus coby produkt pravice vytváří přirozeně větší prostor pro to šmejdství. Přesněji, umožňuje lidem jejich lidské chování. Tedy, ve srovnání s tou teoreticky čistou autentickou levicí, spoléhající se na výraznou (avšak nepřítomnou) převahu poctivosti a svědomí.
           Ale protože jsme žili v tom reálném levicovém systému, byli jsme svědky toho, jak při vynucování oné poctivosti a svědomí docházelo k bezbřehé rezignaci na obojí, a to ne pouze ve vykřičených 50., šlo o tvar systému jako takový. Nejen v běžném životě společnosti, ale taky u té tzv. „dobře myšlené, protože k ideálu levice mířené“ hrubé záplatě na hrubý pytel. Ono potírání „společensky závadných“ jevů. Snad uznáte, že tím není míněn pouze lov na „máničky „, nýbrž doslovná egalizace společnosti. Čímž se opět dostáváme k tomu, že vše, co si o autentické levici píšeme, je pouhá polemika o tom, kdyby…

           To mé opakování může někomu připadat jako „výsměšně naznačující“ směrem k chápání, ale až tolik to zase tak nemíním. Opakuju tedy i zde, držel jsem se Vámi uvedených slov a toho, co jimi říkáte. No, a taky toho, co z nich, sice z Vaší strany jaksi bezděčně, nicméně fakticky taky plyne.

           Psáno s vědomím, že na malou chvíli ten epický boj dobra se zlem trochu vyčpěl, protože aktuální hit diskuse je pošta.
           🙂

       3. Alef :
        „Každopádně děkuji za ukázku levicového stylu myšlení. Já bych definoval levicové hnutí jako hnutí, které je ve sporu samo se sebou.“

        To se mi nelíbí, v každé skupině jsou různí lidé. Já zde vidím daleko flagrantnější rozpory ve vlastních myšlenkách u pravičáku a pravičaček, Vás tím nemyslím, ale neberu to jako systémový problém, pouze jako osobní.

        1. Jenomže výklad o levo-pravosti jste mně neposkytl vy, nýbrž kolega tdx. Není mojí vinou, že z jeho tezí lze sestrojit zenový kóan. Uznávám, že jsem tomu nedokázal odolat, bylo to silnější než já.

         Přes veškerou vnitřní rozpornost kolega tdx narazil na problém, který do nynějška není – alespoň v rámci této diskuse – rozřešen, jak ostatně naznačuje i moudrý a vědoucí _karlík_ (doufám, že se o své vědění rozdělí s ostatními): není jasně řečeno, co se rozumí pod pojmy levice a pravice, resp. řečeno/naznačeno je to mnohokrát (pokaždé jinak), ale to nestačí. Aby měla debata nějaký smysl a rozumné vyústění, měla by to být definice, na níž se většinově shodneme; i Milena, i její odpůrci, kteří zhusta skutečné argumenty nahrazují invektivami.

         Já se považuju – ve svém vlastním pojetí – za člověka spíše pravicově smýšlejícího, ale to nic neznamená. Má-li někdo ten potenciál a chuť, ať sedne a napíše o tom, jak vymezit soudobou levici a pravici, nějaký výchozí text, jehož závěry pak lze v diskusi upřesňovat a tříbit. Já soudím, že dokud se to nestane, není debata na toto téma fakticky ani tak diskusí, jako spíš proudem vzájemného pořvávání nadávek. Okolnost, že jedna strana přitom početně převažuje, neznamená nic – leda bychom přijali jako axiom, že pravda se zjišťuje hlasováním.

         1. Já fakt nemám vnitřní rozpornost 🤣🤣 Ale dobrý. Zkuste si přečíst můj poslední příspěvek (respektive předposlední s tímhle, abych byl vás matematiky o trochu přesnější).

         2. Chápu. Nemyslím si, že by význam/definice levice-pravice se v čase měnila a tedy se současná lišila s klasickou. To bychom se blížili libtardům.

          Podle mého je základní vlastnost oddělující levici od pravice zda a jak výrazně akcentuje postarání se jedince sám o sebe oproti pomoci společnosti potřebnému jedinci. Samozřejmě to ve svých důsledcích zahrnuje placené či volné školství, zdravotnictví a tak dále. Tak to chápu já.

          1. Nepíšu to poprvé, ale já to mám velmi jednoduché. Kdo to zná, přeskočí, moje omluva předem.
           Levice: dej nám všechno, co máš, my se o tebe postaráme.
           Pravice: nic od tebe nechceme, postarej se o sebe, jak umíš.

           K tomu dodávám napůl žertem, ale podíl žertu se postupem času snižuje, snad i zanikne:
           Zadnice: dej nám všechno, co máš – a postarej se, jak umíš. To je nový politický směr, který reprezentuje současná vláda.

           Podstatné na tom je, že tím z jednorozměrného prostoru, levo-pravé přímky, přidáním další dimenze vytváří komplexní rovinu, a každý vládní krok tak má, podobně jako komplexní číslo, dvě složky: složku reálnou (třeba – ceny rostou, přestože DPH klesne) a složku imaginární (třeba: jedu do Nigérie dojednat nové podnikatelské příležitosti).

           Rovněž podstatné je, že v mé soukromé definici levice a pravice mezi nimi není rozpor a mohou vlídně koexistovat.
           Levo-pravé zaslepení zjevně nedokáže rozlišit mezi bezideologickým darebáctvím, užívající aktuálně dominující ideologii jako mimikry (žádný darebák není tak hloupý, aby se přihlásil k ideologii, která mu nepřináší osobní prospěch), a podstatou ideologie samé. Proto taky jsou všechny skutečné revoluce krvavé.

          2. Alef : Když jen dodám, že ta definice levice a pravice už je hodně vyhraněných forem obojího, což ale víte, plně souhlasím. Samozřejmě jak píšete dělení na pravici a levici není jediné, těch dimensí je daleko více.

           „Levo-pravé zaslepení zjevně nedokáže rozlišit mezi bezideologickým darebáctvím …“ zase u různých lidí různě silně. Já se považuji za druhý extrém, žádnému politikovi nevěřím, pokud mi nedokáže opak. Což se mimo tu nejnižší politiku nestává, ale z Vašeho textu cítím podobný pocit.

    2. až se naučíš naučíte, co je levice a co pravice (ale opravdová levice-pravice, ne ty bláboly v mejstrýmu), pak si o tom budeme moci porozprávět. teď by to bylo házení (perel…) hrachu na stěnu.
     poklona!

     1. Na stráž!

      Prosím, netykejte mi; a klanět se mi nemusíte. Pokud vím, spolu jsme ani husy nepásli, ani nekradli fabriky neznárodňovali.

      Doufal jsem, že mi to, co je opravdová levice-pravice zde přítomní moudří objasní. Nic vám nebrání, abyste se toho ujal třeba vy. Kdo jiný než vy; kdy, když ne teď?

      1. Alefe, také podléháte propagandistům typu Kalouska.
       Dělení mezi levicí a pravicí je vždy relativní. Tento pojem vznikl ve francouzském Konventu, kde zástupci třetího stavu seděli vlevo a zástupci prvního a druhého stavu napravo. Tedy vlevo byly zástupci neprivilegované buržuazie a vpravo šlechta a zástupci kněžského stavu. Základní rozdíl mezi pravicí a levicí je v tom, že pravice považuje nerovnost ve společnosti za přirozenou a žádoucí, zatímce levice nerovnost považuje za nepřirozenou a nežádoucí. Vždy ale míra obou je věc značně relativní.
       Dnešní pravice se vyznačuje oligarchizací společnosti. Prostě je tu věrchnuška, které je vše dovoleno, a poddaní, kteří nemají žádná práva.
       Povídejme se třeba na justici. Čermák dostal za celkem nevinné věci na internetu trest pět a půl roku natvrdo, což je více, než kolik by dostal za zabití (pamatuji se, že nějaký opilý podnikatel zabil v Českém Těšíně při dopravní nehodě tři policisty a dostal za to tři roky). Naopak člen ODS Novotný opakovaně vyzívá ke genocidě a nic se mu nestane.
       Podle mne jsou i ti tzv. neomarxisté, jako je Ferjenčníkova ségra, Bartoš nebo ten pirátský předseda klubu, na jehož jméno si nevzpomenu, pravičáci jako poleno. Jsou to elitáři, kteří si jen našli téma, kterým chtějí oblbnout naivní voličky, aby jim hodily hlas.
       Mimochodem – rozhodně se pravice a levice nepozná podle toho, jak vysoké jsou daně a jaký podíl z HDP přerozdělují ani jak zadlužují stát. V Americe v dějinách vždy tzv. pravičáci stát zadlužovali a tzv. levičáci stát oddlužovali.

       1. Ne, to si nerozumíme. Že pravice a levice jsou relativní, to mně není neznámo; z běžných věcí absolutní je totiž jen málo co, pak-li vůbec něco. Historii zavedení pojmů „pravice“ a „levice“ taky znám, ta ale sama o sobě nevysvětluje nic. Kalouska nesleduju, ale slyšel jsem, že jeho kung-fu vyžaduje přítomnost ochranky za prdelí.

        S tezí, že nerovnost ve společnosti je přirozená, souhlasím, a mohu to zdůvodnit (ale ušetřím si výklad o třídách ekvivalence).

        Jinak – domnívám se, že ani vy nerozlišujete mezi darebáctvím, které se maskuje dominantní ideologií, a jádrem té či oné ideologie jako takové (psal jsem v odpověď Tymákovanovi).

       2. Tímhle je pregnantně řečeno, co jsem se tu pokoušel nějak zformulovat já. Tohle bych beze zbytku podepsal. Hlavně v tom závěru jste vystihl něco, co jsem pominul.

      2. No nevím, mi pravo-levo přijde jako želé – šlápne se na levou stranu, vyboulí se pravá a naopak. A přitom je to pořád ta samá hmota, jednou nabubřelá vlevo, podruhý vpravo a pořád je to jedno a to samý bezbarvý a roztřesený želé.

 8. Dluhy se dají “ restrukturalizovat“, popř. odpustit – výměnou za investiční pobídky, např. formou daňových úlev nebo formou poskytnutí pozemků zadarmo.
  Těžko však už půjde to, aby poválečná Ukrajina garantovala zahraniční investice, to asi by šlo na vrub organizací a institucí EU.

  1. tak to, co BlackRock chcel, uz vlastni (teda pozemky) a pre buducnost je velmi otazne (teda okrem toho, aky stat bude na uzemi sucasnej UA a pod koho vplyvom bude) ci bude mat zmysel nejake investicne ponuky ci danove ulavy……kedze na to stale potrebujeme pocetne a pracischopne obyvatelstvo a funkcnu energeticku sustavu……obavam sa, ze vacsina nebude. Ine bolo prist do CSFR, kde defacto vsetko fungovalo a jedine co bolo potrebne ziskat boli danove ulavy a investicne ponuky, aby sa mohli stavat montovne…..ina vec bude ked vacsinu prace by mali zabezpecit lazari ci vojenski veterani so vsetkymi moznymi psychickymi poruchami a nefunkcnou energosustavou

   1. Základní podmínkou vlastnictví je schopnost si ho silou ochránit. V okamžiku, kdy ta síla absentuje, se o vlastnictví přirozeně přichází. Je to jedna z věcí, již soudruzi z BlackRocku & comp. tak nějak nedomysleli.

 9. Vesmír funguje a Boží mlýny melou.
  Byl to Západ, včetně našich politiků, kdo vyvolal/podporoval Majdan, kdo podporoval tamní nácky a protiruské nálady. Byly to USA, kdo dosadil nový protiruský režim, který vzápětí vytáhl s armádou na Donbas, protože tamní obyvatelům vesměs ruské národnosti se Američany dosazený režim nelíbil a tak žádali v referendu autonomii.
  Byl to Západ, kdo garantoval a pak garance opakovaně nedodržel (ani u dohody s Janukovyčem, ani u minských mírových dohod).
  Byl to Západ, kdo shovívavě přihlížel pogromům ukrajinských nácků proti ukrajinským Rusům (oděsský masakr…), ačkoliv jinde se do „dodržování lidských práv“ montuje jak divý.
  Byl to Západ, kdo přihlížel (a před svým obyvatelstvem to začal vymlčovat) cílenému ostřelovaní civilních cílů na Donbase ukrajinskou armádou a náckovskými pluky.

  Byl to Západ, kdo si vymyslel nesmyslné sankce proti Rusku, když se Rusko po dlouhé době konečně rozhodlo zakročit. Byl to Západ (v osobě britského premiéra Johnsona), kdo zabránil mírové dohodě Ukrajiny a Ruska.
  Západ je vinen tou válkou a proto Boží mlýny způsobí jeho ekonomický úpadek, aniž by se Rusko muselo proti Západu jakkoliv angažovat, natož vojensky. Svůj úpadek si ale Západ způsobil sám.

  Ale Ukrajinci si za to mohou také. Dlouho mezi sebou trpěli či dokonce podporovali nadržené banderovské nácky, kteří neváhali masakrovat své spoluobčany ruské národnosti. Zvolili si „sluhu národa“, který se ukázal být sluhou svých amerických páníčků a který neváhal podle jejich přání přivést svoji zemi do totální katastrofy.
  Kolik z Ukrajinců aspoň teď prohlédlo, jak byli hloupí? Kolik z nich dál věří Západu, že to s nimi myslí dobře a že mu jde o jejich svobodu?

  A co my, jaké si z toho vezmeme poučení? I naše současná vláda i prezident slouží nikoliv nám, ale stejným páníčkům jako Zelenský.

  1. Trochu se mýlíte paní Mileno, minimálně všichni, co já znám prohlédli ihned a zdrhli. Říkají – není to naše válka. Kamarád Arkadij povídal – mrtvý rodinu neuživím.

  2. Teď tam dělalai nějaký průzkum, cca 43 % (převážně z východu – tedy z oblastí přímo postižených SVO) je pro mírovou dohodu s Ruskem i za cenu územních ústupků, cca 48 % (převážně ze západu země, kde se dokromady nic neděje a peníze ze Západu zajišťují relativně pohodlný život) chce pokračovat v boji až do „osvobození okupovaných území“.

   Tak to vidíte. Prohlédli hlavně ti, kterých se nějak dotkla válečná utrpení. A my bychom chtěli, aby prohlédl někdo u nás, cca 2000 km od místa, kde se střílí?

 10. Krajně pravicová politika může vést k útlaku… skupin lidí na základě domnělého ohrožení původního etnika, národa, státu, národního náboženství, dominantní kultury nebo tradičních společenských institucí.
  🏳️‍🌈
  Kritika panslavismu

  Německý (žid) filozof, teoretik komunismu a politický publicista Karl Marx byl odpůrcem panslavismu. Během revoluce v roce 1848 Marx napsal ve svých Neue Rheinische Zeitung: „Teď víme, kde jsou nepřátelé revoluce – v Rusku a ve slovanských provinciích Rakouska… Nesmiřitelný boj, válka až do posledního dechu proti Slovanům, zrádcům revoluce, vyhlazení, terorismus! Ne v zájmu Německa, nýbrž v zájmu revoluce.“
  V roce 1867 při svém projevu v Londýně Marx kritizoval „panslavistickou propagandu“ šířenou z Ruska, a připomněl revoluční léta 1848–49, kdy podle Marxe bylo Maďarsko napadeno, Vídeň zničena a Itálie rozdrcena Slovany bojujícími pod vlajkami Jelačiće, Windischgrätze a Radeckého.
   Marx také podporoval protiruská povstání v Polsku, protože věřil, že nezávislý polský stát může vytvořit nárazníkovou zónu mezi Ruskem a Evropou.

  Kritikou panslavismu se zabývá teolog a hisTórik, profesor debilologie a buzerant Martin C. Putna, autor včera zde prezentované veleumělecké básně pod falešnou vlajkou.

  1. Martin C. Putna… Tak o Martinovi C. Putnovi je třeba vědět, že je to debil. Proradný katolík, obdivovatel jezuitů a doby barokní, tedy jedněch z nejhorších věcí, které kdy náš národ potkaly. Říká-li tedy něco Martin C. Putna, má to hodnotu použitého toaletního papíru.

    1. Pro čtení Putnových „odborných“ elaborátů je třeba mít neustále při ruce blicí pytlík. Ano, až takové profesní úrovně dosahují. Ono taky vyřvat si profesuru, páč jako diskriminacééé, to tady u nás hned tak někdo nedokázal.

     Mimochodem, Putna je zářným příkladem jistého druhu debility, kterým je postižena část lidí u nás. Místo, aby se ohlíželi po vlastních, vzhlížejí obdivně až fanaticky k těm, kteří by mohli být nebo, když dostanou příležitost, tak i skutečně jsou jejich sekerníky. Putna prostě obdivuje katolickou církev, jezuity, Němce atd., přitom on sám by v dávnějších dobách byl mezi jejich prvními obětmi. Podobně jako třeba blahé paměti Milena Jesenská, která krátce po okupaci v devětatřicátém psala tklivě obdivné články, jak jsou ti Němci uznalí, humánní a celkově super, aby pár let na to zemřela v Ravensbrücku. To nevymyslíš.

    2. Putna je buzna (i v tom nejhorším slova smyslu), také profesor, tajtrlík (americký šváb) a idiot. Prezident Zeman moc dobře věděl, proč ho nechce jmenovat profesorem. Titul mu nechtěl předat, a doručil mu ho až poskok – podržet se kdo, áno Petr Fiala, tehdejší Mynistr Školstvý.
     Putna se dále jako naprostý idiot se předvedl, když přivedl svoji studentskou soldatesku za účelem narušení protiimigrační demonstrace (28.10.2015), kde byli i zástupci Pegidy i se svými bodyguardy. Kdyby se těm filosoficko levičáckým chípáčkům (ubožáci zjevně tělem i duchem) podařilo dostat mezi ty namakané borce, které provokovali, moc by z nich nezbylo. Naštěstí tito zachovali ocelové nervy (a dřívější německou kázeň)…

 11. Už si nepamatuju celý ten laskavý, socialistický fór o Rusech a zimě – neznáte to někdo celé?
  Pamatuju si jen kousek :

  „-30°C : Zamrzla vodka. Rus v košili, žužlaje v hubě kostku vodky uznává, že je poněkud chladno.“

  1. Při -30°C zamrzne možná tak česká vodka. To není žádný mimořádný mráz. Jezdil jsem v tom na kole do práce. Pravda, ve svetru.

    1. Re: Ládik!!!

     Já bych umřel do tří vteřin.
     Anebo radši ještě v teple při obouvání bot.

     K uspokojení z pořádného promrznutí mi ÚPLNĚ stačí loudění mého nezbedného synka, abych mu semo tamo spravil nějakou drobnost na osobáku.
     Pochopitelně TEĎ a venku ve sněhu, protože garáže jsou zarvané JEHO motorkami…

  2. Re: Teco…

   To by asi nešlo, kvit mrzne při -114°C.
   Ale je pravdou, že sibiřské národy jsou ke snášení kosy poněkud vycvičenější.

   Do -35°C je „vsjo narmaľno“.

   1. V kamnech praská, dědek každou chvíli
    láhvi kvitu nový meniskus nabídne
    komp mu vrčí, dědek dlaní cílí
    svižnou ránou po kejsu ho k práci pobídne

    Švestky nakradl sis v panském lese
    proč však vrásky šklebíš v mírné bolesti
    měl bych tušení, proč ruka se ti třese
    když kvit ti mrzne při mínus stopatnácti

    Hele ho, vida toho kluka,
    co ty asi víš o tom co piju?
    Až se mi, z kvitu bude třásti ruka,
    vodu si do toho svinstva naliju.

    V kamnech praská, dědek schoulený
    U kompu nespí, ale taky nevnímá
    komp mu vrčí, na opravu je znavený
    Babí, proč se děda nehýbá?

  3. +18°C Obyvatelé Havaje si na no berou dvě přikrývky
   +10°C Obyvatelé helsinských činžáků vypínají topení
   +5°C Rusové pěstují květinky
   +2°C Italská auta nejdou nastartovat
   0°C Destilovaná voda zamrzá
   -1°C Dech se stává viditelným. Rusové jedí zmrzlinu a popíjejí studené pivo
   -4°C Pes se ti snaží nacpat do postele
   -10°C Francouzská auta přestávají startovat
   -12°C Politici začínají mluvit o bezdomovcích
   -15°C Americká auta nejdou nastartovat
   -18°C Dech se stává slyšitelným
   -22°C Bezdomovci si na sebe berou dvě krabice
   -24°C Německá auta nejdou nastartovat
   -29°C Pes se ti pokouší vlézt pod pyžamo
   -30°C Už ani švédská auta nestartují
   -38°C Rusové si zapínají vrchní knoflík u košile
   -39°C Žádná, ani ruská auta nejdou nastartovat.
   -45°C Ruská auta nestartují už ani na vodku
   -50°C Auto se ti snaží nacpat do postele
   -60°C Obyvatele Helsinek umrzli. Tuleni opouštějí Grónsko a stěhují se na jih
   -70°C Zamrzlo peklo. Univerzita v Jekatěrinburgu organizuje přespolní běh na zahřátí
   -72°C Advokáti si strkají ruce do vlastních kapes
   -75°C Santa Claus opouští polární kruh
   -90°C Alkohol zamrzl, Rusové jsou nasraní
   -268°C Hélium zkapalnělo
   -273,15°C Absolutní nula. Ustává pohyb elementárních částic. Rus, žužlaje zmrzlou vodku, připouští, že je pořádná kosa.

    1. To mě připomíná můj rozhovor před 2 lety v Praze na parkovišti s nějakým řidičem kamionu někde z Iráku…
     Začátek půlka dubna, tady příjemných 15 stupňů a já jsem si liboval na sluníčku. Z kamionu vypadne maník a po pár větách prohlásí, že do téhle zkurvené zimy už nikdy nepojede 😉

     1. Re: Plu

      Hmm, tak to teda nevím, v Turecku bývá skoro stejná kosa jako u nás. A hafo sněhu…
      A jinudy se k nám z Iráku nedostane, ledaže by jel přes Írán a Rusko. A tam jsem u Volgogradu zažil taky pěknou kosu.
      Ale možné je všechno.

     2. Znam to z druhe strany, zacatek brezna, jizni Francie, plus dvacet, my se slunime jen v kratasech, domaci v zimnich bundach se trousi kolem a nechapou.

 12. Dočetl jsem se, že máme ve službě a výslužbě 406 generálů.
  To už je dav.
  Pak se jeden nemůže divit, když z nás má Putin strach.

  1. Naše armáda striktně dodržuje rčení „po bitvě je každý generálem“.

   Předpokládám, že jich máme pár stovek povýšených taky in memoriam.

  2. Jestli jsou to takoví generálové, jako já pamatuju ze své ZVS – pupkatí bachratí padesátníci, co měli problém i s pohybem sebe sama, tak potěž klobás. Potkal jsem takových, během dvouleté služby asi ke dvacítce.
   Jenom jediný z nich, tzv. „stará škola“, generálmajor Schindler z českobudějovické motostřelecké divize, štíhlý vysportovaný chlapík, si nepotrpěl na nějaké oficiality a choval se, jako normální člověk, ne jako ostatní sprosté gumy.
   Při kterýchsi prověrkách, při kontrole stráže v autoparku, překvapeného velitele stráže zastavil hned na počátku koktavého hlášení, podal mu ruku a řekl cosi jako: „Dobrý večer, četaři. Jak jde služba?“
   Prošel se po strážnici, nakoukl i na hajzl, v klidu řekl, že by se měl uklidit líp – a pak říká veliteli stráže něco ve smyslu: „Pane četaři, půjdete se mnou, zkontrolovat stráž do parku?“
   V nás ostatních by se krve nedořezal, protože nebylo jak, dát vědět strážnému. Ale všecko dopadlo – nebyla ještě zima a stráž náhodou nechrápala v jedné z Buchanek, od které měla klíče.
   Žádný soudruhování, žádná buzerace, nic.
   Dodnes jsem nepochopil, jak se ten chlap (i vizáží) mohl stát generálmajorem.
   Já jako závodčí i zbytek strážnice jsme po jeho návštěvě zůstali, doslova jak opaření. Jakoby do toho celého, zeleného bordelu, vlítl mimozemšťan.

  3. 406 generálů.

   Nic proti generálůM, jsou li co k čemu.

   Vojáky tuším budeme ještě potřebovat. Nevěřím, že to bude proti Rusovi, ale podívejte se na Turecko, jak nám pěkně bobtná. 80 milionů lidiček, armáda armád, Erdogan táta muslimů.
   Až se to posere ve Francii, až to migranti vezmou do ruky i v Německu, co bude PAK?

   1. Nemyslím, že jich je v Německu tolik, aby něco vzali do ruky.
    A zcela určitě je ten turecký bordel, přetrvávající několik staletí, funkční? Naposled jsem ten pojebaný cařihrad viděl v roce 2004, bohužel jen necelý měsíc. Ano, nemám je rád – vlastní zkušenost.
    Ale nepřišlo mi, že by se ten původní, osmdesátkový bordel, kdy jsme tam byli pracovně a úplně zoufalí, za ta léta nějak zásadně změnil.
    Dokonce ani nemám pocit, že by se něco zásadního „předávalo“ v Anglii.
    Sice vidím, kdo je tam premiérem i starostou Londýna, ale nepovažuju to za nějaký zásadní zvrat.
    I přes to, jací jsou Angláni píčusové – že si víc cení kriminálních čmoudů, nežli vzdělaných a pracujících středoevropanů – přesto si nemyslím, že by ti čmoudi Anglii ovládli.
    Jo – a nejsem prvoplánový rasista. Ale když vidím lelkující, nebo dýlující krimigranty, tak jsou to pro mě prostě otravní čmoudi. Něco jako otravné čmoudy do očí, nic příjemného. Problém je v momentu, když se to neodfoukne za chvilku, ale přetrvává to na místě a škodí.

 13. Všiml jsem si, že lakmusový papírek „UMĚLCI“ přestali reagovat na fakta a vyčkávájí. Když byl tady tuhý socialismus, mohli se umělci přetrhnout s podepisováním Anticharty a pěli oslavné ódy na své živitele. Dnes umělci vyčkávají a moc nevystrkují rypáček. Tiše čekají na svou příležitost. Jsme v takzvané (poklusově době odvozeno od slova Klus) , i jeliman Hrušinský není slyšet, něco je ve vzduchu.

    1. Re: Milan44

     Jste HNUSNEJ Milan!!!

     Tady soudruzi pečují o vaše blaho a henten duševní rozvoj a tak všelijak podobně, v telce vám denně pouštěj hen tu ULICI a Události a Vendulu Moravce…, a vy si o nich klidně DOVOLÍTE napsat, že drží klapačku.
     To je nečestné a nesportovní!
     To by Mirek Dušín nikdy neudělal!!!

    2. Jsou hodně závislí na dotacích, tedy jsou hodně nesvobodni.
     Pročež by bylo tragikomické kdyby o svobodě jiných lidí řečnili nebo psali.

 14. Takze EU mala zacat zbrojit a o par rokov sa postavit Rusku ako rovný rovnemu???? Preco preboha?? Aby sa vzajomne anihilovali a USA zostalo svetovym hegemonom?
  Vidlak bol po opici ked to pisal? Alebo zakoho vlastne kope?

  1. Taky mě to napadlo – a proč vlastně válčit proti Rusovi?
   Jedni říkali – nechte je na pokoji, je to svébytný národ, žijou tak už staletí a nikdo je neporazí.
   Obchodujme s nimi, vyvážejme tam, ale nemíchejme se mezi ně. Pokud začneme, oni se spojí a vyrazí proti nám, jak předvedli za 2.SV.

   Nicméně, rekapitulaci už máme. Teď jde o to, jak dohonit a potrestat ty stovky prolhaných místních kurev, co nám celou dobu lžou.
   Ještě i dneska, stále lžou a vůbec se za to nestydí. Argumentaci nutností platit složenky neberu. Já je platím taky, ale nikoho nemusím za peníze obelhávat. To dělají prolhané kurvy.
   Když je necháme být, tak si budou myslet, že je to v pořádku, že vyhráli oni-lháři a my budeme za blbce.
   Jde vesměs o lidi pod 40 let, nebo málo nad, zabedněné výjimky nad 50 se občas vyskytnout mohou.
   Co s nimi? Nechat je škodit dál?

  2. Bože, čti ty články celé. Vidlák píše, že před dvěma lety…………..
   To že KoZa v rámci své nenávistné ideologie dokázala za dva roky naprosto vše zmrvit, za to vidlák nemůže.

  3. zlokot.
   Souhlasím.
   Něco podobného jsem chtěl napsat,takže díky.
   Až se bude psát,armáda,zbrojní výroba,sežere moc peněz,každopádně omezit,spíš investovat do potravinové soběstačnosti.

  4. no ved islo o to, ze ked uz chcel Zapad sa do Rusa pustit vojensko-ekonomicky, tak mal aspon postupovat rozumne……to ze este rozumnejsie by bolo akceptovat jeho bezpecnostne obavy a mat ho na svojej strane v podstatne vacsej miere ako si Amici ziskali Saudov, to nepise (a to je imho moja mienka).
   Samozrejme, da sa filozofovat, ze ako sa hovori, nic nerastie do nebies a kazde zlo sa nakoniec musi potrestat a keby nebol Zapad tak arogantny a spolupracoval by s Rusmi, tak by nedoslo k zmene systemu a zosypaniu toho, co fungovalo (ako teoretickej moznosti, teda keby nebol Zapad blbec, tak by sa nedopracoval k padu toho, kvoli comu sa pustil do toho boja s Rusmi)

 15. Bratrům Ukrajincům (já je mám kupodivu pořád rád) bych navrhl toto. Vyhlaste že od 1.1.2024 zastavujete všechny bojové operace a hodláte se stát jednou z republik Ruské federace. Zbavíte se války, dluhů vůči západu, získáte levné energie a suroviny, přátelé na jihu a východě zeměkoule a budete vzkvétat. Bezpečnost vám zajistí RF a spřátelené země.

  1. Už jsem někde zahlédnul návrh, že země, které odejdou ze západního systému si do nového systému neponesou dluhy, které tak starému systému zůstanou.
   To je hodně lákavé.
   Takové moderní „milostivé léto“ biblických časů. Tam to bylo ale snad každých 7 let, takže si každý věřitel dobře zjistil, jestli může peníze dostat vůbec zpět.
   U nás exekuční mafie a šmejdi natahali jednodušší lidi či lidi v nouzi na špatné smlouvy, od začátku věděli, že to nesplatí, ale cílili na byty a tak.

   Tady je jedna Sasínova potřeba: zamezit činnosti šmejdů, exekučních mafií. Kdo má toto v programu?

 16. Spojené státy by chtěly přesvědčit Ruskou federaci, aby v roce 2024 zahájila mírová jednání s Ukrajinou za podmínek výhodných pro Kyjev.

  Uvedl to první náměstek asistenta amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jonathan Feiner na fóru Aspen Institute.

  Za tímto účelem Washington plánuje přimět Moskvu k volbě: sednout si k jednacímu stolu nebo „jednat se silnější Ukrajinou, která je založena na silnější průmyslové základně ve Spojených státech a Evropě“ a schopná přejít do ofenzívy.

  „Je to velmi obtížná strategická volba. Nevím, jak se Rusové nakonec rozhodnou. Ale rádi bychom pro ně vytvořili takové dilema,“ řekl.

  Aby toho dosáhly, USA a EU hodlají zvýšit objem výroby zbraní a pomoci v tom Ukrajině.

  „Za rok a půl se ocitneme na mnohem silnějších základech než nyní,“ předpovídá.
  https://t.me/stranaua/134612

  1. „Za rok a půl se ocitneme na mnohem silnějších základech než nyní,“ předpovídá.“

   Ten pán věští z kávové sedliny.

   Příčiny propadu průmyslové schopnosti nejsou nějaké nahodilé maličkosti, ale systémový průser způsobený úpadkem školství, nesmyslnou ekologickou politikou, průnikem nekompetentní garnitury do rozhodujících pozic.
   Řešení je při dobré vůli a za podmínky výměny rozhodujících garnitur (s blbci u rozhodování se nedá vyhrát žádná válka, ani spravedlivá, ani nespravedlivá) na dekádu, spíš na dvě, tři.

   Že pana náměstka pozdravuji.

   1. Re: Homér, Admirál

    Řekl bych, že soudruh mluvčí se intelektuální výbavou nebezpečně blíží svému čtyřnohému jmenovci z večerníčkového seriálu Mach a Šebestová.

    TVL, oni ho snad předevčírem přivezli z Marsu…

   2. Re: Admirál

    Ještě jste zapomněl jedno kouzelné slovíčko – GLOBALIZACE
    Přeloženo do jazyka českého – utržení z řetězu nadnárodních firem, které si ošéfovaly jak směšné daňové zátěže, tak i možnost přelévání výrobních kapacit za levnější pracovní silou.

    Problém je vyřešen – Bohaté – protože zdaňující – státy jsou po několka desetiletích této politiky BEZ výrobní základny.

   3. okrem toho, Rusi urcite su na hlavu a nepocitaju s tym, ze to budu potrebovat do konca roka 2024 vojensky ukoncit – hlavne kedze niekedy v septembri zacina pripravy na volby v USA

   4. Ten pan nic nevesti, ten pan prezradza, ze by radi este tak rok, rok a pol viedli vojnu na Ukrajine … neviem teda, co planuju, ze sa za rok a pol stane, ale rozhodne povedal, ze este planuju byt na poziciach, kde su, a popritom tlacit europanom kaleraby do hlavy.

 17. Proč Západ nahnal Ukrajince do předem prohrané války je jasné (na životech podlidí přece nazáleží), důležitější je však jiná otázka: Proč se do ní nechali vehnat samotní Ukrajinci – proč většinově propadli válečné propagandě, proč se jak ovce nechali hromadně masakrovat namísto hledání kompromisů, proč se nedokázali včas postavit zaprodaným vládcům a místním banderovcům, proč nedokázali racionálně analyzovat mizivé šance na přežití proti obrovské přesile, proč dopustili ekonomický rozvrat státu, jež všemu předcházel …

  Tohle je mementem i pro nás!

  1. Nabízím svojí dopověď: Protože si mysleli, že se tím vecpou do EU a budou se mít jako Němci a Rakušáci. Nedošlo jim, že v EU je i Bulharsko a moc mu to nepomohlo.

   1. Proč vezni v koncentraku šli jako ovce do plynu a ani se nepokoušeli o odpor i když je bylo 50x vic jak dozorcu?

    1. Ale oni nevěděli, že jdou do plynu. Oblbovali je do poslední chvíle. Přečtěte si Smrt je mým řemeslem od R. Merleho.

   2. „Protože si mysleli, že se tím vecpou do EU“

    Řekl bych, že něco podobného této variantě, která se jim nechtěně „díky “ válce vyplnila. Veliký humbuk a jako vítězství byl slaven na UA bezvízový styk s EU, o kterém si Ukrajinci mysleli, že je jen snem.
    Sice bez možnosti pracovat, ale to už si pořešili jinak. Makat bez papírů, na tři měsíce opustit hostitelský stát a pak se vrátit.
    Zkrátka buď UA úplně opustit a zůstat žít na Západě nebo alespoň západní peníze vydělávat a občas se na UA kouknout a jinde vydělané peníze si užít. Tak to vlastně i teď funguje, sen se zhmotnil. A to, že v drtivé většině EU států dostávají různé dávky, je jen bonus. Bohužel, ta prokletá válka…

    1. Narážím zde na baltské, jak někdo nazval, VYMÍRÁTY. Zdrhnul skoro každý, kdo měl schopné ruce k práci. To si myslím, byl sen i Ukrajinců.

    2. Myslím, že je to trochu jinak.
     V tomto létě jich spousta vypadla – domů na kaníkuly. Zpravidla na dva týdny.
     To si pak říkáte – tak na kaníkuly a do války? Fakt, jo?

  2. 🍥Proč Západ nahnal Ukrajince do předem prohrané války

   Na životech bělochů nezáleží. Ba víc, mrtvý Slovan, dobrý Slovan. K tomu ta úžasná naděje na sesypání se „Putinova“ režimu, a tím rozvoje dalších kazisvětských plánů!

   Za BlackRock až do propasti a nikdy jinak!

  3. Re: FŠ

   Vaše řečnická otázka zde byl zodpovězena již mnohokrát a zřejmě jste ji nepostřehl, páč asi čtete Vidlákovo kydy kratší období.
   Ihned po opuštění svazku SNS Ukradina vyhlásila samostatnost a vzápětí se do ní přihrnuli soudruzi z Kanady, kde byla poměrně silná ukrácká diaspora, která vznikla překotným úprkem Vasilů před Rudou armádou.
   Ti Vasilové ovšem nebyli obyč Vasilové, nýbrž spolubojovníci soudruha Ády Hitlerů, resp. bojovníci za samostatnost tehdejší Ukradiny, pročež usilovně vyhlazovali všechny dvounožce na území Vasilostánu, kteří si dovolovali nekvokat podle pravopisu „ridne muvy“ – spisovného jazyka ukrajinského. A pochopitelně ŽIDI – to byl taky GROSS PROBLEM.
   A tito pseudokanadští soudruzi oživili ukro – nacionalizmus se vším všudy. Pokud máte eminentní zájem, dostatek obrázků je dohledatelných třeba na vlkově stránkách Kosa nostra zostra.

   Do toho se přidal obrovský problém rozkrádačky ukrácké průmyslové, jakož i zemědělské základny, a posléze hladovost NOVÝCH elit (ty staré už měly nakradeno), kteréžto daleko nejdříve pochopily, jak skvělý matroš k rozkrádání a korupci jsou Ojrodotace, resp. všechny ty podpůrné fondy, blablabla…

   Proto chtěl západ Ukradiny do Velkoněmecké unie a rusky mluvícím lopatám z Ostravy – pardon – z Donbassu (je to stejný příběh ze dvou různých lokalit) se to nelíbilo do té míry, že se nechaly zatáhnout do války s Kyjevem. Tedy pardon – AntiTeroristické Operace. Kyjev totiž taky neválčí, nýbrž pouze operuje.

   A jsme v r. 2015, kdy Vasil dostal 2 x na 3,14-u, měly se realizovat Minské protokoly – CHACHA – a Bandera, co by ukrácký sv. Václav se stal něčím, co Ukři nazývají – cituji Vidláka – NAŠA RELIGIJA – naše náboženství.

   Můj soukromý poznatek ze Země Zaslíbené (všem, kromě domácích lopat), mluvit na UA rusky, jakož i jen jedním slůvkem zapochabovat o JEDINĚ správném směřování znamená koledovat si o mírné zkrácení života, a to nejroztodivnějším způsobem. Proto Vasil drží hubu, krok a řadu a kdo nebyl úplně vymytý, ten zdrhnul, dokud to ještě šlo.

  4. Pretoze vsetci ukrajinci, s ktorymi som mala cest do tejto temy zabrdnut, maju pocit, ze byt Ukrajincom je nieco viac ako byt kymkolvek inym … a ze ktokolvek iny by sa mal snazit najst v sebe Ukrajinca … ale mozno je to len tym, ze som neprezieravo parkrat vyklopila, ze som z rusinskej oblasti, a napriek tomu sa citim vylucne iba slovenkou, a ani za milimeter ukrajinkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *