22 června, 2024

Není to o síle

Dnes začnu jedním příměrem, který v jakési své přednášce použil psycholog Jeroným Klimeš. Nevím, jestli se jeho příměr zakládá na skutečnosti, takže mě neberte za slovo, ale uvede nás to do problematiky. V Austrálii žil vakovlk. Dravý vačnatec, poměrně veliký, silný, masožravý. Byl na vrcholu tamního potravinového řetězce. Byl pánem tamního světa. Pak se do Austrálie dostali první lidé a ti si sebou přivedli psa dinga, který se tam pěkně uchytil a zdivočel.

Dingové byli menší než vakovlci, byli také slabší a nebyli tak dobře přizpůsobeni australskému podnebí. Ale přesto vakovlky velmi rychle dohnali na pokraj vyhynutí. Jak? Byli lepšími lovci než vakovlci. Kořist dohnali rychleji s menší spotřebou energie. Žrali i jiné věci, než vakovlk. V přímém souboji vakovlk nad dingem vždycky zvítězil, ale dingo mu prostě vylovil potravu a vakovlk se poroučel z dějin.

Co tím chci říci…

Soupeření tady na světě není nikdy jeden na jednoho. Nikdy to není o jedné vlastnosti. Nedá se říci, že vyhrává silnější. Nedá se říci, že vyhrává chytřejší, mrštnější, rychlejší, větší či drsnější. Nedá se říci, že hajzl vyhraje nad slušňákem. Při osobním souboji to tak zpravidla je, ale ve skutečnosti se zápasy ve světě odehrávají nikoliv na úrovni jednotlivců, ale mnohem větších celků. Dingo zvítězil, protože celek dingova světa byl v konečném důsledku životaschopnější než celek světa vakovlka. Vakovlkovi bylo houby platné, že v souboji dinga vždycky porazil a zahnal.

Můj dnešní článek je o optimismu.

Já svým psaním působím hrozně depresivně. Moje články se hemží apokalyptickými vizemi, ukazují svět z té nejhorší stránky a ještě mám vyslovenou superschopnost vidět všechno podělaným nahoru. Když pak někdo ze čtenářů přijede na zabijačku, tak je zpravidla udiven, že je Vidlák úplně jiný, než ve svých článcích. Moji dávní kamarádi, co mě nejprve znali osobně a až pak si přečetli Vidlákovy kydy, tak nemohli uvěřit, že ty temné vize píšu já.

Já jsem přes všechnu tmu v mých článcích naprostý optimista. Nedělám si hlavu ze síly našich soupeřů, kteří mají na své straně nekonečné peníze, média či soudní moc. Jsem optimista, protože příklad vakovlka a dinga ukazuje, že síla sama o sobě nic neznamená. V souboji mezi majnstrýmem a alternativou jde o souboj velmi komplikovaných celků s mnoha a mnoha proměnnými.

Vítězem v životaschopnosti není ten nejsilnější, ale ten, který dokáže myslet v souvislostech. Který si dokáže představit, že dingo vakovlkovi vyžere jeho kořist a tím zvítězí. Na světě vítězí schopnost vidět nikoliv jednotlivost, ale celek.

Proč Rusko už dávno není rozparcelované? Vždyť bylo zcela na huntě. Rozkradené, zadlužené, nekonkurenceschopné. Západ před ním měl náskok ve všem. Uběhlo dvacet let a náskok Západu se o dost zmenšil. Ať o Rusku říkají co chtějí, ať ho haní vším možným, všichni vidí uznat, že od Jelcina je Rusko mnohem větší hrozba, protože je větším soupeřem. Proč tohle všechno? Protože Putin je šachista, vidí svět v souvislostech, sleduje velké celky a tak vítězí, i když k tomu teoreticky nemá předpoklady. V celém současném střetu je Rusko po všech stránkách papírově slabší než Západ. Ale na věci to nic nemění.

Proto píšu, jak píšu. Snažím se dívat na problém z různých stran, snažím se představit si různé budoucnosti i různé varianty. Snažím se nebýt otrokem žádné pravdy, protože nevidím všechno. Neřeším, kdo je větší, silnější či spravedlivější, ale hledám co nejvíc souvislostí.

Ať je dnešní svět jaký chce, ať proti nám stojí jakákoliv síla, zvítězíme tehdy, když budeme na veškeré dění nahlížet jako na složitý celek. Komplexní systém plný proměn, který nikdo nemá pod kontrolou a nikdo neví, co se změní, když do něj sáhneme. Je úplně jedno, nakolik nám mééédia vtloukají do hlavy, že my jsme to dobro a Rusko je zlo. Pokud jsme schopni si uvědomit, že dějiny nezačaly ruskou invazí na Ukrajinu, pokud si všímáme i jiných věcí, než jednostranné propagandy, pokud jsme schopní ustoupit od neudržitelných tezí, i když se nám líbí, pak jsme prostě životaschopnější, byť v přímém střetu s dnešní mocí vždycky prohrajeme.

Podívejte se na zdejší diskuse. Jsou mnohdy lepší než samotný článek. Podívejte se na množství detailů a zajímavostí, které sem přinášíte. Volám po sjednocení, ale vlastně už to nastalo. Nejsme jednotní v politice, ale už dávno jsme zajedno v tom, že svět je složitý, je třeba na něj koukat z mnoha stran a je nebezpečné, být si něčím jistý.

Ano, vypadá to jako šílený mišmaš, těžko se z toho vygeneruje nějaká politická síla… tak jo, asi nezvítězíme zbraněmi majnstrýmu – tedy tvorbou politické strany a volbami. Ale upřímně, komunismus také nebyl poražen jejich zbraněmi. Nenašla se tu jiná obrovská milionová strana. Lid uvědoměle budoval nového člověka a lidi jim na to srali. Životaschopnost šla prostě jinudy.

Prostě stačí jen sít. Nemusíme si dělat starosti, jak to bude s tím zrnem dál. Něco vzejde, něco zajde. Ale na světě vždycky zvítězí schopnost dávat si věci do souvislostí. Bez ohledu na počáteční podmínky, bez ohledu na sílu soupeře. A když se dívám na schopnost diskuse u nás a třeba na Novinkách, když se dívám na tupost a jednostrannost našeho premiéra, tak už jsme dávno vyhráli. Jen to ještě není vidět. Ano, nemůžeme se tomu postavit přímo, ale to neznamená, že jsme bezmocní. Silný a organizovaný Řím byl rozvrácen barbary, kteří neuměli číst ani psát… ale jejich svět, jejich celek byl prostě životaschopnější.

Proto píšu, proto každý den vyjde jeden článek. Proto to dělám zadarmo a ve svém volném čase. Životaschopnost je o souvislostech. Ono to někde vzejde. Nejspíš úplně jinak, než bychom čekali, ale nakonec vyhraje schopnost vidět tahy do budoucna. Vyhraje schopnost si představit různé varianty. Nebojujeme sami za sebe, ale máme za sebou složitý a široký celek. Pokud si před ním udržíme úctu, pokud budeme schopni jej vidět komplexněji než soupeři, tak to budeme my, kdo nakonec zůstane. Bez ohledu na peníze, moc, či současné pojetí morálky. Bez ohledu na velmocenské zájmy.

Chodíte sem proto, abyste si dávali věci do souvislostí. Pokračujte, nenechte se znechutit, neřešte, že se svět netočí podle nás. Kdo pravdu hledá, ten ji nakonec najde. A vždycky na tom bude líp než ten, kdo už pravdu dávno našel.

248 thoughts on “Není to o síle

 1. Nedělní chvilka poezie – titulky v médiích, které upoutaly mou pozornost:

  Skotsko vyrazilo do boje proti menstruační chudobě
  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/skotsko-vyrazilo-do-boje-proti-menstruacni-chudobe-40405691
  ……..
  TVL… mimo potravinové a energetické chudoby nám hrozí ještě menstruační chudoba???
  Je ovšem zřejmé, že je to počin zcela genderově rasistický, neboť ..“Všechny skotské ženy budou mít od příštího týdne vložky a tampony zdarma…“ Ha?? A co těch dalších 48 pohlaví? Ta mohou zůstat bez vložek?
  ———————
  Dříve se běžně jedly pacičky, rypáčky, ouška, šneci, vydry, bobři, ale i kachní i husí pařáty
  https://www.radiouniversum.cz/gajduskova-alena-4d-drive-se-bezne-jedly-pacicky-rypacky-ouska-sneci-vydry-bobri-ale-i-kachni-i-husi-paraty/
  …….
  No vida, jak lze řešit nedostatek potravin…

  1. Drůbeží pařátky jsou v Číně považovány za lahůdku i dnes.

   Mezi dělníky na stavbě bych okomentoval i ty vložky, ale Maneca je dáma. Vrozený ostych mi velí k tomuto tématu mlčet. – Konečně jednou nepromeškám příležitost!

   1. „mi velí k tomuto tématu mlčet. – Konečně jednou nepromeškám příležitost!“

    Člověče, vy byste nám mohl dělat premiéra, dokonce s předsednictvím EU !

    1. Nemohl, příteli. Pan Frhófštat není dáma, a já jsem na premiéra příliš prudký člověk. Nejsem diplomat 🙂
     A vlastně si uvědomuji, že nejsem ani dostatečně jazykově vybaven. Některá poselství, která bych tomu pánovi rád předal, anglicky vůbec neumím vyslovit.

     1. A Topolánek byl ? Tedy vybaven. Myslím jazykově, samozřejmě. S Petro Fialenkem to také není žádná sláva, myslím. Ale čte angličtinu lépe než Havel. Mám ten pocit. Jinak Topol vybaven byl relativně slušně, několik fotografií a signore Berlusconi to potvrzují.

   2. Re: Halef

    Kdysi dávno v třetihorách jsem byl pozván na svačinovou polévku do maďarské velkodomácnosti – u maxistolu baštila celá rodina plus asi tak dvacet sběračů melounu, kteří měli čistě teoreticky zaplnit můj kamion těmito šťavnatými koulemi.

    Když regulérní cigoš vylovil naběračkou z polévkové mísy – tzv. teriny – sytě žlutý pařátek nejmíň od slona, měl jsem po chuti na všechno…

   1. Gogo,
    budiž Vám nehynoucí sláva, že jste mne nasměroval na dosud cela neznámý akademický ostrov zábavy a poučení.
    Zároveň je dnes, jak správně naznačuje Maneca,nutno bojovat proti plíživě se šířícímu kvazirasistickému přesvědčení, že co Fiala-to blbec.

  2. K té potravinové soběstačnosti… je vidět, že vidláci uvažují stejně jako náš Vidlák, který to do nás opakovaně pere už pěkně dlouho – každý, kdo technicky nemůže být potravinově soběstačný, by si měl co nejdřív najít svého dodavatelského vidláka (/vidláky):

   Venkov, přípravy na zimu: „Do města nemusím páchnout, ať se tam pak třeba pobijí.“ Natvrdo
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Venkov-pripravy-na-zimu-Do-mesta-nemusim-pachnout-at-se-tam-pak-treba-pobiji-Natvrdo-711255

   1. Docela chápu, proč není tahle „reportáž“ podepsána konkrétním redaktorem PL. Natvrdo.

  3. Díky Manece jsem se proklikal k dvěma naprosto zásadním článkům z olomouckého univerzitního života!

   https://www.dzurnal.cz/index.php/2022/05/23/za-vyssi-level-zachodove-kultury-na-up/
   https://www.dzurnal.cz/index.php/2022/06/02/nasledky-tematizace-tematiky-zachodu-na-up/

   Oba články jsou zářným příkladem vědeckého zpracování tématu a nedovedu si představit českého intelektuála hodného tohoto titulu, který by neocenil přínos autora, včetně poznámkového aparátu a obrazového doprovodu.
   DOPORUČUJI!
   /Zakladateli naopak důrazně NEDOPORUČUJI – vzhledem k opakovaně zdůrazňované absenci smyslu pro humor. Mohl by se na mne nasrat./

    1. Zakladateli,
     ale ten obrázek moderní pisoárové stařeny na jejím luxusním pracovním ostrůvku, umístěný na konci druhého odkazu, by mohl uspokojit i Vás !
     Je to smrtelně vážné a dýchá z toho poklid, optimizmus a víra v budoucnost.

   1. Tak moment…. autorem článku o potravinové soběstačnosti na PL je Václav Fiala, autorem článků o záchodech na olomoucké univerzitě je Jiří Fiala….
    To jako že se teď budou všichni postupně jmenovat „Fiala“ podle ukrajinského správce bruselské provincie Česko?

     1. „to bude vždy, když jeji obyvatelé budou dobrovolne kurvit nazev lokality kde žijí.“

      Hluboké, aleopravduvelmi hluboké nedorozumění !
      DOBROVOLNÉ kurvení je naším posledním ostrůvkem svobody…. Brzy budeme kurvit výhradně nedobrovoně.

 2. Demokrati po roce 1989 rozebrali společnost až na dřeň např. zničením Československa, zaváděním regionů a Česko i podle státního znaku je taková sekaná. V prvním sledu byla zničena jednota národa a dnes i státní suverenita. Do čela vlád se dostali nýmandi mávající EU praporem a národ a voliči čumí. Nevidím jiskerku naděje jen bučící stádo skotu na porážku.

 3. Telegram:
  Případné přepojení Záporožské jaderné elektrárny na Krym by se pro Ukrajinu mohlo v zimě stát velkým problémem – energetická soustava země je stále z přibližně 30 % napájena touto elektrárnou. Odpojení Ukrajiny od Záporožské jaderné elektrárny navíc zaručeně zvýší ceny zboží vyráběného v zemi, protože náklady na jeho výrobu vzrostou. I bez toho však budoucí topná sezóna vyvolává obavy – Ukrajina má 70-80% opotřebení svých tepelných sítí (ztráty, ke kterým v současnosti dochází v ukrajinských energetických sítích, jsou 20-30%), její infrastruktura je zastaralá a pro zemi je to globální problém.
  Podle ministerstva energetiky navíc Ukrajina přišla o 30 % solární a 90 % větrné energie. Situaci „zachraňuje“ pouze skutečnost, že s vypuknutím války došlo k poklesu průmyslové výroby, což vedlo ke znatelnému poklesu spotřeby elektrické energie. V zimě se však poptávka po energii může zvýšit až o 30 %. Ukrajinci by se tedy měli připravit na průběžné výpadky elektřiny – kvůli opotřebení elektrických sítí a „hospodaření“ ukrajinské vlády však „světla zhasínala“ i v době míru. A pokud dojde k výpadku proudu, nebudou fungovat nejen elektrické, ale ani plynové kotle se zapnutým zapalováním. S touto možností počítají i obezřetní Ukrajinci, kteří si dělají zásoby generátorů a paliva. Ale kolik občanů země, která je ve válce, si to může z finančních důvodů dovolit?

  1. Přepojení Záporožské JE z ukrajinské do ruské rozvodné sítě bylo oznámeno v červnu a mělo by být dokončeno během srpna. Asi se k tomu opravdu schyluje, protože poslední raketové útoky byly zaměřeny na stožáry vysokého napětí poblíž JE.

 4. „Čínské úřady jsou připraveny posílit strategickou spolupráci s Ruskem uprostřed rostoucího napětí v Tchajwanském průlivu, řekl čínský ministr zahraničí Wang I na setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Phnompenhu tak, abychom společně mohli účinněji bránit mezinárodní systém, v němž hraje klíčovou roli OSN, a také řád založený na normách obecně uznávaného mezinárodního práva,“ uvedl Wang I.

  Nuže to jste se určitě z našich médií nedozvěděli.

  Naši protiruští a protičínští političtí blouznivci si mohou říkat, co chtějí.

  Věc se má ale tak, že USA a spol. spojenci rozehráli hru, kdy se během pouhých pěti měsíců svět začal dělit dělí geopoliticky na dvě části Západní a Nezápadní.
  Nezápadní část je geopoliticky vedena Ruskem, pro které nikdy v historii nebyla ekonomika zas tak důležitá, ale prioritou bylo spoluurčovat světové děje což prakticky činilo a činí od časů Petra Velikého, v každém případě od Vídeňského kongresu po napoleonských válkách.
  Čína naopak jednoznačně triumfuje v oblasti světové ekonomiky a experti se jen dohadují, zda předběhne USA už za rok či teprve za tři roky, když v paritě kupní síly je již dnes na prvním místě.
  Jako tandem se vzácně doplňují a postupně se k nim přidává i tzv. globální jih.

  Západ mohl lehce zabránit rusko-ukrajinskému konfliktu, ale po strategických porážkách co do trvale prozápadního výsledku ve dvacetileté válce Afganistánu, více než desetileté brutální válce v Iráku, vojenského útoku na Libyi či Sýrii, brutálního rozbití Jugoslávie, se Bidenovi a spol. v hlavě vylíhlo, že vymaže toho východního obra na hliněných nohách, jak se o Rusku vyjadřoval Adolf Hitler natrvalo coby důležitého protivníka, ale i rovnoprávného partnera z politické mapy euroatlantické oblasti.

  Kdysi si mýlil Hitler, a dnes s mýlí i Biden a spol., o našem bezvýznamném premiérovi ani nemluvě.

  Že Pelosiová vypustila džina z lahve a už ho nikdo do ní nedostane, je zřejmé. A že to bude pro Západ velmi třeskuté, protože bojovat na dvou tak odlišných frontách nezvládl mnou často připomínaný Hitler a těžko to zvládne neschopný Biden či neschopní evropští spojenci.

  Svět se změní od základu…“

  Jiří Vyvadil

  1. Re: tři pomlčky
   Citace:
   „Západ mohl lehce zabránit rusko-ukrajinskému konfliktu…“

   Nikoli, to je chybné tvrzení. Správně mělo být napsáno:
   „Západ mohl jednoduše NEdotlačit Rusko a Ukrajinu k ozbrojenému konfliktu…“

   Na spuštění tohoto bratrovražedného konfliktu makali soudruzi 31 let, než se jim to podařilo rozjet v plné parádě.

   Je mi smutno z toho, co čeká mé potomky…

  1. Targusi,
   DANA byla uznávaná a populární značka Dobré A Neškodné Antikoncepce.
   Uvidíme, jestli se ZUZANA osvědči stejně nebo lépe.

   1. Re: AH

    Ano znám, i když jsem sám nikdy nepoužíval. Tuto slast jsem se zadostiučiněním ponechával svým partnerkám.
    Jak s oblibou říkávám, nemusím být v úplně každé p*deli.

    A propos Zuzana – to je taky dobrá antikoncepce, protože případné dárce spermií neutralizuje přetvořením na velmi výživné granule pro domácí zvířectvo, případně na vydatné hnojivo ukradinské černozemě. Soudruzi nájemci, jakož i soudruzi noví majitelé budou míti radost, slast a požitek, až jednou zasejou. Hejna všelijakých dusíků plus masokostní moučka, to dělá s pozemečkem divy…

   2. Samozřejmě, že ano. Protože to je Zázračná Urajinská Zbraň Antiruského NAsazení.
    Ted už bude Ukrajina jen vyhrávat.

 5. Vládní fialový program:
  „Ožebračit, prodat, třista let zpátky…“
  —————————————————————————–

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ozebracit-prodat-tri-sta-let-zpatky-V-Pricovech-promluvili-odbornici-711253
  ———————————
  Osobně i těch třista let považuji za nezřízený optimizmus… ale určité červánky realizmu se jim upřít nedají.

       1. Nojo, když vy jste starší, pamatujete ještě starý dobrý otrokářský demokratický Řím!

        To mně visel na stěně až Tonda Zápotockejch…a pak se to střídalo a s drobnými mírnými pokroky v mezích zákona tam visej čím dál tím horší zjevy.

        Dokonce i současný Bimbo se urychleně před smrtí nedobrovolně adaptuje, aby netrhal historickou kontinuitu a zvýšil dceři pravděpodobnost přežití.
        ———–
        Já bych v rámci úsporných opatření nechal ve všech učebnách vydlabat do omítky
        Se ———— na věčné časy a nikdy jinak!

        Přičemž místo pomlček by byl kus železného plechu a na něm by se magnetem přicvakl vždy název našeho momentálního věčného protektora.

        1. „zlikviduj (R)USA a zachráníš svět“. A pak poznámka jednoho ze dvou maníků, co na ten nápis čučí: „Ten nápis je tu nastálo. Jen to písmeno R je sundavací, to podle toho, komu zrovna lezeme do zadku.“
         Tohle je tak ryze (echt) české… K vidění na liště vpravo na pokec24.
         Uznávám, že váš systém by ale byl univerzálnější, a mohl by obsáhnout i jiné hegemony, třeba z ještě východnějšího směru… 🙂

        2. Mně z té Vaší doplňovačky okamžitě vyběhlo:

         „Sereme na věčné časy! A nikdy jinak!“

         … a teprve potom jsem dočetla zbytek Vašeho textu.
         No – upravovat už to nebudu.

         1. Znakem hloubky uměleckého i filozofického textu je jeho víceznačnost.
          Jsem rád, že má slova zarezonovala v citlivé ženské duši i takto!

          1. Dlouhá léta jsem pracoval v kolektivu, kde výrazně převažovaly ženy.
           Mohu místopřísežně prohlásit, že my muži jsme ve srovnání se ženami slušné, nesmělé, křeké, nezáludné a útlocitné květinky (což je dnes mimo kameru a mimo dosah mužských uší ženami tajně uznáváno).

           Vidíme-li vedle sebe hovno a kus plechu, soustředíme se spíše na kus plechu a jeho tvůrčí využití než naopak!

         2. lujjzo, něco podobného bývalo vyryto na hajzlech na intru. Študáci v tomto byli vždycky mistři – ve vymýšlení parodií na úderná hesla.

    1. Správná připomínka!
     Já držkoknihu taky nemám a mít nehodlám.
     Chápu toto opatření jako součást snahy zachovat ony myšlenky v ilegalitě.

     Zatímco naše a Vidlákova sláva se nezadržitelně šíří natolik, že dnes už přibližně každý desetitisící až tisící Čech se cosi doslechl o existenci Vidlákových kydů a Litterate.
     A padesát z nás, drážděných dunami fialového písku, vytlačujeme den co den perly moudrosti k radosti našich špíčkových bis-oních historiků.
     ——

     Na držkoknize je třeba ocenit, že myšlenky energetiků bez problémů pronikají především do mobilů profesionálů, kteří je sledují 24/7.
     Na nás venkovské nevzdělance s VŠ tituly i bez sere pes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *