13 června, 2024

Potopa světa

To znáte ne? Olbracht tento příběh převyprávěl docela pěkně. Mezi lidmi se rozmohla nepravost, hříšné činy lidí křičely až k Hospodinu, tož se Pánbůh rozhodl udělat trochu pořádek a lidstvo spláchnul potopou. Zůstal jenom Noe, který vystavěl pevnou archu, ve které zachránil, co se zachránit dalo. Podobně to udělal s lidmi i Zeus a pokud mě neklame paměť, tak Marduk a Osiris měli stejný nápad. Příčina ale byla ve všech případech stejná. Lidi už prostě nevěděli co roupama a tak dělali kraviny.

Víte, já mám rád ten náboženský jazyk. To je prostě úplně jiný výrazový aparát. Pro popis světa se používají jiná slova, což znamená trochu jiné pojmy. Protože my lidi přemýšlíme slovy (na co nemáme slovo, o tom nepřemýšlíme), tak celkem hodně záleží, jaká slova používáme. Koneckonců to vidíte všichni sami – čím méně mladí čtou, čím méně slov používají, tím jsou blbější a žádné osmileté gymnázium ani červený diplom na fakultě sociologie na tom nic nezmění. Čím méně čtení, tím menší aparát k přemýšlení, tím více víry a čím více víry, tím debilnější myšlenkové konstrukce.

Například by mě zajímalo (to bychom si třeba mohli i ověřit), jestli je tady někdo, kdo věří, že si Rusové sami střílejí na jadernou elektrárnu v Záporoží, a zároveň za svůj život přečetl alespoň pět set knih. Skoro bych se vsadil, že nejvíc tomu věří ti, kteří nezvládli ani povinnou četbu na střední škole. Bez ohledu na obdržené vysokoškolské tituly.

Zpátky k potopě světa…

Včera jsem si tak pročítal diskusi a zkoušel mapovat, co všechno se to na nás teď valí. Nedostatek plynu a energií, válka i válečná daň, každodenní eskalování vojenské situace, inflace, neúroda, sucho, požáry, lesy zlikvidované kůrovcem, rozvrácené obchodní vztahy s Čínou, německá solidarita, které věří jen Blyštivý Péťa…, řeka Pád je skoro suchá, Rýn i Dunaj také. ČNB ve velkém prodává devizové rezervy, ropa už k nám do Česka neteče, máme sice elektrárny, ale ty de facto ovládá lipská burza. V USA v zájmu svobody a demokracie prohledávají Trumpovy baráky, u nás už také zatýkají ty nebezpečné dezinformátory s deseti exekucemi a neschopností formulovat kloudnou větu. Němci ten druhý Nordstrým nespustí a nespustí, začínají se zavírat první energeticky náročné provozy… Krize kolem Tchajwanu, krize kolem Náhorního Karabachu, potravinová krize v Africe…

Když se na to podíváte, tak to vypadá, jako by se všechno mělo utrhnout z řetězu naráz. Už vlastně jen chybí povodně. A protože má příroda ráda rovnováhu, tak nám nejspíš ten dešťový deficit vyklopí naráz v jednom odpoledni. Tady vám nesu těch dlužných 200mm srážek…

Když to trochu přeženu, tak nám začíná podzim do kterého jdeme s nijak velkou úrodou pšenice. Neurodí se ani moc kukuřice ani slunečnice, protože všechno schne před očima. V celé Evropě (mimo Rusko) je to stejné. Hoří nám lesy, protože jsou plné suchého kůrovcového dřeva. Máme málo plynu, nedovážíme ruské uhlí, ropa je drahá, benzín taky. V celé Evropě je to víceméně stejné. Jsme odzbrojeni – včera jsem se dozvěděl od svého známého vojenského kaplana, že vojáci už nemají takřka žádnou munici. Všechna už se vystřílela na Ukrajině a linky i nás stojí, protože suroviny na výrobu munice jsou odkud? Ano, správně. Z Ruska. Jdeme do podzimu bez hnojiv, protože ledek je nejen drahý, ale i nedostupný. Nevíme, jestli jednou výjimečně nebude tuhá zima. Koupěschopnost obyvatelstva klesá, brzy přijdou první velké faktury za energie a první velké splátky za hypotéku. Prostě se všechny průsery potkají v jeden čas na jednom místě.

Není to také taková potopa světa? Tak dlouho jsme řešili padesát pohlaví místo jaderných reaktorů, tak dlouho jsme stavěli slunečníky, větrníky a měsíčníky místo skutečně stabilních elektráren, tak dlouho jsme byli arogantní v zahraniční politice, tak dlouho jsme pomocí ekologie ničili zemědělství, tak dlouho jsme pomocí globálního zemědělství ničili přírodu, tak dlouho jsme se klaněli před peněžním Baalem, tak dlouho jsme dělali dluhy a prožírali si budoucnost, až všechny ty hříchy chyby dolehly až k Pánubohu.

Při trošce obrazotvornosti se tu teď zvedá pěkně velká vlna průserů, která sebou přinese záplavu nakupených problémů, které se dlouho dařilo schovávat pod koberec. Héraklés také Auguášův chlív nevyčistil. Ten nahromaděný hnůj se už nedal vykydat. Tak dlouho ho jen přikrývali slámou, že každé píchnutí do té hromady byl smrad k nevydržení. Prostě tam pustil řeku. Vypláchl to všechno.

EU má svoje vizionáře, kteří mluví o velkém resetu. Ono se jim to asi splní. Koneckonců na tom dlouho pracovali. Ale zřejmě to bude úplně jiný reset, než si představovali. Těch hříchů proti přírodě, proti lidem, proti zdravému rozumu, udržitelnému rozvoji, i proti pravdě už je prostě moc. Arogance mocných už duní příliš hlasitě. Pokud můžeme věřit pradávné lidské zkušenosti, tak takové období končí potopou. Ta vezme sebou všechno. Vinné, nevinné, mocné i bezmocné. Jen výjimečně se objeví archa, kde se to dá přežít. Zpravidla tam, kde se tvůrcům posmívají, že staví koráb na kopci.

Já pro vás vlastně nemám žádnou lepší radu. Hledejte místa a lidi, kteří staví lodě na kopcích. Kteří se připravovali, zatímco ostatní kolem si užívali bezbřehé svobody.

296 thoughts on “Potopa světa

 1. Malevill, Den Trifidů, Tma, Temno, Ledová společnost, romány Toma Clancyho … Vypadá to, že si užijeme od každého něco.

 2. Hele přátelé, já tohle normálně nečtu ale internet mně na to navedl. Mlejnkova žena má podíl ve firmě proti odposlechům kde jsou podílníci bejvalí policajti aktuálně odsouzení za úniky ze spisů policie. A Rakušan o tom pravděpodobně věděl.
  Modrý straky kdykoli byly u moci tak kradly ale tohle je organizovaný zločin, který Rakušan pustil do tajných služeb. To není na odstoupení Rakušana ale na kriminál…….
  Proboha vždyť u nás je to jako na Ukrajině …….
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zena-sefa-spionu-poskytovala-ochranu-pred-odposlechy/r~c0a8a1a81a1111ed93abac1f6b220ee8/

   1. 20.50 – Merkur
    „Nezbývá než věřit, že policie bude mít koule….“

    Ale jo, policie má koule, ale nechce o ně přijít !

    1. Stačí se podívat na Respekt, Echo, Aktuálně, Seznam a i do diskuzí, kde obvykle hájí pětikolku. Nevěřím na procitnutí. Evidentně fijalovej hnus začal poškozovat někoho z mocných a tak byl vydán pokyn – chtěl bych věřit že půjde vykulenec ale i mávač rukama. Takhle zásadní obrat se dá vysvětlit jen tím, že si nějakej bohatec uvědomil, že za Babiše bylo líp.

     1. Ale houby!
      Maximálně se do služby přihlásil vykulenec ještě vykulenější a mávač ještě fialovější.
      Prostě větší sekáči.

  1. Jako na Ukrajině ne, ještě pořád se u nás neprodává med velkého zemského Čecha – Konráda Henlaina:

   Juščenko propaguje med s portrétem Bandery
   med bandera

   12.8.2022 16:29
   Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek zveřejnil na svém Facebooku reklamu na med s podobiznou Stepana Bandery.

   „Vážení přátelé, společně s kolegou Jevhenem Myroniukem, který je zakladatelem marketingové komunikační agentury BrainTank, brzy uvedeme velmi zajímavý produkt, který kromě toho, že je velmi užitečný, bude také chránit naše hrdiny v první linii, zvýší morálku a dá naději, že vítězství bude jen naše!“ – napsal Juščenko. V další části textu na Facebooku uvedl: „Toto je náš oblíbený med, který se sbíral ve včelínech v zemi velkých Ukrajinců. “
   —–
   Jdu si u Jevhena dotankovat brain.

   1. Asfaltový holub: byl to tento prezident, sám umírněný nacionalista, který se snažil vlichotit do přízně uctívačů bandery místo aby jejich vliv omezil. Už po roce 2004. Neštěstím je když nacionalismu je víc než rozvahy u státníků. Pro porovnání když po rozpadu SSSR se bojovalo v Gruzii, vznikla tam jednotka dobrovolníků, říkali si jezdci nebo rytíři. Říkali, že chrání všechny Gruzíny proti Osetum, Abcházie a Rusům. Byli silnější než Národní garda jednu chvíli. Potom se obrátili proti svým lidem a olupovali na silnicích i Gruzíny vlastně je žádali o dary. Překvapivě jim řidiče odevzdali náklad, když na silnici se postavila skupina samopalníků. Rozdíl, že prezidentem byl Sevarnadze Bila liška, který se jim pokusil vnutit kázeň a když se to nepovedlo, zasáhl proti nim. Rozpustil je, odzbrojil a zakázal. Poslal je, ať si najdou práci, když válka skončila. Někteří poslechli. Tvrdé jádro se pokusilo o atentát. Sevarnadze přežil. Potom bylo několik velitelů od rytířů neoficiálně zastřeleno. Jak skončili rytíři. Bílá liška měl odvahu, kdyby byl prvním a ne až druhým prezidentem Gruzie, asi by nepřišli o Osetii a Abcházii. Byl by jim ponechal autonomii, dokud byl ještě čas vyjednávat. Potom si to vyčítal, že válce o Abcházii nedokázal zabránit.

  2. A firmu spoluvlastní s Luďkem Vokálem, bývalým policistou ÚOOZ, pravomocně odsouzeným za prodej informací z akce „Vidkun“:
   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ludek-vokal-expolicista-kauza-vidkun-odvolaci-soud-vynaseni-informaci_2204271542_jgr

   A ještě zajímavější řízení je proti němu vedeno na Ukrajině: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/krimi/exdustojnikovi-uooz-hrozi-na-ukrajine-az-sedm-let-vezeni_477620.html?showTab=nejctenejsi-24

   To není JAKO na Ukrajině. To je snad ještě horší.

 3. ////Například by mě zajímalo (to bychom si třeba mohli i ověřit), jestli je tady někdo, kdo věří, že si Rusové sami střílejí na jadernou elektrárnu v Záporoží, a zároveň za svůj život přečetl alespoň pět set knih. Skoro bych se vsadil, že nejvíc tomu věří ti, kteří nezvládli ani povinnou četbu na střední škole. Bez ohledu na obdržené vysokoškolské tituly. ////

  Jen faktická poznámka.
  Víte, Vidláku, na tu jejich víru, nemá vliv ani inteligence, ani stovky přečtených knih.

  Jedná se o STRUKTURU OSOBNOSTI !

  1. Tož, troufám si tvrdit, že 500 knih z dnešní žijící populace do padesáti let mohlo přečíst tak dvacet procent lidí. Když do toho zahrnu učebnice, jízdní řád, telefonní seznam a u těch starších i kupónové a vkladní knížky. Pokud bych ještě deset let ubral, tak maximálně procent deset. A to si myslím, že su sakra optimista.
   Pro přiblížení se realitě bych, pokud vynecháme učebnice, škrtl jednu nulu.

 4. Potopu světa od Olbrachta neznám, ale základní prvky si samozřejmě, z hodin náboženství a Biblické dějepravy, ještě pamatuji. Nejvyšší se prostě nasral nejenom na sedláka, Gomoru či Sodomu, ale tak nějak na celý tehdejší svět, ale tvorovi, kterého stvořil „k obrazu svému“ dal prostřednictvím jistého vyvoleného Noema znovu šanci. Dobře, přijměme tedy tezi, že Nejvyššího opravdu sereme a zahráváme si nejen s ohněm a mečem, ale většinově jsme tak zkažení vně i uvnitř, že hodina zůčtování se, dle většiny predikcí na těchto stránkách, nezadržitelně blíží. Problém je v tom, že mnohé z nás to sice sere, dokonce umíme i pojmenovat viníky, ale co s tím? Mimo to, že si tady, přecejen poněkud bokem hlavního veřejného dění, tak nějak ulevíme. No a řešení? Máme se dívat po lidech, kteří „staví lodě na kopci“! A kteří to jsou? Ti, kteří plní komory a pořizují kamna? Nebo ti, kteří nás duchovně či duševně připraví na nejhorší? Nechat se pokřtít (konvertovat k nějaké „správné“ víře), činit pokání… Nebo následovat ty, kteří nás svolávají na Václavák a jsou konečně těmi „jedinými spravedlivými“, kdož nás vyvedou z marasmu nejen hospodářského, ale i morálního a duchovního? To si opravdu myslíte, že vše se rozhodne začátkem září na Václaváku? Těžko.
  No, každý ať se zařídí, jak umí. Já budu dál sypat slepicím, (hned po neděli koupím pár pytlů pšenice a ječmeňa), posbírám těch pár trnek co zbylo na stromoch na slivovicu a jablek na jabkovicu, mošt a burčák, doseču lúku, dodělám si výminek a pomožu ogarovi s dokončením baráku. Pokud tedy nepřijde tá potopa. Ale věřím, že do září, kddy si zajedu ohřít kosti k moři do Bibióne a na Korsiku, to ještě vydrží. No a potom… potom třeba ať přijde ta potopa. Proti Jeho záměru stejně sám nic nezmožu a myslím, že až dojde na to moje „mene tekel“, nebudu se moset nějak zvlášť potit strachy. Ničit sám sebe za hlouposti druhých hrůzostrašnými představami, ještě před tím, než „to nastane“, opravdu nemíním. Zvlášť, když to nemůžu nijak ovlivnit. No a pro odlehčení přidám také jeden odkaz. Snad nebude vadit, že to není z nějaké „angažované tvorby“.
  https://www.youtube.com/watch?v=EtOFe3CQVl4&list=OLAK5uy_nLHrhgVFC4cwV0PRiEEVeYjQsldXJ25IU&index=41

  1. Přesně tak. Vždy mám na paměti, co mi říkával táta (*1907):
   Nenechat se otrávit (režimem, okolnostma, ..).
   Dnes je článek i diskuse hodně pochmurná.

   1. Můj tata (*1906) zas říkal, „…hlavně nevstupuj do žádné strany, ogaro. Polityka, to je enom špinavý obchod ze svinstvem.“ No a tím se řídím celý svůj život.

     1. Zprávy z místa – nedostavěno, nevím, jestli jí to ještě patří.

      Jinak, to „školící středisko“ (tak na to bylo dáno stavební povolení), bylo docela slušně dimenzované, 4 patra pod zem, 4 strážní věže,

      1. Divím se, že to někdo mohl stavět. Vždyť přece, kdyby to bouchlo, tak co ti „zachránivší se“ budou dělat. Nač taková pevnost. Stačí se kouknout n a“Alej prokletí“ a i když je to film přece asi …..

  2. Podle mne Nejvyšší musel být excelentní psychopat. Stejně jako ti dědkové v poušti, kteří ho vymysleli.
   Nechat utopit celou Zeměkouli, včetně miminek a zvířátek, to mi nepřijde normální.
   Zachránil jenom vlezdopredelku Noema a jeho rodinu.
   S tou Sodomou a Gomorou je to to samé. Že by tam smilnily i batolata? To asi né.
   Prostě mu bouchly saze a tak se s tím nepáral.
   Závidím národům , které vyznávají normálnějši Bohy.

 5. Pan Stříž přijde domů a z ložnice se ozývají zvuky. Vtrhne tam, vidí na své manželce cizího chlapa.
  Už se nadechuje, ale manželka na něj sykne
  „Věříš mně, nebo svým očím?“

 6. Tak Vidláku vy o potopě a jak se zdá, tak je blíž než se zdálo ještě ráno.
  Dnes zasedala bezpečnostní rada RF včele s Putinem a tady je jeden z výstupu v podobě vyjádření Medvěděva na Telegramu

  „Zdá se, že kyjevští šmejdi jsou připraveni zařídit nový Černobyl“ – Medveděv
  12.08.2022 – 16:10
  „Zdá se, že kyjevští šmejdi jsou připraveni zařídit nový Černobyl“ – Medveděv | ruské jaro
  Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv prohlásil, že kyjevský režim pod patronací Západu je zjevně připraven zařídit novou jadernou katastrofu v Evropě.

  „Zdá se, že kyjevští šmejdi a jejich západní patroni jsou připraveni zařídit nový Černobyl.

  Střely a granáty dopadají stále blíže k reaktoru jaderné elektrárny Záporoží a ke skladovacím zařízením radioaktivních izotopů.

  Říkají, že je to Rusko. To je evidentní, 100% nesmysl i pro tupou rusofobní veřejnost.

  Ani OSN nevěří. Prý se to děje čistě náhodou. Jako by nechtěli.

  Co mohu říci… Neměli bychom zapomínat, že Evropská unie má také jaderné elektrárny. A tam jsou také možné nehody, “připomněl Medveděv v Telegramu.

  Takže nějaký obstřel jaderné elektrárny na západ ležící? Doufám, že jen varování, ale kolik jich už bylo, neměly by přijít na řadu konečně ty rozhodovací centra v Kyjevě? Nebo snad věří, že tato provokace z Kyjeva nemůže ani náhodou selhat?

  1. Když ruské ozbrojené síly obsadily AZE (mmj. se ve skladovacích prostorách našlo cca 70t materiálu vhodného k výrobě „špinavé bomby“), do sborovny vběhl 70tiletý kantor s výkřikem: Rusové střílejí na atomovou elektrárnu! Protože ho jinak mám rád, řekl jsem mu, že vzhledem k tomu, že by jim to následně spadlo na hlavu taky, je to massmediální fake news, což nakonec přiznal. Prostě pěstovaná kovidová panika se vylepšila na masovou propagandu.

  2. Rozhodovaci centra nejsou v Kyjeve. Tam jsou stejni poskoci, jako v Praze.
   Rozhodovaci mezi-cetra jsou na tesne za polskou hranici a v Rumunsku.
   No a kde je to hlavni a JEDINE rozhodovaci centrum prece vite.

  3. A nebo upozornění na to, co všechno už poslaly EU a USA na Ukrajinu, aniž by měly sebemenší tušení KOMU se to mohlo dostat a nejspíš i dostalo do pracek. A že se to může vrátit do EU velmi překvapivými způsoby.

     1. Nemyslím si, že by je to nějak trápilo. Z Afghu amíci „nestihli odvézt“ zbraně atd. za cca 68 miliard dolarů – a co? Pochybuji, že by jim rvalo žíly, do čích rukou se to železo dostalo. Anebo to bylo už dopředu zobchodováno?

  4. Do chersonskeho mostu 10 m sirokeho se trefili naprosto suverenne vetsim mnozstvim strel, ale do hektaroveho centra elektrarny se jim poradne trefit nedari?

 7. Zrovna jsem shlédnul toto https://www.youtube.com/watch?v=AhilCqHKB6w
  Je nutné vydržet komentátora na začátku, ale jeho nasranosti se vůbec nedivím a nervózní projev občanky „na demokratické půdě“ zastupitelstva hlavního města Prahy. DOPORUČUJI!!
  Je to příklad toho, jak se dnes překrucuje „svoboda slova“ a vyrábějí dezinformátoři. Vypadá to, že aby dneska člověk veřejně řekl nepopulární názor, přišel s ozbrojenou ochrankou a právníkem, čímž z něj navíc ještě asi udělají teroristu. Už je to na stejné úrovni jako za bolševika. Názor mě nikdo sice z hlavy nevytluče, ovšem pokud ho řeknu nahlas, ponesu si následky?! A nakonec bude- „A přece se točí?“
  Na Kydech jsem se vyjadřoval ohledně NVO a Greet Resetu a Vidlák to popíral. Kdo nechce nevěří a ani se nad tím nijak nepozastaví a pro některé je to i výmysl. Napsal jsem tenkrát, že je to asi jediné možné vysvětlení nesmyslného chování EP a EU vůbec. Jinak se to jmenuje třeba Agenda 2030.
  http://www.ragauian.cz/smrtelne-nebezpeci-prichazi-agenda-2030-je-realizovana-i-v-cr-plan-pro-novy-svetovy-rad-nwo-aneb-ceho-si-vetsina-ovecek-nepovsimla-6/?fbclid=IwAR2O3v-JXD6-lCvfzdUUJkNjQf4Lwne417kR9zT9OpCUKprCPf6CshC9yzU
  Podle mě nesmysl, který ovšem vysvětluje nesmysly nad kterými se i vy pozastavujete. Které několik let přicházejí a to ještě není vidět to, co se dělo před tím za oponou.
  Jinak je to jako překlad archaických biblických výroků do moderní řeči a současného dění obzvláště v EU. Vše směřuje zase k tomu, že si budou všichni rovni, jen někteří si budou rovnější. Ovšem na daleko dramatičnější úrovni. A ačkoliv to může vypadat jako nesmysl díky té webové stránce, o tomtéž jsem četl jinde. Do roku 2030 je prostě v šíleném plánu, že občané budou mít vše v pronájmu, krom vyvolených(demokraticky zvolených?)
  A do třetice všeho zlého a zde schváleného, vyjádření estonské premiérky Kaji Kallasové
  https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2022/08/zacharovova-ostre-reagovala-na-vyzvu.html#more
  Člověk, který sledoval dění v roce 2014 se nediví, protože Pobaltím pochodovaly průvody německých veteránů z WW2 naprosto volně. Narozdíl od lidí v Litvě, kteří přinášeli květiny (a které nakonec shrnoval buldozér) k pomníkům osvoboditele, z kterého je dnes nakonec terorista. A kdo si myslí že to je postavené na hlavu, s tím zatočíme, viz první odkaz.

  1. Lidi, narození zhruba v polovině 50.let a ještě i lidé, zhruba o deset let mladší svorně tvrdí, že za toho předchozího bolševika byla svoboda slova nesrovnatelně větší.
   Já to tvrdím taky – mám totiž možnost srovnání, kterou lidé do cca 45 let bohužel nemají. Přidejme k tomu to nechutně stádní chování sociálních sítí a máme problém, o jakém se těm minulým bolševikům ani nezdálo.
   Nemyslí se tím stíhaní programoví provokatéři a vysírači bývalého režimu, jako byli například chátristi a jim podobní „disidenti“. Ty režim stíhal právě proto, že šlo o Západem placené, programové vysírače, provokatéry a netáhla, kteří 7 dní v týdnu neměli nic jiného na práci.
   Jezdit například přikulovat do pivovaru benzínovým Mercedesem s motorem 2,4 litru, ano? Rozvážet letáky po Praze Saabem s dvoulitrem, za kterým žigulíky VB nestíhaly, ano?
   Nene, myslí se tím svoboda pro docela obyčejné lidi, kteří rozhodně nebrblali svoje výhrady k režimu do pivních kríglů ve čtyřkách. Pokud se na místě čistě náhodou nevyskytl nějaký placený udavač (ti byli jednak známí a jednak do čtyřek ani nelezli), tak jste si mohli říkat, co chtěli a nikdo Vás za to nepopotahoval. Už vůbec ne soudně.
   Občas se stalo, že domovní důvěrník Vás udal za hlasitý poslech RFE. To, že někdo mohl poslouchat RFE, byla přece chyba režimu, který nedokázal zajistit účinné a všesměrové rušení, takže jste mohli mít maximálně tak drobný problém v práci (pokud Vám šéfoval kovaný bolšán a udavačem byl rovněž bolšán), ale většinou ani to ne, do kádrových materiálů to nešlo a k soudům už vůbec ne, jak se dneska často lže – že prý ten předchozí bolševik zavíral lidi za poslech zahraničního rozhlasu.
   V příhraničních oblastech, ale i hluboko do vnitrozemí, bylo možno ve vynikající kvalitě a ve stereu poslouchat Bayern 3, případně Osterreich drei (Kahlenberg a Jauerling 99,9 FM až ve ZL a KM), bylo možno sledovat nerušenou západoněmeckou či rakouskou televizi, střechy se ježily individuálními, ale za úplatek i společnými anténami pro příjem ORF1, ORF2, ZDF, plné střechy osmi- a devítiprvkových Yagin na dálkový příjem FM CCIR – a nikdo za to přece nikoho nezavíral.
   Problém byl jen s tou RFE a VOA.
   Pravděpodobně proto, že dotyčné stanice měly oproti rakouským a německým celoplošným R a TV vysílačům nějaký problém s objektivitou, řekl bych. Jeden z příkladů byl mrtvý student Martin Šmíd, což obě stanice svorně odvysílaly jako bombastickou zprávu a už při vědomí toho, že jde o účelovou dezinformaci. Možná i proto, kvůli té sporné objektivitě, bolševik instaloval několik desítek stožárů a obětoval denně několik MW rušícího vysílacího výkonu (a tedy několik desítek MW příkonu) na jejich -sporně účinné- rušení. Německé a rakouské televize, ač snadno rušitelné (obraz byl vysílán s AM modulací) nikdo nerušil. Nebylo třeba.

   Dneska stačí napsat svůj osobní názor na internety a pokud Vás nesmáznou, tak můžete klidně letět z práce za to, že Váš názor se neslučuje s „většinovým názorem firmy“.
   Dříve naprosto nemyslitelné.

   1. K videu od robertíka – záznam z veřejné diskuse s občany na zasedání Magistrátu hl.m. Prahy. Nedalo mi to a přepsala jsem vyjádření pana Pospíšila i dalších „orgánů“:
    Jako poslední diskutující vystoupila paní Michaela Sedláčková. Řekla, že nesouhlasí s odebráním čestného občanství Prahy maršálu Koněvovi, vzhledem k tomu, že Koněv pomohl zachránit český národ. Dále se ohradila proti vyvolávání nenávisti vůči Rusku a vůči presidentu Putinovi, upozornila na to, že na Ukrajině už řadu let bují nacismus. Vyslovila nesouhlas s jednostranným pohledem na rusko-ukrajinskou válku.
    Na to odpověděl Jiří Pospíšil: „Já vás prosím, abyste v rámci rozpravy s občany dávali pozor na to, co zde je řečeno. Demokracie je o různých názorech. Každý má právo zastávat názor, kritizovat nás, komunální politiky. Ale tato platforma, tzn. možnost občanů vyjádřit se svobodně na plénu zastupitelstva, nemá sloužit k propagaci fašismu a propagaci diktátora Putina. Já s tím absolutně nesouhlasím a prosím, pokud budou vystupovat ostatní občané a nebudou respektovat zásady demokratické diskuse, aby jim bylo odebráno slovo. Jedna věc je slyšet nepopulární opoziční názor, a jiná věc je poslouchat na plénu demokratického orgánu obhajobu zločince Putina a obhajobu demagogického pohledu na válku na Ukrajině.“
    Slečna: „To není žádný zločinec!“
    Pospíšil: „Milá paní, vy se dopouštíte trestného činu! Vy se dopouštíte trestného činu na půdě demokratického orgánu! Já žádám, abyste byla vyvedena, a žádám předsedající, aby opravdu dávali pozor na to, co se zde říká. Opakuji, demokracie je o názorech, ale vy zde propagujete diktátora, vy pácháte verbální trestní čin! Takže prosím, demokracie se musí bránit proti lidem, jako jste vy! Vy zde poškozujete demokracii! Takže prosím, opusťte sál a já moc prosím předsedající, aby v této věci byli neúprosní. Není možné zde mlčet a nechat vás hovořit a tvrdit, že je to opoziční menšinový názor. Váš názor je zločinný! Zločinný a vy pácháte trestný čin!“
    Slečna vstala a pokouší se něco říci…
    Předsedající: „Paní kolegyně, nemáte slovo a prosím městskou policii, aby vás odvedla od mikrofonu.“
    Jiný člen „demokratického orgánu“: „Technická! Jedná se o trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, což je paragraf 405 zákona 40. SB, takže myslím si, že by bylo vhodné, aby pan předsedající dal pokyn polici nejen paní vyvést, ale přímo zadržet a začít řešit podezření ze spáchání trestného činu.“
    —-
    Ježiš, snad se lidé v Praze konečně pochlapí a nebudou ten ksindl volit! STAN, ODS, Praha sobě, TOP, KDU – táhněte už konečně do pekel!

     1. Absolvent plzeňských práv, spolutvůrce NOZ, kandidát na primátora? Vždyť ten, co slovo, to zákon! 🙂

   2. Poznámka o šíření krátkovlnného signálu
    Vysílače krátkých vln RFE byly umístěny ve vesnici Gloria v Portugalsku. V pásmu 13, 16, 19 metrů existuje tzv. pásmo ticha, kdy dochází k prvému odrazu signálu od ionosféry a on začne být slyšitelný. Chcete- li rušit, musíte splnit podmínku stejné vzdálenosti (řekněme 2000 km). Rušičky pro RFE byly tedy někde na Kavkaze, protože v Evropě (pro rušení ideální místo)nebyly legální. I na našem území byly rušičky, určené pro ruskojazyčné vysílání. Protože ionosféra se na východě zavírala (působením Slunce) dříve, mohli jste si v pásmech 19, 16, a zejména 13 metrů poslechnout skoro všecko, protože rušička už neměla Sluncem ozářenou ionosféru. Odtud obliba radiopřijímačů řady VEF. Doufejme, že se nám tyto poznatky nebudou k ničemu hodit.

   3. Mama s tym mala skusenost … ako holka z vesnice, kazdu nedelu stala v kostole … ako ucitelka, kazdy pondelok bola hlasena na riaditelstve … no a riaditel, tiez chlap z vesnice, to kazdy pondelok hodil do kosa … len raz zavolal mamu, aby videla/vedela, pac ten udavac bol z jej rodnej vesnice, a v tom kostole staval hned za nou …

    No a dnesna skusenost je taka, ze v praci pouzivame nejaky americky tool … nie microsofti, ale cosik vymyslene a spravovane v USA … no a kolega si dal do statusu cosi ako computer slave, alebo system slave, alebo taku nejaku vtipnost. My sice patrime pod globalnu firmu, a uz sa stalo, ze sme aj na US podporu volali – tusim trikrat za desatrocie – ale inak spravujeme talianske prostredie … no a ten kolega, teda jeho nadriadeni dostali z USA pokaranie, s poziadavkou na prisny trest pre toho kolegu, ktory ako biely cech si dovolil pouzit slovo ‚slave‘. Nastastie, nadriadeni su tiez este normalni, tak kolegovi bolo iba vysvetlene, ze jak maju amici moznost kuknut do nasho prostredia, musi svoje forky dobre zvazovat.

   4. Nešlo o svobodu žvanit. To bylo to poslední co zbývalo. Především šlo o svobodu využívat své schopnosti a dovednosti bez vrchnostenských omezení. Svobodně pracovat, svobodně žít. Svobodně si vybrat kde žít a jak žít.
    Lidé neemigrovali, neutíkali, aby svobodně nadávali na vládu. Ale v představě, že v jiných poměrech se svým přičiněním budou mít vseobecně lépe. Třebaže především na začátku skromněji. Jenže lépe. Že sice budou mít méně zdrojů, zato je podle sebe a ve svůj prospěch výhodněji alokují. „Lépe“ zahrnuje i perspektivu.

 8. Vidlák v Litterate přechodně psal jako Anděl Apokalypsy. Co je apokalypsis? = zjevení, odhalení. Zjevení bývají nejen andělská, ale i ďábelská.
  Čtenářům doporučuji ke studiu útlou knížku Davida Herberta Lawrence: Apokalypsa; česky 2002. Výživný komentář k biblickému textu Zjevení sv. Jana vyzdvihuje pohanské hodnoty zničené křesťanstvím, vědou a demokracií.
  V kontrastu, anebo jako další fasetu k dnešnímu Vidlákovu textu, nabízím čtenáři rouhačské lamentum Plačka Čechie https://zdenekhosman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=695941
  Nekamenujte proroky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *