12 června, 2024

Ještě se toho hodně nestalo

Když promluví zbraně a zmlknou můzy, tak je to opravdu jako vyvolání démona. Otevřete dveře, ono to vleze dovnitř a pak už jde všechno svojí cestou. Už to nikdo nemá pevně v ruce. Válka nikdy nejde podle plánu. Vždycky se dějí věci, se kterými nikdo nepočítal. Válka se živí sama sebou, vtahuje do sebe další a další nezúčastněné. A téměř vždy se v ní použije všechno, co je k dispozici. Obzvlášť ve chvíli, kdy se ukáže, že se situace nevyvíjí podle původních představ.

Dovolte mi proto suše konstatovat, že v současné válce mezi Ruskem a Západem se toho ještě hodně nestalo. Škála využitelných řešení je ještě obrovská a jeden střípek se přidal předevčírem – Ukrajina zavřela ropovod Družba. Nepřijala poplatky za tranzit a zavřeli kohoutky.

Slovnaft a MOLL okamžitě zareagovaly a zaplatily tranzitní poplatky samy. Prý si to pak s Ruskem nějak vyúčtují. Ukrajinská strana na to prý reagovala pozitivně… Nevím sice, co to znamená, ale moje vrozená nedůvěřivost mi říká, že to zřejmě nebude až takhle jednoduché. Stejně jako to není jednoduché s tou turbínou na Nordstrýmu. (Update – 10.8.2022 v 17.00 – Tak prý na Slovensko ropa teče, ale k nám nedoteče, protože jsme nezaplatili tranzitní poplatky… pokud to celé nechápete, tak jste jasný proruský šváb)

Samozřejmě to nemá co dělat ani s penězi ani s technikou. Je to jen pokračování války jinými prostředky. Pro vítězství je třeba použít vše. A tak Rusové poučují Němce, jak zachovávat vlastní sankce na vojenský materiál turbín Rolls Royce, Ukrajinci zase střílejí na jadernou elektrárnu a rozhazují miny v obytných oblastech a oťukávají situaci ohledně zavřených ropných kohoutků.

S tou zavřenou Družbou to bude stát za sledování, protože v tomto příběhu je Orbán a jeho maďarská neutralita…. a tak může jít o prachobyčejnou ukrajinskou pomstu. Že je to kontraproduktivní a bez slovenského benzínu by ukrajinská armáda už dávno stála, to je v dnešní postfaktické době zanedbatelná komplikace, na kterou se nikdo neohlíží. Že to teď pustili, ještě neznamená, že za týden nepřijde nějaká sabotáž nebo vyšší moc.

Ale dost už o ropovodu… V příštích dnech se ukáže, jestli bude benzín stát 90Kč/l, nebo jestli se vše vrátí do starých kolejí. Já osobně bych si v této chvíli tipnul, že se ropa zase pustí, protože tak blbí snad na Ukrajině nemohou být. A pokud se ropa nepustí, tak bych si zase tipnul, že brzy bude po válce, protože musíte být v hrozném srabu, abyste zastavili ropu těm, kteří váš režim drží při životě.

Kam se dá ještě zajít? Když je možné rozhazovat miny, střílet na jadernou elektrárnu, zastavit ropu… co ještě tam v Kyjevě mohou vymyslet? My tady na Kydech máme tendenci vidět v posledních ukrajinských krocích příznaky krachu. Umírající kobyla nejvíc kope, logiku to nemá žádnou. A protože všichni sledujeme i jiné zprávy, než ČT1, tak připouštíme velké ztráty na lidech i technice a dovedeme si představit ruskou převahu. Ale dovedeme si také představit, co dělají zoufalí lidé. A pokud se ukrajinský režim rozpadne, výsledkem bude ještě větší bordel.

Ale i kdyby to bylo naopak, dovedete si představit ty možnosti, které může v nouzi nejvyšší ještě použít Putin? Rusové vystříleli několik tisíc raket Kalibr. Většinou na vojenskou infrastrukturu. Vynechali elektrárny i většinu mostů. Určitě mají minimálně stejné množství raket ještě připravené, kdyby se jejich plány nepovedly, aby za sebou alespoň řádně zhasnuli. Těch elektráren zase není tolik… Také jsme zatím byli ušetřeni plošného bombardování měst. Byli jsme ušetřeni chemických útoků, bakteriologické války, zatím ani nebyla žádná radioaktivita. Na území EU ještě nedošlo na sabotáže, žádná bomba ještě nespadla na prezidentský palác. O jaderném úderu ani nemluvím.

Tohle všechno je ještě k dispozici. A ten zlý vražedný ruský diktátor nic z toho nepoužil. Fakt chceme, aby se stal zoufalým? Fakt chceme, aby byl ve stejné situaci, ve které vidíme Zelenského? Fakt chceme, aby kolem sebe kopal stejně jako ukrajinská armáda, jen desetkrát tolik? Fakt chceme, aby přemýšlel o jaderném tlačítku? Fakt chceme, aby jednoho dne dal příkaz k úplnému zastavení kohoutků? Půdu si na to připravuje. Pokud to udělá, nastane problém hned od dalšího dne. Viz zastavení ropy Ukrajinou, které trvalo jen několik dní.

Kurňa jeďte někdo do Moskvy a začněte z té války dělat kompromis. I když se staly hrozné věci, ještě celé řady jiných katastrof jsme byli ušetřeni. Ještě všude víceméně všechno funguje. Ba i ten plyn pořád ještě máme. Ještě jsme nemuseli vypnout průmysl, ještě nám nikdo nevypnul proud. Možnosti válečných řešení jsou ještě veliké.

Na Ukrajině zahynulo hodně lidí. Ale ještě mnohem víc jich zahynout může a nejspíš i zahyne, pokud to takhle bude pokračovat. Proto si myslím, že jakékoliv příměří je lepší, než budoucnost. Pro obě strany, pro nás, pro všechny. Pokud se dál bude dávat přednost válce, tak budou vyzkoušena další válečná řešení. Na obou stranách. Ještě mají hodně možností. Ještě se toho hodně nestalo.

V mnoha svých článcích jsem varoval před myšlenkou, že nemůže být hůř. To pak lidi dělají blbosti a myslí si, že jejich situace se může jedině zlepšit. Zpravidla ale jen zjistí, že pod nimi je ještě další stupeň katastrofy. Jak to máme v citátu dne? Dopadli jsme na dno… a to se pod námi utrhlo…

Proto znovu opakuji, že jsme byli lecjakých válečných průserů ušetřeni. Jednejte o příměří. Je to lepší než jakákoliv budoucnost na kterékoliv straně.

186 thoughts on “Ještě se toho hodně nestalo

 1. Zdánlivě nepodstatná zpráva -v Británii je požadováno zastavení transportu amerického zkapalněného plynu, zakoupeného pro Evropu z Ameriky:

  Je totiž nebezpečně radioaktivní!!!
  Je opravdu ještě spousta věcí, které se nestaly….
  —————
  http://casopisargument.cz/?p=44592

  1. Ale to je přece v pohodě. Fialový Péťa to prožene nějakým sítkem proti radioaktivitě. A navíc, všichni odběratelé budou o tisíc procent nadnormativně zářit díky plynu svobody a demokracie. A celý je to takový hrozně eko.

 2. Dnes jsem se byl podívat na setkání Andreje Babiše s občany v Ústí nad Labem

  Babiš s obytňákem přijel na místo setkání asi s 15 minutovým zpožděním. V horním rohu Mírového náměstí u ČSOB už na něj čekalo asi 200 příznivců, 50 odpůrců a asi 50 novinářů, fotografů a kameramanů. Postupně dorazilo asi dalších 50 podporovatelů AB. Na místě mohlo být asi 15 uniformovaných policistů + 8 členů antikonfliktních týmů.

  V Ústí byla atmosféra jistě jiná, než v Třeboni, nebo Českém Krumlově. Odpůrci sice pískali na píšťalky, které rozdávali zdarma tři nosiči, ale poměrně rychle za 20 minut došel štváčům dech. Osobně jsem na tyto provokatéry reagoval tak, že jsem vždy nejbližšímu pískači zařval do ucha 3 x za sebou „Fialova drahota.“ Většinou to neočekávali a raději se sebrali a odešli jinam. Jediný pískač se se mnou dal do řeči, když jsem jej ohlušil heslem o Fialově drahotě. Prý na drahotu nevypadám (výška 190, váha 130). I zeptal jsem se jej, co mu Babiš udělal, že tak mocně píská. Prý je radním za místní obvod a Babiš zde slíbil vybudovat za 250 mega sportovní stadion a slib nesplnil. Zajímavý důvod nenávisti. Mimo jiné mě nasměroval ke stánku jeho straničky, kde byly sbírány podpisy na prezidentskou kandidaturu jakési Nerudové. A ještě jeden mládenec se dal do řeči, i zeptal jsem se jej, kde je jeho hrdina Fiala, že nechodí mezi lidi? Odpověděl, že pracuje a na chození mezi lidi nemá čas.

  Takže můj závěr:

  na akci bylo asi 250 Babišových příznivců a asi 50 odpůrců. Policistů mohlo být tak 30. Babišovi odpůrci, pokud se střetli s tvrdým odporem, přestali být hrdiny a spíš se dali na ústup. Policisté se chovali celkem korektně. No, nebudou to mít Pětilháři už od podzimu, až začne být horko- respektive doma chladno, lehké. Však oni vědí a tak provokují.

   1. Reportérka píše:
    „Více než příznivců je však v Ústí nad Labem slyšet jeho odpůrců, kteří rozdávají píšťalky.
    Má ta děvucha správný postoj, nezajímají ji počty účastníků, ale hluk od těch co mají více píšťalek. O tom je přece politika. Škoda že tam nebyly vuvuzely.

  1. Já jsem si říkala, že to bude jinak než píše iDěs…Mi stačilo jak na jaře kolegyně hovořily „zlatý Babiš“ a předtím mu nemohly na jméno přijít…

 3. Teče ropa teče
  plynovodem Družba
  lid si maso peče
  jede bohoslužba.

  Ne nos indúcas in tentatiónem
  sed líbera nos a malo;
  pusť ten ventil, honem honem
  nám stačí tak málo.

  Pater noster Vladimírku
  my už budem hodní
  otevřem ti malou škvírku
  jsme Slované rodní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *