24 června, 2024

Nechte lidi mluvit!

Tento článek navazuje na “Pány a kmány” z minulé neděle. Popisuje, jak organizovat malou konverzační sešlost. Je adresován všem, nejenom alternativě.:-) Obrázkem většího setkání posloužím příště. 

Řekněme, že se nějaký místní nadšenec rozhodne pozvat zajímavou osobnost na přednášku s konverzací. A řekněme, že to pozvání je na dvě hodiny. Domluví se s paní XY, odbornicí na odumírání včelstev, že bude mluvit 40 minut, a dá 10 minut obecenstvu na doplňující dotazy. Organizátor hlídá čas, a dá paní XY několik minut avízo, že se 40 minut (a pak 50 minut) blíží. Potom bude krátká přestávka, a druhá hodina bude věnována konverzaci mezi všemi, kteří se dostavili. 

Ta druhá hodina patří všem. Je ideální, mohou-li se židle dát do kruhu, aby se všichni slyšeli. Anebo si lidé vyměňují mikrofon. A organizátor dohlídne, aby nikdo nepřekecal ty druhé, a všimne-li si, že je někdo moc potichu a potřebuje dodat kuráže, tak toho kterého účastníka podpoří. Základem je umožnit všem přítomným mluvit o svém názoru, o svých zkušenostech, a dát jim příležitost se obrátit k ostatním kolegům včelařům se zájmem o zkušenost jejich.

Po skončení programu mohou účastníci pochopitelně zůstat a bavit se dál mezi sebou, zvlášť když je sešlost v hospodě. To ideální seskupení pro maximální možnost hlubší konverzace je skupinka kolem deseti lidí; říká se, že 7-9 je úplně nejlepší, a 13 (Jidášovo číslo) je už moc. Zhruba je to počet lidí, kteří se vejdou kolem stolu. Nejlépe s pivem.

Totéž funguje s jakýmkoliv jiným tématem. A všimněte si: nikdo tu není primadonou, a paní XY se dostane důkladné zpětné vazby, o kterou by v obvyklém přednáškovém formátu přišla. 

Tak podobně se může obrátit třeba Rajchl na Větvičku, zda by nesehnal na severu skupinu zájemců o jeho vlastenecké politické plány. Sejdou se v nedaleké hospodě, a místo aby Rajchl úplně dominoval, dá se mu jen těch 40 minut, a pak mají prostor obyčejní lidi. Rajchl se poučí přímo “z lidu,” co se jim zamlouvá a co ne, co je trápí, a co by od něj potřebovali, dostane-li se do vlády. A “lid” má šanci klást všetečné otázky a mluvit od plic. 

Tož tak. No?


14 thoughts on “Nechte lidi mluvit!

 1. Myslim, ze jste mne castecne nepochopili. Ja nemluvim o organizovani lidi, jestli prijdou a tak. Ja mluvim o tomto: KDYZ uz se lidi nekde ze zajmu sejdou, tak proc je nenechat mluvit? Dam na priklad Hampla. Jezdival (mozna jeste jezdi) po krajich ceskych a moravskych, a lidi meli zajem o jeho prednasky. On je z tech, kteri neumi prestat, a dat mikrofon zavcas jinym. Tento system by zmenil situaci. Nemusime zmenit Hampla, jenom trosku zmenime format. Zadat a pak hlidat cas. A taky hlidat, aby zadny jiny diskuter nemohl kecat do aleluja a prihrivat si polivcicku. Takovy zvonecek dela divy. A pak clovek vic oceni, co ma takova osobnost co rict.

  A ti, co tady syckujete, ze Cesi neumi mluvit nebo se boji, no tak jak se to maji naucit, kdyz jenom tleskaj nakym recnikum nebo maximalne polozi veleuctivou otazku? Dejte jim sanci! Dejte jim vic prilezitosti!

 2. Ptal jsem se kdysi Větvičky, jestli by neměl zájem na pokec virtuální. Přece jen kvůli němu nebudeme jezdit do Moldávie nebo na Ukrajinu a on k nám.
  Zájem neměl.

  Tady lidi o virtuální pokec taky nemají.

  Většinu lidí krajně obtěžuje, když se nějaké téma rozebírá. Na tom by nebylo nic tak špatného, prostě tam nepůjdou. Ale tihle mají nějak zafixováno, že by ostatním měli v tom překážet.

  Přitom je to snadné, založit kecací server na discordu je na pár kliků, registrace nic nestojí a funguje to i na telefonu.
  Měl by někdo zájem?

  1. A že to pojede po drátech či bezdrátech providerů, kteří jsou až na výjimky loajální režimu, to ti nevadí??

 3. Tak nějak mi to připomíná takové ty různé semináře, které různé platformy už po různu vedou (s výsledkem prakticky nula). Jsou chvíle, kdy tak činí i politici a říkají tomu „přibližování se lidu“.
  Zároveň úplně nerozumím návaznosti na předchozí plísnění o pánech, titulech a kmánech.

 4. V teoretické rovině souhlasím. Reálně mi to zní jako výňatek z příručky marketingové psychologie. „Obyčejný“ člověk se zdravým názorem na současnost (stále věřím že je jich/nás většina) se, myslím, v něčem takovém nebude angažovat z několika/mnoha důvodů. Kupříkladu:
  1. Vypěstoval si silnou nechuť k jakýmkoliv veřejným akcím, chcete-li schůzím a to i přesto, že to má charakter podnětného semináře. Asociuje mu to schůze SSM. Vidí v tom příliš mnoho „vymlácené slámy“.
  2. Vypěstoval si dříve (a nyní jen oprášil) výraznou opatrnost (chcete-li paranoiditu) v tom, kde si může pustit „hubu na špacír“ a kde je radno mlčet. A on velmi dobře ví, že na takovýchto setkáních, byť i dobře míněných, může být nějaký ten novodobý „estébáček“ s velkým uchem.
  3. Je unaven z práce a raději svou energii a čas věnuje rodině, blízkým kamarádům, zdraví etc…
  4. Nevěří si. Nevěří svým verbálním schopnostem. Možná ani není schopen uceleně formulovat své myšlenky.
  5. Domnívá se, že pokud nastane bída, již absolutně nebude prostor na nějaké diskutování…
  Důvodů pasivity lidí je samozřejmě mnoho a strategií, jak je nahnat do houfu k účelové diskusi ještě více. Je-li však toto cesta z vybřednutí, nevím. Pochybuji.

 5. @Vidlák
  Díval jsem se na ten FB odkaz (Maneca), kde je Jarek Nohavica s paní Rajchlovou. Možná jsem naivní – ale kdyby se Jarkovi chtělo 3.9. na manifestaci vystoupit a zazpívat, celá akce by se posunula o další stupeň výš.

  Jestli máš kontakt na Rakušana, vzkaž mu, ať nás pak nechá rozehnat policejními těžkooděnci. Pendreky se už, myslím, neužívají – ať si na to vezmou aspoň bílé tonfy.

  1. pravdu?
   vůbec mě nenapadl to , co nahoře Zakladatele s tou manifestací a Nohavicou, ale nemohl sem si nevšimnout při pohledu na tu fotku Rajchlová&Nohavica toho děsivýho kontrastu a přistihl sem se, jak mi uniklo (nebojte, nemělo to nic společnýho s tou (ne)kognitivní inkontinencí (autor názvu diagnózy: náš Asfalťák) z úst ach jó!

   1. Zkusím.
    Jamile se sejde několik lidí a začnou o něčem diskutovat, vždy (ťéměř vždy) se tam najde člověk který chce být slyšet. Srší teoretickými nápady, které by měli realizovat jiní. On by to řídil.
    Ostatní jsou rádi, že někdo mluví. Strhává tedy pozornost na sebe a začíná si přihřívat vlastní polívčičku. Zbytek mu líně oponuje, když pochopí, o co „tribunovi“ jde. Moderátor je rád, že byl někdo aktivní.
    Na ničem se nedohodnou (taky není na čem, byla to informativní schůzka.) Citlivější, co pochopili proč byl „lidový tribun“ aktivní už příště nepřijdou. Nevěří, že by to k něčemu bylo. Rajchl si s pozorně vyslechne názory „těch zespoda“, možná si i něco napíše do bloku – a udělá si to po svém. Aby na tom nebyl ztratný. Politik a právník…

    Jsou to osobní zkušenosti ze dvou ustavujících schůzek krajské organizace 3kolory. Na třetí schůzku jsem už nešel. Zúčastnění chtěli hlavně funkce, ne nějak moc měnit režim. Byli mladí, aktivní a měli na všechno pevný názor.
    Problém je v tom, že docela dobře znám lidi. Že vyčuchám i to, co se neřekne, protože žiju dlouho a navíc mezi umělci. Ti obvykle neoplývají upřímností ani v civilu.
    Zkrátka pochopil jsem, že tam nemám co dělat. Vlastně i v 89 jsem zzzzzz politiky vycouval záhy.

    Asi nebudu sám. Omlouvám se za skepticismus. Tak mě prostě život naučil.

    1. Já mám podobnou zkušenost – část lidí se dere do čela (ne nutně do práce) a část se houfuje kolem. Těm jsem říkal „holky z naší školky“ – a opravdu většinou postarší dámy.
     Ty pak ostřížím zrakem sledují každého, kdo se chce vyjádřit, jestli nenačal ožehavé téma nebo se neotřel o předmět kultu.
     Tedy za ty dva roky, co jsem se konkrétně v Trikoloře tak nějak motal, jsem nikdy nezažil, že by se vedla politická diskuse. Bylo to dokonce považované za nemístné, hlavně když by měl člověk jiný názor, než co se objevil u kohosi na FB. Hlavně nerozdělovat!

     Naopak se spoustou jiných lidí se diskuse o politice vede snadno a bývá i plodná a zajímavá. Jen holt v politické straně to bylo nepředstavitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *