13 června, 2024

Naše druhé obrození

Nedávno psal někdo na sítích o tom, co nám hrozí. Z Česka se stane rezervace, podobná té indiánské, kde demoralizovaný národ dožívá uprostřed převážně barokního skanzenu. A nevypadá to snad tak? Vypadá. Dá se tomu zabránit? Možná je pozdě. Ale co tak zkusit opáčko národního obrození? To první se nám tenkrát přece moc podařilo…

Obrozenci křísili český národ z područí německé kultury a mentality doznívajícího rakouského feudalismu. Vedli ho k samostatnosti, sebevědomí, spoléhání na vlastní síly. Sami šli příkladem: cenili si a oslavovali dědictví, které jim zanechali předkové, a přidávali k tomu kulturní bohatství další. Doučovali se a oživovali češtinu, studovali historii a lidovou slovesnost, písně a pohádky, zvyky i tradice, které v městech už dohasínaly. A pak to, co se naučili a co našli, předávali s nadšením dál.

Nebyli pasivními diváky ve vlastní zemi, ale spoluvytvářeli budoucnost své (naší) kultury. A nevadilo, že nebyl žádný “vůdce.” Naopak. Decentralizace a mnohotvárnost tisíců drobných spolků a družstev byla jejich silou. Nepovedla-li se skupina jedna, bylo tu tisíc dalších. Existovaly talentované a uznávané osobnosti, které se vynořily organicky, ne mocensky. Vedly přirozenou autoritou. A to stačilo k úspěchu.

Dnes jsme v područí zlovolného globalismu, ujeté moderny, a civilizace, která po dlouhé době rozmachu “přeskočila žraloka” a začala požírat vlastní děti. Je na každém národu, zasáhnutému touto katastrofou, dobře si všimnout “psaní na zdi,” sebrat odvahu, a pustit se do obrodného civilizačního projektu. My Češi i Slováci jsme něco podobného už dokázali. Můžeme razit cestu. Můžeme i inspirovat druhé.

Začala jsem hledat články a videa, kde se mluví o druhém obrození. Téměř nic jsem nenašla, což mne překvapilo, protože vím, že je to téma dost žhavé. Otevírám tedy místo, kde zvu vás všecky sdílet odkazy i své myšlenky o tom, jak byste si to fungl nové obrození představovali. Nebojme se fantazírovat. Čím divočejší, čím nadějnější, tím lepší. (A vy sýčci, dejte si šlofíka.)

Pro radost z češství!

191 thoughts on “Naše druhé obrození

 1. Pár slov o pohřbech v Izyumu od člověka, který se jimi osobně zabýval.

  Předně je třeba říci, že já osobně jsem se spolubojovníky ze speciálně vyčleněného útvaru 20. armády několikrát vyrazil na frontu pro těla ukrajinských vojáků. Za neustálého ostřelování ukrajinského dělostřelectva jsme vynesli již polorozložené mrtvoly do městské márnice ve městě Izjum. Naše velení v té době aktivně hledalo možnosti, jak ostatky předat vedení ozbrojených sil Ukrajiny, našlo dobrovolníky, kteří by to mohli udělat, ale… Ukrajinská strana neustále hledala důvody, proč přesun odložit, a pak úplně přestala komunikovat.

  Naši bojovníci tak museli po pár týdnech společně s městským pohřebním týmem provést pohřby na místním hřbitově. Všichni pohřbení vojenští pracovníci, kteří měli u sebe identifikační doklady, byli zaznamenáni do zvláštního deníku. Navíc mají dokonce úmrtní listy vystavené městským patologem.

  Teď o tom hrozném. Sám jsem se při pohybu po městě nejednou musel stát nevědomým svědkem smrti civilistů z ukrajinských granátů přicházejících do soukromého sektoru. Když naše jednotky bojovaly na jižním okraji města a dělostřelectvo Ozbrojených sil Ukrajiny ještě dokončovalo obytné oblasti, každý den přivezl pohřební tým na městský hřbitov 3-5 lidí, jejichž životy byly zkráceny jako výsledek této monstrózní genocidy. Viděl jsem slzy matek a otců, jak truchlí nad svými dětmi, slyšel jsem slova místních o tom, že pro Kyjev už to nejsou všichni lidé, ale separatisté, které je třeba zabít…

  A po tom všem má Zelenskyj tu drzost a cynismus prohlásit, že za smrt civilistů mohou ruské jednotky! Zeptejte se rodičů Prokopenka Ruslana Daniloviče, narozeného 13. června 2002, do jehož domu před mýma očima vletěl náboj z houfnice APU, kteří pomohli odnést tělo jejich syna na hřbitov a pohřbít ho.

  Samozřejmě chápu, proč Západ vede tuto informačně-psychologickou operaci s použitím kyjevského šaška jako oběti, ale absolutně mi není jasné, jak lze věřit, že ruské jednotky ostřelovaly jejich týlové oblasti.

  https://colonelcassad.livejournal.com/

  1. Pro uplnost ,kdyz rusove zticha picli do ty prehrady na povoden, tak to taky nebylo zrovna nejhumannejsi..Jsou v tom pozadu. Ale .Na civilisty se zasadne nevalci..
   Jednou sem cet takovou scestnou teorii vod toho bejvalyho fotbalisty , uz vim Icke,nic moc ,jak nektery sou ty plazi…
   Ale potom sem zahlid na Cassad takovy poucny obrazky, jak si rusove a jak si zapad predstavujou budoucnost. Stoji za videni.

 2. Ta minulá byla „sametová“, pro tu aktuální navrhuji jako symbol deštníky a svetry. Ocelové deštníky s ostrou špicí a neprůstřelné svetry…

  1. Ano. Je to svým způsobem významný milník. Naroste nám jak popularita, tak intenzita dohledu.
   Vidlák Pětikolce pěkně nachcal do mraveniště. – Dobře jim tak. Jinde na PL je článek o tom, jak měl Fiala pohovor s lidma v Havířově:
   „Naše vláda zařídila, že můžete žádat.“
   Článek na PL: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Na-socialku-Musite-pozadat-Fiala-v-Havirove-Zly-pohled-714711

   Někteří z Pětikolky vážně přemýšlejí o tom, že sociálně slabším občanům zařídí „výhodné půjčky“ (sic) na úhradu zvýšených nákladů na energie. – Od chvíle, co jsem to četl, pořád jako bych slyšel, jak ve Strakovce vržou panty oken.

   1. Rozhodnou následující volby, pokud ODS bude jasný propadák, tak si ho spolustraníci oběsí sami, potože ledvinky se musejí jíst teplé a lýkožrouti nesežrali všechny stromy.

 3. Čekám na ty posunky
  na rukama lomení
  zda mám skočit do džunky
  nebo házet kamení.

  Čekám na řeč jeho těla
  na signály, znamení
  zda mu tepna zkornatěla
  zda ještě je, či není…

  Možná, že do nebe volá
  “dochází mi síly
  vezmi si mě, vola
  na náhradní díly”.

 4. Vtip po pana Targuse:
  Dežo, kúpil jsi akůsi farebnů televíziu, tož ako chodí?
  Ta farebná televízie je ako moja Aranka, tri týždně sa k*rví a týžděň farbí.

 5. Inu, možná by bylo třeba vzít v úvahu ještě jednu věc…

  České národní obrození mělo přinejmenším dvě roviny:
  • Přání, tužby a snahy. (Ty se zde rodily zejména od konce 18. století a byly jakousi paralelou především německých snah, které ovšem tehdy bývaly zaměřeny více liberálně než národnostně.)
  • Jejich naplnění. (Od přelomu století, snad už od 90. let 19. století až po první republiku.)

  Jenže nelze automaticky předpokládat, že se přání splnila pouze proto, že předtím existovala. Mezi jednou a druhou rovinou stojí úžasný vzestup Českých zemí v poslední třetině 19. století: hospodářský, kulturní, vzdělanostní a v neposlední řadě i technologický. Takový knížepán může založit železárny, aniž by uměl žbleptnout česky. (Snad i musí, chce-li v industrializující se Evropě dlouhodobě ekonomicky přežívat.) Jenomže jakmile to udělá, potřebuje v okolí nabrat lidi; a i kdyby je najímal jen jako nekvalifikovanou sílu, stejně tím nevyhnutelně nastartuje jejich (byť i pozvolný) vzestup, vzestup celé populace.

  Tim se otevře prostor pro ty buržoasní ctnosti, jimž se před pár dny čtenáři vysmáli. Ty pak postupně, leč téměř automaticky vedou k vzestupu vzdělanosti, věd, a k čemusi, co bych v rychlosti nazval třeba konstruktivním individualismem: snaze a schopnosti jít za nějakým obecněji uznávaným cílem, ale vlastní cestou. Navíc se ukázalo, že česká povaha a industrializace se k sobě navzájem pěkně hodí; z jakéhosi důvodu lépe než (já nevím) kupříkladu portugalská.

  — • —

  Takže tady býval základ toho, co mnozí známe z rodinné paměti a čehož doznívání jsme někteří zažili v 60. letech; poslední záchvěvy dokonce až v devadesátých. První republika, alespoň tak nějak se nám to jeví, protože paměť je krátká, ale ve skutečnosti to zde začínalo zářit již o půl století dříve.

  Lze to nějak zopakovat? Žižkovskej měšťanosta si koupí a na fasádu dá instalovat Husa a Žižku s klapkou přes oko; ti ale jsou nanejvýš výrazem jeho sebevědomí a sebeidentifikace, nikoliv toho, že by snad navazoval na jejich ideály. Jeho úspěch vyplývá ne z nich, nýbrž z toho, že mu živnost běží dobře nebo že o kus dál prosperuje fabrika, jejíž dělníky a úředníky může ubytovávat. Podobně i dnes se sice lze hlásit k 200+ let starým národním buditelům a jejich metodám, ale v praxi by to chtělo ještě cosi jiného.

  Tedy, pokud to jiné dosud existuje, navíc v životaschopné podobě. I dnes lze koupit za zlomek ceny smártfounu dětem merkura, nějakou tu klasickou sadu. Jenže není tak jednoduché dodat jim k němu motivaci, a nelze ji koupit. Kdysi, krom inherentní přitažlivosti, to pro technicky nadaného kluka bývala viditelná cesta k úspěchu, třebaže přijde snad až za dvacet let a třebaže její existenci asi cítil nanejvýš podvědomě. V dnešním globalizovaném, perversitou progresivismu promořeném světě se přinejmenším ta viditelnost cesty ztratila.

  1. Zpatecnik: na tom něco je. Mnoho obrozenců byli synové správců panství, kteří sloužili šlechtě většinou cizího původu. Byla to šance na vzestup ve společnosti.

 6. Fiallah je veliký!

  Dnes promluví k národu
  že nás zatáh do brodu
  neví, jak je hluboký
  jenom, že je divoký.
  Nic neví o druhé straně,
  jenom, že jsou tam piraně.
  Voda kalná, smradlavá.
  Zajímá jej Pálava,
  ročník 21
  Fiallah je bedna.
  Sleduje nás z ambasády,
  americké, ze zásady.

    1. Plundrovali Afriku
     teď jsou hogo fogo
     genocidy na triku
     rum jen Botafogo.

     Angličané jsou nám vzorem
     nelze ho však dostihnout;
     popláčem si zítra sborem
     do šňuptychlu budem dout.

   1. Naprosto přesné. Jenom kolem toho bude dvacet minut ptydepe, aby stihnul předvést další naučená gesta a xichty.

    1. Co nám k tomu řekne můj oblíbený Číňan, starý cca 2500 let?

     Tao-Te-Ťing, kap. 17:

     O největších vladařích
     neví se skoro, že tu jsou.
     Menší lid miluje a velebí,
     ještě menších se bojí,
     ještě menším spílá.

     Tady si dovolím do textu Starého mistra vstoupit.
     Lao-C‘ si zřejmě už nic horšího představit neuměl, ale za těch 2500 let jsme přece jen učinili jistý pokrok:
     …a ještě menším se otevřeně vysmívá, dodávám já.
     Lao-C‘ pak ještě vcelku konstruktivně pokračuje:

     Věru: Nedůvěřuješ-li lidem,
     nedůvěřují též oni tobě.
     Jak opatrně užívali ti dávní
     svých vzácných slov!
     Úkol byl splněn, dílo dokonáno,
     a všichni říkali: Jsme samostatni.

 7. Situace ještě není zralá na nějaké revoluční ideje a jejich naplňování. Nejdříve všichni musí dostat naprosto brutální složenky za plyn a elektřinu. Až pak si uvědomíme, že naše civilizace stojí a padá s levnou energií. Dosud rozvoj EU financovaly levné nákupy ruského plynu. Nevěříte? Podívejme se na kurz EUR/USD, EUR kleslo o 20% a nyní se potácí na kurzu 1:1. Důvodem je, že platíme energie v USD místo v EUR.
  Zcestná je myšlenka, že nás snad zachrání Putin. Ten na nás kašle, jsme jeho nepřáteli, když se ČR vůlí svých elit a politických představitelů dostala na seznam zemí nepřátelských k Rusku.
  Naší cestou je levná elektřina, tedy vybudovat ještě pár jaderných elektráren, a to rychle. Bez levné energie euroatlantická civilizace zkrátka padne, a EU nejdříve.
  Dodavatel plynu a ropy je náš nepřítel, místo toho jej musíme nakupovat z arabských diktatur ještě horších. Dodavatel zboží Čína se také stává naším nepřítelem. A co zbylo nám? Vývoz genderových témat, 72 pohlaví, Green Deal? Je po nich ve světě mimo EU a USA vůbec poptávka? Nikde ji nevidím. Mizející skupina těch, kdo vytváří nějaké hodnoty, o které je zájem i mimo EU a USA, už nezvládá uživit rostoucí skupinu těch, kdo jsou placeni EU státem. Výsledkem je inflace a rostoucí státní dluh. A rostoucí cena energií. Jde o konečnou hranici, které bude jednou dosaženo. a to bude znamenat konec stávajících vlád a názorů všech lidí v EU, vyjma té skupiny lidí, kteří z toho žijí. Pak vznikne celospolečenská poptávka po změně režimu, který poté položí první impulz.
  Burcování v dnešní době se podobá založení Charty 77. 22 let burcování, a teprve, když do ulic vyšel dostatečný počet lidí, režim padl. My prožíváme taková 80. léta 20. století a režim je pořád ještě dost silný. Ale do 10 let už padne.
  Současná ekonomická krize odhaduji potrvá ještě do roku 2024 včetně. Pak nastane brutální zaostávání EU a příští ekonomická krize kolem roku 2030 už současné uspořádání Evropy změní.
  Burcování lidí sice dobré, ale ještě pořád je příliš mnoho těch, kdo režim podporují, protože budoucnost je pro ně příliš děsivá. Až nastane kritická situace i pro každou rodinu osobně, změní se jejich názor. Žádné adresné dávky tomu nezabrání, a na totální změnu celé společnosti současná vláda nemá schopnosti. Běží jí konečný odpočet, jen nevíme, na jakém čísle je vláda Petra fialy zrovna nyní.

  1. Potíž je v tom, že zbylých šest miliard touží dostat se na zdejší úroveň ač na to planetární zdroje nestačí, a viditelné vlády EU se snaží zdejších několik set milionů dostat na úroveň zbylých šesti miliard. S výjimkou oněch skutečně mocných v pozadí snažících se aby na ně více zbylo.
   Příkladmo jakou „uhlíkovou stopu“ za sebou nechávají hlasatelé a především organizátoři a obchodníci s „Green deal“? a Všemožní jiní „Guru“?

   Sexmise naživo….

   1. Řešení je prosté, buď se vzdáme většiny civilizačních výhod a klesneme na úroveň prostého bukolického života. Nebo se ti, kdo se nyní považují za elitu a smetánku civilizace vzdají zbylých přebytečných osob. Hádejme, jaké řešení si vyberou. 🙂

  2. „Burcování v dnešní době se podobá založení Charty 77. 22 let burcování, a teprve, když do ulic vyšel dostatečný počet lidí, režim padl. My prožíváme taková 80. léta 20. století a režim je pořád ještě dost silný. Ale do 10 let už padne.“

   Nesmysl.
   1/ Charta 77 neměla s pádem režimu nic společného. Ledažeby spolupracovala s StB.
   2/ V 80. letech nebyla žádná umělá energetická krize. Byli jsme vyspělý průmyslový stát, potravinově, energeticky i bezpečnostně soběstačný.
   Situace není s rokem 89 srovnatelná vůbec v ničem.

   1. Napsal jste to za mě. Nechápu, že ještě nyní někdo může spojovat Chartu 77 se změnou režimu. Ani ti lidé na náměstích by s tím nic neudělali nebýt mezinárodní situace taková jaká nastala a to zejména v SSSR.

   2. Jenže…vysvětlujte tohle cargokultistům….

    Na druhou stranu, platilo to ještě v šedesátých. Pak s „normalizací“ technologické zaostávání. Tak jako celého východního bloku. Průmysl mohutný, jenže zaostávající. Zoufale neefektivní. Co z jeho produkce bylo vidět na našich stolech? Celá RVHP nedokázala vyrobit jediné dostupné kvalitní auto. Elektroniku. Na západ od našich hranic běžné domácí vybavení. Žádný luxus. Ale obyčejné věci.
    Mělo to systémové příčiny. Tak jako systémové příčiny má i nynější krise „Západu“.
    Co je jejím základem? To, jak by řekl Tomáš Baťa, je to především krise morální.
    Jenže i ta má příčinu. Co by jí mohlo být?
    Co třeba…demokracie?

     1. Zadna vzpoura neni. Pro projevu Fiali ,napsal nekde Rajchl reakci, na ten projev a nakonec ,ze odmita,co v projevu bylo.
      Nic jinyho sem nevidel.
      Misto drzeni svych pozic a vedet ktere pozice a co presne obsahuji , ,je zde nejake reakcionarstvi na nejaky kecy v nejakym projevu.
      Kdyz rozpatlavat politicke nepravdy, propagandu , sliby ,plany ,ktere se nesplni , brat vazne nejake sluhy atd., sice potom kritik vypada chytrejsi ,ale polivku s tim neuvaris, kdyz..
      Na misto prohlaseni a sdeleni nemennych pozic vuci situaci a predevsim reseni te dnesni situace a zkratka program zlepseni v cele spolecnosti
      Na projev zejtra ,zase bude nejakej reakcionar z kancelare reagovat, zase nejak jinak atd. Co s tim. Bude chytrej.
      To jen znamena ,ze Fiala ma veci pevne v ruce a rika sve zamery a nektery sem tam jen zareaguji,ze se jim neco nelibi , jako kdyz nekdo rekne, ze nema rad hrachovou kasi…
      Protoze SAMI NEMAJI NIC. /Nic svyho, tak sou v kasi/.
      S kriticky reakcionarskym postojem a slovickarenim na nejaky zvasty ,se samozrejme nic nevytvori..
      Kdyz se proti nim nepostavi pevna hraz konkretniho sjednocujiciho programu pro celou spolecnost.
      Potom se pripadne do nejake reakce kopne , jako obvykle a bude smytec.
      Nekdo neco napise a dalsi se toho chyti a vyplnuji si tak prazdno sve vlastni.
      Lepsi nez myslet..
      Pitomej je vymysl ,ze na misto obcanu republiky ,jsou zde nejaky deprivanti a cely davy jich ,co s necim nesouhlasi , takovy je snadnejsi potlacit.
      Co s nejakym debilantem ,debutantem ,cokoliv.
      Deprivanti si akorat sami a snadno nechaji odebrat ,zbavit a znicit kazdou budoucnost ..Zbaveni vseho,co je treba k zivotu.
      Nebo si to uz nechali vzit snadno a bez problemu , davno.
      To znamena dal , ze nejsou nic moc a nic zdravyho, nemusi se s nimi pocitat ,vyklidi kazdou posici. A proto se tak nazvou.

   3. Vixle,
    popíráte oficiální výklad historie a kult svatého Václava Havla, který projevem z balkonu zlikvidoval vládnoucí režim UV KSČ? Asi na Vás přijde Kartouz se všemi elfy. Husa za podobné popírání oficiální ideologie upálili.

 8. Pak zde máme možnost, že vládní zneužívání trpělivosti občanů vyvolá masové protesty, tedy revoluci, a vláda skončí nedobrovolně. U pokusů o revoluci ovšem úspěch závisí na mnoha faktorech. Revoluce vyžaduje charismatické revolucionáře, revoluční ideu, musí po ní být silná společenská poptávka, neboť revoluce je krokem do nejistoty, řešením krajním, posledním, zoufalým.

  O úspěchu revoluce rozhoduje načasování. V emociálně vyhrocené atmosféře musí přijít poslední kapka, kterou pohár trpělivosti přeteče. Při špatném načasování vláda nespokojené demonstranty dobývající se do sídla vlády či do parlamentu nechá rozehnat policií, pochytá revolucionáře a vyhlásí stanné právo. Otázka tedy zní, zda je na dohled příhodný moment pro lidovou vzpouru proti vládě, respektive proti režimu.

  Ivan Hoffman na PL. (Místo velkých plánů na obrození.)

  1. Masové protesty…
   Zvolí si pětikolku a pak na ni vyrazí s vidlema …

   Jak je to v reálu s masovou nespokojeností, ukáží nadcházející volby.

    1. Jakpak to? Což dohromady nemá většinu? Což ono není podle pravidel schválených předešlou většinou? Možná, že nynější opozice by to vyskládala o něco lépe. Jenže „Babiše do koše!“
     Odporný oligarchista, estébák (nyní oznamování téhož nynějším orgánům je příkladem mravní vyspělosti), tunelář….. Kdo by s ním chtěl do spolku?
     A příkladmo, v SPD si už rozdělují posty, kdo bude prezidentem….A kdo ne…
     Jsem zvědavý ve kterém klubu se zjeví Blaško….

     Podívejte se na film Vivat Zapata! Jedna z prvních scén a poslední scéna….

     A tak to je. Pořád dokola.

     1. Což ono není podle pravidel schválených předešlou většinou? Nu ovšem, není!
      Ono klíčové pravidlo, umožňující volební podvod, zavedl – myslím – nějaký s. Rychecký. Nikdo o tom pravidle „demokraticky“ nehlasoval.

      Někdy je dobré nejen měřit aktuální hodnoty veličin, ale vzít v úvahu i trend. Když máme dneska venku 30°C a teplota klesá o 3°C za den, kdo by zítra myslel na kožich! I pozítří bude ještě příjemně teplo.

     2. „“Jakpak to? Což dohromady nemá většinu? Což ono není podle pravidel schválených předešlou většinou?““
      … no ono nebýt rozhodnutí ÚSTAVNÍHO SOUDU (oznámeného panem Rycheckým) o „změně procentního přístupu koalic do parlamentu“, tak by to složení bylo asi jiné …

      1. Jak to? Ono > 27% (tříkoalice) a > 15% (dvoukoalice) by podle starého volebního zákona nestačilo? „Účelovka“ to od Rychetského samozřejmě byla, ale na výsledku to nezměnilo nic.

  2. RE : Starý kocour
   Vidím, že s nožičkou už je to lepší. Hluboká skepse se vytrácí…
   K Hofmannovi: Jasně že revoluce je krajní, zoufalé řešení, skok do nejistoty.
   Dneska se najdou mnozí, kteří považují i zu sametovou za skok z louže pod okap. A mám takový pocit, že přibývají. Protože před hadrákem se šrouby pomalu povolovaly, dneska se utahují a docela rychle. Studená válka jede na plné koule a nedejbože, aby se změnila v horkou. Tihle kreténi by nebyli proti. Pro tu svojí Pravdu a Lásku se neštítěj ničeho. Ani nakukat ukrajinským chudákům, že za jejich bídu nemohou jejich vlastní oligarchové, ale zlej Putin.

 9. Výroky idiotských ODSáků:
  Zastrčil-jsem Tchajwanec.
  Topol- umřela mi královna.
  Mi z toho vychází, že jsme tak nějak všichni Tchajwanci, kterým právě umřela královna. A k tomu jsme ještě všichni Charlie.

 10. Teď mi nad barákem proletěla nějaká obrovská kráva v doprovodu dvou stihaček. Dělala oblouk a vrací se na Mošnov.

   1. Zajisté. Na hranicích nám tanky nestojí, svobodně jsme vstoupili do NATO a EU, svobodně rozprodali majetek komukoli kdo byl ochotný zaplatit na náš flám, naše vlády sestavované na základě výsledků svobodných voleb (vzpomínám jak při prvních mě komis hnala za plentu), na základě voličů, kteří se nechají korumpovat za své peníze, plní příkazy z Brusele a dokonce iniciativně překračují plán…

    Přesto, ač se to nezdá,máme svobodu nebývalou. Včetně k pěstování národní kultury. Úřední řeči je čeština, můžeme se svobodně věnovat umění slovesnému, hudebnímu, výtvarnému. I prostředky pro filmovou tvorbu jsou dostupné každému kdo má takovou potřebu,nehledě na umění fotografické. Můžeme se svobodně vzdělávat, nikdy nebylo vzdělání dostupné jako nyní. Můžeme se učit libovolný cizí jazyk a máme k tomu dostatek podkladů. Každý den můžeme udělat něco pro zlepšení svého života.

    Každý denně něčím drobným sobě ale u ostatním můžeme udělat radost. Každý den se můžeme učit novým dovednostem. Obchody jsou plné užitečných věcí, nářadí, na které lze ušetřit. I čas na to máme. Většina má doma placaté obrazovky, před kterými tráví mnoho času. Mnoho času tráví na sociálních sítích. Mnoho lidí si může dovolit kupovat uměle rozedrané oblečení a soustu věcí, které zakrátko vyhodí aby koupila nové. Mnoho lidí si stále může divit utrácet nejen za alkohol a cigarety. I ten nejchudší má doma elektrické světlo a může si dovolit chodit do knihovny…. Ti všichni jsou voliči rozhodující tak jako ve svých životech si svých životech na základě svých preferencí a schopností.

    Porovnáme-li nynější možnosti, v porovnání s podmínkami někdejších obrozenců, je to z tehdejšího pohledu nepředstavitelný luxus.

    Brzy budou další „malé“ svobodné volby, ve kterých máme možnost volit do zastupitelstev svých obcí, a pro doplnění senátu. Máme možnost i čas poznat ty, kteří se ucházejí o naše hlasy. Můžeme jej podporovat. Můžeme, tak jak jsme toho sami schopni,aktivně se účastnit politiky a vytvářet ji.

    Tak v čem je problém? V kom je problém?

     1. Ale no tak, takhle surově…. Navíc v neděli…Mohlo by se dotknout novodobých obrozenců. Nebude jim chutnat poobědní doutníček.

      Buď trochu empatický. Nestačí otevřené dveře. Prostři jim červený koberec, nabídni šampaňské… ve smokinku se zrcadlovkou jim vyjdi v ústrety, prajmtajm v hlavním zpravodajství a místo na lesklých obálkách prestižních tiskovin jim zajisti… Pak snad nebudou mizernou angličtinou s americkým akcentem tolik brblat o diskriminaci a útlaku.

    1. Zjednodušeně…žijeme v nejlepší době v jaké jsme kdy žili? Ovšem problém je v tom, že ještě nikdy v životě, alespoň co se týká mne a že toho hodně pamatuju, jsem se tak nebála o své děti a vnoučata.

     1. Nestěžujte si na dobu ale na lidi.
      Proč například lidé z nejbližšího oki nejsou takoví, jaké je chcete mít. Kdo za to může? Ani Sóroš ne. Takovou moc dědeknemá.

     2. Anno,
      ještě nikdy (alespoň za poslední staletí) lidé nežili v takové jistotě jako dnes!

      (Můžeme si být totiž naprosto jisti, že naše děti a vnoučata se budou mít (pokud zůstanou naživu) hůře než my.)

      A druhá jistota – že „naše“ vláda dělá a udělá pro naplnění této jistoty vše, co bude v jejích silách.

      1. Tak příkladmo nežijeme v nejistotě, kdy pro nás přijdou pánové v kožeňácích a s končíme…případně i s celou rodinou….
       I tady se vypindáváme s mírou svobody nebývalou.
       Zatím.

    2. Problém je v tom, že lidí s vaším názorem je ještě příliš mnoho a podobni žábám, vařeným v hrnci, odmítáte z toho hrnce vyskočit.

     Pamětník mi vyprávěl, že když byla (v třiapadesátém?) měna, hodně lidí chtělo stávkovat. A bylo jim vysvětleno:

     „Ale soudruzi! Proti komu chcete stávkovat? Proti sobě?“

     Vaše argumentace je tomu hodně podobná.

     1. Potíž je v tom, že to není jednoduchý nosič, nýbrž mnohodílný obědový komplet.
      Navíc nevíme kam vyskočíme. Aby to nebylo přímo na rozpálenou plotnu.

      I nynější „mainstreamový“ opoziční program připomíná „Pražské jaro“. „Socialismus s lidskou tváří.“ Bez vystoupení z Varšavské smlouvy a RVHP. V obavách aby až k tomu nedošlo, Brežněv, s víc než padesátiletým předstihem tušil co hrozí a k čemu to směřuje, poslal tanky.
      Pak šel vývoj až se to celé rozpadalo.

      My jsme z hrnce nevyskočili. Hrnec se rozpadnul. Někteří skončili na rozpálené plotně, někteří doskočili dál.

      Nyní situace je podobná. Máme okolo sebe jinou „Svatou alianci“. S nástroji především hospodářskými. Ale umím si představit i vojenskou intervenci.
      Proto účelnou taktikou není snažit se vyskákat z hrnce, nýbrž spolu s ostatními podobných zájmů se snažit tento systém kastrólů rozbít. Se snahou přirozeně rostoucí se zhoršujícími se poměry a zvětšujícími se protiklady mezi tím co je a co je hlásáno.
      Klíčové jsou poměry většiny a rychlost jejich zhoršování. Aby si nohy nezvykly, že tlačící boty jsou standard.

      Proto podporuji opozici, ovšem bez nereálných očekávání.

      Ovšem, jestli je v programu zabalit nynější vládu, s omluvným dopisem, s doložkou nejvyšších výhod ji poslat do Moskvy s poznámkou, že ji nemusejí vracet, nemám námitek. Pokud se pro takový radikální program podaří získat kvalifikovanou většinu občanstva.
      Protože, v tom případě, i to by bylo legitimním i legálním důsledkem zdejší demokracie.

      Jaká je realita, jak je na tom Schrodingerova kočka, uvidí se podle výsledků voleb.

      Za sebe nemohu udělat víc než volit tak jak jsem psal. A snažit se pro to získat i nějaký hlas v okolí a v příbuzenstvu.

    3. Problém bude v tom,Schumachere, že ta demokracie,tedy vláda lidu,nějak nefunguje. Alespoň ne tak jak jsme doufali kdysi na Letné.Volit můžeme zodpovědně,ale zvolení se tak vůči nám napříč téměř všemi stranami dlouhodobě nechovají.Jinak bychom teď nebyli kde jsme.

    4. Zkusím to s Váma takhle, Schumachere. V roce 68 u nás na vsi zastavil ruskej tank s bílým pruhem a věž pomalu otáčel a při druhý votočce ji jako na potvoru zastavil, když jeho lauf mířil na náš barák. Do dneška si pamatuju tu černou nic dobrýho nevěštící díru uprostřed toho jeho laufu, když sem doslova odskočil vod záclony, za kterou jsem se bláhově schovával, když sem ho pozoroval! To jó … ale abych řekl zase pravdu, bylo to asi tak všechno, co se mi osobně s bolševikem v dospělosti vlastně přihodilo (když dětství radši už nechám bejt)!

     Ale už tehdá sem trochu rozum měl, abych si uvědomil, kam vlastně patřím a jak sou karty rozdány, jak ve světě, tak i u nás. Na to sem měl příliš dobrý kantory … a taky na to, abych věděl, že přidávat se k těm v kotelnách, co i přes ty laufy tanků tvrdili, že za ostnatým drátem je svět svobodnej a jenom šťastnej jak je super! Přitom to tam bylo v bleděmodrým skoro jako u nás, jen holt s tím Váma popisovaným hodně pozlátkem. Prostě mi nečinilo problém si najít v tom NAŠEM ostnatým smutným stínu svoji svobodu pro sebe i svou rodinu. A taky se mi celej život vyplatilo vědění, že život sám, je uměním možnýho. Neznamenalo to však vůbec, jak se nám snaží hlupky typu Pekarová namluvit, že si člověk musel nutně smočit!

     Pokud byste to chtěl jinak, tak tehdy sem tehdy věděl, ODKUD ten tank přijel, PROČ přijel, na KOHO mířil a CO sebou přivezl a i to, že TO tak asi i bude, dokud lidi nedostanou rozum!

     A dneska? Co vo tom tanku víte Vy, Schumachere, když notabene ho nejste schopen ani rozpoznat, dokonce ani netušíme, odkud jede, natož za KOHO sem jede, když se ptáte, kdo nás ohrožuje! Zase jen a pouze to prokletý pozlátko, na který sme jim všichni skočili a na který jsme taky všichni dojeli … jak moc sme se snažili (i „snažili“) a bohužel, i činili (i „činili“)!

     1. Nekde si deti hraji na indiany..
      Jinde, aby napodobil bohace si delnik poridi taky bazen/plivatko na zahrade a pak kolem toho skace a ma vydaje.
      /Bohac na to ma a sluhove udrzbu zaridi/.
      Jini zase se zhledli v akademismech a zacnou se zabou ,pres kocku na nevraceni vlady z Moskvy a dalsi neuveritelnosti ..
      Zaplnuji vsechno a vsude ,hlavne nesmi byt nic konkretniho.
      Zadny fakta nebo skutecnosti jin nestoji v ceste , jen zonglovani se vsim a s nicim. Obdiv vlastni vzdelanosti bez konce.
      Nic pro ne neni nemozne ,od trhu ,do sexu, pres kralovnu , ktera nema a presto ma cast vykonne moci , to je jim uplne jedno , vysledek je porad stejnej , skladka odpadu z celeho sveta , kterou bez odpocinku vrsi..
      Nic je nezastavi..schumachrujou furt pryc.
      Hadr na podlahu je vzdy dulezitejsi..Nebo neco uzitecneho udelat.
      Nektery deti si hraji na indiany…
      Pan Hampl si sedl za stroj a psal a psal tisice pismenek ,az to donesl do nakladatelstvi a vysla kniha s hrozivym nazvem Prolomeni hradeb.
      Kniha vysla ctenari kupovali , ale k zadnemu prolomeni nedoslo, ani kaminek nespadl , ani autor do hraby aspon nekopl a za hradbami , ktere porad stoji ,je veselo jako obvykle a zadny obavy.
      Povzbuzen svoji velkou odvahou autor sedl a zase tisici pismenkami v kancelari ,bojovne a utocne zase zopakoval Prolamani hradby, az se to vydalo a zase nic , ani kaminek z zadny hradbicky nehodla spadnout..
      Ani napad..Co asi prijde dalsiho..
      Uz dlouho vede a vitezi osvedcena svata trojice, slozena z demokracie , voleb/kadidatu a vlady/urady … A kazdej na ni vsadi sve nadeje na zlepseni neceho..
      Akorat se neco malo spravi.
      Ale , z tech velkejch planu nikdy neni nic a skonci to porad stejne ..
      Demokracie je podvod a predstirani ,kdy se gangsteri radi za kulisami ,volby jak by smet a kandidati kandiduji za sebe a za nic jineho a za sve vyhody a moznosti se napakovat ,kdyz sou nejbliz koryta a maji spolecny jeden zajem..A vlady klickuji a taktizuji ,aby vse udrzeli a meli se dobre a jeste lip i po nezvoleni..Do toho se skladaji navzdory nekonecnym a tragickym zkusenostem vsechny nadeje lidstva a najednou se na nas vymrsti vseobecna nenavist hrstky gangsteru vuci vsemu ,kteri nam jdou verejne po krku. A nikdo nic nenamita. Jako predtim a mnohokrat.
      Pres tisice milionu publikaci poucnych a bojovnych, jak se dela to a tohle a nikdy zadna zmena k lepsimu..
      Jedine lid ,co nic nepise , nikoho nepoucuje , nezvani na tribunach ,ani nenavadi nikoho k necemu , vytvari hodnoty pro vsechny ,je jedina skutecna hodnota jedina nadeje a potencialni moznost , jak ven z trablu.
      Ale prolamovaci lid na tribunu nepusti..
      Vetsinou zase opakovane vedou a rozviji situace germani ,az do uplne a zarucene nejhorsiho , kteri sou totalne vypakovany protestantismem a staletimi utlaku a snad nejtupejsi populaci na svete..
      /Zmizi Dolf a spol a dalsi podobny vyskoci na nas/
      Leyno ,napr.uz zkrachovala Rusko prohlasenim ,ze si do stihacek musi montovat soucastky z automatickych pracek a proto prohrajou..
      Takovy exemplare neni ani mozne zaradit mezi lidi..
      Ale jedna se s nimi a povazuji se ,ze jsou jako my.
      Obyc clovek je uplne jinej..Tady jsou propasti , ktery neni mozny nejak pochopit , preklenout a neco s nimi udelat..tyhle exemplare jsou diametralne a v zaklade uplne odlisny od nas , nemohou a nejsou jako my a nemame s nimi nic spolecneho .Potiz .
      Vsichni ale navic vypadame stejne . Nemoznost .
      Rozeznat ty nelidi, od lidi .. .
      Tohle byl vzdy jeden z uplne zakladnich a neresitenych problemu lidstva.

  1. Pustil ste si poslednou dobou telku? Po velkej nehode vozili ludi na emergency, super star pustala talenty na stage a rozhovory sa davaju na backstage, z bussinesu na backoffice, moderator sa s vami luci s prianim majte pekny den … to je nejake cesstvo?

   Tak prijemne poanglicovanie prajem … kecam .. majte pekne anglikanizmy v spiku

   1. Ne. Lampu blbejch nemáme už patnáct let. Nechybí. Natož každý den v sedm večer před ní trávit povinnou půlhodinu nenávisti.

  2. izraelští (a jiní) oligarchové a jejich korporáty; němci; USA; brusel; vatikánští pohůnci a další

   stačí vám to, soudruhu s německým nickem?

   1. Nevím já Vás, ale mě nikdo z nich pod krkem nedrží. Pokud nějaké trable zvnějšku tak od spoluobčanů. Přímo anebo nepřímo jako důsledek jejich svobodné volby.

    1. Schumachere, Vy byste to mohl vědět :
     Kdo teda drží pod krkem například Klause Meineho se Schenkerem a „jejich“ Scorpions?
     Že si ani nedokáží stát za tím, nebo obhájit to, co před 32 lety natočili? Že se podle internetů dodatečně stydí za absolvovanou, veleúspěšnou koncertní šňůru po SSSR?
     Zrovna této kapely, jsem si nikdy příliš nevážil, jsou to komerčáci – ale po aféře se změněným textem Wind Of Change, jsem si už řekl: „Máte tohle zapotřebí? Po tolika letech práce?“
     Nebo:
     Kdo například drží pod krkem Rolling Stones, že úplně přestali na koncertech hrát Brown Sugar a přestala se hrát i v rádiích?
     To jsou jen takové drobnosti, střípky a věci, ze kterých se prý nestřílí a svět na nich nestojí.
     No, tak když se z toho nestřílí a svět na tom nestojí – tak proč to teda měníme ???

     1. To je prosté.
      Neviditelná ruka trhu. Tržní „nepoptávka“ je silnější než motivovaná „poptávka“.
      Podobně jako LGBTQ a podobně. Ostatní trh byl vyčerpán, tohle jsou nové příležitosti.

    1. ještě zajímavější jsou ta videa, stojí za to je zkouknout. Mnohé souzní s tím, co zde občas probíráme. Závěry jsou docela podobné. Vážně mne to překvapilo a nepřekvapuje mne že naše velení vč. press o tom mlčí.

     1. bude great reset a ten potřebuje nové kádry…

      náhodně se věci dějí leda v pohádkách (v reálu velmi málo)

      1. Ale stejně to byla zajímavá dáma i když nechápu proč ji angláni tak velebí. Vždyť za dobu své vlády dokázala rozfofrovat dědictví po předcích , které prý kvůli “ rozsévání pokroku“ vybudovali a za daleko hrůznějších podmínek, než si dovedeme představit. Středověk fungoval za podstatně drsnějších zvyklostech.
       https://cs.wikipedia.org/wiki/Britsk%C3%A9_imp%C3%A9rium
       Nevím jestli je to zákonitost nebo vývoj nebo jen prostá cesta do pekel. Ale tak nějak, když si to sumíruju…vychází mi to docela divně.

       Nebo už zase lidstvo nedokázalo překročit ten bludný práh a sype se ako už po někoikáte zase k azčátku a vše se bude opět budovat?.. Kdo ví, asi jsme měli kliku že jsme žii v době blížícího se vrcholu a dál se uvidí… hmm

       1. Asi jim uniklo, že Británie má parlamentní systém, a že královna nemá zákonodárnou ani exekutivní pravomoc.

        1. neřekla bych
         Parlament Spojeného království je dvoukomorový. Skládá se ze Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Zákonnou moc mají tři elementy – panovník, Sněmovna lordů a Dolní sněmovna. Jsou od sebe vzájemně oddělené a žádný jednotlivec nemůže být účasten ve více částech. Členové horní komory nemohou volit poslance dolní komory a podle zvykového práva nevolí ani panovník.

         Pravomoci panovníka jsou stále formálně rozsáhlé. Jeho souhlas je například vyžadován u každého zákona, jmenuje předsedu vlády a rozpouští parlament. Ve skutečnosti je nesouhlas s přijatým zákonem neuskutečňován, pověřením sestavit vládu bývá jmenován předseda strany, která má v dolní komoře většinu nebo je schopen sestavit většinovou koalici a termín rozpuštění parlamentu bývá určen podle návrhu současného premiéra.

     2. Paní emo, s těmi videi buďte prosím, hodně opatrná.
      Dnes už běžně existují a používají se technologie, které umožňují konkrétní osobě vložit do úst slova, která ve skutečnosti nikdy nevyřkla – včetně precizní artikulace a mimiky.
      Je to až tak věrné, že s tím mají velký problém i jindy okamžitě hotoví odborníci.
      Zatím to zhusta využívají hlavně filmaři, ale viděl jsem až skoro nepříjemné ukázky, při kterých doslova běhal mráz po zádech. Nevzpomínám si už přesně na zkratku té technologie, ale má čtyři velká písmena a je původně japonská, vyvinutá původně pro japonské animátory.
      President Trump v jedné z nich, s vážným výrazem, perfektní artikulací i mimikou obličeje, vyhlašoval válku Ruské federaci.
      Nebýt vysvětlujícího textu před i po 68s trvající ukázce, tak bych byl ochoten připustit, že tomuto videu uvěří 90% lidí. Zvlášť, pokud by po takto manipulativním videu, následovaly záběry na hemžení lidí a techniky na vojenských základnách.
      A díky stále se vylepšujícím, masově vyráběným technologiím, tohle bude finančně stále dostupnější, jakkoli jsou velká výpočetní kapacita, napájení i obslužný servis grafik stále drahé. Takže podobných hraček už bude jen přibývat.
      Možná, že brzy přijde doba, kdy někteří lidé budou muset dokazovat, že něco takového neřekli, nebo neudělali – spojitý videozáznam, je zatím stále důležitým prostředkem k dokazování čehokoli.
      Zkuste pod kamerami třeba něco šlohnout a pak soudu dokazujte, že to nejste Vy, ale digitální manipulace s Vaší postavou a obličejem – k tomu to směřuje.
      Jen se emo upamatujte, jaká „kouzla“ se dala dělat už i s prachobyčejným Photoshopem, když se s ním opravdu dobře umí.

       1. Schummi, nehloupněte!
        Nepoznáte nic!
        Vedení Íránu je známé jako banda kverulantů. Má určitou firmu, aspoň v tom našem pokrokovém světě. V Americe a v Evropě.
        Co by se asi dělo po shlédnutí videa, kde duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí dává povel k bleskovému zničení Izraele?
        Kolik lidí by rozpoznalo že jde o podvrh?

        1. Kritickej pozorovatel se snazi skakat po vyrazech a nasledcich a velmi pohodlne co si vycte a co se hodi do kramu..
         Kdyz se pozorovani nedari nekde preskoci jinam..
         Nepozoruje ovsem.
         Hlavne aby vseho bylo hodne..

         U nas neslo o zvoneni klicu jako o rizeny prevrat a zpetny , nepodminecny odchod zpet kolonialismu..
         Co ja vim ,my sme nebyli ani hluchy ani slepy a nechut ke kapitalismu taky byla..
         Ale nic jinyho nemame, je to vzdy bud a nebo.
         Nebo kdo s koho.
         Hniloba z SSSR nemohlo zustat bez nasledku.
         Neco se muselo stat. To znamena ,ze jsme nemeli na vyber.
         A co vsechno jeste nam komunista zamlcoval o prvni republice..
         /O topra ceska vlada uplne zarucene tseska ,co od zacatku mela tak rada ty anticesky sudetsky germany , ustupovala rada a vsude ,aby dostali v prubehu vetsi moc, aby nas taky milovali, ale po jejich a jak to dopadlo/.
         Vlivy vykladnich skrini zapadu silna propaganda byly pasti na populace vychodu. Diky totalite…
         Vevcove si ulehcuji /bachorkami o obrozeni/,tim ,ze netusi nic o francouzske revoluci , sirene nasilim mega armad Napoleona v cele E. a kde ze ten, na to bral.
         V zakulisi byli zase ti ,kteri podporovali /nejakej zisk a zvyseni vlivu se zase taky hodi/,obe zadluzovane stale vice stranami…
         Bohatstvi si zada zabezpeceni za kazdou cenu.
         Tady kapitalista se otaci do zrudy..
         Nase obrozeni by nemohl se odehrat bez hnuti mas cele Evropy .Prave v dusledku te 1789 ,revoluce..
         O cem byla ta revoluce. Nekonecne propagandy vymyslu jak zalhat skutecnost ,je dodnes povinnost akademiku.
         Skupiny ,ktere se porad prosakovali vsude do E./kde bylo bohatstvi jedine na svete, sikovnou populaci opakovane porizovany, meli tradicne povolene pujcovat penize a katolici to nesmeli..Slechtici , kralove se vesele zadluzovali /z duvodu degenerace a sestupu do prasitismu/,ale meli moc a kdyz nemohli nebo nechteli platit, veritele vyhnali ..
         /Z celkem 109 zemi /.
         To se dnes svadi akademikama na spatnej obyc lid..
         Slo ve Francii o revoluci , aby prave tito veritele uchopili moc a zajistili si vladu jejich penez jejich majetku a upevnovali moc..
         Nad celym svetem. Na.
         Zabezpeceni vseho co potrebuji, to se odehrava od te doby.
         Mavaji vam ale pred ksichtama, vsim moznym..
         Pomoci valek a revoluci se oboji dari bajecne..
         Ale masy jsou a zustavaji vzdy bezradne /1848/. Totalne zavisi na svych vudcich../A bohuzel na jejich lzich a podvodech, na chamtivosti po drobkach ze stolu mocnych a korupce/.
         Nase reseni „treti cesta“ byla a zustava prekricena..
         Asi takhle ,jsou silny vlivy , ktery deformuji..Takze kapitalista zacina jako celkem normalni clovek..
         Ale normalni nezustane..
         Demokracie je velmi vhodny a pruzny system /a proto musi bejt/,aby se za kulisami nerusene vyvijel nejdrive do imperialismu a potom snadno do vylozenyho fasismu..
         A kdo ocekaval u nas neco jineho , kdyz tak pekne tu odrhovacku zpivali a zase dokola /a co ses to za vola,ze je z tebe mrtvola/o raji na zemi ,pro kazdeho .
         Jako predtim bolsevik.
         Vyvoj postihne ,ovladne a hlavne zdeformuje cast hlavnich kapitalistu , kteri se vyvijeji chamtivosti /pres vetsi zisky/, aby ovladli moc ve state a ve svete ,to zase logickou navaznosti vede do kolonialismu na ostatnich /vetsi zisky a moc/, do korporaci imperialismu /zase zisky a moc, zeptejte se v Indii/ a fasismu /ktery znamena mimo jine jeste , kdyz to nejde po dobrym , abyste odevzdali vsechno co mate nam a nechali se zotrocit , tak to musi a pude zlym/,
         kdyz jina cesta neexistuje..
         Skutecnej vyznam Versailske Dohody, udesny a nepredstavitelny nasledky ve vyvoji sveta potom, je zase velmi dobrej priklad..
         Informacni revoluce je zase kazdyho spolehlive zahltit ,oslepit a zmast vsim moznym..

      1. Vůbec netušíme , jak daleko pokročila IT technologie. Komukoli je možné vložit do úst cokoli. A veřejnosti nemá nejmenší šanci poznat podvrh.
       Vlastně se divím, že to ještě nepoužili.

 11. OT z Kavkazu

  Gegoš gogoš chrápe, tudíž musím okomentovat nové dění, resp. další ústup RF z pozic regionální mocnosti, což mi (asi v pátek) vtloukali do palice soudruzi z Radiožurnálu.
  Další vojenský střet Azerbajdžánu a Arménie, který proběhl před několika dny a údajná nečinnost jednotek RF, které mají rozdělit znesvářené strany.

  Zdroj:
  https://readovka.news/news/112285

  A Jerevan podle zdroje navštívila naše stará známá soudružka Nancy Pelosi.
  Myslím, že dalšího komentu netřeba. Jerevanští se chtěli od Ivana odpoutat, lezli do řiti Frantíkům, ale moc to nezafungovalo, na prdel dostali více, než slušně. Ivan sjednal příměří, které jim nepasuje, takže to zkoušejí přes UŠÁky.

  Jak se nám to hezky vybarvuje!!!
  Ušáci naostro proti Turkům? Až tak?

   1. Vsichni to vidi a zadnej si nevsimne..
    Kdyz to musi bejt ,vo Satanovi..
    /Treba Satan byl do nedavna pro svet bolsevik , ted je taky, rus/. Vono lidstvo je zavisly a neda si rict…Ted se pletu sociologum do kramu.
    Voni musej porad studovat tak nemaji cas..
    Tak kdyz povznikli ty zbozny krestani a Buh a Kristus ,sama dobrota ,ale v jednom kuse si nedali pokoj, aby Satana tu netahali za vocas ,tu neslapli na nozicku a to by asi nevydrzel nikdo..
    Furt byl v recech , v pomluvach a nikdo ho este ani nevidel..Kropili na nej vodu atd.
    Pokrikovali , kdyz ti treba Satan da facku jeste nastav ksicht na dalsi..
    Az teda musel vylezt..To by asi udelal kazdej..
    Vylez zhruba vokolo 30.lety valky ,aby to nejak napravil…
    Jeden Satan katolickej koncil ,zpatky do pekla a druhej vylez jako protestant…
    A straslive nekrestansky , nepredstavitelne utlacoval . Vysledky se dostavily.
    Ted z toho byl lid v Nemecku a jinde a v USA zprotestantizovanej , uplne podanej..
    Takovej lid je ponizenej pred vrchnosti ,si poslusne necha vsecko libit vod toho dalsiho ,novyho Protest Satana ,kterej si je tak vychoval…
    /Lid bez Satana zase ani ranu, jako predtim, je vychovanej k absolutni poslusnosti a zboznovani k vrchnosti, udela vsecko/.
    V Usa to bylo a je videt krasne , kdyz vorazeny katolici a jiny nabozenstvi se sdruzovali do Mafii a ostatni lid nic..
    Akorat se disciplinovane sdruzuje porad v kostelech..
    A vsemu veri..

  1. Targus: Myslím, že Putinovi je jasné, co vedení Arménie dělá. V Samarkandu na konferenci ŠOS byl Putin, byl tam Alijev, ale arménský paša tam nebyl. Oni to Rusi nemají lehké – kamarádit se s Erdoganem, který je křivý, jako šavle, … a je jich takových hodně, v postsovětských zemích, kteří se snaží sedět na dvou židlích (co třeba Kazachstán – Tokajev, sotva mu Rusi zachránili židli, už se vůči nim vymezuje a hledá kamarády v USA a GB).
   S tou Čínou to taky není jasné (Si-cziň-pin sice spolupracuje, ale taky tu židli nemá nejpevnější), což platí ještě mnohem víc víc o Indii (Módi se s USA kamarádil docela dost)…
   Co už říct o Saudské Arábii, o tamějším režimu si nikdo nemůže dělat iluze.
   Rusko jednoduše využívá (nic jiného mu nezbývá) jakýchkoliv, i dočasných, i nespolehlivých „spojenců“. Co má taky dělat, že.

  2. Targusi, když Nancy Pelosiová, tak pícka na pečení koláčků už je na cestě. Teď ještě probudit Schwarzenberga a senátora Štětináče / Plavce. A Jerevanští mají zaděláno na vééliký prooser.
   Zatím to vypadá, že kdekoli Amíci bratrsky vypomohli, zůstala zubožená země.

  3. Targusi, Kraliku, prosim o souhrn toho, co se od 10. zari deje na vychodni Ukrajine. Nechtela jsem tomu verit, ale vypada to opravdu na poradny debakl Rusu, a vrazdy pro-ruskeho obyvatelstva kolem Izyumu a na vychod od Charkova pry uz zacaly.
   Mnoho lidi prchlo na vychod, ale ti, co zustali, jsou v pasti, zvlast maji li rusky pas.
   Prosila bych o strizlivy popis bez spinu a bez snahy to licit v positivnim svetle. Zatim jsem nic takoveho nenasla.

 12. Možná trochu OT… a možná trochu ne:
  Náměstek pro školství v JČ kraji a zároveň poslanec PSP Pavel Klíma (TOP09):

  „Chci požádat kolegy pedagogy, aby se svými studenty 19.9. sledovali pohřeb jejího Veličenstva. Jedná se o příležitost, jak studentům zprostředkovat unikátní historický zážitek, vzdělat je v britských tradicích a zlepšit jejich angličtinu. A samozřejmě vzdát hold odkazu královny.“
  https://twitter.com/klima_pavel/status/1570420500861521920?cxt=HHwWgMC83YDIoMsrAAAA

  Matně si vzpomínám, že poprvé, kdy jsem skutečně záviděl sovětským dětem, byl trojboj Brežněv – Andropov – Černěnko. My byli nahnáni k televizi, ale ty sovětské děti měly ve škole volno! Svým způsobem bylo optikou dítěte nespravedlivé, že Gustáv Husák byl takový držák…

  Když pak koukneme na jiný tweet (výzvu, požadavek) pana Klímy,
  https://twitter.com/klima_pavel/status/1570711050202267649 je naprosto jasné, že po ovoci poznáte je – prostě bolšán. A vůbec nezáleží na značce, pod kterou se zviditelňuje. Ani na světové straně, ke které se hrbí.

  1. Když do pekla zamířil veliký Leonid , chodil jsem v Ostravě-Porubě na megaobrnakvadrát bolševickou školu, vyhlášenou „Fučíkovku“. Ředitelkou byla neskutečná bolševická …. jméno téhle kreatury, jsem už dávno vytěsnil. Po jednom žáku jsme chodili do ředitelny, kde byl obraz velikého Leonida, v tichosti jsme museli přistoupit a POKLONIT SE. Fakt náááářez.
   Klíma je vlastně úplně stejná zrůda, jako kdysi ti bolševici, akorát místo socialismu má plnou hubu demogracie.

   1. Já byl na vojně, hotovost šla do řiti. Všichni na cimru k barevné televizi a když tam Leonid zahučel, propukl smích. Vyšetřovali původce.

    1. Vzpomínám. Byl jsem na ZVS v Mariánských Lázních. Na melodii smutečního pochodu jsme složili (a tajně zpívali) tento text:

     Už nám spadl, už nám spadl do jámy
     Už nám spadl, už nám spadl do jámy
     Už nám spadl, už nám spadl do jámy
     Už si nikdy neožere držku s námi!

     Proto si tu melodii pamatuju dodnes.

        1. To je důležitá funkce. U nás na vojenské katedře učil chlapík, který na nějakém cvičení, kde stříleli na nějaký ten pytel za letadlem, jednou vyprávěl, jak byl u kulometu. Najednou mu volají: „Pozor! Letí Agrolet!“ Ale on slyšel „agresor“! A tak ho sundal. Pilot měl popáleniny (sto procent) a ležel ještě tři dny v olejové vaně. Chlapík ho chodil navštěvovat. A tak ho šoupli na vojenskou katedru. (Vím to jen z doslechu – mám modrou.)

         1. My měli na radaru nejčastěji SR71. Nikdy nepřelítla hranici. Když se blížila, vždy proti ní startovali 2 stíhači. Buď z Budějic, nebo z Mošnova.
          Ale pořád se imitoval hromadný úder.

         2. Ten musel bejt naklonovanej, protože pokud vím, učil současně a po dobu asi třiceti let na všech vojenských katedrách všech vysokých škol v ČSSR 😀

          1. Ne. VŠCHT. Jak už jsem říkal, neslyšel jsem to osobně. Říkali mi spolužáci z kroužku.

         3. Měl jsem jednou službu na hlásce PVO. Byly tam obrázky našich a nepřátelských letadel. Každé naše letadlo mělo nepřátelské dvojče. Není divu, ty tvary letadel vycházejí z aerodynamiky, ne z politiky.
          Netuším, jak bych poznal nepřítele. Nepoznal.
          Něco podobného se mi stalo později. Za dva dny mě vyškolili na regulovčíka. Uměl jsem se postavit na křižovatce a ukázat svítícím jelitem autům, na kterou stranu jet. Problém je, že na stejnou křižovatku vyložili další dva regulovčíky z jiných útvarů. Žádný z nás neznal číslo té „své“ kolony. Tak jsme se dohodli, že se budeme střídat a posílat vojenské kolony na tu „svoji“ stranu po řadě. Musel vzniknout slušný chaos, ale nikdo z důstojníků asi nezjistil, kde byl problém.
          Jo, znalosti, to je síla.

    2. Já jsem vezla nějakou německou filharmonii den poté, co zemřel Walter Ulbricht.
     Byli to muzikanti z DDR a hned na Hlavním nádraží zatáhli záclonky. Strašně se ožrali , projevovali nezřízenou radost.
     Vezla jsem je jen do Děčína, ale všimla jsem si, že za Lovosicemi už někteří hajlovali. 😀

    3. Já vděčím za pohřeb- nevím, už kterému z jeho následníků, za manželku. Jedna z prvních
     poznávacích schůzek a restaurace zavřené jako výraz zármutku národa.

     Venku zima, proto pozvánka na čaj. Potom už nebylo cesty zpět. Takže díky, K.Černěnko, J. Andropove nebo který z vás to vlastně byl. Nezemřeli jste zbytečně.
     Už to bude skoro 40 let.

  2. Re: tA

   Bez urážky – chtěl bych vědět, co mi hen ta oná panímáma Králová odkázala.
   Čistě abych věděl, čemu mám jakože holdovat.
   S trojbojem, resp. s optikou souhlasím. Akorát mám pocit, že nejméně při jednom (až dvou) jsem už nebyl dítko školou povinné.
   Ale cosi o povinném koukání na školní „barevku“ sa mi marí, jak říkají bratia Slováci. Ano, byla to nespravedlnost.

   1. Klidně s urážkou….
    Mě osobně nevadila, když byla živá, co mi do ní, že?
    Ale teď s tou hysterií, jak se na mě baba valí ze všech stran, už mě fakt sere.
    V porovnání s Leonidem je shoda v tom, že mediální smršť.
    Ostatně stále platí:
    „Všechno má své meze,“ řekl jednoroční dobrovolník dvojsmyslně.

    A ke všemu v neděli ještě ten Fialenko…. Pomalu by tou nepřiměřeností nasrali i mrtvýho.

 13. Jako kluk jsem v naši vesničce střediskové chodil do „Sokola“. Za komančů to samozřejmě byla TJ , ale každý věděl, že to je SOKOL. Nikdo neřekl, jdeš odpoledne cvičit do těláku? Každý řekl, večer idu do Sokola. Vedl to můj strejda, neskutečný chlap, dej mu pánbůh lehkou hlínu. Veliký sportsmen, robil ve Vitkovicích, po robotě spravoval faru a kostel a večer nás proháněl po tělocvičně, nebo hřišti. Jako děcko, jsem to samozřejmě nevěděl, později jsem pochopil, že nás vedl v duchu Sokola a kolik toho pro děcka vlastně udělal.

 14. Píše se např. o Sokolu jako možnosti národního obrození. Po převzetí moci komunisty se Sokol silně vymezoval proti např.Spartakiádě č.1. 30let si dělal po vzoru ČSSD svou místní polívčičku. Kde jsou Sokolové? Jsou to umouněnci stejní jako současná MOC .

 15. Pro radost z češství?
  🤔
  Pro radost s příslušnosti k nějakému národu, k nějaké náboženské konfesí, k nějakému klanu, bylo už prolito hodně krve. Když ona ta hranice mezi zdravým patriotismem a škodlivým náckovstvím je docela tenká. Teda, existuje- li vůbec.

   1. To není nic proti Vevče!!!
    Jenom… Trochu jsem s tím vlastenčením na štíru. Asi nějaké moje špecifikum. 😉

  1. Ta krv nebola preliata pre pocit radosti z prislusnosti k skupine, ta bola prelievana pre pocit prislusnosti k nadriadenej skupine.

   Ale pokial to takto vidite, tak s cistym svedomim zahodte prislusnost v vasej skupine, a pridajte sa k silnejsej, len aby sa nemusela prelievat krv. Zabudnut vlastnu rec bude asi rozumnejsie, nez snaha ju zachranovat, a nastvat tym tych, ktorych vlastna rec je ina od vasej.

  2. Helanov: Toz podle tedlete logiky byste taky musela tvrdit, ze ucit deti prinalezet k rodine, uz uci skodlivemu nackovstvi. Nebo se starat o vlastni deti vic a lepe, nez se starat o sousedovy. Tak jo, to je podle vas onco? Nejlepe prinalezitost nulova, to nas vsecky vyleci z nackovstvi?

   Do pytle…

  1. Hlavní význam těch spolků byl podchytit zájem a rozhled dětí, předat jim kulturu a z ní pramenící pohled na svět a sebe sama. Dnes z toho je volnoodpočinková aktivita – dá se tomu ten hlavní smysl vrátit.
   A ano, tohle je hodně důležité a musí to být na jedné z prvních příček výčtu priorit.

   1. Podchytit zájem dětí, předat jim kulturu. – Na tomto poli zatím těžce prohráváme a Národní obrození V.2.0 zemře dřív, než se narodí.

    Abychom vzbudili u dětí a mládeže zájem o spolkovou činnost, musíme nabídnout něco, co přitažlivostí převáží nad dosavadní náplní volného času. To nebude jednoduché a někdy mě jímá pochybnost, zda je to vůbec možné. Staří obrozenci, nemajíce internet a nejsouce zavaleni ze všech stran reklamou na všechno, měli to v tomto bodě snazší.

    Když jsem se s rodinou nastěhoval před třiceti lety do naší malé vísky, po venku za téměř každého počasí a roční doby pobíhaly tlupy dětí. Leckdy dělaly i nepřístojné vylomeniny, ale něco dělaly. Dnes tady nikdo nic takového neuvidí. Dětí není méně, ale sedí doma a – hádám – hledí do mobilu. Dospělí – hledí do mobilu, i při jídle. Nevím… když dnešní „mladí“ souloží, hledí i při tom do mobilu?

    Předpokladem spolkové činnosti je trvalý společný zájem o něco hodnotného. Vzbudit takový zájem v informačně přehlcené společnosti nebude snadné. Kdo by chtěl kopírovat staré obrozence, stane se nanejvýš směšným. Klíč spočívá v tom – přijít s něčím, co trvale zaujme. Já si to představit neumím, ale to naštěstí nic neznamená.

    1. Já myslím, že sport bez tlačení na výkon, čistě pro radost, by byl cesta. To dělá momentálně jedině sokol, jinak všechny kroužky jedou na tvrdý výkon a odrazují všechny ostatní děti, které si prostě chtějí zahrát, zacvičit, zablbnout. Ve městech sokol docela funguje, ale z vesnic se dost vytratil a je to škoda. Jak je takový spolek daleko, že tam musíte děti vozit autem a nedoběhnou sami, tak je to pro většinu upracovaných rodičů neprůchodné. Přitom nějaké to hřiště je všude. Ještě chci podotknout, že na vesnicích toto často suplují dobrovolní hasiči. Je jen na vlastencích proniknout do těchto spolků a šířit osvětu a pracovat s mládeží.

     1. Já to vím. Roky vedu jakousi sektu, říkejme tomu Svědkové Alefovi. Vím tedy své. Klidně by se to mohlo jmenovat „Cvičení starších žen“… jsou mezi námi i pánové, a i trochu mladší ročníky, ale málo nás.

    2. Zakladateli, já bych to tak černě neviděla.
     Znám vísku, kde žactvo do mobilu nehledí, umí si opatřit aktivní zábavu v plenéru.
     Třeba zakoupěj několik balíčků prezervativů a vyrazej do Prahy. Tam vyhledají WC a naplní ty gumičky tekutým mýdlem. Potom pokládají ty výtvory na sedadla v MHD, hlavně v metru.
     Užijí si spoustu švandy. Sází se, kolik občanů zatelefonuje na PČR a kdo to asi přijde uklidit. Jestli policie, zaměstnanec Dooravniho podniku, anebo počisťovač od komunalu.
     Je to napínavé!
     Musím uznat, že my jsme tak invencí kdysi nebyli.
     🤔

     1. Nebyla jste ve správné společnosti. – Mé děti už trochu odrostly a určitě to tady nečtou, tedy trochu čistého vína:

      Když mi bylo 12 let (to byla, myslím, 6. třída ZDŠ), bavili jsme se mj. i takto:

      Zašli jsme do drogerie a do košíku nabrali pár krabiček „primerosů“. A k pokladně, v níž seděla co nejmladší slečna, která, popatřivši na obsah košíku, zrudla (studem):
      „Kluci, na co to máte… vraťte to…“
      „No co? Myslíte, že my nemrdáme?“

      Jedna z mých kamarádek mi jednou řekla: ty máš tak hodné děti, že si to ani nezasloužíš. Měla pravdu? Nevím.

      1. Vy jste byl hodnej jak andilek ! Muj dobry tatinek mel v zasobe frazi : Pujdes do internatu ! Jednou jsem treba v dvorni bande naseho pavlacoveho domu kde jsem byl fyzik a chemik, sestrojil tzv. bylinkovy caj. Smes praskove siry, chorecnanu draselneho, dreveneho uhli a cukru. To slo do stare roury od kamen zakopane do zeme, odpalene pres dirku dlouhou prskavkou. Plamen nekolikametrovy, nejdrive modry, pak zeleny, roura nejdrive do cervena, pak do bila, hukot jako kdyz startuje raketoplan, roura se pomalu kacela nabok a tavila zemi. Vybehl starsi soused s kyblem vody – samozrejme pak se to rozhorelo jeste vice. Odhodil kybl a utikal volajic o pomoc. Zkratim to : Pujdes do internatu !! zaznelo doma zas. A zas me nedal 😀

       1. Bandito, to mi připomnělo Travexové období mého synka. Papíry namočené Travexem a cukrem se válely všude na topení. Potom z nich pomocí staniolu vyráběl bouchací kuličky a dál už nevím. Nikdo neuhoŕel, ani si nikdo nepřišel stěžovat. 🔥💥😀

    3. Zakladateli, podle toho, jakou cestou se ty děje neustále šinou, pokud to neuděláme my a teď hned nějak sami, hlad u hořících ohńů ve tmavých jeskyních bez tekoucí vody z kohoutků je to zase bude učit úplně od základů…

     Metody tedy jsou.

     1. Ano, stále lepší cetky, více chutnějších dobrot, zajímavějších celebrit.
      „Nevím… když dnešní „mladí“ souloží, hledí i při tom do mobilu?“ píše Zakladatel.
      Nevím to, ale předpokládám.

      Jednoho krásného dne, až se civilizační nátěr odebere do nenávratna, budeme muset začít znova. Nebude jiné cesty. Nebudou mobily, tedy ani TikToky a jutubeři, ani televize nebude a tak se konečně začneme zabývat blízkými lidmi a věcmi a ne vzdálenými fata-morgánami na obrazovkách.

      Nemyslím hned na válku. Ona stačí chudoba. Viděl jsem reportáž o jedenáctičlenné rodině. Jedenáct dětí a TÁTA a MÁMA. Mobily tam měli tři. Táta a dvě z dětí a byly to cihličky na domluvení se bez šance hrát nějaké hry nebo „být na síti“. Tak šťastná děcka jsem už dlouho neviděl. Nikdo je nebombardoval, měli kde bydlet , měli co jíst a do čeho se obléct. A hlavně – měli jeden druhého. Napřímo, bez nutnosti používat nějaké technické berličky a psát si – třeba s počítačem nebo s ním hrát nějakou stupidní hru, kde někdo naprogramoval, kolikrát smí počítač vyhrát, aby vás to nepřestalo bavit a hráli jste dál. Protože to nese někomu peníze.

      Podle rady Vevči jsem zkoušel „jít zase spát“, ale jsem odporný realista a říkal jsem si, že ji musím ten kyblík studené vody na hlavu vylít dřív, než to udělá někdo jiný se splašky.
      Vevčo!! Nebude líp, dokud nedopadneme na dno. A pak se (snad) odrazíme.

      1. … je to marný – stále kvoká, stále kvoká … již v záhlaví máte:
       „“„Dopadli jsme na dno. A to se pod námi utrhlo…“
       …a znovu. A znovu. A znovu… (da capo al fine)““
       … nevěřím v zázraky, že to dno poslední bude festovní …

      2. Kocoure, idealni cas nebude nikdy. Kdyz ne ted, kdy? Kdyz ne ty, kdo?

       Krindipindi! Kdyby byli obrozenci cekali na spravny cas, a na to az se zbavi mocipanu ve Vidni, tak by
       zaspali, zaspali a
       byli by tu holubicku prosrali…

     2. Úplně Vás vidím.
      S hladem kručícím žaludkem, u hořícího ohně ve tmavé jeskyni, vzpomínající na kohoutek.
      No co už.
      I tu kvantitu někdo musí hrnout.

    4. Vypadá to, že jediným předpokladem spolkové činnosti je vypnutý internet , Zakladateli. Myslím, že i na to s výpadky elektřiny brzy dojde .
     A můžeme zase od začátku – spolky chovatelské, pěstitelské, ovocnářské, včelařské, vzdělávání paní a dívek ve vaření levných vydatných pokrmů, zpracování a konzervování úrody a masa bez použití mrazáku, topení v kamnech, háčkování a pletení ( svetrů), literární kroužky, ochotnické divadlo…..
     Myslím, že existenční nouze, která už je zřejmě nevyhnutelná, se postará sama o polovinu těchto našich starostí. Lidé, mnozí mající ten luxus žít nyní jako takzvaní singles , se pod tlakem bídy začnou zase sdružovat a vypomáhat si v rámci širší rodiny i sousedského společenství.Budou – li mít to štěstí, že takové slušné rodiny i sousedy budou mít….
     Rozdíl oproti prvním obrozencům je v tom, že nám šílenci, které jsme nechali ovládat naše životy, brání a budou bránit čím dál více v příklonu k obyčejnému přirozenému životu, např. v topení dřevem,chovu hospodářských zvířat a drůbeže, zemědělství i zahrádkaření….
     Jedinou obrodou bude zbavit se jich.

    5. On by sa ten spolok dal vybudovat aj z nejakeho zaujmoveho kruzku … vsak ten sokol bol tiez telovychova … Lenze … vlastnim 3 kusky skolou povinne, teda, vlastne este len dva, ten treti je podmerecny … ale prislusnost do akehokolvek ‚spolku‘, ci kruzku je prisne podmienena vzdialenostou od miesta bydliska, a korelaciou s mojou pracovnou dobou …. a ked sa nieco najde take, aby som ja nevypustila dusu pri vodeni potomka tam a naspat, tak zvlast v tomto skolskom roku narazime na vysku zapisneho ….

     Ano, ‚mladez‘ uz asi nepotrebuje odvadzat rodicmi na miesto stretnutia … ale kluby a kruzky, v ktorych som hladala osobne ja, beru bud male deti, alebo su ciste na baze zaplat si semester, a my sa ti budeme venovat do vysky platby.

     Ja viem, nehladam sposoby, ako sa to da, ale vyhovorky, ako sa to neda … lenze vsetci ti ludia, ktorych treba ‚oslovit‘ a ‚pritiahnut‘, nemaju zaujem hladat sposoby, potrebuju nieco, co bude pohodlne … my sme tiez prestali vodit holcicky po roku do folklorneho suboru, pretoze sme proste boli v permanentnom poklusu, a beh praca-skolka-subor-vecera-postel nas tak nejak zmahal … ale my sa pozde stretli, a mali prvorodenu po 30, a boli sami v cudzom meste ..

     1. No a to je, Bosorečko, jedna z možných cest jak v dobrém ovlivnit mládež: strany a spolky mohou podporovat takové kroužky a sdružení pro děti , které budou v místě bydliště nebo školy a budou pro děti zdarma,hrazeny ze stranických účtů. Vždyť ještě v devadesátých letech a třiceti předchozích, které já zažila,to šlo – po škole na kroužek provozovaný buď ve třídě školy, tělocvičně nebo domě mládeže,pak bez doprovodu rodičů domů nebo do družiny. Nemusí být všechny dětské aktivity superprofesionální, hlavně rodiče menších dětí budou čím dál víc oceňovat, že se dětem dvě tři hodiny odpoledne někdo zdarma věnuje, udržuje je v bezpečí, teple a zábavě a třeba je potom starší děti nebo studenti dobrovolně nebo za pár brigádnických korun doprovodí domů. Čím hůř lidem bude, tím snadněji se ty normální časy vrátí a budou vítány. Nebude dost peněz na to,aby matky fungovaly jako taxikářky, rozvážená princátka dostanou šanci stát se zase aspoň trochu malými uličníky…..a ti , kterým bude záležet na vlasteneckém ovlivnění mladých dostanou více příležitostí.A skeptická nejstarší generace bude moci místo mudrování jak už nikdy nic nepůjde předávat své bohaté zkušenosti třeba na kroužku ručních prací,kde se bude šít garderoba pro panenky,nebo při stavbě motokár….

      1. A vy by ste si dnes lajzla pustit male princatko samo na ulicu? A teraz nemyslim len vselijakych deviantov, ktori vam potomka unesu, znasilnia a uvaria z neho gulas … staci sa pozriet na krizovatku, ktorou by muselo prechadzat cestou na kruzok, a do urciteho veku si bud najdete cas ho tam odviezt, alebo si ten kruzok odpustite.

       1. Proto píšu, Bosorečko, že to je příležitost pro vlastenecké strany a spolky: zajistit dětem zájmovou činnost s vlasteneckým přesahem zdarma v místě, případně platit doprovod domů po kroužku.

        1. Výborný nápad. Ale složité v malé obci, kam zajíždí autobus 2x denně.
         Dcera dělá svým třem dětem taxikářku, což si může dovolit, protože je ženou v domácnosti. Ale i tak je rada, když s přepravou dětiček vypomohou rodiče spolužáků. Na oplátku. Ona zase vozí do kroužků a na sporty jejich děti.

 16. Vlastenectví též znamená mít svůj jazyk. A my máme krásnou a bohatou češtinu. Nenechme si ji zaplevelovat cizími výrazy tam, kde existuje krásné české slovo. Chápu, že tzv. “ neartikulované ostrovní skřeky “ můžeme používat jako jakési esperanto, protože jsou dostatečně rozšířené a dostatečně jednoduché, ale mezi sebou se snažme mluvit česky. Upozorňujme na to a hlavně to učme naše potomky. Používat anglické výrazy jen proto, abych tzv. šel s dobou ( byl cool ) je forma patolízalství a znak nedostatku národní hrdosti. Jazyk, řeč souvisí s duchem a myšlením národa. Zabrańme, aby se k nám přes jazyk nasouvala cizí kultura.

  1. Gastone, mluvíte mi z duše. Nicméně, kromě používání českých výrazů všude tam, kde je to možné, bylo by pěkné, kdybychom mluvili a psali bez gramatických a pravopisných chyb. Všímám si toho, že se čím dál tím víc množí špatné používání středního rodu („ty města byly“ místo ta města byla), chybné používání ji/jí (je přeci rozdíl, když napíšu „bránit ji“ a „bránit jí“, chybné zaměňování předpon s-/z-, a tak by se dalo pokračovat do aleluja. Vidím tyto jevy jako první, ještě nenápadný posun k vyhynutí jazyka. Byla by taková škoda, kdyby čeština zanikla. Je jedinečná, schopná vyjádřit nejjemnější odstíny lidské mysli.

   Jen pro pobavení přidávám rýmovačku, která ilustruje krásu češtiny. (Nejsem autor.)

   Nahoře radost, dole žal.
   Doležal trávu dole žal.
   Až bude Doležal nahoře,
   zapomeň dole na hoře.

   1. To máte štěstí, pokud vaše mysl od dětství pracuje/umí pracovat v ryze českých slovech. Aktuálně toto dnes platí jen v oblastech okolo Českomoravské vrchoviny a některých přilehlých částech.

    Moje mysl pracuje v chaosu. Rodná řeč Slovenština, školní léta ve Slezku vypálila do těch závitů řeč Ládi Větvičky (zbavuje se toho opravdu velmi špatně) a dorazilo to několik dlohodobých pobytů mimo české oblasti. Takže mysl plynně přepíná výrazivo ze všech zdrojů a ukočírovat ji do jediného je mnohdy větší práce, než napsat článek… Ale naděje umírá poslední, snad se to časem poddá… 😉

    1. Re: Petra

     No vy jste nejenom mladá a krásná, ale dokonce i chytrá!!!
     Si z vás dělám p**el. Ano, jsem staré a arogantní prase. Nicméně přiznání je polehčující okolnost, že jo.
     Bez vašeho povolení si tu říkanku stáhnu a dám ji k využití své ženě (pracuje v ZŠ) dceři (momentálně NEpracuje v MŠ, neb čerpá mateřskou).

     1. Targusi, dokud do nás budete šít tím svým obvyklým způsobem, budu klidná. Bez těch vašich hubatostí by to tu bylo smutné. Vyděsím se a budu vědět, že je opravdu zle, až začnete psát zdvořile a lichotit na všechny strany.

    2. Ja som ‚blba‘ na jazyky, a pri hovorenej reci som zvladla zacat vetu cesky, pozret do ceskej knihy na kolenach a povedat par slov cesky, dvihnut oci, pozret na rodileho anglicana, a dokoncit vetu anglicky. A nevediet o tom. Akurat ‚publikum‘ bolo ponekud zmatene …

     Ale pokial sa jedna o pisany prejav, drzim sa prisne spisovnej slovenciny, aj ked som sa ju ucila na vychode, kde sa mimo skolu hutorelo, a obcas aj bisidovalo … Takze aj v tom pisanom prejave poznate, ze som vychodnar, pretoze vzdy trafim presne naopak dva a dve …

     A za mna staci, ked sa clovek dokaze drzat kodifikovanej formy v pisanom prejave. … V hovorenom zrkadlite, co pocujete … aj moja hovorena slovencina je uz hodne pocestena, ac sa jej snazim drzat, nech nepletiem detom hlavu spatnou ceskou gramatikou.

     1. Bosorečko, proč vy byste měla mít mindráky z češtiny, když vaším rodným jazykem je slovenština? A tou vládnete bez problémů. Já, kdybych se měla vyjadřovat písemně slovensky, bude to bída s nouzí. Ale je pravda, že kdykoliv jsme s rodiči byli na Slovensku, slovenština mi naskočila bez jakékoli námahy.

    3. Přesto vaše příspěvky se nehemží chybami. Mimochodem, i mě v žilách koluje trochu té slovenské krve. 🙂 A věřím, že pokud by vás někdo na případnou chybu upozornil, tak ji prostě bez diskusí opravíte a jede se dál. A ne, že budete vykřikovat, že důležitý je obsah a na formu že s..e pes.

     1. Zivej narod ma zivej jazyk. Nezivej nema.
      Narod a jeho jazyk se vyviji a ani jeden z nich nechce do sveraci kazajky..
      V nasem pripade je sveraci kazajka gramaticka strnulost.
      Jednou to tak bylo , jednou mne to tak ucili , tak to musi bejt porad.
      A s ni vselijaky detailni umorovaci pravidla a pravidylka , brzdy, kdyz lid v praktickym zivote je jinde, tvori ,vyviji se a komunikuje bez nich..

   2. Jo, to je krásné!
    Já mám zase ráda ten vtip, kde se ptá cizinec Čecha : Co je to šimsisi? No přeci esisisišim.
    😀

  2. Gastone, úplně nejlepší je to jejich wow.
   Silně mi to evokuje čekárnu u zubaře, tam se také ozývá uáá. Úplně mi z toho naskočí husí kůže.

  3. Máme bohatou a krásnou češtinu, tak bohatou, že se nevejde do telefonu a musí se zredukovat na SMS, zkratky a emotikony.
   ———————————————————————————

   Petro, stačí si přečíst jeden den zprávy třeba na Novinkách.
   Chyby jsou nejen v textu, ale hned v titulku.
   A události pokud možno popsat výrazy nejčernější, nejděsivější, nejstrašnější, nejhrozivější (co nevidět přibude 4. stupeň – úplně nejčernější , úplně nejhrozivější, atd.).
   Přes tak naservírovanou vlnu emocí čtenář už nemá sílu řešit pravopis.
   Klidný den všem.

   1. A stále se nacházejí jedinci, schopní napsat vysoký špalek do jakékoliv diskuse – a zcela bez diakritiky.
    Je až neuvěřitelné, na jak kreativní výmluvy, jsou schopni tihle tvoři přijít, pokud jim to někdo vytkne.
    Zpravidla se na konci bouřlivé diskuse „diakritika ano-ne“ přijde na to, že jedinec s jednoznačně nejvyšším počtem výmluv, je prostě jen bezohledný blbec.
    Dnes už snad neexistují pašované, či pokoutně odemykané Nokie a Motoroly, které českou diakritiku neumožňovaly.

    1. OK, tady se ti hlasi jeden bezohledny blbec 🙂
     Priznam se bez muceni, holt mam v praci pomer cestiny a ostatnich jazyku asi 1:3, zato vsak porad potrebuju mit k dispozici ruzny ty hranaty, slozeny zavorky a vsemozny symboly. Prepinat mezi CZ/EN je pak totalne na palicu, protoze si neumim zvyknout na Z/Y…

     1. Mimochodem, existuje i možnost přepínat mezi českými QWERTY a QWERTZ – to jen tak na okraj 🙂

      Já, vlivem jedné své čínské zkušenosti, kdy jsem byl okolnostmi donucen napsat blog bez diakritiky, protože to bylo na místním počítači (nebyl můj) s anglickou QWERTY, mám pro to trochu i pochopení. – Byl jsem tam cca 6 týdnů, nestálo mi za to řešit tyto věci.

      Na druhou stranu, přes ono předeslané pochopení: pokud je člověk víceméně trvale v domovině a na svém PC, a nestojí mu za to přivést svůj písemný projev na běžný standard, k němuž diakritika bezesporu patří, vypovídá to něco o jeho vztahu k mateřštině. A ta výpověď není moc pochvalná.

      1. Ano pane, přesně toto jsem měl na mysli.
       Práce, programátořina, dlouhodobý pobyt v zahraničí – nejčastější výmluvy.
       Šest týdnů za to asi nestojí, ale například mé tři měsíce 2005 v RF, to už ano.
       My naštěstí s sebou měli, jak pro komunikaci s rodnou hroudou, tak hlavně pro dokumentaci i tisky protokolů služební laptop a tiskárnu IBM. Ale k námi instalovaným zařízením, byly z ČR pochopitelně dodány ruské klávesnice, s azbukou.
       Abychom všechny ty instalované aparáty, které to potřebovaly (hlavně tedy v rozumném čase), přinutili dělat všechno to, co dělat měly, museli jsme si hned první týden, dojet asi 180km do velkého oblastního města a v přepočtu za asi 120,-Kč, koupit číňanem vyrobenou klávesnici Genius – s latinkou.
       Přepínání QWERTZ a QWERTY považuju už za takovou samozřejmost, že mě to ani nenapadlo, že by někdo podobnou možnost neměl. V době, kdy lze do PC doinstalovat pomalu i vodotrysk…:D

       1. Vyhadzovat prachy za klavesnicu s cudlikami popisanymi latinkou su zbytocne vyhodene prachy … tuknete do nastaveni, tuknete do pridat klavesnicu, vyberete anglicky-USA, zavrete oci a idete aj po klavesnici s cudlikmi popisanymi azbukou … ale skrz to insie rozlozenie znakov sa holt musite drzat tej jedinej, ktoru v praci kazdodenne potrebujete, a ktoru vase prsty ovladaju … alebo aspon ja som natolko sprosta, ze nedokazem pisat vsetkymi desiatimi aj na anglickej, aj na slovenskej klavesnici … moja hlava a moje prsty to prosto nedavaju

      2. Ja som to uz tu pisala viackrat … mam cesky notas, s ceskou aj slovenskou klavesnicou, quertz aj querty (je to zalezitost dvoch klikov, jak nainstalovat, tak prepinat), ale pisem ZASADNE na anglickej klavesnici. Preco? Pretoze /\|?!-_@ …. ja tie znaky v praci potrebujem, a potrebujem, aby si moje prsty pamatali, kde lezia, a nehladala som zakazdym tuknutim do klavesnice, kde to tentokrat je, nedajboze hladala kombinaciu ctrl_alt_cislo_cislo_cislo, aby som si napisala zavinaca alebo pajpu … ale ono aj to blbe podtrzitko ked lezi inde, nez ho ocakavam je docela nastvavacie, a z 10 sekundoveho pisania vyrobi 10 minutovu zalezitost

        1. Píšem všetkými +é .. na anglickej klávesnici … Píšem bez toho, aby som sa na klávesnicu dívala … teraz som čiste kvôli vám prepla do slovenskej. Nedívam sa na ňu .. všimol ste si_ Diakritika nejaký extra problém nerobí, moje prsty si ešte pamätajú dokonca aj ä kde nájdem, to problém nie je. Tak čo je ten probém, čo mi vadí_ no jasne že položiť otázku. Otazník sa totiž neprekrýva s tým, ktorý potrebujem v práci napísať. To je cajk. Lenže viete, ja občas v práci musím napísať aj taký podčiarkovník. A pomlčku. Pomenovávam súbory, a to niekoľkokrát do dňa, spôsobom súbor=dátum%čo %to%je … no, nejak na obrazovke ani podčiarkovník, ani pomlčku nevidím. Aj keď moje ruky to napísali tak, ako sú zvyknuté z práce … a to nehovorím o tom, že ako blbý operátor 9žiaden super=čuper programátor0 sa potrebujem niekoľkokrát do hodiny pripojiť na cudzí počítač. ssh ja2mašina. Ups, nemáme zavináč … môžem si ja dovoliť stráviť x minút času čiste iba hľadaním správneho čudlíka na klávesnici_ bo milujem vlastný jazyk_ Ako dlho by som ostala zamestnanou_ A že mám prácu, ktorej sa držím, pretože mi dovolia pracovať z domu a nebrať OČR zakaždým, keď sa potomok zobudí s horúčkou1 … ja viem, výhovorka vedľa výhovorky … ale keď moja hlava je nedostatočná na to, aby sa moje prsty naučili dvojaké rozloženie klávesnice, a aby plynule prepínali podľa toho, komu píšem.

         Ale nebojte, zas až taký totál ignorant nie som … keď píšem niekomu maila, tak sa spôsobne po napísani email adresy prepnem do slovenskej klávesnice, a pri písaní kukám na čudlíky, aby som nezanechala zlý dojem …

       1. Pro tyto případy existuje něco, co se jmenuje „Česká programátorská“ klávesnice (o dostupnosti „Slovenské programátorské“ nic nevím), ale i ta má svá „špecifiká“…
        Základní je English/US rozložení a s Compose/Alt Graphics jsou dosažitelné na „známých“ místech znaky s diakritikou, dokonce i „mrtvými“ klávesami.

        Mi osobně ale bezdiakritičnost textu zase tolik nevadí – trénuje mi to dost obstojně „chápání“ textu v paralelních rovinách výkladu – když se ty paralelní roviny „nepotkají“ ani na konci textu, čtu „znovu“…

   2. Včera jeden z titulků na seznam.cz:
    „Tisíce tun plastového odpadu zakrylo středoamerické řeky, jezera i pláže“

   3. Perličko, zásah na komoru! Vždycky mě pobaví titulek typu: „Pardubice porazily Drnovice.“ Kurník šopa, kdo koho porazil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *