28 května, 2024

Nabírá to na obrátkách

Pokud sledujete kromě ukrajinské propagandy i tu ruskou, nemohlo vám ujít, že v posledních dnech jsou Rusové celkem na koni, kdežto ukrajinští výrobci pravdy začínají být stále více schizofrenní. Ráno se dozvíte, že ukrajinské síly úspěšně vytlačují Rusy a odpoledne, že Rusové útočí po celé délce fronty. Ráno je duch Kyjeva člověk z masa a kostí, odpoledne je to výtvor ukrajinské propagandy. Ráno zasáhli Gerasimova, v poledne to byl jiný generál a večer už vlastně k ničemu ani nedošlo.

Ve stejné době Rusové ukazují, kolik ukořistili Javelinů, dávají videjka, jak vybuchují další ukrajinské domy v různých Zlámaných Lhotách, vyřazují z provozu železniční tratě a posouvají se zvolna zvolňoučka kupředu. Je to to válčení 6.0, které se obejde bez manévrů, bez velkolepých bitev, bez masivních posunů, protože stačí nepřítele přibít k zemi a pak ho metodicky ničit a on s tím vlastně nemůže udělat nic, kromě občasně úspěšné diverze?

Západ už na ukrajinské bojiště dodává vlastně všechny zbraně. Tanky, děla, raketomety, minomety, houfnice, drony, protiletadlové prostředky. K celkovému výčtu chybí už jen stíhačky. Ale zrovna tohle je nejdražší hračka a muselo by to být opravdu hodně letadel, aby to mělo nějaký smysl.

Rusko také přisouvá plné vlaky techniky i munice, vzhledem k tomu, jak málo se hýbe fronta, tak tomu opravdu můžeme říkat zákopová válka a prim hraje dělostřelectvo. Z války manévrové se po necelém měsíci stala válka materiálová ve které má život ukrajinského vojáka vlastně tu nejmenší cenu. On tam na frontě prostě jen musí být, protože kdyby tam nebyl, tak by se Rus posouval dopředu o něco rychleji. Jiný smysl to nemá, protože Javelinem nemá na co střílet, těžkou americkou techniku není možné nenápadně přivézt a není možné jí soustředit, aby bylo dosaženo lokální převahy.

Obě strany konfliktu už do toho daly fakt hodně. Nejen zbraní a peněz, ale také prestiže. Stále více je to válka za zachování tváře a stále více se na donbaském bojišti rozhoduje o něčem úplně jiném, než komu bude ten Donbas patřit. Vojáci jsou ohroženi šrapnely, ale politikům začíná jít také o kejhák. Putin i Biden, jejich nohlsedi a celé ty politické kliky, všichni jsou ohrožení výsledkem války. Hodně ohrožení. Tohle už není Afghanistán, kde sice Tálibán zvítězil takřka ihned po stažení amerických sil, kde se vlastně všem ulevilo a nikdo se v tom už po dvaceti letech nechtěl patlat. Vítězství Tálibánu neohrozilo v USA ani jednu politickou kariéru.

Ale teď? Když rubl posiluje vůči dolaru? Když se tři čtvrtiny světa k USA nepřidaly? Když evropským spojencům USA hrozí bezprecedentní hospodářská krize?

Platí to i obráceně… jak je asi Putinovi a jeho lidem, když Rusko tak nějak „málo vítězí?“ Když na Ukrajinu stále přicházejí další zbraně, když je Kyjev i po dvou měsících stále schopen sestřelovat Rusům letadla a vrtulníky (a sem tam i křižník)?

Prostě už nejsou ohrožení „jen“ obyčejní vojclové, už jsou ohrožení i ti potentáti. Chudák vojáček může ztratit jen svůj život a rodina může přijít o tátu, ale ti nahoře ztrácejí miliardy a miliardy peněz. K tomu ještě vedou velkolepé řeči, že vítězství je nedaleko. Do toho se začínají bouřit i kapitáni průmyslu, všechno globalizované je najednou špatně a nebo v Číně, mééédia už dávno vybičovala veřejné mínění tak daleko, že se vlastně nesmí projevit žádná smířlivost, protože by se to projevilo ve volbách.

Já ztrácím poslední zbytky víry, že se to dá nějak zastavit. S ukrajinskou válkou je spojeno příliš mnoho politických kariér a příliš mnoho politických vizí. Zároveň v ní zaznělo už tolik lží, kterým už uvěřili i ti, co je první vyřkli. Už se to dá jedině hrotit a už o tom slyšíme… někteří členové americké administrativy už otevřeně říkají, že by USA měly do této války vstoupit. Pokud se tak stane, co přijde pak? Přidá se k Rusku Čína? Oběma stranám by to mohlo vyhovovat. Válka by se vedla daleko od jejich území. Ale pro nás by to byl pěkný průser.

Každý den se přibližujeme k nějakému omylu či provokaci, která to ještě víc vyeskaluje. Každý den se přibližujeme ke skutečně zničující válce, kdy nebudou hořet jednotlivé domy, ale celá města. K válce, která se neomezí jen na území Ukrajiny. Každý den se krůček po krůčku přibližujeme k jadernému konfliktu a každý den ubývá šance, že se to podaří zastavit.

147 thoughts on “Nabírá to na obrátkách

 1. Ad: autor

  „Já ztrácím poslední zbytky víry, že se to dá nějak zastavit. “

  Citam (nie kazdy, ale tak kazdy druhy) Vase clanky a nie a nie pochopit, co Vam vlastne na situacii vadi. Ved Ukrajinci len kecaju, ze nieco niekde dosiahli, dostavaju na frak a ako pisete, len dezinformuju (na rozdiel od opolcencov a Rusov) Rusi a opolcenci postupuju, sice trochu obcas pomaly, ale isto, podla planu, niekde prefikane rychle dva kroky vpred, ale iba jeden, pomaly, vzad…. Tak si tuto operaciu Putin predstavoval a tak aj pokracuje.

  Co by ste teda chceli zastavit, ked vsetko ide podla planu?

  P. S. Vsetkym odporucam precitat si, ale do konca, toto:
  https://kechlibar.net/2022/05/03/das-ist-noch-kein-totaler-krieg-polemika-s-d-fensem/

  Vela dobrych odpovedi na vela … otazok:-).

 2. Právě se na ČT2 dívám na britský dokument „Den vítězství v Evropě“.

  Již první podtitulek dává jasně najevo wocogou „Nacisté ZAVRAŽDILI na 6 000 000 židovských vězňů a nacistické tábory NEPŘEŽILO na 7 000 000 vězňů z východní Evropy“.
  Následují chudáci němečtí civilisté, prchající před Rudou armádou a stateční němečtí důstojníci, kteří spáchali sebevraždu (se jmenným seznamem)…

  1. A to jste ještě neviděl ty francouzské dokumenty.
   Zapálení pravoslavného kostela s obyvateli nahnanými dovnitř – to je válka, to se stává; znásilnění ženy ruským vojákem – válečný zločin, nelze promlčet a je třeba potrestat nejen vojáka, ale všechny jeho nadřízené až do vrchního velitele, protože tomu nezabránili; honění francouzských milenek německých vojáků po ulicích, strhávání z nich oblečení – jen spravedlivý trest.
   A korunu tomu dodají výhrady vůči spojencům, protože když vyháněli Němce z Francie, tak zničili Francouzům jejich domy, ba dokonce kostely.

   1. Vrchol byl včera Vystrčil u rozhlasu.
    „… dezinformace, když někdo vyslovuje bláboly o tom, že neví, zda ty fotografie zastřelených civilistů v Buči jsou pravdivé. Ano, jsou pravdivé. Já jsem tam byl. Ruští vojáci tam stříleli civilisty i děti“
    Projev zakončil výkřikem „Hrdinům sláva“
    Vůbec nepochopil, že ty s tím hákovým křížem v roce 1945 naši stříleli.
    A lidi jako on po válce věšeli…

 3. Objevil jsem studánku pozitivního politického myšlení :

  „Na prahu částečně konstituční oligarchie (4. 5. 2022)

  „Zavedením korespondenční volby se Česká republika stane jakousi konstituční oligarchií i formálně. Část poslanců bude zvolena v tajném všeobecném lidovém hlasování a další část bude jmenována na základě volebních lístků dodaných státní byrokracií. Pozitivní na tom je, že se o něco sníží motivace přidělovat občanství migrantům, protože mocenská elita si může potřebné hlasy vyrobit sama.

  Čistší by bylo rozdělit parlament do čtyř komor: přímo volená sněmovna, korespondenčně volená sněmovna, přímo volený senát, korespondenčně volený senát. V případě prezidentské volby by bylo možné zavést pravidlo, že kandidát musí vyhrát lidový i korespondenční hlas.

  Pochopitelně to neodpovídá klasické představě o demokracii. Já osobně toho ale příliš nelituji. Souhlasím s Curtisem Yarvinem, že cílem voleb není ukázat, co chce lid, nýbrž poskytnout nenásilnou náhradu občanské války. Ta strana, která je silnější, bohatší a lépe organizovaná, ta by dokázala vyhrát občanskou válku a ta dokáže vyhrát i volby. Slabší skupina volby vyhrát nedokáže a byla by poražena v občanské válce, kdyby k ní došlo. Známe tedy výsledek, a nemusíme se zabíjet, což je skvělé. Pokud se někdy v budoucnu změní poměr sil, prosadí se silnější strana i bez voleb (a doufejme, že i bez krveprolití.“

  1. Máte tam zásadní chybu. Proč dělit senát, když je lepší ho rovnou zrušit.
   Možná by se dalo udělat i něco s presidentem. Na první půlku mandátu by byl jmenován opozicí a na druhou půlku vládní většinou. Počet poslanců by byl lichý, nejlépe 101. 51 voleno tajně a 50 korespondenčně.

   1. Od toho lichého počtu bych si nic nesliboval, již jsme tu měli skupinu zdrživších se hlasování (bývali to komunisté) a jsme tam , kde jsme byli (např 92:92), zdrží-li se lichý počet.

  2. Souhlas. Kdyz.
   Migrace v milionech neni nic jineho ,nez zase dalsi podvod ve volbach.
   Migranti jsou vdecni strane ,ktera je pozvala a voli ji neustale. Protoze.
   Strana u moci jim povoluje vsecko i podvody a zlociny a dava jim stedre penize svych obcanu v milionech ,znacne vyhody, umistuje je vsude v mediich v TV ve vladach atd.a s velkou hlucnou propagandou..
   Dostavaji praci prednostne ,hlavne kde se nemusi nic delat./Umela zamestnanost ,slouzi aby ziskali hospodarskou prevahu nad mistnimi/ .
   Navic totalni nadrazenosti nade vsemi obcany statu…
   Jejich pribuzni pak maji prostredky a povoleni ,aby se prestehovali treba do EU , jsou to casto cele vesnice ,ale nikdo se neobtezuje ,ani nesmi neco zjistit..
   Ve Francii , volby dopadli presne dle toho..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *