13 června, 2024

Na Chersóóón!

Už delší dobu jsem nepsal nic o Ukrajině a tak to dneska napravíme. Naše pravdomluvná mééédia nám totiž v posledních dnech chrlí zprávy, kterak Ukrajina brzy zaútočí na Cherson, protože Zelenský k tomu dal armádě rozkaz. Ukrajinská armáda má už zmobilizovaných milion mužů, jak řekl tamní pravdmluvný ministr obrany, k tomu se tisíce ukrajinských vojáků cvičí v Británii, jak řekl Boris Johnson, než sám sebe odešel a to by bylo, aby se to konečně nepodařilo a zlý Rus byl smeten z povrchu země. A kdyby to náhodou nešlo, Američani dodali ultra super hyper mega giga raketomety HIMARS a těchto dvanáct odpalovačů změní poměr sil na frontě dlouhé kolem dvou tisíc kilometrů…

Bohužel musím říci, že ofenzíva bude. Bude, protože musí být. Válka trvá už dlouho a Rusové svým šnečím tempem pořád postupují a Ukrajinci pořád ustupují. Rusové bombardují, střílejí, raketují, kalibrují. Stále mají dost munice, která jim měla dojít v dubnu, stále má dost mužů, kteří měli dezertovat v květnu a stále má dost jídla i benzínu, který měl dojít hned v březnu. Ukrajina dostala strašně moc peněz a strašně moc zbraní. Tak moc, že je ani všechny nepotřebovali. Některé prodali na Darknetu a některé prodali přímo Rusům.

NATO už pomalu nemá co dát. A obyvatelstvo Západu začíná mít Ukrajiny plné zuby. Obzvlášť, když se ukázalo, že se bez ruského plynu bude dost ošklivá zima a ruskou ropu nic a nikdo neumí nahradit. Přibývá otázek, jestli je celá ta válka dobrý nápad. Přibývá pochybností, že se dá válka proti Rusku vyhrát pomocí skladových zásob zbraní a ukrajinských mrtvol. Chuť pomáhat uprchlíkům klesá přímo úměrně s rostoucí inflací.

Západ potřebuje úspěch. Potřebuje ofenzívu. Západní představitelé potřebují svým národům ukázat, že to celé nebyla katastrofa, že Ukrajina vítězí a brzy bude všechno v pořádku. Pokud to neudělají, jejich národy je brzy smetou. Pokud chce Zelenský ještě zbraně a nějaké přátele v EU, musí ukázat, že všechny ty řeči o vítězství nebyly bohapustá lež.

Už měsíc nám naše mééédia meldují každý nepatrný ukrajinský úspěch na frontě. Každý postup do další rozstřílené Zlámané Lhoty je okamžitě řádně nafouknut. Na mapkách to sice prakticky vůbec není vidět, ale všichni Visingrové z toho okamžitě dělají zárodek budoucích vítězství. Vrcholem byl jakýsi analytik Vojáček, který prohlásil, že po vítězství u Lysičansku má Rusko poslední šanci ustoupit, protože mu došly síly a teď bude už jen prohrávat.

Ano, já si dovedu představit, že Ukrajina shromáždila všechno, co mohla, aby se do Chersonu dostala a zkusí to. Protože musí. Protože bez vítězství už bude jen prohra. Protože bez ofenzívy nebudou ani dolary ani munice… Různí západní průmyslníci a bankéři navíc začínají vytahovat z trezorů kompra na dosazené politické loutky, protože jaksi začínají chudnout a na to nejsou zvyklí.

Podle mě budeme svědky „ofenzívy v Ardenách“. Poslední pokus zvrátit situaci před zhroucením. Poslední pokus shromáždit zálohy a zasáhnout. Snad ještě nikdy neměla žádná vojenská operace tak dokonalé pí ár už dopředu.

Podle mě budeme svědky masivního nasazení ukrajinského dělostřelectva a raketometů přímo proti Chersonu. Plošně. Protože bezohlednost je jediný způsob, jak Ukrajina ještě může postoupit. A podle mě na to Putin čeká. Na záminku, aby mohl stejným způsobem odpovědět. Také plošně a bez milosti. Příslušné obrázky rozstřílených holčiček už letí Telegramem.

Jinak nevěřím, že by Ukrajinci mohli nějak výrazně uspět. Mohou kus postoupit, však je to jejich území. Mohou něco ještě rozstřílet, však jsou to jejich města. Rusové neničí svoje, ale cizí. Jediné, co se stane, že Ukrajina ještě víc zrudne krví ukrajinských kluků a „obrovské úspěchy“ ofenzívy ještě umožní o pár týdnů udržet západní podporu. Pak bude asi definitivně po všem.

Ale mohu se mýlit. Ukrajina na tom může být už tak špatně, že dělá ofenzívu už jen hubou. Že by naopak byla dobře připravená a předvedla opravdu něco velkého, tomu nějak nemohu po Mariupolu, Severodoněcku a Lysičansku uvěřit.

283 thoughts on “Na Chersóóón!

 1. Nezapominal bych zejmena na mezinarodni situaci a pohled nezucastnenych zemi.

  Zapad se od roku 2014 exponencialne zadluzoval. USA a tudiz i NATO ztratilo kredit po Afganistanu a cina a indie se zacala odklanet od ekonomickych vazeb na zapadni zeme.

  Ukrajina je jen jeden z dusledku, ne pricina a uz vubec ne reseni.

  1. Ono je to logicke.
   Papirku je vice a vice, ale demokraticky zapad (USA) nechce zvedat ceny, hlavne benzinu.
   Tisklo se kvuli Lehmanum, tisklo se kvuli kovidu, tiskne se kvuli valce…
   Ja myslim, ze vzhledem ke snizene vzacnosti zapadniho platidla, je logicke, ze prodavajici (Arabove za suroviny a pak miliardy otroku v Asii za spotrebni zbozi) chteji jako protihodnotu vice stavajiciho, nebo neco jineho.
   Od Bidena vice nedostanou, ten si na ne naopak pripravil strop. Takze mozna prisel cas na cinske papirky, protoze ty potom muzeme smenit za zbozi?
   Mozna uvidime nejake to krouceni rukou, jak o tom mluvil Obama.

 2. Blbíš a PzKpwf aneb “ Kdo chce druhé zapalovat, musí nejdřív sám hořet.“

  Náš PzKpwf napsal: „ Já si nemyslím, že bez organizace (v podstatě to, k čemu tady vyzývá vidlák) něčeho lze dosáhnout. Lze i bez, na lokální úrovni vesnic, ne ve směrování státní politiky. Jinak je to jen lokální hašení na individuální úrovni. Jednotlivec nemá šanci některé věci změnit a ty o kterých se bavíme jsou jedny z nich.“

  Dejme tomu, PzKpwf-ove, ale není řečeno to nejdůležitější, to co nám momentálně drtí kosti! Za mého mládí se tomu říkávalo: “ Kdo chce druhé zapalovat, musí nejdřív sám hořet!!!“

  Domnívám se, že organizováním věcí veřejných je myšlena organizace jednotlivostí a jednotlivců, které spoluvytváří společnost. Podle mě dojde vždy k průšvihu, pokud jednotlivci rezignují na správu věcí veřejných a ještě k tomu vykazují poraženeckou náladou, jak to napsal PzKpwf, že: “Jednotlivec nemá šanci některé věci změnit“

  Tohle je děsně nebezpečná a naprosto chybná úvaha! I bolševik věděl, že:
  „Kdo chce druhé zapalovat, musí nejdřív sám hořet!!!“, že ten by se nevyznal, to si my tady snad nebudeme namlouvat, žejo!

  Ukážu Vám na mně, jak moc je tenhle přístup destruktivní.

  Psal jsem, že mým největším proviněním po roce 89 bylo to, že jsem rezignoval na správu věcí veřejných (je jedno z jakého důvodu či úmyslů, protože to teď není důležité). Důsledně jsem netrval na zpětné vazbě, nekontroloval jsem své zástupce, prostě jsem rezignoval na své občanské „povinnosti“. Že jsem nevěděl a jen věřil, mě vůbec neomlouvá. Tvrdím, že s takovými jedinci, jako jsem já, se NEDÁ dosáhnou NIČEHO, Vidláku a PzKpwf-ove, byť byste je chtěli burcovat a organizovat v čemkoli. Záměrně to přeženu a napíšu, že takoví, jako jsem já, jsou nám akorát tak platní (=vhodní) jako Kanónenfutr.

  Pokud mi nevěříte, podívejme se na tu Ukrajinu po Majdanu. Všechny vývojové fáze tam máte jak na dlani v přímém přenosu, polopatičtěji už to fakt nejde! Fázi, kdy občané fatálně selhali a rezignovali na svoje občanské povinnosti a dovolili oligarchizaci své země se vším, co jim to také skutečně přineslo. Hned pak začala druhá fáze, důsledná fašizace společnosti, opět se vším všudy a v současné chvíli můžeme vidět třetí fázi, taky důsledně prováděnou Kanónenfutrizaci obyvatelstva, které je vinno fází č.1.

  Případná vaše námitka, že se tak děje na východě běžně! Ale kdepak, nenechte se vysmát, jsou jen o pár let před námi a nástupem pětikolky, která se k veslům nedostala omylem, ale důsledně využitou fází č.1, se pomalu a jistě suneme přes mírněji prováděnou, o to však zákeřnější fázi č.2 (žejo rakušani, střížové, rychetští a pane Waltere Krafte?) k fialovému Kanónenfutr = fázi č.3, do které nás ten blb dovede cobydup. Furt že nemám pravdu? Tak mi vysvětlete, proč už dávno nestojíme na Letné, signálů a účtenek každý máme víc než je zdrávo. Proč vůbec diskutujeme o vhodnosti/nevhodnosti nějakého nám zase někým cpaného Aspena Středuli na prezidenta, místo abychom se ho ptali na generální stávky, když si vláda z nás udělala doslova rohožku. Ne, vážení, oni to dělají, protože mohou, protože i teď je nám správa věcí veřejných šumák, protože furt NEvěříme, že to dopadne blbě a protože jednotlivec přece nic nezmůže!

  Ne, PzKpwf, každý zahrádkář vám potvrdí, že naroubovat (=organizovat, burcovat…) se dá jen zdravá podnož, uschlá rozhodně ne! To je ten náš současný i minulý problém. My totiž nehoříme, proto nemůžeme zapalovat (čest výjimkám, abych byl spravedlivý). Pokud každý nezačne od sebe, pak dávám našemu PzKpwf-ovi za pravdu, je to ztracené!

  Nedopouštějte se stejné chyby, které se dopustil po roce 89 blbíš a už vůbec si nepřipouštějte tu poraženeckou mysl, jinak se z toho nikdy nevyhrabeme!

 3. Mno, Rusové, tedy ta hlasitá většina, spíše věří, že minimálně na východ od Dněpru jsou to jejich lidé. Mr. zlomocný, všudepřítomný a zavšechnovinný Putin o tom napsal jeden dost přesvědčivý článek. Proto jen SVO, proto se (údajně ?) snaží šetřit civily a infrastrukturu. A blížící se ukrajinské kontranastuplenije určitě bude, ale pravděpodobně jen v paralelním světě kokainového klauna a jeho spoluúčinkujících.

 4. vlk pise, jsme pod 20% diky fialkovi ?

  Flash – tak jsme se „konečně dočkali“! Sladké tajemství prolomeno – inflace 17,2%

  Konstatuji, že jsem svou sázku prohrál. Tipoval jsem o celé procento více!! Fiala, co nám nikdy nebude lhát, je prostě borec – udržel inflaci pod 20% ročního přírůstku. No jak proti němu někdo něco může mít? Když oproti loni už nám zmizela z peněženek a kont každá ŠESTÁ koruna!!!
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/13/flash-tak-jsme-se-konecne-dockali-sladke-tajemstvi-prolomeno-inflace-172/

 5. narodni tragedie, neni horcice, muze za to putin
  ——–
  Francie je na kolenou, došla hořčice. A může za to i Putin

  Francii zasáhla velká hořčičná krize. Národ gurmánů se v supermarketech marně shání po klíčovém ochucovadlu, bez kterého se nejvyhlášenější kuchyně světa neobejde. Francouzi navíc poznávají krutou realitu, že slavná dijonská hořčice nepochází tak úplně z Dijonu.

  „Spotřebuji hodně hořčice. Ale v Paříži teď není k sehnání. Obešel jsem nejméně pětadvacet obchodů a nic jsem nenašel. Tedy ano, nějaká hořčice se dá koupit, ale ne ty dobré značky,“ posteskl si v rozhovoru pro The Financial Times hudebník Didier Marouani.

  Vážnost krize potvrzuje návštěva nejbližšího supermarketu. V regálech není ani jedna sklenice. V nedalekém koloniálu sice ano, ale je to značka importovaná z Anglie nebo sladkokyselá hořčice smíchaná s medem. Po poctivé dijonské hořčici, na které vyrostly generace Francouzů, není ani stopy.
  https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-dijonska-horcice-nedostatek-ukrajina-kanada.A220713_111710_zahranicni_aha

 6. chápem, že keď sa človek dostane do diskusnej paľby zo všetkých strán, tak rozhodnutie leží v tom, buď naďalej diskutovať na plný úväzok, alebo ísť na prechádzku do prírody.
  gogo 43 príspevkov z 210 – slušná práca 🙂

 7. Pro: gogo

  Vaše tvrzení, že Ivani mluvili o denacifikaci a demilitarizaci jen do dubna, se nezakládá na pravdě. Zmínky o těchto cílech najdete v překladech i v květnu. Pak se už Ivana nikdo na nic neptal.
  Vaše tvrzení o tom, že Ivan povídal o rozhodující bitvě na Donbassu, jsou jen vašimi představami. Matku všech bitev hodlal svést Zelenskij a jeho parta, od Rusů jsem nikdy nic takového neslyšel.
  Můj názor gaučového generála – vsadit vše na jednu jedinou bitvu může jen naprostý pitomec a vojenský diletant. Takto se válčilo snad možná v hlubokém středověku, nikoli v 21. století.

  1. Jestli je gogo ten mrcasík z D-Fense, jak se tu v diskuzi mihlo, tak jakákoli diskuze s ním je jen ztráta času, stejně jako diskuze s jakýmkoli jiným uálem, mezi které gogo podle mne hezky zapadá.

   1. Pro mne to byla ta diskuze osvěžující. Někdy se cítím díky svému reálnému okolí jak mimoň. Tady se v diskuzi objevila množina lidí, kteří to vidí podobně. A tak nejsem kůl v plotě.

    1. Re: Králík62

     Být vámi, už bych se konečně rozhodl, zda jste králíkem, anebo kůlem. Jak se chcete dát přeoperovat na 56. pohlaví, když nevíte, čí jste?

     A mohu-li skromně doporučit, volil bych králíka. Nebo už jste se někdy zkusmo cicmal s kůlicí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *