20 července, 2024

Mysleli to dobře…

Když jsem se podíval na záznam ze sobotní demonstrace, tak mě začaly napadat samé jízlivé poznámky, které si kluci, co to organizovali, vlastně nezaslouží. Z každé události je ale zapotřebí vyvodit poučení, protože to je jediný způsob, aby i chyba k něčemu byla. Snad mi to Jirka Havel odpustí, ale je zapotřebí to probrat…

Začneme od začátku.

Na první demonstraci bylo sto tisíc lidí. Na druhé a třetí už o něco méně, před Českou televizí bylo řekněme pětatřicet tisíc lidí a teď na Letné jich bylo pět tisíc. Jinými slovy – vládo, můžeš být v klidu, nic se neděje ani dít nebude. Letenská demonstrace byla tak malá, že se majnstrým ani neobtěžoval vysvětlit svým konzumentům mediálního obsahu, že se sešli dezoláti, kteří chtějí vést naší zemi do ruského chřtánu. Demonstrace pod rozlišovací schopnost.

Od prvního dne, od prvního semínka rozkolu počet účastníků jen a jen klesá. Proč klesá? Protože každá hádka, každé nedorozumění, každá drobnost, vše se dostane ven, protože v naší zemi se všechno vykecá… a okamžitě odpadají lidé, kteří ztratí víru, že by rozhádaní lídři mohli něco vyřešit.

Většina z těchto lidí to nebude nikde ventilovat. Oni nemají potřebu psát statusy, jak jsou zklamaní a jak už nikdy nikam nepřijdou. Oni to prostě jen udělají. Viděl jsem to, hned jak jsem se o sporech dozvěděl. Už se to nenapravilo. Situace lidí v republice se zhoršuje a přitom na demonstrace chodí stále méně lidí. Sobotní demonstrace to jen potvrdila.

Láďa Vrábel může mít radost, že mu lidi věří podstatě více, než Jirkovi Havlovi – sedminásobně více. Ale je to jen Pyrhovo vítězství, protože sto tisíc lidí už to prostě není.

A já se ptám. Stály ty spory za to? Stálo za to se do krve dohádat o to, kdo bude mít kolik času vystoupit? Stálo za to to dohnat tak daleko, aby energetičtí odborníci mluvili k pěti tisícům lidí? Stálo za to utratit ty Jirkovy peníze, co měl na horší časy, za pódium a ozvučení? Stálo za to, mluvit k prázdné Letné a kulturním programem zakrývat nyní už zcela zřejmou skutečnost, že žádný plán není?

Protože, jestli jsem dobře poslouchal, tak plánem je to, že vláda udělá, co si odborníci myslí, že je správně. A může to být naprosto perfektní návod na energetickou krizi, ale vláda ho prostě neudělá, protože nemusí. Neudělá ho, protože ji k tomu nikdo nedonutí. A o tom, jak nutit vládu dělat věci, které dělat nechce, o tom jsem se dozvěděl strašně málo. Mikuláš Minář také uměl pouze mluvit o STBákovi na premiérském křesle, ale protože to Babišovi bylo jedno, tak to tím skončilo, i když měl Minář na Letné šedesátkrát tolik lidí než Jirka Havel.

Já vím, že jste s tím už hodně otravný (a je mi strašně líto, že došlo na moje slova), ale chce to jednotu, jednotu, jednotu. Přestaňte promrhávat příležitosti. Pokud opravdu neuděláte nátlakovou akci, tak není žádný důvod chodit na demonstrace a snít tam o tom, jak vystoupíme z OSN, z EU a NATO, ideálně hned příští odpoledne. Není žádný důvod se opájet chimérami, že to lidi pochopí a přijde jich víc. Nepochopí a nepřijdou, protože vidí, že se v tom lídři plácají, jak nudle v bandasce.

Za takových okolností nemá žádný smysl, abych mluvil o demonstracích. To budu raději rovnou mluvit o volbách, které jsou sice až za dlouho, ale za současných okolností nastanou dřív, než demonstrace něco změní. To mohu rovnou vstoupit do ANO a věřit, že Babiš si pár poslanců pětikolky zkorumpuje, dostane je na svojí stranu a udělá si novou vládu. Nota bene, když možná bude prezidentem. Je celkem pravděpodobné, že Babiš by většinu těch bodů, co o nich mluvili Noveský a Štěpán, tak jako tak měl v plánu.

Stonjeková měla zase jednou pravdu (ona jí má často, ale má jednu hrozně špatnou vlastnost – podobně jako Klára Samková – říká jí moc brzo), takže buď se to bude dělat jinak, než jak to dělal Roll s Minářem, nebo se mohu jít rovnou nechat napsat na kandidátku k Jindrovi Rajchlovi, přejmenovat si svůj blog na Kydy PRO… a přes všechny problémy budu této zemi užitečnější, než jako ignorovaný most mezi rozhádanými organizátory demonstrací.

A abych jen planě nežvanil a nekritizoval… Navrhuji tento další postup:

Všichni zavoláte Petru Štěpánkovi a domluvíte se s ním, jak mu můžete pomoci ohledně iniciativy „Nekrm hydru“. Je zapotřebí na to vytvořit web, je zapotřebí udělat širší výbor než jen Trikolóry. Je zapotřebí kolem toho udělat kus technické a organizační práce. Protože to je jediná smysluplná nátlaková akce, která by v této zemi mohla zafungovat. Tady jsem o ní psal.

Dohodnete se, že uděláte jednu jedinou demonstraci. Tentokrát to uděláte obráceně. Nebudete dělat demonstraci, aby se vymyslela nějaká akce, ale použijete vymyšlenou nátlakovou akci a kolem ní svoláte demonstraci. Na tom, že Česká televize svojí mediální silou škodí pluralitě názorů, na tom se shodneme všichni od Bobošíkové po Zemana. Odezva na tento článek byla také velmi solidní a skýtá reálnou naději na úspěch.

Přizvěte k tomu i hentu Amazonku ze senátu – Janu Zwyrtek Hamplovou, protože vám k tomu bude schopná říct spoustu chytrých věcí. Třeba přesvědčí i Kolářovou. Vezměte k tomu Jindru Rajchla, protože je zapotřebí, aby někdo objížděl republiku a říkal lidem, že je to dobrý nápad. Vezměte Petra Bohuše, Petr Štěpánek je samozřejmos – a dejte dohromady NÁTLAKOVOU AKCI ke které si pak svoláte příslušnou demonstraci. Ideálně tak na konci ledna či začátkem února.

Bohužel, jiný návrh na skutečnou nátlakovou akci jsem nezaznamenal. Jestli má někdo lepší nápad, sem s ním, rád ho propaguju. Nechci se samozřejmě vnucovat, ale zdá se, že lidé silně reagovali i na moje protiválečné články. Takže si můžete přidat ještě toto téma. Žádný kopyrajt na to nemám a nehodlám se čílit, že mi někdo bere můj milovaný projekt, se kterým změním svět. Protiválečné téma je vaše. Zcela bez podmínek.

Samozřejmě, vy co to teď čtete, si můžete myslet, že Vidlák je blbej, že tomu nerozumí, že bude lepší vystoupit z NATO a OSN, že bude lepší dál říkat vládě, co má dělat, ale nikdy neudělá, můžete si dál myslet, že volby budou neplatné, když k nim nepřijde dost lidí a že někde v temných a žumpoidních zákoutích politiky čeká něco křišťálově čistého, co sice dvacet let chodí kolem kupky hnoje, ale nikdy se to neušpinilo… Můžete si myslet, že vás Vidlák láká jak bludička na okraj propasti a pak vás obětuje svým temným zájmům o kterých vlastně nikdo nic neví (protože se mě nikdo nezeptal).

A nebo si řeknete, že na tom něco je. Že ten drnohryz z jižní Moravy má pravdu. Že přišel čas činů, které je zapotřebí dobře připravit a sjednotit se kolem nich. Že jediné, co máme, je nátlaková akce kolem České televize. To se dá udělat nejdřív.

Všechno ostatní zřejmě nic nepřinese a celou situaci rozlousknou až volby. Ovšem na volby je zapotřebí mít mít politickou stranu a ne organizační výbor pro demonstraci.

Kdo má politickou stranu? Babiš, Okamura, Rajchl, Majerová, Fiala, Pekarová, Jurečka, Bartoš, Rakušan… Jasné? Tak se podle toho zařiďte.

321 thoughts on “Mysleli to dobře…

 1. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-glosa-zakazme-si-slovo-dezolat-ponizujeme-jim-sami-sebe-220276
  Snaží se vypadat seriózně…
  Jenže – co když se „dezinformace“ v horizontu maximálně týdnů, stane realitou?
  Omluví se někdo „dezolátům“ a „dezinformátorům“?
  Ještě jsem to neviděl, že by se někdo za své, původně hanlivé výroky o lůze, spodině a dezolátech, omluvil.
  Tím méně pisálkové, kteří se v dnešní době cítí zcela beztrestní, protože naprosto všechny, jimi šířené dezinformace, jim prošly nejenže bez trestu, ale ještě i s pochvalou redakce a pobídkou psaní dalších podobných hajzlovin.

  Komu patří iděs? Ještě furt tomu menšímu zlu, estébákovi?
  Komu patří Seznam? Miliardáři Lukačovičovi, který si je naprosto jist svou beztrestností, protože si ji prostě koupí.

 2. Slyším, jak z vedlejšího pokoje v TV právě běží rozhovory o zimních zahraničních zájezdech Čechů. Zájem je větší než by poslední rok před covidem. Takže jenom připomínám, co jsem už tu mockrát psal:
  Je zatím houby zle. Vlci zůstanou v lese.
  Řešit tu vztahy Vrábela, Havla, Rajchla nebo Vidláka je mlácením prázdné slámy. Každý z nich si přihřívá vlastní polívčičku a dokonce ani dohromady by nebyli dostatečnou silou proti aparátu vládní koalice.
  Oni to mají dobře zajištěno. Mají sdělovací prostředky, policii, justici…

  Co jsou nějaké apely proti dovolené v Alpách!
  Apropó – co říkáte počasí?

  1. Kocoure, únor rozhodne – nejpozději.
   Lidi s úžasem zjistí, že jim po vánočním hodování a velkorysých dárcích nic nezbylo, nebo jim ještě něco pochybělo. A už budou mít všichni nové rozpisy záloh a prvotní šok už odezněl.
   A pak to začne.

   Jako první začnou padat fabriky, závislé na plynu, obecně na levných energiích.
   A propouštět, aby pak propuštěné lidi-odborníky neměli čím nahradit, až se situace možná nějak stabilizuje. Počítám, že houfně propouštět bude obor automotive a všichni subdodavatelé.

   Budou padat prázdná wellness střediska a luxusnější hotely ala Špindl, veřejná rekreační zařízení všeho druhu včetně plavečáků, protože je nebude za co vyhřívat a vytápět. Budou padat, protože lidi konečně usoudí, že bez tohoto všeho se lze obejít a na zbytečnosti nebudou peníze.
   Teď ještě, aby si to postižení uvědomili, kdo tohle všechno zavinil.

 3. Myslím, že by byl dobrý odpočinek na nějakou dobu, dobu dvou měsíců .
  Do února, firmy ohlasují propouštění, energie stoupnou. A ti dva by se měli vzpamatovat. Tu hádku si udělali sami anebo jim bylo pomoženo.
  Ztrácím se v tom.
  Lide přemýšlejí nad adventem.
  A mě každá návštěva obchodu luxuje peněženku víc a víc.

  1. Tedy POZDĚ, jak je zvykem… A na jaře do toho zase něco přijde, a vůbec, ono to nějak dopadne, ne…
   Jsme v Čechách, a vsadím dolar proti bobů, že to takhle i skončí – ona ta „alternativa“ stejně nemá napsané ani své noty…

    1. Je tu jedna – pro českou alternativu zcela marginální, ale jinak zcela zásadní Tříska, pro kterou Česká alternativa nevidí les – totiž aktivní nesouhlas, otevřený střet s vládnoucí mocí, masivní, i za cenu osobních obětí a utrpení, včetně jasně formulovaných společných cílů, požadavků, podpořený shodou jak svého cíle dosáhnout…
     Je minimálně nepatřičné srovnávat kanadské a francouzské události s českým „klídkem“ ( oproti zmiňovaným zemím totální selanka), a to jsem diplomat…
     Víte vůbec, co srovnáváte?
     Pokud si myslíte, že ano, Pánbůh s alternativou, a vlastně i s námi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *