27 května, 2024

Myrek to zachrání

Jen nevíme, jestli před eurovolbami a nebo až po nich.

Kalousek se do politiky prostě vrátit musí. Je poslední, kdo může zachránit liberálům pozice. Když je někdo jediný, kdo to může udělat, tak je celkem jisté, že to udělá. Všechny sázky na mladší liberální politiky skončily blbě. Všichni ti Fialové, Pekarové a Rakušani se sice dostali ke korytu, ale teď diskreditují liberalismus přímo pekelnou rychlostí a Kalousek je jediný krok zpět, který by liberální voliči akceptovali. Kalda navíc není hloupý. Ministerští úředníci, kteří mě anonymně navštívili, naprosto shodně mluvili o tom, že u nás byli jen dva ministři, kteří měli Finance pod kontrolou a fakt rozuměli tomu, jak se dělá státní rozpočet. Andrej Babiš a Miroslav Kalousek.

Miloš Zeman Kalouska označoval vedle Klause za jediného důstojného politického soupeře. Z našeho dezolátského pohledu je to Mefistofeles naší politické scény, ale slyšel jsem spoustu pamětníků, kteří Kalouska označili za velkorysého člověka, který nejenže ledacos snese, ale je schopen hrát skutečné politické hry i bez KR.I.T.ů nebo Igora Stříže. Rozhodně nikdy nebyl úzkoprsý a podobně jako Paroubek, byl ochoten se spojit třeba s marťany – neměl vůbec problém vzít KSČM do koalice, kdyby to bylo nezbytné.

Kalouskovy politické názory jsou skousnutelné pro poměrně širokou škálu voličů. Bez problémů ho budou volit liberálnější Modroptáci, samozřejmě mu to hodí všichni od TOPky, Lidovci jakbysmet a samozřejmě bez problémů absorbuje i voliče STAN, se kterými už byl v koalici. Dokonce i od Pirátů mu mohou přitéct nějaké hlasy. TOP09 měla v prvních volbách skoro 17% hlasů. A stejně jako tenkrát může být Myrda záchranou přesně pro ty voliče, kteří už nedokážou volit neschopného Péťu, ale nepřekousnou, že by se měli začít kamarádit s Veľkým Bocianem.

Těch by mohlo být okolo patnácti procent… možná i víc, když jim Kalousek zamává před obličejem tou správnou návnadou… S to on vždycky uměl.

Kalousek si programově budoval i dobré vztahy s odboráři… viz jeho slavné pozvání do hospody… Stejně tak si vždycky držel dobré vztahy se šéfy hospodářských komor všeho druhu. Je samozřejmě elitář první kategorie, ale uměl rozpoznat, kdo má alespoň trochu moci a k těm projevoval víc respektu, než k obyčejným lidem.

O dobrých vztazích s majnstrýmovými novináři ani nemluvím… Ti ho odjakživa zbožňovali a on tomu uměl vycházet vstříc.

Navíc je pravičák jak poleno, měl odvahu tady zavést zdravotnické poplatky, o čemž pravice vždycky snila, ale nikdo si na to netroufl. Co si budeme povídat, tyto poplatky ho také dostaly z výsluní. Kvůli blbým třiceti korunám vyhrál v tom nejpravicovějším středočeském kraji, kde se všichni starají sami od sebe a ČSSD považovali za reinkarnaci Hitlera se Stalinem dohromady, krajské volby David Rath. Úplně hladce. Ale nikdo nemůže říct, že si Kalousek netroufl.

Ukažte mi na české politické scéně někoho jiného, kdo by mohl posbírat žalostné zbytky Pětikolky a přesvědčit zklamané liberální voliče, aby to ještě jednou vyzkoušeli s ním, protože on se (narozdíl od Fialy) nezakecá. Ukažte mi jiné jméno, před kterým pravicově liberální volič uchcává blahem a vzpomíná, jak to těm sockám nandali. Jak to řekl Topolánek? Kalousku, jsi jednička!

Kalousek je také navenek řádně proamerický a protiruský, ale není to idiot jako Lipavský a ví, jak se to v mezinárodní politice dělá. Takže sice půjde Američanům na ruku, ale klidně to zvládne i s Trumpem, Orbánem, i Ficem. On nikdy dopředu neprohlásí nějakou hovadinu, která by mu později po volbách mohla uškodit.

Když je někdo jediný, kdo může po Fialovi zachránit alespoň něco, tak to prostě udělat musí. Ruka europáně bude otevřená. Pokud Myrda ohlásí novou politickou stranu, bude se koupat ve sponzorských penězích a bez problémů naplní kandidátku použitelnými pětikoaličními pohrobky. Většinu z nich zná osobně. Kalouskovi hoši byli zpravidla nenáviděni, protože jejich vystoupení v televizi zpravidla věštilo utahování opasků a hnusnou jízlivost, ale nikdy nebyli směšní ani hloupí. To až Blběna udělala z TOPky bohnickou léčebnu.

Ale hlavně… pokud přijde Kalda, tak bude rázem zapomenuto všechno, co Fiala napáchal. Kalousek s ním teď nemá vůbec nic společného. Už to není ten nenáviděný ministr financí za Topolánka. Teď je Deus ex machina, který navrací liberální dějiny na tu správnou kolej. Kalousek se neušpinil touto vládou. Nijak zvlášť se neušpinil ani za covidu. Neušpinil se ani Ukrajinou. V podstatě se vyhnul všem velkým průserům poslední doby a zároveň si zachoval tvář.

Kalousek je logický tah na politické šachovnici a proto bych očekával, že bude tažen.

Je pouze otázkou, jestli Myrda nechá Markétku, Péťu i Mariana prohrát eurovolby a pak vejde celý v bílém a nebo s tím začne už teď a pohřbí Spolukoalici rovnou – sestavením vlastní eurokandidátky a nové vlastní strany. Za eurovolby je dost peněz, to by se pak na kampaň proti Babišovi hodilo. Andrej do parlamentních voleb určitě půjde s rozpočtem, který si tady nikdo nedovede představit a zavede spoustu orbánovských metod pro získávání hlasů.

Jen přemýšlím, kdo by mohl Myrdovi dělat fíkový list. Kdo mu sehraje nového Schwarzenberga? Kdo bude hrát toho hodného policajta? Kdo se bude čtrnáct dní před volbami usmívat na kameru, zatímco Kalousek někam zaleze? Takhle to bylo vždycky. Liberálové volili Kalouska a pražští lokajové Schwarzenberga. Byla to poměrně úspěšná strategie.

Když jsem se tak rozhlížel po českých luzích a hájích po někom, kdo je dostatečně pěkný, ovládá umění mluvit, ale nic neříct, je dostatečný sluníčkář, není militantní, ale je dostatečně bezskrupulózní a dá se mu zamávat penězi, aby s Kalouskem šel, tak mi z toho celkem jednoznačně vyšlo jen jedno možné jméno. Marek Hilšer. Tomu teď bude končit senátorský mandát… kdysi si sám pro sebe založil stranu, aby nepřišel o státní příspěvek za své vlastní senátorské křeslo… peníze mu tedy rozhodně nesmrdí, jeho tvář je pro liberály koukatelná, je stejně proamerický jako jeho spolukandidát Fišer, ale není tak přímočarý a striktní, což se hodí.

Myslím, že na rozuzlení nebudeme čekat dlouho. Pokud se tak doopravdy stane, dojde na naší politické scéně k velmi významnému posunu, který dost změní současné koaliční potenciály. Ale to si rozebereme, až se Kalda rozhodne.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

180 thoughts on “Myrek to zachrání

  1. Kalouska bych nepodcenoval, ač je podle mě jeden s nejhorších parchantů ale rozhodně ví jak vtom rybníčku plout. Přečetl jsem si diskuzi a jsem překvapen co lidí považuje článek za náké zadní vrátka. Já tam vidím jasné varovaní a přitom dost pravděpodobné. Hodně lidí ho posuzuje ze svého pohledu a to je chyba.
    Pro ty co nenávidí Babiše a naše názory je to jasná volba a muže jich být dost o tom je vlastně i článek. Navíc kritizuje i Fialu a pro ty co Fiala zklamal je to jasná volba já bych se toho docela bál. Jinak ač ho nemám rád tak to video ač byl ožralí tak mu přineslo spíše + než-

  2. Překvapuje mě, kolik čtenářů to má za reklamu na Proklouze (teda u scallopa mě to tolik nepřekvapuje). Onen má být magnet pro libtardy, kteří už podruhé fiallaha volit nebudou a nezabere na ně ani alebabííííš.

    1. „Hlavním důvodem je směrnice DSA, která vejde v platnost v únoru 2024, a s tím spojená potřeba mít kapacity na případnou moderaci neredakčního obsahu, kterou DSA nastavuje.“ Á, cenzura rovnou na úrovni EU?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *