22 června, 2024

Musí to být…

Měl jsem zajímavý rozhovor s jedním mým dobrým kamarádem. Svěřil se mi, že jeho tchán a tchýně začínají mít finanční problémy. Oba pracují, ale jsou nekvalifikovaní a tak berou oba víceméně minimální mzdu. Celý život bydlí v pronájmu, mají starší auto a teď zjistili, že prostě nemají na topení. Přišly nové zálohy, díky kterým jsou už prostě v mínusu. A tak se předpokládá, že se v zimě budou chodit ohřívat k mladým, protože mladí nebyli lehkomyslní a zásobili se dřívím na tři zimy. K tomu se ukázalo, že staří nemají už ani pořádně na jídlo…

Tož rýchtyk, taková je dneska realita. Nejsou první ani poslední. Ovšem když s nimi můj kamarád zapředl hovor na téma, že Babiš, SPD a odpadlíci z ODS teď právě shazují vládu, tak to pro ně byla naprosto strašná představa. Ten zlý Babiš že by se mohl vrátit do vlády? A Okamura? Tfuj, tfuj, třikrát pokřižovat… Nedělám si iluze, že by Rajchl v jejich očích uspěl lépe… tedy kdyby věděli, kdo je Rajchl. A až to vědět budou, bude milý Jindra už tolikrát osračkován v médiích, že by si od něj pes kůrku nevzal. Život se jim hroutí, přicházejí na stará kolena i o to málo, co měli… ale jiná vláda než Pětikolka, to je pro ně ještě větší horor. Tohle dokázala americká soft power a třicet let volného působení.

Nemyslete si, celá legitimita současné vlády stojí právě na takových lidech. Kteří jsou už skoro na dně, ale přesto ještě málo na to, aby pochopili, jak s nimi ty evropské i americké hodnoty vyjebaly. Saša Uhlová by mohla vyprávět… tedy kdyby uměla jít trochu do hloubky a měla rozhled.

A to nemluvím o trochu bohatších občanech… Od té doby, co jsem na fejsbůku, tak se mi značně rozšířily obzory a věřte nebo ne, já objevil nádherný příklad člověka s hentým progresivním myšlením. Jmenuje se David Petrla. Pokud budete mít chvíli, koukněte na jeho profil. On vlastně není nijak blbej, ale prostě předpokládá, že mu naše média i naše správná a ojrohodnotná vláda nelžou. Také ukrajinská média a ukrajinská vláda nelže. Lže jen Babiš a Rusáci. A Vidlák.

Když si přečtete pár jeho příspěvků, tak zjistíte, že musí dělat mnohem šílenější a komplikovanější teorie než jsem já kdy dělal, aby zuby nehty udržel svojí názorovou konzistenci. Obzvlášť jeho úvahy o ukrajinské ofenzívě jsou úžasně ilustrující a já mu dnes chci touto cestou poděkovat (vím, že mě čte), protože jeho profil mi umožnil pochopit, jak takový uvědomělý moderní člověk přemýšlí.

Přátelé. Tak jako nikdo nikdy za žádnou cenu nepřesvědčí Petrlu, stejně tak nikdo nepřesvědčí ubohé rodiče mého kamaráda a my dohromady nikdy nepřesvědčíme dostatečnou masu obyvatelstva, že jsou ojebáváni a všechny ty euroatlantické hodnoty jsou jen vějička, díky které jsou sami ze svého přesvědčení v předklonu a ještě věří, že je to tak správně. Komu není rady, tomu není pomoci. Všechno je marné, oni budou schopni jakékoliv myšlenkové konstrukce, jen aby nemuseli vystoupit ze svého Stockholmského syndromu. Oni jsou skálopevně přesvědčeni, že oblečením dvou svetrů a snížením teploty na hajzlu porazíme Putina, jsou přesvědčen, že grýndýl je příležitost a i kdybychom se na hlavu stavěli, nepohne to s nimi.

Proto se to všechno prostě musí stát. Když nepomůže žádné dobře míněné slovo, když nepomůže ani současný průser viditelný na každém rohu, tak prostě musí nastoupit bída, hlad, nemoci a smrt. To zpravidla láme i velmi odhodlané charaktery a proráží i silnou zaslepenost. Jestliže oni nosí dva svetry, aby porazili Putina, tak nám nezbývá, než se nějak vyrovnat se zimou tak jak přijde, aby si oni uvědomili, jak NESKUTEČNĚ BLBÍ jsou.

Proto jdeme zítra na tu demošku. Abychom se spojili, abychom zjistili, kdo jde s námi, abychom společně mezi sebou mohli zmírňovat ten průser, co se na nás valí. Jdeme tam, abychom se krok za krokem organizovali. Až celý ten korporátní kapitalismus padne na hubu a my všichni s ním, až si i ten nejposlednější líbodémo uvědomí, že sloužil klamu, pak musíme být připraveni. Pak my musíme být ti, kteří na troskách začnou znovu a lépe.

A možná budeme mít štěstí a změníme něco ještě včas.

Ale i kdyby ne, musíme spolu prostě tuto katastrofu přežít. Musíme držet spolu, musíme se to naučit, musíme volat po změně systému a nesmíme se spokojit s výměnou člověka v premiérském křesle. Pokud zůstane zachováno současné rozložení moci, nepomůže nám v premiérské funkci ani Ježíš. Musíme si tím projít, protože proti dnešní mediální masáži nemáme co nasadit. Proti celé té soft power, co tady třicet let působí, může zvítězit jen hlad, mor a neštovice, které na tento nešťastný národ dopustí jeho nejúžasnější a nejojrohodnotnější vláda. Ano, budou říkat, že za to může Putin. Ale také si brzy všimnou toho kontrastu, jak to vypadá tady a jak tam. Uvidí, jak to bude vypadat v praxi, že vláda nenechá nikoho padnout. Budou se dívat, jak jsou obíráni a zjistí, že mezi exekutory a lupiči není žádný rozdíl. Až pak jim to dojde. Až pak.

Mezitím se my musíme připravit. Musíme to přežít lépe než oni. Musíme to přežít organizovaněji, věrněji… musíme osvědčit skutečné hodnoty člověka, aby ještě více vyniklo, co jsou ty Evropské hodnoty doopravdy. Musíme se naučit vzájemnosti a věrnosti. Proto jdeme zítra na Václavák, abychom tam udělali první společné kroky.

Kurňa, tohle by se tam na pódiu také dalo říct…

414 thoughts on “Musí to být…

 1. Pravicově orientovaná chudina si uvědomuje průšvih, který se na ně řítí, ale hledají viníka mimo sebe. Jinak by si museli přiznat, že i oni sami se celým svým životem, názory, postoji, jednáním a volbou podíleli na současné situaci a že je dostihly důsledky jejich vlastních činů. To je tak ukrutný náraz na psychiku, že jej mnozí neustojí, takže budou dál obviňovat všechny okolo, ale nikdy sebe. K procitnutí tak uvědomělých občanů nedojde ani v novém bydlišti pod mostem.
  Hodně jich volí odpovědně v rozporu se svými aktuálními zájmy a odůvodňují si to odpovědností za lepší budoucnost, kterou někdo jiný zneužije a vytuneluje. Bylo dostatek příležitostí k takovým poučením za posledních 30 let.
  Nastává dějinná změna a ti, kdo se jí nebudou umět přizpůsobit, vymřou. Takových vymírajících genových linií bude hodně.

  1. Jsem pravicová chudina
   severně od Budína
   pode mnou jsou černé sloje
   gumáky mám nejmíň troje.

   Slyším svého srdce buchot
   přiznali mi slušný důchod,
   bude mi to stačit?
   Budu ještě svačit?

   Nemám v domě vodoměr
   vrátím němcům plynoměr
   nakonec ustřihnu dráty,
   z listí dělám maceráty.

   Švestky pálím na kaborku
   špunty budou zase z korku
   na dveřích mám rygel,
   nemusím mít krygel.

    1. Přestěhujte se na Brunálsko, za chvíli to budete „umět“ také… 😉
     Co to skeduji, tam jde to učení v dnešních časech asi nejrychleji.

    1. Jsou to lidi z fabrik, technologové, mistři, drobní podnikatelé, šéfová v prodejně hypermarketu, kteří přece nebudou hlasovat s davem, když mám na výplatu pětku měsíčně víc než dělňas, nebo ganz obyčejná prodavačka jsem něco víc a nemůžu mít stejné názory. Taktéž ti co provozují Eshopy. Přeprodávájí dělají od nevidim do nevidim, kdyby takové hodiny dělali dělňasi ve fabrikách, měli by stejně. To jsou oni. Jsou to mladí, zmasírovaní dnešní dobou, přece nebudou dbát životních zkušeností starších dvou generací. Jiná doba a staří od válu. Jejich čas se nachýlil.
     To jsou oni.

   1. Termín pravicově orientovaná městská chudina kdysi razil Jan Keller. Použil jsem termín pravicově orientovaná chudina, protože to není jen záležitost města. Jsou to lidé, kteří odpovědně volí proti svým skutečným zájmům a identifikují se tím s údajně lepší částí společnosti. Takže jsou to lidé, kteří mají sice nízké platy, ale sami hlasují pro vysoké daně, nízké podpory, apod. Typicky se to projevilo při volbě prezidenta, kdy takoví lidé podporovali Karla Schwarzenberga, i když sami byli/jsou bezzemky.
    Podobný typ lid kdysi popisovali i ideologové studené války termínem užitečný idiot. https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%BEite%C4%8Dn%C3%BD_idiot

   2. Někdo má pravicovost v genech. I když je chudý, nechce být závislý na eráru a levičáci ho sejou.
    Asi to záleží na rodičích, dítě přejímá orientaci svých předků.

 2. V obchodech není žádné Ruské spotřební zboží. Běžný Čech si pak myslí, že v Rusku jsou schopni vyrobit jen dřevěné matriošky a placaté čepice – a dost možná je to i pravda. Co mají za spotřební zboží v Rusku v obchodech? Je to všechno dovážené zboží západních značek (vyrobené v Číně) nebo ne? Úspěšnost Ruského systému je třeba prokázat prakticky, tím, že si běžný Rus prostě bude svůj všední život žít ve větším komfortu než běžný Čech nebo časem i Němec. Dokud to nebude k vidění, nikdo nebude věřit, že ekonomická spolupráce s Ruskem bude cesta k pokroku. Ekonomika založená jen na vývozu surovin a dovozu západního spotřebního zboží několika oligarchy, kteří z toho nadpozemsky profitují, to je prostě špatně. Kdo ví, jak to tam opravdu mají? Ať se zastavím na hranicích ruským menšin východní ukrajiny, opevní se tam a vybudují tam něcop jako západní Německo. Pak se k nim obrátí celá Evropa. Ale nevěřím, že jsou toho schopni, bohužel.

  1. Kdyby EU rychle ekonomicky sílila nedozenou ji, ale co když EU zažije pokles HDP? Potom na ně bohatší země počkají. Vláda UA taky mohla se snažit získat Donbas sliby rozkvětu ekonomikyevtipdkych dotaci a podobně místo zásobování vzduchem oceli granátů několik let.

  2. Kdyby EU rychle ekonomicky sílila nedozenou ji, ale co když EU zažije pokles HDP? Potom na ně bohatší země počkají. Vláda UA taky mohla se snažit získat Donbas sliby rozkvětu ekonomiky evropských dotaci a podobně místo zásobování vzduchem oceli granátů několik let.

  3. Tak strčte do kapsy pas, ruské vízum (i jako současný papírový nepřítel RF, ale bývalý Čechoslovák, dostanete turistické prakticky promptně), k tomu zhruba pět-sedm tisícovek a jeďte se podívat.
   Nemá smysl, abych tu popisoval to, co jsem viděl v roce 2005 já. Jednak je to dáávno, sedmnáct let a jednak to musí každý vidět a zažít sám, jinak neuvěří. Žili jsme tři měsíce, asi 140km východně od Moskvy, v tehdy zhruba padesátitisícovém městečku a na ubytovně s úrovní našeho běžného, slušného hotelu v městě stejné velikosti. A vůbec nic nám, jako Čechům/Moravákům nechybělo. Vůbec nic. Za měsíc si zvyknete na místní podmínky i na ty vzdálenosti (jezdili jsme dvěma Ladami 2106 a jednou Volhou), posledních pár týdnů jsme trávili jen kontrolami a revizemi, práce byla dávno hotová, s vydatným přispěním místních kolegů z branže. Žádná flákárna toho typu, jak se tady rádo obecně propaguje – že pět chlapů s rukama v kapsách kouká na šestého, co se v něčem vrtá. To tenkrát, v tom 2005, bylo k vidění spíše u nás v Čechách, víte?
   Náš zásobovač tenkrát zapomněl, nechat naskladnit do kontejneru s materiálem necelý kilometr jednoho typu celkem speciálního kabelu české výroby, vypadalo to na pěkný průser.
   Místní chlápci-kolegové někam párkrát zavolali – a za čtyři dny dorazilo rozvážkové Iveco jakéhosi místního velkoobchodníka s elektromateriálem – a ze skříně vyklopilo kilometrovou špulku přesně toho českého káblu, co jsme zapomněli doma. Čuměli jsme, jako opaření.

   1. To myslíte ironicky viďte s tím vízem? Já bych tam opravdu rád zajel řekněme za 2 roky pokud nás ekonomika nesrazí do bahna. Dneska asi jedině přes Istanbul

    1. No jasně, přes nějakou svobodnou zemi. Já jsem přímo exemplární případ hňupa v tomto směru. Chystal jsem se do Ruska už roky – žvanil o tom, že příští rok. Jednou do toho vlítl fotbal, pak nějaké opravy, měl jsem vtipné kecy o tom, že si musím pohnout, než vypukne válka (což jsem tak nějak věděl, že vypukne, ale spíš jsem trolil a čekal to tak v roce 25, takže jsem to neviděl tak akutní).
     A přišel kovid a pak se zdivočil Putin.

     U nás se říkalo „Byls v Rusku? Nebyl .. tak neraď!“
     Tak neradím 🙂

     1. Vy máte fantastický britský humor. Přes svobodnou zemi :D.
      Chystali jsme se chytnout levnou letenku do Petrohradu. Už to nevyšlo.
      Já bych tak Nižnyj Novgorod, Moskvu a okolí, ale chtělo by to opravdu jak říkají pepíci pobejt a ne ráno tam a tam udělat selfíčka a fotit, ale dívat se okolo sebe, třeba zkusit i dát řeč, zajet si kousek od města…
      No, uvidíme, co se dá nakonec ještě udělat. Vrtá mi v hlavě ještě cosi, ale mám tady rodinu.
      Uvidíme se zítra. Pendolino a od vlaku Opletalovou. Nerad bych stál od sochy dál, než je ten dům na rohu s proutím- zrovna u té Opletalovy.

      1. Já se tam nechystám. Mohl bych se vymluvit na rodinnou akci (a nelhal bych) ale pravda je taková, že bych tam nejel i kdybych mohl.
       V neděli se mrknu na ohlasy a highlights, až budu dostatečně způsobilý 🙂

       1. Také bych tam nešla. Ale budu jim fandit. Mám zábrany chodit na takové hromadné akce.
        “ Tehdy jsem pochopil, že největší radostí lidu je, může – li společně křičet, a nedbá mnoho o to , proč křičí, nýbrž každý se cítí silnějším, křičí – li s ostatními, a má pak i věc, pro kterou křičí, za jedině správnou. “
        Mika Waltari ústy Egypťana Sinuheta.

   2. To bych čuměla také. V Kablu Kladno se lhůty dodávky některých speciálních kabelů měřily na kvartály.
    😳

  4. No v Rusku jsem nebyl a tak se nebudu nikterak rozepisovat, ale jen něco k vaší úvaze. Zhruba před pěti lety jsem se dočetl o skvělých ledničkách které se dokonce vyvážejí i do Itálie. Také jsem se zajímal o řezání dřeva podél a narazil jsem na skvělou elektrickou ruční pilu na třífázový proud, když jsem ji chtěl v RF koupit tak jsem si nechal zajít chuť , ta cena byla poměrně vysoká. No a ale abych nekecal tak sem dám jeden krátký článek, ale nejdříve ještě jednu věc, co vlatně vyrábíme my a je ještě naše? Rusové mají alespoň to nerostné bohatství.

   Moskva, Kreml – ilustrační foto ČTK/AP/Ivan Sekretarev
   Koupit foto
   Moskva – Na ruském trhu s běžným spotřebním zbožím měly v první polovině roku domácí výrobky podíl 83 procent. To bylo o čtyři procentní body více než před rokem. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila společnost NielsenIQ. Domácí produkce tzv. rychloobrátkového spotřebního zboží plní regály domácích obchodů v době, kdy klesá dovoz v souvislosti se západními sankcemi vůči Rusku.

   Sankce uvalené na Moskvu po její invazi na Ukrajinu zahájené koncem února přiměly desítky zahraničních společností opustit Rusko. Mnoho těchto firem působí právě v odvětví spotřebního zboží.

   Jeden z největších poklesů podílu zahraničního zboží zaznamenal trh s alkoholem. Ruská produkce se na celkovém prodeji piva v první polovině letošního roku podílela 89 procenty, o rok dříve to bylo 79 procent, uvádí zpráva. Piva vyráběná zahraničními pivovary, které oznámily plány na odchod z Ruska, byla minulý týden v supermarketech a obchodech v Moskvě stále v prodeji. To ukazuje, jak dlouho může trvat, než se projeví dopad omezení zaměřených na spotřebitele.

   „Sortiment zboží dostupného spotřebitelům na pultech obchodů se zúžil,“ uvedl ředitel pro maloobchod ve firmě NielsenIQ Russia Konstantin Loktev. Označil tak jednu ze dvou hlavních změn, která zasáhla toto odvětví. „V tomto složitém období se začal rozvíjet druhý trend – zboží, které se vytratilo z regálů, začaly ve spotřebitelském koši aktivně nahrazovat značky vyrobené v Rusku, pro které se otevřely velké příležitosti.“

   Z údajů vyplývá, že prudce vzrostl také podíl občerstvení a produktů pro osobní hygienu vyrobených v Rusku, napsala agentura Reuters.

  5. Ja to rikam porad my o Rusku vubec nic nevime diky CT ,abychom si nahodou nezacali myslet neco , co neni spravne, tak nas chrani pred informacemi.
   A pokud ….tak jen zed u Kremlu a ta je neměnná…

  6. Ale to je prece tak proste, ani nemusite odlepit prdel od zidle.
   V Rusku zije docela dost zapadnich novinaru, Dansko, N. Zeland, Australie…
   Nekdy v dubnu nebo kvetnu, kdyz EU papalsi slavnostne vyhlasili, ze v Rusku budou police prazdne, tak jsem dva youtubery chvili sledoval.
   Typicky chodili po hyper/supermarketech a nakupnich strediscich, sledovali ceny, obcas se ptali lidi a davali to na youtube.
   Bylo to v prikrem rozporu s tim, co v tu samou dobu hlasila pravdomluvna media.
   Bylo tam vsechno, police se prohybaly.
   Vetsinou vyroba v Rusku.

 3. Ruská federace je soustátí, nedokurvené americkou a bruselskou liberální demokracií. Byť v okrajových oblastech problematicky, ale funguje to tam. Ti lidé tam dovedou uvažovat pragmaticky i přesto, že mají nesrovnatelně lepší podmínky ke všemu – přístup k půdě, levné energie, podporu státu v rozjezdu libovolného, ale pro stát přínosného oboru.
  Ostatně, o podpoře zemědělské výroby v RF už tu psal pan Vidlák, po svém rozhovoru s panem Miliardářem. Jsem skoro přesvědčen o tom, že takto to bude i v jiných oborech.
  Vymyslí-li někdo například levné a účinné čerpadlo na vodu, které se dá pohánět například nějakou, běžně jen odpadní surovinou – čerpadlo do odlehlých oblastí, kde je zásobování tradičními energiemi obtížnější – hybaj ho vyrábět, podpoříme Tě, protože to potřebujeme.
  A asi bych mohl pokračovat, byť naposled jsem RF viděl v roce 2005 a jen tři měsíce. Nicméně, měl jsem srovnání s rokem 1985, kdy jsme tam byli s partou poprvé. Za 20 let se tam udály neskutečné věci – to by tady trvalo nejmíň dvojnásobek času, pokud bychom to vůbec, přes tu zatracenou bruselskou agendu, dokázali.

  My si už neumíme vládnout sami, těch +40 let socialismu se na nás podepsalo tak, že musejí vymřít nejméně dvě generace, nejméně moje a ještě i ta další, aby to svinstvo vyprchalo aspoň z poloviny.
  Tady to vždycky sklouzne k tomu, že principiálně začne jeden vyjebávat s druhým. Ať už je to v jakémkoli podnikání, nebo ve vztahu stát-občan, případně ve vztahu stát-korporáty, či stát-EU.

  Od té zítřejší demošky si neslibujme vůbec nic, budeme zklamáni tak, jako naposled za čbch.
  Tady bude muset udělat radikální pořádky někdo úplně jiný a úplně jinak.

  Už jsem tu psal, kolik prokazatelných, ukrajinských vojenských zběhů, pracuje v České republice? I podle českých kritérií jsou to zdraví, mladí chlapi tak do 35, s českými zdravotními průkazy a pracující například jako hlavní i pomocní kuchaři, skladníci i obsluhy v potravinářských provozech..

  1. Pořád se tu píše o té zabejčenosti a neschopnosti vidět realitu – a pak ……. to i ten který o tom realisticky mluví pohnojí oněmi 40ti lety …. až tak …. až dělá dojem placeného agitátora.

   1. Neviděl bych to tak zle, cítím ze všech příspěvků na webu nálady mezi lehkým optimismem a hlubokou depresí. Tento není vyjímkou. Sám jsem spíše na sestupné křivce do hluboké deprese. Jsme jenom lidi a zkusme se alespoň nenálepkovat. Ostatně, Anonyme, pokud už chcete komentovat, zvolte si nějaké logo a toho se držte. Jakpak pak mohu vědět, že vy jste vy, když se tu znova objevíte.

   1. Re: Králík´62

    Já furt tvrdím, že jste hnusnej kopací králík.
    Jak vidíte bábovičku, jste k nezastavení.

    A tentokrát si kopnu s vámi.
    V RF jsem byl naposled v r. 96, takže jiná galaxie.

    Podle mého spolužáka, který do RF emigroval (nedělám si prd*l, zůstal tam po škole), mají srovnatelný životní standard s většinou Ojropanů.
    Jenže rusofilní mamlas spolužák maká na utajených projektech (řekl bych, že zbraně nebo tak něco), takže je trochu mimo mísu, bo žije v kontrolované oblasti (ano, pořád to tam funguje).
    Takže zkusíme něco jiného – podle motorkářů, kteří tam byli třeba předloni, mají Ivani zhruba třetinové platy proti čížkům. Jenže v obchodech jsou třetinové ceny, benál stál tehdy polovic, důchody cca polovina našich, podpora rodin s dětmi docela dobrá, kdo chce, dostane hektar pozemku, musí ovšem následně splnit nějaké podmínky, tzn. výstavba domu, podnikání, zemědělská činnost, blablabla.

    Ti motorkáři zajeli na Bajkal, následně se pak vraceli vlakem do Moskvy, což značí několik dnů non-stop s obyč ruskými lopatami.
    Život ve městech na pohodu, pokud se srovnáte že do sousedního města je to 300 km. Vesnice je k životu poněkud brutálnější a lidi z ní utíkají, bo práce rukama a není tolik času patlat na tydlifonu.

    1. jen přípodotek k těm „kontrolovaným oblastem“ to není jen ruská specialita…. n ajdete je ledaskde, ne-li všude …. sorry

 4. Němci nám za války ukázali, že dobře propagandisticky zpracovaný národ nezlomí ani bída, hlad, nemoci a smrt. Navíc si myslím, že od dob Goebelse se vymývání hlav navíc zdokonalilo.

  1. Oni to ukazují i dnes. Němci jsou ve vrcholné formě stupidity a skupinové hlouposti.

   Je taky zákonité, že kdy takovou poruchou trpí skupina, která má moc a respekt (například kvůli technologiím, bohatství, kultuře …) tak tu jejich stupiditu začnou nekriticky přijímat i ti jim podřízení. A berou to jako znak vlastního rozvoje, jako ctnost. To jsou ti poturčenci horší Turka.

   Je jich u nás spousta, obraz USA a Německa se tady budoval dlouho.

   1. např:

    Německá politická strana FDP požaduje demontáž plynovodu Nord Stream 2, uvádí se v dokumentu přijatém na poradě v Brémách, na něhož se odvolává německá tisková agentura dpa.

    „Jako svobodní demokraté požadujeme demontáž Nord Streamu 2 a také rychlý rozvoj konceptu právních, technických a ekologických záruk,“ cituje agentura část dokumentu.

  2. Dneska maji okupaci a taky jeste ukrajinskou vladu , mozna trest bozi..
   Porad by okupovali az jsou na rade..
   Na schuzi s dalsi ukr spoluvladou v Praze to zase verejne vyhlasili..

 5. Nechci dávat nevyžádané rady, ale hlavně se na pódiu nepouštějte do žádných složitých konstrukcí a dlouhých příběhů. Co snese dobře papír, v mluveném projevu může totálně selhat. K lidem je třeba hovočit stručně, jasně a s vášní. Ideálně heslovitě a adresně. Třeba:

  Komu slouží tato vláda? Ministryně obrany, která otevřeně podporuje terorismus. Ministr průmyslu, který je celý život bankster a netají se tím, že klidně nechá lidi zmrznout, jen aby velkokapitál nepřišel o zisky. Ministr vnitra z hnutí prorostlého organizovaným zločinem, který jmenoval šéfem rozvědky člověka stýkajícího se s podsvětím. A předseda vlády, zbabělec, který si nechá naplivat do obličeje od bruselských papalášů a ještě se jim s omluvnými úsměvy klaní až k zemi. Tato vláda neslouží lidem v České republice. Nemůže a ani nechce.

  Tak nějak podobně. Vy to jistě vymyslíte lépe něž já.

  1. Jo a ještě jedna věc je nesmírně důležitá, snad na to pořadatelé myslí. Už tady o tom psal tuším gogo– ani jednou by nemělo z pódia zaznít slovo Ukrajina nebo Rusko, jinak to bude jediné, co se objeví ve zprávách a na ČT to budou s patřičným kometářem opakovat nejmíň měsíc…

   1. Nesouhlasím, to ani nelze!! Nemůžeme se pořád ohlížet na ně!! Buďme sví, začněme hrát těmi bílými my, ať pro změnu oni reagují.

    1. Správně! Souhlas! Nenechejme si vnutit jejich optiku vnímání co je správné a co ne!
     Jsme tvůrci vlastních myšlenek, tak je sdělujme bez ohledu na ně.

     1. A také souhlasím, ať už jdou do zádele, ta demoška je jak siamská dvojčata propojená s Ukrajinou a RF. Nelze mluvit o cenách energií a nezmínit se právě o těchto dvou zemích.
      Právě naopak, mluvme o tom vysvětlujme jak to na Ukrajině bylo a co za svoloč podporujeme.
      Vidláku , zdali promluvíte, tak promluvte tak jak jste to tady mnohokrát zmínil. Stan Borowitz dal v tom prvním příspěvku dobrou radu, ale právě vy jenž jste s Ukrajinou propojen více než kdo jiný, tak by jste měl o tom hovořit tak jak to cítíte, bez toho, že by vám to někdo mohl vyčítat a bez toho, že by to naše TV mohla zneužít.

      1. Ano, přesně.
       I ten výraz „svoloč“ je původně ruský a zahrnuje nejen chování, ale i charakterové vlastnosti. Ukravínci jsou na tenhle výraz už doslova alergičtí, někteří už i tahají vreckove nožiky, tak si dávejte pozor. Je jich tady už ke třičtvrti miliónu a nezdá se, že by ubývalo – spíš naopak.
       Němci podobný výraz ani nemají, angličtina zná jen white trash, ale to není úplně přesné.

    2. Je to velmi riskantní strategie, pane Folďasi, ale kdoví, třeba zafunguje.

     Problém je, že kvůli cenzuře nikdo netuší, kolik je vlastně lidí na které straně. To by ta sobotní demonstrace mohla trochu napovědět. Účast v řádu desítek tisíc lidí bych vzhledem k informační blokádě považoval za fantastický úspěch, asi jako kdyby pro opačnou stranu demontrovaly statisíce.

  2. chce to víc chytrých zásadových divizních komisařů, kteří by v ČR zpřetrhaly vazby mafiánů s politiky…
   Klidně mohou být i „rošťáky“

  3. Chtělo by to se vyhnout moc velkému důrazu na covid. Ekonomika musí běžet. Nejde dělat velký lockdown ale všechno by se nemělo zastavit u věčné diskuze o vakcínách. Bojovat proti vakcíne nebo za vakcínu je minulost. Vždycky je riziko, že směřování někdo obrátí od nejdůležitějšího k méně důležitému. Stačí kdyby někdo začal vykládat příliš fantastické konspirační teorie.

 6. Vidláku již v druhém článku jsem se dočetl „Kurňa, tohle by se tam na pódiu také dalo říct… „.
  Mám se těšit na Vidlák Live?

 7. Zábavné. Vidlák se připravuje na proval sobotní demošky. A dělá dobře, víc jak 10 tisíc magorů se U koně nesejde. Už bych psal nedělní „zdůvodnění“

  1. Panika začíná pronikat i do nižších pater agentury? To je dobře, to je dobře.
   Už i ti „ztroskotanci a zaprodanci“ byli, mimochodem:-)))

  2. Nevíte náhodou, Petře, jestli bude k účasti na demonstraci také svolávat nezávislá a nestranná Česká televize v některém svém zpravodajském pořadu, jako svého času ústy moderátorky Witowské svolávala na demonstrace MCH?

   1. Ocekavam, ze v CT pojede mimoradny special – podivejte se, kde vsude mimo Prahy je v CR krasne. Nejlepsi vylety pro kazde pocasi. Variantne s komercni prestavkou upozornujici na super SLEVU v nejakym kramku v Ostrave. 😉

  3. To si řekneme v neděli, možná až v pondělí, až vydýcháte jak to dopadlo.

   TV to samozřejmě ukáže, Elaku, možná dodatečně, v 5 nebo tak a bude tvrdit, že se sešlo „několik tisíc demonstrantů“. Organizátoři budou říkat „aspoň 25-30 tis.“, ale skutečnost bude tak 8, 9.
   Prostě propadáte sugesci stáda, tady a na podobných blozích, MILÁČKOVÉ

   1. Neodpověděl jste na můj dotaz, Petře…

    Jinak pokud se sejde 10 tisíc lidí, odpovídá to cca stotisícové demonstraci Milionu chvilek svolané ČT09. Takže ani tak není důvod k posměchu. Třicet tisíc budu považovat za silný signál, že lidi už mají systému po krk a revoluce je na spadnutí, protože přišel cca každý třetí, kdo o demonstraci věděl, a to je fakt dobrý konverzní poměr!

    Mimochodem, nevíte náhodou, kolik bylo účastníků té předchozí demonstrace (tuším za svobodu slova), kterou svolalo PRO na Staromák někdy před prázdninami? A kterou ČT09 a myslím i ostatní TV zcela odignorovala? Podle záběrů na youtube vypadalo náměstí celkem zaplněné…

    1. Dotaz byl nesmyslne, tak protoj. Nebude, ale reportovat bude.

     Evix: ovšem že MCh bylo taky stádo. Copak musí být jen jedno stádo?

     Hnidopich: uvidáme se na demošce. Už ten protáhlej xicht nacvičujte, abych vás poznal, bude jich tam víc 🙂

    2. PS. Souhlas, divizní komisaři. 30k je docela dobrá hranice pro povážlivost.

     S revolucí si ale děláte marné naděje, myslím si, jsme v Čechách

 8. OT Telegram:
  Volodymyr Zelenskyj očekává, že MAAE vyzve k demilitarizaci Záporožské jaderné elektrárny

  Uvedl to ukrajinský prezident ve svém večerním projevu. Obecně uvítal misi MAAE, která dnes elektrárnu navštívila. Zelenskyj však vyjádřil politování nad tím, že se novináři z ukrajinských a mezinárodních médií nemohli dostat do jaderné elektrárny – aby ruská strana nezměnila misi v „neplodnou prohlídku elektrárny“.

  Zelenskyj také uvedl, že požádal vedoucího této mise a MAAE obecně Rafaela Grossiho, aby veřejně oznámil, že území jaderné elektrárny by mělo být demilitarizováno, ale dosud se tak nestalo.

   1. Evix.
    Právě o to jde,co tam Ukroši dělali.
    Mne to připadá,že ta skupina MAAE byla domluvena třeba MI.6,aby tam zrovna v tuto dobu přijela.
    Moc by mě zajímalo složení té komise,kolik je mezi nimi agentů MI-6.
    Když to dopadlo jak dopadlo,mám obavu,že se teď teprve trefí,aby to bouchlo.

    1. Bože můj, jsou tam VVER, tam nemá co bouchnout..Jestli někdo zablokuje dochlazování, nebo odstřelí generátorovnu, tak se to možná protaví, ale už navždy a to nejspíš nechtějí ani jedni, ani druzí.
     Jsou to jenom takové tanečky okolo, typu „jestli mě budeš srát, zapálím ti stodolu“ a přitom v rukách výhružně cvaká zapalovačem. A to je tak všecko, strach z pomsty mu to nedovolí.

    2. Vysly najevo jeste veci. Vedouci komise G. poslal komisare napred do ty elektrarny ,ale sam zjistil,ze ma dulezitej a nevodkladne rozhovor se Zelim.
     Kdyz tam komisari byli , nahodou zautocilo asi 700 specialu z Ukr. na tu elektrarnu..Pak vyslo nenapadne najevo ze komise nemela prezit na dukaz strasivosti rusu..Vysetrovani komise je stejne zbytecny , kdyz se vi ze vsecko udelali rusove…Predtim nemela prezit ta elektrarna..
     Nastesti a pro jistotu tam velitel komise G.nebyll

 9. Je to tak jak píšete mnozí. i já znám hodně těch, kteří názor nezmění.
  Jednou jsem kolegovi poslal pár řádků odsud, jak někdo psal o té radě starších. No, ale bylo tam i něco o Ukrajině. Dotyčný si z toho vybral jen toto a komentoval to slovy s tím na mně nechoď ať si Rusák odtáhne do Mordoru kam patří.
  Takže jak takový Mordor vypadá, přátelé, můžete shlédnout třeba na tomto videoklipu. Doporučuju.

  https://www.youtube.com/watch?v=7HBXg59zWZM&list=FLnbloFY9gu5MuVYRhlwz58g&index=2

  1. S infantilním magorem, co používá příměry z halyvudských pohádek, nemá přece vůbec smysl se o něčem smysluplném bavit. Ztrácíte zbytečně čas.

    1. Překvapující je pro mne na východní Moravě jiná věc, a to, že doslova všude v mém okolí vnímám lidi s rozumnými názory. A jsou to často jedinci bez vzdělání, kteří nejsou schopni číst v jiném jazyce a neumí příliš s internetem, tudíž informace čerpají jen z TV a denního tisku-tedy z prolhaného, manipulativního hnoje. Můžu překvapivě konstatovat, že ty „ryzí“ neomarxistické, EU, probruselské, antiruské a óóófialovské názory jsou zde téměř nedetekovatelné. Tak sakra kde se tito indoktrinovaní magoři sdružují? V Praze a okolí? Fakt nevím…

     1. V Českých Budějovicích je jich požehnaně; většina lidí se kterými se tu bavím jsou rádi za Fialu, protože „on dělá vše co je v jeho silách, zatímco Babiš nás chce jenom okrást a Okamura je už úplný debil“.

      Myslím že snažit se jim to rozmlouvat je marné .

      1. V Ostravě a okolí je našinec v menšině. Aspoň co se mých kontaktů a Světa týká. A pokud má někdo názory jako my tady tak důchodci. Mladí ne.

      2. Smutné je, že čím hůře nám bude, tím více se budou názory radikalizovat, ale pravděpodobně tím nesprávným směrem. Budou se tím více vzdalovat faktům a reáliím. Síla korporátně/Sorošových médií je, bohužel, obrovská…

     2. Klíč k pochopení není sama východní Morava, ale „velká česká města“.
      Na lidi, o kterých píšete, nenarazíte ani v Olomouci, ani v Brně, ale ani v Hodoníně či Znojmě.

      1. Já Vám nevím. Skoro se mi to jeví tak, že ta česká neoliberální banda je ve výrazné menšině, ale má tak masivní finanční a PR podporu, že to zdánlivě budí (a také má budit) dojem velkého kvanta „osvícených“ lidí.

     3. Praha je tradičně neomarxistická (a je směšné, jak to vydávají za pravicovost), a většina větších měst v Čechách taky. Čechy taky částečně nesou takový ten éthos lojaství a poklonkování Pánům. Místní si to neuvědomují, berou to samozřejmě, je to viditelnější pro Moravany.

      A oblasti silně zakořeněné v reálné práci jsou samozřejmě zdravější v celé ČR než oblasti,kde se daří eurobolševickým strukturám, bez ohledu na region.
      Ale to bylo i za červeného bolševismu.

      1. Asi je to tak. Zřejmě měřítkem „normality“ není jen lokalita, resp. blízkost západnímu úpadku, příchylnost k dotačnímu cecku nejen Aspenu, EU, korporátních finanční „dárečků“, ale také reálná práce, vytvářející reálné hodnoty. A to píši s vědomím, že pracuji v blázinci…:-)

       1. Nechci být nijak ironický, ale řekl bych, že u vás se to dá zahrnout do rozšířené normality spíš než to, co je venku – tady je šílenství stupidní, děsivé, sebedestruktivní a vynucované, přitom neléčené a dokonce mnohými ani nediagnostikované.

        1. gogo: Je to pro mne smutné zjištění, že každý den jdu v 7:00hod. do normálního světa. Ten pocit je víc a více intenzivní posledních cca 5let. Vždyť jen považte: Neúspěšná léčba je špatně. Kdo je lemlp, psychopat (těch po fakultě bohužel není málo), neumětel, či není schopen učení, je přirozenou cestou vyštípán, nebo je na okraji terapeutické hierarchie. Pokud se ti zabije pacient, rozebírá se proč až do zblbnutí… nikoliv nějakými komisrmi, ale zainteresovanými lidmi a výstupem je ponaučení. Pokud jsi opakem výše psaného, máš se fajn… To je přece NORMÀLNÍ svět. Jo, pravda, peklo nám dělala svými neoliberálně zvrácenými vstupy á půl roku čůza Šabatová. Kam se hrabe svět somatických lékařů…

         1. gogo: Za to alter ego se velmi omlouvám. Nyní už se podepisuji: Vítek. Což je i mé pravé jméno… Pepek vycházel z mé přirozené paranoidity. Jakože si něco z mých příspěvků přečte kupř. ministr s tlačítkem mentální error a 20-letá kariéra mozkoškraba půjde do řiti. Je mi hanba, pardon…

 10. Až ženské nebudou mít čím a jak zabezpečit potřeby svých malých dětí, začnou tlačit na své chlapy a události dostanou „najednou“ rychlý spád.

   1. „“… Až ženské nebudou mít čím … & Přesně! „“
    Takže, tak jako MATKA, jim strčí do rukou flintu, a řeknou – jdi !!! otázkou zůstává „na koho půjdou“ – v současné době je za toho zlého RUSKO, takže se vrhnou na ně !!!
    Sorry jako ….

  1. Ne, kdyz jste programova obet bude vinik stale stejny jen ho budete vic nenavidet

   Nikdo po 30 neprohledne, neprobudi se do role tvurce

  2. To ano, budou je nutit přijmout podmínky Brusele, Sorose a USA, protože oni až to tady dotáhnou do extraprůseru, přijdou samozřejmě s „řešením“, které by loni bylo na oprátku, ale teď bude brané jako super.
   Tohle přesně se má stát podle mě … a nejspíš stane, jak tak vidím míru pochopení situace kolem sebe.

 11. Při dnešní vědě a technice,vrátit se ke koním,ohništi a chatrčím,to nechce nikdo pochopit a hlavně proč.
  Kdybych to tak porovnal,sousedovi vyhořel dům,pomůžu mu,ale nepodpálím si dům,abych se mu vyrovnal a tohle dělá většina spojenců USA.
  Pokud se tomu nepostaví více států,nějaká ČR nikoho nezajímá a toto nezmění ani deset Babišů,jenom se v tom budeme plácat nadále.

  1. „Pokud se tomu nepostaví více států,nějaká ČR nikoho nezajímá a toto nezmění ani deset Babišů,jenom se v tom budeme plácat nadále.“

   V tom mate svatou pravdu, ze Cechy nikoho nezajimaji.
   Na druhou stranu Madar uz proti tomu stoji sam pekne dlouho.
   A Cesi misto by mu pomohli, tak na nej jenom hrnou spinu.

   1. Pane Sakura.
    To je přesně ono,zatím jakž takž Maďarsko,ono se to moc nepíše,ale Brusel dusí Maďarsko dost.
    Proto bude zajímavé,jak všechno dopadlo,ale až na jaře,jestli bude mít Maďarsko dost plynu,bude také záležet na Erdoganovi.

   2. Nemusite se ani vy Srackurova nadhero vo nas Cechy zajimat ani otirat ani hazet tady vase sracky.
    Pisete Cesi ani nevite ktery , jenom tady smradlave lzete vase mrzky pomluvy..Jako ostatni. Hajzl , kam patrite ,je pro takovy jako vy skoda..

  2. Re: zemedelec

   Pane zemědělče, již jsem vás dlouho neurazil, takže vám nyní řeknu, že jste blbej úplně ganc, protože nejen že si ODMÍTÁTE podpálit vlastní barák a vrátit se ke koním, ale navrch u toho ještě ani nechcete radostně jásat, poskakovat (bo kdo neskáče, není Čech) a provolávat slávu těm JEDINĚ správným soudruhům.
   Kuwa, když už si odmítáte sám sobě škodit, tak se aspoň tvařte RADOSTNĚ, když vám škodí druzí!!!

   1. Targus: Navíc, intenzivním radostným poskakováním vytvoříte krásné bruselské teplo (teplé prdy nejsou vítány-poškozují planetu-metan, koprostan a tak…) a můžete tedy svléci jeden i více Markétčiných svetrů a hezky obdarovat přišedšího soudruha z Ukrajiny. Je to přece nádherné a sounáležité, ne? 🙂

 12. To stejné, jako dokázala americká soft power za 30 let dokázal kdysi i nějaký Hitler. V daleko kratším čase !
  I poctivci, rozvážní a rozvážní, rozumní lidé, skočili na jeho slova o velkolepé budoucnosti.
  A hodné mamky mu posílaly nezletilé synky ještě v posledních dnech války.
  Hrozba hord bolševiků chystajících se pohltit civilizovanou Evropu byla děsivá.
  ( Hrome, není to dneska v mnohém stejné??? Nezachraňujeme i my Evropu před rudými drápy??? )

  1. Jenže Hitler to měl jednodušší. Neznáte ten citát o dýce vražené do zad německého národa?
   Od roku 1918 do roku 1933 zase není až tak dlouho, slávu Německé říše (říši Viléma II) si Němci pamatovali. A Německo skutečně nebylo poraženo v boji. Nebýt vstupu USA do války, Němci mohli klidně vyhrát. Jenže USA válku potřebovaly taky. Kdo dneska například ví, že Lusitania přepravovala dělostřelecké granáty z USA do Británie, takže byla vlastně legitimním cílem.
   K tomu připočítejte obrovské reparace Francii, poválečnou hyperinflaci a světovou hospodářskou krizi v době, kdy se Německu začalo (díky americkým investicím a úvěrům) dařit. Pak přišel Hitler, dal všem práci, zavedl placenou dovolenou, rekreace pro dělníky (např. na lodích KdF). Vy byste ho jako dělník III. říše nepodporoval(a)? Pokud nejste žid, komunista nebo slovanský podčlověk, nemáte nic proti režimu, naopak máte se lépe než předtím, panuje pořádek, proč byste Hitlera nepodporoval(a)?
   Na začátku navíc vítězili a až do roku 1945 (když vynecháme „barbarské“ bombardování, které naopak morálku nebo spíš touhu po odplatě posilovalo) byla válka daleko od Německa.

  2. U zen a hlavne feministek abych varoval ,jsou to ty „spodni proudy“..Jakmile je nikdo nezarazi vcas ,tak jsou Truss ,atomovy bomby na svet, Burbock ,zniceni nemecka kvuli ukrajine a potom hur ,Albrich, Clinton a hromada dalsich…Jsou teprve na zacatku.
   Znici zarucene sveta a nas s nimi..

 13. Dneska ANO Vidláku. Dneska ANO.

  U nás v rodině jsou mladí také pro Pětilháře a když „vyhráli volby“, mladá pravila „A je to tam“.
  Je fakt, že mají děti z domu a měsíční příjem obou je 80 tisíc Kč netto. Takže vysoké zálohy a inflace je k rytí země nedonutí. A ani k přiznání, že Fiala není bůh. Práci mají takovou, že o ni nemůžou přijít. O politice se s nimi nemá smysl bavit.

  1. A mají „netto“ v zaměstnání, které bude i v krizi? Třebas typu „hasiči/policie/vodárny/elektrárny“ nebo výrobní jako „sklárny/ocelárny“?

   Ono rytí nemusí být typu „málo peněz velké zálohy“, ale přijde z boku „podnik co mi dává 80hrubého nemá na vstupy, takže ani plat 80hrubého nebude, ona nebude ani práce“.
   Oni přiznávají i v novinkách, že velké podniky už mají připraveny výpověď pro tisíce lidí, když se to nezlepší.

   Pak můžou na rodinné večeři mladí dělat hrdiny, že je Putin neporazí a pětikolka, jak to dobře vede. Ale spíše pak budou prosit o pomoc tebe, který nevěřil ve sluníčko a připravil se ve stylu „ona lednice nemusí fungovat vždy, ale zavařenina ve sklepě vydrží i 20 let…“ 😉 Ale nepřeju to tvým mladým, nikdo nechce aby děti trpěli…

 14. Vidláku, víš co je nejhorší, tobě ten kamarád řekl „stále podporuju stranu a vládu, jako mí rodiče“, ale pak máš další skupinu, která řekne „vím, jsou hnusní, chce to změnu“, ale jdou a zase jim to hodí u voleb do urny 🙁

 15. Vtipně sladili demonstraci s hlasováním o důvěře. Snad dokonce to hlasovaní oddalují, aby se potkalo s tou demonstrací. No, snaha…
  Vsadím boty, že se nestane nic. Demostranti z venkova si v Praze nakoupí a parlament důvěru vysloví. Přece nebudou poslanci tak blbí, aby vyvolali nové volby! Teď jsou u lizu teprve chvilku! Ty náklady na zvolení se musejí napřed zaplatit a hypotéky a dluhy… nebuďme zbytečně optimističtí…Nic se v Praze nestane… uvidíte!

  1. „Demostranti z venkova si v Praze nakoupí…“ to přeci už dávno neplatí. Mimo Prahu je levněji a přes ibternet se nakupuje lépe.

   1. Ale to víte, že si ve Vnitřkově venkovani nakoupí. Ve Vnitřkově se nekupuje zboží, tam se jezdí pro zážitky a když už si chlap prosadil tu zničenou sobotu, tak si panička zajde do Bílé Labutě a udělá si selfíčko na Pařížské, ačkoliv do místních kvelbů si možná ani v nábožné úctě netroufne.

   2. Tohle je dnes paradox. Na venkově jsou potraviny v obchodech dražší než v Praze. V Praze se hypermarkety navzájem trumfují v akcích. V malých městech je sortiment užší, akce nejsou a ceny ty nejvyšší z rozsahu, který je v Praze. Viděl jsem to v létě o dovolené.

  2. Jasně že se nic nestane. Politika se nedělá na ulici.
   Ale zas, na druhou stranu, “ Lepší zapálit malou svíčku, než proklínat tmu. “
   Minimálně se ti z pětikolky podrbou za ušima , když uviděj dav řádně n@sraných lidí. Pokud tedy už nejsou úplně mimo mísu.

 16. Narovnat záda, je mnohdy těžší než je shrbit. Vidláku, máte pravdu, že s mnohými nepohne nic. Až možná ty neštovice a hlad. A mnohdy ani ty ne. Protože se tu nebavíme o politice, ale o VÍŘE. Máme nějakou celoživotní představu o světě a najednou příjde nějaký Vidlák a všechno popře. Vše je jinak. Má představa o světě byla lež. Vykročit z toho je strašně těžké. Pro mnohé nemožné. Představte si, že za Vámi, praktikujícím křesťanem, příjde nějaký trouba, třeba z Ostravy a řekne “ Jo Ježíš byl fajn chlapík. V mládí odešel do Ladakhu, tam, známý pod jménem Issa/Isha, se naučil meditovat a ve třiceti se vrátil do Judee, aby fanatické Židy naučil něco o soucitu a moudrosti“ ….je vysoká míra pravděpodobnosti, že toho nejmenovaného člověka pošlete do pryč. V tom lepším případě. Ježíš skončil, poněkud hůř.
  Naprosto souhlasím, že se tu nebavíme o změně nějaké podělané loutky, kterou si loutkovodiči vybrali za derniéra, ale o celospolečenské, hluboké, systémové změně. Jen upozorňuji, že to je opravdu mnohem více o víře, než politické orientaci a že vysvětlovat to lidem, chce velkou dávku odvahy, inteligence, moudrosti a soucitu. Upřímně doufám, že Vám Rajchl dá prostor . V jistém smyslu jste vizionář.

  1. Ale, vznešeným Pražanům přeci nebude vykládat o tom co je správné „nějaký vidlák z horní dolní“. Ten má jenom kydat hnůj bo ničemu nerozumí. Navíc je to Putinův trol co se maskuje za venkovského člověka. Správná víra jsou Evropské hodnoty, USA nás zachrání a co s kacířem ? Na hranici!
   ——
   Ty příspěvky o Odpuštění, pokání – to bylo jen naše podvědomé přání a idealizování si těch druhých. Oni skutečně Věří, že jednají v právu, že mají pravdu i když už mají jen holé zadnice, dluhy až za hrob.
   A neodvolají, raději uvrhnou svět do apokalypsy. Třeba i té jaderné (viz. L. Trussová), zatím se jim daří „jen“ ničit ekonomiku země ve slepé víře, že ničí Putina (ne, že by mu neškodili, ale za každý políček schytají tvrdý direkt s i výsměchem do obličeje).

   1. Pardon, zapomněl jsme se podepsat: Jan z Polovidlákova. Poněkud na mě doléhá přehození si dne/večera.

  2. To : Mandaladan
   S tou vírou máte velkou pravdu. Víra má, podle mne, zvláštní komůrku v mozku a nemá vůbec nic společného se zdravým rozumem.
   Hodně inteligentních lidí věří na nějakou kravinu, aniž by byli třeba charakterově vadní. Prostě jen věřej.
   Tady bych viděla nebezpečí v tom, že máme sklon považovat ty věřící na nějaký nesmysl za pitomce, nebo dokonce za zločince. Oni si to pochopitelně nenechají líbit, řeknou si : Když vy takhle, tak já zase takhle.
   A ještě přitvrdí !

  1. Oboje, jak paracetamol tak ibuprofen jsou minimálně z pohledu léčiv mimořádně jednoduché molekuly. Ale to je tak, když si ”špinavý” průmysl odstěhujte do Číny, Indie… A ani pak to byrokraticky není nic snadného, z pytle bílého prášku vyrobit tabletku nebo sirup za podmínek SVP (správné výrobní praxe), kdy potřebujete prakticky armádu farmaceutických úředníků na závěr s Kvalifikovanou osobou výrobce léčiv, který šarži propustí. Z bílého prášku obvykle za pár korun kilo je náhle drahé léčivo – ta administrátora se musí zaplatit.. To pochopitelně, jen když prášek dorazí. Když nedorazí bo Číňan zavřel dík Kovidu přístavy, můžete se vrátit k vývaru z vrbového listí (saliciláty).
   ——-
   A kdyby někoho z fanatických grýndýlistů a ekofašistů napadlo zamyslet se nad energetickou náročností a špinavostí výroby čistého křemíku pro FV, asi by z fleku začal horovat pro jadernou energii. Když ale ten křemík děláte v daleké Číně, tak ta špína není vidět.

    1. Nu, z vrby (Salix alba) byla připravená kyselina salicylová, skutečně teplotu snižující a protizánětlivá. Ale ta měla příliš mnoho vedlejších účinků, hledaly se strukturně podobné účinné látky, až se našla kyselina acetylsalicylová (Aspirin).
     Syntéza je snadná, levná (a někde ještě levnější).

     1. Jo, jo, tu kyselinu acetylsalicylovu vyráběla neteř na střední škole v rámci nějaké chemické olympiády.

       1. něco bych Vám našel, ale není to nic na doma o dostupnosti surovin v dnešní době ani nemluvě. A pokud byste chtěl vycházet z fenolu, respektive fenolátu sodného, pak ta reakce s CO2 běží za vysokých tlaků a teplot = doma fakt nejde.
        Ani to převedení salicylátu na acetylsalicylát s kyselinou sírovou (nebo acetanhydridem) nebude nic do kuchyně. V průmyslu rutina. Ten acetanhydrid navíc bude na seznamu prekurzorů drog (heroin).

        1. Díky. Holt bude muset stačit ta kůra. I když já salicyláty ani NSA nesmím, užívajíc dabigatran. Budu se muset poradit se svou tlustou knihou o léčivých rostlinách.

   1. Jene (z Polovidlákova), na závěr svého jinak zajímavého komentáře plácnul pěknou hovězinu…

    „A kdyby někoho z fanatických grýndýlistů a ekofašistů napadlo zamyslet se nad energetickou náročností a špinavostí výroby čistého křemíku pro FV, asi by z fleku začal horovat pro jadernou energii.“

    No zkuste mrknout zde, jak je to se energetickou návratností jednotlivých zdrojů energie:

    https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

    S tím, že FVE po skončení její životnosti velice snadno zrecyklujete, zatímco o vyhořelé palivo se budete muset nějakým způsobem starat ještě 100 tis. let! (to není překlep)

    Přičemž účinnost průmyslově vyráběných FVE panelů od doby vzniku onoho odkazu vzrostla o celých 30%…

    Problém FVE a OZE jako celku není v tom, že by nefungovalo, ale že se jeho možnosti přeceňují. V zimně vám totiž dá FVE jen 10% toho co v létě. A to prostě proto, že v zimně slunce méně svítí a je kratší den. budeme-li se bavit o ceně, tak z jistíte, že elektřina z nově vybudovaných JE je dražší než z FVE. Byť z těch starých je tomu obráceně.

    Jinými slovy. Každá mince má dvě strany a je potřeba na miskách vah vážit pro a proti. Problém Greendeelu není v tom, že by OZE byly úplná blbost, ale v tom, že jej prosazují fanatici bez technického vzdělání. A stejně by to dopadlo, pokud by se stejně fanaticky prosazovala energetická koncepce postavená výhradně na nových(!) jaderných zdrojů.
    (Ty JE co již stojí, je potřeba zachovat funkční)

    Zkrátka a dobře enegetickou koncepci musí dělat nestranní odborníci bez ideologických mantinelů ať už zleva a nebo zprava. Vystřídají-li grendeelové fanatiky jaderní fanatici tak se nám může přihodit to stejné, co s těmi prvními jen v jiném odstínu.

    1. Posledni odstavec je presny.

     Ale stim vyhorelym palivem uz to neni tak horke, jako pred 40 lety.
     Westinghouse z nej dela munici…
     Rosatom ho recykluje a pouziva znovu v novych typech reaktoru.
     A ty nejnovejsi by snad nebezpecny odpad produkovat nemely vubec.
     (pokud se pletu, necht me tu nejaky jaderny fyzik opravi)

     A k te FV, vidim o Vas ciste „cesky pohled“. V Zime slunce nesviti, a jako na potvoru potrebujeme nejvic energie.
     Prave proto neni FV univerzalni reseni. Existuje spousta mist na svete, kde nejvic energie potrebujete v lete. A zimu tam nemaji.
     Treba moje platby za klima v lete jsou nmohem vyssi, nez za topeni v zime.

     1. Však také netvrdím, že FVE je univerzální řešení.
      Pouze tvrdím to, že je potřeba FVE v energetickém mixu dát to správné místo.
      V zimně sice potřebujete hodně energie, ale zejména v teple. Zde je možné zase využít kogeneračních jednotek, které vyrábějí cca 1/3 elektrické energie a 2/3 tepelné energie.
      Přičemž považuji za vrchol energetické perverze vyrábět v letních měsících elektrickou energii k pohonu klimatizačních jednotek v tepelných elektrárnách, kde máte 2/3 ztráty. A to vše ještě násobeno „účiností“ klimatizačních jednotek.

      Všechno jde, jen musí o věcech rozhodovat lidé, kteří jim rozumí a zohlední silné a slabé stránky jednotlivých zdrojů.

      1. FVE je třeba dát na správné místo, a to nejen v energetickém mixu. Třeba na střechy domů a nikoliv na pole.
       Jestli FVE v naší zemi někdo opravdu poškodil, nebyli to podporovatelé JE, ale solární baroni. Tam je třeba hledat viníky negativních postojů vůči FVE, pokud hovoříme o psachologii.
       Pokud budeme hovořit o řešení racionálním (serme na psychologii), určitě ho nenalezneme v bruselském zeleném šílenství, s jeho zbožštěním slunečníků a větrníků a agresivitou vůči JE. Slovo „mix“ je správné, ale v každé zemi může znamenat něco jiného.
       K čertu s „evropskou jednotou“!

       1. Na strechch domu je to az na vyjimky jen o fous mensi nesmysl nez na poli. Protoze i na tech strechach to kupodivu potrebuje vicemene stejnou distribucni sit, stejne zalohy, ma to stejnou zivotnost…

        1. Myslím že, váš pohled se rychle změní, až současným držitelům klíčů podaří prosadit výstavbu nových bloků JE a vy budete muset platit ke stávajícím cenám ještě příplatky za výstavbu JE. Nebo myslíte, že elektřina z nich bude stát tolik co z těch starých?!?!?!

      2. To JiB:
       A čímpak je poháněna ta kogenerační jednotka?
       Nemůžete to vědět, jinak byste nemohl 9:20 napsat takovou pitomost.

       1. Vidím, že jsem tady mezi sammymy odborníky na energetiku…
        Kogenerace je odborný výraz pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. Zdrojem může být od uhlí přes drevostepku, slámu až po zemní plyn. Výhodou je, že kromě výroby elektřiny zužitkovává i „odpadní“ nízkopotenciální teplo. Na rozdíl od klasických tepelných elektráren, kde cca 2/3 spotřebované energie vyletí pánu Bohu do oken.

        1. To JiB:
         Samymy odborníky se to tu určitě nehemží, ale pojem kogenerace je už dostatečně znám a zaveden.
         Víte vůbec, že naprostá většina (95%) kogeneračních jednotek, pracujících dneska na území ČR, byla primárně postavena na levný ruský plyn, jinak by vůbec nedávala ekonomický smysl???
         Viděl jste třeba web firmy Tedom, pane?

         Ten zbytek, těch 5% různých alternativních, většinou naprosto fantasmagorických pokusů o vykrádání evropských dotací, ten je jednak naprosto marginální a jednak provozně i údržbově tak drahý, že je v praktickém výsledku ku hovnu.
         Ano, viděl jsem 30kW kogeneračku na bioplyn, jakoby obdobu tedomácké Micro33, ale samotná byla zhruba 4x větší.
         Dokdy ten bioplyn bude k dispozici a co potom? Jen se přepojí trubka na jiný plyn? Určitě?
         Fanatismus ve všech podobách je škodlivý, pane.

         1. Asi tak. Současná situace s plynem je důsledek Rusko-americke války na Ukrajině a toho že nam vládnou rektální alpinisté, zavrtání v americké řiti. Pokud to se nezmění, pak se vůbec nemá smysl bavit o nějaké funkční energetice. Ba co dím, problémy při výstavbě nových JE by byly ještě násobně (!) vetší, než normálně. Asi jako u F35 a Gripenů. Měl jsem za to, že to je všem jasné, že je to před závorkou a že se bavíme o energetice v „normálních“ časech. V době, která nás čeká nebude fungovat nic. Dokonce ani ty jaderky ne. Jednak dojde k přetížení soustavy – všichni co topí plynem nastartují přímotopy a to ta soustava neunese. V plynu spotřebujete ročně ekvivalent 110 TWh, zatím co v elektřině vyrobíme 75 TWh. Ale i kdyby ne, tak ve chvíli kdy dojde ruské palivo v JE, tak jsme skončili i zde. V Dukovanech 100% a v Temline hrozí, že se nám americké palivovo bude ohýbat a nepůjde manipulovat s řídícími tyčemi jako v minulosti. Tzn. Bude reálně hrozit jaderná havárie. Bez legrace.
          Tudíž nerozumím tomu, co jste tim chtěl zdelit.

          1. Pane, generace 70-80 let uměla vyprojektovat a postavit jadernou elektrárnu doma. Ano, reálně dnes máme sovětské veverky a palivo dodává jediný možný dodavatel – Rusko. Nepočítám překupníky a šejdíře. Takže je tam i kus sovětské techniky ze SSSR, ale tehdy bychom to uměli komplet kromě obohacování paliva.

           My bychom měli mít eminentní zájem se toto pokusit obnovit a ne se upínat k chimérám typu větrníky.

          2. Ovšem my ty týmy odborníků na stavbu JE už nemáme. To už je minulost. A také netvrdím, že by nase energetika měla být postavená jen a pouze na OZE. Zjevně jste špatně četl.

          3. To JiB:
           Já tomu rozumím velice dobře, pane.
           Od těch kogeneraček, co mají smysl jen a pouze s levným ruským plynem, jste uhnul pěkně prasácky. Sám nějaká pravidla diskusí taky nectím, ale řeč se vedla o kogeneračkách – a začal jste s nimi Vy.
           A naráz jsme od kogeneraček uhnuli k jádru?
           Pročpak? Že by nám něco došlo?

          4. Ten co čte a málokdy píše napsal:2 září, 2022 (22:28)

           Tak ještěže zrovna vy jste svým úvodním komentem neuhnul od jádra sdělení mého přípisku pouze k tomu čím jste mě chtěl účelově mlátit po hlavě…

           Jinak řečeno jste více než trapný. Sorry jako.

           Jsem tu krátce a za těch pár mých vstupů jsem nabyl dojmu, že jsem omylem zavítal do militantní sekty. Čest výjimkám i ty zde vidím.

           Mezi vámi konkrétně a mnohými dalšími nevidím žádný rozdíl s Markétou Adamovou Pekarovou. Jen ten váš fetiš je jiný. Ale jinak nic víc.

           (Tímto bych se však nerad dotknul těch s nimiž jsem neměl problém. Rozlišuji totiž mezi militantními fanatiky a těmi jež mají jen jiný názor.)

     2. Ach, záleží co přiznáte do nákladů, Wikipedie, bohužel, už dávno není nestranný zdroj…
      K vyhořelému palivu se vyjádřil pan Sakura, měl bych ještě co dodat, ale není třeba.

      U toho nešťastného křemíku. Ten se vyrábí z křemičitého písku. Již ten nějak a někde musíte vytěžit, dovézt do fabriky a nemůže to být nějaký odpad. Máte naftu na těžbu a dopravu a ekologické dopady těžby v té bilanci? Asi ne.
      V té fabrice musíte ten písek za pomoci spousty energie (elektřina, uhlík) převést z formy oxidu na elementární křemík (SiO2-> Si). To zdaleka nestačí, ten křemík musíte mít velice čistý. Takže ten surový křemík spálíte v proudu chloru na chloridy křemíku, které předestilujete a znovu zredukujete na elementární křemík.
      EKO- strašidelné, že?
      A tím to zdaleka nekončí. Ten křemík je potřeba roztavit (taje někde kolem 1400´C), pomalu a správně vykrystalizovat a znovu vyčistit zónáním tavením. Pak už „jen“ nařezat, omýt (také ne odpadní vodou z potoka), zapojit, zapouzdřit a produkt odvézt spotřebiteli.

      A jelikož nějaké FV panely mám, tuším i další souvislosti – k tomu si přidejte FeLiPO baterie (další desítky kilogramů materiálů), další polovodičové prvky (MPPT, BMS, měnič), pár kilo mědi – ty vodiče nemůžou být ze „zvonkového drátu“, nějaký dural a nerez, aby to drželo na střeše…
      O nějaké ekologii FV tedy nemůže být řeč, mám to jen jako nouzovku pro případ blackoutu. Zatím mám zafixováno cca 2Kč/kWh, pak bude ekonomická návratnost 1 instalované kWh(p) asi 2 roky bude-li cena kolem 1 eura/kWh.

      1. Omlouvám se, ale plácáte nesmyly. A podle vašeho fanatického zapálení pro věc by zjevně nepomohlo ani kdybych kvůli Vám teď trávil čas dohledáváním odborných článků ze kterých bych vám doložil, že se mýlíte.

       Jako např.:

       https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku

       Jak vidno z fanatiky je diskuse jen ztrátou času ať už jsou zelenými či jadernými…

       1. Omluva za hrubici. Sprácvně mělo být:

        „Jak vidno s fanatiky je diskuse jen ztrátou času ať už jsou zelenými či jadernými…“

       2. Prosím, pak této diskuse zanechme. Jsem-li fanatik, pak k tomu navíc vnitřně rozervaný, když si ty panely pořizuji navzdory svým předsudkům. A díky tomu tak nějak tuším další souvislosti.
        Za názorem, že to ekologické není si dovolím stát dál. Veškeré další vybavení (také z Číny) nepřitáhlo sobí spřežení…

     1. Přijde na to s čím to poměřujete. Zkuste si něco zjistit také o tom, jak funguje likvidace jaderných elektráren… proti tomu jsou těžkosti ve vámi odkazovaném článku jen čajíček.

    2. Re: JiB

     Tak žvanily vašeho typu opravdu zbožňuji.
     K čemu jsou vám fotopanely bez baterií?
     K HO*NU.

     A teď místo Pohádky o Červené Karkulce pokec o ekologické výrobě akumulátorů.

     A pokud by to bylo málo, hoďte pod to rozbor efektivní a jalové spotřeby elektráren, které stabilizují síť při zapojení vrtulníků a slunečníků.

      1. Dnes mě moc potěšilo, že už tady všichni nejsou zblblí propagací ČEZu (největší lupič peněz z našich peněženek, inflace prý 17% ale u ČEZu 300%).
       Když jsem tu naposled psal co dělat proti energetické drahotě (přes 8 měsíců okolo léta fotovoltaika, v zimě topit dřevem), tak se mi Vaše bublina vysmívala. Ale to je současná realita, nic míň a nic víc.
       A ještě si uvědomte, i na těch nejhorších věcech (=šílená drahota nových smluv) je něco užitečného: činorodé to vyburcuje k akci a taky všichni začnou šetřit energie. Teda skoro všichni, ti vykukové co dostali vloni od ČEZu hlášky že ty ceny budou uměle vyšponovány na maximum (a válka tomu ještě přidala) tak ti šetřit nebudou a budou si to, po ještě 2 roky užívat.
       Úspory energie=hlavní cíl ekologicky zaměřených lidí, to teď nastane.
       Takže jde o to přežít, snad jen rok,
       nevymýšlet si proč něco néééjde,
       nevymýšlet si jak je ta fotovoltaika špinavá, hrozná, (Polovidláku) …. (ale je stále ještě drahá, ten růst instalací nastal dříve než jsem myslel právě kvůli té současné, uměle vytvořené drahotě.)

       Uvidíme se zítra odpoledne u koně, zase řeči co tam budou důležité nejsou, důležité je jen aby tam bylo hodně lidí aby vláda viděla že hodně občanů je již zasaženou současnou drahotou (já budu až od října), teprve okolo Vánoc to zasáhne většinu obyvatel.
       Teď o prázdninách si to každý chtěl po 2 letech kovidu užít, problémy začnou až v zimě,
       ale jak říkám: dvoje kamna na dřevo doma v rodinném domě a dvoje na chalupě mě zachrání, dřeva mám spoustu.

       1. Ona se vam nevysmiva „nase bublina“, oni se vam smejou ti, co tomu rozumi vicemene vsude, kam vlezete.

        Ale ze vam zase dal Emil na prdel, co?

        A k tomu receptu… „cim se zrusil, tim se naprav“ plati mozna u piva. V energetice ne.

        1. Prosím Vás, to nevíte že „Emil“ je nick profesionální reklamní (PR) agentury ČEZu? A Vy jim to pořád baštíte. O kolik Vám ČEZ musí zdražit účet za elektřinu aby jste konečně pochopil, oč ČEZu jde?
         Rozhodně mu nejde o to, aby jsme měli všichni elektřiny dost (máme nadbytek, vyvážíme) a aby byla levná (jde mu o to, levně vyrábět a draho prodávat)
         a aby dostal od státu zadarmo velmi drahou investici- viz Dukovany, nebo skoro zadarmo – dostavba Temelín (ještě nezaplacena investice), nyní i Dukovany 2.
         A teď mu poskytne stát 74 miliard výhodnou půjčku na to aby nám mohl ČEZ draho prodávat přes burzu v Lipsku.
         Jozko, probuďte se.

         1. Je mi jedno kdo je Emil. Jde o jeho argumentaci, ktera je logicka a informovana, zatimco vy se zmuzete maximalne na ukroky stranou, dojmologii a slamene panaky.

          1. Je vidět, že ani Vy ani Emil nevidíte technickou a vědeckou stránku diskutované věci. Vše je u Emila o slovíčkách, vhodně umístěných, eristickou dialektiku (ve prospěch ČEZu) ovládá lépe než já.

       2. Už jsem se k tomu nechtěl vracet. FV mám pro případ nouze, blackoutu. V zimě mi to bezhlučně utáhne mrazáky popř. pár drobností, a to mi jde především. Jinak je to stále velmi drahá věc i bez překupníků a stavěno svépomocí s kamarády z oboru.
        Jsem nadále přesvědčen, že je to i eko-prasárna. Co třeba ta cesta objemného zboží kolem světa, co ta chemie kolem? chlor není vitamín, vysoká spotřeba vody u výroby polovodičů je také nic? Lithium do baterek tu také někdo zmiňoval. Co ty kilogramy hliníku rámech a v duralových lištách? Atd. Atd.
        Prostě po uvážení technologických procesů i navazujících zařízení, tohle nevychází pro přírodu vůbec dobře. Mimochodem, byl jsem v ABB (polovodiče), tak mám docela konkrétní představu o zpracování polovodičového křemíku.

        Ale příští 2 roky si budu užívat zafixované elektřiny, topím sice jinak a paliva mám na 3 roky za loňské ceny. A elektrokotel si v přechodných dnech bez ostychu pustím. I v té elektrické troubě pečínku nechám „táhnout“.

        Jen ty přiblblé Markétčiny svetry si asi budu muset vzít do práce, jednak zaměstnavatel skončil u DPI, pak má zafixováno (snad 15 Kč/kWh ! :O) jen na pár měsíců – a jen to mu zatnulo přes – 3 % rozpočtu, pokud by další elektřinu odebíral za cenu co byla ve špičce (1EUR/kWh) bude se muset propouštět.
        A vážně bude topit co nejméně, nejen z důvodů nařízení vlády, ale že je to prostě příliš drahé. Moc by mě zajímalo, jak se do nákladů promítne pochopitelně zvýšená nemocnost zaměstnanců.

        1. Drahé to je kvůli těm vaším baterkam. Což vzhledem k vašemu účelu je nezbytnost. Ale já psal o něčem zcela jiném co jste zjevně doposud nepochopil, protože fungujete v zajetí toho, že FVE musí být budována jen jako ostrov. Já psal o tom, že má smysl o ní uvažovat jako o jednom z řady segmentů elektrické soustavy jako celku. Nikoli jako jediný všespasitelný.

       3. Milane V, píšete:
        „Když jsem tu naposled psal co dělat proti energetické drahotě (přes 8 měsíců okolo léta fotovoltaika, v zimě topit dřevem), tak se mi Vaše bublina vysmívala.“

        To je rada z druhu těch hraběcích, když obrovská část národa žije na panelových sídlištích a další v novostavbách bez komínů.

      2. Kdyby měly FVE panely účinnost 20% a panely pro přímý ohřev 80%, bylo by v tom tepelném akumulátoru ( baterii ) 4 x více tepla.

       1. To ano, ale jen v létě. V zimě vám ty termické moc nefungují. A hlavně v létě máte problémy s přebytky, FVE vypnete a nic se neděje. Zkuste vypnout oběhové čerpadlo u termického.

        1. „V zimě vám ty termické moc nefungují“
         Termické i FVE panely jsou celoročně na stejnou pohonnou energii.
         Jestli tedy v zimě nefungují termické panely, pak nefungují ani FVE panely
         Ani v létě bych se výbuchu přetopeného termického panelu neobával.

         1. Tak běžte do toho… Není nad vlastní zkušenosti. Nežli 100x číst je lepší jednou zažít. Jenom si pak neztezujte, že jste nebyl varován.
          V praxi se dnes používá k ohřevu vody převážně to FVE pravě proto, že s výjimkou té účinnosti převažují výhody nad nevýhodami.
          Jde-li o tu zimní výrobu, tak vtip je v tom, že do hry vstupuje ještě i teplota vzduchu, která vám ty panely ochlazuje, což u FVE jejich účinnost zvyšuje, zatímco termické paralyzuje.

          1. Inženýrskou duši by potěšila kombinace – fotovoltaika by vyrobila elektřinu a zbytek by pojala voda. Navíc by to chladilo ten křemím, který by tak byl účinnější. Ale ta voda by samozřejmě měla nižší teplotu, než chceme v bojleru, takže by ty zásobníky musely být větší.

           To že se 20 procent energie (světlo/teplo) převede na elektřinu a ta pak na teplo, je spíš ostuda, než důvod jásat. Prostě neexistuje dostupné úložiště elektrické energie s možností zpětné transformace na elektřinu.

          2. Ty pokusy s výrobou kombivanych panelů tu byly, ale neprosadily se do praxe. Převážily komplikace nad výhodami.
           Jinak já třebas považujeji za za poněkud nehospodárné plýtvat fosilními zdroji k ohřevu TUV v době kdy mi na střechu dopadá mnohanasobek energie, kterou k tomu potřebuji…

          3. ano, s obojím souhlasím.

           Proto má smysl mít ty kolektory na ohřev vody s účinností 80 procent.

           Smysl FVE v principu nepopírám, ale jejich výhodnost záleží na spoustě okolností.
           Mimochodem .. v energetice a obecně životně důležitých oblastech je dobré mít k dispozici technologie potřebné k provozování a údržbě.
           Umíme vyrábět FVE panely? Aby to nedopadlo jak s tím ruským plynem.

     1. To Targus, 2. září, 2022 (9:09):
      Máte to marné, to nevysvětlíte.
      Ani momentálních 1.950Ah/48V nestačí na to, abych byl celoročně soběstačný, takže počítám s tím, že nějakých 300-350kWh, si budu muset v zimě od ČEZu vzít.
      Celková roční spotřeba pro 2 byty 2+1 není sice vysoká, nijak neplýtváme, ale také se nijak dramaticky neomezujeme.
      Klimatizace v ČR? Nač proboha? Na max. 2 nejteplejší měsíce v roce?

      1. Naše ambulantní zdravotnické zařízení je v podkroví. Ve vedrech bývá v mé pracovně i 32 stupňů Celsia, klimatizace to nezvládá. Jak lze v při takové teplotě pracovat jako lékař? Mne osobně jakožto osobu s kardiovaskulárním onemocněním (mmch jsem překonala dvě mozkové mrtvice) to ohrožuje nejen na (zbytcích) zdraví, ale přímo na životě. Jo, bez klimatizace se přece obejdeme.

       1. Protoze na tom jsem podobne, citim s vami, chapu, ze to nemuzete ovlivnit, nicmene 32 stupnu v podkrovi znamena jedine. Izolace neexistuje. Byl jsem na tom podobne v panelakovem byte pod strechou. Jenze se bavime o zlomku mist a zlomku roku. V celkovem souctu je to marginalni.

       2. Nikdo odsud nemůže za to, že Vás zaměstnavatel nutí pracovat jako lékařku, v tak otřesném zdravotním stavu a v takovém prostředí – v podkroví…?
        Ale tak jako lékařka na to jistě vyděláte – svému zaměstnavateli, či možná sama sobě.
        Pro ostatní „obyčejné lidi“ z vesnic, co žijí v barácích se 40-60cm a ještě zaizolovanými zdmi, je klimatizace na ty 2 nejteplejší měsíce v roce prostě postradatelný luxus, bez kterého se lze obejít. Ten zhruba měsíc, co se teplota v místnostech zvedne na nějakých 26-27°C, není nic k nepřežití.

        1. Sama sobě rozhodně ne. Ale to podkroví je jinak hezký, dům je bývalý prvorepublikový hotel, pět pater + podkroví.

         A nepíšu, že za to tady někdo může, jen jsem se snažila příkladem doložit, že ta klimatizace je někdy potřeba.

    3. Dobře to vypadá, když se napíše: „Přičemž účinnost průmyslově vyráběných FVE panelů od doby vzniku onoho odkazu vzrostla o celých 30%…“ než kdyby se napsalo: Přičemž účinnost průmyslově vyráběných FVE panelů od doby jejich vzniku dosáhla celých 20%…
     I ty zázračné hrnce se musí důchodcům umět prodat.

     1. Ano, tím jsem chtěl říct pouze to, že v čísla energetické návratnosti v libovolném článku se od té doby ještě výrazně zlepšily ve prospěch FVE.

      Zdáli se vám však ona účinnost malá, pak je třeba si uvědomit, zdrojem energie je sluneční svit, který na střechu baráku bude dopadat tak jako tak a naopak vám jej bude ohřívat a zvyšovat potřebu jej klimatizovat. Ale hlavně vám to v létě šetří fosilní paliva, která potřebuje v zimě k vytápění…
      Už si rozumíme?
      Uhlí máme omezené množství a je lepší jej použít hospodárně a ne s ním plýtvat přes den v letních měsících k výrobě elektřiny s nízkou účinností.

      1. ad čísla energetické návratnosti v libovolném článku se od té doby ještě výrazně zlepšily ve prospěch FVE.

       Zcela necekane… kdyz odstavujete levnejsi spolehlive zdroje a preferujete ty drazsi nespolehlive…

       ad zdrojem energie je sluneční svit, který na střechu baráku bude dopadat tak jako tak a naopak vám jej bude ohřívat a zvyšovat potřebu jej klimatizovat.

       Spotreba klimatizaci baraku (RD) je v nasem podnebnem pasu marginalni zalezitosti.

       1. Řekl bych že, jste doposud vůbec nepochopil, o čem já tady píšu a na co jsem reagoval úvodním komentářem. Ten byl o extrémním fanatismu a jeho nebezpečí ať už přichází z jedné nebo druhé strany.
        Samozřejmě, že zelený fanatismus nás dovede k žebrotě, protože přeceňují technické možnosti OZE. Jenže vy jedete to stejné jen z druhé strany.
        Je potřeba realisticky zhodnotit co se k čemu hodí a nepoužívat, tam kde se to nehodí.

        1. S posledni vetou souhlasim. Takze az budou FVE schopny dodavat ve srovnatelne spolehlivosti a srovnatelne cenove hladine, tak at prijdou.

         Pouzn. ted mluvim o cenove hladine jednotlivych zdroju, nikoliv o cenach vyhnanych direktivnim nicenim stavajicich a prosazovani „novych“ zdroju, burzovnim silenstvim nebo politickymi klacky (naklady na financovani JE ze strany bank kvuli politicke nejistote).

         1. Zkuste si zjistit, kolik jaderných elektráren právě běží ve Francii a na kolik procent svého výkonu a proč, když už se bavíte o té spolehlivosti…
          Ani JE není 100% spolehlivý zdroj. Přičemž problémy s ochotou bank nejsou způsobeny politickou nejistotou, ale tím, že se jedná o rizikovou investici v důsledku problemu s výstavbou. Příkladně v USA odstoupili od dostavby dvou JE, protože náklady na výstavbu se během stavby několikrát navýšily a ty banky to na rozdíl od vás vědí.
          Nemluvě o tom, že JE bylo zařazeno do tzv. taxonomie EU, takže zde problém už není. Na ten se nevymlouvejte.

          1. Zadny zdroj neni spolehlivy na 100%, to je mi jasne, ale:

           O francouzskych jaderkach vim. A proc to je? Protoze pred casem POLITICKY rozhodli, ze uzna JE prdi. S ocekavatelnym nasledkem ztraty kompetenci, ztraty perspektivy…

           Co se bank tyce, samozrejme, ze jde o rizikovou investici. Ovsem proto, ze POLITICI zacali tvrdit, ze na JE prdi. Budete investovat do neceho, co vam zariznou i kdyz pro to neni ekonomicky ani technicky duvod?

           Do taxonomie bylo zarazeno ted, s velkymi problemy a nekolik zemi hned dalo najevo, ze se s tim nehodla smirit. Ale dvacet let (minimalne) POLITICI tvrdi, ze na jaderky prdi…

           Vite, kdyz o fanatismu pise nekdo, kdo zjevne ma problem s vnimanim reality, je to ponekud usmevne.

          2. No, víte, Jožko. Ono je potřeba se zajímat o ty věci do hloubky. Pak byste zjistil že sice Němečtí a Rakouští politici jádru mydlí schody, ale hlavní problémy jsou jinde. Nebo proč myslíte, že menšinoví akcionáři CEZu v čele se Šnobrem se taky bouří proti výstavbě nových bloků JE u nás? Když by to bylo tak výhodné, pak by byli sami proti sobě ne?!
           O co by měli menší výnos z dividend, o to by zas měli větší hodnotu akcii.
           Nebude náhodou vtip v tom, že to prostě ekonomický nevychází?
           Přičemž vás mohu ujistit, že Šnobr není žádný energetický analfabet!

          3. Vy se ptate proc je pro Snobra a dalsi akcionare stavajici stav vyhodny? Opravdu? Pri dnesnich vysledcich CEZu za vicemene nuloveho usili? At si treba nasledkem toho stat padne na hubu?

           jakoze vazne?

          4. Jenže on proti novým blokům JE brojí dlouhodobě! Mnoho let před současnou energokrizí!
           A nejedná se ani o žádného spekulativního krátkodobého investora.

          5. Vsak take se na tu energokrizi zadelava dlouhodobe, to neni nic, co by vzniklo letos. To uz jen sklizime plody uplynulych dvou, tri desetileti.

          6. Ale to nic nemění na tom, že pokud by výstavba nových bloků JE byla ekonomicky výhodná, tak by na tom jen vydělal. Překvapivě nechce…

          7. Ve svete, kdy by platila bezna ekonomicka pravidla ano. Ve svete, krtery takovou dobu bojuje proti „tem nespravnym“ technologiim ne. Snobra chapu, ze nechce, aby CEZ narval prachy do vystavby JE a premier za viteznou Piratskou stranu ji po par letech bez ohledu na ekonomiku posle do kopru. Jenze se nesmi divit, ze ja bych treba zase chtel, aby se neustupovalo debilite fanatiku.

          8. To není otázka ekonomická, ale politická.
           Utopíte stamiliardy v naprosto racionálním plánu na 50 let s tím, že eurodebilové rok po dokončení prostě příkážou elektrárnu zbourat?

           To není žádná teorie – Němci takhle fungují a USA v podstatě vynucují likvidace (nebo nerozšiřování) atomových elektráren všude tam, kde mají své lidi.

       1. Při správně nastaveném systému výkupních cen tzv. přebytků by mohla FVE pokrýt většinu denní spotřeby elektřiny po větší části roku při nižších nákladech než by byla cena z nově postavených jaderných elektráren.
        Samozřejmě, že pokud se to přežene, tak to fungovat nebude. Je to o té míře a o nastavení pravidel fungování celé elektrické soustavy jako celku.

        1. Opět – jste ochoten platit 10x vyšší cenu za elektřinu z FVE?
         Nebo jinak , polopatě…
         Cena z JE bude 1Kč
         Cena z FVE bude 10Kč.
         Máte možnost přepínat zdroje – přepnete někdy na FVE?
         Nebo můžete cenu z JE zvýšit na 10Kč a 9Kč dát do FVE bysnysu solárním baronům , jak to bylo posledních 20 let.
         Nebo obě na 100Kč, jak se to děje dnes.
         Tohle je to, co chcete?

         1. Z nových JE zcela určitě nebude cena silovky za 1,-/kWh a to násobně! ceny FVE jsi dnes také jinde než byly. rozdíl je v tom že ty první výrazně zdražují a ty druhé naopak zlevňují. Nemluvě o době výstavby. Dnes jsme exportéry EE a než postavíte nové bloky JE, tak se z nás stanou importéři, protože do té doby vám ukončí více elektráren, než jich postavíte. Ale tady je asi zbytečně hrách na zeď házet, že.

          1. Když se zbavíme lidí jako vy a začneme opět stavět JE vlastními silami s výhledem na 50 let, tak cena energie z nich bude opět relativně nejnižší.

           Kromě toho, jestli postavíte MÍSTO JE FVE, tak čím budete krmit tu zálohu?
           Nebo zkuste popsat ten systém jak si ho představuje vy.

          2. Ještě jednou a polopatě:
           1. stavba JE v nějakém výkonu
           2. stavba FVE + rychlých rezerv ve stejném výkonu

           Musíte zabezpečit ty rezervy. Čím .. uhlím, plynem, vodou? Co z toho máme, za jakou cenu a chceme to použít? Umíme vyrobit panely?

           Jaký je maximální přijatelný objem rychlých rezerv vzhledem k surovinám a provozu?

           Kacířská myšlenka k úvaze – co propojení soustavy s Ruskem?

          3. Říká vám něco Ohmův zákon? Víte jak je Rusko daleko?!?!?!?!?!
           Ještě že zrovna vy máte tu potřebu mě tady školit!!!

           Vy jste zjevně ne jen mimo mísu, ale i onu místnost…

           Krom toho, než postavíte nové JE o potřebném výkonu, tak vám skončí životnost významné části stávajících elektráren o výkonu hrubě převyšujícím náš export. Kde vezmete elektřinu na mezidobí několika let?!

           Sorry, ale tohle je pro mě jen čistá těsta času.

          4. Vy budete fakt odbornik…

           Mimochodem, vite jak daleko je Turecko? A vite, ze i ono dokaze pomahat zapadni Evrope? Schvalne zkuste prijit na to jak…

          5. Ano, kvůli Ohmovu zákonu se přenášejí s vysokým napětím. Bylo by to technicky náročné, ale přínos by to mělo, když už se bavíme o takhle exztrémních záležitostech.

           JE se měly rozšiřovat už dávno a stavět nové. To, že k tomu nedošlo, je vina jak našich papalášů, tak pomatenců, propagujících nekriticky FVE a podobné věci.
           Hlavní viník jsou ale USA, které blokují tyto snahy formou soft mezinárodního terorismu. Tj. organizují převraty a jiné radovánky.

           Nicméně správné řešení je stavět jaderky, nikoliv je nahrazovat slunečníky a plynovkami.

          6. Není problém propojit s RF podstatnou část Evropy. RF a některé postsovětské státy, právě kvůli vzdálenostem provozují vvn linky na hladině 750kV a běží jim už tři linky na hladině 900kV – o délkách 550, 720 a 630km.
           Tady a na těchto hladinách už začínají být podstatné a limitující úplně jiné zákony, nežli je ten Ohmův či Kirchhoffovy.

     2. Víte proč neustále účinnost panelů roste? Kdysi byla okolo 15%, nyní 20-21%,
      v laboratořích i průmyslu se připravují panely s účinností 30%, já vymýšlím panely s účinností 40% (ty by už byly výborné i na střechy elektromobilů, kde je velmi omezená plocha).
      Je to kvůli tomu aby se snižovala cena za 1 Watt špičkového výkonu. Tohle, spolu s úžasnou automatizací výroby dělá ten pokles ceny. A třetí věc je prodlužování životnosti, záruka 25 let je standard a jsou výrobci i s 40ti letou zárukou. To snižuje LCOE (levelized cost of electricity) fotovoltaických instalací.
      Až to bude tak 50 let záruky, tak fotovoltaika bude nejlepší střešní materiál na střechu domu vašich vnoučat.

      1. To by bylo super, bez jakékoliv ironie.

       K tomu konečně tu fúzi, dořešit baterky do aut a palivové články na vodík a máme splněno.

    4. S elektřinou je ale problém, že musíte balancovat výrobu podle spotřeby.
     Napsat, že elektřina z FVE je levnější než z JE je taková polopravda – museli bychom dotat „KDYŽ JE“.
     I zajíc je levnější, než králík, když vám vleze za plot a nechá se zabít.

     FVE musejí být kvůli naší neschopnosti akumulace energie prakticky stoprocentně zálohované klasickými zdroji. Toto musíte připočíst k ceně.

      1. Já vím, jak to funguje, to si spíš uvědomte vy.
       FVE musejí být kryty prakticky stoprocentně zdroji, které jsou jisté.
       Kromě toho v noci FVE produkují NULU, takže musejí extistovat stálé zdroje.
       Kromě toho v zimě FVE produkují asi jen 10 procent, takže musejí být kryté z těch 90 procent, raději sta.

       Jediný přínos FVE je ten, že když náhodou produkují, ušetří to část uhlí – ale ne ekvivalent, protože ty eleektrárny stejně musejí částečně být v horké záloze.

       Toto všechno musíte započítat do ceny FVE.

       1. Celá situace by se změnila, kdyby existovala možnost akumulace a zpětné transformace.
        Například přes přečerpávací elektrárny (započítat do ceny – ale i tak by to vyšlo dobře).
        Nebo funkční elektromobilita, kde by se místo v noci (což vaši bilanci rapidně zhoršuje) nabíjelo v poledne. Nelze…
        Nebo výroba chemikálie, která by v noci běžela opačně s rozumnou účinností a neomezeně dokola. Nerealizovatelné – dnešní chemické baterie mají velmi omezenou životnost a nízkou kapacitu
        Nebo výroba vodíku či jiného energeticky výhodného media. Obrovnské technologické probémy.

        Samozřejmě, když budete uprostřed pouště, tak je lepší mít FVE panel než nic. ALe tady žijeme se stabilními dodávkami dostupné elektřiny už téměř 100 let. Proč to chcete likvidovat?

        1. Velikost běžici zálohy je dána velikostí největšího zdroje zapojeneho do soustavy a to jsou zpravidla JE! Nikoli FVE. Tak to, prosím nepřevracejte.
         A ta úspora paliva je právě ten důvod, proč má mít FVE v energetice své místo. To není žádný zanedbatelný důvod. To je sakra důležitá věc.
         Své místo, ale není výroba EE nasklad, ale jen do výše denní spotřeby max.

         1. Velikost zalohy je dana tim, o co muzete v jednom okamziku prijit. Coz je treba jedna JE. Nebo skoro vsechno z FVE/VtE na danem uzemi. Ono totiz najednou prestalo foukat a svitit…

          Ze zrovna vy pisete o prevraceni…

          1. Mám z toho pána dojem, že si něco vyčetl a to nám tady vypisuje, ale nechápe celkově funkci eneregetiky.

           Zálohovat se musejí (do max. předpokládaného výkonu) všechny nejisté zdroje a většinou jeden velký (největší) zdroj spolehlivý pro případ jeho poruchy .. tj, když se kterýkoliv jeden zdroj porouchá, záloha stačí naběhnout.
           Větrníky a slunečníky nejsou spolehlivé, „porouchají“ se v řádu minut a v noci se porouchávají pravidelně na 5-8 hodin. V zimě se porouchávají částečně, na 10 procent výkonu.
           Snad to pan JiB pochopí aspoň takto.

           To je důvod, proč Němci se slunečníky a větrniky stavěli elektrárny na ruský plyn v takovém množství. A v prosinci půjde do tuhého.
           Protože tehdy se porouchají všechny větrníky a slunečníky a musejí jejich výrobu převzít stoprocentně ty plynovky, do kterých asi nebude co pouštět.

           Takže FVE spolu se stoprocentní zálohou v plynovkách je sice trochu zhovadilost, ale fungovat to může. Bez plynu ovšem nikoliv.
           A opakovat tuto zhovadilou a sebevražednout strategii bych považoval za debilitu.

          2. Jenomže ty paroplynky nemelou naprázdno jalový výkon jak jste tvrdil výše, ale jsou schopny najet do několika minut. Přičemž u nich je nákladově dominantní složka palivo, zatímco investice je menšinová a lze je stavět relativně snadno a rychle v porovnání s JE. Navíc máte zde teplárny, které mohou produkovat EE právě v době nižší výroby EE z OZE. Ale vy zjevně nechce číst argumenty, vy mě chcete jen ztlouct, jako váš kolega Josef.
           Většinu věcí jsme si totiž již ozřejmili.

          3. Předpokládám, že nemáte technické vzdělání z oboru, jelikož jste použil termín jalový výkon. Ten souvisí s fází mezi proudem a napětím, řeší se kompenzátory – a tohle jste jistě nemyslel.

           Vy jste patrně myslel situaci, kdy máme 1000 hektarů FVE a 10 plynových elektráren.
           V noci běží 3 naplno a jedna v rezervě. V prosinci 9 naplno a jedna v rezervě, v červnu 2 naplno a 4 v rezervě.
           A tím „mele jalový výkon“ jste asi chtěl naznačit, že já se podle vás domnívám, že těch 10 plynovek „jeden na plný výkon neustále“

           Tak pro vysvětlení – kdybyste připojil jednu navíc a pustil ji naplno bez toho, že je potřeba, došlo by k následujícímu ději:
           generátor by přestal běžet „na volnoběh“, turbina by ho měla snahu roztoči víc – výkon by se přeléval do soustavy a pokud by nebyl odběr, tato elektrárna by začala odlehčovat ostatní generátory. Pokud by se nesnížil výkon některé jiné elektrárny, začala by se zvyšovat frekvence a reagovaly by kontrolky. Síť by nebyla správně zregulovaná a musel by přijít regulační zásah – snížit výkon některého ze zdrojů.

           Píšu to tak polopatě proto, abyste pochopil technickou stránku a dovedl si představit, co se asi stane, když na větrníky během pár minut začne foukat a za hodinu přestane. Nebo kdy na FVE svítí naplno a zničehonic se nasune bouřkový mrak.
           Zkuste si to přehrát v hlavě podle toho, co jsem napsal.

           MUSÍ být 100 procentní záloha k dispozici. Postavená, s personálem a připravená. To se musí započítávat do rozvahy.

         2. Velikost běžící zálohy je logicky daná tím, co má zálohovat a jaká je spolehlivost toho, co zálohuje. A ty zálohy jsou samozřejmě odstupňované podle rychlosti nástupu.
          Jinak naběhne Peltonova turbína, jinak plynovka, jinak uhleklka z teplé rezervy a jinak ze studené.
          Taky proto jsou ceny energie při rozumném řízení soustavy dané tím, jak pohotová reacke je.

          Dlouhé stráně se dělaly zejména pro akumulaci přebytků od JE a samozřejmě celkově regulaci soustavy.

          FVE místo mít mohou, ale v dnešní době velmi limitované právě tím, že pořád potřebujeme balancovat výrobu podle spotřeby a nemáme možnost výrazné akumulace – proto nutná prakticky stoprocentní záloha instalovaného výkonu.

          Tedy abyste tomu rozuměl – jestliže máte max. odběr v soustavě 100 jednotek (ať to je jednoduché), tak můžete nainstalovat třeba 200 jednotek instalovaného výkonu FVE, ale musíte stejně postavit a provozovat i těch 100 jednotech ve zdrojích, které produkují zaručeně.
          Z nich, když náhodou zasvítí trvale, může běžet třeba jen část, ale zbytek musí být v různém stupni pohotovosti.
          Vyplatí se to? Já myslím, že je to komplikovaná úloha, ale že v principu FVE by nějaký podíl mít mohly, zejména v prípadech, kdy jejich produkce je korelovaná se spotřebou. Dejme tomu že klimatizace by byly poháněné výhradně FVE – to dává smysl, ne?
          A teď – pořídil byste si klimu a provozoval ji za cenu energie z FVE bez dotací?

          1. No sláva jsme se dobrali k tomu co tvrdím od samého začátku… Příště, prosím,, číst celou argumentaci ve vlákně!
           Děkuji.

          2. Byl byste ochoten platit 10x víc za energii z FVE?
           Pochopte, že cena energie z FVE není nulová, Jsou tam investice do těch panelů, ale i do rezervních zdrojů. A jejich provozem spoříte surovinu, která by se spotřebovávala kdyby FVE nebyly.
           Plyn? .. super. Uhlí.. taky super. Uran … tam to není moc klíčové. Vodu? u nás super, jinde nehraje roli, když mají velké řeky.
           Reálně ale neuspoříte tolik, kolik vyprodukuje FVE. A taky drasticky zvyšujete nároky na výkon v teplé rezervě.
           Pamatujete? Během 3 minut FVE spadne ze 100 na 40 procent. Které zdroje to vykryjí?
           Vyplatí se pak spalovat o vagon víc uhlí a mít méně FVE nebo o tisíc kubíků plynu a mít víc FVE?

           Chápete, že je to poměrně komplexní, jak technický, tak i technologicky, surovinový a taky politický problém?

          3. Gogo, ne já se v tom fakt neorientuji, děkuji za uvedení do obrazu!!!🤔
           A teď si prosím ještě přečtěte uvedení komentář se kterým jsem vstoupil do diskuse a o co mi v ní šlo. Děkuji.

          4. Zkuste se taky zamyslet, kde se vzalo tolik plynovek, proč určují cenu a proč v srpnu bilanci nezachraňují ty vaše větrníky a slunečníky.

           https://www.konzervativninoviny.cz/merit-order-aneb-jak-ma-vyjmuti-ceny-plynu-zlevnit-elektrinu/

           Zkuste se taky zamyslet nad tím, co by se stalo, kdybychom měli místo našich dvou JE příslučný počet FVE panelů s plynovou rezervou, jak navrhujete. (já vím, vy to navrhujete do budoucna).

           Dovedete to zpracovat a vyvodit z toho závěry?

 17. A tenhle “vtip” jste už slyšeli?
  Země G7 v čele s USA projednají další sankci vůči Rusku: zastropování cen ropy, kterou vyváží tankery. Západ chce podvázat Putinovy ropné příjmy. Pokud by ale Kreml podnikl odvetu, cena ropy dle JP Morgan vylétne až na 380 USD/barel. Pohonné hmoty v ČR by tak stály kolem 90 Kč/l.
  ——
  S tím Kartágem by se jen opakoval. Některé zřejmě neprobudí ani náraz do zdi. I jako mrznoucí bezdomovci budou vinit Putina, Babiše, Okamuru, “nácky”, nás.
  —-
  K soudržnosti EU nepřispěje ani tato zpráva, Pšonci už mají Berlína a Bruselu zjevně plné zuby:

  http://www.lukaskovanda.cz/polsko-hodla-po-nemecku-zadat-az-takrka-32-bilionu-korun-jako-valecne-reparace/

  1. Kovanda se po svych naprosto lichych predpovedich za poslednich pulrok chce nejak v posledni dobe zalibit.

   Rika se,ze pycha predchazi pad. Takze po velkem uspechu odriznuti Putina od prijmu z plynu, hnojiv obili na to jdeme pres ropu.
   Problem je, ze ti co tohle delaji nikdy o zebracke holi nepujdou. Oni si ten benzin za dve stovky klidne koupi. Nebo maji kolonu sluzebnich aut.

   Psonek ma genialni talent nasrat sve dva velke sousedy zaroven. Mysli si, ze tentokrat maji dobreho spojence.
   Matne si vzpominam na byvale kamarady toho dobreho spojence: Saddam, Usama, Kurdove…

   No a jestli si nekdo (Rajchl) mysli, ze nam Putin proda plyn lacino, hned jak se tam od nas nekdo uraci, tak by si mel precist treba tohle:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fasisticky-rezim-s-pismenem-Z-v-Rusku-Buca-nacisticke-metody-Lipavsky-mluvil-snemovna-koukala-713030

   1. O Pšoncích na jednu stranu úplně nevím co si myslet. Ze svých sousedů mají historicky obavy. Oprávněně. Také jim, jak Hitler tak Stalin, vyvraždil snad veškerou inteligenci, což spolu s až extrémním katolicismem stále jistě v jejich smýšlení hraje roli.
    A jsou chudí (ale víc hrdí, nesehnutí než my), ne snad proto, že by byli zemí bez zdrojů a snad se ani nenechali novodobě tolik rozkrást, ale ta druhá světová válka tam stále rezonuje, stále jsou i po tolika letech leckde vidět ruiny domů, i stopy po střelách na fasádách.
    I domy jsou chudé, fasády omšelé – jistě ne všude, ale stačí sjet z hlavního tahu a jste v ČR let osmdesátých.
    Ruska se bojí, Němci a Brusel se jim urážlivě vměšují do politiky (Jourová, kua!). Tak proto ty reparace. Nejspíš si za ně chtějí koupit americké zbraně, to by pak USA na nějakou dobu byly i spolehlivým spojencem. A to by se pak spolu s americkým LPG mohlo vyplatit.
    Nic. Jen úvaha nevyspalce…

    1. S tou vyvrazdenou inteligenci je to osemetne. Polaci si za sveho panovani v Rusku taky nebrali servitky, a 200 tisic Rusu v zajateckych taborech po 1. svetove proste nechali pochcipat hlady.

     Jinak polska inteligence znamenala take/predevsim Zidy, a na ty meli Polaci pripravene konecne reseni driv, nez Hitler.
     Taky s likvidaci Zidu v Polsku (a Baltu) nemeli Nemci moc prace. Polaci do toho byli celi ricny sami.
     Proto jsem se smal, kdyz dneska ten zakrslej Polak vykladal, ze chce pres bilion dolaru odskodneni, mimo jina za 3 miliony Zidu, kteri v Polsku Nemci zavrazdili.
     Bohuzel Zidi asi budou drzet hubu. Je to videt i na tom, jak dneska podporuji sve nekdejci banderovske rezniky.
     Proste Zid a penize…
     Mrtve uz nevzbudi ale mozna by se na „spravnem“ postoji dneska dalo neco vydelat.

     https://www.rt.com/news/561991-poland-germany-wwii-reparations/

     1. Dvestetisic jich nebylo (to je zas pro zmenu ruska bylina), ale rozhodne se s nimi nemazlili a nemaji si co vycitat.

      Mimochodem, pogromy Polaci dokazali usporadat i po valce.

      1. Rusové říkali, že přibližně 100 000. V Evropě historici říkají, že jich bylo mnohem méně. Špatné vztahy měli s nimi Poláci už dávno před 2. světovou válkou. Bojovali proti sobě už někdy od konce 16. století.

       1. Jo, ja vim, proto kdyz se nekdo zacne hadat, ze je dane uzemi ruske/polske/litevske/ukrajinske/beloruske mam tendence rict „pro mne jen kavicku a jinak mne do toho netahejte“.

        Mimochodem, rodina mne o svatcich podarovava knihou. Momentalne to resi Vernem. Takze krome tech peti, sesti nejznamejsich jsem se dostal i k tem mene znamym. K memu prekvapeni se jich docela dost nejak dotyka dejem Ruska (v jeho tehdejsim rozsahu).

    2. To : Jan z Povidlákova
     Tak to se pletete. Polsko ekonomicky vzkvétá, soused tam byl na dovolené a mluvil o velkém blahobytu. Vzorně opravené památky , čistota , dobré jídlo, prostě Český Krumlov hadr.
     Za socíku byli Poláci daleko za námi, dneska je to už jinak.
     Vysvětluji si to tak, že jim ti za Atlantikem přejí. Je jim jasné , že Pšonek je jejich nejlepší přítel v Evropě. Historické důvod jste popsal přesně.

     1. Ta přečerpávací stanice ve Svinoústí musela stát pěkné prachy. A hlavně by mi zajímalo, za kolik dostávají Poláci americké molekuly lásky a míru.
      🤔❓

     2. To se nepopírá, ostatně já tam byl na dovolené letos také. Dokonce dvakrát. A na nákupech nespočetně. Centra měst pěkná, upravená. Jen na periferii je vidět potřeba investic, možná prvních od II. války. O jídle jsme tu již psal – v dobrém..
      Třeba ubytování, přes booking. Byt za 1000-2000 Kč/noc dle lokality, pěkný čistý, zrekonstruovaný, ale v domě, kde již vstupní dveře a chodba mohou hrát v hororovém filmu.

     3. Nejlepsi sou ty informace z druhy nebo treti ruky. Ty sou zaruceny.
      Sousedi a sousedky na pavlacich vedeli vsecko a nejlip a vzdycky.

  2. Já přemýšlím, jak to zastropování funguje. To jako přijdu do hospody, dám si oběd a na stůl hodím pajcku s tím, že jsem jim zastropoval cenu oběda?

   1. Zkouseli to pres pojisteni dopravy. Ten, kdo by chtel dopravovat ropu nakoupenou za nezastropovanou cenu, prisel by o pojisteni. To zatim Rusove poresili pojistenim u ruskeho statu nebo to nechali na Indy.

    Co je napadne ted, netusim, jsou desne kreativni.

 18. Tomuhle jsem se tu týden, 14 dní, věnoval. Protože zde byly názory jako „musíme jim to vysvětlovat, uvádět fakta“. Houbeles.

  Uváděl jsem pár příběhů. Ze svého okolí i převzaté. Tuším, Solženicyn psal o vězních v gulazích, jak věřili Straně a že oni jsou uvnitř nedopatřením. Jejich víru ve Stranu, nemohlo nic zvyklat.
  Ono to totiž funguje tak, že tlak vytváří protitlak a pokud daný jedinec kterému někdo vyvrací jeho víru, nemá argumenty, reaguje agresí. Obávám se, že Vidlákem zmínění rodiče do konce života nepochopí a za zdražování budou, dle nich logicky, vinit pouze zlé Rusko a jmenovitě Putina.
  Ono taky, skutečnost je složitá a tak je jednoduchá lež lépe přijatelná.
  A tady tohle nesouvisí se vzděláním. U lidí, nadmíru chytrých, je to stejné.

  Průměrný člověk se většinově řídí emocemi a s raciem to nemá co dělat. Politické názory u zaťatých, to něco, jako náboženská víra.
  Emoce, původnější signální soustava, mají, řekněme 80%, ratio 20%. A ono se to projeví i ve volbách.
  Záleží i na konkrétní osobnosti daného jedince. Někdo se řídí více emocemi, někdo zapojuje ratio – někdo je odolnější, někdo ne. Na tlaku okolí. Na tom, na jakoukoliv strunu je zacílena propaganda a to místo se může u různých lidí lišit. Proud propagandy je však vždy stejný.

  Jenomže. Jestli je možno (poměrně snadno) do člověka naprogramovat tyto hodnoty a myšlenky (vždy si vzpomenu na Bláznivou střelu s naprogramovaným zločincem „musím zabít královnu!“,😃)
  tak je možno tam taky naprogramovat něco jiného.
  Jde to! A poměrně snadno. S malým vynaložením prostředků.
  Je nutno vědět, jak se do toho dostávají mladí. Jaká osobnost podlehne snáze.
  Je třeba vědět, že výchova vštěpuje hodnoty a postupy, ale konkrétní názory, třeba na neschopného Fialu, si, mladý člověk zvolí „sám“. Od této doby si světonázor neupravuje podle faktů z vnějšího světa, ale fakta si upraví, aby nekolidovala s jeho názorem nebo je přímo vypustí a vytěsní.
  A o tom to je. Po 60ti letech je člověk v podstatě nepřesvědčitelný.

  Příroda má rovnováhu. Proto jsou, obvykle, v každé větší zemi, 2 základní politické tábory. Z různých stran. Víc ne, protože nepřítel musí být jasně definovaný). Kdo bude vládnout, rozhoduje pouze , cca 10% voličů.

  S mladými i s dospělými, lze pracovat. Poměrně snadno. Obdobné postupy se použijí proti protistraně. Je ovšem neuvěřitelné, že se k tomu žádná politická strana, dosud vůbec nedopracovala!

  ///Naši soupeři vypilovali propagandu do dokonalosti a vybudovali informační kanály. My nemáme PR poradce, ale nepotřebujeme je. Nemáme techniku, ale nepotřebujeme ji. To oni vše vybudovali. My nepotřebujeme na ničem, co oni vybudovali, pracovat.

  My to můžeme vyhodnotit, můžeme to úspěšné, od nich převzít, aniž bychom platili licenci.
  My můžeme, s minimem vynaložených prostředků, využít jejich současné blbosti a jejich manipulačních metod, které se osvědčily na nás, oplátkou, proti nim.

  Přesto toho nejsme schopni.
  Oni pracují a my jsme vůbec nepochopili náš potenciál, natož, využití jejich postupů, proti nim…///

  1. To : Dexx
   Velmi kvalitní příspěvek.
   Vyvracet někomu jeho víru je kontraproduktivní. Lepší je opatrně a jemně ji nahlodávat.

   1. Drží jak luteránská víra… To je sousloví k tomu článku. Ale je to někdy to pravda. Bohužel i mladší.
    Můj syn (47) let to vidí takto: Rus odjakživa lže, USA má pravdu a proto… …já jsem zaprděný důchodce z Ostravy a ničemu nerozumím. Přestali jsme se o politice bavit – naštěstí žije v Praze.

    1. Já to znám od malička ve verzi „Drží jak židovská víra“.
     Synové, v obdobném věku, už jsou po čertech nahlodaní (moje práce), možná je to tím, že nežijí v Praze…..

     1. Nežijí v Praze…

      Jinak, nikdo nezoufejmež.
      Jak v pubertě přichází názorové ukotvení jedince, po 50 to letech často dochází k přeformátování. Obojí čistě z biologických příčin.
      Někdo je sice „věčný hippies“, , ale to je díky nezralé osobnosti. Jsou o osobnosti zralé a těch je snad většina. U těch, samozřejmě, nedojde k revizi postojů, pokud to někomu nese peníze nebo zajišťuje bezproblémové bytí mezi ostatníma, ale všichni tyto případy nejsou.

      Takže je možné, že se počet Eurohujerů, USákofilů, Germanořiťků a podobných individuí, díky totální neschopnosti dnešní opozice pracovat s lidmi, bude zvyšovat, ale to zvyšování by nemělo být příliš dramatické… 🌈…

    2. Tak to ve svem okoli 30-80 leti slysim uplne bez vyjimky.
     Rus odjakziva lze, takze verime Ukrajine (USA).
     USA maji pravdu a jsou hodni, podivejte se kolem, jak se diky nim mame dobre.
     Co dobreho pro nas udelali Rusove?
     Rusove jsou zli, podivejte co udelali v Buce.
     U nas je demokracie, a nam se to libi. V USA take maji demokracii, a tak jsou nas pritel. V Rusku demokracii nemaji, maji tam komunismus (i kdyz tomu ted rikaji jinak, aby nas zmatli), a proto jsou chudi, a nemaji nas radi a nemaji radi demokracii.
     Mohl bych pokracovat. Slycham to vetsinou od movitejsich a vzdelanejsich lidi…

     Vsadim se, jeste par let a za Hirosimu a Nagasaki budou taky obvineni Rusove.

     1. Rok 1968, invaze, následná okupace, zvaci dopis a trauma, že jsme nebojovali. Měkká moc USA pomocí kultury Hollywoodu a Mekáče. U části lidí neznalost ruštiny a azbuky, proto je anglický a ruský internet dost odděleny. Sledují se různé weby a jiní komentátoři. Neznalost amerických akci v třetím světě jako problematické nelegální invaze na Grenadu a do Panamy. Posuzování USA a už neexistujícího SSSR podle situace před 40 lety. USA se bohužel změnily od té doby. Připomínají země, které Američani pomohli rekonstruovat a pomohli jim zbohatnout. Jižní Korea, Japonsko, Německo. Marshallův plán pro Evropu. Ochrana Taiwanu. Jenže většina toho je už minulost. Invaze tohoto století Irák Afghánistán. Zasahování v Sýrii už žádný blahobyt nepřinesly. Lidi si nevšimli, že studená válka už není a možná začala druhá. Dřív platilo, že lidé prchají z totality do demokracie. Jako u Berlínské zdi. Ve světě po 11. září už to samozřejmost není. Iráčtí křesťané prchali u Iráku, kde byla s pomocí USA zavedena demokracie do Sýrie, kde je diktatura, ale před arabským jarem byl bezpečnější život pro křesťany než v Iráku. Před 40 lety USA měly silný průmysl a Čína byla ještě slabá. Už jsem viděl, jak někdo v diskuzi uváděl hospodářskou sílu zemí G7 zastaralým podílem na světovém HDP. Bylo to přes 50 %. Dnes je méně než 40 a brzo to bude jen třetina. Neznalost významu dolarů, jak USA udržují jeho používání silou. Lidé věří, že USD se používá jako světová nemá kvuli ekonomické síle USA a důvěře v dolar. O tom, že kromě toho se používá i vynucování prodeje ropy a zboží za USD i použít armády nevědí.

  2. Proto je klíčoým faktorem čas a budování „normality“.
   Proto jsou falešné a vlastně kontraproduktivní ty Vidlákovy povrchní ekumenické výzvy k sjednocení. Na řešení problémů není potřeba se povrchně sjednocovat tak, že pozveme na balkon Gotta i Kryla. Na to je potřeba se dohodnout na tom, že se budeme konečně seriozvě bavit a holt se to bude týkat i nedotknutelných model jako je ODS, Fiala, ale i Havel a Gorbačov.
   Já vždycky žasnu, jak mají hopsalové tenedence kázat lidem, když sami mezi sebou se bojí začít trochu seriozně diskutovat, aby se nezhádali jak zvířata.

   Předřečník dal nádherný příklad historického Ježíše. Je to extrém, ale přesně to vystihuje podstatu. Kdo chce poučovat, měl by si projít vlastním odježíšováním a být připraven na všechno. Jinak bude nahrazovat katolicismus wahhabismem.

   1. re: Gogo

    „Proto jsou falešné a vlastně kontraproduktivní ty Vidlákovy povrchní ekumenické výzvy k sjednocení“.

    Viděl bych to také tak, až na to „falešné“ – protože Vidlák tomu skutečně věří. Spíše bych to nazval „naivní“. Někde výše jsem četl poznámku o připraveném způsobu propagandy ideových protivníků (dexx), který neumíme využívat. Pak se ale divím, proč už dávno je neprobral s Vidlákem a především proč je nepopíše nám, jak na to.

    Já to spíše vidím tak, že míra propagandy, jak jsme na tom dobře, jak je Putin zlý, jak … atd. dostoupila takového vrcholu a takové míry, že pokud se sejdeme v širší rodině (potomkové našich dědečků a babiček), tak si napřed odhlasujeme, že se nebudeme bavit tzv. o politice. To platí, i ve vztahu mezi mou manželkou a mnou (emoce kolem zločinů Putina v Buči, atd.). Jinak se do krve pohádáme takovým tím neproduktivním způsobem (nikdo nikoho neposlouchá). Kdepak akademická diskuze s rozebíráním argumentů. Aby spolu lidé začali zase mluvit, musí si umět naslouchat a zvažovat, co ten druhý říká. To, při oblbující propagandě medii hlavního proudu nebude jednoduché. A i kdyby tato média najednou obrátila (začala by stranit současné „alternativě“), u již přesvědčených a zejména starších lidí to nebude jednoduché (na Ostravsku se říká „ty zje uvzatý ……“).

    Takže, dexxi, jak na to?

    1. Falešné asi jako když věříte upřímně to, že Uršula to vyřeší k naší prosperitě.

     Falešné proto, že vytvářejí dojem jednoty, ale je to jen povrchní kalkul, který chce někdo zúročit. Za tím v rovině chápání, řešení a vizí není buď vůbec nic nebo se rozcházejí. Nemluvě o osobních hlediscích a čistě egoistickém pojetí.

     To, jak budete komunikovat, můžete zčásti ovlivnit vy. tak že čtvrtiny. Druhou čtvrtinu protějšek a zbytek tvoří interakce, která přirozeně neporozumění eskaluje.
     Vy byste se museli dohodnout, že si napřed každý uděláte pořádek ve vlastní hlavě, abyste byli schopni sami sobě i ostatním polopatě a podrobně vysvětlit, proč si myslíte co si myslíte. Pak se sejít a jí pozpátku kdykoliv se neshodnete. Ke kořenům. Až se shodnete a pak z toho společně vyvozovat a dívat se, kde a proč se začnete rozcházet.

     Někdy je to skoro nemožné – třeba u historických křivd, jindy je to rychlé, např. u počtu pohlaví.
     Jsou lidi, a je jich většina, se kterými to udělat nelze. Hledejte ty, se kterými to lze. U nich pochopíte třeba i ty, se kterými se tak hrubě lišíte a vlastně nevíte, kde je prapůvod toho odlišení.
     Protože ten projev navenek je už jen demonstrativní – jak může hájit zločince?

 19. To svaté nadšení vám bude na té „demošce“ k ničemu, pokud nebudete mít v rukou klacky a dlažební kostky. Pokecem tuhle situaci nezměníte. Je to mlácení prázdné slámy.

 20. Každého je škoda.
  V maximální blbosti mám ale mnohem žhavějšího kandidáta.
  Je jím moje blízká příbuzná.

  Na krku hypoška jako kráva, lízací auto a topí elektrikou, totiž tepelným čerpadlem.
  Když přišly nové zálohy, dotyčná šla do vývrtky.
  Namísto toho, aby si s manžílkem fofrem sehnali hromadu uhlí, anebo dvě hromady dřeva (smrku je u nás dost), aby měli co ládovat do krbových kamen, kterými je možno celý hauz vytopit, je navýšili si hypošku o naprosto šílenou částku bo tepelné čerpadlo do země (vzducháč má ho*no účinnost) a pochopitelně slunečníky na střechu a okolo baráku, bo energetický ostrov.
  Když jsem to uslyšel plácl jsem na zadek a z huby mi vyjelo: „ty 3,14-čo, další mega v 3,14-či…“
  Podotýkám, že manžílek už je doma na 60 %, bo jeho zaměstnavatel už fičí na hubu kvůli ceně elektriky a plynu…

  Oba jsou samozřejmě pětikolkaři a rusobijci.

  A teď pozor, finále!
  Ti dva mají dohromady čtyři VŠ tituly…

  1. Napadlo vas uz nekdy, ze naopak tihle lide muzou vsim lehce proklouznout a odnesou to ti rozumni, schopni kritickeho mysleni, co predem varovali a delali si zasoby a provadeli opatreni?
   Zabehanym postupum a zjevnym zakonitostem v tomto divnem svete prestavat pomalu verit.

   1. Tak jistě, na telegramu bylo video jednoho Američana jak se ptal své senátorky , zda mu vrátí peníze, kterýma splatil půjčku svých dětí, když těm co nesplatili to Biden podpisem odpustil a dal příklad svého souseda, který si jezdil na dovolenou, kupoval drahé auta, oddaloval splácení, zatím co on si našel druhou práci a choval se zodpovědně.

    Paní senátorka mlčela a odešla…

    Takže Targus má problém v chápání dnešního světa, v prdeli je Targus, nebo jeho známej, protože investovali do „grýndýlu“, tak aby jim to neodpustili a stát to bance sanoval s Targusových daní…

  2. „V maximální blbosti mám ale mnohem žhavějšího kandidáta.
   Je jím moje blízká příbuzná.“

   Targusi, moji příbuzní blbí nejsou, ale jsou to gauneři. Tak 90%. Já je terorizuji: Pokud se někdy, náhodou, mezi nimi vyskytnu, padne na ně hrůza. Že promluvím. Ale já většinou mlčím. A to je ještě horší … Když už promluvím, říkám samozřejmě jen pravdu.

  3. Musí to být,
   musí zaznít jiný názor, právě k těmto kandidátům na maximální blbost. Neznám jejich věk a profesi, ale nemám ve zvyku nikoho podceňovat (v každém člověku je Slunce (Sokrates)).
   Jestliže mají FV panely na střeše + mimo dům, určitě se nejedná o „ostrov“, ale budou dodávat do sítě a mají vyřízenou „virtuální baterii“ (v létě dodávají do sítě ČEZu své přebytky a v zimě si je berou zpět – platí jen za distribuci + zisk ČEZu).
   Jestliže měnili vzducháč za zemní TČ (stálo jim to za ty prachy, možná mi hrábli do kapsy pro dotaci), určitě snížili příkon kompresoru natolik, že ho uživí FVE. Zároveň si tím snížili jistič a tím stálo platbu. Jestliže mají nový barák, určitě je podle nových požadavků na výstavbu a bude mít ztrátu 5-6kW před rekuperací, čili příkon kompresoru 1500-2000W. Mají-li rekuperaci, vrátí zpátky 1,2-1,5kW tepelného výkonu a klidně se může stát, že příkon kompresoru je 1200-1500W a topný faktor TČ COP = třeba 3,5 – když mají navrženou teplotu vody pro podlahovku do 32-33°C.
   Bivalentním zdrojem je určitě krb, nikoliv přímotopný elektrokotel. Pod -15°C hodí 2 polínka a vycucají jejich energii rekuperací do mrtě.
   Pokud to mají tak, jak popisuji, tak blbí nebudou. Nebo dokonce mají aktivované betonové jádro – do toho nikdo zvenku nevidí a teploty vody má ještě nižší, třeba jen 28°C a v létě tím za babku chladí a dokonce vydělává.
   Úhel pohledu může být různý, ale ze zkušenosti lze říct, že každý extrém stojí za hovno. Jenže z extrému se časem stává norma a pak jde do kytek celý systém, jak právě vidíme.

   1. Re: Ládik!!!

    Systém, který jsi popsal, tak nějak chápu, s tím nemám problém.
    Nechápu ale navýšení hypošky. Asi proto, že jsem starý a blbý a hnusný.
    Ad smlouva s ČEZ-em. Jakékoli organizace nad 10 lidí ve mně vzbuzují pocity zvracení.
    Jinými slovy – těším se, až ČEZ s jejich smlouvou vytře nikoli svou, nýbrž jejich p*del.

    1. Hypošku nemám a nikdy bych do ní nešel, mám pud sebezáchovy. Ale věřím, že mají nějakého dobrého „finančního poradce“ (bez odpovědnosti za rady) a mají někde ulitý takový majetek, že ji dokážou jednorázově vyplatit. To člověk nikdy neví, znám takové případy. Klidně mohou po krizi vyjít jako vítězové a nikdo nebude chápat, jak to udělali.

    2. Monopolni vlady konglomeratu znamenaji krize a valky.
     Nadvyroba a „setreni na mzdach“ pro vetsi zisky a aby populace nemela za co kupovat, vedla do krize 29..

    1. Mám k tomu i roky pozorování a poměrně obšírné vysvětlení, kterým tady nebudu radši dráždit.
     Ale je dobré znát hrubý profil lidí, abychom věděli, co tak zhruba očekávat. A nemyslet si, že kdy Jindra dneska kope v náš prospěch, že to tak bude vždycky nebo že to nutně dělá se znalostí věci.

 21. Bohužel s vámi, Vidláku, jusím souhlasit.
  Včera jsem prošel sadovým okruhem kolem historického centra našeho statutárního městyse. Právě tu probíhá „buskingfest“, což znamená, že po ulicích hrají „žebraví umělci“, ovšem organizovaně, což mi připadá poněkud absurdní v kontrastu s individuální (individualistickou) podstatou jejich činnosti. Viz:
  https://buskingfest.cz/
  Davy lidí se přitom baví, posedávají, popíjejí…. na lodi je skvělá nálada a v podpalubí topič přikládá. Tihle lidé tu lavinu, na ně se řítící, nejspíš vůbec nevnímají, soudě podle „názorové hladiny“ těch, které znám a s nimiž jsem pohovořil.
  Neumím posoudit jak velké procento populace tvoří, ale obávám se, že značné.
  V neděli tu v ulicích bude „vinná stezka“ – degustace vín kamarádů našich synků z Čejkovic. Očekává se nával, jako každý rok. Možná už burčák? Jinak platí totéž….
  Co se ovšem mění celkem rychle je nasranost na „místní“ Ukrajince. Média sice jásají kolik jejich dětiček tu nastupuje do škol a školek, ale masy už to vnímají jinak.

  1. Mna osobne sa to sice netyka, ale citat komentare ludi, ktorym nezobrali potomka na vysoku z kapacitnych dovodov, a potom nadseny clanok v novinach, jak sa pre ukrajincov nove miesta vytvorili … ci poznamka, ze sa typka spytali, ci nema ukrajinsky pas, ze by mal 20% zlavu na ucebnice … a ze vraj aj s internatmi je to tak, ze bez ukrajinskeho pasu sa dostava vyhadzov, pac ukrajinsky pas sa musi ubytovat …

   Ano, su to poznamky z druhej ruky … ale osobne prisli moje holky toto leto o tabor/sustredenie, zaplateny uz v breznu, pretoze predsa ubytovani ukrajinci … a tak nam zaciatkom cervna vratili zalohu, ze ste miestni, najdite si ubytovanie inde … toz taborili v skolskej telocvicni … ale decka si to este az tak neberu, predsa je im pod 12.

  2. Hudče, a nejsou náhodou ti, kteří se veselí a užívají si života, chytřejší než my?
   Vždyť zatím se, reálně, nic děsivého neděje , všichni mají ( zatím ) plné hrnce, pětikolka se ( zatím ) postará.
   Tak karpédiémují, nó…
   Zítra může být všechno úplně jinak. Nevíme dne, ani hodiny. Tak aspoň budou mít na co vzpomínat.
   V době, kdy je nejmocnější muž světa , s nejdelším jaderným čudlíkem v kufříku, po funkci prohlášen za nebezpečného psychopata, a zrušej mu Twitter , v takové době je možné cokoli.
   Mám temné tušení, že toho asi moc neovlivníme. Kéž se mýlím.

   1. I vy máte taky pravdu! (To je z toho židovského vtipu…).
    Však i já jsem se včera zastavil ve své oblíbené (skoro bych řekl domovské) vinotéce těsně pod Velkým divadlem, nazvané „Zastávka“, protože slavila 4.výročí od vzniku (resp. přeložení z jiného hezkého místa). Poseděl jsem, vypil lahvičku rosé Gavoty z Provence (byla, vzhledem k oslavě, za Kč pouhých 350,-), poklábosil…..
    Tak jak píšete. I na tu vinnou stezku půjdu, neb ji budu mít….. „zadáááármo“.
    Pokud to vypadá, že káži vodu a piju víno, není tomu tak, úsporná opatření už jsou v běhu, a iluze si nedělám.

    P.S.: Nemýlíte se, až do hořkých konců…. Ovšem rád bych se mýlil s vámi, jako ta kráva Šiklová s Obamou.

 22. V principu je to taaak, stručně řečeno jediná skutečná naděje na obrat k lepšímu v dlouhodobém horizontu skutečně je v tom že to hovno které libo demo lid vloni volbou demobloku vyhodil do vzduchu začne padat na hlavu i jemu a to pořádně. V dlouhodobém horizontu proto že i kdyby třeba padla tahle vláda, přijdou ještě větší debilové, protože tu stále bude nadkritické množství uvědomělých blbců kteří si je nějak protlačí.
  Musí prostě vychcípat na vlastní meducínu, bohužel si taky myslím že tahle drsná nutná léčba Fialou může trvat dost dlouho a veme sebou i spoustu nevinných obětí, není ale vyhnutí, jsou svým způsobem uvažování v tomhle světě pro zbytkovou společnost smrtelně nebezpeční.

 23. Dalo Vidláku, dalo . Tak proč to neříci?

  Dnešní stav už lze směle přirovnat k měnové reformě v 53 roce. Něco se měnilo v poměru 1:5 , něco v poměru 1:50. Tenkrát bylo krátce po válce, hrozila další válka, muselo se zbrojit, keťasové se nacpávali horem spodem. Nepřipomíná vám dnešní stav to samé?

  Dnes jsem zašel do hospůdky, už to tam vře. Někdo jen tak nadhodil, že dosud jsme za lednici s mrazákem platili ročně něco okolo čtyř tisíc. Takže dnes třeba šedesát tisíc? Je to možný? Když se nic nestane , tak ano . A co ty další věci? Elektrické bojlery na TUV? Sporáky, ano co sporáky. Tak ty musíme okamžitě vypnout, zavařování ovoce a zeleniny, ne to nejde.
  No tak jsem řekl, že už mě ta vlastizrádná vláda sere a že jediné řešení je v pozavírání těch darebáků. Protože co s vládou která se stará o Ukrajinu a mě okrádá o celoživotní úspory? No našel se jeden, který se mnou nesouhlasil, tak jsem mu řekl, že když chce podporovat Ukrajinu tak ať mi dorovná veškeré zvýšení nákladů, ale to se mu nějak nezamlouvalo. Prostě už mě přestalo bavit jen tak lehce nesouhlasit, je nutno nesouhlasit nahlas. Těším se na Václavák, opravdu hodně.

 24. Bohužel, nejsem si jist, že mnoho občanů , až padne na ústa, že si teprve pak uvědomí pravý stav věcí.
  Když se někdo ještě dnes může dát „očkovat“ čtvrtou dávkou, tak si pravý stav věcí neuvědomil a pořád věří tomu, že je to dobře i když vážné zdravotní problémy a možná smrt jsou skoro jisté. A tak všechny vážné problémy, kterým se letos v zimě skoro jistě nikdo z nich nevyhne mnoho lidí neprobudí.
  Všichni ti, kteří vidí, kam naše společnost směřuje se musí spojit a pomoci si sami. Pomocná ruka v problémech je na konci našich rukou. Např. založit celostátní spotřební družstvo na nákup elektřiny a plynu přímo od producentů bez ohledu na sankce a burzu. Při dostatečném počtu členů převyšujíci půl až 1 milion členů, je takové družstvo (právnické osoba) obchodním partnerem pro každého výrobce elektřiny i producenta plynu.

  1. Smiřte se s tím, že značná část občanů, to nepochopí nikdy.
   Ani těsně před smrtí hladem nebo zimou.
   Víra, je mocná čarodějka.

   1. Ano, tak to je a tak to bude i nadále, jen věřících bude ubývat, tak jak se budou zhoršovat životní podmínky. Dnes ještě není ani zdaleka zle, aby se řeka nevěřících a naštvaných zvětšila. Ještě není doba na změnu režimu a ani nelze očekávat, že dnešní manifestace něco změní. Bude to dnes jen o odhadu, jak moc je doba zralá pro změnu. Ale nejen faktury, ale i příznaky nedostatku některých druhů zboží a nedej bože pořádný blackout, vzniklý z nutnosti krmit Německo, budou tu dobu přibližovat.

   2. Staci vzpomenout na prvotni krestany, co pro viru dokazali vydrzet- v podstate vsechno, ani hrozba smrti je od viry neodradila, ani smrt sama.
    A mezi pocinajicim krestanstvim a green dealem velky rozdil neni- prichazi nova autorita, novy buh a slibuje zarnou budoucnost.
    Kdyz clovek obchazel komunisticke tezke provozy, na hodne z nich visely tabulky se jmeny pracovniku, jez prisli o zivot pri narodnich smenach, i svazacke nadseni dokazalo jit az za hrob.

 25. Proč je tak těžké přesvědčit někoho fakty?

  Lidé si často své názory tvoří nikoli na základě racionálního zhodnocení objektivních dat a argumentů. V jejich rozhodování hraje roli celá řada dalších věcí. Důležitou roli například hraje, jaké názory jsou obvyklé ve skupině, jejíž je daný člověk členem. Tento způsob rozhodování můžeme nazvat třeba „skupinovou dynamikou“ nebo „kmenovými instinkty“ .
  Z vnějšku může takové rozhodnutí vypadat iracionálně. Pro daného člověka ale je jednodušší zůstat v rámci své skupiny – je to méně náročné jak mentálně, tak emocionálně.
  Například řekněme, že je někdo členem skupiny, ve které jsou lidé pevně přesvědčeni o tom, že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci. Takový člověk zřejmě nebude otevřený důkazům, které přistání člověka na Měsíci jasně dokládají. Místo toho je označí za padělky nebo manipulaci, aby nemusel měnit svůj názor, a bude selektivně číst jen ty zdroje, které jeho názor potvrzují.
  Takový závěr je iracionální, protože ignoruje dostupná a ověřitelná fakta. Z pohledu skupinové dynamiky ale takový závěr dává smysl. Je bezpečnější souhlasit s ostatními soukmenovci a zůstat zajedno s těmi, kdo vás obklopují. A to třeba i navzdory ověřitelným faktům. Izolovat se od zbytku vlastní skupiny kvůli tomu, že s nimi nesouhlasíte, je nepohodlné a nepříjemné.
  Jednodušší je vybrat si fakta podle toho, jaký názor už zastáváte. Vědci tomuto jevu říkají „potvrzující zkreslení“ (confirmation bias) a patří mezi známé kognitivní omyly.
  Problém je ale i v naší hlavě – náš mozek se nás neustále snaží uchránit před novými informacemi, které jsou v rozporu s našimi názory a mohly by znamenat ohrožení naší identity. Když se dostaneme do styku s informacemi, které jdou proti našim názorům, mozek se chová podobně, jako kdybychom se fyzicky ocitli v ohrožení. To je důvod, proč řada lidí reaguje tak agresivně na informace, které je usvědčují z omylu.

  Shrnuto : Když se realita příliš rozchází s představou lidí, jaká by měla být, stresuje je to. To samé platí o výhledu do budoucna. Ve snaze bránit se stresu pak filtrují informace nikoli podle relevance, ale spíše podle toho, jakým způsobem ovlivňují jejich duševní stav.

  1. Jak říkal Koukolík, lidi se snaží zbavit úzkosti. Většinou je snadnější cesta skrze splynutí s mainstreamem a popírání reality.

    1. To se deje u fanatiku.Fanatik touzi a vyhledava neustale smrt . Fanatik touzi jeste po nejhorsim muceni, pronasledovani ,za dobry slovo bezi az k treba Stalingradu a vsude, vyvrazdi bez vahani treba pul sveta,miluje sveho pana a udela vic nez mu vidi na ocich , nikdy se nevzda, pouziva nadlidskou energii a vzdy ceka na povel a rozkaz sveho pana.
     Nic jineho nezna../Nekdy jim jde aby se a viru proslavili po smrti/.

 26. To ještě v Česku přece jen nějaký kritický a sebekritický postoj mnozí mají. V zemích na východě si o EU naprosto přehnaně vytvářejní iluze.
  Jeden článek za všechny ostatní.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/gruzie-eu-rusko-evropa-historie-kultura-clenstvi.A220802_113108_zahranicni_pitt

  Myšlenka „evropské“ identity se sice začala reálně formovat až kolem 18. století, proevropští Gruzíni však argumenty nacházejí již ve 4. století. Gruzie byla tehdy jedním z prvních národů, který přijal křesťanství.

  „Naše historická identita je evropská. Vždy jsme bojovali za křesťanské hodnoty, a to nejen mečem, ale i myšlenkou,“ řekl pro zpravodajský web Netgazeti gruzínský fyzik.“

  Gruzie v kontaktu s Evropou až do začátku 19. století byla jen málo. Nebýt carského impéria, pohltilo by je asi Turecko. Teď si začnou výklad historie upravovat. Vědí do čeho jdou? Grýndýl jejich ekonomika nevydrží. Jako pravoslavným křesťanům se jim nebude líbit duhová politika EU.
  Arménie tam si liberálové myslí, že Evropanům na nich záleží, protože jsou první země, která přijala křesťanství jako státní náboženství. Nevšimli si, že Evropa je ateistická a ani do preambule návrhu Evropslé ústavy ani do Lisabonské smlouvy se křesťanské základy Evropy nedostaly.
  Na Ukrajině hned v roce 2014 EU začala tlačit na zdražování čistě neoliberálně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *