28 května, 2024

Mělo by to být jinak…

Krátký volební úvodník:

Do druhého kola prezidentských voleb ve Francii postupují Macrona Le Pennová. A vzhledem k tomu, jak mají všichni ti pravdomluvní pisálci stažené půlky, tak to zřejmě Le Pennová asi fakt může vyhrát… Takže skoro čekám, že v příštích čtrnácti dnech uvidíme první videa zajatých Frantíků z Mariupolu. Jak dostali rozkaz tam jít, jak se na ně všichni vykašlali, jak se museli zúčastnit zvěrstev s ukronácky… tak něco.

A teď už dnešní text:

Je to takový klid před bouří. Ruská armáda stahuje k Donbasu posily, dělostřelecká palba houstne, probíhají průzkumy bojem. Každý den nám ruská propaganda oznamuje místa, kde došlo k proražení linií nepřítele, Ramzan Kadyrov dává na Tik tok videa, jak jeho Čejeni čistí další vesnici od ukronacistů. Ukrajinská propaganda zase vyzdvihuje svoje úspěchy při obraně, ukazuje úspěchy svých bojových traktorů, chlubí se, jak perfektně zahnali okupanty od Kyjeva (a zbavili se přitom všech kolaborantů) a teď (pátek 8.4.2022) jsem v jednom jejich brífingu zaznamenal, že mají na Donbasu devadesát tisíc mužů a v záloze u Dněpropetrovsku dalších třicet tisíc.

Různí analytici se k tomu přidávají, dávají k lepšímu datumy, kdy to vypukne, obě propagandy mluví o tom budoucím obrovském střetnutí na Donbase, které rozhodne o všem. Obě strany se předhánění v dramatickém líčení, mluví se o novém Stalingradu, o bitvě, jaká tu od Druhé světové nebyla. Všichni analytici se k tomu vyjadřují, novináři o tom melou takřka bez ustání.

Sakra, vždyť podle všech elementárních pravidel strategie by se mělo stát něco úplně jiného.

Rusové v únoru zaútočili a neříkali o svých strategických záměrech vůbec nic. Ba dokonce v prvních týdnech ani nepouštěli žádná videa z fronty. Nekomentovali hlášení protistrany, nezveřejňovali vlastní čísla, nehlásili ani úspěchy. Absolutní vojenská cenzura. A pak po měsíci bojů najednou začali roztrubovat na celý svět, že teď se obují do Donbasu. Udělali to svoje „gesto dobré vůle“, uvolnili sevření kolem Kyjeva a umožnili, aby se silná kyjevská posádka mohla kdykoliv přesunout právě na Donbas. Stáhli si z Pripjaťských bažin, opustili celý západní břeh Dněpru. A k tomu nahlásili novinářům celého světa, co budou dělat.

Za sebe říkám, že budu vysloveně zklamaný, pokud vše proběhne tak, jak nám říkají. Epická bitva na Donbase podle mě neukazuje na nějakou vysokou školu vojenského myšlení. To je prostě jen běžná východní strategie „nás mnógo“, která sice funguje, ale výsledkem jsou jatka. Ano, uznávám i všechny ostatní aspekty – Rusové teď v posledních týdnech odstřelují zásobníky s palivem, zaměřují se velitelská stanoviště, ale zcela nepochopitelně se vůbec nepokusili zničit železniční mosty na západní ukrajině. Přitom útok proti zásobovacím konvojům byl to první, co Rusové udělali při svém syrském angažmá.

Přece by to mělo být jinak… Podle všech pravidel války se má dělat to, co nikdo nečeká. Má se udeřit tam, kde je nepřítel slabý a ne, kde je silný.  Má se něco jiného předstírat a něco jiného dělat.

Nevím, nakolik je možné v dnešní družicové válce provádět nezpozorované přesuny většího množství techniky. Zda je vůbec pro Rusy i Ukrajince reálné naplánovat něco skrytého a nečekaného. V současné chvíli bych si ale spíš dovedl představit útok směrem na Oděsu než na Kramatorsk a Dnipro. Nebo bych alespoň čekal, že za ukrajinskou armádou budou sestřeleny všechny mosty přes Dněpr, aby to opravdu vypadalo víc jako obklíčení. Ne teď, až se to tam doopravdy spustí. Nebo bych čekal, že se nestane nic. Že žádná velká bitva nebude, že jde jen o to, aby Ukrajině došly peníze i palivo. Protože zbraně jim nedojdou. Na to je zásobujeme příliš dobře.

Udělat něco překvapivého, to byla vždycky Putinova strategie. To mu vycházelo skvěle. Udělat něco, co nikdo nečeká, tam kde to nečeká. Nemusíme chodit daleko… vyžadování plateb za plyn v rublech, to byl přesně ten krok, kdy Putin se západními sankcemi dokonale vyjebal. Rubl je silnější než před válkou a stále posiluje. O inflaci v Rusku už se také prakticky nemluví. Ropu prodávají „se slevou“, ale stále za nějakých 80 dolarů za barel, což je zhruba dvojnásobek jejich potřebného minima. Ať už byly ruské plány jakékoliv, zdá se, že umějí improvizovat a napravovat svoje chyby.

A tak bych si myslel, že se i v tomto ohledu stane něco nečekaného. Pokud ne a začnou tam někde u Slavjansku pořádná jatka, budu si myslet, že se Rusku nedaří, než že by to bylo v plánu. Udělat ve válce něco, co už tři týdny roztrubuju do celého světa, tomu se přece říká chyba, no ne?

158 thoughts on “Mělo by to být jinak…

 1. Osobní postřeh:
  Znám pár Ukrajinců.
  Ani jeden z nich se nevyjadřuje k situaci na Ukrajině.
  Český youtuber Tary , jinak Taras Povoroznik , trenér říčanských dětí a mládeže v parkouru, se ani náznakem nechystá vyrazit do války. Paní, která mi pomáhá s úklidem, rozhodně také ne , ani mužská část její rodiny.
  Mám pocit, že si normální Ukrajinci myslej něco dočista jiného, než si my Češi myslíme, že si myslej.
  Ani oni nemohou ve veřejném prostoru vyjadřovat svoje mínění o ukrajinském vedení.

 2. Večerní svodka MO

  MO dnes také nazval konflikt přeformováním vztahů ve světě, nikoli lokální válkou.
  Zelenský dnes fakticky vyhlásil válku RF. Přečetl dekret zahajující vojenské operace na teritoriu RF.
  Přítomen byl nejméně jeden příslušník roty Chevron Tornado, která operovala na Donbassu. V časech prezidentování Porošenka byl její velitel Oniščenko zatčen, odsouzen a uvězněn on i jeho pobočníci. Zelenský je pustil a povolal do zbraně.
  M-pol – dalších asi 160 kusů se vzdalo. Byli z 36. Brigády námořní pěchoty. Informace nejsou přesné, protože souběžně s těmito vojáky vyjela malá kolona Ukrů s těžkou technikou, na níž měli napsáno „Z“. Následně sice museli zastavit, ale pak se rozprchli od aut pryč.
  Západní politici volají – Do boje – a koncern Rhein Metal slíbil dodávku 50 Tanků Leopard -1 a 60 bvp Mardan. Technika byla vyřazena z výzbroje před 12 lety.
  V Užgorodu sundali z pomníku T-34 s tím, že ho nasadí proti RA (no comment, česky též nou cement nebo nou beton).

  Večerní svodka JP

  JP taktéž oznámil zprávu o dekretu Z.
  Na severu došlo k přeskupení sil VSU u hranic s Běloruskem. Byla složena brigáda, která je nyní v těsné blízkosti hranice.
  Severně od Charkova obsadily jednotky VSU několik vesnic.
  Od města Izjum je zřetelný pohyb RA směr Barvěnkovo, doprovázeno dělostřeleckým a leteckým krytím. Nejedná se však o zahájení velkého útoku.
  Zpráva z Kyjeva – na Donbassu by už mělo být odesláno ke 100 000 kusů biomasy. Všecko rezervisti a ter-obrana.
  JP vyzval propagandistické oddělení RA, aby začalo důrazně působit na mobilizované, aby se hromadně vzdávali, mnozí z nich jsou takovému jednání nakloněni.
  Kramatorsk, Slavjansk a Lisičansk se zřejmě stanou novým M-polem.
  Vasiljevka, Stěpnogorsk – zesílená dělostřelecká příprava RA.
  Panika v Chersonu, lidé jsou neustále zasypáváni zprávami o nadcházejícím útoku VSU z Nikolajeva. První pokus byl zlikvidován dělostřeleckým přepadem, druhý měl být proveden partyzánským způsobem, ale RA dostala seznamy útočníků a eliminovala je před započetím akce.
  M-pol – obránci provedli pokus o průlom, na zbytcích techniky s nápisy Z se pokusili prorazit obklíčení. V současné době RA hledá skupinky uprchlíků z rozstřílené kolony. V Azovstalu jsou ještě další jednotky VSU.

  1. Alenko, pan Bohbot je vojenský vysloužilec , trenér kravího boxu z Kladna, ortodoxní rabín a jeho touha je izraelizace české kotlinky.
   Nevím jak vy, ale já bych nerada navštěvovala mladé přes 4 čekpointy zadrátovanýma tunelama.
   Po izraelizaci nijak neprahnu. Spíš vůbec.
   K pánovi v maskáčích a se sobolí papachou na hlavě nemám moc velkou důvěru.

 3. Na webu !Argument výborný článek Čím je pre nich vojna.
  Stojí to za přečtení!
  ( Neumím dávat odkazy, ale je to momentálně nejčtenější článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *