30 května, 2024

Mělo by to být jinak…

Krátký volební úvodník:

Do druhého kola prezidentských voleb ve Francii postupují Macrona Le Pennová. A vzhledem k tomu, jak mají všichni ti pravdomluvní pisálci stažené půlky, tak to zřejmě Le Pennová asi fakt může vyhrát… Takže skoro čekám, že v příštích čtrnácti dnech uvidíme první videa zajatých Frantíků z Mariupolu. Jak dostali rozkaz tam jít, jak se na ně všichni vykašlali, jak se museli zúčastnit zvěrstev s ukronácky… tak něco.

A teď už dnešní text:

Je to takový klid před bouří. Ruská armáda stahuje k Donbasu posily, dělostřelecká palba houstne, probíhají průzkumy bojem. Každý den nám ruská propaganda oznamuje místa, kde došlo k proražení linií nepřítele, Ramzan Kadyrov dává na Tik tok videa, jak jeho Čejeni čistí další vesnici od ukronacistů. Ukrajinská propaganda zase vyzdvihuje svoje úspěchy při obraně, ukazuje úspěchy svých bojových traktorů, chlubí se, jak perfektně zahnali okupanty od Kyjeva (a zbavili se přitom všech kolaborantů) a teď (pátek 8.4.2022) jsem v jednom jejich brífingu zaznamenal, že mají na Donbasu devadesát tisíc mužů a v záloze u Dněpropetrovsku dalších třicet tisíc.

Různí analytici se k tomu přidávají, dávají k lepšímu datumy, kdy to vypukne, obě propagandy mluví o tom budoucím obrovském střetnutí na Donbase, které rozhodne o všem. Obě strany se předhánění v dramatickém líčení, mluví se o novém Stalingradu, o bitvě, jaká tu od Druhé světové nebyla. Všichni analytici se k tomu vyjadřují, novináři o tom melou takřka bez ustání.

Sakra, vždyť podle všech elementárních pravidel strategie by se mělo stát něco úplně jiného.

Rusové v únoru zaútočili a neříkali o svých strategických záměrech vůbec nic. Ba dokonce v prvních týdnech ani nepouštěli žádná videa z fronty. Nekomentovali hlášení protistrany, nezveřejňovali vlastní čísla, nehlásili ani úspěchy. Absolutní vojenská cenzura. A pak po měsíci bojů najednou začali roztrubovat na celý svět, že teď se obují do Donbasu. Udělali to svoje „gesto dobré vůle“, uvolnili sevření kolem Kyjeva a umožnili, aby se silná kyjevská posádka mohla kdykoliv přesunout právě na Donbas. Stáhli si z Pripjaťských bažin, opustili celý západní břeh Dněpru. A k tomu nahlásili novinářům celého světa, co budou dělat.

Za sebe říkám, že budu vysloveně zklamaný, pokud vše proběhne tak, jak nám říkají. Epická bitva na Donbase podle mě neukazuje na nějakou vysokou školu vojenského myšlení. To je prostě jen běžná východní strategie „nás mnógo“, která sice funguje, ale výsledkem jsou jatka. Ano, uznávám i všechny ostatní aspekty – Rusové teď v posledních týdnech odstřelují zásobníky s palivem, zaměřují se velitelská stanoviště, ale zcela nepochopitelně se vůbec nepokusili zničit železniční mosty na západní ukrajině. Přitom útok proti zásobovacím konvojům byl to první, co Rusové udělali při svém syrském angažmá.

Přece by to mělo být jinak… Podle všech pravidel války se má dělat to, co nikdo nečeká. Má se udeřit tam, kde je nepřítel slabý a ne, kde je silný.  Má se něco jiného předstírat a něco jiného dělat.

Nevím, nakolik je možné v dnešní družicové válce provádět nezpozorované přesuny většího množství techniky. Zda je vůbec pro Rusy i Ukrajince reálné naplánovat něco skrytého a nečekaného. V současné chvíli bych si ale spíš dovedl představit útok směrem na Oděsu než na Kramatorsk a Dnipro. Nebo bych alespoň čekal, že za ukrajinskou armádou budou sestřeleny všechny mosty přes Dněpr, aby to opravdu vypadalo víc jako obklíčení. Ne teď, až se to tam doopravdy spustí. Nebo bych čekal, že se nestane nic. Že žádná velká bitva nebude, že jde jen o to, aby Ukrajině došly peníze i palivo. Protože zbraně jim nedojdou. Na to je zásobujeme příliš dobře.

Udělat něco překvapivého, to byla vždycky Putinova strategie. To mu vycházelo skvěle. Udělat něco, co nikdo nečeká, tam kde to nečeká. Nemusíme chodit daleko… vyžadování plateb za plyn v rublech, to byl přesně ten krok, kdy Putin se západními sankcemi dokonale vyjebal. Rubl je silnější než před válkou a stále posiluje. O inflaci v Rusku už se také prakticky nemluví. Ropu prodávají „se slevou“, ale stále za nějakých 80 dolarů za barel, což je zhruba dvojnásobek jejich potřebného minima. Ať už byly ruské plány jakékoliv, zdá se, že umějí improvizovat a napravovat svoje chyby.

A tak bych si myslel, že se i v tomto ohledu stane něco nečekaného. Pokud ne a začnou tam někde u Slavjansku pořádná jatka, budu si myslet, že se Rusku nedaří, než že by to bylo v plánu. Udělat ve válce něco, co už tři týdny roztrubuju do celého světa, tomu se přece říká chyba, no ne?

158 thoughts on “Mělo by to být jinak…

 1. Mě se líběj ty vaše ozdrojované a sofistikované předpovědi.

  Prvně jsem četl, že rus nezaútočí, jelikož k tomu nemá důvod a nevyplatilo by se mu to.
  On zaútočil.
  Pak jsem zde četl, že rus má ukrajince do týdne na lopatkách.
  Týdnů proběhlo víc a furt nic.
  Teď jsem četl, že putin má v plánu určitě nějaký strategický geniální tah.

  Ale vono je to takhle lepší, když předpovídáte vývoj té valky. Kdybyste předpovídali počasí, tak by se mi mohlo stát, že bych do lesa vyrazil vyletněn a tam bych umrz.

  1. Re: berrnard

   Pokud jste si toho opravdu nevšiml, nikdo ze zdejších čtenářů či bloggerů vás zdejší slinty nenutí číst. Klidně si večer nastartujte ruční pilu a řežte si kůrovcové dřevo do metrů až do padnutí, žádná škoda se nestane.

   1. Já mám pro berrnarda určité psychologické pochopení. Často jsem se pohyboval v bublinách názorových oponentů, provokoval a balancoval na hraně zakázání.
    Nesdílím jeho názory, ale nějak vnitřně s ním soucítím.

    Jeden berrnard – zpestření.
    Deset berrnardů – smrt webu.

    1. Máte pravdu , deset Berrnardů by byla moje smrt a to nemluvím o pivu.
     Nicméně to zpestření ? No nevím , taky nic moc.
     Problém je v tom, že ten člověk plácá nesmysly právě kvůli svému přesvědčení a ani se nesnaží přemýšlet. Mnohdy si pak prostě myslím, že nejspíše to ani neumí Co nám dnes svým příspěvkem vlastně chtěl říci? Jako , že jsme všichni blbí a on je ten jediný s partou 5.demolice chytrý? Tak proboha ať se baví s Fialkou,Pekarovou Langšádlovou, Vystrčilem a tou bábou co nám sem chce natáhnout US vojska. Tam si pokecá, to je jeho krevní skupina, tady to je přeci pod jeho úroveň.

 2. V Přemyšlu dělají Ukři pochody s prapory a volají Sláva Ukrajině. Poláci je přeřvávají a křičí hanlivé slogany na Banderu.
  Na Slovensku na Děvíně byl shluk Ukrů s vlajkama. Konflikty na místě s ojedinělými staršími Slováky.

  1. Nesou si svou uřvanou propagandu sebou „Use Ukrajina“ a „Slava Ukrajina“. Čekali jste něco jiného?
   Jde o povolenou demonstraci? Pokud ne, už by měla policie zakročit.

  2. Dnes ráno jsem si přečetl (tuším na hovínkách), jak jacísi aktivisté huhlají, že ukrchlíkům se špatně cestuje po ČR, bo bez registrace nemají prachy na vlak. S registrací dostanou tejdenní lítačku na celou republiku vč. většiny MHDček (zatímco českým důchodcům, studentům a části invalidů Fiallah přirazil na jízdném 50%).
   Jeden z aktivistů se rozněžnil nad jakousi ukrchlicí ZE LVOVA, pro kterou přijel autem na Hlavas, kam ji přivezl vlak Z POLSKA. Dožadovala se odvozu do Plzně, že prý tam má příbuzné a tak se registruje až tam.
   A on, místo aby ji „zdvořile odmítl“ a poslal Pšonkům zpátky, se rozvášnil, že by měli mít zadáčo veškeré cestování s registrací i bez ní.

   Tak to už jsem se soucitem celej vorosil.
   Pak mi ještě dalo točenou řetězem to nevinné robě (to ZATÍM opravdu za nic nemůže) a má empatie se odebrala hluboko do záporných hodnot.

   Resumé: Pšonkové nám sem fedrujou ukrchlíky vlakama, protože už jich mají plné kecky.
   A já se jim ani nedivím, neb i tady se začínají chovat jako nikoli pokorní hosté v nouzi, nýbrž jako dobyvatelé.
   Až jich tu bude milion, jak vyhrožuje Rakušan, budeme mít vymalováno. Z ČR bude ČUR – vč. ukrajinské životní úrovně – a my budeme definitivně za …

   1. Pozor. Nejde jen o ukr. životní úroveň.
    Ale s nekontrolovanou migrací k nám přijde zločinnost, jako raketeering provozoven, území gangů, korupce, která je na UA strašlivá a ideologie. Z té mám strach nejvíc…

    1. A rozvrat sociálních systémů,neb ty fungují jen když víc lidí přispívá nez vybírá. Plus to zneužívání,že boháč,který by měl přispívat,si přisosne a za miliony radši skoupí nemovitosti,ale jezdit bude chtít zadara ,navíc jich je 4x víc než nás.

 3. Na MF Dnes píší, že ruský voják znásilnil roční dítě a nahrál si to na telefon.

  Zelenský tvrdí, že Rusové v Mariupoli zabili 30 000 lidí, ale nedá se nic ověřit.
  Pak ale není jasné, proč to píší. Nebo to jasné je, až příliš. A další podobné „zprávy“.

  Na Twitteru řádí nějaký Ivo Lukačevič. Názory nácka.

  1. Při anglo-americkém bombardování Drážďan v roce 1945 zemřelo téměř 25 000 lidí. Museli je pálit na železných roštech na ulici.
   V Mariupolu zemřelo 30 000 lidí. Řekl to Zelenský, který je nejlépe informován a tak ne není hoax, ale pravda. Z OSN se tak stala banda lhářů, protože pro celou Ukrajinu uvádí jen zlomek tohoto počtu.
   Žijeme ve virtuálním světě alke i tak bezpečně víme, že někdo lže a lže. Jen nesmíme ani pomyslet na to, kdo. Zákon to hlídá!

  2. Ivo lukačevič je majitel seznamu.cz, co ho přestěhoval na Kypr nebo kam, aby tu nemusel platit daně.

   Z ušetřených daní pak dal 100 000 000 na zbraně a hned 24.2 poslal 23 000 000 kč na uprchlíky.

 4. Relace JP
  Na Ukrajině neprobíhá boj za budoucnost a ten, kdo to nepochopí, ten prohraje.

  Lavrov komentoval z twitterového účtu Borrella, resp. jeho slova, že spor mezi RF a UA se MUSÍ vyřešit na bitevním poli, což Lavrov bere jako VÝCHOZÍ pozici EU.
  To okamžitě mění situaci. Naše (tzn. ruská)společnost dosud nechápala některé kroky ruské vlády. Nyní lépe pochopí postavení Ruska, které se v případě prohry bude rovnat postavení SSSR, který by prohrál Velkou vlasteneckou válku.
  Je řeč o našem právu na existenci. Zde nemůže být rozdíl v postoji vlády a obyvatelstva. A pokud se má vést diskuze, tak pouze diskuze s Kyjevem o bezpodmínečné kapitulaci, nikoli o podmínkách, za jakých může Kyjev fungovat vedle RF.
  Je třeba hledat konečné řešení, jak uspořádat vztahy s Kyjevem.
  (NEVÍM, JAK VY, ALE JÁ MÁM DOST!!! KONEČNÉ ŘEŠENÍ JE OPĚT ZDE!!!)
  Není totiž řeč o tom, jaké místo bude zaujímat Rusko v budoucím světě, ale o tom, jestli se na mapě světa bude tato země nalézat a jestli ruský národ bude vůbec mít nějaká práva.
  Podle v JP v Evropě už začaly procesy, které běžely v Německu v 30. letech minulého století.
  Například židovská otázka (zkracuju to).
  Příklad – Rusům, kteří se v 90. letech přestěhovali do D (Povolžští Němci + Kazachstán, + blablabla…) a nevyřídili si německé občanství, nyní zablokovali výplaty starobních důchodů.
  Pokud zanalyzujem současné děje, vidíme, že Ukrajina nepřebrala modely chování od Evropy, nýbrž že celá Evropa přebrala nacistickou ideologii, kterou Ukrajina vypěstovala za uplynulých 8 let.
  Nyní jsem povinni zkoncentrovat veškeré síly nejen z postsovětského prostoru, nýbrž doslova z celého světa, protože nyní jde o to, jak dál bude fungovat a vyvíjet se celá civilizace.
  Z tohoto důvodu musíme nyní zformulovat nová ideologická východiska, podle kterých bychom mohli dále postupovat.
  Moje poznámka – drazí přátelé i nepřátelé, nevím, jak to máte vy, ale já si jdu dát jednu zdravotní štamprlu, protože tohle není už ani v prdeli.
  Pomodlit se, umýt se a lehnout si do rakve položené vedle vykopaného hrobu.
  V Evropě není jediný normální člověk, který by se tohle šílenství alespoň pokusil zastavit.
  … prostě není…

  1. Tagusi, víme přece, že změna hegemona a konec PAX AMERICANA je těžký a náročný proces. Něco co ovlivní svět na dalších sto let. Nikdy něco takového neprošlo vez obrovského krveprolití. Zatím je šance, že k němu nemusí dojít. Svět se na tento konflikt dívá jinak než Anglosasové a jejich EU.
   Čína se připravuje na další kolo. Stejně tak i Indie a regionálové jako Turecko, Írán, Jihoafrická republika a Brazílie si kolíkují své claimy. Rusko buduje základy své budoucnosti.
   A západní Evropa? Budoucí skanzen pro turisty. Taková Potěmkinova vesnice pro bohaté. A východ? Okrajina Evropy a Ruska? Země Drákulů a divokých příběhů. Skanzen.
   Jí vím, Vidlák je nezřízený optimista.

  2. Rusko pohltí Ukrajinu a z Trojmoří se stane nárazníkové pásmo, kde budou vládnout poměry jako poslední roky na Ukrajině, zbrojit a nenávidět i ruský boršč.
   Nakonec to bude, jak v tom vtipu. „Chcete se v zimě ohřát? Užijte si dovolenou na Sibiři!“. Akorát, že cestovat tam budeme přes Čínu.

 5. Akce české tanky Ukrajině bude mít opakování. Tentokrát Německo nabízí 50 už odepsaných tanků Leopard1 a až 60 BVP Marder, ale ne dřív jak za 6 týdnů. Píší Ukrajinci s odkazem na Handelsblatt.
  https://t.me/stranaua/35980
  No není to skvělé, zbavit se zadarmo šrotu? Kdo se ještě přidá? Kdo v Evropě potřebuje vyprázdnit sklady vojenské techniky?

   1. Jo, to máte recht.
    V zápští se z jedné strany dozvíme, že pachateli jsou Rusové a z druhé, že Ukrajinci….

    1. Hlavně nejmenovat (i když to všichni ví)
     „V neděli 10. dubna zničily vysoce přesné námořní rakety Kalibr na jižním okraji města Dněpropetrovsk vybavení protiletadlové raketové divize S-300, které bylo dodáno kyjevskému režimu jedné z evropských zemí. , ukrytý v hangáru. Zasaženy byly také čtyři odpalovací zařízení S-300 a až 25 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil,“ uvedl.

     https://iz.ru/…na-s-300-vsu?…

   2. Toto je drsne:

    https://t.me/milinfolive/80928

    predpokladam, ze to je odkaz. Odkaz pre Azov v Mariupole. Hlavne ta zaverecna scena opekacky je odkaz.
    Toto video nuverejnili nahodne.

    Bo dnes Basurin povedal, ze nema zmysel sa s Azovom viac zabavat, a treba povolat chemicke vojska – termobarizaciu.
    Co za teplota uprazi cloveka na uhlik vo chvilke…. ?

     1. Těch osob je víc. Možná stačí vehnat do podzemí rajský plyn a pak tam jít v maskách. Nebo tam, pod tlakem, vehnat kouř a několik dní nechat profukovat. Aby se našla těla a dokumenty.

     2. Myslíte toho generála z USA?
      Podle tohohle videa Pentagon prohlásil, že ten jenerál zemřel 28.března . Rusové si to nemyslí. https://www.youtube.com/watch?v=Wmyp1XGTxFQ
      Je to v 2:33 minutě.
      A v tomhle videu tvrdí, že slovenský komplex S-300 je zničený https://www.youtube.com/watch?v=nxnff_S0v7Y
      Další videa má WarGonzo, tuším je z Abcházie, ale nevím to jistě https://zen.yandex.ru/wargonzoya
      Videa na YooTube https://www.youtube.com/watch?v=3tKahH2nAQU

    1. Re: Zvedavec
     Naštěstí mám blbej komp, tak ten telegram nenastartuju.
     Bude toho přibývat…
     Cítím se jako králík půl metru od nedělního pekáče i bez kulturní vložky.

   3. V komentářích je poznámka, že jde o video z narkoválek v Mexiku. Chování obětí, které jsou příliš apatické, by odpovídalo nějakému rauši.

    1. Re: Králík62

     No představte si, jak by se zkazil umělecký dojem, kdyby tam ti dva řvali a ukazovali svoje neošetřené chrupy.
     No fuj.

 6. Moze mi niekto z analytikov dat link ako to vlastne dopadlo realne s tou splatkou ruskeho dlhu?

  Malo to byt 600M USD. Co je pekna kopka prasuli. Sprava o bliziacom sa defaulte Ruksa zila jeden den.

  Druhy den zila sprava o tom ako rusi vyje…babrali s veritelmi a poslali im tam ruble.
  A tato chutna a stavnata storka skoncila. Ziadny liberalny demokraticky a protirusky novinar sa v tom nevrta. Rusi su na lopatkach, ni? Ci?

  Ergo otazka: Tak zaplatili ci nie? Prijal veritel splatku ci nie?

  Ja obcan EU podpriemerneho ekonomickeho vzdelania scem vediet, ci a ako velmi sme tym rusom nakopali prdel.

  P.S. Vcera som niekde cital ze ruska CB zmakcuje pravidla na financnom trhu bo rubel dako bardzo posiloval a oni si ho chcu udrzat medzi 70-75 z dolci. Nakoniec mozno Elvira dostane metal…

  P.S 2 – teraz som dostal genialny napad. Cely demokraticky zapad by mal prestat na mapach zobrazovat Rusko a mal by tam svietit text HIC SUNT LEONES. 🙂

  1. Ano, ruská CB snižuje sazbu, za kterou půjčuje peníze ostatním bankám z 20% na 17%. Všichni jsou jurodivý, protože je to prý moc brzo. Navíc uvolňuje omezené množství USD a EUR k volnému prodeji obyvatelstvu, a ještě změkčuje pár dalších pravidel. Prý rubl posílil až moc, chvílemi se na Moskevské burze blížil 71 Rublům za 1 USD, HDP za březen rostl o více jak 4%.

   1. Myslím, že co se týče cen, tak to jediné, co zůstalo v české kotlině laciné resp. snadno ke koupení, jsou už pouze novináři a politici …

 7. Telegram z Kyjeva:
  „Náš zdroj v OP uvedl, že Andrej Jermak jedná s USA o potřebě „napnout“ pozornost a síly ruské armády otevřením druhé fronty v Abcházii. Gruzínská armáda se již připravuje na útočnou operaci. Aktivizují se také prozápadní nevládní organizace, které v Abcházii pracují na vytvoření potřebného informačního pole.

  Arestovič potvrdil, že prezidentská kancelář již připravuje obrannou strategii ve městech pro případ prolomení na východní frontě.
  Arestovič prohlásil, že Ukrajina nepodepíše mírovou smlouvu, pokud se Rusko zmocní Donbasu v rámci svých administrativních hranic.
  „Mírová smlouva za těchto podmínek nebude podepsána, válka bude pokračovat.“ – Arestovič“

  1. No dyk. Na hranicích bude permanent přestřelka. Pokud NATO bude dávat a dokud nedojde UA kanonenfutr. Nácci na žádný mír nepřistoupí. Banderova ideologie to říká jasně. I to, že jsou na řadě Slováci a Poláci. „Až k Dunajci“.
   Bude to jako hranici s islámským státem. „Krvavé hranice islámu“. Islám také nemůže přistoupit na kompromis.

 8. Souška Lejnová v tom není sama!

  BORRELLOVI NORMÁLNĚ HRÁBLO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ten 3,14-us vyřvává, že spor na Ukrajině se nemá řešit za jednacím stolem, ale na bojišti!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Můžeme začít uzavírat sázky, kdy nás ty bruselské kurvy prodejné zmobilizují na ukrajinskou frontu!!!
  Počítám, že první dva měsíce to bude na bázi dobrovolnosti, pak už to půjde hopem, neboli jak říkají Ivani – vsjo ravnó. Buď mundůr nebo basa bez žrádla a topení, pro zimomřivé ohřev nejdřív u plynové pece, potom v peci samotné – vítejte v Osvětimi!!!
  KUWA, TOTO SNAD NENÍ PRAVDA!!!!!!!!!

  1. Pak bude třeba si natrénovat, jak se správně Ivanovi vzdát.
   Díky bohu za věk.
   Snížení populace covidem jde pomalu, tak využijeme válku.

    1. bych to tak černě neviděla. Zdejší sestava/a ledaskde jinde/ je docela slušně klasicky vzdělaná, navíc většina má zkušenosti/trénink z dob minulých, docela pochybuji že by neplatilo to dávné, že“ mladí nikdy neobsáhnou vědomosti svých předků“, je sice dobré začít, ale zabere to hodně času.
     Navíc je zvyklá nebrat vše co se objeví na skle a kdekoliv, ale pořád ještě umí si dohledat skutečnosti odkudkoliv a tak různě. A navíc – neklaní se rychlokvašným „autoritám. Hmm

   1. Už se těším, až se budu pana Klímy ptát, jestli mám věřit víc ČT nebo více americkým zdrojům, když neříkají to samé.

 9. Telegram:
  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že „ruská speciální operace má za cíl ukončit politiku dominance USA ve světě“.
  Podle jeho slov „EU vidí Kyjev jako odrazový můstek k potlačení Ruska“. A poznamenal, že Rusko se nikdy nepodvolí nátlaku.
  Opět hovoříme o prohlášeních na globální úrovni k válce na Ukrajině. Prohlášení v kontextu globálního světového řádu. Připomeňme, že včera o globálních souvislostech hovořil ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov

   1. Zelenský bojuje za to, aby nic neohrozilo pozici USA v roli světového drába.
    Který tu zruší Irák, jindy Sýrii, zařídí cokoli, co malému příteli na očích vidí.

 10. „K návštěvě Leyenové v Kyjevě: „Tato osoba je šílená, nebezpečně šílená““
  ***
  Pár střípků z článku:
  (…) Její výkon vyvolal v Nizozemsku mnoho kritiky. Například neurolog Jan Bonte píše: „Může někdo převézt Von der Leyenovou do blázince? Nucené přijetí s neomezeným uvězněním v izolační místnosti? Tento člověk je blázen. Nebezpečně šílený.“

  Právnička a filozofka Raisa Blommestijn dodává: „Na čem Ursula von der Leyenová zakládá myšlenku, že má mandát rozhodovat o tom, zda by Ukrajině mělo být umožněno vstoupit do EU? V roce 2016 se nizozemské obyvatelstvo vyslovilo proti dohodě o přidružení EU s Ukrajinou.“

  „To, že asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou by byla prvním krokem k členství v EU, se nazývá hloupá konspirační teorie. Byla by to jen obchodní dohoda. Expanze EU je nezastavitelná, tak proto Nexit!“ říká nizozemský poslanec FVD Martin Bos.

  Novinář na volné noze Arno Wellens se ptá: „Co je to s těmi Němci? Ignorování místní demokracie a budování evropského superstátu pod německým vedením proti Rusům. Poslední třikrát to také skončilo bídou, tentokrát tomu nebude jinak.“

  „Von der Leyenová slibuje věci, které nemůže a neměla by slibovat, a proto by měla být ze své pozice vyhozena. Kdy?“ říká Eelco van Hoecke. (…)

  http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/zpravy/k-navsteve-leyenove-v-kyjeve-tato-osoba-je-silena-nebezpecne-silena/

 11. Abyste netápali:

  „Ruskojazyčné drogové mafie se chtějí vetřít do Česka přes uprchlíky“
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ruskojazycne-drogove-mafie-se-chteji-vetrit-do-ceska-pres-uprchliky-40393486
  —–
  Je to jasný?
  Ten slovanskojazyčnej drogovej dýler, kterej se vám snaží prodat nějakej fet, není ukrchlík – je to ruskojazyčnej mafián.
  Že by se už v kotlince vylíhl nějakej parádní průšvih?
  Nebo možná jenom prevence…

  1. Jo, dneska mi dítko jedněch ukrchlíků s radostí oznámilo, že se koncem měsíce budou stěhovat do většího města, kde RODIČE KUPUJÍ BYT.
   A hned jsem si připadal jako totální debil, protože minulej tejden jsem tomu ubožátku ukrchlickému zuboženému kupoval nový školní batoh a penál.

   1. Klasika. To my jednou přes Bělu Grand Jensen vybírali korunky na jednu školu v Kosovu a pastelky a neutekl rok a ve Vlastě byla o té škole reportáž,jak to tam měsíc po dostavbě rozstříleli,neb si tam dovolili chodit i jiné děti.

    1. Plus Běla,z chudé samoživitelky najednou litala po světě po rautech a obedvala s tajemníkem OSN. Kdo ví,co je s bábou teď?

   2. Re: Občan

    Tak nebuďte měkký a batoh i s penálem mu seberte.
    Uleví se vám, a když si vrácené pomůcky přibijete nad svůj psací stůl v kabinetě, už takovou blbost nikdy neuděláte.

    1. nejsou tu hejna slépek 🙁 tak jen pomyslně.
     Jde z toho vařit gulášek, kuře na paprice, a mnoho mnoho dalšího.

     1. Re: matka

      A ten gulášek chcete vařit z batohu, z penálu, z Občana, anebo ze mne?
      Já su uš fčilek strašně tfrdéé, a to ešče furt déécháám…

      1. Žádnej gulášek vařit nepotřebujete. Alou do Prahy!

       „V Pražské tržnici zahájil provoz ukrajinský foodtruck“
       ***
       (…) Ukrajinský foodtruck dává příležitost pracovat Ukrajinkám a Ukrajincům, kteří našli útočiště před válkou právě v Praze, a zároveň má i charitativní rozměr. Zákazníci, kteří se přijdou najíst, mohou předplatit porci jídla potřebným. Provozovatel foodtrucku pak předplacenou porci promění v poukázku, kterou bude mít k dispozici nadační fond Šatník. Ten ji pak uplatní pro ty nejpotřebnější klienty z Ukrajiny, kteří do Šatníku chodí pro materiální pomoc, případně pro dobrovolníky a dobrovolnice z řad uprchlíků, kteří v Šatníku pomáhají. (…)

       (…) Konkrétně paní Nadia….. přijela do České republiky ze Lvova hned druhý den války se svým šestnáctiletým synem, který by tu rád pokračoval ve studiu. Díky dobrovolnické síti byli hned po příjezdu ubytovaní nejprve v hotelu, nyní bydlí v jednom pražském klášteře v samostatném bytě. Paní Nadia na Ukrajině pracovala v gastronomické škole ……. (…)

       (…) ….. Nora Fridrichová, zakladatelka nadačního fondu Šatník Praha, který v Tržnici funguje již druhým rokem.

       Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině Šatník distribuuje příchozím uprchlíkům materiální pomoc, oblečení, hračky pro děti, vybavení domácností, hygienické potřeby apod. O tuto pomoc je veliký zájem a denně si z Šatníku odnáší materiální pomoc odhadem nejméně 500 lidí. (…)

       http://www.prazskenovinky.cz/zpravy/regiony/v-prazske-trznici-zahajil-provoz-ukrajinsky-foodtruck/
       —–
       Něco mi v tom článku chybí.

   3. Ježkovy voči.
    Doufám, že dnes nebudeme na schůzi vybírat také na batohy a jídlo,….
    Jako sorry, mám dost vnuků, abych pomohla případně jejich rodičům, protože na ně se budou vybírat maximálně víčka a to stačit nebude.

   4. Od prvního momentu jsem si řekl, že se mě to celý netýká a nic mi po tom není.

    Uprchlíci mají zůstat v první bezpečné zemi. Mají dostat ubytování (byť pod moderními stany), jídlo a hygienické potřeby a dost.

    Pak ať si je vybírají jednotlivé státy světa podle vlastního uvážení.

    Lidi, co porušovali všechny možné zákony a vozili to sem na divoko, by měli být před soudem. Ne, že bych kdy věřil, že se to stane, ale tak to má být.

    Jestli stát a jeho představitelé otevřeně nedodržují své vlastní zákony mě vyvazuje ze všech povinností vůči komukoliv.

  2. Oni se nechtějí vetřít. Už se vetřeli, teď se rozkoukávají. A za chvíli začnou fungovat jako doma.

 12. Telegram z Kyjeva:
  „Kancelář prezidenta před měsícem všem poctivě řekla, že průlom není možný, situace se nezměnila ani po stažení ruských vojsk z Kyjeva. Všechny uvolněné síly byly nasazeny na východní frontu, aby udržely situaci pohromadě. Mariupolští vojáci musí pochopit jednu věc, splnili svou povinnost, velení přistupuje k problému strategicky a musí vést dlouhou válku, k tomu je třeba bránit Donbas, a ne nechat shořet armádu při pokusu o průlom do Mariupolu.“

  1. Re: Homér

   Teď to jen nějak zaonačit s těmi „zcela nevhodnými“ kusy v Azovstalu, které nemají ten jedině správný pas s trojzubcem.
   Tak nějak to moc těm klukům ukráckým i „ukráckým“ nezávidím.
   Skoro bych měl cukaturu zavolat Basurinovi, že jsem ochoten jít do první linie v dresu jeho mančaftu za amnestii prasáren v Azovském mundůru…
   Já vím, že to asi moc nepadá v úvahu, jen tak filzofuju…

   … fakt bych řekl, že Ivan to protahuje schválně. Má je tam jak na orloji, posílá tam nové vojcly do zácviku ve střelbách na živý terč a dobrovolnické figuranty nechává vysílat srdceryvné výzvy jako memento, co čeká ty další. Tohle fakt nemá chybu… Zu bitteren Ende…

   1. V tuto chvili uz nema Ivan kam spechat.
    Sankce dosly Evrope uz ted, energie a potraviny Evrope dojdou o neco pozdeji.
    Putinova popularita v Rusku stoupa k hodnotam, o kterych zapadni politik nema odvahu ani snit …
    Dlouho a pomalu pect ve vlastni stave, zaklad kvalitniho kucharskeho umeni 😀

    1. Re: Homér

     Konečně vám mohu pořádně vynadat a veřejně vás potupit.
     Jste zcela hloupý Homér, páč jste při tom dlouhém pečení zapomněl na nejrůznější koření a zejména bylinky.
     Bylinky jako kytky, ne ruské báchorky – Bylo Nebylo!!!

     A podlévat, chlape, podlévat!!!
     To podlévání nevím, to mi fčilek poradila moje Jahoda a vzápětí odkvačila do špajzu, páč dostala hlad na něco dobrého.

     1. Targusi, Targusi,
      koukám, že jste skoro tak hloupý jako já.
      Bejlí budeme trhat a konzumovat my, až se v obchoďáku neurodí.
      Pak budeme řádně prokořeněni vnitřně.
      A podlití budeme vlastním potem až budeme štípat dříví a nábytek na zahřátí.

       1. My staromilci, co máme nábytek z masivu, máme vystaráno nejméně na měsíc.
        Pak, až budeme mít místo stolu kus plechu položenej na cihlách, sedět budeme na šutrech a spát na kufrech s oblečením, holt vyrazíme do lesů, parků a pod.

   2. No jaaa – k tomu bych este pridal storku o podzemnych katakombach, naj to ma vacsiu vahu ze se nelodame a makame…
    No a aby to bolo este viac tajomne bude nejaky pan tvrdit, ze plany k tym katakombam su davno stratene a ani sykorka nem tsi, jak to je ale vsetci vedia kolko metrov pod zemou to je a ake su tluste steny 🙂
    Aj tak by ma zaujimalo, kde si nabijaju mobily chlopci z Azova – pa neverim, ze v zasuvkach vo fabrike je prud.
    Teda – bud maju slapaci generator, abo nejaky na benzin. Ale zeby si ho furt tahali so sebou??
    Bo chlapik s prezyvkou Kalina to nejak natocil – vo svetle robotnickeho svietidla a nasledne aj odoslal cez Skylink.
    Vobec – tomu video sialenstvu nie celkom rozumiem.

    Ja som bol svojho casu len na kus reci mimo EU. A sajrajt mobil si stiahol nejakych 38kB dat. Na fakture 0MB, celkovy pocet MB 0 – logish – poplatok za 0MB – 5.68 €
    Takze po par mailoch a telefonatoch sa na to pozreli, com ze za 0 chcu 5€ a zistilo sa tych par kB. Nakoniec som sa s operatorom dohodol, ale … vsetci si to tam natacaju ako o zivot. A to musi byt mraky MB co to taram GB, co sa prelievaju z UA do Ruska. Tam to picnu na telegram a potom tomu uz opat rozumiem.
    To akoze ruskemu vojcovi pride vyuctovanie roamingu?? 🙂 Pac posielal roliky z UA?
    Ci ruski mobilni operatori uz ficia na plne koule na obsadenej casti UA?
    A v Mariupole akoze fachci mobilny internet?
    Ci vojec fici s rolikom dodom tam to supne na siet a fici naspat si zastrielat na Azovcov?

    1. Mají tam celé 2 kamiony humanitární pomoci, o které vykřikuje Zelenský, že ji poslal Mariupolu, mohly v tom být powerbanky, generátora i „udělátka“ na připojení k Muskově sítí.
     Pak jim stačí jim pár menších solárních panelů, které se používají v Africe na dobití mobilu. V Mariupolu je celkem jasno a za 2 dny to nabije mobil i při pošmourném počasí a můžete točit.

   3. Doufejme, že během 10 dnů stihne ty vylovené a ulovené francouzské specialisty pěkně zmedializovat.

 13. Tak nam Konasev dnes rano povedal, ze slovenske S300 s takou pompou darovane UA army stihlo dojst do Dnepropetrovska.
  https://t.me/rian_ru/158179
  Tam ho dali do hangaru.
  A tam aj spocinuli jeho srubky…. 🙂

  Cize. SK ma prd – mame uz len nieco akoze pozicane – je otazke, kolko si za to budu amici ci holandania casom pytat – nic totiz nie je zadarmo.
  UA ma prd, pac zivotnost S300 na UA bola 4dni? … aj s cestou.
  Prd + Prd je 2x Prd??

  Ten kokot plesaty (akoze minister akoze obrany akoze Nad) – do pici majovej – mal nejaku inu predstavu ze sa to bude inak diat?? Takto vyzera slavna a ucinna pomoc pre UA army?
  Kristaboha – ti nasi aparatcici su taki blbi… az mi dosli nadavky.

  Ulohou teda vyzera ze bolo znizit pocet rakiet Kaliber o 1 ks – ktory rusi pouzili na nas S300. Nic ine mi nenapada. Snad ze UA pripadne Rusku, EU pripadne USA (nova Jalta? ) a sicia (USA, Rusko) budu spokojni.
  Keby nahodou niekto nasiel iny hlbsi vyznam tejto vojenskej operacie obetovania vlastneho PVO systemu – naj napise.

  1. Telegram:
   Ruská armáda v neděli zničila v Dněpropetrovsku ukryté systémy protivzdušné obrany S-300, které dodala kyjevskému režimu jedna z evropských zemí, s raketami Kalibr.
   Zasaženy byly čtyři odpalovací zařízení S-300 a až 25 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

   Cetl jsem jedno prirovnani:
   Slovaci vymenili Tatrovku (S-300) za ctyri multikary (Patriot)

   1. Náááhodou…

    (…) Slovenský premiér Eduard Heger popřel zprávy, že na Ukrajině byl zničen slovenský protiletadlový raketový systém S-300. „Slovensko kategoricky popírá ruskou propagandu, že obranný systém S-300 na Ukrajině byl zničen. To je podvrh. Oficiálně potvrzeno Ukrajinou,“ napsal na Twitteru. Dříve ruské telegramové kanály informovaly, že slovenský S-300 byl údajně zničen poblíž Nikolajeva. (…)
    —–
    Jestli vy nepodléháte henté ruské propagandě.
    Premiér Heger to musí vědět líp. Přece by nám nelhal.

    1. Ta informace o zničení se objevila na kanálech už včera, ale Rožin ji nechtěl potvrdit.
     Nestíhám dnes číst jeho kanál. Máte někdo info?

   1. Jen tak mimochodem …
    Jestlipak víte kdo to zpívá ? Nějakej Petr Štěpánek – dříve ODS, nyní Trikolóra.
    Jó, kde jsou ty časy kdy hrával na klávesy v Naturalu a pak v Odyssee . 😉

  2. Ruské zdroje uvádějí, že z toho zkalibrovaného letištěte nezbyl ani mastnej flek.

   A slovenská vláda huhlá, že to nemohl být ten její S-300, ale tutově úplně nějakej jinej od kdovíkoho, a že rusáci jsou lháři prolhaný: https://www.reuters.com/world/europe/russia-strikes-s-300-missile-systems-given-ukraine-by-european-state-2022-04-11/

   Včera jsem na TA3 zahlédl slovenského premiéra na návštěvě u Zelenského a byl fakt dost hustej.
   Kdyby mohl, tak by snad ležel na koberci a nadšeně třepal nožkami.
   Zelensky byl jako obvykle neklidný – ruce, těkající oči, jako by pořád čekal, odkud přiletí pohlavek – a toho slovenského šaška snad ani nevnímal.
   Myslel jsem si, že Fiallah je v oblasti rektoalpinismu dno, ale to, co předváděl Heger, dalece předčilo všechna má očekávání (či spíše obavy).

 14. Tak máme z božího dopuštění nového policejního prezidenta…

  „Překvapuje vás stále hrubší jednání některých dezinformátorů, pronásledování lékařů a expertů, obtěžování, výhrůžky a podobně?
  Dovolím si jeden občanský postoj. Mě ani nepřekvapila ta hrubost, jako lidská hloupost. Jsem přesvědčený, že v dnešním světě máme možnost dostat se k relevantním, objektivním informacím a mohou to být tuzemské i zahraniční zdroje. Kaž­dý, kdo si na základně nich udělá úsudek, musí dojít k závěru, že došlo k bezprecedentnímu vojenskému útoku jednoho státu vůči druhému.
  Nerozumím některým názorům, ani nechci rozumět. Pořád tento konflikt vnímám černobíle. Věřím, že s odstupem času se budeme bavit, jestli něco udělala špatně Ukrajina, nebo Rusko. Ale přece nesmíme zapomínat na to, proč ten konflikt nastal. Takže ano, překrucování faktů mě zaráží.“

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/novy-sef-ceske-policie-k-dezinformatorum-neprekvapila-me-hrubost-ale-hloupost-40393085

  No, evidentně myslitel na pravém místě… Mimochodem, kdovíproč mi ta jeho fotka v článku připomíná zarputilé soudruhy.

  1. „Ale přece nesmíme zapomínat na to, proč ten konflikt nastal. Takže ano, překrucování faktů mě zaráží.“

   Naprosto se soudruhem policejním souhlasím. Ten konflikt nevznikl dvacátého čtvrtého, ale před osmi lety. Nicht wahr ?
   Pouze pro studijní účely uvádím stránku, kde je možné si vybrat z ruských dezinformačních TV kanálů, speciálně doporučuji Rossia24, a můžeme porovnat s našimi, českými, zřídly neutuchající pravdy.
   https://spbtvonline.ru/

   1. Re: Auto

    Nikoli. Tento konflikt započal vznikat v době, kdy se začalo na Ukrajině mluvit o lehkém proškrtání ukrajinské ústavy.
    Mám na mysli deklaraci o faktické – nikoli pouze deklarované – neutralitě. Tzn. někdy okolo roku 2006. A neváhal bych jít ještě dál. Někam ke kořenům totálního rozvratu, tzn. k privatizaci ukrajinského průmyslu. Takže úplně v klidu r. 1991.

   2. Jinak ještě k televizím – slyšel jsem vyhlášení Ukrajinců, že v současné době je povinností přenášet na zpravodajských kanálech jen jedno OFICIÁLNÍ vysílání, byla vidět na jejich televizích hned změna. Ale už to asi nebereou tak vážně, Mám rozdíl ve vysílání dvou různých kanálů. Co je ovšem velmi zajímavé, dříve ať opoziční TV vysílání na News One nebo TV programu Náš od určité doby vždy muselo být v ukrajinštině. TV zpravodajci se za to kolikrát omlouvali, když jim někdo volal k nějakému tématu do živého vysílání, že mají zákonem omezenou dobu, kdy mohou mluvit rusky (10 nebo 20% to bylo) a musí tedy přejít na ukrajinštinu.

    Najednou není problém na programu Ukrajina24/Freedom používat ruštinu 24h denně. Samozřejmě s ohromnou virtuální ukrajinskou vlajkou za zády a debatami typu „Celý svět vidí bestialitu ruské armády v Buče…“

    1. Dokonce i vrchní mluvící hlava Kyjeva Arestovič nyní přešel na ruštinu. Velmi pěkné bylo jak relaxačně rozvalen na židli vykládal, proč neinformovali obyvatelstvo o blížícím se útoku. Prý by úprk obyvatelstva na západ zablokoval silnice a znemožnil transport vojenské techniky.

   1. „Pořád tento konflikt vnímám černobíle.“ Ano, tak je to správně a tak to má být. Pravý člověk na svém místě. A jeden hned i ví, čí člověk.

    1. Jak něco takového může vypustit z huby? Ani rvačka pětiletých dětí není černobílá, natož mezinárodní konflikt.

 15. Myslim ze to nechpes Apostole. 🙂
  Nicenie mostov – zeleznic je sice jednoduche, ale ma to jeden zadrhel. Ak ich znicia – sice na jednej strane znizia moznosti ako dodavat zbrane do UA, ale zaroven sa zastavi dodavka napriklad uhlia do Nemecka.
  Minimalne do augusta budu kontrakty chciet byt naplnene. Az potom budu sankcie – teda ak…

  Tato vojna /nevojna ma aj ekonomicke aspekty. Preto UA nevyhlasila vojnu Rusku, pac potom by rusko zastavilo plyn a nebolo by to porusenie zmluv – lebo ofiko vojna. A EU by sla energeticky i priemyselne do haja. Takze UA nedostala povolenie vyhlasit vojnu.
  No a za uhlie sa plati. A dost. Aj za plyn sa plati – a to tiez dost. A utrzene peniaze urcite tak trochen zivia rusku vojensku masineriu. V tomto smere je UA a EU v znacnej schize a na druhej strane s nami Ivan schopne vejebava 🙂

  Dalsou nemenej dolezitou zalezitostou je, ze Rusko ma teraz jedinecnu moznost ziskat kvalitne vzorky v dostatocnom mnozstve najmodernejsich zbrani zo zapadu.
  Ano – nejake lietadlo ci vrtulnik ci tank na to zakape.
  Ano – s vrtulnikom ci lietalom ci tankom pojde aj Ivan k Panu.
  Ale – podla najlepsej tradicie UA army – ked utekame, kasleme na municak. Nielenze ho nezoberu so sebou, dokonca ho ani neodpalia. A rusi zacnu mat nedostatok skladnikov v zbrani, pac toto evidovat…. 🙂 No – ale iste si si vsimol, kolko roznych zapadnych granatometov a tankometov maju v DNR. A rovnakym sposobom sa k nim dostanu aj tie najmodernejsie vcelicky z GB.
  Nemci v WWII velmi chceli ziskat neporuseny tank T34. Aby si vedeli panzerfausty ci kanony u Tigra vyskusat a prisposobit tak, aby to na tie T34-ky ucinkovalo co najlepsie. A na to potrebujes vzorku -material do labaku.
  Jednu vzorku delaborujes. Druhu vyskusas. Tretiu vyskusas inym sposobom…..Potrebujes teda dost materialu len pre labak. Dalsie potrebujes na zaskolenie.
  Preto tam rusi pouzili ten stary srot a nie najnovsie Armaty.

  A teraz takto. Cez more tam neprejde ani prd. Cize len cez SK a PL. Tych hranicnych prechodov nie je zase tolko. A zeleznicnych je este menej. Tam staci mat jedno očko. Cislo vlaku, smerovanie, naklad.
  To ze tych ociek tam maju viac nez dost – svadci aj pripad prokuratora z Nikolajeva, co dodaval rusom infosky. Aj to ze obcas spadne nejaky Iskander na hotel, v ktorom sa ausgerechnet prave nachadzaju vsecia zahranicni pmocnici. V medialnom poli UA vyhrava, ale vo vyzvednom dostavaju tazko na budku od Ivana.

  A ten unik teroborony v Chersone… No comment. Este pred dvoma tyzdnami davali zabery z nejakych to pokusov o demosky v Chersone na podporu UA. Za posledny tyzden som nezaregistroval ani jednu.
  Rus do robi skvelo. Obcas urobi to co cakas, obcas urobi to co necakas. Ergo – ak roztrubuje utok na Donbas – cakat to ci necakat?

  Rus dal do vedenia chlapika, co s malym mnozstvom vojcov zmakol turkov ISIL a este neviem koho v Syrii. Podstatne je, ze toho chlapika pocuvaju aj taki potizisti ako su Cecenci. Takze musi mat autoritu ako blazon. A to vsetko s malymi stratami.
  Rozni generali teoretici to ako tak nejak zmakli za cenu strat a chaosu. Vdaka profesionalite muzstva. Cil to ale ma uz pana a chaos konci. Na mieste UA by som sa zacal bat.

  Ked funguje chaos – pocet strat na UA asi ?? 10 Takto to vyzera, ked rozviedka nem funguje
  https://t.me/swodki/66289
  Dalsim problemom bude, ze mobilizanti v UA army nie su taki blazni ako ISIL a vela z nich bude mat problem plnit vojnou vynutene rozkazy – sirit paniku a chaos medzi civilmi.
  https://t.me/swodki/66249

   1. Spíš následek toho, jak ukrajinská média všem lijí do hlavy, že na všech frontách úspěšně vítězí nebo přinejmenším úspěšně odrážejí útoky nepřítele. Tak co byste se někde v týlu dával pozor, že?

  1. Jen tak pro zasmátí.
   Ruský rozpočet se připravuje mnohem delší dobu než náš a co se týká cen komodit, tak jsou hodně při zdi. Tak například v kolonce příjmů za vývoz uhlí, počítají s cenou 41USD za 1 tunu, protože mají hodně dlouhodobých smluv za nižší ceny. Dnes se pohybuje cena kolem 80 USD. Dodávky nad smluvní množství odebírá Indie za 66USD za 1 tunu. Indie za první kvartál odebrala 60% loňského celoročního objemu.
   Tato čísla jsou veřejně dostupná, kdy už si toho všimne někdo z analytiků a vysvětlí politikům k čemu jsou sankce.
   Mimochodem USA zrušila sankce na hnojiva, protože jsou důležitá.

   1. Ty hnojivové sankce zrušila USA pouze PRO SEBE.
    EU je otrocky dodržuje (vlastní iniciativa?… musí?).
    Je možné, že EU bude ta ruská hnojiva kupovat od amíků… pokud budou tak laskaví.
    A oni třebas budou, poněvadž už přemýšlejí/vědí, co za to budou od nás chtít.
    A nemusí jít „jen“ o peníze.

 16. Teleram z Kyjeva:
  „Dobře. Ukážu vám jeden den života ženy z Kyjeva. Obyčejné kyjevské děvče, protože jsem tehdy nebyla ani veřejně známá osoba, ani dopisovatelka.
  ***
  Ráno odvedete děti do školy a do školky. Řekněme, že je 14. října. Pokrova.
  – Matko, dnes je Den obránců Ukrajiny. Bylo nám řečeno, že máme nosit výšivky.
  – Budete nosit normální oblečení. Den obránce vlasti je 23. února.
  – Dobře.
  – A nezapomeňte, že v 10:00 máme matiné.
  Po rozloučení s dětmi jdete do obchodu pro potraviny. Pokladní spolu mluví rusky, ale když přijdete, přejde na ukrajinštinu: byl přijat protiústavní zákon o úplném používání ukrajinštiny a pokladní se bojí, že dostane pokutu nebo bude vyhozena.
  Přemýšlíte, zda trvat či netrvat na službě v ruštině? Rozhodnete se šetřit síly.
  Jdete na matiné. Děti sladce zpívají „vlastenecké písně“, předělané ze sovětských písní v ukrajinském nacionalistickém duchu. Mlčky to snášíte, ale ani to „soudruhům z politických stran“ nestačí: vyhlašují minutu ticha za mrtvé „hrdiny ATO“. Všichni se postaví. A vy vstanete. A chápete: na matiné už nemůžete chodit s dětmi.
  Vraťíte se domů.
  Dále máte třídu se studenty. Ortoepie ruského jazyka. Lidé jsou různí. Pilně se vyhýbáte „kluzkým tématům“, ale už samotný fakt, že nyní, kdy byla výuka ruštiny zakázána, učíte lidi ruskou ortoepii, je vyzývavý. Surrealismus: TAJNÁ výuka ruštiny v ruskojazyčném Kyjevě, vlasti ruských měst, a navíc nelegální, bez pracovní smlouvy…
  No a pak jdete, řekněme, na Majdan, na Glavpochtamt, zaplatit účet za komunální služby. A procházíte kolem kostela svatého Ondřeje, který zabrala UAOC, kolem takzvaného kláštera svatého Michala se zlatou kopulí, kde se usadili nacionalisté z UOC-KP, vidíte svatou Sofii, dvakrát znesvěcenou – za SSSR proměněnou v muzeum a poté využitou pro skandály „Tomos“.
  Večer dostanete zprávu: Vatutinovu třídu přejmenují na Šuchevičovu a Žukovovu ulici na (klidně) ulici KUBANSKÉ UKRAJINY.
  No a taky manžel přijde z práce a vypráví, jak dneska strhli daň na ATO a snažili se vytřískat peníze na neprůstřelnou vestu pro syna nějakého zaměstnance… Povzdechnete si – a sednete si se synem ke studiu polštiny, která byla zavedena místo jediné hodiny ruského jazyka týdně.

 17. Konečně mi docvakla obludnost experimentu pracovně zvaného „integrace ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému“.
  Děti absolvují bleskové kurzy češtiny a zároveň s probíhajícím kurzem chodí do běžných českých tříd. Jen málo učitelů ale umí rusky natolik, aby jim byli schopni vysvětlit látku v předmětech jako jsou matematika, chemie, fyzika, přírodopis, zeměpis či dějepis. Takže na ně mluví česky a pomáhají si různými slovníky.
  Navíc školy tlačí na učitele, kteří rusky umějí, aby na děti mluvili pouze česky.
  Děti to samozřejmě moc nedávají, takže ZATÍM nejsou známkovány. Jak postoupí do dalšího ročníku, to zatím nikdo netuší.
  A co hůř – ty děti vůbec nejsou vzdělávány v ukrajinštině, takže postupně zapomenou svůj rodný jazyk, aniž se pořádně naučily jazyk český. Takže násilná asimilace/deukrainizace – Lebensborn hadr.

  Pokud se vrátí na Ukrajinu, nebudou schopny nastoupit do školy, protože nezvládnou látku svého ročníku.
  Vláda tak uměle znemožňuje ukrajinským rodinám návrat domů.
  Navíc se děti brzy nedomluví ani s vlastními rodiči.

  Tohle jsme chtěli?

  1. Rusko sebere nejspíše Ukrajině nějaká území. Vyspělý západ jím sebere děti. Statistice, možná miliony.

   A politici (ti naši určitě) se vůbec netají tím, že tím chtějí zachraňovat demografickou katastrofu, kdy se posledních 30 let snažili, aby se tady pořádně nerodily děti (dividendy do Německa jsou priorita, rodinná politika je socialistický přežitek, který přeci vyřeší trh). Nedávno jsem četl článek, že v generaci žen v ČR narozených v letech 1980 až 1990 je bezdětných 19 procent (!!!!). Normálně bývá kolem 5.

   Pokud jim ty děti opravdu sebereme (až tam válka skončí, tak se nevrátí domů), kdo Ukrajině ublíží více?

  2. Rodiče děti uvolňují z české výuky, protože mnohé mají možnost vzdělávat se doma distančně v ukrajinštině.
   A potom že to covidové školství nese jen hořké plody.
   😀

  3. S rodiči se domluví vždycky. Česky se pořádně nenaučí a je jich tolik, že tu budou ukrajinská gheta. Už i ČT vysílá ukrajinsky.

   O děti se nebojte, ještě se sem za nima natahají časem jejich fotříci.

   Bojte se o sebe a svoje děti.

 18. Ukrajïna vítězí
  odhazuje řetězy
  lidi jedou do Evropy
  co je z Ruska plná ropy.
  Na přechodech bouchaj zátky
  už tam nikdy nechcem zpátky
  tohleto je naše zem
  tady ta pod Bezdězem.

  1. Slovani taky putovali po Evropě,snad z Běloruska a praotec Čech asi přišel z Chorvatska. Britové kolonizovali Austrálii a Ameriku a Arabové dnes zas západní Evropu.

 19. Strategie je jednoducha a znama. Denacifikace a demilitarizace. To jest objektivni cil cele akce. A navic kazdej to vi a slysi kazdej den..
  Vojacek jde nekam kam je poslanej a denazifikuje a demilitarizuje..Ma jasno.
  Picne kazdyho , kdo ozbrojene nesouhlasi.
  Problem se ale vymrsti na nas ,pac Putin mlci jako sfinga, vo tom, jak to provede, az do konce..
  Az se splni ty zamery diktovany strategii. /Mlceti zlato ?/.
  Musi potom /nebo nemusi/,prijit neco jinyho na radu. A co vlastne?
  Od samozrejmyho subjektivniho jasna , k pozdejsim moznym objektivnim potizim pri reseni dusledku. Dosazenych a splnenych strategickych zameru v pripade megacelku, Ukrajiny. A jak na tom bude potom cele Rusko? A geopoliticka situace celeho sveta.
  Jak to ma vysvetlit kloudne. Neni jasny jeste jak to dopadne..
  Kdyz se to navic jeste nikdy nikomu nezdarilo. Vlastne zdarilo.
  /Ve Spanelsku, v Chile ,v Argentine ale bez zasahu zevnejsku. Bude se hledat podobne reseni/.
  A proc by se obtezoval lidskou nedockavou zvedavosti ..
  Nema zatim takovy povinnosti.
  Potom mame taktiky ruzne na ruznych mistech treba i odlisne. /Dle okolnosti/.
  A vojenske operace v dusledku z nich plynouci, aby potom daly celymu usili smysl .
  Shlednutim mapy vcera napadlo me , proc to nevzal od Kyjeva rovnou za nosem dolu na jih az do Odesy. Misto celku, uz by mel smele ,dve pulky.
  Ale problem /jako vzdy/ jsou okolnosti a podminky , situace na miste , moznosti armady a nepritele stat v ceste, klast odpor ,atd..
  Dale je zde dominantni synchronizace , koordinace vsech statnich slozek ,od generala, pres politika ,ucetniho az k hospodari. A spravne vyhodnoceni vseho .
  A verejneho mineni v neposledni rade..
  Tedy sily slozite a ne vzdy predvidatelne..
  Nez riskovat neopatrne a predcasne reci, ve velmi nejiste mezinarodni situaci ..
  „Zlaty voci, ktery to videli“, tak reagovaly nase babicky…/Prrriklad/.
  Organizace zalozena peti mocnymi technicky vyspelymi staty se zve „The Five eyes“.
  Aby ty voci vsecko videly.
  Ale najednou je Cina pohodlne usazena na Salamounskych ostrovech a nepozorovane.
  A reaguje se na takovou slepotu ,jen malo a usporne..A jak udalost a akci posoudit ?
  A co zaver ,ze si oci zase nevsimnou.
  Vsimnou si oci napriklad, invaze na Tajwan?

  1. Jestli von to nevezme obráceně z jihu na Kyjev? Velkých měst tam už moc není a v podstatě v nich sedí volksturm, nově mobilizovaní ve VSU, pár jednotek Azova. Je to přehledná rovina.
   Příliš všichni zdůrazňují Donbas a syrskou taktiku.

 20. vidláku, už jsem to psal!
  Tipuju to na taktiku „vyhladovění a vyšťourávání“ (ale bez do KRAJNOSTI dotažených mlýnků na maso, protože ty mi k Putinovi prostě nesedí!), která přiměje Ukrajince vyvěsit nad CELOU Ukrajinou bílej prapor a dokonce bych to tipoval, že Rusák si neodpustí onen scénář z roku 1945 s průvodem poražených 24. 06. 2023 na Rudým náměstí! K tomu tipu mě přivedl náš kocour. On taky nedecimuje myši na jednom místě zahrady = a to sousedíme s loukama a polem. On je decimuje jednou tady, podruhý tam = prostě myši nikdy neví, KDE udeří … a výsledek? Myši NEJSOU mým problémem, ani problémem mýho baráku!

  Bohužel, k tomuto datu se moje vlast bude v lecčem podobat Ukrajině a nebude k tomu třeba ani zbraní jako na Ukrajině! Na to úplně stačí ti naši kazišukové a kolaboranti!

 21. Něco OT – jednou se tu vedla debata o VPN. Já se tři neděle nemohla dostat na Konflikty, tak jsem si ve VPN napsala namísto ČR jinou zemi a hleďme, ono to jde. Dnes jsem to pro zajímavost zkusila znovu – VPN v ČR – připojení nešlo; VPN v Tramtárii – bleskově připojeno!

 22. Ukrajinci poznávají ruské diverzanty podle slova „paljanica“.

  Kdo slovo řekne se špatným přízvukem, je na ulici zkopán, přivázán ke sloupu s obnaženou zadnicí nebo začištěn.
  Viděl jsem video s přivázanou ženskou s holou zadnicí, asi z Pavlodaru. Neřekla pouliční hlídce správně, s přízvukem, slovo paljanica.

  To, že chodí pouliční hlídky a za slovo týrají a mučí lidi jako cizí agenty, j docela zrůdné. UA režim mi, tak nějak, připomíná Islámský stát…

  1. Tak to pěkně opisujou. To je starý fígl.
   Zrůdný diktátor, vrah , který proslul neobyčejnou brutalitou použil slovo petržel. Kdo nevyslovil správně španělsky slovo perejil, dostal kulku mezi oči. ( Diverzanti mluvili kreolsky. )
   Během pár dní jeho pochopové vyvraždili 20 000 připrchlíků z Haiti.
   Akce se zapsala do dějin jako Petrželový masakr, bylo to v Dominikánské republice a ten magor se jmenoval Rafael Trujillo . Byl to velký obdivovatel USA, ale nakonec ho dala zavraždit sama CIA.
   Amíci se totiž vyděsili, že by mohli mít na dalším ostrovu další Kubu.
   Zajímavý konec vzorného služebníka.

   1. Ještě dodatek:
    Ten Trujillo byl opravdu hnusný týpek. Ale měl prudkou náklonnost k soukmenovcům pana Zelenského.
    Výživné fotky k nahlédnutí pana bloggera Laďi Větvičky.
    Větva už necestuje po šíré Rusi, že prý je tedka líp v Karibiku. Holt čistá rasa je čistá rasa.

 23. Jen tak na okraj … taky vám přijde, že poté, co štvavé vysílačky a zahraniční rozhlasy zveřejnily zprávu o sériovém čísle dopadlé Točky, zmizel Kramatorsk ze zpráv rychleji než bys řekl Udo Ulfkotte? Zavřená Šanghaj, velkovítězství Macrona, kniha roku a Hurvínek poletí do vesmíru. Kramatorsk zaseto, teď zapomeňte a možná za osm deset let v nějaké zapadlé analýzce někdo hodně odvážný připustí jihozápadní směr příletu. pravděpodobný prostor odpalu a již zmíněné číslo. Ále kdo by se pak babral v nějaké minulosti. No tak se někdo maličko spletl, no bóóóže, copak vám se to nikdy nestalo, proruský narative? No tak.

  1. Ale nikdo se neomluvil za ten Fejk. Proto v lidech zůstane paměťová stopa, že je Rusko špatné.
   A wo to go.

   Mimochodem, dva dny jsou zprávy o ruských vojácích, že okrádají civilisty. (Samozřejmě je to Fejk, protože se musí ruští vojáci chovat k civilistům, které osvobozují, slušně, kdežto Ukři v Novorusku zábrany nemají. )
   A ejhle. V Mariupolu Azováci okrádali obyvatelstvo, u pár nácků se našlo plno zlatých šperků, co ukradli lidem. Tento Fejk měl přebít ukrajinské krádeže. ..

 24. Na rusvesna .su byl 5.5.2021 publikován článek s názvem
  Když vstoupíme do Kyjeva: ruská vojenská reakce
  Je tam vše a něco i navíc. Plán je obsadit celou Ukrajinu, neb současná(tehdejší ) situace ohrožuje nejen Rusko , ale také Bělorusko. Co když do války vstoupí právě teď Bělorusko? Počítalo se s povstáním větších měst, Oděsa, Charkov. Co když je to možné i nyní? Pak by vše vypadalo najednou jasněji. Hlavní síly jsou na východě , mezi Lvovem a Kyjevem jsou umístěna vojska Běloruska , povstání v Oděse, jih je ztracen a Ruská vojska přetnou zásobování a možnosti volného přechodu přes Dněpr. Zoufalá situace pro Kyjev. Mariupol dobyt, smršť dělostřeleckých přepadů na Donbasu. Pak by vše dávalo smysl, dokonce i ten pomalý postup na Donbasu vysvětlovaný kvalitním opevněním Ukrajinských sil. To jsou opěrné body které nejsou v městech ale ve volné stepi, zde je možno použít bomby o velké hmotnosti a pevnosti vyrušit. Proč to se neděje? Někdo chce Ukrajinská vojska co nejdéle podržet v této oblasti. Dlouho to už trvat nebude. Ale máte pravdu Apoštole, kdyby to měly být jen ty hnusná jatka, tak je to nějaké divné.

 25. A nejde tam o to, skutečně tu UA armádu, na Donbas vylákat? Páč je tam plochá a přehledná krajina. A souvislá fronta. Takže žádné partyzánské přepady. A pak tu armádu líp zlikvidovat. Ony ty mosty přes Dněpr ještě nikdo nevyhodil…

  Ovšem, otázka, co civilisti. Ukři se za ně budou schovávat, jako vždycky…

 26. S temi pocty vojaku, co maji Rusove po ruce, moc prekvapeni vymyslet nemuzou. Zeleznice funguje, zasoby Ukrajincum stale prijzdi, k tomu jim bezi prubezne mobilizace. A na matku vsech bitev na Donbasu take neverim, protoze strategicky nic neresi. I kdyby Rusove po tydnech vyhrali, vyroste pred nimi dalsich 10 Mariupolu jen na levem brehu a v jiz zalistnenych lesich se vyroji partyzani. Mozna chteji jen osvobodit Donbass a svuj puvodni celostatni zamer budou vynuceni odpiskat. Anebo prijde supertajny dzudisticky tah a stahnou se nazpet do Ruska, zacinam verit vsemu.
  Napoleonska taktika postupneho dobyvani ciste vojensky mozna je, otazka je ta, zda- li to obstoji mezinarodne- politicky. S kazdym tydnem operace se tlak na ruske spojence zvysuje a nedivil bych se, kdyby se fronta zatim neutralnich zemi zacala pomalu drolit. Je to i otazka vnitropolitickeho boje, ve kterem nejasna taktika i cile ruske armady nabiji tristivymi opozici, ktera pak zacne utocit na vladu, ze se sprahla s neschopnymi losery a svolava tak na sebe hnev dulezitych ekonomickych partneru, coz vrha lid zeme do chudoby. Protivladni demonstrace jsou pak jen otazkou casu.
  Zde plati, ze kdo dava, dvakrat dava, coz se zatim Rusum nedari ani omylem.

  1. Ta povídačka o těch potenciálních partyzánech je fakt dobrá. Má jen jeden „drobounký“ háček. Zkuste si představit, kdy by dnes například u nás šel dělat partyzány. Jako já na pohádky už tak nějak nevěřím. Jasně že se nějaké skupinky najdou, ale nevěřím v nic masového.

   A pokud železnice či jiné komunikace fungují, není to proto, že by je Rusové nebyli schopní během pár hodin totálně vyřadit z provozu. A zapomínáte dál na jednu věc. Pokud je Rus opravdu domluven minimálně s Číňanem, je v záloze obsazení Taiwanu. To by rozdrolilo leda EU a USA. A takových es v rukávu je dost pravděpodobně nachystáno mnohem víc.

   1. Uz maji stab partyzanske armady a zbrane jsou rozdany. Vas sice neznam, ale jako meritko partyzanskeho bojovnika mi neprijdte, se vsi uctou. Cesi dostali uz vicekrat sanci se postavit na odpor, ale jelikoz mel nepritel pusky, rozumne od takoveho blazniveho napadu vzdy odstoupili. Takze zde priklad nehledejme.
    Tajwan je anti-eso, kdyz Cinan vidi, jaky hnev bohu na sebe Rusove svolali, do utoku se mu moc nebude chtit. Tedy hlavne nacelnikovi, na ktereho si brousi zuby komsomolci. Tady to vidim presne naopak: s prodluzovaanim bezzube operace klesa umerne ochota Cinana kryt Rusovi zada.
    A co se zeleznice tyce, pak je to coby kdyby. Ze stovek uzlu rozbili zatim dva, mozna tri, zasoby vesele proudi a vozi tezkou techniku i vojaky. Tak to asi Rusove chteji a vyhovuje jim, ze nepritel den ode dne upevnuje a posiluje sve obranne pozice. Treba je za tim take nejaky tajny plan, to se jeste uvidi.

    1. Nemám v úmyslu se hádat o něčem, o čem si myslím, že ani jeden z nás nemá dostatečné informace. Zatím si myslím, a už se budu opakovat poněkolikáté, lidé, kteří mají tak vysokou životní úroveň, že mají mobilní telefony a větší část života tráví na sociálních sítích, se nebudou masově bouřit prakticky proti ničemu. Zbraně a vlastně i logistika jsou totiž jen jedna část problému. Tou druhou je život někde v pustině, neustálé stres a ukrývání se, permanentní hrozba smrti a celkově život v totálně polních podmínkách včetně alespoň minimální lékařské péče. Navíc zima, hlad, nedostatek všeho atd.

     Člověk si pak nutně musí položit otázku, bojovat proti komu vlastně a ve jménu čeho? Ve jménu Bandery a členství v EU a NATO proti někomu, mezi nímž a mnou je rozdíl asi jako mnou a nějakým Slovákem? Zvlášť když budu na tom Slovensku mít půlku rodiny?

     1. Re: tdx a Stridor

      Možná jste nečetli můj pokus o překlad svodky.
      Ivan si sehnal seznamy kusů, které se do partyzánské války měly zapojit. Šlo o chersonskou oblast. Prý si je začal sbírat v místech jejich trvalých bydlišť.
      Blbé, hodně blbé…
      Jinak na Ukrajině moc lesů a hor není a je nutná podpora místního obyvatelstva, bez ní to nejde…

      1. Tuhle svodku jsem pravda tentokrát nějak přehlédl, jinak je sleduji celkem pravidelně a díky za ně. Ale tomu, co píšete se nedivím. Pak si k tomu člověk připočítá dnešní možnosti – drony, termovizní kamery, satelitní sledování, jak píše níže už dols, a podobné záležitosti, no a partyzánštině člověk fakt moc šancí nemůže dát. Nejsme prostě ve čtyřicátých letech.
       A za mě navíc bude hrát roli i to, že potenciální adepti by museli vyměnit alespoň minimální pohodlí dnešní doby za to všechno, co jsem psal. I když jsou Ukrajinci zvyklý na mnohem drsnější podmínky než my, přece jen je to Evropa jednadvacátého století. Ve čtyřicátých letech se podle mě život partyzánů moc od života na průměrné tehdejší vesnici v době míru moc nemohl lišit. Jednoduše nebylo skoro nic, kanalizace, plyn, auta atd. byly prakticky neznámé věci. Dnes už je to celkem propastný rozdíl.

       1. Však dnes už by nebyli patizani,ale guerila. Nenápadný taťka od rodiny,slušně zdraví sousedy,chodí do práce,ale v noci,dostane SMS a s podobnými vyrazí do ulic,vyhodí most, zneprovozní metro,autem najede do civilistů,ráno zas pozdraví sousedy a jde do práce.

    2. Hněv bohů.

     Vy jse srandista.

     Rusko se na válku připravovalo 8 let a EU se probouzí.

     Dnes hlásil seznam, jak zabavené jachty stojí moře peněz za údržbu. Nikdo na to nepomyslel dopředu.

     Pro nás to bude čím dál horší.

    3. Tak jsem si představil možnosti guerillové války na UA. Do toho začlenil možnosti satelitního dohledu a nějakej význam bych partyzánům nepřisuzoval.

     1. Tu guerillovou válku na Ukrajině utnou babči důchodkyně do týdne. Jsou horší než domovní důvěrnice za socíku. Celá partička jich sedí od rána do pozdního večera někde ve vnitrobloku na lavičkách, ostřížím zrakem sleduje okolí a klevetí. Pokud místní pochůzkář, to v ČR již nemáme, ale v Rusku je to základ milice, je s nimi zadobře, tak za laskavé slovo a 10 minut klábosení má nejlepší možnou zpravodajskou síť. A pokud bude upozornění, že se některé osoby vykrádají v noci tropit alotrie, tak místní pochůzkář dostane ráno seznam, kdy se v noci otevřely které dveře, kdo šel ven či dovnitř, co měl na sobě, jak moc byl opilý a SPZ auta, co ho přivezlo nebo odvezlo.
      Tyhle babči byly peklo, jak když sedí uprostřed bytu a všechno kontrolují, zapisují a začerstva rozhlásí po okolí.

 27. Sice to bude úplně jako of topič, ale jako, vážení… Máme banány! Nejdůležitější to zbraň v boji se zlým bolševikem! Nyní se zlým a zákeřným Rusem. Máme i toaleťák, dokonce spousty druhů, a taky dámské hygienické potřeby. A na našem území nejsou přítomna žádná cizí vojska! Já myslím, že je to dobrý.

  Nepřátel se nelekej, banány je zaháněj.
  A když zaútočí rusák, používej toaleťák.

  1. Re: tdx

   On se už Fyjálláh postará o to, aby tu natrvalo zaparkovali ti jedině správní soudruzi, kteří přijdou spřáteleně pomáhat tentokrát.

  1. Re: Jejda

   Prostě Ivani neztrácejí čas a peníze věcmi, které nemohou ovlivnit. A soustředí se na věci, které ovlivnit mohou.
   Například pořádají hony na příslušníky ukrajinské Teritoriální obrany, páč jim nějaká dobrá duše poskytla seznamy.
   TVL, jak teď dělat partyzánskou válku, když Ivan zná všecky příslušníky už před vypuknutím?

  2. Taky bych si nestěžoval, když si většina potenciálních nepřátel vyprazdňuje sklady a chystá se astronomicky zadlužit, aby je doplnila. Stejně tak když bych kontroloval většinu vzdušného prostoru a byl schopen zasáhnout libovolnou silniční či železniční komunikaci. A s tím, co takto nezničím, bych mohl po konfiskaci zadarmo trénovat vlastní armádu. No a hlavně kdybych v klidu nechal narůst ukrajinský dluh tak, že by několikrát překročit HDP celé země, a já bych pak mohl dát na stůl třeba následující dilema: Takže, hoši a děvčata, tohle nesplatí ani vaši prapraprapravnukové. Můžete si vybrat mezi totálním bankrotem a rozprodejem své země, přičemž hlavním kupcem budeme beztak my, nebo se k nám dobrovolně připojíte, no a my ten dluh smáznem, páč s náma se nikdo nebaví a naše peníze nikdo nechce. Všechno budete mít o polovinu levnější, budete mít práci a konečně po všech těch letech skončí boje.

  3. Víte, my toho opilého mužika příšerně podceňujeme. Dokážu si přestavit, že se na tohle připravil. Přechody má obšancované lidmi i technikou. Nezapomeňte, že se musí vyměnit podvozky kvůli rozchodu kolejí a to chvíli trvá, pohybuje se u toho spousta lidí a dělá se to vždy na stejném místě. Takže Rus od okamžiku přechodu hranice, přesně ví, kde se dodaný vojenský materiál pohybuje. Jak skončí někde ve skladu, hned tam něco pošle. Má to 2 výhody – sklad se na rozdíl od vlaku nepohybuje a navíc je tam i spousta jiného materiálu.

   1. A myslite, pokud to takhle chodi, ze druha strana tam posila zbozi za miliardy s vedomim, ze zasilka za 3 dny vybuchne?
    Neni to navodna otazka, podotykam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *