24 června, 2024

Malá pozvánka

Přátelé, v sobotu 23.9.2023 proběhne u mě na dvorku dlouho slibovaný workshop o víně. Bohužel jsem stále ještě nezískal žádný větší prostor pro konání takovýchto akcí, takže půjde spíše o komorní akci a počet účastníků bude omezen podle kapacity mé tisícovky metrů čtverečních a počtu židlí u nás doma.

Letošek je pro víno velmi dobrým rokem. Úroda je hojná, teplý srpen a pokračující vysoké teploty v září vínu rozhodně prospěly. Réva nemívá problém s nedostatkem vody a tak je toho letos nejen hodně, ale můžeme očekávat i velmi solidní kvalitu. Vína vyrobená v letošním roce, určitě vyhrají v nějaké světové soutěži.

V rámci mého workshopu se projdeme po vinohradě, posbíráme si várku červené odrůdy Dornfelder, vylisujeme z ní trochu bílé šťávy (ano, z červeného vína se dá vylisovat bílá šťáva) a zbytek pomeleme a založíme ke kvašení. Ve zbylém čase si budeme povídat o zemědělství, politice i filozofických otázkách a budeme hojně popíjet burčák, který bude nachystaný.

Začneme v 10.00 dopoledne. Nejprve to bude vypadat skoro jako práce, odpoledne to bude vypadat skoro jako piknik. Skončíme večer… až dojde jídlo a pití, což očekávám tak kolem 20.00

Cena na osobu bude 500,- Kč. V ceně je oběd i večeře a občerstvení po celý den + burčáku, co kdo vypije. A nebojte se, tak moc ho zas nevypijete, neboť je zrádný.

Zájemcům pošlu tipy na ubytování v nejbližším okolí, aby nemuseli vymýšlet, jak pít a zároveň řídit domů a mohli se ze svého zážitku pohodlně vyspat. Případně zajistím odvoz na autobus nebo vlak.

Zájemci, prosím pište na mail Institutu českého venkova. Na vidláckém mailu je takový přetlak, že není v lidských silách to zpracovat.

Prosím vás všechny o shovívavost. Je to první akce tohoto druhu. Nevím, jak velký bude zájem a jaký nápor mailů budu muset odbavovat. Očekávám, že se počet účastníků velmi rychle naplní. Má tedy smysl mi napsat jedině teď v sobotu večer nebo v neděli ráno. Kdo tento článek najde až v pondělí, nemá smysl, aby se zkoušel přihlásit. Všem pisatelům ale odpovím, aby alespoň věděli, že se na ně tentokrát ještě nedostalo. Podle náporu se pak zařídím pro další workshopy.

Rád se s vámi uvidím

Váš Vidlák

35 thoughts on “Malá pozvánka

 1. O ČEM SE MA NA TOM PALAVERU DISKTOVAT,KDYZ JE TADY DISKUSE NAD BODY PNZ IGNOROVANA ?!

  Překlad ZAKAZANA.

  Navrhuji jiný manevrrrr pomozme všichni raději režimu rozbíjet tu republiku ,aby jsme se dostali na úroveň AMERU.
  Jeden mladý člen SV už dává na web i tady reporty co tam dělá a jak se mà..
  Dnes jsem se dívala na jeho video “ MUJ DEN V ZIVOTĚ (ve městě NY.)“
  Dost se divím proč tzv Jungmanova akademie ,chce taky oblbovat marxismem ,neumí vubec nic,ani přednášku *CO BUDE POTOM*,myslí se tím když pan advokát vyhraje a bude naším vládcem.

  Takto holenkove myslí v republice první Antineomaarxistka ANNA von KSH.💥🇨🇿

 2. OT , na novinky.cz vyšel článek s názvem „Číňané vypěstovali v prasatech lidské ledviny“.

  To může být do budoucna velký problém. Když by lidské buňky vytlačily ty prasečí a nahradily je.
  Vezměte do úvahy třeba takovouto situaci:
  Pan Vidlák chystá zabijačku. Jde ještě naposledy okouknout inkriminované prase. Podrbe ho za ouškem ……….a náhle prase promluví : “ Ty mě dneska zabiješ a pak budeš jíst, že ? A tak hezky ses o mě staral, skoro celý rok. Krmi jsi mi do koryta dodával, podestýlku měnil, občas jsi mě polaskal po břiše nebo za ušima. Já si tě zamiloval, tak hodného člověka aby jedno prase pohledalo. Hele, nedomluvíme se nějak ? Já třeba přestanu tolik žrát, abys ušetřil – a ty mi za to dáš ještě pár měsíců navíc. Třeba do příštího 30.února, to si oba snadno zapamatujeme. Prosím, prosím, bite, bite, plíz, plíz. Nebuď svině !“

  1. Všichni si tady vykrmujeme vyvolených vepřů a nunv. Ale žádné hody nebudou, protože to ony nedopustí! Prostě ukázková Zvířecí farma podle románu.
   Mluví lidskou řečí, ale lidské chování je jim po zvolení cizí. Myslí jen na sebe a na své podsvinčata. Platí jim školy v cizině a poddaní to dotují ze svých daní.

 3. Mimo – něco za cibuli, něco za křen, něco zaplatíme něco zapřem…

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ve-vsech-lekarnach-penicilin-nebude-podle-valka-to-jinak-nejde-236592#dop_ab_variant=1130920&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  ——-
  „Volal jsem na ministerstvo zdravotnictví, kdy budou antibiotika a dětské sirupy… Řekli mi, že už je v Praze mají. Tak jsem se zeptal, kdy budou ve zbytku republiky. Řekli, že to nebude dlouho trvat – výstava je putovní.“
  Zdroj: https://krehotova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806115

  1. Zapomněl jste na česnek a poctivou domácí pálenku.
   Samé odborníky zavrhované přírodní léky od nepaměti.
   Při užívání preventivně nemají náhradu.

 4. KDYZ TADY NIKDO NECHCE ZMENU ASOCIALNIHO REZIMU TAK BY SE MOHL UDELAT 180 OBRAT.

  Debatovat na té party by se mohlo,jak co nejvíce režimu pomocí ,kdo chce kam pomozme mu tam.
  Vláda chce tady Ameriku tak navrhuji se tam v odkazech podívat a zhodnotit to Dnes jsem se podívala do Brooklynu v NY,kde je už jeden zpravodaj SV a hledá nový kvartýr{ do 3000 $ }měsíčně se svojí přítelkyní AMADOU rozenou guatemalkou.
  Pak jsem se s Georgem účastnila projižďky Hollýmwodem v oblasti ,kde co podjezd to domov.
  Je škoda že aspoň tato pomoc režimu tady není provozovaná a chce se jen cena elektriky 2 kačky ,což není v kapitalismu bez přivlastkú pana presidenta ODS možné,protože systém nutí kapitalisty k výdělku a ne k socialu,kdy peníze na social prý patří Bohačum a proto existuje 6 priorita řízení splašeného davu.

  To si myslí ANNA z KSH,které tu prý nikdo nerozumí,protože naše verchuška to nejen neumí vysvětlit ale nikdo z tzv inteligence nemá na to dostatečně intelektuální kapacity .
  Tak co jste tady schopni navrhnout do diskuse na te party diskuzní témata?!A ne že to zas západne.

 5. Jez a pij, co hrdlo ráčí
  anděl strážný s tebou kráčí
  pomůže, když tělo chátrá
  nejdřív hlava a pak játra.

  Nalej burčák, dolej výš
  neboj se, že otrávíš!
  Trénuju se slivovicí,
  odstranil jsem reflex blicí.

  Bude tam i Pedro Pablo?
  Kdyby jo, to by mu hráblo,
  za uchem se začal škrábat,
  možná by zas převlík kabát.

  1. Pablo přijde v přestrojení
   za chlupatá přirození.
   Vpředu všechna tradiční,
   vzádu zbytek ibričních.

   Ukloní se, pozdraví “ helou“,
   a to i ty, kteří ho serou.
   U žranice – marná sláva,
   každá duše je ta pravá.

   Mastný žalud, poštěváček,
   A to jen za pět set kaček !
   Burčáku se přepije,
   všecky židle poblije.

   Postaví se, poopraví,
   že prý ostatní vás také zdraví.
   Bezbranní i s kulomety,
   jenom samé krásné věty.

   Nikdo vás že nešpicluje,
   nenaslouchá, nespisuje
   udavačské traktáty,
   aby měli výplaty.

   Neb svobodná je tato zem,
   večer… jako nad ránem.
   Můžem řečnit bez cenzury,
   nestrčí tě do své ďury.

   Konspirace, revoluční kvas,
   bez obav a pěkně nahlas.
   Koho kdo že nahradí,
   s Bruselem si poradí.

   Náhle ozve se sirény tón,
   To není Pablo – to je ON !!
   Odhodí svůj převlek v dáli,
   jste teď náhle takhle malí.

   Kladivo na dezinformace,
   honí všechny po place.
   Do antonu s vámi všecky,
   s mudrci, rýpaly , ba i s kecky.

   A tak končí trachtace
   v Miroslavi , jako na Hrádečku.
   Už jen nestranný pozorovatel
   aby udělal jí ubryndanou a mastnou tečku…

 6. A hele co se objevilo v diskuzi u konkurence, na D-fens, pod clankem o squelych ouspesich p. Fialy :
  (jinak, zkratkou „zmr.“ jsou u D-fense titulovani zmrdi, ale evidentne to uz nestaci, bylo nutne zavest titul vyssi, „zkur.zmr.“ 😀 )

  hulvath
  9.9.2023 v 16:02
  Ja myslel ze se v titulech vyznam, ale ani po precetni si odborneho clanku https://www.lidovky.cz/orientace/veda/neni-doktor-jako-doktor.A140610_162721_ln_veda_sm jsem nenasel titul zkrur.zmr. Takze navrhuju tuto taxonomii : Zmr. jake ekvivalent nekdejsiho socialistickeho Mistr sportu, zkur zmr. jako ekvivalent nekdejsiho Zaslouzily mistr sportu. Nebranim se ani moznosti ekvivalence mezi Zaslouzily umelec a Narodni umelec, ale na to by uz bylo nutne u pana Vidlaka svolat odborne gremium. U D- fense by ho poradat neslo, pac nedisponuje takovym zradlem a chlastem jako druhy jmenovany ideolog dezolatu.

  1. Co oprášit titul RSDr. lidově zvaný rozhodnutím strany doktor? Dostávali by jej politici – rychlostudenti plzeňských práv a podobné existence.

 7. To vypada na hodne muziky za malo penez. Dobrej napad.
  Aby se Vidlak nestal lepsim kandidatem, nez …….nechci menovat..
  Nez vsichni.
  Pac vi co dela.

    1. On je trochu problém s četností vlaků až do Miroslavi. Od doby, co byl nedaleko miroslavského vlakového nádraží vybudován a s velkou slávou otevřen nový přestupní terminál, Jm. kraj přestal vlaky až do Miroslavi objednávat a většina jich z Brna jede jen do Bohutic.

     Holt předkové (STEG) budovali nejkratší trať z Brna do Vídně, ne dráhu k dennímu dojíždění z přilehlých městeček, a tak nádraží leží v mnoha případech daleko od sídel, což výrazně snižuje atraktivitu jakéhokoliv spojení.

     1. Nádraží ležela téměř vždy daleko od sídel. Důvodem byla cena pozemků a odpor místních radních. Řada měst se však postupně rozrostla a vyplnila prostor mezi městem a nádražím novou zástavbou. Na druhou stranu je známo, že odpor radních v královském městě Žebráku vedl k tomu, že dráha to vzala oklikou přes Hořovice, což přispělo k úpadku královského města a rozvoji Hořovic. Nicméně i tam je nádraží daleko od města.
      Důvody spíše geografické vedly k tomu, že železnice nešla přes Chrudim, tehdy krajské velké město, nýbrž přes tehdejší díru Pardubice, což opět vedlo ke stagnaci Chrudimě a rozvoji Pardubic. Nicméně i v Pardubicích bylo nádraží daleko od města.

      1. jistě, byla na okraji, do středu dědiny tak +/-4-5 km. Řešilo se to kolama. Všude jsou stojany. Bylo krásné když bábiny v šoráňách jak cibulka šupajdili po Chropyni. NJn rozmlsali nás, tam kde se šlo od vlaku 4-5 km a mnohdy víc ,jezdíval k určitým vlakům bus. Tak to všechn o padlo. A týká se to i busů, Ještě v 90tkách jezdívali3-4 denně,
       Ale zase to má svou výhodu, že dědina žije svým životem a o svém. Nepodléhá tak okolí. A mladí včil mají ta prkýnka na kolečkách, mnohá s motorkem- aby se nenadřeli. Ale kdo ví, jestli právě tohle není důvodem odlivzu mladých z vesnic. Kdo ví.. 🙂

       Ale je zvláštní, že jen málokde se dědina rozvíjela směrem k trati ale spíš na opačnou stranu.

      2. Re: PS

       U nás v Gorolistánu byla neochota nechat si přivést železnou dráhu blíže k centru zdůvodněna obavou tehdejších radních z požáru.
       Domy byly dřevěné, střechy doškové, pracháči pak měli dokonce i šindel. Nikoli bonský, nýbrž smrkový, ti ještě prachatější modřínový.
       Občas se totiž tenkrát stávalo, že jiskry z lokomotivního topeniště zapálily obilí na přilehlých polnostech.
       Druhou věcí byla skutečnost, že železná dráha podstatně snížila poptávku po formanech a plachtových povozech. Už tenkrát se totiž vozila např. ruda a žáruvzdorné hlíny ze Slovače, ovšem pochopitelně koňmo.

    1. Re: mikuc

     Souhlasím. Výlety pěšmo s trojkou v žíle nejsou to úplně pravé ořechové, po čem bych nutně toužil.
     Úplně mi dostačuje vzpomínka na „telecí léta“, kdy jsem šmatlal ve tři ráno třeba i deset kiláků ke své aktuální posteli, anebo taky třeba rovnou na šichtu.
     Popravdě řečeno, dnes se divím, jak je možné, že jsem z toho na místě neumřel.

 8. Pane Vidláku, zní to lákavě, v tuto dobu budu mimo kontrolu, protože rodina jede do Prahy.

  Nechci radit, ale proč omezovat akci na Váš dvorek, když máte veřejně přístupné prostory, například pro meruňkové slavnosti.

  Možná, že vaše starostka bude mít radost, že propagujete Miroslav.

  1. To by bylo něco.
   “ Září v Miroslavi“ – stánky, tribuna , muzika, historický šerm a „dezoláti“ z celé republiky i zahraničí.
   Možná i televize by přijela.

   1. Určitě by přijela služební oka s ušima a odposlechem. Drobná rada, pokud Vám někdo dá jako suvenýr plastovou sošku veselého slona nebo plastovou sošku ryby, kterou lze rozdělit na dva kusy a má sloužit jako stojánek na listy papíru, obě sošky obsahují kromě plastu ještě něco kovu uvnitř. Já jsem je vystrčil do míst, kde se celý dne ozývá jen kokrhání kohouta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *