27 května, 2024

Make Kydy great again

Přátelé, už od prvního článku, ve kterém jsem nabádal, abychom se spojili, protože pouze tak máme šanci něco skutečně změnit (atd, atd, viz mnoho mých článků), jsem dostal celou řadu souhlasných reakcí. Objevily se v diskusi, leckdo mi napsal na mail, vznikla jedna iniciativa se sejít pomocí videokonference, dokonce jsem dostal i několik nabídek drobné finanční podpory. A nemohu si pomoci, jak jde celá Evropa před očima zu grunde, tak každý další článek má větší a větší ohlas.

Samozřejmě zazněla i celá řada pochybností. Většina z nich je zcela na místě. Hodně náčelníků, málo indiánů, ten nemůže jít za žádnou cenu s tímhle, pokud tam bude tamten, tak je to nepřijatelné, k tomu rozdílnost názorů na covid, židovské spiknutí, status pásma Gazy, banksterskou nadvládu, roli Okamury či Babiše… Jakýkoliv pokus o diskusi se v tomto ohledu vždycky rozplynul do vytracena. Děláme přesně to, co popsal Kryl ve své písni o demokracii… Zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

A to jsme byli jen u slov. A jakákoliv síla stojí na činech, nikoliv na slovech. Holadnské farmáře začali také brát vážně, až když zablokovali dálnice. Když je tak obtížné se dohodnout na věcech, které nás spojují, když je tak obtížné tolerovat názory, které nás rozdělují, jak obtížné by bylo skutečně něco vykonat.

Už jsem to tu psal, jediné, co máme a na čem se víceméně shodneme, jsou Vidlákovy kydy.

Takřka každý, kdo mi napsal mail, tak ho začal slovy, že v Kydech objevil ostrůvek normálního myšlení. Objevil místo, kde se na problémy dívá z různých úhlů, kde autor čtenářům nevnucuje svojí pravdu, ba dokonce ji zakazuje a hovoří maximálně o názoru. Zpravidla byl zaujat tím, že se na věci dívám z různých stran, klidně i protichůdných, že se dívám originálním úhlem pohledu. Zpravidla také zjistil, že jsou tu dobří diskutéři, do jejichž party se dobře zapadá a že se tu dají říci věci, které ve svém skutečném životě vlastně ani nemůže nahlas vyjádřit.

Kydy čtou na všech ministerstvech. Jsou dnes už běžným termínem mezi alternativními politiky. Pokud někdo na fejsbůku použije můj text a neuvede zdroj, tak se vždycky v komentářích odkaz na Vidláka objeví. Kydy čtou chudí i bohatí. Podnikatelé, idealisté, pesimisté, preppeři, zahrádkáři, zemědělci i politici. Troufám si tvrdit, že Vidlákovy kydy zná každý, kdo se projevuje aktivně na internetu a nepatří k líbodémo, protože ti mě mají zakázaného.

Kydy jsou na hraně rozlišovací schopnosti mocných. Jsou ještě akorát tak malé, aby se zdály být nedůležité pro mediální obraz politické strany či výrazného politického kandidáta, ale už jsou dost velké na to, aby byly slyšet.

Já jsem tady už vícekrát řekl, v čem vidím svojí roli. Stát se Benjaminem Franklinem české alternativy a českého vlastenectví. Nechci dělat další politický subjekt, kterým rozmnožím dlouhou frontu různých stran PRO, SPD, Trikolóry, Soukromníků a dalších a dalších a dalších. Nechci ani zakládat žádnou intelektuální organizaci, která bude politikům radit, protože těch pokusů už také bylo hodně, ale nikdy neuspěly. Kdyby někdo věděl, jak založit masovou stranu či hnutí, už by to dávno udělal. Kromě toho mají prakticky všechny alternativní politické strany v programu to, co bychom všichni podepsali. Není důvod si napsat popáté stejný program. Problém bude spíše v osobnostním nastavení, tahu na branku a nějaké dávky obyčejného štěstí.

Máme Kydy. Už pět let píšu sám za sebe, už pět let se každodenně potkáváme na těchto stránkách. Už pět let máte možnost mě sledovat, pět let spolu diskutujeme, vyvíjíme se a byli jste to vy čtenáři, kvůli kterým jsem Kydy nakonec neukončil. A byli jste to vy, kdo jste mi bez výčitek tuto mojí slabost odpustili. Spojuje nás moje každodenní psaní. Spojuje nás tento ostrůvek normálnosti ve stále podělanějším světě. Vyvíjíme se spolu. Já reaguju na vás, vy reagujete na mě. Moje články jsou dost dlouhé na to, aby u nich nevydržel žádný milený Jál, který po třetí větě ztrácí soustředění a pochopí jen maximálně 160 znaků na twitteru, předžvejkané video a nebo nový slogan z dílny Boba Kartouze. Kydy jsou svým způsobem výběrové čtení pro ty, kteří udrží myšlenku i na druhé či třetí stránce.

My už nic víc nepotřebujeme. Máme to, co už pět let funguje a i přesto, že se nedokážeme dohodnout na ničem dalším, dokážeme tu spolu žít, diskutovat a třeba se i vidět naživo. Naše politické dítě se už narodilo. Tenkrát před pěti roky, kdy jsme nevěděli, jestli bude životaschopné a nevěděli jsme, že bude mít i jiné zájmy, než zemědělství a soběstačnost. Má své nálady, má své chyby, jako každé dítě, ale má i své možnosti. Nemá smysl šilhat po jiných možnostech. Jsou to jen chiméry.

Náš diskutér Mandaladan tu už několikrát zopakoval, že je ochoten odvést práci, pokud mu řekneme, jaká by to měla být. Není jediný. V diskusi je můžete vidět docela běžně. Další množství dotazů se mi hromadí na mailu. Včera jsem v diskusi poprvé řekl, co můžete všichni udělat.

Pojďme udělat Kydy většími.

Kydy mají dneska dosah v desítkách tisíc čtenářů. Kdo je aktivní sledovatel české politiky na straně alternativy, ten je zná. Neznají je ale ti neaktivní, ti, co mají jiné starosti než politiku. A ještě nejsou dost velké, aby se s nimi muselo v české politice počítat. Ještě se nikdo nebojí, že by mu Vidlák mohl pocuchat preference. Ještě si nikdo nemyslí, že by do svého projevu, programu a politického chování měl zahrnout myšlenky, které vznikají zde mezi mnou a vámi.

Vy, kdo chcete pomoci, kdo chcete něco udělat, ale nevíte co, vy si prosím založte profil na fejsbůku, twitteru, instagramu, Tik Toku a těch dalších sociálních sítích. Kdo se nebojíte, založte si ho sami za sebe, kdo to udělat nemůžete, bo lidi jsou svině, založte si ho pod jiným jménem. Pokud to neumíte a fejsbůku jste se vyhýbali, poproste děti či vnoučata. Když to zvládla moje sedmdesátiletá maminka, zvládnete to taky.

Každý den tam odkazujte na aktuální článek. Vypište si tam myšlenku, která vás konkrétně zaujala nejvíc a dejte odkaz sem k nám. Přibírejte si tam přátele, aby se to dostalo i k těm, kteří o Kydech ještě nevědí. Ano, Fejsbůk vám může cenzurovat profil, ale nemůže cenzurovat všechny profily. Může cenzurovat jeden odkaz, ale nemůže cenzurovat dostatečně rychle stovky odkazů na stovky různých článků každý den.

Pojďme z těch desítek tisíc čtenářů udělat větší číslo.

Chci po vás něco, co je snadné a co se dá udělat při sezení na židli v teple a suchu. Nebezpečí je minimální, náročnost nízká. Pojďme Vrábelovi a jeho sémantických vizím dát nový fejsbůkový narativ – Vidlákovy kydy. Ať přemýšlí, kudy to Putin platí. Ať přemýšlí, kde se to vzalo, ať o tom rozčileně referuje svým chlebodárcům. Pojďme dělat gerilový marketing.

A vy, co fejsbůk nezvládnete, vy to alespoň posílejte v řetězových mailech… Vy, co umíte s marketingem něco víc, udělejte to.

Chci po vás jednoduchou věc. Nepochybuju, že leckdo mě vyslyší a udělá to. Ale také si nedělám iluze, že bych se dnes v diskusi nedozvěděl, proč je to zbytečné, proč to nebude fungovat, atd. atd. Nebudu se o tom hádat, nebudu to vysvětlovat… Tento text je pro ty, které jsem už přesvědčil.

Jestli alespoň trochu věříte v to, co pět let dělám, tak mi pomozte, aby o mě věděli všichni, kteří se ucházejí o vaše hlasy. Pomozte mi, aby pro českou alternativní politickou scénu existoval důvod za mnou jezdit. Neopominutelná komunita čtenářů, kteří nejsou prostí konzumenti, protože jsou schopni přečíst delší a náročnější text. Komunita čtenářů, která má svůj dosah na sociálních sítích, ale která se schází mimo jejich blokovací schopnost. Komunita čtenářů, která svým politikům píše, která se jich ptá, která je potkává na jejich setkání s občany a která je schopna smysluplně diskutovat, která je možná menšinou, ale aktivní menšinou.

Pojďte mi pomoci, aby si u mě všichni podávali dveře. A já vám o tom budu referovat. Budu dělat to, co umím – hostit a spojovat. Budu se ptát, budu předávat čísla, budu obrušovat hroty.

Zdráhám se o tom mluvit, protože se mi to vždycky zdálo nedosažitelné, ale pojďme pro Kydy najít tolik čtenářů, abych je mohl dělat na plný úvazek. Abych mohl být opravdovým českým Benjaminem Franklinem, aby kolem Kydů mělo šanci vyrůst i něco dalšího. Abych nemusel jen čekat, až přijede někdo za mnou, ale mohl já jet také za ním.

Neslibuju vám žádné hogo fogo. Jen postupnou práci na něčem, co už pět let funguje. Svět kolem nás jde do háje a brzy nás začne strhávat sebou. Nechci od vás peníze, nechci od vás nošení transparentů na demonstrace, nechci od vás poslušnost ani přísahu věrnosti. Chci od vás virtuální roznášení letáků. Takhle se to dělalo už od francouzské revoluce.

272 thoughts on “Make Kydy great again

 1. Vidláku zkuste se zamyslet co se se zdejším forem (litterate – protože zdejší pan domací Vám nabídnul odpracovat moderaci a asi všichni respektujeme nedostatek volného času a u vás na kydech nekydáme)
  tak co zde bude pokud se splní tužby a rozšiřování myšlenek pronikne k (no mainstream uživatelům).
  Bezesporu skončí klidné kultivované diskuze a další forum zanikne pro různé zbytečné strkanice a třenice o nesmrtelnosti brouka. Takto skončilo mnoho dobrých diskuzních platforem zaplevelením diskuze at už troly nebo táborem nižších iq přispívatelů kteří do hloubi duše věří vaší naší tv ,seznamu, foru1-24 atd.
  Kdo chce a má zájem být v obraze kydy i litterate (a spoustu dalších) najde , neničte další platformu k diskuzi příkišným zvětšováním sledujících.

 2. To Dalibor Štýs:

  1. Mýlíte se v tom, že jste jediný, který tady diskutuje pod svým jménem. Nicky jsou problém, ale k dispozici jsou lidi, kteří jsou, jiní nejsou.
  2. Podle mého jste celkem trefně vystihl následující – volně citováno: voliči ANO volí ANO, ale očekávají plnění programu SPD.
  3. „Máš to blbě“ – no, to je sice praktická metoda, ale já si myslím, že bez návrhů, jak to dělat, aby to nebylo „blbě“ to půjde velmi pomalu.

  Jsem si jistý, že diskutující a čtenáři tady sice ocení podložený názor, že je něco blbě, ale mnohem více by ocenili ba přímo uvítali návrhy, jak se to pokusit nedělat blbě.
  Vidlák se celkem pracně dostal do situace, kdy je schopen oslovit pár tisíc (možná dnes desítek tisíc) spoluobčanů, dále si troufám tvrdit, že je zde akceptována myšlenka nerozdrobovat už tak roztříštěnou množinu odpůrců současného směřování.
  Podle mého je nyní k diskuzi, jak toho využít, rozšířit okruh příjemců informací a myšlenek a hlavně odstraňovat tu atomizaci, resp. nasměrovat k vytvoření hybné síly.

 3. Internetový marketing, dále jen IM, je profese, kterou dělají převážně profesionálové. Už jsem zde o věci psal, tak ještě jednou. Dnes Vidlák opět otevřel téma propagace Kydů na internetu a potom jedno stejně důležité, nabídku profesionálně Kydy psát.
  Takže, jak tu mnozí vědí, jsem v důchodu a tak svět IM sleduji už jenom povrchně. Ještě před 5ti léty jsem jej sledoval osobně. Jak to fungovalo?
  Firma obchodující s výrobky, zbožím, nebo službami se rozhodla investovat do IM většinou s cílem zvednout obrat a tím i zisk. Dodavatel IM, tehdy převážně na Facebooku, měl specialisty s účtem na nástroji pro vývoj a sledování reklam Power Editor. Specialista udělal analýzu zakázky (co se bude propagovat, jaké cílové skupině, v jakém prostoru, v jakém čase) a vymyslel jak bude reklama vypadat. Grafik vyrobil tzv, kreativu (obrázky, případně videa) a copywriter vymyslel texty a klíčová slova.
  Příklady úspěšných kampaní:
  – tuzemský hotel pořádal dny zahraniční kuchyně, měl k dispozici 150 míst u stolů po dobu 1 týdne, cílem bylo zaplnit disponibilní kapacitu míst,
  – tuzemská firma prodávající výrobky pro chovatele drobného zvířectva hodlala obsadit část trhů v německy mluvících zemích,
  – firma vyvíjející počítačové hry pro chytré telefony si objednala kampaně cílené převážně na nezaměstnané ve městě New York.
  Kampaně se zobrazovaly lidem z cílových skupin na mobilních telefonech a pomocí software Google Analytics byla sledována úspěšnost kampaní. Náklady na kampaně se pohybovaly v řádu desítek tisíc CZK, úspěšnost byla měřena rozdílem mezi náklady a výnosy z kampaní. Fungovalo to překvapivě dobře a relativně levně. V případě politických kampaní je věc na FCB trochu složitější, dobře to dělá Xaver na XTV prostřednictvím e-shopu a také účtu na YouTube.
  Pokud jde o profesionální vedení Kydů, příkladem obchodního modelu může být Slobodný vysielač. Vždy ale jde o peníze a profesionální tým. A navíc o podnikání, takže firma, druh podnikání, navíc dost rizikové. Řekl bych, že obsluhovat silo s obilím je mnohem klidnější a lukrativnější byznys.

 4. Turbína bude.
  „Jsem rád, že už nemám a nikdy nebudu mít ten momomomoribundus“.
  I já jsem rád, že Kanada pošle Rusům turbínu skrze Dojčlandy, aby neporušili hen ty sankce.

  1. Že by se blýskalo na časy?

   Jednou třeba sedne náš derniér do vlaku a když se mu to povedlo do Kyjeva, tak už dojede i do Mockby. A vrátí se s velkou slávou a s plynem.

   1. Že by se blýskalo na časy? … otázka je, z které strany se na to díváme :-). Pokud to sleduji, tak další turbína je už vymontovaná, ale neodeslaná – lze tedy očekávat dohadování co s ní a tedy, že NS-1 nepojede na plný výkon ano, když Němci poruší vlastní sankce a opravenou turbínu nakonec namontují.
    Před časem jsem psal, že nejúčinnější metoda od VVP by byla, kdyby RF dodávala plyn v množství o něco menší, než je spotřeba – aby nebyla schopnost naplnit zásobníky a došlo ke rvačce mezi zeměmi EU. Nevím, jestli Putin čte zdejší diskuzi, ale zvonku to vyzerá, že ano 🙂

     1. Ty jahody byly ovšem excelentním kouskem.
      K tomu nápadu ovšem nepřišla zde, ale spíše někde v Hefnerově impériu 😀

    1. Bud opravdu nechteji plyn pro evropskou populaci s pomoci turbosankci a nebo muze jit o taktiku bezturbinovym donucenim otevrit NS2.

  2. Turbina stále dlí v Kanadě, Zelensky fňuká na všechny strany, Habeckovi tečou nervy (bo pondělí a trurbina v Kanadě) a EUnačálstvo s USA si navzájem zastrčily hlavy do rekta, aby to nemusely nijak komentovat.

   Jen mi není jasná jedna věc – turbina je VELKÁ a do létadla se asi nevejde (ruské „ukrajinské“ Burany už neexistují a nic stejného nebo většího, do čeho by se potenciálně vešla, také ne).
   Takže zbývá loď, což je minimálně 14 dní cesty PLUS děsně rychlé PRÁVNÍ řešení samotné cesty, vjetí do přístavu, vyložení turbiny, přeložení turbiny na nějaký podvozek a dopravení na nějakou vzdálenost (nevím, kam turbina patří na mapě), bo sankce. Což je minimálně 4-6 týdnů , než se dostane na místo určení, a do té doby by měla být údržbová odstávka beztak u konce a EU pološílená hrůzou.

   Proč mám takovej divnej sílící pocit, že ta turbina vůbec v Kanadě není?

   1. Jak s dopravou na jistotu nevim, ale snad jsem nekde celt, ze ji do letadla daji.
    Na RT pisou, ze uz je to upecene. Nejdrive pujde turbina do Nemecka a pak ji Nemci poslou do Ruska, aby nemusela Kanada porusovat sankce.
    Moje babicka by rekla „je to jak u blbejch“.

    1. No, a to je další věc.
     KUDY ji asi tak chtějí do toho Ruska dostat?
     Cesta je sankcemi zarúbaná do všetkých smerov – přes Polsko ne, přes Ukrajinu také ne a přes Pobaltí rovněž ne. Ani z jihu to nejde.
     Ono totiž dokonce nejde ani po moři – loď nesmí do přístavů a nesmí tankovat.
     Jestli mi někde neunikla nějaká skulinka, tak Putin teď leží v kanclu na koberci a brečí smíchy. Zato Habecka asi vobestírají černý chmury.

     1. Ona se ta plynová komedie ještě víc zašmodrchává – rakouský kancléř Nehammer oznámil, že Rakousko Gazpromu znárodní největší plynové úložiště Haidach u Salzburku, protože ho neplní plynem.
      Problém je v tom, že úložiště patří firmě Gazprom Germania, kterou 4. dubna znárodnila německá vláda. Německá vláda přirozeně nemá žádný svůj plyn, kterým by mohla plnit jakékoliv zásobníky. Plyn má Rusko, ale proč by mělo plnit zásobníky, které mu někdo znárodnil?
      To je situace jak z černobílé grotesky – všichni se perou, mlátí pěstí do nějaký palice, ani neví čí je.
      Kopou do nějakýho zadku, ale neví komu.
      A Fiala čeká, že se s ním někdo z nich bude dělit…
      https://www.ceskenoviny.cz/ukrinform/cesky/zprava.php?id=1006685

   2. Ta turbína nevejde do An-124? Lítá jich tuším ještě šest-sedm, Antonov cargo je jen jeden z provozovatelů.
    Mrija An-225 zas nebyl vnitřně o tolik větší, jen měl díky 6 motorům a pevnějším křídlům větší únosnost pro fakt těžké kusy železa.
    A měl k tomu i odpovídající vnitřní výbavu (všechny ty jeřáby, kočky, kolejnice, upevnění nákladů). Viděl jsem soubory fotek z obou těch fascinujících strojů – mimochodem nikoli pýchy ukraviny, ale pýchy SSSR. V době vzniku obou typů, byla ukravina i konstrukční kancelář Antonov součástí SSSR.
    Myslím si, že to největší nákladní létadlo světa, nerozbili úmyslně Rusové, ale někdo úplně jiný, aby potom mohl ukazovat prstem.

 5. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rakusan-rozdeleni-ncoz/r~d85166e0feb011ec93abac1f6b220ee8/
  *****
  (…) Klíčový policejní útvar v zemi, Národní centrála proti organizovanému zločinu, se rozdělí. Avizovaný plán získal poslední razítko. Jak zjistilo Aktuálně.cz, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podepsal rozkaz na vznik nové elitní jednotky. Vyčleněním z centrály vznikne útvar proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Budovat se začne příští týden, fungovat má od Nového roku. (…)

  (…) Za poslední dva roky vznikla podle policie nová forma extremismu, kterou svým propojením představují dezinformátoři, odpůrci proticovidových opatření a proruští aktivisté. Nejviditelnějšími zástupci jsou Tomáš Čermák, Patrik Tušl, Pavel Zítko a Jiří Černohorský. Všechny momentálně stíhá nebo prověřuje policie.

  Také padlo několik pravomocných rozsudků kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny, kam odešli bojovat Martin Sukup, Pavel Botka či Alojz Polák. Všichni dostali dvacetileté tresty za terorismus. Loni NCOZ rozbila proruský spolek Českoslovenští vojáci v záloze za mír, který vyslal na východ Ukrajiny svého bojovníka. (…)

  1. Kdyz moc lezi na ulici …..
   A nikdo si ji nevsima ,potom se najdou ti , pro ktere je lepsi neco,
   nez nic.
   V horsich nejistych casech je snadnejsi tu moc uchopit.
   Hleda se predevsim steblo nejake jistoty. A nekdo kdo ji umi poskytnout.
   /Neco aspon pro zacatek a doplneni/.
   Hledat ji ale na Twiterech je se domnivam pri nejmensim nedorozumeni..
   Kdyz den povstava z noci. A ta zmena se stale stejne kazde rano opakuje.
   To se vezme pripad nektere obzvlastni nepravosti /okopirovane snazne vladou ze zahranici a jako je ten od lujjza nahore / a udela se z ni program, ktery resonuje ,/ma odezvu/ v sirsich masach populace..
   Pripad dalsiho vytvareni a zakladani byrokraticke organizace extremistu stavajici moci , proti vybranym a urcenym „extremistum“.
   At jsou cokoliv.
   Obeti jsou vzdy zapotrebi…V primitivni snaze si moc upevnit.
   Na boji proti takovym spatnostem a persekucim pak vudce pozvedne , „naostri svuj mec“.
   Protestu.
   Nekompromisne. Opira se o tzv. ‚grass roots“ /obyc lidi vetsiny/,z kterych sam pochazi.
   Prave ten mec , ktery dosavadni moc zoufale nabizi prave sama na sebe..
   A bez zbytecnych diskusi a s kolegy/privrzenci s cistym stitem , zacne sbirat privrzence a dokazuje v prubehu , ze ma na veci dalsi a vetsi a ze uz se osvedcil…
   Tedy jednoduchost sama , heslo /hej, ja ted potrebuju vas vsechny,bez rozdilu/ , nezmeneny program , potom hnuti , organizace sjednocovani do vetsich celku nasleduje ..
   Postupovat opacne ,nebo jinak asi neni nejlepsi.Kdyz.
   Otaleni jsou taktiky a naopak , jako vahani , vypocty kdyz udelam tohle, co se stane a nestane, co na to rekne ten ci onen a pod.
   Vec se podepre kazdodennim prohlasenim ,oslovenim populace ,informaci jak pokracuje usili a sem tam nejakou akci.
   Pocet je treba a tak se zatim toleruji i ti ,co vetri nejake pristi lepsi. Ti jsou vsude a snazi se svest v Bandwagonu. Tedy jeden nikdy nevi ,tak se pripojim mozna to vyjde.
   Odpojeni mensim pomylenim ,ze verili ,ale byli zklamani ,neni pro ne nikdy problem..
   Kdyz moc lezi na ulici…

   1. Skutečná moc nikdy nebude ležet na ulici, ale jako vždy v ČR, bude o ni probíhat lítý boj.
    Moc, ležící na ulici je sice páně Vidlákova licence, ale jen umělecká. V reálu se to nikdy nestane.
    I rok 1989 byl pečlivě dohodnut a dojednán, nic kromě Zifčáka na ulici neleželo, natož tak moc.

    1. Paw píše bez diakritiky, a já si teď nejsem jist: má na mysli moc, nebo moč?
     Pokud jde o moč, té bude na ulicích, jmenovitě v temných koutech… vždy dostatek.

     1. Ta nejistota hloda ,jsem si jist , lhostejnost taky , jde preci o hacek nad c , kterym se mysl pomoci /oboji se ted tady hodi , hacek nad c ,nebo c bez hacku ve slove „pomoci’/ .
      Pomoci .
      Unikatni mentalni akrobacie octne se nahle /z absence hacku nad c /,na ulicich a zaroven az v temnych koutech ,pachnoucich a nejen vzdy dostatkem.
      Zalezi kam a kterym smerem mysl /a vse ostatni co ji ovlivnuje/,tihne ..
      Nemusi byt Moci a moci vzdy rozlisene a nesouviset ,kdyz..
      Moc muze pouzit moci na sve odpurce a naopak moc muze splachnout tu Moc.
      Pritomnost dnesnich sporu v H. napr.
      Nepomuze kdyz se jedna o jednoduche zmacnknuti tlacitka klavesnice , ktere hacek ,ci carku privola nad pismenka.
      A svet s touhou si postezovat nejevi se tak kruty..
      Kdyz se touha vyplni detailnim objevem nepatricne absence a na strane druhe ,odmitanim jednoduchosti zalezitost sprovodit z povrchu zemskeho….

 6. To vypadá jako něco konkrétního, co má smysl. Jsem zapřisáhlý odpůrce asociálních sítí, ale také jsem nejednou zmiňoval „pojďme využít jejich vlastní zbraně, naordinujme jim jejich vlastní medicínu“, takže si něco založím.
  Je to dobrá a silná myšlenka. Proč vymýšlet vymyšlené? Kydy, nyní hostující u laskavého Alefa, jsou skvělou platformou pro sdílení a cizelování alternativního myšlenkového proudu. Nejsou povrchní, takže se to tu nehemží šílenými konspiracemi a zároveň nejsou snobské, takže diskuze není přehnaně akademická.
  Nevím, jak moc technicky náročné je zde na Litterate zprovoznit nějakou ochranu nicku (registraci), tak jak to bylo na Kydech. A ani nevím, jestli je to vůbec v souladu s filosofii pana domácího. Obávám se však, že jestli se to povede a Kydy se zase rozrostou, bude to nezbytné – Trollové spí jen pod mostem, zde určitě ne.

  1. Nirvána! – Vidíte, takhle se to má dělat, tak jak to dělá Mandaladan. Asi to vtělím do Kodexu. – Ne, já vím, on mě chválí hlavně proto, že jsme bratranci.

   A teď vážně:
   Zprovoznit registraci nicků možné je, ale zatím se tomu bráním. Před časem jsem si to vyzkoušel a zjistil jsem, že to neúměrně zatěžuje administraci (moji). Musel bych některé věci dost předělávat a podstupovat riziko, že nadělám v jakž-takž fungujícím webu nevratné/obtížně vratné škody. Dokud jsem si blogoval sám pro sebe a hrstku čtenářů, o nic nešlo; dnes je to už jinak.

   Pokud jde o ochranu nicku, zatím se to dá zvládat i bez registrace. Velmi snadno lze vynutit zadání jména a e-mailu, přičemž lze oba údaje uložit v prohlížeči (formou cookies), abyste je příště nemusel znovu psát. Tato funkce už je aktivována, jen není povinná (zatím).

   S mazáním trollů, jak si jistě publikum povšimlo, já problém nemám, naopak v tom nacházím jakési perverzní potěšení. Zavedení institutu Lampárny mne dokonce zbavuje nařčení z cenzury.

   Co dál? Provoz ukáže.

   1. Pane domácí, děkuji vám za to, že nás zbavujete obtížných trollů a referentských rozbíječů diskusí.
    Záslužná práce!!!

 7. Bude-li 5-kolka držet pohromadě, lze ji porazit jen pokud se budou vzájemně akceptovat voliči SPD, „vlastenecké alternativy “ i ANO.

  1. Řekl bych, že Piráti už nebudou v koalici s Krejčířovými lidmi.
   A s největší pravděpodobností ani jedni nepřelezou pětiprocentní hranici.

   1. pithart:
    V koalici je držel „antibabiš“, teď jsou to koryta.
    Pokud v koale zůstanou, stačí jim podle nového volebního zákona 3%.

    1. Nezůstanou.
     Piráti budou mít strach, že s nimi Krečířovci vyjebou jako minule.
     Navíc by Piráti nemohli vést kampaň proti korupci – a jinou vést nemůžou.

     1. Největší bžunda je, že tím, jak zalezli EUrekta úplně celí a podpořili všemožné EUrestrikce, tak vyj…uchali sami se sebou jak co se týče svobody internetu, tak co se týče marjány. A jiná témata vlastně nikdy neměli.

     2. Zůstanou. Zkuste se někdy jen tak z hecu podívat na pirátské fórum (číst se dá bez registrace). Více méně Ti, co jsou ve vedení Pirátů, tak jsou s dosaženým výsledkem spokojení (pro těch 10-20 lidí ve vedení partaje se placené flíčky našly (vláda, parlament, političtí náměstci). Takže jim stačí, aby v koalici získali tolik, co získali naposledy (což byl slušný propadák, vzhledem k tomu, že se dredatec už viděl na místě premiéra). Navíc s každým opozičníkem v partaji pěkně po bolševicku zatočí.

      1. Ano také tam občas zajdu ale forum už není co bývalo, už se tam radši nijak nerozepisují. No prostě „pustili jsme je na ně“ (já tedy ne) a oni s „nimi“ úžasně spolupracují. S těmi největšími zloději TOP09, ODS, KDU a STAN co je chtěli údajně potírat.

   2. Ono je možné i to, že fízlové na základě toho, co už mají a co ještě analyzují ze zabavených počítačů, obviní dalších např. 10-15 lidí a opět ze stanařů, nebo lidí na stanaře napojených.
    Celá ta Rakušanova parta bude muset od válu, jestli mají ještě zbytky soudnosti, anebo jestli je k tomu donutí něco horšího.
    To fakticky znamená nepřímý pád vlády, protože pětikolo přijde o 108. Estébák sežene nějaké parťáky a je vymalováno. Zajímavé je, že to opět bude ze strany fízlů, jako u Nečase.
    Přitom tenkrát stačilo, aby Nečas nebyl hadrem na podlahu, ale Šlachtovce poslal do prdele s tím, ať Šlachtovci začnou, namísto plácání o metrácích zlata a stamilionech, dokazovat jedno po druhém.
    Pokud by se Nečas fízlovi postavil, nemuselo to dopadnout takhle.
    Bohužel je to tak trochu precedens pro další fízly, jak zbořit další vládu a dostat do ní lidi, kteří si ten pád vlády zaplatili. Stačilo by fízly motivovat nákupem lepšího vybavení, slíbit lepší pracovní podmínky, lepší platy. Takových 30-50 mega nejsou pro někoho žádné peníze a je to za rozstřelení vlády dobrá cena…

  2. Porazit 5-kolku nebude problém.
   Když se Titainc CZ (EU) potápí, tak se k pumpám pohrnou majitelé Titanicu, personál i cestující.
   Nikdo nebude rozlišovat z které paluby, či podpalubí pochází.

   Důležité bude, aby někdo schopný zůstal u kormidla, protože by bylo ironií, kdyby Titanic narazil na útes.

 8. Však Vám tuhleto rozvracení republiky paní Jourová brzo zarazí. No áno, cenzůrou webů jako v Číně, akorát to pojmenují líbivěji jako ochranu před dezinformacemi.
  Nějakou naději dávám do hromadného maillistu, to může být (nějakou dobu?) dost špatně státem kontrolovatelné, i když to české servery můžou začít označovat jako nevyžádanou poštu.

  Paní Jourová na tom pracuje, a nepřestane dokud nebude hotovo anebo defenestrována.

  1. Kdysi, je to asi čtyři, pět let, jsme s kamarády zjistili, že na „Centrumu“ nejde poslat některé maily. Pokud se v textu vyskytovaly konkrétní výrazy, mail vůbec nedošel. Nespadl do spamu, vůbec nedošel. Pak jsme se bavili tím, že jsme hledali ty zakázané termiti- negr, migrace, islám…

   1. Pravděpodobně je to tak. A to i na seznam.cz. A bude to jen horší, nejen na těchto serverech, ale především na platformách různých sociálních síti. Ty e-maily přecijen nejsou úplně veřejnou věci, platí pro ně poštovní tajemství a můžete je mít i v jiných zemích, kde čeština není úplně běžný jazyk (klíčová slova nebudou totožná), a tam se muže projevit dávka výhoda internetu – decentralizace.

   2. Mně takhle na volny.cz několikrát zahodili letenku, kterou mně koupili kamarádi v Číně… při mém posledním pobytu v Číně se čínské a české české servery dokonce vzájemně blokovaly, což jsem vyřešil založením mailu u protonmail.com.

    1. Naštvané matky od Evy Hrindové mají také takový e-mailový newsletter. Dokonce jeden vojenský vědecký občasník se rozesílá na několik set e-mailových adres. Až to soužka Jourová a spol. zatípnou, bude po žížalkách.

    2. Ohledně mailů může být problém úplně jinde. Řečeno jednoduše, v rámce boje proti spamům stačí málo a server se dostane na blacklist, a dále – bezpečnostní konfigurace poštovních serverů je čím dál tím složitější. Adminstrítor něco podcení, servery pak odmítají přijmout poštu a uživatel má pocit, že po něm jdou.
     Mimochodem, na něco podobného jsem narazil už před asi třiceti lety, když některé servery ve světě odmítaly komunikovat s jedním z našich poštovních serverů. V jeho názvu totiž byl pro DNS nepovolený znak, podtržítko.
     Jinak cenzura u nás funguje neustále, na určité servery se od některých providerů nedá dostat, ani přímo přes IP adresy. Nemusí to jít ani přes Tor, pokud bude výstupní uzel v Evropě.

 9. Po říji přichází do lesa zima. Stáda laní scházejí do údolí za potravou, za nimi jdou vyčerpaní jeleni. Jak přituhuje a roste sněhová pokrývka, přijdou i ke krmelcům, nakonec společně. Hlad sjednocuje. Když je krmelec prázdný, přijdou k obydlí a spasou v jednotě i dvouleté dřevo ovocných stromů a měkkou kůru. Nemocní a slabí uhynou stranou v houštině. Čekají na jaro, na první pupeny a výhony, na teplé paprsky březnového slunce.
  V jednotě je síla. Stádo přežije a v půli dubna se opět rozdělí. V květnu vrhnou laně mláďata a v červenci opět míří do hor. Jeleni vytloukají parohy, lýko jim visí do očí , hledají samotu a jdou za laněmi.

  1. Skončila ruja
   je to na chuja
   pricháza kosa
   potečie z nosa.
   Niektorí zrazu
   umrznú v mrazu;
   chceli na lyže
   budú mať kríže.

 10. Shrnutí včerejší diskuse:
  1) Máme poměrně krátce po volbách. Diskutující zde jsou voliči ANO, případně menších stran. Přitom jejich názory jsou ve sněmovně reprezentovány SPD. To si z nějakého důvodu nechtějí přiznat a podporují vytváření alternativních struktur k alternativním strukturám. Vidlák je vede.
  2) Důvody, proč volili ANO, jsou převážně:
  a) Protože SPD nechce vstupovat do koalic. Což říkají proto, že si nezjistili fakta. SPD o koalici s ANO po volbách 2017 jednalo, ale bylo to zatrženo Merkelovou. Po volbách 2021 se vytvářela jediná koalice, pětikoalice, a o vstupu SPD do ní může uvažovat jen nenapravitelný humorista.
  b) Protože SPD kritizovalo Covidová opatření. Přitom už při volbách bylo minimálně půl roku jasné, že zrovna Babiš prosazuje opatření, která ani doma nedodržuje. Doma se řídil úplně standardními imunologickými pravidy, to jest očkovat jen toho, kdo nemoc neprodělal. (Jako odborník bych dodal navíc neověřenou vakcínou očkovat jen velmi ohrožené a to pod pravidelnou kontrolou lékaře. Ne jako stádo při čekání na vlak. I ke kravám a králíkům si veterinář zajde.)
  A dnes je jasné z čísel WHO i Euromomo či ČSÚ (úmrtí), že naše opatření byla nejhorší ze všech zemí s kvalitnějším zdravotnictvím. A že to bylo nikoliv po nějaké lékařské úvaze, ale proto, že Babiš vždycky nařídil přitvrdit více než Němci.
  V této motivaci to byl zcela jasně strach a nedostatek kritického myšlení, co vedlo k volbě ANO.
  c) Protože o SPD „se říká“ že nemá kvalitní lidi. Přitom MUDr. Zlínský vystupoval už dávno před volbami, vystoupení poslankyň SPD mají vždy hlavu a patu atd.. Europoslanec David by si některá vystoupení mohl odpustit, třeba na téma Ukrajina, ale jeho zprávy z Evropského parlamentu jsou nedocenitelné. Dalo by se pokračovat.
  3) Blíží se volba prezidenta. Zde mohu jen citovat MUDr. Zlínského https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vytocil-jsem-ho-Poslanec-Zlinsky-otrasl-Fialou-Toto-tema-mu-nevoni-pripomenul-707848 : „… Na straně vlasteneckých kandidátů očekávám totální atomizaci až na úroveň kvarků, nejmenších částic hmoty, a následnou Sofiinu volbu pro konzervativní a vlastenecké voliče ve druhém kole prezidentských voleb….“

  Pod čarou: Zakladatel nabádá, abyste nediskutovali anonymně. Jediný, kdo diskutuje pod svým jménem, jsem tu já. Inu, čas hrdinů…

   1. To ovšem platí především na Vás. Štve vás, jako voliče ANO, hodně, že mám pravdu, že jo.

    Ale máte pravdu v tom, že já se řídím především fakty. Slovní vatu jsem se naučil odfiltrovat. To, co se tady mele nahoru dolů nemá žádný smysl. Smysl mají Vidlákovy zprávy z polí, ty bych jinde musel shánět.

     1. Oceňuji, že toto fórum provozujete. Jinak se radši zdržte komentářů, protože tím jen prozrazujete své emoce.

       1. To je pravda. Proto mé texty čtete s rudou září před očima. Vzpomeňte, že ještě včera jste má tvrzení 100x podepisoval.

        Nikdo jiný z diskutujících se proti mně tak nevymezuje jako vy. Zklidněte se, ano, necituji z Vidlákových textů, dokonce s nimi ani nepolemizuji. Ani nesvolávám zbloudilé ovečky voličů ANO do jedné stáje. Není to můj cíl. Na to jsou ve společnosti jiní.

        1. Když přijde Adolf Hitler a vysloví dejme tomu některou z Euklidových vět o výšce, bez váhání mu ji 100x podepíšu. Na vašem místě bych z mého souhlasu s některým z vašich tvrzení nevyvozoval ukvapené závěry. Rozumějte: ocenil jsem informaci, nikoli pošťáka, který ji přinesl.

         Není to pro vás složité k pochopení? Jestli jo, napište. Zkusil bych to znovu, stručněji a třeba i výstižněji.

         1. Pro vás jsou složitá k pochopení jak má tvrzení, tak mé motivace. Ale beru to s humorem, oceňuji snahu. Kdybych Vás nezajímal, už dávno diskusi stopnete.

         2. mily Zakladatel
          je uplne jasne ze nepoznate zakladnu mudrost minuleho rezimu a sice ze
          „Pravda je triedna“
          a teda 2×2=4
          plati inak v pripade ze to hovori buržoust, inak ked to hovori kulak ktory nechce do JZD a inak to plati v pripade ze to hovori nas milovany prezident Klema Gotwald
          verit v abstraktnu pravdu 2×2=4 je uchylka burzoaznej pavedy pripadne revizionisticka uchylka (clovek co to hlasa je teda revizionisticky uchyl)

    1. Na to, že ste akademik, máte dosť tupé chápanie. A tá samoľúbosť k tomu body nepridáva.
     „Zakladatel nabádá, abyste nediskutovali anonymně. Jediný, kdo diskutuje pod svým jménem, jsem tu já. Inu, čas hrdinů…“
     Pre škôlkárov akademikov dovysvetlenie:
     nediskutujte pod „nickom Anonym“, lebo to sťažuje administráciu. Často tupci trollia ako „Anonym“ a keď ich zakladateľ blokuje, tak najľahšie sa v rade stoviek príspevkov vyhľadáva podľa nicku. A potom môžete byť pod „nickom“ Anonym náhodou vymazaný aj Vy, aj keď troll nie ste. Napr. keď si nevšimne rozdielne IP adresy. Doporučenie je teda: diskutujte pod nickmi, menami, číslami, signálmi, znakmi …
     Dá sa to pobrať aj akademikom, alebo je na to treba týždenný doškolovací kurz?

     1. Oldo, nechte to plavat. – Znáte Vladimíra Mertu? Jméno znáte určitě, ale já teď myslím hlavně jeho písně. Jako mladík jsem je hrával na kytaru, lámal dívkám srdce (někdy se to i podařilo!)… jak je to dávno. Třeba taková Písmenková láska, ta zabírala úžasně.

      Má nejistý pohled a v sobě plno sebe
      Nevnímá stromy a mraky skryté nebe
      Ukrývá v sobě sen o jahodovém listí
      Moje poslední písmenková láska

      Mít v sobě plno sebe, to je ta hlavní překážka všeho, hlavně vzájemného porozumění. Odtud vede přímá, byť poněkud strmá stezka k úvahám a hlavně k pozorování obsahu vlastní mysli: jak bychom mohli k lepšímu měnit svět, když jsme zatím k lepšímu nezměnili ani sebe?

      Jdu uklízet garáž a dílnu.

      1. Na Mertu ste už musel vedieť dosť dobre na gitaru, aj na texty, mal dlhé piesne s cifrovaním. Môj favorit medzi folk & tramp bol Jarek. Porta 89 a 90. Zahrada 1991. V 90-tych rokoch sa to vtedy vyhrnulo všetko aj do médií. To boli časy 🙂

  1. Já osobně bych si vstup SPD do koalice ani nepřála.
   Jistě, mají už i kvalitní lidi, ale i hodně méně kvalitních, což je eufemismus.
   Přínos SPD vidím v tom, že jsou dlouhodobě úspěšná strana, svých 10% mají už dneska skoro jistých.
   Jako opoziční strana fungují výborně a v parlamentu jsou hodně slyšet. Poslední projev pan Foldyny byl opravdu majstrštyk, prolomil mlčení o vývoji ukrajinské války.
   Myslím si, že v koalici by SPD musela dělat ústupky, což zatím nemusí a možná je to jen dobře.
   Na 10% občanů prostě každá vláda musí brát ohled a jsem si jistá, že také bere.
   Že bez kudly na krku – v podobě voličstva SPD – by si vyskakovali ještě daleko víc.
   Bohužel, nedá se z změřit, v tomhle je role opozice nevděčná. Ale moc důležitá.

   1. Tak to přesně je. Ale potenciál věcně kritické scény (ani ne nutně vlastenecké) je mnohem větší, jenže přesně platí to, co napsal Dr. Zlínský: „… Na straně vlasteneckých kandidátů očekávám totální atomizaci až na úroveň kvarků, nejmenších částic hmoty, a následnou Sofiinu volbu pro konzervativní a vlastenecké voliče ve druhém kole prezidentských voleb….“

    Věcně kritická diskuse z podstaty věci nemá sjednocující potenciál pro masy. Když zkoumáte fakta, můžete se zmýlit, můžete na věc nahlížet z různých stran, snažíte se dávat do souvislostí a interpretovat. Navíc funguje problém vymezování klovacího pořádku, kdy když má pravdu někdo, koho považuji za v klovacím pořádku níže postaveného, vymezím se vůči němu bez ohledu na fakta. Podobně když se snažím získat v klovacím pořádku vyšší postavení, prosazuji svoje opět bez ohledu na fakta.

    To neznamená, že se nemáme snažit. Jen od toho nemůžeme čekat, že by nám masy tleskaly. Dokonce nemůžeme ani čekat, že by nám nějak mnoho lidí dalo za pravdu.

  2. Myslíte, že jsou srozumitelná slova očekávám totální atomizaci až na úroveň kvarků, nejmenších částic hmoty, a následnou Sofiinu volbu pro konzervativní a vlastenecké voliče ve druhém kole prezidentských voleb
   Upřímně, krom pokusu o vzletnost jsem nepochopil o co autorovi jde. Myslíte, že po pochopí i v hospodě v DolníHorní?
   Váš oblíbenec má jistě pěkný styl, leč jej ocení asi jen ti na jeho úrovni. Prostý člověk to ani nebude číst.

   A ještě drobnost. Co jste svým shrnutím chtěl sdělit? Pokud ANO špatný, SPD dobrý, pak jste to shrnutí dělal naprosto zbytečně. Přesvědčovat přesvědčený je od nepaměti spojeno s nezdarem.

   1. Dr. Zlínský chtěl říci, že každý z organizovaných vlastenců si vytvoří svého kandidáta a přesvědčí své kamarády, aby pro něj hlasovali. A tak všichni ti vlastenečtí kandidáti skončí v prvním kole. Mechanismus jak se to děje lze v přímém přenosu sledovat na tomto fóru.

    1. Záleží ovšem na tom ke komu se tím sdělením obracel. Pokud chtěl,aby se dostalo k co největšímu počtu voličů pak, podle mého soudu, skutečně nezvolil správnou formu. Sice se projevil jako vzdělaný člověk a intelektuál, ale u velké části těch, ke kterým se obrací tím spíš tratí poněvadž je to pro ně nejspíš něco jako rébus a obávám se, že takových, kteří volí nebo by volili SPD a jeho kandidáta bude většina. Ne, že bych je chtěla snad podceňovat, ale Okamuru berou hlavně proto, domnívám se, že mu rozumějí a nemusí dekódovat jak myslí to co říká.

    2. A, přece nepochopil.

     „Přesvědčovat přesvědčený je od nepaměti spojeno s nezdarem.“

     Pokud jsem o něčem (někom) přesvědčen, tak probůh volím z přesvědčení, ať je výsledek jakýkoli. Vyčítat někomu, důsledky volby, dokonce anonymní volby je, moderně řečeno, kontraproduktivní badateli.

    3. Proc to dr Z. nerekne jak to je ? Protoze,kdyz je jeden , doktor?
     Proc se zabyva atomizaci kvarku /quarks/, proc pouziva zkomoLeniny a jinou akademickou hantyrkou ,dokazujic ,ze je taky nad akademik.
     Akademyk nezapomene ,nevynecha v jedne vete zduraznovat ,ze je zavislak na poucovani ,pouhym prenasenim uciva ,ktere tak v potu tvare si nasprtal ,prave za takovym ucelem, nas idiotu a zaroven se svym povysovanim..
     Protoze je prave za tim ucelem ,doktor!
     Tedy nemluvi jak mu zobak narost ,ale jak mu ten zobak dlouhou dobu jini upatlali.
     Jako zijici dukaz deformace ,vzdelanim
     A potom potrebuje na svoji Yntelhantyrku tlumocnika Dalibora..
     A co je mi do nejakych Sofii, zapletenych do zmatenych a zbytecnych informaci, nad jine „dulezitych“ ,dr. Prorokova ocekavani.
     Pro jine, rovnez Ocekavajici.
     Kdyz nedostatek chlapske energie dokturka , duraz na pasivni zzenstile Ocekavani v kancelari ,s charakteristickou pasivitou uslapnutych urednicku ,jim vlastni a s klotovymi rukavy ,precpanych prebytkem nadivky, prezbytecnych vedomosti ,ktere tady couhaji na nas z kazde slabiky.

   2. Ještě k druhé otázce – ten text bylo shrnutí včerejší diskuse, kde se do mne pustil zejména Zakladatel, že jsem si dovolil říci, že se voliči ANO, kteří se slétají si poplakat na tomto fóru, zachovali v minulých volbách jako pitomci. A které byly, podle toho, co z diskuse vyplynulo, hlavní důvody jimiž si svou hloupou volbu racionalizují.

    Načež se Zakladatel rozčílil, že pod svů prapor nesvolávám zbloudilé ovečky ANO. Ale já žádný prapor nemám, Vidlákův prapor nenesu a – jak řekla moje vědecká kolegyně – mým cílem je hlavně ukázat „Máš to blbě.“ Což je esence Popperova přístupu k vědě, kdy tvrdí, že potvrzování hypotéz nemá smysl, smysl má pouze jejich vyvracení. Moc kamarádů Vám to nepřihraje ale jsou na světě už takové charaktery, kterým to nedá.

    1. Blbě to máte Vy. Já jsem v posledních volbách volila ANO, při vědomí všech Babišových nedostatků ( mezi které nepočítám ani Čapí hnízdo, ani jiné kampaně, které proti němu rozehrával mainstream, ale zejména jeho nedostatečnou ochotu odolávat tlakům z Bruselu či z USA ).
     Můj hlavní důvod, proč jsem volila Babiše, byl ten, aby nevyhrálo eurohujerské Spolu a aby dnešní 5koala neměla většinu. Jinak by mi byla bližší Trikolora nebo SPD, než ANO, ale u obou mi vadila covidová nezodpovědnost a fanatický anticovidismus. U Trikolory mi navíc vadilo to, že by můj hlas propadl. Trikolora totiž velmi hloupě zcela rezignovala na hlasy covid-zodpovědných voličů, čímž se sama předem odřízla od možnosti dosáhnout na 5%.

     1. Není třeba, mne si vygooglí každý kdo mne chce kontaktovat. To už je takový úděl akademiků, navíc veřejně činných.

      1. Neuděláte dobře. Mě jeden stalker chtěl navštívit,i když mě znal jen pod bývalou přezdívkou,zjistil IPadresu, poskytovatele a vyhrožoval,že si mě najde. Internet je plný úchylů,adresu bych nezverejnovala.

       1. S tím jako akademik nemůžu nic dělat. To se po mně a mém zaměstnavateli žádá od různých agentur. Navíc je to v katastru.

        Jen bych v této souvislosti citoval bývalého ministra vnitra Pecinu: „Za chvili bude každej načipovanej. A nikdo s tím nebude mít žádný problém.“

        1. My co nejsme akademici, z pádných důvodů raději diskutujeme pod nicky ,takže by to žádný akademik neměl kritizovat.

         1. “Akademik je starší titul, který se uděloval členům Akademie věd.
          V České republice se dříve jednalo o nejvyšší možný akademický titul, v současnosti už se nepoužívá, v některých zemích však ano.
          Přesto jej můžeme ve veřejném prostoru slyšet jako neoficiální označení členů Akademie věd. Někdy se také používá v souvislosti s vystudovanými umělci – například v případě akademických malířů (ačkoli ani tento titul už se v současnosti neuděluje a byl nahrazen titulem MgA.)“

  3. Z SPD prichazi v uvahu jen jako protestni volba, ktera bude zaroven potrestanim SPD, jejiz hlavnim bodem programu je zustat parlamentni opozici a, proboha, hlavne ve volbach neziskat prilis mnoho procent. SPD neni strana prahnouci po moci, nybrz po volebnim prispevku. SPD je Strana mirneho pokroku v mezich statniho prispevku, jez vladnout nechce a proto ani nedokaze.

   1. Jakými fakty tento názor podepřete? Tohle jsem již četl až příliš často. Bez nějakého bližšího zdůvodnění.

    1. Nekritizovatelni kmotri Hrdlicka, Cizek, jmenoval se Mastalir? co poslal pred volbami pouze kriticky dopis a okamzite byl vyloucen? Rusi bunky, dosazuji na kandidatky kmotriky, podryvaji aktivitu zakladniho clenstva. V politice je to s fakty vzdy vachrlate, ale u SPD je okate, ze ji clenska zakladna vubec nezajima a mistni organizace slouzi jen jako volebni vytahy zaslouzilych podnikatelu. Kdyby cirou nahodou byl vseobecny politicky trend konzervativni, bude SPD zastavat slunickarskou politiku. Okamura je podnikatel a nikoliv politik, natoz statnik. Kdyby se SPD nahodou dostala k moci, znamenalo by to jeji konec.
     Tim nerikam, ze je SPD nevolitelna, ale hlasy pro ni bych videl spise jako trest pro ostatni strany, nezli jako produktivni volbu.

     1. S Lubošem Volným a ostravskou buňkou to taky nebylo košer. Ale mně spíše zajímá, co podporuje názor, že SPD fakticky nechce do vlády.

      1. Podle meho je to zreknuti se hlasu volicu, kteri chapali protikovidova opatreni jako zdravotne preventivni a nikoliv totalitni. SPD vsadila na ciste protikovidovou kartu, cimz z rad svych sympatizantu vyloucila polovinu volicu (pulka je muj odhad, neberme to jako predmet sporu).
       To je dle meho dukazem nezajmu o sirsi politicky konsezus, jehoz pricinou je nechut postavit se do cela statu (vlady).
       Ovsem nechut jit do vlady je vec relativni- pokud by ve volbach dostala SPD ustavni vetsinu, jako Orban, pak by vladnout chtela, v podstate i musela. Pokud by se ale stala jen jednim dilkem koalice, treba petinovym, pak by MUSELA z takoveho spojeni vycouvat.
       Duvody jsou dva: program SPD je politicky nerealizovatelny (vystoupeni z EU, NATO podporuje jen mensi cast volicu), druhym duvodem je radikalnost volicu SPD, jez by ji neodpustila nutny politicky kompromis, ktery by SPD v koalici cekal. SPD by posleze oslabila natolik, ze by se rozpadla.
       Bavime se o politice, kde kazdy argument zacina podminkou „by“ (chteli „by“). Odpoved je tedy dost intuitivni. Napriklad pokud bych se vas zeptal, proc si vy myslite, ze SPD do vlady chce, ani vy se nevyhnete nejakemu „by“. Pokud Okamura ted rika, ze vladnout chce, jeste to neznamena, ze „by“ po probehlych volbach opravdu chtel.

 11. Nu což. Vítejte v přechodu ze solidního vytváření informačního pole do světa „Svědci Vidlákovi“. Jediné, co by snad mohlo podle mne trochu pomoct je, aby Hádží Halef povolil na lampárně diskuzi. Odpadla by mi možná spousta rolování. Dnes jsem poprvé odroloval i část článku. No všechno je jednou poprvé. Je mi to líto.

  1. No, dnes jsem taktéž roloval vcelku statečně, obsah se dal vytušit již z úvodu a posteskl jsem si: co mám dělat já chudák, když zásadně odmítám tu zpitomělost sociálních sítí, a záplava nevyžádané pošty mne děsí. To mám přidat další nevyžádanou poštu?

 12. Až první dobrodinec
  navštíví chudobinec
  to bude slávy!
  Modrooký a plavý
  přinese košík krup.
  Ukáže bílý chrup
  zašprechá bitešén
  tady vám nesu šém
  strčte si to do huby,
  chráním vás od záhuby.

 13. Brzy bude benzin za 90 a pro zabijačkový výrobek nikdo autem nepojede, maximálně tak na kole nebo rikšou. Blíží se doba činů. Exekutorů bude málo a budou ohrožováni na životě tak, že i policajtů bude málo. Rozhodne bída v praze. Až se alternativní kavárna vydá Nerudovkou nahoru.

 14. Jsem spíš vrba, než generátor. Na fb mám skupinu přátel, kteří mě osobně znají a občas tam přidám fotku z lesa. Srnu nebo výra. Nebo nějaké žrádlo v hospodě nebo nemocnici. To není žádné terno.

 15. Myšlenka je to dobrá, ale načasování je špatné. Lidé jsou ve většině ze všeho současného dění unavení a na hledání něčeho nového nemají kapacity a motivaci. Jak už tady kdosi konstatoval – kdo Kidy hledal, ten si je už našel (každý svoje).
  Tyhle iniciativy bych odložil na dobu druhého obrození. Lidé se stále ještě ve většině mají dobře, pád do chudoby jim prozatím jen hrozí, ještě tam po stovkách nepadají. Že bude zle, je jisté, ale zatím převažuje potlačování reality a doufání, že „mě to nepostihne“ nebo že „to nějak zvládnu“.
  Nevystřílejte munici mimo dostřel nepřítele. Teď je čas na průběžnou rekognoskaci terénu. A to děláte (Kidy) dobře bez toho, že by to byl záměr. Prostě tím, že Kidy jsou. Příležitost přeje připraveným.

  1. Špatné načasování???
   Zdá se mi, že je nejvyšší čas dát najevo, že si nikdo normální nepřeje válku.
   Že normální lidi souboj mocností nezajímá a že by se současná situace opravdu mohla zvrtnout ve třetí světovou. Vzpomeňme si, z jak malicherných důvodů a jak nečekaně propukly obě předchozí.

   1. Takhle to vidite. Vy, ale vetsina lidi zatim stale jen tise remca. Radikalizace na objednavku nefunguje. Teda, pokud do toho nekdo nenacpe spoustu penez, a na to Vidlak ani nikdo z nas nema. Mne se nechce nahanet lidi, kam si myslim, ze by meli jit. Pockam, az tam pujdou sami o sve vuli. A Vidlak a podobni jim dava informace pro rozhodovani. A na kritiky Vidlaka kaslu. Kdo se nikdy o nic nepokusil, sice nic nezkazil, ale taky nic nedosahl. Nenechte se Vidlaku znechutit.

 16. Pane Vidláku, burcujete výborně, ale má to jednu chybu.

  Na fejsbůku, twitteru, instagramu může bojovat kavárna s B5, okamžici, Grétovci, a jiní, kteří mají za sebou média, které pálí ze všech kalibrů tu jedinou správnou pravdu, že číše je poloplná.

  Jestli chceme sjednocovat, tak musíme lidem předložit i jinou variantu pravdy, že číše je poloprázdná, a hladina klesá.

  Je potřeba vysvětlovat na faktech, proč máme vytvářet opozici.

  To na fejsbůku, twitteru, instagramu pár štěky nevysvětlíte.

  Proto preferuji „řetězáky“, kde uvedu jiný pohled na věc, perfektní zdroj vidím, mimo jiné na Kose, kde jsou uvedeny nezpochybnitelné zdroje, od ukrajinských, evropských, amerických, až po asijské.
  V případě vypnutí Kosy, vím, kde mám hledat.

  Příklad z dneška.

  Víme jakou inflaci má Putin, ale Vlk čeká na údaj naších statistiků, jakou inflaci máme my.

  Jestli náhodou sankcemi si neškodíme my více, než Putinovi.

  „….Celý den jsem netrpělivě čekal na jedno jediné číslo – inflaci ve Fialalandu. Nestalo se. Zvláštní. Nejpozději 8. každého měsíce už jsme vždycky tenhle údaj znali…..
  Asi se máme na co těšit, že s tímhle údajem papaláši tak vyčkávají. Jde mi o uzavřenou sázku – vsadil jsem se, že bude začínat číslem 18. Ale moc rád prohraji. Nicméně kde bych vyhrál zcela jistě, by bylo tvrzení, že v každém případě česká inflace vysoce překoná tu ruskou!!!…“

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/08/flash-inflace-v-rusku-bloomberg/

  Dále, jak jsme se kasali, jak to Putinovi natřeme, když se odstřihneme od jeho surovin, později jenom

  částečně, a nyní se třeseme strachy, aby nás Putin nepředběhl.

  To všechno najdeme u Vlka.

  U řetězáků, nikdo neví, co víme my.

  Proto se jich naší mocní bojí.

   1. To by mě fakt zajímalo, jak by to chtěli udělat. Domovní prohlídky?
    Vytrhat podlahy, aby se objevila tajná schránka? Nebo ve stodole pod senem?
    Jezuiti?
    To je představa jak z F.L.Věka 🙂

     1. 1932 až do roku 1972, a to USA, Austrálie, Nový Zéland, Británie. Drakonické tresty – finanční likvidace rodiny a kdo neměl na pokutu, tak roky kriminálu (a mohli si vybrat, kdo z rodiny půjde sedět).
      Takže někdo zakopal, někdo odprodal levně státu, ale nikdo se nepokoušel se zlatem nějak obchodovat. Ztratilo na ceně. A o to šlo.
      To samé může EU, USA, etc. udělat s kryptem. Zakázat držení pod drakonickými tresty.

    1. Jakýsi mechanismus bych snad i viděl.
     Pokud si koupíte investiční zlato, pak firma která s ním obchoduje a vystaví Vám na ten nákup fertici… cerfiti… pervercitifi… no prostě papír, že to zlato není falešné a ukradené, Vás má v evidenci.

     Pak stačí, aby stát od těchto firem ony údaje zhaftnul, a biřici hned vědí, kam jít.

      1. Jo, ale až na vás začnou esenbáci tlačit, každý to neustojí. A budete v podezření a budou vás sledovat. Kdo má zahradu a dům, může Au zazdít/zakopat, ale v paneláku? V příborníku, v peřiňáku to najde i neškolený zloděj.

       Nevyjde jim to u všech, ale u mnoha ano.

       1. Já myslím, Alefe, že v panelácích toho investičního zlata moc nebude. Zpravidla ho nakupovali (jak aktuálně nevím, proto čas minulý) lidé nějak finačně už saturovaní jako „krabičku poslední záchrany“. Lidé zpravidla s nějakou nemovitostí či rekreačním objektem. Někam schovat (klasicky trezor nebo schránka v bance) a moc na něj nesahat.

        Jak sám určitě víte, investiční zlato se nehodí pro krátkodobé spekulace, protože s jeho drobnými cenovými pohyby hýbají po libosti velcí hráči a v dlouhodobém horizontu hráči ještě větší, s těmi se spekulativně vyhrát nedá.

        Investiční zlato má tu výhodu, že i milion (já tolik ani hodně zdaleka nemám) má miniaturní objem i váhu (cca jeden kilogram, hodně zaokrouhluji pro přehlednost). Nejoblíběnejší jsou uncové originál zabalené slitky (cca 34 gramů nebo tak nějak), to je drobnost, kterou schováte i do boty. Diverzifikace do ještě menších objemů (10,20 gramů) je sice cenově méně výhodná, ale o to je pak snadnější jejich případná realizace/prodej.

        Zakopat třeba zlato někde na zahrádce chaty vedle kadibudky není až tak velký problém a kapacity na jeho hledání policie asi nemá. Tam se ostatně v případě nouze nechá zakopat i zbraň s municí.

        Sakra, to jsou úvahy jak za protektorátu….. až tam jsme dospěli. Kolikátý to je odboj? Čtvrtý v době moderní…. a od Bílé hory?

        1. Asi máte pravdu. – Já sám investiční zlato neřeším, byla to jen taková letmá úvaha.

         Kam jsme dospěli: do stadia, kdy stát ve vztahu k občanovi (i Občanovi 🙂 ) požívá takovou nedůvěru, jakou nepamatuju ani za bolševika. Dřepne si někdo? Zamyslí se někdo nad tím? Nebo pojedeme dál, močálem černým kolem bílých skal?

         Nevím.

  1. Josefe původní,
   řetězáků se nikdo nebojí. Vrábel a čučkaři to mají pod kontrolou, hledají se klíčová slova či sousloví, jaká by Vás – nás nikdy nenapadla.
   To, že že speciálně naprogramovaní boti analyzují vnitřní obsah mailů, včetně těch řetězových, není už nějakou dobu žádné tajemství. Už jsem tady o tom psal. Soukromý mail už dávno není soukromý, pokud zdarma používáte služby soukromého subjektu, v tomto případě Seznamu a post.cz.
   Píšete si s dcerou o nějakém konkrétním výrobku a řešení problému.
   Pak PC na pár hodin uspíte – a při dalším jeho probuzení máte oba prohlížeče doslova vytapetovány sortimentem, o kterém jste si před pár hodinami psali s dcerou – přitom ale žádným z vyhledávačů jste onen sortiment nehledali, neb jej zrovna máte doma skladem
   Náhoda? 3x až 5x do měsíce, když se zrovna upravuje a na LED přezbrojuje dceřin byt?
   Jak jinak mohl prohlížeč „vědět“, co zrovna s dcerkou hodláme dělat a probíráme mailem – no jak jinak, než tak, že obsah těch mailů analyzuje. Natvrdo – tedy čte jejich vnitřní obsah – a podle toho personalizuje reklamu. Přesto, že v hlavičkách mailů se probíraný produkt nikdy neobjevil?
   Šlo konkrétně o volbu nejlepší firmy, vyrábějící kvalitní LED E14, E27 a GU10. Volba padla na výrobky jisté italské firmy, ale prohlížeč mi nutil Osram a Trixline..

   Vám ostatním se podobná věc nikdy nestala? Že jste s někým něco probírali po mailu – a jako čirou náhodou, se téma toho mailu objevilo buď ve výběru článků, nebo reklamě toho prohlížeče?

 17. K blbostem typu fejsbůk, instagram či twiter (ani pořádně nevím co to je) mě nedonutí nikdo. Ani Vidlák, kterého mám rád.

 18. Asi se budu opakovat. Co mi vadi, je ne nazory, ale podrazy. Tedy lidi, kteri jsou v Cesku oznacovani jako deprivanti. Vy, Vidlaku, jste si je na Kydech pestoval, a nebyl schopen rict utrum. (Alef to nastesti umi, takze ted Kydy funguji, ale ne na vasem hnojisti.)

  Ten, kdo se spoji s deprivanty, bude vytvaret dalsi deprivantsky system. Nebylo uz takovych dost?

  Udelaji li se Kydy vetsi, tak tu bude 1000 komentaru, misto 200, a konverzace uz nebude mozna. I ted uz je to na krajicku, protoze blogovy format ma sve meze.

  Kdyz chcete, aby k vam osobne vitalo vic poutniku, snad by se to dalo delat nejak jinak? Ja bych se pripojila k akci, ktera by lakala vic lidi k vam. Ale nicit tento blog nebudu.

  Co kdybyste jednoduse pripojil ke kazdemu clanku dovetek, kam a kdy jsou lidi vitani? A jak se s vami spojit za timto ucelem? A kdyby nekdo jeden takovy clanek preposlal, ci dal na FB, tak ctenar nemusi spechat odpovidat sem, ale spis se zamyslet nad tim, zda by se k vam prece jen nepodival. A pak se ozve primo.

  1. Hodně dobrá připomínka – teď je ještě možnost v diskuzi najít zajímavé věci. Při větší „masovosti“ přijde hromada odpůrců – a samozřejmě plno agresivních, kteří můžou vše zničit.

 19. Pro mě jsou Kydy oázou svobody. Na zpravodajství ČT už se nedá dívat – mám pocit, že pluralita názorů v Československé TV byla v pozdním socialismu větší, ale už je to hodně dávná minulost, takže jsem asi neobjektivní.
  Co dělat nevím – možná, že příští měsíce budou hodně divoký a budeme mít hlavní starost jak ve zdraví přežít a všechno ostatní bude podružný. A taky mám trošku obavu, jestli si naše „demokracie“ více nedošlápne na „štvavé vysílače“ – takže vidlák by po „osamostatnění“ mohl velmi rychle o živobytí přijít.

  1. Ještě poznámka – za socialismu jsem byl pravidelný posluchač těch štvavých vysílačů. Proto mám obavu, aby dnešní „štvavé vysílače“ neskončily vypnutý.

  2. Ale i na to je mast. Jako na všechno. Když sem dát výcuc nebo pastnete část z něčeho, mohou to vyhodnotit jako proti. Když ale dáte odkaz na to z světového tisku, a tam se s tím čím dál víc nemažou, nemohou nic a informace ze světa a nepřežvýkané a v mnohem větším počtu se dostanou k lidem a to je důležité, aby lidi věděli že v tom nejsou sami adobná nespokojenost vládne i jinde, což naše mééédia zamlčují. Totiž, těžko můžou tvrdit že BBC a další renomovaní informátoři jsou proti … 🙂

 20. No pane jo, to je dneska nářez! Asi mně fakt něco uniklo, nebo sem tu jedinej blbíš, kterýmu to nedocvaká? Co k tomu dnešnímu napsat?
  Snad jen to, že sem netušil, že tak brzy dojde na doporučení našeho Zakladatele z toho jeho včerejšího Kodexu webu.

 21. Mnoho tunajsich diskuterov, a aj ja medzi nich patrim, nema ucet na fasbuuku a ani si ho tam nikdy nezalozi. Ale nie preto, ze to technicky nezvlada, ale zo zasady, ze nechce podporovat korporatny fasizmus. Inak suhlasim s diskuterom gogom, ze toto je cista onania. O co vam Vidlaku vlastne ide, ze tam velmi tuzite po vacsom dosahu vasej stranky, ked pisete, ze nechcete vstupit do politiky? Kto sa zaujima o alternativu, ten si vas uz davno nasiel. Preco z terajsej komornej diskusie potrebujete spravit míting na Strahove?

  1. Re: zlokot

   Až nebude co žrát a nebude zač topit, bude vám komorní diskuze tak nějak k ho*nu.
   Pokud „uděláte“ Strahov, možná se fialový péťa ve svém budovatelském ojro-rozletu lehce zadrhne, protože kandelábry tu jsou a špagáty taky. Nic jiného na jeho rozlišovací schopnost nestačí. Vzpomeňte si, jak soudruzi stresovali, když se imitace šibenice objevila na jedné demonstraci v Práglu.
   Můžete to brát tak, že když ne ojrosoudruzi, ta my v ukráckých zákopech, anebo ve frontách před výdejnami pseudopotravin pro ultrachudé.

   1. Babis se polekal Strahova? Tihle rikali rovnou, ze to maji v pazi a lidi je nezajimaji. Kolaboranti slouzi JIM a nejaky Strahov nebo Letna je netankuje. Maximalne povolaji nejake pendreky nebo i neco ostrejsiho.
    No a kdyz se zachovaji jako Jakes a polozi to … nebude potreba znat spis lidi rozumne, nez poulicni hopsaly, kteri umi jen sdilet na FB?

  2. Já už jsem na FB dostala několik banů, poslední na 28 dní.
   Proto tam chodím minimálně a obezřetně nepíši všechno, takže sebecenzura a to mě moc neba.
   Zjistila jsem, že lidé kterým to doopravdy myslí, na FB většinou nechodí. Ale čest výjimkám, není to pravidlo, to zase né.

   1. FB má výhodu, že lze přes něj posílat zprávy a dělat videohovory. (Pokud si chcete s někým z přátel volat, musíte kliknout na ikonku kamery v horní části okna pro chat. U kamery musí být zelený puntík – znak, že přítel je na FB.) Sice si říkám, že podporuju Cukrovou Homoli, ale co by člověk pro kontakt s rodinou neudělal.

 22. Omlouvám se, že odbočuji od dnešního tématu. Dnes krátce po poledni jsem před brněnským vlakovým hlavním nádražím zastihl podpisovou akci zatím nezveřejněného dalšího adepta na funkci prezidenta ČR. Je jím Libor Michálek. Věřím, že mnozí z vás si vzpomenou na to jak byl v roce 2010
  Libor Michálek odvolán z funkce ředitele na Státním fondu životního prostředí kvůli tomu, že se odmítl podílet na korupčních machinacích s evropskými dotacemi. Bylo toho víc, kdy L.M. odvážně
  v jiných funkcích vystoupil proti korupci. Díky svým skutkům později získal takovou důvěru, že byl zvolen senátorem a ani v této funkci nebyl poslušným vykonavatelem a dovolil si například kritizovat systém přidělování funkcí. Možná právě L.M. díky jeho morálním vlastnostem by byl tím vhodným kandidátem, kterého Kydy hledají. Navíc je poměrně mladý. Je mu 54 let. I z tohoto pohledu by byl vhodným kandidátem.

 23. To dává smysl, zajistit co nejširší informovanost, která snese srovnání s realitou okolo a nelže. Ony i ty zdejší odkazy jsou velkou pomocí, protože ne každý má dost času, aby brouzdal všude po světě, byť třeba mu pomáhá strejda gůgl s překladačem. Což se zde děje. Nabízí se tu nepřežvýkaný pohled do tisku všude kolem, upozorňuje se co se kde děje a prodebatovává se děj ze všech stran,Akorát jedna technická… co na to pan domácí a kam. Na Kydech v diskuzi vládne Anna z KHS a promiňte při vší toleranci.. ta odradí 9 lidí z deseti.

  1. To jsem se teď ze zvědavosti musel podívat i na Kydy, kde teď normálně nečtu. A skutečně, jsem asi v té většinové skupině 😉

   1. Dokud se pan Vidlák té imbecilní tapetářky natvrdo nezbaví, tak Kydy k ničemu nebudou.
    Je-li celá diskuse zapráskána výšplechty tohoto individua (patrně nějaká proletářka z ostravska), odradí to i tvrďáky, jako jsem já – který si rád přečte všechny názory. Jenže „názory“ té tapetářky nejsou žádnými názory, jen urputným zasíráním, protože může.

 24. Nekdy maji smysl i veci ktere nemaji bezprostredni mocensky dosah. Prikladem je Churchill. V 1940 byl vstup USA do valky nejisty, izolacioniste tam silni. SSSR mel spojeneckou smlouvu s Nemeckem. Kontinentalni Evropa prakticky dobyta. Kazdy jiny britsky politik by v teto situaci udelal primeri a nakou „finlandizaci“ Anglie. Jen Churchill tvrdohlave rikal, ze Nemecko je treba zamestnavat valkou. Protoze kdyz bude mit nekolik mirovych let za teto situace k dispozici, zesili tak, ze uz ho neporazi ani USA. Mel pravdu. „Progresivistum“ ( v tom spatnem smyslu slova) nesmime doprat pocit, ze ovladaji podvolenou spolecnost. Jinak, jak vime z fyziky, by byl jejich pohyb neomezeny 🙂

  1. Ver a vira tva te uzdravi.
   Podpirani neustale hospodarsky krachujiciho Nemecka az do okupace CSR a postupne dalsi loupezne okupace dalsich narodu a vydrzovani mega armady ,bez potravinove a surovinove zakladny ,vzbuzovalo strach v Ch.,ale nikoliv v tech, kterymi byl Hudler stedre obdarovavan a neustale zachranovan od krachu.
   Povest Hudlera jako nejuspesnejsiho ekonoma v dejin je ponekud nezaslouzena..
   Mel pravdu. Ch. proslul jako propagandista valek ,pro obohacovani jeho vrchnosti.
   A nebyla snad jedna , ktere by se nezucastnil.

 25. Já váš dobrý článek, když se zadaří, samozřejmě tu a tam odkážu, ale to, co tady chcete, je s prominutím onanie.
  Já chápu, že nechcete budovat stranu nebo hnutí, ale proč proboha jste zvolil formát církve a sebe jako proroka?

  Navrhoval jsem to už tehdy a zopakuju to ještě jednou – nebylo by lepší vybudovat prosředky pro komunikační platformu, kde bychom svobodně a pokud možno i odborně komunikovali a šířili to mezi lidi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *