28 května, 2024

Lidi nemají strach…

Jestli si naše skvělá ojrohodnotná, demokratická a vždy pravdomluvná vláda myslí, že lidi přišli na Václavák, protože mají strach, tak jim gratuluji k největšímu, ba fatálnímu omylu, který je v krajním případě může i zabít. Lidi nepřišli, protože mají strach, lidi přišli, protože jsou vládu nasraní, jak nebyli už třicet let. Jsou nasraní tak moc, že by stačilo pár těžkooděnců a gumových projektilů proti venkovským strýcům a tetkám a byla by revoluce už v sobotu. Jsou nasraní tak moc, že překousli i těch několik poměrně velkých chyb, které organizátoři udělali. A o tom bude dnešní článek. O chybách, hloupostech a špatných odhadech.

Kdyby lidi měli strach, tak nepřijdou, protože Johana Hovorková, Šafr i další modroptáčtí politici se netajili, že by do nich nechali střílet. Kdyby lidi měli strach, tak tam nepřijdou, protože nechtějí být od premiéra onálepkováni jako proruské a antidemokratické síly. Kdyby lidi měli strach, tak by přemýšleli, co tomu řeknou lidi, co si o nich pomyslí jejich zaměstnavatelé, co tomu řeknou jejich líbodémo faráři a sousedé a raději by nepřijeli. Ale oni přijeli, protože tváří v tvář tomu průseru na obzoru, už žádný strach nemají. Všechny nálepky jsou zbytečné. I gumové projektily už jsou zbytečné.

Na Václaváku byli lidi ve středním věku. Právě ti, kteří chtějí pro svoje děti slušné školy a prošlapávají jim cestičku k co nejlepšímu životnímu startu. Byli tam lidi, kteří mají doopravdy co ztratit. Ne nějaké pošahané svobody pro padesát pohlaví, ne nějaké utopické grýndýly a evropské válečné hodnoty. Mohou ztratit šance pro své děti, mohou ztratit teplo, světlo a mobilitu. Už dlouhá léta tohle všechno viselo na vlásku a dalo se o to snadno přijít. Stačilo onemocnět, nemít na hypotéku a všechno bylo v háji. Na demonstraci byli lidi, kteří se dlouhá léta museli přizpůsobovat a hrbili se před svými pány, protože to dělali pro své děti. Teď se narovnali, přestali brát ohled na to, co se jim mohlo (a ještě může) stát a přijeli. Přijeli, protože strach už ztratili.

Představte si to – lidi v zájmu sjednocování přešli tolerantně třeba Luboška Volného… Tohle byl od pořadatelů kiks jako blázen. Kdyby byl Šafr trochu ynteligentní, tak jim to omlátí o hlavu, ale on je naštěstí tupej až na půdu. Dokonce ani zhulence JXD to nenapadlo. Mně ještě trochu rozumu zůstalo a nemusím nikomu dělat lokaje, tak to řeknu na plnou hubu. Nejde o to, že se tam Volný nějak dokázal vetřít, ačkoliv nebyl avizovaný dopředu… to bych pochopil. Ale uvést ho k mikrofonu se slovy, že přichází velký bojovník a ten velký bojovník se tam div nerozbrečí, omlouvá se a nesestaví kloudnou větu… fakt by mě zajímalo, jak se organizátoři v té chvíli cítili…. Volný byl jediný, na koho už někteří pískali, aby vypadl. Někdy mě fakt štve, že mám pravdu… nikdy jsem si o Volném nic valného nemyslel, ale nečekal jsem, že to národ uvidí naživo při takhle důležité chvíli. Málokdo u nás tak dokonale promeškal příležitost mlčet.

Stejně tak nám lid velmi tolerantně sledoval, jak tam řečníci od Svobodných dší síru na Babiše a vůbec jim nedochází, že půlka lidí na té demonstraci Babiše pravděpodobně volila a zřejmě ho i volit budou, protože Rajchl těch kandidátek ještě moc nemá a chápou princip podmíněných ústupků. Jinými slovy, chápou, že existuje menší zlo. Já vím, že druhá půlka demonstrujících Babiše fakt nemusí, ale já konečně pochopil proč Svobodní nikdy pořádně neuspěli, i kdybych jim ledacos z jejich programu podepsal. V době, kdy se učíme toleranci, oni předvedli brutální militantnost. Jakpak se organizátorům dívalo do očí Skálovi, který tam byl od Svobodných dopředu osračkován a přesto pak vystoupil a projevil toleranci na druhou, že si to nechal líbit? Já osobně bych asi to sebezapření neměl. Jo, až tam jsme došli. Koukám na jednoho z posledních skutečných marxistů a myslím při tom na Ježíšův výrok: „zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mě.“

Lid se také celkem v pohodě přenesl přes covidové hysteráky. Hele, mezi námi – takřka všichni moji kamarádi v poslední době covid několikrát měli a většina z nich už s tím ani nešla k doktorovi. Zpravidla zjistili, že jde o covid, protože po rodičích to chytly i děti, měly horečky a tak došly do ordinace, kde jim udělali test a měly ho tam. Covid se stal běžnou součástí života, lidi ho prodělávají a povětšinou se už ani neobtěžují to hlásit. Máme prostě v populaci další chřipku, která nemá ráda, když ji někdo přechodí… Nic víc, nic míň.

Jako vážně někdo čeká, že v době Rakušanových změn v bezpečnostních složkách, zaklekávání pomocí finančních úřadů a zvůle tajných služeb, že mocipáni potřebují covid jako strašáka? Proč někomu trvá tak dlouho, než to pochopí? Volný alespoň vypadal, že svůj politický i aktivistický konec tak nějak uznal za realitu.

Kdyby byly normální časy, tak kvůli některým řečníkům by většina lidí už podruhé nepřišla… Vlastně ani nejde o to, co říkali, ale jak to říkali. Vůbec se nedivím, že Rajchl a odborníci celkem suverénně ovládli pole, protože mluvili o tom, co lidi doopravdy trápí. I ten mladý Gregor byl pro mě zajímavá figura. Začnu se mu víc věnovat. Odhad na to, co občany přivádí pod koně, to je důležitá politická vlastnost a někteří řečníci ji zcela a úplně postrádali.

Tak moc jsou lidi naštvaní, milá vládo. Tak moc, že přežili a tolerovali tu řečnickou vatu mezi důležitými proslovy. Oni už se nebojí. Oni přišli, i když nebylo úplně po jejich. Přišli, i když slyšeli spoustu kravin. Přišli, protože je serete až za hrob. Protože je lepší poslouchat velkého bojovníka proti covidu, jak brečí, než Blyštivého Péťu. Je lepší se sebezapřením poslouchat Cimprichovou než Markétu Pekarovou. Tak daleko to došlo. Tak dlouho jste nekonali, až je kdejaký exot lepší než vy. Lid už se vás nebojí. Lid už prolomil vaší informační cenzuru, lid se obejde bez vašich médií, obejde se bez vašich fondů a tohle už nezastavíte střelbou ani nálepkováním. Už je jedno, jestli mééédia mlčí nebo mluví, lid má už svoje řečníky a vlastně i svoje noviny a televizi. Máte ještě určitou šanci tu uliční příšeru upokojit, aby zalezla zpátky do brlohu, kde byla posledních třicet let. O tom bude zítřejší článek.

Možná se mýlím, možná tam lidi přijeli právě kvůli Volnému a řečem o covidu… ale osobně tomu fakt nevěřím. Jestli tomu věří organizátoři, mohli by se dočkat nepříjemného překvapení. Jako Vidlák vás, pánové, nehaním. Jsem rád, že jste to dokázali. I mě, starého cynika, jste dostali do Prahy a já tam spolu s ostatními řval: „demisi, demisi.“ Ale ještě si můžu dovolit luxus říkat, co si myslím.

321 thoughts on “Lidi nemají strach…

 1. BANdita: To neni fer. Twain zazil schuzku nejvyssich americkych elit. Z toho usuzovat charakter Anglosasu se mi zda dost problematicke. Mohl se podle schuze elitnich clenu KSC posuzovat charakter vsech Cechu?

  Byli to Anglosasove, specificky Americane, co skoncili s otroctvim ve stredomori nekdy v r. 1833 (?). Zaklapli otrocky trh v Tripolisu, a primeli Francouze, aby jej zaklapli i v Alziru. A koho lovili tenkrat africti a arabsti otrokari? No preferencne Evropany. Cerne prodavali do Noveho sveta, a bile maso si nechavali pro sebe, popripade na vydirani.

  Malokdo si vzpomene, jak nebezpecne bylo plout po Stredozemnim mori jeste relativne do nedavna, prave kvuli tem piratum. A Francouzi nad nimi spis drzeli ochrannou ruku, bo se pachtili s Turky uz peknych par stoleti. Ke skode jinych evropskych zemi. Je to galska Francie, ktera nas Cechy nejvic historicky zradila. Ale je ted v mode kydat hnuj na Americany.

 2. nejen o plynu
  Je to opravdu zajímavá myšlenka, to zastropování cen plynu a ropy. Kdybych ještě chodil na pivo, tak bych zašel za svým hospodským a zkusil bych, co to udělá, kdybych mu já zastropoval cenu piva na loňské úrovni. A tak třeba místo 50 Kč bych mu řekl, že za půllitr Plzně zaplatím jen 40 Kč. Obávám se, že bych nebyl pozitivně přijat.

  Zdroj: https://paroubek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791544

  1. To zastropování se už u nás provádí. Naše moudá vláda zastropovala teplotu v obýváku na 18°C. Taky se tomu říklá „síkelizace“.

 3. větvička doporučuje jet si jako on odpočinout na Ukrajinu:

  Lazeňsky pobyt na Ukrajině
  1. 09. 2022 11:11:11
  Tuž jako každy rok, ani letos zme si nemohli nechat ujit relaxačni pobyt na Ukrajině, bo to, co nabizaju solna jezera na Solotvinu, to nenabiza ani židovske Scyple moře.

  Na cestě do ukrajinskeho raja se nic nezměnilo, enem cena jizdenky se zvedla na 600,-Kč (jednosměrka).

  Ale to se vykompenzuje tym, že zrujnovana vlada devalvovala hřivnu o 25%.

  Večer se date par pivek v Kompasu, o pulnoci vlezete na Svinově do Leoša, trochu se zdřimnete, ve štyry rano v Kosičach přestupite z Leošova vlaku do Leošova autobusa a rano už pijete poctive ukrajinske preso za deset kaček v Mukačevu.

  Na Solotvinu tež pohoda jak zamlada, akurat chlopi mezi 20-60 rokama kajsik zmizli, bo se boji rekrutačnich hlidek, kere by je poslaly jako potravu pro kaťuše na vychod, a tak lapi doma. Anebo su v Česku. O to hezči su vyhledy z oken restauraci, bo osumdesat procent všech lidi su baby.

  Tuž uživejte leto, než vam kvuliva neschopnosti fialoveho hnusu v zimě zmrzne aji usměv na pysku.

  Ladik Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Ukrajina

  Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791305

 4. Pěkný rozbor, Schumachere (17:19), ostatně i pěkné, vydatné téma.

  Přesto bych tam viděl potřebu určitých připomínek, ne-li korekcí:

  1) Je sice pravda, že v létech perestrojky mi jeden kolega, (tehdy) mladý přesvědčený, leč velmi inteligentní, pracovitý a schopný komunista, sám od sebe říkal, že smyslem socialismu je uspokojovat materiální potřeby lidí, ale že pokud se ukáže, že je v tomto méně efektivní než kapitalismus, nemá právo na existenci — avšak předlistopadový režim dle mého názoru zkrachoval i z morálních příčin: Abstrahujeme-li od jeho ideologie, v podstatě lidem nabízel tenhle deal: Vezmeme vám všechny vaše občanské svobody, aktivní i pasivní volební právo, vezmeme vám devizy, pas, majetek, pokud jste nějaký větší měli, ale v práci se nepředřete, a přesto všichni budete mít jakžtakž přijatelný materiální standard. Jakmile se ukázalo, že komunisti v tom zas tak zázrační nejsou, spíše dost naopak, relativní cena občanských svobod (názoru, projevu, pohybu…) výrazně stoupla. Navíc klesla ochota dál to tak zoufale patlat a poslouchat Biľaky a Jakeše, kteří se jevili jako primitivové a (Jakeš zčásti neprávem) přiblblíci. Nakonec od toho šli pryč i komunisti, což právě byl ten Listopad. (Ostatně zrovna zmíněný kolega si pomohl krásně, přitom po zásluze, a aniž by zde něco zprivatizoval či rozkradl: díky odborným a jazykovým znalostem získal skvělé místo v Západní Evropě.)

  2) Nepodstatný detail: Požadovaný dělnický původ ve skutečnosti nebyl zas takový problém, to se dalo snadno obejít. Potomci režimních kádrů prostě nevykazovali dělnický původ svých rodičů, nýbrž prarodičů. Tito se ovšem nesměli namočit v osmašedesátém, to naopak byl úžasný problém až do Listopadu. Ale jinak všechno šlo, když se kádrovákům či spíše jejich stranickým nadřízeným chtělo. (Maně si vzpomínám na jednoho předlistopadového profesora, člena korespondenta a dvojnásobného ministra. Ten prý vykazoval dělnický původ své manželky. Ovšem ta také žádný neměla, jen byla dcerou vysokého komunistického pohlavára t.č. ve funkci…) Čili nemyslím si, že by se byl předlistopadový režim příliš stavěl proti prvotním držitelům jeho moci; zkrátka jen postupně a částečně splýval s předchozími a/nebo profesními elitami.

  3) Tehdy Západ (který začínal ani ne 150 km od Prahy) dosud míval svůj étos. Amerika (ztělesňovaná kupříkladu Richardem Feynmanem, Neilem Armstrongem, Bobby Fischerem, Ronaldem Reaganem, Billem Hewlettem nebo Davidem Packardem, který ostatně jednu dobu dělával i náměstka ministra obrany) byla na svém vrcholu a zdánlivě nijak ani nezačínala ztrácet glanc (ačkoliv už tehdy Škvorecký leccos naznačoval). Nestačí vědět, co nechci; nutno i vědět i co chci. Lidé, stejně jako dnes, chtěli být pány ve vlastním domě. Prima, ale co potom? Tehdy byly určité vzory po ruce: Západ, první republika (kterou leckdo v téměř aktivním věku dosud pamatoval)… Kde jsou nějaké vzory dnes? Kde je étos dnešního Západu? A je-li někde, tedy kde, a pro kterou část české společnosti?

  4) Kvalita lidského materiálu: Protektorátní i socialistické školství se snažilo vychovat střední technické kádry. Lidé leccos užitečného uměli z dřívějška či z průběžného záplatování prahů své škodovky. Co užitečného umějí dnes? (Z města se mi to pochopitelně jeví pesimističtěji než z venkova, ale i tak.) O důsledcích deindustrializace píše karel 18:14, Argonaut 18:53 a násl., a nakonec i leccos já zcela jinde. A to je jen jedna sféra. Co třeba demografické změny?

  Již z těchto důvodů se domnívám, že, ač režim v posledních letech a měsících ztrácí legitimitu stále vůčihledněji, dál to snadné rozhodně nebude, naopak. A navíc jsou změny mezi jednotlivými státy Západu navzájem rozfázované. Než tlustý zhubne, hubený zhebne. Než průměrný západní měšťan změní svůj názor třeba na grýndýl (a ten většinou dosud jistě není zásadně, principiálně odmítavý), mohou být jeho zdejší důsledky již nevratné.

  No nic, jen jsem si v rychlosti dovolil pár poznámek k pěknému ucelenému příspěvku, snad ne zcela samoúčelných…

  1. Zpátečníku,
   nastává říje a jste lovný kus. Dobře se kryjte a rozsévejte své kvalitní sémě dále.

  1. u mne dobrý ☺

   Každý, s kým se bavím, je naštvaný. Na absenci reálných kroků vlády vůči českým lidem, na podceňovaní vážnosti situace, její neustále zlehčování a vymýšlení jen těžko proveditelných řešení. Naše vláda se zkrátka problémy v naší zemi nezabývá. Jsme jí ukradení a demonstrace na Václavském náměstí to jen potvrdila.

   Zdroj: https://jakubjanda1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791532

   1. No ale ta diskuse pod tím je fakt výživná. Tahle namyšlená vyprázdněná pakáž bude potřebovat hodně srazit hřebínky. Nicméně v podtextu lze číst strach, že se ta jejich libodemo jednota začíná pomalu, ale jistě drolit. A oni nechápou, co se to „najednou“ děje.

 5. Dobré shrnutí – od Paroubka.
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domaci-politika/vlada-nehajici-narodni-zajem-musi-skoncit
  ————-
  „Dotčená slova ukrajinských politiků, kteří se pohoršovali nad masovou demonstrací na Václavském náměstí, jsou vcelku nechutná. Vadilo mi v minulosti, když nás mistrovali Rusové, stejně jako mi vadí, pokud nás dnes mistrují např. Američané anebo se o to pokoušejí Ukrajinci.
  Zkrátka, domnívám se, že bychom měli sledovat náš národní zájem. A ten je ukončit nesmyslnou bratrovražednou válku na Ukrajině. TATO ŘEŽ JE STEJNĚ HROZNÁ JAKO BY BYLA VÁLKA MEZI ČECHY A SLOVÁKY.
  Nedává to žádný smysl a kromě mnoha lidských obětí přímo na Ukrajině se od českého obyvatelstva očekává strádání, které nespočívá jen v poklesu životní úrovně daném extrémním zdražováním a pádící inflací.

  Po odstavení dodávek plynu a ropy reálně hrozí, že se hospodářství státu zcela zastaví. A statisíce lidí budou bez práce. Bez peněz.

  Vláda, která tuto tragickou možnost nevidí, ba ještě přilévá olej do ohně, by měla být co nejrychleji odstraněna.“
  ———–
  Paroubkovi bych vytkl jen optimizmus, že bez práce budou JENOM statisíce….
  Ty statisíce bez příjmů nebudou moci požadovat užívat žádné zbytné služby – a tidíž jejich poskytovatelé – od hospodských po novináře a herce – budou bez práce také.
  Většina pstižených nebude mít ani na pohřeb pro své blízké.
  Nebudou prý hnojiva, nebudou prý potraviny.(informace nelze nezívisle ověřit)

  Perspektivní zaměstnání bude masový hrobník – bagrista, exekutor, vězeňský dozorce a výběrčí výpalného pro mafie…teď si honem nemohu vzpomenout, které budou nejběžnější …ruskojazyčné?

  —————-
  Jiří Paroubek
  Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 – národních socialistů v letech 2011-2014.

  1. Pokorná omluva za neodmazaný překopírovaný „ocas“ pod článkem.
   Nevšiml jsem si ho před osesláním!

   Pokud ho pan domácí odmázne, má mé neskonalé díky!

   1. Re: AH

    Už jste dost starý na to, abyste věděl, že každý pořádný holub se pyšní svým ocasem.
    Prostě asfalt – neasfalt, ocas je ocas!

    1. Targusi,
     nás asfaltové holuby táhne proasfaltovaný ocas naopak dolů.
     Následkem toho létáme šikmo, ocasem dolů ,hlavou vzhůru ke hvězdám (jak by řekl Neruda – my hloubi bychom vzhůru k nebesům, však jsme se zemí spjati).
     Z toho plyne můj chronický optimizmus.
     ————-
     Srdečný dík panu domácímu za přistřižení nejtrapnější většiny ocasu, zbylá informace o tom, co že za chlápka je ten Paroubek se může zdejšímu potěru hodit!

  2. Sexy mozek to shrnul dobře. Ta válka je naprosto nesmyslná. Navíc v zemi, kde je fůra smíšených manželství.
   Čapek popisuje, jak se na Slovensku zjišťovala národnost. Častá odpověď byla : Neviem. Keď je dobře s Maďarmi, som Maďar. A keď so Slováky, som Slovák… Nakonec se jich lišácky zeptali jak se modlej. 😀

   1. Včerejší jednání vedení Moldávie o tom, který jazyk má být úřední – rumunský(to prosazuje prezidentka Maja Sandu, která je občankou Rumunska) nebo moldavský se vedlo v ruštině

 6. ze zacatku to vypadalo jako dobry napad jak zase snizit naklady a zvysit zisk, ale nejake se to zvrhlo

  ——————
  Konec éry neokolonialismu

  Západní Evropa existuje již několik set let na základě toho, že:
  – dostávali suroviny a koloniální zboží z kolonií za snížené ceny a
  – prodával v kolonii své zboží s vysokou přidanou hodnotou za ceny výrazně vyšší, než za které se koloniím vyplatil.

  Tento systém byl podporován dvěma faktory:
  1. Mocenská převaha Západu nad koloniemi (především díky technologické převaze).
  2. Převaha v sortimentu a kvalitě průmyslového zboží Západu (i díky technologické převaze).

  Na konci 20. století ale přišel na mysl západních zemí chytrý nápad: přenesme výrobu tam, kde je cena práce nízká. Zvýšíme naše zisky!

  A přestěhovali se.

  Očekávaně se po relativně krátké (na historické poměry) době faktor 2 (nadřazenost Západu v sortimentu a kvalitě zboží s vysokou přidanou hodnotou) rozpustil jako špetka soli v kbelíku s vařící vodou. 

  V důsledku toho se po stejně relativně krátké době schodek obchodní bilance obrátil opačným směrem: ve prospěch výrobců zboží a dodavatelů surovin.

  Neméně očekávaní výrobci většiny zboží a dodavatelé surovin si začali lámat hlavu: co tu sakra mají tito barbaři s dlouhými nosy na starosti?

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1150107&full&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. zapomíná se na jednu věc – inovace přichází tam, kde se vyrábí. Od stolu z druhé strany zeměkoule dlouhodobě nevymyslíte bůhvíjaké zlepšováky. Můžete mít milion CAD systémů, simulací, ale na konci dne potřebujete technology a výrobní kapacity a schopnosti to udělat.

   Západ si tím podřízl z dlouhodobého pohledu i vývoj.

   1. Ano, a hlavně: abych dospěl k nějaké inovaci, musím mít potřebu vyřešit nějaký reálný technický problém. A to nejde bez toho, že si ušpiním ruce od práce.

    1. Presne tohle jsem vysvetloval svemu byvalemu sefovi (absolvent elitni university v oboru robotika) v praci asi pred 7-8 lety, kdyz mi tvrdil ze Cina a Rusko uz vubec nemaji proti Zapadu (USA) sanci.
     Proste znalostni ekonomika a prumysl 4.0 je budoucnost…
     Docasne na nas bude makat Cinan za misku ryze a pak ho nahradime roboty.
     Ale jako bych hrach na stenu hazel.

     1. Re: Třešňák

      Vy jste ale blbéééj!
      Úplně ganc!
      Hrách jste měl házet na robota a ne na stěnu!!!

      … jste zas pos*ááál…, … chjóó…

   2. Navíc, Západ o tržním hospodářství jenom žvaní, reálně embarguje už pomalu půlku Zeměkoule.
    Čína a Rusko ten svobodný obchod opravdu provozují. A Západ jim do toho snaživě vráží vídle.
    Proč byla v minulosti Evropa tak úspěšná? Protože , i díky přírodním podmínkám, budovala komunikace a přístavy a rozvinula mezinárodní obchod. Příznivé podnebí, splavné řeky a přírodní přístavy, to jinde nemají. V Africe jsou řeky splavné jen někdy a na pláži koráb nezaparkuješ. O obdobích dešťů a obtížném hmyzu a tropických nemocech je zbytečné mluvit.
    Viděla bych to na Afroevropu a vůbec se na to netěším.

  2. Podle mne Západ končí.
   Ti lidé v Africe, na Středňáku, v Asii, ale i jinde, dobře vědí , odkud pochází bohatství byvších kolonií.
   Jdou do Evropy za lepším, ale né jako prosebníci. Jdou si vyzvednout to, co jim patří.
   Blbé je, že my jsme znovu na té špatné straně železné opony.
   Myslím si, že chytrá Čína nikomu necpe žádnou ideologii a právě proto ji rozvojové země vítají chlebem a solí. A tak má surovinově chudá Čína docela dobře našlápnuto.

   1. Prognóz o konci Západu najdeme všude možně. Je to takové moderní tvrzení (nechci se Vás dotknout). Myslím, že nekončí, ani zdaleka, jenom bude jiný. Ale neházejme přes palubu všechny chytré lidi, kteří na Západě jsou jenom kvůli pár blbců ve vrcholových orgánech EÚ, USA a VB. Pokud skončí Západ skončí svět, pokud skončí Rusko, také. Nepřejme si to.

    1. Já si to nepřeji !!!!!!!!!!!!!
     Ale historicky vždycky zvítězí ti chudí a naštvaní nad těmi přežranými vzdělanci.
     Hezky to popsal V. Páral v Milencích a vrazích. Chudák který nemá co ztratit má daleko větší tah na branku. A my máme co ztratit. Ačkoli se považujeme za chudáky.

 7. odjinud

  „Stačilo pár hrůzostrašných měsíců, aby každý s trochou rozumu v hlavě zjistil, jak ta jejich demokracie vypadá: Cenzura horší než „za totáče“, nad národem doširoka roztažená chapadla tajných služeb, mafiánská chobotnice v čele ministerstva vnitra. Ale především snaha vtáhnout ČR do nevyhlášené války Anglosasů proti Rusku na ukrajinském prostoru.“
  https://pravyprostor.net/?p=148741

   1. Nebyli. Málo je známá esej „My – Anglosasové“, ve které se Twain čestně a upřímně snažil odpovědět na otázku, kdo jsou Anglosasové ve skutečnosti.

    Ve své tvorbě Mark Twain popisuje elitní banket, a situaci, které se stal osobním svědkem. V hale – jeho slovy – byla celá americká elita – bankéři, průmyslníci, finančníci, vojáci a další mocní lidé. Klub byl také nazýván velmi symbolicky – „Daleko na konci Země“. Zatímco Mark Twain chodil po sále a pozoroval všechny přítomné, na scénu přichází předsedající klubu, udeřil pěstí do stolu a vykřikl:
    „Jsme Anglosasové, a když Anglosas něco potřebuje, jde a vezme si to!“
    Vyhlášení, které tento večer zahájilo, vyvolalo v hale bouři potlesku a právě tento okamžik vzbudil v mysli Marka Twaina touhu objasnit tuto otázku. Spisovatel ve své eseji později napíše: „Na banketu bylo nejméně sedmdesát pět civilistů a dvacet pět důstojníků armády a námořnictva. Trvalo to nejméně dvě minuty, než vyčerpali svůj obdiv k tomuto prohlášení. Sám inspirující „prorok“, který ho vytrhl ze svého nitra, stál a zářil úsměvem. A já se na to díval a pomyslel si, vždyť jestli to co bylo řečeno, přeložíme do jednoduchého jazyka, pak se ukáže, že my Britové a Američané jsme zloději, lupiči a piráti, a ještě jsme na to pyšní.“ V následujících částech eseje si spisovatel stěžuje, že se neodvážil na sebe převzít oponentní funkci. Twain si pomyslel, že by byl v roli spravedlivého na této schůzce směšný.

    1. Se mu nedivím, že mlčel.
     Dneska to z vonkajšku vyzerá, ze břímě bílého může převezme tmavý muž. Kipling by čučel.
     Londýn začíná připomínat předměstí Islámábádu. A Johsona vystřídal starosta Sadiq Khan.

  1. Turci mají sice momentálně holý zadek, ale i tak jsou sakra bohatá nevěsta. Po jejich přízni prahne Bílý dům i Kreml.
   A Erďa si to sakra umí užívat !

 8. Mírně OT (vyjímám něco málo a jen to co se týká Evropy potažmo i nás)
  Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí schválil novou zahraničněpolitickou doktrínu…

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusky-svet-Co-presne-prave-vyhlasil-Putin-713440

  „Jednou z oblastí dvoustranné humanitární spolupráce je zachování účasti Ruska v systému evropské kulturní interakce. Je třeba udržovat vyváženou, vzájemně výhodnou dvoustrannou humanitární spolupráci se západoevropskými státy a také usnadňovat rozšiřování ruské kulturní přítomnosti v regionech střední a východní Evropy s ohledem na připravenost států těchto regionů,“ stojí v koncepci.

  Agentura Reuters pak upozornila, že Putin označuje už několik let za „geopolitickou katastrofu“ to, že se po rozpadu Sovětského svazu ocitlo 25 milionů etnických Rusů mimo Rusko a podle nové politiky by Rusko mělo zvýšit spolupráci se slovanskými zeměmi, Čínou a Indií a dále posílit své vazby na Blízký východ, Latinskou Ameriku a Afriku.

  P.S.
  To si dovolil hodně že? Takhle nám vyhrožovat.

 9. Jak to bude…
  Debata je, zatím, převážně v hranicích někdejších debat co by bylo, kdyby generálním tajemníkem ÚV KSČ byl někdo jiný, a kdo by jim měl být. Jenže, byl by to stále jen generální tajemník ÚV KSČ. Totéž kdo by měl sedět v Kremlu.
  Jenže byly to socioekonomické změny, které způsobily, že v Kremlu usedl Michail Gorbačov a způsobily pohyb v celém sovětském bloku. Na různé úrovni ve vedeních komunistických stran.

  Prohlubování rozporu mezi hlásaným a realitou. Generační výměna. Opouštění třídních preferenčních pravidel, zvýhodňujících “dělnický původ“ která ve druhé, třetí generaci se obracela v neprospěch předchozí „revoluční“ generace. Rostoucí rozpor mezi nominálně vládnoucí „dělnickou třídou“, ztrácející původní třídní atributy, a skutečně vládnoucí nomenklaturou.
  Technologické a hospodářské zaostávání, v jehož důsledku pro nejen nominálně vládnoucí, relativně dobře vydělávající pracující v preferovaných oborech důlního a těžkého průmyslu nebylo dostupné mnohé zboží běžné v zahraničí, ale nebylo běžně dostupné reálně vládnoucí. Potřeba byla velmi omezenė a výběrově uspokojována zvláštními prodejnami jako například Tuzexem, a „diplomatickými“ prodejnami i pro vybrané „nomenklaturní kádry“.

  Mladá generace toužila žít jinak. Systém v důsledku technického zaostávání už nebyl schopen uspokojovat potřeby na „Západě“ se přesouvající z luxusu do standardu. Nebyl to „disent“ s bytovými divadly, a intelektuálními rozcvičkami na konspirativních schůzkách intelektuálů.

  Nebyly to pašované knihy a jiné tiskoviny ze Škvoreckých Suxty-eight publishers, třebaže byly vítaným zpestřením s příchutí zakázaného. Byl to mediální průsak rozhlasového a televizního vysílání, v posledku i neřešitelného družicového, kterému nešlo zabránit beze změny režimu do podoby severokorejského s důsledkem ještě většího zaostávání. Byly to ohmatané katalogy Neckermann a Quelle, předávané z domácností do domácnosti. Byly to výkladní skříně prodejen TUZEX do kterých hladové nahlíželi i příslušníci nominálně vládnoucí dělnické třídy s pobuřujícím myšlenkami, že „k čemu mi je, že jsem vládnoucí třídou, když si to nemůžu koupit, kdežto ten inženýr od vedle co pracuje v pézetce (podnik zahraničního obchodu), co všechno má… Nebo taxikář, já se dřu, chodím po schůzích, na stranický vzdělávání, kdežto on šmelí s valutama…. “
  Leda s nějakým rizikem a v nevýhodném kurzu nakoupil poukázky tak zvané tuzexové Koruny, jinak řečeno „Bony“ od opodál postávajícího chlápka v kožené bundě a šeptajícího „bony, nechcete bony?

  Byly to zásadní fundamentální změny, které způsobily vnitřní rozklad sovětského bloku. Tak jak předvídal například Zbygniev Brzezinski, komunisty hluboce nenáviděný, o to víc, že měl pravdu, a oni to věděli.

  Jestli u nás dojde k zásadním změnám, bude to v návaznosti na zásadní změny především v Evropské Unii, podmíněné zásadními změnami ve světě, ale i vnitřními mocenskými změnami v USA, odrážejícími se v osobė prezidenta. V důsledku socioekonomických zmėn obdobných těm v Sovětském svazu.

  Ovšem není to stejné, protože nemůže to být stejné. Svět je trochu jiný a vícepolární. Přesto jeho fungování je v základu stejné, co pamatuje historie. Lidské preference, „human action“ jsou stejně. Třebaže v podání médií vypadají jinak. Naprostá většina netouží mít šestapadesát pohlaví, kluci jsou kluci, holku jsou holky, a kluci chodí s holkama, a holky s klukama. A při milování se obejdou bez notářského potvrzení o kvalifikovaném souhlasu kam až. Na tom nic nezmění mašíblové ani profesionální „neziskovky“ ani ti, kteří v tom vidí obchodní příležitost. Protože naprostá většina lidí je normální.

  Na tyto změny lze reagovat s předstihem. Jak pozorujeme, je reagováno. Shromáždění na Václavském náměstí třetího září letošního roku je příznakem reakce. Budou další, v závislosti na socioekonomických změnách. Až nakonec vláda nebude schopna uspokojovat potřeby voličů penězi, které jim bere a které přerozděluje. Méně o peníze, které utratí neproduktivně za nepotřebné služby a zboží, a ve prospěch cizích zájmů.
  Vláda nemá peníze než od občanů, než ty, které si k budoucí tíži občanů vypůjčí, a ty, kterými inflací znehodnotí jejich úspory, protože nekryté vytiskne. Jenže tato korupce voličů jejich vlastními penězi nemůže pokračovat donekonečna. I to je jednou z příčin socioekonomických změn, kterým nelze zabránit. Před soud lze postavit desítky lidí, jenže ne sedmdesát tisíc. Jestliže vývoj bude pokračovat, budou jich statisíce. Tolik pendreků vláda ani nemá. Kromě toho, policista, státní zástupce, soudce, a další ve službě státu je, většinou, člověk jako každý jiný, nežijící v sociální bublině, má rodinu, příbuzné, přátele, sousedy, známé. Všichni mají „human action“ odrážející situaci na základě změn. Tak i politici. Mnozí, jak pozorujeme, již chápou.

  Praha, šestého září 2022.

  1. Schumacher: „Jestli u nás dojde k zásadním změnám, bude to v návaznosti na zásadní změny především v Evropské Unii, podmíněné zásadními změnami ve světě, ale i vnitřními mocenskými změnami v USA, odrážejícími se v osobė prezidenta. V důsledku socioekonomických zmėn obdobných těm v Sovětském svazu.“

   To je jen cast obrazu. Zasadni zmeny prijdou, kdyz se zmeni lide. Cesi. Bude li dal vlada deprivantu, co je to platne, jestli budou mit jine kabaty? Budou li dal lidi povetsinou ovce, ktere se neumi branit ani rodine ci sousedske sikane, natoz aby si troufli na buzerujici uredniky, sotva se dockaji vlady, ktera bere jejich potreby s respektem v uvahu.

 10. Očekávám, že v zimě dojde cca v únoru 2023 ke skokovému zdražení záloh na plyn na zhruba dvojnásobek stávajících (už zdražených) cen. To bude v okamžiku, kdy dojde plyn v zásobnících. V ten okamžik zavřu kohout, udělám mimořádný odečet a zcela přestanu spotřebovávat plyn. Před příští topnou sezónou zase udělám mimořádný odečet (aby byl důkaz, že od února do září bylo spotřebováno nula) a pak teprve otevřu kohout. A až přijde v prosinci vyúčtování za plyn odebraný v roce 2023, nebudu mít svojí spotřebu rozloženou rovnoměrně podle jejich křivky i na období jara, kdy bude cena zcela vražedná. Chci o tomto postupu jednat s Pražskou Plynárenskou, jestli to takhle zafunguje, abych se vyhnul tomu, že by mi plyn odebraný už zase zalevno někdy v listopadu 2023 nenaúčtovali poměrnou částí za nekřesťanské ceny, které budou někdy v únoru 2023. Máte někdo taky v úmyslu to takto realizovat? Úplné vyčerpání plynu v únoru 2023 bude mít pravděpodobně za následek zastavení hospodářství, revoluci, rozpad EU, rozpad NATO a možná i konec České republiky. Ovšem podzim už by mohl být zase normální, protože plynu je dost a bude ho dost, jen co se přestanou dělat naschvály a začne se zase normálně obchodovat.

  1. Můžete udělat 10 odečtů v průběhu roku, 11. odečet k 31.12., resp. ke změně ceny. Stav plynoměru je vhodné doložit fotografií, na které je vidět kromě počítadla i sériové číslo plynoměru.
   Nevím jak PPAS, ale u GasNet to jde udělat on-line.

  2. Jestli zijete v baraku, nemate na pozemku misto na cisternu s LPGckem?
   Tady v bavorskem prihranici ma spousta hotelu, penzosu, ale i obycejnych RD u baraku zasobnik (dela se nad- i podzemni), kam jim jednou za cas dojede velka cisterna plyn doplnit.

   Nekde jsem pred par mesici videl kalkulacku snad u Primagas, kolik takova sranda prijde, a pripadalo mi to jeste cenove jeste celkem rozumne.

   Vedlejsi naklady jsou pak jen pretryskovani spotrebicu a tlakovy regulator, plynar bude vedet.

   Dle mne nejvetsi vyhody – clovek to koupi a „proste ma dodano“ (neni riziko odstrihnuti), oproti drevu se LPG docela blbe krade, a konkretne Primagas tvrdi, ze z RU nenakupuje nic (za normalni situace bych to bral za nevyhodu, ale s neskonalou hlouposti politiku a snahou zastropovat ceny ropy i plynu => s realnou hrozbou fyzickeho odstrihnuti, bych to videl spise jako jistotu dodavek).

   1. Zajímavé. Asi to není řešení pro letošní zimu, ale kdyby se to do léta nelepšilo, je to zajímavá možnost. Furt lepší, než dávat půl mega za tepelné čerpadlo.

    1. Jasne, predpokladam, ze navzdory proklamacim pojedou na neco jako „lotysskou smes“ ze 49% ruske a 51% nemecke, protoze prachy nesmrdi 🙂

     Nicmene LPGcko ma porad vyhodu, ze je z velke casti odpad nim produktem pri zpracovani ropy, ktera sice muze byt draha, ale tady porad aspon nejaka fyzicky bude.

     U sebe v byte mam uz domluvenyho plynare na pretryskovani sporaku (plyn potrubni pujde odstrihnout, sice za to chteji porad kolem 300 mesicne, ale spotreba je tak mala, ze mne jeden kubik s pausalnima platbama vyjde na totalni nesmysl a halire delaji talire) a jeste uvazuju porizeni zaloznich kamen, oboji na 10 kg flasky pro aspon jakis takis preklenuti moznych vypadku. Jo, asi to cloveka uplne nevytrhne, ale i ta 10 kg flaska by mela postacit na bratru 100 hodin nonstop provozu. (Jasne, je potreba vetrat, pac to celkem rychle vyzira kyslik, nastesti dneska uz ty kamna na to maji senzor a zavcasu zhasnou.)

 11. Proletěl jsem Twitter.
  O demonstraci jsem četl v Africe (Nigérie, Ghana, Senegal, Egypt), Předním Východě (hlavně Sýrie, ale i Jordánsko, SA, SAE, Jemen, Írán, Arménie, Turecko.
  Hodně to probírají v západní Evropě (!) a v Americe (!) (USA, Belize, Panama, Argentina).

  V podstatě, čeští novináři (Fialu nelze brát vážně), nabulíkovali agenturám a tím pádem světové veřejnosti, že jedním z hlavních témat demonstrace, bylo nastolit neutralitu a vystoupit z NATO. Což je, logicky, neutrální. (Ale v ČR mainstream šíří, že kdo je neutrální, je proruský.)

  Nejde o reprezentativní vzorek. To je třeba říci úvodem. Jde jen o názory a odkud jsou.

  Ale naprostá většina čtenářů z Afriky, Předního Východu a Latinské Ameriky, kvituje možný rozklad NATO. A velmi fandí Čechům. Fialová vláda je tam brána jako proUSácká a probruselská, pevně zanořena v US a EU, řiti. Takže to těm bílým papalášům, přejí. Oni nás, jako Západ, prostě nenávidí. Nás – tedy ty, co v jejich zemích dělají „pořádek“. Hlavně strýčka Sama a některé západoevropské země.
  Včetně lidí z těchto zemí, kteří dnes žijí na Západě. (Z toho plyne, velmi omezená loajalita migrantů, v hostitelských zemích.) Týká se to hodně Syřanů, ale to nepřekvapuje. Upozorňují, že USA pořád okupují část jejich země a těží tam nelegálně ropu.
  Latinská Amerika taky tak. Echt Ukáčka občas něco napsala a strašila. Hned se poznala podle ukrajinské vlajky. Ale diskutující, kupodivu, byli v obraze a popisovali UA vraždění na Donbase a UA fašismus. Někdo tam dokonce dal grafiku, jak ruské letadlo shazuje bomby na UA X NATO letadlo shazuje bomby na 6 zemí zároveň.

  V západní Evropě a kupodivu i v USA, lidi vyjadřují Čechům taky souhlas. Ale taky si myslí, že to bylo proruské. Aspoň jako jeden hlavní cíl. Kdežto co já vím, o neutralitě (o žádné proruskosti) se mluvilo, zaznělo to, ale hlavní téma to nebylo. To byly energie a ekonomika.
  Z Británie pár kvitovalo, že všechny východní státy nejsou rusofobní. Že musíme všichni spolupracovat. (Pozn. To neznají naší vládu a mainstream.)
  Z Německa, Francie, Británie a dalších, zazněl obdiv a touha, aby se věci začaly hýbat i v jejich vlastních zemích. Někdo mluvil o Evropském jaru, jako narážku na Arabské jaro.
  Lidi v ostatní Evropě, jsou taky nešťastní. Inflace, raketový vzrůst ceny energií, nikdo neví co bude a jestli vůbec bude. I když jsou na tom líp. Francie zastropovala ceny elektřiny a nějaký plyn dostává z Afriky. Fialová hrůzovláda neudělala doslova nic a je prostě z celé Evropy, nejhorší! Taky zrovna nemusí Brusel. Podle reakcí jsem měl dojem, že čekají, kde a kdy, to začne. Aby se přidali. Protože u nich jsou poměry daleko tužší a společnost profízlovanější, než u nás.
  I z USA, o Evropě nemluvě, zazněly názory, bělochů, že je dobrá neutralita. A omezit moc nadnárodních kolosů. Jiní jim odpovídali, že nás nadnárodní organizace, vojenské, finanční, nepustí. Jako je…
  Z Balkánu, od Slovinska po Bulharsko znělo, že sice chtějí být v EU, ale chtějí být neutrální.
  (Hlavně Bulhaři nechtějí táhnout proti Rusku. To je markantní a historicky pochopitelné. Právě Rusko dokázalo osvobodit Bulharsko a za svůj stát Bulhaři vděčí hlavně Rusku. Domácí odboj byl, ale proti Turkům, neměl žádnou šanci. – Proto je velice zajímavé, že v Bulharsku se střídaly, jedny z nejrusofobnějších vlád, v Evropě! Oproti nastavení obyčejných občanů. Rusko plánovalo SouthStream, přes Bulharsko. To by mělo vystaráno o devizy! Těžko si lze představit výhodnější projekt, přinášející peníze, než tranzit uhlovodíků. A bulharská vláda podlehla USA a projekt zrušila. Takže teď má, jeho a v podstatě i náš, úhlavní nepřítel, Turkish Stream.)

  Mimořádně hlasů proti NATO, bylo z Turecka. Zdá se, že když je Turecko vojensky silné, za degenerace a úpadku zemí EU a tedy NATO, Erdogan se cítí NATO omezen a chce dělat vlastní vojenskou politiku. Což nevypadá dobře. K tomu jen, že Turecko má druhou nejpočetnější a nejsilnější armádu v NATO a momentálně není síla, která by ji zastavila, aspoň u Vídně…

  Závěrem.
  Kdo ovládá PR, ovládá informace.
  Pokud organizátoři nezřídí PR oddělení, které bude komunikovat přímo se světovými tiskovými agenturami a tím obejdou nejapného Fialu, zděšenou ODS s celou kavárnou a mainstreamem, může to, nejen mezinárodně, napáchat velké škody…

  PS:
  Zdá se, že UA má na sítích placené lidi, co do každé diskuze vnášejí UA propagandu.
  Organizátoři demonstrace tohle musí zřídit taky!
  Stačí pár studentů nebo důchodců, tedy investice za pár šupů, co jsou schopni, aspoň na základní bázi, protože tweety jsou hesla, komunikovat v English. Chyby nevadí, vypadá to přirozeně.
  A stačí poznamenat, že nejsme ve východní, ale střední, Evropě. Že demonstrantů nebylo 70 000, ale nejmíň tak 100 000. Že to nebyli ruští agenti, ale normální lidi, rodiče, co mají děti a tak mají starost o republiku. Že je česká vláda zkorumpovaná, část jede v organizovaném zločinu, Fiala family bere peníze na zlepšení situace barmských žen, přesto, že ani jedna barmská žena o tom neví. Že nebereme ropu od Ruska, ale morální hledisko nevadí, když ji bereme od země, kde se mučí a stíná za rouhání a odpadlictví a ženy se běžně bičují a stínají, bez soudu. Že otázka neutrality zazněla, ale hlavní náplň demonstrace byla „ČR na prvním místě!“. Jestliže Fiala a jeho suita tvrdí něco jiného, vypovídá to pouze o jejich a nikoho jiného (!), duševní úrovni…

  1. Zejména v muslimském světě musejí mít z ukrajinského konfliktu druhé Vánoce. Tedy , v jejich případě Ramadán. 😀
   Oni se tam perou často, zášť mezi sunity a šíty je veliká. A pokud se vydatně přikrmí zvenčí…
   Ostatně i na Majdanu někdo konflikt sakra vydatně přikrmil. Akorát tentokrát nebrečej v Iráku, Sýrii , v Maghrebu, v Afghánistánu , v provincii Sin-ťiang, kdekoli, kam implantuji Amíci svou vizi lických práf.
   Tentokrát brečej křesťani a u sebe doma, to nejednoho Alibabu určitě náramně potěší.

  2. Ovšem nepropadne iluzi, že jsme hybateli dějin. Dějiny hýbání s námi. My jen můžeme, podle okolností, v jejich proudu řídit nás člun.

  3. Driv meli lidi negativni predsudky a rikali „blbej jako bulhar“ , ale to uz se dnes taky nesmi…
   Co se smi je rikat a spravne ,chytrej jako bulhar…

 12. jak nas vidi jinde ?
  jen se pozorne divejte a ctete diskuzi at vidite i druhou stranu

  —————- automat preklad
  Švejk Khokhol není přítel, dokonce ani soudruh…
  V dobře živených a stabilních časech si známí koupili byt v Česku, v letovisku Karlovy Vary. Nebyl jsem tam tři roky. A nedávno občas utekla, aby si prohlédla svůj majetek a ujistila se, že je stále jejich.

  Kupodivu takové pocity nejsou v žádném případě izolované. Většina lidí, se kterými měli možnost komunikovat, vyjádřila Rusku v té či oné míře podporu. Někteří otevřeně prohlásili, že vláda je jejich podivín, a obyčejní lidé jsou s námi.

  Došlo to až tak, že jim Češi v restauracích odložili pivo a pak se horlivě ptali, jak je v Moskvě. Snad měli velké štěstí a jen nenarazili na opačné nálady, kterých je, myslím, také dost.

  Silně napjatý Brownův pohyb kolem davů Ukrajinců. V Česku je jich tolik, že se stihli nabažit téměř všech místních. Jsou jen tiše nenáviděni. Češi si povzdechnou, že tak arogantního a nestydatého člověka v životě nepotkali. Arabové, kteří byli dříve považováni za referenční prasata, jsou dnes ve srovnání s nimi jen plyšoví zajíčci.

  Dřevo a uhlí nyní nakoupil i soukromý sektor v Karlových Varech a jeho obyvatelé hledí na zimu s mírným optimismem.

  Ale kolegové v Praze, ke kterým se dostali na zpáteční cestě, jsou zoufalí. Topení je ústřední. Účty jsou obrovské. Před námi je mrazák. Ale doufají, že přežijí.

  Obecně je můj obrázek o tom, co se děje, poněkud otřesený. S ohledem na nepříliš vřelý vztah Čechů k nám po Pražském jaru i na divoké ideologické rusofobní pumpování poslední doby se tak blažené emoce těžko vysvětlují. Myslím, že to má několik důvodů.

  Za prvé je to krize. Vyhlídka, že zůstanete bez plynu, tepla a průmyslu kvůli ruskému soudnímu sporu s jakousi Ukrajinou, která má všechny plné zuby a jejíž obyvatelé jasně demonstrují své drzé nory seljuckých boorů, sotva někoho potěší.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1150957&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

 13. Notičky už jsou sladěny. Hlavní opyját, kolínský vykulenec, třídně uvědomělý čerstvý kandidát i to chimérické „rozumné“ křídlo partaje v dojemné shodě:
  Hlavní zlouni, temné síly, proruští extremisti, ztroskotanci a zaprodanci stáli na pódiu. To jsou ti nejvíc nebezpeční, neboť „rozdmýchávají strach“ a žádný plivanec na ně není dost velký.
  Vystrašené, ale hrubě pomýlené a krutě dezinformované ovečky pod pódiem mocinky chápeme, takže se protentokrát spokojíme s varovně vztyčeným prstíčkem, ale příště ať se to neopakuje, protože naprosto nepotřebujeme, aby nám tady sto tisíc nasraných zrovna teď dělalo hentu destabilizaci (z rozkývaného koryta se už nežere tak pohodlně). Je třeba více sledovat média jako ČT09, tam i pomýleným vysvětlí, co si mají správně myslet. Treba trpezlivo vysvetlovať!
  Jo a vepřoryjce ani šafra ani toho brněnskýho heroje jsme poslední 4 dny zrovna nečetli a vůbec nevíme, na co se ptáte.

 14. a) On ten nový prezident asi nebude důležitý jen kvůli ústavním soudcům… Protože otázku „Podá-li demisi předseda, padá automaticky i vláda?“ už řešil svého času Zeman se Sobotkou. Hůlčičkou a na hradě. Já jen, že nějaká „pouhá výměna předsedy vlády“ nemusí být úplně triviální (faktem ale je, že sei na první dobrou nevybavuju přechod od Špidly ke Grossovi a následně k Paroubkovi).

  b) Zaujal mě u Xavera Vlastimil Tlustý, jenž běžně označení „Blyštivý Péťa“ k Fialovi používal a Xaverovi toto označení vůnbec představil. Kde to vůbec vzniklo? Já se s tím poprvé setkal právě u Vidláka.

 15. Četl jsem pozorně diskuzi a měl bych pár poznámek:
  1. Volný – pro někoho kašpar, který se znemožnil, pro druhé hrdina, kterému vzali neoprávněně slovo. Vezmu ho jako příklad, když tvrdím, že lidi jsou jací jsou, jiní k dispozici nejsou. Volný má své skalní příznivce, pokud ho příště nepustí k mikrofonu, pak s těmi svými příznivci odejde a bude mimo … ve volbách pak zřejmě neuspěje, ale ty hlasy budou chybět. Jen připomínám, že Putin musí spolupracovat mj. s Nabiullinovou, které je považována za echt podpindosníka … a to je šéfová přes ruské banky. Asi bychom měli uvažovat jako Putin – raději Volného v týmu, než aby bojoval proti nám a oslaboval nás.
  2. Skála – můj názor je, že Skála z těch známých osobností je nejvíce v obraze co se týče procesů řízení světa. Protistraně se ho podařilo (spolu se všemi komunisty) zdiskreditovat. Přitom tohle je opravdu náš člověk, protože ví která bije. Dále bych doporučil si začít všímat Jana Skalického – člena správní rady České loděnice …
  3. Všem důrazně doporučuji nepřistupovat na tvrzení o 70.000 demonstrantech. Lepšolidé úmyslně snížili účast, aby ubrali na důležitosti protestu a i podle reakcí/diskuze tady se jim to podařilo. Zkrátka, číslo 70.000 demonstrantů by mělo být použito jen ve spojení, že lepšolidé lžou, snižují význam protestu … Tohle je – moderně řečeno – konceptuální záležitost, kdy malé a zdánlivě nepodstatné ústupky vedou tam, kde jsme dnes.

  1. 70 nebo 100 tisic uz je nad nadkritickym mnozstvim. Uz je to zkratka jedno. Uz to neni „par magoru“. Muzete se sice snazit prisoudit vsem exekuce, platby z ruska, snizenou inteligenci nebo varlata, ale pak to uz vypovida vic o autorech vyroku nez o cemkoliv jinem.

   1. Však Volného nevypískali, dav byl smířlivý. Ale poslechněte si jeho projev a uslyšíte, že na tuto demonstraci se nehodil. Sebezpyt? Demonstrující by měli jít do sebe a přemýšlet, na kolik jsou také vinni za stávající situaci?
    A navíc, Volný byl zoufale nepřipraven, brejlil do mobilu, šmarjá, tak si sepíšu pár bodů a pohovořím o nich. Copak vystupuje na veřejnosti poprvné?

    1. Na demonstraci jsem byl, pár lidí kolem mě řvalo, ať jde do hajzlu (Volný). Moc se mi to nelíbilo. Chtěl něco sdělit a problém byl, že předřečníci mluvili k davu takovým stylem, že dav chtěl bouřit a uvolňovat emoce. Pak přišel Volny a ten projev vůbec nezapadl do celkové atmosféry. Navíc bylo i špatně slyšet a sám jsem si říkal, kdo to tam mekta a byl jsem také naštvaný. Když jsem pak vecer přijel domů, tak jsem si přečetl jeho projev v klidu a bez emocí a musím říct, že to už tak špatne nebylo.

     1. Co je to platné, když sólista Flákanec ubral SPD hlasy a tím ji významně poškodil.
      Doufám, že toho aspoň lituje.

   2. Normálně necituji dezinformační web Aeronet. Ale občas napíšou i tam zajímavý a víceméně pravdivý článek aby byli důvěryhodní.
    Teď napsali o přerušení projevu vyhozeného poslance Volného. Dali mu jen dvě minuty, hovořil 7 minut, a pak byl přerušen a vyhozen, zrovna když začal říkat to podstatné:

    Národovecká politická scéna zklamala očekávání této republiky na parlamentní i mimoparlamentní úrovni. Teď vstoupím na ještě tenčí led a prohlásím, že svůj díl viny máte i vy naši, spolubojovníci, sympatizanté a voliči. Kdo chce, ať se hněvá, kdo má sílu, ať poslouchá. Vaším úkolem není hledat v komkoliv z nás Spasitele, mesiáše, génia, který vyřeší mávnutím kouzelného proutku všechny naše problémy, a slepě kohokoliv z nás následovat. Vaším úkolem, ať už si to dnes přiznáte a nebo ne, je nás přinutit, abychom spolu spolupracovali. Ne abychom to zkusili, ale abychom to udělali!!!

    Tohle se ale nelíbí žádné vládnoucí skupině. Ani americkým neoconům ani globalistům. Ti všichni by nám chtěli zase instaovat nové vůdce a pojede se vesele dál ve stejném duchu. Místo křesťanství šiitský islám, místo židů Číňany a frčíme dál. Zvědavec zkopíroval z Aeronetu, já ze Zvědavce a nevím co na této části projevu p. Volného není k pochopení.

  2. ohledně komunisty Skály… možná by nebylo špatné mít někoho v teamu, kdo by se dal poslat do Kremlu pro plyn… buď se domluví se starýma komunisty tam nebo padne za vlast a bude hrdina tady…

  3. Ad 2.
   Jan Skalický od 14.1.2022 již není členem DR společnosti „České loděnice, a.s.“
   100% akcionářem je jakýsi Armén Gajane Gukasjan a jediným členem správní rady pak Ukrajinec Serhej Kravčenko.
   Ale i tak je Skalický v pozoruhodném střetu zájmů.

  4. Mńo pane Dvořák, přečtěte si propagační listy, co s nimi zaneřáďují schránky a pak něco pište. Takoví piráti jsou lahůdky, alespoň u nás v Brně.. Jo a taky nechápu, proč bych měla volit do senátu Topfra, když není brňák..Tady točilo tolik herců a nikdo z nich se za Brno do senátu necpaL. Jo a Pirátes prý mají čistý štít a nedávají prázdné sliby…. a maji odvahu dělat co je správné. Já měla dojem, že ten geroj proukra co nám tak zavařil, na tuhou zimu je od nich…. Tak někdo je ……. ale obávám se že já to nejsem.

   uff

   Vaňková není špatná, ale průvodní slovo filajového jí všechn o kazí… njn nejsem absolventka masaryčky ani hnojárny, to je pak těžký…

 16. Je potřeba to udělat jako někdejší Občanské fórum. Dát dohromady kolektiv, který nás tou změnuou provede a následně se rozpadne. A pokud možno se vyvarovat chyb OF 😉

  1. Chraň nás Pánbůh před obdobou OF… I když je historickým faktem, že na dejiných zlomech, respektive spíše v dějiiných zlomech v mnoha úrovních hrají bohužel někdy i vcelku velkou roli deprivanti s kariérní nevyslyšenou touhou, a co víc – mnohdy úspěšně… Universální recept na minimalizaci, sebeobranu bývá pravidelně „opomenut“…

  1. Vy si vůbec nepřipouštíte, že třeba budou v EK směrovat hněv lidí na Rusko? Že řeknou, oni nám dávat nechtějí, pojďme si to vzít silou? Všimněte si, že je hodně zmasírovaných lidí. Je to reálné.

   1. a jakou silou na toho rusa půjdeme? jedinou použitelnou armádu v širším okolí má leda Polsko

    nevím, jakou má (průměrný mladý český muž) MOTIVACI (+fyzičku, psychickou odolnost, znalost zbraní atd.) pobíjet rusy za blaho Pekarové a Soroše – já více než nulovou; umím si představit, že v 38 bych do toho boje s německými současnými „přáteli“ šel a neváhal, ale v tomhle případě? samozřejmě donutit nás můžou až dojde ukrajinský kanonenfutr, budeme s poláky dobří NATU, ale motivace je věc jiná…a podstatná velmi

     1. putin to už párkrát říkal, ale zřejmě toho bylo ještě málo:
      „válka s NATO je 1) jaderná a 2) globální“

   2. Reálnější bude, až Heinrichovým dětem zmrzne doma snopel u nosu, že se půjde zeptat spolu s ostatními – a třeba s klacky v ruce , do Bundestagu, proč nepustí ten NS2, který je plný plynu.

    Že je sice smutné, co se na té Ukrajině děje, ale jemu je kvůli cizím idejím zima, má hlad a nejdou pustit seriály.
    Rusko je daleko, Uršula je po ruce. Jako to nejspíš bude i u nás.

   3. Souhlas. Snaha udělat takový nový Výmar a pak to svést na Rusko. Jistá židovka Madlenka se již kdysi vyjádřila, jak je to nespravedlivé, že ti Rusové mají takové zdroje. Měli by se prý podělit s mezinárodním společenstvím, rozuměj se Západem.

 17. Vysedět a ústupky. Vnitřní rozkol. Kuba jde po krku Fialovi a míří na post předsedy ODS.
  Pro opozici je nejhorší varianta D.
  Převzít vládu a bez kvalifikované parlamentní většiny, za okopávání opozicí – nynější koalicí, vyžrat důsledky.
  Řešením není ani úřednická vláda. Nutno nechat nynější vládní koalici aby si vyžrala co způsobila. Třebaže, nemám iluze, že Babišova vláda by v daných mantinelech omezené suverenity a s opozičním nožem pod krkem byla o mnoho lepší. Ale přesto troufám tvrdit, že ne tak aktivně…třeskutě neprospěšná.

  1. jen tipuji:

   Zkusí to vysedět.
   + Kuba (nebo don Pablo?) zkusí sesadit Fijaláha (= mediální dojem obměna, sebereflexe, něco se děje)
   + masivní diskreditace pořadatelů, napříště byste si o ty „zkrachovalce a žumpu“ neopřeli ani kolo, natož jít na Václavák
   + hození ohlodané kosti lidu (nějaký víceméně hubený úplatek drze medializovaný jako jackpot v Sazce)

   1. výstižné, ano takto to na 99% (ze strany fialových ukrajinců) bude; teď jde o to, co si lidi ještě nechají líbit – doteď si nechali všechno (a že toho bylo!), ale chleba a her se začíná nedostávat a bude tak konečně zle

  2. No trochu se obávám, že až poteče Petrovi do bot, aby nezačal nabádat k mačkání červených knoflíků na odpoutání pozornosti od své neschopnosti. Jinak až se v tom plácáji, o tom žádná, saké taky mohou ještě nadělat dost problémů.

  3. Bingo – skutečný alespoň zčásti společensko-politický proces očištění může proběhnout pouze za předpokladu komplexního pádu, rozvalu a hospodářského kolapsu za panování Péti a Pětikolky…
   Co by řešil případný převrat v nacistickém Německu během II. WW, možné odstranění AH… Jak by se odvíjely dějiny???
   Průser, který bobtná v Bohemii je z hlediska samotné existence tohoto státního útvaru tak, jak jej známe nyní, je zcela fatální. A fatální průsery nemají jiné než fatální řešení – nebo chcete sepsi až gangrénu končetiny přikládáním heřmánkových obkladů???
   Hodně štěstí…

 18. Ještě taková otázka, jak vláda, co do dalších akcí zareaguje?

  A) nijak, zkusí to obligátně vysedět
  B) extrémně přestřelí, těžkooděnci a vodní děla, zobuškovat tu proruSSáckou holotu a nacpat do antonů

  ——- Obojí špatně, s jasnou progresí k rychlé defenestraci. Nevím jestli chápou, možná někteří už ano.

  C) nějaké střední řešení?
  c1) obměna vlády (asi formální škatulata hejbejte se) – to už asi nezabere. Už ani Fijaláh přes palubu.
  a ani není kde brát nové kádry a neprovařené ksichty.
  c2) potlačení „štvavých vysílaček“ = odstavení webů a zakleknutí lídrů opozice, ty nezakleknuté pokálet a poplivat, diskreditovat – masmédia již valí bomby (!)
  c3) ústupky konkrétnější a přinášející skutečnou úlevu (snížit DPH, zastropování energií atd.) To by asi dost lidi uklidnilo.

  c4) libovolné a různě silně nakombinované varianty C1 až C3

  D) demise a nechat to vyžrat Babišovi (rozumné, ale korytáá – to nejde, malá ještě není doma – F35 a jiné kšeftíky)
  ————————–
  S mírou odtržení Fijaláha a dalších od reality asi nejde vyloučit vůbec nic. I kamarádi Pražáci žijí stále ve své virtuální realitě, takže dokud mají světlo a teplo v bytě, a houska nestojí víc 20 Kč, tak budou stát za úplným odstřižením od RF. Oni se svými příjmy ustojí ještě další vlnu zdražování a přesvědčivě demonstrují jak sytý hladovému nevěří.

  1. Tipuji C4, se silnějším akcentem na c1 a c3. Časem dojde i na c2, pokud se situace uklidní do té míry, že si toho nikdo nevšimne. Uklidňuje mne, že litterate bude fungovat dále, všichni psavci zde jsou silně prorežimní.
   Ale také je možné, že pro většinu problémů vezmou zavděk variantou A.
   D – ano, to by bylo chytré, z důvodů vámi uvedených ale asi nepřichází v úvahu

  2. JA BYCH JEDNO ŘEŠENI MELA!

   Právě teď je o něm diskuse u Šefvidláka vedle!No je tam ,ale jen 5O mist ne jako tady snad 5OO set a vice tak si pošpěšte tam vpálit to svoje!
   Jste všichni snad členové naši SV tj Spolenosti voličů neno ne?

 19. To je i můj dojem.
  Ovšem pamětliv Občanského Fóra předvídám obdobný vývoj. Osud každého takového nesourodého spojenectví proti společnému nepříteli.
  Dějinná obvyklost.

  Jako neidealista předpokládám, že v politice jsou samí zlí lidé. Nepromarním svůj jediný nicotný hlas ve snaze najít ideál. V nadcházejících malých volbách vyberu kohokoli kdo bude mít šanci proti komukoli z vládní koalice. Přednostně SPD, pak ANO. Podle toho kdo bude mít větší šanci. V prezidentské volbě Babiše proti Pavlovi. Třebaže je kvalifikovanější pro předsedu vlády. Třebaže něco nezvládl. Například zahraniční politiku v případě Vrbětice, nepragmatické zhoršení vztahu s Ruskem. Jenomže…s nožem pod krkem od opozice,médií, zahraničních a bohužel i domácích tajných služeb, ve scénáři „Drang nach Osten“. Nepřipustit Rossatom, a navíc v rámci protijaderného zeleného tažení.
  Proč Babiše? To za co je všeobecně pranýřován je pro mě doporučením.

  Spolupráce s StB v boji proti korupci a na úseku ochrany obchodních zájmů. Bylo to součástí pozice v podnicích zahraničního obchodu. Ne, že ne. StB nepronásledovala jen disidenty a podobně. Působila i na úseku ochrany obchodních zájmů a proti závažné hospodářské kriminalitě. Jako nynější zpravodajské policejní složky. BIS, UOOZ a další. Za nynější spolupráci v boji proti korupci, závažné hospodářské není nikdo ostrakizován. Ehm, téměř nikdo. Ledaže šlápne do báboviček někomu mocnému.

  Dalším doporučením je vybudování prosperujícího Impéria Agrofert přímo ci nepřímo zaměstnávajícího spoustu lidí. I malá domů, „Čapí hnízdo“. Ano, EU dotace jsou zlo. Jenže jestliže jsou na větší nesmysly, proč ne na tohle? Že formální vyčlenění firmy bylo účelové? Zákonné podmínky byly splněny. Přezkoumáno, dotace udělena. Účelovost je základem podnikání, obchodní činnosti. Účelem je dosažení obchodního zisku. Sloučení firem, rozdělení firem, změna formy. I v případě, že je to nutné pro splnění zákonných podmínek pro získání výhody. A když už není třeba, zas jinak. Jak nevýhodné. Tak jako v případě daňového domicilu, zřízení složité vlastnické struktury zvýhodňující v konkurenčním boji, ale i znesnadňující kontrolu za strany státu. Ovšem, v souladu s literou zákona. Že to tak nebylo myšleno? Což vás státní kvizitor nenechá oflastrovat za to co jste řekli bez ohledu či jste tím mysleli, na příčinu a pohnutku? Což stát nemá kvalifikované odborníky pro stanovení jednoznačných srozumitelných zákonů?

  Dále, schopnost uspět v konkurenčním boji a využívat všech možností k dosažení obchodních výhod.

  A konečně, relativní osobní skromnost,

  Anebo, dáte přednost někomu, kdo v životě nic reálného nedokázal? Nějakému politickému žvanilovi? Naftalínovému panákovi? Anebo třeba… Bakalovi, to by byl prezident…

  Jistěže to není nejlepší volba. Jen nejlepší ze špatných. Také si představuji někoho jiného. Jenomže když se rozhlédnu, pořád dost dobrý . Koho lepšího? Někoho z kategorie „Hlaste se na pozici „kladeče věnců“?
  Například Habsburga nechcete, „tři sta let jsme trpěli,… třebaže co když je Masarykovým příbuzným?….

  Jedno vám zaručit mohu. Protektorátní pr4ezident bude. Nějaký. Úřad musí být obsazen. Litera Ústavy musí být naplněna. Alespoň v tomhle. Ne, že by na tom až tak záleželo.
  „Protektorátní “ jsem si mohl odpustit. Vždyť srovnávat dnešek s tou hrůzou. Jistěže. Jenže vezmu li v úvahu reálnou míru suverenity, své pocity, asociace…
  Nejvíce se mi vybavuje „Druhá republika“.

  Jsem hnusný přízemní cynik. Vím to.

  1. Dneska je to samý dobrý příspěvek. Líbil mě ten od HonzyDoe a teď tady ten od Vás. Zase ze stejného důvodu: je provokativní a je podložený. Na něm by se vyřádilo více diskutérů než na Svědcích covidových.
   Ve srovnání s Vidlákovými poslednímu články oba příspěvky vedou o koňskou déli. Hernajs, proč vy nepíšete články?

  2. rozumný názor – vidím to dost podobně

   to vydírání z BIS (americké ambasády) bylo krásně vidět na Babišovi i Hamáčkovi na té urychlené tiskovce…

  3. Děkuji, Schumachere. Mladší ročníky i tady nemohou pochopit, co to byly PZO a proč lidé, co v nich pracovali, museli informovat stát o svých zahraničních stycích.
   Mezi námi, kéž by to tu bylo opět, nyní, kdy lidé ve vedení státu desitky let bezostyšně prodávají vlastnictví všech do ciziny. Za Lucemburků se takovým lidem říkalo „zemský škůdce“ a byli veřejně popravováni.
   Ale ne, to se tu vždy odbude frází -“ je to estébák“ a tím je to pro jednodušší debatéry uzavřená věc.
   A že tu Babiš zaměstnává tisíce lidí? To je taky špatně. Lépe bude, když vše prodá Němcům a ti tu jeho podniky zavřou. Pak to bude v pořádku. 🙁

  4. Ohledně StB souhlasím. Měl jsem možnost začátkem 90. let chvíli v práci dělat s propuštěným pracovníkem této organizace. Honění tzv. disidentů bylo opravdu jen okrajovou záležitostí. Daný odbor měl jen několik lidí. Těžiště práce byl boj proti hospodářské kriminalitě, organizovanému zločinu, drogám, průmyslové špionáži apod.

  5. Schumachere, asi všechno se dá použit k dobrému i ke zlému.
   Jsem starý pohan, všechna tři abrahámistická náboženství považuji za agresivní a zhoubná.
   Ale i tak mnoho hluboce věřících vykonalo velké činy pro blaho všech lidí. Namátkou třeba J. A. Komenský, Solženicyn , jezovita Dobrovský…
   A na pomatený komunismus věřil třeba i Vladislav Vančura , velmi vzdělaný ale i hodný člověk , který ten komunismus jen nehlásal, ale i žil.
   Je to složitý.

   1. Jistěže. „Znám jednoho dobrého…“
    Já třeba si vážím „Jezovitů“ šiřitelů vzdělanosti. Znal jsem otce Kučeru od sv. Ignáce. Velmi osvícený a tolerantní.

 20. Jen drobná poznámka:

  Nejsou náhodou ta vyjádření líbodémo figurek jako Novotný, Šafr, Šimoník a spol. naprosto ukázkovými příklady předsudečné nenávisti? Jak je možné, že nemají dávno zablokované profily na sociálních sítích?

    1. Ne, jen se snazim aby ji nebyli posedli ti, kteri se v ni vidi – protoze by splakali nad vydelkem. Za cloveka mluvi ciny a ne kecy. Z cinu ( udelanych i tech neudelanych) se jaksi neda vykecat.

     1. Copak tady děláme my? Kecáme nebo činíme? Za nás tady mluví jenom kecy: za mne, za Vidláka, za Samkovou, za Banditu. Až bude možné na tomto webu něco dělat – činit, bude to x-tá průmyslová revoluce. Jsme tady a mluvíme spolu (kecáme). Proč zrovna od Kláry Samkové se chtějí činy a ne po Banditovi, Musilovi, Vidlákovi? Čím je tak výjimečná? Začínám ji závidět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *