20 července, 2024

Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechny. Jak moc se vás to týká? Víc, než si myslíte.

Dnes jsem se dostala k zajímavým číslům, které jasně ukazují, jak moc nám takzvaně „mažou med kolem huby“. Zdraví je to nejcennější co máme. A není to klišé.

Ministr Válek se neustále holedbá, jak perfektně všechno zvládá, ale není tomu tak. Než se podíváme na ta čísla, kterých dnes bude víc, tak rovnou říkám, není tomu tak. Například s inovativními léky a jejich dostupností jsme na chvostu Evropy, a s přehledem nás překoná třeba Bulharsko.

Pozlátko, které se nám říká, a které mě inspirovalo jít trochu pod povrch. Budeme se pohybovat v období 2019-2023. Inovativních přípravků, mnohdy velmi účinných zvláště v boji s rakovinou, bylo v EU uvedeno na trh 167. V České republice jich máme k dispozici 104, což je perfektní. Německo vede se 147 přípravky. No a tím to veřejně prezentované perfektní končí.

Ono totiž to, že tu teoreticky k dispozici jsou, totiž vůbec neznamená, že se k nim také dostanete. Rozuměj, že vám je lékař vůbec předepíše a pojišťovna uhradí. To poté nastupuje takové to, je to sice méně účinné, ale budete mít alespoň něco. Ty nejlepší léky jsou mnohdy pouze ve specializovaných centrech, což by asi nebylo nic proti ničemu, kdybyste se do těchto center měli možnost dostat. Nejsou nafukovací, že. O tom jak se tam dostat, nehodlám spekulovat.

I tak ale plně dostupných z těchto u nás dostupných léků, bylo pouhých 18! U 83% byly nějaké, mnohdy fatální limitace. Fatální pro ty nemocné. Zde opět vede Německo se 146 léky. Aneb Německo náš vzor, ale jaksi asi pouze jak v čem. Mimochodem lépe je na tom i deváté Bulharsko nebo 23. Rumunsko. My máme krásnou 25. příčku.

Jen 1/3 nových přípravků se léčilo více než 100 pacientů. Tedy, byly roce 2023 hrazeny pojišťovnou. ½ přípravků bylo léčeno méně než 10 pacientů. Většina těch, kteří na ně dosáhli, byla tedy léčebna na základě výjimky paragrafu 16. Což znamená poté, co pacient vyčerpal všechny ostatní dostupné prostředky. Kolik se jich této mety nedočkalo? Kdo o jejich osudu rozhodl?

Další čísla. V Německu se takový lék dostane k pacientovi za 126 dní. U nás za 1,5 roku. Když máte například agresivní formu kožního nádoru, tak ten čas prostě nemáte…. A když už jsme tedy u něj, tak v roce 2022 byl diagnostikován 24 lidem s předpokladem léčby účinným selektivním lékem 21 lidí. Realita jsou 3. 18 z těchto pacientů na léčbu nedosáhlo. Proč? Protože dochází peníze a tak se léčí tím co je, nikoliv tím, co by vyléčilo? Samé otázky….

Zdroj: Celoevropská analýza EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2024.

10 thoughts on “Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechny. Jak moc se vás to týká? Víc, než si myslíte.

 1. Ale no tak, ved skvele inovativne vakciny od Pfitzeru sa k nam dostali expresne rychlo a boli dostupne pre kazdeho, tak čo sa stazujete furt !!!

  1. Možná je přes ty prachy školil starý Klaus. Dá se to zjistit pomocí propisek. Jestli si je vzájemně kradli, tak to byl Klaus!

   1. Stupnuji chamtivosti a tak je v mode vyrabet leky ,ktery od jedny potize pomuzou ,
    ale prilozi k tomu nekolik stranek vysvetleni , jak vam ty leky pritizi tim ,
    ze maji skodlive ucinky /side effects/ na vase zdravi a poskodi vas a zinvaliduji v mnoha pripadech natrvalo..
    Dochtori uz davno vynikaji chamtivosti a zabijou vas bez vahani..
    A treba nekolikrat , za slibenou zadarmo dovolenou vod korporace.
    Z hlediska mocnych nam prave nase zdravi skodi nejvic , ze vseho.

    Zdravi nam proto musi znicit..Leky sou a musi bejt samozrejme proti uzdraveni..
    Prozatim nikdo neunikne..Vsichni sme vobkliceni nekolikrat ..
    .
    Pocasi ,nasili vrahu , valky s nespolehlivymi zbranemi ,zisk je nejdulezitejsi , valky na zdravotnictvi ,tsunami niceni vseho druhu , z celyho sveta, kde se vyskytne , ,potrava ,vlady ,leky, urady ,voda , vzduch…Kseft musi bejt..
    Penize treba zakazat.Si kazdej kupuje, co chce.
    Toho co skodi pribejva nejvic a to co je zdravy pro cloveka , vsecko rychle odstranuji..
    Nejdulezitejsi , kdyz sou vsichni nemocny, vydelavaji bohaci velky, nejvetsi zisky..
    Dostat nazrat obcan v demokracii taky nesmi skodi si ,aby byl zdravej..???
    Poprve, novym objevem vedcu s diplomama ,poprve v cely minulosti je zradlo
    nejdriv omezovany a zakazovany..Kseft nejdriv.

 2. OT, ale souvisí.
  Počáteční nadšení pominulo. Nemocnice začaly odmítat ukrajinské lékaře

  Těsně po napadení Ukrajiny Ruskem české nemocnice přijímaly tamní lékaře s otevřenou náručí a samy je školily. Jenže jejich zájem opadá, doktoři, do nichž investovaly, totiž po získání praxe většinou odešli. Dnes je tak pro Ukrajince problém vypořádat se s aprobačními zkouškami, navíc i při nich čelí jazykové bariéře.

  Mladá lékařka z ukrajinského Kyjeva Oksana Denisyuková přijela do Česka v březnu roku 2022. Během pár měsíců se naučila česky. Loni v lednu si podala žádost na ministerstvu zdravotnictví, aby mohla absolvovat aprobační zkoušky. K první písemné části ji pozvali po půl roce.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lekar-ukrajina-valka-aprobace-zkouska-rusko-nemocnice.A240614_204029_domaci_krd

  1. Bola som s holkou na … comsi skrze astma … a vedla mna sedela mamicka/sestricka zo susedneho oddelenia … a vykladal ‚nas‘ doktor, jak sa tesi na ukrajinske sestricky, ze maju sialeny podstav, a nestihaju … no a ta mamicka/sestricka od vedla ho varovala, ze naj sa netesi, ze oni taku uz dostali, vsetky baby na oddeleni povodne rovnako nadsene, ze roboty ubudne, a ta ukrajinka celu pracovnu dobu len telefonuje, a na konci smeny, ked sa ostatne plazia domov, este prehodi, ako sa celu smenu nudila, ze tam niet co robit ….

 3. Naše, české zdravotnictví je pod chapadly akreditačního blbnutí. Skupinky silně motivovaných ouřadů, jako mor obchází, samozřejmě nikoliv zadarmo, zdravotnická zařízení, a pěkně progresivisticky nám zvyšují kvalitu zdravotní péče… tedy jen tu administrativní část. Pacienti jsou jim u evropskounijské prdele. Kontrolují kupř. náležitě popsané kýble, nesmyslné strukturované zápisy do dekurzů, jsou-li popsány specielní skříně na virucidní hardry pro případ, že se pacient zesere na zem, nejrůznější směrnice na hovno a nemocný člověk? No to je zbytečná položka. Tyhle protipacientské zhovadilosti nezvyšují kvalitu péče, nýbrž ji svou byrokratickou zátěží nesmírně zhoršují. Já jsem dnes strávil 3 hodiny
  u PC, nežli jsem se dostal k pacientům. Fašismus už prohnil i do zdravotnictví. Říkám tomu, sofistikovaná depopulace: https://www.vitalia.cz/clanky/akreditace-nemocnic-past-na-zdravotniky-i-pacienty/

  1. Mluvíte mi z duše. A to se nejedná o nemocnice a zdraví lidí, ale pouho-pouhý servis u výrobců, skladů a distribuce léčiv. Kokotizmus všude. Mají třeba i „pracovní kartu“ (manuál) na košťata a lopaty ve skladě. Dnes ráno dvě hodiny papírování než jsem se vůbec dostal k servisu vzduchotechnik a pak další třičtvrtě než se zapsaly logbooky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *