20 července, 2024

Konference raketové války

Myslím, že nejlépe zhodnotil mírovou konferenci ve Švýcarsku Petr Hampl, který napsal, že jde v podstatě o konferenci vítězných mocností, které se tam radí, jak naloží s poraženým nepřítelem. Akorát nepřítele ještě zdaleka neporazili. Celá konference je v podstatě snůškou růžových snů o tom, co bude, až Rusko nebude a všichni se tam navzájem přesvědčují, že ten den je už nedaleko. Stačí ještě dodat nějaké zbraně a natisknout nějaké dolary, ze kterých se to zaplatí.

Závěrečné komuniké podle toho vypadalo. Velké nic, které navíc ještě některé delegace odmítly podepsat. Respekt k hranicím, návrat zajatců a deportovaných, bacha na jaderné elektrárny… Jako kdyby země mimo Evropu projevily více smyslu pro realitu, než samotní Evropané.

Byl to rovněž Petr Hampl, který loni upozornil, jak bude probíhat ta slavná ukrajinská ofenzíva. Plán byl jasný. Dodáme Ukrajině západní tanky a obrňáky, vycvičíme vojáky a pošleme je do útoku proti Robotyne, protože tamtudy je to nejblíž k Azovskému moři. Ruská vojska budou rozdělena vedví, následovat bude vítězný pochod směrem na Krym, Putina podříznou siloviky a vítězství bude naše. Takhle to alespoň prorokovalo kazašské stepní orákulum Džamila Stehlíková.

Byla to asi první ofenzíva světa, kterou nikdo neutajoval. Naopak. Mluvilo se o ní všude. Podrobnosti o ní neznaly jen tajné služby, ale vlastně úplně každý. Musel je znát, protože na tom to bylo postavené. Ruští vojáci nemají šanci. Jakmile se k nim přiblíží německé Leopardy, mohou jen zdrhnout a už se nezastavit. Nějaký náhradní plán, co dělat, kdyby náhodou Rusové nezdrhli, ten nikdo nevypracoval. Mezitím Rusové pokládali miny… v pěti liniích. Pro jistotu. Stálo to životy sta tisíc Ukrajinců a ke druhé linii se boje ani nepřiblížily.

Teď ti stejní experti seděli ve Švýcarsku a poplácávali si po ramenou před novou ofenzívou. Tentokrát raketovou. Dodáme Ukrajincům střely, které budou schopny zasahovat ruské území do hloubky. To jim zatopí. Následovat budou samá pozitiva a sociální jistoty, Ukrajina zvítězí, Putina podříznou siloviky a příští konference už bude porcovat ruského medvěda. Radiační situace zůstává normální. (Oni tam fakt měli na vyjednávání i Danu Drábovou. Nekecám.)

Celé je to založené na tom, že Rusové si netroufnou odpovědět. Že nepošlou svoje Kinžály, Iskandery a Kalibry na Evropu. Protivzdušná obrana celé EU je totiž nulová. Fiala i Černochová sice mluví o eskalaci (za kterou může Putin, samozřejmě), ale u Pardubic ani u Mošnova pořád nestojí žádný protiletadlový systém. O Praze ani nemluvím.

Poláci možná něco mají, ale všichni ostatní jsou zcela bezbranní. Plán B spočívá v upozornění obyvatelstva, že si mají udělat zásoby a pro jistotu sehnat jodové tabletky. Mimochodem… tyto tabletky teď nejsou k sehnání ani v zónách kolem našich jaderných elektráren. Snažím se něco obstarat pro pár přátel a zatím jsem sehnal jen sliby.

Tam ve Švýcarsku si teď všichni navzájem vlastně dodávali odvahu. Zhruba stejným způsobem, jak to dělala Džamila loni před ofenzívou. Bájeslovím. Plán je skvělý. Pokud si Rusové netroufnou odpovědět, časem přijdou o rafinérie, vojenská letiště, možná i na Moskvu něco doletí. Přijdou o důležité mosty, budou mít díry v kolejích a jejich vojenská mašinérie se zasekne. Problém nastane jen tehdy, když si Putin na odpověď troufne. Ale to je stejně nepravděpodobné, jako že ruští mužici nevezmou nohy na ramena, sotva uvidí Ukrajince v Leopardech.

Loni se naši západní experti ušklíbali, že se Rusům nepodařilo zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Celou zimu je bombardovali, ale elektřina pořád šla. Když jsme upozorňovali na to, že Rusové zasahují transformátory a z nepochopitelného důvodu nechávají na pokoji vlastní generátory a turbíny, byli jsme zesměšňováni. A pak pic… letos se Putin naštval, vydal rozkaz a vlastně to bylo jednoduché. Během několika náletů bylo po ukrajinských tepelných elektrárnách a i generátory na přehradách utrpěly dost zásadní ztráty.

Co nás vede k domněnce, že to samé Putin neudělá tady u nás? Že si netroufne? Fakt? Teď, když Biden do Švýcarska vůbec nepřijel a Kamala Harrisová hned zase odjela? Když celé závěrečné komuniké vyznělo tak rozpačitě? Mimochodem… Biden je v asi tak desetkrát horším stavu než svého času Brežněv. Moderní medicína dokáže zázraky, ale transplantaci senilního mozku zatím neumí. Biden hezky vzpřímeně chodí, sice občas zatuhne, ale pohybuje se skoro sám. Fakt by mě zajímalo, co řekl Fialovi při jejich setkání a jestli si náš Péťa dokázal v návalu blaženosti uvědomit, že celé USA jsou ve stejném stavu jako Biden. Na práškách a finančních injekcích.

Proč by si Rusové neměli troufnout? Stačí, když vynechají americké základny, Francii a Británii. Tam jsou nějaké jaderné zbraně. Ale všude jinde? Jak jim můžeme odpovědět na bombardování? Odesláním našich kluků a holek do minových polí u Robotyne? Co můžeme udělat a ještě jsme to neudělali? Co když to Rusové prostě udělají? Říká to Orbán, říká to Vučič… říkají to někteří američtí analytici, říká to Medvěděv, Peskov i Zacharovová.

Může to dopadnout jinak, než ukrajinská ofenzíva? Nemůže. Jen, tentokrát to bude naše krev.

Mimochodem… Izrael ohlásil „taktickou pauzu“ při své ofenzívě v Gaze. Ani nejvyzbrojenější armáda světa není schopna porazit to nadělení dronů a dalších levných bojových udělátek. Svět se změnil. Pro Západ i pro Izrael k horšímu.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

203 thoughts on “Konference raketové války

 1. Neudělala to Česká televize, neudělal to ani Český rozhlas a ani mainstream, aby nám vám přinesly informace o mírovém jednání mezi Ukrajinou a Ruskem z dubna 2022.

  Informace přinesl The New York Times 15. 6. 2024. Někdo se hodně snaží, aby jsme neupadli do velkého černého mraku.
  Ukraine-Russia Peace Is as Elusive as Ever. But in 2022 They Were Talking.
  Representatives from the warring nations held peace talks in the early weeks of the Russian invasion. They fizzled. Documents from those talks show why any new ones will face major obstacles.
  https://www.nytimes.com/interactive/2024/06/15/world/europe/ukraine-russia-ceasefire-deal.html

  Přeloženo zde:
  Jak daleko jsme byli od míru a jak daleko jsme dnes od války?
  https://www.novarepublika.cz/2024/06/jak-daleko-jsme-byli-od-miru-a-jak-daleko-jsme-dnes-od-valky

  Západ se nechtěl dohodnout a ani nechce. Však oni neumírají. Kolik lidských životů stála válka na Ukrajině a bude ještě stát? Kolik ta válka nás ještě bude stát?

  A někomu to už silně vadí.

  Německo zablokovalo nejnovější balíček sankcí proti Rusku. Není v jeho zájmu
  Evropská unie se v pátek připravovala na schválení dalšího, již čtrnáctého, balíčku sankcí proti Rusku. Tentokrát se mělo jednat o balíčku zahrnujícím překládku ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). K jeho schválení ale nakonec nedošlo, ujednání totiž zablokovalo Německo. Píše například agentura Reuters nebo web Politico. V pozadí je absolutní priorita Němců, záchrana průmyslu.
  https://echo24.cz/a/HUS9R/zpravy-svet-nemecko-zablokovalo-sankce-proti-rusku-dopad-na-podnikatele

   1. Anon:
    Copak byste považoval za mírový návrh vy? Teď to samozřejmě bude o kapitulaci. Co byste čekal, když se dva perou a jeden se nikdynikdynikdynikdy nevzdá? Logickým výsledkem je pouze kapitulace jednoho z nich a Rusko to nejspíš nebude.

   2. vojna im nieco lepsie priniesla?? Ukrajine by ostali vsetky uzemia, ktore vtedy mali obsadene az na Donbas (ktory aj tak pravidelne bombardovali) a jedina cena bola neutralita vo vztahu k NATO. Teraz uz ide aj o zony, ktore sa pripojili k RF po odmietnuti Istanbulskej zmluvy a zasa je tu odmietnutie. Na buduce pride na rad Odesa a Charkov ……no a ked sa zlomia vojenske sily UA, tak bud do toho vstupi NATO (a mame tu svetovu vojnu) alebo sa zastavia niekde pri Lvove

 2. Páč se furt a stále něco děje,
  malá zajímavůstka z telegramu:
  „Podle statistik bankrotuje stále více Němců.
  Není se čemu divit, protože každý slušný Němec musí živit sebe, svou rodinu, pět Arabů, deset Afričanů a určitý počet Ukrajinců.“

  1. Eine Kuch sagte „Wir schafen das“
   Tak bych je nechal ještě chvíli podusit a zpřísnil kontroly má našich hranicích.

 3. Karlova univerzita hodila vidle do hnoje.
  Chlapci se nám ještě nedohodli, jak to bude se střelbou na universitě.

  Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

  Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické fakultě. Žádá řádné, úplné a pochybnosti nevzbuzující došetření všech souvislostí útoku i jemu předcházejících událostí. Podle svého vyjádření podá stížnost zatím jen stručně s ohledem na omezený čas i kvůli tomu, že fakultě dosud nebylo umožněno nahlédnout do vyšetřovacího spisu.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/filozoficka-fakulta-stiznost-vysetrovani.A240617_130336_domaci_mul

  Jedni kluci z USA to mají pod kontrolou
  Americká FBI pomáhá policii s vyšetřováním střelby na Filozofické fakultě
  https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha-fbi-vysetrovani-strelba-filozoficka-fakulta-pomoc-20240223.html

   1. Nikdo zase nevi co se stalo. A vsichni s tim souhlasi za tucny vejplaty a funkce..
    Aspon se tak nenadrou..
    A kdo je vlk a koza..

  1. Jak může Filda podat stížnost? Ona je snad účastníkem řízení nebo poškozeným (obětí)? Ani jedno, se stížnostma si může tapetovat.

 4. Tak dnes na Libavé už jeden z 9ti zraněných českých vojáků zemřel. Je mi naozaj smutno. Takovýto česka fojak – dobra fojak mohla zdepopulovat aspoň 10 russů.

  Škoda.

  Sláva!

  1. 1500 km od frontové linie.

   Prezident Putin řekl, že ještě nezačali. Pak nevím, jak by to vypadalo kdyby začali.

  2. No tak nějak ti amíci musej trénovat. Promiňte, ale něco se mi plete, že jsem četlu někde,že už jsou tam amíci nasomrovaní

  3. Čuk a Gek jsou permanentně v akci, nikdy nespí..
   Jsem jen zvědav, kdy zase hodí bidetovi pod nohy slupku od banánu, až poleze po schůdkách do létadla no.1.

   1. Slupku od banánu ještě ne ale toaletní papír měl přilepený na podrážce
    boty když nastupoval do letadla.Možná ho hodil na zem a potom na něj
    šlápnul.Existuje video.

 5. Na té Libavé to bóchly ty „kvalitní“ Pávkovo granáty z tej muničnej iniciatívy? Bo to zas ouřadoval henten Čuk aj s Gekom?

  1. Pokud je to ta první varianta, tak už jsme mínus několik chrabrých česko-ukrajinských vojáků a ostrý střet ani nezačal.

   Bude to (případný střet) rychlejší než jsem čekal!

 6. pro Iggy:

  Reakce na Iggy napsal: 16 června, 2024 (23:03) – https://web.litterate.cz/konference-raketove-valky/#comment-299727

  Vážený Iggy – znáte příběh „Muž, který sázel stromy“? Nádherné poetické dílko plné optimismu a víry v člověka. O úsilí, vytrvalosti, stromech, ale nejen o nich. Pokud neznáte a najdete 30 minut na shlédnutí zanimovaného vyprávění, vřele doporučuji ke shlédnutí. Ten příběh dává naději… Naději, kterou potřebujeme každý z nás.

  https://www.youtube.com/watch?v=W2oOaA2aqZQ

  Zdravím a děkuji.

  1. Aha , tak voni ty rusove tam sazeli stromy podle ty knihy , aby byli nenapadny
   i koudelka nalit ,dalsi ,kterej jest bagrem na dezinformace, taky nalit a pak
   nahodou neco strasne bouchlo..
   Vse se vypatra podle toho kolik je tam zasazenejch stromu..Asi nebude zadnej..

   Ted kdo tam nahrabal tolik munice a na co.
   Mozna vyjde za cas v Rusku kniha ,Jak sem sazel munici do Ceska..
   /Podtitulek vysvetli. Munice se hodne podobala stromkum na zasazeni ,usili postacilo/..

  1. NEDAŘÍ SE! A to ještě nezačali pořádně cvičit!

   Ve vojenském prostoru Libavá vybuchla munice, na místě jsou zranění

   Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá vybuchla munice. Uvedla to armáda na síti X. Na místě jsou zranění.

   Neviditelní opět na scéně?

   1. Já myslel, že my jsme armáda ČR, bojující za zájmy ČR – když už je placen z daní občanů ČR. Ale ono je to jinak – jsme NATO. Stejné nadšení, jako když naše armáda byla Varšavská smlouva. Možná větší.
    Trapné je tam video se sestřeleným Santou. Ono to asi mělo vyznět, že je to děd móroz a naši neohrožení piloti jej sundali, ale nakonec to místní lumen propálil v komentáři: byl to Santa. Takže, sestřelili Santu z US a poplácali se za to po ramenou. No, je to jako za dob ZVS. Ve velitelském sboru taky aby pohledal rozumného člověka. Možná už mají i nástěnky.
    Primitivní agitka pro vlastní rybníček.

    1. Buďme rádi, že sestřelili SANTU. Někdo tvořivý si udělal pr-el z Aaaameriky. Já to beru jako zrnko písku do „MY JSME NATO“.

   2. Re: AM

    Klikal jste někdo na ty fotky?

    Nemůžu si pomoci, ale vidím tam nápis CARGO AIRCRAFT ONLY.
    A soudruzi to hážou na nezakurtovaných paletách na vlak.
    Si dělají 3,14-ču úplně ze všeho…

    1. To je vůz s posuvnými stěnami. Nějaký ten Hbbillns, nebo podobný. Je tam ta odsunutá stěna vidět. To je ještě mnohem lepší než plachta.

   3. Archanděl.
    To je pravý Pojar, myslíte? Není to nějaká švejkovina? Ptám se kvůli té fotce zoufalce před popravou.

  2. Josef:
   Ha! To si přihodili k Londýnu, Národnímu divadlu a tomu autobusu na Klíčově! Ti hoši jsou všude a vždycky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *