24 června, 2024

Krátký skok na Slovensko

Tak nám na Slovensku padla vláda, které byla vyslovena nedůvěra. Koalice Hnutí OĽANO, strany Sme rodina, Sloboda a solidarita a Za ľudí neudržela spojenectví, Richard Sulík ze strany SaS podal návrh na hlasování o nedůvěře a dopadlo to, jak to dopadnout muselo. Slovensko prý nejspíš čekají předčasné volby.

Prakticky ihned se u nás sociální sítě naplnily optimistickými hláškami, že Slováci právě setřásli západní jho, zbavii se nepopulární vlády a ve volbách se vydají směrem, který víc odpovídá průzkumům veřejného mínění, jako že větší půlka Slováků fandí Rusku a ne Ukrajině a moc nestojí o avizované americké základny… Těch statusů bylo fakt hodně. Slováci teď, ČEši v lednu…. Další země odpadá od prozápadní jednoty, všechno se mění… Na Slovensku padla vláda a ono to vypadá, jako by vyhráli v hokeji… apod, apod.

Pravda je, že Matovič na Slovensku příliš populární nebyl… Když se dostal k moci, napsal jsem o něm článek, který se jmenoval Slovenský Babiš. Tvrdil jsem v něm, že Matovič je také podnikatel, také měl raketový vzestup, prostě to vypadalo, jako by si Igor vzal z našeho Andreje politický příklad a postupoval podle modelu, který u nás použil Veľký Bocian.

Má to jeden háček… Andrej Babiš není magor, což Matovič je. Tímto se Andrejovi Babišovi co nejupřímněji omlouvám, že jsem ho srovnával se bývalým slovenským politikem. Zatímco Babiš svou proměnu z podnikatele na politika v podstatě zvládl, Matovič ji nezvládl ani trochu.

Vězte proto, že vláda na Slovensku nepadla kvůli nějaké vůli lidu, ale jednoduše proto, že Matovič byl neřízená střela, jaké nebylo rovno. Ukázal to i svým závěrečným aktem, kdy jako ministr financí přišel za Čaputovou podat demisi, podepsal ji, ale pak si to rozmyslel a už podepsaný papír ještě rychle vytrhl hradnímu protokoláři z ruky. Myslím, že tato epizodka celkem přesně charakterizuje celého Matoviče se vším všudy.

Jako premiér byl tak nesnesitelný, že místo sebe musel pustit Eduarda Hegera a sám se stal ministrem financí. Proč myslíte, že to takhle udělali? Protože Matovič byl nebezpečný i při zahraničních jednáních s cizími delegacemi. Všechno platilo, nic neplatilo, různě to přehazoval, rozmýšlel, až ho museli nahradit člověkem, jeho kvallifikací bylo to, že dokázal vedle Matoviče žít a nezbláznit se z toho.

Vláda na Slovensku nepadla proto, že by zažívala nějaký tlak od opozice, byť Fico v poslední době docela boduje. Oni se s kritikou vypořádávali mnohem přímočařeji než tady u nás. Tam se banovalo, blokovalo, soudilo, odsuzovalo, vyhrožovalo a jediné, co tu jejich demokraturu udržovalo pro obyvatelstvo únosnou, byla hezká tvářička Čaputové. Moji slovenští blogerští kamarádi by mohli vyprávět, jak jim dávají kouř. To já se tu mám ještě dobře.

Tahle vláda padla kvůli jedinému muži – Igoru Matovičovi. Nějaká orientace země nebo názor obyvatelstva na to neměl žádný vliv. Igor Matovič byl prostě blázen a dokázal to před volbami docela úspěšně maskovat. Tak jednoduché to podle mě je.

Od OĽANO se vzápětí odštípla skupina poslanců, která prý bude „působit samostatně“. Mám pocit, že to na novou většinovou vládu nestačí, ale jsem si jistý, že se teď bude horečnatě hledat nějaká možnost, jak to udělat aby henta prozápadní, proukrajinská a proválečná orientace Slovenska zůstala zachována. Opozice má po Matovičovi docela nabito a předčasné volby jsou pěkně o hubu, tam by se opravdu mohlo stát, že zvítězí ten proruský troll Fico, jak o něm mluví tamní novináři. To se teď rozhodně nehodí, když je válka na krku a Západ má na Slovensku stejně dlouhé prsty, jako tady, takže bych si tak trochu myslel, že myslet na předčasné volby, je poněkud předčasné.

Proto jsem včera psal o tom, že asi bude stát za to, sledovat Čaputovou a její další kroky. Ve hře je poměrně hodně. Americké základny, slušná průmyslová základna vhodná pro podporu Ukrajiny, která je hned vedle, nezapomínal bych ani na Slovnaft, který teď nahrazuje ukrajinské rafinérie, které jsou rozbité. Na Slovensku také nedošlo k výraznému zdražení elektřiny, což je v této chvíli poměrně významný stabilizátor situace.

Pokud se vypíší předčasné volby, budu to považovat za další střípek do mozaiky, že se válka na Ukrajině chýlí ke konci. Ale nedivil bych se, kdyby se chtěli pokusit vládu zrekonstruovat. Problém byl v Matovičovi. Nakolik je problém i v dalších, to se teprve ukáže.

PS.

Stále pokračuje možnost si předplatit mojí knihu o zemědělství, která půjde do tisku kolem 15. ledna a hotová bude na konci února. Od března zahájím distribuci. Máte možnost mi pomoci tím, že si teď předplatíte knihu i s mým podpisem i s mým úsměvem, až vám ji budu vydávat při osobním setkání ve vašem kraji. Kdo nestojíte o přidanou hodnotu mého úsměvu ani o můj podpis na knize ani o podporu Vidlákovi, vy si nic nepředplácejte. Kniha bude k mání i v běžné distribuci. Cena knihy bude 350,- Kč

Číslo účtu: 164 883 276 / 0300. IBAN: CZ61 0300 0000 0001 6488 3276

Pro snazší distribuci prosím napište do zprávy příjemci váš e-mail. Děkuji všem.

216 thoughts on “Krátký skok na Slovensko

 1. FAKTČEKING (neboli Skutečnost určená Čekou):

  1) Žaludek má kráva jeden (slez). Bachor, čepec a kniha jsou předžaludky s odlišnou vnitřní stavbou.
  2) Na oponě Národního divadla není žádný nápis (zda tam nedal Hynais parafu, ovšem neručím). To proslulé „Národ sobě“ se totiž nachází na zdi NAD oponou…
  3) Definujte, prosím, „Nejznámější“ dílo. Doložte exaktně, že je dané dílo skutečně nejznámější.

  V podstatě si největší škodu napáchal Babiš sám – (Slunce a Měsíc planety, mléko vyráběné žaludky). A už asi dost k té taškařici…

  1. Jaké mají jeho odpovědí souvislost s tím, jak bude vykonávat prezidentský mandát? Pan generál a česká Čaputová (ta s pomocí taháku) by jistě obstáli lépe, ale byli by lepším prezidentem?
   A. Babiš se domluví plyně několika světovými jazyky, je zaměřený na výkon, na byznys. Nejsem si jistá, zda své vzdělání získal v českém školství, což výsledek může citelně ovlivňovat. Takže jeho odpovědi byly úsměvné, ale nechaly mi chladnou. Ocenila jsem, že otázkly nestopnul, nijak se nevytáčel, když odpověď neznal, zůstal v klidu. Jedinné co bych mu vyčetla, že dětem nabídnul tykání, to nebylo na místě.

   1. Lidi mají rádi kvizy a vzpomeňte si, jak ochotní byli kandidáti se podřizovat mistrování mediálních služebníků v minulosti. Rozestavili si je a zkoušeli jak fagany. Tu okřikli, tu vzali slovo a oni tam žmoulali čepici, vděční, že budou chvilku vidět v TV.
    Ono už v této fázi je přibližně vidět, kdo má trochu silnějšího ducha a kdo je onuce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *